HUT58913A - Method and apparatus for treating electriphoresis-carriers - Google Patents

Method and apparatus for treating electriphoresis-carriers Download PDF

Info

Publication number
HUT58913A
HUT58913A HU908435A HU843590A HUT58913A HU T58913 A HUT58913 A HU T58913A HU 908435 A HU908435 A HU 908435A HU 843590 A HU843590 A HU 843590A HU T58913 A HUT58913 A HU T58913A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
electrophoresis
container
treatment
inlet
liquid
Prior art date
Application number
HU908435A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HU908435D0 (en
Inventor
Jutta Stangelberger
Original Assignee
Bender & Co Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bender & Co Gmbh filed Critical Bender & Co Gmbh
Publication of HU908435D0 publication Critical patent/HU908435D0/hu
Publication of HUT58913A publication Critical patent/HUT58913A/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/26Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating electrochemical variables; by using electrolysis or electrophoresis
    • G01N27/416Systems
    • G01N27/447Systems using electrophoresis
    • G01N27/44704Details; Accessories
    • G01N27/44717Arrangements for investigating the separated zones, e.g. localising zones
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/26Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating electrochemical variables; by using electrolysis or electrophoresis
    • G01N27/416Systems
    • G01N27/447Systems using electrophoresis
    • G01N27/44704Details; Accessories
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/582Recycling of unreacted starting or intermediate materials

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás elektroforézishordozók kezelésére, adott esetben több lépcsőben, továbbá berendezés az eljárás foganatosításához.
A kolloidális és makromolekuláris anyagok, például a proteinek analitikus meghatározása célszerűen as elektroforézis segítségével történik. Sz as ismert meghatározási módszer as olektroforetikus szétválasztási és az utókezelési lépésből áll, miáltal a próba frakcióit a hordozón fixálják, majd előkészítik as est követő kiértékeléshez. Ha a frakciókat optikai eljárás segítségével kell meghatározni, akkor az utókezelés a frakcióknak az elektroforézis-hordozón való láthatóvá tételére szolgál. Ehhez több kémiai reakció - például színezés és szintelenités - szükséges. Székét a Wakciókat mosási lépések választják el egymástól. 8gyes elektroforézis-hordosókat az elektroforésisnél való felhasználásuk előtt ki kell mosni, hegy a nem-kívánatos alkatelemeket, például a polimerizációból visszamaradt monomereket eltávolítsák és esetleg viszel, pufferoldattal vagy reagenssel /például kaxbamiddal/ töltsék fel.
A szokásos elektroforézis-hordosók gélek, például agar-agar gélek, peliakril-amid-gélek. Székét vagy szilárd hordozókkal, vagy járulékos hordozó nélkül alkalmazzák. A géleket például fóliákra lehet rápolimerizálni, vagy lemezekre ráönteni /vízszintes elektroforésishez/, vagy két lemez közé beönteni /függőleges elektrofőrésishos/· Hálóval erősített géleket is használnak. As alkalmazott elektrofőrézis-hordozók szokásos nagysága például J0x20; 16x18; 3x8; 10x151 7x151 5x11 vagy 5x2 cm. Ezeket az elektroforézis-hordosókat a szókásos módszernél a legkülönbözőbb rétegvastagságban alkalmazzák. Használatosak még hengeralakú elektroforézishordozók ia. Az említett hordozókat leginkább mind az egydimenziós, mind a kétdimenziós elektroforésisnél használhatják.
A találmány szerinti eljárás, valamint az annak foganatosítására szolgáló találmány szerinti berendezés valamennyi, as előzőekben felsorolt elektroforézis-hordozóhoz alkalmazható. Emellett célszerű, ha a kisebb darabokat egyenként, vagy többet egy keretbe foglalva tartjuk.
A 4 391 689 számú US-P8 olyan készüléket ismertet, amely nagyszámú káddal rendelkezik, amelyek a meghatározási eljárás egyes lépéseihez szolgálnak. Bánéi a készüléknél az eloktroforézis-hordozót mechanikus módon juttatják át az egyik kádból a másikba.
A 4 222 84J számú US-PS olyan berendezést ismertet, amslynél egy dob van alkalmazva, ez tartja az eloktroforézis-hordozót ób ismételten bemeriti azt az alatta található kádba· A reakciókhoz és mosásokhoz szükséges folyadékokat egymás után juttatják be a kádba.
A WO 87/05111 számú nemzetközi bejelentés olyan készüléket ismertet az elektrefoxézis-hordozók utókezeléséhez, amely egy tartályból áll, melynek fedelén egy forgatható tartószerkezet van, s ebbe lehet az eloktroforézis-hordozót befogni. Ezen tartószerkezet segítségével a gélt a kádban, a ezzel együtt az abban mindenkor éppen jelenlévő folyadékban mozgatják.
Valamennyi fentebb ismertetett berendesé· a még mindig leginkább alkalmazott régi módszert utánozza, amelynek sorén as oloktroforézis-hordosót késsel visslk as egyes utánkeselési lépéshos as egyik folyadéktartályból egy másikba, a abban késsel, vagy egy vibrátorral mozgatják, ás említett be rendesé sokbon as u.n, Botokéi járást valósítják meg. A folyadékokat megszakításokkal vesetik be, illetve as elektroforézis-hordozót lépésről lépésre juttatják a mindenkor szükséges folyadékba.
A találmány föladata olyan oljárás, valamint as annak foganatosítását szolgáló berendezés létrehozása, amellyel as oloktroforésis-hordosó kezelése, főként pedig annak utókezelése egyszerűen, kis munkaigénnyel és kívánság szerint automatizáltan valósítható meg.
A feladatot a találmány értelmében olyan eljárással oldjuk meg, amelynek során a kezeléshez alkalmazott folyadékot az eloktroforésia-hordozó hossza mentén áramoltatjuk.
A találmány szerinti eljárás foganatosítására szolgáló, találmány szerinti berendezés a kezoléshss használt folyadék részére ki- és bevesetőcsövekkel ellátott tartállyal rendelkezik, amelyben a folyadék a tartálynak a be- és kivezetőoső közötti réssén átáramlik és a kezelendő elektroforésis-herdozó a kezelés alatt a tartály esen átáramoltatott részében van elhelyezve. Ha as elektroforézis-hordozó kezelése, illetve utókezelése több lépésből áll, akkor a megfelelő folyadékokat egymás után vezetjük át a tartályon. A találmány βίοι* in ti eljárás és a találmány szerinti berendezés az elektroforézis-kordosóknak as elektroforézis előtti keI zeléáÉez /például az előzőekben említett kimosás és feltöltés/, valamint az elektfeoforézis-hordozók utókezeléséhez /például színezés/ - amelyeken a szétválasztott próbák frakciói vannak jelen - egyaránt alkalmazható.
Az elektroforézis-hordozók kezeléséhez szolgáló, találmány szerinti eljárásnál az elektroforézishordozó a kezelés valamennyi eljárási lépése alatt ugyanabban a tartályban marad. A mindenkor szükséges folyadékot bejuttatjuk a tartályba és onnét elvonjuk. Amenynyiben egy hosszabb ideig tartó kezelési lépésről van szó, akkor a folyadékot egy megfelelően hosszú ideig folyamatosan átvezetjük a tartályon. Eközben a folyadék as elektroforézis-hordozó hossza mentén áramlik. így a mindenkori kémiai reakció vagy mosási folyamat intenzivebbé válik, mivel az áramlás révén az elektroforézishordozó felületével érintkezésben lévő folyadék állandóan felfrissül, megújul. Kincs szükség az elektroforézis-hordozó mechanikus mozgatására. A folyadékot vagy folytonosan megújítjuk, vagy körbe keringtet jük.
Az elektrofőrézis-hordozók kezelésére vagy utókezelésére szolgáló berendezés - ahol a próbák frakciói az elektroíorézis-hordozón vannak jelen - egy tartályból áll, amely rendelkezik a kezeléshez használt folyadékot, illetve folyadékokat be-, illetve kivezető csövekkel. A bevezetőcső és a kivezetőcső a tartály kü lönböző részében van, igy például egymással szemben helyezhetők el. A folyadékok szabadon átáramlanak a tartálynak a hevese tőcső és kivezetőcső közötti terén· Az elektroforéziz-hordozó a kezelés során ezen átáramoltatott tartályréssben helyezkedik el. A nyomás szabályozásával, amellyel a folyadékot mindenkor bevezetjük a tartályba, a folyadékáramlás erősségét szabályozhatjuk. A berendezést előnyösen úgy alakítjuk ki, hogy abban egy lényegileg függőleges, vagy vízszintes áramlási irány alakuljon ki. A be- és kivezetőcsöveknek a tartályban való megfelelő elrendezésével olyan áranlásirányt is beállíthatunk, amely a függőleges és a vízszintes között halad. Előnyös az a kialakítás, ahol lényegében függőleges áramlási irány jön létre és az áramlás alulról felfelé irányul. Ha egy ilyen berendezésben egy pl. SDS-gélt /poliakril-amid-gél, SDS /Sodium dodecyl sulfat/ adálékkal7 helyesünk el, amelynek nincs szilárd tartója, akkor a gélt az áramló folyadék segítségével lebegésben tartjuk. Ka az áramlási sebesség elég nagy, akkor az elektroforézis-hordosó úgy helyezkedik el, hogy felületének nagy felszínei lényegében párhuzamosak a folyadékáramlás irányával.
As elektroforézis-hordozókat szokásos tartók segítségével a tartályban meghatározott helyzetben tarthatjuk. Izek a tartók az elektroforésis-hordozót felül és/vagy alul és/vagy oldalról fogják meg. A tartókat keretként is ki lehet alakítani. Bzek a keretek például úgy is kivitele ehetők, hogy egy vagy több kamrát tartalmasnak, melyeknek falai kienyilású rácából vannak kialakítva. Ha az elektroforésis-hordosót tartókban, illetve keretekben helyezzük el, akkor ezen tartók/keretek előnyösen párhuzamosak a berendezésben fellépő áramlás iránnyal. A tartók/keretek alkalmazásakor az is lehetséges, hogy a folyadékot függőleges áramlásirány mellett felülről lefelé áramoltatjuk.
A továbbiakban a találmányt az eljárás foganatosítás! módjait tükröző példák, valamint a berendezés példaképpen! kiviteli alakjai kapósán ismertetjük részletesebben. Ábráink közüli
- az 1. ábra a találmány szerinti berendezés egyszerű kiviteli alakját szemlélteti egy elektroforézis-hordozó kezeléséhezi
- a 2. ábránkc az 1. ábrán látható gyűrűs vezeték keresztmetszetét mutatjaι • 3* ábránk as 1. ábrán látható bevesetőoső és a gyűrűs vezeték felülné sete ι végül
- a 4. ábra a találmány szerinti berendezés egy módosított kiviteli alakját tünteti fel.
Visszatérve az 1. ábrához* as ott látható berendezésnek hengeralakú 1 tartálya van, amely 2 bevezetőcsővel és 4 kivezetőcaővel van ellátva. A 2 bevosetőcső a 3 gyűrűs vezetékbe torkollik. Az 1 tartályba 5 ráesőt lehet befüggeszteni· Az 5 xáos lefedi sz 1 tartály egész belső nyílását, azaz keresztmetszetét. A 2 bevezetőeső és a 4 kivozotőeső el van látva a szükséges szabályozóelemekkel. A 4 kivezetőosőnok az 1 tartályba benyúló vége ssítassűrűvel van ellátva, k 3 gyűrűs veseték egy csőből áll, amely as 1 tartály belső falával párhusamosan helyezkedik el. A 3 gyűrűs vezetéket alkotó cső fala a felső felén nyílásokkal van ellátva. A mindenkori kezelési lépés folyadékát nyomás alatt vezetjük be a 2 bevesetőcsövön át, as a 3 gyűrűs veseték nyílásain keresztül bejut as 1 tartályba, majd a 4 kive xetőos övön át távosik. Mivel az említett folyadék nyomás alatt lép be a 3 gyűrűs ve seték nyílásain át, igy áramlási kép alakul ki. A folyadék nyomását úgy állítjuk be, hogy a folyadékban as oda bejuttatott elektroforésis-hordosót lebegésben tartsa anélkül, hogy as 5 rácsra kerülne. As 5 rács csupán arra szolgál, hogy vissssatartsa as elektroforésás-hordosót abban as esetben, ha valamilyen üsemsavar folytán as áramlás túlságosan felerősödik.
A 2. ábrán látható, hogy a 6 nyílás tulajdonképpen a csőfalon áthaladó furat, amely sugárirányban helyezkedik el, as 1 tartály aljához képest 45°-os ssögben.
A 3. ábra bemutatja, hogy a 6 nyílások egy kör mentén, as 1 tartály aljától azonos magasságban helyezkednek el. As említett kör a 3 gyűrűs veseték csövének ason az oldalán található, amely as 1 tartály kösepe felé fordult.
As 1 tartály nagyságát úgy válasst juk meg, hogy as elektroforésis-hordozó részére sík /tehát hajtogatás nélküli/ állapotban elegendő hely legyen as tartály átárameItatott részében. Ha as l.-J. ábrákon bemutatott berendeséat egy SDS-elektroforésis-gél egy-egy 7x15 em - 10x15 om nagyságú darabjának késelésére kell alkalmaznunk, akkor célszerű, ha kb. alábbi méretű tar tályt választunk!
as 1 tartály belső átmérője: 180 sb az 1 tartály belső magassága: 240 bb a 4 kivesetőoső távolsága as tartály aljától: 180 bb • 3 gyűrűs vezeték távolsága az tartály aljától: 2 bb a J gyűrűs vezeték külső átmérője: 120 bb a 3 gyűrűs vezetéket alkotó eső külső átmérője: 10 ma a 3 gyűrűs vezeték 6 nyílásainak belvilága: 1 bb • 6 nyílások darabszáma: 10
A folyadékot legalább 60 milibar nyomással vezetjük be. ás elektroforézis-gélt a folyadékban lebegve tartjuk anélkül, hogy as 5 ráosra rámosódjon”.
A 4· ábra olyan kiviteli változatot mutat be, ahol a hengeres 7 tartály lefelé kúposán összeszűkülő alsó résszel rendelkezik, egy 10 nyílással, valamint be- ée kivezető csőcsatlakósással. A gyűrűs vezetékkel ellátott 8 bevezetőcső, valamint a 9 kivesetőoső megfelel as l.ábra szerinti berendezés analóg alkatrészeinek· A 7 tartály hengeres részét a 11 védőrács választ* ja el a 7 tartály kúp&f^f&Bzétől. Bs a 11 védőrács meg* ·
- 10 akadályozza, hogy a 7 tartályba bejuttatott elektroforézis-gél a 10 nyílást elzárja· A 3 bevezetőcső és a 9 kivezetőcső ugyancsak el van látva megfelelő szabályozószervekkel.
A találmány szerinti berendezés 4. ábra szerinti kiviteli alakjánál a folyadékot a 7 tartályból gyorsan és teljesen elvonhatjuk a 10 nyíláson keresztül. Egy rövid kezelési fázishoz, vagy a 7 tartály kimosásához használt megfelelő folyadékot a 10 nyíláson át vonhatjuk el, s adott esetben ott is vezethetjük be.
Az eljárást az alábbi példák keretében ismertetjük részletesebbént
A találmány szerinti berendezés alkalmazási példájául egy SDS-elektroforézis.gél /Poliakril-amidgél SDS /sódium dodecyl sulfatnátrium-dodeoil-szulfát/ adalékkal/ Coomassie-kék színezését ismertetjük, a 4. ábrán látható berendezés alkalmazásával·
A gélt az elektroforetikus szétválasztás befejeződése után hordozólemez nélkül behelyezzük a 7 tartályba· A színe zőokhtot nyomás alatt vezetjük be a 8 bevezet öcs övön keresztül, majd a 9 kive zotőcsö vön át elvonjuk és ilyen módon 20~ JO percen át körfolyamatban szivattyúzzuk. Az ilyenképpen képződött folyadékáramlás révén a gélt a folyadékban lebegve tartjuk. Ezután a 7 tartályt a 10 nyíláson keresztül teljesen kiürítjük· Ezt követően szintelonitő-oldatot vezetünk be porcon át nyomás alatt a 8 bevezetŐcsövön kérész tül és a 9 kivezetőesövön át elvesetjük azt. Folyamatosan friss szintelenitő-oldatot vezetünk be /az is lehetséges, hogy a szintelenitő-oldatot egy regeneráló-fokozat beiktatásával körfolyamatban keringtetjük/. A folyadék áramoltatása útján a gélt a folyadékban lebegve tartjuk. Ezt a folyamatot - a szintelenitést - mindaddig végezzük, amig az alapréteg /közelítőleg/ színtelenné nem lesz. Ezután a szintelenitő-oldatot a 10 nyíláson keresztül teljesen elvezetjük. Ezt követően egy 2%-os vizes glicerin-oldatot vezetünk be a β bevezetőosövön át, a 9 kivezető eső vön keresztül pedig elvezetjük, s igy 20 peroig körbe szivattyúzzuk · Ezután a gélt kivesszük a 7 tartályból és megs sárit juk·
2x_£élda
További példaként ismertetjük egy 808-elektroforésis-gél /poliakrll-amid-gél, SOS /sodium dodecyl sulfato/ adalékkal Oakley szerinti ezüst-szinézését, a 4. ábrán bemutatott berendezés alkalmazásával.
A gélt az elektroforetikus szétválasztás befejeződése után hordosólap nélkül behelyezzük a 7 tartályba.
A szintelenitőoldatot, amely a brómtimolkék /a front jelölése/ eltávolítására szolgál* nyomás alatt vezetjük be a β bevezetőosövön át és a 9 kivézetőesövön keresztül elvonjuk, igy körfolyamatban tartjuk· As igy kialakuló folyadékáramlás útján a gélt a folyadékban ·« « ·
- 12 lebegve tartjuk. Est a szintelenitést 20 percig végessíik· A szintelenit$-oldat tökéletes eltávolitásáhos ast a 10 nyíláson keresztül vonjuk el.
&_ΐίΜ·_
Est követően a 7 tartályt ionmentesitett vizsel töltjük fel és azonnal újból kiürítjük· A viz beés kivezetése a 10 nyíláson keresztül történik.
Ml glutar-dialdehid-oldatot nyomás alatt vezetünk be a 8 bevezetőesövön át és a 9 kívezetőcsövön keresztül vonjuk el. A gél a folyadékban lebeg. Ezt a kezelést 20 percig végezzük, miközben az oldatot állandóan körfolyamatban szivattyúzzuk. A tökéletes leürítéshez a glutár-aldehid-oldatot a 10 nyíláson át távolitjuk el.
As ionmentesltett vizzel történő öblítést a
2. lépésnél ismertetett módon végezzük. Est as öblítést legalább háromszor ismételjük.
A gélt 30 percen át intenziven öblítjük ionmentes! tett vizzel, amikoris a viset nyomás alatt áramoltatjuk be a 8 bevezetőesövön át és a 9 kivesetőcsövön keresztül vezetjük ki. Eközben állandóan friss ionmentesitott vizet vezetünk be.
Est követően a viset maradéktalanul elvonjuk a 10 nyíláson át.
6._lépés_ Öblítés a 2. lépésben leírtak szerint. Z.JLÍMt
AmmanlAa ezüst-nitrát oldatot vezetünk be a tartályba a 10 nyíláson át addig, amíg a gélt ellepi. A berendezést 15 percen keresztül hagyjuk állni ebben a helyzetben.
Az is lehetséges, hogy ezt a lépést úgy Hajtsuk végre, hogy közben az ezüst-nitrát oldatot nyomás alatt juttatjuk be a 8 be vezetőcsövön át és a 9 kivezetőosövön keresztül elvonjuk. Eközben az ezüst-nitrát oldatot 10 percen át körfolyamatban áramoltatjuk.
Ezen kezelést követően mindkét változatnál maradéktalanul elvezetjük az ezüst-nitrát oldatot, a 10 nyíláson keresztül. A 7 tartályt 3-5 alkalommal röviden kitisztítjuk, amikoris ionmentesitett vizet vezetünk be a 10 nyíláson át és ugyanott vonjuk is el. Abban az eset ben, ha a 8 bevezetőesövet és a 9 kivezetőcsövet kellett használni, akkor ezeket is alaposan ki kell tisztítani.
8._léj>£s_
A 8 bevezetőosövön át bevezetjük az előhívóoldatot, a 9 kivezetőosövön keresztül pedig elvonjuk azt és igy körfolyamatban szivattyúzzuk. 5-10 perc elteltével az előhívó-oldatot a 10 nyíláson át elvezetjük. /Az előhívó-oldat tartózkodási idejét próba alapján kell meghatározni·/
2-_lépés_ íélórán át ionmentásitett vizet vezetünk be *· « nyomás alatt a 8 bovezetőtisövön keresztül, s a 9 kivezet öcs övön át vezetjük ki. folyamatosan friss vizet vezetünk be.
Analóg módon további utókezelési lépések is csatlakozhatnak ide, As utókezelés befejeződését kővetően a gélt elvonjuk a 7 tartályból és előkéseitjük ast tárolásra.
jkPéiaa
Poliakril-amid-gélt mosunk· amit azután, a me sás! műveletet követően kívánság esetén mogszáritunk· s ezáltal alkalmassá tesszük a tárolásra és dohidratálásra.
1. _l£pée,
A végbement polimerisáció után a poliakrilamid-gélt /kívánt esetben egy szövettel alátámasztott gélt/ az ionmentesitett vissel töltött 7 tartályba /lásd a 4. ábrát/ helyezzük. A 7 tartályon keresztül most alulról felfelé· 30 portion keresztül tarlós· fémsót alanlt ott vizet áramoltatunk úgy, hegy a gélt lebegésben tartjuk. emellett minden oldott anyagot, előnyösen monomer akrilamidot, monomer térhálósitót és a többlet-ammonium-perszulfátot kimossuk.
2. _lépés_
A mosási idő eltelte után leállítjuk a fémsótalanitott viz bevezetését és a mosóvizet az alsó 10 nyíláson át elvezetjük. A 7 tartályt a teljes kiürítés után vizes glicerin-oldattal töltjük meg és ezt az oldatot 15-30 percen keresztül körfolyamatban szivattyúz• * ·♦«· · · i Λ ·« ·· · · • »· ·· ·· ♦· ····
- 15 zuk· Ezt követően az oldatot az alsó 10 nyíláson, át elvonjuk· Röviddel azelőtt, hogy az oldatot teljesen eltávolítót tűk, a gélt kivesszük a 7 tartályból· l*-lÉPÍeA gélt egy hidrofób - víztaszító - alátétre helyezzük, poliészter-fóliával fedjük le és enyhe, egyenletes nyomás mellett a felesleges folyadékot kinyomjuk· Ezután a gélt szokásos eljárással /légszáritássál vagy mikrohullámos szárítással/ szárítjuk· Az igy kezelt gélek tárolás után is alkalmasak a rehidratáláshoz*
Ennek analógiájára poliakril-amid-gélek is kezelhetők, melyek egy hordozóra vannak rögzítve·
A példákat úgy is lefolytathatjuk, hogy analóg módon más elektroferézis-hordo sókat alkalmazunk, amelyeket adott esetben egy, a fentiekben leírt keret vagy tartó tart·
A találmány szerinti berendezést sok tekintetben lehet módosítani·
A fenti példákban ismertetett bovezetőoső, amely gyűrűs vezetékként van kialakítva, más, önmagában ismert alakban is megvalósítható· Használhatunk olyan gyűrűs vezetéket, amely szilárdan össze van kötve a tartály palástjával· A bevezetett folyadék kilépésére szolgáló nyílásokkal ellátott gyűrűs vezetéket helyettesíthetjük egy szitaszürő-aljrésszel is. főként a keskeny tartályoknál a gyürüalakú vezeték helyett egyenes ·*&>vet alkalmazhatunk, amely megfelelő nyílásokkal van ellátva. Ilyen cső helyett lehet például egy hasitékala• ·
- 16 kú nyílást használni a tartályfalban, mind a bevezetéshez, mind, pedig esetleg a kivezetéshez is. Kz az elrendezés különösen akkor előnyös, ha egy vízszintes helyzetű elektroforézis-hordozó kezeléséről van szó. A berendezés ekkor például a következő kialakítású leheti
A folyadék áramlási iránya vízszintes, a tartálynak kicsi a magassága, a folyadék be- és kivezetésére szolgáló hasítékok a tartály átellenes oldalain találhatók, kb, as elektroforézis-hordozó hosszanti felületének a meghosszabbításában.
A tartály alja lehet sik, vagy domborított kialakítású.
Ha egy tartályban egyidejűig több elektroforézis-hordozót kellene kezelni, akkor célszerű, ha a folyadék be- és kivezetését a tartály átáramoltatott részében egyenletesen elosztjuk· Bzt például úgy érhetjük el, illetve valósíthatjuk meg, hogy egymás mellett, célszerűen a kezelendő elektroforézis-hordozók számának megfelelően több gyűrűs vezetéket, bevezetőcsövet vagy hasítékot helyezünk el·
A berendezés nagyságát előnyösen az alkalmazott elektroforézis-hordozó nagyságának megfelelően választjuk meg· A tartály nagyságára nézve irányértéknek vehető, hogy az egyes elektroforézis-hordozókat minden oldalon legalább 1-10 mm, előnyösen legalább 5-5 mm vastagságú folyadékréteg vegye körül.
Ha ugyanabban a berendezésben egymástól erősen eltérő nagyságú elektroforézis-hordozókat kell ke• ·
- 17 zelni, akkor célszerű a kivezetést /as 1. Ábrán 4-gyel, a 4. ábrán 9-cel Jelölve/ úgy kialakítani, hogy a folyadékszintet az elektrofőrézis-hordozó nagyságának megfelelően lehessen változtatni. Ezt például úgy élhetjük el, hegy a tartály különböző magasságában kivezetőnyilásokat helyezünk el. így például egy kisméretű elektιοί őrézis-hordozó kezeléséhez egy alsó kivezetőnyilást használunk. Másik lehetőség a szabályozásra az, hogyha a kivezetŐnyilásokát a tartályfal magasságának egy részében eltolhatóan alakítjuk ki.
Az említett keretek alkalmazásához megfelelő tartókészülékek - például sínek - szolgálnak, amelyekbe a kereteket betoljuk.
A berendezés tartályát fütőspirálokkal/hőcserélővel/ is körül lehet venni. A folyadékokat ezen kívül megfelelő hőmérsékleten lehet a tartályba bevezetni. Ezáltal minden kezelési lépést optimális, állandó hőmérsékleten lehet végrehajtani. Továbbá, a kezelésnek azonosan történő hőmérsékletalakulása révén as eredményeket sorozatvizsgálatoknál szabványosíthatjuk. Ha a kezelést megemelt hőmérsékleten végezzük, akkor a kezelési időt le tudjuk rövidíteni.
A folyadék mozgásának segítése céljából egy járulékos keverőt /előnyösen mágneses keverőt/ la használhatunk.
Az ismertetett kezelési eljárást automatizálhatjuk is, amikor a folyadékok be- és kivezetését megfelelő vezérlőkészülék /pl. PO/ végzi.
• · :
···
A berendelést úgy is meg lehet valósítani, hogy több tartályt - amelyeket már fentebb ismertettünk - alkalmazunk, amelyekben egymástól elkülönítetten több kezelés végezhető el. A PC kapcsolása szerint ezen kezelések párhuzamosan, vagy egymástól teljesen függetlenül mehetnek végbe.
Az elektroforézis-hordozók sok kezelési eljárásánál - különösen a színezésnél - célszerű, ha a berendezés el van látva tárolótartállyal a viszonylag nagy koncentrációjú reagensoldatok részére. Székét a reagenseket a kézelőtartályta történő bevezetésük előtt közvet lenül a bevezetőcsőben, vagy egy ebbe beiktatott speciális keverőkamrában megfelelő mennyiségű oldószerrel keverjük össze.
Ha összehasonlítjuk a hagyományos kézi kezelést és az ismert berendezéseket a találmány szerinti eljárással és a találmány szerinti berendezéssel, akkor világosan érzékelhetők a következő előnyök»
1. Az egyes lépések kési úton való elvégzéséből álló szokásos kezeléssel összehasonlítva, rendkívüli mértékű időnyereség érhető el az analitikusok számára·
A találmány szerinti eljárásnál az analitikusnak csak a vezérlőszervet kell átkapcsolnia az egyes lépések elvégzéséhez, de egyébként a berendezést és ezzel együtt a kezelést is magára lehet hagyni. Ezt a szabályozást egy komputer segítségével is el lehet végezni. A hagyományos kézi eljárásnál gyakori beavatkozás szűk19 séges. /Különösen nagy az analitikusok munka- és időráfordítása a hosszabb késelési lépéseknél, mint pl. a színeső és ssintelenitő lépések kösött végzett öblltésl folyamatoknál, amelyeknél legalább ötszöri öblítésre van szükség, melyeknek mindegyike 5-10 percet vesz igénybe·/
A találmány szerinti eljárásnál ezzel szemben az öblítés folyamatosan történik, mintegy 30 perc alatt anélkül, hogy az analitikusnak be kellene avatkoznia.
2. Ezen kívül lerövidülnek az egyes kezelési lépések műveleti idői, mivel asdLektroforésis-herdosó felületével érintkező folyadékot a találmány értelmében as áramoltatás útján állandóan megújítjuk·
3. A találmány szerinti eljárásnál éppen a folyamatos üzem révén először egy nagyobb mennyiségű reagenst kell bejuttatni· A berendezés nagyságának a kezelendő gél nagyságához való igazodása révén optimáliséiul lehet a reagensfolhasználást· A használt reagens regenerálásával - u.n. vlsszakoringtetéssol - a regensfelhasználást a hagyományos eljárásoknak megfelelő menynyiségre lehet csökkenteni.
4. A találmány szerinti berendezés szerkezetileg egyszerű, nincs szükség mechanikusan mozgó alkatrés sokre· A berendezés valamennyi jelenleg használatos elektroforézis-hordozóhoz használható. A legkülönbözőbb nagyságú elektroforézis-hordozókat is lehet egyidejűleg kezelni, ha azokat * mint azt említettük - pl· keret20 ben tartjuk. Az elektroforézis-hordosókat egyszerűen a tartályba helyezzük /vagy a keretbe, amivel együtt azután a tartályba toljuk be azokat/· Elmarad az elektroforézis-hordozónak pl. mozgatható tartókészülékre történő ráfordításigényes szerelési művelete.

Claims (6)

1· SÍjárás elektroforézis-hordozók kezelésére, aszal jellemezve, hogy a kezeléshez alkalmazott folyadékot az elektroforésis-hordozó hossza mentén áramoltatjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás elektroforézis-hordozók több lépésben történő kezelésére, a z sál jellemezve, hogy a kezelési lépésekhez használt folyadékokat egymás után áramoltatjuk a kezelendő elektroforésis-hordozó hossza mentén.
3. Berendezés alektroforézis-hordozók kezeléséhez, azzal jellemezve, hogy a kezeléshez alkalmazott folyadék részére be- és kivesetőosővel /3, 2, 8, 9/ ellátott tartálya /1, 7/ van, anelyben a folyadék a be- és kivezetőcső /2, 3» β, 9/ közötti részen átáramolhat, továbbá, hogy a kezelendő elektroforésis-hordozó a kezelés alatt a tartálynak /1, 7/ ezen átáramoltatott részében van elhelyezve.
4. A 3· igénypont szerinti berendezés, elektroforézis-hordozók több lépésben történő kezeléséhez, aszal jellemezve, hogy a kezeléshez alkalmazott folyadék/ok/ részére be- és kivesetőcsővel /2, 3* 8» 9/ ellátott tartálya /1, 7/ van, aholis a be- és kivezetőcső /2, 3, 8, 9/ a tartály /1, 7/ különböző tartományában van elhelyezve, továbbá, hogy a folyadék/ok/ & tartály /1, 7/ be-, illetve kivezetőcsöve /2, 3» 8, 9/ között lévő részében egymás után szabadon átáramolhatnak/, végül, hogy az utókezelendő • ·· ···· es ·· · ·· · a · v · ······· · ·· ·· ·· 99
999 99 99 999999
- 22 elektroforézis-hordozó a kezelés alatt as említett átáramoltatott tartályrészben van elhelyezve.
5. A 3· vagy 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a be-, illetve kivezetőcső /2, 3» ő, 9/ úgy van elhelyezve, hogy a folyadék/ok/ áramlási iránya lényegileg függőleges, vagy vízszintes.
6. A 3.-3- igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a bevezetőeső /2, 8/ a tartály /1, 7/ alsó részében, a kivezetőcső /3» 9/ pedig a tartály /1, 7/ felső részében van elhelyezve, a nyomás alatt bevezetett folyadék alulról felfelé történő áramlásának biztosítására.
HU908435A 1989-12-22 1990-12-21 Method and apparatus for treating electriphoresis-carriers HUT58913A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3942453A DE3942453A1 (de) 1989-12-22 1989-12-22 Verfahren und vorrichtung zum nachbehandeln von elektrophoresetraegern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU908435D0 HU908435D0 (en) 1991-07-29
HUT58913A true HUT58913A (en) 1992-03-30

Family

ID=6396121

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU908435A HUT58913A (en) 1989-12-22 1990-12-21 Method and apparatus for treating electriphoresis-carriers

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0435074A3 (hu)
JP (1) JPH06207925A (hu)
CA (1) CA2032887A1 (hu)
CS (1) CS658490A3 (hu)
DE (1) DE3942453A1 (hu)
FI (1) FI906343A (hu)
HU (1) HUT58913A (hu)
IL (1) IL96743A (hu)
NO (1) NO905345L (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT403747B (de) * 1994-12-02 1998-05-25 Jutta Dipl Ing Dr Schnecker Verfahren und vorrichtung zum behandeln von chromatographieträgern, elektrophoreseträgern und blotträgern
FI116099B (fi) 1999-12-08 2005-09-15 Valtion Teknillinen Menetelmä prosessista saadun näytteen analysoimiseksi on-line kapillaarielektroforeesilaitteiston avulla
JP2009014582A (ja) * 2007-07-06 2009-01-22 Gunma Prefecture 棒状中空編織品または棒状中空編織品様成型加工品を用いた等電点電気泳動用ゲル

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3930880A (en) * 1974-03-18 1976-01-06 Hoefer Scientific Instruments Slab gel diffusion destainer
US4705056A (en) * 1984-09-20 1987-11-10 Bio-Rad Laboratories, Inc. Destaining apparatus for electrophoresis gels
SE451161B (sv) * 1986-02-18 1987-09-07 Pharmacia Ab Forfarande vid efterbehandling, speciellt fixering, infergning respektive avfergning, av elektroforesgeler
IT1228238B (it) * 1989-01-16 1991-06-05 Nardo Pietro C Apparecchiatura per il trattamento di schede elettroforetiche.

Also Published As

Publication number Publication date
NO905345D0 (no) 1990-12-11
CA2032887A1 (en) 1991-06-23
HU908435D0 (en) 1991-07-29
DE3942453A1 (de) 1991-06-27
CS658490A3 (en) 1992-02-19
EP0435074A3 (en) 1992-03-04
FI906343A (fi) 1991-06-23
EP0435074A2 (de) 1991-07-03
JPH06207925A (ja) 1994-07-26
FI906343A0 (fi) 1990-12-21
NO905345L (no) 1991-06-24
IL96743A0 (en) 1991-09-16
IL96743A (en) 1994-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5279721A (en) Apparatus and method for an automated electrophoresis system
US3871914A (en) Etchant rinse apparatus
HUT58913A (en) Method and apparatus for treating electriphoresis-carriers
KR980701133A (ko) 화학 습식 처리 장치(Wet Chemical Treatment Installation)
US2217531A (en) Photographic washer
US3930880A (en) Slab gel diffusion destainer
KR101868531B1 (ko) 전해제염 폐액 재생성 처리장치
KR890004162B1 (ko) 합성수지 성형품 염색장치
KR970003397A (ko) 기판처리장치
JP3187249B2 (ja) スラッジ除去装置
JPH02228551A (ja) 枠上に取付けた電気泳動ストリップの処理装置
DE59102710D1 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Aufbereiten von Wasser.
EP0881481A1 (en) Liquid treatment method for samples for microscopy
KR100794585B1 (ko) 습식 세정 장치 및 방법
DE399247C (de) Verfahren zum Degummieren und Auswaschen von Fasermaterial
CN213399189U (zh) 一种铸坯硫印检验相纸处理装置
JPS5872049A (ja) 電気泳動パタ−ン選択染色装置
GB2103154A (en) Liquid treatment of articles
US5411652A (en) Optimum conversion chamber
SU1447847A1 (ru) Устройство дл обработки предметных стекол
JPH08260174A (ja) 洗浄・リンス処理装置
HRP980185A2 (en) Device for automatic application of electrophoresis coloring of fractions
SU154124A1 (hu)
SU655329A3 (ru) Устройство дл обработки поверхности
GB1558648A (en) Cleaning articles

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee