HU222625B1 - Eljárás hższigetelż építżanyag elżállítására - Google Patents

Eljárás hższigetelż építżanyag elżállítására Download PDF

Info

Publication number
HU222625B1
HU222625B1 HU9901932A HUP9901932A HU222625B1 HU 222625 B1 HU222625 B1 HU 222625B1 HU 9901932 A HU9901932 A HU 9901932A HU P9901932 A HUP9901932 A HU P9901932A HU 222625 B1 HU222625 B1 HU 222625B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
materials
silica
heat
mixture
water
Prior art date
Application number
HU9901932A
Other languages
English (en)
Inventor
Ljudmila Alekseevna Ejjne
Vladimir Ivanovich Martynov
Sergejj Il'ich Slanevskijj
Aleksandr Viktorovich Stepanenko
Original Assignee
Wir Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wir Corporation filed Critical Wir Corporation
Publication of HUP9901932A2 publication Critical patent/HUP9901932A2/hu
Publication of HUP9901932A3 publication Critical patent/HUP9901932A3/hu
Publication of HU222625B1 publication Critical patent/HU222625B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B28/00Compositions of mortars, concrete or artificial stone, containing inorganic binders or the reaction product of an inorganic and an organic binder, e.g. polycarboxylate cements
    • C04B28/24Compositions of mortars, concrete or artificial stone, containing inorganic binders or the reaction product of an inorganic and an organic binder, e.g. polycarboxylate cements containing alkyl, ammonium or metal silicates; containing silica sols
    • C04B28/26Silicates of the alkali metals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B38/00Porous mortars, concrete, artificial stone or ceramic ware; Preparation thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B40/00Processes, in general, for influencing or modifying the properties of mortars, concrete or artificial stone compositions, e.g. their setting or hardening ability

Abstract

A találmány tárgya eljárás finomszemcsés, lemezes vagy tábláshőszigetelő, meglúgosított és megnedvesített természetes kovasavasnyersanyag alapú építőanyag előállítására, a kovasavas nyersanyagfelaprításával, annak al- kálifém-hidroxiddal és vízzel történőösszekeverésével, a kapott keverék gőzölésével és hővel végzettexpandáltatásával. Az eljárást az jellemzi, hogy a gőzölést légkörinyomáson végzik, amíg a keveréket 75–90 °C hőmérsékletre felmelegítik,így hidratált szilikátokat kapnak, amelyet szobahőmérsékletre lehűtverideg anyagot kapnak, a rideg anyagot összetörik, adott esetben méretszerint osztályozzák, adott esetben egy konvencionális töltőanyaggalösszekeverik, adott esetben formákba töltik és 200–450 °Chőmérsékleten hővel expandáltatják. ŕ

Description

KIVONAT
A találmány tárgya eljárás fmomszemcsés, lemezes vagy táblás hőszigetelő, meglúgosított és megnedvesített természetes kovasavas nyersanyag alapú építőanyag előállítására, a kovasavas nyersanyag felaprításával, annak alkálifém-hidroxiddal és vízzel történő összekeverésével, a kapott keverék gőzölésével és hővel végzett expandáltatásával. Az eljárást az jellemzi, hogy a gőzölést légköri nyomáson végzik, amíg a keveréket 75-90 °C hőmérsékletre felmelegítik, így hidratált szilikátokat kapnak, amelyet szobahőmérsékletre lehűtve rideg anyagot kapnak, a rideg anyagot összetörik, adott esetben méret szerint osztályozzák, adott esetben egy konvencionális töltőanyaggal összekeverik, adott esetben formákba töltik és 200-450 °C hőmérsékleten hővel expandáltatják.
A leírás terjedelme 8 oldal
HU 222 625 B1
HU 222 625 Β1
A találmány eljárás határozatlan végső kémiai összetételű hőszigetelő építőanyag előállítására. A találmány szerinti eljárás során magas, általában 70 tömeg% fölötti, előnyösen 80 tömeg% amorf szilícíum-dioxid-tartalmú kovasavas kőzetek alacsony hőmérsékletű hőkezelését végezzük.
A találmány szerinti eljárással előállított anyagokat előállíthatjuk szemcsék alakjában az alábbi célokra történő felhasználásra:
hőtartó töltőanyagokként, főként könnyűbeton aggregátumaihoz és táblákként vagy tömbökként, amelyek a legtöbb esetben közvetlenül felhasználhatók szerkezeti elemekként, előnyösen mint panelszerkezetek épületekhez és szerkezetekhez.
Az ilyen típusú anyagokat tömegtermeléssel állítják elő, ezért állandóan növekvő összeegyeztethetetlen kívánalmakat támasztanak az ilyen anyagokkal szemben.
A gyakorlatban az kívánatos, hogy az ilyen anyagok térfogattömege (diszperz részecskékhez) vagy sűrűsége (táblákhoz és tömbökhöz) a lehető legkisebb, hővezető képessége a lehető legalacsonyabb, teherbírása a lehető legnagyobb legyen, ellenálljanak a légköri behatásoknak (különösen a ciklikus behatásoknak, mint például a „fagyás-felengedés”-nek), lehetővé tegyék közömbös adalék anyagok felhasználását a mechanikai és/vagy termikus tulajdonságok módosítására, diszperz részecskék vagy bármilyen méretű és alakú táblák vagy tömbök alakjában is elkészíthetők legyenek, hozzáférhető nyersanyagokból a legkisebb energiafogyasztással legyenek előállíthatok, minőségük a lehető legszűkebb tartományon belül változzon.
A találmány szerinti eljárással előállított anyagok esetében a fenti követelményeknek vagy azok kombinációjának a kielégítésével kapcsolatban semmilyen speciális probléma nem merül fel.
A hőszigetelő építőanyagok gyártásában szokásosan alkalmazott kovasavas nyersanyagok ismertek (Ivanenko V. N.: Building and civil engineering materials and shapes írom silica rock, 1978., BUDIVELNYK Publishers, Kijev).
A kovasavas ásványi anyagokat, így a diatomitot, tripolitot, spongolitot, radiolaritot és azok szintetikus úton előállított analógjait általánosan használják.
Az utóbbiak közül a legismertebb az úgynevezett folyékony üveg. Ezt úgy állítják elő, hogy kvarchomok és nátrium-karbonát vagy nátrium-szulfát keverékét megolvasztják. A keletkező nátrium-szilikát a kereskedelemben kapható kockák alakjában, ha a forró olvadékot lehűtötték, vagy szemcsék alakjában, ha a forró olvadékot hideg vízárammal kezelve darabokra törték (Abridged Chemical Encyclopedia, 4. kötet, 1037-1038. oldal, 1965., Sovetskaya Encyclopedia Publishers, Moszkva).
Az is ismert, hogy azokat a hőszigetelő építőanyagokat, amelyeknek a térfogattömege viszonylag alacsony és hővezető képessége is alacsony, úgy állítják elő, hogy olyan vegyületeket állítanak elő, amelyek hőkezelés során kiterjednek, közbenső termékeket állítanak elő belőlük (előnyösen agglomerálással, különösen pelletképzéssel vagy jet-granulálással) és a közbenső termékeket magas (800 °C fölötti) hőmérsékleten expandálják. Az ilyen építőanyagok példái a pórusos aggregátumok, amelyeket főként könnyűbeton előállítására használnak. Az ilyen aggregátumokat kovasavas, 30-98 tömeg% szilícium-dioxidot, legfeljebb 20 tömeg% alumínium-oxidot, legfeljebb 25 tömeg% kalcium-oxidot és számos más alkotórészt tartalmazó kőzetekből állítják elő oly módon, hogy megfelelő természetes nyersanyagot felaprítanak, 1080 és 1380 °C közötti hőmérsékleten (általában forgókemencében) kiégetik és a keletkező terméket lehűtik (lásd Ivanenko fenti szakkönyvének 58. oldalát).
Az ilyen anyagokat szemmel is látható repedések jellemzik, amelyek jelentős vízadszorpciót okoznak, és ennek következtében alacsony fagyállóságúak, és a magas hőmérsékleten végzett hőkezelés gazdaságilag elfogadhatatlan energiafogyasztást eredményez.
Előnyösebbek azok a hőszigetelő építőanyagok, amelyeket mesterségesen meglúgosított és telített kovasavas nyersanyagból állítottak elő alacsonyabb hőmérsékleten végzett kiégetéssel.
A „meglúgosított” kifejezés olyan kovasavas nyersanyagokra vonatkozik, amelyekben alkálifém-hidroxid (előnyösen nátrium-hidroxid) van inherensen jelen, és a „telített” kifejezés alatt azt értjük, hogy a nyerskeverék előállítása során vizet használnak legalább a közbenső termékek kialakításához szükséges komponensként.
Az ilyen nyersanyagból előállított hőszigetelő építőanyagok példája a könnyűbeton előállításához használt, pórusos aggregátum (mesterséges „sóder” vagy „homok”) és egy lemezszerű hőszigetelő anyag („habüveg”) (lásd Ivanenko fenti szakkönyvének 102-103., illetve 98-99. oldalát).
Az ilyen anyagok nyerskeveréke 100 tömegrész aprított, legfeljebb 0,14 mm részecskeméretű kovasavas kőzetből, 8-22 tömegrész alkálifém-hidroxidból, azaz nátrium- vagy kálium-hidroxidból és 18-38 tömegrész vízből áll, és úgy állítják elő ezeket az anyagokat, hogy az említett alkotórészeket bemérik és összekeverik, a keverékből közbenső termékeket állítanak elő, és ezeket duzzasztás céljából 1180-1200 °C hőmérsékleten hevítik.
így az említett, korábbi ismert eljárással összehasonlítva az energiafelhasználás kissé csökken, azonban a repedezettség, ami nagy vízadszorpciót és alacsony fagyállóságot okoz, továbbra is megfigyelhető.
Azoknak az ismert hőszigetelő építőanyagoknak a paraméterei, amelyeket a fentiekben említett, 6-20% alkálifém-hidroxiddal meglúgosított oldható üveggel állítottak elő, jelentősen jobbak. A meglúgosított oldható üveget porrá aprítják és 9:1 tömegarányban elárasztják. Az elárasztott porban közbenső termék képződik, amelyet 100-200 °C-on és 0,1 MPa fölötti nyomáson 50% túlhevített vízgőzt tartalmazó légkörben gőzölnek. A gőzölt közbenső terméket 100 °C fölötti, előnyösen
HU 222 625 Β1
800 °C hőmérsékleten tovább hőkezelik (szárítják és/vagy hevítik), amíg megduzzad (US 3 498 802 számú szabadalmi leírás).
Az, hogy a nátrium- vagy kálium-hidroxid közvetlenül a nyers kiindulási anyagban van jelen, nagyban megkönnyíti a közbenső termékek képződését és lehetővé teszi, hogy jelentősen csökkenthető a hőkezelésükhöz szükséges energiafelhasználás.
Az említett nyersanyag felhasználása azonban nehézzé teszi alacsony (1000 kg/m3 alatti) térfogattömegű pórusos anyagok 800 °C alatti hőmérsékleten történő előállítását.
Ennek megfelelően a közbenső termék ilyen magas hőmérsékleten történő megduzzadása főként a kovasavas talajban lejátszódó polimorf átalakulások következtében megy végbe, amely először megnöveli a keletkező termék térfogatát és csökkenti mechanikai szilárdságát, majd az említett nem kívánt tulajdonságokhoz, így a megnövekedett vízadszorpcióhoz és csökkent fagyállósághoz vezet, erre utal a felülethez közeli rétegek megrepedezése. Néhány esetben a keletkező termék mechanikai szilárdsága olyan alacsony, hogy problémát okoz a terméknek a gyártás helyéről a felhasználás helyére való elszállítása.
A hőszigetelő építőanyagok szilárdságának jelentős megnövekedése, vízadszorpciójuk és az előállításukhoz szükséges energiafogyasztás csökkenése érhető el az UA 3802 számú szabadalmi leírás szerinti módon.
Meglúgosított és elárasztott kovasavas nyersanyag (különösen 100 tömegrész aktív kovasavas anyagra számítva 1-30 tömegrész alkálifém-hidroxidot és 30-125 tömegrész vizet tartalmazó nyersanyag) alapú hőszigetelő építőanyagot úgy állítanak elő, hogy a szilárd alkotórészeket felaprítják, az összes alkotórészt összekeverik, a nyerskeveréket (különösen telítettgőzlégkörben, 80-100 °C hőmérsékleten 20-60 percig) gőzölik és termikusán duzzasztják (például 150-660 °C hőmérsékleten), a gőzölt keverékből (általában granulálással) közbenső terméket kapnak. Technológiai szempontból ez az anyag áll a legközelebb a találmány szerinti termékhez.
A fentiekben leírt ismert termékekhez képest gyártása során ez az anyag igényli a legkevesebb energiát, és viszonylag alacsony (50-950 kg/m3) és könnyen beállítható a térfogattömege, megfelelő a pórusossága, vízadszorpciója a legrosszabb esetben sem haladja meg a 32,5%-ot, és mechanikai szilárdsága is kielégítő.
Ezeket az előnyöket az magyarázza, hogy a nyerskeverék gőzölése során egy gélszerű, viszkózus, ragacsos, megolvasztható, alkálifém-hidroszilikát alapú fázis képződik. Ebbe a fázisba a gőzölés során az említett alacsony hőmérsékleten gázok és gőz lényegében nem képesek behatolni, duzzadáskor azonban kismértékben igen.
Az említett fázis olvaszthatósága lehetővé teszi a duzzadási hőmérséklet csökkentését, ennek következtében a kívánt termék gyártásának az energiaszükséglete csökkenthető, és minthogy ez a fázis a gázok számára viszonylag áthatolhatatlan, ez biztosítja a termék megfelelő pórusosságát és szilárdságát.
A kész hőszigetelő építőanyag minősége azonban nem állandó. A megduzzasztott pelletek szilárdsága komprimáláskor 0,2 és 12,5 MPa között változik, vízadszorpciója 4% és 32,5% közötti. Az anyag gyártásának tapasztalatai azt mutatják, hogy a pórusos anyag részecskeméretének a szabályozására irányuló kísérletek a szemcseképződés és duzzadás során a szemcsék összetapadása következtében selejtképződéshez vezetnek, ez a selejtképződés annál gyakoribb, minél kisebb a részecskék kívánt átlagos szemcsemérete, míg a tömbök és táblák gyártásának akadálya az, hogy kis repedések és a közbenső termékek felületén a nyitott pórusok gyakorlatilag teljes hiánya a duzzadás során gátolja a gáz alakú alkotórészek felszabadulását a termékből, minél terjedelmesebb a termék, annál inkább, míg 100%-kal nagyobb méretű termékek (az alkalmazott nyersanyagtól függően) selejtesek.
Az említett nemkívánatos tényezőket a gőzölt nyerskeverék magas viszkozitásának és ragadósságának a kombinációja okozza, valamint a keverék alacsony gázpermeabilitása.
Megkísérelték a nem kívánt tényezők hatását oly módon csökkentem, hogy az említett anyaghoz 1-150 tömegrész közömbös, a gőzölés körülményei között alkálihidroszilikátok képzésére alkalmatlan ásványi töltőanyagokat adtak, ez azonban nem eredményezte a termék stabilitásának a javulását.
A találmány célja ezért olyan hőszigetelő építőanyag előállítása a gyártási eljárás módosításával és kívánt esetben a közbenső termék összetételének a szabályozásával, amely anyag lehetővé tenné a kívánt termék méreteinek széles tartományon belüli szabályozását, ugyanakkor azt is, hogy a termék mechanikai szilárdsága és vízadszorpciója lényegesen stabilabb legyen.
A találmány szerinti eljárás finomszemcsés, lemezes vagy táblás hőszigetelő, meglúgosított és megnedvesített természetes kovasavas nyersanyag alapú építőanyag előállítására szolgál, a kovasavas nyersanyag felaprításával, annak alkálifém-hidroxiddal és vízzel történő összekeverésével, a kapott keverék gőzölésével és hővel végzett expandáltatásával, az eljárást az jellemzi, hogy a gőzölést légköri nyomáson végezzük, amíg a keveréket 75-90 °C hőmérsékletre felmelegítjük, így hidratált szilikátokat kapunk, amelyet szobahőmérsékletre lehűtve rideg anyagot kapunk, a rideg anyagot összetörjük, adott esetben méret szerint osztályozzuk, adott esetben egy konvencionális töltőanyaggal összekeverjük, adott esetben formákba töltjük és 200-450 °C hőmérsékleten hővel expandáltatjuk.
A nyerskeverék „gőzölése” kifejezés két, lényegében ekvivalens jelentés valamelyikére utal. Eszerint vagy egy meglúgosított és legalább részben előnedvesített kovasavas nyersanyag gőzzel végzett kezeléséről van szó, amelynek az a célja, hogy a nyersanyagot ömlesztve felmelegítsük és hidratált szilikátokat állítsunk elő, vagy egy olyan kezelésről, amelynek a során egy meglúgosított és teljesen előnedvesített kovasavas nyersanyagba gőzt vezetünk, miközben a nyersanyagot külső hőforrással melegítjük.
HU 222 625 Β1
A találmány azon a nem várt, kísérleti tapasztalaton alapul, hogy a rideg anyag újból képlékennyé tehető, ha 100 °C hőmérséklet fölé melegítjük.
A találmány célját egy további nem várt, kísérleteink során tapasztalt hatás következtében étjük el, nevezetesen azt tapasztaltuk, hogy a nyersanyag aprításakor keletkező, a gőzölés után lehűlt termékek, amelyek elvesztették a ragadósságukat, ezt a ragadósságot a duzzasztás hőmérsékletére (azaz 100 °C fölötti, előnyösen 200 °C fölötti hőmérsékletre) történő újramelegítés 10 után a kezdeti értéknél lényegesen alacsonyabb értékre állítják vissza.
Ezért a szabálytalan alakú és méretű konglomerátumok képződésével járó részecskeaggregáció csak akkor lehetséges, ha a ragadóssá válás szempontjából kedve- 15 ző feltételeket biztosítunk, például külső nyomás alatt vagy ömlesztett anyagot duzzasztunk.
Konglomerátumok képződését úgy kerülhetjük el, hogy a duzzasztást műveletet keverés közben végezzük, például az aprítással kapott közbenső termék szállt- 20 tása vagy rázása során. így a szakember a szokásos eszközök és aprítást feltételek alkalmazásával képes kívánt, ,Jiomokszemcsé”-től „kavics”-ig terjedő méretű, diszperz terméket előállítani, a részecskék mechanikai szilárdsága és a részecskék vízadszorpciója lényegében 25 stabil.
A találmány előnyeiről meg kell jegyezünk az alábbiakat:
az aprított közbenső termék hosszú időn át (legalább 1 hónapig) tárolható ömlesztve agglomerálódás nélkül és anélkül, hogy veszítene a duzzadóképességéből, az aprított közbenső termék (előnyösen osztályozás nélkül) felhasználható épületek és különböző szerkezetek burkolására alkalmas táblák és tömbök előállítására.
A találmány egyik jellemzője az, hogy a duzzasztan- 35 dó közbenső termékeket az aprított, laza anyagból állítjuk elő az utóbbi osztályozásával. Az ilyen közbenső termékekből előállított hőszigetelő építőanyagot duzzasztás után nem kell osztályozni, ez (például a keramzit előállításához képest) lényegesen leegyszerűsíti a hőszigetelő anyagok és az előre meghatározott térfogattö5 megű és hővezető képességű könnyűbeton előállítására használható aggregátumok gyártását.
A találmány további jellemzője, hogy egy szemcsés, előnyösen pórusos töltőanyagot adunk a felaprított, laza anyaghoz a duzzasztandó közbenső termék kialakítása előtt, és a végterméket a duzzasztás során olyan tömbökké vagy táblákká formázzuk, amelyeknek a sűrűsége legfeljebb 520 kg/m3, nyomószilárdsága legalább 1,45 MPa és vízadszorpciója legfeljebb 22,6%.
Laza szerkezetű töltőanyagként az alábbi anyagokat alkalmazhatjuk (ezek átlagos részecskemérete a specifikus kívánalmaktól függ):
természetes anyagok, így horzsakő, tufa, kagylós kőzet stb., szintetikus pórusos anyagok, így a keramzit, felaprított perlit, duzzasztott vermikulit, duzzasztott salak, pórusos pörkölt fém stb., és bizonyos sűrű anyagok, főként különféle gyártási hulladékok, például a papírgyártás során keletkező cellulózhulladék, a bőrgyártás során keletkező cserzőanyag-hulladék és a lenfeldolgozás során keletkező lenpép.
Ezek az anyagok azért előnyösek, mert a közbenső termék hőkezelése során a felaprított közbenső termék részecskéi a szemcsék közötti tér kiterjedése következtében expandálnak anélkül, hogy lényegesen alacsony 30 hővezető képességű folytonos gőz- vagy gázimpermeábilis rétegek keletkeznének a felület közelében.
A találmányt az alábbi példákon mutatjuk be, leírjuk az eljárást és a kísérleti eredményeket táblázatokban foglaljuk össze.
Az 1. táblázatban a találmány szerinti eljárásban alkalmazott kovasavas anyagokat és azok összetételét mutatjuk be.
1. táblázat
1 Nyersanyagok Kémiai összetétel (tömeg%)
SiO A1O FeO CaO MgO NaO KO k. v. Kvarctart.
2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Tufa 93,3 2,5 0,5 0 θ,ι 0,7 0,3 2,0 30,5
Szilikonozott „gaize” 85,4 2,3 6,1 1,2 0,6 0,2 0,2 4,0 2,3
Oripolit 83,1 5,7 4,5 1,4 0,8 0,5 0,4 2,8 0,7
| Oldható üveg 68,6 1,5 1,3 0,7 0,5 24,2 0,4 2,8 0,7
Megjegyzések:
a) A k. v. rövidítés kalcinálási veszteséget jelent, ami szerves szennyezések vagy ásványokban kristályos hidrát alakjában megkötött víz jelenlétét jelzi.
b) A 10. oszlopban szereplő kvarctartalom kristályos szilícium-dioxid, ez a 2. oszlopban megadott összes szilícium-dioxid százalékában kifejezett mennyiség.
A kísérletekben alkálifém-hidroxidként nátrium-hidroxidot használtunk 40%-os vizes oldat alakjában.
A találmány szerinti előállítási eljárás részletesebben az alábbi lépésekből áll:
a kovasavas anyagokat 1,0 és 2,5 mm közötti átlagos szemcseméretre aprítjuk, arányosan kimérjük a
HU 222 625 Bl kovasavas anyagokat, az alkálifém-hidroxidot, előnyösen nátrium-hidroxidotés a vizet (vagy a legalább 40%-os nátrium-hidroxidoldatot), a kovasavas anyagot meglúgosítjuk és elárasztjuk oly módon, hogy összekeverjük az alkálifém-hidroxiddal és a vízzel (vagy az alkálifém-hidroxid vizes oldatával), a keletkező keveréket a hidroszilikátok kialakítása 10 előtt légköri nyomáson gőzöljük (szükség esetén további keverés közben), előnyösen 75 és 90 °C közötti hőmérsékleten, ahol a gőzölést vagy telített gőzzel végezzük, ha a kovasavas nyersanyagot csak részlegesen árasztottuk el a keverék előál- 15 lítása során, vagy a teljesen elárasztott keverék külső hőforrással történő melegítésével végezzük addig, amíg teljesen telítődik a gőzzel, a gőzölt keveréket lényegében szobahőmérsékletre 20 (18-25 °C) vagy ennél alacsonyabb hőmérsékletre hűtjük, és a hűtést annyi ideig végezzük, ami elegendő ahhoz, hogy rideg állapotba kerüljön, a rideg keveréket felaprítjuk vagy összezúzzuk, a kapott közbenső terméket szükség esetén szemcse- 25 méret szerint osztályozzuk, a felaprított közbenső terméket a kívánt arányban a kívánt szemcseméretű pórusos aggregátummal keverjük össze, és így egy hőkezelendő közbenső anyagot alakítunk ki (például oly módon, hogy ha a terméket tömbök vagy táblák előállítására szánjuk, a közbenső anyagot összecsukható formákba töltjük), hőkezelést (duzzasztást) végzünk vagy előnyösen 200-250 °C hőmérsékleten, előnyö5 sen 25-35 percen át, ha szemcsés terméket állítunk elő, vagy előnyösen 250-450 °C hőmérsékleten, előnyösen 2,5-6 órán át, ha a terméket tömbök vagy táblák alakjában kívánjuk előállítani.
Bizonyos esetekben (különösen akkor, ha a felaprított közbenső termék „homok” típusú frakcióit használjuk fel) duzzasztás előtt kis mennyiségű, a tömbök vagy táblák előállítására szánt közbenső termékhez a formák megtöltésének és a termékfelület elsimításának a megkönnyítésére vizet adhatunk.
Szakember számára kézenfekvő, hogy ugyanerre a célra (a formák közbenső termékkel történő megtöltésének és a termékfelület elsimításának a megkönnyítésére) vibrátort is használhatunk.
Mintákat állítottunk elő a leírt módon, a szemcsés anyagok részecskemérete legfeljebb 5 mm, 5 és 10 mm közötti és 10 és 20 mm közötti volt, a tömbök és táblák gyártására szolgáló anyagok kocka alakú minták voltak, ezek élhossza 100, 200, illetve 400 mm volt.
Összehasonlító anyagként ugyanolyan anyagú és méretű, az UA 3802 számú szabadalmi leírás szerinti hőszigetelő építőanyagmintákat használtunk.
A kísérletekben felhasznált nyersanyagok összetételét és a kísérleti feltételeket az alábbi 2. és 3. táblázat30 bán foglaljuk össze.
2. táblázat
Szemcsés hőszigetelő építőanyagok előállítására felhasznált nyersanyag-összetételek és kísérleti feltételek
| Anyagok és feltételek Találmány szerinti Ismert
anyagok példákban mért értékei
PCI PC2 PC3 PC4 PK1 PK2 ΡΚ.3 PK4
Alkotórészek (tömeg%)
Tufa 100 - - - 100 - - -
Szilikonozott „gaize” - 100 - - - 100 - -
Oripolit - 100 100 - - - 100 -
Szennyezett Na-szilikát - - - - - - - 100
Kvarchomok - - - - 1 - - 100
Kvarcit - - - - - 50 50 -
Alkálifém-hidroxid 15 20 25 30 30 15 25 -
Víz 60 50 40 30 30 75 125 40
Feltételek
Szemcseméret-tart. (mm) 2,5 2,0 1,5 1,0 0,14 0,14 0,14 0,1
Gőzölés hőmérséklete (°C) 90 80 75 75 100 80 90 90
Időtartama (perc) 45 40 40 40 60 20 30 30
Hűtés hőmérséklete (°C) 20 20 20 20 - - - -
Időtartama (perc) 90 60 40 20 - - - -
HU 222 625 Bl
2. táblázat (folytatás)
Anyagok cs feltételek Találmány szerinti Ismert
anyagok példákban mért értékei
PCI PC2 PC3 PC4 PK1 PK2 PK.3 PK.4
1 Duzzasztás
Hőmérséklete (°C) 220 220 250 250 660 150 300 300
Időtartama (perc) 35 30 25 25 10 120 30 30
3. táblázat
Tömbök alakjában gyártott hőszigetelő építőanyagok előállítására felhasznált nyersanyag-összetételek és kísérleti feltételek
I Anyagok és feltételek Találmány szerinti Ismert
anyagok példákban mért értékei
I Alkotórészek (tömeg%) BC1 BC2 BC3 BC4 BK1 BK2 BK3 BK4
Tufa 100 - - - 100 - - -
Szilikonozott „gaize” - 100 - - - 100 - -
Oripolit - 100 100 - - - 100 -
Szennyezett Na-szilikát - - - - - - - 100
Kvarchomok - - - - 1 - - 100
Kvarcit - - - - - 50 50 -
| Alkálifém-hidroxid 15 20 25 30 30 15 25 -
Víz 60 50 40 30 30 75 125 40
Pórusos aggregátum 100 120 130 150 - - - -
Feltételek
Szemcseméret-tart. (mm) 2,5 2,0 1,5 1,0 0,14 0,14 0,14 0,1
Gőzölés hőmérséklete (°C) 90 80 75 75 100 80 90 90
Időtartama (perc) 45 40 40 40 45 20 30 30
| Hűtés hőmérséklete (°C) 20 20 20 20 - - - -
1 Időtartama (perc) 90 60 40 20 - - - -
Duzzasztás hőmérséklete (°C) 350 250 450 350 660 450 600 300
Időtartama (perc) 150 300 250 250 180 420 300 300
Megjegyzés: pórusos aggregátumként olyan találmány 45 szerinti hőszigetelő építőanyagot használtunk, amelynek részecskemérete 5-15 mm és térfogatsűrűsége körülbelül 200 kg/m3 volt.
A találmány szerinti és az ismert hőszigetelő építőanyag-mintákon az alábbi jellemzőket határoztuk meg: 50
a) szemcsés anyagok esetén:
térfogatsűrűség (kg/m3), nyomószilárdság hengeren (MPa), vízadszorpció (tömeg%), az aggregáció selejtmennyisége (tömeg%); 55
b) tömbök és táblák esetén:
sűrűség (kg/m3), nyomószilárdság hengeren (MPa), vízadszorpció (tömeg%), üreges selejtmennyiség (tömeg%). 60
A sűrűséget, térfogatsűrűséget, nyomószilárdságot és vízadszorpciót minden esetben a szakember számára ismert módon határoztuk meg.
Szemcsés termék előállításakor a részecskék aggregációs selejtmennyiségét, mint a teljes mennyiségben a meghatározott átlagos méret feletti részecskék arányát határoztuk meg.
Tömbök előállításakor az üreges selejtmennyiséget mint a teljes előállított mennyiségben, amely minden sarzsban 100 darab terméknek felel meg, szemmel látható üregeket tartalmazó minták arányát határoztuk meg.
A kísérletek eredményeit a 4. és 5. táblázatban adjuk meg a szemcsés és tömb alakú termékekre. A mértékegységeket nem tüntettük fel a táblázatokban, ha azok megfeleltek a fentiekben megadott mértékegységeknek.
HU 222 625 Bl
4. táblázat
Szemcsés hőszigetelő építőanyagok minőségi jellemzői
Találmány szerinti Ismert
anyagok példákban mért értékei
PCI PC2 PC3 PC4 PK1 PK2 PK3 PK4
Térfogatsűrűség 320 240 200 130 50 950 205 245
Nyomószilárdság 1,1 0,83 0,57 0,45 0,02 12,5 0,27 0,51
Vízadszorpció 5,4 7,6 11,1 22,8 32,5 15,5 26,9 9,7
Selejtmennyiség mint
<5 mm-es 0 3 2 6 100 93 100 100
5-10 mm-es 2 2 4 5 60 46 52 49
10-20 mm-es frakció 0 2 3 5 25 23 33 27
5. táblázat
Tömbként gyártott hőszigetelő építőanyagok minőségi jellemzői
Találmány szerinti Ismert
anyagok példákban mért értékei
BC1 BC2 BC3 BC4 BK1 BK2 BK3 BK.4
I Szilárdság 520 490 440 430 580 1050 640 1110
I Nyomószilárdság 2,1 2,0 1,57 1,45 1,02 4,5 1,2 7,51
I Vízadszorpció 5,2 17,5 21,1 22,6 35,2 18,4 32,1 15,1
I Selejtmennyiség
I 100 mm-es 0 0 0 3 0 0 10 0
| 200 mm-es 0 0 0 5 62 49 55 50
400 mm-es 0 2 4 4 100 100 100 100
1 élhossznál
A találmány szerinti eljárással előállított anyagok ipari alkalmazhatóságára nézve a 4. táblázat adatai azt mutatják, hogy a találmány szerinti eljárással előállított termékek térfogatsűrűsége nemcsak azt jelzi, hogy a termék stabilitása a hasonló ismert anyagokhoz képest sokkal nagyobb, hanem a stabilitás szabályozható is a nyerskeverékben lévő alkotórészek arányának a változtatásával, a találmány szerinti eljárással előállított termékek nyomószilárdsága és vízadszoipciója stabilabb és szín- 50 tén szabályozható, a találmány szerinti termékek mért értékei előnyösebbek, míg térfogatsűrűségük hasonló az ismert anyagokéhoz, az aggregációval összefüggő selejt mennyisége a találmány szerinti eljárással előállított anyagokban nem- 55 csak 10-szer, 20-szor és 30-szor kisebb, mint az ismert anyagok esetében, hanem lényegében független is a részecskemérettől.
Megjegyezzük továbbá, hogy a találmány szerinti eljárással előállított anyagok minőségi jellemzői, ame- 60 lyek nem korlátozódnak a megadott adatokra, kielégítik a vásárlók igényeit.
Az 5. táblázat adatai azt mutatják, hogy a tömbök alakjában elkészített hőszigetelő anyagok 45 (valamint a szemcsés hőszigetelő anyagok) sűrűsége megfigyelhetően stabilabb, mint a hasonló ismert anyagoké, és a nyerskeverékben lévő alkotórészek arányának a változtatásával szabályozható is, a találmány szerint, tömb alakban (valamint szemcsés alakban) elkészített termékek nyomószilárdsága és vízadszorpciója stabilabb és szintén szabályozható, a találmány szerinti eljárással előállított termékek mért értékei előnyösebbek, míg térfogatsűrűségük hasonló az ismert anyagokéhoz, végül a találmány szerinti eljárással előállított anyagokban lévő üregek miatt keletkező selejt mennyisége nemcsak nagyon kicsi, de független is a tömb (vagy tábla) méreteitől, míg a 100 mm feletti élhossznál az ismert anyagok selejtmennyisége olyan nagy, hogy előállításuk nem gazdaságos.
HU 222 625 Β1
Rá kell arra is mutatnunk, hogy ha találmány szerinti eljárással előállított szemcsés anyagot pórusos aggregátumként használunk, a találmány szerinti eljárással előállított, tömb alakjában gyártott anyagok legmagasabb sűrűségértéke alacsonyabb, mint az ugyanolyan osztályba tartozó ismert anyagoké, míg vízadszorpciójuk és szilárdságuk ugyanolyan.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás finomszemcsés, lemezes vagy táblás hőszigetelő, meglúgosított és megnedvesített természetes kovasavas nyersanyag alapú építőanyag előállítására, a kovasavas nyersanyag felaprításával, annak alkálifémhidroxiddal és vízzel történő összekeverésével, a kapott keverék gőzölésével és hővel végzett expandáltatásával, azzal jellemezve, hogy a gőzölést légköri nyomáson végezzük, amíg a keveréket 75-90 °C hőmérsékletre felmelegítjük, így hidratált szilikátokat kapunk, amelyet szobahőmérsékletre lehűtve rideg anyagot kapunk, a rideg anyagot összetörjük, adott esetben méret szerint osztályozzuk, adott esetben egy konvencionális töltő5 anyaggal összekeveijük, adott esetben formákba töltjük és 200-450 °C hőmérsékleten hővel expandáltatjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kovasavas nyersanyag 70-80% szilícium-dioxidot tartalmaz.
    10
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a konvencionális töltőanyag természetes és mesterséges szemcsés anyagokat és gyártási hulladék anyagokat tartalmaz.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve,
    15 hogy az összetört anyag hővel történő expandáltatását
    200-250 °C hőmérsékleten végezzük.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a formákba töltött összetört anyag hővel történő expandáltatását 250-450 °C hőmérsékleten végezzük.
HU9901932A 1996-03-11 1996-04-12 Eljárás hższigetelż építżanyag elżállítására HU222625B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA96030909A UA40628C2 (uk) 1996-03-11 1996-03-11 Будівельний теплоізоляційний матеріал
PCT/UA1996/000007 WO1997033843A1 (fr) 1996-03-11 1996-04-12 Materiau de construction thermo-isolant

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9901932A2 HUP9901932A2 (hu) 1999-10-28
HUP9901932A3 HUP9901932A3 (en) 1999-11-29
HU222625B1 true HU222625B1 (hu) 2003-09-29

Family

ID=21689110

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9901932A HU222625B1 (hu) 1996-03-11 1996-04-12 Eljárás hższigetelż építżanyag elżállítására

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6296697B1 (hu)
EP (1) EP0893418B1 (hu)
KR (1) KR100306866B1 (hu)
AT (1) ATE238976T1 (hu)
AU (1) AU721995B2 (hu)
BG (1) BG62648B1 (hu)
BR (1) BR9612546A (hu)
CA (1) CA2263759C (hu)
DE (1) DE69627897T2 (hu)
DK (1) DK0893418T3 (hu)
EA (1) EA000616B1 (hu)
EE (1) EE9800284A (hu)
ES (1) ES2199290T3 (hu)
FI (1) FI981831A (hu)
HU (1) HU222625B1 (hu)
LT (1) LT4479B (hu)
LV (1) LV12166B (hu)
MD (1) MD1882B2 (hu)
NZ (1) NZ309203A (hu)
PL (1) PL184088B1 (hu)
SI (1) SI0893418T1 (hu)
UA (1) UA40628C2 (hu)
WO (1) WO1997033843A1 (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU1581599A (en) * 1998-03-24 1999-10-18 Ksw Joint Stock Company Composite with mineral binder
WO2004101461A1 (en) * 2003-05-19 2004-11-25 Francois Jacques Labuschagne Process for material treatment
DE10326252A1 (de) 2003-06-11 2005-01-05 Dennert Poraver Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Formkörpers aus einem Leichtzuschlagstoff-Granulat und einem Bindemittel
RU2300506C1 (ru) * 2006-05-17 2007-06-10 Меркин Николай Александрович Строительный материал и способ его получения
US8413669B2 (en) * 2006-11-23 2013-04-09 Suncor Energy Inc. Heating system for outdoor conveyors in a carwash
RU2348596C1 (ru) * 2007-05-16 2009-03-10 Николай Александрович Меркин Строительный материал и способ его получения
WO2010094084A1 (en) * 2009-02-23 2010-08-26 Refire Glass Research Pty Limited A process and method for producing a silica based product
WO2010140918A1 (ru) * 2009-06-03 2010-12-09 Общество С Ограниченной Ответственностью "Акросилтекс" Способ получения кремнеземсодержащего связующего и изделий, материалов на основе кремнеземсодержащего связующего
RU2403230C1 (ru) * 2009-06-05 2010-11-10 Общество С Ограниченной Ответственностью "Акросилтекс" (Ооо "Акросилтекс") Способ получения гранулированного теплоизоляционного материала
RU2464251C2 (ru) * 2010-10-19 2012-10-20 Учреждение Российской академии наук Институт криосферы Земли Сибирского отделения РАН (ИКЗ СО РАН) Способ получения ячеистого строительного материала
RU2465249C1 (ru) * 2011-04-27 2012-10-27 Общество с ограниченной ответственностью Научно-технологический центр "Силикатные материалы и технологии" Сырьевая смесь для изготовления высокотемпературных теплоизоляционных изделий на основе диатомита
RU2503647C1 (ru) * 2012-08-06 2014-01-10 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Восточно-Сибирский государственный университет технологий и управления" Способ получения строительного материала
EA021140B1 (ru) * 2012-11-16 2015-04-30 Геннадий Анатольевич Киселёв Способ изготовления пеносиликата
RU2528814C2 (ru) * 2012-12-28 2014-09-20 Александр Николаевич Быковский Способ получения стеклокерамзита и порокерамики из трепелов и опок
RU2605982C2 (ru) * 2014-06-09 2017-01-10 Владимир Федорович Васкалов Способ получения гранулированного строительного материала
EA029570B1 (ru) * 2014-12-24 2018-04-30 ОБЩЕСТВО С ОГРАНИЧЕННОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТЬЮ "СлаВикСа" Способ получения пористого гранулированного строительного материала
RU2719978C1 (ru) * 2019-12-13 2020-04-27 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт химии твердого тела и механохимии Сибирского отделения Российской академии наук Способ получения строительных изделий на основе кремнеземсодержащего связующего
AT523824B1 (de) 2020-06-10 2021-12-15 Eine Illarion Brandschutzsystem

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU43829A1 (ru) * 1934-12-24 1935-07-31 П.П. Ушаков Способ приготовлени пористых масс из жидкого стекла посредством нагревани последнего
SU57514A1 (ru) * 1939-04-21 1939-11-30 М.Я. Горелов Способ получени термоизол ционного материала из силикатов щелочных металлов
US3498802A (en) * 1967-04-13 1970-03-03 Corning Glass Works Steam treatment process to produce thermoplastic materials and hydraulic cements
US3765919A (en) * 1970-10-15 1973-10-16 L Gelbman Synthetic light-weight material and process and system for manufacturing same
GB1494280A (en) * 1974-08-28 1977-12-07 Proizv Tekhn Ob Rosorgtekhstro Water glass compositions for the fabrication of thermal insulating materials
DE2524981C3 (de) * 1975-06-05 1979-03-08 Claus 7035 Waldenbuch Wuestefeld Verfahren zur Herstellung von glasartigen, porösen Formkörpern unter Zusatz von Bindemitteln
ZA754745B (en) * 1975-07-23 1977-01-26 Yster En Staal Ind Korporasie Hoe temperatuur beskerming
US4162166A (en) * 1975-08-27 1979-07-24 Walls Mycelo Jose Porous, lightweight, particulate aggregates and process of manufacture
SU643461A1 (ru) * 1977-03-14 1979-01-25 Производственно-Техническое Объединение "Росоргтехстром" Способ изготовлени строительных изделий
SU626067A1 (ru) * 1977-03-15 1978-09-30 Производственно-Техническое Объединение "Росоргтехстром" Сырьева смесь дл изготовлени строительного материала
SU622783A1 (ru) * 1977-04-04 1978-09-05 Производственно-Техническое Объединение "Росоргтехстром" Сырьева смесь дл изготовлени теплозвукоизол ционного материала
SU767057A1 (ru) * 1978-06-23 1980-09-30 Молдавский Научно-Исследовательский И Проектно-Конструкторский Институт Строительных Материалов "Молдниистромпроект" Способ производства легкого заполнител
JPS5510403A (en) * 1978-07-04 1980-01-24 Asahi Dow Ltd Prefoamed article
SU906966A1 (ru) * 1980-04-29 1982-02-23 Всесоюзный заочный институт инженеров железнодорожного транспорта Способ изготовлени строительных изделий
DE3136888A1 (de) * 1981-09-17 1983-04-07 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Verfahren zur herstellung von schaumglasprodukten
SU1645257A1 (ru) * 1982-09-06 1991-04-30 Комплексный Научно-Исследовательский И Проектный Институт Строительных Материалов "Заводпроект" (Инопредприятие) Состав дл получени теплоизол ционного материала и способ его получени
US4801563A (en) * 1986-09-26 1989-01-31 White Eugene M Thermal insulating expanded silicate-hydrate product and method of forming
US5749960A (en) * 1997-03-20 1998-05-12 Radva Corporation Formulation for producing heat insulating material and method for producing the same

Also Published As

Publication number Publication date
EA199800784A1 (ru) 1999-02-25
ATE238976T1 (de) 2003-05-15
SI0893418T1 (en) 2003-10-31
CA2263759A1 (en) 1997-09-18
DE69627897T2 (de) 2004-03-11
LV12166A (lv) 1998-11-20
DK0893418T3 (da) 2003-08-25
MD1882B2 (ro) 2002-03-31
DE69627897D1 (de) 2003-06-05
AU5917596A (en) 1997-10-01
PL184088B1 (pl) 2002-08-30
MD980193A (en) 2000-07-31
HUP9901932A3 (en) 1999-11-29
UA40628C2 (uk) 2001-08-15
BG62648B1 (bg) 2000-04-28
BG102745A (en) 1999-05-31
AU721995B2 (en) 2000-07-20
EP0893418A4 (en) 2000-01-05
EE9800284A (et) 1999-04-15
BR9612546A (pt) 1999-07-20
LT4479B (lt) 1999-03-25
NZ309203A (en) 2000-02-28
PL328817A1 (en) 1999-02-15
EP0893418A1 (en) 1999-01-27
WO1997033843A1 (fr) 1997-09-18
CA2263759C (en) 2003-11-25
LV12166B (lv) 1999-01-20
EP0893418B1 (en) 2003-05-02
ES2199290T3 (es) 2004-02-16
LT98128A (en) 1998-12-28
FI981831A (fi) 1998-11-11
US6296697B1 (en) 2001-10-02
FI981831A0 (fi) 1998-08-26
HUP9901932A2 (hu) 1999-10-28
KR100306866B1 (ko) 2001-11-14
EA000616B1 (ru) 1999-12-29
KR19990087722A (ko) 1999-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU222625B1 (hu) Eljárás hższigetelż építżanyag elżállítására
US7150843B2 (en) Process for the production of a shaped article from a lightweight-aggregate granulate and a binder
RU2403230C1 (ru) Способ получения гранулированного теплоизоляционного материала
CN107129205B (zh) 一种墙体材料及其制备方法
US4207114A (en) Foamed ceramic element and process for making same
RU2365555C2 (ru) Гранулированный композиционный заполнитель для силикатных стеновых изделий на основе трепела, диатомита и опоки, состав сырьевой смеси для изготовления силикатных стеновых изделий, способ получения силикатных стеновых изделий и силикатное стеновое изделие
CN112592156B (zh) 发泡陶瓷及其制备方法和应用
RU2514070C2 (ru) Способ изготовления гранулята из пеностекла, а также гранулят из пеностекла и его применение
RU2563866C1 (ru) Способ получения мелкогранулированной пеностеклокерамики
KR100580230B1 (ko) 2중 발포 셀을 갖는 초경량골재
CN102936129A (zh) 蛋白石页岩板材及制备方法
JPS59182223A (ja) 中空シリカ球状体及びその製造方法
RU2278847C1 (ru) Композиционное конструкционно-теплоизоляционное изделие и способ его изготовления
RU2563861C1 (ru) Способ получения мелкогранулированного пеностеклокерамического материала
JP3634717B2 (ja) 軽量発泡ガラスタイルの製造方法
JPS6245187B2 (hu)
RU2365556C2 (ru) Гранулированный композиционный заполнитель для силикатных стеновых изделий на основе перлита, состав сырьевой смеси для изготовления силикатных стеновых изделий, способ получения силикатных стеновых изделий и силикатное стеновое изделие
Jivotkov et al. Silicate brick with reduced density and thermal conductivity
KR102138476B1 (ko) 경량 블록용 조성물, 이의 제조방법 및 경량 블록
RU2091348C1 (ru) Состав для изготовления теплоизоляционного материала
Vedyakov et al. Highly efficient glass ceramic thermal insulation
JPH11246279A (ja) 軽量セラミックスおよびその製造方法
RU2318771C1 (ru) Способ изготовления стеновых керамических изделий с использованием измельченных кристаллизованных стекол, шихта для стеновых керамических изделий и заполнитель для стеновых керамических изделий
RU2303018C1 (ru) Способ изготовления стеновых керамических изделий
RU2176223C1 (ru) Керамическая масса для изготовления строительных изделий

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030715

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees