HUT70698A - Process and apparatus for coffee making - Google Patents

Process and apparatus for coffee making Download PDF

Info

Publication number
HUT70698A
HUT70698A HU9403056A HU9403056A HUT70698A HU T70698 A HUT70698 A HU T70698A HU 9403056 A HU9403056 A HU 9403056A HU 9403056 A HU9403056 A HU 9403056A HU T70698 A HUT70698 A HU T70698A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
coffee
machine according
coffee machine
brewing
chamber part
Prior art date
Application number
HU9403056A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9403056D0 (en
Inventor
Anton Ackermann
Original Assignee
Cosmec Srl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cosmec Srl filed Critical Cosmec Srl
Publication of HU9403056D0 publication Critical patent/HU9403056D0/hu
Publication of HUT70698A publication Critical patent/HUT70698A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J42/00Coffee mills; Spice mills
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J31/00Apparatus for making beverages
    • A47J31/24Coffee-making apparatus in which hot water is passed through the filter under pressure, i.e. in which the coffee grounds are extracted under pressure
    • A47J31/34Coffee-making apparatus in which hot water is passed through the filter under pressure, i.e. in which the coffee grounds are extracted under pressure with hot water under liquid pressure
    • A47J31/36Coffee-making apparatus in which hot water is passed through the filter under pressure, i.e. in which the coffee grounds are extracted under pressure with hot water under liquid pressure with mechanical pressure-producing means
    • A47J31/3604Coffee-making apparatus in which hot water is passed through the filter under pressure, i.e. in which the coffee grounds are extracted under pressure with hot water under liquid pressure with mechanical pressure-producing means with a mechanism arranged to move the brewing chamber between loading, infusing and ejecting stations
    • A47J31/3647Coffee-making apparatus in which hot water is passed through the filter under pressure, i.e. in which the coffee grounds are extracted under pressure with hot water under liquid pressure with mechanical pressure-producing means with a mechanism arranged to move the brewing chamber between loading, infusing and ejecting stations a tape being employed
    • A47J31/3657Coffee-making apparatus in which hot water is passed through the filter under pressure, i.e. in which the coffee grounds are extracted under pressure with hot water under liquid pressure with mechanical pressure-producing means with a mechanism arranged to move the brewing chamber between loading, infusing and ejecting stations a tape being employed the tape including permeable cartridges

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Apparatus For Making Beverages (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás kávéital készítésére hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adag kifőzőkamrában történő kifőzésével, amely eljárásnál őröltkávé-adagok sorozatát rendezzük el egy hordozószalag mentén egymástól adott távolságokra és a hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adagokat egy nyílással ellátott készlettartályban helyezzük el, továbbá ugyancsak a találmány tárgyát képezi egy kétrészes kifozőkamrával rendelkező kávéfőzőgép az eljárás megvalósítására.
Ismertek teljesen automatikus eszpresszógépek, amelyek egy kifőzőkamrába betöltött, őrölt kávé kifőzésével készítenek kávéitalt. Az ilyen kávéfőzőgépek álta lában egy integrált őrlőegységgel rendelkeznek a kávébab őrléséhez. Az ilyen kávéfőzőgépek általában jól működnek, az integrált őrlőegység és az ehhez tartozó bonyolult mechanizmus következtében azonban előállításuk drága.
Az ilyen kávéfőzőgépek további hátránya az a viszonylag csekély gyakori ság, amellyel kávéitalok készíthetők. Ezt a gyakoriságot nem utolsósorban az időigényes őrlési folyamat befolyásolja hátrányosan. így az ilyen kávéfőzőgépek csak korlátozottan felelnek meg feladatuknak olyan alkalmazási területeken, ahol időegységenként nagy számú kávéital elkészítésére van szükség.
Az őrlőegységnek emellett döntő befolyása van a kész kávéital minőségére és megjelenésére is, mivel az őrlőegység határozza meg az őrölt kávé szemcseméretét és állagát. A szemcseméret és az állag ugyanakkor döntő kritériumokat jelentenek a forró víznek a kifőzőkamrában levő, tömörített kávéporon való átfolyási sebessége tekintetében. Mivel az ilyen kávéfőzőgépekben célszerűen átfolyásos vízmelegítőket alkalmaznak a víz felmelegítésére, így az átfolyási sebesség befolyással van a kész kávéital hőmérsékletére és kinézetére (habos presszókávé).
A fentiek mellett az ilyen kávéfőzőgépeknél a kávémennyiség pontos adagolásához megfelelő elektronikával kiegészített érzékelőket kell felszerelni, ami szintén hozzájárul a végtermék magas árához.
Az előbbiekben ismertetett kávéfőzőgépek további hátránya az, hogy a kávépor közvetlen érintkezésbe kerül a kávéfőzőgép egyes részeivel, miáltal ezen részek erős szennyeződésnek vannak kitéve.
A fentiekben vázolt okokból ezért kívánatos volna, ha a kávéfőzőgép őrölt kávéból álló, előre elkészített adagokat lenne képes feldolgozni, amelyek vízáteresztő burokba vannak befoglalva. Ezáltal az előzőekben vázolt hátrányokat messzemenően ki lehetne küszöbölni.
Az EP 0 041 657 számú szabadalmi leírás alapján ismert egy eszpresszógép, amely ilyen előre elkészített, őrölt kávéból levő kávéadagokat használ fel kávéital kifőzéséhez. Az őröltkávé-adagok egy szalagon vannak elrendezve és egy-egy, a kifőzőkamra előtt illetve után elrendezett menesztőgörgő által vannak mozgatva és a kifőzőkamrába bejuttatva, amelyben ezt követően a kávéital kifőzésre kerül. A friss őröltkávé-adagokat egy e célra előirányzott első tartályban tárolják, míg a kilúgozott adagokat egy második tartályba vezetik. Ennek a szabadalmi leírásnak az egyetlen ábrájából sem az nem tűnik ki, hogy van-e erőzáró kapcsolat a menesztőgörgő és a szalag között, sem pedig az, hogy miként van a szalag eleje a kávéfőzőgépbe illetve annak menesztőszervébe bevezetve. Csupán az tűnik ki a kiviteli példából, hogy egy kávéital kifozésénél a kifőzőkamrába bekerült őröltkávé-adagot követő két őröltkávé-adag már nincs az első tartályban. Ez azt jelenti, hogy legalább ezen két őröltkávé-adag aromája nagyrészt veszendőbe megy, különösen hosszabb kávéfozési szünetek esetén. Minthogy az sem látható, hogy a szalag eleje miként van befogva a menesztőszerv által, fel kell tételezni, hogy a szalag elejének bevezetése kézzel történik. Emellett legalább egy őröltkávéadagot a kifőzőkamra mögött elrendezett menesztőgörgő tartományába kell juttatni, miáltal ez, és valószínűleg még a rákövetkezendő őröltkávé-adag is elfekszik a kifőzőkamra után, így nem főzhető ki. Ez természetesen az ilyen kávécsomag szükségtelen drágaságához vezet a kifőzhető kávéitalok számára vonatkoztatva. Az egyes őröltkávé-adagok között emellett viszonylag nagy távolságot kell fenntartani, hogy mindig csak egy őröltkávé-adag kerüljön a kifőzőkamra tartományába és így az egész betáplálási és kifőzési folyamat kielégítő módon menjen végbe. Ez viszont megintcsak azt jelenti, hogy maga a szalag viszonylag nagy helyet foglal el a tartályban és az egész kávécsomagot megdrágítja. Az említett ábrázolásból végülis az sem derül ki, hogy miként történik az egyes őröltkávé-adagok pontos elhelyezése a kifőzőkamrában.
Ezen kávéfőzőgép további hátránya abban van, hogy mindig el kell használni a teljes szalagot illetve az azon elrendezett őröltkávé-adagokat, mielőtt egy új szalagot használhatnánk fel, adott esetben másfajta őröltkávé-adagokkal.
Az US 3 327 613 számú szabadalmi leírásból ismert egy italkifőző készülék, amely kávéfőzőgépként is alkalmazható és felhasználható hordozószalagon eben dczett őröltkávé-adagok kifőzőkamrában kávéitallá történő kifőzésére. A hordozószalag mozgatása egy hajtóművön keresztül egymással összekapcsolt két menesztőszerv által történik. Ezek a menesztőszervek háromszögletű prizmákból állnak, amelyekbe mindegyik oldalon egy-egy, őröltkávé-adag befogadására alkalmas bemélyedés van bemunkálva. Az egyik menesztőprizma a kifőzőkamra előtt, míg a másik mögötte van elrendezve. Mindkét menesztőprizma helyzetazonosító csapokkal van ellátva, amelyek a szalagba besüllyesztett nyílásokba kapcsolódnak. Ezenkívül két tartály van felszerelve, amelyek egyike a friss őröltkávéadagokkal ellátott szalagot fogadja be, míg a másikban a kilúgozott őröltkávéadagok vannak összegyűjtve a hozzájuk tartozó szalaggal.
Ezen italkifőző készüléknél hátrányos, hogy egyszerre mindig több őröltkávé-adag van kitéve a légnedvességnek, emellett pedig mindig valamennyi, a hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adagot el kell használni, mielőtt egy új hordozószalagot használhatnánk, amelyen adott esetben másfajta őröltkávé-adagok vannak elrendezve. Emellett a menesztő mechanizmus a bonyolult hajtóművön keresztül egymással összekötött két menesztőszerv miatt nagy ráfordítást igényel és ennek megfelelően drága az előállítása.
Az említett US3 327 613 számú szabadalmi leírásból ugyancsak nem tűnik ki, hogy miként történik a hordozószalag elejének befogása. Minden valószínűség szerint az első őröltkávé-adagot kézzel kell a kifőzőkamra mögött levő menesztőszerv bemélyedésébe bejuttatni, hogy a rákövetkező őröltkávé-adagok kifőzőkamrába való továbbítása egyáltalán lehetséges legyen. Ez azt jelenti azonbán, hogy a hordozószalagon legelöl elrendezett őröltkávé-adag nem használható fel kávéítal kifőzésére.
Összefoglalásul elmondható, hogy a bevezetőben ismertetett felépítésű ismert kávéfőzőgépek, amelyek hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adagokat használnak fel a kávéital kifőzéséhez, azzal a hátránnyal rendelkeznek, hogy mindig több őröltkávé-adagot kell egyidejűleg mozgatniuk, így mindig több őröltkávé-adag tartózkodik a készlettartályon kívül. Ezek a őröltkávé-adagok ennélfogva ki vannak téve a légnedvességnek, oxidálódnak és így elvesztik aromájukat. A hordozószalag elejének bevezetését mindig kézzel kell végezni, miközben legalább a hordozószalagon legelöl elrendezett őröltkávé-adagot nem lehet felhasználni a kifőzési folyamathoz. Emellett valamennyi ezen ismert kávéfőzőgépnél ki kell főzni a hordozószalagon elrendezett valamennyi őröltkávé-adagot, mielőtt egy új illetve egy másik hordozószalagot használhatnánk. Ezáltal például nem lehetséges, hogy a szokásosan koffeintartalmú kávépor alkalmazása mellett közbeiktatva egy koffeinmentes kávéitalt is kifőzhessünk.
A találmány által megoldandó feladat olyan eljárás létrehozása hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adagoknak a kifőzőhelyre való bevezetésére, amelynél a kifőzési folyamathoz igényelt mindenkori őröltkávé-adag hosszú kávéfőzési szünetek esetén is a kifőzéséig friss marad, vagyis nincs kitéve a légnedvességnek.
A kitűzött feladatot a találmány szerinti eljárás értelmében azáltal oldjuk meg, hogy megragadjuk a hordozószalagnak a készlettartály-nyílás tartományában tartózkodó mindenkori kezdeti szakaszát és a hordozószalagot olyan mértékben • · · ·· ·· ···· ········ · • · ····« · • · · · · · ···· ·«· ·· ·· · húzzuk ki a készlettartályból, hogy csupán a mindenkori legelső őröltkávé-adagot tartalmazó hordozószalag-szakasz kerüljön a készlettartályon kívülre, majd a hordozószalagot a készlettartályból kivett őröltkávé-adag mögött átvágjuk, miközben a rákövetkező őröltkávé-adag még teljes egészében a készlettartályban tartózkodik, ezután a leválasztott hordozószalag-szakaszt a rajta elrendezett őröltkávé-adaggal a kifőzőkamrába továbbítjuk, ahol ezt követően kifőzéssel elkészítjük a kávéitalt.
A találmány által megoldandó további feladat egy a fenti eljárás megvalósítására alkalmas olyan kávéfőzőgép kialakítása, amely lehetővé teszi a készlettartályban elhelyezett őröltkávé-adagok teljesen automatikus megragadását és a kifőzőkamrába való bevezetését, mimellett a különféle kávéfajták közötti közbeik tatott átváltást is megengedi.
Ezt a feladatot olyan kétrészes kifőzőkamrát tartalmazó kávéfőzőgéppel oldjuk meg, amelynek egyik kifőzőkamrarésze elforgathatóan és hosszirányban mozgathatóan van kialakítva és egy a hordozószalagot annak kezdeti szakaszán alakzáróan megragadó menesztőszerwel van összekapcsolva.
A találmány szerinti eljárás előnyös lépései a 2. és 3. igénypontban szerepelnek. A kávéfőzőgép célszerű kiviteli alakjait az 5-27. igénypontok tartalmazzák.
Az 1. igénypontban megfogalmazott találmány szerinti eljárás először teszi lehetővé, hogy egy hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adagot a készlettartályban megragadjunk és abból egyenként kivegyük, miközben a többi őröltkávé-adag továbbra is készlettartályban marad és megőrzi aromáját.
• « • ♦ · ·
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös foganatosítási módja értelmében a kivett őröltkávé-adag mögött elhelyezkedő, attól különválasztott hordozószalagszakaszt annak újonnan létrejött kezdeti szakaszán, a készlettartály-nyílás tartományában rögzítjük. Ily módon a leválasztott hordozószalag-szakasz kezdetét ismét egy meghatározott helyzetben rögzítjük, miáltal annak ezt követő megragadása lényegesen leegyszerűsödik.
A találmány szerinti eljárás megvalósítására olyan kávéfőzőgép van előirányozva, amely egy elforgatható kifőzőkamrarészt és egy ezen kifőzőkamrarésszel összekapcsolt, a hordozószalagot annak kezdeti szakaszán megragadó menesztőszervet tartalmaz. Ezáltal megteremtődik a feltétele a hordozószalag automatikus megragadásának és ezt követő, kifőzőkamrához való továbbításának a rajta elrendezett őröltkávé-adaggal.
A találmány szerinti kávéfőzőgép egyik előnyös kiviteli alakja egy olyan szerelési egységet tartalmaz, amely egy helyhez kötött burkolórészből és egy ebben megvezetett, elforgatható kifözőkamrarészből, egy menesztőszervből, valamint egy hajtószervből áll. Egy ilyen szerelési egység lehetővé teszi a kávéfőzőgép kompakt felépítését, egyúttal pedig könnyen cserélhető.
A találmány szerinti kávéfőzőgép egy további előnyös kiviteli alakjánál a készlettartály meghatározott helyzetű csatlakoztatását biztosító rögzítőszervek vagy egy-egy hordozószalag-szakaszt rögzítő elemek vannak felszerelve. A készlettartály illetve a hordozószalag-szakaszt rögzítő elemek meghatározott helyzetű csatlakoztatása révén meghatározott a hordozószalag-szakasz illetve a hordozósza« · « • ···· ·· · · • · · · · · · e • · « · · · ···· ··· · · ·· · lag kezdetének helyzete, így a készlettartály illetve az elemek rögzítésével egyúttal a hordozószalag kezdetét is egy előre meghatározott helyzetbe hozzuk.
A találmányt részletesebben kiviteli példa kapcsán, a csatolt rajz alapján ismertetjük.
A rajzon az 1-8. ábrák egy találmány szerinti kávéfőzőgép vázlatos felépítését tüntetik fel annak legfontosabb alkatrészeivel, egy italkészítési ciklus különböző fázisai során, míg a 9-16. ábrák a kávéfőzőgép találmány szempontjából lényeges alkatrészeit mutatják részletesebb ábrázolásban.
Az 1-8. ábrákon egy 1 kávéfőzőgép van egy italkészítési ciklus különböző fázisai során vázlatosan feltüntetve. Ezen ábrák alapján az alábbiakban ismertetjük az 1 kávéfőzőgép legfontosabb alkatrészeit, valamint egy kávéital elkészítésének egyes eljárási lépéseit. A jobb áttekinthetőség érdekében az 1 kávéfőzőgép jól ismert és a találmánnyal nem közvetlen összefüggésben álló alkatrészeit nem tüntettük fel. Az 1 kávéfőzőgép itt bemutatott alkatrészeit képezi egy felső 2 kifőzőkamrarész, valamint egy alsó 3 kifőzőkamrarész, egy 4 menesztőszerv, egy 5 hajtótengely, egy 6 burkolórész, egy 8 zárókengyel, egy őrölt kávéból levő friss 13, 13A őröltkávé-adagok befogadására szolgáló 12 készlettartály, ahol a 13, 13A őröltkávé-adagok egy 14 hordozószalag által vannak egymással összekötve, valamint egy 10 hulladéktartály a kilúgozott 13B őröltkávé-adagok befogadására.
·· · · · ····«« ···« ·· ·· • · ······ • · · · ·· ··· ··· ·· · · ·
Az alsó 3 kifozőkamrarész, a 4 menesztőszerv, valamint az 5 hajtótengely a helyhez kötött 6 burkolórészben mozgathatóan vannak ágyazva és egy 9 szerelési egységgé vannak összefogva. A felső 2 kifozőkamrarész szilárdan össze van kötve a 6 burkolórésszel és egy 22 rugó által előfeszített és átlépőnyílásokkal ellátott 21 forróvíz-beeresztő szelepet tartalmaz. Az alsó 3 kifőzőkamrarészben, annak a kifőzési helyzetet tekintve felső oldalán egy 31 bemélyedés van egy kifőzővályú formájában kialakítva és egy 32 vágószerv van ráformázva. A 4 menesztőszerv össze van kapcsolva az alsó 3 kifőzőkamrarésszel, ugyanakkor az alsó 3 kifozőkamrarész egy alakzáró kapcsolaton keresztül az 5 hajtótengellyel van összekötve és ezen 5 hajtótengely által van mozgatva. Az 5 hajtótengely keresztmetszetét tekintve oválisán van kialakítva és egy nem ábrázolt hajtómotorral van összekapcsolva. Az alsó 3 kifozőkamrarész helyzetének meghatározása érdekében két eltérő polaritású mágnes van az alsó 3 kifőzőkamrarészre, és egy a helyzetét tekintve megfelelően beállított Hali-szonda van a 6 burkolórészre felszerelve. Ezek az elemek szintén nincsenek a rajzon feltüntetve. A 14 hordozószalag a 14A, 14B kezdeti szakaszán és két-két 13 illetve 13A őröltkávé-adag között az ábrákon nem látható fészkeket tartalmaz rögzítés, megragadás és mozgatás céljából. Emellett a 14 hordozószalag két-két 13, 13A őröltkávé-adag között perforációval van ellátva. A friss 13 illetve 13A őröltkávé-adagokkal feltöltött 12 készlettartály emellett egy rugóterhelésű 15 zárófedéllel van ellátva. Annak érdekében, hogy a 14 hordozószalag 14A, 14B kezdeti szakaszán meghatározott helyzetben tartsuk, a 14 hordozószalagot a 15 zárófedélre felszerelt bütykök segítségével a fészkeknél rögzítjük.
• · · · ·····?·· « • · ··* ·· · • · · · · « ···· ··· · · »· ·
A 6 burkolórészbe az 1-8. ábrákon nem látható módon vezetőhomyok vannak bemunkálva, amelyek az alsó 3 kifőzőkamrarész, valamint a 4 menesztőszerv megvezetésére szolgálnak. Ehhez mind az alsó 3 kifőzőkamrarész, mind pedig a 4 menesztőszerv a vezetőhomyokban megvezetett bütykökkel illetve csapokkal van ellátva.
Az 1. ábrán az 1 kávéfőzőgép kiindulási állapota látható. Itt a 12 készlettartály a friss 13, 13A őröltkávé-adagokkal meghatározott helyzetben van az 1 kávéfőzőgépen rögzítve. Az alsó 3 kifőzőkamrarész az 5 hajtótengely által a 31 bemélyedéssel lefelé néző helyzetbe van forgatva. Ebben a helyzetben a 4 menesztőszervre felszerelt 46 csapok a 15 zárófedélben levő réseken keresztül behatolnak a 14 hordozószalag 14A kezdeti szakaszának fészkeibe. Az alsó 3 kifőzőkamrarész által működtetett 8 zárókengyel kissé baka billen, így a 15 zárófedél felnyitható. Ha most az alsó 3 kifőzőkamrarészt a 4 menesztőszerwel együtt az 5 hajtótengely által az óramutató járásának megfelelően elforgatjuk, akkor a legfelső megragadott 13 őröltkávé-adagot felfelé húzzuk és ezáltal a 15 zárófedél felnyílik. Ezt a pillanatnyi állapotot tünteti fel a 2. ábra.
Az alsó 3 kifőzőkamrarész és a 4 menesztőszerv továbbforgatásával a legfelső 13 őröltkávé-adagot először egészen kihúzzuk a 12 készlettartályból, majd a nehézségi erő segítségével a 31 bemélyedésbe húzzuk. A 8 zárókengyelt ezután kényszerítetten jobbra billentjük, ami a rugóerő hatásához járulva lezárja a 15 zárófedelet. Ez az állapot látható a 3. ábrán. A 15 zárófedél záródása időben úgy van ütemezve, hogy általa a 14 hordozószalag 14B kezdeti szakasza az ott levő «· · · ···* ··» ·♦ • · * • « · · fészkeken rögzüljön. Éne szolgálnak a 15 zárófedélre ráformázott bütykök, amelyek a 14 hordozószalag 14B kezdeti szakaszának fészkeibe illeszkednek. Ha most az alsó 3 kifőzőkamrarészt és a 4 menesztőszervet, amint az a 4. ábrán látható pillanatfelvételből kitűnik, továbbforgatjuk, akkor a 14 hordozószalag elszakad a perforációjánál. Ezen elszakadási folyamat elősegítésére az alsó 3 kifőzőkamrarésznek a 4 menesztőszerwel szemközti oldalára egy 32 vágószerv van ráformázva.
Az 5. ábrán az alsó 3 kifőzőkamrarész a 31 bemélyedés felfelé fordított vízszintes helyzetében látható. Ebből a helyzetből az alsó 3 kifőzőkamrarész vezetőcsapjait a 6 burkolórészra forgathatóan felszerelt két kar a 6 burkolórész függőlegesen felfelé húzódó hornyaiba vezeti át. A 5 hajtótengely továbbforgatása esetén ezért megszűnik az alakzáró kapcsolat az 5 hajtótengely és az alsó 3 kifőzőkamrarész között, így ez utóbbi az 5 hajtótengely ovális kialakítása következtében egy felfelé irányuló függőleges mozgást végez.
A 6. ábrán az 5 hajtótengely egy az 5. ábrához képest 90°-kal továbbforgatott helyzetben van ábrázolva. Ebben a helyzetben foglalja el az alsó 3 kifőzőkamrarész legfelső helyzetét, amelyben tömítve felfekszik a felső 2 kifőzőkamrarészre. Röviddel azelőtt, hogy az alsó 3 kifőzőkamrarész elérné legfelső helyzetét, az alsó 3 kifőzőkamrarészt a függőleges hornyokba átvezető kar viszszaesik kiindulási helyzetébe, miáltal az alsó 3 kifőzőkamrarész lesüllyedését kőr vetően vezetőhomyában továbbforgatható. így képződik illetve záródik össze a két 2, 3 kifőzőkamrarészből a tulajdonképpeni 17 kifőzőkamra. Ebben a kifőzési helyzetben az egyik, az alsó 3 kifőzőkamrarészen elrendezett mágnes közvetlenül a
Hali-szonda ele kerül, miáltal ez egy jelet kap. A mágnesek polaritása alapján egy utánkapcsolt elektronika képes megállapítani az alsó 3 kifőzőkamrarész helyzetét illetve érzékelni azt, hogy az alsó 3 kifőzőkamrarész kifozési helyzetben van-e. Ezáltal megállítjuk a hajtómotort és ezzel az 5 hajtótengely forgómozgását és beindítjuk a kifőzési folyamatot.
Az alsó 3 kifőzőkamrarész felfelé tartó mozgásának utolsó fázisában a 21 forróvíz-beeresztő szelepet az alsó 3 kifőzőkamrarész 31 bemélyedésébe beilleszkedett 13 őröltkávé-adag a 22 rugó eleje ellenében felfelé nyomja és ezáltal szabaddá teszi a forróvíz-befolyónyílást. A forrázási-kifőzési folyamatot magát egy, a forróvizet szimbolizáló 24 nyíl jelzi. A fonóvíz a 21 forróvíz-beeresztő szelepben kialakított átlépőnyílásokon keresztül a 17 kifőzőkamrába tud jutni és a benne levő 13 őröltkávé-adagot kifőzi. A rajzon fel nem tüntetett, az alsó 3 kifőzőkamrarésszel a kifőzési helyzetben összekapcsolt kifolyóvezetékeken keresztül áramlik a frissen kifőzött kávéital egy italkieresztő csaphoz.
Ahhoz, hogy a 7. ábrán feltüntetett helyzetet eléljük, az 5 hajtótengelyt a kifőzési folyamat után az óramutató járásával megegyező irányban tovább forgatjuk. Ezáltal az alsó 3 kifőzőkamrarész a nehézségi erő következtében, a rugóerő által támogatva lefelé mozog. Amint az 5 hajtótengely egy a 6. ábrához képest 90° kal továbbforgatott helyzetet elfoglal, az alsó 3 kifőzőkamrarész ismét alakzáróan illeszkedik az 5 hajtótengelyhez. Az 5 hajtótengely továbbforgatásakor az alsó 3 kifőzőkamrarész és vele a 31 bemélyedés lefelé billen, miáltal a kilúgozott 13B őröltkávé-adag a nehézségi erő hatására kilazul az alsó 3 kifózőkamrarészből és «· · · · ·· · • · · · · 4> · · · • · ··* ·· · • · · · · ♦ ♦ · · · <· · · ♦ Μ * lefelé, a 10 hulladéktartályba esik. Annak érdekében, hogy a kilúgozott 13B őröltkávé-adag illetve annak hordozószalag-szakasza ezen fázis során már ne tapadjon a 4 mencsztőszervhez, a 4 menesztőszervet valamelyest visszahúzzuk, amit előnyösen az ezen tartományban levő vezetőhomyok megfelelő kialakítása révén valósítunk meg.
A 8. ábrán végezetül még azt a nyugalmi állapotot mutatjuk be, amelyet a 4 menesztőszerv és az alsó 3 kifőzőkamrarész foglal el, mielőtt egy új hordozószalag-szakasz kerül befogásra a rajta elrendezett 13A őröltkávé-adaggal. Az alsó 3 kifőzőkamrarész helyzetét megintcsak a Hali-szonda révén állapítjuk meg, míg az 5 hajtótengely forgómozgását a hajtómotor megállításával szüntetjük meg. Ez a helyzet mindaddig megmarad, amíg parancs nem érkezik egy új kávéital elkészítésére. A nyugalmi helyzetben a 12 készlettartály eltávolítható vagy rögzíthető anélkül, hogy a 4 menesztőszerv annak rögzítési tartományába nyúlna.
A 9-12. ábrákon a 6 burkolórész, az elforgatható alsó 3 kifőzőkamrarész, a 4 menesztőszerv, valamint az 5 hajtótengely látható részletesebb nézetben. Ezen ábrák alapján csak a találmánnyal összefüggésben lényegesnek tekinthető jellemzőket ismertetjük. A találmány szempontjából lényegtelen jellemzők részben nincsenek is berajzolva vagy egyszerűen nem kerülnek ismertetésre.
A 9. ábra a 6 burkolórészt illetve annak egy oldalfalát mutatja oldalnézetben, míg a 10. ábra a 6 burkolórészt homloknézetben szemlélteti. A 61 oldalfalakba kétkét 62, 63 vezetőpálya van bemunkálva, amelyek közül az egyik, a belső 62 vezetőpálya legalább megközelítőleg kör alakúra van kiképezve, míg a külső 63 veze• ··«· 9 » ·· • · ·V» ·«· • · · a · r ·»·· a·· « · «·· tőpálya szabálytalan alakkal rendelkezik. A felső holtponton a belső 62 vezetőpálya ezenkívül egy függőlegesen felfelé irányuló 64 vezetőhoronnyal van ellátva. A külső 63 vezetőpálya szintén rendelkezik egy függőlegesen felfelé húzódó 72 vezetőhoronnyal, amely az első 64 vezetőhoronyhoz képest oldalirányban eltoltan van elrendezve. A 61 oldalfalak mindkét belső oldalára egy-egy kiálló 69 vezetőcsap van ráformázva, míg mindkét külső oldalra egy-egy 65 kar van elforgathatóan felszerelve. A két 61 oldalfal homlokoldalukon két-két 70, 71 rögzítőszervvel rendelkezik a friss őröltkávé-adagokat befogadó készlettartály rögzítésére. Mindkét 61 oldalfalba emellett egy-egy központi 68 furat van bemunkálva az 5 hajtótengely ágyazására.
A 11. és 12. ábra az elforgatható alsó 3 kifőzőkamrarészt mutatja oldal- illetve felülnézetben. Felső oldalán egy 31 bemélyedés van az alsó 3 kifőzőkamrarészbe bemunkálva, míg alsó oldalán egy 33 fészekkel, valamint két függőlegesen kiálló 34 vezetőbordával rendelkezik. A kifőzővályúként kialakított 31 bemélyedés egyik oldalán a 32 vágószerv egy késpenge formájában van jelezve. A hordozószalag biztos átvágása érdekében ez a késpenge a vágóéi mentén ferdén vagy tetőalakzatban van kialakítva. A kifőzővályú legmélyebb pontjától egy 37 csatorna vezet egy csatlakozóként kialakított 38 kieresztőcsonkhoz. A 38 kieresztőcsonkkal szemközti homlokoldalon egy 39 kivágás van kialakítva a 4 menesztőszerv befogadására. Felső oldalán az alsó 3 kifőzőkamrarész kétoldalt egy-egy 36 hosszanti résekkel ellátott 35 vezetőlemezzel, valamint két erről kiálló 30 vezetőcsappal rendelkezik.
♦ · *» »··« • * * · * ··· 99« · · · ··
9999 999 ·♦ 9»9
A 13. és 14. ábrán oldalnézetben illetve felülnézetben feltüntetett 4 menesztőszerv lényegében tolattyúszerűen van kialakítva. Egyik homlokoldalára csapok vannak ráformázva, míg két hosszanti oldalán egy-egy 45 vezetőbütyök van kialakítva.
Végezetül a 15. és 16. ábrán az 5 hajtótengely látható oldalnézetben illetve felülnézetben. Ez az 5 hajtótengely különálló és lényegében ovális keresztmetszetű 51 szegmensekből van összeállítva. Ezen 51 szegmensek alakja megfelel az alsó 3 kifőzőkamrarész alsó oldalán levő 33 fészeknek. Az 5 hajtótengely közepén ezenkívül egy 52 térköz van előirányozva az alsó 3 kifőzőkamrarész függőleges 34 vezetőbordái számára. Az 5 hajtótengely az egyik végén egy belső négyszöggel ellátott 53 kapcsolórésszel rendelkezik, amelynek segítségével az 5 hajtótengely az ábrán fel nem tüntetett hajtómotorhoz csatlakoztatható.
A fentiekben ismertetett alkatrészeknek egy szerelési egységgé való összefogásához a 4 menesztőszervet az elforgatható alsó 3 kifőzőkamrarész 39 kivágásába juttatjuk és az utóbbit az 5 hajtótengellyel együtt a 6 burkolórészbe illesztjük. Az elforgatható alsó 3 kifőzőkamrarész 30 vezetőcsapjai beilleszkednek a legalábbis megközelítőleg kör alakú belső 62 vezetőpályába, míg a 4 menesztőszerv 45 vezetőbütykei a szabálytalanul kialakított külső 63 vezetőpályába kapcsolódnak. Az 5 hajtótengely a 6 burkolórész központi 68 furatában van megvezetve és ovális 51 szegmenseivel alakzáróan illeszkedik az alsó 3 kifőzőkamrarész 33 fészkéhez. Az alsó 3 kifőzőkamrarész két függőleges 34 vezetőbordája átfogja az 5 hajtótengelyt, annak 52 térközében, a tengely közepén. Ezen összeillesztés révén *· ··*· • · · · * · ···· 999 «> ·· · az alsó 3 kifőzőkamrarész és a 4 menesztőszerv között, valamint az alsó 3 kifőzőkamrarész és az 5 hajtótengely között alakzáró kapcsolat áll fenn.
A találmány szerinti kávéfozőgép tulajdonképpeni működésmódjának ismertetéséhez azon állapotból indulunk ki, amelyet az 1. ábrán is szemléltettünk. Az alsó 3 kifozőkamrarészt ehhez kiindulási helyzetébe hozzuk, vagyis all. ábrához képest 180°-kal elforgatott helyzetbe. Ebben a helyzetben a 4 menesztőszerv viszonylag messze kinyúlik az elforgatható alsó 3 kifőzőkamrarészhez képest, amit a belső, lényegében kör alakú 62 vezetőpálya és a külső, szabálytalan 63 vezetőpálya közötti radiális távolság révén érünk el, mivel a 4 menesztőszerv illetve az alsó 3 kifőzőkamrarész 45 vezetőbütykei illetve 30 vezetőcsapjai ezekben a 62, 63 vezetőpályákban vannak megvezetve. A 6 burkolórész 70, 71 rögzítőszervein van emellett a 12 készlettartály a benne levő friss 13 őröltkávé-adagokkal rögzítve, ahol a 14 hordozószalag 14A kezdeti szakasza a 15 zárófedél által egy meghatározott helyzetben van rögzítve. A 14 hordozószalag ehhez mindegyik 13 őröltkávéadag előtt fészkekkel rendelkezik, amelyek révén egyrészt a 14 hordozószalag rögzíthető, emellett pedig megragadható és mozgatható azáltal, hogy a 4 menesztőszerv 46 csapjai a 15 zárófedélben levő réseken keresztül a szabadon maradó fészkekkel kapcsolódnak és ezáltal a 14 hordozószalagot alakzáróan befogják. Sem a 12 készlettartály, sem pedig a 14 hordozószalag és a 13 őröltkávé-adagok nincsenek ezeken az ábrákon a jobb áttekinthetőség érdekében feltüntetve. Az alsó 3 kifőzőkamrarész felfelé tartó elfordulása során a 13 őröltkávé-adag a nehézségi erő által behúzódik az alsó 3 kifozőkamrarész 31 bemélyedésébe és ezáltal egy, már eleve meghatározott helyzetet foglal el.
Ha az alsó 3 kifozőkamrarészt és a 4 menesztőszervet az 5 hajtótengely segítségével az óramutató járásával megegyező irányban továbbforgatjuk, akkor az alsó 3 kifőzőkamrarész 30 vezetőcsapjai a belső 62 vezetőpálya felső holtpontjának elérése előtt feltámaszkodnak az elforgatható 65 karra és azt egy 67 ütközőig forgatják el. Ezáltal az alsó 3 kifőzőkamrarész többé már nem forgatható tovább a belső 62 vezetőpályát követve. A 65 kar előzőekben vázolt helyzete, amelyben ezen 65 kar a 67 ütközőn fekszik fel, a 9. ábrán van szemléltetve. Amennyiben az 5 hajtótengelyt ebből a helyzetből továbbforgatjuk, akkor a 65 karra támaszkodó 30 vezetőcsapok már nem tudják követni a belső 62 vezetőpálya vonalát, hanem az 5 hajtótengely ovális 51 szegmensei révén a függőleges 64 vezetőhomyokba kerülnek bevezetésre, mivel az 5 hajtótengely továbbforgatásakor megszűnik az alakzáró kapcsolat az 5 hajtótengely illetve annak ovális 51 szegmensei és az alsó 3 kifőzőkamrarész között és így az alsó 3 kifőzőkamrarész egy bütyköstengelyműködtetésre emlékeztető módon egy függőleges mozgást kényszerül végezni.
Amint az alsó 3 kifőzőkamrarész 30 vezetőcsapjai függőlegesen a 65 kar fölé kerülnek, ez utóbbi a nehézségi erő következtében balra elfordul és nyugalmi helyzetében egy második 66 ütközőre ütközik fel. Annak érdekében, hogy az alsó 3 kifőzőkamrarész felfelé tartó mozgása során a vele összekötött 4 menesztőszerv függőleges együttmozgását lehetővé tegyük, erre a külső 63 vezetőpályában felfelé húzódó 72 vezetőhomyok vannak előirányozva, amelyekben a 4 menesztőszerv 45 • · · · vezetőbütykei a megemelést együtt tudják végezni. A felfelé tartó mozgás során az alsó 3 kifőzőkamrarész egyrészt durván a függőleges 64 vezetőhomyokban menesztett 30 vezetőcsapok által van megvezetve; másrészt ugyanakkor a 6 burkolórész belső oldalaira ráformázott 69 vezetőcsapok benyúlnak az alsó 3 kifőzőkamrarész 35 vezetőlemezeinek 36 hosszanti réseibe, miáltal az alsó 3 kifőzőkamrarész pontos központosítását éljük el, a 36 hosszanti rések ebből a célból felfelé enyhén összetartó módon vannak kialakítva.
Az alsó 3 kifőzőkamrarész két függőleges, az 5 hajtótengelyt közrefogó 34 vezetőbordája megakadályozza az alsó 3 kifőzőkamrarész kibillenését annak függőleges mozgása során. A függőleges emelési hossz úgy van méretezve, hogy az alsó 3 kifőzőkamrarész tömítve illeszkedjen a felső 2 kifőzőkamrarészhez. Ezáltal alakul ki és záródik le a tulajdonképpeni 17 kifőzőkamra, amelyben a kávéital kifőzhető. Az alsó 3 kifőzőkamrarészben ráformázott 38 kieresztőcsonkot a tulajdonképpeni italkieresztő csappal összekötő csatlakoztatóelemek szintén nincsenek az ábrákon feltüntetve. Egy további fel nem tüntetett elem egy kifőzőkamra-betét, amely az alsó 3 kifőzőkamrarész kifőzővályúként kialakított 31 bemélyedésébe kerül behelyezésére. Egy ilyen betét előnyösen radiálisán húzódó résekkel van ellátva, amelyek központosán összefutnak és a 37 csatornán keresztül a 38 kieresztőcsonkkal vannak összekötve, így a forróvíz-átáramlás a őröltkávé-adagon keresztül kedvezőbbé válik. Mivel ezen elemek önmagukban mind ismertek, egy részletesebb ismertetés felesleges volna.
Az 5 hajtótengely továbbforgatása azt eredményezi, hogy az alsó 3 kifőzőkamrarész ismét lefelé mozog. A biztonságos lefelé történő mozgáshoz két nem ábrázolt rugó van előirányozva, amelyek a 6 burkolórészre vannak felszerelve és az alsó 3 kifőzőkamrarész 30 vezetőcsapjaihoz kapcsolódnak, miáltal a 3 kifőzőkamrarész a nehézségi erő hatása alatt is lefelé nyomódik.
Végezetül a kilúgozott 13B őröltkávé-adagok kidobásához az 5 hajtótengelyt továbbforgatjuk. Ezáltal az alsó 3 kifőzőkamrarész 31 bemélyedése a 4 menesztőszerwel együtt lefelé billen. Mindkét 62, 63 vezetőpálya úgy van kialakítva, hogy távolságuk az alsó holtpontok tartományában minimális legyen. Ezáltal azt étjük el, hogy a 4 menesztőszerv a lefelé irányuló elforgatás során fokozatosan visszahúzódik az alsó 3 kifőzőkamrarész 39 kivágásába, így az alsó 3 kifőzőkamrarész 31 bemélyedése által befogadott őröltkávé-adagot már nem tartják vissza a 4 menesztőszerv 46 csapjai, miáltal a 13B őröltkávé-adag a nehézségi erő következtében ezen 31 bemélyedésből biztosan kilazul és a 10 hulladéktartályba esik.
Egy ily módon kialakított szerelési egységnek az az előnye, hogy igen kicsi, ami a kávéfőzőgép kompakt kialakítását teszi lehetővé.
Összefoglalásul elmondható, hogy a fentiekben ismertetett kávéfőzőgép illetve szerelési egység segítségével teljesen automatikusan készíthető kávéital egy hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adagból. Az ismert kávéfőzőgépekhez és eljárásokhoz képest a különbség abban van, hogy mindig csak az adott kifőzési folyamathoz szükséges őröltkávé-adagot vesszük el a készlettartályból. Ezáltal a • · meg nem igenyelt 13, 13A őröltkávé-adagok megbízhatóan csomagolva maradnak a 12 készlettartályban és megtartják teljes aromájukat. A 12 készlettartály által befogadott őröltkávé-adagok oxidációjának megnehezítésére a 12 készlettartályt járulékosan valamely, a levegőnél nehezebb gázzal tölthetjük fel.
További előnyt jelent, hogy a kávéfozőgépen rögzített készlettartály bármikor egy másik tartályra cserélhető, amely adott esetben másféle, például koffeinmentes őröltkávé-adagokat tartalmaz. Az is elképzelhető, hogy ebből a célból olyan mechanizmust szereljünk fel, amelynek révén különböző más-más fajta őröltkávé-adagokat tartalmazó készlettartályokat rögzítenénk a kávéfőzőgépen, amelyek szükség esetén használatba helyezhetők, vagyis a menesztőszerv befogási tartományába juttathatók. Ez a mechanizmus például egy sínből állhat, amelyen rögzítőelemek vannak eltolhatóan elrendezve több készlettartály rögzítésére.

Claims (27)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás kávéital készítésére hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adag kifőzőkamrában történő kifőzésével, amely eljárásnál őröltkávé-adagok sorozatát rendezzük el egy hordozószalag mentén egymástól adott távolságokra és a hordozószalagon elrendezett őröltkávé-adagokat egy nyílással ellátott készlettartályban helyezzük el, azzal jellemezve, hogy megragadjuk a hordozószalagnak a készlettartály-nyílás tartományában tartózkodó mindenkori kezdeti szakaszát és a hordozószalagot olyan mértékben húzzuk ki a készlettartályból, hogy csupán a mindenkori legelső őröltkávé-adagot tartalmazó hordozószalag-szakasz kerüljön a készlettartályon kívülre, majd a hordozószalagot a készlettartályból kivett őröltkávé-adag mögött átvágjuk, miközben a rákövetkező őröltkávé-adag még teljes egészében a készlettartályban tartózkodik, ezután a leválasztott hordozószalag-szakaszt a rajta elrendezett őröltkávé-adaggal a kifőzőkamrába továbbítjuk, ahol ezt követően kifőzéssel elkészítjük a kávéitalt.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kivett őröltkávé-adag mögött húzódó, attól különválasztott hordozószalag-szakaszt annak újonnan keletkezett kezdeti szakaszán, a készlettartály-nyílás tartományában rögzítjük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kilúgozott őröltkávé-adagot a kifőzési folyamat után egy hulladéktartályba dobjuk.
  4. 4. Kávéfőzőgép kétrészes kifőzőkamrával az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás megvalósítására, azzal jellemezve, hogy az egyik kifőzőkamrarész (3) elforgathatóan és hosszirányban mozgathatóan van kialakítva és egy a hordozószalagot (14) annak kezdeti szakaszán (14A, 14B) alakzáróan megragadó menesztőszerwel (4) van összekapcsolva.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy egy a menesztőszervet (4), az elforgatható kifőzőkamrarészt (3), valamint egy ezen kifőzőkamrarészt (3) és/vagy a menesztőszervet (4) mozgató hajtótengelyt (5) befogadó és megvezető, helyhez kötött burkolórésze (6) van, ahol ezen említett alkatrészek egy szerelési egységgé (9) vannak összefogva.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a burkolórésznek (6) két oldalfala (61) van, amelyekbe két-két, a vezetőbütykökkel (45) ellátott menesztőszervet (4) és a vezetőcsapokkal (30) ellátott, elforgatható kifőzőkamrarészt (3) megvezető vezetőpályapár (62, 63) van bemunkálva.
  7. 7. A 4-6. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a hajtótengely (5) alakzáró kapcsolaton keresztül köthető össze az elforgatható kifőzőkamrarésszel (3).
  8. 8. A 4-7. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy az elforgatható kifőzőkamrarésszel (3) összekapcsolt menesztőszerv (4) úgy van kialakítva, hogy a kifőzőkamrarészhez (3) képest az együttes elforgatás mellett egy viszonylagos elmozdulásra is képes.
    ·· ·· · *·· • · · · « · · · · · • * · · • · · · ·
  9. 9. Α 4-8. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a menesztőszerv (4) a hordozószalagon (14) levő fészkekbe kapcsolódni képes csapokkal (46) van ellátva.
  10. 10. A 6-9. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy az elforgatható kifozőkamrarészt (3) megvezető egyik vezetőpályapár (62) legalábbis megközelítőleg kör alakúra van kiképezve.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti kávéfozőgép, azzal jellemezve, hogy a másik vezetőpályapár (63) a legalábbis megközelítőleg kör alakúra kiképzett vezetőpályapártól (62) eltérő, szabálytalan alakkal rendelkezik.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a két vezetőpályapár (62, 63) a menesztőszerv (4) és az alsó kifozőkamrarész (3) között viszonylagos elmozdulást előidéző, különbözőképpen kialakított vezetőpályákkal rendelkezik.
  13. 13. A 10-12. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a legalábbis megközelítőleg kör alakú vezetőpályapár (62) a felső holtpont tartományában járulékosan egy függőlegesen felfelé húzódó vezetőhoronnyal (64) rendelkezik.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a burkolórész (6) két mozgathatóan felszerelt karral (65) van ellátva, amelyek oly módon állnak működtető kapcsolatban az elforgatható kifőzőkamrarésszel (3) illetve annak vezetőcsapjaival (30), hogy az elforgatható kifozőkamrarész (3) vezetőcsapjai (30) a • « · « megközelítőleg kör alakú vezetőpályapár (62) felső holtpontjánál a függőleges vezetőhomyokba (64) terelődnek.
  15. 15. A 4-14. igénypontok bármelyike szerinti kávéfozőgép, azzal jellemezve, hogy az elforgatható kifőzőkamrarész (3) alsó kifőzőkamrarészként van kialakítva, míg a másik kifőzőkamrarész (2) mint felső, a burkolórésszel (6) szilárdan összekötött kifőzőkamrarész van kiképezve.
  16. 16. A 4-15. igénypontok bármelyike szerinti kávéfozőgép, azzal jellemezve, hogy a hordozószalagon (14) elrendezett őröltkávé-adagokat (13, 13A) tartalmazó készlettartály (12) meghatározott helyzetű csatlakoztatását biztosító rögzítőszervei (70, 71) vannak.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a rögzítőszervek (70, 71) a burkolórészre (6) vannak ráformázva.
  18. 18. A 4-17. igénypontok bármelyike szerinti kávéfozőgép, azzal jellemezve, hogy az elforgatható kifőzőkamrarészbe (3) egy őröltkávé-adag (13) befogadására alkalmas bemélyedés (31) van bemunkálva.
  19. 19. A 4-18. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a hordozószalag (14) átvágására szolgáló vágószerve (32) van.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a vágószerv (32) késpenge alakú vágóéiként van kialakítva, amelynek előnyösen ferde vagy tetőszerű alakja van.
  21. 21. A 19. vagy 20. igénypont szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a vágószerv (32) az elforgatható kifőzőkamrarészre (3) van ráformázva.
    « · «·· «· • · · · · · ···· ··· · · ·· ♦
  22. 22. A 15-21. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a felső kifőzőkamrarész (2) rugó (22) által előfeszített forróvíz-beeresztő szeleppel (21) van ellátva, amely egy az alsó kifőzőkamrarész (3) által befogadott őröltkávéadag (13) által, a rugó (22) előfeszítő ereje ellenében működtethető.
  23. 23. A 4-22. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy egy a készlettartályra (12) mozgathatóan felszerelt zárófedél (15) kényszerített lezárására működtetőszerwel rendelkezik.
  24. 24. A 23. igénypont szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a működtetőszerv zárókengyelként (8) van kialakítva és önzáró módon van elrendezve, ahol a zárókengyel (8) a zárófedélnek (15) a hordozószalag (14) megragadása és mozgatása alatti nyitásához a mozgatható kifőzőkamrarész (3) által van működtetve és kényszerítetten elbillentve.
  25. 25. A 4-24. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy a burkolórész (6) mindkét külső oldalán, a két függőleges vezetőhorony (64) tartományában egy-egy, az alsó kifőzőkamrarészt (3) annak vezetőcsapjain (30) a megemelés során a nehézségi erő irányában terhelő rugó van elrendezve, amelyek az alsó kifőzőkamrarész (3) annak megemelése során a felső holtponton való átjutás után a nehézségi erő mellett járulékosan lefelé nyomják.
  26. 26. A 4-25. igénypontok bármelyike szerinti kávéfőzőgép, azzal jellemezve, hogy az alsó kifőzőkamrarészen (3) legalább egy impulzusadó (41, 42) van elrendezve, amelynek révén az alsó kifőzőkamrarész (3) helyzete megállapítható egy a hajtótengellyel (5) összekapcsolt hajtómotor vezérléséhez.
    a · · · · · · • · · · · ···· ·*· ·· · ·
  27. 27. A 26. igénypont szerinti kávéfozőgép, azzal jellemezve, hogy az alsó kifőzőkamrarészen (3) levő impulzusadók (41, 42) két eltérően polarizált mágnesként vannak kialakítva és a házon (6) egy bipoláris Hali-szonda van elrendezve, így az alsó kifőzőkamrarész (3) kifőzési helyzete és nyugalmi helyzete felismerhető a hajtótengellyel (5) összekapcsolt hajtómotor mindig leállítható, ha az alsó kifőzőkamrarész (3) ezen kifőzési illetve nyugalmi helyzetet foglalja el.
HU9403056A 1993-11-14 1994-10-21 Process and apparatus for coffee making HUT70698A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4338629A DE4338629C1 (de) 1993-11-14 1993-11-14 Verfahren zur Zubereitung eines Kaffeegetränks durch Aufbrühen einer auf einem Transportband angeordneten Kaffeepulver-Portion sowie Kaffeemaschine zur Durchführung des Verfahrens

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9403056D0 HU9403056D0 (en) 1994-12-28
HUT70698A true HUT70698A (en) 1995-10-30

Family

ID=6502422

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9403056A HUT70698A (en) 1993-11-14 1994-10-21 Process and apparatus for coffee making

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5520093A (hu)
EP (1) EP0653177B1 (hu)
JP (1) JP3547506B2 (hu)
KR (1) KR950013445A (hu)
CN (1) CN1106644A (hu)
AT (1) ATE141766T1 (hu)
CA (1) CA2134488C (hu)
DE (2) DE4338629C1 (hu)
ES (1) ES2094037T3 (hu)
HU (1) HUT70698A (hu)
TW (1) TW270885B (hu)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1282934B1 (it) * 1995-11-06 1998-04-01 C M A Spa Macchina per la preparazione del caffe', cappuccino o bevande infuse simili, in dosi singole o multiple
US5697288A (en) * 1996-04-29 1997-12-16 King; Alan M. Encapsulating coffee between two layers of paper
PT887036E (pt) * 1997-06-27 2001-03-30 Eldom Rothrist Ag Maquina-expresso de funcionamento com capsula de filtro
US5974950A (en) * 1997-09-24 1999-11-02 Innovations Amk, Inc. Electronic coded coffee packets sealed in a gas flushed envelope, a beverage brewing machine using same as well as a method for brewing
US6176172B1 (en) 1999-09-14 2001-01-23 Crane Co. Table-top coffee vending machine and method
US6401597B1 (en) 2000-09-05 2002-06-11 Crane Co. Coffee vending machine filter paper support
ITMI20011218A1 (it) * 2001-06-08 2002-12-08 Illycaffe Spa Macchina da caffe' fornita di un dispositivo per raffreddare il caffe' in essa caricato
ATE353581T1 (de) * 2002-03-01 2007-03-15 Cie Mediterraneenne Des Cafes Vorrichtung zur herstellung von infusionsgetränken
FR2836625B1 (fr) * 2002-03-01 2005-06-24 Cie Mediterraneenne Des Cafes Dispositif de production de boisson par infusion
FR2836624B1 (fr) * 2002-03-01 2006-07-14 Cie Mediterraneenne Des Cafes Dispositif de production de boisson par infusion
ITMI20020973A1 (it) * 2002-05-09 2003-11-10 Rheavendors S P A Macchina per la preparazione di bevande
ITPN20020090A1 (it) * 2002-11-21 2004-05-22 Necta Vending Solutions Spa Apparato di alimentazione di capsule per distributori
FR2849760B1 (fr) * 2003-01-15 2005-08-26 Unic Dispositif et machine pour l'extraction d'une substance pour la production de boisson
ES2290735T3 (es) * 2003-06-25 2008-02-16 Koninklijke Philips Electronics N.V. Maquina de produccion de bebidas con camara de preparacion de bebidas ajustable.
DE10334544A1 (de) * 2003-07-29 2005-02-17 Pav Patentverwertung Kg Ventilmechanismus für eine Brühvorrichtung
DE202004014739U1 (de) * 2004-09-22 2006-02-09 Pav Patentverwertung Kg Brühvorrichtung mit motorischem Antrieb
US20060254428A1 (en) * 2005-05-14 2006-11-16 Glucksman Dov Z Coffee making apparatus
EP1772081A1 (en) * 2005-10-07 2007-04-11 Cense d'Almez S.A. Device for preparing an infused liquid
DE202006002678U1 (de) * 2006-02-17 2006-04-20 Eugster/Frismag Ag Kaffeemaschine zur Zubereitung eines Kaffeegetränks mittels abgepackter, vorportionierter Kaffeepouches
ATE556630T1 (de) * 2006-05-24 2012-05-15 Nestec Sa Brühvorrichtung für kapsel mit verschlussmechanismus mit variablem übersetzungsverhältnis
US8490542B2 (en) * 2007-05-16 2013-07-23 Newco Enterprises, Inc. Automatic single cup brewing vender
US20080302248A1 (en) * 2007-06-05 2008-12-11 Yu-Yuan Lin Structure of Hot Beverage Machine Using Steam Pressure to Seal Feeder
US9527661B2 (en) 2009-09-29 2016-12-27 Lbp Manufacturing Llc Disposable single use beverage package
US9108794B2 (en) 2009-09-29 2015-08-18 Lbp Manufacturing, Inc. Disposable single use beverage package
US9499333B2 (en) * 2010-11-11 2016-11-22 Nestec S.A. Capsule, beverage production machine and system for the preparation of a nutritional product
ITTO20110509A1 (it) * 2011-06-09 2012-12-10 Lavazza Luigi Spa Gruppo erogatore per macchine per la preparazione di prodotti liquidi tramite cartucce
US9452879B2 (en) * 2011-07-26 2016-09-27 Lbp Manufacturing Llc Sealed beverage basket and method of making
ITTO20120659A1 (it) * 2012-07-26 2014-01-27 Lavazza Luigi Spa Gruppo erogatore per macchine per la preparazione di bevande tramite capsule
US9504348B2 (en) 2014-03-11 2016-11-29 Starbucks Corporation Cartridge ejection systems and methods for single-serve beverage production machines
US9439532B2 (en) 2014-03-11 2016-09-13 Starbucks Corporation Beverage production machines with multi-chambered basket units
US20150257586A1 (en) * 2014-03-11 2015-09-17 Starbucks Corporation Dba Starbucks Coffee Company Single-serve beverage production machine
US20160086377A1 (en) * 2014-09-19 2016-03-24 Qualcomm Incorporated Determining an image target's suitability for color transfer in an augmented reality environment
PT107902B (pt) 2014-09-23 2021-07-01 Novadelta Comercio Ind Cafes Sa Máquina de preparação de bebidas com disposição de actuação de embalagens de doses individuais
PT108208A (pt) 2015-02-11 2016-08-11 Novadelta - Comércio E Indústria De Cafés S A Cartucho de alimentação, máquina de preparação de bebidas e processo de operação de uma máquina utilizando o referido cartucho de alimentação
US10602874B2 (en) 2015-06-16 2020-03-31 Starbucks Corporation Dba Starbucks Coffee Company Beverage preparation systems with brew chamber access mechanisms
US10342377B2 (en) 2015-06-16 2019-07-09 Starbucks Corporation Beverage preparation systems with adaptable brew chambers
US9968217B2 (en) 2015-06-16 2018-05-15 Starbucks Corporation Beverage preparation systems with brew chamber securing mechanisms
TW201946581A (zh) * 2018-05-14 2019-12-16 瑞士商雀巢製品股份有限公司 用於施配飲料前驅物的個別分份的設備以用於由其製備飲料
WO2022135892A1 (en) * 2020-12-21 2022-06-30 Société des Produits Nestlé S.A. System for dispensing individual portions of beverages precursor

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA702640A (en) * 1965-01-26 L. Hanson Theodore Coffee vending machine having single cup brewing mechanism
GB939813A (en) * 1958-10-31 1963-10-16 Melikian Inc Rudd Improvements in or relating to a machine for making coffee, tea, and like beverages
US3181734A (en) * 1962-05-14 1965-05-04 Gen Foods Corp Container structure
US3213777A (en) * 1963-05-31 1965-10-26 Melikian Inc Rudd Brewing apparatus
US3327613A (en) * 1964-04-24 1967-06-27 Melikian Inc Rudd Beverage brewing apparatus
US3356011A (en) * 1965-08-25 1967-12-05 Alfredo J Parraga Automatic beverage brewing and dispensing machine
JPS5112297A (en) * 1974-07-17 1976-01-30 Kawatetsu Keiryo Kk Nenjushitsushokuhinruinochoonjunjikyokyuhohooyobisochi
IT1131540B (it) * 1980-06-10 1986-06-25 Illycaffe Spa Macchina da caffe' espresso che estrae il caffe' da cialde di caffe
CH664886A5 (fr) * 1985-04-30 1988-04-15 Nestle Sa Appareil pour la confection automatique d'une boisson.
FR2662138B1 (fr) * 1990-05-16 1992-08-14 Cafes Sa Cie Agrafes de raccordement pour des bandes supports de pastilles ou gateaux de cafe moulu, bandes supports ainsi obtenues, et machines a cafe a l'usage desdites bandes.
GB9208612D0 (en) * 1992-04-21 1992-06-03 Jeans Edward L Improvements relating to beverage dispensers

Also Published As

Publication number Publication date
CN1106644A (zh) 1995-08-16
CA2134488A1 (en) 1995-05-15
ATE141766T1 (de) 1996-09-15
TW270885B (hu) 1996-02-21
JPH07184780A (ja) 1995-07-25
HU9403056D0 (en) 1994-12-28
EP0653177B1 (de) 1996-08-28
DE59400555D1 (de) 1996-10-02
DE4338629C1 (de) 1994-08-18
EP0653177A1 (de) 1995-05-17
US5520093A (en) 1996-05-28
ES2094037T3 (es) 1997-01-01
KR950013445A (ko) 1995-06-15
JP3547506B2 (ja) 2004-07-28
CA2134488C (en) 1997-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT70698A (en) Process and apparatus for coffee making
KR0126290B1 (ko) 음료 제조 방법 및 음료 제조기
KR0126292B1 (ko) 음료 제조기
KR0126291B1 (ko) 음료 제조 방법 및 음료 제조기
US4990352A (en) Method for preparing beverages
EP2274210B1 (en) An automatic pod conveyor and brewer assembly for fresh hot beverage
EP2662001B1 (en) Brewed beverage appliance and method
FI79018B (fi) Foerfarande foer att brygga drycker.
EP2612578B1 (en) Package for dosing coffee beans
EP2653082B1 (en) Dosing apparatus, coffee bean package and coffee making apparatus for dosing coffee beans
JP2014509537A (ja) カバーおよび原材料入口を有する飲料マシン
JPH0368685B2 (hu)
AU2013245524B2 (en) Brewed beverage appliance and method

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee