HUT57693A - Process for transforming n-oxides of tertiary amines into aldehydes - Google Patents

Process for transforming n-oxides of tertiary amines into aldehydes Download PDF

Info

Publication number
HUT57693A
HUT57693A HU911932A HU193291A HUT57693A HU T57693 A HUT57693 A HU T57693A HU 911932 A HU911932 A HU 911932A HU 193291 A HU193291 A HU 193291A HU T57693 A HUT57693 A HU T57693A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
oxide
process according
amine
vanadium
oxides
Prior art date
Application number
HU911932A
Other languages
English (en)
Inventor
Pierre Chabardes
Serge Henrot
Claude Mercier
Original Assignee
Rhone Poulenc Nutrition Animal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Nutrition Animal filed Critical Rhone Poulenc Nutrition Animal
Publication of HUT57693A publication Critical patent/HUT57693A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C47/00Compounds having —CHO groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C45/00Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds
    • C07C45/56Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds from heterocyclic compounds
    • C07C45/562Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds from heterocyclic compounds with nitrogen as the only hetero atom
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C45/00Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds
    • C07C45/51Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by pyrolysis, rearrangement or decomposition
    • C07C45/516Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by pyrolysis, rearrangement or decomposition involving transformation of nitrogen-containing compounds to >C = O groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya N-oxidok aldehidekké való alakítása és elsősorban tercier-aminok N-oxidjainak aldehidekké való átalakítása. A találmány tárgyához tartozik még az aldehidek szintézise is.
Ismert eljárás tercier-aminok N-oxidjainak, amelyek legalább egy metilcsoportot tartalmaznak, szekunder-aminokká, valamint formaldehiddé való alakítása, ecetsavanhidrid feleslegének jelenlétében (Polonowsky féle reakció).
Ez a reakció szintén ismert a terpének szintézisében [Takabe és munkatársai: Synthetic Communications, 13 (4) 297-301 (1983)] és legújabban a citrál előállítására, mégpedig N-dialkil-geranil-amin-N-oxidjából kiindulva (4 447 649 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás).
Azonban az ilyen tipusu reakció során nagy az ecetsavanhidrid fogyasztás és ezen túlmenően nem válik lehetővé a szekunder-amin visszanyerése. Ez a két probléma jelentős akadálya az ipari alkalmazásnak.
Megkísérelték ezeket a kellemetlenségeket elkerülni, ecetsavanhidrid helyett más átalakitószert javasoltak, elsősorban MnO2~ot [Henbest és munkatársai: Amine Oxydation I.r. 3035 (1957)], SC>2-t [Lecher és munkatársai: J. Am Chem. Soc. 70, 3789 (1948)] vagy különböző fémsókat.
Elsősorban Fish és munkatársai munkáit említhetjük [J. Am.
Chem. Soc. 78, 3668 (1956)] akik az N-oxidok átrendeződését vas(III)-ionok jelenlétében végezték.
Végül Ferris és munkatársai [J. Org. Chem. 33, 3493 (1968) ] és Craig és munkatársai [ J. Am. Chem. Soc. 83, 1871 (1961) ] arról számoltak be, hogy vason kívül más fémeket is lehet alkalmazni, elsősorban az átmenetifémeket, mint ruténiumot, ozmiumot és vanádiumot. Azonban a vanádium esetében csak a trimetil-amin-N-oxidjának átalakítását mutatták be példával. Sőt, a reakciót rendkívül híg vizes közegben végezték, nagy mennyiségű átmeneti-
• · · ·
fém, VOCI2 jelenlétében (N-oxid háromszoros menynyiségét alkalmazták, amit már nem lehet katalizátornak tekinteni), és ez túlzott mértékű hangyasavképződéshez vezetett. Ilyen körülmények között, az átlagos hozam elérése mellett a fém-származék túl nagy mértékű fogyasztása, a reakcióközeg erősen savas volta (pH = 1,5) és a nagy hígítás nem teszik lehetővé, hogy az eljárást ipari méretre könnyen át lehessen alakítani.
Azt találtuk, ami a találmány tárgyát képezi, hogy tercier-aminok N-oxidjait aldehidekké és szekunder-aminokká alakíthatunk igen jó hozammal, katalitikus mennyiségű, egy vagy több vanádium-származék jelenlétében. Ezen túlmenően a találmány szerinti eljárás azzal az előnnyel is jár, hogy nem képződik sav és lehetővé válik a szekunder-amin visszanyerése. Megvalósítható az eljárás kivitelezése előnyös pH-értéken és hőmérsékleten.
A találmány szerinti eljárás tehát abból áll, hogy tercier-aminok N-oxidjait aldehidekké alakítjuk, az eljárást az jellemzi, hogy katalitikus mennyiségű, egy vagy több vanádium-származék jelenlétében dolgozunk.
A találmány szerinti eljárásban a katalitikus mennyiség azt jelenti, hogy a vanádium-származék (fémre számítva) és az N-oxid mólaránya 1-nél kisebb.
A találmány szerinti eljárást előnyösen oldószer jelenlétében végezzük.
A találmány szerinti eljárás során alkalmazott tercieraminok N-oxidjait úgy állíthatjuk elő, hogy a megfelelő aminból indulunk ki és oxidáljuk oxidálószer jelenlétében. Elsősorban • · ·
- 4 hidrogén-peroxidot alkalmazhatunk, egyedül, vagy szén-dioxid nyomás alatt, amely eljárást a 4 247 480 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás ismerteti.
A találmány szerinti eljárás során alkalmazható tercier-amin N-oxidjait a (I) általános képlet jellemzi, ahol a képletben Rí, R2 és R3 jelentése azonos vagy eltérő, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport vagy alkenilcsoport, gyürüscsoport, vagy benzilcsoport, a csoportok lehetnek helyettesítettek vagy nem, 1-30 szénatomosak és adott esetben egy vagy több heteroatomot tartalmazhatnak, ahol R^ és R2 együtt gyűrűt képezhet.
R1 és R2 jelentése előnyösen azonos vagy eltérő, egyenes vagy elágazó láncú, 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy együtt egy gyűrűt vagy heterociklusos gyűrűt képezhetnek.
A legelőnyösebb, ha R^ és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és metilcsoport vagy etilcsoport.
A (I) általános képletben R3 jelentése elsősorban 3-30 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú allil-csoportot tartalmazó csoport, amely helyettesítve is lehet, tartalmazhat gyürüscsoportot és adott esetben egy vagy több heteroatomot.
A (I) általános képletű vegyületben R3 jelentése másodsorban legfeljebb 30 szénatomos, benzilcsoportot tartalmazó helyettesített vagy nem helyettesített csoport. A benzilgyürü helyettesítve lehet alkilcsoporttal, alkenilcsoporttal, acilcsoporttal, alkoxicsoporttal, hídroxilcsoporttal vagy -CHO-csoporttal, -R4-COOR5 vagy -R4-X általános képletű csoporttal, ahol • · • * · * · · · • ····· · · · ···· · · · ·······
- 5 R4 jelentése vegyértékkötés, vagy kétértékű szénhidrogéncsoport, R5 jelentése hidrogénatom vagy alkilcsoport és X jelentése halogénatom.
R3 jelentése előnyösen allilláncot tartalmazó 3-15 szénatomos csoport vagy benzilcsoportot tartalmazó csoport, amelynek aromás gyűrűje helyettesítve lehet.
A (I) általános képletü N-oxidok közül legelőnyösebben az alábbiak közül választhatunk: N-dialkil-prenil-amin N-oxid, N-dialkil-geranil-amin N-oxid, vagy izomerje a N-dialkil-neril-amin-N-oxid vagy a N-dialkil-benzil-amin-N-oxid, vagy a N-dialkil-(2,6,6-trimetil-ciklohex-l-én)-metán-amin-N-oxid.
Az alábbiakban a geranil-amin meghatározáson a geranil- és a neril-amin izomerkeverékét értjük.
A találmány szerinti eljárás során a vanádium-származékok közül vanádiumsókat alkalmazhatjuk az oxidáció minden lehetséges fokozata során. A nagymértékű oxidáció esetén például különösen a V2Ü5-t, a NH4VO3~t, az alkil-vanadátot, mint trietanol-amin-orto-vanadátot (OVTEA) és az oktadecil-orto-vanadátot [OV(OC18H37)3] (az 5. fokozathoz) említhetjük és a vanadil-acetil-acetonátot [OV(AcAc)21 vagy a vanadil-szulfátot (OVOS4) a 4. fokozathoz.
Ez utóbbi származékokat szuszpenzió alakjában vagy hordozón alkalmazhatjuk. Ez utóbbi esetben oxid-tipusu hordozót alkalmazhatunk, mint aluminium-oxidot vagy a szilicium-dioxidot. Erre a célra alkalmazhatunk szenet vagy gyantákat is.
A találmány szerinti eljárás előnyös kivitelezési módjánál a
vanádium-származékot katalitikus mennyiségben alkalmazhatjuk úgy, hogy a vanádium-származék (fémre számítva) és az N-oxidok mólaránya 0,0001 és 0,5 közötti, előnyösen 0,001 és 0,1 között legyen.
A találmány szerinti eljárás során oldószerként szénhidrogéneket, étert, észtert, alkoholt, aromás oldószert vagy halogénezett oldószert alkalmazhatunk. Megemlíthetjük a szénhidrogének közül a pentánt, hexánt, észterként az etil-acetátot és éterként a metil-terc-butil-étert, halogénezett szénhidrogénként a diklór-metánt vagy a klór-benzolt, aromás oldószerként toluolt vagy xilolt vagy benzolt vagy alkoholként a metanolt, ez a felsorolás azonban nem teljes. A reakcióközeg pH-értékének beállításához szervetlen vagy szerves savat alkalmazhatunk, vagy mindkettőt. Alkalmazhatunk ecetsavat, benzoesavat, borkősavat, hangyasavat vagy krotonsavat, egyedül vagy a pH ellenőrzésére adhatunk még hozzá szerves savat vagy ásványi savat, mint hidrogén-kloridot vagy kénsavat. Előnyösen karbonsavat alkalmazunk. A közeg pHértéke előnyösen 4 és 7 közötti.
A találmány szerinti eljárást előnyösen úgy végezhetjük el, hogy a reakcióelegyben egy molekula N-oxidra 0,05-2 liter viz és 0,0-20 liter, előnyösen 0,5-10 liter oldószer jusson.
A találmány szerinti eljárás során a reagenseket előnyösen szobahőmérséklet és 150°C közötti hőmérsékleten reagáltatjuk, adott esetben a reagensek autogén nyomása alatt.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi az átalakítási reakció folyamán keletkezett szekunder-aminok visszanyerését, • · • · • ♦ • · · · • · · · igen jó hozammal. A találmány szerint eljárás különösen előnyös változata abból áll, hogy a tercier-aminok N-oxidjait reagáltatjuk egy vagy több vanádium-származékkal, majd a szerves fázisból az aldehidet és a vizes fázisból a szekunder amint nyerjük vissza.
A fentiekben ismertetett találmány szerinti eljárással lehetővé válik a telítetlen aldehidek előállítása, ha konjugált diénekből és szekunder-aminokból indulunk ki közvetlenül, anélkül, hogy a köztiterméket elkülönítenénk.
A találmány tárgyát képezi a telítetlen aldehidek előállítása is, amelyet az jellemez, hogy a reakció köztitermékét nem kell elkülöníteni, és a következő műveletekből áll:
- az első műveletnél egy konjugált diént és egy szekunder-amint kondenzálunk,
- a második művelet során egy igy kapott tercier-amint oxidálószerrel oxidálunk, és
- a harmadik műveletnél egy kapott tercier-amin N-oxidját telítetlen aldehiddé alakítjuk a fentiekben ismertetett eljárás segítségével.
A találmány szerinti eljárás tárgya az aldehidek szintézisének javított eljárására is vonatkozik, és különösen alkalmas üzemi méretekben való alkalmazásra.
A találmány szerinti eljárás során alkalmazható konjugált diének a következők: egyenes vagy elágazó láncú, vagy gyűrűs, 1-30 szénatomos alkenilcsoportok, amelyek szubsztituáltak vagy nem, és adott esetben egy vagy több heteroatomot tartalmaznak.
» ·
- 8 A találmány szerinti eljárás során előnyösen alkalmazható konjugált diének közül a következőket említhetjük meg: mircén, (2-metil-6-metilén-okta-2,7-dién) , izopren, butadién, farnezén (Ci5h24) vagy fitadién (C20H38)·
A találmány szerinti eljárás során a HNRjR2 általános képletű szekunder-aminokat alkalmazhatjuk, ahol Rj és R2 jelentése azonos vagy eltérő és a fentiek szerint meghatározott.
A példák alapján megemlíthetjük a dietil-amint, amellyel rendkívül jó eredményeket lehet elérni.
A találmány szerinti eljárás első műveletét többféleképpen valósíthatjuk meg. Általában fém katalizátort használunk. A találmány szerinti eljárás első művelete során alkálifém katalizátorokat használhatunk. Megemlíthetjük a nátriumot, lítiumot vagy a káliumot. Még általánosabban, Marata és munkatársai által a Nippon Kagaku Kaishi-ban [1233, (1982)] ismertetett katalizátorokat alkalmazhatjuk a találmány szerinti eljárásban.
A találmány szerinti eljárás előnyös kivitelezési módjánál aktíválószer jelenlétében is dolgozhatunk, hogy a hozamot és a reakció sebességét növeljük. Az alkálifémhez adagolhatunk bifenilt vagy naftalint.
A találmány szerinti eljárás előnyös kivitelezési módjánál az amin és dién mólaránya 0,1-5, és különösen előnyösen 0,5-2 közötti .
Előnyösen az amin kis feleslegének jelenlétében dolgozunk.
A reakciót előnyösen szobahőmérséklet és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten végezzük. A reakció körülményeit • ····· · · · ···· · «· ··· ···· (hőmérséklet, reakció időtartama, a reagensek aránya) a szakember állapítja meg a reakció sebességének és a kívánt hozamnak a függvényében.
A katalizátor és a dién mólaránya előnyösen 0,001 és 0,1 közötti.
A találmány szerinti eljárás második műveletének elkezdése előtt előnyös az alkálifémet megfelelő hidroxiddá vagy alkoxivá alakítani víz vagy alkohol hozzáadásával, lúgos közegben.
A második művelet abból áll, hogy a tercier-amint egy oxidálószer segítségével N-oxidjává alakítjuk.
Előnyösen hidrogén-peroxidot használunk oxidálószerként, légköri nyomáson vagy adott esetben szén-dioxíd nyomáson. A hidrogén-peroxid mennyisége a következő: a hidrogén-peroxid és a konjugált dién aránya megközelítően sztöchiometrikus. A hidrogén-peroxidot előnyösen kis feleslegben alkalmazzuk a keletkezett tercier-aminhoz képest.
Az oxidálási reakciót adott esetben oldószer jelenlétében végezzük, amely a konjugált dién és az alkalmazott amin tulajdonságaitól függ. Az oxidálást elvégezhetjük alkoholos közegben (metanol), szerves savban (ecetsav), vagy aceton jelenlétében.
Előnyösen olyan oldószert alkalmazunk, amely az eljárás utolsó műveletével kompatibilis.
A reakció többi paraméterét (hőmérséklet, reakció időtartama) a szakember állapítja meg a dién függvényében az alkalmazott amintól és a vizsgált reakció sebességétől függően.
A reakció hőmérséklete előnyösen szobahőmérséklet és 100°C közötti .
A találmány szerinti eljárás harmadik művelete abból áll, hogy a keletkezett tercier-amin N-oxidját telítetlen aldehiddé alakítjuk egy vagy több vanádium-származék katalitikus mennyiségének jelenlétében, a fentiekben leirt eljárás szerint.
Számos előnnyel rendelkezik ipari alkalmazása.
A találmány szerinti eljárás kivitelezése rendkívül egyszerű (az alkalmazott készülékek száma korlátozódik, és az intermedierekkel való munka is megszűnik), ami lefordítva annyit jelent, hogy időt és pénzt lehet megtakarítani. A találmány szerinti eljárás egyébként lehetővé teszi, hogy rendkívül jó hozammal visszanyerjük a kiindulási szekunder-amint, amelyet ismét reagáltathatunk a konjugált diénekkel. A találmány szerinti eljárás során a reakcióban keletkező intermedierek szekunder reakciói csökkennek, ( nevezetesen a Meisenheimer által a Bér. [52, 1667 (1919)] ismertetett N-oxidok visszarendeződésének mechanizmusa), ami szintén javítja az eljárás hozamát.
A találmány szerinti eljárást a következő példák segítségével még jobban bemutatjuk, ezek azonban csak bemutatásra szolgálnak, de nem korlátozó jellegűek.
1. példa
Háromnyaku, 1 literes lombikba, amely keverővei, hűtővel, adagolóval és hőmérővel ellátott, a következőket adagoljuk:
- 0,2 g 22,75 % vanádiumot tartalmazó VOSO4
- 80 ml 10 %-os, vizes ecetsav-oldatot, és
- 400 ml diklór-metánt.
Keverés közben visszafolyató alkalmazásával forraljuk a diklór-metán forráspontján (38°C) . Ekkor 13,6 g vizes, 58 %-os N-dietil-geranil-amin-N-oxid-oldatot adunk hozzá, amelyet 40 ml diklór-metánban oldunk (a hozzáadás időtartama 11 perc), ezt követően az adagolót 20 ml diklór-metánnal kimossuk. A pH értéke
4,1.
Az elegyet 38°C-on hevítjük 1 órán keresztül, majd gyorsan lehűtjük szobahőmérsékletre. A szerves fázist leöntjük, majd gyorsan szűrjük 250 g aluminium-oxidon, amelynek aktivitása 4.
Ebben a szerves fázisban gőzkromatográfiás eljárással meghatározzuk a citrált, a hozam 75 % az N-oxidra vonatkoztatva.
2. példa
Ezt a példát Craig és munkatársai által ismertetett feltételek között végeztük. Eltekintve attól, hogy a kivitelezés nehézkes, a példa az eljárás gyenge hatékonyságát mutatja be.
literes, háromnyaku lombikba, amely keverővei, hűtővel, adagolóval és hőmérővel ellátott, a következőket töltjük be:
- 2,04 liter viz,
- 7,59 g VOSO4.5H2O.
Keverjük, és 80°C hőmérsékleten hevítjük, majd
- 3,95 g 58 %-os N-dietil-geranil-amin-N-oxid-oldatot adunk hozzá, amelyet az előző példában alkalmaztunk.
A pH értéke 2,4. 40 percen keresztül hevítjük 80°C-on, majd, lehűtjük és háromszor 100-100 ml diklór-metánnal extraháljuk.
A citrált a szerves fázisban határozzuk meg az 1. példa szerint, és a citrál hozama 2%. A 3,7-dimetil-2,6-oktadiénsavat nem tudjuk kimutatni.
3. példa
Ez a példa a szekunder-amin visszanyerésének lehetőségét mutatja be, amennyiben a találmány szerinti eljárást alkalmazzuk.
literes, háromnyaku lombikba, amely keverővei, hűtővel, adagolóval és hőmérővel ellátott, a következőket adagoljuk:
- 13,8 g vizes, 67,7 %-os N-dietil-geranil-amin-N-oxid-oldatot,
- 0,2 g OVSO4.5H2O-ot,
- 50 ml 10 %-os, vizes ecetsav-oldatot,
- 100 ml pentánt.
Az elegyet 33°C-on visszafolyató alkalmazásával hevítjük órán keresztül. Lehűtés után leöntjük, és a vizes fázist kétszer 50-50 ml pentánnal extraháljuk. Betöményitjük, és igy
5,5 g nyersterméket kapunk, amelyben a citrált meghatározzuk.
A hozam 48,8 %.A nyerstermék desztillálása után 2,8 g citrált kapunk (hozam 45 %).
A vizes fázis pH értékét nátrium-hidroxid hozzáadásával 10-re állítjuk be, majd hevítjük 100°C-on, és közben desztilláljuk, igy lehetővé válik 1,9 g dietil-amin visszanyerése, ez a hozam 64 % az alkalmazott N-oxidhoz viszonyítva.
4. példa
Egy lombikba 7,5 ml 10 %-os ecetsav-oldatot, 3,39 g dietil-geranil-amin-N-oxidot, 25 ml pentán!· és egy standard anyagmintát ve tünk, mely utóbbi lehetővé teszi a képződött aldehid hozamának mindenkori ellenőrzését. 0,05 g VOSO4.5H2O 5 ml 10 %-os ecetsavval készített oldatát 25 perc alatt vezetjük a lombikba, és a hőmérsékletét 35°C-on tartjuk. Ezt követően a citrál képződését követjük az idő függvényében, amelyet gázkromatográfiás eljárással határozunk meg.
VH = valós hozam = a keletkezett mólok száma az alkalmazott mólok számához viszonyítva.
Idő (perc) 35 75 120 240 300 360 420 450 480
VH (%) 1,6 8 14,3 31,9 41,9 47,4 52,6 54,3 55,3
5. példa
Hűtővel, hőmérővel és keverővei ellátott, valamint az N-oxid bevezetésére alkalmas membránnal ellátott 50 ml-es lombikban dolgozunk .
4.10-5 mól OVSO4 (fémre számítva), valamint egy standard anyagmintát (^C karbid) vezetünk a lombikba, amely lehetővé teszi mindenkor az aldehid hozam meghatározását. Ezt követően 4 ml 10 %-os ecetsav-oldatot, 20 ml klór-benzolt adunk hozzá, és a hőmérsékletet 60°C-on tartjuk. 3 ml klór-benzollal hígított N-dietíl-geranil-amin-N-oxidot vezetünk a lombikba, és a citrál valós hozamát gázkromatográfiás eljárással határozzuk meg.
A reakció pH értéke 4 és 4,5 közötti.
A citrál hozama 46 % 45 perc után.
6. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban OVSO4 helyett NH4VO3-mal dolgozunk.
A citrál hozama 45 % a 90. perc után.
7. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban OVSO4 helyett vanadil-acetil-acetonáttal dolgozunk. A citrál hozama 48 % 18 perc után.
8. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban OVSO4 helyett oktadecil-orto-vanadáttal dolgozunk. A kapott citrál hozama 42 % 45 perc után.
9. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban OVSO4 helyett trietanol-amin-orto-vanadáttal dolgozunk. A kapott citrál hozama 32 % 90 perc alatt.
10. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban OVSO4 helyett V^C^-tel dolgozunk. A kapott citrál hozama 33 %
220 perc alatt.
• · · ·
11. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban 4.10“θ, 4.10-5 (második példa) vagy 4.10-4 mól OVSO4 (fémre számítva) jelenlétében dolgozunk. A citrál mért hozama a következő:
Idő (perc) Valós hozam (%)
4.10“6 4.IO-5 4.10-4
15 45
30 2,5 45
345 32
A táblázatból látható, hogy a reakció sebessége csökkent a katalizátor mennyiségének csökkenésével, azonban a citrál valós hozamát nem befolyásolta.
12. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban klór-benzol helyett diklór-metán jelenlétében dolgozunk 37°C hőmérsékleten. Ilyen körülmények között a kapott citrál hozama 61%, 55 perc után.
13. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban hexán és klór-benzol 10:1 térfogatarányu elegyével, mint oldószerrel, 45°C körüli hőmérsékleten. Ilyen körülmények között a citrál hozama % 4 óra elteltével.
14. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban pentán és diklór-metán 10:1 térfogatarányu elegyével, 30°C hőmérsékleten 21 órán keresztül. Ilyen körülmények között a citrál hozama 61¾.
15. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban metanol, etil-acetát vagy toluol jelenlétében, 60°C körüli hőmérsékleten. A kapott hozam a következő:
- metanolban: 1 óra után 18 % citrál,
- toluolban: 1 óra után 43 % citrál,
- etil-acetátban: 4 óra után 38 % citrál.
16. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban terc-butil-metil-éter jelenlétében 50°C hőmérsékleten. A kapott hozam 43 % 2 óra alatt.
17. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban kénsav jelenlétében. A reakcióelegy pH-ját 4,5 és 5 körüli értékre állítjuk be. A kapott citrál hozama 32 % 3 óra elteltével.
18. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk. Egyidejűleg a következő három oldatot töltjük a lombikba:
• · • « • · • · · · · • »· · · · ·
- 2,025 g 67 %-os, vizes N-dietil-geranil-amin-N-oxid-ol- dat,
- 30,8 mg VOSO4 (22,75 % vanádiumot tartalmaz),
- 2,57 g benzoesav,
- 12 ml viz,
- 69 ml diklór-metán,
- 314 mg undekán (standard anyagminta).
A pH értékét 5 körülire állítjuk be.
A citrál hozama 1 óra elteltével 38°C-on 63 %.
- 0,682 g 67 %-os, vizes, N-dietil-geranil-amin-N-oxid-
-oldat,
- 10,6 mg VOSO4 (22,75 % vanádiumot tartalmaz),
- 0,322 g hangyasav,
- 4 ml viz,
- 23 ml diklór-metán,
102 mg undekán (standard anyagminta) .
A pH értékét 2,1-3 körüli értékre állítjuk be.
A citrál hozama 22 óra elteltével 38°C-on 62 %.
- 0,691 g, 67 %-os vizes N-dietil-geranil-amin-oldat,
- 10,7 mg VOSO4 (22,75 % vanádiumot tartalmaz),
- 0,661 mg borkősav,
- 4 ml viz,
- 33 ml diklór-metán,
- 118 mg undekán (standard anyagminta).
A pH értékét 2,4 körülire állítjuk be.
A citrál hozama 4 óra elteltével 38°C-on 61 %.
19. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban szerves sav és ásványi sav jelenlétében. Ezért a készülék egy berendezéssel ellátott, hogy a második savat be lehessen fecskendezni: 0,5 mólos hidrogén-klorid-oldat, amelyet 0,7 ml óránkénti sebességgel juttatunk a lombikba. A lombikba a következőket adagoljuk :
- 0,687 g 67 %-os, vizes, N-dietil-geranil-amin-N-oxid-oldat,
- 10,5 mg VOSO4,
- 0,12 g ecetsav,
- 4 ml viz,
- 23 ml diklór-metán.
38’C-on hevítjük és 90 perc alatt 2,1 ml 0,5 mólos hidrogén-klorid-oldatot juttatunk hozzá. A pH értékét 4,2 és 4,5 között tartjuk.
óra 40 perc elteltével a citrál hozama 60 %.
20. példa
A 19. példa szerinti eljárással dolgozunk. A következőket adagoljuk a lombikba:
- 0,675 g 67 %-os, vizes, N-dietil-geranil-amin-N-oxid-
-oldat,
- 10,5 mg VOSO4,
- 87,6 mg krotonsav,
- 4 ml viz,
- 23 ml diklór-metán.
38°C-on hevítjük és 180 perc alatt 2,3 ml 0,5 mólos hidrogén-klorid-oldatot fecskendezünk a lombikba. A pH értékét 4,5 és 5 között tartjuk.
óra 30 perc elteltével a citrál hozama 51 %.
21. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, azonban pentán és diklór-metán 10:1 térfogatarányu elegyét használjuk oldószerként 30°C hőmérsékleten, és katalizátorként ΝΗ,^νΟβ-ί. így %-os hozammal kapjuk a citrált 90 perc elteltével.
22. példa
Ez a példa a hordozón lévő vanádium-származék katalizátor alkalmazásának lehetőségét mutatja be.
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk. A következőket töltjük a lombikba:
- 0,68 g 67 %-os, vizes N-dietil-geranil-amin-N-oxid-oldat,
- 117 mg 3 %-os V2Ü5-ot szilicium-dioxid hordozón,
- 0,426 g ecetsav,
- 4 ml víz,
- 23 ml diklór-metán.
Az elegyet 37 ’C-on hevítjük. A citrál hozama 3 óra elteltével 60 %.
23. példa
A 22. példa szerinti eljárással dolgozunk. A lombikba a következőket töltjük:
- 0,68 g 67 %-os, vizes N-dietil-geranil-amin-N-oxid-oldat,
- 36,9 mg 10 %-os V^Os-ot aluminium-oxid hordozón,
- 0,432 g ecetsav,
- 4 ml víz,
- 23 ml diklór-metán.
Az elegyet 37°C-on hevítjük. A citrál hozama 60 % 3 óra elteltével .
24. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk. A lombikba a következőket töltjük:
- 2,67 g vizes oldat, amely 1,51 g N-dimetil-benzil-amin-N-oxidot tartalmaz,
- 25 ml klór-benzol,
- 12,5 ml 10 %-os vizes ecetsav-oldat,
- 0,5 g undekán és
- 0,05 g vanadil-szulfát (22,75 % vanádiumot tartalmaz).
89°C-on hevítjük és a reakciót kromatográfiás eljárással ellenőrizzük. 15 perc elteltével a benzaldehid hozam a szerves fázisban 63 %.
A reakciót 135 perc elteltével leállítjuk és a vizes fázist extraháljuk kétszer 15-15 ml klór-benzollal, igy a benzaldehid hozama 69 %.
25. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk. A lombikba a következőket töltjük:
• *···
- 2,7 g 1,33 g N-dietil-prenil-amin-N-oxidot tartalmazó vizes oldat,
- 4,8 ml viz,
- 1,2 ml ecetsav, és
- 49 mg vanadil-szulfát (22,75 % vanádiumtartalom).
órán keresztül forraljuk visszafolyató alkalmazásával 62°C-on. Lehűtés után leöntjük és kétszer 25-25 ml hexánnal extraháljuk; a vizes réteget nátrium-kloriddal telítjük.
A prenál meghatározását az egyesített hexános fázisban végezzük gázkromatográfiás eljárással, és a hozam 65 % az N-oxidhoz képest.
26. példa
Egy lombikba a következő sorrendben az alábbiakat töltjük:
- 15 mmól N-dimetil-orto-hidroxi-benzil-amin-N-oxid 4,4 g vizes oldatát,
- 0,002 ekvivalens VOSO4-t,
- 1,1 ekvivalens ecetsav, és
- 20 ml etil-acetát.
órán keresztül hevítjük 60°C hőmérsékleten, majd lehűtjük, és a keletkezett aldehidet gázkromatográfiás eljárással határozzuk meg. így a valós hozam 26 %.
27. példa ml-es lombikba, amely hűtővel, hőmérővel, keverővei és pH mérő elektródával ellátott, az alábbiakat töltjük:
• · ·
undekán (standard anyagminta) 500 mg
NH4VO3 23,5 mg
ecetsav 0,3 mg
viz 4 ml
hexán 20 ml.
60°C-on hevítjük, majd 3,38 g N-dietil-geranil-amin-N-oxidot és 5 ml hexánt adunk hozzá. 6 perc elteltével fecskendő segítségével elkezdjük bevezetni az In kénsav-oldatot (bejuttatás sebessége 1,7 ml óránként), úgy, hogy a pH értékét 4,5 körül tartjuk.
óra 40 perc elteltével 4,6 ml In kénsav-oldatot adunk hozzá, és a citrál hozama 45 %.
28. példa
A 26. példa szerinti eljárással dolgozunk. A következőket vezetjük a lombikba: undekán OVSO4 krotonsav viz diklór-metán
112 mg
10,5 mg
87,6 mg ml ml
Az elegyet 38°C-on hevítjük, majd 675 mg N-dietil-geranil
-amint és 3 ml diklór-metánt adunk hozzá. 2 perc elteltével fecs kendő segítségével 0,5 mólos hidrogén-klorid-oldatot vezetünk az elegyhez (a bejuttatás sebessége 1,7 ml óránként) úgy, hogy a pH 4,5 körüli értéken maradjon. 3 óra 30 perc elteltével 2,3 ml In kénsav-oldatot adunk hozzá, a citrál hozama 51 %.
• · ·
29. példa
Hűtővel, hőmérővel, a pH mérésére alkalmas elektróddal és keverővei ellátott háromnyaku 50 ml-es lombikba a következőket vezetjük:
undekán (standard anyagminta) 506 mg
NH4VO3 12 mg
ecetsav 1,2 g
viz 4 ml
hexán 20 ml.
Az elegyet 60°C-on hevítjük és 3 ,37 g N- dietil-geranil-amin
oxidot és 5 ml hexánt adunk hozzá. Ezt követően 1 órán kérész
tül hevítjük.
Lehűtés után a szerves fázist leöntjük, és bepároljuk, majd a citrál-tartalmát meghatározzuk.
A vizes fázishoz a következőket adjuk:
undekán, N-oxid, hexán (a fenti mennyiségekkel azonos mennyiséget) , és kiegészítésként 0,6 g ecetsav-oldatot. Ezt követően 1 órán keresztül hevítjük és a fentiek szerint dolgozunk. így ugyanazon katalizátorral végezzük a 9 átalakítást. A citrál hozamát az alábbi táblázat mutatja be:
Beadaoolás Időtartam A citrál hozama
1 (óra) 1 53, 6
2 1 47, 2
3 1,30 43, 7
4 1 46, 1
5 1 46, 7
6 1 46, 1
7 1,45 46
8 2,15 44, 6
9 1,10 47
• ····· · · · .......... ··♦·
30. példa
Egy lombikba 0,2 g (0,03 mól) fémlitiumot és a dletil-amin összmennyiségének (1,23 mól) 20 %-át vezetjük egy lombikba. A lombikot 1 órán keresztül forraljuk visszafolyató alkalmazásával. Ezt követően 143 g (1 mól) 95 %-os mircént és a dietil-amin maradékát, 72,4 g-ot vezetünk az elegyhez 1 óra alatt. A reakcióelegyet 5 órán keresztül forraljuk visszafolyató alkalmazásával. Lehűtés után 5 g vizet adunk hozzá. A dietil-amin feleslegét, az el nem reagált mircént és a vizet desztillálással távolitjuk el (70’C hőmérsékleten és 27 Hgmm nyomáson). így 176,7 g darabos terméket kapunk, amelyet szén-dioxid atmoszférába helyezünk. 60°C hőmérsékleten és 2 óra alatt 100 g 30 %-os hidrogén-peroxid-oldatot adunk hozzá. Ezen a hőmérsékleten hagyjuk 2 órán keresztül. így 271 g nyers N-oxidot kapunk. Ezt a 271 g N-oxidot használjuk fel az átalakítási reakció során úgy, hogy 320 g vizet, 168 g (2,8 mól) ecetsavat adunk hozzá; valamint 1,88 g (0,016 mól) ammónium-vanadátot és 2000 ml hexánt. A reakcióelegyet 60°C hőmérsékleten hevítjük 30 percen keresztül. Lehűtés után a szerves réteget leöntéssel elkülönítjük. A citrált gázkromatográfiás eljárással határozzuk meg standard anyagmintával. így 64,6 g (0,42 mól) citrált kapunk, amely a mircénhez képest 42 % hozamot jelent.
A köztitermékek hozamát az alábbi táblázat mutatja be:
A molekulák A művelet valós Valós hozam/mircén száma hozama
MYRCENE 1
DEGA 0, 79 79 'o 79
N-OXYDE 0, 68 86 68
CITRÁL 0,42 62 42
DEGA= dietil-geranil-amin

Claims (28)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás tercier-aminok N-oxidjainak aldehiddé alakítására, azzal jellemezve, hogy katalitikus mennyiségű egy vagy több vanádium-származék jelenlétében dolgozunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószer jelenlétében dolgozunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tercier-amin N-oxidjaként (I) általános képletü vegyületet alkalmazunk, ahol Ri, R2 és R3 jelentése azonos vagy eltérő, egyenes vagy elágazó láncú vagy gyűrűs alkil vagy alkenilcsoport, vagy benzilcsoportot tartalmazó csoport, ahol a csoportok lehetnek szubsztituáltak vagy nem, 1-30 szénatomosak, és adott esetben egy vagy több heteroatomot tartalmaznak, és ahol Ri és
    R2 együtt gyűrűt képezhet.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    Rl és R2 jelentése azonos vagy eltérő, egyenes vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkilcsoport és együtt gyűrűt vagy heterociklusos csoportot képezhetnek.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    Rl és R2 jelentése azonos vagy eltérő, metilcsoport vagy etilcsoport.
  6. 6. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R3 jelentése 3-30 szénatomos allilcsoportot tartalmazó csoport, egyenes vagy elágazó láncú, szubsztituált vagy nem, és tartalmazhat gyűrűt vagy nem, és adott esetben egy vagy több heteroatomot.
    • ·· · • · · · · • · • · · ·
  7. 7. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R3 jelentése benzilcsoportot tartalmazó csoport, amely lehet szubsztituált vagy nem, legfeljebb 30 szénatomos, és adott esetben egy vagy több heteroatomot tartalmaz.
  8. 8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    R3 jelentése 3-15 szénatomos allilcsoportot tartalmazó csoport.
  9. 9. Az 1-8. igénypont bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminok N-oxidjait a következők közül választjuk: N-dialkil-prenil-amin-N-oxid, a N-dialkil-geranil-amin-N-oxid, a N-dialkil-benzil-amin-N-oxid, és a N-dialkil-(2,6,6-trimetil-l-ciklohexén)-metán-amin-N-oxid.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminok N-oxidjait a N-dietil-geranil-amin-N-oxid, a N-dietil-prenil-amin-N-oxid és a N-dietil-(2,6,6-trimetil-l-ciklohexén)-metán-amin-N-oxid közül választjuk.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vanádium-származék (fémre számítva) és a N-oxid mólaránya 0,0001 és 0,5 és előnyösen 0,001 és 0,1 közötti.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oldószert szénhidrogének közül, éterek, észterek, alkoholok, aromás oldószerek és halogénezett oldószerek közül választjuk.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószert pentán, hexán, etil-acetát, metil-terc-butil-éter, klór-benzol, diklór-metán, toluol, xilol, benzol és metanol közül választunk.
  14. 14. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a vanádium-származék vagy a vanádium-származékok vanádiumsók, és az oxidáció minden fokozatában lehetséges alkalmazásuk.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a vanádium-származékokat V2O5, NH4VO3, alkil-vanadát, mint trietanol-amin-orto-vanadát (OVTEA) és oktadecil-orto-vanadát OV(OC18H37)3, vanadil-acetil-acetonát [0V(AcAc)2 1 vagy vanadil-szulfát (OVSO4) közül választunk.
  16. 16. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a reakcióközeg pH értékét ásványi vagy szerves sav vagy mindkettő hozzáadásával állitjuk be, előnyösen karbonsav hozzáadásával.
  17. 17. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a reakcióelegy 1 mól N-oxidra 0,05-2 liter vizet és 0-20 liter, előnyösen 0,5-10 liter oldószert tartalmaz.
  18. 18. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a pH értéke előnyösen 4 és 7 közötti.
  19. 19. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a reakció hőmérséklete szobahőmérséklet és 150°C közötti.
  20. 20. Eljárás tercier-aminok N-oxidjainak aldehiddé alakítására, azzal jellemezve, hogy az 1. művelet során a tercier-aminok N-oxidjait reagáltatjuk egy vagy több vanádium-származékkal az 1-19. igénypont bármelyike szerint, a második műveletben a szerves fázisból az aldehidet és a vizes fázisból a szekunder-amint nyerjük vissza.
  21. 21. Eljárás telítetlen aldehidek előállítására, azzal jellemezve, hogy a következő műveleteket végezzük el, anélkül, hogy a reakció köztitermékeit elkülönítenénk:
    ♦ ·« r * • · · · < ·· • « · ♦ · • · • · · · · ·
    - az első művelet során konjugált diént kondenzálunk szekunder aminnal,
    - a második művelet során egy kapott tercier-amirit oxidálószer segítségével oxidálunk, és
    - a harmadik műveletnél egy kapott tercier-amin N-oxidját telítetlen aldehiddé alakítunk az 1-20. igénypont bármelyike szerinti eljárással.
  22. 22. A 21. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a konjugált diéneket az egyenes vagy elágazó láncú vagy gyűrűs alkenilcsoportok közül választunk, amelyek lehetnek szubsztituáltak, vagy nem, 1-30 szénatomosak és adott esetben egy vagy több heteroatomot tartalmaznak.
  23. 23. A 22. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy konjugált diéneket a mircén, az izopren, a butadién, a farnezén és a fitadién közül választjuk.
  24. 24. A 21. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy szekunder-amin általános képelte ahol R^ és R2 jelentése a 3. igénypont szerinti.
  25. 25. A 21. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az első művelet során katalizátorként alkálifém katalizátorok közül választunk.
  26. 26. A 21. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az amin és a dién mólaránya 0,1-5, és előnyösen 0,5-2 közötti.
  27. 27. A 21. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az első műveletet szobahőmérséklet és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten végezzük.
  28. 28. A 21. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy
HU911932A 1990-06-11 1991-06-10 Process for transforming n-oxides of tertiary amines into aldehydes HUT57693A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9007224A FR2663023B1 (fr) 1990-06-11 1990-06-11 Procede de transformation de n-oxydes d'amines tertiaires en aldehydes.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT57693A true HUT57693A (en) 1991-12-30

Family

ID=9397467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU911932A HUT57693A (en) 1990-06-11 1991-06-10 Process for transforming n-oxides of tertiary amines into aldehydes

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5155277A (hu)
EP (1) EP0461972B1 (hu)
JP (1) JPH04356437A (hu)
KR (1) KR920000686A (hu)
AT (1) ATE103582T1 (hu)
CA (1) CA2044200A1 (hu)
DE (1) DE69101523T2 (hu)
DK (1) DK0461972T3 (hu)
ES (1) ES2062716T3 (hu)
FI (1) FI912667A (hu)
FR (1) FR2663023B1 (hu)
HU (1) HUT57693A (hu)
IE (1) IE65272B1 (hu)
NO (1) NO174665B (hu)
PT (1) PT97935A (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7736383B2 (en) * 2005-01-07 2010-06-15 Rex Medical, L.P. Vein filter cartridge
CN107118132B (zh) * 2017-06-13 2019-08-23 贵州医科大学 酚氧类氮氧化物作为去乙酰化酶抑制剂的抗肿瘤应用
CN107602359A (zh) * 2017-09-15 2018-01-19 江西凡生实业有限公司 反式柠檬醛的制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE209910C (hu) *
CH628868A5 (en) * 1975-08-06 1982-03-31 Nissan Chemical Ind Ltd Process for the preparation of acyclic monoterpene alcohols
JPS5528968A (en) * 1978-08-24 1980-02-29 Nissan Chem Ind Ltd Production of amine oxide
ATE6246T1 (de) * 1980-10-31 1984-03-15 F. Hoffmann-La Roche & Co. Aktiengesellschaft Verfahren zur herstellung von citral.
US4533751A (en) * 1981-10-09 1985-08-06 Scm Corporation Preparation of 1,3-dienamines from myrcene and substituted myrcene
US4745229A (en) * 1986-02-28 1988-05-17 Kuraray Company Ltd. Process for preparing α, β-unsaturated aldehydes

Also Published As

Publication number Publication date
ATE103582T1 (de) 1994-04-15
FI912667A (fi) 1991-12-12
NO912214D0 (no) 1991-06-10
NO174665B (no) 1994-03-07
PT97935A (pt) 1992-03-31
US5155277A (en) 1992-10-13
DE69101523T2 (de) 1994-08-04
DK0461972T3 (da) 1994-05-02
EP0461972B1 (fr) 1994-03-30
NO912214L (no) 1991-12-12
FI912667A0 (fi) 1991-06-03
IE911966A1 (en) 1991-12-18
EP0461972A1 (fr) 1991-12-18
KR920000686A (ko) 1992-01-29
FR2663023B1 (fr) 1992-07-31
ES2062716T3 (es) 1994-12-16
JPH04356437A (ja) 1992-12-10
IE65272B1 (en) 1995-10-18
DE69101523D1 (de) 1994-05-05
FR2663023A1 (fr) 1991-12-13
CA2044200A1 (fr) 1991-12-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU198437B (en) Process for producing mono- or bis-carbonyl-compounds
JPH0536428B2 (hu)
US6278016B1 (en) Methods for conversion of isoprene to prenyl alcohol and related compounds
CN100364950C (zh) 2-(烷基)环烯酮的制备方法
US20010003784A1 (en) Process for preparing ketones, in particular 6-methylheptan-2-one
US5872277A (en) Methods for preparing prenyl alcohol
HUT57693A (en) Process for transforming n-oxides of tertiary amines into aldehydes
JP2818620B2 (ja) 不飽和ケトンの製造方法
US4137257A (en) Terpene hydroxysulfonic acids and corresponding hydroxysulfonate salts
US4055601A (en) Process for the oxidation of primary allylic alcohols
CA1109486A (en) Process for the production of di-n-propylacetic acid
CN101679175B (zh) 制备1,4-二烷基-2,3-二醇-1,4-丁二酮的方法
JP5001549B2 (ja) α−アルキルシンナムアルデヒド類の製造方法
EP0338666B1 (en) Method for the preparation of 2,3,5-trimethylbenzoquinone
JPS642579B2 (hu)
JPS58189133A (ja) 2,3,5−トリメチル−p−ベンゾキノンの製法
EP0347021B1 (en) Process for the preparation of 2,3-dimethoxy-5-methylbenzoquinone
US4663488A (en) Oppenauer oxidation of geraniol/nerol
JP3882245B2 (ja) フィトン及びイソフィトールの製造方法
US5202497A (en) Process for preparing unsaturated aldehydes
US3463810A (en) Method for selective reduction of alpha,beta-ethylenically unsaturated carbonyl compounds
Kuwamura et al. Studies of the Derivatives of Epichlorohydrin. III. A New Method of Preparing γ-Alkoxy-γ-butyrolactones
US20040171850A1 (en) Process for producing cycloakanone derivatives
US5939581A (en) Processes for preparing hydrocinnamic acid
JPH0435471B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee