HU227054B1 - Késleltetett kioldódású, stabilizált jódsótabletta, eljárás ennek elõállítására, és alkalmazása radiojódszennyezõdés kiürítésére - Google Patents

Késleltetett kioldódású, stabilizált jódsótabletta, eljárás ennek elõállítására, és alkalmazása radiojódszennyezõdés kiürítésére Download PDF

Info

Publication number
HU227054B1
HU227054B1 HU0105251A HUP0105251A HU227054B1 HU 227054 B1 HU227054 B1 HU 227054B1 HU 0105251 A HU0105251 A HU 0105251A HU P0105251 A HUP0105251 A HU P0105251A HU 227054 B1 HU227054 B1 HU 227054B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tablet
iodide
weight
iodide salt
mixture
Prior art date
Application number
HU0105251A
Other languages
English (en)
Inventor
Attila Bardos
Adam Zoltan David
Jozsef Dr Fueresz
Andras Dr Gachalyi
Gabor Gyulai
Laszlo Dr Nagy
Jozsef Dr Namenyi
Original Assignee
Honvedelmi Miniszterium Fejles
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Honvedelmi Miniszterium Fejles filed Critical Honvedelmi Miniszterium Fejles
Priority to HU0105251A priority Critical patent/HU227054B1/hu
Publication of HU0105251D0 publication Critical patent/HU0105251D0/hu
Publication of HUP0105251A2 publication Critical patent/HUP0105251A2/hu
Publication of HU227054B1 publication Critical patent/HU227054B1/hu

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya a szervezetbe jutott radioaktív jódizotópok kiürítésére alkalmas biológiailag optimálisan késleltetett hatóanyag-kioldódású, kémiailag stabilizált, jodidsó(ka)t tartalmazó tabletta, eljárás ennek előállítására és ennek alkalmazása.
Ismeretes, hogy a jód a szervezet nélkülözhetetlen szervetlen komponense, amit elemi és ionos formában a gyógyszerterápiában széleskörűen alkalmaznak. Az ionos jodidsókat a nyálka elválasztását fokozó hatása miatt légúti megbetegedésekben köptetőként, továbbá a pajzsmirigy csökkent működésekor a szervezet jódhiányának pótlására alkalmazzák [Vízi E. Szilveszter ed.; Humán farmakológia, Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest (1997), pp. 865-867 és 879.]. Ezek a készítmények azonban csak a szervezet jódhiányának pótlására alkalmasak és szokásos hatóanyag mennyiségük 50-300 pg.
Mintegy ötven éve ismeretes az is, hogy a jodidsókat a radioaktív jódszennyezés ellen alkalmazni lehet, mert a felszívódott jodidsó a pajzsmirigyet gyors ütemben telíti jóddal és így nukleáris katasztrófa esetén a levegőbe került, főként a 131, 132, 133 radiojódizotópok szervezetbe beépülését megakadályozza. Ez esetben fontos, hogy a pajzsmirigy mielőbbi telítődése a nem radioaktív jodidsóval megtörténjen [Safety Series No. 47, International Atomié Energy Agency, Vienna (1978)].
Mint fent is utaltunk rá, ismeretes, hogy a szájon át adagolt jodidsó a gyomor nyálkahártyáját izgatja - aminek következtében fokozódik a hörgőmirigyek nyálkatermelése és a köpet - és így nagyobb adagban vagy magasabb lokális gyomorkoncentráció esetén hányást okoz.
Ezért, bár a szakirodalom szerint a halogenidek sói - így például a kálium-jodid is - megfelelő méretre szemcsésítve adalék anyagok nélkül közvetlenül tablettázhatók [Fahrig, W.: Tabletten; Hagers Handbuch dér Pharmazeutische Praxis. Springer Verlag, BerlinHeidelberg-New York (1971), Bd. 7/A], a közvetlen préseléssel előállított tablettát csak vízben oldva, nagy hígításban, ivóié formájában lehet hányinger kiváltása nélkül bevenni.
Éppen ezért a radiojódszennyezés kivédésére csak olyan orálisan adagolható készítmény, előnyösen tabletta, alkalmazható mellékhatástól mentes biztonsággal, amelyből a hatóanyag megfelelően lassított ütemben oldódik ki és így hányinger nem lép fel, ugyanakkor a pajzsmirigyet a lehető legrövidebb időn belül telíti jodiddal, meggátolva a radiojódszennyezés beépülését.
A radiojódellenes készítmény kidolgozása céljából végzett rendszerezett kutatásaink során megállapítottuk, hogy a kálium-jodid tablettázásához szokásosan alkalmazott, a minőségi célkitűzésnek megfelelő tabletta szétesést biztosító, a préselés szempontjából fontos granulátum gördülékenységet és/vagy csúszóképességet fokozó, a présszerszámokhoz tapadást gátló stb. segédanyagokkal a jodidsó kioldódási sebességét a tablettából nem lehet megfelelően szabályozni. Ezen túlmenően a szokásos módon előállított tablettából a hatóanyag kioldódási sebessége tárolás közben változik, így a tabletta optimális felhasználhatósága időben jelentősen korlátozott.
Ezenkívül azt is tapasztaltuk, hogy az ilyen önmagában ismert módon készített tabletta fényre érzékeny, fény hatására az ionos jodid elemi jóddá oxidálódik, és ennek következtében a tabletta barnára színeződik.
A feltalálók célja tehát egy olyan, jodidsót tartalmazó készítmény kidolgozása volt, amely hosszú időn át stabil - azaz a tablettában a hatóanyag fény hatására tárolás közben nem, illetve nagyon lassan oxidálódik és amelyből a hatóanyag kioldódási ideje elegendően rövid a pajzsmirigy telítéséhez sugárszennyezésből származó radiojód bejutása előtt, de ellenreakciót (hányinger, köpetképződés stb.) a készítmény bevétele nem vált ki.
Széles körű vizsgálataink során meglepő és az eddigi ismeretek alapján nem kalkulálható módon azt tapasztaltuk, hogy jodidsókkal, vagy sókeverékekkel, valamint oldhatatlan, vagy csak kismértékben oldható szénhidrátszármazékokkal olyan, jodidsót tartalmazó diszperzió alakítható ki, amelyben a komponensek szilárdtestszerkezete előnyösen módosul és ez a hatóanyag késleltetett kioldódását okozza. A találmány szerinti diszperzióban a jodidsó felülete molekulárisán diszperz eloszlásban tioszulfátsót is tartalmaz, és ebből a diszperzióból a célkitűzésnek megfelelő minőségű tabletta előállítható.
A találmány tárgya tehát egy olyan kétfázisú, jodidsótartalmú tabletta, amelynek belső fázisa a felületén nátrium-tioszulfáttal és ezen csúsztatóval, előnyösen sztearinsavval bevont jodidsó kéreggranulátum szemcséket, a tabletta külső fázisa pedig polimer szénhidráto(ka)t, gyógyászatilag elfogadható inért hordozóanyagot és egyéb szokásos segédanyagokat tartalmaz.
A találmány szerinti tablettában a jodidsó lehet alkálifém-jodid vagy alkáliföldfém-jodid vagy ezek keveréke, előnyösen kálium-jodid vagy kálium-jodid és nátrium-jodid keveréke. A (3-4):1 tömegarányú kálium-jodid/nátrium-jodid keverék ez utóbbi esetben különösen előnyös.
Csúsztatóként bármilyen szokásos és ismert csúsztató alkalmazható például kalcium-sztearát vagy magnézium-sztearát vagy szilárd polietilénglikol - de előnyösen sztearinsavat alkalmazunk.
A találmány értelmében a polimer szénhidrát előnyös esetben mikrokristályos cellulóz vagy mikrokristályos cellulóz és keményítő keveréke, de bármilyen szénhidrát alkalmazható. A szénhidrátkomponens alkalmazott mennyisége a külső fázisban a jodidsó mennyiségére vonatkoztatva 100-400 tömeg%, előnyösen 200 tömeg%.
Különösen előnyös az a találmány szerinti kétfázisú, jodidsótartalmú tabletta, amelynek belső fázisa egy felületén tablettánként 0,1-5 tömeg%, előnyösen
2,5 tömeg% nátrium-tioszulfáttal, majd tablettánként 0,1-3 tömeg%, előnyösen 0,5 tömeg% csúsztatóval bevont és 10-500 mg kálium-jodiddal egyenértékű jodidsót tartalmazó kéreggranulátum; külső fázisa pedig a jodidsó mennyiségére vonatkoztatva 100-400 tö2
HU 227 054 Β1 meg%, előnyösen 200 tömeg% polimer szénhidrátot tartalmaz.
A kioldódását tekintve optimálisan formuláit tabletta 90 kN-nál nem kisebb szilárdságú, legelőnyösebben a 100 kN szilárdságú tabletta alkalmazható, melyből a hatóanyag 100%-os kioldódása mintegy 15 perc alatt megy végbe.
A találmány második tárgya eljárás fenti tabletta előállítására, azzal jellemezve, hogy a belső fázisában jodidsót tartalmazó tablettában a jodidsórészecskék felületét nátrium-tioszulfáttal, majd csúsztatóval, előnyösen sztearinsawal bevonjuk, majd az így kapott kéreggranulátumot polimer szénhidrátban diszpergáljuk és ebből 90 kN-nál nem kisebb szilárdságú tablettát préselünk.
A találmány tárgyát képezi ezen túlmenően a tabletta alkalmazása radiojód belső szennyezés kiürítésére.
A továbbiakban a találmány tárgyát képező tablettát és ennek előállítási eljárását részleteiben ismertetjük.
A találmány szerinti tabletta az alkálifém-jodid hatóanyagot tetszőleges mennyiségben, de előnyösen mintegy 10-500 mg KI ekvivalens mennyiségben tartalmazza. Az egyes dózis ez esetben olyan hatóanyagmennyiséget jelent, amelyet egyszeri adagolással alkalmazunk, és amely az adott körülmények között szükséges napi dózis teljes mennyisége, illetve annak fele, harmada, vagy negyed mennyisége lehet.
A tabletta a kioldódás késleltetése céljából szükséges mennyiségben vízben nem, vagy alig oldódó polimer szénhidrátszármazéko(ka)t, célszerűen mikrokristályos cellulózt tartalmaz. A tabletta a formázásához szokásos mennyiségben tartalmazhat továbbá
a) tapadást gátló, síkosítóanyagot, például sztearinsavat,
b) nem toxikus, gyógyászatilag alkalmazható inért hordozóanyago(ka)t, például talkumot,
c) szilárd, félszilárd vagy folyékony hígítószereket,
d) töltőanyagokat, például keményítőt, tejcukrot, nádcukrot, glukózt, mannitot vagy kovasavat,
e) kötőanyagokat, például karboxi-metil-cellulózt, alginátokat, zselatint vagy polifvi n i l-pi rrol időn )-t,
f) nedvesítőszereket, például glicerint,
g) szétesést elősegítő szereket, például agar-agart, kalcium-karbonátot vagy nátrium-karbonátot,
h) oldáslassító szereket, például paraffint,
i) reszorpciógyorsító szereket, például kvaterner ammóniumvegyületeket,
j) nedvesítőszereket, például cetil-alkoholt vagy glicerin-monosztearátot,
k) adszorpciós szereket, például kaolint vagy bentonitot, és ezek mellett adott esetben további szokásos formulázószereket.
Alkalmazhatók a fenti a)-i) anyagok keverékei is.
A találmány szerint előállított gyógyszerkészítmények tartalmazhatnak még színezőanyagokat, konzerválószereket, valamint szag- és ízjavító adalék anyagokat, például borsmentaolajat és eukaliptuszolajat, valamint édesítőszereket, például szacharint.
A találmány szerinti kívánt hatóanyag-tartalmú kéreggranulátumból a külső fázis hozzákeverése után megfelelő geometriai méretű tablettát tetszőleges üzemi tételnagyságban önmagában ismert műszabályok szerint állítjuk elő.
Találmányunk egyik előnyös megvalósítási módja szerint 1000 tömegrész (a továbbiakban tr.) kálium-jodidot 1500 pm-t meg nem haladó méretre szemcsésítünk és erre alkalmas berendezésben 6-10, célszerűen
7,6 tr. nátrium-tioszulfát 2,5-szeres tr. vízzel készült oldatával permet formában nedvesítve kevertetjük, majd erre alkalmas berendezésben 2,5 tr. veszteségig szárítjuk, ezt követően 13-18, célszerűen 15 tr. sztearinsav 4-szeres tr. 96%-os alkoholos oldatát a szemcsés halmazra permetezzük, szárítjuk és 800 pm-t meg nem haladó méretre granuláljuk. Az így készült belső fázist 1500-2300 célszerűen 1900 tr. vízben nem vagy alig oldódó szénhidrátszármazékkal vagy szénhidrátszármazékok keverékével egyenletes eloszlású granulátummá keverjük, majd kellő nyomással 131 mg kálium-jodidot tartalmazó tablettává préseljük.
Az egyes komponensek diszperzióinak szilárdtestszerkezetét röntgendiffrakciós módszerrel vizsgáltuk. A pordiagramok felvétele Philips PW 1840 diffraktométerrel Cu-Ka sugárzással, 30 kV és 30 mA gerjesztéssel történt.
A pordiagramok adatai egyértelműen igazolják, hogy a kálium-jodid és a mikrokristályos cellulóz 1+1 és 1+2 tömegarányban gyúrással majd szárítással előállított diszperzióban, továbbá a kálium-jodid-granulátum és a külső fázisban levő mikrokristályos cellulóz fizikai keverékében préselés után, tehát a tablettában is a szilárdtestszerkezet megváltozott. A mintákban a pordiagram csúcsainak helye (2°Θ) és relatív intenzitása (%) ugyanis a két komponens 1 és 2 pordiagramjából nem additív módon alakult ki.
Minthogy a radiojód a levegőből a tüdőn keresztül gyors ütemben a vérkeringésbe jut, ezért a szennyeződéskor legfeljebb mintegy fél óra áll rendelkezésre, hogy a radiojód beépülését a szervezetbe jodidsótabletta bevételével kivédhessük. Ehhez arra van szükség, hogy a tablettából a jodidsó kioldódása és felszívódása a vérkeringésbe ne néhány perc vagy fél óra, hanem legalább 15 perc alatt menjen végbe, hányingert vagy hányást keltő mellékhatás nélkül.
A találmány szerinti tablettából a kálium-jodid késleltetett kioldódását gyógyszerkönyvi (Ph. Hg. VII., I. kötet 472. oldal) módszerrel vizsgáltuk. Ebből a célból három különböző nyomással préselt, három különböző szilárdságú tablettát vizsgáltunk. A tabletta szilárdságát SchleunigeMM automata műszerrel határoztuk meg.
A vizsgálat eredményeit az alábbi táblázat ismerteti.
Tabletta szilárdság (kN) 19 (±3) 78 (±5) 100 (±5)
100%-os kioldódás (perc) 3(±1) 6 (±2) 15 (±5)
Megjegyzés: az adatok 6-6 párhuzamos mérés átlagai
Az adatokból látható, hogy a célkitűzéseknek megfelelő 100%-os kioldódási értéknek a 100 kN szilárdságú tabletta megfelel. Hasonló eredményre jutottunk akkor is, amikor a kálium-jodid+nátrium-jodid 4+1 vagy
HU 227 054 Β1
3+1 tömegarányú sókeverék 100 mg elemi jódnak megfelelő mennyiségével készítettük el a tablettát. Nagyobb arányban vett nátrium-jodiddal készült tabletták stabilitása már nem felel meg a hosszú idejű tárolhatóság követelményeinek.
A találmány szerinti tabletta fotokémiai stabilitását, a fény hatására bekövetkező elszíneződését napfénnyel történt megvilágítással, összehasonlító mintákkal párhuzamosan vizsgáltuk. Tapasztalataink szerint a tioszulfát nemcsak a fény hatására oxidációval keletkező és elszíneződést okozó elemi jódot redukálja színtelen jodiddá, hanem fotokémiai aktiváció szempontjából deszenzibilizáló hatása is van. Az irodalomból nem volt ismeretes, hogy mind a tioszulfát, mind a tetrationát anion a kémiai változást aktiváló hullámhosszúságú ultraibolya fénysugárzást elnyeli, ilyen módon fényvédő, deszenzibilizáló komponens.
A szervezetbe szájon keresztül (táplálékkal) bejutó szervetlen formában lévő radiojód a gyomor-bél rendszerből teljes mértékben felszívódik, míg a belélegzett mennyiségnek mintegy 60%-a kerül a vérkeringésbe.
Szervezetbe kerülése után felszívódása rendkívül gyors és körülbelül 5 óra múlva 20%-a már a pajzsmirigyben halmozódik fel. Nagymértékű pajzsmirigyterhelés esetén, tumor kialakulás veszélye áll fenn.
Kísérleti munkánkban patkányokon vizsgáltuk a kálium-jodid hatékonyságát, a szervezetet ért szervetlen és szerves vegyületeiben megjelenő radioaktív jódszennyeződések esetében, mérve a patkány egésztest- és szervsúlyainak, valamint hematológiai és klinikai kémiai paramétereinek változását.
Az alábbiakban a felhasznált anyagokat és a kísérleti módszereket ismertetjük.
a) Kísérleti állat
Kísérleteinkben csoportonként testtömeg szerint randomizált, 190-200 gramm tömegű, Wistar törzsből származó patkányokat (LATI, Gödöllő) használtunk, amelyeket tömegük szerint randomizálva csoportokra osztottunk. Az állatokat kontrollált hőmérsékletű (23±4 °C) és páratartalmú (60±15%), váltakozó megvilágítású (12 órás fény-sötétség ciklus) helyiségben tartottuk. Csapvizet és laboratóriumi standard patkánytápot igényük szerint kaptak.
b) Felhasznált radioizotóp
Kísérleteinkben hordozómentes, humán célokra előállított Nal-131 (fajlagos koncentráció: 400 MBq/ml, fizikai felezési idő 8,08 nap, Εγ=0,670 MeV) 0,5 ml desztillált vizes (pH=7) oldatát gyomorszondán keresztül adtuk be az állatoknak. A beadott aktivitás értéke minden esetben 370 kBq volt.
A kísérleteinkben belélegzett radioaktív metil-jodidot Weiland és Schmid módszere szerint állítottuk elő.
c) Inhalációs kezelés
A radioaktív jódot a kísérleti állatokkal „nose-only típusú inhalátorban 50 percen keresztül (150-185 kBq Nal-131) lélegeztettünk be.
d) Alkalmazott vegyületek
Dekorporáló vegyületként, a radioaktív jódra specifikus antidótumot, kálium-jodid (analitikai tisztaságú, gyári készítmény) módosított változatát használtuk. A metil-jodid inhalációs kísérletekben külön, erre a célra kifejlesztett inhalációs berendezést használtunk.
e) Radioaktivitás meghatározása
NS-208 típusú (KFKI, Budapest) kisállat egésztest számlálóval, scanning üzemmódban.
f) Kísérleti csoportok
Csoport- szám Kezelés Állatszám
normál (egyszeri szervetlen jódexpozíció)
1. 131-1, kontroll (370 kBq 131-1, gt-n) 24
2. 131-1, gt-n, majd 30 perc múlva KI (0,5 mg/ml, gt-n) 30
3. 131-1, gt-n, majd 30 perc múlva KI (1,0 mg/ml, gt-n) 30
normál (egyszeri szervetlen jódexpozíció)
4. 131-1, kontroll (370 kBq 131-1, belélegeztetve) 24
5. 131-1, belélegeztetve, majd 30 perc múlva KI (0,5 mg/ml, gt-n) 30
6. 131-1, belélegeztetve, majd 30 perc múlva KI (1,0 mg/ml, gt-n) 30
gt=gyomorszonda
Megállapítottuk, hogy mindkét dózisban (0,5 és 1,0 mg/állat) alkalmazott KI kezelés hatékonynak bizonyult.
Az izotóp szervezetből történő kiürülési folyamatára jellemző, az exponenciális* görbékből számított értékeket az alábbiakban foglaltuk össze.
Csoportszám Paraméter (%) Biológiai felezési idő (nap)
A B Ti T2
(1) kontroll 90,5 9,5 0,6 26,9
(2) KI (0,5 mg) 91,2 9,8 0,5 5,2
(3) KI (1,0 mg) 93,5 6,5 0,4 2,7
(4) 131-Nal kontroll 56,2 43,8 0,8 47,2
(5) 131-Nal, KI (0,5) 84,0 16,0 0,6 7,1
(6) 131-Nal, KI (1,0) 83,0 17,0 0,5 4,5
* Y(t)=Ae_(°'693t/T1 )+Be-(°.693t/T2)
A belélegeztetés után néhány nappal, a kezelt csoportok szervezetében deponálódott 131-1 mennyisége, körülbelül a kontroll érték 50%-a volt.
HU 227 054 Β1
Szervetlen jód esetében a hosszú komponens 47,2 napos felezési ideje mindkét kezelt csoportban csökkent, 7,1, illetve 4,5 nap volt.
Az eredményekből látható, hogy mind az emésztőrendszerbe, mind a légutakba jutott radiojód belső szennyeződés ellen a kálium-jodid-készítmény hatásos.
A találmányunk szerinti gyártási eljárás további részleteit példákban ismertetjük anélkül, hogy a radiojóddekorporáló készítmények körét erre korlátoznánk.
1. példa: Kálium-jodid tabletta előállítása
7860 tömegrész (a továbbiakban tr.) kálium-jodidot 1,5 mm fonalközű szitabetéten áteresztve szemcsésítünk és célszerűen örvényáramú granulátorban 60 tr. nátrium-tioszulfát 150 tr. vízzel készült oldatával folyadékporlasztón keresztül nedvesítve kevertetjük. A nedves szemcsés terméket túlnyomásos fluidizációs berendezésben 60 °C belépő levegő-hőmérsékleten 1,5% tömegveszteségig szárítjuk. A száraz szemcsés termékre 120 tr. sztearinsav 480 tr. 96%-os alkohollal készült oldatát folyadékporlasztón keresztül, örvényáramú granulátorban kevertetés közben rápermetezzük, majd fluidizációs szárítóban 35 °C kilépő levegőhőmérsékleten szárítjuk (belső fázis). A száraz belső fázist képező kéreggranulátumot 0,8 mm fonalközű szitán regranuláljuk és 15480 tr. mikrokristályos cellulóz, valamint 480 tr. talkum külső fázis keverékével granulátorban egyenletes eloszlásúvá diszpergáljuk. A kész granulátumot 400 mg-os beállítással, 10 mm átmérőjű, kétszer homorú szerszámmal 100 kN-nál nem kisebb szilárdságú tablettává préseljük.
2. példa: Kálium-jodid/nátrium-jodid tabletta előállítása
Az 1. példában leírtak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy 7300 tr. kálium-jodid és 505 tr. nátrium-jodid keverékét, továbbá 14935 tr. mikrokristályos cellulóz és 600 tr. kukoricakeményítő keverékét alkalmazzuk a tabletta összetételében.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Kétfázisú, jodidsótartalmú tabletta, amelynek belső fázisa a felületén nátrium-tioszulfáttal és ezen csúsztatóval bevont jodidsó kéreggranulátum szemcséket, a tabletta külső fázisa pedig polimer szénhidráto(ka)t, gyógyászatilag elfogadható inért hordozóanyagot és adott esetben egyéb szokásos segédanyagokat tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti tabletta, amelyben a jodidsó alkálifém-jodid vagy alkáliföldfém-jodid vagy ezek keveréke, előnyösen kálium-jodid vagy kálium-jodid és nátrium-jodid keveréke, ahol a (3-4):1 tömegarányú kálium-jodid/nátrium-jodid keverék különösen előnyös.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti tabletta, amelyben a polimer szénhidrát mikrokristályos cellulóz vagy mikrokristályos cellulóz és keményítő keveréke.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti tabletta, amelynek belső fázisa egy felületén tablettánként 0,1-5 tömeg%, előnyösen 2,5 tömeg% nátrium-tioszulfáttal, majd tablettánként 0,1-3 tömeg%, előnyösen 0,5 tömeg% csúsztatóval bevont és 10-500 mg káliumjodiddal egyenértékű jodidsót tartalmazó kéreggranulátum.
  5. 5. A 1-4. igénypontok bármelyike szerinti tabletta, amelynek külső fázisa a jodidsó mennyiségére vonatkoztatva 100—400 tömeg%, előnyösen 200 tömeg% polimer szénhidrátot tartalmaz diszpergálva.
  6. 6. A 1-5. igénypontok bármelyike szerinti tabletta, amely 90 kN-nál nem kisebb szilárdságú.
  7. 7. A 1-5. igénypontok bármelyike szerinti tabletta, ahol a 100 kN szilárdságú tablettából a hatóanyag 100%-os kioldódása mintegy 15 perc alatt megy végbe.
  8. 8. Eljárás 1-7. igénypontok bármelyike szerinti tabletta előállítására, azzal jellemezve, hogy a belső fázisában jodidsót tartalmazó tablettában a jodidsórészecskék felületét nátrium-tioszulfáttal, majd csúsztatóval, előnyösen sztearinsawal bevonjuk, majd az így kapott kéreggranulátumot polimer szénhidrátban diszpergáljuk és ebből 90 kN-nál nem kisebb szilárdságú tablettát préselünk.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a belső fázisában 10-500 mg kálium-jodiddal egyenértékű jodidsót tartalmazó tablettában
    a) jodidsórészecskék felületét tablettánként 0,1-5 tömeg%, előnyösen 2,5 tömeg% nátrium-tioszulfáttal, majd
    b) tablettánként 0,1-3 tömeg%, előnyösen 0,5 tömeg% csúsztatóval bevonjuk, majd
    c) az így kapott kéreggranulátumot a jodidsó mennyiségére vonatkoztatva 100—400 tömeg%, előnyösen 200 tömeg% polimer szénhidrátban, különösen mikrokristályos cellulózban vagy mikrokristályos cellulóz és keményítő keverékében diszpergáljuk és
    d) ebből 90 kN-nál nem kisebb szilárdságú tablettát préselünk.
  10. 10. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti vagy a
    8. vagy 9. igénypont szerint előállított tabletta radiojód belső szennyezés kialakulásának megelőzésére, illetve kiürítésének meggyorsítására való alkalmazásra.
HU0105251A 2001-12-04 2001-12-04 Késleltetett kioldódású, stabilizált jódsótabletta, eljárás ennek elõállítására, és alkalmazása radiojódszennyezõdés kiürítésére HU227054B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0105251A HU227054B1 (hu) 2001-12-04 2001-12-04 Késleltetett kioldódású, stabilizált jódsótabletta, eljárás ennek elõállítására, és alkalmazása radiojódszennyezõdés kiürítésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0105251A HU227054B1 (hu) 2001-12-04 2001-12-04 Késleltetett kioldódású, stabilizált jódsótabletta, eljárás ennek elõállítására, és alkalmazása radiojódszennyezõdés kiürítésére

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0105251D0 HU0105251D0 (en) 2002-02-28
HUP0105251A2 HUP0105251A2 (hu) 2003-04-28
HU227054B1 true HU227054B1 (hu) 2010-05-28

Family

ID=89979956

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0105251A HU227054B1 (hu) 2001-12-04 2001-12-04 Késleltetett kioldódású, stabilizált jódsótabletta, eljárás ennek elõállítására, és alkalmazása radiojódszennyezõdés kiürítésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU227054B1 (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2024063348A1 (ko) * 2022-09-20 2024-03-28 한국유나이티드제약 주식회사 갑상선 보호용 약학조성물 및 이의 제조방법

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2024063348A1 (ko) * 2022-09-20 2024-03-28 한국유나이티드제약 주식회사 갑상선 보호용 약학조성물 및 이의 제조방법

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0105251A2 (hu) 2003-04-28
HU0105251D0 (en) 2002-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7216055B2 (ja) 医薬組成物
EP1838617B1 (en) Calcium potassium ferrocyanide, a prophylactic mixture comprising this compound and the use thereof for decorporation of radiocesium in subjects affected by nuclear radiation
CA1141295A (en) Sustained release therapeutic compositions
CA2824646C (en) Ferric citrate containing substantially no .beta.-oxidized iron hydroxide
UA29513C2 (uk) Фармацевтична композиція, що включає (е)-3,5-дигідрокси-7-[4'-4''-фторфеніл-2'-циклопропілхінолін-3'-іл]-6- гептенову кислоту
KR0163056B1 (ko) 피모벤단의 경구용 약제학적 투여형
JP4446177B2 (ja) 耐湿性口腔内崩壊錠の製造方法
JP2907299B2 (ja) 胃酸を結合する薬学的製剤
EP0156077A1 (en) Controlled absorption pharmaceutical formulation
KR100674324B1 (ko) 요오드화물과 요오드산염을 함유하는 안정화된 경구약제학적 조성물 및 이의 제조방법
HU196708B (en) Process for producing pharmaceutical composition comprising omeprazol and suitable for treating deseases of the digestive system
KR102080023B1 (ko) 에스오메프라졸 및 탄산수소나트륨을 포함하는 안정한 약제학적 조성물
JPH11514629A (ja) 安定な甲状腺ホルモン含有薬剤
US8703191B2 (en) Controlled-release pharmaceutical tablets
FI103015B (fi) Menetelmä tabletti- tai raekoostumuksen valmistamiseksi, joka sisältää lämmölle, valolle ja kosteudelle herkkää aktiivista aineosaa, jolla o n monokliininen kiderakenne
JPS58185578A (ja) 新規結晶形の(+)―カテキン1水和物,その製造方法及びそれを含有する固形製剤
PT1054672E (pt) Microgrânulos de sulfato de morfina, processo de fabrico e preparações farmacêuticas
SU1009467A1 (ru) Средство дл растворени мочевых конкрементов
JP5178195B2 (ja) ピリジン代謝能の測定に有用な経口製剤
HU227054B1 (hu) Késleltetett kioldódású, stabilizált jódsótabletta, eljárás ennek elõállítására, és alkalmazása radiojódszennyezõdés kiürítésére
RU2240784C1 (ru) Лекарственное средство на основе арбидола
US3326760A (en) Choline salicylate polygalacturonate therapy
JP4999297B2 (ja) 高含量塩酸テルビナフィン小型錠剤
EP2839835B1 (en) Encapsulated formulation
DE2701553C2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: HONVEDELMI MINISZTERIUM FEJLESZTESI ES LOGISZT, HU

Free format text: FORMER OWNER(S): HONVEDELMI MINISZTERIUM TECHNOLOGIAI HIVATAL, HU

FH92 Termination of representative

Representative=s name: RAVADITS IMRE, DANUBIA SZABADALMI ES VEDJEGY I, HU

HC9A Change of name, address

Owner name: HONVEDELMI MINISZTERIUM FEGYVERZETI ES HADBIZT, HU

Free format text: FORMER OWNER(S): HONVEDELMI MINISZTERIUM TECHNOLOGIAI HIVATAL, HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM FEJLESZTESI ES LOGISZTIKAI UEGYNOEKSEG, HU

GB9A Succession in title

Owner name: HONVEDELMI MINISZTERIUM VEDELEMGAZDASAGI HIVAT, HU

Free format text: FORMER OWNER(S): HONVEDELMI MINISZTERIUM TECHNOLOGIAI HIVATAL, HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM FEGYVERZETI ES HADBIZTOSI HIVATAL (HM FHH), HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM FEJLESZTESI ES LOGISZTIKAI UEGYNOEKSEG, HU

GB9A Succession in title

Owner name: MAGYAR HONVEDSEG LOGISZTIKAI KOEZPONT, HU

Free format text: FORMER OWNER(S): HONVEDELMI MINISZTERIUM TECHNOLOGIAI HIVATAL, HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM FEGYVERZETI ES HADBIZTOSI HIVATAL (HM FHH), HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM FEJLESZTESI ES LOGISZTIKAI UEGYNOEKSEG, HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM VEDELEMGAZDASAGI HIVATAL, HU

GB9A Succession in title

Owner name: MAGYAR HONVEDSEG MODERNIZACIOS INTEZET, HU

Free format text: FORMER OWNER(S): HONVEDELMI MINISZTERIUM TECHNOLOGIAI HIVATAL, HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM FEGYVERZETI ES HADBIZTOSI HIVATAL (HM FHH), HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM FEJLESZTESI ES LOGISZTIKAI UEGYNOEKSEG, HU; HONVEDELMI MINISZTERIUM VEDELEMGAZDASAGI HIVATAL, HU; MAGYAR HONVEDSEG LOGISZTIKAI KOEZPONT, HU