HU221106B1 - Process for making of cured ball-shaped polimerization product - Google Patents

Process for making of cured ball-shaped polimerization product Download PDF

Info

Publication number
HU221106B1
HU221106B1 HU9800856A HUP9800856A HU221106B1 HU 221106 B1 HU221106 B1 HU 221106B1 HU 9800856 A HU9800856 A HU 9800856A HU P9800856 A HUP9800856 A HU P9800856A HU 221106 B1 HU221106 B1 HU 221106B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tert
peroxy
weight
butyl
polymerization
Prior art date
Application number
HU9800856A
Other languages
English (en)
Inventor
Bloodworth Robert Dr
Halle Olaf Wolfskaul Dr
Luetjens Holger Dr
Podszun Wolfgang Dr
Struever Werner Dr
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of HU9800856D0 publication Critical patent/HU9800856D0/hu
Publication of HUP9800856A2 publication Critical patent/HUP9800856A2/hu
Publication of HUP9800856A3 publication Critical patent/HUP9800856A3/hu
Publication of HU221106B1 publication Critical patent/HU221106B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/12Polymerisation in non-solvents
    • C08F2/16Aqueous medium
    • C08F2/18Suspension polymerisation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • C08F4/28Oxygen or compounds releasing free oxygen
    • C08F4/32Organic compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Polymerization Catalysts (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás térhálósított, golyó formájúpolimerizátumok előállítására szuszpenziós polimerizálással a)98,6–99,6 tömeg% monomer, b) 0,2–0,4 tömeg% térhálósító és c) 0,2–1,0tömeg% polimerizációs iniciátor keverékéből, melynek soránpolimerizációs iniciátorként legalább egy alifás peroxi-észtertalkalmaznak. A találmány kiterjed a fenti eljárással előállítotttérhálósított polimerizátumokra, melyek duzzadási indexe 5–10, és azoldható részek mennyisége legfeljebb 5 tömeg%. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás térhálósított, golyó formájú polimerizátumok előállítására, amelyek nagy duzzadóképességgel rendelkeznek és kevés oldható részt tartalmaznak. Az eljárás során polimerizációs iniciátorként peroxi-észtert használunk.
Az utóbbi időben nő a lehetőleg egységes szemcseméretű (továbbiakban monodiszperz) ioncserélők jelentősége, mivel a monodiszperz ioncserélőkből álló ágy kedvező hidrodinamikai tulajdonságai sok felhasználási területen gazdasági előnyöket eredményez. A monodiszperz ioncserélők a monodiszperz gyöngypolimerizátumok funkciós csoportokkal történő ellátásával állíthatók elő.
A monodiszperz gyöngypolimerizátumok előállításának egyik lehetséges módja az úgynevezett „seed/feed”-eljárás, melynek során egy monodiszperz polimerizátumot (mag) monomerben duzzasztanak, és ezt polimerizálják. A seed/feed-eljárást ismerteti például az EP 98 130 és EP 101 943 számú irat.
A mag polimereknek nagy duzzasztási indexszel kell rendelkezni ahhoz, hogy a seed/feed-eljárás során nagy mennyiségben felvegyék az adagolt monomert. A duzzadási index (a német Quellungsindex alapján rövidítve QI) a duzzadt polimer térfogatának és a nem duzzadt polimer térfogatának hányadosa. A duzzadási index ismert módon a térhálósító mennyiségével szabályozható: a kevés térhálósító nagy duzzadási indexet eredményez és fordítva. így például a 0,2-0,5 tömeg% divinil-benzollal térhálósított sztirolpolimerek duzzadási indexe toluolban 5-10. A kismértékben térhálósított mag polimer azonban viszonylag nagy mennyiségű nem térhálósított, oldható polimert tartalmaz. A nem térhálósított, oldható polimerek mennyisége a mag polimerben több szempontból nem kívánatos:
1. A duzzadt mag polimerizálását megzavarhatja, hogy a hozzáadott monomer által a magból kioldott polimerrészek a szemcséket összetapasztják.
2. A funkciós csoportoknak az ioncserélő előállításához szükséges bevitelét megnehezítheti, hogy a kioldott polimerrészek feldúsulnak a funkciós csoportok bevitele során alkalmazott reakcióelegyben.
3. A végtermék (ioncserélő) jelentős mennyiségű oldható polimert tartalmazhat, ami az ioncserélő nem kívánatos kilúgozásához vezethet.
A találmány feladata olyan térhálósított, golyó formájú polimerizátum kidolgozása, amely nagy duzzadóképességgel és kevés oldható komponenssel rendelkezik.
Azt találtuk, hogy a kevés térhálósítót tartalmazó, és ennek megfelelően nagy duzzadóképességű polimerek akkor tartalmaznak kevés polimer részt, ha az előállításuk során iniciátorként peroxi-észtert használunk.
A találmány tárgya tehát eljárás térhálósított, golyó formájú polimerizátumok előállítására szuszpenziós polimerizálással
a) 98,6-99,6 tömeg%, előnyösen 98,6-99,6 tömeg% monomer,
b) 0,2-0,4 tömeg%, előnyösen 0,2-0,4 tömeg% térhálósító és
c) 0,2-1,0 tömeg% polimerizációs iniciátor keverékéből, ahol a %-os mennyiségi adatok az a)-c) komponensek össztömegére vonatkoznak, melynek során c) polimerizációs iniciátorként legalább egy alifás peroxi-észtert használunk.
A találmány értelmében a) monomerként molekulánként egy gyökösen polimerizálható C=C kettős kötést tartalmazó vegyületek használhatók. Ebbe a csoportba tartozó előnyös vegyületek az aromás monomerek, például a benzol és a naftalin vinil- és vinilidénszármazékai, így vinil-naftalin, vinil-toluol, etilsztirol, α-metil-sztirol vagy klór-sztirol, előnyösen sztirol; valamint nem aromás vinil- és vinilidénvegyületek, így akrilsav, metakrilsav, 1-8 szénatomos akrilsav-alkil-észter, 1-8 szénatomos metakrilsav-alkil-észter, akrilnitril, metakrilnitril, akrilamid, metakrilamid, vinilklorid, vinilidén-klorid és vinil-acetát. A nem aromás monomereket előnyösen kis mennyiségben, így az aromás monomerre vonatkoztatva 0,1-50 tömeg%, elsősorban 0,5-20 tömeg% mennyiségben használjuk. A legtöbb esetben azonban kizárólag aromás monomert alkalmazunk.
A találmány értelmében b) térhálósítóként olyan vegyületek alkalmazhatók, amelyek molekulánként két vagy több, előnyösen kettő-négy gyökösen polimerizálható kettős kötést tartalmaznak. Példaként említhető a divinil-benzol, divinil-toluol, trivinil-benzol, divinilnaftalin, trivinil-naftalin, dietilénglikol-divinil-éter, oktadién-1,7, hexadién-1,5, etilénglikol-dimetakrilát, trietilénglikol-dimetakrilát, trimetilol-propán-trimetakrilát, allil-metakrilát és metilén-N,N-biszakrilamid. Térhálósítóként előnyösen alkalmazható a divinil-benzol. A legtöbb felhasználási területen megfelel a kereskedelmi forgalomban kapható divinil-benzol minősége, amely a divinil-benzol-izomerek mellett etil-vinil-benzolt is tartalmaz.
A találmány értelmében c) alifás peroxi-észterként alkalmazhatók például az I, II vagy III általános képletű vegyületek, a képletekben
R1 jelentése 2-20 szénatomos alkilcsoport vagy legfeljebb 20 szénatomos cikloalkilcsoport,
R2 jelentése 4-12 szénatomos elágazó szénláncú alkilcsoport,
L jelentése 2-20 szénatomos alkilcsoport vagy legfeljebb 20 szénatomos cikloalkiléncsoport.
I általános képletű alifás peroxi-észterként előnyösen alkalmazható például a terc-butil-peroxi-acetát, terc-butil-peroxi-izobutirát, terc-butil-peroxi-pivalát, terc-butil-peroxi-oktoát, terc-butil-peroxi-2-etil-hexanoát, terc-butil-peroxi-neodekanoát, terc-amil-peroxineodekanoát, terc-amil-peroxi-pivalát, terc-amilperoxi-oktoát, terc-amil-peroxi-2-etil-hexanoát és tercamil-peroxi-neodekanoát.
II általános képletű alifás peroxi-észterként előnyösen alkalmazható például a 2,5-bisz(2-etil-hexanoilperoxi)-2,5-dimetil-hexán, 2,5-dipivaloil-2,5-dimetilhexán és 2,5-bisz(2-neodekanoil-peroxi)-2,5-dimetil-hexán.
III általános képletű alifás peroxi-észterként előnyösen alkalmazható például a di-terc-butil-peroxi-azelát és di-terc-amil-peroxi-azelát.
HU 221 106 Β1
A szuszpenziós polimerizálás fogalma alatt olyan eljárást értünk, melynek során egy monomer fázist, amely a monomerben oldható iniciátort tartalmaz, egy, a monomerrel lényegében nem elegyedő fázisban oszlatunk el cseppek formájában, és hőmérséklet-emelés és kevertetés közben kikeményítjük. A szuszpenziós polimerizálás további részletei megismerhetők például C. E. Schildknecht: Polymer Processes, Interscience Publishers Inc., New York, 1956, 69-109. oldal. A találmány értelmében a monomerrel lényegében nem elegyedő fázisként előnyösen vizes fázist használunk.
A találmány szerinti megoldás egyik előnyös megvalósítási módja során az a) vinil aromásból, b) térhálósítóból és c) alifás peroxi-észterből álló keveréket mikrokapszulázzuk.
A mikrokapszulázáshoz az ilyen célra ismert anyagokat alkalmazzuk, melyekre példaként említhetők a poliészterek, természetes és szintetikus poliamidok, poliuretánok és polikarbamidok. Természetes poliamidként különösen jól alkalmazható a zselatin. Ezt elsősorban koacervátum vagy komplex koacervátum formájában alkalmazzuk. A találmány értelmében zselatintartalmú komplex koacervátum alatt elsősorban a zselatinból és szintetikus polielektrolitból álló kombinációt értjük. Szintetikus polielektrolitként alkalmazhatók például az olyan kopolimerizátumok, amelyek beépített egységként például maleinsavat, akrilsavat, metakrilsavat, akrilamidot vagy metakrilamidot tartalmaznak. A zselatintartalmú kapszulák a szokásos keményítőszerekkel, például formaldehiddel vagy glutáraldehiddel kikeményíthetők. A monomercseppek például zselatinnal, zselatintartalmú koacervátummal vagy zselatintartalmú komplex koacervátummal történő kapszulázását ismerteti az EP 46 535 számú irat. A szintetikus polimerekkel végzett kapszulázás módszerei ismertek. Jól alkalmazható például a fázishatár-kondenzáció, melynek során egy, a monomercseppekben oldott reakcióképes komponenst (például izocianátot vagy savkloridot) egy második, a vizes fázisban oldott reakcióképes komponenssel (például aminnal) reagáltatunk.
Az adott esetben kapszulázott monomercseppek átlagos szemcsemérete általában 10-1000 pm, előnyösen 100-1000 pm.
A találmány szerinti eljárás előnyösen alkalmazható továbbá monodiszperz, golyó formájú polimerizátumok, elsősorban az EP 46 535 számú iratban ismertetett polimerizátumok előállítására. A vizes fázis ebben az esetben előnyösen egy vagy több védőkolloidot tartalmaz. Védőkolloidként előnyösen alkalmazhatók a természetes vagy vízben oldódó polimerek, például zselatin, keményítő, poli(vinil-alkohol), poli(vinil-pirrolidon), poliakrilsav, poli(met)akrilsav és (met)akrilsav/(met)akrilsav-észter kopolimerek.
Különösen előnyösen alkalmazhatók a cellulózszármazékok, így cellulóz-észterek és cellulóz-éterek, például metil-hidroxi-etil-cellulóz, metil-hidroxi-propilcellulóz, hidroxi-etil-cellulóz és karboxi-metil-cellulóz. A zselatinnal vagy zselatintartalmú komplex koacervátummal kapszulázott monomercseppek polimerizálására védőkolloidként különösen előnyösen alkalmazható a zselatin. A védőkolloid alkalmazott mennyisége általában 0,02-1 tömeg%, előnyösen 0,05-0,3 tömeg% a vizes fázisra vonatkoztatva. A vizes fázis további komponensként ezenkívül egy pufferrendszert tartalmazhat. Előnyösen alkalmazhatók az olyan pufferrendszerek, amelyek a vizes fázis pHértékét a polimerizáció megkezdésekor 14-6, előnyösen 12-8 értékre állítják. Ilyen körülmények között a karbonsavcsoportokat tartalmazó védőkolloidok részben vagy egészben só formájában fordulnak elő. Pufferrendszerként különösen előnyösen alkalmazhatók a foszfátsók vagy borátsók. A foszfátsó és borátsó fogalmához a találmány értelmében hozzátartoznak a megfelelő savak és sók orto-formáinak kondenzációs termékei is. A foszfátsó, illetve borátsó koncentrációja a vizes fázisban általában 0,5-500 mmol/1, előnyösen 5-100 mmol/1.
A vizes fázis további komponensként oldott polimerizációs inhibitort tartalmazhat. Inhibitorként alkalmazhatók szervetlen vagy szerves anyagok. A szervetlen inhibitorokra példaként említhetők az átmeneti fémsók, így réz(II)-klorid, réz(II)-szulfát, vas(Ill)-klorid, vas(II)-szulfát, mangán(II)-klorid, valamint a nitrogénvegyületek, így hidroxil-amin, hidrazin, nátriumnitrit és kálium-nitrit. A szerves inhibitorokra példaként említhetők a fenolos vegyületek, így hidrokinon, hidrokinon-monometil-éter, rezorcin, brenzkatechin, terc-butil-brenzkatechin, valamint fenol/aldehid kondenzációs termékek. Szerves inhibitorként alkalmazhatók továbbá nitrogéntartalmú vegyületek, például dietil-hidroxil-amin és izopropil-hidroxil-amin. Az inhibitor koncentrációja általában 5-1000 ppm, előnyösen 10-500 ppm, különösen előnyösen 20-250 ppm a vizes fázisra vonatkoztatva.
A monomer fázis térfogataránya a vizes fázisra vonatkoztatva általában 1:0,75-1:20, előnyösen 1:1-1:6.
A polimerizációs hőmérséklet az alkalmazott iniciátor bomláshőmérsékletéhez igazodik. Ennek értéke általában 50-150 °C, előnyösen 55-100 °C. A polimerizáció időtartama 0,5 óra és néhány óra közötti. Előnyösnek bizonyult, ha a hőmérsékletet adott program szerint változtatjuk, melynek során a polimerizálást alacsony hőmérsékleten, például 70 °C hőmérsékleten kezdjük, és a polimerizációs átalakulás előrehaladásával a reakció-hőmérsékletet fokozzuk.
A polimerizálás után a polimerizátum a szokásos módon, például szűréssel vagy dekantálással izolálható, és adott esetben egy vagy több mosás után szárítható.
A technika állásából nem ismert a találmány szerinti megoldáshoz közel eső módszer. Az EP 98 130 számú irat szerint a térhálósítót 0,1-3 tömeg% mennyiségben célszerű alkalmazni, de a példákban polimerizációs iniciátorként dibenzoil-peroxidot használnak. Az EP 101 943 számú irat szerint a térhálósító alkalmazott mennyisége 0,05-12,5 tömeg%, de a példákban terc-butil-peroxi-benzoátot alkalmaznak.
Javított nyomásstabilitással rendelkező ioncserélők előállításához a DE 2 827 475 számú irat szerint iniciá3
HU 221 106 Β1 torként peroxi-észtert vagy peroxi-karbonátot használnak. Az irat azonban nem említi, hogy a seed/feed-polimerizáláshoz magként alifás peroxi-észterrel előállított polimerek alkalmazhatók. Kismértékben térhálósított és ezzel egyidejűleg kevés extrahált komponenst tartalmazó polimer előállítása nem tűnt lehetségesnek. A fentieknek megfelelően, a találmány tárgyát képezik ezért az olyan térhálósított polimerek, melyek duzzadásindexe 5-10 (toluolban mérve sztirollal azonos duzzadási mutatók érhetők el), és amelyeknél az oldható részek mennyisége (tetrahidrofurános extrahálással mérve) legfeljebb 5 tömeg%.
A találmányt közelebbről az alábbi példákkal mutatjuk be anélkül, hogy az oltalmi kör a példákra korlátozódna.
A példákban az oldható részek meghatározásához 5-7 gyöngypolimerizátumot bemérünk egy extrahálótokba, és egy éjszakán keresztül Soxhlet-berendezésben 800 ml toluollal extraháljuk (fürdőhőmérséklet: 140 °C). Az extraktumot szűrőközegen szűrjük, és forgó vákuumbepárlóban mintegy 1 ml térfogatra bepároljuk. Ezután 300 ml metanollal hígítjuk, és forgó vákuumbepárlóban tömegállandóságig szárítjuk. Minden mintát két párhuzamos meghatározással vizsgálunk.
A gyöngypolimerizátum duzzadását toluolban (és részben ezenkívül THF-ben és sztirolban) szobahőmérsékleten vizsgáljuk. Ehhez 10 ml száraz, szitált gyöngypolimerizátumot 100 ml-es mérőhengerbe mérünk. A feltöltés térfogatának (Vo) és a bemért tömeg (m) hányadosa adja az ömlesztési térfogatot (Vö). A mérőhengert duzzasztószerrel 100 ml térfogatra feltöltjük, és 10-20 órán keresztül állni hagyjuk. Ennek során gyakran megrázzuk, és ügyelünk arra, hogy az adott esetben keletkező légbuborékok eltávozhassanak. A megduzzadt anyag térfogatát lemérjük, és ez adja a V, értéket. A V[ térfogat és a Vo térfogat aránya adja a duzzadási indexet (QI).
1. példa (összehasonlító példa)
Egy 3 1-es üvegreaktorba 1500 ml ionmentesített vizet töltünk, és ebben 10 g dinátrium-hidrogén-foszfátdekahidrátot, 0,03 g nátrium-nitritet és 3 g metil-cellulózt (Ty-lose MH 50) oldunk szobahőmérsékleten. Az oldathoz 350 fordulat/perc értéken történő kevertetés közben x g sztirol, y g kereskedelmi divinil-benzol (80% divinil-benzol és 20% etil-sztirol) és 5 g dibenzoil-peroxid (100%-os) keverékét adjuk. A reakcióedénybe 20 1/óra sebességgel nitrogént vezetünk. Az elegyet először 10 órán keresztül 75 °C hőmérsékleten, majd 1 órán keresztül 95 °C hőmérsékleten tartjuk, majd szobahőmérsékletre hűtjük. A szilárd anyagot szitán (50 pm lyukbőség) elválasztjuk, vízzel többször mossuk, és 75 °C hőmérsékleten szárítószekrényben szárítjuk. így 950 g gyöngypolimerizátumot kapunk, melynek átlagos szemcsemérete mintegy 250 pm.
A duzzadási indexet toluolban határozzuk meg 25 °C hőmérsékleten. Az oldható részeket tetrahidrofuránnal extraháljuk Soxhlet-extraktorban 6 órán keresztül.
Sztirol mennyisége (x) DVB mennyisége (y) Qi Oldható részek
1A 997 g 3g 9,5 16,8%
1B 996 g 4g 7,8 14,5
IC 995 g 5g 6,9 10,5
2. példa (találmány szerinti)
Az 1. példában leírt módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy dibenzoil-peroxid helyett terc-butilperoxi-2-etil-hexanoátot alkalmazunk. 955 g gyöngypolimerizátumot kapunk, melynek közepes szemcsemérete mintegy 250 pm.
Sztirol mennyisége (x) DVB mennyisége (y) Qi Oldható részek
2A 998 g 2g 8,6 4,5%
2B 997 g 3g 7,7 3,7%
2C 996 g 4g 7,1 2,5
3. példa (találmány szerinti)
Az 1. példában leírt módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy dibenzoil-peroxid helyett 2,5-bisz(2etil-hexanoil-peroxi)-2,5-dimetil-hexánt alkalmazunk, így 950 g gyöngypolimerizátumot kapunk, melynek átlagos szemcsemérete mintegy 250 pm.
Sztirol mennyisége (x) DVB mennyisége (y) Qi Oldható részek
3 997,5 g 2,5 g 7,8 4,4%
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (5)

1. Eljárás térhálósított, golyó formájú polimerizátumok előállítására szuszpenziós polimerizálással
a) 98,6-99,6 tömeg% monomer,
b) 0,2-0,4 tömeg% térhálósító és
c) 0,2-1,0 tömeg% polimerizációs iniciátor elegy éből, azzal jellemezve, hogy polimerizációs iniciátorként legalább egy alifás peroxi-észtert használunk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (I), (II) vagy (III) általános képletű alifás peroxiésztert alkalmazunk, a képletekben
R1 jelentése 2-20 szénatomos alkilcsoport vagy legfeljebb 20 szénatomos cikloalkilcsoport,
R2 jelentése 4-12 szénatomos elágazó szénláncú alkilcsoport,
L jelentése 2-20 szénatomos alkilcsoport vagy legfeljebb 20 szénatomos cikloalkiléncsoport.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a)-c) komponensek keverékét mikrokapszulázott formában alkalmazzuk.
HU 221 106 Β1
4. Az 1. igénypont szerint előállított térhálósított polimerizátum, melynek duzzadást indexe 5-10 (toluolban mérve) és az oldható részek mennyisége (tetrahidrofúrános extrahálással mérve) legfeljebb 5 tömeg%.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alábbi vegyületek közül megválasztott alifás peroxi-észtert alkalmazzuk:
terc-butil-peroxi-acetát, terc-butil-peroxi-izobutirát, terc-butil-peroxi-pivalát, terc-butil-peroxi-oktoát, tercbutil-peroxi-2-etil-hexanoát, terc-butil-peroxi-neodeka noát, terc-amil-peroxi-neodekanoát, terc-amil-peroxi pivalát, terc-amil-peroxi-oktoát, terc-amil-peroxi-2 etil-hexanoát, terc-amil-peroxi-neodekanoát, 2,5-bisz
5 (2-etil-hexanoil-peroxi)-2,5-dimetil-hexán, 2,5-dipiva loil-2,5-dimetil-hexán, 2,5-bisz(2-neodekanoil-peroxi) 2,5-dimetil-hexán, di-terc-butil-peroxi-azelát és di terc-amil-peroxi-azelát.
HU9800856A 1997-04-10 1998-04-09 Process for making of cured ball-shaped polimerization product HU221106B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19714827A DE19714827A1 (de) 1997-04-10 1997-04-10 Verfahren zur Herstellung vernetzter kugelförmiger Polymerisate

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9800856D0 HU9800856D0 (en) 1998-07-28
HUP9800856A2 HUP9800856A2 (hu) 1998-10-28
HUP9800856A3 HUP9800856A3 (en) 2000-03-28
HU221106B1 true HU221106B1 (en) 2002-08-28

Family

ID=7826021

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9800856A HU221106B1 (en) 1997-04-10 1998-04-09 Process for making of cured ball-shaped polimerization product

Country Status (6)

Country Link
US (2) US5932152A (hu)
EP (1) EP0870772A3 (hu)
JP (1) JPH10287705A (hu)
CZ (1) CZ109398A3 (hu)
DE (1) DE19714827A1 (hu)
HU (1) HU221106B1 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0964001A1 (de) * 1998-06-12 1999-12-15 Bayer Aktiengesellschaft Verfahren zur Herstellung mikroverkapselter Polymerisate
DE19826049A1 (de) * 1998-06-12 1999-12-16 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung vernetzter kugelförmiger Polymerisate
DE19837752A1 (de) * 1998-08-20 2000-02-24 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von lagerstabilen Saatpolymerisaten
DE19841510A1 (de) * 1998-09-11 2000-03-16 Bayer Ag Polymerisationsverfahren zur Herstellung vernetzter Copolymere
DE19852667A1 (de) * 1998-11-16 2000-05-18 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von monodispersen gelförmigen Kationenaustauschern
DE19852666A1 (de) * 1998-11-16 2000-05-18 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von monodispersen gelförmigen Anionenaustauscher
CN104603160B (zh) * 2012-06-10 2017-05-17 罗门哈斯公司 混合的盐悬浮聚合法以及由其制备的树脂和催化剂

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US32649A (en) * 1861-06-25 Improvement in machines for trimming teasels
GB1591924A (en) * 1976-10-25 1981-07-01 Berger Jenson & Nicholson Ltd Polymer aggregates
GB1602064A (en) * 1977-06-27 1981-11-04 Rohm & Haas Polymer beads
US4283499A (en) * 1978-10-13 1981-08-11 Rohm And Haas Company Resins
DE3031737A1 (de) * 1980-08-22 1982-04-01 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von perlpolymerisaten einheitlicher teilchengroesse
US4419245A (en) * 1982-06-30 1983-12-06 Rohm And Haas Company Copolymer process and product therefrom consisting of crosslinked seed bead swollen by styrene monomer
CA1207950A (en) * 1982-08-02 1986-07-15 William I. Harris Ion exchange resins
US4564644A (en) * 1982-08-02 1986-01-14 The Dow Chemical Company Ion exchange resins prepared by sequential monomer addition
USRE32649E (en) 1985-06-18 1988-04-19 The Procter & Gamble Company Hydrogel-forming polymer compositions for use in absorbent structures
US5047438A (en) * 1988-09-26 1991-09-10 Supelco, Inc. Porous rigid resins and process of preparation
DE69314606T2 (de) * 1992-12-10 1998-05-07 Mitsubishi Chem Corp Verfahren zur Herstellung eines kugelförmigen Ionen-Austauscherharzes
US5637627A (en) * 1992-12-10 1997-06-10 Mitsubishi Chemical Corporation Method for producing a spherical ion exchange resin

Also Published As

Publication number Publication date
US6060558A (en) 2000-05-09
HUP9800856A3 (en) 2000-03-28
JPH10287705A (ja) 1998-10-27
CZ109398A3 (cs) 1998-10-14
DE19714827A1 (de) 1998-10-15
EP0870772A3 (de) 1999-02-03
US5932152A (en) 1999-08-03
HU9800856D0 (en) 1998-07-28
EP0870772A2 (de) 1998-10-14
HUP9800856A2 (hu) 1998-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5244926A (en) Preparation of ion exchange and adsorbent copolymers
US5498678A (en) Suspension polymerization process for water-soluble monomers
CA1228695A (en) Copolymer process and product therefrom
US5068255A (en) Ion exchange resins prepared by sequential monomer addition
US3941724A (en) Production of amphoteric resins in a reaction medium comprising formic acid
JP2003301016A (ja) 単分散アニオン交換ゲルの製法および単分散アニオン交換ゲル
HU218091B (hu) Eljárás térhálósított polimerek előállítására
US4139499A (en) Thermally reversible amphoteric ion exchange resins of improved demineralization capacity
JP3888652B2 (ja) マイクロカプセルに封入されたポリマーの製造方法
JP2000140653A (ja) 単分散ゼラチン状アニオン交換体の製造方法
JPH0426321B2 (hu)
HU221106B1 (en) Process for making of cured ball-shaped polimerization product
MXPA00012167A (es) Procedimiento para la obtencion de polimeros en perlas, reticulados, monodispersados.
US4238569A (en) Preparation of hydrophilic material for gel chromatography
MXPA02004644A (es) Procedimiento para la obtencion de intercambiadores de cationes en forma de gel, monodispersados.
US6221287B1 (en) Process for the preparation of crosslinked spherical polymers
KR100579675B1 (ko) 단분산 젤라틴상 양이온 교환체의 제조방법
KR102014742B1 (ko) 혼합염 현탁 중합방법 및 그로부터 제조된 수지 및 촉매
US6251314B1 (en) Process for the preparation of microencapsulated polymers
JP2004518016A (ja) ゲル状陽イオン交換体の製造法
US20050046059A1 (en) Process for the preparation of non-microencapsulated monodisperse bead polymers
JP2614881B2 (ja) ボリマー粒子体の製造方法
US6025443A (en) Process for the production of spherical polymers
JPH0549337B2 (hu)
JPS625928B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees