HUT69707A - Synthetic peptid for detoxification of bacterial endotoxins and treatment o septic shock - Google Patents

Synthetic peptid for detoxification of bacterial endotoxins and treatment o septic shock Download PDF

Info

Publication number
HUT69707A
HUT69707A HU9401970A HU9401970A HUT69707A HU T69707 A HUT69707 A HU T69707A HU 9401970 A HU9401970 A HU 9401970A HU 9401970 A HU9401970 A HU 9401970A HU T69707 A HUT69707 A HU T69707A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
peptide
lys
effective amount
administering
host
Prior art date
Application number
HU9401970A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9401970D0 (en
Inventor
Massimo Porro
Original Assignee
Porro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Porro filed Critical Porro
Publication of HU9401970D0 publication Critical patent/HU9401970D0/hu
Publication of HUT69707A publication Critical patent/HUT69707A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K7/00Peptides having 5 to 20 amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K7/04Linear peptides containing only normal peptide links
    • C07K7/06Linear peptides containing only normal peptide links having 5 to 11 amino acids
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P39/00General protective or antinoxious agents
    • A61P39/02Antidotes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P9/00Drugs for disorders of the cardiovascular system
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/08Tripeptides
    • C07K5/0815Tripeptides with the first amino acid being basic
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K38/00Medicinal preparations containing peptides

Description

Az endotoxinok által indukált sokk szeptikus sokk (SS) néven ismeretes, amely életveszélyes állapot, és műtét, hosszan tartó kórházi kezelés, balesetek vagy más sérüléses események komplikációjaként bekövetkező, Gram-negativ baktériumok által okozott fertőzéseket követően alakul ki. Manapság jól ismert, hogy ezért a betegségért felelős közvetítő a- bakteriális endotoxin, egy glikolipid antigén, amely csak Gram-negativ baktériumok felületén van jelen. Ez a glikolipid — a lipid-A-nak (LipA) nevezett, zsírsavban gazdag részhez kovalensen kapcsolódó szénhidrát méretétől függően — gliko-poliszacharid (LPS) vagy lipoo1igoszacharid (LOS) néven is ismert. Az endotoxin (LPS) által mutatott fő toxikus hatásokért csak a lipid-A felelős. Amint a baktériumok a véráramban felszabadítják az endotoxint. az az immunrendszer specializált sejtjeit, mint például a makrofágokat és monocitákat aktiválja, és különféle immun-mediátorok (citokinek, mint az Interleukin-1 és Interleukin-6; alfa-tumor-nekrózis faktor, gammainterferon'? szabadulnak fel. Az endotoxin a komplement kaszkádot is aktiválja, ami sejtlízist, s annak következményeként proteolitikus enzimek felszabadulását eredményezi, amelyek elősegítik a vazoaktív effektorok (pl.
bradykinin és hisztamin) vérlemezkékből történő esetek 40-60 %-ában a végeredmény a beteg 4S-72 órán belül bekövetkező halála. Ezidáig specifikus gyógymódok vagy kezelések nem álltak rendelkezésre, bár alkalmaznak adreno-kortikoszteroid (mint pl. metil-prednizolon) injekciókat.
- 3 A Polymixin B olyan molekulaként ismert, amely köti és • detoxifikálJa a bakteriális endotoxinokat, és kísérleti állatoknak gyógykezelésszerűen adva megakadályozza a
V szeptikus sokkot. A Polymixin ’B azonban in vitro és in vivő toxikus termék, s ez a tény korlátozza a szeptikus sokk kezeléséhez gyógyszerként való alkalmazásának lehetőségét.
Szeptikus sokkot bármely olyan baktérium fertőzése okozhat, amely LPS felszabadulását eredményezi. Ilyen baktérium a Pseudomonas aeroginc-sa, Escherichia coli, Salmonella typhi, Neisseria meningitidís, Neisseria gonorrheae, Bcrdetella pertussis, Klebsiella pneumoníae és hasonlók.
A Polymixin B leírt toxicitását eredményező okok nem világosak, de minden valószínűség szerint sajátos ar.in.osavösszetételével kapcsolatosak. különösen az L-alfa-gammadiamino-vajsavat (DAB) (a molekula 49,1 m/m %-a). amely a lizin analógja (a tudományos irodalom szerint a fehérjeszintézis során képes a lizin helyettesítésére), és a természetesen előforduló L-fenilalanin izomere, a Dfenilalanin jelenlétét illetően. Más lehetséges okok, még mindig az aminosav-összetétellel összefüggésben, a Fzlymixin B proteo1itikus enzimeknek ellenálló stabilitásával, továbbá az LPS molekula lipid-A részletéhez szerkezetileg hasonló sejtreceptorokhoz való lehetséges kötődésével állhatnak kapcsolatban (az idegszövet gangliozidjai glikolipidek, melyek Ν,Ο-acil (C14-C18) láncai közeli rokonságban állnak a
- 4 lipid-A molekulában lévő Ν,Ο-acil lánccal.
Új konformációjú peptideket fedeztünk fel, melyek aminosavösszetételük következtében szerkezetileg eltérnek a Polymixintől, de az endotoxinok (LOS és LPS) lipid-A részén belül ugyanahhoz a kötési helyhez képesek kötődni, mint a Polymixin B. Az új peptidek kötési hatékonysága hasonló a Polymixin B affinitási konstans értékéhez. A lipid-A vagy az LPS találmány szerinti peptidekkel való reakciójakor kialakuló komplex nem toxikus, és fennmarad a lipid-A és az LPS antigén hatása.
Az endotoxinok lipid-A részletéhez mutatott nagy affinitású kötődés eredményeként a szintetikus peptid analógok többsége (amint azt in vitro és in vivő analízisekkel bebizonyítottuk). képes az endotoxinok detoxifikálására. A detoxifikálás méréséhez in vitro tesztként az endotoxin (Lymmulus lizátum koagulálódását eredményező) enzim-kaszkád gátlását alkalmaztuk (LAL teszt). A LAL teszt az LPS toxikus és lázkeltő aktivitásának elismerten legérzékenyebb és előzetes meghatározásra alkalmas tesztje, mivel a lázkeltés in vivő az Interleukin-1 (IL-1) és alfa-tumor nekrózis faktor (alfa-TNF) endogén immunmodulátorok felszabadulásával kapcsolatos, mely mediátorok a szeptikus sokk halálos kimeneteléért felelősek. Az LPS detoxifikálását bizonyító in vivő tesztként az Egyesült Államok-beli Pharmacopeia (gyógyszerkönyv) XXI. kötetében leírtak szerint végzett Rabbit pyrogen tesztet alkalmaztuk.
Felfedezésünk egy olyan új vegyületcsoportot eredményez, amely felhasználható a szeptikus sokk kezeléséhez.
Előrebocsátjuk, hogy az új peptidek, köszönhetően teljesen természetes aminosav-összetételüknek, illetve az emberi vérszérumban a proteolitikus lebomlással szembeni korlátozott rezisztenciájuknak, emberi szervezetben nem mutatják a Polymixin B toxikus hatásait.
A fentiek értelmében, a találmány első tárgya szeptikus sokk kezelésében alkalmazható új megelőző és gyógykezelési szerek.
A találmány következő tárgya szeptikus sokk kezeléséhez alkalmazható új peptidek.
A találmány további tárgya szeptikus sokk kezeléséhez alkalmazható új gyógyszerkészítmények.
A találmány további tárgya lipid-A-ból vagy LPS-ből és pepiidből álló, antigén hatású, nem toxikus, új komplexek.
A találmány további tárgya eljárás nem toxikus, új lipid-A vagy LPS antigének előállítására.
A találmány szerinti peptidek, a szeptikus sokk kezeléséhez alkalmazottal megegyező dózisok alkalmazásával, szeptikus sokkon kívül más betegségek kezelésére is alkalmasak. Ezek közé tartozik a szamárköhögés (pertussis), a bakteriális agyhártyagyulladás, és a vírusos, HIV-rokon fertőzések.
A találmány fenti és egyéb tárgyai a részletes leírásból nyilvánvalók lesznek.
Az ábrák rövid leírása
Az 1. ábrán a találmány szerinti peptidek endotoxinra gyakorolt hatását bemutató grafikon látható.
A találmány tárgya az amfipatikus-polikationos jellemzőkkel rendelkező, (I) képlet szerinti
Rí-(A-B-C)n-R (I) új monomer, lineáris polimer, ciklikus monomer vagy ciklikus polimer peptidek, melyekben Rí és R jelentése, egymástól függetlenül, hidrogénatom, aminosavgyök vagy zsirsavgyök; A jelentése Lys, Arg vagy His; B jelentése Phe, Tyr vagy Trp; C jelentése Leu, Ile vagy Val; n jelentése 1 és 100 közötti, előnyösen 1 és 10 közötti egész szám. Ezek a peptidek alkalmasak szeptikus sokk kezeléséhez.
Az (I) képlet szerinti előnyben részesített vegyület a (II) képlet szerinti vegyület
R1-(Lys-Phe-Leu)n-R (II) melyben n jelentése 1 és 100 közötti, előnyösen 1 és 10 közötti egész szám, és R és R1 jelentése hidrogénatom vagy a természetben előforduló bármely, 1-20 (vagy több) metiléncsoportot magában foglaló aminosav vagy zsírsav:
azok a peptidek. amelyek a leírt peptidek fordított orientációjú aminosav-szekvenciáival rendelkeznek; azok a peptidek, amelyek a leírt peptidek enantiomer vagy diasztereomer aminosav szekvenciáival rendelkeznek; és azok a peptidek, amelyek az aminosav eredeti helyzetéhez képes eltolt aminosawal rendelkeznek, ami szeptikus sokk kezeléséhez alkalmas peptidet eredményez.
Az (I) és (III· képlet szerinti peptidek példái közé tartoznak az alábbiak:
I, csoport (Lys-Phe-Leu)n (Lys-Phe-Val)n (Lys-Phe-Ile)n (Arg-Phe-Leu (Arg-Phe-Val)n
IArg-Phe-Ile)n
I LI. . C£PPQ£Í (His-Phe-Leu)n (His-Phe-Val)n (His-Phe-Ile)n (Lys-Tyr-Leu)n (Lys-Tyr-Val)n < Lys-Tyr-Ile m (Lys-Trp-Leu)n (Lys-Trp-Val)n (Lys-Trp-I le (Arg-Tyr-Leu)n (Arg-Tyr-Val)« (Arg-Tyr-Ile)n (Arg-Trp-Leu)n (Arg-Trp-Val)n (Arg-Trp-Ile)n (His-Tyr-Leu)n (His-Tyr-Val)n (His-Tyr-Ile )n (His-Trp-Leu)n (His-Trp-Val)n (His-Trp-Ile
Ezen peptidek specifikus példái közé tartoznak az alábbiak:
Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys
S ----------- S
Lys-Thr-Lys-Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys
S-----------S
Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Thr
Ile-Lys-Thr-Lys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Thr Cys-Lys-Lys-Leu-Phe-Lys-Cys-Lys-Thr-Lys
SS
Cys-Lys-Lys-Leu-Phe-Lys-Cys-Lys-Thr
SS
Ile-Lys-Thr-Lys-Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys
S --------s
ILe-Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys
Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys
Arg-Tyr-Val-Arg-Tyr-Val-Arg-Tyr-Val
Az új peptidek emlősökben (beleértve az embert) alkalmasak szeptikus sokk megelőzésére vagy kezelésére. A peptidek dózisa körülbelül 0,1 jjg-2,0 mg/testömeg-kilogramm, de alkalmazhatók kb. 10 ug-0,1 mg/testömeg-kilogramm mennyiségben is, és az alkalmazott mennyiség naponta osztott dózisokban is beadható. A peptidek a szeptikus sokk előidézésére képes organizmusok fertőzésének kitett, vagy már megfertőzött betegeknek profilaktikusan adhatók, illetve a fentebb leirt dózisok alkalmazásával in vivő a bakteriális endotoxinok detoxifikálására használhatók. Az endotoxinos fertőzöttség in vitro detoxifikálása vagy megelőzése a kívánt eredmény eléréséhez szükséges szinten végezhető. A szükséges mennyiséget hagyományos kísérletezéssel lehet ··· megállapítani, előrebocsátva, hogy egy mól peptid kb. 1 mól endotoxint köt meg. Egy adott peptid adott dózisa az adott alkalmazástól, a betegség súlyosságától és a gazdaszervezet állapotától függően a fentebb meghatározott tartományon belül (vagy azon kívül is) változhat. A szakemberek standard eljárások alkalmazásával megállapíthatják a megfelelő dózisokat.
A vegyületek jól ismert gyógyszerészeti hordozók vagy inért diluensek alkalmazásával intravénásán és parenterálisan adhatók be. A orális beadás nem előnyös, mivel az emésztőrendszer enzimjei lebontják a peptideket. A víz és az izotóniás sóoldat az előnyben részesített diluens, s ezekben 0,1 mg, /ml koncentráció alkalmazható. A vegyületeket lehetőleg száraz alakban kell tárolni, és közvetlenül a beadás előtt a diluensben feloldani.
Az új peptidek klasszikus kézi, illetve automatizált peptidkémiai eljárásokkal, valamint DNS rekombinációs technológiával szintetizálhatok. Az szintetikus eljárás Fmoc-védőcsoportos szilárd fázisú szintézisből, lehasításból (95% TFA ·+ 5% Et-(SH)2) és vákuumos bepárlásból áll. Ezután a terméket 10 % ecetsavban oldjuk, éterrel extraháljuk, és 6,0 és 7.5 közötti pH-n 0,1 mg/ml-re koncentráljuk. A ciszteint tartalmazó peptidek esetében szűrt levegő alatt 1-6 óráig keverést végzünk, végül reverz fázisú kromatográfiával sótalanítjuk a terméket.
A lipid-A és LPS találmány szerinti peptidekkel képzett komplexei általában a pepiiddel sztöchiometrikus mennyiségű lipid-A-val vagy LPS-sel állíthatók elő. A komplex azon mennyisége, amely képes antitesteket indukálni a gazdában, nem kritikus jelentőségű; a peptiddel alkotott komplexben kb. 1 mg lipid-A hatásosnak mutatkozott az antitestek gazdában történő biztonságos indukálására.
A peptidek aktivitását B. pertussis lipid-A és B. pertussis LPS alkalmazásával közvetlen mikroprecipitálási vizsgálattal igazoltuk. Ezenkívül, az LPS Polymixin B-hez viszonyított kötési aktivitását a peptidzLPS és peptid:lipid-A tömegarány alapján bizonyítottuk. A Limulus (LAL) teszt adatai azt mutatják, hogy az új vegyületek — megfelelő koncentrációban alkalmazva — a Polimyxin B'-vel egyenértékű LAL-gátlást mutatnak.
A találmány további tárgya az endotoxint tartalmazó rendszerekhez kapcsolódó peptidek alkalmazása a folyadékban diszpergált endotoxin detoxifikálása céljából. Ez az eljárás biológiai gyógyszerkészítmények. mint a vakcinák, gyógyszeroldatok, injektálható tápanyagoldatok és hasonlók méregtelenítésére alkalmazható. A találmány további tárgya a peptidek adalékként való alkalmazása endotoxint termelő baktériumok fejlődését elősegítő folyadékokban. A nem toxikus peptidek bármely endotoxint detoxifikálnak, melyek később lebomlanak.
• ·« • · I
- 11 A találmány szerinti peptidek 1 mg/ml koncentrációban in vit.ro nem mutatják a Polymixin B klinikailag idetartozó baktériumokkal (mint a Vibrio cholerae, Salmonella typhi és Haemophilus influenzáé) szembeni antibiotikum aktivitását. A találmányban leírt új peptidek 1 mg/ml koncentrációban a humán vörösvérsejtekre e.x vivő nem mutatnak hemolitikus aktivitást.
A peptidek Swiss
Webster egerekbe mg/kg mennyiségben injektálva a 48 órás és azon túli megfigyelés alatt nem mutatnak iii vivő akut toxicitást. A
Polymixin B esetében.
ugyanezen egérfajban, az
LDso értéke 2,5-5 mg/kg.
Az US CFR
Title 21
610.11(b) szerinti intraperitoneális inj ektálást követően egerekben és tengerimalacokban rendellenes toxicitás nem volt tapasztalható. A teszt állatokat hét napig vagy tovább figyeltük, és rendellenesség semmilyen jelét nem mutatták.
Az új vegyületekről kimutattuk, hogy proteolitikus enzimek,
mint a tripszin jelenlétében viszonylag bomlékonyak,
miközben megbizonyosodtunk arról, hogy a Polymixin B
tripszin jelenlétében stabil. Ezen eredmények azt mutatják, hogy az új vegyületek alkalmasak a szeptikus sokk kezelésére.
A következőkben a találmány szerinti vegyületek szintézisének előnyben részesített eljárását írjuk le.
• ··
Az alábbi eljárás alkalmazásával a peptideket MILLIGEN Mód. 9050 (MILLIPORE. Burlington, MA) automata szintetizátoron, poliamid/Kieselguhr gyanta (2,0 g) szilárd hordozón szintetizáltuk. A peptid analógok szintézisében a megállapított szekvenciába tartozó aminosavak Fmoc-aminosavOpfp (9-fluoreni1-metiloxi-karbon!1-aminosav-O-pentafluorfenil) származékait használtuk, melynek során a peptid lépésenként! kialakításához minden egyes aminosav 0,8 mmól-ját alkalmaztuk.
A szintézis valamennyi ciklusát 20 ’C-on végeztük. Az eljárás az alábbi reakciólépésekből áll.
1^_lépés;.—yédocsopcrt..eltávolítás
Az aminocsoporton Fmoc-védett első aminosavat az Fmococ védöcsoport eltávolítása érdekében 20 %-os piperidin oldattal 7 percig kezeltük. A piperidin maradékának eltávolításához dimetil-formamiddal 12 percig mosást végeztünk. A védőcsoport eltávolítását és a mosást a gyantát tartalmazó oszlopon keresztül, szivattyú alkalmazásával, 5 ml/perc átfolyási sebességgel folyamatosan végeztük.
2. lépés:_Az Fmoc-aminosav-Or>f p származék aktiválása
A kívánt szekvenciához megfelelő, amino- és karboxicsoporton védett aminosavat 5 ml dimetil-formamidban történő feloldás ♦ ··
után katalitikus mennyiségű hidroxi-benzo-triazollal (0,5 ml m/V %-os, dimetil-formamidos oldat) aktiváltuk.
3. lépés: Acilezés
Az aktivált és védett Fmoc-aminosav-Opfp származékot ezután, a bevitt új aminosavnak a megelőző aminosav alfaaminocsoportjához (melyről az 1. lépésben eltávolítottuk a védőcsoportot) való kapcsolása érdekében, 30 percig, szivattyúval, 5 ml/perc átfolyási sebességgel engedtük át az oszlopon.
Az új ciklus megkezdése előtt az oszlopot dimetilformamiddal. 2 percig 5ml/perc átfolyási sebességgel mostuk.
A szintézis befejeztével a gyanta hordozón lévő peptidet szobahőmérsékleten 95 %-os trif luor-ecetsawal (a szekvenciában ciszteingyökök jelenléte esetén tisztítószerként 5 %-os etán-ditiol jelenlétében) két óráig kezelve hasítottuk le a gyantáról. A lehasitott peptid gyantától történő elválasztása (szűréssel) után az oldatot vákuum alatt szárazra pároltuk. Az összegyűjtött szilárd maradékot 10-20 mg/ml koncentrációban 10 %-os eecetsawal szolubilizáltuk, és az etán-ditiol eltávolítása érdekében dietil-éterrel több extrakciót végeztünk (a peptid-oldat térfogatának fele mennyiséggel 6-8 extrakció).
A peptid oldatot ezután 0.1 N ammónium-hidroxid oldattal semlegesítettük, és a koncentrációt durván 0,1 mg/ml-re állítottuk be. Ezután, a szekvencia cisztein gyökeihez tartozó két szulfhidrilcsoport szelektív oxidálása érdekében, az oldatot 1-6 órán keresztül levegő alatt kevertük. Ezzel a módszerrel polimerizálódott anyag nélkül kizárólag oxidált, monomer peptideket nyertünk. Az oxidált peptid oldatát ezután SEP-PAK C-18 töltetű oszlopon (MILLIPORE) reverz fázisú kromatográfiával sótalanítottuk, s végül fagyasztva szárítottuk. A termékeket nagy teljesítményű folyadék-kromatográfiával (HPLC), és a szintetikus szerkezet kémiai analízisével vizsgáltuk.
A peptidek számított tömegének igazolásához gyors atom bombázásos tömegspektrometriát (FABS) alkalmaztunk.
A fentebb leírt eljárással az alábbi peptideket állítottuk elő
I. Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys
II. Lys-Thr-Lys-Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys
S - - - ---- - - - - S
III. Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Thr
IV. C ys-Lys-Lys-Leu-Phe-Lys-Cys-Lys-Thr-Lys
V. Cys-Lys-Lys-Leu-Phe-Lys-Cys-Lys-Thr
VI. Ile-Lys-Thr-Lys-Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys
S - ----------S
VII. Ile-Lys-Thr-Lys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Thr
VIII. ILe-Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys
IX. Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys
XI. Arg-Tyr-Val-Arg-Tyr-Val-Arg-Tyr-Val
Az egyes peptidek aminosav-összetételét 6N sósavval 150 ’C-
on 1-12 óráig végzett savas hidrolízis után PICO-TAG
alkalmazásával határoztuk meg. s az alábbi eredményeket
kaptuk.
I . . TÁBLÁS :at
Aminosav-Összetétel
(mól aminosav/mól peptid)
Peptid Aminosav Várt Tapasztalt
I . Cys 2.00 2,13
Leu 1.00 1,06
Lys 3.00 2,90
Phe 1.00 1,01
II . Cys 2.00 2,16
Leu 1,00 0,99
Lys 5,00 4,95
Phe 1,00 0,96
Thr 1.00 1,03
I. TÁBLÁZAT (folytatás)
Aminosav-összetétel (mól aminosav/mól peptid)
Peptid Aminosav Várt Tapasztalt
III. Leu 1.00 0,98
Lys 3,00 2,99
Phe 1,00 1,01
Thr 1,00 1,05
IV. Cys 2.00 2.15
Leu 1,00 0,94
Lys 5.00 4.97
Phe 1,00 0,93
Thr 1,00 1,10
V. * Cys - 1,85
Leu - 0.94
Lys - 4,04
Phe - 0,98
Thr - 1,06
VI. Cys 2.00 2,14
Ile 1,00 0,98
Leu 1,00 0.99
Lys 5,00 4,98
Phe 1,00 0.94
Thr 1,00 1,00
VII. Ile 1,00 0.98
Leu 1,00 1,00
I. TÁBLÁZAT (folytatás)
Peptid Aminosav Aminosav-összetétel
(mól Várt amincsav/mól peptid) Tapasztalt
VII. Lys 5,00 4,99
Phe 1,00 0,98
Thr 2,00 2.00
VIII. Ile 1,00 0,98
Leu 3,00 2,98
Lys 4,00 3,92
Phe 3,00 3,02
IX. Leu 2,00 1,90
Lys 3.00 3.10
Phe 2.00 1,90
X.** Arg 3,00 3,00
Tyr 3,00 2,9S
Val 3.00 2,90
* Az V. pepiidet humán sz árumból. tripszines hidrolízissel a
IV. szintetikus analógból készítettük.
** A X. peptidet tisztít óként 5 ° έ fenclt tartalmazó 95 %-os
trifluor -ecetsavval, s zobahőmérséklecen egy éjszakán
keresztül hasítottuk a gyantáról.
Precipitáló (kötési) aktivitásuk kimutatása érdekében a fentebb leírt képletek szerinti valamennyi pepiidet • λ ·
··* ··* .· - 18 -
B. pertussis lipid-A és LPS endotonxinjára (mindegyikből
/jg) vonatkozó — közvetlen mikroprecipitin vizsgálattal összehasonlítottuk a Polymixin B-vel.
Peptid II. TÁBLÁZAT pg nmol Komplex
Polymixin B 7,3 6,1 + + +
I. peptid 5,3 6,1 + + -
II. peptid 7,5 6.1 + + +
III. peptid 4, 6,1 + - -
IV. peptid 7.5 6,1 + + +
V. peptid 7,3 6,1 + + +
VI. peptid 8.2 6,1 + + +
VII. peptid 7,5 6,1 + + +
VIII. peptid 8,~ 6.1 + + +
A B. pertussis LFS-ével képzett komplexben jelenlevő
precipitált peptidek mennyiségét a 3000 percenkénti
fordulattal 15 percig végzett centrifugálással kinyert
komplexek 6 M HC1 oldattal végzett savas hidrolízisét
követően aminosav analízissel határoztuk meg. A III. táblázatban néhány komplex sztöchiometrikus összetételét
mutatjuk be, melyet az egyes peptidek és a kísérletekben
alkalmazott LPS-ben lévő lipid-A anyagmennyiségének
(mólszám) arányából számítottunk.
• « ··· ·· «· • · >
• ··
III. TÁBLÁZAT
Az LPStop* és a Polymixin B szintetikus analógjai által képzett komplexek sztöchiometrikus összetétele
Peptid A peptid mennyisége a komplexben (nmól)** Peptid/lipid-A arány (mól/mól)
Polymixin B 2,69 1,02
11. peptid 3,39 1,28
IV. peptid 3,55 1,34
VI. peptid 3,12 1,18
VII. peptid 3,00 1,13
VIII. peptid 3.86 1.46
* A komplexek 10 pg B. pertussis LPS-böl (mely 4,50 pg vagy 2,64 nmól lipid-A-nek felel meg) és 10 pg pepiidből (az affinitás analízise során a Polymixin B esetében tapasztalt telítettségi pontnak megfelelő mennyiség kétszerese) képződtek.
** Az értékek két külön kísérletből származó, a kinyert peptidek savas hidrolízisét követően végzett aminosav analízis eredményeinek átlagát jelentik.
A vizsgált peptidek szelektivitását a IV. táblázatban mutatjuk be.
♦ • 4 ··«
IV. TÁBLÁZAT
Az LPSbp és a Polymixin B szintetikus analógjai által képzett komplexek jellemzői
Peptid Affinitás (1/mól ; (Ka) ) Szelektivitás (KaANA/Kapcp) Peptid mennyisége*
Polymixin B 1,15 x 107 1,0 + + +
I. peptid < 1.15 x 10B < 0,01 + + -
II. peptid 0,56 x 107 0,49 + + +
VI. peptid 0,29 x 107 0.25 + + +
IV. peptid 0,49 x 107 0.43 + + +
VII. peptid 0.19 x 107 0.17 + + +
VIII. peptid 1,29 x 107 1,12 + + +
IX. peptid 0.1 x 107 0.10 + + +
X. peptid 0,27 x 107 0.24 + + +
* Kapilláris csövekben végzett mikroprecipitálással és agarózon végzett immundiffúzióval kapott precipitátum mennyiségeként fejeztük ki.
A Limulus (LAL) teszttel kapott eredmények (ld. V. táblázat) alátámasztják a találmány szerinti peptidek LPS lipid-A részéhez való affinitásuk mérésének eredményeit, amennyiben azok a Limulus tesztben az LPS-aktivitás gátlásában a Polymixin B-vel lényegében egyenértékűek voltak. Az egyetlen peptid, amely a LAL - gátlásban alacsonyabb aktivitást mutatott, az I. peptid volt, amely a • · 4
- 21 találmány szerinti peptidek közül a legalacsonyabb affinitási konstans értéket adta. Valójában az I. peptid volt az egyetlen, amely nem rendelkezett a Polymixin B utánzásához szükséges teljes szerkezettel (amit a fenti IV. táblázatban a II., IV., VI. és VII. szintetikus peptid analógok világosan mutatnak). Meg kell jegyezni, hogy a LAL teszt a közegészségügy területébe tartozó legfontosabb intézmények (World Health Organization, Unoted States Food and Drug Administration) által elfogadott teszt, amely alkalmas az injektálható anyagok pirogenitásának (lázkeltés) előzetes meghatározásra, s amely felhasználható a nyulakban végzett pirogenitás in vivő teszt helyettesítésére.
V. TÁBLÁZAT
Az LPS-indukálta gélesedés Polymixin B szerkezetét utánzó szintetikus peptidekkel történő gátlása a LAL-tesztben*
LPS/peptid (m/m) teszt**
LPS (0.1 pg LPS) pozitív
Pol ymixin B (0,1 pg) + LPS (0,1 pg) 1 negatív
I . peptid (0,1 pg) + LPS (0,1 ug) 1 pozitív
I . peptid (1,0 ug) + LPS (0,1 pg) 10 negatív
I . peptid (10,0 pg) + LPS (0.1 pg) 100 negatív
II . peptid (0,1 pg) + LPS (0,1 pg) 1 negatív
III - peptid ( 100 pg ) + LPS (0,1 pg) 1000 pozitív
IV. peptid (0,1 pg) + LPS (0,1 pg) 1 negatív
VI. peptid (0,1 ng) + LPS (0.1 pg) 2 negatív
V. TÁBLÁZAT (folytatás)
LPS/peptid (m/m) teszt**
VII. peptid (0,1 pg) + LPS (0,1 ;;g) 2 negatív
IX. peptid 100 negatív
X. peptid 20 negatív
Az eredmények azt jelzik, hogy a szintetikus pepiidnek — az LPS-hez történő hatásos kötődéshez, és a hatásos detoxifikálásához — a Polymixin ”B szerkezetének utánzása érdekében a Polymixin B aminosav-szekvenciájának majdnem az egészét tartalmaznia kell (a II., IV., VI. és VII. peptid a Polymixin B tíz aminosavával szemben tíz és tizenegy aminosav gyököt tartalmaz), s analóg (de nem azonos) kémiai sajátosságokkal kell rendelkezni. Ezzel szemben, a III. peptid, amely csak hat aminosav gyökcol áll (a Polymixin B peptid szakaszának lineáris szekvenciája), nem képes az LPShez való hatékony kötődésre. illetve az LPS detoxifikálására. Ügy tűnik, az LPS detoxifikálásához szükséges minimális struktúra az I. peptid (amely megfelel a Polymixin B peptid szakaszának). amely azonban kisebb affinitási értéket mutat, mint a hosszabb aminosavszekvenciájú egyéb peptid analógok.
A humán szérumban jelenlevő tripszin Polymixin B-re és a találmány szerinti peptidekre gyakorolt hatását úgy határoztuk meg, hogy 10 μΐ humán szérumot az adott peptid 20
/.jg-jával 10 μΐ térfogatban elegyítettük, s az elegyet különböző ideig 37 °C-on tartottuk. A vizsgált peptid maradék mennyiségének kimutatása céljából az elegy egy alikvotját különböző időpontokban HPLC analízisnek vetettük alá. A VI. táblázatban a vizsgált peptidek felezési idejét a Polymixin B felezési idejéhez hasonlítva mutatjuk be.
VI. TÁBLÁZAT
A Polymixin B szintetikus peptid analógjainak tripszines proteolízissel szembeni stabilitása humán szérumban
Peptid Felezési idő (t/2) (perc) Kinyert 180 per mennyiség (%) c elteltével
Polymixin E >> 180 100
I. peptid > 180 70
II. peptid 50 10
VI. peptid* 1080 (18 óra) 76
IV. peptid** 18 0
V. peptid 240 55
VII. peptid 50 28
VIII. peptid 7 0
IX. peptid 10 0
X. peptid 35 0
A VI. peptid tripszines hidrolízise a II. pepiidet eredményezi.
** A IV. peptid tripszines hidrolízise az V. pepiidet ·· ··· ··
999 eredményezi.
Amint a találmány hátterének leírásában említettük, az LPS in vivő lázkeltö aktivitása az Interleukin-1 (IL-1) és alfaTumor Nekrózis Faktor (alfa-TNF) (melyek a szeptikus sokk halálos kimenetelű hatásaiért felelős fő molekulák) makrofágokból és monocitákból történő felszabadulásának köszönhető.
A peptidek detoxifikáló aktivitásának in vivő igazolása érdekében öt, három nyűiből álló csoportot két jellemző szintetikus analóg LPS-sel képzett komplexével oltottunk. A pirogenitás tesztet a United States Pharmacopoeia XXI. kötet)/The Naticnal formulary (XVI. kötet) (kettős kiadvány, 1985. jan. 1.) szerint végeztük. A teszt során negatív kontrollként a Polymixin B és LPS komplexét injektáltuk. Az eredményeket az első ábrán mutatjuk be. Amint láthazi, az LPS az injektálás utáni első órától sajátos pirogén aktivitását mutatja, s a höméréséklet a megfigyelés harmadik órájáig (amely a teszthez szükséges időtartam) tovább emelkedik. Az LPS által indukált láz sajátos lefolyása két hőmérséklet emelkedési hullámból áll kétfázisú lefolyás'5. Az első hőmérséklet emelkedés (első hullám) az LPS injektálásától számított két órán belül mutatkozik, s az antigén gazda immunrendszerére gyakorolt azonnali hatásának eredménye. A második (és egyenletesebb) hőmérséklet emelkedés (második hullám) az LPS injektálásától számított három órán belül jelentkezik, és ezt az LPS által stimulált ·· *
··· immunkompetens sejtekből felszabadult IL-1 és alfa-TNF endogén pirogének közvetítik. Az LPS I. és II. peptiddel, illetve a Polymixin B-vel kialakult komplexei akét hőmérséklet emelkedés közül egyiket sem mutatták, bizonyítva ezzel, hogy az LPS (komplexált) pirogén dózisai injektálásának hatására az IL-1 és az alfa-TNF immunmediátor ín vivő nem szabadult fel. Az eredményeket az 1. ábrán mutatjuk be.
következő kísérletekben a
Polymixin B antibiotikum aktivitását különböző, találmány szerinti peptidekkel hasonlítottuk össze.
teszteket
BHI lemezeken, a tesztorganizmusok folyadéktenyészeteivel, pázsitszerű telepek kialakításával eztük. A peptideket vízben hígítottuk, és steril Whatman
3M korongokon a lemez felületére helyeztük. A lemezeket szárítottuk, és 37 ’C-on inkubáltuk. A gátlási zónát 18 óra elteltével mértük.
Koncentráció
Gátlási zóna (mm)
Vegyület (mg/ml) S. typhi H. influenzáé V. cholerae
Polymixin B 1,0 4 6 5
0,2 3 2,5
0,04 1 0 2
0.008
Vegyület
Koncentráció
Gátlási zóna (mm) (mg/ml)
S. typhi H. influenzáé V. cholerae
I. peptid 1,0 0 0 0
0,2 0 0 0
0,04 0 0 0
0,008 0 0 0
II. peptid 1,0 0 0 0
0,2 0 0 0
0,04 0 0 0
0,008 0 0 0
VI. peptid 1,0 0 0 0
0,2 0 0 0
0,04 0 0 0
0,008 0 0 0
A találmány szerinti peptidek LPS- induká lta poliklonális
B-sejt aktiválásra gyakorolt hatásé ,t az immunizálatlan,
egészséges SJL/J egerekből származó lépsejtek 50 Mg/ml LPS-sel és a PolymixinB vagy a találmány szerinti peptidek feltüntetett koncentrációjával végzett tenyésztésével bizonyítottuk. A sejteket 37 °C—on, három napig 1,0 % normál egérszérumot tartalmazó RPMI tápközegben tenyésztettük. A tenyészeteket 16 órán keresztül, üregenként 1,0 mCí 3Htimidinnel radioaktívan jelöltük, összegyűjtöttük, és a beütésszámot LS betaplate számlálón számoltuk. Az alábbi eredményeket kaptuk:
Egység 3H-timidin beépülés ( cpm ) ( /jg/ml)
Polymixin B
I. pepiid
II. peptid
100 22 737 22 737 22 737
50 4 128 3 287 2 266
25 2 831 2 775 2 355
12,5 2 366 o 4-, 385 2 350
A stimulálatlan tenyészetek esetében mért cpm érték = 2 449.
A II. peptid (klinikailag fontos Gram-negatív baktériumok által termelt) endotoy.inhoz való kötődésének hatékonyságát a LAL-teszttel bizonyítottuk. Az eredményeket a VII. táblázatban mutatjuk be.
VII. TÁBLÁZAT
Endotoxin EU/ml Peptid/ LPS Kötési haté-
forrás reakcióban {m/m) Teszt* konyság** (%)
B. pertussis 4 1 negatív > 98
coli 055.B5 4 1 negatív > 98
P. aeruginosa 4 1 negatív > 96
c *-' . typhosa 4 1 negatív > 98
K. pneumoníae 4 1 negatív > 98
s. minnesota 4 1 negatív > 98
s. marcescens 4 1 negatív > 98
s. flexneri 4 1 negatív > 98
E. coli 0111:B4 4 1 negatív > 98
V. cholerae 4 1 negatív > 98
* Három, ismételt analízis átlaga.
** A 98 %-nál nagyobb kötési hatékonyság 0,08 EU/ml-nél kevesebb szabad endotoxinnak felel meg (negatív LAL-teszt).
A mindössze 97 %-os kötési hatékonyság 0,12 EU/ml szabad endotoxinnak felel meg (pozitív LAL-teszt).
A találmány szerinti VI. peptidet szenzitív markerként működő biotinnal jelöltük, miáltal bi-specifikus molekulát kaptunk, amely a VI. peptid révén a bakteriális endotoxinok lipid-A részletével (Ka = 0,3 x 107 ) , a Biotin jelölő molekula révén pedig a nagy affinitású, természetes avidin proteinnel (Ka - 1015) reagál szelektíven. A két szelektív és nagy affinitású reakció kombinálása lehetővé teszi az endotoxinok lipid-A részletének nagyon alacsony szinten (pikomólos vagy 10-12 mól/1 szint) történő kimutatását. A biotin-avidin reakciót a lipid-A/LPS és a találmány szerinti peptidek valamelyike közötti reakció kimutatásának példájaként alkalmazzuk.
A VI. peptidet 0,1 M nátrium-acetát oldatban (pH = 6,0) N-hidroxi-szukcinimidil-biotinhoz (1:1 mól/mól) kapcsoltuk.
A reakciót 37 ’C-on egy órán keresztül végeztük. Ilyen körülmények között csak az N-terminális aminosav (Ile) aminocsoportja reagál úgy, hogy a kialakuló peptid monoszubsztituált marad, s nem veszíti el a lipid-Ahoz való affinitását. A jelölt peptidet reverz fázisú folyadék-kromatográfiával (HPLC) tisztítottuk, és aminosavösszetételre és szabad aminocsoportokra vizsgáltuk. A vizsgálat megerősítette, hogy a peptid biotinilálódása 1:1 mól/mól arányban következett be.
Azt találtuk, hogy humán szérumban vagy teljes vérben a jelölt VI. peptid lipid-A/LPS-hez való affinitása (ha a tesztelést a találmányban leírt eljárások szerint végeztük) nem különbözött jelentősen az ugyanebben a találmányban leírt értékektől (Ka = 0,3 x 107 mól/1; illetve t/2 - 20 óra) .
A peptid-köiött biotin avidinhez való affinitása nem különbözik jelentősen a szabad biotin esetében kimutatottól.
A szabad és peptid-kötött biotin egyenlő koncentrációkban (1 nmól/ml> az avidinhez hasonló affinitást mutat, amit nitrocellulózcn. végzett. szilárd fázisú dot-blot analízissel. a peroxidázzal jelölt biotin és az avidin közötti reakció gátlásával határoztunk meg.
A peptid/lipid-A komplex tapasztalati sztöchiometrikus összetétele (1 mól/mól) és a biotin/avidin komplex ismert összetétele <4 mól/mól) segítségével lehetőség nyílik arra, hogy adott mintában, az endotoxinhoz kötött, jelölt peptid
(amelyet a jelölő ágens [azaz a biotin] és specifikus
reagense [azaz enzim-jelölt avidin] közötti reakcióval
mutatunk ki) mennyiségének titrálásával meghatározzuk az
endotoxin ismeretlen mennyiségét.
Az eredmények azt bizonyítják, hogy új, igen érzékeny és • « · · ·
szelektív reagens készítménnyel folyadékokban (szérumban, vérben vagy vizes oldatokban) az endotoxin nyomnyi mennyiségei is kimutathatók.
A B. pertussis-ból származó lipid-A-t és LPS-t a II. peptid sztöchiometrikus mennyiségével detoxifikáltuk, és dózisonként 1 mg alumínium-hidroxid adjuvánssal vagy anélkül 1 yg, illetve 2 yg dózismennyiségben egerekbe injektáltuk. Az immunizálás során három hetenként, szubkután összesen három dózist adtunk. Az immunizálási periódus végén a csoportonkénti tíz egér szérumát összegyűjtöttük, és az immunizálási periódus mindegyik stádiumában (0., 3., 6. és 8. hét) az endotoxin lipid-A részletére specifikus antitestek (IgG és IgM izotípusok) jelenlétére vizsgáltuk.
A titereket nitrocellulózon szilárd fázisú dot-blot analízissel az antitestek specifitására és mennyiségére vizsgáltuk. A nitrocellulóz lapokat szobahőmérsékleten 7 órán keresztül PBS-ben (pH - 7,2) lipid-A-val vagy LPS-sel (10 yg/ml vagy 20 yg/ml koncentrációval) vontuk be. Miután a nitrocellulózt 3 m/V %-os BSA-t tartalmazó PBS-sel mostuk, az egerek összegyűjtött egy éjszakán keresztül.
szérumait különböző hígításokban, szobahőmérsékleten a lipid-A-val bevont nitroce1lulózzal inkubáltuk.
Ezután két órára szobahőmérsékleten peroxidázzal jelölt anti-IgG vagy anti-IgM antitestet adtunk hozzá, majd ismételten mostuk, s 0,3 m/V %-os 4-klór-naftolt adtunk hozzá. Az enzimreakciót szobahőmérsékleten, sötétben 0,5-1 óráig végeztük.
Az egerek összegyűjtött szérumában az anti-IgG és anti-IgM titerek eredményeit a VIII. és IX. táblázatban mutatjuk be. Az eredmények azt mutatják, hogy amennyiben a lipid-A-t, illetve az LPS-t a találmány szerinti peptidekkel végzett detoxifikálás után, komplex formában injektáljuk az emlős gazdába, természetes antigén repertoáruk változatlan marad, s a gazda immunrendszere idéz elő. A beinjektált specifikus antitestek nem specifikus szerológiai reakciót komplexben jelenlevő peptidre indukálódtak. Az állatok egyik komplex dózis injektálásának helyén sem mutatták vérzéses sérülések vagy bőrelhalás jelét.
Ilyenformán, a találmány szeried peptidek új eljárást biztosítanak toxikus antigének (mint a lipid-A és az LPS) modifikálására, amelyek emlős gazdában a bakteriális endotoxin természetes és specifikus antigén repertoárét expresszáló komplexek formájában felhasználhatók az emlős gazda immunizálásara.
Az izoltált lipid-A/LPS-specifikus antitestek folyadékokban való diagnosztikai alkalmazása, illetve a gazdában szeptikus sokk kezelése érdekében az antitestek hagyományos eljárások alkalmazásával nyerhetők ki az antiszérumból, például ammónium-szulfátos vagy alkoholos kicsapással és affinitáskromatográf iával.
VIII. TÁBLÁZAT
Anti-lipid-A IgG reakció (a II. peptiddel detoxifikált lipid-A-val vagy LPS-sel kezelt egerek összegyűjtött széruma)
Hét Hígítás-1 (AI(OH)3-dal) Hígítás-1 (Al(0H)3 nélkül)
0. 0 0
3. 50 50
6. 100 50
8. 200 100
IX. TÁBLÁZAT Anti-lipid-A IgM reakció
(a II. peptiddel detoxifikált lipid-A-val vagy LPS-sel
kezelt egerek összegyűjtött széruma)
Hét Hígítás-1 (AI(OH)3-dal) Hígítás-1 (Al(OH) 3 nélkül)
0. 0 0
3. 50 QP.
6. 200 50
8. 100 50
Az egerek endotoxin-indukálta elhullását a találmány szerinti peptidek intravénás injektálásával akadályoztuk
meg. Ehhez a kísérlethez a bakteriális endotoxin letális hatására nagyon érzékeny egértörzset alkalmaztunk. Az Aktinomycin D-vel érzékenyített egerek (CDI törzs) igen alacsony endotoxin dózisokra is nagyon érzékenyek. Mindössze egerenként 1 pg endotoxin (kb. 40 /jg/testtömeg-kilogramm) 24-48 órán belül képes teljesen elpusztítani egy egér populációt.
CDI egérből álló csoportokat a találmány szerinti peptidekkel (egerenként steril sóoldatban szolubilizált, 0,1 mg egyszeri peptid dózissal) intravénásán kezeltünk. Harminc perccel később az egerekben 055-B5 E. coli törzsből tisztított 1 pg endotoxin intraperitoneális injektálásával immunreakciót váltottunk ki. A hétnapos megfigyelési
időtartam során minden 24 órában feljegyeztük a túlélő
egerek számát. Pozitív kontrollként hasonló dózisú Pclymixin
B (PmB) és klór-promazin (CPZ: anti-hisztamin hatású
gyógyszer, amely újabban igen hatásosnak bizonya. ezen
egértörzs endotoxinos fertőzés hatására kialakuló
letalitásának megelőzésére) alkalmazásával párhuzamos kísérleteket végeztünk. A negatív kontrollokat intravénásán injektált sóoldattal kezeltük.
A kapott eredményeket a X. táblázatban mutatjuk be. A
találmány szerinti peptidekkel kezelt egerek túlélési
aránya a peptidek lipid-A-ra vonatkozó affinitás konstans
értékéből (ld. IV. táblázat) előre meghatározható
viselkedést követett.
J • · · »·· ·· ·
X. TÁBLÁZAT
Actinomycin D-vel érzékenyített CDI egerek túlélési aránya
Megfigyelés ideje (óra)
24 48 72 96 120 144 168 Szignií : ikanc
NaCl 5 3 1 1 1 1 1
(25%) (15%) (5%) (5%) (5%) (5%) (5%)
I. 8 4 3 3 3 3 3
peptid (40%) (20%) (15%) ( 15%) (15%) (15%) (15%) P < 0,02
II. 13 8 8 8 8 8 8
peptid (63%) (40%) (40% ) ( 40%) (40%) (40%) ( 40%) P < 0,001
VI. 5 5 5 5 5 5 5
peptid (25%) (25%) (25% ) (25%) (25%) (25%) (25%) P < 0,01
PmE 10 8 6 6 6 6 6
(50%) (40%) ( 30% ) ( 30%) ( 3 G 'c) (30%) (30%) P < 0,01
CPZ 10 10 10 10 10 10 10
(50%) (50% ) (50% ) (50%) (50%) (50%) (50%) P < 0,001
Valamennyi csoport 20 egérből állt. Minden 24 óránkénti megfigyelésnél tapasztalt túlélő egerek számát felsoroltuk. A %-os túlélést zárójelben tüntettük fel. A p a statisztikai szignifikancia szintjét fejezi ki, amit a sóoldatos kezeléshez hasonlítva mindegyik molekulára a tteszttel számítottunk, figyelembe véve az egyes csoportok teljes túlélési arányát.
A II. peptid a PmB-vel összehasonlítva nagyobb hatékonyságot mutat (p < 0,05).
A II. peptid a CPZ-vel megegyező hatékonyságot mutat (p < 0,2).
A magas dózisú endotoxinra (max. 0,5 mg/egér) természetesen rezisztens Balb/c törzsbe tartozó egerekkel végzett másik kísérlettel (Polymixin B-vel végzett hasonló kezeléssel összehasonlítva) további bizonyítékát szolgáltattuk a találmány szerinti peptidek biztonságának és hatékonyságának.
Balb/c egérből álló csoportokat intravénásán, egerenként 1 mg dózissal a találmány szerinti peptidekkel, vagy egerenként 0,1 mg dózissal Polymixin B-vel (e gyógyszer önmagában injektált legnagyobb, egérben tolerálható dózisa) kezeltünk. Harminc perccel később az egerekben 055-B5 E. coli törzsből tisztított 1 /jg endotoxin intraperitoneális injektálásával immunreakciót váltottunk ki. A hétnapos megfigyelési időtartam során minden 24 órában feljegyeztük a túlélő egerek számát. A negatív kontrollokat. intravénásán injektált sóoldattal kezeltük.
A kapott eredményeket a XI. táblázatban mutatjuk be. Az állatok találmány szerinti peptidekkel végzett kezelése biztonságos és hatékony. Összehasonlításul. a Polymixin B-vel végzett kezelés az endotoxin beadása után csak három napig volt hatásos, mivel közvetlenül azután a Polymixin B (PmB) toxicitása az endotoxinnal együttműködő (szinergikus) «
* • ·« · ·« , ··· · · hatása miatt valamennyi egér elpusztult.
XI. TÁBLÁZAT
Balb/c egerek túlélési aránya
Negfigyelés ideje (óra) 168 Szignifikancia
24 48 72 96 120 144
NaCl 12 10 8 8 8 8 8
( 60%) (50%) (40%) (40%) (40%) (40%) (40%)
I . 18 12 10 10 10 10 10
peptid (90%) (60%) (50%) (50%) (50%) (50%) (50%) p < 0,01
II. 20 12 12 12 12 12 12
peptid (100%) (60%)(60%) (60%) (60%) (60%) (60%) p < 0,001
PmB 18 14 12 0 0 0 0
( 90%) (70%) (60% ) (0%) (0%) (0%) (0%)
Valamennyi csoport 20 egérbe 1 állt. Felsoroltuk a 24 óránkénti megfigyelésnél tapasztalt túlélő egerek számát. A %-os túlélést zárójelben tüntettük fel. A p a statisztikai szignifikancia szintjét fejezi ki, amit a sóoldatos kezeléshez hasonlítva mindegyik molekulára a t-teszttel számítottunk, figyelembe véve az egyes csoportok teljes túlélési arányát.
A PmB-hez képest az I. és II. peptid biztonságos és hatékony volt. (p < 0,001).
♦ · ♦
- 37 összehasonlító példa
Az 1. igénypont szerinti peptid leirt sajátosságainak további bizonyítása érdekében (melyek a lipid-A-hoz való kötődési aktivitáshoz szükségesek), a
Glu-Tyr-Val-Glu-Tyr-Val-Glu-Tyr-Val képlet szerinti pepiidet szintetizáltunk, amely a X. peptid sokkal inkább poli-anionosságot, mint poli-kationosságot mutató analógja. Ez a peptid nem mutatott lipid-A/LPS-re vonatkozó kötési aktivitást, s a LAL-tesztben nem gátolta az LPS toxikus aktivitását.
A találmány szerinti peptidek a Polymixin B toxicitásának csökkentése érdekében a Polymixin B-vel együtt alkalmazhatók. olyan arányban. hogy a Polymixin B a IV. táblázatban közölt szelektivitási adatok alapján számított sztöchiometrikus feleslegben legyen.
• ·4 · • ·4 •44··4 « · · • 4· ·
SZEKVENCIALISTA
SZEKVENCIÁK SZÁMA: 10
TUDNIVALÓK AZ 1. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 7 aminosav (B) TÍPUS: aminosav (C) ALAK: cirkuláris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 1. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
Cys Lys Phe Leu Lys Lys Cys
5
TUDNIVALÓK A 2. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 10 aminosav (B) TÍPUS: aminosav (C) ALAK: cirkuláris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 2. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
Lys Thr Lys Cys Lys Phe Leu Lys Lys Cys
10
TUDNIVALÓK A 3. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 6 aminosav (B) TÍPUS: aminosav (C) ALAK: cirkuláris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 3. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
• · • · · • ·· ··· • · · ·· ··
- 39 Lys Phe Leu Lys Lys Thr
5
TUDNIVALÓK A 4. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 10 aminosav (B) TÍPUS: aminosav (C) ALAK: cirkuláris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 4. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
Cys Lys Lys Leu Phe Lys Cys Lys Thr Lys
10
TUDNIVALÓK AZ 5. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 9 aminosav (B) TIBUS: aminosav (C) ALAK: cirkuláris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 5. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
Cys Lys Lys Leu Phe Lys Cys Lys Thr
5
TUDNIVALÓK A 6. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 11 aminosav (B) TIBUS: aminosav (C) ALAK: cirkuláris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 6. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
• a · · • * · •····· a ·a a ·«a
Ile Lys Thr Lys Cys Lys Phe Leu Lys Lys Cys
1510
TUDNIVALÓK A 7. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 10 aminosav (B) TÍPUS: aminosav (C) ALAK: lineáris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 7. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
Ile Lys Thr Lys Lys Phe Leu Lys Lys Thr
5 10
TUDNIVALÓK A 8. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 11 aminosav (E TÍPUS: aminosav (C) ALAK: cirkuláris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 8. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
Ile Lys Phe Leu Lys Phe Leu Lys Phe Leu Lys
5 10
TUDNIVALÓK A 9. SZÁMÚ SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 7 aminosav (B) TÍPUS: aminosav (C) ALAK: lineáris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 9. SZÁMÚ SZEKVENCIA:
Lys Phe Leu Lys Phe Leu Lys
5
TUDNIVALÓK A 10. SZÁMO SZEKVENCIÁHOZ (i) SZEKVENCIA JELLEMZŐK (A) HOSSZÚSÁG: 7 aminosav (B) TÍPUS: aminosav (C) ALAK: lineáris (ii) SZEKVENCIA LEÍRÁS: 10. SZÁMO SZEKVENCIA:
Arg Tyr Val Arg Tyr Val Arg Tyr Val

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Az Rí-(A-B-C)n-R (I) képlet szerinti monomer, lineáris polimer, ciklikus monomer vagy ciklikus polimer peptid, amelyben Rí és R jelentése, egymástól függetlenül, hidrogénatom, aminosavgyök vagy zsírsavgyök; A jelentése Lys, Arg vagy His; B jelentése Phe, Tyr vagy Trp; C jelentése Leu, Ile vagy Val; és n jelentése 1 és 100 közötti egész szám.
  2. 2. Az Rí-(Lys-Phe-Leu)n-R (II) képlet szerinti monomer, lineáris polimer, ciklikus monomer vagy ciklikus polimer peptid, melyben n jelentése 1 és 10 közötti egész szám, R és Rí jelentése pedig hidrogénatom, aminosavgyök vagy zsírsavgyök.
    3. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely a Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys S — — — — — — — — — — — S képlettel írható le. 4. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely a Lys-Thr-Lys-Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys ε - — ________ s képlettel írható le. 5. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely a Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Thr
    • ·
    6. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely a képlettel írható le.
    Cys-Lys-Lys-Leu-Phe-Lys-Cys-Lys-Thr-Lys képlettel írható le.
    7. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely a
    Cys-Lys-Lys-Leu-Phe-Lys-Cys-Lys-Thr képlettel írható le.
    8. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely az
    Ile-Lys-Thr-Lys-Cys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Cys
    S - - - --------S képlettel írható le.
    9. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely az
    Ile-Lys-Thr-Lys-Lys-Phe-Leu-Lys-Lys-Thr képlettel írható le.
    10. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely az
    Ile-Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys képlettel írható le.
    11. Az 1. igénypont szerinti peptid, amely a
    Lys-Phe-Leu-Lys-Phe-Leu-Lys képlettel írható le.
    •·· ··· · · • · · · · ·· ·· ·«« ·«·
    12. Az 1. igénypont szerinti peptid. amely az
    Arg-Tyr-Val-Arg-Tyr-Val-Arg-Tyr-Val képlettel írható le.
    13. Gyógyszerkészítmény, amely az 1. igénypont szerinti pepiidből és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    14. Gyógyszerkészítmény, amely a 2. igénypont szerinti pepiidből és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    15. Gyógyszerkészítmény, amely a
  3. 3. igénypont szerinti pepiidből és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    16. Gyógyszerkészítmény, amely a
  4. 4. igénypont szerinti peptidböl és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    17. Gyógyszerkészítmény, amely az 5. igénypont szerinti peptidböl és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    18. Gyógyszerkészítmény, amely a 6. igénypont szerinti peptidböl és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    19. Gyógyszerkészítmény, amely a 7. igénypont szerinti pepiidből és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    20. Gyógyszerkészítmény, amely a 8. igénypont szerinti pepiidből és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    21. Gyógyszerkészítmény, amely a 9. igénypont szerinti pepiidből és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    22. Gyógyszerkészítmény, amely a 10. igénypont szerinti peptidböl és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    23. Gyógyszerkészítmény, amely a 11. igénypont szerinti peptidböl és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    24. Gyógyszerkészítmény, amely a 12. igénypont szerinti peptidböl és gyógyszerészeti hordozóból áll.
    25. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának az 1. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    26. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 2. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    27. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 3. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    28. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 4. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    • · · · <* * * * · * · «· ··· ·· · 9 * • · · ♦ * ·· ♦· ·«* ··*
    29. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának az 5. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    30. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 6. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    31. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 7. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    32. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 8. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    33. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve.
    hogy egy gazdának a 9. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    34. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 10. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    35. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 11. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    • · · ·· ·· • ·* ··· * * • · · · · *· 4· ·«· ·«,
    36. Eljárás szeptikus sokk kezelésére, azzal jellemezve, hogy egy gazdának a 12. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    37. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának az 1. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    38. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 2. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    39. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 3. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    40. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 4. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    41. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának az 5. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    42. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 6. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    • · · · ·· ·· ·«* «*»
    43. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére. azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 7. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    44. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 8. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    45. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 9. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    46. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 10. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    47. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 11. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    48. Eljárás szeptikus sokk megelőzésére, azzal jellemezve, hogy fogékony gazdának a 12. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    49. Eljárás Polymixin B toxicitásának csökkentésére, azzal Jellemezve, hogy a Polymixin B-vel együtt az 1. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét alkalmazzuk.
    «V ·· • · · · ··· ··· • · · ·· ·· «
    50. Eljárás az endotoxin humán vagy állati vérből vagy szérumból történő eltávolítására, azzal jellemezve, hogy az említett vért vagy szérumot az 1. igénypont szerinti pepiiddel hozzuk érintkezésbe.
    51. Eljárás a citokinek endotoxin által indukált felszabadulásának szabályozására, azzal jellemezve, hogy a gazdának az 1. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségét adjuk be.
    52. Peptid szekvenciák, melyek az 1. igénypont szerinti aminosav-szekvenciához képest fordított orientációjúak.
    53. Peptid szekvenciák, amelyek az 1. igénypont szerinti peptidek enantiomer aminosav-szekvenciái (a szekvenciában csak D-aminosavak találhatók).
    54. Peptid szekvenciák, amelyek az 1. igénypont szerinti peptidek diasztereomer aminosav-szekvenciái (ugyanazon szekvenciában D- és L-aminosavak találhatók).
    55. Peptid szekvenciák, melyekben az aminosavak az 1.
    igénypont szerinti peptidek szekvenciáiban való eredeti elhelyezkedésükhöz képest fordítottan helyezkednek el.
    56. Eljárás bakteriális endotoxinok detoxifikálására, azzal jellemezve, hogy a megtámadott gazdát az 1. igénypont szerinti peptid hatásos mennyiségével kezeljük.
    • · ·· • · · » ··· ·*· • · · ·· ·· · • ·
    57. Eljárás az 1. igénypont szerinti peptidek diagnosztikai próbaként való alkalmazására endotoxin emlősök szérumában vagy vérében, valamint oldatokban történő kimutatásában és mennyiségi meghatározásában, azzal jellemezve, hogy a peptidet az endotoxin specifikus kimutatására alkalmas, szenzitiv markerrel jelöljük, az említett szérumot vagy vért érintkezésbe hozzuk a jelölt pepiiddel, és meghatározzuk az endotoxin jelenlétét.
  5. 5Θ. Eljárás nem toxikus, antigén hatású lipid-A vagy lipo-poliszacharid komplex előállítására, azzal jellemezve, hogy a lipid-A-t vagy a lipo-poliszacharidot az 1. igénypont szerinti pepiiddel hozzuk érintkezésbe, majd kinyerjük az antigén hatású komplexet.
    59. Eljárás lipid-A vagy lipo-poliszacharid elleni antitestek kialakítására, azzal jellemezve, hogy 'a.’ a lipid-A-t vagy a lipo-poliszacharidot komplex létrehozása érdekében az 1. igénypont szerinti pepiiddel hozzuk érintkezésbe;
    (b) a gazdának az említett komplex hatásos mennyiségét adjuk be; és <c) az említett gazda szérumából kinyerjük az antitesteket.
    60. Eljárás lipid-A vagy lipo-poliszacharid elleni antitestek indukálására a gazdában, azzal jellemezve, hogy (a) a lipid-A-t vagy a lipo-poliszacharidot komplex létrehozása érdekében az 1. igénypont szerinti pepiiddel hozzuk érintkezésbe; és (b) az emmlített gazdának az említett komplex hatásos mennyiségét adjuk be.
    61. Eljárás bakteriális endotoxin detoxifikálására, azzal jellemezve, hogy a bakteriális endotoxint, vagy az endotoxint tartalmazó folyadékot az 1. igénypont szerinti peptiddel hozzuk érinttkezésbe.
    62. Eljárás egy termék endotoxinos szennyeződésének megakadályozására. azzal jellemezve, hogy a termékhez az 1. igénypont szerinti peptid olyan mennyiségét adjuk, amely elégéges bármilyen endotoxin semlegesítéséhez, melyeket később a baktériumok feldolgoznak.
HU9401970A 1992-01-16 1992-05-14 Synthetic peptid for detoxification of bacterial endotoxins and treatment o septic shock HUT69707A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/819,893 US5371186A (en) 1991-02-11 1992-01-16 Synthetic peptides for detoxification of bacterial endotoxins and for the prevention and treatment of septic shock

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9401970D0 HU9401970D0 (en) 1994-09-28
HUT69707A true HUT69707A (en) 1995-09-28

Family

ID=25229363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9401970A HUT69707A (en) 1992-01-16 1992-05-14 Synthetic peptid for detoxification of bacterial endotoxins and treatment o septic shock

Country Status (16)

Country Link
US (2) US5371186A (hu)
EP (1) EP0623144B1 (hu)
JP (1) JPH07505606A (hu)
AT (1) ATE212355T1 (hu)
AU (1) AU665945B2 (hu)
CA (1) CA2123576A1 (hu)
DE (1) DE69232378T2 (hu)
DK (1) DK0623144T3 (hu)
ES (1) ES2172506T3 (hu)
FI (1) FI943396A (hu)
HU (1) HUT69707A (hu)
IE (1) IE920437A1 (hu)
IL (1) IL100811A (hu)
NZ (1) NZ241446A (hu)
TW (1) TW215441B (hu)
WO (1) WO1993014115A1 (hu)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5652211A (en) * 1991-02-11 1997-07-29 Biosynth S.R.L. Peptides for neutralizing the toxicity of Lipid A
US5371186A (en) * 1991-02-11 1994-12-06 Biosynth S.R.L. Synthetic peptides for detoxification of bacterial endotoxins and for the prevention and treatment of septic shock
US5733872A (en) * 1993-03-12 1998-03-31 Xoma Corporation Biologically active peptides from functional domains of bactericidal/permeability-increasing protein and uses thereof
US5610075A (en) * 1995-01-17 1997-03-11 Stahl-Rees; Marianne Competitive electrochemiluminescence assays for endotoxins using a ruthenium label
US5834430A (en) * 1995-05-31 1998-11-10 Biosynth S.R.L. Potentiation of antibiotics
WO1998035665A1 (fr) * 1997-02-14 1998-08-20 Ajinomoto Co., Inc. Antagonistes des endotoxines
AU759636B2 (en) 1997-07-31 2003-04-17 Academisch Ziekenhuis Bij De Universiteit Van Amsterdam Novel synthetic peptides with antimicrobial and endotoxin neutralizing properties for management of the sepsis syndrome
US6583110B1 (en) 1997-09-05 2003-06-24 Robert W. Finberg Use of agents which bind G proteins for treating septic shock
US6194562B1 (en) 1998-04-22 2001-02-27 Promega Corporation Endotoxin reduction in nucleic acid purification
US7078224B1 (en) * 1999-05-14 2006-07-18 Promega Corporation Cell concentration and lysate clearance using paramagnetic particles
US6951652B2 (en) * 1998-07-29 2005-10-04 Biosynth S.R.L. Vaccine for prevention of gram-negative bacterial infections and endotoxin related diseases
US6116663A (en) * 1998-10-19 2000-09-12 Cercueils Vic Royal, Inc. Casket Lock
DE10117043A1 (de) * 2001-04-05 2002-11-07 Gerhard Puetz Verfahren zur Eliminierung von potentiell toxischen und/oder schädlichen Stoffen
WO2003094961A1 (en) * 2002-05-09 2003-11-20 Massimo Porro Improved polysaccharide and glycoconjugate vaccines_____________
PT2255826E (pt) 2002-08-02 2016-06-08 Glaxosmithkline Biologicals Sa Composições de vacina de neisseria compreendendo uma combinação de antigénios
AU2002368447A1 (en) * 2002-12-06 2004-06-30 Biosynth S.R.L. Broad-spectrum lps based vaccines of unencapsulated strains ofhaemophilus influenzae and other pathogenic species of gram-negative bacteria
GB2408263A (en) * 2003-11-14 2005-05-25 Pacgen Biopharmaceuticals Inc Antimicrobial peptides with reduced hemolysis and methods of their use.
CA2550927A1 (en) 2003-12-23 2005-07-14 Glaxosmithkline Biologicals S.A. A gram negative bacterium with reduced lps level in the outer membrane and use thereof for treating gram negative bacterial infection
EP1712559A1 (en) * 2005-04-11 2006-10-18 Sanofi Pasteur Polymyxin B analogs for LPS detoxification
US7507718B2 (en) 2005-04-11 2009-03-24 Sanofi Pasteur Polymyxin B analogs for LPS detoxification
CA2603850A1 (en) * 2005-04-11 2006-10-19 Sanofi Pasteur Polymyxin b analogs for lps detoxification
US8030034B2 (en) 2005-12-09 2011-10-04 Promega Corporation Nucleic acid purification with a binding matrix
US20090123499A1 (en) 2006-06-12 2009-05-14 Nathalie Devos Vaccine
ES2350430B1 (es) * 2009-05-28 2011-11-18 Fundacion De La Comunidad Valenciana Centro De Investigacion Principe Felipe,95%. Conjugado polimerico para el tratamiento de infecciones bacterianas
TWI548746B (zh) * 2009-08-06 2016-09-11 英特威特國際股份有限公司 防備豬胸膜肺炎之疫苗及製備該疫苗之方法
US8039613B2 (en) 2009-08-28 2011-10-18 Promega Corporation Methods of purifying a nucleic acid and formulation and kit for use in performing such methods
US8222397B2 (en) 2009-08-28 2012-07-17 Promega Corporation Methods of optimal purification of nucleic acids and kit for use in performing such methods
JP2013521327A (ja) 2010-03-10 2013-06-10 グラクソスミスクライン バイオロジカルズ ソシエテ アノニム 免疫原性組成物
KR101858840B1 (ko) * 2016-01-15 2018-05-16 단국대학교 천안캠퍼스 산학협력단 집먼지진드기 유래 알레르겐에 의한 과민반응 면역조절제

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1340012C (en) * 1987-08-17 1998-08-25 Trustees Of Leland Stanford Jr. University Peptide determinant associated with immunity
US5593966A (en) * 1989-03-31 1997-01-14 The United States Of America As Represented By The Department Of Health And Human Services Peptide derivatives of cytochrome b558 and their use as medicaments
US5358932A (en) * 1989-12-29 1994-10-25 Zymogenetics, Inc. Hybrid protein C
US5371186A (en) * 1991-02-11 1994-12-06 Biosynth S.R.L. Synthetic peptides for detoxification of bacterial endotoxins and for the prevention and treatment of septic shock
ZA92943B (en) * 1991-02-11 1992-11-25 Porro Massimo Synthetic peptides for detoxification of bacterial endotoxins and for the prevention and treatment of septic shock

Also Published As

Publication number Publication date
FI943396A0 (fi) 1994-07-15
AU1691492A (en) 1993-08-03
AU665945B2 (en) 1996-01-25
CA2123576A1 (en) 1993-07-22
HU9401970D0 (en) 1994-09-28
JPH07505606A (ja) 1995-06-22
EP0623144A1 (en) 1994-11-09
US5371186A (en) 1994-12-06
WO1993014115A1 (en) 1993-07-22
ES2172506T3 (es) 2002-10-01
NZ241446A (en) 1995-03-28
IE920437A1 (en) 1992-08-12
FI943396A (fi) 1994-07-15
TW215441B (hu) 1993-11-01
DE69232378D1 (de) 2002-03-14
DK0623144T3 (da) 2002-05-13
IL100811A0 (en) 1992-09-06
US5589459A (en) 1996-12-31
DE69232378T2 (de) 2002-10-31
IL100811A (en) 1999-07-14
EP0623144B1 (en) 2002-01-23
ATE212355T1 (de) 2002-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT69707A (en) Synthetic peptid for detoxification of bacterial endotoxins and treatment o septic shock
IE83655B1 (en) Synthetic peptides for detoxification of bacterial endotoxins and treatment of septic shock
US6762166B2 (en) Synthetic complementary peptides and ophthalmologic uses thereof
Siemion et al. Tuftsin: on the 30-year anniversary of Victor Najjar’s discovery
AU704502B2 (en) Non-dendritic backbone peptide carrier
JP3100005B2 (ja) ヒト免疫不全ウィルス感染・増殖抑制剤
US5652211A (en) Peptides for neutralizing the toxicity of Lipid A
JP2008101026A (ja) 殺菌性/透過性が向上したタンパク質の機能領域に由来する生物学的に活性なペプチドおよびその使用
JP2004514644A (ja) 抗菌化合物および処方物
Luker et al. Tracheal cytotoxin structural requirements for respiratory epithelial damage in pertussis
JPH0832720B2 (ja) タフトシン類似体、その製法及び医薬組成物
US5358933A (en) Synthetic peptides for detoxification of bacterial endotoxins and for the prevention and treatment of septic shock
EP0013651B1 (fr) Muramyl-peptides fixés sur polymères peptidiques et médicaments les contenant
JPH08504210A (ja) 結合生物活性ペプチドを使用した敗血症性ショックの治療
JPH04502904A (ja) 両親媒性ペプチドの投与方法およびその組成物
US4399124A (en) Peptides having immunostimulating properties and pharmaceutical compositions containing them
JPH0233720B2 (hu)
EP0149581B1 (fr) Nouvelles compositions contenant des oligo-muramylpeptides et leur application, notamment pour l&#39;activation des macrophages
JPH06504260A (ja) 両親媒性ペプチド組成物及びその類似体
WO2004058798A9 (en) Antimicrobial peptides
JP3117985B2 (ja) 細菌性ショック治療剤
WO2014075137A1 (en) Peptides incorporating amino-substituted lactams for treatment of retinopathy
Luker Structure-activity correlation for tracheal cytotoxin: defining a novel muramyl peptide interaction site
JPH07206896A (ja) Hla結合性オリゴペプチドを含有する免疫抑制剤

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal