HU216851B - Eljárás digitális frekvenciakorrekcióhoz többcsatornás átviteli eljárásnál - Google Patents

Eljárás digitális frekvenciakorrekcióhoz többcsatornás átviteli eljárásnál Download PDF

Info

Publication number
HU216851B
HU216851B HU9601998A HU9601998A HU216851B HU 216851 B HU216851 B HU 216851B HU 9601998 A HU9601998 A HU 9601998A HU 9601998 A HU9601998 A HU 9601998A HU 216851 B HU216851 B HU 216851B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
frequency
fourier transform
signal
digital
values
Prior art date
Application number
HU9601998A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT74334A (en
HU9601998D0 (en
Inventor
Michael Bolle
Original Assignee
Robert Bosch Gmbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robert Bosch Gmbh. filed Critical Robert Bosch Gmbh.
Publication of HU9601998D0 publication Critical patent/HU9601998D0/hu
Publication of HUT74334A publication Critical patent/HUT74334A/hu
Publication of HU216851B publication Critical patent/HU216851B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L27/00Modulated-carrier systems
    • H04L27/26Systems using multi-frequency codes
    • H04L27/2601Multicarrier modulation systems
    • H04L27/2647Arrangements specific to the receiver only
    • H04L27/2655Synchronisation arrangements
    • H04L27/2657Carrier synchronisation
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L27/00Modulated-carrier systems
    • H04L27/26Systems using multi-frequency codes
    • H04L27/2601Multicarrier modulation systems
    • H04L27/2626Arrangements specific to the transmitter only

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Digital Transmission Methods That Use Modulated Carrier Waves (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás digitális frekvenciakőrrekcióhőztöbbcsatőrnás átviteli eljárásnál. Az eljárás sőrán a vett jelet egyadőtt frekvenciával eltőlják az alapsávba, majd módősítőtt őűrier-transzfőrmációnak vetik alá. A Főűrier-transzfőrmációval átalakítőttjelből mérési adatőt határőznak meg, amely arányős az adőtt frekvenciaés a vivőjel közötti frekvenciaeltéréssel. Ezt a mér si adatőt aFőűrier-transzfőrmációnál figyelembe veszik, és így kiegyenlítődik afrekvenciaeltérés. ŕ

Description

A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU216 851 Β
A találmány tárgya eljárás digitális frekvenciakorrekcióhoz többcsatornás átviteli eljárásnál. Az eljárás során egy többcsatornás jelet sáváteresztő szűrésnek vetünk alá, majd adott frekvenciával való frekvenciakeverés után egy sáváteresztő tartományba toljuk el. Ezután digitális Fourier-transzformációt hajtunk végre, majd a Fourier-transzformációval átalakított jelet csatomadekódolásnak vetjük alá. A Fourier-transzformációval átalakított jelből egy vivőjel és a frekvenciakeveréshez alkalmazott frekvencia között frekvenciaeltérést határozunk meg.
Az US 5228025 számú szabadalmi iratból már ismert egy eljárás digitális frekvenciakorrekcióhoz többcsatornás átviteli eljárásnál, ahol a vett jelet sáváteresztő szűrőn szűrik, majd egy adott oszcillátorfrekvenciával való keverés révén frekvenciáját eltolják az alapsávba, végül szűrik, és digitálisan átalakítják. A digitális jelet ezután digitális Fourier-transzformációnak vetik alá, és kiadják a további dekódoláshoz. A pontos Fourier-transzformáció megköveteli annak az adófrekvenciának a pontos ismeretét, amellyel a vivőjelet kisugározzák, hogy erre ráhangolhassák az oszcillátorfrekvenciát. A digitális Fourier-transzformáció által kiadott jelnél vizsgálják a vivőjel vivőfrekvenciájának eltérését az adott oszcillátorfrekvenciához képest, és vezérlőértékeket határoznak meg, és ezek segítségétel hajtják végre az oszcillátor automatikus frekvenciakorrekcióját. Ily módon a vivőjel frekvenciája és az oszcillátor frekvenciája között lévő, a kiértékelt jelben felismerhető frekvenciaeltérést az oszcillátor utánszabályozásával korrigálják.
Találmányunk célja olyan eljárás, amelynél nincs szükség az oszcillátorfrekvencia automatikus frekvenciakorrekciójára, hanem a meghatározott frekvenciaeltolást közvetlenül a Fourier-transzformációnál vesszük figyelembe.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a meghatározott frekvenciaeltérésből egy módosított Fourier-transzformációhoz úgy számítunk értékeket, hogy a vivőjel és a frekvencia között lévő, a frekvenciakeveréshez alkalmazott frekvenciaeltérést módosított Fourier-transzformációval egyenlítjük ki.
A bevezetőleg leírt jellegű, ismert eljárással szemben a találmány szerinti elrendezés előnye, hogy többcsatornás átviteli eljárásnál a pontos frekvenciájú demodulációt egyszerűen és biztosan lehet végrehajtani.
A találmány szerinti eljárás egyik különösen előnyös továbbfejlesztésében a módosított diszkrét Fouriertranszformáció számításához egy gyors algoritmust alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárás további tökéletesítése azon alapszik, hogy egy táblázatból olvassuk ki a táblázatban tárolt, módosított forgatási tényezőket. Ily módon gyorsan és problémamentesen juthatunk hozzá a szükséges forgatási tényezőkhöz.
A találmány szerinti eljárás előnyösen alkalmazható a digitális rádióműsor-átvitelben.
Találmányunkat annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben, ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra egy többcsatornás átviteli eljárás vázlatos ábrázolása, a
2. ábra egy vevő többcsatornás átviteli eljáráshoz, a
3. ábra a forgatási tényezők meghatározására szolgáló eljárás vázlatos ábrázolása.
Az 1. ábra vázlatosan mutat egy digitális adatok átvitelére szolgáló eljárást, különösen mobil vevőknek szóló, nagy bitsebességű rádióműsor-átviteli eljáráshoz. Ezt az eljárást például digitális rádióműsor-szórás (DAB=digital aurai broadcasting) esetén az ortogonális frekvenciaosztó többcsatornás rendszer (OFDM = orthogonal frequency division multiplexing) szerinti többcsatornás átviteli eljárással végezzük. Ennél, ahogy az 1. ábrán látható, több CO, Cl, ..., Cn-1 jelcsatornát vezetünk hozzá párhuzamosan egy-egy 1 konvolúciós kóderhez. Az 1 konvolúciós kóder elvégzi a hozzávezetett jel konvolúciós kódolását. Ezután a csatornákat egy 2 idő-frekvencia részsávátváltásos kódolóegységhez vezetjük hozzá. A idő-frekvencia részsávátváltásos kódolóegység elvégzi a hozzávezetett jel idő- és frekvencia-részsávátváltásos kódolását. Az idő- és frekvencia-részsávátváltásos kódolásával megvalósítjuk a csatornák statisztikai függetlenségét a Rayleigh-folyamatokra és a csatorna jellemzőire vonatkozóan. Végül a különböző CO, Cl, ..., Cn-1 jelcsatornák jeleit egy 3 számítóegységben időmultiplex eljárásnak és vivőmodulációnak vetjük alá az ortogonális frekvenciaosztó többcsatornás rendszerrel (OFDM). Ily módon olyan jelet kapunk, amely időben egymásban lévő részekből áll, és több, különböző frekvenciájú vivőjele van.
A 3 számítóegységben az átvitt adatokhoz egy szinkronizálási szimbólumot illesztünk hozzá, amely lehetővé teszi annak az időnek, annak a frekvenciának és annak a fázisnak a meghatározását, amellyel a vett adatokat kisugározzuk. Ez az eljárás ismert, és például a DE 4128 713 számú szabadalmi iratban van leírva.
Ezután a vivőjeleket egy 4 átviteli úton visszük át egy vevőhöz. A vevőben szűrés, az 5 alapsávba való eltolás, 6 demoduláció, 7 idő-frekvencia részsávátváltásos dekódolás (azaz a részsávátváltásos kódolást megszüntetjük) és dekódolás (8 csatornadekóder) megy végbe.
A 2. ábrán egy vevő látható, amely egy különleges kiviteli alak segítségével, digitális frekvenciakorrekcióval hajtja végre a találmány szerinti eljárást.
A 16 antenna egy 9 sáváteresztő szűrővel van összekötve. A 9 sáváteresztő szűrő egy első 17 jelvezetéken át van a 10 keverővei összekötve. A 10 keverőhöz a hetedik 23 jelvezetéken át egy szabadonfutó 11 oszcillátor van csatolva. A 10 keverő kimenete a második 18 jelvezetéken át a 12 szűrő bemenetével van összekötve. A 12 szűrő kimenete a harmadik 14 jelvezetéken át a 25 A/D átalakító bemenetével van összekötve. A 25 A/D átalakító kimenete a kilencedik 19 jelvezetéken át a 15 Fouriertranszformációs egység bemenetével van összekötve. A 15 Fourier-transzformációs egység kimenete a negyedik 20 jelvezetéken át a 30 demodulációs és idő-frekvencia részsávátváltásos dekódolóegység bemenetéhez csatlakozik. A 30 demodulációs és idő-frekvencia részsávátváltásos dekódolóegység kimenete a 8 csatornadekóder bemenetéhez van vezetve. A negyedik 20 jelvezetéktől egy ötödik 21 jelvezeték vezet a 13 számítóegység beme2
HU 216 851 Β netéhez. A 13 számítóegység a nyolcadik 24 jelvezetéken át a 14 tárolóval van összekötve. A 13 számítóegység kimenete a hatodik 22 jelvezetéken át a 15 Fouriertranszformációs egység adatbemenetével van összekötve. A 2. ábra szerinti vevő a következőképpen működik:
A 16 antennán vesszük az időmultiplex eljárást és a modulációt végző 3 számítóegység által kiadott jelet, amely továbbadódik a 9 sáváteresztő szűrőre. A 9 sáváteresztő szűrő elvégzi a vett jel sáváteresztő szűrését, és a szűrt jelet továbbadja a 10 keverőre. A 10 keverőben a szűrt jel keveredik egy, all oszcillátor által adott frekvenciával, és így a vett jel frekvenciája eltolódik a sáváteresztő tartományba, rögzített távolságban a letapogatandó sáváteresztő jel közepes frekvenciájától. Az oszcillátor frekvenciája nagyjából megegyezik azzal a vivőfrekvenciával, amellyel a jel átvivődik. Az eltolt frekvenciájú jelet a 12 szűrőn szűrjük, majd A/D átalakítón digitalizáljuk. A digitalizált jelet, amely egy komplex alapjelet jelent, a 15 Fourier-transzformációs egységben digitálisan demodulációs folyamatnak vetjük alá Fourier-transzformáció formájában, amelynek során a vett jelből, amely több vivőjelből áll, adott vivőfrekvenciájú vivőjelet szűrünk ki. A 3 számítóegységben alkalmazott időmultiplex eljárásnak megfelelően a dekódolandó vivőjel szimbólumait egy időablak formájában vesszük figyelembe. Valamennyi szimbólumot Fouriertranszformációnak vetjük alá. A Fourier-transzformációval átalakított jeleket demodulációnak vetjük alá, és megszüntetjük az idő- és frekvencia-részsávátváltásos kódolást. Ezután a jeleket a 8 csatomadekóder dekódolja és kiadja. A 8 csatomadekóder előnyös módon SoftViterbi dekóderként van kialakítva. A Fourier-transzformációval átalakított vivőjeleket egyidejűleg ráadjuk a 13 számítóegységre. A 13 számítóegység a szinkronizálási szimbólum vizsgálatával meghatározza a vivőjel és az adott oszcillátorfrekvencia közötti Af frekvenciaeltérést, amellyel a 10 keverő a vett jelek frekvenciáját eltolja. A Af frekvenciaeltérésből számítjuk ki a forgatási tényezőket, amelyeket a 15 Fourier-transzformációs egységre adunk rá. A 15 Fourier-transzformációs egység a további Fourier-transzformációk elvégzésekor az új forgatási tényezőket veszi figyelembe. A frekvenciaeltérés meghatározásához más eljárások is alkalmazhatók.
A következőkben a 2. ábra alapján részletesebben magyarázzuk a diszkrét Fourier-transzformációt és a forgatási tényezők hatását. Az N hosszúságú xk sorozat diszkrét Fourier-transzformációját (DFT) a következő képlet adja:
N-l
X,= Σ xkexp(-j2ná/ZV), 1=0, ...,A-1 (1), k=0 ahol N egy rögzített állandó, k és 1 futóváltozók, amelyek értéke nullától N- 1-ig fut.
Az 1 képlet szerinti DFT számítása képezi a demodulációs folyamatot egy többcsatornás eljárásban, ha valamennyi vivőjel segédvivői között azonos a távolság, és ha négyszög alakú adóimpulzust alkalmazunk. Ez különösen ortogonális frekvenciaosztó többcsatornás rendszerre érvényes, amelyet például a következő publikáció ismertet: Alard: „Principles of Modulation and Channel Coding fór Digital Broadcasting fór Mobile Receivers (A moduláció és a csatornakódolás elvei mobil vevőknek szóló digitális műsorszóráskor)”, EBU Technical Review 224, p. 168-189., 1987.
A frekvenciaszabályozást szolgáló beavatkozószerv megvalósítása szükségessé teszi a komplex alapsávjel modulációját. A komplex alapsávjelet az xk letapogatási értékek írják le. A modulációhoz egy komplex s oszcillátoijelet alkalmazunk, amelyet az sk letapogatási értékek írnak le.
sk=exp(-j2npEóV), k=0, ..., A-l (2).
Itt p a normált frekvenciaeltérés: p=NAf/Fc, ahol Af a 11 oszcillátor frekvenciaeltérése a vett jel vivőfrekvenciájához képest. A k futóváltozó értéke O-tól N-l-ig fut, ahol N egy rögzített állandó. Fc a letapogatási sebesség a komplex alapsávban, azaz a 25 A/D átalakító letapogatási sebessége. A Af frekvenciaeltérést a vevőben a szinkronizálási szimbólum kiértékelésével nyerjük. A korrigált frekvenciájú alapsávjel xK letapogatási értékei a fenti képleteknek megfelelően az xK=sk-xk egyenlettel számíthatók.
A találmány szerinti eljárás alapgondolata, hogy a frekvenciakorrekció összeköthető a diszkrét Fouriertranszformáció számításával. Az így módosított diszkrét Fouriert-ranszformáció kiindulási értékei a következők :
N-l
Χι= Σ xkexp(-j2n(l+p)A/A), 1=0, ..., A-l (3), k=0 ahol 1 egy futóváltozó, amelynek értéke nullától N-1 -ig fut. Ha a diszkrét Fourier-transzformáció forgatási tényezőire a következő rövidítést alkalmazzuk:
WjV=exp(-j2jt/A) (4), akkor a (3) képlet a következőképpen írható le:
X,= σ’ XkW<J+p)k ,1=0,..., A-l (5).
k=0
A módosított diszkrét Fourier-transzformáció, amely a frekvenciakorrekció kivitelezéséhez szükséges, az eredeti diszkrét Fourier-transzformáció tói eszerint csak a forgatási tényezők megválasztásában különbözik.
Az 1 képletben leírt diszkrét Fourier-transzformáció helyett előnyös módon gyors algoritmusok alkalmazhatók. A következőkben módosított diszkrét Fourier-transzformációhoz is alkalmas, gyors algoritmusokat adunk meg.
A Radix 2 Fást Fouriertransformation (FFT=gyors Fourier-transzformáció) példáját vesszük. A megfontolások elvileg a gyors Fourier-transzformáció (FFT) számítására szolgáló más gyors algoritmusokhoz is alkalmazhatók. Egy Radix 2 algoritmus alkalmazásához az N-nek második hatványnak kell lennie, tehát az n=ld N kapcsolat minden N elemre érvényes, ahol ld a kettes alapú logaritmust jelenti. Ebben az esetben az (5) képlet a következő alakban írható le:
HU 216 851 Β
X,= σ' x2k W(v P)k + W^P σ' X2k^w«+P*, k=0 ’ k=0
1=0, ...,N’-1 (6),
Itt bevezettük az N’=N/2 rövidítést. A megmaradó X[ vivőamplitúdók (1=N’, ..., N-l) a 6 képletből már kiszámított részösszegekből a következő egyenlettel határozhatók meg:
Χν·+1= Σ x2kW^P)k+W^Nf X2k+lW<'^% k=0 k=0
1=0, ...,N’-1 (7).
A 6 és 7 egyenletek képezik a módosított diszkrét Fourier-transzformáció gyors számításának alapját. Ezeknek az összefüggéseknek az ismételt alkalmazásával az N hosszúságú, módosított diszkrét Fourier-transzformáció a 2 hosszúságú módosított diszkrét Fouriertranszformációhoz szolgáló elemi függvényekre, úgynevezett Butterflyokra vezethető vissza.
Megfelelő algoritmusokat például a következő publikáció ismertet Decimation-in-Time algoritmusokként: Brigham: „FFT - schnelle Fouriertransformation (FFT - gyors Fourier-transzformáció)”, Oldenburg, München, Wien, 1987. A különbség egyedül az alkalmazott forgatási tényezők más megválasztásában áll. Ennek az a nagy előnye, hogy a gyors Fouriertranszformáció (FFT) megvalósításához ismert hardver közvetlenül felhasználható feltéve, hogy a tárolt forgatási tényezők hozzáférhetők.
A következőkben a módosított diszkrét Fouriertranszformáció N-l forgatási tényezőinek hatékony meghatározását ismertetjük. Az N hosszúságú, módosított diszkrét Fourier-transzformáció számításához N-l különböző forgatási tényezőre van szükség, amelyek a következő összefüggéssel adhatók meg:
W‘l+P)2m , ahol m=0, ...,n-l és 1=0, ...,
2n-m-l_l (8), ahol m egy futóváltozó. Mivel a forgatási tényezők unimodulárisak, a megfelelő Θ fázisszöggel is leírhatók:
2ti
W<l+P)2m =exp(-jOlm), valamint 0lm=—2m(l+p) (9),
A különböző szögek hatékonyan számíthatók a következő rekurzív összefüggésekkel:
»l,m =2m01>0 (10),
h+i.o =θ],ο+2π/Ν mód 2π (11),
>o,o =2πρ/Ν (12).
A módosított diszkrét Fourier-transzformáció rögzített, pontos formátumban történő megvalósításakor a normált frekvenciaeltéréseket ehhez a formátumhoz kell illeszteni. Ha abból indulunk ki, hogy a ffekvenciakorrekció megvalósításához kér vivőjel között R számú kvantálási lépcső elegendő, akkor ezeknek a közbenső lépcsőknek a leírásához r= ldR bit szószélesség szükséges. Az R számnak tehát második hatványként kell meglennie. Ha a fent megadott θ fázisszöget a t=NR0/2n összefüggés szerint egész számokra képezzük le, akkor a következő rekurzív előírásokat kapjuk:
*I,m =2mt] θ (14), t|+]0 =tl,0+RmodNR (15), to.o =[PR] (16), ahol a szögletes zárójel a legközelebbi egész számú értékre való felkerekítést jelenti. Ennek az összefüggésnek a megvalósítása egy n+r bit szélességű akkumulátorral a 3. ábrán látható. A 36 bemenethez hozzávezetjük a kvantálási lépcsők számát jelentő R értéket, amely továbbadódik a 31 összeadó tagra. A 31 összeadó tag a 36 bemenettől hozzávezetett R értéket összeadja a 32 időkésleltető tagtól hozzávezetett értékkel. A 31 összeadó tag kimenete össze van kötve a 32 időkésleltető tag bemenetével. Ezenkívül a 31 összeadó tag kimenete egy első 37 kiadócsatomához és egy első 33 szorzótag bemenetéhez van vezetve. Az első szorzótag kimenete össze van kötve egy második szorzótag bemenetével és egy második 38 kiadócsatornával. A második 34 szorzótag kimenete egy harmadik 39 kiadócsatomával és egy további szorzótaggal van összekötve. Az m-edik 35 szorzótag az (m+l)-edik 40 kiadócsatornával van összekötve. A 32 időkésleltető tag egy második 41 bemenetén van egy kezdőérték. Az első, második, ... és m-edik 33, 34 és 35 szorzótagok 2 értékkel szoroznak. A 3. ábrán látható kapcsolást n+r hosszúságú adatszavakra alkalmazzuk. A 32 időkésleltető tag időkésleltetést hajt végre egy T időütemmel, amellyel a 33, 34, és 35 szorzótagok ütemezve vannak. Az akkumulátor 41 bemenetén az alaphelyzetet [pR] értékre állítjuk be. Felismerhető, hogy a frekvenciaeltérés kizárólag erre az alaphelyzet-beállító bemenetre megy be. A fázisakkumulátomak N/2 ütemet kell átfütnia, hogy generálni tudja az összes szükséges értéket. A 2-vel való szorzások egyszerű bit-shift műveletekként valósíthatók meg. A legközelebbi feldolgozólépésben a 37, 38, 39, 40 kiadócsatomák n + r bit szélességű t szavait az n+r-1 kis értékű bit levágásával 1 szóhosszúságúvá tesszük. A megfelelő értékeket a következőkben t-nek jelöljük, és egy koszinusz- és szinuszfüggvények értékeit tartalmazó táblázat címzésére szolgálnak. Tértéktartománya: 0, ..., 2V1. A módosított forgatási tényezőket Tértékeiből a következő képlettel kapjuk:
W<,l+P)2m =cos(2nT1>m/2v)-j sin(2riT1,m/2v) (17), úgyhogy a 17 képlet a t címektől függő táblázatos értékek számítási előírását jelenti. A szinusz- és koszinusz-függvény értékeit w szóhosszal helyezzük el a 14 tárolóban, amely hossznak meg kell egyeznie a jelszóhosszal. Az 1 címszóhossznak nagyobbnak kell len4
HU 216 851 Β nie, mint w. Jó eredmények érhetők el, ha v=w+4. A megvalósításnak ebben a formájában a táblázathoz a w szóhossznak 2V+I értékére van szükség. A szinusz- és koszinuszfüggvények szimmetriájának kihasználásával a táblázat bejegyzéseinek száma két 2V~' értékre csökkenthető, ahogy a következőkben megmutatjuk. Mindenekelőtt :
sin(0) = cos(9-7t/2) (18), úgyhogy sin(2K t[_m/2v=cos(2n(r, im-2v-2)/2v) (19).
Továbbá cos (0-Jt)=-cos(9) (20), tehát cos(2Kri,m/2'j=-cos(2n(tí>m-2vi)/2J (21).
Ezzel az elrendezéssel elérhető, hogy a w szóhosszúságú 2V 1 értékekkel rendelkező koszinuszfüggvényeknek összesen csak egy táblázatára van szükség. A koszinuszfüggvények a 14 tárolóban vannak elhelyezve, és a 13 számítóegység hívja le őket a hozzá tartozó koszinuszértékek címeit leíró t értékeken keresztül. A címeket egyszerű módon, a 3. ábrán látható eljárás segítségével, az akkumulátor alkalmazásával határozzuk meg. Ily módon a szükséges forgatási tényezők nagyon gyorsan megtalálhatók.
A találmány szerinti eljárást előnyös módon digitális rádióműsor-szórás (DAB) vételekor használjuk.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás ffekvenciakorrekcióhoz többcsatornás átviteli eljárásnál, amelynek során egy többcsatornás jelet sáváteresztő szűrésnek vetünk alá, majd egy adott frekvenciával való frekvenciáké verés után eltoljuk egy sáváteresztő tartományba, ezután digitális Fouriertranszformációt hajtunk végre, majd a Fourier-transzformációval átalakított jelet csatomadekódolásnak vetjük alá, és a Fourier-transzformációval átalakított jelből egy vivőjel és a frekvenciakeveréshez alkalmazott frekvencia között frekvenciaeltérést határozunk meg, azzal jellemezve, hogy a meghatározott frekvenciaeltérésből egy módosított Fourier-transzformációhoz úgy számítunk értékeket, hogy a vivőjel és a frekvencia között lévő, a frekvenciakeveréshez alkalmazott frekvenciaeltérést módosított Fourier-transzformációval egyenlítjük ki.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a módosított Fourier-transzformáció számításához gyors algoritmust alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a Fourier-transzformáció módosításához szükséges értékeket táblázatból olvassuk ki.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a címeket, amelyek alatt az értékeket eltároljuk a táblázatba, akkumulátor segítségével határozzuk meg.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a módosított Fourier-transzformációval végzett frekvenciakorrekciót digitális rádióműsor-szórás vételekor alkalmazzuk.
HU9601998A 1994-11-23 1995-11-08 Eljárás digitális frekvenciakorrekcióhoz többcsatornás átviteli eljárásnál HU216851B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4441566A DE4441566A1 (de) 1994-11-23 1994-11-23 Verfahren zur digitalen Frequenzkorrektur bei Mehrträgerübertragungsverfahren

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9601998D0 HU9601998D0 (en) 1996-09-30
HUT74334A HUT74334A (en) 1996-12-30
HU216851B true HU216851B (hu) 1999-09-28

Family

ID=6533871

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601998A HU216851B (hu) 1994-11-23 1995-11-08 Eljárás digitális frekvenciakorrekcióhoz többcsatornás átviteli eljárásnál

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5940406A (hu)
EP (1) EP0740869B1 (hu)
JP (1) JP3399541B2 (hu)
KR (1) KR100355137B1 (hu)
CN (1) CN1096767C (hu)
AU (1) AU690361B2 (hu)
BR (1) BR9506541A (hu)
CZ (1) CZ295650B6 (hu)
DE (2) DE4441566A1 (hu)
HU (1) HU216851B (hu)
TW (1) TW277187B (hu)
WO (1) WO1996016493A1 (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3348210B2 (ja) * 1996-04-08 2002-11-20 株式会社ケンウッド 復調器
DE19635444C2 (de) * 1996-08-31 1998-06-18 Rohde & Schwarz Rückkopplungsfreies Verfahren zur Demodulation von höherstufigen MQAM-Signalen ohne Kenntnis der übertragenen Symbole
DE69719336D1 (de) * 1996-09-02 2003-04-03 St Microelectronics Nv Verbesserungen bei, oder in bezug auf, mehrträgerübertragungssysteme
DE19738780A1 (de) * 1997-09-04 1999-03-11 Thomson Brandt Gmbh Verfahren und Schaltungsanordnung zur Korrektur von Phasen- und/oder Frequenzfehlern digitaler Multicarrier-Signale
JP2000269923A (ja) 1999-03-19 2000-09-29 Toshiba Corp 外部装置同期機能をもつofdm変調器
US6961369B1 (en) 1999-11-09 2005-11-01 Aware, Inc. System and method for scrambling the phase of the carriers in a multicarrier communications system
GB0012196D0 (en) * 2000-05-19 2000-07-12 Nokia Networks Oy Control circuitry
US20020160737A1 (en) * 2001-03-06 2002-10-31 Magis Networks, Inc. Method and apparatus for diversity antenna branch selection
US6957241B2 (en) * 2002-02-14 2005-10-18 Gallitzin Allegheny Llc FFT and FHT engine
US20040037366A1 (en) * 2002-08-23 2004-02-26 Magis Networks, Inc. Apparatus and method for multicarrier modulation and demodulation
US6990324B2 (en) * 2004-04-15 2006-01-24 Flarion Technologies, Inc. Methods and apparatus for selecting between multiple carriers using a single receiver chain tuned to a single carrier
US7684473B2 (en) * 2005-06-01 2010-03-23 Qualcomm Incorporated Receiver for wireless communication network with extended range
JP5335134B2 (ja) 2010-04-16 2013-11-06 日本電信電話株式会社 周波数オフセット推定方法および周波数オフセット推定装置
US8982972B2 (en) 2012-04-30 2015-03-17 Intel Mobile Communications GmbH Apparatus and method for processing an input signal
CN103595683B (zh) * 2013-11-19 2017-09-05 深圳市金频科技有限公司 多载波扩频通信的载波频率误差估算和补偿系统及方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9020170D0 (en) * 1990-09-14 1990-10-24 Indep Broadcasting Authority Orthogonal frequency division multiplexing
SG44771A1 (en) * 1991-02-28 1997-12-19 Philips Electronics Nv System for broadcasting and receiving digital data receiver and transmitter for use in such system
US5377232A (en) * 1992-01-09 1994-12-27 Cellnet Data Systems, Inc. Frequency synchronized bidirectional radio system
FR2693861A1 (fr) * 1992-07-16 1994-01-21 Philips Electronique Lab Récepteur de signaux à répartition multiplexée de fréquences orthogonales muni d'un dispositif de synchronisation de fréquences.
JP3074103B2 (ja) * 1993-11-16 2000-08-07 株式会社東芝 Ofdm同期復調回路
US5627863A (en) * 1994-07-15 1997-05-06 Amati Communications Corporation Frame synchronization in multicarrier transmission systems

Also Published As

Publication number Publication date
CZ204596A3 (en) 1997-04-16
JPH09508254A (ja) 1997-08-19
DE4441566A1 (de) 1996-05-30
CN1139502A (zh) 1997-01-01
WO1996016493A1 (de) 1996-05-30
JP3399541B2 (ja) 2003-04-21
HUT74334A (en) 1996-12-30
EP0740869A1 (de) 1996-11-06
EP0740869B1 (de) 2004-07-14
TW277187B (hu) 1996-06-01
AU3801195A (en) 1996-06-17
US5940406A (en) 1999-08-17
DE59510923D1 (de) 2004-08-19
CN1096767C (zh) 2002-12-18
KR100355137B1 (ko) 2003-01-06
CZ295650B6 (cs) 2005-09-14
BR9506541A (pt) 1997-10-28
HU9601998D0 (en) 1996-09-30
AU690361B2 (en) 1998-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU216851B (hu) Eljárás digitális frekvenciakorrekcióhoz többcsatornás átviteli eljárásnál
US8009764B2 (en) Method and apparatus for improving PAPR in OFDM or OFDMA communication system
US5687165A (en) Transmission system and receiver for orthogonal frequency-division multiplexing signals, having a frequency-synchronization circuit
EP2526667B1 (en) OFDM generation and reception
US7324601B2 (en) Coarse frequency synchronization method and apparatus in OFDM system
EP2245815B1 (en) Method and apparatus to cancel additive sinusoidal disturbances in OFDM receivers
CN102158454A (zh) 多载波数据传输系统中的ofdm生成装置
US20070165727A1 (en) Approximate linear FM synchronization symbols for a bandwidth configurable OFDM modem
US6590871B1 (en) Multi-carrier modulation apparatus and transmitter using the same
KR20060039602A (ko) 2n-포인트 및 n-포인트 fft/ifft 듀얼모드 장치
US20020083107A1 (en) Fast fourier transform processor using high speed area-efficient algorithm
US20080095273A1 (en) Fast Fourier Transformation (Fft) With Adaption Of The Sampling Rate In Digital Radio Mondiale (Drm) Receivers
US7593471B2 (en) Frequency combining apparatus and frequency combining method
US4660215A (en) Transmitter/receiver system
US8130876B2 (en) Method for receiving a multi-carrier signal, transmission method, corresponding receiver and transmitter
US6608532B2 (en) Circuit configuration for producing a quadrature-amplitude-modulated transmission signal
EP1554854A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur fehlerkorrektur von multiplex-signalen
KR100457925B1 (ko) 로그 변환과 선형 근사를 이용하여 주파수 오프셋을계산하는 방법
US20020061075A1 (en) Method of optimizing the performance of a mobile radio system transmitter
CN1839546A (zh) 具有多成像模式的数字射频收发机
KR100493269B1 (ko) 디지털티브이의자동주파수제어장치
JPH09102774A (ja) 自動周波数制御方法および装置
CN1196839A (zh) 采用分数n锁相环合成变频振荡信号的传输方法
KR100230847B1 (ko) 직교 주파수 분할 다중화 수신 시스템

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees