HU222918B1 - Korlátozott oldódású, nyújtott hatású, nyomelemkészítmény - Google Patents

Korlátozott oldódású, nyújtott hatású, nyomelemkészítmény Download PDF

Info

Publication number
HU222918B1
HU222918B1 HU9800862A HUP9800862A HU222918B1 HU 222918 B1 HU222918 B1 HU 222918B1 HU 9800862 A HU9800862 A HU 9800862A HU P9800862 A HUP9800862 A HU P9800862A HU 222918 B1 HU222918 B1 HU 222918B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
crystals
trace element
copper
average particle
Prior art date
Application number
HU9800862A
Other languages
English (en)
Inventor
András Varga
Original Assignee
András Varga
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by András Varga filed Critical András Varga
Priority to HU9800862A priority Critical patent/HU222918B1/hu
Publication of HU9800862D0 publication Critical patent/HU9800862D0/hu
Publication of HUP9800862A1 publication Critical patent/HUP9800862A1/hu
Publication of HU222918B1 publication Critical patent/HU222918B1/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Abstract

A találmány korlátozott oldódású, nyújtott hatású nyomelemkészítmény,amely cinket, vasat, rezet, mangánt, kobaltot, krómot, molibdént ésvanádiumot, de ezek közül legalább kettőt tartalmaz oxalát-elegykristályok alakjában; továbbá adott esetben szelént bárium-szulfát-szelenát alakjában, fluort alkáliföldfém-fluoridok alakjábanés jódot tartalmaz réz(I)-jodid alakjában; vagy csak szelént tartalmazmagnézium-szelenit alakjában; és amely készítmény adott esetbenásványi anyagokkal, egyéb nyomelemekkel és vitaminokkal vankiegészítve. A találmány felhasználható élelmiszerekbe, különösencsokoládéba, sóba vagy lisztbe keverve táplálék- kiegészítőként,továbbá az állattenyésztésben takarmánykiegészítőként, valamint anövénytermesztésben nyomelem- műtrágyaként. ŕ

Description

A találmány korlátozott oldódású, nyújtott hatású nyomelemkészítmény, amely cinket, vasat, rezet, mangánt, kobaltot, krómot, molibdént és vanádiumot, de ezek közül legalább kettőt tartalmaz oxalát-elegykristályok alakjában; továbbá adott esetben szelént báriumszulfát-szelenát alakjában, fluort alkáliföldfém-fluoridok alakjában és jódot tartalmaz réz(I)-jodid alakjában; vagy csak szelént tartalmaz magnézium-szelenit alakjában; és amely készítmény adott esetben ásványi anyagokkal, egyéb nyomelemekkel és vitaminokkal van kiegészítve.
A találmány felhasználható élelmiszerekbe, különösen csokoládéba, sóba vagy lisztbe keverve táplálékkiegészítőként, továbbá az állattenyésztésben takarmánykiegészítőként, valamint a növénytermesztésben nyomelemműtrágyaként.
A leírás terjedelme 8 oldal
HU 222 918B1 i
HU 222 918 Bl
A találmány tárgya korlátozott oldódású, nyújtott hatású nyomelemeket tartalmazó készítmény, amely cinket, vasat, rezet, mangánt, kobaltot, krómot, molibdént, vanádiumot, szelént, fluort, és jódot tartalmaz. A találmány a felsorolt elemeket vízben és savakban rosszul oldódó, és megfelelően nagy kristályméretű sók formájában tartalmazza. A találmány felhasználható élelmiszer-kiegészítőként, takarmánykiegészítőként, valamint ezenkívül növények részére nyomelemműtrágyaként is.
Ismeretes, hogy a létfontosságú nyomelemek fontos szerepet töltenek be az életfolyamatok, az anyagcsere és az immunrendszer szabályozásában, mert enzimek és más biokatalizátorok aktivitásának biztosítói. A mezőgazdaság kemizálása, a gabonafélék hántolása, valamint helytelen táplálkozási szokások kialakulása következtében jelentős mértékben lecsökkent az élelmiszerekben található nyomelemek mennyisége, ezért napjainkban szükségessé vált pótlásuk.
A pótlást azonban nem célszerű vízben vagy gyomorsavban jól oldódó szervetlen sókkal megoldani, mert ezek nagymértékben ionokra disszociálnak, és a keletkező tömény nyomelemionok irritálják a gyomorbél rendszert. Azonkívül a felszívódás hatásfoka is alacsony. Ezeknek a hátrányoknak kiküszöbölésére a gyakorlatban különböző módszerek terjedtek el. Ezen módszerek közös alapja az, hogy a nyomelemionok felszabadulásának mértékét lecsökkentik, elnyújtottá teszik, vagy pedig koncentrációjukat megfelelően felhígítják és különböző aromákkal igyekeznek elfedni ízüket.
Az egyik ilyen módszer szerint a hatóanyagokat többnyire vízben jól oldódó szervetlen vegyületek formájában alkalmazzák olyan kötőanyaggal keverve, mely az emésztőrendszerben csak lassan oldódik, és oldódásának ütemében szabadul fel belőle a hatóanyag, így a mellékhatások enyhébbek lesznek, és a felszívódás hatásfoka megjavul. Ezek az úgynevezett retard vagy filmtabletták. Ilyen készítmény a Tardiferon drazsé, mely vas-szulfát-heptahidrátot és mukoproteózt tartalmaz, [Gyógyszer Vademecum, 1996. II. 1265-1266. o. (az Orsz. Gyógysz. Int. kiadványa)] és a Sorbifer durules filmtabletta, mely hatóanyagként vízmentes vas-szulfátot tartalmaz porózus mátrixba ágyazva. [Gyógyszer Vademecum, 1996. II. 1219. o.] Ezen megoldások hátránya, hogy csupán az oldódás sebessége korlátozott, az oldhatóság ettől függetlenül nagy lehet, ezért - különösen a perisztaltika csökkenése esetén - irritálóak lehetnek, mivel a helyileg létrejövő nagyobb koncentráció a gyomrot és a beleket ingerelheti. Hátrányuk továbbá, hogy gyermekek részére alkalmazva beadásuk körülményes, és túladagolásuk esetén toxikusak lehetnek, mert az oldódás mértéke az adaggal lineárisan nő.
A másik módszer szerint a hatóanyagok szerves komplexekhez vannak kötve. A komplex csak kismértékben disszociál ionokra. A komplex depót képez, melyből az emésztőrendszerben a felszívódás ütemében szabadulnak fel az újabb nyomelemionok, ezért létrejön a nyújtott, vagyis a retard hatás. Általában hasznosulni, vagyis a szállítómolekulákhoz kötődni csak az ionok képesek.
Ezen az elven alapulnak a HU 176 202 és 207 799 számú szabadalmi leírásokban ismertetett megoldások, melyek hatóanyagként bőrt, fluort, (jódot), magnéziumot, vanádiumot, mangánt, vasat, kobaltot, nikkelt, rezet, cinket, és molibdént tartalmaznak glicinhez, glicerinhez, aszkorbinsavhoz, borostyánkősavhoz, EDTE-hez és borkősavhoz kötve. Mivel ezek a készítmények komplexképző ligandumként gyenge szerves savakat tartalmaznak, ezért a komplex stabilitása a pH függvényében nagymértékben változik. pH 1-nél, (ami kb. megfelel a gyomorsav pH-jának) ez a változás több nagyságrendet is elérhet. [Sajó I.: Komplexometria, 26-32. o. (Műszaki kiadó, 1959)] így ezen készítmények felszívódása a gyomorsav mennyiségétől is függ, a túladagolás viszont gyomorpanaszokat okozhat. Hátrányt jelent az is, hogy az egyes komponensek különböző erősséggel kötődnek a komplexekhez (a különbség 10 nagyságrenddel is eltérhet) [IUPAC Chemical Data Series No. 22. Stability Constans of Metal-Ion Complexes. Part B. Organic Ligands. (Comp. by D. D. Perrin) Pergamon Press, 1979], ezért ezen komponensek disszociációjának és így felszívódásának mértéke eltérő lehet. Előnyük a retard tablettákhoz képest, hogy túladagolás esetén nem toxikusak, mert a gyomorsavban az ionokra bomlott komplex a bélben a pH növekedésével ismét összeáll.
A HU 180 280 és a 190 476 számú szabadalmi leírásokban ismertetett termékek vas-oxalátot tartalmaznak szervetlen cink-, réz- és kobaltsókkal, és egyéb, a felszívódást kedvezően befolyásoló adalék anyagokkal kiegészítve. A hatóanyagként alkalmazott vas-oxalát kevésbé toxikus, mint a szokásos vaskészítmények, ezért ezek a készítmények jól beváltak az állatgyógyászatban a vashiányos anémiák megszüntetésére. A vas-oxalát az embergyógyászatban is elfogadott gyógyszeralapanyag. [Issekutz: Gyógyszerrendelés, 352. o. (Medicina kiadó, Bp., 1979)] A vas-oxalát vízben csak kevésbé oldódik, de túladagolva mégis panaszokat okoz. (émelygés, hányinger, hasmenés, szurokfekete széklet).
Az utóbbi időkben a fejlesztések olyan gyógyszerformák létrehozására irányultak, melyeknek adagolása, bevétele - különösen gyermekek részére - könnyű és kívánatos. Ilyen készítmények a közkedvelt pezsgőtabletták, a rágótabletták. Ezeknél is nagyobb forgalmi értéket képviselne azonban egy olyan készítmény, mely a nyomelemeket csokoládéba keverve tartalmazná.
A találmány célja olyan nyújtott hatású készítmény létrehozása, mely az emberi szervezet, vagy adott esetben más élőlény igényeinek megfelelő arányban tartalmazza a létfontosságú nyomelemeket, komponenseinek felszívódása egyenlőképpen jó, melynek bevétele könnyű, élelmiszerekbe keverve íztelen, mellékhatásokat, emésztőszervi panaszokat, mérgezést még túladagolás esetén sem okoz, éppen ezért a gyermekek által nagymértékben kedvelt formában, például csokoládéba keverve is biztonságosan alkalmazható.
A találmány elvi alapja az a felismerés, hogy a kitűzött cél megvalósítható, ha az alábbi két kritérium egyaránt teljesül:
1. A hatóanyagok olyan vegyületek alakjában legyenek alkalmazva, melyeknek oldhatósága rendkívül kis
HU 222 918 Bl mértékű, konkrétabban: a bélben feloldható komponensek mennyisége a napi terápiás dózis nagyságrendjébe essék.
2. Az oldhatóságot a pH csökkenése csak kevésbé befolyásolja, konkrétabban: az oldhatóság 0,1 n sósavban (gyomorsavban) ne haladja meg a vízben való oldhatóság harmincszorosát.
Ez a felismerés szemben áll azzal az elterjedt orvosi vélekedéssel, miszerint csakis a nyomelemek jól oldódó formái képesek megfelelő mértékben felszívódni. Ezen felismerés azért is különös, mert nehezen teljesíthető. Számos vegyület létezik ugyanis, mely az első kritériumnak igen, de a másodiknak már nem tesz eleget. Ismervén a nyomelemek toxicitását, az ilyen vegyületeket túladagolva súlyos mérgezés fejlődhet ki. Ennek a két kritériumnak egyaránt csak nagyon kevés vegyület tud eleget tenni.
A találmány alapja továbbá az a felismerés, hogy a kristályok átlagos átmérőjének az oldódás sebessége szempontjából optimuma van. A kisebb méretű kristályok hamarabb, a nagyobbak lassabban oldódnak, így létrejön a nyújtott, vagyis a retard hatás. Túladagolás esetében a maximálisan feloldható hatóanyag mennyiségét legcélszerűbb lenne csupáncsak az oldhatósággal korlátozni. Az oldhatóságot azonban nem mindig tudjuk az optimálisra lecsökkenteni. Ilyen esetekben úgy is elérhetjük a kitűzött célt, hogy az oldódás sebességét csökkentjük a kristályok átlagos átmérőjének növelésével.
Ezek a felismerések azon a meggondoláson alapulnak, hogy az egyes nyomelemkomponensek napi szükséglete csupán 0,01 és 20 mg közé esik. Elegendő, ha az oldhatóságot olyan csekélyre választjuk, hogy felnőttnél a napi kb. 5 literre tehető emésztőnedvekben csak a kívánt mennyiség oldódjon fel. így telített oldat keletkezik. Ez az oldat rendkívül híg, és ennél töményebb oldat nem tud létrejönni. A kristályok ugyan tovább oldódhatnak a táplálék komplexképző komponensei miatt, de ez nem befolyásolja az oldatba kerülő nyomelemionok koncentrációját. A csekély töménységű oldat gyomor- és bélpanaszokat nem okoz, és ha a készítményt túladagoljuk is - megfelelő méretű kristályok esetén -, a fölösleg fel nem oldódott formában a széklettel kiürül. Az oldódás, így a felszívódás mértéke többek között az emésztőnedvek mennyiségétől is függ. Ha a készítményt gyermekek fogyasztják, túladagolás esetén arányosan kevesebb fog feloldódni, mert a gyermek emésztőnedveinek mennyisége is kevesebb. Ez akkor előnyös, ha a készítmény csokoládéba van keverve, mert nem mindig biztosítható, hogy a gyermek mindig be fogja tartani az előírt adagolást.
A találmány alapja továbbá az a felismerés, hogy a cink, a réz és a kobalt-oxalát sói, a szelénsav báriumsója, valamint az alkáliföldfém-fluoridok részben eleget tesznek a fenti kritériumoknak.
A találmány alapja végül az a felismerés, hogy a célkitűzés megvalósítható, ha a kompozícióban a Zn, Fe, Cu, Mn, Co, Cr, Mo, V (nehézfémnyomelemek) oxalátjai, a szelénsav báriumsója, valamint az alkáliföldfém-fluoridok elegykristályok alakjában vannak jelen.
Ez a felismerés azért meglepő, mert az egyes nehézfémnyomelem-komponensek oxalátjainak megfelelő arányú keveréke nem mutatja azokat az előnyös tulajdonságokat, melyek a találmány jellemzői.
A találmány gyakorlati megvalósítását lehetővé tette az a felismerés, hogy - mivel a nehézfémnyomelemek ionsugarainak méretei igen közel állnak egymáshoz (Zn2®=0,74-10-10 m, Fe2®=0,76 10-10 m, Cu2®=0,69 · 10-*° m, Mn2®=0,80· 10~10 m, Co2®=0,74· 10 10 m) - ezért a kristályrácsba egymás helyett és mellett beépülhetnek. Ha az oxálsavas lecsapást olyan oldatból végezzük, mely többféle nyomelemion-komponenst tartalmaz, elegykristályok keletkeznek. Azok a komponensek, melyekből a többiekhez képest kevesebbet tartalmaz a készítmény, így mintegy felhígítva vannak a szilárd oldatnak tekinthető elegykristályokban. Ez a felismerés azért fontos, mert biztosítja, hogy az egyes komponensek a szükségletnek megfelelően azonos arányban oldódjanak ki a kristályokból.
A találmány megvalósítását lehetővé tette az a további felismerés, hogy a Cr^-ion is beépíthető az elegykristályba. Ez a felismerés rendkívül meglepő, mert egyrészt a króm(III)-oxalát vízben igen jól oldódik, másrészt nem volt várható, hogy a többi két vegyértékű ion mellé egy három vegyértékű ion is beépüljön a kristályrácsba.
A találmány megvalósítását lehetővé tette az a további felismerés, hogy a molibdén és a vanádium is beépíthető az elegykristályba. Ez a felismerés is meglepő, mert a molibdenil- és a vanadil-oxalát vízben szintén igen jól oldódik, továbbá ezek a fémek többnyire csak anionos formában, savképzőként fordulnak elő. Redukálószer jelenlétében azonban ezek az ionok is beépülnek a kristályrácsba.
A találmány fő részét képező nehézfémnyomelemoxalátok előnyös tulajdonságai főleg annak köszönhetők, hogy a cink-oxalát az elegykristályban az egyes komponensekkel a Me[Zn(C2O4)2].4 H2O általános képlettel jellemezhető komplexeket képez. A króm beépülése a Me3[Cr(C2O4)3]2.n H2O általános képlettel jellemezhető komplex alakjában történik, ahol Me lehet: Zn2®, Fe2®, Cu2®, Mn2®, Co2®, MoO2®, és VO2®. Az így előálló komplexek stabilitása közötti különbség legfeljebb két nagyságrendet tesz ki, ezért nincs túl nagy különbség az egyes komponensek felszívódása között.
A találmány alapját képező analitikai csapadékok egyszerű sók esetén egyértelműen jellemezhetők az úgynevezett oldhatósági szorzattal (L), melyből az oldhatóság és annak pH-függése is számítható. [Erdey László: A kémiai analízis súly szerinti módszerei I. 75-109. ο., III. 265-267. o. (Akadémiai Kiadó, Bp., 1960)] Összetett sók esetében az oldhatóságot mérési eredményekkel célszerű megadni.
A találmány megvalósítását lehetővé tette az a további felismerés, hogy mivel a bárium-szulfát és a báriumszelenát kristályai izomorfok egymással, elegykristályok képezhetők belőlük. Erre azért van szükség, mert a bárium-szelenát oldhatósága (L: 25 °C-on: 8,6 -10+) a célkitűzéshez mérten egy kissé nagyobb a kelleténél.
HU 222 918 Bl
A bárium-szulfát vízben és savakban csak rendkívül kis mértékben oldódik (L: 25 °C-on: 1,9· 10-10), ezért az oldható báriumsókkal ellentétben olyannyira nem mérgező, hogy például röntgenkontrasztanyagként is alkalmazható. E két komponens elegykristályaiból összeállítható egy olyan kompozíció, mely eleget tesz a fenti két kritériumnak. Ez a felismerés azért fontos, mert szelénből a napi szükséglet nagyon kevés (0,05-0,3 mg), túladagolva pedig toxikus lehet. Ismeretes, hogy a szelén nyomelemként való felismerését toxicitása késleltette. A báriumnak mint vélhetően esszenciális nyomelemnek jelenléte a készítményben semmilyen negatív hatással nem jár.
Adott esetekben, ha a szelént nem csokoládéba, hanem más élelmiszerbe, például lisztbe vagy sóba keverjük, a szelént magnézium-szelenit alakjában is hozzáadhatjuk a készítményhez. Ilyen esetben elegendő kritérium lehet például a jó homogenizálhatóság is. A túladagolást ebben az esetben a belekevert mennyiség csekély koncentrációja akadályozza meg, hiszen például lisztből vagy sóból normális esetben nem lehet egy bizonyos mennyiségnél többet elfogyasztani.
Ismeretes, hogy gyermekek részére a fogszuvasodás megelőzésére általában nátrium-fluoridot alkalmaznak. Ilyen készítmény a Dentocar tabletta. (Gyógyszer Vademecum, 1996. I. 333-334. o.) Mivel az oldható fluoridok erősen toxikusak, az ilyen készítményeket gyermekek elől gondosan el kell zárni. Sokkal biztonságosabb, ha a fluoridpótlást a találmány szerint alkáliföldfém-fluoridokkal végezzük. CaF2 esetén L: 20 °Con: 4,9-10-11, az LD50-érték 4250 mg/kg, SrF2 esetén L: 20 °C-on: 2,5-10-9, az LD5(): 10 600 mg/kg. A stroncium-fluorid alkalmazása azért előnyös, mert a stroncium fokozza a fluor hatását. Ezekből az adatokból nyilvánvaló, hogy az LD50-értéket nem a felszívódó fluorid toxicitása, hanem valószínűleg a rendkívül nagy adag miatt a bélrendszer mechanikai eltömődése határozza meg. A dolomitból készíthető kalcium-magnézium-fluorid oldhatósága és vélhetően toxicitása még az előzőeknél is kisebb.
Ismeretes, hogy jódhiányos területeken a hiányállapotot jódozott konyhasó forgalomba hozatalával igyekeznek megszüntetni. E célra régebben kálium-jodidot kevertek a sóba, ez azonban könnyen jóddá oxidálódik, ezért kellemetlen szagú. Újabban ezért kálium-jodátot alkalmaznak, de ez sem egészen stabil. A jódvegyületeket ezért általában kihagyják a többkomponensű nyomelemkészítményekből, mert inkompatíbilisak. Réz(I)-jodid alkalmazásával az inkompatibilitás kiküszöbölhető, mert csekély oldhatósága miatt igen stabil (L: 18 °Con: 5 · 1012), azonkívül eleget tesz a találmány alapjául szolgáló kritériumoknak.
A találmány a fentiek értelmében olyan készítményre vonatkozik, mely létfontosságú nyomelemeket tartalmaz vízben és savakban rosszul oldódó sók alakjában. Közelebbről a találmány a tiszta hatóanyagra (szubsztanciára) vonatkoztatva
a) legfeljebb 34 tömeg% cinket, legfeljebb 30 tömeg% vasat, legfeljebb 17 tömeg% rezet, legfeljebb 15 tömeg% mangánt, legfeljebb 16 tömeg% kobaltot, legfeljebb 5 tömeg% krómot, legfeljebb 5 tömeg% molibdént, legfeljebb 5 tömeg% vanádiumot, de a felsoroltak közül legalább két komponenst tartalmaz olyan oxalát-elegykristályok alakjában, melyek átlagos szemcsemérete 0,01-0,4 mm, és adott esetben legfeljebb 10,5 tömeg% szelént tartalmaz olyan bárium-szulfát-szelenát-elegykristályok alakjában, melyek átlagos szemcsemérete 0,005-0,1 mm, és adott esetben legfeljebb 54 tömeg% fluort tartalmaz, előnyösen alkálifoldfém-fluoridok alakjában, melyek átlagos szemcsemérete 0,01-0,2 mm, és adott esetben legfeljebb 1 tömeg% jódot tartalmaz, előnyösen réz(I)-jodid-kristályok alakjában, melyek átlagos szemcsemérete 0,005-0,05 mm; vagy
b) legfeljebb 30 tömeg% szelént tartalmaz magnézium-szelenit alakjában; és amely készítmény adott esetben a gyógyszer- és élelmiszeriparban elfogadott alap- és adalék anyagok hozzáadásával perorális bevitelre alkalmassá van téve.
A találmány szerinti készítmény alkáliföldfém-fluoridként előnyösen kalcium-fluoridot, vagy stronciumfluoridot vagy kalcium-magnézium-fluorid-elegykristályokat tartalmaz.
A találmány szerinti készítmény adott esetben kiegészítésképpen ásványi anyagokat, egyéb nyomelemeket, vitaminokat és provitaminokat tartalmazhat, tetszés szerinti arányban.
A találmány szerinti készítmény a komponenseket por, tabletta, drazsé, pirula, kapszula formájában, vagy élelmiszerbe, előnyösen csokoládéba, sóba vagy lisztbe keverve tartalmazza.
A találmány szerinti készítmény felhasználható táplálékkiegészítőként az eddig leírtak szerint, azonkívül takarmánykiegészítőként, premix gyanánt, továbbá növények részére tartós hatású nyomelemműtrágyaként is. Ez utóbbi esetben a készítmény nem irritálja a növény gyökereit, és az eső vagy savas eső nem mossa ki a talajból. Az összetételt mindig a felhasználó szervezet igényeihez mérten kell megválasztani.
A találmány szerinti készítmény különböző kiviteli alakjainak előállítását az oltalmi kör korlátozása nélkül, az alábbi példákkal szemléltetjük.
A találmány szerinti készítmény egy-, kettő- vagy többkomponensű lehet.
Egykomponensű készítmény a 2. a), b), és a 3. a), b),
c) példában található. Kétkomponensű készítményt ismertet az 1. c) példa. Többkomponensű készítményre vonatkozik az 1. a), b), az 5. a), b), a 6., a 7. és a 8. példa.
A réz(I)-jodid (Cul), a kalcium-fluorid (CaF2), a stroncium-fluorid (SrF2), a kereskedelemben készen kapható, ezért ezek előállítását a példák között nem adjuk meg.
1. példa
Zn-, Fe-, Cu-, Μη-, Co-, Cr-, Mo-, V-oxalát-elegykristályok
a) 1. oldat 0,4 1 desztillált vízhez hozzáadunk 20 ml ecetsavat, 0,1 g aszkorbinsavat, majd feloldunk benne 28,7 g (0,1 mól) ZnSO4.7 H2O-t, 32,5 g (0,117 mól) FeSO4.7 H2O-t, 4,4 g (0,0176 mól)
HU 222 918 Β1
CuSO4.5 H2O-t, 5,46 g (0,0197 mól) MnSO4.H2O-t,
0,89 g (0,0032 mól) CoSO4.7 H2O-t és felforraljuk.
2. oldat: 1,5 1 desztillált vízhez hozzáadunk 0,5 ml hidrazinhidrátot, 38 g (0,3 mól) (COOH)2.2 H2O-t, 4,5 g (0,0074 mól) Cr2(SO4)3.7 H2O-t, 1,7 g (0,00138 mól) (NH4)6Mo7O24.4 H2O-t, 0,32 g (0,00273 mól) NH4VO3-ot és 10 percig visszafolyós hűtővel forraljuk. A forró 2. oldathoz keverés közben hozzáadjuk a forró 1. oldatot. 30 perc múlva szűrjük, desztillált vízzel és etanollal mossuk, majd szárítjuk. A keletkezett termék tömege 29,5 g, a kitermelés «60%. A készítmény tömeg%-os összetétele: 18,3% Zn, 9,22% Fe, 4,23% Cu, 0,76% Mn, 0,4% Co, 0,0345% Cr, 0,268% Mo, 0,012% V. Átlagos szemcseátmérő: 0,04 mm. Oldhatóság 30 °Con desztillált vízben 70,4 mg/1, 24 °C-on 0,1 n HCl-ban 1446,9 mg/1.
b) Zn-, Cu-, Μη-, Co-, Cr-, Mo-, V-oxalát-elegykristályok (vasmentes)
Mindenben ugyanúgy járunk el, mint az 1. a) példánál, de az aszkorbinsav és a vas-szulfát adagolását elhagyjuk. A keletkezett tennék tömege 19,5 g, a kitermelés: «75%. A készítmény tömeg%-os összetétele: 27,5% Zn, 5,32% Cu, 0,90% Mn, 0,45% Co, 0,0193% Cr, 0,266% Mo, 0,01% V. Átlagos szemcseátmérő: 0,02 mm. Oldhatóság 30 °C-on desztillált vízben 63,3 mg/1, 0,1 n HCl-ban 1066,4 mg/1.
c) Zn-Cr-oxalát-elegykristályok
1. 200 ml desztillált vízhez hozzáadunk 75,6 g (0,6 mól) oxálsavat és 10 g (0,1 mól) króm(VI)-oxidot, majd felforraljuk.
2. 100 ml desztillált vízhez hozzáadunk 2 ml cc. kénsavat, majd feloldunk benne 43,2 g (0,15 mól) cinkszulfátot (ZnSO4.7 H2O) és felforraljuk.
Az 1. és 2. oldatot forrón összeöntjük, felkeverjük, majd két óra múlva a kivált szépiaszínű cink-króm(III)oxalát-kristályokat szűrjük, mossuk, szárítjuk. A keletkezett termék tömege 20,5 g, a kitermelés: «40%. A készítmény tömeg%-os összetétele: 33,8% Zn, 0,75% Cr. Átlagos szemcseátmérő: 0,03 mm. Oldhatóság 23 °C-on desztillált vízben: 45,1 mg/1, 24 °C-on 0,1 n HCl-ban: 992,2 mg/1.
2. példa
Szelénvegyületek előállítása a) Bárium-szulfát-szelenát-elegykristály 2 BaSO4.BaSeO4
1200 ml desztillált vízhez hozzáadunk 60 ml 65 tömeg%-os salétromsavat, majd feloldunk benne 78,4 g (0,3 mól) bárium-nitrátot, majd felforraljuk és forró vízfürdőre tesszük. 300 ml desztillált vízben feloldunk 11,1 g (0,1 mól) szelén-dioxidot és 40,5 g (0,15 mól) kálium-peroxi-diszulfátot, majd felforraljuk. Keverés közben forrón hozzáöntjük a vízfürdőn levő oldathoz, majd addig tartjuk az elegyet 90-100 °C-on, míg a kristálykiválás meg nem szűnik. A kivált bárium-szulfátszelenát-elegykristályokat szűrjük, majd forró desztillált vízzel addig mossuk, amíg a szűrlet kénsavval már nem opalizál, majd szárítjuk. A keletkezett termék tömege 74,5 g, a kitermelés: 99,7%. A készítmény tömeg%-os összetétele: 10,5% Se, 55,1% Ba. Átlagos szemcseátmérő: 0,02 mm. Oldhatóság 30 °C-on desztillált vízben 6,5 mg/1,24 °C-on 0,1 n HCl-ban 31,7 mg/1. b) Magnézium-szelenit - MgSeOj.6 H2O
111,0 g (1 mól) nátrium-szelenitet 1000 ml desztillált vízben oldunk, és az oldatot felforraljuk. Keverés közben hozzáadunk 41,0 g (1,017 mól) magnéziumoxidot. A kristálykiválás megszűnte után a kivált magnézium-szelenit-kristályokat szűrjük, mossuk, szárítjuk. A készítmény 30 tömeg% szelént tartalmaz.
3. példa
Kalcium-magnézium-fluorid-elegykristályok CaMgF4
Műanyag edénybe bemérünk 25 ml desztillált vizet, 7,5 g 40 tömeg%-os hidrogén-fluorid-oldatot és 9,2 g, 0,063 mm-es szitán leszitált dolomitport. Három napig állni hagyjuk, majd szűrjük és szárítjuk. Ezután kiizzítjuk, lehűlés után egy napig 100 ml 10 tömeg%os sósavval állni hagyjuk, majd szűrjük, desztillált vízzel és etanollal kimossuk, majd szárítjuk. A készítmény fluoridtartalma elméletileg 54 tömeg%. Az összetétel a kiindulási anyagként alkalmazott dolomit fajtájától függően ettől kismértékben eltérő is lehet. Átlagos szemcseátmérő: 0,02 mm. Oldhatóság: 30 °Con desztillált vízben: 9,1 mg/1, 24 °C-on 0,1 n sósavban: 166,5 mg/1.
4. példa
a) Nyomelem és ásványi anyag keverék csokoládéban
Megolvasztunk 400 g keserűcsokoládét, 400 g tejcsokoládét, majd hozzáadunk 24 g, az 1. a) példa szerint készített nyomelem-oxalát-elegykristályt, 200 mg, a 2. példa szerint készített bárium-szulfát-szelenátelegykristályt, 400 mg, a 3. c) példa szerint készített kalcium-magnézium-fluorid-elegykristályt, 62 mg réz(I)-jodidot, 2,4 g bórsavat, 24 g magnézium-oxidot, 2 g aszkorbinsavat, majd belekeverjük az olvasztott csokoládéba. Homogenizáljuk, majd formába öntve 400 darab 2,13 g átlagtömegű csokoládét készítünk belőle.
A készítmény adagonként 11,0 mg cinket, 5,53 mg vasat, 2,54 mg rezet, 0,46 mg mangánt, 0,24 mg kobaltot, 0,021 mg krómot, 0,16 mg molibdént, 0,007 mg vanádiumot, 0,053 mg szelént, 0,28 mg báriumot, 0,54 mg fluort, 0,1 mg jódot, 1,0 mg bőrt, 36,2 mg magnéziumot és 5 mg C-vitamint tartalmaz.
Adagolás: 4 éven aluliaknak napi fél csokoládé, 4 év felettieknek és felnőtteknek napi egy csokoládé. Eltarthatóság: ha egy hónapon belül nem használjuk fel, akkor hűtőszekrényben tárolandó.
b) Vitamin, nyomelem és ásványi anyag keverék csokoládéban
Mindenben ugyanúgy járunk el, mint az 5. példánál, de a komponenseket kiegészítjük még 4000 mg Evitaminnal, 1200 mg β-karotinnal, 200 mg B,-vitaminnal, 200 mg B2-vitaminnal, 800 mg nikotinsavamiddal, 250 mg B6-vitaminnal, 2000 mg kalcium-pantotenáttal, 40 mg biotinnal, 2 mg B12-vitaminnal, 80 mg folsavval.
HU 222 918 Bl
A készítmény adagonként az 5. példában megadott összetételen kívül még 10 mg E-vitamint, 3 mg βkarotint, 0,5 mg Bj-vitamint, 0,5 mg B2-vitamint, 2 mg nikotinsavamidot, 0,63 mg B6-vitamint, 4,8 mg pantoténsavat, 0,1 mg biotint, 0,005 mg B12-vitamint és 0,2 mg folsavat tartalmaz. Adagolás és eltarthatóság ugyanaz, mint az 5. példánál.
5. példa
Nyomelemekkel dúsított liszt kg finomított liszthez hozzákeverünk 25 g, az
1. a) példa szerint (vagy hasonló módon készített) nyomelem-oxalát-elegykristályt és 167 mg, a 2. b) példa szerint készített magnézium-szelenitet.
A készítmény kilogrammonként 91 mg cinket, 46 mg vasat, 21 mg rezet, 3,8 mg mangánt, 2 mg kobaltot, 0,19 mg krómot, 1,3 mg molibdént, 0,006 mg vanádiumot és 1 mg szelént tartalmaz.
6. példa
Takarmánykiegészítő szárnyasok részére
A száraztakarmányhoz kilogrammonként hozzákeverünk 600 mg, az 1. a) példa szerint (vagy hasonló módon készített) nyomelem-oxalát-elegykristályt, 8 mg, a
2. példa szerint készített bárium-szulfát-szelenát-elegykristályt, 5 mg stroncium-fluoridot, 50 mg bórsavat, és 500 mg bázikus magnézium-karbonátot.
7. példa
Nyomelemműtrágya
Az 7. a) vagy b) példa szerint, vagy hasonló módon készített nyomelem-oxalát-elegykristályt és a 2. példa szerint készített bárium-szulfát-szelenát-elegykristályt és bórsavat 100:1:5 tömegarányban összekeverünk.
Alkalmazás: vetésnél, palántázásnál, facsemeték ültetésénél a barázdába, vagy a gödörbe szórva, egyéb esetben például szobanövényeknél a talajra szórva.
Adagolás: 0,01-0,5 g/dm2 mennyiségben.
A találmány szerinti készítmény előnyei a következők.
Felszívódása jó, mert az egyes komponensek oldhatósága úgy van megválasztva, hogy az emésztőnedvekben a napi adag biztosan feloldódjon.
A felszívódás mértéke csak kevésbé függ a gyomorsav mennyiségétől. Túladagolás esetén jobban tolerálható, mint az egyéb ismert készítmények. (Hosszú távú túladagolás hatásait nem vizsgáltam.)
Élelmiszerekbe, például csokoládéba keverhető, vagy adagolókanállal ételekre szórható anélkül, hogy azoknak ízét megváltoztatná, így alkalmas a napi nyomelemszükséglet folyamatos pótlására.
Igen jól homogenizálható liszttel. Az ilyen lisztből sütött kenyér és péksütemény fogyasztása egészségvédő hatású, azonkívül előnyös, hogy a tészta hamarabb kel meg, mert az élesztősejtek anyagcseréjét is fokozza a készítmény.
Alkalmazható továbbá különböző állati takarmányokba, tápokba keverve, valamint a növénytermesztésben tartós hatású nyomelemműtrágyaként is.
A találmány szerinti készítmény por alakú, mely hosszú ideig tárolható, nem tapad össze, nem higroszkópos és kitűnően homogenizálható szilárd és krémes jellegű anyagokkal. Nem célszerű alkalmazni folyékony és víztartalmú anyagok esetén, mert kiülepszik vagy elbomlik.
Egyszerűen és hulladékmentesen gyártható.
Vizsgálati eredmények
A gyomor-bél rendszerben haladó kristályokat nyomon követhetjük, ha natív kenetet készítünk, és azt polarizációs mikroszkóppal vizsgáljuk. Az elegykristályok jellegzetes interferenciaszínezetükről és kioltásukról könnyen felismerhetők. Azonos módon készítve a kenetet megszámolhatjuk a látóterenként észlelhető kristályokat, és ebből a feloldódás mértékére következtethetünk.
A találmány szerinti készítmény alkalmazása mindazokat az önmagában ismert előnyös hatásokat mutatta, melyek a jól felszívódó nyomelemek jellemzői.
A 6. c) példa szerint előállított készítményt két felnőtt és öt gyermek két éven át szedte, mindenki egységesen naponta egy csokoládét. Ez idő alatt lázas megbetegedés nem fordult elő, az iskolai hiányzások betegség miatt minimálisak voltak, ami szignifikáns különbséget jelentett az ezt megelőző időszakhoz képest.
Az 1. a) példa szerinti készítmény ötvenszeres terápiás adagjának bevétele (3 g) semmilyen észlelhető mellékhatást nem okozott. Az 5. a) példa szerinti készítmény százszoros terápiás adagjának bevétele azonban már sötét széklettel járó hasmenést okozott. Egyéb tünet nem mutatkozott. Oxaláturia egyik esetben sem volt észlelhető.
A 7. példa szerint előállított készítmény alkalmazása tyúkok tojáshozamát 20%-kal megnövelte.
A 8. példa szerint előállított és alkalmazott készítmény évekig nyugalomban levő szobanövényt (Dracéna) ismételten sarjadzásos szaporodásra késztette.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Korlátozott oldódású, nyújtott hatású, nyomelemeket tartalmazó készítmény, azzal jellemezve, hogy a) legfeljebb 34 tömeg% cinket, legfeljebb 30 tömeg% vasat, legfeljebb 17 tömeg% rezet, legfeljebb 15 tömeg% mangánt, legfeljebb 16 tömeg% kobaltot, legfeljebb 5 tömeg% krómot, legfeljebb 5 tömeg% molibdént, legfeljebb 5 tömeg% vanádiumot, de a felsoroltak közül legalább két komponenst 0,01-0,4 mm átlagos szemcseméretű oxalátelegykristályok alakjában, továbbá adott esetben legfeljebb 10,5 tömeg% szelént 0,005-0,1 mm átlagos szemcseméretű bárium-szulfát-szelenát-elegykristályok alakjában, legfeljebb 54 tömeg% fluort
    0,01-0,2 mm átlagos szemcseméretű alkáliföldfém-fluoridok alakjában és legfeljebb 1 tömeg% jódot tartalmaz 0,005-0,05 mm átlagos szemcseméretű réz(I)-jodid-kristályok alakjában; vagy
    HU 222 918 Bl
    b) legfeljebb 30 tömeg% szelént tartalmaz magnéziumszelenit alakjában, és amely készítmény adott esetben a gyógyszer- és élelmiszeriparban elfogadott alap- és adalék anyagok hozzáadásával ki van egészítve, és perorális bevitelre alkal- 5 mássá van téve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy alkáliföldfém-fluoridként vagy kalciumfluoridot, vagy stroncium-fluoridot, vagy kalcium-magnézium-fluoridot tartalmaz.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy kiegészítésképpen ásványi anyagokat, egyéb nyomelemeket, vitaminokat és provitaminokat tartalmaz.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a komponenseket por, tabletta, drazsé, pirula vagy kapszula formájában, vagy élelmiszerbe, előnyösen csokoládéba, sóba vagy lisztbe
HU9800862A 1998-04-10 1998-04-10 Korlátozott oldódású, nyújtott hatású, nyomelemkészítmény HU222918B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9800862A HU222918B1 (hu) 1998-04-10 1998-04-10 Korlátozott oldódású, nyújtott hatású, nyomelemkészítmény

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9800862A HU222918B1 (hu) 1998-04-10 1998-04-10 Korlátozott oldódású, nyújtott hatású, nyomelemkészítmény

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9800862D0 HU9800862D0 (en) 1998-05-28
HUP9800862A1 HUP9800862A1 (hu) 2000-02-28
HU222918B1 true HU222918B1 (hu) 2003-12-29

Family

ID=89996403

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9800862A HU222918B1 (hu) 1998-04-10 1998-04-10 Korlátozott oldódású, nyújtott hatású, nyomelemkészítmény

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU222918B1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1321254B1 (it) * 2000-05-11 2004-01-08 Consorzio Per La Patata Tipica Composizione per aumentare la qualita' nutrizionale dei vegetali esuo uso.

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9800862A1 (hu) 2000-02-28
HU9800862D0 (en) 1998-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0183840B1 (en) Improvement in the flavor of zinc supplements for oral use
AU722478B2 (en) Flavorful zinc compositions for oral use incorporating copper
ES2318199T3 (es) Complejos metalicos de acidos alfa-aminodicarboxilicos.
US4758439A (en) Flavor of zinc supplements for oral use
JPH06500552A (ja) カルシウム及び微量ミネラル補給品
WO2004050664A1 (en) Method for preparation of amino acid chelate
WO1994008472A1 (en) Concentrated bioavailable calcium source
RU2005104391A (ru) Аморфные водорастворимые соли цитрата кальция и способ их получения и применения
AU755724B2 (en) Combination of zinc ions and vitamin C and method of making
JPH02191223A (ja) 鉄補給用発泡製剤
CN103535721A (zh) 提高人体内谷胱甘肽浓度的组合物及其制备方法和应用
HU222918B1 (hu) Korlátozott oldódású, nyújtott hatású, nyomelemkészítmény
JPS58165774A (ja) 飲料組成物
JP2001322989A (ja) アセスルファム金属錯塩、その製造方法およびその用途
JP2002080376A (ja) 生物活性剤および医薬
JP2564648B2 (ja) 高濃度のイオン化カルシウムを含有する液状の食品添加剤およびその製造方法、ならびに該食品添加剤を添加した加工食品
JP2665764B2 (ja) カルシウム水溶液剤
JP3574925B2 (ja) 新規のアルギニン粉剤
JPS59203481A (ja) 健康炭酸飲料水
Annicchiarico et al. Dietary intake of vitamins and minerals, and water requirements.
CN101731627A (zh) 一种能补充多种微量元素的饮料(或口服液)
EP4304389A1 (en) Enhanced nitrate, elemental metal, and amino acid compositions and methods of use
WO2022192743A1 (en) Enhanced nitrate, elemental metal, and amino acid compositions and methods of use
JPS6348210A (ja) 易溶性顆粒
JPH10109940A (ja) 亜鉛含有組成物

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20031107

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee