HUT57558A - Method for processing tobacco - Google Patents

Method for processing tobacco Download PDF

Info

Publication number
HUT57558A
HUT57558A HU904949A HU494990A HUT57558A HU T57558 A HUT57558 A HU T57558A HU 904949 A HU904949 A HU 904949A HU 494990 A HU494990 A HU 494990A HU T57558 A HUT57558 A HU T57558A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tobacco
solvent
extract
extraction
aqueous
Prior art date
Application number
HU904949A
Other languages
English (en)
Other versions
HU904949D0 (en
Inventor
Barry Smith Fagg
Gary Maurice Dull
Richard Garfias Haberkern
Robert Austin Merricks
John Elliott Stewart
Original Assignee
Reynolds Tobacco Co R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reynolds Tobacco Co R filed Critical Reynolds Tobacco Co R
Publication of HU904949D0 publication Critical patent/HU904949D0/hu
Publication of HUT57558A publication Critical patent/HUT57558A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • A24B15/18Treatment of tobacco products or tobacco substitutes
    • A24B15/24Treatment of tobacco products or tobacco substitutes by extraction; Tobacco extracts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • A24B15/18Treatment of tobacco products or tobacco substitutes
    • A24B15/24Treatment of tobacco products or tobacco substitutes by extraction; Tobacco extracts
    • A24B15/26Use of organic solvents for extraction

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás dohány feldolgozására, közelebbről eljárás a dohány kémiai természetének megváltoztatására.
Az elterjedt dohányáruk, igy a cigaretták alakja lényegében hengeres rudhoz hasonló; szívható anyagból, mint dohányszeletekből vagy -szálakból (azaz töltési alakra vágott dohányból) álló töltetet tartalmaznak, amelyet papírburkolat vesz körül, ezáltal dohányrudat képezve. Kívánatos olyan cigaretta előállítása, amely hengeres szürőelemet tartalmaz, amely a dohányrud végével érintkezik. A szürőelemek általában hengeres burkolatba zárt cellulóz-acetát szálakat tartalmaznak, és a dohányrudhoz szipkaszerü burkolóanyaggal csatlakoznak.
A dohányt különböző eljárási műveleteknek vetik alá, mielőtt felhasználják a cigarettagyártásban. A dohányt gyakran kémiai vagy fizikai eljárásokkal kezelik az illat vagy az elszívási jellemzők módosítása céljából. Bizonyos feltételek között kívánatos lehet bizonyos komponensek, igy nikotin szelektív eltávolítása a dohányból. A nikotin dohányból történő eltávolítására különböző eljárásokat javasoltak. Számos ilyen tipusu eljárást tárgyal a 280 817 számú európai, és a 4 744 375 számú USA-beli szabadalmi leírás. A nikotin dohányból történő eltávolítására irányuló további eljárást ismertet a 3 236 699 számú európai szabadalmi bejelentés.
Továbbra is kívánatos olyan eljárás, amely a dohány kémiai természetét vagy összetételét hatásosan és hatékonyan megváltoztatja, és különösen olyan eljárás, amely alkalmas a dohányból kiválasztott komponensek eltávolítására.
A találmány célja eljárás kidolgozása dohány kémiai összetételének megváltoztatására, amely előnyös kiviteli alakjában alkalmas legalább egy kiválasztott anyagnak a dohányból történő eltávolítására.
A találmány szerinti eljárás lényege az, hogy
A) a dohányt extraháló oldószerrel kezeljük, és igy az oldószerben dohány-extraktumot nyerünk,
B) a dohány-extraktum kémiai összetételét megváltoztatjuk, igy feldolgozott dohány-extraktumot nyerünk,
C) az extraktum és az oldószer teljes tömegére vonatkozóan 10-30 % feldolgozott dohány-extraktumot tartalmazó extraháló oldószert állítunk elő,
D) az extraháló oldószerben lévő feldolgozott dohány-extraktumot további dohánymennyiséggel érintkeztetjük extrakciós körülmények között, igy oldószer, dohány-extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány keverékét állítjuk elő,
E) az oldószerben oldhatatlan dohányt elválasztjuk az oldószer és a dohány-extraktum egy részétől, igy oldószer, dohány-extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány olyan keverékét állítjuk elő, amelyben az oldószer és a dohány-extraktum előre meghatározott része érintkezik az oldószerben oldhatatlan dohánnyal, és
F) az E) műveletben előállított keverékből az oldószer legalább egy részét elválasztjuk, és igy feldolgozott
-4 — dohányt nyerünk.
Az előzőleg összegyűjtött dohány-extraktum és szolvens tovább kezelhető a dohány-extraktum kémiai összetételének megváltoztatására, igy továbbfeldolgozott extraktumot nyerünk. Ilyen feldolgozott dohány-extraktumot nyerünk az extraháló oldószerben, és azt extrakciós körülmények között további dohánymennyiség extrahálására használjuk. Az eljárási műveleteket mint olyant tetszőleges mennyiségű (azaz tetszőleges adagszámu) dohány kémiai összetételének megváltoztatására folytathatjuk.
A találmány tárgya még közelebbről eljárás alkaloidáknak, igy nikotinnak dohányból történő eltávolítására. Egy ilyen eljárás magába foglalja viz jellegű extraháló oldószerben (például vízben) dohány-extraktum kinyerését a dohánynak az oldószerrel történő extrahálása utján. Nikotinmentes dohány-extraktum kinyerése céljából az extraktumból eltávolítjuk a nikotint. A nikotinmentes dohány-extraktumot az extraháló oldószerben nyerjük, és azt egy további mennyiségű (azaz egy második adag) dohánnyal érintkeztetjük extrakciós körülmények között. így vizes dohány-extraktum és vízben oldhatatlan dohány zagyát nyerjük. A vízben oldhatatlan dohányt elválasztjuk az oldószer és a dohány-extraktum előre meghatározott részétől (azaz a zagyot lefölözzük, hogy a vizes dohány-extraktum egy bizonyos részét eltávolitsuk az oldhatatlan résztől, amelynek során oldhatatlan dohány és dohány-extraktum nedves keverékét nyerjük). Ezután az extraháló oldószer legalább egy részét elválasztjuk a lefölözött hányadtól (azaz a vízben oldhatatlan dohány és a dohány-extraktum nedves keverékét egy kívánt nedvességtartalomig szárítjuk). Az extraháló oldószer dohány-extraktum tartalma általában olyan, hogy amikor a második adag dohány vízben oldhatatlan részét lefölözzük, a dohány-extraktum egy része érintkezésben marad az oldhatatlan dohánnyal, igy a kívánt nedvességtartalomra történő szárításkor a dohány-extraktum és az oldhatatlan dohány kapott keverékének száraz tömege lényegében megegyezik a dohány extrahálás előtti tömegével, amelyet korrigálunk a találmány szerinti eljárás műveletei során eltávolított anyag(ok) tömegéve1.
A találmány előnyös kiviteli alakjában a dohány-extraktumból kiválasztott anyago(ka)t eltávolítunk a dohány-extraktumot tartalmazó cseppfolyós extraháló oldószernek (azaz extraktum/extraháló oldószer keveréknek) egy másik cseppfolyós oldószerrel történő érintkeztetése utján. A második oldószer nem elegyedik az extraktum/extraháló oldószer keverékkel, és az extraktum/extraháló oldószer keverékben lévő kiválasztott anyag(ok) átvitele játszódik le a második oldószerbe. A feldolgozott dohány-extraktum/extraháló oldószer keveréket ezután elválasztjuk a dohány-extraktumból eltávolított kiválasztott anyago(ka)t tartalmazó második oldószertől.
A dohány nikotinmentesitésének előnyös eljárásában vizzel extrahált dohány-extraktumot tartalmazó vizes cseppfolyós extraháló oldószert (azaz vizes dohány-extraktumot)
-6ρΗ > 9 értékre állítunk, és érintkeztetjük egy második cseppfolyós oldószerrel, amely
i) nem elegyedik a vizes dohány-extraktummal, és ii) nikotin számára jó oldószer.
A kellő ideig és kellő körülmények között végzett érintkeztetés után a vizes dohány-extraktumot és a második oldószert elválasztjuk egymástól. Ennek során nikotinmentesitett vizes dohány-extraktumot és a nikotint tartalmazó második oldószert nyerjük.
A találmány szerinti eljárás a szakembernek hatásos és hatékony eljárást nyújt a dohány kémiai természetének és összetételének szabályzott megváltoztatásához. Ez azt jelenti, hogy a találmány szerinti eljárást olyan módon alkalmazhatjuk, hogy a dohány kémiai összetételének változása ellenőrizhető legyen a kivánt fokú változás biztosítására. Különös jelentőségű a dohányból kiválasztott anyag(ok) eltávolítására irányuló eljárás. Kiválasztott anyag(ok), igy a nikotin jelentős mennyisége távolítható el a dohányból, mialatt egyéb anyagok dohányból történő eltávolítása minimális értéken tartható. A találmány szerinti eljárás előnyös kiviteli alakja szerint (töltési alakra vágott) dohány nikotinmentesithető úgy, hogy a kiindulási dohányban jelen lévő nikotinnak több mint 90 %-át, előnyösen több mint 95 %-át eltávolítjuk.
A találmányt a következőkben ábrákkal szemléltetjük.
Az 1. ábra a találmány szerinti eljárás egyik kiviteli alakjának műveleteit tünteti fel sematikusan.
-ΊΑ 2. ábra olyan berendezés sematikus rajza, amelyben a találmány szerinti eljárás bizonyos műveletei elvégezhetők.
A 3. ábra a 2. ábrán mutatott berendezés egyik részletének kinagyított rajza.
A 4. ábra a találmány szerinti eljárás bizonyos műveleteinek elvégzésére alkalmas berendezés keresztmetszetét mutatja.
Az 1. ábra szerint a 10 dohányt, amely lehet dohánypor, töltési alakra vagy keskeny szalagokra vágott dohány, egy 13 vizes extraháló oldószerrel érintkeztetjük. Az érintkeztetés történhet folyamatosan vagy adagonként. A 10 dohány és a 13 extraháló oldószer 15 keveréke a vizben oldódó komponenseknek a dohányból történő eltávolítása elősegítésére a 17 keverőben kezeljük. A keveréket a 19 berendezésben elválasztási feltételeknek vetjük alá 21 vizes dohány-extraktum (azaz az extraháló oldószerben lévő vizoldható dohányextraktum) és 23 vizben oldhatatlan dohány-maradék előállítása céljából. Adott esetben a 21 vizes dohány-extraktumot megfelelő oldott dohány-szárazanyag tartalomig koncentráljuk 25 vékonyfilm-bepárló vagy hasonló berendezés segítségével.
Bár a 21 vizes dohány-extraktum pH-ja függ olyan tényezőktől, mint az extrakciónál alkalmazott 10 dohány minősége, a vizes dohány-extraktum pH-értéke általában kisebb, mint 6. A vizes dohány-extraktumot 28 ammóniával (azaz ammónium-hidroxiddal vagy gáznemü ammóniával) érintkeztetjük a vizes dohány-extraktum pH-értékének legalább 9-re, előnyösen legalább 10-re történő növelésére. A 28 adagolt ammónia utján
-8megnövelt pH-értékü vizes dohány-extraktumot egy 30 második oldószerrel, igy monofluor-triklór-metánnal (azaz a nikotin számára jó oldószerrel) érintkeztetjük, igy a nikotint a vizes dohány-extraktumból a második oldószerbe visszük át. A két oldószert és a bennük lévő extrahált anyagokat ezután a 32 berendezésben elválasztjuk egymástól. Ennek során
i) 35 nikotinmentes, vizes dohány-extraktumot és ii) 37 nikotintartalmu második oldószert nyerünk. Adott esetben 38 kiválasztott adalékokat vihetünk be a 35 nikotinmentes extraktumba az extraktum kémiai összetételének további megváltoztatása céljából.
A 35 nikotinmentes, vizes dohány-extraktumot a 40 berendezésben további kezelésnek vetjük alá az ammónia jelentős részének eltávolítására. így a 35 vizes extraktumot porlasztással szárítjuk (azaz a vizes oldószert és ammóniát elpárologtatjuk, és poralaku, porlasztással szárított extraktumot nyerünk), vagy desztilláljuk (az ammónia elpárologtatására alkalmas viszonyok között), és igy az extraktumból teljesen vagy jelentős mértékben eltávolítjuk az adagolt ammóniát.
Az adagolt ammónia eltávolításával kapott nikotinmentes dohány-extraktumot megfelelő vizes extraháló oldószerrel érintkeztetjük, és igy a 42 nikotinmentes, vizes dohány-extraktumot nyerjük. A vizes extraháló oldószerben lévő feldolgozott nikotinmentes extraktum különösen előnyös mennyisége a dohány-extraktum és oldószer teljes tömegére vonatkoztatva 10-30 tömeg% extraktum (azaz a dohányból kioldott szilárd
-9anyagok). Adott esetben 43 kiválasztott adalékokat vihetünk be a nikotinmentes, vizes dohány-extraktumba az extraktum kémiai összetételének további megváltoztatására.
A 42 feldolgozott nikotinmentes, vizes extraktummal 45 további mennyiségű (azaz újabb adag) dohányt, igy töltési alakra vágott vagy keskeny szalagok alakjában lévő dohányt érintkeztetünk, és igy dohány-extraktum, oldószer és az oldószerben oldhatatlan dohány 49 keverékét (azaz zagyát) nyerjük. Az érintkeztetést végrehajthatjuk folyamatosan vagy adagokkal végzett műveletben, amint a következőkben részletesen tárgyaljuk. A kapott 49 keverék dohány-extraktuma a nikotinmentes dohány-extraktum és a 45 dohány extrahált komponenseit tartalmazza. A dohány, extraktum és extraháló oldószer 49 keverékét 51 keverőben keverhetjük a vizoldható komponensek dohányból történő extrakciójának elősegítésére, /
miközben előnyösen a vízben oldhatatlan dohány degradációját minimalizáljuk.
Az extraktum, a dohány és az oldószer 49 keverékét addig érintkeztetjük, amíg a keverék nikotintartalma viszonylag alacsony. Adagokkal végzett eljárásban
i) az extraktum és az oldószer mennyisége elegendően nagy a dohány mennyiségéhez viszonyítva, igy a keverék teljes tömegére vonatkoztatott nikotintartalom alacsony, vagy ii) a dohányt egymás után megfelelő számban ismételt művelettel extraháljuk, hogy a keverék tömegére vonatkozó nikotintartalom alacsony legyen.
A másik változatban a folyamatos eljárásban
-ιο-
ί) a nikotinmentes extraktumot és az oldószert folyamatosan érintkeztétjük a dohánnyal, amíg a keverék nikotintartalma nagyon csekély lesz, vagy ii) a nikotinmentes extraktumot és az oldószert folyamatosan érintkeztetjük a folyamatosan betáplált dohánnyal, úgy hogy nagyon alacsony nikotintartalmu keveréket nyerjünk. Miután a dohány, az extraktum és az oldószer 49 keverékének érintkeztetését befejeztük, a zagyot lefölözzük. Az oldhatatlan dohányt kipréseljük vagy kisajtoljuk az extraktum és az oldószer (azaz a vizes extraktum) 54 bizonyos részének eltávolítása céljából. Az extraktum és a vizben oldhatatlan dohány igy kapott 55 nedves keverékének száraz tömege lényegében megegyezik a találmány szerinti eljárás művelete előtti 45 dohány tömegével, kivonva abból a nikotin és egyéb eltávolított dohánykomponensek tömegét, illetve hozzáadva az alkalmazott adalékok tömegét.
A lefölözött dohányt az 56 szárítóberendezésben kezeljük, igy az 57 nikotinmentes dohányt nyerjük, amelynek nedvességtartalma 10-15 tömeg%. Az 57 nikotinmentes dohány ammóniatartalma előnyösen kisebb, mint 1 tömeg%, még előnyösebben kisebb, mint 0,5 tömeg%. A kapott 57 nikotinmentes dohányt 59 elszívható anyagként cigaretta gyártására alkalmazzuk. A nikotinmentes dohányt igy alkalmazhatjuk betöltés, végső kikészítés, további feldolgozás vagy kezelés, a kívánt méretű anyag biztosítására irányuló rostálás és/vagy egyéb elszívható anyagokkal történő keverés céljára.
A 2. ábrán olyan 70 berendezést mutatunk be, amely al
-Ilka Ima s a találmány szerinti eljárás bizonyos műveleteinek elvégzésére. A szakember számára ilyen berendezés ismert a Karr-féle lengőtányéros extrakciós oszlop formájában (Karr
A.I: Ch. E. Journ. 5. kötet, 446, 1959). A 70 berendezés magában foglal egy hosszú, kis átmérőjű 72 csövet vagy oszlopot, amely úgy van elhelyezve, hogy hossztengelye lényegében függőleges síkban van. Az oszlop hossztengelyével lényegében koaxiálisán helyezkedik el a 74 tengely, amely a rajta bizonyos távolságban elhelyezkedő extrakciós tányérokat rögzíti. A 77 tányérok előnyösen merőlegesen helyezkednek el a 74 tengelyhez viszonyítva. A tengelyt a 79 változtatható sebességű mozgatóberendezés vagy egyéb eszköz tartja, amely a tengelyt (és ezáltal a tányérokat) periodikusan fel és le mozgatja. A 72 oszlop tartalmaz egy 81 felső betáplálási helyet vagy fuvókát, amelybe a 83 forrásból folytonosan adagoljuk a második (azaz nehéz) cseppfolyós oldószert. Az oszlop része a 86 betáplálás! hely vagy fuvóka is, amelybe a 88 forrásból folyamatosan tápláljuk be a cseppfolyós, vizes dohány-extraktumot.
A 74 tengely (és ezáltal a 77 tányérok) olyan sebességű lengőmozgást végeznek, amely elegendő ahhoz, hogy a két folyadék érintkezése megfelelő legyen, azonban elegendően csekély ahhoz, hogy a két folyadék közötti nemkívánatos emulzióképződést minimálisra csökkentsük vagy megszüntessük. A raffinátum (azaz a nikotinmentes, vizes dohány-extraktum, amelyet a második oldószerrel érintkeztettünk) a 72 oszlopot a 90 kiürítési helyen hagyja el, és a 92 tartályban gyűlik
-12• · « · · · · ···· · · · · · » · • ·· ·· ·. .
össze. A második oldószer és az extraháló oldószerből kivont anyag(ok) az oszlopot a 94 ürítési helyen hagyják el, és a 97 tartályban gyűlnek össze.
A 3. ábrán a 77 extrakciós tányér tengelyirányú nézete látható a 2. ábrán bemutatott oszlop hossztengelye mentén. A 77 távtartó átmérője közelítőleg megegyezik az oszlop belső átmérőjével. A tányér 100 nyílásán halad keresztül a tengely. A tányér tartalmazza a 102, 103, 104 és 105 külső, valamint a 108, 109, 110 és 111 belső nyílásokat is, amelyeken a folyadékok áthaladhatnak. A tányért általában fémből, igy saválló acélból, polimerizált anyagból, mint teflonból vagy hasonlóból állítják elő.
A 4. ábra a találmány szerinti eljárás bizonyos műveleteinek elvégzésére alkalmas 120 berendezést mutatja be. A 122 tartály oldalfalakból és fenékből áll, és tartalmazza a 124 extrahálandó dohányt. A 126 adagolónyilásba adagoljuk a 129 nikotinmentes vizes dohány-extraktumot, amely érintkezik a 124 dohánnyal. A nikotinmentes vizes dohány-extraktumot egy, a képen nem látható tartályból tápláljuk be a 130 csövön keresztül (amely a rajzon le van vágva) alkalmas (fel nem tüntetett) szivattyú alkalmazásával. A 131 rosta a dohány felett, azonban a 133 üritőnyilás alatt helyezkedik el annak megakadályozására, hogy a dohány elhagyhassa a tartályt. A számos 138 perforációval ellátott 136 cső, amelybe csatlakozik a (fel nem tüntetett) légtartályból jövő (elmetszve feltüntetett) 140 légvezeték a vizes extraktum légbuborékok utján történő keverése céljából. A 124 dohányt • ·
-13extrakciós körülményeknek vetjük alá a 129 nikotinmentes, vizes dohány-extraktum jelenlétében. A 133 üritőnyiláson keresztül távozó vizes dohány-extraktumot a 142 (nem mérethelyesen feltüntetett) tartályban gyűjtjük össze, később a nikotin eltávolítása céljából kezeljük, és számos további dohányadag extrahálására használhatjuk. Kívánt esetben számos 120 berendezés sorba kapcsolható, igy az egyik dohányt tartalmazó tartályt elhagyó dohány-extraktumot egy másik tartályban lévő dohánnyal érintkeztethetjük.
A 120 berendezés kényelmes eszközt biztosit nikotinmentes, vizes dohány-extraktum dohánymintával történő folytonos érintkeztetésére. Közelebbről nikotinmentes vizes dohány-extraktumot folyamatosan vezethetünk keresztül a 124 dohányt tartalmazó 122 tartályon kívánt sebességgel, amíg a vizes dohány-extraktum és a dohány keveréke eléri a kívánt alacsony nikotintartalmat. A másik változat szerint a 120 berendezés alkalmazható a nikotinmentes, vizes dohány-extraktumnak dohánymintával történő adagonkénti érintkeztetésére. Vizes dohány-extraktumot recirkuláltathatunk a 124 dohányt tartalmazó 122 tartályon keresztül.
A találmány szerinti eljárással különféle dohány kémiai összetételének módosítása lehetséges. Az alkalmazott dohányok olyan alakban vannak jelen, hogy extrakciós körülmények között egy részük oldható (azaz extrahálódik) az extraháló oldószerben, és egy részük oldhatatlan (azaz nem extrahálódik) az extraháló oldószerben. Az alkalmas dohányféleségek típusaira példa a fütött szárítóban kezelt Burley, ·· « ·
-14Maryland és Orientál tipusu dohányok, valamint a ritka és különleges dohányok. A dohányokat általában érlelik. A dohány lehet leveles és/vagy száron lévő alakban, vagy feldolgozott formában. A dohány igy lehet egész levelek, keskeny szalagok, töltési alakra vágott, feldolgozott szárak, expandált térfogatú töltődohány, regenerált keskeny szalagok vagy töltődohány, vagy előzetesen bizonyos fokig extrahált dohány alakjában. Dohányhulladék és a feldolgozás melléktermékei (azaz kaparék és por) szintén alkalmazhatók. Az előbb említett dohányok feldolgozhatok külön vagy azok keverékének alakjában.
Az extrakcióra szánt dohány különféle méretű lehet. Legelőnyösebb a keskeny szalag vagy a töltési alakra vágott dohány. A keskeny szalag vagy töltési alakra vágott dohány kívánatos, amennyiben a végső feldolgozást elnyert dohányt mint ilyent cigaretta gyártására használják.
A dohányt extraháló oldószerrel érintkeztetjük. Az egyik igen előnyös extraháló oldószer viz jellegű oldószer. Ilyen oldószerek elsősorban, szokásosan 90 tömeg%-nál nagyobb mértékben vizet tartalmaznak, és bizonyos körülmények között lényegében tiszta viz is alkalmazható. A lényegében tiszta viz kifejezés magában foglalhatja az ioncserélt vizet, desztillált vizet vagy csapvizet. Az extraháló oldószer lehet társ-oldószerek keveréke, igy víznek és egy vagy több, azzal elegyedő oldószer kisebb mennyiségének a keveréke. Ilyen társ-oldószer keverék lehet 95 rész vízből és 5 rész etanolból álló oldószer. Az extraháló oldószer kifejezés
-15alatt olyan vizet is érthetünk, amely pH-szabályzó anyagokat (azaz savakat vagy bázisokat) vagy pH-puffereket tartalmaz oldott állapotban. Vizes oldószer igy tartalmazhat ammónium-hidroxidot vagy elnyelt gáznemü ammóniát annak biztosítására, hogy az oldószer pH-értéke legalább 8 legyen.
Az extraháló oldószerrel érintkezésbe hozott dohány mennyisége változhat. Adagonként elvégzett extrakció esetén a dohány tömegére vonatkoztatott extraháló oldószer tömegének aránya általában nagyobb, mint 6:1, gyakran nagyobb, mint 8:1, és bizonyos esetekben nagyobb, mint 12:1. A dohány tömegéhez viszonyított oldószer mennyisége olyan tényezőktől függ, mint az oldószer típusa, az extrakció során alkalmazott hőmérséklet, az extrakciónak alávetett dohány típusa vagy formája, a dohány és az oldószer érintkeztetésének módja, az alkalmazott extrakciós eljárás típusa és egyéb ilyen tényezők. A dohány extraháló oldószerrel való érintkeztetésének módja nem különösen kritikus, és a dohány extrakciója mint olyan elvégezhető folytonos vagy adagonkénti módszerrel.
Az extrakció elvégzésének körülményei változhatnak. A szokásos hőmérséklettartomány 5-75 °C, előnyös a 10-60 °C, még előnyösebb a 15-35 °C, és különösen előnyös a környezeti hőmérséklet. Az oldószer/dohány keverékét (keverővei, rázással vagy egyéb módon) keverhetjük az extrakció sebességének növelésére. Az adagonként! extrakció esetén a komponensek megfelelő extrakciója általában végbemegy 60 percnél, gyakran 30 percnél rövidebb idő alatt.
-16A dohányból széles tartományba eső komponensek extrahálhatók. Az egyes extrahált komponensek és azok extrahált mennyisége gyakran függ a kezelt dohány típusától, az alkalmazott oldószer tulajdonságaitól és az extrakció körülményektől (amelyek magukba foglalják az extrakció hőmérsékletét, valamint időtartamát). Lényegében tiszta vízből álló extraháló oldószer igy például elsősorban a dohány vizoldható komponenseit extrahálja, amig viz és kis mennyiségű alkohol társ-oldószerek keveréke extrahálhatja a dohány vizoldható komponenseit, valamint más oldhatósági jellemzőkkel rendelkező dohány-alkotók bizonyos mennyiségét. Viz jellegű oldószert használva a dohányból extrahált vizoldható komponensek magukba foglalják az alkaloidákat, savakat, sókat, cukrokat és hasonló vegyületeket. A vizoldható extrahált dohánykomponensek tartalmazzák a dohánynak számos zamatanyagát .
Az extraháló oldószert és a dohány-extraktumot ezután elválasztjuk az oldhatatlan dohánymaradéktól. Az elválasztás módja változhat, azonban alkalmasan hagyományos elválasztási műveleteket, mint szűrést, centrifugálást vagy hasonlókat alkalmazunk. Kívánatos, hogy az oldószer és az extraktum olyan oldatát nyerjük, amely nagyon csekély mennyiségű szuszpendált szilárd anyagot tartalmaz. Az oldhatatlan maradékot előnyösen kezeljük előre meghatározott mennyiségű oldószer és dohány-extraktum eltávolítása céljából. Az oldhatatlan maradékot nem szükségszerűen alkalmazzuk az eljárás további műveleteiben, és az eldobható.
♦ · t * · · · • ♦ · · · · · ···· · · · · · · · • c « · · »« ·· » ·
-17Az oldószert és az extrahált dohánykomponenseket megszűrhetjük a szuszpendált oldhatatlan részecskék eltávolítására, majd töményithetjük, oldószerrel hígíthatjuk, vagy száríthatjuk porlasztás vagy kifagyasztás utján, vagy egyéb módon feldolgozhatjuk különösen tárolási vagy kezelési célból. Szárított extraktumok, mint porlasztással szárított dohány-extraktumok később újra feloldhatók extraháló oldószerben további kezelés vagy további extrakciós eljárás műveletei számára.
Feldolgozott extraktum előállítása céljából a dohány-extraktum kémiai összetételét megváltoztatjuk, és a dohány-extraktum kémiai összetételének megváltoztatására számos módszert alkalmazhatunk. A dohány-extraktumot igy hőkezelhetjük, kezelhetjük nikotin, nitrátok vagy egyéb komponensek eltávolítása céljából, kezelhetjük membránnal bizonyos oldható vagy diszpergálható, nagy molekulatömegü komponensek eltávolítása céljából, vagy érintkeztethetjük legalább egy adalékanyaggal, amely magában foglalhat bevonó vagy végkikészitő anyagokat, szerves savakat (igy citromsavat, aszkorbinsavat, almasavat, borostyánkősavat, tejsavat, ecetsavat, szukcinsavat vagy malonsavat), monoammónium-foszfátot, diammónium-foszfátot, ammóniát, cukrokat, aminosavakat, hidrolizált aminosavakat vagy azok keverékét. Egy adott dohány-extraktumba bevitt adalékanyagok típusát és mennyiségét a kémiai utón megváltoztatott dohány végtermék kívánt természetétől függően változtathatjuk, és az alkalmazott adalékanyagok típusát és mennyiségét kísérletezés ut • · • · ····
-18ján határozhatjuk meg. Kívánt esetben bizonyos komponenseket eltávolithatunk a dohány-extraktumból, és bizonyos kiválasztott adalékanyagokat bevihetünk a dohány-extraktumba. Ha az kívánatos, extraháló oldószerben lévő dohány-extraktumot kezelhetünk ioncserés, adszorpciós vagy további extrakciós művelet utján. Vizes dohány-extraktumot előnyösen
i) folyadék/folyadék extrakciós eljárás műveleteivel, vagy ii) szuperkritikus extrakciós eljárás műveleteivel kezelhetünk, amelyet az 1989. február 13-án benyújtott USA-beli 07/310 413 számú szabadalmi bejelentés ir le.
Nitrátok dohány-extraktumokból történő eltávolítás! módszerei (igy kálium-nitrát eltávolítása Burley extraktumból) a szakember számára nyilvánvalóak (4 131 117 számú USA-beli szabadalom).
Vizes dohány-extraktum pH-értékét megváltoztathatjuk.
Vizes dohány-extraktum pH-ját növelhetjük bázikus vegyületeknek az extraktumból történő eltávolítása elősegítésére, csökkenthetjük savas vegyületek eltávolítása elősegítésére vagy semlegessé tehetjük semleges vegyületek eltávolításának megkönnyítésére. A vizes pH-extraktum pH-ját növelhetjük alkaloidák, mint nikotin eltávolításának fokozására egy olyan második oldószerrel történő érintkeztetés során, amely az alkaloidák jó oldószere. Bizonyos eljárások számára a vizes dohány-extraktum pH-ját szokásosan úgy változtatjuk meg, hogy az 7 vagy annál nagyobb, gyakran 8 vagy annál nagyobb, és esetenként 9 vagy annál nagyobb legyen. Maximális nikotin-eltávolítás céljából a vizes dohány-extraktum • w ·«·«
-19pH-értékét legalább 10-re állítjuk be. A vizes dohány-extraktum pH-értékének növelésére szolgáló előnyös lúgos anyagok magukba foglalják a gáznemü ammóniát és az ammónium-hidroxidot. Az extraháló oldószer és a dohány-extraktum pH-értékének megváltoztatására szolgáló egyéb anyagok a szakember számára nyilvánvalóak. Kívánatos lehet, hogy vizes dohány-extraktum pH-ját megváltoztassuk, elvégezzünk egy folyadék/folyadék extrakciós műveletet bizonyos anyag(ok)nak a vizes extraktumból történő eltávolítására, összegyüjtsük a kapott vizes extraktumot, megváltoztassuk a kapott vizes extraktum pH-ját, és elvégezzünk egy második műveletet bizonyos más anyag(ok)nak a vizes extraktumból történő eltávolítására. A dohány-extraktumnak a második oldószerrel végzett folyadék/folyadék extrakciós művelete során alkalmazott extraháló oldószer mennyiségéhez viszonyított menynyisége változhat. Bár ajánlhatók nagy koncentrációjú extraktumok, az extraháló oldószerben lévő oldott dohány-komponensek általában nem érik el a 25 tömeg%-ot, szokásosan nem érik el a 20 tömeg%-ot.
A második oldószer különböző tipusu lehet. A második oldószer lehet gáznemü vagy cseppfolyós állapotú. így kiválasztott anyag(ok) eltávolítható(k) a cseppfolyós extrakciós oldószerben lévő dohány-extraktumból gáz/folyadék vagy folyadék/folyadék elválasztási műveletekkel. A gáznemü oldószer lehet szervetlen oldószer, mint a kén-hexafluorid. Előnyösek a cseppfolyós alakban alkalmazott oldószerek. A második oldószer előnyösen teljesen halogénezett szénhidrogén, mint • · · · φ · · • · · ·· * · ···· · , · »· · · ♦ ♦· ·♦ ·Φ ····
-20monofluor-triklór-metán (CFC 11) vagy részben halogénezett szénhidrogén, mint diklór-trifluor-etán (HCFC 123). A második oldószer egyéb típusai a trigliceridek, amelyek magukba foglalják a pálmaolajat, lenolajat, szójaolajat, kukoricaolajat és hasonlókat. Alkalmazhatók szerves oldószerek is, igy pentán, hexán, heptán, n-propil-acetát, etil-acetát és izopropil-acetát. Az kedvező második oldószerek a dohány-extraktumban lévő bizonyos kiválasztott anyagok számára nagyon jó oldószerek, és az extraháló oldószerrel nem elegyednek. Ha a Karr-féle lengőtányéros extrakciós oszlopot alkalmazzuk, különösen kívánatos, hogy a dohány-extraktum/extraháló oldószer keverék és a második folyékony oldószer sűrűsége lényegesen eltérjen egymástól.
A találmány szerinti eljárás előnyös kiviteli alakjában az extraktum/extraháló oldószer keverék és a második oldószer általában nem elegyednek. Ezen azt értjük, hogy az extraktum/extrakciós oldószer keverék és a második oldószer nem hajlamos az egymással történő keveredésre, és ha érintkeznek, külön fázisban maradnak. Ha a folyadék/folyadék extrakciós művelet körülményei között érintkeznek egymással, előnyös, ha az extraktum/extraháló oldószer keverék, és a második oldószer nem képeznek jelentős mértékben emulziót. Számos, a találmány szerinti eljárás szempontjából hasznos, nem keveredő oldószer esetén a második oldószer oldhatósága az extraktum/extraháló oldószer keverékben 20 °C hőmérsékleten kisebb, mint 1 tömeg%, és még előnyösebben kisebb, mint 0,5 tömeg%.
• · · ···· · · · · · · · • *· ·♦ ·· ····
-21Αζ extraktum/extraháló oldószer keveréket kétfázisú folyadékelegy előállítása céljából érintkeztetjük a második oldószerrel. A két fázis hőmérsékletét általában úgy szabályozzuk, hogy a fázisok érintkezésének időtartama alatt mind az extraktum/extraháló oldószer keverék, mind a második oldószer a saját forráspontja alatti hőmérsékleten maradjon. Ha a második oldószer CFC 11 vagy HCFC 123, kívánatos, hogy atmoszférikus nyomáson a két folyadék érintkezésének időtartama alatt mindkét folyadék hőmérsékletét 20 °C alatt tartsuk. A folyadék/folyadék extrakciót általában olyan hőmérsékleten végezzük, amely elegendően magas ahhoz, hogy az emulzióképződést minimalizáljuk, vagy megakadályozzuk, de elegendően alacsony ahhoz, hogy minimalizáljuk vagy megakadályozzuk az egyik vagy mindkét folyadék párolgását. A két folyadék hőmérsékletét azonban meg lehet úgy választani, hogy a kiválasztott anyagok extraháló oldószerből a második oldószerbe történő optimális anyagátvitelét biztosítsuk.
A két folyadékot olyan feltételeknek vetjük alá, amelyek lehetővé teszik kiválasztott dohány-anyag(ok)nak az extraháló oldószerből a második oldószerbe történő átvitelét. Az extraháló oldószerben lévő bizonyos extrahált dohánykomponensek oldhatósága jelentősen nagyobb lehet a második oldószerben. Különösen a legalább 10-es pH-ju vizes dohány-extraktumban lévő nikotin és más alkaloidák rendelkeznek a második oldószerben nagyobb oldhatósággal, mint teljesen vagy részlegesen halogénezett szénhidrogénben.
Miután a két folyadékot érintkeztettük egymással, az • ·
-22egyes fázisokat elválasztjuk egymástól. A két folyadék érintkeztetését előnyösen olyan körülmények között végezzük, amelyek biztosítják, hogy a kívánt dohány-alkotó(k) jelentős mennyisége kerüljön át az extraháló oldószerből a második oldószerbe. Ezenkívül előnyös, ha a fázisok érintkeztetés alatti keverése olyan mértékű, hogy ezáltal emulzió képződését minimalizáljuk vagy elkerüljük. Ha Karr-féle lengőtányéros extrakciós oszlopot alkalmazunk a folyadék/folyadék extrakció elvégzésére, a könnyebb fázis (igy leggyakrabban a második oldószerrel végzett érintkeztetés után a dohány-extraktum komponenseit tartalmazó extraháló oldószer) előnyösen általában az oszlop felső ürítési helyén távozik, és kerül összegyűjtésre, és a nehezebb fázis (igy leggyakrabban az extraháló oldószerből eltávolított kiválasztott dohány-komponenseket tartalmazó, sűrűbb második oldószer) előnyösen az oszlop alsó ürítési helyen ürül és kerül összegyűjtésre. A két oldószer és az általuk extrahált dohány-komponensek érintkeztetésére és/vagy elválasztására szolgáló egyéb berendezések (igy elválasztótölcsérek, centrifugális extraháló berendezések és forgótárcsás oszlopok) a szakember számára nyilvánvalóak.
A folyadék/folyadék extrakciós eljárás után a második oldószer által tartalmazott kiválasztott dohány-komponenseket általában elválasztjuk (azaz izoláljuk) a második oldószertől. A második oldószert általában ledesztilláljuk, és a benne tartalmazott dohány-komponenseket összegyűjtjük. Az eljárás egy másik változataként, ha a második oldószert niko• ·
-23tinnak vizes dohány-extraktumból történő extrahálására alkalmaztuk, a második oldószert folyadék/folyadék extrakciós eljárásban megsavanyitott vizes oldattal kezelhetjük a nikotinnak a második oldószerből történő eltávolítására. Az igy kezelt, dohány-komponensektől lényegében mentes második oldószert ezután ismét alkalmazhatjuk további folyadék/folyadék extrakciós műveletekhez.
A folyadék/folyadék extrakciós eljárás után az extraháló oldószerben maradó dohány-extraktumot alkalmazhatjuk a kinyerés állapotában, betöményités után, extraháló oldószerrel történő hígítás után vagy az extraháló oldószertől történő elválasztás (azaz izolálás) után. A folyadék/folyadék extrakciós eljárás után összegyűjtött vizes extraktumot igy száríthatjuk kifagyasztással, porlasztással vagy hasonló módon, úgy hogy az extraháló oldószer nagy részét eltávolítjuk abból. Ezáltal koncentrált, feldolgozott dohány-extraktumot nyerhetünk stabilizált formában. A koncentrált, feldolgozott dohány-extraktumot ezután nyerhetjük a találmány szerinti eljárásnak megfelelően további alkalmazásra szolgáló extraháló oldószerben.
Viszonylag nagy adagolt ammóniatartalmú vizes dohány-extraktumból, amelyet folyadék/folyadék extrakciós eljárással nikotinmentesitettünk, az adagolt ammóniát lényegében teljesen vagy részben eltávolíthatjuk. A nikotinmentesitett vizes dohány-extraktumot igy kezelhetjük desztillációs (azaz az ammónia elpárolgását kiváltó) körülmények között, vagy száríthatjuk porlasztással (azaz elpárologtatjuk az ammóniát
-24és a vizet, és igy poralaku, porlasztással szárított, nikotinmentesitett dohány-extraktumot nyerünk). A desztillációs és porlasztásos szárítási műveletek körülményei változóak, és ezek a szakember számára nyilvánvalóak. Bár kevésbé előnyös módszer (az adagolt ammónia következtében), a viszonylag magas pH-ju nikotinmentesitett vizes dohány-extraktumot semlegesíthetjük úgy, hogy a vizes extraktumot hatásos mennyiségű savas anyaggal érintkeztetjük.
Különösen előnyös eljárás ammóniának a nikotinmentesitett vizes dohány-extraktumból történő eltávolítására a vizes extraktum desztillációs oszlopban végzett vákuumdesztillációja. Megfelelő desztillációs oszlopokat ismertetnek McGabe és Smith (Unit Operations of Chemical Engineering,
12. fejezet, (1956)). így 10-15 tömeg%-ban oldott szilárd dohány-komponenseket tartalmazó, nikotinmentesitett vizes dohány-extraktumot 15 elméleti tányérszámu desztillációs oszlop 10. tányérjára vezetjük, és a nyomást 40 kPa értéken és a hőmérsékletet 80 °C-on tartjuk. Fejpárlatként ammónia és viz távozik az oszlop tetejéről, és 15-25 tömeg% oldott szilárd dohánykomponenst tartalmazó, és mintegy 7-es pH-értékü nikotinmentesitett vizes dohány-extraktumot távolítunk el fenék-termékként az oszlopból.
A feldolgozott dohány-extraktumot az extraháló oldószerben nyerjük. A feldolgozott dohány-extraktumhoz további extraháló oldószert adhatunk, vagy az extraháló oldószerben lévő feldolgozott dohány-extraktumot betöményithetjük. Általában a feldolgozott dohány-extraktum (azaz az oldott szilárd dohány-komponensek) előre meghatározott mennyiségét nyerjük az extraháló oldószerben. A dohány-extraktum előre meghatározott mennyiségét úgy állapítjuk meg, hogy a dohánynak a dohány-extraktummal és oldószerrel történő érintkeztetése után, és amikor az oldószer és a dohány-extraktum egy részét attól elválasztjuk, az oldószer és a dohány-extraktum előre meghatározott része maradjon érintkezésben a dohány oldhatatlan részével.
Vizes, nikotinmentesitett dohány-extraktumot (azaz extraháló oldószerben lévő feldolgozott extraktumot) általában úgy állítunk elő, hogy a dohány-extraktum és oldószer teljes tömegére vonatkozóan az oldószerben lévő oldott dohány-komponensek tartalma 10-30 %, előnyösen 15-25 %, még előnyösebben 17-20 % legyen. Ilyen vizes extraktumot érintkeztethetünk dohánnyal, és a dohány oldhatatlan részét lefölözhetjük, és ezáltal dohány-extraktum és oldhatatlan dohány olyan nedves keverékét nyerjük, amelynek nedvességtartalma 50-95 tömeg%, előnyösen 60-90 tömeg%. A mintegy 18 tömeg% oldott dohány-komponenseket tartalmazó vizes, nikotinmentesitett dohány-extraktumot igy érintkeztethetjük dohánnyal, és az oldhatatlan dohányt lefölözzük mintegy 70 tömeg% nedvességtartalomig annak érdekében, hogy szárítás utján (azaz a nedvesség eltávolítása után) olyan nikotinmentesitett dohányt nyerjünk, amely mind a vízben oldhatatlan, mind a vizoldható dohány-komponenseket a kivánt mennyiségben tartalmazza.
A feldolgozott dohány-extraktumot és az extraháló
-27kb. 10 tömeg% oldott dohány-komponenseket tartalmazó, nikotinmentesitett, vizes dohány-extraktum három egymást követő részletével, és a kapott zagyot fölözési műveletnek vetjük alá, igy valamennyi egymást követő részlet érintkeztetése után oldhatatlan dohány és dohány-extraktum mintegy 78 tömeg%-os nedves keverékét nyerjük, és a harmadik fölözési művelet után az extraktum és oldhatatlan dohány nedves keverékét 10-15 tömeg% nedvességtartalomra száríthatjuk, ezáltal olyan töltődohányt nyerünk, amely nikotin-tartalmának 96 tömeg%-át kivontuk.
Dohányt extrahálhatunk folytonos eljárásban feldolgozott dohány-extraktumot és oldószert alkalmazva. A folytonos extrakciós eljárásban a dohánnyal érintkezésbe hozott extraktum és oldószer tömegaránya általában nagyobb, mint 40:1, előnyösen nagyobb, mint 50:1.
A feldolgozott dohány-extraktummal és extraháló oldószerrel érintkeztetett dohányt elválasztjuk a dohány-extraktum és oldószer egy részétől (például lefölözzük a keveréket) . Extraháló oldószer, extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány keverékét nyerjük (például extraktum és vízben oldhatatlan dohány nedves keverékét, ha az oldószer viz). Az oldószerben oldhatatlan dohány az oldószertől és az extrakciós körülményektől függően változhat. Viz jellegű oldószer esetén azonban a tipikusan oldhatatlan dohány magában foglal olyan cellulóz- és egyéb jellegű dohány-komponenseket, amelyek nincsenek az oldószerben oldva, vagy egyéb módon extrahálva. A találmány szerinti eljárás célja tekin-28tetében oldhatatlan anyagok azok a dohány-komponensek, amelyeket az alkalmazott extrakciós körülmények között az alkalmazott oldószer nem extrahál.
Szokásos fölözési eljárások vagy műveletek magukba foglalják prések, összetartó hevederek, centrifugák, csavarorsós prések, forgótárcsás prések vagy hasonlók alkalmazását. A fölözött dohányt száríthatjuk meleg levegős oszlopok, szalagos szárítók vagy hasonlók utján. A fölözött dohányt szokásosan 10-15 tömeg%, előnyösen 12-13 tömeg% nedvességtartalomig szárítjuk.
A dohánnyal érintkeztetett dohány-extraktumot és extraháló oldószert (azaz a dohánytól elválasztott extraktumot és oldószert, beleértve annak a fölözési művelet során elválasztott hányadát is) összegyűjtjük és feldolgozzuk. Az igy összegyűjtött extraktumot feldolgozhatjuk például úgy, hogy abból bizonyos anyago(ka)t eltávolítunk, ahhoz bizonyos adalékokat adunk és/vagy extraháló oldószerrel kivánt oldott szilárd anyag-tartalmat biztosítunk. Feldolgozott extraktumot mint olyant további dohányadag kémiai összetételének megváltoztatása céljából regenerálunk.
A következőkben a találmányt az oltalmi kört nem korlátozó értelmű példákkal szemléltetjük. Amennyiben arra eltérő értelemben nem utalunk, valamennyi megadott adat az anyag tömegére vonatkozik.
1. példa
Nikotinnak dohányból történő szelektív eltávolitási eljárását a következő módon végezzük:
Töltési alakra vágott, érlelt, légcsatornában kezelt és szárazanyag-tartalomra vonatkoztatva mintegy 2,5 % nikotin-tartalmu dohányt két adagra osztunk. Az egyik adagot későbbi használatra megőrizzük. A másik adagot egy saválló acélból készült tartályban extraháljuk mintegy 120 kg dohány/m3 csapviz koncentráció mellett. Az extrakciót környezeti hőmérsékleten (mintegy 20 °C-on) végezzük a keverék mechanikus keverése közben mintegy 1 óra időtartamon keresztül. A keveréket, azaz egy vizes dohány-extraktumot és egy oldhatatlan részt) centrifugáljuk, hogy az oldhatatlan részből annyi vizes extraktumot távolitsunk el, amennyit lehetséges. A vizes extraktumot vékony film-bepárlóban mintegy 30 % oldott szilárd anyagtartalomig koncentráljuk. A vékonyfilm-bepárlás feltételeit úgy választjuk meg, hogy a viz elpárologjon az extraktumból, mig a dohány párolgása minimális legyen. A koncentrált vizes extraktumot ezután porlasztással szárítjuk olymódon, hogy a vizes oldatot folyamatosan szivattyúzzuk egy 1-es méretű Anhydro tipusu porlasztásos szárítóba. A szárított port a száritó üritőnyilásánál gyűjtjük össze. A porlasztásos száritó bemeneti hőmérséklete mintegy 215 °C, a kimenő hőmérséklet mintegy 82 °C.
A porlasztással szárított dohány-extraktum barna, porszerü anyag, nedvességtartalma 5-6 %, és nikotintartalma mintegy 5 %. A porlasztásos szárítás lehetővé teszi, hogy a dohány-extraktumot későbbi felhasználás céljára tároljuk.
A porlasztással szárított extraktumot ezután környezeti hőmérsékleten csapvizzel hozzuk érintkezésbe mintegy 18 rész
-30extraktum:82 rész csapviz arányban. A kapott vizes dohány-extraktumot, amelynek pH-ja mintegy 5, a szuszpendált részecskék eltávolítása céljából szűrjük. Az oldathoz megfelelő mennyiségű vizes ammónium-hidroxid oldatot adva mintegy 10 körüli pH-ju vizes dohány-extraktumot nyerünk. Az igy nyert vizes dohány-extraktum nikotintartalma mintegy 0,7 %.
A 2. ábrán általánosan bemutatott Karr-féle lengőtányéros extrakciós oszlopot alkalmazunk. Az oszlop a Chem-Pro Corp. (Fairfield, N.J.) KC-1-8-XE-SS tipusu gyártmánya. Az oszlop tartalmaz egy 2,44 m hosszúságú és mintegy 2,54 cm belső átmérőjű üvegcsövet. Az oszlopon átnyúlik egy 6 mm átmérőjű tengely. A tengelyen mintegy 5 cm távolságban 48, általában köralaku extrakciós tányér helyezkedik el. A tányérok saválló acélból készültek, vastagságuk mintegy
1,6 mm, átmérőjük kevéssel kisebb, mint 5 cm, alakúk és konfigurációjuk a 3. ábrán általánosan bemutatott. A tengely mozgását 200 lengés/perc értékre és 4,45 cm lengési amplitúdóra szabályozzuk az oszlop felett elhelyezett változtatható sebességű meghajtás utján.
Az oszlop alsó bemeneti tartományába tápláljuk be a vizes dohány-extraktumot, mintegy 2,5 kg/óra mennyiségben. Az oszlop felső bemeneti tartományába mintegy 17 kg/óra mennyiségben Freon 11-et adagolunk be. Mind a vizes dohány-extraktum, mind a Freon 11 adagolását levegővel működtetett fogaskerék-szivattyúval végezzük. A Freon 11-et és a vizes dohány-extraktumot egyaránt gyorsan mintegy 12 °C hőmérsékletre hütjük le az oszlopba történő bevezetés előtt, hogy
a Freon 11 forrását megakadályozzuk. Ezenkívül az oszlopot körülvevő, vízhűtésű tekercs az oszlop hőmérsékletét mintegy 14 °C-on tartja. A vizes dohány-extraktumot és a Freon 11-et ellenáramú extrakciós eljárásnak vetjük alá.
A vizes dohány-extraktumot az oszlopból a felső kilépőnyiláson távolitjuk el, és saválló acéltartályban gyűjtjük össze. A Freon 11-et az alsó kilépőnyiláson távolitjuk el az oszlopból, és saválló acéltartályban gyűjtjük össze.
Az igy összegyűjtött vizes dohány-extraktum nikotintartalma mintegy 0,01 %. A különbség alapján a nikotin-extrakció hatásossága mintegy 98 %. A vizes dohány-extraktumot ezután porlasztással szárítjuk az előzőekben leirt porlasztásos szárítási eljáráshoz hasonló módon. A nikotinmentesitett dohány-extraktumból a viz alapvető mennyiségét és az ammónium-hidroxid alakjában adagolt ammóniának lényegében teljes mennyiségét eltávolítjuk.
A Freon 11-et és az abban lévő dohány-komponenseket mintegy 30 °C hőmérsékleten enyhe desztillációs körülményeknek vetjük alá, és a Freon 11 desztillátumot összegyűjtjük. Nagy viszkozitású és 60 %-nál nagyobb nikotintartalmu barna folyadékot izolálunk.
A légcsatornában szárított, töltési alakra vágott dohány másik (azaz visszatartott) adagját a 4. ábrán általánosan bemutatott tartályba helyezzük. A tartály hengeralaku, alja zárt, és fedele a légkör felé nyitott. A tartály magassága 28 cm és átmérője 25,5 cm. A tartály külsején a fenék közelében helyezkedik el egy extraktum/oldószer adagoló-nyílás,
-32és a tartály külsején a tetejétől 5 cm távolságra extraktum/oldószer ürítő nyílás helyezkedik el . Éppen az ürítőnyílás alatt helyezkedik el egy olyan drótháló, amely visszatartja a legalább 2,5 mm méretű részecskéket. A tartály alján, az adagoló nyílás alatt helyezkedik el a kisméretű, furatokkal ellátott, perforált cső. A cső laboratóriumi légvezetékhez csatlakozik.
Az előzőekben leirt, nikotinmentesitett, porlasztással szárított extraktumot csapvizzel érintkeztetjük úgy, hogy a nikotinmentesitett dohány-extraktumban az extraktum és oldószer teljes tömegére számított, oldott szilárdanyag-tartalom mintegy 18 % legyen az oldószerben. A kapott vizes dohány-extraktum mintegy 10 dm3 mennyiségét szobahőmérsékleten a vágott dohány 500 g-ját tartalmazó tartályba vezetjük. Ezután a vizes dohány-extraktum további, környezeti hőmérsékletű mennyiségét biztosítjuk, és mintegy percen keresztül 500 ml/perc sebességgel a tartályba vezetjük. A vizes dohány-extraktumot perisztaltikus szivattyú segítségével vezetjük a tartályba. Környezeti feltételek között mintegy 60 rész vizes dohány-extraktumot érintkeztetünk mintegy 1 rész vágott töltődohánnyal. A vizes dohány-extraktum és a vágott töltődohány érintkezési ideje alatt levegőt buborékoltatunk a keverékbe annak jó turbulenciája (és igy keveredése) érdekében, mialatt a vágott töltődohány degradálását minimalizáljuk. A levegőt olyan sebességgel buborékoItatjuk a keveréken keresztül, hogy az lassú forrásban lévőnek tűnjön. A feldolgozott dohányt eltávolít-33juk a tartályból, és az oldhatatlan dohánnyal érintkezésben lévő vizes dohány-extraktum egy részét eltávolítjuk oly módon, hogy az oldhatatlan anyagot sürü szövésű textilián keresztül kézzel kipréseljük. Ezáltal nedves, feldolgozott, mintegy 70 % nedvességtartalmu, mintegy 15,5 % dohány-extraktum tartalmú és mintegy 14,5 % oldhatatlan dohány-tartalmu lefölözött vágott töltődohányt nyerünk. A lefölözött vágott töltődohány (például nedves szürőpogácsához hasonló alakban) kétszer áthalad egy 150 °C hőmérsékletre beállított forró-levegős oszlopon a vágott töltődohány mintegy 28 % nedvességtartalomig történő szárítása céljából. A vágott töltődohányt ezután levegőn szárítjuk mintegy 13 % nedvességtartalomig .
Az igy nyert töltődohány nikotintartalma a szárazanyag-tartalomra vonatkoztatva mintegy 0,15 %. Az igy feldolgozott töltődohányt általában vágott töltődohányként alkalmazzák cigarettagyárakban.
A vágott töltődohánnyal végzett érintkeztetés után összegyűjtött vizes dohány-extraktumot az előzőekben leirt nikotinmentesitési eljárás műveleteinek vetjük alá, és légcsatornában kezelt vágott töltődohány további adagjainak kezelésére alkalmazzuk.
2. példa
Nikotin dohányból történő szelektív eltávolitási eljárását a következő módon végezzük:
Töltési alakra vágott, érlelt, légcsatornában kezelt és szárazanyag-tartalomra vonatkoztatva mintegy 2,5 % nikotin-34-tartalmu dohányt adagokra osztunk. Az egyik adagot későbbi használatra megőrizzük. A másik adagot az 1. példában leirt módon extraháljuk, majd porlasztással szárítjuk.
A porlasztással szárított extraktumot ezután meleg csapvizzel hozzuk érintkezésbe mintegy 15 rész extraktum:82 rész csapviz arányban. A kapott vizes dohány-extraktumot, amelynek pH-ja mintegy 5, a szuszpendált részecskék eltávolítására szűrjük. Az oldathoz megfelelő mennyiségű vizes ammónium-hidroxid oldatát adva mintegy 10 körüli pH-ju vizes dohány-extraktumot nyerünk. Az igy nyert vizes dohány-extraktum nikotintartalma mintegy 0,6 %.
Az 1. példában leirt Karr-féle lengotányéros extrakciós oszlopot alkalmazunk. A tengely mozgását 200 lengés/perc értékre és 4,45 cm lengési amplitúdóra szabályozzuk az oszlop felett elhelyezett változtatható sebességű meghajtás utján.
Az oszlop alsó bemeneti tartományába tápláljuk be a vizes dohány-extraktumot, mintegy 4,5 kg/óra mennyiségben. Az oszlop felső bemeneti tartományába mintegy 11,5 kg/óra mennyiségben Freon 11-et adagolunk be. Mind a vizes dohány-extraktum, mind a Freon 11 adagolását levegővel működtetett fogaskerék-szivattyúval végezzük. A Freon 11-et és a vizes dohány-extraktumot egyaránt gyorsan, mintegy 12 °C hőmérsékletre hütjük le az oszlopba történő bevezetés előtt, hogy a Freon 11 forrását megakadályozzuk. Ezenkívül az oszlopot körülvevő, vizhütésü tekercs az oszlop hőmérsékletét mintegy 14 °C-on tartja. A vizes dohány-extraktumot és a Freon 11• ··<· ·· ·*·» »· • · · · · · « • · · * · · · • · · · · ·· ·· · · • ·· ·· · ♦ ·«··
-35-et ellenáramú extrakciós eljárásnak vetjük alá.
A vizes dohány-extraktumot az oszlopból a felső kilépőnyíláson távolitjuk el, és saválló acéltartályban gyűjtjük össze. A Freon 11-et az alsó kilépőnyiláson távolitjuk el az oszlopból, és saválló acéltartályban gyűjtjük össze.
Az igy összegyűjtött vizes dohány-extraktum nikotintartalma mintegy 0,01 %. A különbség alapján a nikotin-extrakció hatásossága mintegy 98 %. A vizes dohány-extraktumot ezután porlasztással szárítjuk az előzőekben leirt porlasztásos szárítási eljáráshoz hasonló módon. A nikotinmentesitett dohány-extraktumból a viz túlnyomó részét és az ammónium-hidroxid alakjában adagolt ammóniának lényegében teljes mennyiségét eltávolítjuk.
A Freon 11-et és az abban lévő dohány-komponenseket mintegy 30 °C hőmérsékleten enyhe desztillációs körülményeknek vetjük alá, és a Freon 11 desztillátumot összegyűjtjük. Nagy viszkozitású és 60 %-nál nagyobb nikotintartalmu barna folyadékot izolálunk.
A légcsatornában szárított, töltési alakra vágott dohány másik (azaz visszatartott) adagját az 1. példában ismertetett tartályba helyezzük.
Az előzőekben leirt, nikotinmentesitett, porlasztással szárított extraktumot csapvizzel érintkeztetjük úgy, hogy az oldószerben az extraktum és oldószer teljes tömegére számított, oldott szilárdanyag-tartalom a nikotinmentesitett dohány-extraktumban mintegy 18,5 % legyen. A kapott vizes dohány-extraktum mintegy 10 dm3 mennyiségét szobahőmér• · • · · *· · · ····· ·· ·· · · • ·· »· ·*·«
-36sékleten a vágott dohány 800 g-ját tartalmazó tartályba vezetjük. Ezután a vizes dohány-extraktum további, környezeti hőmérsékletű mennyiségét biztosítjuk, és mintegy
2,5 órán keresztül 500 ml/perc sebességgel a tartályba vezetjük. A vizes dohány-extraktumot perisztaltikus szivattyú segítségével vezetjük a tartályba. Környezeti feltételek között mintegy 106 rész vizes dohány-extraktumot érintkeztetünk mintegy 1 rész vágott töltődohánnyal. A vizes dohány-extraktum és a vágott töltődohány érintkezési ideje alatt levegőt buborékoltatunk a keverékbe annak jó turbulenciája (és igy keveredése) érdekében, mialatt a vágott töltődohány degradálását minimalizáljuk. A levegőt olyan sebességgel buborékoltatjuk a keveréken keresztül, hogy az lassú forrásban lévőnek tűnjön.
A feldolgozott dohányt eltávolítjuk a tartályból, és az oldhatatlan dohánnyal érintkezésben lévő vizes dohány-extraktum egy részét szakaszos működésű hidraulikus préssel eltávolítjuk. Ezáltal nedves, feldolgozott, mintegy 70 % nedvességtartalmu, mintegy 15,5 % dohány-extraktum tartalmú és mintegy 14,5 % oldhatatlan dohány-tartalmú lefölözött vágott töltődohányt nyerünk. A lefölözött vágott töltődohány (például nedves szürőpogácsához hasonló alakban) kétszer áthalad egy 150 °C hőmérsékletre beállított forrólevegős oszlopon a vágott töltődohány mintegy 28 % nedvességtartalomig történő szárítása céljából. A vágott töltődohányt ezután levegőn szárítjuk mintegy 13 % nedvességtartalomig.
• <
• « · · ·
-37Az igy nyert töltődohány nikotintartalma a szárazanyag-tartalomra vonatkoztatva mintegy 0,08 %. Az igy feldolgozott töltődohányt általában vágott töltődohányként alkalmazzák cigarettagyárakban.
A vágott töltődohánnyal végzett érintkeztetés után összegyűjtött vizes dohány-extraktumot az előzőekben leirt nikotinmentesitési eljárás műveleteinek vetjük alá, és légcsatornában kezelt vágott töltődohány további adagjainak kezelésére alkalmazzuk.

Claims (13)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás dohány feldolgozására kémiai összetételének megváltoztatásával, és igy feldolgozott dohány előállítására, azzal j ellemezve , hogy
    A) a dohányt extraháló oldószerrel kezeljük, és igy az oldószerben dohány-extraktumot nyerünk,
    B) a dohány-extraktum kémiai összetételét megváltoztatjuk, igy feldolgozott dohány-extraktumot nyerünk,
    C) az extraktum és az oldószer teljes tömegére vonatkozóan 10-30 % feldolgozott dohány-extraktumot tartalmazó extraháló oldószert állítunk elő,
    D) az extraháló oldószerben lévő feldolgozott dohány-extraktumot további dohánymennyiséggel érintkeztetjük extrakciós körülmények között, igy oldószer, dohány-extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány keverékét állítjuk elő,
    E) az oldószerben oldhatatlan dohányt elválasztjuk az oldószer és a dohány-extraktum egy részétől, igy oldószer, dohány-extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány olyan keverékét állítjuk elő, amelyben az oldószer és a dohány-extraktum előre meghatározott része érintkezik az oldószerben oldhatatlan dohánnyal, és
    F) az E) műveletben előállított keverékből az oldószer legalább egy részét elválasztjuk, és igy feldolgozott dohányt nyerünk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal j e 1 1 e • ··«· ·· ···· *· • · · * · · · • · · ·· · · ···· « « « 4 « 9 9 • ·« ·· ·» ·*!
    m e z v e , hogy a B) műveletben legalább egy adalékot beviszünk az extraktumba.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a B) műveletben legalább egy kiválasztott anyagot kivonunk az extraktumból.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy extraháló oldószerként víz jellegű folyadékot alkalmazunk.
  5. 5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy extraháló oldószerként viz jellegű folyadékot alkalmazunk, és a B) műveletben legalább egy kiválasztott anyagot kivonunk az extraktumból.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy 1 tömegrész további dohánymennyiséget extrakciós körülmények között legalább 40 tömegrész feldolgozott dohány-extraktummal és extraháló oldószerrel érintkezhetünk.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az E) műveletben az oldószer, a dohány-extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány teljes tömegére vonatkozóan 60-90 % oldószert tartalmazó keveréket állítunk elő.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az A) és D) műveleteket környezeti hőmérsékleten végezzük el.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy • ·«·· ·* ···· ·· • · · · · · · • · · ·· · 9 ···· · · · · · « » • ·* ·* «· ·»··
    G) az E) műveletben nyert oldószer, dohány-extraktum és az oldószerben lévő dohány keverékétől elválasztott extraktum egy részének kémiai összetételét megváltoztatjuk, igy továbbfeldolgozott dohány-extraktumot kapunk,
    H) az extraháló oldószerben lévő továbbfeldolgozott dohány-extraktumot még további dohánymennyiséggel érintkeztetjük extrakciós körülmények között, igy oldószer, dohány-extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány keverékét állítjuk elő, és
    I) az oldószerben oldhatatlan dohányt elválasztjuk az oldószer és a dohány-extraktum egy részétől, igy oldószer, dohány-extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány olyan keverékét nyerjük, amelyben az oldószer és a dohány-extraktum előre meghatározott része marad érintkezésben az oldószerben oldhatatlan dohánnyal, és
    J) a I) műveletben kapott keverékből az oldószernek legalább egy részét elválasztjuk, igy feldolgozott dohányt nyerünk.
  10. 10. Az 1-3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az E) műveletben a további dohánymennyiséget folyamatos műveletben érintkeztetjük az extraháló oldószerben lévő feldolgozott dohány-extraktumma1.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy
    i) 1 tömegrész további dohánymennyiséget érintkeztetünk
    -41• ···· « · • · · ···· · · ·· · • ·· extrakciós körülmények között legalább 40 tömegrész feldolgozott dohány-extraktummal és extraháló oldószerrel, és ii) az E) műveletben a további dohánymennyiséget folyamatosan érintkeztetjük az extraháló oldószerben lévő feldolgozott dohány-extraktummal.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az E) műveletben olyan keveréket állítunk elő, amelynek oldószertartalma az oldószer, a dohány-extraktum és az oldószerben oldhatatlan dohány teljes tömegére számítva 60-90 %.
  13. 13. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy egyéb anyagok mellett nikotint is elválasztunk.
HU904949A 1989-08-10 1990-08-09 Method for processing tobacco HUT57558A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/392,519 US5025812A (en) 1989-08-10 1989-08-10 Tobacco processing

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU904949D0 HU904949D0 (en) 1991-01-28
HUT57558A true HUT57558A (en) 1991-12-30

Family

ID=23550915

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU904949A HUT57558A (en) 1989-08-10 1990-08-09 Method for processing tobacco

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5025812A (hu)
EP (1) EP0412768A3 (hu)
JP (1) JPH0383570A (hu)
KR (1) KR910004124A (hu)
CN (1) CN1025545C (hu)
CA (1) CA2021455A1 (hu)
HU (1) HUT57558A (hu)
RU (1) RU1837813C (hu)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5131414A (en) * 1990-02-23 1992-07-21 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco processing
US5234008A (en) * 1990-02-23 1993-08-10 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco processing
US5415186A (en) * 1990-08-15 1995-05-16 R. J. Reynolds Tobacco Company Substrates material for smoking articles
US5396911A (en) * 1990-08-15 1995-03-14 R. J. Reynolds Tobacco Company Substrate material for smoking articles
CA2057962C (en) * 1991-01-05 1999-08-10 Larry Bowen Novel smoking product
DE4107522C2 (de) * 1991-03-08 1994-02-17 Bat Cigarettenfab Gmbh Koaxialcigarette
US5343879A (en) * 1991-06-21 1994-09-06 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco treatment process
US5148819A (en) * 1991-08-15 1992-09-22 R. J. Reynolds Tobacco Company Process for extracting tobacco
US5230354A (en) * 1991-09-03 1993-07-27 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco processing
US5533530A (en) 1994-09-01 1996-07-09 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco reconstitution process
US5817159A (en) * 1996-12-31 1998-10-06 Cahill; Scott A. Filter with interpenetrating polymer network that biodegrades
US6131584A (en) * 1999-04-15 2000-10-17 Brown & Williamson Tobacco Corporation Tobacco treatment process
DOP2001000282A (es) 2000-11-10 2002-12-30 Vector Tabacco Bermuda Ltd Metodo y producto para remover calcinogenos del humo del tabaco (method and products for removing calcinogenos from tobacco smoke)
AU2002340407A1 (en) * 2001-11-09 2003-05-26 Vector Tobacco Inc. Method and composition for mentholation of charcoal filtered cigarettes
DE60215385T2 (de) * 2001-12-19 2007-10-25 Vector Tobacco Inc.(N.D.Ges.D.Staates Virginia) Verfahren und zusammensetzung zur mentholanreicherung von zigaretten
WO2003053176A2 (en) * 2001-12-19 2003-07-03 Vector Tobacco Inc. Method and compositions for imparting cooling effect to tobacco products
US20040173229A1 (en) * 2003-03-05 2004-09-09 Crooks Evon Llewellyn Smoking article comprising ultrafine particles
US20040255965A1 (en) * 2003-06-17 2004-12-23 R. J. Reynolds Tobacco Company Reconstituted tobaccos containing additive materials
US20050066986A1 (en) * 2003-09-30 2005-03-31 Nestor Timothy Brian Smokable rod for a cigarette
US7503330B2 (en) * 2003-09-30 2009-03-17 R.J. Reynolds Tobacco Company Smokable rod for a cigarette
EP1813158B1 (en) * 2004-08-24 2011-08-10 Japan Tobacco, Inc. Method for treating tobacco extract for removing magnesium ion, method for producing reclaimed tobacco material, and reclaimed tobacco material
KR100883711B1 (ko) * 2004-10-27 2009-02-13 니뽄 다바코 산교 가부시키가이샤 흡연시의 자극ㆍ매운 맛을 저감시킨 담배재료, 향끽미제, 재생 담배재료, 담배재료의 제조방법, 및 향끽미제의 제조방법
MY142519A (en) * 2006-04-25 2010-12-15 Japan Tobacco Inc Shredded tobacco and method of treating tobacco
CN101926508B (zh) * 2010-08-10 2012-05-16 广东中烟工业有限责任公司 射干在卷烟中的应用
CN101912160B (zh) * 2010-08-10 2012-05-02 广东中烟工业有限责任公司 一种烟用减害滤棒及其制备方法
CN101897478B (zh) * 2010-08-10 2012-06-27 广东中烟工业有限责任公司 一种烟用滤棒及其制备方法
CN101912161B (zh) * 2010-08-13 2012-05-02 广东中烟工业有限责任公司 一种烟用薄荷滤棒及其制备方法
KR200458053Y1 (ko) * 2011-08-01 2012-01-18 임우빈 허리 밀착형 훌라후프
KR200481606Y1 (ko) * 2012-03-16 2016-10-20 삼성디스플레이 주식회사 런닝 머신
RU2504308C1 (ru) * 2012-07-23 2014-01-20 Государственное научное учреждение Всероссийский научно-исследовательский институт табака, махорки и табачных изделий Российской академии сельскохозяйственных наук (ГНУ ВНИИТТИ Россельхозакадемии) Способ определения содержания водорастворимых углеводов в табаке
GB201302485D0 (en) 2013-02-13 2013-03-27 British American Tobacco Co Tobacco Treatment
GB201314917D0 (en) * 2013-08-21 2013-10-02 British American Tobacco Co Treated Tobacco and processes for preparing the same, Devices including the same and uses thereof
EP4218404A3 (en) 2015-06-26 2023-09-06 Altria Client Services LLC Compositions and methods for producing tobacco plants and products having altered alkaloid levels
CN106723312B (zh) * 2016-12-26 2018-08-10 福建中烟工业有限责任公司 一种组合物及使用该组合物制备烟草提取物的方法
CN106923373A (zh) * 2016-12-30 2017-07-07 中国烟草总公司广东省公司 一种薄荷香型抹香烟及其制备方法
GB201707758D0 (en) 2017-05-15 2017-06-28 British American Tobacco Investments Ltd Ground tobacco composition
GB201707761D0 (en) 2017-05-15 2017-06-28 British American Tobacco Investments Ltd Method of making a tobacco extract
US20200035118A1 (en) 2018-07-27 2020-01-30 Joseph Pandolfino Methods and products to facilitate smokers switching to a tobacco heating product or e-cigarettes
US10897925B2 (en) 2018-07-27 2021-01-26 Joseph Pandolfino Articles and formulations for smoking products and vaporizers

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1196184A (en) * 1916-08-29 Sttjart
US678362A (en) * 1900-10-02 1901-07-16 Pascal Davie Process of extracting nicotin.
US802487A (en) * 1903-12-28 1905-10-24 Karl Wimmer Treatment of tobacco for the removal of nicotin.
FR397021A (fr) * 1907-12-11 1909-04-27 Tabacs Desintoxiques En Failli Procédé et installation pour la dénicotinisation des tabacs
US1294310A (en) * 1918-05-16 1919-02-11 Ralph Sayre Method of removing nicotin from tobacco.
US1949012A (en) * 1931-03-27 1934-02-27 Generaldirektion Der Osterreic Method of preparing tobacco free from nicotine
US2128043A (en) * 1936-07-11 1938-08-23 Hope Natural Gas Company Process of extracting nicotine from tobacco
US2227863A (en) * 1938-02-14 1941-01-07 Kinetic Chemicals Inc Extraction of tobacco with fluorochlorohydrocarbons
US2582075A (en) * 1947-09-18 1952-01-08 Severi Mentore Process for removing nicotine from tobacco
US2805667A (en) * 1953-09-17 1957-09-10 Martin Brinkmann K G Process for treating tobacco
US2822306A (en) * 1955-07-01 1958-02-04 Plate Gmbh Dr Aromatic and pleasant tasting de-nicotinized tobacco and method of producing same
US3096773A (en) * 1957-04-12 1963-07-09 Sasmoco Sa Process for treating tobacco and tobacco obtained by said process
US3046997A (en) * 1960-09-27 1962-07-31 Philip Morris Inc Selective alkaloid extraction
US3139435A (en) * 1963-03-07 1964-06-30 Philip Morris Inc Process for selective extraction of alkaloid
DE1298078B (de) * 1965-03-11 1969-06-26 Eresta Warenhandelsgmbh Verfahren zur selektiven Extraktion basischer bzw. saurer Pflanzen-inhaltsstoffe, insbesondere zum Entnikotinisieren von Tabak
DE1517273B2 (de) * 1965-04-15 1976-06-24 Eresta Warenhandelsgesellschaft mbH, 6052 Mühlheim Verfahren zur kontinuierlichen extraktion von nicotin aus tabak und zur gewinnung vorkonzentrierter nicotinsalzloesungen
US3561451A (en) * 1967-05-17 1971-02-09 American Mach & Foundry Process of manufacturing reconstituted tobacco of light color
US4153063A (en) * 1970-09-02 1979-05-08 Studiengesellschaft Kohle Mbh Process for the extraction of nicotine from tobacco
US4068671A (en) * 1975-07-25 1978-01-17 Amf Incorporated Nicotine removal process
US4744375A (en) * 1986-02-24 1988-05-17 Brown & Williamson Tobacco Corporation Process for forming flavor compounds in tobacco
ZA879384B (en) * 1986-12-29 1988-09-28 Philip Morris Inc Process for removal of basic materials
US5497792A (en) * 1987-11-19 1996-03-12 Philip Morris Incorporated Process and apparatus for the semicontinuous extraction of nicotine from tobacco
US5435325A (en) * 1988-04-21 1995-07-25 R. J. Reynolds Tobacco Company Process for providing tobacco extracts using a solvent in a supercritical state

Also Published As

Publication number Publication date
CA2021455A1 (en) 1991-02-11
JPH0383570A (ja) 1991-04-09
CN1025545C (zh) 1994-08-03
EP0412768A3 (en) 1991-08-21
EP0412768A2 (en) 1991-02-13
RU1837813C (ru) 1993-08-30
US5025812A (en) 1991-06-25
HU904949D0 (en) 1991-01-28
KR910004124A (ko) 1991-03-28
CN1049275A (zh) 1991-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT57558A (en) Method for processing tobacco
US5065775A (en) Tobacco processing
US5005593A (en) Process for providing tobacco extracts
US4967771A (en) Process for extracting tobacco
US5435325A (en) Process for providing tobacco extracts using a solvent in a supercritical state
US5131414A (en) Tobacco processing
US5234008A (en) Tobacco processing
US5148819A (en) Process for extracting tobacco
US5360022A (en) Tobacco processing
EP0010665B1 (de) Verfahren zur extraktiven Bearbeitung von pflanzlichen und tierischen Materialien
DE2119678C3 (de) Verfahren zur Herstellung von coffeinfreiem Kaffee-Extrakt
US4986286A (en) Tobacco treatment process
US5243999A (en) Tobacco processing
JP4821024B2 (ja) タバコ中の成分の低減
DE19630619C2 (de) Im wesentlichen nikotinfreies Tabakaromaöl sowie Verfahren zu dessen Herstellung
EP0822247A2 (de) Im wesentlichen nikotinfreies Tabakaromaöl sowie Verfahren zu dessen Herstellung
NO163776B (no) Analogifremgangsmaate til fremstilling av terapeutisk aktive imidazoquinoksaliner.
TW201311163A (zh) 菸草處理法
US11357808B1 (en) Method of preparing cannabis extracts
DE3780849T2 (de) Rueckgewinnung und uebertragung von aroma.
JPS5950298B2 (ja) 溶媒抽出法
US5292546A (en) Process for the removal of cholesterol from egg yolk
HU189617B (en) Process for removing simultaneously adipic materials and polyphenols from barked sunflower seeds
KR0168881B1 (ko) 커피 오일의 처리법
DE2655187A1 (de) Verfahren zur gewinnung von kaffeearomabestandteilen und kuehler zur durchfuehrung des verfahrens

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee