HU221377B1 - Arató-cséplõ gép két félbõl álló vágómûvel - Google Patents

Arató-cséplõ gép két félbõl álló vágómûvel Download PDF

Info

Publication number
HU221377B1
HU221377B1 HU9700768A HUP9700768A HU221377B1 HU 221377 B1 HU221377 B1 HU 221377B1 HU 9700768 A HU9700768 A HU 9700768A HU P9700768 A HUP9700768 A HU P9700768A HU 221377 B1 HU221377 B1 HU 221377B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
motor
halves
harvester
tilting
operating position
Prior art date
Application number
HU9700768A
Other languages
English (en)
Inventor
Ralf Bussmann
Andreas Schulze
Original Assignee
Claas Ohg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Claas Ohg filed Critical Claas Ohg
Publication of HUP9700768A2 publication Critical patent/HUP9700768A2/hu
Publication of HUP9700768A3 publication Critical patent/HUP9700768A3/hu
Publication of HU221377B1 publication Critical patent/HU221377B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D41/00Combines, i.e. harvesters or mowers combined with threshing devices
    • A01D41/12Details of combines
    • A01D41/14Mowing tables
    • A01D41/144Foldable headers

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Outside Dividers And Delivering Mechanisms For Harvesters (AREA)
  • Combines (AREA)

Abstract

A találmány aratógép, különösen arató-cséplő gép billenthető részekbőlálló, legalább egy elválasztási hellyel rendelkező előtét-berendezéssel, ahol a billenthető részek legalább egyike egy tengelykörül munkahelyzetből szállítási helyzetbe billenthető, ahol abillenthető részek egy-egy motollaféllel (9, 10) rendelkeznek, amelyhomlokoldalával forgathatóan van ágyazva és hajtás révén a billenthetőtartókaron (19, 20) hosszirányban eltolhatóan van elrendezve. Atalálmány lényege, hogy mindkét motollafél (9, 10) a középsőelválasztási helyhez rendelt továbbítóelem révén üzemi helyzetbenformazáróan, azonban automatikusan oldhatóan egymássalösszekapcsolhatóan van kialakítva, és hogy a középső elválasztásihelyhez tartozó tartókarokon (19, 20) eltolható csúszópapucsokmechanikus, automatikus kapcsolaton kívüli helyzetbe hozhatókapcsolóelemek – a motollafelek (9, 10) üzemi helyzetében – egymáshozkapcsolhatóan vannak elrendezve. ŕ

Description

A találmány aratógép, különösen arató-cséplő gép billenthető részekből álló, legalább egy elválasztási hellyel rendelkező előtét-berendezéssel, ahol a billenthető részek legalább egyike egy tengely körüli munkahelyzetből szállítási helyzetbe billenthető, ahol a billenthető részek mindig egy motollaféllel rendelkeznek, amely homlokoldalával forgathatóan van ágyazva és hajtás révén a billenthető tartókaron hosszirányban eltolhatóan van elrendezve.
Ilyen típusú aratógép ismeretes a DE 38 30 908 Al számú leírásból. Egy vágóműként kialakított előtét-berendezés a két motollafélből képzett motollán kívül még egy kétrészes vágókéssel rendelkezik, valamint kétrészes behúzócsigával, amelyek a levágott terményt a középső tartományba szállítják, onnan egy ferde szállító révén a ferde szállítócsatomába juttatható. A két vágófélnek üzemi helyzetből szállítási helyzetbe történő billentésekor nő a két hajtott kerék tengelyének függőleges távolsága a keréktengelyhez. Ennek következtében a két késfél a vágófelek külső oldalán foglalnak helyet. Ebből következőleg a motollafelek forgástengelyei egymással mintegy párhuzamosak. A motollatartó karok billenthetősége és a motollafelek hosszirányú eltolhatósága szükséges ahhoz, hogy aratásnál a motolla be legyen állítva a vágókéshez képest, illetve különböző magasságokhoz hozzá legyen igazítva. Amennyiben a vágóművet üzemi helyzetből szállítási helyzetbe kell billenteni, akkor a motollát először a ferde szállítócsatoma irányában járatják, hogy a külső fogak semmiképpen sem álljanak túl a vágókéshez képest. Szokásos módon a motollát olyan közel, amint lehetséges, hozzájáratják a ferde szállítócsatornához. A motolla magassági állítása négy hidraulikus henger révén történik, amelyek mindig egy - egy motollatartó karon vannak csuklósán ágyazva. Abból a célból, hogy a csúszópapucsot a motollatartó karon el lehessen tolni, mindegyik csúszópapucson egy lineáris hajtómű van elrendezve, mégpedig hidraulikus henger formájában. A két motollafél hajtása az ismert arató-cséplő gépeknél mindig egy meghajtósorral történik.
Ennél az önmagában megfelelő kialakítású aratógépnél azonban igen nagy a konstrukciós ráfordítás, mégpedig különösen a két motollafél hajtása miatt, valamint a motollatartó karokon történő hosszirányú eltolhatóság miatt. Ez viszont nagyon nagy mértékben hátrányosan befolyásolja az ismert megoldások gazdaságosságát és használhatóságát.
A találmány feladata a bevezetőben említett típusú arató-cséplő gép oly mértékű továbbfejlesztése, hogy a konstrukciós ráfordítás a motollahajtás esetén és a csúszópapucsok hosszmozgatása esetén jelentős mértékben csökkenjen.
A találmány tehát aratógép, különösen arató-cséplő gép billenthető részekből álló, legalább egy elválasztási hellyel rendelkező előtét-berendezéssel, ahol a billenthető részek legalább egyike egy tengely körül munkahelyzetből szállítási helyzetbe billenthető, ahol a billenthető részek mindig egy motollaféllel rendelkeznek, amely homlokoldalával forgathatóan van ágyazva és hajtás révén a billenthető tartókaron hosszirányban eltolhatóan van elrendezve.
A találmány szerint a kitűzött feladatot azáltal oldjuk meg, hogy mindkét motollafél a középső elválasztási helyhez rendelt továbbítóelem révén üzemi helyzetben formazáróan, azonban autotovábbítóelem révén üzemi helyzetben formazáróan, azonban automatikusan oldhatóan egymással összekapcsolhatóan van kialakítva és, hogy a középső elválasztási helyhez tartozó tartókarokon eltolható csúszópapucsok mechanikusan, automatikusan kapcsolaton kívüli helyzetbe hozható kapcsolóelemek a motollafelek üzemi helyzetében egymáshoz kapcsolhatóan vannak elrendezve.
A vágóműfelek elválasztási helyének tartományában lévő továbbítóelemek és így a motollafelek elválasztási helyének tartományában lévő továbbítóelemek révén elmarad a motollafelek számára szolgáló hajtási lánc. így számos alkatrész és szerkezeti rész elmarad, illetve azok megtakaríthatók. Mivel a továbbítóelemek formazáróan kapcsolatban állnak, a két motollafél szinkronfütása biztosított. Mivel ezek automatikusan és oldhatóan kapcsolhatók egymáshoz, kezelőjének nem kell külön műveleteket, vagy munkát végeznie, ha a vágóművet üzemi helyzetből szállítási helyzetbe, vagy fordítva kell billenteni. Ugyanez érvényes az egymással összekapcsolandó csúszópapucsokra is a vágómű elválasztási helyénél. Mivel ezek a csúszópapucsok viszonylag kis távolságban fekszenek egymástól és egymással össze vannak kapcsolva, ugyanazt a mozgást végzik a motollatartó karok hosszirányában. Ezáltal a lineáris hajtómű, például egy hidraulikus henger elmarad.
A továbbítóelemek egy igen előnyös, egyszerű kialakítása azáltal jön létre, hogy a továbbítóelemeket több, az egymással kapcsolt motollafelek forgástengelyétől azonos távolságban álló csapok alkotják, amelyek a vágóműfelek üzemi helyzetében egymást átfedik. Azáltal, hogy a csapok így vannak elrendezve, célszerű lehet, azokat egy fazék alakú házban elrendezni, amely mindig a másik vágómű felé nyitott. A házaknak különböző átmérőjük lehet és így ezek egymásba járathatok. A csapok révén igen egyszerű módon lehet a kapcsolást és a szétkapcsolást megvalósítani. Azonkívül előnyös, ha a csapok szabad végeiken csúccsal rendelkeznek, ezáltal a homlokélek nem tudnak egymáshoz érintkezni.
A két csúszópapucsnak a vágómű elválasztási helye tartományában történő formazáró összekapcsolására egyszerű szerkezeti megoldás adódik, ha a két csúszópapucs kapcsolóelemei legalább egy, hozzá tartozó motollafél forgástengelyével tengelyesen párhuzamos és a csúszópapucsba helyezett csappal és a másik csúszópapucson kialakított furattal rendelkezik, amelybe a csap a vágóműfelek üzemi helyzetében benyúlik. Két csúszópapucs összekapcsolása és szétkapcsolása szintén automatikusan történik és így a gépkezelőnek nincs szüksége külön műveleteket végezni. Ezen merev kapcsolat révén a csúszópapucsok egyikéhez nincs szükség külön lineáris hajtóműre, így hidraulikahengerre. Ezáltal az egy lineáris hajtóművel, azaz hidraulikus hengerrel eltolható motollafél a szállítási helyzetben megfelelő módon biztosítva van és az egyik, a meghajtott csúszópapucs által magával vitt csúszópapucs egy billent2
HU 221 377 Β1 hető kilincs révén és a kilincs által megfogott ütköző révén biztosítva van. Mivel a csúszópapucs által átfogott motollatartó kar része mindegyik általa elfoglalható billentési helyzetben többé - kevésbé döntve van a talajhoz képest, ezért biztosítani kell a motolla helyzetét a henger mentes tartókaron szállítási helyzetben is. Ezért célszerű a motollatartó karon az ütköző és a billenthető kilincset a megfelelő csúszópapucson elrendezni.
Abból a célból, hogy a két motollafélen a belső fogak közötti távolság a lehető legkisebb méretre legyen redukálva, célszerű, hogy a két középső motollatartó kar megfelelő saját kialakításuk és a csúszópapucsok kialakítása révén a motollafelek üzemi helyzetében egymás fölött feküdjenek. (5. ábra) Ezáltal optimálissá válik a növényeknek a vágómű-elválasztási helyek tartományában történő behúzása.
A találmányt részletesen kiviteli példa kapcsán, a rajzok alapján ismertetjük, ahol egy előtét-berendezésként kialakított, lényegében függőleges tengely körül billenthető vágóművet mutatunk be. Azonban a találmány semmi esetre sincs erre a megoldásra korlátozva, hanem más billenthető előtétekre is vonatkozik, például egymás fölé billenthető vágóművekre, vagy olyan megoldásokra, amelyek billenthető pickuppal vannak ellátva.
A rajzokon az
1. ábra a találmány szerinti berendezés egy kiviteli példájának homloknézete, ahol a vágómű közbenső helyzetben van, a
2. ábra az 1. ábra szerinti vágómű sematikus felülnézete, annak üzemi helyzetében, a
3. ábra a 2. ábra szerinti vágómű sematikus felülnézete, annak szállítási helyzetében, a
4. ábra a 3. ábrának megfelelő homloknézet, nagyobb léptékben, az
5. ábra a 2. ábra szerinti V-V vonal mentén vett metszet, amely a motollafelek és a csúszópapucsok kapcsolását szemlélteti, a
6. ábra a két csúszópapucs kapcsolását és biztosítását szemlélteti alulnézetben, a
7. ábra egy mechanikusan biztosított csúszópapucsot szemléltet metszetben, míg a
8. ábra a 7. ábrának megfelelő felülnézet.
Az 1. ábrán sematikusan bemutatott vágómű a bal oldali 1 vágóműfélből és a jobb oldali 2 vágóműfélből áll, amely vágómű egy részletesen nem ábrázolt aratócséplő gép homlokoldalán van elrendezve, mint előtétberendezés. Az arató-cséplő gép előrehaladási irányában nézve a bal oldali 1 vágóműfél a jobb oldalon és a jobb oldali 2 vágóműfél a bal oldalon fekszik. Az 1 és 2 vágóműfelek mindegyike egy-egy 3, 4 vágóműteknővel, azokban ágyazott és forgathatóan meghajtott 5, 6 behúzó csigaféllel, valamint két 7, 8 késéllel rendelkezik. Mindegyik 1, 2 vágóműfél egy 9, 10 motollaféllel rendelkezik, amelyek a jobb ábrázolhatóság céljából csak pontvonalkázott körrel vannak jelölve és így csak homlokfelületeik vannak szimbolizálva. A 2. ábrán látható üzemi helyzetben az 5, 6 behúzó csigafelek a 7, 8 késfelek és a 9,10 motollafelek egymással össze vannak kapcsolva. A 9, 10 motollafelek kapcsolását még részletesen az 5., 6. ábrákon magyarázzuk. Mindegyik 1, 2 vágóműfél egy szögben megtört 11, 12 tartókaron van felfüggesztve. Ezen tartókaroknak az f, 2 vágóműfelekkel ellentétes végei egy függőleges tengely körül forgathatóan egy arató-cséplő gép 13 ferde szállítócsatornáján vannak ágyazva. A másik végükön viszont forgathatóan a 3, 4 vágóműteknők felső széleivel vannak forgathatón összekapcsolva. A két, 1, 2 vágóműfélből álló vágómű így egy középső elválasztási hellyel rendelkezik, ahol ezen elválasztási helyen két, 14,15 sarokpánt van a felek összekapcsolására. Egy 16 dugattyú-henger egység segítségével lehet a vágóműfeleket, vagy a 2. ábra szerinti üzemi helyzetből a 3. ábra szerinti szállítási helyzetbe, vagy fordítva, szállítási helyzetből üzemi helyzetbe billenteni. A 11, 12 tartókarok, amelyek a 14, 15 sarokpántok által meghatározott 17 függőleges tengely révén és a 16 dugattyú-henger egység révén úgy vannak kinematikusán kialakítva, hogy ellentétes irányban 90°-os billenőmozgást tudnak az 1, 2 vágóműfelek egymással szemben végezni. A 9, 10 motollafelek homlokoldalon szögben hajlított 18, 19, 20, 21 motollatartó karon vannak ágyazva. A 18, 19,20,21 motollatartó karokon 22,23, 24,25 csúszópapucsok vannak eltolhatóan elrendezve (3. ábra), amit később még részleteiben ismertetünk. A 18,20 motollatartó karokon elrendezett 22, 24, 25 csúszópapucsok eltolására ezek a papucsok mindig egy 26 dugattyúhenger egységhez vannak kapcsolva. A 19 motollatartó karon elrendezett 23 csúszópapucsot az üzemi helyzetben szomszédosán fekvő 20 motollatartó kar 24 csúszópapucsa viszi magával, amit szintén majd részletesen magyarázunk. A motolla, illetve a két 9, 10 motollafél elbillentéséhez egy hajtott kerékkel tengely párhuzamos tengely körül a 18 és 21 motollatartó karokon egy 27 dugattyú-henger egység van elrendezve.
A 2. ábrán sematikusan a vágómű felülnézetben látható. Ebben az állásban az 5., 6. behúzó csigafelek a 7, 8 késfelek a 9, 10 motollafelek egy vonalban fekszenek. A kiviteli példánál a 9 motollafelet a meghajtott 10 motollafél még később ismertetett módon forgatja, illetve forgatás céljából és/vagy eltolás céljából viszi magával.
A 2. ábra továbbá szemlélteti, hogy ebben a helyzetben a 14, 15 sarokpántok által meghatározott függőleges, vagy közel függőleges billenési tengely 13 ferde szállítócsatoma befutóoldalának tartományában áll. Amennyiben a két 1, 2 vágómű felet vízszintes, illetve közel vízszintes síkban a 3. ábra szerinti szállítási helyzetbe kívánjuk billenteni, 16 dugattyú-henger egységet nyomás alá helyezzük úgy, hogy annak dugattyú rúdja elmozdul. A véghelyzetben ezután a 7, 8 késfelek a külső oldalon merőlegesen állnak a munkahelyzetükre. Ezen billentőmozgás révén a 14, 15 sarokpántok révén meghatározott tengely előretolódik, azaz előző helyzetéhez képest távolságban helyezkedik el, hogy így az 1, 2 vágóműfelek szélességének megfelelő hely álljon rendelkezésre. Az 1, 2 vágóműfeleknek üzemi helyzetbe történő visszabillentésekor a 16 dugattyú-henger egységet ellentétes értelmében kell nyomás alá helyezni. A 2. és 5. ábrák szemléltetik, hogy a 19, 20 motollatartó ka3
HU 221 377 Bl rok üzemi helyzetben egymás fölött fekszenek. Ezáltal a vágómű elválasztási helyének tartományában elérhető, hogy a 9, 10 motollafelek középső homlokfelületei közötti rés viszonylag kicsi.
A 4. ábra az 1 és 2 vágóműfeleket szállítási helyzetben szemlélteti, mégpedig elölnézetben. Ez abból adódik, hogy a két 19, 20 motollatartó kar két, egymással tompaszöget bezáró szárból van kialakítva. Amellett ezen tartókarok egyik szára mindig párhuzamos, vagy közel párhuzamos a 3,4 vágómű teknő mindenkori felének felső élével. Ezekre a szárakra vannak a 23, 24 csúszópapucsok felhelyezve. A mögöttük fekvő 18,21 motollatartó karokra a hozzájuk tartozó 22, 25 csúszópapucsok vannak felhelyezve. A forgástengelyhez hozzárendelt és szögben futó szárak állnak a 27 dugattyúhenger egységgel kapcsolatban, hogy a 9, 10 motollafeleket magassági irányban állítsák. A 4. ábra szemlélteti, hogy ennél a kiviteli példánál csak a jobb oldali 20 motollatartó karra felhelyezett 24 csúszópapucs kapcsolódik egy 26 dugattyú-henger egységhez. Ezzel a 26 dugattyú-henger egységgel lehet a 10 motollafelet a ΙΟ’-vel jelölt pontvonalkázottan ábrázolt helyzetébe járatni. Amellett a 24 csúszópapucsot az ábrázolt 24’ helyzetébe mozdítjuk el. A 22, 23, 24, 25 csúszópapucsok úgy vannak kialakítva, hogy rajtuk a 9, 10 motollafelek ágyazására szolgáló helyek is ki vannak alakítva. A két 23, 24, csúszópapucs 28, 29 továbbítóelemekkel vannak ellátva, amelyek még a később ismertetett módon üzemi helyzetben egymásba kapaszkodnak. így a bal oldali 9 motollafél számára különleges hajtómű elmaradhat. Amellett elmarad az eltoláshoz szükséges dugattyú-henger egység is. A 28, 29 továbbítóelemek úgy vannak kialakítva, hogy azok automatikusan egymásba kapaszkodnak és mindenféle beavatkozás nélkül egymástól elválaszthatók. A 26 henger-dugattyú egység nyomás alá helyezésével a 9 motollafél szinkron mozog a 10 motollaféllel.
Az 5. ábra az egymással forgástovábbítóan, valamint eltolhatóan összekapcsolt 9, 10 motollafelek elválasztási helyét szemlélteti. Az ábrázolt kiviteli példánál a jobb oldali 10 motollafél részletesen nem ismertetett módon van meghajtva. A forgásakor a bal oldali 9 motollafelet magával viszi. A hajtás természetesen történhet a fordított módon. A 23, 24 csúszópapucsokon fazék alakú 30, 31 házak vannak felhelyezve, amelyek az egymás felé eső oldalaikon nyitottak. Ezen a házon belül 28, 29 továbbítóelemek vannak, amelyek az 5. ábrán látható üzemi helyzetben együttesen hatnak. Az ábrázolt kiviteli példánál a továbbítóelemek 28a, 29a csapokból állnak, amelyek azonos távolságra vannak a 9, 10 motollafelek forgástengelyétől. A kiviteli példánál mindegyik fazék alakú 30, 31 házban két, egymáshoz képest 180°-ban eltolt 28a, illetve 29a csap van elrendezve. A 28a és 29a csapok az egymás felé eső oldalaikon ki vannak hegyezve. így mindig biztosítva van, hogy soha nem ütköznek egymásnak, hanem egymást átfedik. Amennyiben ugyanis egymáshoz ütköznének, az 1, 2 vágóműfelek összejáratása üzemhelyzetben blokkolva lenne. Az 5. ábra továbbá megmutatja, hogy a két 19, 20 motollatartó kar, amelyek a vágómű elválasztási helyéhez vannak rendelve, üzemi helyzetben egymás fölött fekszenek. Mivel az ábrázolt kiviteli példánál csak a felső 20 motollatartó karra felhelyezett csúszópapucs van 26 dugattyú-henger egységgel mozgató kapcsolatban, a 24 csúszópapucson egy, az alsó 19 motollatartó kar felé nyúló 34 nyúlvány van rögzítve. Ez a 34 nyúlvány hordozza a fazék alakú 31 házat és hordoz egy, a másik 9 motollafél felé nyúló 35 csapot, amely az ábrázolt üzemi helyzetben a 19 motollatartó karra felhelyezett 23 csúszópapucs egy furatába kapaszkodik. Ezáltal a 26 dugattyú-henger egység nyomás alá helyezésekor a 23 csúszópapucs szinkronban a 24 csúszópapuccsal, elmozdításra kerül. A 35 csap szabad vége csúcsban van kiképezve, azért, hogy biztosítva legyen, hogy a 23 csúszópapucs mindkét egy vonalba eső furatába belekapaszkodjon.
A 6., 7. és 8. ábrából látható, hogy a továbbított 23 csúszópapucson egy billenthető 38 záróretesz van ágyazva, amely 33 rugó révén a reteszelőhelyzetébe automatikusan bebillen. A hozzá tartozó 19 motollatartó kar egy rögzített helyzetű 39 ütközővel rendelkezik, amely mögé tud a 38 záróretesz kapaszkodni, amikor a két, 9, 10 motollafél szállítási helyzetben van. A hajtott 10 motollafél rögzített helyzetű részén egy 41 kireteszelőcsap van elrendezve a 38 záróretesz számára, amely a 2., 5. és 6. ábrákon látható üzemi helyzetben a 38 záróretesz a 32 rugó hatása ellenében a motolla eltolhatóságát biztosító helyzetbe nyomja. Ez a 6. ábrán teljes vonallal van jelölve. A 22, 23, 24, csúszópapucsok és a 18,19, 20, 21 motollatartó karok közötti súrlódás kiküszöbölésére a 22, 23, 24, 25 csúszópapucsok felső és alsó felületei között 40 csúszódarabok vannak rögzítve, amelyek műanyagból lehetnek.
Az 1 és 2 vágóműfeleknek a 2. ábrán látható üzemi, illetve munkahelyzetből a 3. ábrán látható szállítási helyzetbe történő billentéséhez először a 9, 10 motollafelekből álló motollát kell visszajáratni, mégpedig az A előrehaladási iránnyal szemben nem ábrázolt vezetőkabin felé. Ez a 26 dugattyú-henger egység dugattyúrúdjainak bejáratásával történik. A két 9, 10 motollafelek eltolásához a találmány értelmében csak három dugattyú-henger egységre van szükség, mivel a magával vitt 9 motollafél (4. ábra) csak a külső oldalán van egy dugattyú-henger egységhez kapcsolva és középen a 10 motollaféllel áll mechanikus kapcsolatban, illetve van általa támasztva. A meghajtott 10 motollafél a formális munkahelyzetéből a 10’ helyzetébe kerül elmozdításra, miközben a 9 motollafelet szinkronban magával viszi. A 41 kireteszelő csap eközben a 38 záróreteszt a 32 rugó hatása ellenében nyomja a 6. ábrán teljes vonallal jelölt szabaddá tevő helyzetébe úgy, hogy az a helyhez kötött 39 ütköző mentén el tud haladni. Mihelyt egy olyan helyzetet elér, hogy a 39 ütköző mögött el tud billenni, azt a kezelőszemély számára egy 33 kapcsolóval jelzi, mégpedig ekkor egy 16 dugattyú-henger egységet működtethet, hogy az 1 és 2 vágóműfeleket a
3. ábrán látható szállítási helyzetbe bevezesse. Közvetlenül a billentési folyamat beindítása után a 38 záróretesz szabaddá válik a 41 kireteszelőcsaptól és így a
HU 221 377 Bl rugó hatására a 39 ütköző mögé ugrik. Ezáltal szétkapcsolt 1, 2 vágóműfeleknél a 9 motollafél eltolódása a 18,19 motollatartó karokon ki van küszöbölve. Azonkívül biztosított, hogy az 1, 2 vágóműfelek szállítási helyzetből munkahelyzetbe történő billentésekor fordított módon a 9, 10 motollafelek üzembiztosán összevezetésre kerülnek. Ehhez először a 16 henger-dugattyú egységet kell ellentétesen működtetni. Az 1, 2 vágóműfelek összekapcsolása után a 9,10 motollafeleket az A haladási iránnyal szemben az optimális munkahelyzetbe járathatjuk. A 41 reteszelőcsap a 38 záróreteszt kireteszelt állásban tartja. Előtétkészülékek esetén, amelyek többszörös billentési lehetőséggel rendelkeznek, a kapcsoló- és továbbítóelemek kialakítása a forgómozgás és lineármozgás továbbítására minden elválasztási és billentési helyen azonos.

Claims (7)

1. Aratógép, különösen arató-cséplő gép billenthető részekből álló, legalább egy elválasztási hellyel rendelkező előtét-berendezéssel, ahol a billenthető részek legalább egyike egy tengely körül munkahelyzetből szállítási helyzetbe billenthető, ahol a billenthető részek mindig egy-egy motollaféllel rendelkeznek, amely homlokoldalával forgathatóan van ágyazva és hajtás révén a billenthető tartókaron hosszirányban eltolhatóan van elrendezve, azzal jellemezve, hogy mindkét motollafél (9, 10) a középső elválasztási helyhez rendelt továbbítóelem (28, 29) révén üzemi helyzetben formazáróan, azonban automatikusan oldhatóan, egymással összekapcsolhatóan van kialakítva, és hogy a középső elválasztási helyhez tartozó motollatartó karokon (19,20) eltolható csúszópapucsok (23, 24) mechanikus, automatikus kapcsolaton kívüli helyzetbe hozható kapcsolóelemek
- a motollafelek (9, 10) üzemi helyzetében - egymáshoz kapcsolhatóan vannak elrendezve.
2. Az 1. igénypont szerinti arató-cséplő gép, azzal jellemezve, hogy a továbbítóelemeket (28, 29) több, az egymással kapcsolt motollafelek (9,10) forgástengelyétől azonos távolságban álló csapok (28a, 29a) alkotják, amelyek a vágóműfelek (1, 2) üzemi helyzetében egymást átfedik.
3. A 2. igénypont szerinti arató-cséplő gép, azzal jellemezve, hogy a csapok (28a, 29a) egy fazék alakú házban (30, 31) vannak elrendezve, amelyek mindig a másik vágóműfél (1, 2) felé nyitottak.
4. Az 1. igénypont szerinti arató-cséplő gép, azzal jellemezve, hogy a kapcsolóelem az elválasztási hely mindkét csúszópapucsa (23, 24) számára a hozzá tartozó motollafél (9, 10) forgástengelyével tengelypárhuzamosan álló, a csúszópapucson (24) elrendezett csapból (35) és a másik csúszópapucson (23) lévő furatból áll, amely furatba a csap (35) a két motollafél (9, 10), illetve vágóműfelek (1, 2) üzemi állásában benyúlik.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti aratócséplő gép, azzal jellemezve, hogy a lineáris hajtómű, előnyösen dugattyú-henger egység (26) által meghajtott csúszópapucs (23) a motollafelek (9, 10) szállítási helyzetében egy billenthető záróretesszel (38) és egy ütköző (39) által van biztosítva.
6. Az 5. igénypont szerinti arató-cséplő gép, azzal jellemezve, hogy a továbbított csúszópapucson (23) van a záróretesz (3) és a motollatartó karon (19) az ütköző (39) elrendezve.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti aratócséplő gép, azzal jellemezve, hogy mindkét középső motollatartó kar (19, 20) megfelelő kialakítás révén és a csúszópapucsok (23, 24) hozzájuk igazított kialakítása révén a motollafelek (9,10) üzemi helyzetében egymás felett fekszenek.
HU9700768A 1996-05-30 1997-04-17 Arató-cséplõ gép két félbõl álló vágómûvel HU221377B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19621656A DE19621656C2 (de) 1996-05-30 1996-05-30 Mähdrescher mit einem aus zwei Schneidwerkshälften bestehenden Schneidwerk

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9700768A2 HUP9700768A2 (hu) 1998-03-02
HUP9700768A3 HUP9700768A3 (en) 2000-03-28
HU221377B1 true HU221377B1 (hu) 2002-09-28

Family

ID=7795649

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700768A HU221377B1 (hu) 1996-05-30 1997-04-17 Arató-cséplõ gép két félbõl álló vágómûvel

Country Status (4)

Country Link
DE (1) DE19621656C2 (hu)
FR (1) FR2749128B1 (hu)
HU (1) HU221377B1 (hu)
IT (1) IT1291547B1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104969721A (zh) * 2015-07-02 2015-10-14 济南大学 可折叠的玉米割台及其对接机构
CN106829521A (zh) * 2017-01-24 2017-06-13 中储粮成都粮食储藏科学研究所 一种扒谷机的组合式绞龙扒头

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1507338C3 (de) * 1966-11-19 1978-07-13 Massey-Ferguson Industries Ltd., Toronto, Ontario (Kanada) Kupplung zum Verbinden des Weltenendes der querliegenden Antriebswelle eines Mähdrescher-Mähtisches mit dem Wellenende der parallelen Antriebswelle des Elevatorteils
DE3830908C2 (de) * 1987-09-14 1994-01-13 Claas Ohg Selbstfahrener Mähdrescher mit zweigeteiltem Schneidwerk
DE4136468A1 (de) * 1991-11-06 1993-05-13 Claas Ohg Selbstfahrender maehdrescher mit klappbarem schneidwerk
DE4138535A1 (de) * 1991-11-06 1993-05-13 Claas Ohg Selbstfahrender maehdrescher mit zweigeteiltem schneidwerk
FR2685162B1 (fr) * 1991-12-20 1994-02-11 Bourgoin Ets J Dispositif cueilleur repliable pour la recolte du mauis ou plantes similaires.

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9700768A3 (en) 2000-03-28
ITMI970842A1 (it) 1998-10-11
FR2749128A1 (fr) 1997-12-05
DE19621656C2 (de) 1999-09-09
FR2749128B1 (fr) 2001-01-19
HUP9700768A2 (hu) 1998-03-02
IT1291547B1 (it) 1999-01-11
DE19621656A1 (de) 1997-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2713691B1 (en) Pivoting action low profile sickle drive
JP2541634B2 (ja) コンバイン
US3683601A (en) Mowing mechanisms
JP2022110100A (ja) 草刈装置
EP2420127B1 (en) Spring assisted translating draper belt drive rollers for an agricultural harvesting machine
HU191690B (en) Corn harvester
JP2003339207A (ja) 輸送位置へ移動させる装置を備えた農業機械
US9743588B2 (en) Harvesting machine header connection
KR101643995B1 (ko) 콤바인
CN107439140B (zh) 联合收割机
HU204644B (en) Self-propelled combine
KR20150128548A (ko) 콤바인
HU221377B1 (hu) Arató-cséplõ gép két félbõl álló vágómûvel
JP4181182B2 (ja) 普通形コンバイン
US4270339A (en) Variable width tool attachment for use with a vehicle
CN115136784B (zh) 用于驱动联合收割机的割台的皮带传动装置
US10356976B2 (en) Drive arrangement for driving a cutter bar of a cutting mechanism
HU209807B (en) Agricultural machine with frontal or back tool
JP5632509B2 (ja) コンバイン
HU216487B (hu) Arató-cséplő gép
EP2225063B1 (en) Cutting unit for a cutting -off machine
US11641793B2 (en) Mowing machine comprising a cutterbar with a pivotable lateral section
NL1020147C2 (nl) Landbouwwerktuig.
HU211104B (en) Rotating mowing apparatus
EP4275476A1 (en) A driveline coupling mechanism for an agricultural harvester

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees