HU228069B1 - Method for the output of status data - Google Patents

Method for the output of status data Download PDF

Info

Publication number
HU228069B1
HU228069B1 HU0501052A HUP0501052A HU228069B1 HU 228069 B1 HU228069 B1 HU 228069B1 HU 0501052 A HU0501052 A HU 0501052A HU P0501052 A HUP0501052 A HU P0501052A HU 228069 B1 HU228069 B1 HU 228069B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
state
measurement
meter
status
matrix
Prior art date
Application number
HU0501052A
Other languages
English (en)
Inventor
Ralf Widera
Cornelius Heidemann
Joachim Mende
Heinrich Doerken
Original Assignee
Deutsche Telekom Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Deutsche Telekom Ag filed Critical Deutsche Telekom Ag
Publication of HUP0501052A2 publication Critical patent/HUP0501052A2/hu
Publication of HU228069B1 publication Critical patent/HU228069B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L43/00Arrangements for monitoring or testing data switching networks
    • H04L43/08Monitoring or testing based on specific metrics, e.g. QoS, energy consumption or environmental parameters
    • H04L43/0805Monitoring or testing based on specific metrics, e.g. QoS, energy consumption or environmental parameters by checking availability
    • H04L43/0817Monitoring or testing based on specific metrics, e.g. QoS, energy consumption or environmental parameters by checking availability by checking functioning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Computer And Data Communications (AREA)
  • Data Exchanges In Wide-Area Networks (AREA)
  • Debugging And Monitoring (AREA)
  • Testing And Monitoring For Control Systems (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)

Description

ELJÁRÁS ÁILAPÖTADAEOK KIADÁSÁRA
A találmány tárgya eljárás állapotadatok kiadáséra az 1, igénypont tárgyi körében definiált módon.
·<.< ?s DS löö 46 24Ö.S és DE 101 28 927.8 sz. német szabadalmi bejelentések, amelyek közzététele bejelentésünk eidtt inén nem történt meg, az egyirányú átviteli tulajdonságok mérésére szolgáló eljárásokat Írnak le.
Egy hálózat üzemeltetője és ügyfelei közötti szerződés garantálhatja a távközlési hálózat bizonyos tulajdonságait, például a csomagkésieltetés és a futási Ide ingadozásainak felső határát, aminek különösen IP-telefonnál és videó kon f e r e n c í á n á I van jelentősége.
Ezért a távközlési hálózatban olyan minőségi jellemzőket garantálnak, amelyeket az egyirányú csomagfutási idő és az abból levezethető paraméterek határoznak meg.
Az ügyfelek számára biztosítani kell a távközlési hálózatbaxí egy vagy több említett paraméter, mint a csomagfutási idők, a futásiidő-ingadozások és a csomagveszteségek maximális értékeit és/vagy az átviteli, sebesség minimális értékeit.
Ehhez lehetővé kell. tenni, azt, hogy az említett értékek betartását mind a szolgáltató, mind a felhasználó ellenőrizhesse,
Ennek érdekében mérés zárni, tógépek között egyirányú mérési összeköttetéseket alakítanak ki. Ezeken a mérési összeköttetéseken konfíguráihatő időbeli eloszlással méröosomagokaf küldenek egy adóként szolgáló mérőszámi tógépről egy vevőként szolgáló méröszámitögépre. A mérőosomagok többek között időjeleket és sorszámokat tartalmaznak. Az egyirányú késleltetés méréséhez az időjeleket
197
φ *** φ
** időben kellő pontossággal, szinkronizálni kell az adóként szolgáló méröszámítógépnéi és a vevőként szolgáló mérőszámítógépnél. Ennek egy lehetséges műszaki megvalósítása például az, hogy ídög eleket generálnak GPS-(Global Kositioning System) - vevők segítségével·. Esen a módon az időjelek ± 1/2 us hibával állíthatók elő,
A mérési eredményeket a mérőszámitőgépeket vezérlő számitógéppel lehívják a méröszámitógépekrőlbeviszik sgy adatbankba, és ott előkészítik a megjelenítéshez. A felhasználók és a szolgáltatók számára szükséges, hogy mindig időszerű áttekintésük legyen a mérési összeköttetések és a mérőrendszer állapotáról. Az időszerű. kifejezést itt abban az értelemben használjuk, hogy a mérési összeköttetések és a merörendszer állapotában bekövetkező változást a lehető leggyorsabban észlelni lehessen. Különösen azoknál a mérő-számi tógépeknél, keletkezik sok információ, amelyek különböző vezérlő számítógépekhez is hozzárendelhetők . A problémát az okozza, hogy a sokféle információ miatt áttekinthetetlenné válnak olyan lényeges jelentések, amelyekkel kapcsolatban intézkedések szükségesek az átviteli minőség biztosításához.
A KO 98/218i5A-böi egy, e tárgykörbe tartozó, adatállapotok kiadására szolgáló eljárás ismerhető meg, amelyek legalább alkotórészek és összeköttetések mindenkori állapotát tartalmazzák egy mérőrendszerben, továbbá e mérőrendszer mérési eredményeit egy teiekommunikáoiős hálózatban. A kiadás ebben az esetben egy monitoron képernyőn - keresztül történik. Az áilapotadatokat részben előre meghatározott feltételek szerint megállapított állapottartományokban individuálisan adják ki. Ezáltal megállapítható, illetve rögzíthető, mely adattartományokhoz vannak az áiiapozaöatok hozzárendelve. A mérőrendszer két mér bezárni, tógépet és egy, a mérőszámitőgépeket vezérlő ** 9994 számítógépet tartalmaz. Az á.l.lapotadatck' 32 ősszeköttetés minőségén alapulnak.
A WO 0S73lS63-bói olyan, állapotadatok kiadására szolgáló eljárás ismerhető meg, amelynél több az állapotadatok prezentálásakor több ábrázolási síkot alkalmaznak.
A találmánnyal megoldandó feladat az 1. igénypont tárgyi köre szerinti jellegű, illetve fajtájú állapotadatok kiadására szolgáló eljárás oly módon történő továbbfejlesztése, hogy az említett hátrányok kiküszöbölése mellett nagyszámú áliapotadat esetén is a teljes helyzet, illetve össz-szituáeiő áttekintése egyszerű eljárással legyen biztosítható.
Ezt a feladatot az 1. igénypontnak a tárgyi körével kapcsolatban álló, a jellemző részébe foglalt jellemzőivel oldobtuk meg.
Az a1igénypontok a találmány előnyös kiviteli alakjait tartalmazzák.
A találmány alapja az a felismerés, hogy ha az áliapot.adaiokat meghatározott tartományokhoz rendeljük hozzá előre meghatározott feltételek szerint, ekkor az információmennyiség egyszerű módon csökkenthető és súlyozható. Ά felhasználó csak azt tudja meg, hogy milyen állapottartományhoz, ül, milyen minőségi fokozathoz vannak hozzárendelve állapotadatok. Ezáltal a felhasználó következtethet például a távközlési hálózatban az átviteli minőség biztosításához szükséges intézkedésekre.
A találmány szerint ezért legalább részben az áliapotadatokat előre meghatározott feltételek szerint megállapított áliapottartományokhoz rendeljük hozzá, és a megfelelően hozzárendelt állapottartományokat elkülönítve úgy adjuk ki, hogy egyszerűen meg ή 1lapítható, hogy az állapotébatok milyen áliapottartományokhoz vannak hozzárendelve. A mérőrendszer legalább két mérőszámitőgépet és egy, a mérőszámítógépeket vezérlő számítógépet tartalmaz, Az áliapotadatok meghatározása a méroszámitőgépek állapota, a mérőszámitógépek közötti mérési összeköttetések minősége , a mérés zárni tógépek egy vezérlő számítógép általi elérhetősége, a mérőszámitógépek időszinkronizálása és az áliapotadatok aktualitása alapján hozzuk létre. Előnyösen az áliapottartományokat legalább egy küszöbértékkel határoljuk; a küszöbérték túllépésekor az állapotadatokat egy másik áilapottartományhoz rendeljük hozzá.
Annak érdekében, hogy az állapotadatokat a felhasználó számára minél egyszerűbben készítsük elő, az állapotadatokat és a hozzárendelt állapottartományokat a kimeneti készülékkel előállított grafikonon ábrázoljuk. A grafikon célszerűen mátrix alakú lehet.
A találmány egy előnyös kiviteli alakjánál a grafikont grafikus felhasználói interfész vagy felület, például ablak, alakjában állítjuk elő, ahol legalább egyes állapottartományok alatt további ábrázolási síkok vannak, amelyeket a felettük levő állapottartományban végzett aktiválással teszünk láthatóvá.
Ezek a grafikus felhasználói felületek (ürafícal üser Interfaoe, Gül} a számítástechnikában, mint embergép interfészek, nagyon elterjedtek. Leegyszerűsítik a számitógéprendszerrel végzett munkát, mivel a program végrehajtásához nincs szükség szöveges parancsok beírására. E helyett grafikus szimbólumok (ikonok) vannak jelen egy képernyőn, azaz a számítógéprendszer kimeneti eszközén, amelyek megfelelnek az említett parancsoknak.
A grafikus felhasználói felület része egy mutató (kurzor) is, amely egérrel, pozicionáló gömbbel (trackbaii), botkormánnyal ( joystick) vagy billentyűzettel mozgatható a grafikus· felhasználói felületen. Vnizmilyen művelet megindításához, a mutatót egy objektumra kell állítani a grafikus felhasználói felületen. Objektum lehet például egy program ikonja vagy a fent említett ablak egy eleme, Már az is, ha a mutatót egy objektum fölé viszik, egy olyan esemény lehet, amelynek hatására a számítógéprendszer egy meghatározott műveletet vagy tevékenységet végez, például megnyit egy menüt, vagy a felhasználót segitó információt jelenít meg.
Az információ megjelenítésének ezt a módját ikonnévnek vagy sugőbuhoréknak (TooITip) Is nevezik. Ezek általában kis ablakok, amelyek magyarázzák a grafikus felhasználói felület kapcsolóit, vagy utalnak az állapotadatokra és/vagy állapottartományokra,
A grafikus felhasználói felület további ábrázolási síkjaiban, amelyek alsó ablakokként vagy TcolTip-ekként alakíthatok ki, az állapotadatokat és/vagy az állapotadatokhoz hozzárendelt áliapottartományokal növekvő részletességgel ábrázoljuk,
A lényeges információk könnyebben felismerhetők, ha az egyes állapottartömányokat különböző színekkel jeleljük ,
Előnyösen a tartományok egymással különösen egy mérési eredmény nagyságát, több mérési eredményt és/vagy a mérőrendszer egy alkotórészének állapotát leíró értékeket tükröző hierarchiát alkotnak.
Az áilapotadatok a mérőszámltőgépek állapotán, a mérőszámitógépek közötti mérési összeköttetések minőségén, a mérőszámltőgépek elérhetőségén a vezérlő számítógép által, a mérőszámltőgépek ídöszínkron.izálásán és/vagy az állapotadatok aktualitásán alapulnak.
Mátrix alakú ábrázolásnál a mátrix első oszlopában az egyes mérőszámltőgépek állapotára vonatkozó állapotadatokat helyezünk el, és az állapotmátrix első oszlopa6 nak mindegyik mezőiét egy mérőszámítógéphez rendeljük í:Gó Z 3 .
Eközben mindegyik méröszámítőgépet a saját mezőiében az első oszlopban saját ismertetői elével - név, IP-oím vagy hasonló - ábrázoljak.
Az áliapotmátrix első oszlopában egy mezőnek a mindenkori mérőszámitógép állapotán alapuló állapotadatait a mérés zárni tógép időszinkronizálásának állapotából, a méröszáraitógép elérhetőségéből a vezérlő számítógép által, és a mérőrendszernek erre a méröszámitőgépre vonatkozó hibajelentéseiből képezzük,
Az áilapotraátrix első sorában mindig egy mérőszámi··· tógép hozzárendeléseit ábrázoljak egy vezérlő számítógéphez, ahol az áliapotmátrix első sorában mindegyik msző egy mérőszámé.tógéphez történő hozzárendelésre vonatkozik, áz állapotmátrix soraiban, valamint oszlopaiban két egymást követő mezőben mindig az egyes mérőszárnitógépek közötti mérést összeköttetések állapotát jelezzük, amihez az első oszlopban a mérőszámitógépeket tüntetjük fel fontról lefelé előre meghatározott sorrendben, mig az első sorban balról jobbra ugyanabban a sorrendben a mérőszámi tógépek hozzárendelését egy vezérlő számítógéphez.
Előnyösen az állapotmátrix említett mezőinek egyikében mindig egy mérőszárnitógép egy vagy több mérési összeköttetését tüntetjük fel egy másik mérőszárnitógéphez egy irányban, mig az áliapotmátrix átlójára szimmetrikusan megfelelő mezőben a mérési összeköttetés, ül. a mérési összeköttetések ellenkező irányát.
A mérési összeköttetés állapotát egy mérési összeköttetés minőségére vonatkozó mérési eredmények állapottartományokhoz történő hozzárendelésével, a mérőszámi tógépek ióőszinkronizárásával, és/vagy a mérési eredmények aktualitáséval képezzük,
XXX « X χ«
Az állapotmátriz soraiban, valamint oszlopaiban két egymást kővető mező mindig egy második ábrázolási síkkal rendelkezik, amelyben a mérési összeköttetések állapotát részletesebben ábrázoljuk,
A további ábrázolási síkban a mérési összeköttetés fajtáját, valamint a megfelelő mérőszámítógépek közötti mérési összeköttetés minőségét meghatározó egyes mérési paraméterek állapotát jelenítjük meg. A mérési összeköttetésben a mérési paraméterek állapotát előnyösen az átviteli tulajdonságok ·· mint a csomagé urast idő, a futási ide ingadozásai, a csomagveszteségek és hasonlók alapján képezzük.
A második ábrázolási sík alá célszerűen egy harmadik ábrázolási síkot rendelünk, amelyben a mérési eredményeket egy előre meghatározott ideig részletesen megjelenítjük. A mátrix első sorának és oszlopának mezői alá egy második ábrázolási síkot rendelünk, amelyben rendszerjelentéseket jelenítünk meg,
A mérési eredményeket a vezérlő számítógéppel lehívjak a mérőszámítőgépekről, bevisszük egy adatbankba, ásott előkészítjük a megjelenítéshez. A mérési eredmények és más állapotadatok offline kijelzése egy böngésző segítségével történik. Az offline kijelzés ebben az összefüggésben azt jelenti, hogy a mérési eredmények és más áliapotadatok kijelzését manuálisan kell kezdeményezni, mig az online kijelzésnél ez meghatározott időintervallumokban automatikusan megtörténik,
Előnyösen a DE 100 40 240.5, a DE 101 20 927.8 sz. szabadalmi leírások és/vagy a bejelentőnek az ezzel a bejelentéssel azonos napon benyújtott, Eljárás legalább két egymással teleko’mm.ínikáci6s hálózaton, példáéi interneten, intranetén vagy hasonlón át együttműködő mércezárni tógép időszinkronizálására és kijárás mérési adatok §
t. t ... « .
« #** X * * « v A A- * ♦ * * *♦ ♦♦♦» ** ·♦ átvitelére mérő.s zárni tógépről vezérlő számítógépre -egy mérőrendszerben” című bejelentése szerinti eljárást alkalmazzuk.
Az á-.ilapotadatok kiadására vonatkozó jelen találmány további előnyeit, jellemzőit és- alkalmazási lehetőségeit sz alábbi leírásban az ábrázolt kiviteli alakokkal kapcsolatban ismertetjók.
A találmányt a. továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján részletesen ismertetjük, A rajtokon az
1. ábra: egy telekommunikációs hálózat vázlata három mérőszárnitógéppel, a találmány szerinti eljárás végrehajtásához, a
2. .ábra: a grafikus felhasználói interfész vázlata egy első ábrázolási síkban, állapotmátrix alakjában, a
3i ábra: a 2, ábra szerinti állapotmátfix egy további. ábrázolási szkja, és a
4, ábra: egy mérési összeköttetés mérési eredményeinek vázlatos -grafikus ábrázolása,
Az 1. ábrán egy 10 telekommunikációs hálózat vázlata látható, amely több 12-24 közvetitőberendezést tartalmaz, amelyek 2 6 összekötő vezetékeken át vannak egymással összekötve, A 12 közvetitőberendezés egy első 23 mérőszámítógéphez, a 16 közvetitőberendezés egy második 30 mérőszámítógéphez., és a 18 közvetitőberendezés egy harmadik 32 mér'öszámitógéphez van hozzárendelve, Az egyirányú átviteli túl a jdonság-ok méréséhez mindegyik 28, 30, 32 mérős zárni tógépbe mérőprogram van telepítve·.
Mindegyik 28, 30, 32 méröszámitögép egy GPSantennával (Global Positioning System) van összekötve, valamint egy (nem ábrázolt) GPS-kártyávai van ellátva a GPS-antennán át vett jelek feldolgozásához. A GPS-antenna «φφ* és a GPS-ká.rtya együtt alkotja a 34 GPS-egységet, arrly több 34a műholddal működik együtt.
Az első 28 mérös zárni tógép, a 12 köxvetitőberendezés, a 14 közvetitöberendezés, a 16 közvetítőberendezés és a második 30 mérős zárni tógép közötti összeköttetés alkotja az első 36 mérőszakaszt, amelyet a rajzon szaggatott vonallal jelöltünk, A második 30 mérőszámítógép., a 16 közvetítőberendezés, a 18 közvetitőberendezés és a harmadik 32 mérőszámitógép közötti összeköttetés alkotja a második 38 mérőszakaszt, amelyet a rajzon szintén szaggatott vonallal jelöltünk,
A 24 közvetitőbsreodezéshez egy 4Ό vezérlő számítógép van hozzárendelve. A 40 vezérlő számítógép egy 42 adatbankkal működik együtt, amelyhez egy képernyővel ellátott számítógépként kialakított 44 kimeneti készülék csatlakozik.
A 10 telekoimunikációs hálózat például az internet vagy egy intranet lehet.
A mérési elrendezés célja például az első 28 méröszámitőgéptöl a 36 mérőszakaszon át a második 30 mérőszámitógépig mérhető csomagfutási idő meghatározása. Itt egy egyirányú mérési összeköttetésről van sző, amelynél mérőcsomagokat küldünk az első 28 méröszámítógépről a második 30 ráérős zárni tógépre.
A 36 mérőszakaszon beállitható időbeli eloszlású (el. állandó' vagy exponenciális eloszlású) mérőcsomagokat küldünk az első 28 mérőszámi tógépről a második 30 mérőszámítógépre. A mérőcsomagokat. a felhasználói datagramprotofcoil (User Datagram Protocol, UDP) segítségével küldjük. Ez egy kapcsolatmentes internet átviteli protokoll, amely az IP-hez kapcsolódik. A mérőcsomagok többek között időjeleket és sorszámokat tartalmaznak.
Ki
ΦΧ φ ♦ »χχ « *
X Φ φ φ φ χ Φ φ φφ *«
Azért, hogy az egyirányú futási időt kellő pontossággal mérhessük, az idöjeleket például a 34 G?S~ egységgel generáljuk. Ezer; a motor. az ide jelek ± 1/2 ps hibával állíthatók elő. Az időjeiet az első 28 mérős zárni tógép helyezi el, (lehetőleg) közvetlenül egy mércesomég első bitjének kiküldése előtt.
A méröcsőmagot a. 36 mérőszskaszon - tehát a 26 őszszekötő vezetéken, a 12 közvetítőberendezésen, a. 14 közvetítőberendezésen és a 16 közvetitöberenöezésen - át a második 30 mérőszámitógépre küldjük. Amikor a mérőcsere g utolsó bitjét vesszük a második 30 mérőszártsbgepnéi, regisztráljuk a második idő jelet. A .második időjeiet a második 30 mérőszámitógép például szintén egy 34 G?S~ egységgel generálja.
Az időjelekből a számítógépre eső időrész figyelembevételével kiszámítjuk a csomagfütási időt, és ezt az értéket, mint mérési eredményt, közöljük a iü vezérlő számítógéppel, és elhelyezzük a 12 adatbankban. A 44 kimeneti készüléken ét folyamatosan online megjelenítjük az eredményeket. A 36 mérőszakaszon át küldött mérőcsomagok alapján többek között a futási idő ingadozásai, valamint a csomag-veszteségek is meghatározhatók. Ezeket ez adatokat is a 42 adatbankban helyezzük el.
Az említett értékek alapján meghatározható és ellenőrizhető a 36 mérőszakasz, azaz az első 23 mérő-számi tógép és a második 3ö mérőszámitógép közötti összeköttetés minősége. Ugyanez ez eljárás alkalmazható a 38 méröszskaszón, valamint további, itt nem ábrázolt méröszakaszokon is. Ezáltal nagyszámú adatot generálunk, és helyezünk el a 42 adatbankban.
A fent említett mérési eredményeket · áilapotadatokát - a 4ö vezérlő számi tógép- lehívja a 28, 30 és 32
Φ XX mérös zárni.tógépekről, elhelyezi a 42 adatbankban és ott a megjelenítéshez előkészíti,
A 44 kimeneti készülék egy grafikus konfigurációs interfésszei, valamint egy grafikus felhasználói inter· fésszel rendelkezik az online és offlíne üzemhez, amelyek segítségével a 42 adatbankban elhelyezett állapotadatok megjeleníthetők.
A grafikus felhasználói interfész elsősorban az áilapotadatok kiadására és szerkesztésére szolgái.
A 2. ábrán egy 4 6: grafikus felhasználói interfész látható, a 42 adatbankban elhelyezett állapotadatok ábrázolásához a 44 kimeneti készülék útján.
A 46 grafikus felhasználói interfész első ábrázolási síkjában helyezkedik el a 2, ábrán látható 48 állapotmátrix, A 48 állapotmátríx alatti további ábrázolási síkban egyrészt egy részletes állapotjelentés, és másrészt egy rendszerjelentés helyezkedik el.
Az állapotadatokat előre meghatározott feltételek szerint megállapított állapottartományokhoz rendeljük hozzá. Ezeket a megfelelően hozzárendelt állapottar főirányokat színjelzéssel· egyedileg ábrázoljuk, úgyhogy kény··· nyen felismerhető, hogy az állapotadatok milyen állapottartományokhoz vannak hozzárendelve, és milyen minőségi követ e tménye k tel j esülnek,
Például a felhasználó: számára szürke, zöld, sárga és piros színnel jelezzük az 1. ábrán látható mérőrendszer komponenseinek és a mérési összeköttekéseknek az állapotát, Az alkalmazott színeknek az 1. táblázatban megadott jelentése van.
Jí 0 * * ♦ « «00 fi Χ04 4 X χ -X Φ « 0· 0 * * * * »»« ♦♦ ***« XX ** ** *
1. táblázat
Szín Jelentés Lehetséges ok
Szürke Semmi figyelemreméltó
Zöld Minden rendben
Sárga F i gyelme etetés Fi. egy első küszöbértékszint túllépése egy mérési összeköttetésnél .
Piros i Riasztás Pl, egy második küszöbérték- szint túllépése egy mérési ősz- szeköttetésnéi, vagy a rendszer egy komponense nem. érhető ei.
A színekhez adott esetben akusztikus jelzés i.s hozzárendelhető .
A 46 grafikus felhasználói interfész legfelső síkját a 2. ábrán látható 48 állapotmétrix alkotja. Itt az 1. ábrán látható mérőrendszer komponenseinek és a mérési összeköttetéseknek az állapotát jelezzük a 36 és 38 mérő·szakaszokon, A jelentéseket kb. egy percenként aktraiizsijak. A 4 8 áilapotmátriz több résztartöményre van tagolva. Az első 50 oszlopban az egymás alatti mezők fenéről lefelé vannak számozva, és a 23, 30, 32 mérőszámítógépek vannak feltüntetve. A továbbiakban abból indulunk ki, hogy kilenc mérőszárnitógép van. A folytatólagos számok mellett vagy I? cineket vagy nevüket tüntetjük fel, úgyhogy a felhasználó egyszerűen hozzá tudja rendelni az 50 oszlop mezőit a megfelelő 28, 30, 32 méröszámítógépekhez, Az első 50 oszlop mezőinek a színe a 28, 30, 32 m .érőszámi tőgépek aktuális állapotát szemlélteti. A 28,
30, 32 mérőszámitögépek állapotát emellett három dolog befolyásolja:
X Φ « «» 4 4 *Φ «ΦΦΦΦ* Φ ♦ * ΧΦΦ Φ Φ»* ♦ *
Φ χ Φ Φ Φ Φ ♦ *
ΦΦΧ X* «».*♦ φ* **
a) Α 28, 30, 32 mérőszámitógépek ídöszinkronizáiási állapota?
b) A 28, 30, 32 mérészárni tógépek elérhetősége a 40 vezérlő számítógéppel;
c) Annak kijelzése, hogy vannak-e hiba” vagy figyelmeztetés” állapotú rendszerjelentések# amelyeket a 28, 30, 32 máröszámítógépek generálnak.
Az első 50 oszlopban mindig az a szín van feltüntetve, amelyik a legrosszabb állapotot képviseli.
Itt a következő· eseteket különböztetjük meg:
2. táblázat
Szán : Kijelzett szöveg Jelentés-
lóid Szinkronizált A. mérőszámi tógépet GPS-egysé-g
iGPS, nagy pon- szinkronizálja {szinkronizálási
tosságú) hlbaclps).
Szinkronizált A mérős-zámitógépnek nincs GPS-
(ÜTP, pontos) egysége. A szinkronizálás üTP- 'vei történik (szinkronizálási nibotlás).
(Sárga Szinkronizált A mérőszámitógép ugyan fel van
(KTP, pontos) szerelve GPS-egysóggel, de a GPS s r i n k r on 1 z á I á s p i 11 a n a t n y 11 a g nyilvánvalóan nem lehetséges. Lehetséges okok: az antenna/an- tennavezeték hibája, ez antenna nem ” látja'' a GPS rendszer legalább 4 műholdját. A szinkronizálás KTP-vel történik (szinkronizálási. hibaclms). Az átkapcsolás az bTP-szinkronizálásra au- tómat1ko s a n tör téni k.
Szi nkronizáit A szinkronizálás NT.P-ve.l törté-
Φ ΦΦΧ « φ ΧΦ ΦΦ
(Ν?Ρ, pontstί30; nik (szinkronizálási hibatzms;. GPS-egység létéről nincs infor~i rcáció.
Piros : Nem szinkronizált A mérószárcitogép nincs szinkronizálva. A mérőszámitógépnek nincs GPS-egysége, és N'TP-szink- ronizáiás nincs konfigurálva.
Nem szinkronizált (GPS; A. rcérőszárcitógép nincs szinkronizálva, A marós zárni tógépnek van GPS-egysége, A GPS szinkronizálás pillanatnyilag nyilvánvalóan nem lehetséges. NTP-szinkronizá- lás nincs konfigurálva.
Nem szinkronizált (N'TP) A mérőszárnitógép nincs szinkronizálva. A mérőszámitőgénnek nincs GPS-egysége. NTP-szink- ronizálás konfigurálva van, he pr lianatnyílag nyilvánvalóan nem lehetséges, iii. túlságosan pontatlan (NTP-színkronizárásnál néhány óráig tarthat, amíg a szinkronizálási hibatkms lesz;.
Nem szinkroni- zált (GPS, N'TP; A mérőszámitógép nincs szinkronizálva. A méröszámitögépnek varr GPS-egysége. A GPS szinkronizálás pillanatnyilag nyilvánvalóan nem. lehetséges. NTP-szinkron.izá-: lás konfigurálva van, de pállana tnyilas nyilvánvalóan nerc lehetséges, ill. túlságosan pontot lan (NTl-szinkronízálásnál néhány óráig tarthat, amíg a szinkronizálási híbatzms lesz.) ,
« φΧ «Φ ΦΦ ΦΧ φφ φ φ * · *' * φ ΦΦΦ φ φ»* * * χ β * * * Φ 4 Φ ««φ X* ΦΦ ΦΧ
Α 2. táblásat második oszlopában feltüntetett szöveg xkódnévként (ToolTip) jelenik meg a 45 állapotmátrix első 50 oszlopában, ha a mutatót annak egyik mezőjére visszük, és oda állítva hagyjak.
A színválasztás így a 28, 30 és 32 mérőszámítógépek időszinkronizálási állapottartományainak felei meg.
Amint már említettük, az íddszínkronizálás a 34 GPS~ egység segítségéről történhet. Alternatív módon az időszínkronízédás a hálózati időprotokoii (öLP/Network TimeProtocoi) segítségével is végrehajtható. Ekkor a helyi 3ib órát szinkronizáljuk.
A 34 GPS-egységgei végrehajtott időszinkronizálás pontosabb, mint az KTF-vel. Ennek megfelelően az időszinkronizálás módja állapotadatként érkezik be a mérőszámítógép állapottartományhoz rendeléséhez.
Egy mérőszárnitógép állapottartományhoz rendeléséhez további állapotadatként vesszük figyelembe az értékelésnél a 28, 30, 32 mérés zárni tógépek elérhetőségét a 40 vezér1o számxtogéppe1,
3. táblázat
Szín Kijelzett szöveg Jelentés
Sóid (nincs külön szöveg) A mérőszámitógép és a vezérlő számítógép közötti utolsó kapcsolat 5 peronéi rövidebb ideje volt.
Piros nem elérhető Legalább 5 perce nlcs kapcsolat a méröszámitőcéppel. Lehetséges okok: megszakadt az összeköttetés, vagy a mérő- számi tógép még, ill. már nem működik.
A 3. táblázat második oszlopában feltüntetett szöveg szintén ikonnévként (TooiTíp) jelenik meg, ha a mutatót a 48 állapotmátrix első 52 oszlopára visszük, és oda állítva hagyjuk,
A 28, 30, 32 mérészárnitógépek hozzárendeléséhez a szintén színsekkel jelölt, előre meghatározott állapottartományokhoz további áliapotadatokként érkeznek be a 28, 32, 32 martrnzrn tógépek rendszerjelentései is.
4. táblázat
Szán Kijeizett szöveg Jelentés
zöld (nincs kélön szöveg) Nincs meg nem erősített hiba vagy figyelmeztetés.
.Sárga (nincs külön szöveg) Legalább egy meg nem. erősített figyelmeztetés van (de nincs hiba),
Piros (nincs külön szöveg) Legalább egy meg nem erősített hiba van.
A 48 állapotosátriz első 52 sorában a mezők a 28, 30, 32 mérészárnitógépekhez vannak hozzárendelve, ahol a 28, 30, 32 mérőszárnitógépek sorrendje balról jobbra megfelel az első 50 oszlop sorrendjének Lentről lefelé. Az első 52 ser mezőiben a mindenkori 28, 30, 32 méröszámítógépek hozzárendelését jelezzék a 40 vezérlő számítógéphez? a 10 telekommunikációs hálózatban több 40 vezérlő számítógép is lehet,
Ezt a hozzárendelést is egy színnel jelzett állapottar töményhez rendeljék hozzá. Ezt a következő állapotadatok befolyásolják;
a) á mindenkori 23, 30, 32 méröszámítógépek hozzárendelése egy üzemkész 40 vezérlő számítógéphez;
φ »
ΧΦΦ
b) A 28, 30, 32 mérő-számítógépek elérhetősége a 40 vezérlő számítógéppel;
c) Annak kijelzése, hogy vannak-e hiba vagy “figyelmeztetés” állapotú rendszerjelentések, amelyeket a a 40 vezérlő számítógép generál.
Az első 52 sorban mindig azt a színt tüntetjük fel, amely a legrosszabb' állapotot képviseli.
A 28, 30, 32 méröszámítőgépek hozzárendelésénél egy 40 vezérlő számítógéphez a következő áíiapotadatok szolgálják a színekkel jelzett állapottartományok alapját.
5, táblázat
Szín Kij^elzett szöveg Óéientés
Piros érvénytelen, iíl. nem definiált Ez a méröszámítégép nincs hozzárendelve vezérlő számi- t őgéphe z.
hőid (nincs külön szöveg) Sz a mérőszámitőgép egy érvényes vezérlő számítógéphez van hozzárendelve.
Az 5, táblázat második oszlopában feltüntetett szöveg ikonnévként (ToolTip) jelenik meg, ha a mutatót a 48 állapotmátrix, első 52 sorára visszük, és oka állítva hagyjuk.
Arra vonatkozóan, hogy milyen a 28, 30, 32 mérőszámitögépek elérhetősége a 40: vezérlő számi tógéppel, a kővetkező állspotadatok szolgálják a színekkel jelzett állapottartományok alapját.
IS ♦ XX * φ φ «
6. táblázat
Szín Kijelzett szöveg Jelentés
Piros nem érhető el Az állapot utolsó aktualizálása legalább 5 perce volt.
kőid. elérhető A vezérlő számítógép 5 percnél rövidebb ideje aktualizálta az állapotot.
A 5. táblázat második oszlopában feltüntetett szöveg ikonnévként (ToolTip) jelenik meg, ha a mutatót a 93 áliapotmátrix első 52 sorának mezőjére visszük, és oda állítva hagyjuk.
é 28, 35, 32 mér ős zárná, tógépek és a 4 0 vezérlő számítógép rendszerjelen,késeinél a kővetkező á1lapotadatok szolgálják a színekkel jelzett állapottartományok alapját;
7. táblázat
Szin Kijeizett szöveg Jelentés
2 Öld (nincs külön szöveg) Nincs meg nem, erősített hiba: vagy figyelmeztetés.
Sárga (nincs külön szöveg) Legalább egy meg nem erősített figyelmeztetés van (de nincs hiba).
Piros (nincs külön szöveg) Legalább egy meg nem. erősített hiba van.
A 48 állapotmátrix többi része, tehát a 2-10. sorok, valamint a 2-10. oszlopok alkotják a 43 állapommátrix harmadik 54 tartományát. Ebben az 54 tartományban tüntetjük fel a 28, 30, 32 nsreszámá.tőyépek közötti mérési Összeköttetések állapotát. A mérési összeköttetősek állapotát a kővetkező állapotadatok befolyásolják;
a küszöbeη19
a) vannak-e küszöbértékek definiálva?
b) Szék ténylegesen be vannak-e tartva;
c) Az utolsó időintervallumban, amelyben téteket ellenőrizzük, érkeznek-e mérőcsomagek d; A két egymással kommunikáló 28, 3ö, 32 mérőszámitógép kellően ídőszinkronizálva van-e;
sí A 40 vezérlő számitógép elérhetí-e a két egymással kommunikáló 28, 30, 32 mérészámitőgépet.
Ennek a harmadik 54 tartománynak mindegyik mezője azonosítja a mindenkori mérési összeköttetésíeke)t egy 25, 30, 32 mérőszárni tógéptől egy másik 28, 30, 32 merőszámi tógéphez az egyik irányban, tehát egyirányúan. Az ellenkező irányt a harmadik 04 tartomány feketén ábrázolt átlójára szimmetrikus mezőben ábrázoljak.
A harmadik 54 tartományban mindig azt a szint tüntetjük fel, amely a legrosszabb állapotot képviseli, A küszöbértékek definiálásánál a következő áilapotadatok képezik a színekkel jelölt állapottartományok alapját, ahol elvileg a küszöbértékeknél különböző szintek képzelhetők el, A továbbiakban csak két szintet használunk, mégpedig egy figyelmeztetési értéket jelentő első szintet, és egy riasztási értéket jelentő második szintet, A küszöbértékeket egymástól függetlenül lehet definiálni mindegyik forgalmi osztályhoz és mindegyik mérési paraméterhez, mint a futásiidő-késleltetés, a futásiidő-ingadozások és a osomagvessteség, * te
2δ i, táblázat
Szín Jelentés
Szürke Ezek között a mérészámitőgépek között egyik mérési összeköttetéshez sincs definiálva küszöbérték.
Mint a 9. és 10. táblázat Legalább az egyik mérési összeköttetéshez legalább egy mérési paraméternél legalább egy küszöbérték van definiálva.
A küszöbértékek ellenőrzésénél a következő állapotadatokat vesszük alapul a színekkel jelölt áiiapottartományekban:
0. táblázat
Szín Jelentés
Zöld Ezek között a méröszámítőgépek között egyik mérési összeköttetésnél sem történt küszöbérték-túllépés.
: Sárga Ezek között a méröszámítőgépek között legalább az egyik mérési összeköttetésnél megtörtént legalább egy első szintű küszöbérték túllépése, de második szintűé nem.
Piros Ezek között a mérőszámitógépek között legalább az egyik mérési összeköttetésnél megtörtént legalább egy második színtű küszöbérték túllépése.
Mérőesomagek vételekor az időintervallumban a következő állapotadatok képezik a színekkel jelölt áilapottart omány o k alap j át:
4
4 4X4 4 4
V XX Φ Φ «*♦ X X
X *· φ χ « χ » χ «♦X X« XX* X XX Χφ
IG. táblázat
Szín Jelentés:
kőid Az utolsó időintervallumban a két méröszá- mitőgép között az összes mérési összeköttetéshez legalább sgy mérőcsomag érkezett.
Piros Az utolsó időintervallumban a két méroszámitőgép között legalább sgy mérési összeköttetéshez nem érkezett mérőcsomag.
A méröszámítőgépek Ídöszinkronizá-Iásánál a .következő áliapotadatok képezik a színekkel jelölt áilapottartományok alapját:
11. táblázat
)3z ín Jelentés
kiöld Mindkét méröszámifogép kellő pontossággal volt szinkronizálva.
Piros A két méröszámitőgép legalább egyikénél nem volt megfelelő idöszinkronízálás, ezért « mért időértékek érvénytelenek. Csak a csomagveszteség mérhető helyesen, imivei ezt nem befolyásolja az időszinkro- nizálás.
A harmadik 54 tartomány mindegyik mezője alatt egy további ábrázolási sik helyezkedik el, amely részletes állapot, jelentést tartalmaz. Az állapot jelentés megmutatja az egyes mérési összeköttetések állapotát a két 28, 30 méröszámifógép kozott, ahol különbséget teszünk az átviteli iránynak megfelelően. A részletes állapotjelentés aktiválásához
1. a mutatót a 46 állapotmátris harmadik 54 tartományában egy mezőre visszük, és oda állítva hagyjuk 0 0«0 0 0 0« * φ
0 0 0 0 « X «
Α«« «0 ««0 0 0 0 >Χ részletes áliapotmácrix ekkor ToolTip-technikával működik - vagy
2. a mutatót a 4$ állapotmátríx harmadik 54 tartományában egy mezőre visszük, és az egér bal oldali gombjával rakattintánk.
Az eled esetben a jelentés csak néhány másodpercig látható, míg a második esetben tartósan, amíg jobbra fent az gombra kattintva be nem. zárjuk az ablakot.
A részletes 56 állapotjelentés a 3. ábrán látható, és négy oszlopa van, A. részletes 56 állapot jelentés első 58 oszlopában a mérési összeköttetés fajtája jelenik meg:
hermái összeköttetős”: sötétszürke
Szakértői összeköttetés'’: világosszürke
A szakértői összeköttetések olyan speciális összeköttetések, amelyeket zsák korlátozottan, pl. hálózati hibakeresésre használunk, Ezeket speciális beviteli módban a mérőrendszer konfigorálásánál lehet beállítani; ezek a beállítások néhány konfigurációs paraméternél nagyobb értéktartományt tesznek lehetővé, mint. pl.» rövidebb csomagtávolságokat,
A részletes 56 állapotjelentés második, harmadik és negyedik 50, 52 és 54 oszlopában két méröszámitógép mindegyik mérési összeköttetésének egyes mérési paramétereihez tartozó állapot jelenik meg, Mindegyik mérési összeköttetéshez három adat tartozik:
a) OWD tOne-hay Delayí: egyirányú késleltetés, ms má s oda. k 50 oszlop;
bí IFDV (IP-Delay-Variation;: IP késleltetés változása, ms - harmadik 62 oszlop;
c) PL (Packet-Loss): csomagveszteség, % - negyedik 64 oszlop.
♦ «
Az egyes mérési paraméterek állapotát három dolog befolyásolja:
a: a küszöbértékek definíciója és a küszöbértékek ellenőrzése;
öt méröosomagok vétele egy előre adott időintervaiiómban;
c} a két 28, 3ö, 32 mérős; zárni tógép ídőszínkronizáiáQ d.
Mindig azt a szint tüntetjük fel, amelyik a legroszszabb állapotot képviseli.
A küszöbértékek definíciójánál és a küszöbértékek ellenőrzésénél a következő állapotadatok képezik a színekkel jelzett állapottartömények alapját:
12. táblázat
Szán Jelentés
Szürke Ehhez a mérési paraméterhez nincs küszöbérték az adatbankban
Ez egy ''szakértői’' összeköttetés, amelynél a mérési eredményeket mindegyik méröcso- maghoz elhelyezzük az adatbankban (ún. nyersadat-möd) . .Az ilyen típusú, mérési összeköttetéseknél az adott esetben nagyon .nagy adatmennyiség miatt nincs küszöbérték-ellenőrzés .
zöld Ennél a paraméternél nem volt küszöbérték- túllépés .
Sárga Ennél a paraméternél megtörtént az első szintű küszöbérték túllépése.
Piros Ennél a paraméternél megtörtént a második szintű, küszöbérték túllépése.
X * φ ΦΦ X» '9 9 X
Φ XX* 9 «ΦΦ Φ Φ
Méröcsomsgok vételénél egy előre adott időintervallumban a következő áilapotadatok képezik a színekkel jelzett áliapottartományok alapját:
13. táblázat
Szín Jelentés
Abld Az utolsó időintervallumban ehhez a mérési; összeköttetéshez legalább egy mérőcsomag; érkezett,
Piros Az utolsó időintervallumban ehhez a mérési; összeköttetéshez nem érkezett mérécsomag. ; Az egyes mérési paraméterekhez ebben as; esetben mindig 0 értéket jelzőnk ki.
A két 2:8, 30, 32 mérés zárni tógép időszinkronizálásánái a következő áilapotadatok képezik a színekkel jelzett állapottartományok alepj át:
14. táblázat
Szín Jelentés
2öid Mindkét mérészárnitógép kellő pontossággal volt szinkronizálva.
Piros A két méröszárnitógép legalább egyikénél nem volt megfelelő időszinkronizálás, ezért a mért időértékek érvénytelenek. Ebben az esetben az OWD és az IPDV számára mindig ’···'’, és a PL számára a helyes érték jelenik meg (ezt az időszinkronizálás nem befolyásolja),
A részletes ót állapotjelöntés második, harmadik és negyedik 60, 62 és 64 oszlopához egy további ábrázolási sik. tartozik. Ha a mutatót a részletes 56 állapotjelentés « ΦΦ ΦΦ φφ ν«
Φ* * X Φ * φ Φ « φφ* » φφφ Φ Φ «ΦΦΦ Φ φ X φ » X Φ «Φ φφφφ φφ «Η második, harmadik és negyedik 60, 62 és 64 oszlopának egyik mezőjére visszük, és ebben a mezében az egér bal oldali gombjával rákattintunk egy mérési értékre, akkor a kiválasztott mérési, összeköttetéshez egy új ablakban grafikusan, ábrázolva megjelennek a mérési eredmények. Mihelyt ehhez a mérési összeköttetéshez: egy áj mérési eredményt helyezünk el az adatbankban, frissítjük az eredményeket ábrázoló 66 grafikont, amelyre egy példa látható a 4, ábrán.
A 48 áliapotmátrix első 60 oszlopának mezői, valamint az első ii sor mezői alatt szintén egy további ábrázolási sik helyezkedik el. Ez a további ábrázolási sik jeleníti meg a rendszerjelentéseket. A rendszerjelöntések megjelenítése akkor aktiválódik, amikor a mutatót egy ráéröszámitógép mezőjére állítjuk a 48 áliapotmátrix első 5ö oszlopában, vagy a 4 8 áliapotmátrix első 52 sorának egy mezőjére, és az egér bal oldali gombjával rákattintunk. A rendszerjelentéseket egy listában tüntetjük fel. A hibákat pirossal, a figyelmeztetéseket sárgával jelöljük. Amikor egy hibajelentés vagy figyelmeztetés érkezik, az áliapotmátrix mezőjét ennek megfelelően színezzük. A rendszerjelentés kijelzőjén egy jelentésre rákattintva nyugtázza a felhasználó, hogy tudomásul vette a jelentést; ekkor a jelentés szürke színű lesz. Csak ha a kijelzett összes jelentést nyugtázták, lesz újra zöld színű a jelentés a 48 áliapotmátrixban, természetesen csak akkor, ha a mérőszámi tógép állapota ezt megengedi il. 2. táblázat) .

Claims (21)

1, Eljárás állapotadatok kiadására kimeneti készüléken (44) át egy telekommunikációs hálózatban (10), mint például internet, intranet vagy hasonló, amely állapotadatok egy mérőrendszerben legalább alkotórészek és- ószszeköttetések mindenkori állapotát és a mérőrendszer mérési eredményeit tartalmazzák; és hogy legalább részben az állapéládátokat előre meghatározott feltételek szerint megállapított állapottartományokhoz rendeljük hozzá, és a megfelelően hozzárendelt állapottartományokat elkülönítve úgy adjuk ki, hogy egyszerűen megállapítható, hogy az állapot-adat ok. milyen állspott.arto:mányokhoz vannak hozzárendelve; és hogy a mérőrendszer legalább két mérőszámítőgépet (28, 30, 32), é-s egy, a méröszámitőgépeket (£8, 30, 32) vezérlő számítógépet (90) tartalmaz, és az állapotadatokat a mérőszámitógépek (28, 30, 32) közötti mérési összeköttetések minősége alapján hozzuk létre, azzal jellemezve, hogy az állapotadatekat továbbá a mérőszámltőgépek (28, 30, 32) állapota, a mérőszámi tógépek (28, 30, 32) közötti mérési összeköttetések minősége, a mérőszámítógépek (28, 30, 32) egy vezérlő számítógép (90) általi elérhetősége, a mérőszámitógépek (28, 30, 32) időszinkronizálása és az állapotadatok aktualitása alapján hozzuk létre.
2, Az 1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az állapottartományokat legalább egy küszöbértékkel haiá ro1juk.
3, Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy sz állapotadatokat és a hozzárendelt áll apóttartományokat a kimeneti készülékkel (44) előállított grafikonon (48, b, 60) ábrázoljuk.
φφ
ΚΦΦ
2?
««Μ «« ΧΧΧ« ««
4. Α 3. igénypont szerint), eljárás, azzal jellemezve, hogy a grafikont (48) a kimeneti készt)ékkei (44} előállított mátrix alakjában ábrázoljuk,
5. A 3, vagy 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a grafikont (48) egy grafikus felhasználói interfész vagy felület, például ablak alakjában állítjuk elé, ahol legalább egyes állapottartományok alatt további ábrázolási síkok vannak, amelyeket a felettük lévő állapottartományban végzett aktiválással teszünk láthatóvá,
6. Az 5, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a további ábrázolási síkokban az állapotadatokát és/vagy az áiiapotadatokhoz hozzárendelt állapottartományokat növekvő részletességgel ábrázoljuk.
7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az egyes állapottartományokat különböző színekkel jelöljük.
8. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartományokból különösen egy mérési eredmény nagyságát, több mérési eredményt és/vagy a mérőrendszer egy alkotó-részének állapotát leíró értékeket tükröző hierarchiát képezünk.
9n A 4. igénypont szerinti eljárás, valamint különösen az 5--8.. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az áliapotmátrix (48) első oszlopában (50} az egyes mérőszámitogépek (28, 30, 32} állapotára vonatkozó állapotadatokat helyezünk el, és az állapotmátríx (48) első oszlopának (50) mindegyik mezőjét egy méröszámitógéphez (28, 30, 32) rendeljük hozzá,
10. A 3. vagy 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mindegyik méröszámítőgépet (28, 30, 32} $ saját mezőjében az első oszlopban (50) saját ismertetőjelével - név, IP-cim vagy hasonló - ábrázoljuk.
11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az állapotmátrix (48) első- oszlopában (50) egy mezőnek a mindenkori méröszámitögép (28, 30, 32) állapotán alapuló állapotadatait a méröszámitögép (23, 30, 32) időszinkronizálásának állapotából, a méröszámitőgép (28, 30, 32) elérhetőségéből a vezérlő számítógép (40) által, és a mérőrendszernek erre a mérőszámitőgépre (23, 30, 32) vonatkozó hibajelentéseiből képezzük.
12. A 9-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ái 1 apuiról z rix (48) első sorában (52) mindig egy méröszámitögép (23, 30, 32) hozzárendeléseit ábrázoljuk egy vezérlő számitógéphez (40), ahol az állapotmátrix (48) első sorában (50) mindegyik mező egy mézőszámliögéphez (28, 30, 32) történő hozzárendelésre vonatkozik.
13. A 9-1.2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az áiiapotmátrix (48) soraiban, valamint oszlopaiban két egymást követő mezőben mindig az egyes mérőszárnitógépek (28, 30, 32) közötti mérési összeköttetések állapotát jelezzük, amihez az első oszlopban (50) a mérős zárni Időgépe két (28, 30, 32) tűntetjük fel lentről lefelé előre meghatározott sorrendben, mig az első sorban (50) balról jobbra ugyanabban a sorrendben a méröszámitógépek (28, 30, 32) hozzárendeléséi egy vezérlő számítógéphez (40).
** φ φ χ 0 * X φ« φ φ*φ φ φ φ φ φ «ΦΧ XX ΧΧφ« ΦΦ »*x
14. Α 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az állapotmátrix (4 3) említett mezeinek egyikében mindig egy meröszámítégép (28, 30, 32) egy vagy több mérési összeköttetését tüntetjük fel egy másik mérőszámitógéphez (28, 30, 32) egy irányban, míg az állapotmátrix (48; átlójára szimmetrikusan megfelelő mezőben a mérési összeköttetés, Ili, a mérési összeköttetések ellenkező irányát,
15. A 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hegy a mérési összeköttetés állapotát egy mérési összeköttetés minőségére vonat kozó mérési eredmények állapottartományokhoz történő hozzárendelésével, a mérőszámítógépek (28, 30, 32) idöszinkronizárásával és/vagy a mérési eredmények aktualitásával képezzük.
16. A 6, és 13. igénypont, valamint különösen a 14. vagy 15, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az állapotmátrix (48) soraiban, valamint oszlopaiban két egymást követő mező mindig egy második ábrázolási síkkel rendelkezik, amelyben a mérési összeköttetések állapotát részletesebben ábrázoljuk.
17. A 16, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a további ábrázolási síkban a mérési összeköt teres fajtáját, valamint a megfelelő méröszámitégépek (23, 30, 32) közötti mérési összeköttetés minőségét meghatározó egyes mérési paraméterek állapotát jelenítjük meg.
13. A 13, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mérési összeköttetésben a mérési paramste- * 9 rek állapotát az átviteli tulajdonságok - mint a csomagfutási idő, a futási idő ingadozásai, a csomagveszteségek és hasonlók - alapján képezzük,
19. A 15-18. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a második ábrázolási sik alá egy harmadik ábrázolási, síkot rendelünk, amelyben a mérési eredményeket egy előre meghatározott ideig részletesen megyelenitjük.
20. A 9-19.. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az állapot-mátrix {48} első sorának (52; és/vagy első oszlopának mezői alá egy második ábrázolási síkot rendelünk, amelyben rendszerjelentéseket jelenítünk meg.
21. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az állapotadatokat egy böngésző segítségévei a kimeneti készülékkel {44} jelenítjük meg és aktualizáljuk,
22. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az állapotadatokat előre meghatározott időközökben az áliapotmátrixban («S; automatikusan akt us11z áÍjuk.
HU0501052A 2002-03-12 2003-02-21 Method for the output of status data HU228069B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10210707A DE10210707A1 (de) 2002-03-12 2002-03-12 Verfahren zur Ausgabe von Zustandsdaten
PCT/DE2003/000539 WO2003084135A2 (de) 2002-03-12 2003-02-21 Verfahren zur ausgabe von zustandsdaten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0501052A2 HUP0501052A2 (en) 2006-02-28
HU228069B1 true HU228069B1 (en) 2012-09-28

Family

ID=27797674

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0501052A HU228069B1 (en) 2002-03-12 2003-02-21 Method for the output of status data

Country Status (9)

Country Link
US (1) US7657621B2 (hu)
EP (1) EP1493245B1 (hu)
JP (1) JP2005520451A (hu)
AT (1) ATE519296T1 (hu)
CA (1) CA2477746C (hu)
DE (1) DE10210707A1 (hu)
HU (1) HU228069B1 (hu)
PL (1) PL371018A1 (hu)
WO (1) WO2003084135A2 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7352189B2 (en) * 2005-03-09 2008-04-01 Agilent Technologies, Inc. Time aligned bussed triggering using synchronized time-stamps and programmable delays
US7752178B2 (en) * 2005-08-30 2010-07-06 Mckesson Information Solutions Llc Method to indicate context synchronization of applications on a computer desktop
JP4784333B2 (ja) * 2006-02-22 2011-10-05 横河電機株式会社 時刻同期異常検出装置および時刻同期異常検出方法
US9871700B2 (en) * 2008-11-16 2018-01-16 Valens Semiconductor Ltd. Methods and systems for changing topology of an asymmetric network
WO2010139807A1 (de) * 2009-06-05 2010-12-09 Continental Teves Ag & Co. Ohg Verfahren zur ermittlung der übertragungsqualität der c2x-kommunikation und entsprechende vorrichtung

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5867483A (en) * 1996-11-12 1999-02-02 Visual Networks, Inc. Method and apparatus for measurement of peak throughput in packetized data networks
US6578077B1 (en) * 1997-05-27 2003-06-10 Novell, Inc. Traffic monitoring tool for bandwidth management
US6459682B1 (en) * 1998-04-07 2002-10-01 International Business Machines Corporation Architecture for supporting service level agreements in an IP network
AU774267B2 (en) * 1998-11-24 2004-06-24 Niksun, Inc. Apparatus and method for collecting and analyzing communications data
JP3587352B2 (ja) * 1999-02-04 2004-11-10 富士通株式会社 ネットワーク通信性能測定方法及び装置並びにネットワーク通信性能測定プログラムを格納したコンピュータ読取り可能な記録媒体
DE10046240A1 (de) * 2000-09-19 2002-03-28 Deutsche Telekom Ag Verfahren zur Messung der unidirektionalen Übertragungseigenschaften, wie Paketlaufzeit, Laufzeitschwankungen und der hieraus ableitbaren Ergebnisse, in einem Telekommunikationsnetz
DE10128927B4 (de) 2001-06-15 2013-10-17 Deutsche Telekom Ag Verfahren zur Ermittlung der Uhrzeit in zumindest zwei miteinander zusammenwirkenden Messrechnern
US20030126256A1 (en) * 2001-11-26 2003-07-03 Cruickshank Robert F. Network performance determining
US20040044753A1 (en) * 2002-02-27 2004-03-04 Lucida, Inc. Method and system for dynamic business management of a network

Also Published As

Publication number Publication date
ATE519296T1 (de) 2011-08-15
CA2477746C (en) 2012-09-18
CA2477746A1 (en) 2003-10-09
US7657621B2 (en) 2010-02-02
HUP0501052A2 (en) 2006-02-28
EP1493245A1 (de) 2005-01-05
WO2003084135A2 (de) 2003-10-09
DE10210707A1 (de) 2003-10-02
PL371018A1 (en) 2005-06-13
US20050146525A1 (en) 2005-07-07
JP2005520451A (ja) 2005-07-07
EP1493245B1 (de) 2011-08-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103782149A (zh) Pon系统中的otdr轨迹分析
EP3444622B1 (en) Vector network analyzer with digital interface
EP3595347A1 (en) Method and device for detecting health state of network element
EP3422639A2 (en) Performance testing method and apparatus for an industrial system deployed on cloud
CN114201788A (zh) 一种基于dfmea的fmeda信息可视化方法及系统
CN104155664B (zh) 一种星载接收机校时功能测试系统及方法
CA3094557A1 (en) Method and apparatus for determining status of network device
HU228069B1 (en) Method for the output of status data
CN109151055A (zh) 隧道施工的实时监控系统及实时监控方法
US6675129B1 (en) Internet based supplier process reliability system
JP5361532B2 (ja) 防災訓練支援システムおよび防災訓練支援方法
WO2014164610A1 (en) Analyzing measurement sensors based on self-generated calibration reports
KR101403685B1 (ko) 원자력발전소의 기능적중요도결정 기기목록을 활용한 고장설비와 정비효과성감시모듈 성능기준간 자동 연계 시스템 및 그 방법
CN111064507A (zh) 光纤链路长度检测方法、装置及终端设备
CN108124442A (zh) 一种电梯元件参数校准方法、装置、设备及存储介质
CN103217942B (zh) 调用测量值,诊断信息或者设备参数
JP2011069679A (ja) 光ファイバ監視装置
JP5671021B2 (ja) 医療画像機器制御システム
KR20090131610A (ko) 생산공정관리 방법
CN112069011A (zh) 信息获取方法及装置、电子设备
CN113098708B (zh) 一种公网质量评估方法、装置、电子设备及存储介质
CN114608695B (zh) 电子秤读称系统、方法、介质及设备
KR102208806B1 (ko) 보호계전기 시험 장치
US11743164B2 (en) Quality measuring device, quality measuring method, and quality measuring program
US8653825B2 (en) Power measurement with a signal generator