HU221940B1 - Vezeték nélküli távközlő hálózat és eljárás a hálózat működtetésére és állapotfigyelésére - Google Patents

Vezeték nélküli távközlő hálózat és eljárás a hálózat működtetésére és állapotfigyelésére Download PDF

Info

Publication number
HU221940B1
HU221940B1 HU9902823A HUP9902823A HU221940B1 HU 221940 B1 HU221940 B1 HU 221940B1 HU 9902823 A HU9902823 A HU 9902823A HU P9902823 A HUP9902823 A HU P9902823A HU 221940 B1 HU221940 B1 HU 221940B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
terminal
network
signal processor
digital signal
dsp
Prior art date
Application number
HU9902823A
Other languages
English (en)
Inventor
Paul Kline
Jelena Vucetic
Original Assignee
Dynamic Telecommunications, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dynamic Telecommunications, Inc. filed Critical Dynamic Telecommunications, Inc.
Publication of HUP9902823A2 publication Critical patent/HUP9902823A2/hu
Publication of HUP9902823A3 publication Critical patent/HUP9902823A3/hu
Publication of HU221940B1 publication Critical patent/HU221940B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W24/00Supervisory, monitoring or testing arrangements
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W84/00Network topologies
    • H04W84/02Hierarchically pre-organised networks, e.g. paging networks, cellular networks, WLAN [Wireless Local Area Network] or WLL [Wireless Local Loop]
    • H04W84/10Small scale networks; Flat hierarchical networks
    • H04W84/14WLL [Wireless Local Loop]; RLL [Radio Local Loop]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Small-Scale Networks (AREA)

Abstract

A találmány vezeték nélküli távközlő hálózat, vezeték nélkülivégkészülékekkel (19), a végkészülékekkel (19) táv- kapcsolatraalkalmas bázisállomásokkal és a bázisállomásokkal összekapcsolt,hálózatkezelő központi számítógéppel, amely hálózatkezelő központiszámítógép a végkészülékek (19) működési jellemzőinek bázisállomásonát történő távtesztelésére és távvezérlésére alkalmas jelek adására ésvételére alkalmasan van kialakítva. Előnyösen a végkészülék (19)antennát (10), az antennával (10) összekapcsolt adó-vevő RF-fokozatot,az RF-- fokozatra kapcsolt, programozható digitális jelprocesszort(24) és a digitális jelprocesszorra (24) csatlakoztatotttelefoninterfészt tartalmaz, amely telefoninterfész vezetékestelefonkészülék csatlakoztatására alkalmasan van kialakítva. Atalálmány továbbá eljárás vezeték nélküli távközlő hálózatműködtetésére és állapotfigyelésére, amely eljárásban a hálózatvégkészülékeire (19) működési jellemzőket állapítanak meg, amelyműködési jellemzőket tárolják a végké- szülékekben (19), majd figyelika megállapított működési jellemzők fennállását, és a végkészülék (19)működési jellemzőiben beállott változást jelentik. ŕ

Description

A találmány tárgya vezeték nélküli távközlő hálózat, vezeték nélküli végkészülékekkel, a végkészülékekkel távkapcsolatra alkalmas bázisállomásokkal és a bázisállomásokkal összekapcsolt, hálózatkezelő központi számítógéppel.
A találmány tárgya továbbá eljárás vezeték nélküli távközlő hálózat működtetésére és állapotfigyelésére.
A telefon egy évszázaddal ezelőtt egyike volt a legnagyobb technológiai ugrásoknak. A hagyományos telefonhálózatok több millió kilométernyi távolságot hidalnak át a végkészülékek között. A vezetékes telefonhálózatok a nagyobb átviteli sebességek irányában fejlődtek, és újabban optikai jelvezetéket és más, szélessávú átviteli eszközöket alkalmaznak a jelátvitelre. Közös jellemző maradt azonban, hogy a kapcsolatok két pontja fizikailag kiépített távközlési vonalakkal van összekapcsolva.
Annak ellenére, hogy a vezetékes telefónia egy technológiai „csoda”, a szolgáltatás nem érhető el a Föld tetszőleges pontján, mert a vezetékes kapcsolat kiépítése nagy távolságok és kicsiny forgalom esetén gazdaságtalan. Emiatt Amerika számos területén, és a harmadik világ országaiban a hálózatok nem, vagy csak nagyon lassan bővülnek.
A műholdas távközlés tette lehetővé a távközlést a világ két tetszőleges pontja között. A műholdas távközlés is használja a vezetékes távközlő hálózatokat, a műholdakkal kapcsolatot tartó földi állomás és az előfizető telephelye, otthona közötti átvitelre. Ez ismét földrajzi és gazdaságossági nehézségeket támaszthat a komplex rendszerben.
A vezeték nélküli távközlés számos előnyt nyújt a vezetékes távközléshez képest, főként ritkán lakott, távoli vidéken. A vezeték nélküli távközlés eszköze jellemzően a rádiótelefon, amellyel két választott pont között szelektív kapcsolat létesíthető, jelvezeték kiépítése nélkül. A mobil rádiótelefon költségei rohamosan csökkennek, így a fejletlenebb országok, a vezetékes telefonhálózatot, mint technológiai fejlettségi fokozatot kihagyva, a vezeték nélküli távközlő hálózatokat építik ki.
A vezetékes hálózat kiépítése és fenntartása ellen hat az is, hogy egy kiesés elhárítása a szolgáltatásban azt igényli, hogy a szerviz emberei sok kilométeren át, személyesen végigvizsgálják a távközlési vonalakat, ha a hiba nem végkészülékben vagy kapcsolóközpontban van. A vezetékes hálózat fenntartása tehát meglehetősen költségigényes. A vezetékes hálózat nemcsak munkaerő tekintetében, hanem a beépített eszközökben is anyag- és költségigényes, vezetékes rendszerben fejlettebb eszközök (optikai szálas kábel stb.) alkalmazása, a hálózat átépítése munka- és eszközigényes feladat.
Ezzel szemben a vezeték nélküli hálózat infrastruktúra-igénye viszonylag kicsi, ezért különösen előnyös infrastruktúrával ellátatlan, nagy kiterjedésű területeken. A rádiótelefon-hálózatok telepítésénél csak ismétlő bázisállomásokat szükséges egymástól meghatározott távolságokban telepíteni és üzemeltetni, elmaradhat sok ezer kilométernyi vezetékes vonal kiépítése.
A meglévő, vezeték nélküli hálózatok üzemképességének fenntartása sem egyszerű dolog. Mind a celluláris, mind az egyéb vezeték nélküli hálózatokban a berendezések ellenőrzése szervizben, a szerviz eszközeivel történhet, amely szervizbe be kell vinni a végkészüléket vagy más berendezési egységet, vagy a szerviz megfelelően felműszerezett személyzete száll ki a berendezés telepítési helyére. A vezeték nélküli hálózatokban ma még nincs megoldva például a végkészülékek távdiagnosztizálásának lehetősége.
A vezeték nélküli távközléssel kapcsolatos számos szabadalom született. Az US 5,121,391 (Paneth et al.) szabadalmi leírás rádiótelefon egy csatornáján folytatható több beszélgetés vagy adatátvitel párhuzamos lebonyolításának lehetőségére kínál megoldást. A megoldás feltételezi egy vezeték nélküli hálózatban több végkészülék alkalmazását, de nem ad megoldást annak távmegfigyelésére, hogy a távoli végkészülék üzemképes állapotban van-e. A szabadalom leírása a végkészüléknek csak az üzenet adásához és vételéhez szükséges egységei leírását tartalmazza.
Az US 5,295,178 (Nickel et al.) szabadalmi leírás tárgya a rádiótelefon bázisállomásainak digitális jelprocesszora, amely a kapcsolóközpont része. A megoldás a digitális jelprocesszor hangvezérlő zajcsökkentő kódolójára vonatkozik, nem foglalkozik a hálózat vezérlésével vagy az előfizetői végkészülékek üzemképességének (épségének) automatizálható távmegfigyelésével.
Az US 4,890,315 (Bendixen et al.) szabadalmi leírás témája a celluláris telefonhálózat távoli kapcsolóállomása, amely több telefonnal vagy interfésszel, továbbá helyi vezetékes hálózat kapcsolóközpontjával is képes kapcsolatot tartani. A találmány lényegében celluláris telefon adó-vevő és hagyományos telefonrendszer együttműködésére tartalmaz megoldást, nem tárgya a hálózat és végkészülékei épségének vagy a végkészülékek programozhatóságának megoldása.
Az US 4,469,494 (Ortez Perez et al.) szabadalmi leírás celluláris adó-vevő rendszerek öndiagnosztikai rendszerére vonatkozik. A rendszer alkalmas a celluláris rendszer néhány funkciójának ellenőrzésére, és hagyományos telefon így ellenőrzött bekapcsolására a hálózatba. A fenti irodalmi helyen található ugyan megoldás a vezeték nélküli végkészülékek helyi ellenőrzésére, de nem található megoldás az ellenőrzés hálózati szintű megvalósíthatóságára vagy vezérelhetőségére.
Az US 5,131,204 (McKeman) szabadalmi leírásban celluláris telefonok interaktív diagnosztikai rendszere van ismertetve. A megoldás szerint egy kereskedelmi ügynök kezdeményezésére egy speciális celluláris telefonról ellenőrizhető egy hálózat egy-egy celluláris telefonjának üzemképessége. A találmány nem nyújt megoldást a végkészülékek vagy a hálózat üzemképességének központi ellenőrzésére, felügyeletére.
Vezeték nélküli végkészülékek (terminálok) lehetnek mobilak vagy az előfizető telephelyén telepítettek. A végkészülékek működési paramétereinek installálása az előfizetőnél történik meg, mert azok előfizetőtől és alkalmazástól függően különbözők lehetnek, a végkészülékek gyártója számára előre nem ismertek. A működési paraméterek függenek az egész rendszer felépítésétől és infrastruktúrájától is, amely körülmények között
HU 221 940 Bl a végkészülék működni fog, függ továbbá azoktól a szolgáltatásoktól, amelyekre az előfizető igényt tart. A fentiek miatt az egyetlen jellemző adat, amelyet a gyártó, feltörés ellen védetten, betáplál a végkészülékbe: egy sorszám.
Ha egy hálózatban egy új, vezeték nélküli végkészüléket installálnak, a sorszám már adott, minden más paramétert az installáláskor a készüléken kell beadni. A működési paraméterek betáplálásának hagyományos módja az alábbi:
1. Az új előfizető a vásárlás helyén konfiguráltatja a végkészülékét egy költséges, külső számítógép alkalmazásával, majd ő vagy egy technikus installálja a végkészüléket az előfizető telephelyén.
2. A végkészülék installálása egészében a vevő telephelyén történik, ahol a szolgáltató egy szervizembere rádiókapcsolatban végzi el a végkészülék információkkal való feltöltését egy olyan, ideiglenesen a végkészülékhez rendelt telefonszámon létrehozott kapcsolatban, amely telefonszámot a gyártó rendelt hozzá a végkészülékhez. Ez az ideiglenes telefonszám csak addig használható, amíg az installálás befejeződik, és a telefontársaság végleges telefonszámot rendel a végkészülékhez, illetve annak azonosító sorszámához. Ez a levegőn át történő iniciálás nélkülöz minden biztonsági intézkedést, tehát lehallgatható.
Célunk a találmánnyal az ismert megoldások említett hiányosságainak kiküszöbölése olyan vezeték nélküli végkészülékek kialakításával, amelyek karbantartása kevés fizikai beavatkozást igényel, és amelyek rádiófrekvenciás adatátviteli úton távfelügyelhetők, többek között meghibásodás tekintetében is.
Célunk továbbá eljárás kialakítása vezeték nélküli távközlő hálózat működtetésére és állapotfigyelésére, amely alkalmas egész hálózatra kiterjedő alkalmazásra, és amellyel lecsökkenthető a sikertelen kezdeményezések száma a végkészülékekkel való kapcsolatteremtésben.
A feladat találmány szerinti megoldása vezeték nélküli távközlő hálózat, vezeték nélküli végkészülékekkel, a végkészülékekkel távkapcsolatra alkalmas bázisállomásokkal és a bázisállomásokkal összekapcsolt, hálózatkezelő központi számítógéppel, amely hálózatkezelő központi számítógép a végkészülékek működési jellemzőinek bázisállomáson át történő távtesztelésére és távvezérlésére alkalmas jelek adására és vételére alkalmasan van kialakítva.
Előnyösen a végkészülék antennát, az antennával összekapcsolt adó-vevő RF-fokozatot, az RF-fokozatra kapcsolt, programozható digitális jelprocesszort és a digitális jelprocesszorra csatlakoztatott telefoninterfészt tartalmaz, amely telefoninterfész vezetékes telefonkészülék csatlakoztatására alkalmasan van kialakítva.
Célszerűen a programozható digitális jelprocesszor instrukciók tárolására alkalmas memóriát és a memóriában tárolva, a végkészülék tesztelésének és működésének távvezérléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
Előnyösen a programozható digitális jelprocesszor a végkészülék távtesztelése eredményének közléséhez szükséges instrukciókat is tartalmaz.
Célszerűen a programozható digitális jelprocesszor a végkészülék tesztelése eredményének és működése adatainak a hálózatkezelő központi számítógép által kezdeményezett közléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
Előnyösen a programozható digitális jelprocesszor a végkészülék tesztelése eredményének és működése adatainak meghatározott időrendben történő közléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
Célszerűen a programozható digitális jelprocesszor a végkészülék tesztelése eredményének és működése adatainak a programozható digitális jelprocesszor általi, a végkészülék hibájának észlelésével kiváltott közléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
Előnyösen a programozható digitális jelprocesszor a végkészülék működése adatainak, a végkészülék hálózatra kapcsolásra kész állapotában, saját kezdeményezésre történő közléséhez szükséges instrukciókat is tartalmaz.
Célszerűen a végkészülék hálózatkezelő központi számítógéptől, a végkészülék hibája észlelésének közlésére érkező válaszüzenet fogadására alkalmasan van kialakítva.
Előnyösen a hálózatkezelő központi számítógép a végkészülékek működési jellemzőinek távtesztelésére és távvezérlésére alkalmas információt tároló memóriával rendelkezik.
Célszerűen a hálózatkezelő központi számítógép a végkészülékek működési jellemzőinek a végkészülékek jelentéstevő időrendje szerinti vételére alkalmasan van kialakítva.
Előnyösen a hálózatkezelő központi számítógép a végkészülékek hibájának észlelésével kiváltott közlések vételére alkalmasan van kialakítva.
Célszerűen a végkészülék működési paraméterei helyileg, a végkészüléken vannak beállítva.
Előnyösen a végkészülék működési paraméterei a programozható digitális jelprocesszorba a telefoninterfészen át beadott DTMF és/vagy pulzusjelekkel vannak beállítva.
Célszerűen a végkészülék működési paraméterei a hálózatkezelő központi számítógép által, vezeték nélküli kapcsolat útján vannak beállítva.
Előnyösen a hálózatkezelő központi számítógép a végkészülékek hibájának észlelésével kiváltott riasztás vételére, és válaszdöntések meghozatalára, a döntés végkészülékhez továbbítására alkalmasan van kialakítva.
Célszerűen a programozható digitális jelprocesszor programozott tárcsázási szabályokat tartalmaz.
Előnyösen, a programozható digitális jelprocesszor programozott, a hálózatkezelő központi számítógép által váltható tárcsázási szabályokat tartalmaz.
A találmány szerinti megoldás továbbá eljárás, vezeték nélküli távközlő hálózat működtetésére és állapotfigyelésére, amely eljárásban a hálózat végkészülékeire működési jellemzőket állapítunk meg, amely működési jellemzőket tároljuk a végkészülékekben, majd figyeljük a megállapított működési jellemzők fennállását, és a végkészülék működési jellemzőiben beállott változást jelentjük.
HU 221 940 Β1
Előnyösen a végkészülék működési jellemzőinek megállapítása során a megállapított működési jellemzőket a végkészülék digitális jelprocesszoréba adjuk be, és a jelprocesszor telefoninterfészben lévő memóriájában tároljuk.
Célszerűen a végkészülék működési jellemzőinek megállapítása során, a megállapított működési jellemzőket a végkészülék digitális jelprocesszoréba, DTMF jelformátumban adjuk be.
Előnyösen a végkészülék működési jellemzőinek megállapítása során a megállapított működési jellemzőket pulzusjelek formájában, helyileg, a végkészüléken adjuk be.
Célszerűen, a végkészülék működési jellemzőinek megállapítása során a megállapított működési jellemzőket a végkészülékbe a hálózatkezelő központi számítógépről, vezeték nélküli adatátviteli kapcsolatban adjuk be.
Előnyösen a végkészülék működési jellemzőinek figyelését a hálózatkezelő központi számítógépre a végkészülék által küldött üzenetekkel valósítjuk meg.
Célszerűen, a végkészülék működési jellemzőinek figyelését a hálózatkezelő központi számítógépre a végkészülék által, előre megállapított időrendben küldött üzenetekkel valósítjuk meg.
Előnyösen a végkészülék működési jellemzőinek figyelését a hálózatkezelő központi számítógépre, a hálózatkezelő központi számítógép felhívására, a végkészülék által küldött üzenetekkel valósítjuk meg.
Célszerűen a végkészülék működési jellemzőinek figyelését a hálózatkezelő központi számítógépre, a végkészülék digitális jelprocesszora által megállapított működési jellemző hiba esetén küldött üzenetekkel valósítjuk meg.
Előnyösen flexibilis tárcsázási szabályokat állapítunk meg és tárolunk a végkészülékek digitális jelprocesszorénak memóriájában.
Célszerűen a végkészülékek digitális jelprocesszorénak memóriájában tárolt flexibilis tárcsázási szabályokat a hálózatkezelő központi számítógépről, adatátviteli kapcsolatban küldött üzenettel változtatjuk.
Az alábbiakban kiviteli példákra vonatkozó rajz alapján, részletesen ismertetjük a találmány lényegét. A rajzon az
1. ábra vezeték nélküli végkészülék nagyvonalú tömbvázlata, a
2. ábra vezeték nélküli végkészülék részletesebb tömbvázlata, a
3. ábra vezeték nélküli végkészülék hívás vezérlése, a
4. ábra paraméterek beadása vezeték nélküli végkészülékbe, folyamatábra, az
5. ábra paraméterek beadása vezeték nélküli végkészülékbe, más folyamatábra, a
6. ábra hálózat-vezérlőrendszer felépítése, nagyvonalú tömbvázlat, a
7. ábra hálózatkezelő központi számítógép felépítése, nagyvonalú tömbvázlat, a
8. ábra vezeték nélküli helyi hálózat-vezérlőrendszer felépítése, nagyvonalú tömbvázlat, a
9. ábra végkészülék távmegfigyelési eljárásának folyamatábrája, a
10. ábra végkészülék távmegfigyelési eljárásának más folyamatábrája.
Az 1. ábrán egy vezeték nélküli végkészülék (WT) funkcionális egységei vannak feltüntetve. A végkészülék 10 antennája adó-vevő 12 RF-fokozatra van csatlakoztatva. A 12 RF-fokozatra továbbá egy digitális 14 jelprocesszor (DSP) van kötve, amely egyúttal a végkészülék vezérlő központi egysége is. A digitális 14 jelprocesszor például Texas Instruments TMS320C50 integrált áramkör, amely memóriával is rendelkezik, és amely alkalmassá tehető utasítások elfogadására egy távoli forrástól, és az utasítások vezérlőjelekké alakítására. A digitális 14 jelprocesszorra telefon 16 interfésze van csatlakoztatva, amely 16 interfész a 14 jelprocesszorjeleit a normális telefonkészülék számára használható formátumba átkódolja. A telefon 16 interfész RJ11 típusú, szabványos telefoncsatlakozóval van ellátva egy terminál blokkján, ahová az előfizető egy vagy több 18 telefonkészüléke be van csatlakoztatva. A 16 interfész lehetővé teszi, hogy a telefon bármilyen, DTMF vagy pulzusmódban kapcsolatot tudjon teremteni a digitális 14 jelprocesszoron át.
A 2. ábrán, részletesebb tömbvázlatban feltüntetett 19 végkészülék 10 antennája 20 duplexeire van csatlakoztatva, amely 20 duplexer teszi lehetővé bemenő jelek vételét és kimenő jelek ezzel párhuzamosan történő adását egy kétoldalú telefonkapcsolat során. A 20 duplexer által vett RF jel egy vevő 22 keverőre jut, amely az RF jelet kisebb vivőfrekvenciájú, középffekvenciás (IF) jellé keveri le. A középfrekvenciás jelet, digitalizálás után, egy digitális 24 jelprocesszor (DSP) dolgozza fel. A digitális 24 jelprocesszor demodulálja a digitális adatjelet, és - egy meghatározott időintervallumban a végkészülék protokollja szerint összekapcsolja a bázisállomást (BS) a telefonvonal 24 interfészével. A telefonvonal- 24 interfészre telefonkészülék, 30 faxkészülék és/vagy 32 számítógépmodem van csatlakoztatva.
Az adó oldalon a telefon hangját digitalizálva, ugyanarra a 24 jelprocesszorra (DSP) juttatjuk, mint amivel a bemenő jeleket feldolgoztuk, amely 24 jelprocesszor alapfrekvenciás modulált jelet állít elő a digitalizált jelből egy másik, meghatározott időintervallumban történő adás céljából. Az alapsávú, modulált adatjeleket I&Q kvadratúramodulált formátumú RF jelekké keveri fel egy adó 36 keverő, amely 36 keverőről az RF modulált jel a 20 duplexeren át jut ki a 10 antennára. A 10 antennáról kisugárzott jel rendszerint a vezeték nélküli távközlő hálózatra kerül, vagy megfelelő esetekben a hálózat hálózatkezelő, vezérlő rendszerébe (network management system vagy network management computer) visz információt, amely utóbbi esetet a későbbiekben részletesen ismertetjük.
A hálózat vezérlő rendszerének hálózatkezelő központi számítógépe (OAMPC) a találmány szerint együtt működik a végkészülékkel (WT) annak lehetőségei egyeztetésében. A végkészülék (WT) digitális jelprocesszora (DSP) a hálózati vezérlő rendszer számos pro4
HU 221 940 Β1 tokollját támogatja, ilyen protokoll például a CCITT V.22 átviteli protokoll. Ez a kapcsolat úgy működik, mint egy hagyományos modem egy celluláris hálózaton. Ez a séma lehetővé teszi, hogy a végkészülék (WT) bármely szolgáltató hálózatának bázisállomása hálózatkezelő számítógépével együttműködhessen. A hálózatvezérlő központi számítógép interfészének alábbi funkcióit támogatja a végkészülék:
1. A végkészülék teljesen beprogramozható további vagy más tulajdonságok, RF interfészek, szolgáltatások és flexibilis tárcsázó szabályok támogatására. A végkészüléknek flash-memóriája van, amely alkalmas egy titkosító kóddal kódolt üzenettel távolról történő feltöltésre.
2. A hálózatkezelő központi számítógép rá tud kapcsolódni a végkészülékre, és végre tud rajta hajtani különböző teszteket, mint például a BÉR bit/hiba arány teszt, hang-hurok záró teszt, és más beépített tesztek, továbbá be tud gyűjteni használatra, teljesítményre vonatkozó és más statisztikai adatokat.
3. A végkészülék a hálózatkezelő központ számítógépével felépített kapcsolatában jelezni képes, ha valamilyen üzemi paramétere hibásan működik.
4. A végkészülék digitális jelprocesszorénak (DSP) alkalmazása lehetővé teszi a telefoninterfész áramköreinek egyszerűsítését, azzal, hogy szoftvere kezeli az összes funkciónak megfelelő hangjeleket (vonaljel, foglaltjelzés stb.), felismeri és választ a dual-ton (DTMF) és pulzustárcsázás között, és lefuttatja a hívási műveletek protokollját. Ezen túlmenően, a digitális jelprocesszor támogatja a hanggal aktivált utasításokat, a hang titkosító kódolását, szintézisét és analízisét, a távolról programozható tárcsázási szabályokat.
A digitális jelprocesszor (DSP) további funkciója a tárcsázási szabályok hálózatban érvényesített változásainak elfogadása. Ha például egy körzetszám „911” az érvényes tárcsázási szabályok szerint, és egy előfizető a tárcsázást ezzel kezdi, a kapcsolóközpont a második 1-es beadásából automatikusan képezi a körzetszám-információt. A tárcsázási szabályok azonban változhatnak, a változásokat a teljes hálózatban át kell vezetni. A találmány szerinti megoldásban a tárcsázási szabályok tárolva vannak a végkészülékek (WT) digitális jelprocesszorénak (DSP) memóriájában is. Ha a hálózatban megváltoznak a tárcsázási szabályok, az új tárcsázási szabályokat a kapcsolóközpont hálózatkezelő központi számítógépe (OANPC) letölti a végkészülékek (WT) tárcsázási szabályokat tároló memóriájába. A végkészülékek (WT) ily módon saját, tárcsázásiszabály-adatbázissal rendelkeznek. A kapcsolóközpont hálózatkezelő központi számítógépének (OANPC) ilyen funkciója nélkül nem lenne mód a hálózatokban a tárcsázási szabályok rugalmas változtatására. Ilyen, változtatható tárcsázási szabályok,például: azonnali, automatikus tárcsázás a kagyló leemelésével indítva, jelzés az operátor számára, ha a tárcsázás időkapuja lefutott, nagytávolságú híváskezdeményezés elfogadásának szabályai, telefonkártyáról levonás szabályai, és más flexibilis funkciókkal kapcsolatos szabályok stb.
Minthogy a digitális jelprocesszor (DSP) váltakozva, egymást követő időintervallumokban látja el a különböző funkcióit, egy első időintervallumban ellátja a híváslétesítéssel kapcsolatos vezérlő funkciókat, míg egy másik időintervallumban a kétirányú beszélgetéssel kapcsolatos funkcióit látja el a végkészülék (WT) és bázisállomás (BS) közötti adatátviteli kapcsolatban. A funkciók ellátásának ilyen időbeli megosztása csökkenti a számítógépes műveletek egyidejűségét, csökkenti a szimultán feladatok ellátásához szükséges számítógépkapacitás-igényt.
A 3. ábrán egy végkészülék (WT) híváslétesítéssel kapcsolatos funkcióinak folyamatábrája van feltüntetve. Ezek a funkciók négy csoportba oszthatók: szabad vonal mellett hívásra várás (40 szabad állapot), 76 hívás (saját kezdeményezésű), 78 paging (kívülről érkező hívás fogadása) és 79 kapcsolattartás (beszélgetés).
Amikor a 40 szabad állapotban megszakítás történik, megindul a 76 hívás folyamata azzal, hogy a kagyló felemelésekor, 42 lépésben egy vonalhang-generátor bekapcsol. A digitális jelprocesszor (DSP) megállapítja, hogy a 44 lépésben tárcsázás történik-e. Ez a tárcsázásfigyelő állapot fennmaradhat egy meghatározott időtartamig, amikor az erre kijelölt időkapu bezárul. Ha tárcsázás történik, a 46 lépésben vonalhang-generátor kikapcsol. Tárcsázás (dual-ton vagy pulzusrendszerű) információ beérkeztekor a digitális jelprocesszor (DSP) veszi és dekódolja az információt, és alkalmazza a 48 lépésben az érvényes tárcsázási szabályokat. A digitális jelprocesszor (DSP) ezután megvizsgálja az 50 lépésben, hogy a tárcsázásinformáció helyes-e, teljes-e. Ha a tárcsázásinformáció teljes, a digitális jelprocesszor (DSP) az 52 lépésben a bázisállomásra (BS) továbbítja a tárcsázott számot, amire az 54 lépésben egy hangcsatorna kijelölése történik meg. Az esetben, ha a tárcsázás valamilyen ok miatt nem érvényes, a digitális jelprocesszor (DSP) az 56 lépésben vár a feltételek átrendezésére, és arra, hogy átrendező hangjelzést kapjon. Ha a hívó fél ekkor az 58 lépésben leteszi a kagylót, akkor visszaáll a 40 szabad állapot. A 76 hívás (kapcsolattartás) első 60 lépésében a digitális jelprocesszor (DSP) folyamatosan figyeli, hogy a távközlő kapcsolat (a kijelölt hangcsatornán) fennáll-e, és a 62 lépésben váija a kapcsolat befejezését. A kapcsolat befejeztével a 64 lépésben a hangcsatorna kijelölése is megszűnik, és a rendszer visszatér a 40 szabad állapotba.
A végkészülék (WT) 78 paging üzemmódban fogadja a bázisállomásról (BS) érkező hívást. A végkészülék (WT) a 66 lépésben válaszol a bázisállomás page hívására, amelyhez a 68 lépésben hangcsatornát rendel, és a 70 lépésben fogadja a bázisállomásról küldött üzenetet. Ezután a végkészülék hívásjelzést (kicsengetést) küld a 72 lépésben a telefonterminálra, ami után a digitális jelprocesszor (DSP) vár arra, hogy felvegyék a kagylót a 74 lépésben. Ha a kagylót felvették, a folyamat a 60 lépéssel (folyamatban lévő kapcsolat figyelése) folytatódik, majd a 62 lépés a kagyló letevése után hangcsatorna kijelölése a 64 lépésben megszűnik, és a rendszer visszatér a 40 szabad állapotba.
Megjegyzendő, hogy a fenti vezérlő funkciók ellátása mellett és közben a digitális jelprocesszor (DSP) más vezérlő feladatok ellátására és hang detektálására
HU 221 940 Bl is képes, mert a feladatok időosztásos üzemmódban elvégezhetők.
A 4. ábrán a végkészülék (WT) üzembe helyezésének, paraméterek beadásának folyamatábrája van feltüntetve. Ez a folyamat a végkészülék telepítése helyén kivitelezhető. A folyamat a 202 lépésben a telefonkagyló leemelésével és jogosultságkód (password) tárcsázásával kezdődik. A digitális jelprocesszor (DSP) megvizsgálja, hogy a kagyló leemelt állapotban van-e. Ha igen, a digitális jelprocesszor (DSP) a 203 lépésben megvizsgálja, hogy érvényes jogosultságkód van-e a telefonon betárcsázva. Ha a jogosultságkód érvénytelen vagy téves, a digitális jelprocesszor (DSP) elölről indítja a folyamatot. Ha a beadott jogosultságkód érvényes, meghatározza a 204 lépésben, hogy az utolsó paraméter is be van-e tárcsázva. Ha úgy találja, hogy az utolsó paraméter nincs betárcsázva, a digitális jelprocesszor (DSP) beep hangjelet ad, amivel figyelmezteti az előfizetőt a 206 lépésben egy meghatározott, utolsó paraméter beadására. Ezután a digitális jelprocesszor (DSP) a 208 lépésben azt vizsgálja, hogy megtörtént-e a paraméter beadása. Eközben a digitális jelprocesszor (DSP) a 210 lépésben figyeli egy, a paraméter beadására megnyitott időkapu lefutását is. Ha az időkapu bezárult, a digitális jelprocesszor (DSP) a 212 lépésben foglalt hangjelet ad a telefonkészülékre és a 214 lépésben várja, hogy letegyék a kagylót. Amikor a kagyló a helyére került, a digitális jelprocesszor (DSP) a 216 lépésben törli a hiányosan beadott paramétereket.
Ha a végkészülék egy-egy paraméterének beadása megtörtént, a digitális jelprocesszor (DSP) a 230 lépésben megvizsgálja, hogy a beadott paraméter helyes-e, a helyes paramétert a 228 lépésben eltárolja, és várja a 226 lépésben a következő paramétert. Ha a beadott paraméter helytelen, a digitális jelprocesszor (DSP) foglalt hangjelet generál, és a rendszer a 204 lépésben visszaáll a paraméterre várás állapotába.
Ha az utolsó paraméter is helyesen be van tárcsázva, a végkészülék a 218 lépésben a paramétereket érvényesítés céljából továbbítja a szolgáltató telefontársasághoz. Ha a paramétereket a 220 lépésben elfogadták, a digitális jelprocesszor (DSP) a 222 lépésben vonalhangot generál, amivel az üzembe helyezés folyamata a 224 lépésben véget ér, a végkészülék ezzel képessé vált távközlő kapcsolatok kezdeményezésére és fogadására.
Az esetben, ha a telefontársaság nem érvényesíti a paramétereket a 220 lépésben, a digitális jelprocesszor (DSP) a 212 lépésben foglalt hangjelet ad, amire a kagylót le kell tenni, a folyamat újrakezdése előtt.
Az 5. ábrán a végkészülék (WT) üzembe helyezésének, paraméterek beadásának egy módosított folyamatábrája van feltüntetve. Az 5. ábra szerinti folyamat lényegében megegyezik a 4. ábra szerinti folyamattal, azzal a különbséggel, hogy az 5. ábra szerinti változatban a digitális jelprocesszor (DSP) nemcsak vonalhangokat, hanem szóbeli üzeneteket is generál. így például, az esetben, ha az utolsó paraméter beadása nem történt meg, a digitális jelprocesszor (DSP) a 240 lépésben „paraméterszámot kérek” üzenetet ad ki, ami sokkal egyértelműbb, mint egy beep hangjel. A digitális jelprocesszor (DSP) a 242 lépésben meghatározott hibaüzeneteket is generál, amely hibaüzenetek utalnak a hiba jellegére. A digitális jelprocesszor (DSP) a 244 lépésben célszerűen „hibás paraméterszám” üzenetet is kiad, amely azonosítja a paraméterek beadása során elkövetett hibát.
A 6. ábrán vezeték nélküli, helyi hálózat (WLL) hálózatkezelő rendszerének kapcsolatait szemléltető tömbvázlat van feltüntetve. A hálózatkezelő rendszernek 80 hálózatkezelő központi számítógépe (OAMPC) van. A 80 hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) nyilvános 82 kapcsolt távbeszélő hálózaton (PSTN) át van kapcsolatban a helyi 96 mobil kapcsolóközponttal (MSC), amely a végkészülékek (WT) és 82 kapcsolt távbeszélő hálózat (PSTN) között, 98 bázisállomáson (BS) át lebonyolított kapcsolások feladatát látja el. A 100, 102, 104 és 106 végkészülékek és a 98 bázisállomás közötti kapcsolat interfészek között, (mint AMPS, NAMPS, TDMA, TACS, ETACS, CTACS, NMT-450, NMT-900, IS-136, GSM vagy CDMA), rádiófrekvenciás csatornákon jön létre. A rendszerbe beletartozhat vezetékes 84 kapcsolóközpont is, amely vezeték nélküli 86 csatomabankon (WCB) át, és a 82 kapcsolt hálózaton (PSTN) átmenő kapcsolatokban működik közre.
A vezeték nélküli helyi hálózat 80 hálózatkezelő központi számítógépe (OAMPC) közötti jelzések történhetnek szabványos vagy saját protokoll szerint, sávon belül, a szokásos FSK hangcsatornában, például a CCITT V.22 protokollal.
A 7. ábrán a vezeték nélküli helyi hálózat 80 hálózatkezelő központi számítógépének (OAMPC) nagyvonalú funkcionális tömbvázlata van feltüntetve. A 80 hálózatkezelő központi számítógépnek működtető, relációs 110 információs adatbázisa (WLL MIB) és hálózatműködtető 114 alkalmazásai (WLL NMA) vannak, továbbá használói 112 grafikus interfésze és hálózatielem- 116 interfésze (WLL NEI) van.
A hálózatielem- 116 interfész a 80 hálózatkezelő központi számítógépnek a helyi hálózatban lévő végkészülékekkel (WT) létesítendő kapcsolatait bonyolítja le. A működtető, relációs 110 információ-adatbázis a hálózatról tartalmaz olyan információkat, amelyekre a működtetéshez szükség van. így például tartalmazza a hálózat különféle problémáinak megoldására vonatkozó szabályokat. Ha például egy végkészülékről (WT) olyan üzenet érkezik, hogy annak valamely paramétere nem megfelelő, a 80 központi hálózatkezelő számítógép automatikusan, a hiba elhárítását célzó utasítást küld. A hálózatműködtető 114 alkalmazások tartalmaznak minden, a hálózat kezeléséhez, vezérléséhez szükséges funkciót. A használói 112 grafikus interfész egy alapinterfész a 80 központi hálózatkezelő számítógép és kezelője közötti kapcsolatban. A hálózatielem116 interfész a nyilvános 82 kapcsolt telefonhálózat felé irányuló forgalomban is részt vesz.
A hálózati elemek és a 80 központi hálózatkezelő számítógép között kétféle üzenet cserélődik: olyan hibaüzenetek, amelyeket a hálózati elem generál és automatikusan továbbít meghibásodása esetén, és a számítógép által lehívott üzenetek, amelyek valamilyen infor6
HU 221 940 Β1 mációt tartalmaznak a hálózati elemről, például a jellemzőivel vagy teljesítményével, forgalmával kapcsolatos információt.
Ezen túlmenően, a 80 központi hálózatkezelő számítógép periodikusan is kaphat információt egyes típusú hálózati elemektől, főként a végkészülékektől, arról, hogy üzemképesek-e. Ez az állapotjelentés történhet meghatározott menetrend (időrend) szerint, amely menetrendben mindegyik végkészülék a részére meghatározott időpontban automatikusan küld jelentést.
A vezeték nélküli hálózat 80 hálózatkezelő központi számítógépének operátora a hálózaton át a hálózati elemeket tesztelheti. A tesztelések történhetnek manuálisan vagy automatikusan is. Manuális tesztelésnél az operátor felhívja a tesztelendő végkészüléket, és tesztazonosítószámok beadásával lekérdezi a megfelelő adatokat. Automatikus tesztmódban az operátor a 80 központi hálózatkezelő számítógépben egy menetrendet indít el, aminek alapján a számítógép hívja fel a hálózati elemeket és végzi el a lekérdezéseket, gyűjti össze a teszteredményeket.
A 80 központi hálózatkezelő számítógép és a végkészülékek (WT) közötti kapcsolatnak számos módja lehetséges. Mindegyik végkészüléknek van egy egyedi teszt-azonosítószáma (TIN), amellyel a végkészülék megnyitható a tesztelés számára. Tesztmódban, a 80 központi hálózatkezelő számítógép először a végkészülék teszt-azonosítószámát tárcsázza, ezzel kezdeményezi a tesztelést és hívja le a végkészülék üzemképességére vonatkozó információt, anélkül, hogy a végkészülékre csatlakoztatott telefonkészülék megszólalna. Másrészt egy teszt-csoportazonosítót (GTI) távhívó üzemmódban tárcsáz a 80 központi hálózatkezelő számítógép a csoport mindegyik végkészüléke számára. A csoport mindegyik tagja számára, egymásétól különböző időpontokban, egyforma hosszú időkapuk nyílnak meg, amely időkapukban a végkészülékek válaszolnak. A válasz hiánya azt jelenti, hogy az adott végkészülék nincs üzemképes állapotban, vagy valamilyen hiba lépett fel a kapcsolatban. Harmadrészt, amint már említettük, mindegyik végkészülékhez hozzá van rendelve egy-egy időpont, amely időpontban menetrendszerűen jelentést tesz az állapotáról. Ebben a tesztelésmódban a hívást a végkészülék kezdeményezi, a menetrend szerinti időpontban. Az így, automatikusan jelentett teszteredmény vonatkozhat az oda-vissza irányú hang-áramkör vizsgálatára, lehet BIT teszt, vagy BÉR teszt (bit/hiba arány teszt) eredménye. A 80 központi hálózatkezelő számítógép begyűjti, további elemzés érdekében tárolja, és kiértékeli a teszteredményeket, kiszűrve az esetleges hibára utaló eredményeket, egyes esetekben hibajavító intézkedéseket kezdeményez a benne tárolt utasításkészlet felhasználásával.
A 8. ábrán egy helyi hálózat (WLL) menedzsment rendszerének (NMS) hierarchikus felépítése van szemléltetve, a (hálózatkezelő központi) menedzsment rendszer információs rendszere három kategóriára osztható: működési területekre, hálózati elemekre és előfizetőkre, valamint működésre, karbantartásra és személyzetre vonatkozó információk kategóriáira. Az egyes információkategóriák hierarchikus felépítésűek, és számos kapcsolatban vannak egymással (lásd a 6. ábra szerinti magyarázatot). Az információk működési területek szerint is fel lehetnek osztva. A nagy hálózaton belül mindegyik működési terület több központtal is rendelkezhet.
Mindegyik vezeték nélküli helyi hálózat (WLL) rendelkezik az alábbi huzalos 300 vonalkapcsolók legalább néhányával: 302 mobil kapcsolóközpont (MSC), vezeték nélküli 304 csatomabank (WCB), 306 bázisállomás (BS) és vezeték nélküli 308 végkészülék (WT), amelyek a hálózatba vannak bekapcsolva. A hálózatot (WLL) személyzet működteti és karbantartja. A személyzet is hierarchikusan tagozott: 320 főfelügyelő alá tartoznak 322 felügyelők, akik alá 324 operátorok és technikusok tartoznak. A 320 főfelügyelő felelős a 302 mobil kapcsolóközpontokért és a 300 vonalkapcsolókért. Ezenkívül a 320 főfelügyelő felügyeli az alacsonyabb szinteket és módosít, szükség szerint, paramétereket. A 320 főfelügyelőnek a hálózaton belül minden tevékenységre és információra jogosítványa van. A második hierarchikus szinten a 322 felügyelők vannak, amelyek mindegyike egy-egy területen lévő 306 bázisállomásokat (BS) és 304 csatomabankokat (WCB) felügyeli, Ezenkívül a 324 felügyelő vezeti a területén dolgozó 324 operátorokat és technikusokat. Ha egy működési területen több 322 felügyelő van, a működési területen belül kialakított csoportot irányít, amely csoporthoz tartozó személyzet neki tesz jelentést. Mindegyik 322 felügyelő a 320 főfelügyelőnek jelent. A személyzet alsó szintjén a 324 operátorok, technikusok vannak, akik a végkészülékek egy-egy kisebb csoportjáért felelősek, amely kisebb csoportok rendszerint földrajzi terület szerint vannak kialakítva. Egy-egy irodában (központban) egy vagy több 324 operátor dolgozik. Mindegyik 322 felügyelőhöz több 324 operátor tartozik.
A technikusok segítik a 322 felügyelők munkáját, kijavítják a hálózat és a hálózat elemeinek hibáit, installálják, megújítják, cserélik a hálózati elemeket. Mindegyik technikus egy-egy meghatározott hálózati elemtípus szakértője, aki az elemek meghatározott csoportjának felelőse. A technikusok feladatait a hálózatkezelő menedzsmenttől kapott munkalapok, úgynevezett „trouble tickets” tartalmazzák.
A vezeték nélküli, helyi hálózat (WLL) hálózatműködtető alkalmazásait (NMA) a menedzsment személyzete kivitelezi. Az alkalmazásoknak is hierarchikus rendje van, vannak alkalmazásoknak alárendelt alkalmazások. Csak a 320 főfelügyelő jogosult bármely alkalmazás futtatására, mindegyik 322 felügyelő csak a neki szükséges információval összefüggő alkalmazás futtatására jogosult. A 324 operátorok, technikusok csak a rájuk bízott hálózati elemekkel kapcsolatos alkalmazásokat futtathatják.
A helyi hálózat (WLL) hálózatműködtető alkalmazásai (NMA) öt általánosan elfogadott OSI kategóriába sorolhatók, ezek: teljesítménymenedzselő, hibamenedzselő, konfigurációmenedzselő, számlázásmenedzselő és biztonságmenedzselő alkalmazások.
A vezeték nélküli hurok használói grafikus interfésze (WLL GUI) a vezeték nélküli hálózatot (WLL) kezelő személyzet, és a hálózatkezelő központi számító7
HU 221 940 Β1 gép (OAMPC) közötti interfész. A személyzet mindegyik szintjének külön-külön használói grafikus interfésze (WLL GUI) van, a személyzet ezen keresztül végzi el a tesztjeit, futtatja a rábízott alkalmazásokat. A hálózatkezelő rendszer biztonságát tesztelő kulcsszók rendszere (passwordök) szolgálja. A számítógépes rendszer minden bekapcsolás vagy reszetelés után a kezelőtől a jogosultságot igazoló kulcsszót, jogosultságkódot kér, amely kulcsszó érvényességét központi számítógép leellenőrzi, és ha a kulcsszó érvényes, annak alapján azonosítja a kezelő jogosultságának terjedelmét is (operátor, felügyelő vagy főfelügyelő). A fenti műveletek után a hálózatkezelő központi számítógép engedélyezi a hozzáférést a jogosultság mértékéig a grafikus interfészen (WLL GUI). Ha a kulcsszó a számítógép szerint nem érvényes, az interfész nem nyílik meg, és a számítógép megfelelő figyelmeztető jelzést generál.
A 9. ábrán egy végkészülék (WT) ellenőrzésének folyamatábrája van feltüntetve. A folyamatban a végkészülék digitális jelprocesszora (DSP) először megállapítja a 250 lépésben, ha a kagylót felvették, és kulcsszó (jogosultságkód) beadására vár. A beadott kulcsszót azonosítja, és ha tesztelő kulcsszó beadása történt, azt a 252 lépésben megállapitja. Ha azt állapítja meg a 252 lépésben, hogy normál telefonhívás történt, a folyamatot a 266 lépésben áttereli a rendes hívási folyamat lefuttatására. Ha tesztelő kulcsszó beadása történt, a digitális jelprocesszor (DSP) beep hangot generál a 254 lépésben annak visszajelzésére, hogy megnyitotta a tesztelés üzemmódot. Ezután a digitális jelprocesszor (DSP) teszt-azonosítószám beadására vár. A digitális jelprocesszor (DSP) a 256 lépésben megállapítja, hogy érkezett-e be teszt-azonosítószám. Ha ilyet nem tárcsáztak egy erre a célra nyitott időkapun belül, aminek lefutását a 258 lépésben a digitális jelprocesszor (DSP) figyeli, akkor a végkészülék (WT) a 260 lépésben foglalt hangjelet ad ki és vár arra, hogy letegyék a telefonkagylót. A 262 lépésben a kagyló letevésekor a 264 lépésben vége a tesztüzemmódnak.
Ha a 256 lépésben a digitális jelprocesszor (DSP) felismert egy tesztazonosítószám-beadást, a következő, 280 lépésben megvizsgálja ennek érvényességét. Ha a teszt-azonosítószám nem érvényes, a digitális jelprocesszor (DSP) a 278 lépésben foglalt hangjelet generál, és visszatér a teszt-azonosítószám betárcsázását váró állapotba. Ha a digitális jelprocesszor (DSP) felismeri, és helyesnek értékeli a betárcsázott teszt-azonosítószámot a 276 lépésben megvizsgálja azt is, hogy ezzel vége lesz-e a tesztelésnek. Ha vége lesz, a 272 lépésben vonalhangot generál, és visszatér a hívásváró állapotba.
Ha a teszt-azonosítószám nem utal arra, hogy utolsó teszt lenne, a digitális jelprocesszor (DSP) elvégzi a 274 lépésben, betárcsázott teszt-azonosítószámmal jelzett tesztet, és a 270 lépésben megállapítja, hogy a teszt eredményesen lefutott. Ha a 270 lépés eredménye az, hogy a teszt nem futott le eredményesen, a digitális jelprocesszor (DSP) foglalt hangjelet generál, és visszatér a teszt-azonosítószám betárcsázását váró állapotba. Ha a digitális jelprocesszor (DSP) a 270 lépésben megállapította, hogy a teszt eredményesen lefutott, visszatér a következő teszt-azonosítószám betárcsázását váró állapotba. Ha nincs több tesztelés, a digitális jelprocesszor (DSP) addig vár, amíg a 258 lépésben az időkapu lefut, ezután a 264 lépésben vége a tesztüzemmódnak, a folyamat visszatér a hívásra várás állapotába.
A 10. ábrán egy végkészülék (WT) ellenőrzésének a 9. ábrához hasonló folyamatábrája van feltüntetve. A két folyamat közötti különbség abban van, hogy a digitális jelprocesszor (DSP) vonalhangjelek helyett szóbeli üzeneteket generál, ami sokkal informatívabb a kezelő számára, mint a 9. ábra szerinti folyamatban generált beep, vonal- és foglalt hangjelek. A 254 lépés helyett alkalmazott 282 lépésben beep hangjel helyett tesztszámot kérő üzenetet, a 260 lépés helyett alkalmazott 284 lépésben foglalt hangjel helyett szóbeli hibaüzenetet, a 278 lépést helyettesítő 290 lépésben foglalt jel helyett hibaüzenetet generál, a 268 lépés helyett beiktatott 288 lépésben foglaltjel helyett hibaüzenetet generál.
A találmány szerinti helyi hálózat hálózatkezelő központi számítógépe (WLL OAMPC) és menedzsment rendszere lehetővé teszi mind az előfizetői kapcsolatok, mind a végkészülékek távolból, központilag történő ellenőrzését, és állapotadatainak lekérdezését.
Ez egy, az áttekinthetőséget segítő, munkaerőtakarékos fenntartási tevékenységet lehetővé tevő megoldás, amellyel a problémák többségének feltárása és megszüntetése jelentősen egyszerűsödik. A hálózat fenntartásához, üzemeltetéséhez szükséges infrastruktúra jelentősen kisebb lehet, mint hagyományosan, és rengeteg helyszíni vizsgálat, kiszállás takarítható meg általa. Mindehhez nem szükséges többlet ellenőrző vagy vezérlő vonalak kiépítése sem. Különösen fontos ez olyan országokban és nagyobb területeken, ahol az egyes előfizetők egymástól és a központtól távol, nehezen megközelíthető helyeken vannak telepítve.

Claims (29)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Vezeték nélküli távközlő hálózat, vezeték nélküli végkészülékekkel (WT), a végkészülékekkel távkapcsolatra alkalmas bázisállomásokkal (BS) és a bázisállomásokkal összekapcsolt, hálózatkezelő központi számítógéppel (OAMPC), azzal jellemezve, hogy a hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) (80) a végkészülékek (WT) (88, 90, 92, 94) működési jellemzőinek bázisállomáson (BS) át történő távtesztelésére és távvezérlésére alkalmas jelek adására és vételére alkalmasan van kialakítva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) antennát, (10), az antennával összekapcsolt adó-vevő RF-fokozatot (12), az RF-fokozatra (12) kapcsolt, programozható digitális jelprocesszort (DSP) (14) és a digitális jelprocesszorra (DSP) (14) csatlakoztatott telefoninterfészt (16) tartalmaz, amely telefoninterfész (16) vezetékes telefonkészülék (18) csatlakoztatására alkalmasan van kialakítva.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a programozható digitá8
    HU 221 940 Β1 lis jelprocesszor (DSP) (14) instrukciók tárolására alkalmas memóriát, és a memóriában tárolva, a végkészülék (WT) tesztelésének és működésének távvezérléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a programozható digitális jelprocesszor (DSP) (14) továbbá a végkészülék (WT) távtesztelése eredményének közléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a programozható digitális jelprocesszor (DSP) továbbá a végkészülék (WT) tesztelése eredményének és működése adatainak a hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) által kezdeményezett közléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
  6. 6. A 4. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a programozható digitális jelprocesszor (DSP) (14) továbbá a végkészülék (WT) tesztelése eredményének és működése adatainak meghatározott időrendben történő közléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
  7. 7. A 4. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a programozható digitális jelprocesszor (DSP) (14) továbbá a végkészülék (WT) tesztelése eredményének és működése adatainak a programozható digitális jelprocesszor (DSP) (14) általi, a végkészülék (WT) hibájának észlelésével kiváltott közléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
  8. 8. A 4. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a programozható digitális jelprocesszor (DSP) (14) továbbá a végkészülék (WT) működése adatainak, a végkészülék (WT) hálózatra kapcsolásra kész állapotában, saját kezdeményezésre történő közléséhez szükséges instrukciókat tartalmaz.
  9. 9. A 7. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) hálózatkezelő központi számítógéptől (OAMPC) (80) a végkészülék (WT) hibája észlelésének közlésére érkező válaszüzenet fogadására alkalmasan van kialakítva.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) (80) a végkészülékek (WT) működési jellemzőinek távtesztelésére és távvezérlésére alkalmas információt tároló memóriával rendelkezik.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) (80) a végkészülékek (WT) működési jellemzőinek, a végkészülékek (WT) jelentéstevő időrendje szerinti vételére alkalmasan van kialakítva.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) (80) végkészülékek (WT) hibájának észlelésével kiváltott közlések vételére alkalmasan van kialakítva.
  13. 13. A 2. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési paraméterei helyileg, a végkészüléken (WT) vannak beállítva.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési paraméterei, a programozható digitális jelprocesszorba (DSP)(14) a telefoninterfészen (16) át beadott, DTMF és/vagy pulzusjelekkel vannak beállítva.
  15. 15. A 2. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési paraméterei a hálózatkezelő központi számítógép által, vezeték nélküli kapcsolat útján vannak beállítva.
  16. 16. A 2. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) (80) a végkészülékek (WT) hibájának észlelésével kiváltott riasztás vételére, és válaszdöntések meghozatalára, a döntés végkészülékhez (WT) továbbítására alkalmasan van kialakítva.
  17. 17. A 3. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a programozható digitális jelprocesszor (DSP) (14) programozott tárcsázási szabályokat tartalmaz.
  18. 18. A 3. igénypont szerinti, vezeték nélküli távközlő hálózat, azzal jellemezve, hogy a programozható digitális jelprocesszor (DSP) (14) programozott, a hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) (80) által váltható tárcsázási szabályokat tartalmaz.
  19. 19. Eljárás vezeték nélküli távközlő hálózat működtetésére és állapotfigyelésére, azzal jellemezve, hogy a hálózat végkészülékeire (WT) működési jellemzőket állapítunk meg, amely működési jellemzőket tároljuk a végkészülékekben (WT), majd figyeljük a megállapított működési jellemzők fennállását, és a végkészülék (WT) működési jellemzőiben beállott változást jelentjük.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési jellemzőinek megállapítása során a megállapított működési jellemzőket a végkészülék (WT) digitális jelprocesszorába (DSP) (24) adjuk be, és a jelprocesszor (DSP) (24) telefoninterfészben (26) lévő memóriájában tároljuk.
  21. 21. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési jellemzőinek megállapítása során a megállapított működési jellemzőket a végkészülék (WT) digitális jelprocesszorába (DSP) (24), DTMF jelformátumban adjuk be.
  22. 22. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési jellemzőinek megállapítása során a megállapított működési jellemzőket pulzusjelek formájában, helyileg, a végkészüléken (WT) adjuk be.
  23. 23. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési jellemzőinek megállapítása során a megállapított működési jellemzőket a végkészülékbe (WT) a hálózatkezelő központi számítógépről (OAMPC) (80), vezeték nélküli adatátviteli kapcsolatban adjuk be.
  24. 24. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési jellemzőinek figyelését a hálózatkezelő központi számítógépre (OAMPC) (80) a végkészülék (WT) által küldött üzenetekkel valósítjuk meg.
  25. 25. A 24. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési jellemzőinek figyelését a hálózatkezelő központi számítógépre (OAMPC)
    HU 221 940 Β1 (80) a végkészülék (WT) által, előre megállapított időrendben küldött üzenetekkel valósítjuk meg.
  26. 26. A 24. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési jellemzőinek figyelését a hálózatkezelő központi számítógépre (OAMPC) (80), a hálózatkezelő központi számítógép (OAMPC) (80) felhívására, a végkészülék (WT) által küldött üzenetekkel valósítjuk meg.
  27. 27. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülék (WT) működési jellemzőinek figyelését a hálózatkezelő központi számítógépre (OAMPC) (80), a végkészülék (WT) digitális jelprocesszora (DSP) (24) által megállapított működési jellemző hiba esetén küldött üzenetekkel valósítjuk meg.
  28. 28. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy flexibilis tárcsázási szabályokat állapítunk meg és tárolunk a végkészülékek (WT) digitális jelprocesszorénak (DSP) (24) memóriájában.
  29. 29. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végkészülékek (WT) digitális jelprocesszorénak (DSP) (24) memóriájában tárolt flexibilis tárcsázási szabályokat a hálózatkezelő központi számítógépről (OAMPC) (80), adatátviteli kapcsolatban küldött üzenettel változtatjuk.
HU9902823A 1996-03-20 1997-03-06 Vezeték nélküli távközlő hálózat és eljárás a hálózat működtetésére és állapotfigyelésére HU221940B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/618,581 US5819177A (en) 1996-03-20 1996-03-20 Fixed wireless terminals with network management method and apparatus
PCT/US1997/004503 WO1997035449A2 (en) 1996-03-20 1997-03-06 Fixed wireless terminals in network management method and apparatus

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9902823A2 HUP9902823A2 (hu) 1999-12-28
HUP9902823A3 HUP9902823A3 (en) 2000-04-28
HU221940B1 true HU221940B1 (hu) 2003-02-28

Family

ID=24478275

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9902823A HU221940B1 (hu) 1996-03-20 1997-03-06 Vezeték nélküli távközlő hálózat és eljárás a hálózat működtetésére és állapotfigyelésére

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5819177A (hu)
EP (1) EP0888697A1 (hu)
CN (1) CN1104154C (hu)
AP (1) AP940A (hu)
AU (1) AU728862B2 (hu)
CA (1) CA2252872C (hu)
CH (1) CH693221A5 (hu)
HU (1) HU221940B1 (hu)
IL (1) IL126639A (hu)
RU (1) RU2196392C2 (hu)
WO (1) WO1997035449A2 (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8036643B2 (en) 2000-12-22 2011-10-11 Telecom Italia S.P.A. Method and device for handling telephone calls directed to non-reachable mobile phones

Families Citing this family (67)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6690923B1 (en) * 1994-03-02 2004-02-10 Telular Corp. Self-diagnostic system for cellular-transceiver systems with remote-reporting capabilities
ZA958218B (en) * 1995-07-24 1996-04-24 Telular Int Inc Self-diagnostic system for cellular-transceiver systems with remote-reporting capabilities
US6279153B1 (en) * 1995-10-16 2001-08-21 Nec Corporation Multi-user flash ROM update
FI111894B (fi) * 1996-05-24 2003-09-30 Nokia Corp Menetelmä tiedonsiirtoyhteyden muodostamiseksi, päätelaite ja tiedonsiirtojärjestelmä
FI102706B1 (fi) * 1996-11-04 1999-01-29 Nokia Mobile Phones Ltd Menetelmä tiedon käsittelemiseksi langattoman tilaajaliittymän päätelaitteessa ja päätelaite
JPH10327263A (ja) * 1997-05-23 1998-12-08 Matsushita Electric Ind Co Ltd 固定電話加入者ユニット装置
US6085080A (en) * 1997-06-26 2000-07-04 Nokia Mobile Phones Limited Rejection of incoming and outgoing calls in WLL terminal
US6125274A (en) * 1997-10-31 2000-09-26 Lucent Technologies, Inc. Monitoring the functionality of radios in a wireless telecommunications system
US6832085B1 (en) * 1998-04-14 2004-12-14 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) Method and apparatus for radio network management
FI981302A (fi) * 1998-06-08 1999-12-09 Nokia Telecommunications Oy Jäljitys matkaviestinjärjestelmässä
US6717915B1 (en) * 1998-07-10 2004-04-06 Openwave Systems, Inc. Method and apparatus for dynamically configuring timing parameters for wireless data devices
KR100312310B1 (ko) * 1999-03-12 2001-11-03 윤종용 무선 가입자망에서 다수의 무선링크를 관리하는 방법
KR100304936B1 (ko) * 1999-04-20 2001-10-29 서평원 무선 가입자망 시스템에서의 팩스 데이터 송수신 장치 및 방법
US6377815B1 (en) * 1999-06-23 2002-04-23 Qualcomm, Incorporated Configuring wireless terminal
WO2001035682A1 (en) * 1999-11-06 2001-05-17 Motorola, Inc. Displaying caller id for call waiting in a fixed wireless terminal
US6735441B1 (en) 1999-11-16 2004-05-11 Tekelec Methods and systems for providing mobile telecommunications network services in a routing node
KR20010058200A (ko) * 1999-12-24 2001-07-05 송문섭 전화 번호 송신 장치 및 송신 방법
KR100672396B1 (ko) * 1999-12-28 2007-01-23 엘지전자 주식회사 이동 단말기의 사후 서비스 방법
US20050083890A1 (en) * 2000-02-03 2005-04-21 Eli Plotnik Communication system utilizing host signal processing
US6738811B1 (en) * 2000-03-31 2004-05-18 Supermicro Computer, Inc. Method and architecture for monitoring the health of servers across data networks
US7266369B2 (en) * 2000-04-04 2007-09-04 Samsung Electronics Co., Ltd. System and method for provisioning or updating a mobile station using over-the-air transfer of interpreted byte-code program
US6697618B1 (en) * 2000-04-19 2004-02-24 Phonex Broadband Corporation System and method for detecting failures in a wireless phone/modem jack to prevent telephone line seizures
US7110721B2 (en) * 2000-04-25 2006-09-19 Advantest Corporation Apparatus, method and program for communication test, and recorded medium on which that program has been recorded
JP2001339338A (ja) * 2000-05-30 2001-12-07 Nec Corp 保守監視システムおよび保守監視方法
EP1162852A1 (en) * 2000-06-09 2001-12-12 Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) Method and system for providing support to a mobile communications unit
AU2001262259A1 (en) * 2000-06-09 2001-12-17 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) Method and system for providing support to a mobile communications unit
IT1318284B1 (it) * 2000-07-31 2003-07-28 Cit Alcatel Metodo e dispositivo per la configurazione ed il monitoraggio remotodi elementi di rete di telecomunicazioni.
CA2323900A1 (en) 2000-10-19 2002-04-19 Michael Stumm Telecommunication architecture
US20020112047A1 (en) * 2000-12-05 2002-08-15 Rakesh Kushwaha System and method for wireless data terminal management using general packet radio service network
US6970917B1 (en) * 2000-12-05 2005-11-29 Mformation Technologies Inc. System and method for remote control and management of wireless devices
US7343408B2 (en) * 2000-12-05 2008-03-11 Mformation Technologies, Inc. System and method for wireless data terminal management using telecommunication signaling network
US20020112046A1 (en) * 2000-12-05 2002-08-15 Rakesh Kushwaha System and method for wireless data terminal management using mobitex network
DE10061721A1 (de) * 2000-12-12 2002-06-27 Philips Corp Intellectual Pty Verfahren zum Betrieb eines Telekommunikationssystems
CA2346158A1 (en) * 2001-05-02 2002-11-02 Soma Networks, Inc. Method, system and apparatus for provisioning services to subscribers in a telecommunications network
US8107937B2 (en) * 2001-07-31 2012-01-31 Nokia Corporation System and method for automatic provisioning detection and notification
US8977284B2 (en) 2001-10-04 2015-03-10 Traxcell Technologies, LLC Machine for providing a dynamic data base of geographic location information for a plurality of wireless devices and process for making same
US7773614B1 (en) 2001-12-05 2010-08-10 Adaptix, Inc. Wireless communication subsystem with a digital interface
TW561758B (en) * 2002-03-28 2003-11-11 Syncomm Technology Corp Parameter setup system and method of Wireless Local Loop equipment
US20030217132A1 (en) * 2002-05-16 2003-11-20 International Business Machines Corporation System and method for remotely managing a computer system by a wireless communications device
US7272716B2 (en) * 2002-08-30 2007-09-18 Sap Aktiengesellschaft Enterprise secure messaging architecture
WO2004051493A1 (en) * 2002-11-29 2004-06-17 Vladimir Bykovnikov Mobile communication device with wireless handset
US7369996B2 (en) * 2003-08-15 2008-05-06 Cisco Technology Inc. System and method for voice based network management
AU2003260437A1 (en) * 2003-08-20 2005-04-11 Siemens Aktiengesellschaft Remote query and remote maintenance of a communications module
US7400642B2 (en) 2003-08-29 2008-07-15 Samsung Electronics Co., Ltd Apparatus and method for controlling operational states of medium access control layer in a broadband wireless access communication system
WO2005079034A1 (en) 2004-02-16 2005-08-25 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) Address management in mobile ip environments
US8625601B2 (en) 2005-10-31 2014-01-07 Qualcomm Incorporated Method and apparatus for low-overhead packet data transmission and control of reception mode
US8489128B2 (en) 2005-10-31 2013-07-16 Qualcomm Incorporated Efficient transmission on a shared data channel for wireless communication
US8077683B2 (en) * 2005-11-03 2011-12-13 Interdigital Technology Corporation Method and system for performing peer-to-peer communication between stations within a basic service set
CN100407656C (zh) * 2005-12-09 2008-07-30 华为技术有限公司 对终端设备进行管理的方法和系统
GB0600814D0 (en) 2006-01-17 2006-02-22 Siemens Ag A Method Of Resource Allocation In A Communication System
US7710319B2 (en) * 2006-02-14 2010-05-04 Sibeam, Inc. Adaptive beam-steering methods to maximize wireless link budget and reduce delay-spread using multiple transmit and receive antennas
CN102932088B (zh) * 2006-09-29 2016-06-01 松下电器(美国)知识产权公司 基站装置和基站装置执行的通信方法
US9065714B2 (en) 2007-01-10 2015-06-23 Qualcomm Incorporated Transmission of information using cyclically shifted sequences
BRPI0808529A2 (pt) * 2007-03-02 2014-11-11 Qualcomm Inc Técnicas de filtragem e controle automático de ganho para uso em repetidor em canal.
US8385196B2 (en) 2007-03-14 2013-02-26 Interdigital Technology Corporation Method and apparatus for supporting uplink starvation avoidance in a long term evolution system
US8594219B2 (en) 2007-04-25 2013-11-26 Qualcomm Incorporated Transposed structure for cyclic delay diversity (CDD) based precoding
KR100956494B1 (ko) 2007-06-14 2010-05-07 엘지전자 주식회사 제어신호 전송 방법
US20090227251A1 (en) * 2008-03-05 2009-09-10 Huawei Technologies Co., Inc. System and method for automatically monitoring and managing wireless network performance
US8422679B2 (en) * 2008-10-17 2013-04-16 Motorola Solutions, Inc. Method and device for sending encryption parameters
EP2426958B1 (en) * 2009-04-29 2018-10-03 Alcatel Lucent Method, bm-sc and base station for multiplexing mbms services in mbsfn
CN101931981B (zh) * 2009-06-18 2013-08-28 华为技术有限公司 一种最小化路测日志测量方法及装置
US9025517B2 (en) * 2009-08-14 2015-05-05 Nokia Coporation Flexible ways to indicate downlink/uplink backhaul subframe configurations in a relay system
RU2422990C2 (ru) 2009-09-11 2011-06-27 Корпорация "САМСУНГ ЭЛЕКТРОНИКС Ко., Лтд." Приемопередающая система
US9313759B2 (en) 2009-10-16 2016-04-12 Tekelec, Inc. Methods, systems, and computer readable media for providing triggerless equipment identity register (EIR) service in a diameter network
US9143942B2 (en) 2013-03-14 2015-09-22 Tekelec Global, Inc. Methods, systems, and computer readable media for providing a multi-network equipment identity register
RU2614565C2 (ru) * 2015-03-25 2017-03-28 Федеральное государственное унитарное предприятие федеральный научно-производственный центр "Производственное объединение "Старт" им. М.В. Проценко" (ФГУП ФНПЦ ПО "Старт" им. М.В. Проценко") Система охранной сигнализации с возможностью беспроводного дистанционного управления средствами обнаружения
US11973548B2 (en) 2022-02-03 2024-04-30 T-Mobile Usa, Inc. Adjusting a configuration of a wireless telecommunication network

Family Cites Families (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5989043A (ja) * 1982-11-12 1984-05-23 Hitachi Ltd 移動電話装置保守診断方式
US4737975A (en) * 1984-09-18 1988-04-12 Metrofone, Inc. Programmable system for interfacing a standard telephone set with a radio transceiver
US4675863A (en) * 1985-03-20 1987-06-23 International Mobile Machines Corp. Subscriber RF telephone system for providing multiple speech and/or data signals simultaneously over either a single or a plurality of RF channels
US4890315A (en) * 1987-03-20 1989-12-26 Orion Industries, Inc. Cellular remote station with multiple coupled units
US4922517A (en) * 1987-04-08 1990-05-01 Metrofone, Inc. System for interfacing a standard telephone set with a radio transceiver
DE68924615T2 (de) * 1988-05-28 1996-05-30 Nippon Electric Co Überwachungssystem für Funkkommunikationsapparate.
US4972457A (en) * 1989-01-19 1990-11-20 Spectrum Information Technologies, Inc. Portable hybrid communication system and methods
US4959851A (en) * 1989-05-10 1990-09-25 Motorola, Inc. Dialing features for cellular telephone with standard telephone set
US5454024A (en) * 1989-08-31 1995-09-26 Lebowitz; Mayer M. Cellular digital packet data (CDPD) network transmission system incorporating cellular link integrity monitoring
US5249305A (en) * 1989-09-27 1993-09-28 Motorola, Inc. Radio frequency error detection and correction system
US5095500A (en) * 1989-12-07 1992-03-10 Motorola, Inc. Cellular radiotelephone diagnostic system
US5023900A (en) * 1989-12-07 1991-06-11 Tayloe Daniel R Cellular radiotelephone diagnostic system
US5031204A (en) * 1990-02-13 1991-07-09 Gte Mobile Communications Service Corporation Interactive diagnostic system for cellular telephones
US5046082A (en) * 1990-05-02 1991-09-03 Gte Mobile Communications Service Corporation Remote accessing system for cellular telephones
US5297191A (en) * 1990-09-28 1994-03-22 At&T Bell Laboratories Method and apparatus for remotely programming a wireless telephone set
GB9022347D0 (en) * 1990-10-15 1990-11-28 Smith Myer Communications Limi System monitoring
US5216427A (en) * 1990-11-01 1993-06-01 California Institute Of Technology Land-mobile satellite communication system
US5295178A (en) * 1990-12-03 1994-03-15 Ericsson Ge Mobile Communications Inc. Digital signal processor for radio base station
US5359649A (en) * 1991-10-02 1994-10-25 Telefonaktiebolaget L M Ericsson Congestion tuning of telecommunications networks
US5361402A (en) * 1992-03-30 1994-11-01 Motorola, Inc. Test device for analyzing communication channels in a trunked radio system
US5425076A (en) * 1992-06-30 1995-06-13 Minnesota Mining And Manufacturing Company Cellular communications test system
US5463671A (en) * 1992-11-16 1995-10-31 Csir Telecommunications network having a distributed network of decentralized local stations
TW226510B (en) * 1993-01-19 1994-07-11 Novatel Comm Ltd Wireline interface for cellular telephone
US5448570A (en) * 1993-03-17 1995-09-05 Kyocera Corporation System for mutual synchronization and monitoring between base stations
US5507009A (en) * 1993-08-13 1996-04-09 Motorola, Inc. Method for reprogramming a communication unit's access to a wireless communication system
US5490288A (en) * 1994-02-08 1996-02-06 Motorola, Inc. Method for determining low signal quality communications
US5469494A (en) * 1994-03-02 1995-11-21 Telular International, Inc. Self-diagnostic system for cellular-transceiver systems
JPH0832683A (ja) * 1994-07-14 1996-02-02 Fujitsu Ltd 通信ネットワークシステム
US5603084C1 (en) * 1995-03-02 2001-06-05 Ericsson Inc Method and apparatus for remotely programming a cellular radiotelephone

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8036643B2 (en) 2000-12-22 2011-10-11 Telecom Italia S.P.A. Method and device for handling telephone calls directed to non-reachable mobile phones

Also Published As

Publication number Publication date
AP9801363A0 (en) 1998-12-31
CN1104154C (zh) 2003-03-26
HUP9902823A3 (en) 2000-04-28
CN1219330A (zh) 1999-06-09
WO1997035449A3 (en) 1997-11-20
AP940A (en) 2001-02-12
WO1997035449A2 (en) 1997-09-25
CA2252872C (en) 2002-07-30
IL126639A (en) 2002-08-14
EP0888697A1 (en) 1999-01-07
HUP9902823A2 (hu) 1999-12-28
IL126639A0 (en) 1999-08-17
AU2537697A (en) 1997-10-10
CH693221A5 (fr) 2003-04-15
RU2196392C2 (ru) 2003-01-10
US5819177A (en) 1998-10-06
CA2252872A1 (en) 1997-09-25
AU728862B2 (en) 2001-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU221940B1 (hu) Vezeték nélküli távközlő hálózat és eljárás a hálózat működtetésére és állapotfigyelésére
CN101483857B (zh) 多模式个人无线通信系统
US5903626A (en) Diagnostic device for troubleshooting remote digital feature phones
US5469494A (en) Self-diagnostic system for cellular-transceiver systems
CN100469166C (zh) 多模式个人无线通信系统
US5913162A (en) Cell test in a cellular telecommunication network
RU98118996A (ru) Фиксированные беспроволочные терминалы в способе управления сетями, и аппаратура
EP3585091B1 (en) Network access fault reporting
CN106953993A (zh) 一种智能安防实现方法及系统
US8767566B2 (en) Method and apparatus for verifying signaling and bearer channels in a packet switched network
CN101287263A (zh) 交换网中继线路测试方法、测试系统及测试服务器
CA2210069C (en) Method for initiating a telephone call on a remote line
EP0691058B1 (en) Self-diagnostic system for cellular-transceiver systems
KR100307305B1 (ko) 중계기 감시 장치 및 그 방법
CN1330125C (zh) 一种基于有线智能网的公用数据监控方法
JP4558848B2 (ja) 通信ネットワークの試験
MXPA98008655A (en) Wireless, fixed terminals in a method and apparatus to administer re
US6480576B1 (en) Method and device for detecting path faults in a network
FI114771B (fi) Hälytysjärjestelmä
JP4530560B2 (ja) 電話網を利用した、データ通信端末装置への任意の着信を可能とする通信システム
JP3003286B2 (ja) 制御チャネル切替え機能を備えた移動無線システム
EP1070433A2 (en) Procedure and system for utilisation of radio link measurement data
JPH05167517A (ja) 制御チャネルの監視方式
KR20010059639A (ko) 전전자교환기에서 발신자정보표시 데이터 전송 시험 장치및 방법
JPS62165447A (ja) 変復調装置試験装置

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030123

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee