HU226433B1 - Foundation slab of underground passage for road - Google Patents

Foundation slab of underground passage for road Download PDF

Info

Publication number
HU226433B1
HU226433B1 HU0002562A HUP0002562A HU226433B1 HU 226433 B1 HU226433 B1 HU 226433B1 HU 0002562 A HU0002562 A HU 0002562A HU P0002562 A HUP0002562 A HU P0002562A HU 226433 B1 HU226433 B1 HU 226433B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
layer
foundation according
tortoise
groundwater
heavy
Prior art date
Application number
HU0002562A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Mohr
Original Assignee
Max Aicher Recycling Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Max Aicher Recycling Gmbh filed Critical Max Aicher Recycling Gmbh
Publication of HU0002562D0 publication Critical patent/HU0002562D0/hu
Publication of HUP0002562A2 publication Critical patent/HUP0002562A2/hu
Publication of HUP0002562A3 publication Critical patent/HUP0002562A3/hu
Publication of HU226433B1 publication Critical patent/HU226433B1/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D29/00Independent underground or underwater structures; Retaining walls
    • E02D29/045Underground structures, e.g. tunnels or galleries, built in the open air or by methods involving disturbance of the ground surface all along the location line; Methods of making them
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01FADDITIONAL WORK, SUCH AS EQUIPPING ROADS OR THE CONSTRUCTION OF PLATFORMS, HELICOPTER LANDING STAGES, SIGNS, SNOW FENCES, OR THE LIKE
    • E01F5/00Draining the sub-base, i.e. subgrade or ground-work, e.g. embankment of roads or of the ballastway of railways or draining-off road surface or ballastway drainage by trenches, culverts, or conduits or other specially adapted means
    • E01F5/005Culverts ; Head-structures for culverts, or for drainage-conduit outlets in slopes
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D19/00Keeping dry foundation sites or other areas in the ground
    • E02D19/06Restraining of underground water
    • E02D19/10Restraining of underground water by lowering level of ground water

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)
  • Foundations (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)
  • Magnetic Ceramics (AREA)

Description

A találmány közlekedési út terepszint alatti átvezetése földbe beágyazott teknőszerkezetű alapozással, amely teknőfenékkel és rézsűzött oldalfalakkal legalább részben a talajvízszint alatt van kialakítva.
Közlekedési útvonalakat, különösen közutakat és utakat, amelyek más közlekedési útvonalakat kereszteznek, gyakran a talajba kell süllyeszteni, hogy elkerülhető legyen az átvezetendő közút vagy vasúti pálya felemelése. Magas talajvízszintű területeken ilyenkor a terepszint alatt átvezetendő út egy része többnyire a talajvíztükör alatt fut. Az alul vezetett közlekedési út nyomvonalát, eláradásának megakadályozása céljából, a talajvíz ellen szigetelt teknőszerkezetben vezetik, amelyek többnyire vasbeton konstrukciók.
Az ilyen, úgynevezett talajvízteknők megépítése időés költségigényes, mivel speciális vízzáró betonépítési módszereket kell alkalmazni, ami a különleges betonkeverék mellett gyakran szükségessé teszi acélmegerősítések felhasználását is. A betonlapok külső részéhez illeszkedő szigetelések kivitelezése tetemes munkatöbbletet igényel, mint ahogyan az egyes építményszakaszok közötti rések szigetelése is, például hézagtömítő szalagokkal. A soklépéses munkafolyamat magában hordozza annak veszélyét, hogy hibákat követnek el, s emiatt a későbbiekben pótlólagos költségek merülnek fel a mégiscsak beszivárgó víz szivattyúkkal történő eltávolításakor.
Ahhoz, hogy egy ilyen talajvízteknő egyáltalán megépíthető legyen, a munkagödörnek legalábbis megközelítőleg vízzáró körülépítésére van szükség. Ez megvalósítható acél szádpallókkal, vagy a talaj megerősítése, megszilárdítása révén.
A szádpallók átnemeresztő, a talajvizet megtartó rétegekhez csatlakoznak, hogy szigetelt munkagödör jöjjön létre. Az ilyen ideiglenes talajvízteknő belsejéből a talaj kiemelhető a végső építmény előkészítéséhez szükséges mértékben. A munkálatok ideje alatt a szivárgó vizeket kiszivattyúzzák. Talajmegerősítéseket túlnyomó részben akkor alkalmaznak, ha tömör talajrétegek nagyobb mélységekig nem fordulnak elő. Talajmegerősítéssel a vízáteresztő altalajt alulról is szigetelni lehet, hogy a szükséges mértékben száraz munkagödör álljon rendelkezésre.
Egy ilyen talajvízteknő építési költségeinek jelentős részét képezik az eddigiek szerint szükséges költségek, valamint a talajvízszint-süllyesztés költségei. Hosszabb építési időtartam esetén emellett a talajvízszintsüllyesztés ökológiai károkhoz vezethet, vagy például a környező épületek megsüllyedését okozhatja.
Végül a teknőformájú konstrukciónak önmagában is kielégítő mértékben biztonságosnak kell lennie a felhajtóerők ellenében. Ezek az erők többnyire az alaplemeznek az oldalfalakon túlnyúló részein hatnak, amelyeket a későbbiekben visszatöltött föld nehezékként terhel. Szélsőséges esetben a felhajtóerők ellen a talajvízteknőt horgonyzással kell rögzíteni.
A találmány elé kitűzött feladat az, hogy az eddigiekben leírt műszaki háttér ismeretében a közlekedési útvonalak terepszint alatti átvezetésére szolgáló talajvízteknő megépítéséhez egyszerűbb és gazdaságosabb megoldást mutasson be.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy a talajvízteknő belsejében, vagyis a szigetelés által közrezárt térben, a felhajtóerő elleni biztosítás céljából nehezítőrétegek helyezhetők el, s ezek anyagát speciális elektrokemencesalak alkothatja, akár szilárd anyagként, akár pedig ömledékként. Az elektrokemence salakja mintegy 50 százalékkal nagyobb beépítési sűrűségű, mint az ásványi anyagoké, ezáltal a kitermelendő föld mennyisége jelentős mértékben csökkenthető. A felhajtóerő elleni biztosítás ezzel a megterheléssel nemcsak az építési terület aljzatán végezhető el, hanem alkalmazható az elektrokemence salakja a rézsűrészeknél a felhajtóerő ellen védő megerősítéshez.
A találmány fontos előnye az, hogy általános, átlagos körülmények között a talajvízteknő létrehozatala a szigetelés földmunkájának és anyagmozgatásának ismert, kipróbált gépeivel messzemenően megvalósítható. Ezek a szigetelések igen rövid idő alatt megvalósíthatóak, ami a munkagödör biztosításának és a víz visszatartásának a költségeit jelentősen csökkentik. Ezenkívül a szigetelés vízzárósága a további rétegek beépítése előtt vizsgálható.
A kitűzött feladat értelmében a találmány teknőszerkezetű alapozás, előnyösen közlekedési út terepszint alatti átvezetéséhez, amely rézsűzött oldalfalakkal, teknőfenékkel és legalább részben a talajvízszint alatt van vezetve oly módon, hogy a teknő formájú munkagödör alsó szintje felett vízzáró rétege, afelett szilárd töltőanyagú alaprétege, továbbá azon az útpályaszerkezet aljzatát képező, kitöltő nehezékrétege van, ahol a szilárd alapréteg és a nehezékréteg elektrokemencesalakot tartalmazó anyagból, vagy csupán elektrokemencesalak anyagból van előállítva.
A találmányt a csatolt rajzokkal közelebbről is bemutatjuk, ahol:
az 1. ábra a terepszint alatt átvezetett út és azt keresztező másik út kereszteződési helyének keresztmetszetét, a
2. ábra a találmány szerinti talajvízteknő keresztmetszetét, a
3. ábra a 2. ábrából kinagyított részletet mutat be, a 4. ábra a 3. ábrából egy részletet mutat be, továbbá az
5. és 6. ábra a találmány további alkalmazásaira mutat be példát.
Az 1. ábra egy talajvízteknőben terepszint alatt átvezető közlekedési út metszetét ábrázolja és bemutatja a teknő kialakítását az építés során.
Az ábrázolt építési megoldásnál feltételezzük, hogy egy felső, az 1 talajfelszín szintjén vezető 2 közlekedési út alatt egy 3 bevágásban a 4 közlekedési utat kell átvezetni. Mivel az 5 talajvízszint viszonylag magas, ezért az alsó 4 közlekedési utat, ami lehet például egy utca, a talajvíztől védett 6 munkagödörben talajvízteknőben kell vezetni.
A talajvízteknő létrehozatalához először a talajvízszintet le kell süllyeszteni. Ez elkerülhető, a talajvízszinthez viszonyítottan csak 1-2 méter mélyre nyúló talajvízteknők esetén, a munkagödörnek például
HU 226 433 Β1 szádpallókkal történő teljes körülzárásával. Az 5 talajvízszint az építmény oldalához telepített 8 szivattyú segítségével süllyeszthető le. Az alap síkban történő szigetelése a 9 talajmegerősítéssel önmagában is megvalósítható az ismert megoldásokkal. A talajvíz oldalról történő befolyása, tekintettel a rövid építési időszakra, a találmány alapján a költséges szádpallók helyett meggátolható a talaj fagyasztásával is, amikor a 10 injektálócsövön keresztül a 11 fagyasztó anyagot juttatjuk a talajba.
Amennyiben a létrehozandó talajvízteknőnek a talajvíz áramlását kell megakadályoznia, akkor ezalatt keresztben futó árkokat lehet kialakítani, amiket ki lehet bélelni például geotextíliából készült szűrővel és kitölthetők olyan szemcsés anyaggal, mint amilyen a kavics vagy rostált kőtörmelék. Az ilyen szivárgó rétegek teszik lehetővé, hogy a talajvíz a folyásirányát elzáró vagy szűkítő teknőkonstrukció alatt átfolyhasson.
Ezek után lehet a már száraz munkagödörben a talajvízteknőt megépíteni. Ehhez először a 3 bevágásban a jövőbeli 12 útpálya alatt az alépítményeket kell az útépítési előírások szerint megvalósítani. A továbbiakban a későbbi talajvízteknőnek a felhajtóerőktől való védelme céljából a szükséges talajréteget el kell távolítani, majd az ezáltal keletkezett teknőformájú 13 elhordási szint felületét egyengetni és tömöríteni kell.
A 6 munkagödörben létrehozandó talajvízteknő előkészítéséhez a 13 elhordási szintre a 14 vízzáró réteg kerül. A 14 vízzáró réteg az ábrázolt példák esetében (3. és 4. ábra) két részből áll: egy alsó 15 szigetelőrétegből, bentonittöltéssel, mint első szigetelő ásványi réteg, és egy felső védőrétegként 16 műanyag szigetelőrétegből, például polietilénből vagy termoplasztikus/hőre lágyuló olefinből.
A 16 műanyag szigetelőréteget az 5 talajvízszint legmagasabb szintjénél mintegy 30 cm-rel magasabban fektetik és rögzítik a 17 helyen (2. ábra). Hídszerkezeteket, mint amilyen például a 18 áthidalást tartó 19 alátámasztás, az aknákat és átjárókat az ismert építési módszerekkel lehet megvalósítani.
Alternatív megoldás lehet az, hogy szigetelőrétegként a DE 196 25 245 A1-nek megfelelő, úgynevezett ellenőrizhető kettős szigetelést használnak. Ebben az esetben a 13 elhordási szintre egy legalább 500 g/m2 nehéz polipropilén vliesbunda kerül a szigetelés alsó védőrétegeként. A tulajdonképpeni szigetelés azután két 1,5-3,0 mm vastag műanyag szigetelőrétegből áll, polietilénből vagy termoplasztikus olefinből, amelyeket egymással rácsosan/pámaszerűen összehegesztenek. Ezek közé a műanyag rétegek közé is vliesbundát helyeznek, amit a sérülések esetén behatoló víztől erősen megduzzadó anyaggal töltenek meg. Ez a duzzadó anyag a megsérülő helyeket majd automatikusan lezárja. A kettős szigetelés párnáinak tömörsége, szigetelése az elhelyezés és az összehegesztés után vákuummal ellenőrizhető. Ez az ellenőrző vákuum az építés teljes ideje alatt is fenntartható.
A sérülésektől való megóvás céljából a 16 műanyag szigetelőrétegre még egy 1200 g/m2 nehéz vlies védőréteg kerül, s előnyös, ha ennek anyaga polipropilén. A 6 teknő fenékrészére még egy cca. 10 cm vastag homokból 21 réteget terítenek, amit gondosan el kell egyengetni (3. és 4. ábra).
A 6 munkagödörben a talajvízteknő megépítéséhez elszállítandó földtömeg mennyiségének csökkentése céljából megterhelésként elektrokemencék salakját, 30 kN/m3-nél nagyobb fajsúlyú, úgynevezett elektrokemencesalakot használnak. Az elektrokemencesalak 30-50% vasat tartalmaz, emiatt igen nehéz, valamint kemény anyag és alkalmas adalék anyagként való felhasználásra nehéz betonokhoz, utak alépítményeihez és útépítési zúzalékokhoz is. Összetétele miatt ez az anyag mintegy 50%-kal nagyobb beépítési sűrűségű, mint az összehasonlítható más ásványi anyagok. Ennek az anyagnak a felhasználásával tehát csökkenthető a kiemelendő föld mennyisége.
A találmány szerint a megterhelésként szolgáló réteg egyrészt a talajvízteknő alján a szilárd anyagból álló 22 alaprétegből áll, amely egyedüli adalék anyagként elektrokemencesalakot tartalmazó betonréteg, másrészt elektrokemencesalak nehezékből áll, a 23 nehezékréteg a teknő alsó részén és a 24 nehezékréteg a rézsű oldalánál van (2. ábra).
A megvalósítás megkönnyítése és az építési idő lerövidítés céljából a 22 alapréteg megépíthető előre gyártott lapokból. A 22a lapszerű elemek szélei lépcsőszerű hornyokkal készülnek, hogy a felhajtóerőket, különösen javítási feltárások esetén, a 22 alapréteg egyenletesen vegye fel. Ezzel elkerülhető a 16 műanyag szigetelőréteg hátrányos megnyúlása. Ahogyan azt a 4. ábra mutatja, a 22b lapszerű elemek a görbülési helyeken kisebb méretűek lehetnek, hogy jobban illeszkedjenek a görbületekhez. A 22a és 22b lapszerű elemek közvetlenül elektrokemencesalakból is önthetők.
Az egyes 22a és 22b lapszerű elemekből összeállított 22 alaprétegre ezután a teknő aljára rétegesen elektrokemencesalak 23 nehezékréteget terítenek és azt tömörítik, aminek üregtartalma igen csekély. Ebben a 23 nehezékrétegben vezetik a 6 talajvízteknőre hulló csapadékvíz elvezetéséhez szükséges 25 aknákat és csővezetékeket.
A 12 útpálya felületén kívül, mindkét oldalon, a töltéskoronaszint felett a 28 védőfalat építik meg beton sarokkőből és/vagy geotextíliával megerősített, elektrokemencesalakkal kitöltött meredek rézsűt képeznek ki. A rézsű környezetében a 20 védő vliesréteg felületét célszerű úgy kiképezni, hogy a 16 műanyag szigetelőréteg és a vlies 20 védőréteg közötti súrlódási tényező lehetőleg alacsony legyen. Ilyen módon a rézsű környezetében a 24 nehezékréteg töltőanyag súlyának jelentős részét a 22 alaprétegre lehet terhelni.
A 28 védőfal és/vagy a meredek rézsű veszi fel a vízszintes víznyomás és a töltőanyag 24 nehezékrétegének vízszintes irányú erőösszetevőit.
A 23 nehezékréteg töltőanyagon kialakított elektrokemencesalak anyagú 27 töltéskoronaszintet az útépítésben szokásos módszerekkel építik meg (3. ábra). A 12 útpálya az ismert 29 alapozással, például egy fagyás ellen védő réteggel és a 30 útburkolattal készül, a
HU 226 433 Β1 szegélynél a 31 vízelvezetéssel és a 32 szegélykövekkel elválasztott 33 gyalogútburkolattal, amely egy, alapokon nyugvó 28 védőfalhoz csatlakozik.
Ahhoz, hogy az útpálya megerősítésén kívüli területeken megakadályozzuk az elektrokemencesalakból a nehézfémek kioldódását, célszerű a töltőanyag 24 nehezékréteg feletti nyílt rézsűt a beszivárgó csapadékvíz ellen a 34 szigetelőréteggel ellátni, ami célszerűen geotextíliából készült szigetelőrétegből, úgynevezett bentonitlemezekből állhat, erre a 35 felszíni humuszos réteg kerül, s ez zölddel beültethető.
A kétoldalt megvalósítandó 36 vízelvezető vályúk mélyebb részein a felszíni vizek a 25 beömlőaknába jutnak és ezek az útpálya vízelvezető műtárgyaihoz csatlakoznak. A leeső csapadékot a 37 szivattyúaknába vezetik (2. ábra) és onnan a 38 szivattyú és a 39 nyomóvezeték segítségével az 5 talajvíztükör feletti árkokba vagy szikkasztóhelyekre szivattyúzzák. A talajvízteknőnek a fenékszigetelés feletti oldalsó rézsűkkel való kiképzése azzal az előnnyel is jár, hogy a 37 szivattyúakna és a 38 szivattyú a teknőn belül nyer elhelyezést, így a szivattyú berendezéseinek és a vezetékeknek a telepítéséhez nem szükséges a szigetelés megbontása/áttörése.
Nem kielégítő teherbírású talaj esetében a 4 közlekedési út alul történő átvezetéséhez szükséges 18 áthidalás alapozásához a megfelelő szilárdságú 40 alsó talajrétegig a 41 fúrt cölöpöket lehet alkalmazni, vagy például a talajmegerősítés a megfelelő eljárással előállított 42 oszlopokkal végezhető el. Ezekre a 19 alátámasztásokat a hagyományos, ismert építési módon lehet kivitelezni. Ezzel a megoldással a még viszonylag hosszú ideig tartó építés esetén is szükségtelenné válik a talajvízszint-süllyesztés.
Az alul vezetendő 4 közlekedési úthoz szükséges 18 áthidalás ezek után a hagyományos építési technológiával valósítható meg.
Az 5. és 6. ábra a találmány két további felhasználási lehetőségét mutatja be, amelyek esetében az alul vezetendő utat zártan kell kiképezni.
Ahogyan azt az 5. ábra mutatja, a találmány szerint kialakított és megépített talajvízteknőt létre lehet hozni, egy 45 alagútépítménynél, amely egy 46 alagútfödémből és két darab 47 oldalfalból, valamint az ezek lábán túlnyúló 48 talpgerendákból áll. Ehhez a megoldáshoz azonban mindenképpen olyan teherbírású talaj szükséges, amely nem hajlamos megsüllyedésre, így a 14 vízzáró réteg túlterhelése nem következik be.
A 6. ábra további alternatívaként egy úgynevezett hullámacél lemezből készült 50 átjárót ábrázol. Ez az 50 átjáró is a találmányban leírt módon kialakított és megépített talajvízteknőben fekszik. Az 50 átjáró feletti részt 49 talajjal töltik fel, amit megint egy 51 szigetelőréteggel lehet befedni, hogy ez csökkentse a talajvízteknőbe esetleg bejutó csapadék mennyiségét. Erre az 51 szigetelőrétegre az 52 felszíni humuszréteg teríthető.
Mind a két bemutatott alkalmazási példa egyébként megfelel a fent leírt 14 vízzáró réteggel ellátott 6 munkagödörben kialakított talajvízteknönek, amelyre a alapréteg kerül, s ezt közrefogja az elektrokemencesalakból álló 23 nehezékréteg és az oldalt csatlakozó 24 nehezékréteg.

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Teknőszerkezetű alapozás, előnyösen közlekedési út terepszint alatti átvezetéséhez, amely rézsűzött oldalfalakkal, teknőfenékkel és legalább részben a talajvízszint alatt vezetve van kialakítva, azzal jellemezve, hogy
    - egy teknő formájú munkagödör (6) alsó elhordási szintje (13) felett vízzáró rétege (14),
    - a munkagödör (6) alsó részén, a vízzáró réteg (14) felett, szilárd anyagból álló, alapként szolgáló szilárd töltőanyagú alaprétege (22), továbbá
    - a szilárd alapréteg (22) felett, az útpályaszerkezet (12) aljzatát képező, kitöltő nehezékrétege (23) van,
    - ahol a szilárd alapréteg (22) és az aljzatként szolgáló, kitöltő nehezékréteg (23) részben elektrokemencesalakot tartalmaz, vagy teljes mértékben elektrokemencesalak anyagból van kialakítva.
  2. 2. Az 1. igénypontnak megfelelő teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a rézsűzött oldalfalak mentén kitöltő nehezékréteg (24) van, amelynek anyaga elektrokemencesalakot tartalmaz, vagy részben vagy teljes mértékben elektrokemencesalak.
  3. 3. Az 1-2. igénypontok szerinti megfelelő teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a vízzáró réteget (14) alsó agyag vízzáró réteg (15) és felső műanyag szigetelőréteg (16) képezi.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a műanyag szigetelőréteg (16) felett védőréteg (20) van, például egy vliesréteg, célszerűen polipropilénből.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a szilárd alapréteg (22) lapszerű elemekből (22a, 22b) áll.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a lapszerű elemek (22a, 22b) szélein lépcsős hornyok vannak kiképezve.
  7. 7. Az 5. vagy a 6. igénypont szerinti megfelelő teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a lapszerű elemek (22a, 22b) elektrokemencesalak-tartalmú előre gyártott betonelemek.
  8. 8. Az 5. vagy a 6. igénypont szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a lapszerű elemek (22a, 22b) öntött elektrokemencesalakból készülnek.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a szilárd alapréteg (22) és a vízzáró réteg (14) között homokból egy kiegyenlítőréteg (21) van.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a rézsűknél a kitöltőanyag nehezékréteg (24) az aljzathoz képest eltolva van elhelyezve.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a védőréteg (20) a rézsűk tartományában sima felületű.
    HU 226 433 Β1
  12. 12. A 10. igénypont szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a védőréteg (20) és a nehezékréteg (23) között további réteg van kohézió nélküli szemcsés anyagból, például homokból.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti teknőszerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a talajvízteknőnek (6) az útfelületen kívül, megerősített felszíni részei, különösen a nehezékrétegek (24), szigetelőré teggel (34) vannak fedve.
  14. 14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti teknő szerkezetű alapozás, azzal jellemezve, hogy a vízelve 5 zetéshez szükséges berendezések, beleértve a csapa dékvíz elvezetéséhez szükséges berendezéseket, <
    teknőszerkezeten belül vannak elhelyezve.
HU0002562A 1999-07-05 2000-07-04 Foundation slab of underground passage for road HU226433B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19930701A DE19930701A1 (de) 1999-07-05 1999-07-05 Wannenkonstruktion für eine Unterführung eines Verkehrsweges

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU0002562D0 HU0002562D0 (en) 2000-09-28
HUP0002562A2 HUP0002562A2 (hu) 2001-04-28
HUP0002562A3 HUP0002562A3 (en) 2002-03-28
HU226433B1 true HU226433B1 (en) 2008-12-29

Family

ID=7913530

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0002562A HU226433B1 (en) 1999-07-05 2000-07-04 Foundation slab of underground passage for road

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1067241B1 (hu)
AT (1) ATE312978T1 (hu)
CZ (1) CZ292829B6 (hu)
DE (2) DE19930701A1 (hu)
DK (1) DK1067241T3 (hu)
ES (1) ES2254076T3 (hu)
HU (1) HU226433B1 (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004063004A1 (de) 2004-12-22 2006-07-13 Basf Ag Textile zwei-oder dreidimensionale Gebilde enthaltend quellfähige Materialien
DE102006044226A1 (de) * 2006-09-15 2008-03-27 Hildener Filz Produktion Gmbh & Co. Kg Abdichtungsbahn
CN101597888B (zh) * 2009-06-22 2012-07-25 济南城建工程公司 市政排水涵洞沉槽施工方法
CN101914917B (zh) * 2010-08-10 2012-01-11 中铁一局集团有限公司 软土地区地铁基坑开挖用防渗堵漏施工方法
CN102425091A (zh) * 2011-09-09 2012-04-25 中铁二院工程集团有限责任公司 山区沟槽路堑路基排水结构
CN102995644B (zh) * 2011-09-13 2016-03-30 中国二十冶集团有限公司 旋流池接岩段的围护封闭结构
NL1040236C2 (nl) * 2013-06-03 2014-12-08 Haner Infra Innovatie B V Tunnelopstelling.
CN103306305B (zh) * 2013-06-26 2015-07-01 中建六局土木工程有限公司 一种岔道坑施工方法
CN103924609A (zh) * 2014-04-15 2014-07-16 攀钢集团矿业有限公司 沟谷型矿山排土场堆石盲沟需求断面积的计算方法
CN104805805B (zh) * 2015-03-02 2017-01-18 宜昌天宇科技有限公司 增强大坝保温保湿提高抗裂性能的方法
DE102016111724B4 (de) * 2016-02-25 2024-05-08 Huesker Synthetic Gmbh In offener Bauweise erstelltes Tunnelbauwerk mit wenigstens einem Betonkörper
EP3211140B1 (de) * 2016-02-25 2019-12-25 Huesker Synthetic GmbH In offener bauweise erstelltes tunnelbauwerk mit wenigstens einem betonkörper und nicht-hinterläufiges abdichtungssystem dafür
CN108166527B (zh) * 2017-12-19 2020-02-07 江润实业(深圳)有限公司 生态型绿化景观堆坡及施工方法
CN113047339B (zh) * 2021-03-30 2023-11-03 福建一建集团有限公司 一种基于建筑信息化地下管廊监护防水结构
CN113502781A (zh) * 2021-08-20 2021-10-15 中印恒盛(北京)贸易有限公司 一种旧河道的修理及中长期河道的维护方法
CN114045849A (zh) * 2021-09-30 2022-02-15 珠海十字门中央商务区建设控股有限公司 一种基坑高温基岩裂缝水排和封堵结构及方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3690227A (en) * 1970-07-14 1972-09-12 Lloyd G Welty Frictional self-draining structure
NL9301279A (nl) * 1993-07-21 1995-02-16 Dirk Verstoep B V Werkwijze voor het vormen van een onder het maaiveld en onder het grondwaterniveau gelegen rijbaan.
IT1279074B1 (it) * 1995-11-24 1997-12-04 Sibelon Srl Sistema per la realizzazione di impermeabilizzazioni di opere idrauliche con fogli rigidi in materiale sintetico

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20002461A3 (cs) 2001-03-14
DE50011845D1 (de) 2006-01-19
EP1067241A3 (de) 2001-03-14
EP1067241A2 (de) 2001-01-10
HU0002562D0 (en) 2000-09-28
ATE312978T1 (de) 2005-12-15
DK1067241T3 (da) 2006-05-01
EP1067241B1 (de) 2005-12-14
ES2254076T3 (es) 2006-06-16
CZ292829B6 (cs) 2003-12-17
HUP0002562A3 (en) 2002-03-28
HUP0002562A2 (hu) 2001-04-28
DE19930701A1 (de) 2001-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU226433B1 (en) Foundation slab of underground passage for road
CN210395607U (zh) 边坡暗埋式排水结构
CN111139840B (zh) 一种陇东黄土高原沟壑区固沟保塬边坡生态修复方法
CN110219359A (zh) 一种沉管式检查井及其施工方法
CN112832288A (zh) 一种坡地建筑地下室抗浮构造及其施工方法
CN101768960B (zh) 永冻土层的灌注桩施工方法
CN114575208A (zh) 一种便于预制安装的陡坡路基结构
CN214887086U (zh) 坡面泥石流导排式明洞结构
CN113152518A (zh) 富水地层基坑桩板墙桩间砂石反滤防渗漏结构及施工方法
CN211228269U (zh) 一种高等级公路中央分隔带构造
CN112854254A (zh) 一种深厚人工弃渣地区既有铁路场坪路基支护的施工方法
CN217324788U (zh) 一种便于预制安装的陡坡路基结构
CN217026767U (zh) 一种明挖隧道上跨既有涵洞结构
CN112302678B (zh) 下穿建筑物浅埋隧道变形控制施工工艺
CN210315908U (zh) 一种沉管式检查井
CN208266895U (zh) 海底隧道分仓施工的回筑围堰
JP4039445B2 (ja) 排水構造
CN217078251U (zh) 一种基坑路基回填结构
CN217378985U (zh) 一种防冻胀重力式挡土墙结构
Coats et al. The Kielder Headworks.
CN214784160U (zh) 富水地层基坑桩板墙桩间砂石反滤防渗漏结构
RU2176700C1 (ru) Способ защиты территории от затопления
RU2770187C1 (ru) Способ возведения сооружения в подрусловом пространстве рек и каналов в городской застройке
CN221001020U (zh) 一种坑中坑防水结构
CN217642641U (zh) 穿管直埋式电缆沟

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: MAX AICHER GMBH & CO. KG, DE

Free format text: FORMER OWNER(S): MAX AICHER RECYCLING GMBH., DE

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees