HUT67388A - Rapidly soluble solid preparation - Google Patents

Rapidly soluble solid preparation Download PDF

Info

Publication number
HUT67388A
HUT67388A HU9302927A HU9302927A HUT67388A HU T67388 A HUT67388 A HU T67388A HU 9302927 A HU9302927 A HU 9302927A HU 9302927 A HU9302927 A HU 9302927A HU T67388 A HUT67388 A HU T67388A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
active ingredient
enteric
soluble
solubility
hydrochloride
Prior art date
Application number
HU9302927A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9302927D0 (en
Inventor
Katsuiko Yano
Yasuhiro Nishizono
Shigeru Yamazaki
Tasayoshi Ohmura
Shunji Hasumi
Original Assignee
Yamanouchi Pharma Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Yamanouchi Pharma Co Ltd filed Critical Yamanouchi Pharma Co Ltd
Publication of HU9302927D0 publication Critical patent/HU9302927D0/hu
Publication of HUT67388A publication Critical patent/HUT67388A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/14Particulate form, e.g. powders, Processes for size reducing of pure drugs or the resulting products, Pure drug nanoparticles
    • A61K9/16Agglomerates; Granulates; Microbeadlets ; Microspheres; Pellets; Solid products obtained by spray drying, spray freeze drying, spray congealing,(multiple) emulsion solvent evaporation or extraction
    • A61K9/167Agglomerates; Granulates; Microbeadlets ; Microspheres; Pellets; Solid products obtained by spray drying, spray freeze drying, spray congealing,(multiple) emulsion solvent evaporation or extraction with an outer layer or coating comprising drug; with chemically bound drugs or non-active substances on their surface
    • A61K9/1676Agglomerates; Granulates; Microbeadlets ; Microspheres; Pellets; Solid products obtained by spray drying, spray freeze drying, spray congealing,(multiple) emulsion solvent evaporation or extraction with an outer layer or coating comprising drug; with chemically bound drugs or non-active substances on their surface having a drug-free core with discrete complete coating layer containing drug

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány pH-tól független, gyorsan oldódó, szilárd készítményre vonatkozik, amely fő komponensként olyan hatóanyagot tartalmaz, amelynek oldékonysága a pH növekedésével gyorsan romlik.
A gyorsan oldódó, szilárd készítmények feladata, hogy orálisan adagolva a hatóanyag vérszintjét gyorsan megnöveljük, és igy azonnali hatást váltsunk ki. A gyorsan oldódó, szilárd készítmény előállítása során ezért fontos szempont a készítmény szétesése, valamint a hatóanyag oldékonysága és biológiai hozzáférhetősége.
Az olyan hatóanyagok azonban, amelyek oldékonysága a pH növekedésével gyorsan romlik, általában kevésbé hatékonyan szívódnak fel a gyomorban, mint a béltraktusban, még akkor is, ha a gyomornedvben könnyen szétesnek és jól oldódnak, ezért biológiai hozzáférhetőségük szintje alacsony. Az ilyen hatóanyagok másik hátránya, hogy várt hatékonyságukat sósavhiányos vagy gyomorsavhiányos betegben nehezen fejtik ki.
Nehezen oldódó hatóanyagok oldékonyságának javítása érdekében ismert, hogy a hatóanyagot lényegében amorf állapotban inért hordozóanyagban, igy poli(vinil-pirrolidon)-bán diszpergálják, és igy szilárd oldatot (vagy más néven szilárd diszperziót) állítanak elő (Chiou W.L. és Riegelman S.: J. Pharm. Sci. 60, 1281 (1971) és 54-2316 számú japán közrebocsátási irat).
Ismert továbbá, hogy a nehezen oldódó nifedipin felszívódása javítható, ha vízben oldódó gyógyszerészeti hatóanyagból álló finom gyöngyöket a nifedipin és poli(vinil ·
- 3 -pirrolidon) szilárd oldatával vonnak be (57-85316 számú japán kőzrebocsátási irat).
Az 56-110612 számú japán kőzrebocsátási iratból ismert, hogy a szétesés, a felszívódás mértéke és az oldódás sebessége fokozható, ha a nehezen oldódó hatóanyagot hordozóanyaggal, igy poli(vinil-pirrolidon)-nal, és adott esetben felületaktív anyaggal keverik, a készítményt fluidágyas granulációs eljárással granulálják, és a kapott granulátumot kompressziós utón megolvasztják. Ebben az eljárásban a fluidágyas granuláció során maganyagként többek között vízmentes kalcium-hidrogén-foszfátot alkalmaznak.
A Yakugaku Zasshi 104(5), 485-489 (1984) felhívja azonban a figyelmet, hogy ha a nehezen oldódó nifedipin hatóanyagból bélben oldódó hordozóanyaggal, igy hidroxi-propil-cellulóz-ftaláttal vagy metakrilsav/metil-metakrilát kopolimerrel szilárd oldatot készítünk, és ezt bevonjuk, akkor a Japán Gyógyszerkönyv szerinti 1 tesztoldatban mért oldódás csökken, és ezért általánosságban feltételezi, hogy bélben oldódó hordozóanyag alkalmazása esetén a nehezen oldódó hatóanyag szilárd oldatával végzett bevonás nem mindig eredményez gyorsan oldódó szilárd készítményt.
A technika fent ismertetett állásából kiindulva a feltalálók kiterjedt vizsgálatokat végeztek pH-tói független, gyorsan oldódó, szilárd készítmény előállítása érdekében, amelynek során hatóanyagként N-(l-benzil-2-metil-pirrolidin-3-il)-5-klór-2-metoxi-4-metil-amino-benzamidot vagy annak sóját alkalmazták, amelynek oldékonysága a pH növekedésével romlik. Meglepő módon azt találták, hogy finom szemcsés magot a fenti hatóanyag és meghatározott mennyiségű bélben oldódó hordozóanyag szilárd oldatával bevonva olyan granulátumot kapunk, amely alacsony pH-értéken jól oldódik, és oldékonysága a pH növekedésével változatlan, igy az egész készítmény biológiai hozzáférhetősége lényegesen javul.
A találmány szerinti megoldás ezen a felismerésen alapszik.
A találmány tárgya tehát pH-tói független, gyorsan oldódó, szilárd készítmény, amely finom szemcsés magot és erre felvitt hatóanyagréteget tartalmazó granulátumból áll, ahol a hatóanyagréteg (1) bélben oldódó hordozóanyagot és (2) pH-tói függő, nehezen oldódó hatóanyagot tartalmaz, amely hatóanyag oldékonysága a pH növekedésével romlik, ahol a hatóanyag a bélben oldódó hordozóanyagban szilárd oldatot képez.
A bélben oldódó hordozóanyag feladata, hogy a hatóanyag felszabadulását alacsony pH-értékeken elnyomja, és a hatóanyagot csak a béltraktus pH körülményeinek megfelelő környezetben engedje felszabadulni. A technika állásából ismert azonban, hogy még a Yakugaku Zasshi cikkben leirt szilárd oldat oldékonysága is túl alacsony. Ezzel szemben azt találtuk, hogy a pH-tói függően rosszul oldódó hatóanyagból, amelynek oldékonysága a pH növekedésével romlik, meghatározott mennyiségű, bélben oldódó hordozóanyag alkalmazásával pH-tól független, gyorsan oldódó készítmény állítható elő.
• · ····· · ·« •· · · ······
- 5 Ennek következtében a pH-tól függő, rosszul oldódó hatóanyag a bélben oldódó hordozóanyagot tartalmazó készítményből alacsony pH-értéken szabadul fel, amennyiben a hatóanyagot meghatározott mennyiségű, bélben oldódó hordozóanyaggal kombináljuk.
Ezzel a különleges tulajdonsággal rendelkező hatóanyag az N-(l-benzil-2-metil-pirrolidin-3-il)-5-klór-2-metoxi-4-metil-amino-benzamid, vagy generikus nevén az emonaprid, valamint hidroklorid sója, vagyis az emonaprid-hidroklorid.
Az emonaprid és sója terápiás szerként alkalmazható a skizofrénia és más mentális betegségek esetén (55-16578 számú japán közrebocsátási irat). A fenti indikációkban történő alkalmazáshoz azonban gyorsan oldódó készítményre van szükség. Mivel az emonaprid és sója pH = 4 érték felett gyakorlatilag oldhatatlan, az oldékonyság javítása elengedhetetlenül szükséges.
A találmány szerinti, gyorsan oldódó készítményt részletesen az alábbiakban ismertetjük.
A találmány értelmében hatóanyagként olyan anyagot alkalmazunk, amelynek oldékonysága a pH növekedésével gyorsan romlik, de amelynél finom szemcsés magnak a hatóanyag bélben oldódó hordozóanyaggal felvett szilárd oldatával történő bevonásával kapott granulátumon alapuló szilárd készítmény felszabadulási görbéje a pH-tól független, és megfelelő szintet mutat, amelynek következtében javul a biológiai hozzáférhetőség. Az alkalmazható hatóanyag tehát nem korlátozódik az emonapridre vagy annak sójára. Az
- 6 ilyen tipusu hatóanyagokra további példaként említhető a nikardipin-hidroklorid, amoszulalol-hidroklorid, noszkapin-hidroklorid, propafenon-hidroklorid, kinin-hidroklorid, dipiridamol, jozamicin, dilevalol-hidroklorid és labetalol-hidroklorid.
A hatóanyagot olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy a szilárd készítmény dózisegység formájában kiváltsa a kívánt hatékonyságot. A hatóanyag mennyisége a készítmény ossz tömegére vonatkoztatva általában 0,5-10,0 tömegfc, préseléssel előállított, kisméretű szilárd készítmény esetében előnyösen 3,0-5,0 tömeg%.
A találmány szerinti készítményben finom szemcsés magként bármely olyan anyag alkalmazható, amely a szilárd oldattal bevonható, és a készítményben káros hatást nem vált ki. Finom szemcsés magként előnyösen alkalmazható a kalcium-hidrogén-foszfát, szaccharóz, laktóz, keményítő és kristályos cellulóz.
Finom szemcsés magként alkalmazható két vagy több, fent említett anyag kombinációja is. A mag mennyisége az alkalmazott hatóanyagtól és hordozóanyagtól függ, értéke általában 5-50 tömeg% a készítmény ossz tömegére vonatkoztatva.
A találmány szerinti készítményben bélben oldódó hordozóanyagként bármely olyan bélben oldódó hordozóanyag felhasználható, amely alacsony pH-értéken vagy vízben oldhatatlan, és magas pH-értéken oldódik, amelyen belül előnyösek azok a pH-függő, bélben oldódó hordozóanyagok, amelyek csak pH = 5 érték felett oldódnak.
• · ··· · · ··· • · · «····· ·· ·· ·· · ··
Az ilyen, bélben oldódó hordozóanyagokra példaként említhető a hidroxi-propil-metil-cellulóz-ftalát, metakrilsav/metil-metakrilát kopolimer, cellulóz-acetát-ftálát, hidroxi-propil-metil-cellulóz-acetát-szukcinát és karboxi-metil-etil-cellulóz, amely anyagok vízben oldhatatlanok, és csak pH = 5,0 érték felett oldódnak.
Lehetőség van arra, hogy két vagy több, fent említett, bélben oldódó hordozóanyagot kombináljunk, de a találmány szerinti megoldás előnyösen megvalósítható egy hordozóanyag alkalmazásával is.
A bélben oldódó hordozóanyag mennyisége előnyösen nem haladja meg az alkalmazott hatóanyag mennyiségének ötszörösét, különösen előnyösen annak legfeljebb kétszerese, és a készítmény ossz tömegére vonatkoztatva általában 2-20 tömegé .
A találmány szerinti, szilárd készítmény előnyösen kiszerelhető tabletta formájában, de lehet bármely olyan szilárd forma, amely orálisan adagolható.
A találmány szerinti, gyorsan oldódó készítmény előállításához a finom szemcsés magot a hatóanyag és a bélben oldódó hordozóanyag oldatával bevonjuk, és granuláljuk, majd szárítjuk, és megfelelő hordozóanyag, szétesést elősegítő szer, kenőanyag és/vagy más adalékanyag alkalmazásával szilárd készítménnyé alakítjuk.
Az olyan oldószerekre, amelyek mind a hatóanyagot, mind a bélben oldódó hordozóanyagot oldják, példaként említhetők az alacsony forráspontu alkoholok, igy metanol vagy etanol;
• ···· ·« · • · · · · · • · ··· · · • · · ······ ··· ·· ·· «
- 8 ketonok, így aceton vagy metil-etil-keton; halogénezett szénhidrogének, igy diklór-metán vagy diklór-etán, valamint ezek elegyei.
A finom szemcsés mag bevonása megvalósítható például fluidágyas bevonással, valamint szilárd oldattal történő bevonást biztositó, bármely ismert technikával, igy centrifugális bevonással.
A granulálás megvalósítható a bevonással egyidejűleg, vagy közvetlen a bevonás után, amelynek során bevont granulátor száritót alkalmazunk, illetve granulálhatjuk a megszáritott, bevont szemcséket is, amikoris általában nedves granulálást végzünk. A szárítást általában alacsony hőmérsékleten végezzük, amely biztosítja a szerves oldószer és a kötőanyag oldat eltávolítását. A szárítást előnyösen 40 °C hőmérsékleten végezzük néhány órán keresztül.
A találmány szerinti, gyorsan oldódó készítményben alkalmazható adalékanyagokat és azok mennyiségét a felhasznált, szilárd készítménytől függően választjuk meg.
A hordozóanyag lehet például keményítő, laktóz, kristályos cellulóz, mannitol, szaccharóz, kalcium-szulfát, kalcium-laktát, szintetikus alumínium-szilikát, kalcium-hidrogén-foszfát, szilicium-anhidrid és magnézium-aluminium-metaszilikát.
Szétesést elősegítő szerként alkalmazható például keményítő, kristályos cellulóz, vagy karboxi-metil-cellulóz-kalcium, mig a kenőanyagra példaként említhető a magnézium-sztearát, talkum és hidrogénezett növényi olaj. Kötőanyag • · · · · · · • · · ·· · · ··· • · · ······ · • · · ·· ·· · ··
- 9 ként alkalmazható például keményítő vagy hidroxi-propil-cellulóz . A készítményben kívánt esetben további adalékanyagok is alkalmazhatók, amelyekre példaként említhetők az izesitőanyagok vagy cukorbevonat.
Lehetőség van arra is, hogy a felsorolt adalékanyagokból egyszerre két vagy több komponenst is felhasználjunk. A tabletta előállítását végezhetjük közvetlen préseléssel vagy nedves préseléssel.
A találmány szerinti megoldás a technika állása alapján előre nem várt, kedvező hatással rendelkezik, mivel a javasolt, könnyen abszorbeálható, szilárd készítmény gyorsan és pH-tói független módon oldódik, és biológiailag jól hozzáférhető, és igy lehetővé teszi pH-tól függő, és oldékonyságában a pH növekedésével romló hatóanyag alkalmazását.
A találmány szerinti szilárd készítményt közelebbről az alábbi példákban mutatjuk be anélkül, hogy az oltalmi kör a példákra korlátozódna.
·· · · · · · • · ····· ··· • · · ······ · ··· ·· ·· · ··
1. kísérleti példa
Különböző pH-értékeken végzett oldódási kísérlet
1. összehasonlító példa
Emonaprid HCl ömlesztett anyag formájában.
2. összehasonlító példa g emonaprid HCl porított anyagot 700 g laktózzal, 100 g karboxi-metil-cellulóz-kalciummal, 335,5 g kukorica-keményitőval és 12 g kalcium-sztearáttal keverünk, és 3 g emonaprid-hidrokloridot tartalmazó tablettává préseljük. Ezeket a 3 g hatóanyagot tartalmazó tablettákat nevezzük A tablettának .
Oldódási kísérlet
Az oldódási kísérletet a Japán Gyógyszerkönyv 2. számú oldódási tesztje szerint végezzük 100 fordulat/perc keverési sebesség mellett. Vizsgálati oldatként 900 ml JP 1 tesztoldatot (pH = 1,2) és JP 2 tesztoldatot (pH = 6,8) alkalmazunk (a tesztoldatok előállítása során JP 1 tesztoldatot alkalmazunk a pH = 1,2 értékhez, acetát-puffért [Sörensen puffer] alkalmazunk a pH = 2,0-5,0 értékhez, foszfát-puffért [Clark-Lubs puffer] alkalmazunk a pH = 6,0-7,6 értékhez, és JP 2 tesztoldatot alkalmazunk a pH = 6,8 értékhez). A tesztoldatokat nukripore membrán szűrőn (pórusméret 0,2 μπι vagy 0,6 μτη) szűrjük.
·· · · * · ····· ··· • · · ······ · ··· ·· ·· · ··
- 11 Ettől elkülönítve mintegy 0,1 g emonaprid-hidrokloridot pontosan lemérünk, és metanolban oldva pontosan 200 ml térfogatra töltjük. Az oldatból 1 ml-t pontosan kimérünk, és JP 1 tesztoldattal és JP 2 tesztoldattal pontosan 200 ml-re töltjük, és ezeket alkalmazzuk SÍ és S2 standard oldatként. A leszűrt tesztoldatok és az SÍ és S2 standard oldatok fényelnyelését abszorpciós spektrométeren 313 nm hullámhosszon mérjük Flow cellában, és meghatározzuk az oldódási arányt (%) . A fényelnyelés mérése után a folyadékokat visszavezetjük a vizsgálati berendezésbe.
Az oldékonyság meghatározása
Az oldékonyság meghatározásához emonaprid-hidroklorid (0,05-5 g) adunk 10 ml különböző pH-értékü tesztoldatokhoz, és az egyes elegyeket 37 °C hőmérsékleten, 1 órán keresztül rázzuk, végül nukripore membrán szűrőn (pórusméret 0,6 μτη) szűrjük. A szürlet meghatározott részét kimérjük, és acetát pufferrel (pH = 3,0) hígítva mintaoldatot állítunk elő.
Ettől elkülönítve mintegy 0,1 g emonaprid-hidrokloridot pontosan lemérünk, és metanollal oldva pontosan 100 ml-re töltjük. Az oldatból 1 ml-t kimérünk, és acetát pufferrel (pH = 3,0) pontosan 100 ml-re töltjük, és standard oldatként használjuk. Az egyes tesztoldatokat és a standard oldatot abszorpciós spektrofotometriásán 313 nm hullámhosszon mérjük, és meghatározzuk az oldékonyságot.
A tesztoldatok előállítása során JP 1 tesztoldatot al• · · · · · · • · · · · • ··· · · ··· • ······ kalmazunk a pH = 1,2 értékhez, acetát puffért (Sorensen puffer) alkalmazunk a pH = 2,0-5,0 értékhez, foszfát puffért (Clark-Lubs puffer) alkalmazunk a pH = 6,0-7,6 értékhez, és JP 2 tesztoldatot alkalmazunk a pH = 6,8 értékhez.
(1) A mérési eredményeket az 1. ábrán mutatjuk be.
Az eredményekből látható, hogy az emonaprid-hidroklorid ömlesztett anyag oldékonysága pH = 4 és ennél kisebb értékeken legalább 5000 gg/ml, és az oldékonyság pH = 4 felett gyorsan romlik, és pH = 6,8 érték felett nem haladja meg a 10 gg/ml-t, vagyis az oldékonyság a pH-tói függ.
(2) Az A tablettában található emonaprid-hidroklorid oldékonysági mintáját a 2. ábra mutatja.
Az eredményekből látható, hogy az emonaprid-hidroklorid oldékonysága az A tabletta esetében a várakozásnak megfelelően pH = 4 érték felett gyorsan romlik. Az oldékonyság tehát az ömlesztett anyaghoz hasonlóan erősen pH-függő.
(3) Az emonaprid-hidroklorid oldékonysága azonban 3 mg emonaprid-hidrokloridot tartalmazó és cukorral bevont tabletta (továbbiakban B tabletta) esetében azonban a 3. ábrán látható mintát követi, amikoris a tabletta 1. példa szerint előállított szilárd oldattal bevont granulátumot tartalmaz.
A kísérleti eredményekből látható, hogy az emonaprid-hidroklorid oldékonysága a találmány szerinti B tabletta esetében lényegében független a pH-értéktől, és emellett, az ··· ···· ·· · ·· • · · · · • ··· * · ·«· • · ······ · • · · · · · ·
- 13 oldékonyság aránya magas.
(4) Az emonaprid-hidroklorid oldódási mintáját 10 mg emonaprid-hidrokloridot tartalmazó és 2. példa szerint cukorral bevont tabletta (a továbbiakban C tabletta, ez a tabletta méretében kisebb, mint a B tabletta) esetében a 4. ábrán látható. Az eredmények szerint az oldékonyság pH = 4 érték környezetében kicsit csökken, de ettől eltekintve a méretében kisebb 2. példa szerinti készítmény ugyanolyan oldékonyságot mutat, mint a B tabletta.
2. kísérleti példa
A változatlan vegyület plazmakoncentrációja kutyákban
Kísérleti módszerek:
(1) A hatóanyag adagolása és vérminta vétele
A kutyákat hat egyedből álló csoportokra osztjuk, és orálisan 3 mg/kg emonaprid HCl-t tartalmazó A és B tablettával kezeljük, amit 20 ml vízzel adagolunk. Az adagolás előtt a kutyákat egy éjszakán keresztül megkötözzük. A kiürülési periódus 6-13 nap. Az adagolás után 0,5, 1, 2, 4, 6 és 8 órával vérmintát veszünk heparinozott fecskendővel, és a plazmát centrifugálással elválasztjuk. A plazmát -20 °C hőmérsékleten tároljuk a vizsgálat elvégzéséig.
- 14 (2) A plazmakoncentráció meghatározása a változatlan vegyületek vonatkozásában, és farmakokinetikai paraméterek számítása
A változatlan vegyület mennyiségét minden plazmamintában GC/MS (EI-POS) módszerrel mérjük. A Cmax értéket a változatlan vegyület vonatkozásában mért egyedi plazma koncentráció értékek átlagában fejezzük ki. Az AUC értéket a trapezoid módszerrel számoljuk a 0-8 óráig terjedő periódusra.
Eredmények (1) Az A és B tabletta kutyáknak történő orális adagolása után a változatlan vegyület vonatkozásában mért átlag plazma koncentráció értékeket az 5. ábra mutatja. Az eredményekből látható, hogy a B tabletta a pH értéktől gyakorlatilag független, gyorsan oldódó és biológiailag jobban hozzáférhető készítmény.
Az 1. ábra az emonaprid-hidroklorid ömlesztett anyag °C hőmérsékleten mért oldékonyságát mutatja különböző pH értékű tesztoldatokkal.
A 2. ábra az emonaprid-hidroklorid oldódási mintáját mutatja 3 mg hatóanyagtartalmu A tabletta esetében különböző pH értékű tesztoldatokban.
A 3. ábra az emonaprid-hidroklorid oldódási mintáját mutatja 3 mg hatóanyag tartalmú B tabletta esetében különböző pH értékű tesztoldatokban.
• ···· ·· · ·· • · * · · · · • · ··» t · ··« • · · ·····* · ♦ · · ·· ·« · ··
- 15 A 4. ábra az emonaprid-hidroklorid oldódási mintáját mutatja 10 mg hatóanyag tartalmú C tabletta esetében különböző pH értékű tesztoldatokban.
Az 5. ábra a változatlan vegyület átlag plazma koncentrációját mutatja emonaprid-hidroklorid tabletta kutyáknak történő orális adagolása után.
1. példa (B tabletta)
Oldószerben (1140 g metanol és 21660 g metilén-klorid)
570 g emonaprid-hidrokloridot, 1710 g hidroxi-propil-metil-cellulóz-ftálát 220 824 és 570 g makrogol 400 adalékanyagot oldunk. Ezután 570 g magnézium-aluminium-metaszilikátot szuszpendálunk, és fluidágyas granulátorban (FLO-5) permetező bevonással 5700 g vízmentes kalcium-hidrogén-foszfátot alkalmazva granulátumot állítunk elő. A granulátumhoz 5700 g vízmentes kalcium-hidrogén-foszfátot, 5700 g kristályos cellulózt, 6840 g kristályos laktózt, 855 g karboxi-metil-cellulóz-kalciumot és 285 g kalcium-sztearátot adunk, és a készítményből tablettát préselünk. A kapott tablettákat cukorral bevonjuk.
2. példa (C tabletta)
Fluidágyas granulátorban (FLO-5) 600 g emonaprid-hidroklorid és 1200 bélben oldódó polimer (hidroxi-propil-metil-cellulóz-ftálát 220 824) megfelelő oldószerben (680 g me- 16 *·· tanol és 6090 g metilén-klorid) felvett oldatát 3000 g vízmentes kalcium-hidrogén-foszfát magra permetezve granulátumot állítunk elő. A granulátumot 4400 g vízmentes kalcium-hidrogén-foszfáttal, 2400 g kristályos cellulózzal, 240 g karboxi-metil-cellulóz-kalciummal és 120 g kalcium-sztearáttal keverjük, és a keveréket tablettává préseljük. A tablettát cukorral bevonjuk.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. pH-tól független, gyorsan oldódó, szilárd készítmény, azzal jellemezve, hogy finom szemcsés magot és erre felvitt hatóanyagréteget tartalmazó granulátumból áll, ahol a hatóanyagréteg (1) bélben oldódó hordozóanyagot és (2) pH-tói függő, nehezen oldódó hatóanyagot tartalmaz, amely hatóanyag oldékonysága a pH növekedésével romlik, ahol a hatóanyag a bélben oldódó hordozóanyagban szilárd oldatot képez.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti, gyorsan oldódó, szilárd készítmény, azzal jellemezve, hogy a bélben oldódó hordozóanyag mennyisége a pH-tói függő, rosszul oldódó hatóanyag mennyiségének legfeljebb ötszöröse.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti, gyorsan oldódó, szilárd készítmény, azzal jellemezve, hogy pH = 5 érték felett oldódó, bélben oldódó hordozóanyagot tartalmaz.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti, gyorsan oldódó, szilárd készítmény, azzal jellemezve, hogy bélben oldódó hordozóanyagként hidroxi-propil-metil-cellulóz-ftalát « 4 • tf tf ·· · tót tartalmaz.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti, gyorsan oldódó, szilárd készítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként N-(l-benzil-2-metil-pirrolidin-3-il)-5-klór-2-metoxi-4-metil-amino-benzamidot vagy annak sóját tartalmazza.
HU9302927A 1991-04-15 1992-04-14 Rapidly soluble solid preparation HUT67388A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP10989691 1991-04-15

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9302927D0 HU9302927D0 (en) 1993-12-28
HUT67388A true HUT67388A (en) 1995-04-28

Family

ID=14521910

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9302927A HUT67388A (en) 1991-04-15 1992-04-14 Rapidly soluble solid preparation

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5624687A (hu)
EP (1) EP0580862A4 (hu)
KR (1) KR0179343B1 (hu)
AU (1) AU1644092A (hu)
CA (1) CA2108374A1 (hu)
HU (1) HUT67388A (hu)
TW (1) TW212139B (hu)
WO (1) WO1992018109A1 (hu)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040018236A1 (en) * 1995-05-08 2004-01-29 Robert Gurny Nanoparticles for oral administration of pharmaceutical agents of low solubility
US20030091629A1 (en) * 1998-03-27 2003-05-15 Cima Labs Inc. Sublingual buccal effervescent
US6974590B2 (en) 1998-03-27 2005-12-13 Cima Labs Inc. Sublingual buccal effervescent
US20030118645A1 (en) * 1998-04-29 2003-06-26 Pather S. Indiran Pharmaceutical compositions for rectal and vaginal administration
US6141260A (en) 1998-08-27 2000-10-31 Micron Technology, Inc. Single electron resistor memory device and method for use thereof
EP1027887B1 (en) * 1999-02-10 2008-08-13 Pfizer Products Inc. Matrix controlled release device
US6248363B1 (en) 1999-11-23 2001-06-19 Lipocine, Inc. Solid carriers for improved delivery of active ingredients in pharmaceutical compositions
US20030236236A1 (en) * 1999-06-30 2003-12-25 Feng-Jing Chen Pharmaceutical compositions and dosage forms for administration of hydrophobic drugs
US20060034937A1 (en) * 1999-11-23 2006-02-16 Mahesh Patel Solid carriers for improved delivery of active ingredients in pharmaceutical compositions
US20030180352A1 (en) * 1999-11-23 2003-09-25 Patel Mahesh V. Solid carriers for improved delivery of active ingredients in pharmaceutical compositions
WO2001055698A1 (en) * 2000-01-28 2001-08-02 Pion, Inc. MEASUREMENT OF SOLUBILITY-pH PROFILES
GB0012448D0 (en) 2000-05-24 2000-07-12 Astrazeneca Ab New process
GB0104752D0 (en) * 2001-02-27 2001-04-18 Astrazeneca Ab Pharmaceutical compositions
US20030017175A1 (en) * 2001-07-05 2003-01-23 R.T. Alamo Ventures I, Inc. Sublingual administration of dihydroergotamine for the treatment of migraine
US20030068356A1 (en) * 2001-07-10 2003-04-10 Pather S. Indiran Sequential drug delivery systems
GB0217056D0 (en) * 2002-07-23 2002-08-28 Ass Octel Use
US7390503B1 (en) 2003-08-22 2008-06-24 Barr Laboratories, Inc. Ondansetron orally disintegrating tablets
US20060003002A1 (en) * 2003-11-03 2006-01-05 Lipocine, Inc. Pharmaceutical compositions with synchronized solubilizer release
DE10355461A1 (de) 2003-11-27 2005-06-23 Bayer Healthcare Ag Verfahren zur Herstellung einer festen, oral applizierbaren pharmazeutischen Zusammensetzung
US7858121B2 (en) 2003-12-31 2010-12-28 Cima Labs, Inc. Effervescent oral fentanyl dosage form and methods of administering fentanyl
CA2549642C (en) * 2003-12-31 2012-10-30 Cima Labs Inc. Effervescent oral opiate dosage forms and methods of administering opiates
WO2005065319A2 (en) * 2003-12-31 2005-07-21 Cima Labs Inc. Generally linear effervescent oral fentanyl dosage form and methods of administering
KR100539706B1 (ko) * 2005-01-25 2005-12-28 지엘팜텍 주식회사 타크로리무스 및 장용성 고분자를 함유하는 고체분산체
US8861813B2 (en) * 2008-03-13 2014-10-14 Mallinckrodt Llc Multi-function, foot-activated controller for imaging system
US11304960B2 (en) 2009-01-08 2022-04-19 Chandrashekar Giliyar Steroidal compositions
US9034858B2 (en) 2010-11-30 2015-05-19 Lipocine Inc. High-strength testosterone undecanoate compositions
US20180153904A1 (en) 2010-11-30 2018-06-07 Lipocine Inc. High-strength testosterone undecanoate compositions
US9358241B2 (en) 2010-11-30 2016-06-07 Lipocine Inc. High-strength testosterone undecanoate compositions
US20120148675A1 (en) 2010-12-10 2012-06-14 Basawaraj Chickmath Testosterone undecanoate compositions
US9498485B2 (en) 2014-08-28 2016-11-22 Lipocine Inc. Bioavailable solid state (17-β)-hydroxy-4-androsten-3-one esters
WO2016033549A2 (en) 2014-08-28 2016-03-03 Lipocine Inc. (17-ß)-3-OXOANDROST-4-EN-17-YL TRIDECANOATE COMPOSITIONS AND METHODS OF THEIR PREPARATION AND USE
EP3544614A4 (en) 2016-11-28 2020-08-05 Lipocine Inc. ORAL TESTOSTERONE UNDECANOATE THERAPY

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5840529B2 (ja) * 1975-09-29 1983-09-06 明治製菓株式会社 ケイコウヨウセイザイノセイホウ
SE426548B (sv) * 1978-12-05 1983-01-31 Haessle Ab Fast farmaceutisk beredning innehallande en terapeutiskt effektiv hjertglykosid och en polymer
CA1146866A (en) * 1979-07-05 1983-05-24 Yamanouchi Pharmaceutical Co. Ltd. Process for the production of sustained release pharmaceutical composition of solid medical material
JPS5649314A (en) * 1979-07-05 1981-05-02 Yamanouchi Pharmaceut Co Ltd Lasting pharmaceutical composition having prolonged action and its preparation
JPS58116414A (ja) * 1981-12-23 1983-07-11 Yamanouchi Pharmaceut Co Ltd ニカルジピン持続性製剤用球形顆粒およびその製造法
US5026560A (en) * 1987-01-29 1991-06-25 Takeda Chemical Industries, Ltd. Spherical granules having core and their production
JP2528706B2 (ja) * 1988-05-30 1996-08-28 ゼリア新薬工業株式会社 ジヒドロピリジン化合物の製剤組成物
IL92343A0 (en) * 1988-12-20 1990-07-26 Gist Brocades Nv Granulate for multiparticulate controlled release oral compositions,their preparation and oral pharmaceutical compositions containing them
DE3900811A1 (de) * 1989-01-13 1990-07-19 Kali Chemie Pharma Gmbh Neue arzneiform
JPH0729926B2 (ja) * 1989-07-25 1995-04-05 大塚製薬株式会社 易吸収性製剤用組成物
DE69014513T2 (de) * 1989-09-21 1995-05-24 American Cyanamid Co System des Typs "einmal täglich" zur gepulsten Minocyclinabgabe.
US5223268A (en) * 1991-05-16 1993-06-29 Sterling Drug, Inc. Low solubility drug-coated bead compositions
US5213811A (en) * 1991-09-13 1993-05-25 Sterling Drug Inc. Oral sustained-release drug compositions

Also Published As

Publication number Publication date
HU9302927D0 (en) 1993-12-28
CA2108374A1 (en) 1992-10-16
US5624687A (en) 1997-04-29
WO1992018109A1 (fr) 1992-10-29
AU1644092A (en) 1992-11-17
EP0580862A1 (en) 1994-02-02
EP0580862A4 (en) 1995-04-26
TW212139B (hu) 1993-09-01
KR0179343B1 (ko) 1999-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT67388A (en) Rapidly soluble solid preparation
JP6574417B2 (ja) 非晶質ダパグリフロジンを含有する製剤
CA2317106C (en) Method and composition of an oral preparation of itraconazole
Abed et al. Formulation and optimization of orodispersible tablets of diazepam
ES2739888T3 (es) Composiciones y comprimidos farmacéuticos con recubrimiento compresible y métodos de fabricación
US10441585B2 (en) Formulations containing nalbuphine and uses thereof
US6531153B2 (en) Composition with sustained release of levodopa and carbidopa
KR101252863B1 (ko) 안정성이 향상된 고형 제제 및 그 제조 방법
JP2001511156A (ja) 高いバイオアベイラビリティーを有するフェノフィブレート医薬組成物及びそれを調製するための方法
EP1291014A1 (en) A process for producing a pharmaceutical solid preparation containing a poorly soluble drug
CA2691752A1 (en) Pharmaceutical composition containing dihydropyridine calcium channel antagonist and method for the preparation thereof
EP2988733B1 (en) Pharmaceutical composition containing crystalline macitentan
WO2008027600A2 (en) Imatinib compositions
US20090196919A1 (en) Oxcarbazepine dosage forms
WO2004087096A1 (en) Pharmaceutical compositions having reduced bitter taste
RU2436576C2 (ru) Пероральная композиция, содержащая 3-{5-[4-(циклопентилокси)-2-гидроксибензоил]-2-[(3-гидрокси-1,2-бензизоксазол-6-ил)метокси]фенил}пропионовую кислоту или ее соль
KR100209201B1 (ko) 1,4-디히드로피리딘 유도체를 함유하는 고체 분산 정제 및 그의 제조방법
AU1654400A (en) Compositions comprising cefuroxime axetil
EP1981485B1 (en) Solid pharmaceutical composition comprising irbesartan hydrochloride
WO2020004456A1 (ja) ジアミン誘導体を含む顆粒剤
JP2006232789A (ja) 経口製剤用組成物及びその製造方法
KR101008540B1 (ko) 용출률 향상과 부작용 발현이 최소화된 실로스타졸 서방정
JP2003300872A (ja) 被覆固形催眠製剤
JPH11335302A (ja) 安定な医薬組成物
WO2013156163A1 (en) Taste-masked pharmaceutical compositions containing diclofenac

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee