HUT73089A - Rádióvevő berendezés segédvivő alkalmazásával történő információ terítéshez - Google Patents

Rádióvevő berendezés segédvivő alkalmazásával történő információ terítéshez Download PDF

Info

Publication number
HUT73089A
HUT73089A HU9502656A HU9502656A HUT73089A HU T73089 A HUT73089 A HU T73089A HU 9502656 A HU9502656 A HU 9502656A HU 9502656 A HU9502656 A HU 9502656A HU T73089 A HUT73089 A HU T73089A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
data
radio
receiving system
radio receiving
stage
Prior art date
Application number
HU9502656A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9502656D0 (en
Inventor
John O Ryan
Original Assignee
Macrovision Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Macrovision Corp filed Critical Macrovision Corp
Priority to HU9502656A priority Critical patent/HUT73089A/hu
Publication of HU9502656D0 publication Critical patent/HU9502656D0/hu
Publication of HUT73089A publication Critical patent/HUT73089A/hu

Links

Landscapes

  • Circuits Of Receivers In General (AREA)

Abstract

Egy rádió vevőkészülék FM alsegédvivős közvetítést vesz, és az átvitt szöveges informá ciót RAM-ban tárolja. Az információ jellemzően hírek, időjárás, sporthírek, szórakozás vagy más információ. Egy felhasználói interfész lehetővé teszi a memóriában eltárolt in formációból a kiválasztást menüvezérelt módon úgy, hogy egy hierarchikus adatbázisból biztosítja a hozzáférést a kiválasztott tételekhez. Egy beszédszintetizátor fokozat fogadja a kiválasztott szöveges információt és azt beszéddé alakítja. A felhasználói interfész vagy hang aktivált interfész, vagy pedig egyszerű vagy többállású kapcsoló, amely lehetővé te szi az egyes menüpontokon való haladást és kiválasztást.

Description

Rádióvevő berendezés segédvivő alkalmazásával történő információ terítéshez
A találmány tárgya rádió műsorszóró rendszer, amelynek segítségével egy kimondottan erre a célra kialakított vevőkészülékhez alfanumerikus információ továbbítható.
A frekvenciamodulált, közismert angol rövidítéssel FM rádió műsorszóró sáv segédvivőin számos rendszer továbbít információt. Erre ad példát többek között az 1992. szeptember 29-én engedélyezett US 5 152 011 számú szabadalmi leírás. Ismerünk továbbá olyan, egy oldalsávos távközlési rendszereket, amelyek analóg hangjelek továbbítására FM adatképességgel rendelkeznek. Ilyen megoldást javasol például az 1989. július 20-án megadott US 4 852 086 számú szabadalmi leírás.
A szakterülettel foglalkozók számára ismert olyan FM rádió oldalsávos műsorszórás, amelynek segítségével kimondottan erre a célra kialakított illetve kiegészített számítógépekhez például híreket és üzleti információt lehet elküldeni. A Main Stream, Telemat, valamint Desktop Data cég kereskedelmi forgalomban kapható olyan termékeket gyártanak, amelyek adatokat közvetítenek FM rádió oldalsávokon keresztül, és ezeket az adatokat speciális FM rádió vevőkészülékekkel és szoftverrel ellátott személyi számítógépek fogadják. Az információ általában digitális alakban kerül átvitelre, a vevőkészülékek ezt az információt veszik, és eltárolják a számítógép memóriájában, ahol a számítógép kezelője a szoftver menürendszere segítségével fér hozzá az információhoz. Az adatok a számítógép kijelzőjén hagyományos alfanumerikus formában jelennek meg. Ennek a kategóriának az egyik terméke például a News edge nevű rendszer, amelyet a Massachusetts állambeli Desktop Data, Inc. of Waltham cég működtet, és a felhasználókhoz FM rádió oldalsávok segítségével híreket, üzleti információkat juttat el. A termékhez mellékelt szoftver végigböngészi a bejövő információt, és ha a bejövő információ egyezik a számítógép felhasználója által korábban megadott paraméterekkel, úgy azt az információrészt lemezre menti, és/vagy kijelzi a számítógép képernyőjén.
Ezeknek a rendszereknek hiányosságául róható fel, hogy működési alapként mindenképpen személyi számítógépet igényelnek, és az információt is csak a számítógép képernyőjén jelenítik meg. Ez azt is jelenti egyben, hogy az információ megismeréséhez, a rendszer működtetéséhez legalábbis átlagos számítógépes szakismeretekre van szükség, ami együttesen az eredményhez mérten már túlságosan költségessé teszi a megoldást.
• · · · « · ' · · · - · ·
-2Az FR 2 651 352 számú szabadalmi leírás olyan rendszert ismertet, amelyben egy autórádió segítségével egy hagyományos rádió átviteli jellel segédvivőn kombinált szabványosan definiált digitális információs jel vehető. A megoldás újdonsága a digitális információnak a hagyományos hang információtól azaz rádióprogramtól való szétválasztásában valamint megjelenítésében rejlik. Mivel a megoldás célja többé kevésbé a járművezető aktuális közlekedési feltételekhez igazodó navigálása, a rendszer nem tartalmaz nagy mennyiségű adat hosszúidejű tárolására szolgáló memóriát. Ez tulajdonképpen hátrányos is lenne, hiszen a célkitűzésnek megfelelően mindig és kizárólag a pillanatnyi információnak van jelentősége.
Az US 5 239 700 valamint US 5 086 510 számú szabadalmi bejelentések ugyancsak közlekedési információ terítésére illetve az információ vételére alkalmas rendszereket ismertetnek. Az elsőként megnevezett szabadalmi leírásból megismerhető rendszer olyan kijelzőt tartalmaz, amelyen számítógépesen előállított írásjelek karakterekként jelennek meg, amelyeket a vett információból állít elő a rendszer, tárol el egy erre a célra szolgáló memóriában és alakít át szintetikus beszéddé. Az összes jel és információ kizárólag a jármű működtetésére vonatkozik, és képtelen arra, hogy a járművezető és az utasok számára híreket, információkat, szórakoztató programokat közvetítsen.
A megvalósított számos jellemző következtében a rendszer szegmensekre osztott memória alrendszereket tartalmaz, és minden egyes alrendszert teljesen eltérő módon kezel. A rendszer bemenő utasításait hordozható telefon kézibeszélővel juttatják be. A másodikként említett szabadalmi leírás rendszere hasonló az előbb ismertetetthez, és a fő eltérés abban található, hogy nagyobb hangsúlyt kapott benne a humán interfész terület. A humán interfész egy beszéd adófokozatból valamint egy beszéd vevőfokozatból, billentyűzetből, valamint kijelzőből tevődik össze.
A találmányt röviden összefoglalva azt mondhatjuk, hogy az rádió oldalsávok (segédvivők) útján információ vételére szolgáló rendszer, amelynek FM segédvivő hangolóegysége (tunere) kiválogatja egy rádióadás kódolt adatait. Egy járulékos hozzáférés vezérlő fokozat a RAM-ban tárolt adatokat dekódolja. Egy felhasználói interfész, akár egyszerű kézi vezérlésű, akár hangvezérlésű, célszerűen hierarchikus menürendszerként megvalósítva, lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy az információhoz a menükből kiválasztását megjelölve hozzáférjen és a rendszer az adatbázisban található, kiválasztott információt dekódolt szöveges formában adja vissza. Egy beszédszintetizátor a szöveges információt hangjellé
-3alakítja, és a felhasználó ezt a hangjelet hangszórón vagy fejhallgatón keresztül hallgatja meg.
A kitűzött feladat megoldása során olyan rádióvevő rendszert vettünk alapul hírek, sporthírek, időjárás, kulturális információ vagy kereskedelmi adatok vételére, ahol az adatok alfanumerikus alakban kerülnek továbbításra. Ezt a találmány értelmében úgy fejlesztettük tovább, hogy adatokat rádiójelből demoduláló rádió hangolóegysége, a demodulált adatokat adatbázisként tároló memóriája, az adatbázist leíró hierarchikus menüt létrehozó, és a menüből kiválasztott menüpontokat elfogadó felhasználói interfésze, az elfogadott kiválasztások alapján az adatbázisból adatokat kiválasztó és a kiválasztott adatokat alfanumerikus alakban kiadó vezérlőfokozata, és a kiválasztott adatokat alfanumerikus alakból kimondott szavakat reprezentáló analóg hangjelekké alakító átalakítója van.
A találmány szerinti eszköz egy előnyös kiviteli alakja értelmében a rádió hangolóegysége adatokat FM állomás vivőjéből demoduláló hangolóegység.
A találmány szerinti eszköz egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a memória a teljes adatbázist tároló memória.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a kiválasztott adatok kódolt formátumúak és a kiválasztott adatokat dekódoló dekódoló fokozatot tartalmaz.
Előnyös továbbá a találmány értelmében, ha az alfanumerikus alak alfanumerikus szöveget reprezentáló ASCII kódolású.
A találmány szerinti eszköz egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a felhasználói interfész hangaktivált interfész.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a felhasználói interfész jármű kormánykerekére szerelt kézi beviteli eszközt valamint a kézi beviteli eszközt a vezérlőegységgel vezeték nélkül összekötő kapcsolatot tartalmaz.
Fentieken túlmenően, a találmány szerint előnyös, ha a felhasználói interfész a beszédszintetizátor fokozat által kiadott analóg audiójel sebességét, azaz a beszéd sebességet meghatározó vezérlést tartalmaz.
Előnyös továbbá, ha a rádió hangolóegység meghatározott FM rádióállomás oldalsávra
Λ · · * · » ··»··«. · · ,* * ·· ···♦
-4hangoló, csatomaátugró egységet tartalmaz.
A találmány szerinti eszköz egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a memória legalább 4 MB adatot tartalmazó memória.
Ugyancsak előnyös, ha a rendszer az analóg átalakítóhoz csatlakozó, jelet erősítő erősítőt, és az erősített jelet hanggá alakító eszközt tartalmaz.
Előnyös továbbá, ha a dekódoló fokozat a rádió hangolóegységgel vett kulcs által engedélyezett fokozat.
A találmány szerinti eszköz egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a dekódoló fokozat a dekódoló fokozathoz csatlakoztatott kulcs által engedélyezett fokozat.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a rádió hangolóegységet rádió vevőkészülékhez kapcsoló egységet tartalmaz.
A találmány szerinti eszköz egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a kiválasztott adatokról nyomtatott másolatot készítő egysége van.
Fentieken túlmenően előnyös a találmány értelmében továbbá, ha a beszédszintetizátor fokozat különböző hangokat előállító egységet tartalmaz.
Továbbá előnyös, ha a különböző hangokat előállító egységnek a kiválasztott adatok kategóriájától függő hangkiválasztó fokozata van.
A találmány szerinti eszköz egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a különböző hangokat előállító egységnek a felhasználói utasításra hangot kiválasztó fokozata van.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha az adatbázis hierarchiát felhasználó által meghatározó egységet tartalmaz.
A kitűzött feladat megoldásához továbbá olyan eljárást vettünk alapul alfanumerikus adatok vevőberendezéshez továbbítására rádiójel útján, amelynél a találmány értelmében rádiójelet sugárzunk ki, a rádiójelből az alfanumerikus adatokat demoduláljuk, meghatározzuk, vajon az adat kódolt-e, és amennyiben kódolt, úgy az alfanumerikus adatokat dekódoljuk, a demodulált adatokat memóriában adatbázis formájában eltároljuk, az adatbázist leiró menürendszert hozunk létre, a menüből alfanumerikus adat témákat kiválasztunk, a
-5kiválasztott témákhoz igazodóan kiválasztjuk az eltárolt adatokat alfanumerikus alakban tartalmazó memória részeket, és a kiválasztott részeket alfanumerikus alakról kimondott szavakként megjelenő analóg hangjelekké alakítjuk.
Fentieken túlmenően, a kitűzött feladatot olyan vevőrendszerrel oldottuk meg hírek, sporthírek, időjárás, kulturális információ vagy kereskedelmi adatok vételére, ahol az adatok alfanumerikus alakban kerülnek továbbításra. Ezt a találmány értelmében úgy fejlesztettük tovább, hogy rádiójelet vevő hangolóegységet, a hangolóegységben lévő, a vértjeiből adatokat detektáló demodulátort, az adatok kódolt jellegét megállapító járulékos hozzáférés vezérlő fokozatot kódolás esetén a kódolt adatokat dekódoló dekódoló fokozatot, adatokat tároló memóriát, az adatokat leíró menükészletet létrehozó és a menükészletből a kiválasztott menüpontokat elfogadó felhasználói interfész, valamint a kiválasztott adatokat alfanumerikus formából kimondott szavakként jelentkező analóg hangjelekké átalakító beszédszintetizátor fokozatot tartalmaz.
A javasolt rendszer önállóan, vagy pedig egy meglévő rádió vevőkészülék részeként is megvalósítható, utóbbi esetben akár úgy is, hogy bizonyos egységeket, modulokat közösen használ a rádió vevőkészülékkel. A felhasználói interfész egyik előnyös kialakításában olyan négy irányú kapcsoló, amelynek helyzetei és működése megfeleltethető egy számítógép billentyűzet közismert és megszokott kurzormozgató billentyűinek, és a menüpontokon való mozgása és egyes menüpontok kiválasztására szolgál. A rendszer általában négy MB memóriát tartalmaz, ami elegendő ahhoz, hogy tíz órányi hanginformációt tároljon (ez már dekódolt adat). Az információ lehet hírek, sporthírek, időjárás, kulturális információ, hirdetések, vagy kereskedelmi üzenetek, listák. Az információ digitális formában kódolt ASCII szövegként kerül átvitelre, amely könnyen tárolható és beszéddé szintetizálható.
További előnyös jellemzőként tekinthetjük, hogy a felhasználó választhatja meg a szintetizált beszéd sebességét, valamint azt a csatorna átugrást vezérlő hangolóegység részt, amely lehetővé teszi, hogy a rádió vevőkészülékkel csak azokat az FM rádió adókat találjuk meg, amelyek segédvivőjén a keresett szolgáltatás jelen van. A rendszerhez opcionálisan nyomtató csatlakoztatható, amely a dekódolt szövegről másolatokat készít, és a beszéd szintetizátor fokozat vagy automatikus vagy felhasználó által beállítható lehet, magában foglalva a kiadott hang tulajdonságainak (férfi vagy női hangmagasság, hangszín, stb.) beállítását is. A felhasználónak lehetősége van arra is, hogy előre kiválasszon bizonyos adatbázis témákat, és így egy személyes profilt alakítson ki, amellyel ezt az információrészt anélkül tudja
-6kiválasztani és lehívni, hogy az összes menüponton végig kellene haladnia.
A találmányt az alábbiakban a csatolt rajz segítségével ismertetjük részletesebben, amelyen a javasolt rendszer példakénti kiviteli alakjának tömb vázlatát tüntettük fel.
A rajzon az 1. ábrán tehát találmány szerinti a rádió vevőberendezés csupán előnyös példaként bemutatott kiviteli alakja hagyományos FM 10 rádióantennát tartalmaz, amilyet például gépjárműveken vagy hordozható rádiókban alkalmaznak. A 10 rádióantenna a vett rádiójelet ismert és kereskedelmi forgalomban beszerezhető, FM segédvivő jel kiválasztására alkalmas 12 FM segédvivő hangolóegységhez továbbítja. Szakember számára jól ismert, hogy ezek a segédvivő jelek általában kereskedelmi FM rádió állomásoktól bérelt segédvivőkön kisugárzott digitalizált adatok. A 12 FM segédvivő hangolóegység 14 vonalon át a kiválasztott adatokat (amelyek általában még kódolt formátumúak) 16 hozzáférés vezérlő fokozathoz továbbítja.
A 16 hozzáférés vezérlő fokozat biztosítja, hogy az adatok csak akkor kerülnek dekódolásra, ha megadjuk a megfelelő billentyűválaszt vagy utasítást az alábbiakban részletezettek szerint. A 16 hozzáférés vezérlő fokozat a vett adatokat dekódolja (amennyiben erre 20 mikrovezérlő fokozattól 22 vonalon keresztül felhatalmazást kap) és a bemutatott kiviteli alaknál sima ASCII szöveget (vagy más alfanumerikus szöveget) juttat el 26 vonalon át tárolás céljából hagyományos integrált áramköri formában megvalósított 28 RAM-ba. A példában a 28 RAM 4 MB tároló kapacitású. A 28 RAM-ban tárolt információhoz a 20 mikrovezérlő fokozat (mikroprocesszor) felügyelete illetve vezérlete mellett 24 vonalon át lehet hozzáférni, ahol a 20 mikrovezérlő fokozat határozza meg, hogy a 28 RAM-ban tárolt adatok közül mely partikuláris adatrészt kell 32 vonalon keresztül 30 beszédszintetizátor fokozathoz továbbítani. Egy másik lehetséges kiviteli alaknál a vett adatokat kódolt adatokként vagy más ismert és alkalmas formában tároljuk, és a 30 beszédszintetizátor fokozat által felhasználható formába alakítjuk át még a beszéddé konvertálás művelete előtt. Ilyen esetben minden egyes adatrészt egy kódolatlan címmel kell megfejelni hogy lehetővé tegyük a tárolt kódolt adatoknak az adatbázisból való visszakeresését.
A 30 beszédszintetizátor fokozat ismert és kereskedelmi forgalomban kapható egység, amilyet például a Berkeley Speech Technologies, Berkeley, Califomia, USA cég gyárt és forgalmaz. Ez az alrendszer az ASCII szöveget érthető és igen jól modulált hangjelekké alakítja át. Az analóg hangjeleket 34 vonalon át hagyományos felépítésű 36 hangerősítő • ·
... ··« ·· · , • · · a ·« ·
........
-7fokozatra továbbítjuk, ahonnan a jelek 38 hangszóróra vagy fejhallgatóra kerülnek, a rendszer használója által immár hallhatóan.
felhasználói interfész 42 vonalon keresztül utasításokat visz be a 20 mikrovezérlő fokozat számára, amelyek meghatározzák, hogy a 28 RAM-ban tárolt adatok mely részére van szükség, melyeket kívánja a rendszer használója meghallgatni.
Az átvitt információt a 20 mikrovezérlő fokozat kategorizálja, tárolja, és hagyományos hierarchikus felépítésű adatbázist kezelve biztosítja a hozzáférést a 28 RAM-ban.
Az egyik lehetséges kiviteli alaknál a 40 felhasználói interfész hanggal aktivált utasításrendszer. Például a berendezést a felhasználó által kimondott BEKAPCS utasítása kapcsolja be és inicializálja (állítja alapállapotba). Ezt követően a berendezés beszéd útján a 38 hangszórón keresztül válaszol, felsorolva a lehetséges fő adatbázis kategóriákat, például hírek, sport, szórakozás, stb. Ha a használó meghallja a kívánt és keresett kategóriát, akkor IGEN válasz adással azt kiválasztja. Az eszköz ezt követően újra hangosan elkezdi felsorolni a kiválasztott főkategória lehetséges alkategóriáit, és a felhasználó ezekből újra IGEN közbeszólással választja ki a keresett témát. Például a General Motors Coporationra vonatkozó legfrissebb hírekhez tartozó fokategória és alkategória útvonal az alábbi lehet: HÍREK .... GAZDASÁG ... NEMZETI.... AUTÓIPAR ... GM. A jelen szabadalmi bejelentés idejében elkészített és bemutatott Aladdin című mozifilm keresési illetve kiválasztási útvonala pedig a következő lehet: SZÓRAKOZÁS .... HOLLYWOOD ... MOZIFILMEK ... ALADDIN. A keresett témát általában négy vagy öt IGEN közbeszólással ki lehet választani illetve meg lehet találni. A javasolt berendezés egy további lehetséges kiviteli alakjában három további kimondott parancs áll a felhasználó rendelkezésére, nevezetesen, a VISSZA, ÁLLT' és TOVÁBB amelyek elegendőek arra, hogy a felhasználó számára hatékony és gyors vezérlést biztosítsanak a rendszert illetően.
Egy másik kiviteli alaknál például négyállású kapcsoló vagy négyállású kapcsolószerelvény található (FEL, LE, BALRA, JOBBRA), amelyek elhelyezése, jelzése, megfelelhet az elterjedt és így közismert számítógépes kurzormozgató billentyűkéhez, ahol minden egyes kapcsoló pozíció négy parancs egyikét jelzi és választja ki, ha a felhasználó nem automatikus, hanggal történő, hanem kézivezérlést választ. Ez a kapcsolószerelvény például egy jármű kormánykerekébe is integrálható, a rádióvezérlő gombokhoz hasonlóan, hogy a járművezetőnek a lehető legkevésbé vonja el a figyelmét a berendezés kezelése. A • · • · · · · · · * · · · < • · · · · · · • · · · · • « · · ·
-8vezérlést a berendezés többi részéhez vagy vezetékes módon, vagy vezeték nélkül, például infravörös vagy ultrahangos átvitellel biztosíthatjuk, ahogy az a hagyományos televízió és egyéb háztartási szórakoztató elektronikai készülékeknél jól ismert.
A javasolt berendezés egy másik változata egyállású vezérlőkapcsolót használ. A felhasználónak ebben az esetben röviden meg kell nyomnia kapcsolót, hogy kiválassza a kategóriát vagy témát, amelyet éppen hall, vagy hogy végigböngéssze a menüpontokat. Ha a berendezés használója akkor nyomja meg röviden a kapcsolót, amikor éppen hallja az általa kiválasztott témát, akkor a kapcsoló megnyomása egyenértékű a kimondott ÁLLJ paranccsal. Ha újra megnyomja a kapcsolót, akkor az azt jelenti, hogy TOVÁBB. Ha a kapcsolót egy vagy két másodpercen keresztül lenyomva tartja, akkor a lenyomás idejére a VISSZA parancsot hajtatja végre, hogy valamilyen korábbi pontra ugorjon vissza az adatbázisban.
A 12 FM segédvivő hangolóegység, a 20 mikrovezérlő fokozat, a 16 hozzáférés vezérlő fokozat és a 28 RAM általában folyamatosan kapja táplálását (ha szükséges, akkumulátorokból vagy elemekből), hogy folyamatos frissítést kapjon a rádió adatbázisból és hogy az aktuális híreket el tudja tárolni a 28 RAM-ban. Az 1. ábrán bemutatott kiviteli alak egyik változata olyan hordozható egység, (hasonló egy hordozható rádióhoz), amely hanggal vagy kézi módon kommunikál a felhasználóval. Egy másik lehetséges kiviteli alaknál az 1. ábrán bemutatott kapcsolási elrendezés hagyományos hordozható rádióba vagy autórádióba kerül beépítésre, aminek az az előnye, hogy számos egység mindként feladatra használható.
Az egyik kiviteli alaknál a 40 felhasználói interfésznek sebességvezérlő fokozata van, amellyel beállíthatjuk a 30 beszédszintetizátor fokozat beszédsebességét. A 30 beszédszintetizátor fokozathoz az információ a 32 vonalon keresztül a normális emberi beszédsebességnél gyorsabban juthat el. Jól ismert, hogy az ember képes arra, hogy a normális beszédsebességnél gyorsabb, hadart szövegeket is megértse. Ezért a készüléken kialakított gomb megnyomásával vagy erre vonatkozó szóbeli utasítással a készülék felhasználója megnövelheti a kiadott beszéd sebességét, így az információkat gyorsabban tudja meghallgatni illetve végigböngészni, hasonlóan ahhoz, mint amikor nyomtatott szövegnél több bekezdést csupán felületesen átfutunk.
Annál a kiviteli alaknál, amely hanggal aktivált 40 felhasználói interfészt tartalmaz, az al• · ···· ·· · • · · · · « ······ ·· · • · · · · • · · · « · ·
-9kalmazható utasítások száma korlátozott, például 5-10 utasítás lehetséges, ezért viszonylag egyszerű, kereskedelmi forgalomban beszerezhető hangfelismerő áramkör is betölti a feladatot.
Egy másik kiviteli alaknál egy járműhöz tervezett rendszer 40 felhasználói interfésze a nem is olyan távoli jövőben számos járműben elterjedésre kerülő kijelzővel van társítva. Ezen keresztül a felhasználó egy számítógép képernyőjéhez hasonlóan szeme elé kapja a teljes adatbázis menü egyes pontjait és így gyorsabban hozzáférhet a kívánt menüpontokhoz.
Előnyösnek bizonyult, hogy ha az adatokat szöveges vagy alfanumerikus formában továbbítjuk és tároljuk, még abban az esetben is, ha kódolt formában történik mindez, az átviteli csatorna sávszélessége erőteljesen csökkenthető, éppígy a berendezés memóriaigénye is, ami lényegesen csökkenti a alkatrész költséget. Jellemző átviteli sebesség a jelenleg a gazdasági információk és hírek FM segédvivős átvitelénél alkalmazott 1 kBaud lehet, ami elegendő ahhoz, hogy a 28 RAM-ba körülbelül egy óra alatt letöltsük a szükséges 4 MB adatot.
A berendezés megvásárlását követően, a használatba vétel során a felhasználó beprogramozza a berendezésbe az információátvitelt megvalósító helyi állomások ismert frekvenciáit. Egy adott területen belül több ilyen állomás lehet, ami az FM rádió műsorszórás közismert területi korlátáiból adódik. Egy további lehetséges változatban alkalmazott, például a 20 mikrovezérlő fokozatba beépített csatorna átugrási funkció (ami most már számos kereskedelmi forgalmú rádióban megtalálható) kikeresi azokat az állomásokat, amelyek meghatározott jelölést vagy frekvenciát tartalmaznak, hogy fenntartsa a hibátlan vételt akkor is, ha az egyik, ilyen szolgáltatást nyújtó állomás sugárzási területéről egy másik, ugyancsak ilyen szolgáltatást nyújtó állomás sugárzási területére jut át a felhasználó. A rendszer számára egy percnél kevesebb idő elegendő arra, hogy letapogassa a teljes FM sávot a keresett állomás jelölésekért.
Az adatok kódolását és hozzáférését számos módon megvalósíthatjuk. Egy lehetséges kiviteli alak értelmében simán megcímzett BE/KI parancsot juttatunk el (adatkódolás nélkül), hogy kizárjuk az azokhoz a felhasználókhoz tartozó berendezéseket a szolgáltatás lehetőségéből, akik elmulasztották megfizetni a szerződés szerinti havi előfizetési díjat a szolgáltatásért.
-10Egy ennél összetettebb, okosabb kódolási rendszernél abból indulunk ki, hogy gond lehet a készülékek és berendezések jogosulatlan gyártásával és forgalmazásával. Ezért ilyen esetben másfajta adatkódolást alkalmazunk, aminél egy kódolási kulcsra, valamint az adatoknak dekódoló áramkörrel való dekódolására van szükség. Az ilyen dedikált dekódoló áramkör nélküli jogosulatlanul gyártott vagy forgalmazott berendezések egyszerűen nem működnek.
Egy kódoló rendszer lehetséges megvalósításánál - hasonlóan a fizess-hogy-nézd kábeltelevíziós kódolási rendszerekhez - a dekódoló kulcsokat rádióátvitellel juttatjuk ki. Minden egyes önálló vevőegységnek egyedi rejtett kulcsa van, például ROM-ban tárolt 40-50 bináris számból összeállítva. Minden egyes egységnek ezen kívül van egy nyilvános sorozatszáma is. Az összes átvitt adatot hagyományos módon, időszakonként cserélt mesterkulcs felhasználásával kódoljuk, rákényszerítve ezzel a felhasználókat, hogy fizessenek a szolgáltatásért, de egyúttal a szolgáltatás biztonságát is növeljük. Minden egyes vevőegységnek rendelkeznie kell a mesterkulccsal, hogy képes legyen az adatátvitel dekódolására.
A mesterkulcsot az egyes berendezésekhez az alábbi módon tudjuk eljuttatni:
Az adatok közvetítését időszakosan megszakítjuk, hogy a kulcsra vonatkozó információt közvetítsünk. A kulcs információ nem más, mint egy csomagsorozat, ahol minden egyes csomag egy-egy önálló vevőegységre vonatkozik, és tartalmaz egy, a vonatkozó egység közismert sorozatszámával azonos címmezőt, amelyet egy második mező követ, amely az adott sorozatszámú önálló egység egyedi rejtett kulcsával kódolt mindenkori mesterkulcs.
A vevőegységek fogadják ezeket a csomagokat (amelyeket vagy egy külön jelzés útján ismernek fel, vagy meghatározott időközönként jelentkeznek, hogy elkerülhető legyen az adatokkal való összeütközés). Ha egy vevőegység veszi a saját címét (nyilvános sorozatszámát) tartalmazó csomagot, azt eltárolja és dekódolja a rákövetkező kódolt mesterkulcs mezőt, ezzel megkapja azt a mesterkulcsot, amellyel a rákövetkező kódolt adat mennyiséget dekódolni tudja.
Egy másik kódolási rendszernél az egyes vevőberendezésekhez tartozó egyedi kódolt mesterkulcsot fizikailag juttatjuk el minden egyes felhasználóhoz, például havonta, postai úton. Ezt a kulcsot a felhasználó billentyűzet segítségével adja be a berendezésbe, vagy a
-11 kulcsot elektronikus módon kiolvasható kártyaként vagy eszközként is kiképezhetjük, amely a vevőberendezés megfelelően kialakított leolvasó hasítékába helyezhető.
Egy további lehetséges kiviteli alaknál a 30 beszédszintetizátor fokozatot számos különböző hang kibocsátására tehetjük alkalmassá. Ezeket a hangokat a felhasználó választja ki, például meghatározhatja, hogy számára egy férfi vagy egy női hang szimpatikusabb, vagy a rendszert a 20 mikrovezérlő fokozattal programozhatjuk úgy, hogy különböző típusú vagy kategóriájú információhoz különböző hangokat rendeljen hozzá.
Az 1. ábrán bemutatott kapcsolási elrendezés 10 rádióantennához csatlakozott hagyományos rádió vevőkészülékbe van beépítve. A 12 FM segédvivő hangolóegység a hagyományos rádió hangolóegység kiegészítéseképpen van jelen, vagy annak részét képezheti. Az
1. ábra többi blokkja, a 36 hangerősítő fokozat és a 38 hangszóró kivételével a találmány szerinti rendszer sajátossága, így mindenképpen járulékosan jelentkeznek a hagyományos rádióegységek mellett.
A fent ismertetett kiviteli alakok kizárólag a találmány jobb megértését szolgálják, és semmilyen módon nem korlátozzák a szabadalmi igénypontokban megfogalmazott oltalmi kört.

Claims (20)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Rádióvevő rendszer hírek, sporthírek, időjárás, kulturális információ vagy kereskedelmi adatok vételére, ahol az adatok alfanumerikus alakban kerülnek továbbításra, azzal jellemezve, hogy adatokat rádiójelből demoduláló rádió hangolóegysége, a demodulált adatokat adatbázisként tároló memóriája, az adatbázist leíró hierarchikus menüt létrehozó, és a menüből kiválasztott menüpontokat elfogadó felhasználói interfésze (40), az elfogadott kiválasztások alapján az adatbázisból adatokat kiválasztó és a kiválasztott adatokat alfanumerikus alakban kiadó vezérlőfokozata, és a kiválasztott adatokat alfanumerikus alakból kimondott szavakat reprezentáló analóg hangjelekké alakító átalakítója van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a rádió hangolóegység adatokat FM állomás vivőjéből demoduláló hangolóegység.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a memória a teljes adatbázist tároló memória.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a kiválasztott adatok kódolt formátumúak és kiválasztott adatokat dekódoló dekódoló fokozatot tartalmaz.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy az alfanumerikus alak alfanumerikus szöveget reprezentáló ASCII kódolású.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a felhasználói interfész (40) hangaktivált interfész.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a felhasználói interfész (40) jármű kormánykerekére szerelt kézi beviteli eszközt valamint a kézi beviteli eszközt a vezérlőegységgel vezeték nélkül összekötő kapcsolatot tartalmaz.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a felhasználói interfész (40) a beszédszintetizátor fokozat (30) által kiadott analóg audiójel sebességét, azaz a beszéd sebességet meghatározó vezérlést tartalmaz.
  9. 9. A 2. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a rádió hangolóegységnek meghatározott FM rádió állomás oldalsávra hangoló, csatomaátugró egységet tartalmaz.
    »««« ·«
    -1310. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a memória legalább 4 MB adatot tartalmazó memória.
  10. 11. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy analóg jelet erősítő és az átalakítóhoz csatlakozó erősítőt, és az erősített jelet hanggá alakító eszközt tartalmaz.
  11. 12. A 4. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a dekódoló fokozat a rádió hangolóegységgel vett kulcs által engedélyezett fokozat.
  12. 13. A 4. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a dekódoló fokozat a dekódoló fokozathoz csatlakoztatott kulcs által engedélyezett fokozat.
  13. 14. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a rádió hangolóegységet rádió vevőkészülékhez kapcsoló egységet tartalmaz.
  14. 15. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a kiválasztott adatokról nyomtatott másolatot készítő egysége van.
  15. 16. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a beszédszintetizátor fokozat (30) több különböző hangot előállító egységet tartalmaz.
  16. 17. A 16. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a különböző hangokat előállító egységnek a kiválasztott adatok kategóriájától függő hangkiválasztó fokozata van.
  17. 18. A 16. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy a különböző hangokat előállító egységnek a felhasználói utasításra hangot kiválasztó fokozata van.
  18. 19. Az 1. igénypont szerinti rádióvevő rendszer azzal jellemezve, hogy az adatbázis hierarchiát felhasználó által meghatározó egységet tartalmaz.
  19. 20. Eljárás alfanumerikus adatok vevőberendezéshez továbbítására rádiójel útján, azzal jellemezve, hogy rádiójelet sugárzunk ki, a rádiójelből az alfanumerikus adatokat demoduláljuk, meghatározzuk, vajon az adat kódolt-e, és amennyiben kódolt, úgy az alfanumerikus adatokat dekódoljuk, a demodulált adatokat memóriában adatbázis formájában eltároljuk, az adatbázist leíró menürendszert hozunk létre, a menüből alfanumerikus adat témákat kiválasztunk, a kiválasztott témákhoz igazodóan kiválasztjuk az eltárolt adatokat alfanumerikus alakban tartalmazó memória részeket, és a kiválasztott részeket alfanumerikus
    -14·«*♦ ·· · alakról kimondott szavakként megjelenő analóg hangjelekké alakítjuk.
  20. 21. Vevőrendszer hírek, sporthírek, időjárás, kulturális információ vagy kereskedelmi adatok vételére, ahol az adatok alfanumerikus alakban kerülnek továbbításra, azzal jellemezve, hogy rádiójelet vevő hangolóegységet, a hangolóegységben lévő, a vett jelből adatokat detektáló demodulátort, az adatok kódolt jellegét megállapító járulékos hozzáférés vezérlő fokozatot (16) kódolás esetén a kódolt adatokat dekódoló dekódoló fokozatot, adatokat tároló memóriát, az adatokat leíró menükészletet létrehozó és a menükészletből a kiválasztott menüpontokat elfogadó felhasználói interfész (40), valamint a kiválasztott adatokat alfanumerikus formából kimondott szavakként jelentkező analóg hangjelekké átalakító beszédszintetizátor fokozatot (30) tartalmaz.
HU9502656A 1994-03-04 1994-03-04 Rádióvevő berendezés segédvivő alkalmazásával történő információ terítéshez HUT73089A (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9502656A HUT73089A (hu) 1994-03-04 1994-03-04 Rádióvevő berendezés segédvivő alkalmazásával történő információ terítéshez

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9502656A HUT73089A (hu) 1994-03-04 1994-03-04 Rádióvevő berendezés segédvivő alkalmazásával történő információ terítéshez

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9502656D0 HU9502656D0 (en) 1995-11-28
HUT73089A true HUT73089A (hu) 1996-06-28

Family

ID=10987201

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9502656A HUT73089A (hu) 1994-03-04 1994-03-04 Rádióvevő berendezés segédvivő alkalmazásával történő információ terítéshez

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HUT73089A (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9502656D0 (en) 1995-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0689742B2 (en) Radio receiver for information dissemination using a subcarrier
EP0754377B1 (en) A method and receiver for receiving data in a transmitted signal and a method for transmitting data
HUT73990A (en) Method and system for audio information dissemination using various transmission modes
US6330334B1 (en) Method and system for information dissemination using television signals
CN1708911B (zh) 经接收用户接口导航、预览及选择宽波段频道的方法和设备
US7437124B2 (en) Satellite radio receiver that displays information regarding one or more channels that are not currently being listened to
US20030186662A1 (en) Receiver control using vehicle state conditions
JP2004532541A (ja) 無線による音楽およびデータの送受信機システム
US5956628A (en) Receiving for receiving FM text-based multiplex broadcasts
JP2005503693A (ja) エンターテインメント用受信機のユーザに対して推薦を行う方法及び装置
KR102486107B1 (ko) 자동차의 라디오 제어 방법 및 시스템
HUT73089A (hu) Rádióvevő berendezés segédvivő alkalmazásával történő információ terítéshez
JP3968541B2 (ja) デジタルオーディオ放送の受信機
CA2158022C (en) Radio receiver for information dissemination using subcarrier
US20030036402A1 (en) Cellular broadcast receiver
KR20160058839A (ko) 디지털 수신기 신호를 재생하는 장치 및 방법
JP3761599B2 (ja) 多重放送用受信装置
JP2005502236A (ja) マルチメディアデータファイルを端末機器に再生する方法
MXPA96004575A (en) A method and a system for the diffusion of digital audio information comprising data compression, encryption and the synthesis of
JPH08107333A (ja) 多重放送番組プリセット機能を備えたfm多重放送受信機
JPH09247020A (ja) 文字放送受信装置
Riley The DAB Service Multiplex and support features
KR970702632A (ko) 데이터 압축, 엔코우딩 및 음성합성기로 구성되는 디지털 음성정보의 방송방법 및 시스템(a method and system for digital audio information broadcasting comprising data compression, encryption and speech synthesizing)
JPH1198094A (ja) 多重放送受信機
JPH08191253A (ja) 多重放送用受信装置

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee