HU223091B1 - Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szerves fungicid készítmény - Google Patents

Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szerves fungicid készítmény Download PDF

Info

Publication number
HU223091B1
HU223091B1 HU9902801A HUP9902801A HU223091B1 HU 223091 B1 HU223091 B1 HU 223091B1 HU 9902801 A HU9902801 A HU 9902801A HU P9902801 A HUP9902801 A HU P9902801A HU 223091 B1 HU223091 B1 HU 223091B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
lecithin
oil
weight
vegetable oil
composition
Prior art date
Application number
HU9902801A
Other languages
English (en)
Inventor
Endre Sebestyén
Tímár Judit Borossné
Károly Brenkus
Zsolt Dombai
Sándor Kis
Ferencné Konok
Gábor Bakány
Lajos Veréb
Andor Hanák
István Petróczi
Attiláné Kovács
Original Assignee
Budapesti Vegyiművek Rt.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Budapesti Vegyiművek Rt. filed Critical Budapesti Vegyiművek Rt.
Publication of HU9902801D0 publication Critical patent/HU9902801D0/hu
Publication of HUP9902801A1 publication Critical patent/HUP9902801A1/hu
Publication of HU223091B1 publication Critical patent/HU223091B1/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

A készítmény hatóanyagként folpetet [N-(triklór-metil-tio)-ftálimid],vagy kaptánt [N-(triklór-metil-tio)-tetrahid- roftálimid], növényiolajat, növényi lecitint és tetrametil-tiurám-diszulfidot tartalmazemulgeátorokkal és ionmentes vízzel elkevert állapotban. ŕ

Description

A találmány megnövelt hatékonyságú és tárolhatóságé, környezetkímélő, kontakt hatású fungicid készítményre vonatkozik, amely folpetet [N-(triklór-metil-tio)-tetrahidroftálimid] vagy kaptánt [N-(triklór-metil-tio)-tetrahidroftálimid], továbbá növényi olajat, előnyösen napraforgó- és/vagy repceolajat, növényi lecitint, előnyösen szójalecitint tartalmaz TMTD-vel (tetrametiltiurám-diszulfid) elkevert állapotban.
Régi törekvése a világon mindenütt a termelőnek a növényvédelem technológiai oldalán jelentkező költségek csökkentése akként, hogy a kezelés hatékonysága ne változzon vagy javuljon. Az intenzív növényvédelmi technológia fejlesztése során ionos és nemionos adjuvánsokat, ásványi olajszármazékokat műtrágyaadalékokat, természetes eredetű állati és növényi zsír- és olajszármazékokat is alkalmaztak.
A nikotin hatékonyságának fokozására már a 30-as években vizes olajemulziót használtak (H. G. H. Keams et al. Univ. Bristol Agr. Hort. Research. Sta., Ann. Rept 1932, 66-85).
A növényvédő szereket zömmel vizes permetlécseppek formájában juttatják a növényekre. A permedé cseppjei a levél felületéről leperegnek vagy lecsorognak. A levélen megmaradó, gyorsan beszáradó bevonat hosszabb-rövidebb ideig megtapad, és itt kifejti megkívánt hatását. A szerek megtapadását a szerformálásnál vízoldható adhéziót (szorpciót) növelő anyagokkal segítik elő.
A 159 253 lajstromszámú magyar szabadalmi leírásban naftilszulfonsav-formaldehid komplex és karboximetil-cellulóz adalékot alkalmaznak ebből a célból.
A készítményekben a ragasztóanyagon kívül még a vízzel való elegyítés elősegítésére emulgeátorokat is alkalmaznak. így a 176 051 lajstromszámú magyar szabadalmi leírásban olyan adjuváns olajat ismertetnek, amely 55-95 tömegrész ásványi olajat, előnyösen paraffinolajat vagy vazelinolajat és 10 tömegrész emulgeátor keverékét tartalmazza.
Az ásványolaj-alapú adjuváns olajokat nem használják elterjedten hatásfokozó adalékként a növényvédő szerekhez.
Alkalmazásuk korlátozott okai a következők:
- A tenyészidőszakban csak olyan emulgeálható olajkészítmény használható, amely nem okoz fitotoxikus tüneteket. A perzselő hatás kiküszöbölése érdekében az ásványi eredetű olajból el kell távolítani az aromás és telítetlen részeket, ami az olaj árát megdrágítja.
- Napos időben a csak telített vegyületekből álló készítmények okozhatnak perzselést azáltal, hogy az olajok a levegőn - a napfény hatására - savas vegyületekké oxidálódhatnak, és a képződő termékek az epidermiszt károsíthatják.
- A környezetvédelem szempontjai miatt az Európai Közösség direktívái nem ajánlják az ásványiolaj-eredetű és az ionos típusú készítményeket, illetve korlátozzák az állati eredetű zsír típusú adalékok alkalmazását.
A lecitint tisztított formában a kozmetikai ipar és rejuvenálóanyagként a humángyógyászat is használja, de nem ismeretlen a lecitin használata a növényvédőszer-ipar területén sem.
A 171 456-os lajstromszámú magyar szabadalmi leírás olyan áttelelő gombakártevők irtására alkalmas kompozíciókat ismertet, amely hatóanyagként egy vagy több felületaktív anyagot és többek között lecitint is tartalmaz. Formálási segédanyagként ismertetik a lecitint többek között EP 115 622; EP 009 503; EP 448 070; DE 3 686 953; US 4 902 333; US 4 698 362 számú szabadalmi leírások. A 3 309 765 lajstromszámú német szabadalmi leírás olyan fungicid kombinációkat ismertet, amely egyrészt ismert fúngicidet, másfelől egy növényi olajat vagy lecitint, vagy linolsavat tartalmaznak. A leírás a lecitint a felületi feszültség csökkentésére használt anyagként ismerteti, adott esetben a felületi feszültség csökkentésére használt mennyiségen felül adagolt lecitin fungicideknél a hatékonyság növekedését eredményezheti.
A TMTD (tetrametil-tiurám-diszulfid) ismert kontakt fungicid, amelyet elsősorban vetőmagvak csávázására használ a mezőgazdaság.
A találmány olyan fungicid készítmények előállítására szolgál, amelyeknél hatásfokozók alkalmazásával csökkenteni lehet a hatóanyagok mennyiségét, így a készítmények megfelelnek a modem környezetvédelmi előírásoknak, csökkentik a környezet vegyszerekkel való terhelését.
Azt találtuk, ha finomított, ásványiolaj-eredetű adjuvánsok helyett ökológiai és agronómiái szempontból előnyös növényi olajat használunk a fungicid készítményekben vivőanyagként, a fungicidek hatékonysága megnő anélkül, hogy az ásványi eredetű olajoknál tapasztalt káros mellékhatások megjelennének. A hatékonyságjavulás mértéke 10-30% között változott, azaz 10-30%-kal kevesebb fúngiciddel lehetett elérni ugyanazt a biológiai hatást, mintha a hagyományos készítményeket használtuk volna.
A növényi olaj nem alifás szénhidrogén, hanem triglicerid, azaz olaj és zsírsavak glicerinnel alkotott észterei, ahol a bomlás észterkötésnél indulhat meg. A hidrolízis első terméke a dimonogliceridek, majd a glicerin és a felszabaduló zsírsavak vagy sóik. A két bomlástermék sem a növényre, sem a környezetre nincs káros hatással, mivel a növényekben ezen anyagok mindegyike előfordul.
Egyes növényiolaj-bázisú peszticidek raktározhatósága szempontjából problémát jelenthet viszont a telítetlen kötéseket tartalmazó glicerinnel észteresített olajsavak oxidációja. Bár az oxidáció nem befolyásolja a készítmények biológiai hatását, az avas olaj csökkenti a termék használati értékét.
Bár az avasodás meggátlására a gyakorlatban különféle antioxidánsok használata ismert, az antioxidánsok számos esetben kedvezőtlenül befolyásolják a készítmény hatását, illetve a környezetre károsak lehetnek. Vizsgálataink során arra a meglepő felismerésre jutottunk, hogy ha az egyes találmány szerinti fungicid készítményekben antioxidánsként lecitin és tetrametiltiurám-diszulfid (TMTD) keverékeit alkalmaztuk, akkor e növényi avasodásból származó hatás meggátolha2
HU 223 091 Bl tó, sőt a készítménynél nem várt mértékű hatékonyságnövekedés tapasztalható.
A hatékonyságjavulás elérte a 60-80%-ot is.
E jelenségnek a környezetvédelem területén van jelentősége, hiszen a kipermetezett növényvédő szer ható- 5 anyag-mennyisége harmadára, ötödére csökkenthető a találmány szerinti készítmények használata esetén. Csökken a környezet peszticidterhelése, kevesebb peszticid kerül a növényzetre, és végezetül kevésbé szennyezett növényi termék kerül a fogyasztóhoz.
Azt tapasztaltuk továbbá, hogy a lecitin használata esetén lényegesen javult a találmány szerinti növényiolaj-alapú fúngicidek emulgeálhatósága és tapadóképessége is.
A lecitin növényi eredetű, tisztítást általában nem igényel. Lecitinként használhatjuk valamely növényi eredetű lecitin és a megfelelő olaj elegyét is. Előnyösen az MSZ 08-1125 szabványnak megfelelő minőségű lecitint használnak.
A találmány szerinti készítmény 10-60 tömeg% 20 folpetet [N-(triklór-metil-tio)-ftálimid] vagy kaptám [N-(triklór-metil-tio)-tetrahidroftálimid] 5-50 tömeg% növényi olajat, előnyösen napraforgó- és/vagy repceolaját, rejuvenáló-, hatásfokozó és antioxidáns adalékként 1-5 tömeg% mennyiségben növényi lecitint, illetve le- 25 citin és a megfelelő olaj elegyét, 2-10 tömeg% felületaktív anyagot - amely lehet kationos, anionos és nemionos anyag, vagy egy vagy több felületaktív anyag keveréke - és 0,05-0,5 tömeg% TMTD-t (tetrametil-tiurán-diszulfid) és ionmentes vizet tartalmaz 30 homogenizált állapotban.
A találmány szerinti készítményeket az alábbi példákkal ismertetjük.
1. példa: Kaptán 500 FW 35
Soprophor FL (Rhone P.) 3,1 tömegrész
Dispergiermittel 1494
(Hoechst A. G.) 1,9 tömegrész
Karboxi-metil-cellulóz 2,5 tömegrész
Wessalon SV (Rhone P.) 0,6 tömegrész
Emulsion R. D. (Dow Corning) 1,4 tömegrész
Lecitin 1,5 tömegrész
TMTD 0,1 tömegrész
Napraforgóolaj 9,9 tömegrész
Ioncserélt víz 19,0 tömegrész
3. példa
A növényi olajok avasodásának meghatározására a Hübl-féle jódszámot használják. A jódszám a grammok15 bán kifejezett jódmennyiség, amelyet 100 g zsír vagy olaj meghatározott kísérleti körülmények között megkötni képes.
Az egy telítetlen kötést tartalmazó tiszta olajsavas glicerin-észter jódszáma 86,2.
A két telítetlen kötést tartalmazó linolinsavas glicerin-észter jódszáma 260 körül van.
A növényi olajok a zsírsavak különböző arányú elegyét tartalmazzák, amelyek arányát a termőhely és a fajta is befolyásolja.
Ennek következtében a napraforgóolaj jódszáma 122-135, míg a repceolajé 97-105 között változik.
A jódszámot Erdei László „Bevezetés a kémiai analízisbe II.” (Tankönyvkiadó, Budapest 1962. p. 229-234.) című tankönyvében leírtak szerint határoztuk meg.
A vizsgálandó készítményeket nyitott edényben termosztátba helyeztük, ahol azokat 54 °C-on 4 hétig tartottuk.
Ezt követően mértük a jódszámot, amely tájékoztat az avasodás előrehaladtáról.
Az antioxidánsok között szinergizmust, amely alatt az additív hatásnál nagyobb hatást értjük, az alábbi képlettel számolhatjuk ki (DL. Richter, Pestic. Sci. 1987. 19.4. 303-31S):
N-(triklór-metil-tio)-
tetrahidroftálimid 50 tömegrész
Etilénglikol 5,0 tömegrész
Soprophor FL (Rhone-P) 3,1 tömegrész
Dispergiermittel 1494
(Hoechst A. G.) 1,9 tömegrész
Karboxi-metil-cellulóz 2,5 tömegrész
Wessalon SV (Rhone P.) 0,6 tömegrész
Emulsion R. D. (Dow Corning) 1,4 tömegrész
Lecitin 1,5 tömegrész
TMTD 0,1 tömegrész
Repceolaj 19,9 tömegrész
Ioncserélt víz 14,0 tömegrész
2. példa: Folpet 500 FW
N-(triklór-metil-tio)-ftálimid 50,0 tömegrész
Etilénglikol 5,0 tömegrész
Ahol:
Ha= a számított additív hatás mértéke,
Ah= az A anyag hatása %-ban,
Bh= a B anyag hatása %-ban,
C= az A anyag hatásán kívül eső rész.
A vizsgálatban az 1. példa szerinti készítményt és annak változatait vizsgáltuk.
Az 1/a jelű mintában nem volt lecitin, míg az 1/b jelű mintából pedig a TMTD hiányzott. Helyettük ioncserélt vizet tettünk a mintákba, amelyek egyéb összetevői azonosak voltak az 1. példa szerinti készítményével.
1. táblázat
A jódszám változása a különböző összetételű mintákban
1. példa szerinti készítmény 1/a. példa szerinti készítmény 1/b. példa szerinti készítmény
1. A vizsgálat kezdetén (abszolút érték) 125 128 131
2. A vizsgálat végén (abszolút érték) 118 79 74
HU 223 091 Bl
1. táblázat (folytatás)
1. példa szerinti készítmény 1/a. példa szerinti készítmény 1/b. példa szerinti készítmény
3. Mért relatív % 2/1 94 63 56
4. Számított relatív % 78 - -
A kapott eredmények jól szemléltetik, hogy a találmány szerinti antioxidánsok együttesen hatékonyabban gátolják az avasodást, mint a két antioxidáns különkülön.
4. példa
Az almafa-varasodás elleni hatását vizsgáltuk a 1. példa szerinti készítménynek 23 éves, termőkaros, orsóművelési módú Jonathán-ültetvényben.
A kezeléseket egérfüles állapottól (IV. 12.) gyü10 mölcsérés kezdetéig (VIII. 23.) 7-14 napos gyakorisággal végeztük.
Az almafa-varasodás elleni hatást kezelésenként 10 fán, fánként 100 levélen értékeltük (VI. 5.; VIII. 30.). Gyümölcsön kezelésenként 10 fán, összesen 500 gyü15 mölcs átvizsgálásával határoztuk meg a fertőzési %-ot és a fertőzési indexet.
2. táblázat
Kezelések Dózis 1, kg/ha I. értékelés II. értékelés
Fertőzési Fertőzési %
% index levélen gyümölcsön
1. példa szerinti készítmény 3,0 17,0 1,68 14,0 6,0
(Merpan 50 WP Makthteshim Izrael) 3,0 29,0 2,15 28,0 14,0
Kezeletlen kontroll 99,0 3,81 100,0 100,0
A vizsgálatban a találmány szerinti készítmény biológiai hatása meghaladta az azonos dózisú Merpan 50 WP (501% kaptán) biológiai hatását.
5. példa
A szürkepenészes rothadás elleni hatását vizsgáltuk a 2. példa szerinti készítménynek Madame Moutot szürkepenészre fogékony szamócában.
A permetezéseket három alkalommal, virágzás kezdetén, fővirágzásban és 80%-os elvirágzásban végeztük.
Az értékelés parcellánként 25 tő termésének háromnaponkénti szedésével történt. Az értékelés során megszámoltuk az egészséges és beteg gyümölcsök számát, és kiszámoltuk a fertőzési %-ot.
Kezelések Dózis 1, kg/ha Fertőzési %
VI. 21. VI. 23. VI. 27. VI. 30. VII. 3.
2. példa szerinti készítmény 2,0 2,1 3,0 2,3 3,1 2,2
Folpan 50 WP (Makhteshim Izrael) 2,0 5,6 10,8 6,1 6,4 5,2
Kezeletlen kontroll - 27,9 15,3 15,8 18,0 12,2
A vizsgálatban a 2. példa szerinti készítmény bioló- 50 giai hatása szürkerothadás ellen lényegesen jobb volt, mint az azonos hatóanyagot tartalmazó Folpan 50 WP (501% folpet) készítményé.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szerves fungicid készítmény, amely hatóanyagként 10-60 tömeg% folpetet [N-(triklór-metil-tio)- 60 ftálimid] vagy kaptánt [N-(triklór-metil-tio)-tetrahidroftálimid], felületaktív anyagot és vivőanyagot tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a készítmény homogenizált állapotban hatásfokozóként 5-50 tömeg% növényi olajat - előnyösen napraforgó- és/vagy repceolajat -, antioxidánsként 1-5 tömeg% növényi lecitint, 2-10 tömeg% felületaktív anyagot és 0,05-0,5 tömeg% TMTD-t (tetrametil-tiurám-diszulfid) és ioncserélt vizet tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény 100:(2-1) tömegarányban lecitint és tetrametil-tiurám-diszulfidot tartalmaz.
    HU 223 091 Bl
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy lecitinként növényi, előnyösen MSZ 08-1125 szabványnak megfelelő minőségű lecitint, vagy lecitin és növényi olaj elegyét, előnyösen napraforgóolaj és szójalecitin elegyét tartalmazza.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény növényi olajként technikai minőségű olajat tartalmaz.
  5. 5. Növényi olaj, növényi lecitin és tetrametil-tiurám-diszulfid keverékének alkalmazása folpetet vagy 10 kaptánt tartalmazó kontakt hatású fúngicid készítmény hatásosságának fokozására.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti alkalmazás, amelyben a növényi olaj, növényi lecitin és tetrametil-tiurám-diszul5 fid keverékének tömegaránya (5-50); (1-5):(0,05-0,5).
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti alkalmazás, amelyben a keverék tömegaránya a folpet vagy kaptán kontakt fúngicidhez képest (5-50)-(10-60).
  8. 8. Az 5. igénypont szerinti alkalmazás, amelyben a növényi olaj napraforgóolaj és/vagy repceolaj.
HU9902801A 1998-08-25 1998-08-25 Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szerves fungicid készítmény HU223091B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9801921A HU223092B1 (hu) 1998-08-25 1998-08-25 Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szervetlen fungicid készítmény

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9902801D0 HU9902801D0 (en) 1999-10-28
HUP9902801A1 HUP9902801A1 (en) 2000-07-28
HU223091B1 true HU223091B1 (hu) 2004-03-29

Family

ID=89996979

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9902801A HU223091B1 (hu) 1998-08-25 1998-08-25 Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szerves fungicid készítmény
HU9801921A HU223092B1 (hu) 1998-08-25 1998-08-25 Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szervetlen fungicid készítmény

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9801921A HU223092B1 (hu) 1998-08-25 1998-08-25 Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szervetlen fungicid készítmény

Country Status (1)

Country Link
HU (2) HU223091B1 (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013171525A1 (en) 2012-05-18 2013-11-21 Bvn Növényvédő Kft. Carriers for pesticides and process for forming adherent pesticide film

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013171525A1 (en) 2012-05-18 2013-11-21 Bvn Növényvédő Kft. Carriers for pesticides and process for forming adherent pesticide film

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9902801A1 (en) 2000-07-28
HU9902801D0 (en) 1999-10-28
HUP9801921A1 (en) 2000-07-28
HU9801921D0 (en) 1998-10-28
HU223092B1 (hu) 2004-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2927994C2 (hu)
DE69028114T2 (de) Auf fettsäuren basierende emulgierbare konzentrate mit herbizider wirkung
DE1951988A1 (de) Abschreckungsmittel
DE972405C (de) Mittel zur Regelung des Pflanzenwachstums
EP1645187A1 (en) Insecticidal ovicidal composition
EP0637912B1 (en) Novel methods and compositions for fruit thinning
DE1792119A1 (de) Herbidices Mittel und Verfahren zum Vernichten von unerwuenschten Pflanzengewaechsen
JPS60146808A (ja) 農園芸用殺菌及び植物病害防除剤
CN106061267B (zh) 一种化学药剂用于核果疏花的用途
HU223091B1 (hu) Javított tárolhatóságú és megnövelt hatékonyságú, kontakt hatású szerves fungicid készítmény
KR100985669B1 (ko) 살충제 조성물
CH651448A5 (fr) Composition fongicide a base d'iprodione.
DE1767829C3 (de) Mittel zur Beeinflussung des Wachs turns und des Stoffwechsels von Pflanzen
WO2002069708A1 (en) Glycerine as fungicide or bactericide active substance
BR112021013343A2 (pt) Composição agrícola, método de fabricação da composição agrícola, e método de controle de patógenos agrícolas
JPH0748218A (ja) 植物の病害を防除する方法
US3888654A (en) Tobacco sucker control
US2333061A (en) Insecticide
DE1767427A1 (de) Verfahren zum Stimulieren des Pflanzenwachstums
US6440441B1 (en) Method for controlling Sphaerotheca pannosa infections of rose plants using wax esters
US3352661A (en) Defoliation of plants with fatty alkyl isothiocyanates
US3503730A (en) Sulfite pruning agents
EP2996469B1 (de) Pflanzenstärkungsmittel enthaltend ein tocopherol und eine borverbindung
SELTMANN USDA, S&E, Plant Hormone and Regulators Laboratory, Beltsville
US20230079789A1 (en) Pelargonic acid-based herbicide compositions

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040116

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees