HU216349B - Hőextrudálással előállított, vízzel diszpergálható, granulált agrokémiai készítmények - Google Patents

Hőextrudálással előállított, vízzel diszpergálható, granulált agrokémiai készítmények Download PDF

Info

Publication number
HU216349B
HU216349B HU9600714A HU9600714A HU216349B HU 216349 B HU216349 B HU 216349B HU 9600714 A HU9600714 A HU 9600714A HU 9600714 A HU9600714 A HU 9600714A HU 216349 B HU216349 B HU 216349B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
urea
water
weight
extrusion
zone
Prior art date
Application number
HU9600714A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9600714D0 (en
HUT76001A (en
Inventor
Lionel Samuel Sandell
Robert David Wysong
Original Assignee
E.I. Du Pont De Nemours And Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by E.I. Du Pont De Nemours And Company filed Critical E.I. Du Pont De Nemours And Company
Publication of HU9600714D0 publication Critical patent/HU9600714D0/hu
Publication of HUT76001A publication Critical patent/HUT76001A/hu
Publication of HU216349B publication Critical patent/HU216349B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N25/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests
    • A01N25/12Powders or granules
    • A01N25/14Powders or granules wettable

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Glanulating (AREA)

Abstract

A találmány szerinti, hőextrűdálással előállítőtt granűlált agrőkémiaikészítmények, amelyek vízzel diszpergálhatók és vízben győrsanszétesnek, teljes tömegükre számítva (a) 0,01–80% mennyiségben egyvagy több hatóanyagőt; (b) 0,004–60% mennyiségben valamilyen bázist;(c) 5–95% mennyiségben karbamidőt; (d) 1–30% mennyiségben egy vagytöbb karbamidmódősító adalékanyagőt, ami (a) benzőlszűlfőnátők ésalkil-benzőlszűlfőnátők; (b) alkil-a-őlefinszűlfőnátők; (c)naftalinszűlfőnátők és alkil-naftalinszűlfőnátők; (d) a (c) szerintiszűlfőnátők főrmaldehiddel alkőtőtt kőndenzációs termékei; és (e) 3–20mől etilén-őxiddal etőxilezett 6–20 szénatőmős egyenes szénláncúalkőhől lehet; és (e) a 100%-hőz szükséges mennyiségben – adőttesetben – nedvesítőszer(eke)t, diszpergálószer(eke)t,csúsztatószer(eke)t, csőmósődásgátló szer(eke)t, kémiaistabilizálószer(eke)t és/vagy inert hí ítóanyagő(ka)t tartalmaznak. Atalálmány szerinti készítményeket úgy állítják elő, hőgy (a) atalálmány szerinti készítmények összetételének megfelelő összetételűelőkeverékeket 50–130 řC hőmérsékleten átsajtőlják egyextrűderszerszámőn vagy egy rácsszitán; és (b) az így előállítőttextrűdált szálak feldarabőlásával, összetörésével vagy átrőstálásávalgranűlátűmőkat képeznek. A találmány szerinti készítményeknek az azelőnyük, hőgy vízben győrsan szétesnek, és hősszabb ideig tárőlhatók,mint az eddig ismert hasőnló készítmények. ŕ

Description

A találmány mezőgazdasági szempontból hasznosítható hatóanyago(ka)t tartalmazó, vízzel diszpergálható, vizes közegben gyorsan széteső granulált készítményekre, valamint azok előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A vízzel diszpergálható granulált készítmények egyre népszerűbbek a mezőgazdaságban, így érdemes a korábban ismerteknél jobb készítményeket és gyártási eljárásokat kifejleszteni. A jelenleg alkalmazott granulálási eljárások többsége vizet igényel a granuláláshoz - ezeket a megoldásokat ezért általában nedvesgranulálásnak nevezik -, így a granulálás után szárítási műveletre van szükség a víz eltávolításához. A szárítás drága és időigényes művelet, amelynek végrehajtásakor por is képződhet. Előnyös lenne tehát, ha a granulálási víz felhasználása nélkül lehetne elvégezni.
A granulált agrokémiai készítményeket leggyakrabban úgy alkalmazzák, hogy a hatásos dózisnak megfelelő mennyiséget egy keverőtartályban vízzel hígítják, majd a hígított készítményt a kezelendő helyre rápermetezik. A granulátumoknak fontos jellemzője, hogy a permedében szétesve milyen gyorsan képződik belőlük felhasználásra kész diszperzió vagy oldat. Előnyös esetben a granulált készítmények gyorsan szétesnek.
A WO 92/15197. számú nemzetközi közrebocsátási iratban mezőgazdasági célra használható hatóanyagokat tartalmazó, vízzel diszpergálható granulált készítményeket ismertetnek, amelyek melegen extrudálva készülnek. A granulálási a hőre érzékeny komponensek megolvasztásával, víz hozzáadása nélkül hajtják végre, tehát szárításra nincs szükség. Az ilyen granulált készítményeknél azonban szükség van szétesést elősegítő adalékanyag bekeverésére, hogy a granulátum nagyságrendileg ugyanolyan hamar szétessék vízben, mint a nedves granulálással előállított granulált készítmények. A szétesést elősegítő adalékanyagok felhasználása azonban nehézségekkel jár együtt, mert ezek a komponensek nedvességre nagyon érzékenyek, és hajlamosak arra, hogy a gyártás és a tárolás során idő előtt reakcióba lépjenek. Ilyen adalékanyagokat tehát csak bizonyos korlátozással lehet felhasználni: külön óvó rendszabályokat kell betartani a készítmények kezelésénél, és a készítmények tárolhatósága korlátozott lehet.
A találmány kidolgozása során az eddig ismerteknél tökéletesebb, gyorsabban széteső és hosszabb ideig tárolható, szétesést elősegítő adalékanyagot nem tartalmazó granulált készítményeket állítottunk elő melegen végzett extrudálással.
A találmány tehát hőextrudálással előállított, vízzel diszpergálható, gyorsan széteső, mezőgazdasági célokra alkalmazható granulált készítményekre vonatkozik. A találmány szerinti készítmények teljes tömegükre számítva (a) 0,01-80% mennyiségben egy vagy több hatóanyagot;
(b) 0,004-60% mennyiségben valamilyen bázist;
(c) 5-95% mennyiségben karbamidot;
(d) 1 -30% mennyiségben egy vagy több karbamidmódosító adalékanyagot, ami (a) benzolszulfonátok és alkil-benzolszulfonátok;
(b) alkil-a-olefínszulfonátok;
(c) naftalinszulfonátok és alkil-naftalinszulfonátok;
(d) a (c) szerinti szulfonátok formaldehiddel alkotott kondenzációs termékei; és (e) 3-20 mól etilén-oxiddal etoxilezett 6-20 szénatomos egyenes szénláncú alkohol lehet; és (e) a 100%-hoz szükséges mennyiségben - adott esetben - nedvesítőszer(eke)t, diszpergálószer(eke)t, csúsztatószer(eke)t, csomósodásgátló szer(eke)t, kémiai stabilizálószer(eke)t és/vagy inért higítóanyago(ka)t tartalmaznak.
Előnyös esetben a hatóanyag mennyisége 0,03-70 tömeg%, a karbamid mennyisége 7-75 tömeg%, a karbamidmódositó adalékanyag mennyisége pedig 3-15 tömeg%.
Még előnyösebb esetben a hatóanyag mennyisége 10-65 tömeg%, és a karbamid mennyisége is 10-65 tömeg%.
Amint már említettük, a találmány tárgyát képezi a vízzel diszpergálható, gyorsan széteső, granulált agrokémiai készítmények előállítására alkalmas eljárás is, amely szerint (a) a találmány szerinti adott készítménnyel azonos összetételű, vízmentes elókeveréket 50-130 °C-on, de célszerűen 115 °C alatti hőmérsékleten átsajtoljuk egy extruderszerszámon vagy egy rácsszitán; és (b) az így előállított extrudált szálak feldarabolásával, összetörésével vagy átrostálásával granulátumokat formálunk.
A hatóanyag legalább egy peszticid vagy valamilyen más, a növényvédelemben használatos vegyi anyag. Különösen előnyösen alkalmazhatók a két hatóanyag keverékét magukban foglaló készítmények. Részletesebben kifejtve a hatóanyagok a herbicidek, a fungicidek, a baktericidek, az inszekticidek, a rovarok táplálékfelvételét megakadályozó szerek, az akaricidek, a miticidek, a nematocidok és a növénynövekedést szabályozó szerek közül kerülnek ki.
Amennyiben a készítmények savas hatóanyagot tartalmaznak, bázis hozzáadásával célszerű vízben oldható sót képezni. A herbicidek közül ilyen, sóképzéssel vízoldhatóvá tehető savas hatóanyagok közé tartozik például a glifozát, a 2,4-D és a szulfonil-karbamid. A bázis és a sóképző hatóanyag mólaránya legfeljebb 2:1, előnyös esetben (0,4:1)-(1,6:1), legelőnyösebb esetben pedig (0,8:1)-(1,2:1). A bázis mennyisége azonban rendszerint nem haladja meg a készítmény tömegének a 60%-át. Korlátozási szándék nélkül megemlítjük, hogy a megfelelő bázisok közé tartoznak az alkálifémek és az alkálifoldfémek oxidjai, hidroxidjai, foszfátjai, hidrogén-foszfátjai, szilikátjai, benzoátjai és borátjai. A felsoroltak közül célszerű a foszfátokat felhasználni.
A találmány szerinti készítmények összetételének ismertetésekor a (d) pontban szereplő komponenseket „karbamidmódositó adalékanyagokénak neveztük, mert ezek a komponensek a (c) pontbeli karbamiddal
HU 216 349 Β kombinálva új extrudálási segédanyagokat képeznek, amelyek lehetővé teszik, hogy az extrudálást a tiszta karbamid olvadáspontjánál - vagyis 132 °C-nál - sokkal alacsonyabb hőmérsékleten hajtsuk végre. Az extrudálást 115 °C alatti hőmérsékleten célszerű végrehajtani.
Az elmúlt évek során a vízzel diszpergálható granulátumokon alapuló készítmények egyre népszerűbbekké váltak, mert alkalmazásuk az agrokémiai készítmények más típusainak felhasználásával összehasonlítva bizonyos előnyökkel jár. A vízzel diszpergálható granulátumoknak nagyobb a tárolási és a szállítási stabilitásuk, mint a vizes szuszpenziókoncentrátumoké, amelyekből üledék válhat ki. A nedvesíthető porokkal összehasonlítva a granulátumokat könnyebben lehet kezelni és kimérni, és alkalmazásuk alig jár porképződéssel. Az oldószer bázisú készítmények - például az emulziókoncentrátumok és a szerves szuszpenziókoncentrátumok - kezelésével összefüggő, mérgeződésben, környezetkárosításban és kellemetlen szagokban megnyilvánuló problémákat is el lehet kerülni granulátumok alkalmazása esetén.
Vízzel diszpergálható granulátumból rendszerint úgy állítanak elő felhasználásra alkalmas készítményt, hogy a granulátumot keverőtartályban lévő vízzel összekeverve permetezhető oldatot vagy diszperziót készítenek. A diszpergált részecskék legnagyobb méretének nem szabad meghaladnia az 50 μιη-t, mert a nagyobb részecskék eltömhetik a szórófejet, és idő előtt kiülepedve a peszticid felhordását egyenetlenné teszik. Ezért van szükség arra, hogy a granulált készítmény gyorsan és teljes mértékben szétessék a hígításhoz felhasznált vízben. A leírásban az összes találmány szerinti granulált készítményt vízzel diszpergálható készítménynek nevezzük, noha vízzel felhígítva teljes mértékben fel is oldódhatnak.
A vízzel diszpergálható granulátumokból álló készítmények előállítására alkalmazott hagyományos nedves granulálási eljárások a következők lehetnek:
(1) víz bepermetezése fluidágyas vagy kádas granulálóberendezésbe;
(2) porlasztva szárítás;
(3) vízzel nedvesített paszta extrudálása; és (4) száraz állapotban végzett tömörítés.
A fluidágyas, a porlasztva szárításos és a kádas granulálással előállított granulátumok - amelyeknek az előállításához a granulálás során víz szükséges - vizet tartalmaznak, amelyet a továbbiakban el kell távolítani. Meg kell azonban jegyezni, hogy az ilyen módon előállított granulátumok általában gyorsan szétesnek a készítmény vízzel való hígításakor. A szétesést elősegítő adalékanyagot nem tartalmazó készítmények száraz állapotban való tömörítésével, valamint a pasztaextrudálással előállított granulátumok általában nem esnek szét gyorsan, és a pasztaextrudáláshoz is szükséges szárítási művelet.
A találmány vízzel diszpergálható, vízben nem pezsgő granulált készítményekre, valamint egy olyan eljárásra vonatkozik, amely szerint úgy állítunk elő ilyen készítményeket, hogy azok vízmentes előkeverékeit magasabb hőmérsékleten extruderszerszámon vagy rácsszitán sajtoljuk át, majd az extrudált anyag feldarabolásával, rostálásával vagy összetörésével olyan granulált készítményeket állítunk elő, amelyek vízben gyorsan szétesnek.
A találmány tárgyát képező eljárás szerint az adott készítmény komponenseinek az elegyítésével előkeveréket készítünk, amelyből kevertetéssel homogén keveréket állíthatunk elő. Az előkeveréket meg is őrölhetjük, hogy csökkentsük az átlagos részecskeméretet, illetve úgy is eljárhatunk, hogy a készítmény komponenseit külön-külön megőröljük, mielőtt az előkeveréket elkészítenénk belőlük.
Az előkeveréket betápláljuk vagy bemérjük egy hagyományos módon, például villanyárammal vagy gőzzel előzetesen felmelegített extruderbe. Extruderként megfelelnek az egycsigás és az ikercsigás modellek, valamint a hengeres csősajtoló prések (a radiális extruderek). A felsoroltak közül ikercsigás extrudereket célszerű alkalmazni. Az extrudálóberendezéseknek vannak bizonyos típusai - ilyen például a Califomia Pellet Mill -, amelyekben a felmelegítéshez szükséges hőenergiát a keletkező súrlódási hő szolgáltathatja. Úgy is eljárhatunk, hogy az előkeveréket az extrudálás előtt előmelegítjük, illetve az előkeverék egyes komponenseit összekeverésük előtt felmelegítjük. Előfordulhat, hogy egyes komponenseket nem célszerű az előkeverékbe belekeverni, hanem előnyösebb inkább őket az extruderbe külön-külön betáplálni.
Az extrudert felfütjük, és egyes részeit az adott előkeverék összetételének megfelelő hőmérsékleten tartjuk. Az extruder hengerében ugyanis rendszerint van néhány egymás után elhelyezkedő melegítőzóna, és ezekben a zónákban a hőmérsékletet különböző értékeken lehet tartani, az etetőgaratra jellemző mintegy 20 °C és a legmelegebb zónára jellemző legfeljebb 130 °C - célszerűen legfeljebb 115 °C - között. Az előkeverék összetételétől függ, hogy milyen hőmérsékletprofilt kell beállítani a henger hosszában. Az ezen a területen járatos szakemberek könnyen meg tudják határozni az egyes zónák megfelelő hőmérsékletét. Az extrudálást során nem szabad olyan magas hőmérsékleteket alkalmazni, amelyeknél a hatóanyag és a karbamid elbomolhat.
A felmelegített előkeveréket extruderszerszámon vagy rácsszitán sajtoljuk át. Célszerű olyan előkeverékeket alkalmazni, amelyeknek az extrudálásakor egyenletes ömledékáram halad át az extrudálószerszám lyukain. Az extrudálószerszámban lévő lyukak átmérője 0,25-7 mm, előnyös esetben 0,5-3 mm. Az összetételtől és az alkalmazott extruder típusától függően az extrudált anyag mindaddig recirkuláltatható, amíg az extruder egyenletes textúrájú szálakat sajtol ki. Ezt követően általában hagyjuk, hogy az extrudált anyag kihűljön, hogy megkeményedjék és kevésbé ragadjon, de a lehűtésre nincs minden esetben szükség. Olyan kompozíciókkal előnyös dolgozni, amelyek extrudálás után gyorsan megszilárdulnak és nem tapadnak, mert az ilyen kompozíciókból extrudált anyag könnyebben aprítható fel granulátumokká. Az extrudált szálak feldarabolásával, rostálásával vagy hengerlésével és ezt követő
HU 216 349 Β szitálásával granulátumokat állítunk elő. Bizonyos esetekben a szálak elég törékenyek ahhoz, hogy saját maguktól rövid darabokra töqenek.
A találmány szerinti készítmények (a) egy vagy több, mezőgazdasági szempontból hatásos anyagot;
(b) bázist;
(c) karbamidot;
(d) vízoldható formában egy vagy több, a szerves szulfonátok sói és az etoxilezett alkoholok közül kikerülő karbamidmódosító adalékanyagot; és (e) adott esetben egy vagy több más adalékanyagot tartalmaznak.
A mezőgazdasági szempontból hatásos anyagok közé tartoznak a herbicidek, a fungicidek, a baktericidek, az inszekticidek, a rovarok táplálékfelvételét gátló szerek, az akaricidek, a miticidek, a nematocidok, valamint a növényi növekedést szabályozó hatóanyagok. A hatóanyag vízben oldható vagy vízben oldhatatlan egyaránt lehet, de kémiailag stabilnak kell lennie az extrudálási hőmérséklet-tartományban. Előnyös, ha a hatóanyag olvadáspontja az extrudálási hőmérséklet felett van; alacsonyabb olvadáspontú hatóanyag is felhasználható, de ilyen esetben szükség lehet hordozóanyagra. Megfelelő hatóanyagok lehetnek például a következők [a kémiai elnevezésük a „The Pesticide Manual; Tenth Addition, Tomiin C., The Royal Society of Chemistry, Cambridge, 11. K. (1994) kézikönyvben található meg]:
- a herbicidek közül az acifluorfen, az azulam, az atrazin, a benzszulfúron-metil /metil-2-[[[{[(4,6,-dimetoxi-2-pirimidinil)-amino]-karbonil}-amino]szulfonil]-metil]-benzoát/, a bentazon, a bromacil, a bromoxinil, a hidroxi-benzonitril, a kloramben, a klorimuron-etil, a klóroxuron, a klórszulfúron, a klórtoluron, a cianazin, a dazomet, a dezmedifam, a dikamba, a diklobenil, a diklórprop, a difenamid, a dipropetrin, a diuron, a tiameturon, a fenak, a fenuron, a fluometuron, a fluoridon, a fomezafen, a glifozát, a hexazinon, az imazametabenz, az imazakvin, az imazetapir, az ioxinil, az izoproturon, az izouron, az izoxaben, a karbutilát, a lenacil, a MCPA, a MCPB, a mefenacet, a mefluidid, a metabenztiauron, a metanol, a metribuzin, a metszulfúron-metil /metil-2-[[{[(4metoxi-6-metil-l,3,5-triazin-2-il)-amino]-karbonil}amino]- szulfonil]-benzoát/, a monuron, a naftalam, a neburon, a nitralin, a norflurazon, az orizalin, a perfluidon, a fenmedifam, a pikloram, a prometrin, a pronamid, a propanil, a propazin, a pirazon, a rimszulfuron, a sziduron, a szimazin, a szulfometuronmetil, a tebutiuron, a terbacil, a terbutilazin, a terbutirin, atifenszulfuron-metil, atriklopir, a2,4-D, 2,4DB, a triaszulfuron, a tribenuron-metil, a trifluszulfuron, a primiszulfuron, a pirazoszulfuron-etil, a nikoszulfuron, az etametszulfuron-metil, a 2-[2,4-diklór-5[(2-propinil)-oxi]-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-1,2,4-triazolo[4,3-a]-piridin-3(H)-3-on], a metil-2-[[[[(4,6dimetoxi-2-pirimidinil)-amino]-karbonil]-amino]szulfonil-6-(trifluor-metil)-3-piridinkarboxilát nátrium-só, az N-[(4,6-dimetoxi-pirimidin-2-il)-aminokarbonil]-1 -metil-4-(2-metil-2H-tetrazol-5-il)-1 H-pirazol-5-szulfonamid] és az N-[(4,6-dimetoxi-pirimidin-2-il)-amino-karbonil]-1 -metil-4-(etoxi-karbonil)5-pirazol-szuIfonamid;
- fungicidek, mint például a karbendazim, a tiuram, a dodin, a kloroneb, a kaptán, a folpet, a tiofanát-metil, a tiabendazol, a klórtalonil, a diklorán, a kaptafol, az iprodion, a vinklozolin, a kazugamicin, a triadimenol, a flutriafol, a fluszilazol, a hexakonazol és a fenarimol;
- baktericidek, mint például az oxitetraciklin-dihidrát;
- akaricidek, mint például a hexatizox, az oxitiokvinox, a dienoklór és a cihexatin; valamint
- inszekticidek, mint például a karbofúrán, a karbaril, a tiodikarb, a deltametrin és a tetraklórvinfosz.
Hatóanyagként lehet alkalmazni a hatóanyagok sóit is.
Abban az esetben, ha a hatóanyag gyakorlatilag vízoldhatatlan
a) az extrudálási hőmérsékletnél magasabb olvadáspontúnak vagy lágyuláspontúnak kell lennie; vagy
b) olyan hordozóanyagának kell lennie, amelynek az extrudálási hőmérsékletnél magasabb az olvadáspontja vagy a lágyuláspontja.
Ha az előző két feltétel közül egyik sem teljesül, a hatóanyag szétkenődik és rosszul diszpergálódik, amikor a végterméket a permetezőberendezés tartályában vízzel hígítjuk.
Az előnyösen alkalmazható hatóanyag-kombinációk közé tartoznak a metszulfuron-metilnek klorimuron-etillel, benzszulfúron-metillel, propanillal, MCPA-val, 2,4D-vel, glifozáttal és/vagy triszulfuronnal képzett kombinációi. Ugyancsak az előnyös kombinációk közé tartoznak a benzszulfuron-metilnek propanillal, mefenacettel, N-[(4,6-dimetoxi-pirimidin-2-il)-amino-karbonil]-l-metil-4-(etoxi-karbonil)-5-pirazolszulfonamiddal és/vagy N-[(4,6-dimetoxi-pirimidm-2-il)-amino-karbonil]-1 -metil-4-(2-metil-2H-tetrazol-5-il)-lH-pirazol-5-szulfonamiddal képzett kombinációi. Legelőnyösebb a metszulfúron-metil és a benzszulfúron-metil kombinációját alkalmazni.
A találmány egyik előnyös megvalósítási módja szerint a felhasznált hatóanyag és valamennyi, adott esetben felhasznált adalékanyag vízoldható, tehát a végtermékként előállított granulált készítmény is vízoldható. Vízoldható granulált készítményeket azért előnyös előállítani, mert ilyen készítmények előállítása esetén az elókeveréket rendszerint nem szükséges külön megőrölni, tehát időt és költséget egyaránt meg lehet takarítani. Azt is meg kell jegyeznünk, hogy a teljes mértékben vagy főtömegükben vízoldható granulált készítmények rendszerint hamarabb szétesnek, mint a vízoldhatatlan komponenseket nagyobb mennyiségben tartalmazó granulált készítmények.
A találmány szerint valamilyen bázist alkalmazunk adalékanyagként, így az adott bázis jelenlétében a gyengén vízoldható hatóanyag vízoldhatóbbá válik. A bázis jelenlétében vízoldhatóbbakká váló hatóanyagok közé tartozik a herbicidek közül a glifozát, a 2,4-D, a bromoxinil és a szulfonil-karbamid. Különösen előnyösen alkalmazhatók a herbicideknek egy egész csoportját al4
HU 216 349 Β kotó szulfonil-karbamid-származék herbicidek, amelyek a
O
II
-so2nhcnI képlet szerinti funkciós csoportokat vagy azokhoz kémiai szempontból közel álló funkciós csoportokat tartalmaznak.
A megfelelő bázisok közül korlátozási szándék nélkül megemlítjük az alkálifémek és az alkáliföldfémek oxidjait, hidroxidjait, foszfátjait, hidrogén-foszfátjait, szilikátjait, benzoátjait és borátjait. A felsoroltak közül előnyös foszfátokat, leginkább di- és trinátrium-foszfátot, valamint di- és trikálium-foszfátot alkalmazni. A bázisokat a savas hatóanyagra vonatkoztatva legfeljebb 2:1 mólarányban célszerű felhasználni. Ammónium-karbonátot és -hidrogén-karbonátot, valamint alkálifém-karbonátot és -hidrogén-karbonátot kevésbé célszerű felhasználni, mert magasabb hőmérsékleteken az extrudálás során gáz - ammónia és szén-dioxid - keletkezhet belőlük.
A találmány szerinti készítmények egy új extrudálási segédanyagot tartalmaznak, amely karbamid és karbamidmódosító adalékanyag kombinációja. Karbamidmódosító adalékanyagként jól ismert, agrokemikáliák formálásához nedvesítőszerként és diszpergálószerként használatos anyagokat lehet felhasználni. Meglepetéssel tapasztaltuk, hogy ha ezeket az anyagokat karbamiddal kombináljuk, új extrudálási segédanyagok keletkeznek, amelyek lehetővé teszik, hogy a találmány szerinti extrudálási eljárást az önmagában alkalmazott karbamid olvadáspontjánál - vagyis 132 °C-nál - sokkal alacsonyabb hőmérsékleteken valósítsuk meg. A karbamidömledék önmagában nem hasznos extrudálási segédanyag, és az extrudálást nem célszerű a karbamid olvadáspontjához közeli hőmérsékleteken végezni.
A karbamidmódositó adalékanyagok közé tartoznak a következő szerves szulfonátok sói:
(a) benzolszulfonátok és alkil-benzolszulfonátok;
(b) alkil-a-olefmszulfonátok;
(c) naftalinszulfonátok és alkil-naftalinszulfonátok; és (d) a (c) szerinti szulfonátok formaldehiddel alkotott kondenzációs termékei.
Részletesebben kifejtve, az alkil-benzolszulfonátok olyan mono-, di- és triszubsztituált származékok lehetnek, amelyeknek az alkilcsoportja(i) egy szubsztituens esetén 1-20 szénatomos(ak), 2 és 3 szubsztituens esetén 1-6 szénatomos(ak) lehet(nek). Az alkil-a-olefmszulfonátok alkilcsoportja 10-20 szénatomos lehet. Az alkil-naftalinszulfonátok 1-6 szénatomos alkilcsoporttal egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan helyettesített származékok lehetnek. A szulfonátokhoz társuló kationok olyan, mezőgazdasági szempontból elfogadható kationok lehetnek, amelyek a szerves szulfonátokat vízoldhatókká teszik. A kation előnyös esetben nátriumkation vagy ammóniumkation. A szerves szulfonátok közül karbamidmódositó adalékanyagként az alkil-naftalinszulfonátok nátrium- és ammóniumsóit, az alkil-naftalinszulfonát/formaldehid kondenzátumok nátrium- és ammóniumsóit, valamint az előbb említett vegyületek keverékeit célszerű felhasználni.
Arra a következtetésre jutottunk, hogy a melegítés és a nyomás hatására eutektikus elegy képződik a karbamid és a karbamidmódositó adalékanyagként alkalmazott szerves szulfonát között. Az eutektikus elegy lágyuláspontja alacsonyabb, mint az elegyet alkotó bármelyik komponensé. Tapasztalataink szerint az eutektikus elegy képződése nem függ a maradékvíz koncentrációjától.
Karbamidmódositó adalékanyagként fel lehet használni olyan etoxilezett alkoholokat is, amelyek 6-20 szénatomos egyenes szénláncú alkoholokból és 1 mól alkoholra számítva 3-20 mól etilén-oxidból állíthatók elő. A HLB-érték előnyös esetben 8 és 17 között van. Legelőnyösebben azok az egyenes szénláncú alkoholetoxilátok használhatók fel, amelyek átlagosan 8-14 alkohol-szénatomot és 3-10 etilén-oxid-egységet tartalmaznak. A kereskedelmi forgalomban lévő egyenes szénláncú alkohol-etoxilátok bizonyos mennyiségben elágazó szénláncú vegyületeket is tartalmaznak. Az egyenes szénláncú vegyületek előnyös esetben 85 tömeg%-nál, még előnyösebb esetben pedig 90 tömeg%nál nagyobb mennyiségben vannak jelen. Tudomásunk szerint jelenleg a forgalomban lévő alkohol-etoxilátok közül a Vista Chemical cég Alfonic®-készítményei tartalmaznak legnagyobb koncentrációban lineáris vegyületeket.
Véleményünk szerint a karbamidmódositó adalékanyagként alkalmazott, a környezet hőmérsékletén cseppfolyós vagy lágy, pasztaszerű alkohol-etoxilátok klatrátkomplexeket képeznek a karbamiddal. Ezeket a komplexeket olyan módon állíthatjuk elő, hogy (1) az alkohol-etoxilátot - szükség esetén felmelegítve
- egy külön művelet keretében porrá őrölt karbamidra permetezzük, azzal összekeveqük, és a keveréket nyíróerők hatásának tesszük ki; vagy (2) az alkohol-etoxilátot - szükség esetén felmelegítve
- közvetlenül a karbamidot tartalmazó elókeverékre permetezzük, azzal összekeverjük, és a keveréket nyíróerők hatásának tesszük ki.
Ilyen megoldásokhoz megfelelő berendezés lehet a Littleford-keverőgép. A klatrát nemcsak extrudálási segédanyag szerepét tölti be, hanem úgy tűnik, hogy az extrudálószerszámon átáramló anyagáramot is egyenletesebbé teszi, továbbá csökkenti azt az időt, amelynek elteltével az extrudált szálak törékennyé válnak, így tehát az extrudálószerszám homlokfelületénél megkönnyíti a szálak feldarabolását. A találmány egyik előnyös megvalósítási módja szerint olyan készítményeket állítunk elő, amelyek karbamidmódositó adalékanyagként szerves szulfonátot és egyenes szénláncú alkohol-etoxilátot egyaránt tartalmaznak.
A találmány szerinti, karbamidalapú extrudálási segédanyagnak az az előnye az eddig használt, hőre lágyuló polimerekkel - például a polietoxilezett dinonilfenollal - szemben, hogy a találmány szerinti extrudálási segédanyag gyorsabban feloldódik vízben, így a felhasználásával olyan granulált végtermékeket lehet előállítani, amelyek vízben gyorsan szétesnek anélkül,
HU 216 349 Β hogy gázfejlesztő segédanyagot vagy más, a szétesést elősegítő szert kellene alkalmazni.
A találmány szerinti készítmények adott esetben tartalmazhatnak adalékanyagként a karbamidmódosító adalékanyagoktól eltérő nedvesítőszereket és diszpergálószereket is, továbbá csúsztatóanyagokat, csomósodásgátló szereket, kémiai stabilizátorokat és hígítóanyagokat. Az ezen a területen járatos szakemberek számára nyilvánvaló, hogy ezeket az adalékokat milyen alkalmazástechnikai célok elérése érdekében használjuk fel és milyen szempontok szerint válogatjuk ki őket.
A nedvesítőszerekre korlátozási szándék nélkül, példaként megemlítjük az alkil-szulfoszukcinátokat, a taurátokat, az alkil-szulfátokat, a foszfát-észtereket, a hármas kötést tartalmazó diolokat, az etoxi-fluorozott alkoholokat, az etoxilezett szilikonokat és az alkil-fenol-etoxilátokat, valamint a karbamidmódosító segédanyagként használatos szerves szulfonátokat és alkohol-etoxilátokat. Ha a karbamidmódosító segédanyagokon felül további nedvesítőszerre van szükség, azt legfeljebb mintegy 5 tömeg% mennyiségben célszerű alkalmazni.
Az alkalmazható diszpergálószerek közül korlátozási szándék nélkül említjük meg az - adott esetben polietoxilezett - ligninszulfonátok nátrium-, kalcium- és ammóniumsóit, a maleinsavanhidrid kopolimeijeinek nátrium- és ammóniumsóit, továbbá a kondenzált fenolszulfonsavak nátriumsóit, valamint a karbamidmódosító adalékanyagként alkalmazott naftalinszulfonát/formaldehid kondenzátumokat. Abban az esetben, ha a karbamidmódosító adalékanyagon felül további diszpergálószerre van szükség, annak koncentrációja legfeljebb mintegy 10 tömeg% lehet.
Korlátozási szándék nélkül megemlítjük, hogy csúsztatóanyagként használhatunk például poli(vinil-pirrolidon)-t, poli(vinil-alkohol)-t és poli(etilén-oxid)-ot. Ezeknek a polimereknek az átlagos molekulatömege meghaladja az 50000-t, a folyáspontjuk pedig legalább 98 °C. A csúsztatószerként alkalmazott polimerek nem úgy viselkednek, mint a felületaktív anyagok. Csúsztatószerként poli(etilén-oxid)-ot célszerű felhasználni. Csúsztatószereket - amennyiben alkalmazásukra szükség van legfeljebb mintegy 3 tömeg% mennyiségben foglalhatnak magukban a készítmények. Nagyobb koncentrációban nem kívánatos csúsztatószereket alkalmazni, mert hajlamosak arra, hogy lassítsák a granulátumok szétesését.
A fűtött raktárakban tárolt granulátumok „összeállásának” a megakadályozására alkalmas csomósodásgátló szerek közül - korlátozási szándék nélkül - megemlítjük a nátrium-foszfátokat, az ammónium-foszfátokat, a nátrium-acetátot, a nátrium-metaszilikátot, a magnéziumszulfátot, a cink-szulfátot, a kalcium-szulfátot, a magnézium-hidroxidot - mindezeket adott esetben hidrát formájában is lehet alkalmazni -, a vízmentes kalcium-kloridot, a molekulaszitákat, az alkil-szulfoszukcinátok nátriumsóit, a kalcium-oxidot, valamint a bárium-oxidot. A csomósodásgátló szereket - amennyiben szükség van rájuk - legfeljebb mintegy 10 tömeg% mennyiségben használjuk fel.
A hatóanyag tárolás közbeni bomlásának megakadályozására alkalmas kémiai stabilizálószerek közül korlátozási szándék nélkül - megemlítjük az alkálifoldfémek, valamint az átmenetifémek - például a magnézium, a cink, az alumínium és a vas - szulfátjait, a lítium-, a nátrium- és a kálium-foszfátokat, a kalciumkloridot, a kalcium-oxidot, valamint a bór-oxidot. A kémiai stabilizálószereket - amennyiben szükség van rájuk - legfeljebb mintegy 10 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk.
A találmány szerinti készítmények előállításához felhasznált hígítóanyagok vízoldhatóak és vízben oldhatatlanok egyaránt lehetnek. A vízben oldódó hígítóanyagok vízben gyorsan feloldódó sók, felületaktív anyagok vagy szénhidrogének lehetnek. Az alkalmas hígítóanyagok közül - korlátozási szándék nélkül megemlítjük a nátrium-szulfátot, a kálium-szulfátot, a magnézium-szulfátot, a cink-szulfátot, a nátrium-kloridot, a kálium-kloridot, a szorbitot, a nátrium-benzoátot, a laktózt, valamint az alkálifémek és az alkáliföldfémek foszfátjait. A vízben oldhatatlan hígítóanyagok közül ugyancsak korlátozási szándék nélkül - megemlítjük az agyagokat, a szintetikus szilícium-dioxidot és a kovakőben lévő szilícium-dioxidot, a kalcium-szilikátot, a magnézium-szilikátot, a titán-dioxidot, az alumíniumoxidot, a kalcium-oxidot, a cink-oxidot, a kalcium-karbonátot, a magnézium-karbonátot, a nátrium-szulfátot, a kálium-szulfátot, a kalcium-szulfátot, a bárium-szulfátot és az aktív szenet. A felsoroltak közül a vízoldható hígítóanyagokat célszerű alkalmazni. A hígítóanyagokat - amennyiben szükség van rájuk - legfeljebb mintegy 60 tömeg% mennyiségben alkalmazhatjuk.
A találmány szerinti, gázfejlesztő adalékot nem tartalmazó, melegen extrudált, granulált készítmények előnyei a következők:
(1) gyorsan szétesnek vízben;
(2) nem hajlamosak csomósodásra;
(3) szemcseméretük és térfogattömegük nem változik;
(4) a granulátumoknak jó a dörzsölőhatással szembeni ellenálló képessége;
(5) egyszerű módon, víz alkalmazása nélkül előállíthatok, és előállításukhoz nincs szükség szárítási műveletre; valamint (6) könnyen feldolgozhatok és hosszú ideig tárolhatók, mert nincsenek bennük gázfejlesztő adalékanyagok. A granulátumok szétesési sebességét egy 30,5 cm hosszúságú üvegcső-szerelvénnyel mérjük. Az üvegcső középen el van vágva, így két 15,25 cm-es félből áll. Mindkét fél egyik vége le van forrasztva, a másik nyitott - vége pedig simára van csiszolva. A két fél nyitott végébe egy 6 cm külső átmérőjű Viton „O”-gyűrű befogadására alkalmas horony van bemetszve. A csőszerelvény alsó felét megtöltjük 90 ml ionmentesített vízzel, az alsó fél felső végére ráhelyezett, félkör alakú, 0,84 mm-es lyukbőségű szitára pedig bemérünk 0,5 g granulátumot. (Úgy is eljárhatunk, hogy a granulátumot közvetlenül a csőszerelvény alsó felében lévő vízhez adagoljuk.) Az „Ο’’-gyűrűt belehelyezzük a csőszerelvény alsó felének a felső végén lévő horonyba. Ezt követően a csőszerelvény felső felének a hornyolt végét az „O”-gyű6
HU 216 349 Β rű fölé helyezzük, és a szerelvény két felét egy csőbilincs segítségével, vízzáró módon egymáshoz szorítjuk. A tömített szerelvényt középen egy „Roto-Torque” típusú, nagy terheléssel üzemeltethető rotátorhoz (Cole-Parmer Instrument Co.) erősítjük. A csőszerelvényt ezután 6 fordulat/min. fordulatszámmal addig forgatjuk körbe, amíg a minta a vízben teljes mértékben szét nem esik. A forgatás kezdetétől (vagy a mintának a vízhez való közvetlen hozzáadásától) a minta szétesésének a befejeződéséig eltelt időt feljegyezzük. Előnyös, ha a minta széteséséhez szükséges idő kisebb, mint 150 sec, még előnyösebb, ha kisebb, mint 120 sec. Ha hideg a víz - például 40 °C-os hosszabb - akár 5 perces - szétesési idő is elfogadható.
A csomósodásra (összetapadásra) való hajlamosságot a következő módon határozzuk meg. Egy rozsdamentes acélból készült, 0,9 mm vastagságú és 51 mm átmérőjű korongot egy 75 mm hosszú, 46,5 mm belső átmérőjű és 51 mm külső átmérőjű üveghenger aljához illesztünk és ott egy szigetelőszalaggal rögzítünk. A granulált készítményből bemérünk 20 g mennyiségű mintát a hengeres szerelvénybe. Az alsó korongon nyugvó minta felületét vízszintessé tesszük, és egy másik, 0,9 mm vastagságú és 44,5 mm átmérőjű rozsdamentes korongot helyezünk a granulátum tetejére. A felső korongra egy legfeljebb 45 mm átmérőjű, 400 g tömegű súlyt helyezünk, és az egész szerelvényt egy 54 °C-os szárítószekrénybe tesszük, és ott minden külső hatástól védve egy héten át tároljuk. A szerelvényt ezután kivesszük a szárítószekrényből, és a súly eltávolítása után hagyjuk, hogy a minta a környezet hőmérsékletére hűljön. Ezután az alsó korongot leszereljük a hengerről, miközben ügyelünk arra, hogy a mintát a lehető legkisebb mértékben mozgassuk. Abban az esetben, ha a minta szabadon áramlik ki a hengerből, úgy ítéljük meg, hogy a granulátumok nem hajlamosak összetapadásra. Ha a minta a hengerben marad, az összeállt darabot eltávolítjuk, sík felületre helyezzük, és egy egyélű borotvapengével felszerelt penetrométerrel meghatározzuk azt a legkisebb erőt, amely az összeállt „pogácsa” szélvágásához szükséges. Azok a készítmények fogadhatók el, amelyeknek a „pogácsái” 0,981 N-nál kisebb erővel szétvághatok. A szétvágáshoz szükséges erő előnyös esetben kisebb, mint 4,91 · 102 N. Legjobbak azok a készítmények, amelyek a vizsgálati időszak eltelte után szabadon áramlanak ki a hengerből.
A diszpergálási sebességet befolyásolja a granulált készítmények térfogattömege: minél nagyobb a térfogattömeg, annál lassabban esik szét egy adott készítmény. Az „érintetlen” készítmény térfogattömegét 50 vagy 100 cm3-es, skálabeosztással ellátott hengerben határozzuk meg.
A granulátumok összedörzsölődéséből származó kopás a 3 920442. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás 8. oszlopának az 5.-48. soraiban ismertetett módszer szerint határozható meg. Ennek a módszernek a módosításával az ipari gyártásból származó, például 74-2000 μ szemcseméretű készítmények mintái is vizsgálhatók. A 40%-nál kisebb kopási értékek elfogadhatók, a 30%-nál kisebb kopási értékek előnyösek.
A következő példák - amelyeket a találmány részletesebb ismertetése céljából közlünk - semmilyen vonatkozásban nem szolgáltathatnak alapot a találmány korlátozására.
A komponens megnevezése A példákban szereplő komponensek összetétele
Lomar® PW (Henkel Corp.) Naftalinszulfonsav-nátrium-só és formaldehid kondenzációs terméke (jelenleg Emery 5353 néven ismeretes)
Morwet® EFW (Witco Corp.) Alkil-naftalinszulfonsavnátrium-só és alkil-karboxilát elegye
Alkanol® XC (DuPont Co.) Alkil-naftalinszulfonsav- nátrium-só
Siponate® DS-10 (Rhone-Poulenc Co.) Dodecil-benzolszulfonsav- nátrium-só
Siponate® 301-10F (Rhone-Poulence Co.) Alkil-a-olefmszulfonát-nátrium- só
Tamol® SN (Rohm and Haas Co.) Naftalinszulfonsav-nátrium-só és formaldehid kondenzációs terméke
Polyox® WSR N-750 (Union Carbide Corp.) Poli(etilén-oxid)
Alfonic® 1412-60 (Vista Chemical Co.) Etoxilezett, egyenes szénláncú alkohol CH3(CH2)xCH2(OCH2CH2)nOH, ahol x= 10-12; n=7 (átlagos értékek)
1. példa
Ezzel a példával egy karbamidmódosító adalékanyagként naftalinszulfonát és formaldehid kondenzációs termékét, valamint alkil-naftalinszulfonátot tartalmazó, gyorsan diszpergálódó, extrudált készítmény előállítását mutatjuk be, amely megközelítően 1:1 mólarányban tartalmaz bázisként dikálium-hidrogén-foszfátot és savas hatóanyagként metszulfuron-metilt.
500 g előkeveréket állítottunk elő a továbbiakban felsorolásra kerülő komponensekből. A komponenseket összekevertük, majd a keveréket átengedtük egy MikroPulverizer kalapácsos malmon. A megőrölt előkeveréket lassan beadagoltuk egy 25,4 mm-es, 24:1 L/D-arányú hengerrel és 3:1 kompresszióarányú csigával működtetett egycsigás Wayne-extruderbe. Az extruder a henger hosszában három elektromos futőzónával, valamint az extruderszerszámnál egy elektromos futószalaggal rendelkezett. A henger végéhez közel egy mechanikus vagy elektronikus nyomásjelző műszer volt felszerelve, így mérni lehetett az extruderszerszám közelében a hidraulikus nyomást. A henger végének a közelében egy hőmérséklet mérésére alkalmas szonda is el volt helyezve, így az ömledék hőmérsékletét köz7
HU 216 349 Β vétlenül az extruderszerszám előtt meg lehetett határozni.
Az előkeveréket olyan extruderszerszámon sajtoltuk át, amelyben nyolc, körben elhelyezkedő 0,9 mm átmérőjű lyuk volt. Az extrudált terméket néhány percig hűlni hagytuk, majd egy kisméretű, élelmiszer-feldolgozásra alkalmas készülékben felaprítottuk. A felaprított termékből átszitálással különítettük el az amerikai egyesült államokbeli szabvány szerint 14 és 20 szitalyukméretek közötti intervallumnak megfelelő szemcsenagyságú frakciót.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
Morwet® EFW 3,0
K2HPO4 10,0
Karbamid 60,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 31-32
- 2.zóna 55-59
- 3. zóna 87-88
- extrudálószerszám 90-92
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 1,4-10,7
Ömledék-hőmérséklet (°C) 99-101
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesést idő (sec) 24, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) nincs, szabad áramlás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,45
2-3. példák
Ezekkel a példákkal azt kívánjuk bemutatni, hogy milyen hatást érünk el, ha kis mennyiségű, nagy molekulatömegű poli(etilén-oxid)-ot alkalmazunk csúsztatóanyagként. Mindkét példa szerint 300 g előkeveréket készítettünk, amelyet az 1. példában leírt módon extrudáltunk.
Az előkeverék összetétele
2. példa (tömeg%) 3. példa (tömeg%)
Metszulfiiron-metil (technikai minőségű) 22,0 22,0
Lomar® PW 5,0 5,0
Morwet® EFW 3,0 3,0
2. példa (tömeg%) 3. példa (tömeg%)
K2HPO4 10,0 10,0
Polyox® WSR-N750 0,5 1,0
Karbamid 59,5 59,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C) 2. példa 3. példa
- 1.zóna 30-33 30-34
- 2. zóna 56-59 55-58
- 3.zóna 85-86 82-84
- extrudálószerszám 90-91 85-88
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 1,6-18,3 4,7-31,2
Ömledék-hőmérséklet (°C) 99-100 99-100
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesést idő (sec) 39 52
Összetapadás (N) nincs, szabad áramlás nincs, szabad áramlás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,50 0,46
A 2. és a 3. példa szerint extrudált szálak egyenletesebbek voltak, mint az 1. példa szerintiek. A feldaraboláshoz szükséges idő annál hosszabb volt, minél nagyobb volt a poli(etilén-oxid)-koncentráció. A két példa szerint előállított granulátumok tökéletesen feloldódtak.
4. példa
Ezzel a példával egy alkil-naftalinszulfonát, az alkanol® XC alkalmazását kívánjuk bemutatni. A 2. példában ismertetett módon jártunk el.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
Alkanol® XC 3,0
K2HPO4 10,0
Karbamid 60,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 28-30
- 2. zóna 52-58
- 3. zóna 85-87
- extrudálószerszám 89-91
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 4,6-17,8
Ömledék-hőmérséklet (°C) 99-101
HU 216 349 Β
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 33, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) nincs, szabad áramlás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,51
tömeg%
Alkanol® XC 3,0
K2HPO„ 10,0
Karbamid 60,0
5. példa
Ezzel a példával azt kívánjuk bemutatni, hogy milyen következménye van annak, ha az alkil-naftalinszulfonátot kisebb koncentrációban alkalmazzuk. Az 1. példában ismertetett módon jártunk el, azzal az eltéréssel, hogy az előkeveréket más módon őröltük meg. Az előkeverék elkészítéséhez kalapácsos malomban megőrölt, technikai minőségű karbamidból előállított granulátumot használtunk fel. 150 g mennyiségű előkeveréket egy nyersanyagkeverő géphez hasonló Tekmar A20-as típusú malomban őröltük meg, a malom 5x5 sec-os impulzusszerű működtetésével.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
Alkanol® XC 1,0
K2HPO4 10,0
Karbamid 62,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 30
- 2.zóna 55-57
- 3.zóna 87-89
- extrudálószerszám 89-91
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 10,0-50,4
Ömledék-hőmérséklet (°C) 99-101
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesést idő (sec) 46, a granulátumok feloldódnak
Térfogattömeg (g/cm3) 0,51
6. példa
Ezzel a példával egy másik naftalinszulfonát/formaldehid kondenzátum, a Tamol® SN alkalmazását mutatjuk be. A 2. példában ismertetett módon jártunk el.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Tamol® SN 5,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 29-30
- 2. zóna 57-58
- 3. zóna 85-86
- extrudálószerszám 89-91
Hidraulikus nyomástartomány (10«Pa) 1,8-11,6
Ömledék-hőmérséklet (°C) 98-99
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesést idő (sec) 21, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) nincs, szabad áramlás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,50
7. példa
Ezzel a példával egy lineáris alkohol-etoxilátot tartalmazó készítményt ismertetünk. A lineáris alkoholetoxilátot előzetesen összekevertük a karbamid egy részével, mégpedig 1 tömegrész Alfonic® 1412-60-at 4 tömegrész karbamiddal. Az előkeveréket az 5. példában ismertetett módon készítettük el.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 15,0
Alkanol® XC 3,0
K2HPO4 10,0
Karbamid 45,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 31-32
- 2. zóna 55-58
- 3. zóna 83-84
- extrudálószerszám 84-86
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 3,9-26,3
Ömledék-hőmérséklet (°C) 96-98
HU 216 349 Β
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 39, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) <0,19, cak részleges csomósodás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,61
tömeg%
Alkanol® XC 3,0
K2HPO4 10,0
Siponate® 301-10P 2,0
Karbamid 58,0
8. példa
Ezzel a példával olyan készítményt ismertetünk, amely második karbamidmódosító adalékanyagként alkil-benzolszulfonátot, mégpedig Siponate® DS-10-et tartalmaz. Az előkeveréket az 5. példában ismertetett módon készítettük el.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
Alkanol® XC 3,0
K2HPO4 10,0
Siponate® DS-10 2,0
Karbamid 58,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 29-30
- 2. zóna 56-59
- 3. zóna 87-88
- extrudálószerszám 90-91
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 3,9-15,9
Ömledék-hőmérséklet (°C) 100-101
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 39, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) nincs, szabad áramlás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,45
9. példa
Ezzel a példával olyan készítményt ismertetünk, amely második karbamidmódosító adalékanyagként egy alkil-a-olefinszulfonátot, mégpedig Siponate® 301 —ΙΟΡ-t tartalmaz. Az előkeveréket az 5. példában ismertetett módon állítottuk elő.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 28-29
- 2.zóna 53
- 3. zóna 87
- extrudálószerszám 91-92
Hidraulikus nyomástartomány (10* Pa) 2,4-12,2
Ömledék-hőmérséklet (°C) 100-102
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 24, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) (1 hét/54 °C) <0,19, csak részleges csomósodás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,48
10. példa
Ez a példa olyan készítményre vonatkozik, amely bázikus komponensként dikálium-hidrogén-foszfátot és kalcium-oxidot tartalmaz, mégpedig olyan mennyiségben, hogy a teljes bázismennyiség és a hatóanyagmennyiség mólaránya 2:1. Az előkeveréket az 5. példában ismertetett módon készítettük el.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
Morwet® EFW 3,0
K2HPO4 10,0
Polyox® WSR-N750 0,5
Kalcium-oxid 3,0
Karbamid 56,5
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 28-29
- 2. zóna 55-58
- 3. zóna 85-86
- extrudálószerszám 88-91
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 0,41-6,5
Ömledék-hőmérséklet (°C) 100-101
HU 216 349 Β
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 57, a minta 3/4 részére vonatkoztatva; a minta mintegy 1/4-e hozzáragadt a készülék üvegfalaihoz
Összetapadás (N) nincs, szabad áramlás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,53
11. példa
Ez a példa vízoldható hígítóanyagként kálium-kloridot tartalmazó készítményre vonatkozik. Az előkeveréket az 5. példában ismertetett módon készítettük el.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 25,0
K2HPO4 10,0
KC1 19,0
Karbamid 18,5
Cabosil® 0,5
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 32-34
- 2. zóna 55-57
- 3. zóna 86
- extrudálószerszám 89-92
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 2,3-17,2
Ömledék-hőmérséklet (°C) 99-101
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 52, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) <0,19, csak részleges csomósodás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,62
12. példa
Ezzel a példával olyan készítményt ismertetünk, amely vízoldható hígítóanyagként kálium-szulfátot tartalmaz. Az előkeveréket az 5. példában ismertetett módon készítettük el.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Lomar® PW 5,0
tömeg%
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 25,0
K2HPO4 10,0
K2SO4 19,0
Karbamid 18,5
Cabosil® 0,5
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 33-35
- 2. zóna 55-56
- 3. zóna 85-87
- extrudálószerszám 89-91
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 2,3-9,5
Ömledék-hőmérséklet (°C) 100
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 55, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) 63, csak részleges csomósodás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,64
13. példa
Ezzel a példával olyan készítményt ismertetünk, amely 52 tömeg% technikai minőségű metszulfuron-metilt, valamint bázisként dikálium-hidrogén-foszfátot tartalmaz. A készítményben a hatóanyag és a bázis mólaránya 1:1.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 52,0
Lomar® SW 5,0
Morwet® EFW 3,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 17,1
K2HPO4 22,9
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 32
- 2. zóna 55
- 3. zóna 85
- extrudálószerszám 92-97
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 2,2-31,6
Ömledék-hőmérséklet (°C) 106-111
HU 216 349 Β
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesés! idő (sec) 115, a granulátumok feloldódnak
Összetapadás (N) 1,47, csak részleges csomósodás
Térfogattömeg (g/cm3) 0,61
tömeg%
K3PO4 3,5
CaO 7,5
Karbamid 7,0
Extrudálási körülmények
14. példa
Ezzel a példával olyan készítményt ismertetünk, amely hatóanyagként titánszulfuron-metilt, bázisként pedig K3PO4-ot tartalmaz. A készítményben a trikáliumfoszfát/hatóanyag mólarány nagyobb, mint 1.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Tifenszulfuron-metil (technikai minőségű) 52,0
Lomar® PW 5,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 25,0
K3PO4 18,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálást zóna) 71
- 2. zóna 87
- 3.zóna 104
- extrudálószerszám 95
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 6,2
Ömledék-hőmérséklet (°C) 100
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesést idő (sec) 90
Összetapadás (N) -
Térfogattömeg (g/cm3) -
15. példa
Ezzel a példával olyan készítményt ismertetünk, amely hatóanyagként tribenuron-metilt, bázisként pedig K3PO4-ot és CaO-t tartalmaz. A kalcium-oxid szintén javítja a hatóanyag kémiai stabilitását.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Tribenuron-metil (technikai minőségű) 52,0
Lomar® PW 5,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 25,0
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálást zóna) -
- 2.zóna -
- 3. zóna -
- extrudálószerszám -
Hidraulikus nyomástartomány (106Pa) 2,0
Ömledék-hőmérséklet (°C) 76
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesést idő (sec) 72
Összetapadás (N) -
Térfogattömeg (g/cm3) -
16. példa
Ezzel a példával olyan készítményt ismertetünk, amely hatóanyagként glifozát és metszulfuron-metil kombinációját tartalmazza.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Glifozát-nátrium-só (technikai minőségű) 36,0
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 1,0
Lomar® PW 5,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 25,0
K2HPO4 1,0
CaO 5,0
Karbamid 27,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálást zóna) -
- 2. zóna -
- 3. zóna -
- extrudálószerszám -
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 4,7
Ömledék-hőmérséklet (°C) 87
HU 216 349 Β
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 72
Összetapadás (N) -
Térfogattömeg (g/cm3) -
tömeg%
KjPO4 5,0
Karbamid 16,9
17. példa
Ezzel a példával metszulfuron-metil hatóanyag mellett szerves szulfonátot nem, de lineáris alkohol-etoxilátot tartalmazó készítményt ismertetünk.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Metszulfuron-metil (technikai minőségű) 22,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:3 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 50,0
K2HPO4 10,0
Karbamid 18,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 72
- 2.zóna 80
- 3.zóna 93
- extrudálószerszám 95
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 10,0
Ömledék-hőmérséklet (°C) 97
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 40
Összetapadás (N) -
Térfogattömeg (g/cm3) -
18. példa
Ezzel a példával hatóanyagként 2,4-D és tribenuronmetil kombinációját tartalmazó, kémiailag stabil készítmény extrudálását ismertetjük.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Tribenuron-metil (technikai minőségű) 2,1
2,4-D 52,0
Lomar® PW 4,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 20,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 42
- 2. zóna 75
- 3. zóna 77
- extrudálószerszám 77
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 4,7
Ömledék-hőmérséklet (°C) 76
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 55
Összetapadás (N) -
Térfogattömeg (g/cm3) -
19. példa
Ezzel a példával hatóanyagként 2,4-D és tribenuronmetil kombinációját tartalmazó, kémiailag stabil készítmény extrudálását ismertetjük.
Az előkeverék összetétele
tömeg%
Tribenuron-metil (technikai minőségű) 2,1
2,4-D 52,0
Lomar® PW 4,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 20,0
K3PO4 5,0
KC1 16,9
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) -
- 2. zóna -
- 3. zóna -
- extrudálószerszám -
Hidraulikus nyomástartomány (106 Pa) 13,1
Ömledék-hőmérséklet (°C) 71
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 45
Összetapadás (N) -
Térfogattömeg (g/cm3) -
HU 216 349 Β
20. példa
Ezzel a példával olyan készítményt ismertetünk, amely hatóanyagként klorimuron-etil és metszulfuronmetil kombinációját tartalmazza.
Az elökeverék összetétele
tömeg%
Metszulfúron-metil (technikai minőségű) 26,0
Klorimuron-etil (technikai minőségű) 26,0
Lomar® PW 4,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 20,0
K5PO4 15,0
KC1 9,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1. zóna (betáplálási zóna) 93
- 2. zóna 94
- 3.zóna 93
- extrudálószerszám 90
Hidraulikus nyomástartomány (106Pa) 18,6
Ömledék-hőmérséklet (°C) 90
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szétesési idő (sec) 120
Összetapadás (N) -
Térfogattömeg (g/cm3) -
-22. példák és az A)-B) összehasonlító példák Valamennyi következő példánál ugyanazt az eljárást alkalmazzuk. Minden esetben 300 g mennyiségű előkeveréket mértünk be és őröltünk meg egy kisméretű, nagy fordulatszámú laboratóriumi malomban (IKA Universal M20), amelyet 5 másodperces impulzussal működtettünk. Az előkeveréket ezután egy tégelyben kézzel összekevertük olyan módon, hogy a tégelyt 3 percig görgettük. Az így kapott port ezután beleöntöttük egy kisméretű Kaytron® adagolószerkezetbe, amelynek a segítségével betápláltuk egy 16 mm-es ikercsigás extruderbe (Prism Engineering). Az ikercsigás szerelvény egy 15:1 L/D-arányú, két futőzónás henger belsejében volt elhelyezve. A henger etetőgarata - ahol a port betápláltuk az extruderbe - vízzel volt hűtve. A henger végére egy egyetlen, 1,5 mm átmérőjű lyukkal ellátott extruderszerszám volt szerelve, amelyet egy elektromos futószalaggal külön melegítettünk. A csigákat 100 fordulat/perc fordulatszámmal működtettük. A henger és a szerszám névleges hőmérsékleteit, az olvadéknyomásokat és az olvadék-hőmérsékleteket az alábbiakban közöljük. Az extrudált szálakat egy kisméretű élelmiszer-ipari feldolgozógépben felaprítottuk, majd egy, az amerikai egyesült államokbeli szabvány szerint 10 mesh-es és egy, ugyancsak a megadott szabvány szerinti 20 mesh-es szitából álló szitapáron átszitáltuk (a megadott mesh-értékek az említés sorrendjében: 2,0 mm és 0,84 mm). A 2,0 mm lyukbőségű szitán áteső, de a 0,84 mm lyukbőségű szitán fennmaradó granulátumokat összegyűjtöttük és felhasználtuk a szétesési sebesség meghatározására. Ezek a granulátumok nagyobbak voltak, mint a korábbi példák szerintiek, következésképpen hosszabb idő alatt estek szét.
Az A) összehasonlító példában a WO 92/15197. számú nemzetközi közrebocsátási irat 5. példájában ismertetett eljárást alkalmaztuk, azzal az eltéréssel, hogy a gázfejlesztő adalékanyagként alkalmazott 1,0 tömeg% citromsavat és 1,5 tömeg% nátrium-hidrogén-karbonátot 2,5 tömeg% mennyiségű, vízoldható hígítóanyagként alkalmazott szorbittal helyettesítettük (vagyis 2,5 tömeg%-kal növeltük a felhasznált szorbit mennyiségét), továbbá az extrudáláshoz az 1. példában már ismertetett, 25,4 mm-es extrudert alkalmaztuk. Az A) példa szerinti készítményt a korábban már ismertetett 13. példa szerinti készítménnyel azonos összetételű 21. példa szerinti készítménnyel hasonlítjuk össze. A B) példa szerinti készítményt egy olyan készítménnyel hasonlítottuk össze, amely megfelel a WO 92/15197. számú nemzetközi közrebocsátási irat 5. példája szerinti készítménynek, azzal az eltéréssel, hogy előállításához a leírásunk 1. példájában ismertetett, 25,4 mm-es extrudert használtuk, a metszulfuron-metil mennyiségét 52,0 tömeg%-ról 22,0 tömeg%-ra csökkentettük, és a gázfejlesztő adalékanyagokat vízoldható hígítóanyaggal helyettesítettük, vagyis megnöveltük a szorbit helyett alkalmazott karbamid mennyiségét. A B) példa szerinti készítményt a leírásunkban szereplő 4. példa szerinti készítményével azonos összetételű 22. példa szerinti készítménnyel hasonlítjuk össze. Látható, hogy a találmány szerinti készítményeknek nagyobb a szétesési sebessége, mint a gázfejlesztő adalékanyagot nem tartalmazó, melegen extrudált, ismert készítményeké.
Az elökeverék összetétele
26. példa A) példa 27. példa B) példa
M etszulfuron-metil (technikai minőségű) 52,0 52,0 22,0 22,0
Lomar® PWA 7,0 7,0
Lomar® PW 5,0 5,0
Pluronic® FI 08 8,0 8,0
Alfonic® 1412-60 és karbamid 1:4 tömegarányú, előzetesen elkészített elegye 17,1
Morwet® EFW 3,0
HU 216 349 Β
Táblázat (folytatás)
26. példa A) példa 27. példa B) példa
K2HPO4 22,9 10,0
Polyplasdone® XL-10 2,0 2,0
Alkanol® XC 3,0
Karbamid 60,0 61,0
Szorbit 31,0
Extrudálási körülmények
Extrudálási hőmérséklet-tartományok (°C)
- 1.zóna 67-74 58-69 67-74 67-73
- 2. zóna 95-97 71-96 94-96 96-97
- extrudálószerszám 97-99 71-98 96-99 97-99
Hidraulikus nyomástartomány (106Pa) 1,0-3,4 1,4-2,3 1,4-1,7 2,2-3,4
A granulátumok tulajdonságai
Átlagos szélesé- r5g4>461>4g.
sí idő (sec)
Átlagos szétesést idő (sec) Γ58” 4’46” Γ48” 3’25”
23. példa
Ezzel a példával egy általában paszták extrudálására használt, hengerfejes granulálóberendezés alkalmazását mutatjuk be. A leírás 5. példájában ismertetett módon a következő előkeveréket állítottuk elő 200 g mennyiségben:
tömeg%
Rimszulfuron 52
K3PO4 17
Emery 5353 10
Karbamid 21
A Fuji Paudal Co. 50 mm átmérőjű adagolócsigával felszerelt, DG-L1 típusú hengerfejes granulálóberendezését alkalmaztuk, amelynek az 1,0 mm vastagságú hengerfejében több 1,0 mm átmérőjű lyuk volt. A 70 °C-ra előmelegített előkeveréket betöltöttük az adagolótölcsérbe, és az extrudálóberendezés hengerfejét, adagolótölcsérét, hengerét és csigáját forrólevegős pisztollyal mintegy 80 °C-ra előmelegítettük. Ilyen feltételek mellett a csigát 35 fordulat/min fordulatszámmal üzemeltetve az extrudálás közben kialakult egy stacioner állapot, amelynek elérésekor a külső fűtést megszüntettük. Ebben a stacioner állapotban a csiga végén lévő kaparólapát és a hengerfej belseje közötti előkeverék nyíródása révén keletkezett súrlódási hő biztosította az ömledékextrudáláshoz szükséges hőenergiát.
Az így előállított extrudált termék hasonló volt az egycsigás, valamint az ikercsigás extraderekben előállított termékekhez. Az előző példákban ismertetett módon lehűtött és feldarabolt extrudált termék vízben 57 másodperc alatt teljes mértékben feloldódott.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Hőextradálással előállított, granulált agrokémiai készítmények, amelyek vízzel diszpergálhatók és vízben gyorsan szétesnek, azzal jellemezve, hogy a készítmények teljes tömegére számítva (a) 0,01-80% mennyiségben egy vagy több hatóanyagot;
    (b) 0,004-60% mennyiségben valamilyen bázist;
    (c) 5-95% mennyiségben karbamidot;
    (d) 1 -30% mennyiségben egy vagy több karbamidmódosító adalékanyagot, ami (a) benzolszulfonátok és alkil-benzolszulfonátok;
    (b) alkil-a-olefinszulfonátok;
    (c) naftalinszulfonátok és alkil-naftalinszulfonátok;
    (d) a (c) szerinti szulfonátok formaldehiddel alkotott kondenzációs termékei; és (e) 3-20 mól etilén-oxiddal etoxilezett 6-20 szénatomos egyenes szénláncú alkohol lehet; és (e) a 100%-hoz szükséges mennyiségben - adott esetben - nedvesítőszer(eke)t, diszpergálószer(eke)t, csúsztatószer(eke)t, csomósodásgátlószer(eke)t, kémiai stabilizálószer(eke)t és/vagy inért hígítóanyago(ka)t tartalmaznak.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy 0,03-70 tömeg% hatóanyagot, 7-75 tömeg% karbamidot és 3-15 tömeg% karbamidmódosító adalékanyagot tartalmaznak.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy 10-65 tömeg% hatóanyagot és 10-65 tömeg% karbamidot tartalmaznak.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként egy
    O
    II
    -SO2NHCNI képlettel megadható kémiai funkciós csoportot tartalmazó szulfonil-karbamid-származék herbicidet tartalmaznak.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként metszulfúron-metilt tartalmaznak.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy két hatóanyagot, mégpedig metszulfúron-metilt és benzszulfúron-metilt tartalmaznak.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy vízoldható anyagot, valamint - karbamidmódosító adalékanyagként - naftalinszulfonsavnátrium-sót tartalmaznak.
    HU 216 349 Β
  8. 8. A 3. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy 1 -20 tömeg% bázist tartalmaznak.
  9. 9. Az 5. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy 1 -20 tömeg% bázist tartalmaznak.
  10. 10. Eljárás vízzel diszpergálható, vízben gyorsan 5 széteső, granulált agrokémiai készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy (a) vízmentes, az 1. igénypontban meghatározott összetételű előkeverékeket 50-130 °C hőmérsékleten átsajtolunk egy extruderszerszámon vagy egy rácsszitán; és (b) az így előállított extrudált szálak feldarabolásával, összetörésével vagy átrostálásával granulátumokat képezünk.
HU9600714A 1993-09-23 1994-08-29 Hőextrudálással előállított, vízzel diszpergálható, granulált agrokémiai készítmények HU216349B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US12589593A 1993-09-23 1993-09-23

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9600714D0 HU9600714D0 (en) 1996-05-28
HUT76001A HUT76001A (en) 1997-06-30
HU216349B true HU216349B (hu) 1999-06-28

Family

ID=22421959

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9600714A HU216349B (hu) 1993-09-23 1994-08-29 Hőextrudálással előállított, vízzel diszpergálható, granulált agrokémiai készítmények

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5714157A (hu)
EP (1) EP0720427B1 (hu)
JP (1) JP3764749B2 (hu)
KR (1) KR100249447B1 (hu)
CN (1) CN1102336C (hu)
AT (1) ATE167609T1 (hu)
AU (1) AU689499B2 (hu)
BR (1) BR9407709A (hu)
CA (1) CA2172399A1 (hu)
DE (1) DE69411276T2 (hu)
ES (1) ES2118433T3 (hu)
HU (1) HU216349B (hu)
IL (1) IL110907A0 (hu)
PL (1) PL313733A1 (hu)
TR (1) TR27764A (hu)
TW (1) TW301596B (hu)
WO (1) WO1995008265A1 (hu)
ZA (1) ZA946999B (hu)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW487582B (en) * 1995-08-11 2002-05-21 Nissan Chemical Ind Ltd Method for converting sparingly water-soluble medical substance to amorphous state
CN1915016B (zh) 1995-11-08 2010-12-22 默沙东公司 农药制剂
AU748494B2 (en) 1998-04-24 2002-06-06 Basf Corporation Improved extrusion process
US6423804B1 (en) 1998-12-31 2002-07-23 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive hard water dispersible polymers and applications therefor
US6579570B1 (en) 2000-05-04 2003-06-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6713414B1 (en) 2000-05-04 2004-03-30 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
GB9901479D0 (en) * 1999-01-22 1999-03-17 Collag Ltd Process for producing water soluble and water dispersible granules
US6340656B1 (en) 1999-02-11 2002-01-22 American Cyanamid Co. Light, extruded compositions containing a light, extrudable, ceramic carrier, methods for their use, and processes for their preparation
PE20001522A1 (es) * 1999-02-11 2000-12-29 American Cyanamid Co Composiciones extruidas livianas que contienen un portador ceramico liviano extruible, metodos de uso de las mismas y procesos para su preparacion
GB9920281D0 (en) * 1999-08-26 1999-10-27 Collag Ltd Novel compositions of biologically active agents and their use
EP1277405B1 (en) * 2000-04-26 2007-10-03 Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd. Stabilisation of solid herbicidal compositions comprising flazasulfuron
US6429261B1 (en) 2000-05-04 2002-08-06 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US7101612B2 (en) * 2000-05-04 2006-09-05 Kimberly Clark Worldwide, Inc. Pre-moistened wipe product
US6599848B1 (en) 2000-05-04 2003-07-29 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6653406B1 (en) 2000-05-04 2003-11-25 Kimberly Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6835678B2 (en) 2000-05-04 2004-12-28 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion sensitive, water-dispersible fabrics, a method of making same and items using same
US6444214B1 (en) 2000-05-04 2002-09-03 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6683143B1 (en) 2000-05-04 2004-01-27 Kimberly Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6815502B1 (en) 2000-05-04 2004-11-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersable polymers, a method of making same and items using same
US6548592B1 (en) 2000-05-04 2003-04-15 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6586529B2 (en) 2001-02-01 2003-07-01 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US20030032352A1 (en) * 2001-03-22 2003-02-13 Yihua Chang Water-dispersible, cationic polymers, a method of making same and items using same
US6828014B2 (en) 2001-03-22 2004-12-07 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Water-dispersible, cationic polymers, a method of making same and items using same
US6884756B2 (en) * 2001-09-14 2005-04-26 The Andersons Agriservices, Inc. Water-dispersible pellets
AR041211A1 (es) * 2002-09-12 2005-05-11 Du Pont Procedimiento para preparar composiciones de sulfonamida extruidas en pasta
US20040142903A1 (en) * 2003-01-16 2004-07-22 Par Pharmaceutical Inc. Bioavailable fenofibrate compositions, methods for treating hyperlipidemia and hypercholesterolemia and processes for the preparation of such compositions
DE102005051823A1 (de) * 2005-10-28 2007-05-03 Basf Ag Polyalkoxylat-haltige feste Pflanzenschutzmittel, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung
US8491692B2 (en) * 2006-02-08 2013-07-23 The Andersons, Inc. Dispersable potash granule
US8609145B2 (en) * 2006-02-08 2013-12-17 The Andersons, Inc. Dispersible struvite particles
US7877929B2 (en) 2007-08-04 2011-02-01 Rezzorb, Llc Method and apparatus for reducing fertilizer use in agricultural operations
EP2389072A1 (en) 2009-01-22 2011-11-30 Kraft Foods Global Brands LLC Confectionery processing
JP5547291B2 (ja) * 2009-10-08 2014-07-09 インターコンチネンタル グレート ブランズ エルエルシー 共押出しされた層状キャンディーおよびガムの装置および方法
CN102578091B (zh) * 2012-01-19 2013-06-12 山东潍坊润丰化工有限公司 一种2,4-d盐水溶性粒剂及其制备方法
BR112015013687B1 (pt) * 2012-12-12 2021-10-26 Basf Corporation Processo para preparar um grânulo de pesticida extrudado
US9624139B2 (en) 2013-12-03 2017-04-18 The Andersons, Inc. Water-dispersible particles formed with granules embedded in crystallized matrix
NZ631396A (en) * 2014-09-12 2016-03-31 South Star Fertilizers Ltd Improvements in and relating to fertiliser and like compositions and the manufacture thereof
CN104855374A (zh) * 2015-05-23 2015-08-26 江苏瑞东农药有限公司 一种甲磺隆可溶性水份散粒剂及其制备方法
CN105052919A (zh) * 2015-08-06 2015-11-18 丁德凤 一种水分散剂的制备方法
WO2017106287A1 (en) * 2015-12-14 2017-06-22 Dow Agrosciences Llc Compositions and methods related to half salts of herbicidal carboxylic acids
ES2881573T3 (es) 2015-12-23 2021-11-29 Rotam Agrochem Int Co Ltd Método de control del crecimiento de plantas tolerantes a ALS
WO2019186298A1 (en) * 2018-03-29 2019-10-03 Upl Ltd Solid agrochemical compositions

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8909380D0 (en) * 1989-04-25 1989-06-14 Marks A H & Co Ltd Water soluble pesticide solution
US5100667A (en) * 1990-03-12 1992-03-31 Chevron Research And Technology Company Process for pelletizing insecticidal N-hydrocarboyl phosphoroamidothioates and phosphoroamidodithioates
RU2096955C1 (ru) * 1991-03-01 1997-11-27 Е.И.Дюпон Де Немур Энд Компани Вододиспергируемая гранулированная пестицидная композиция, получаемая методом экструзии, и способ ее получения

Also Published As

Publication number Publication date
PL313733A1 (en) 1996-07-22
CN1131899A (zh) 1996-09-25
KR100249447B1 (ko) 2000-03-15
AU689499B2 (en) 1998-04-02
WO1995008265A1 (en) 1995-03-30
CA2172399A1 (en) 1995-03-30
JPH09502975A (ja) 1997-03-25
JP3764749B2 (ja) 2006-04-12
TW301596B (hu) 1997-04-01
AU7638394A (en) 1995-04-10
US5714157A (en) 1998-02-03
DE69411276D1 (de) 1998-07-30
EP0720427B1 (en) 1998-06-24
IL110907A0 (en) 1994-12-29
ATE167609T1 (de) 1998-07-15
TR27764A (tr) 1995-08-04
EP0720427A1 (en) 1996-07-10
HU9600714D0 (en) 1996-05-28
DE69411276T2 (de) 1998-11-26
ZA946999B (en) 1996-03-12
HUT76001A (en) 1997-06-30
BR9407709A (pt) 1997-02-12
CN1102336C (zh) 2003-03-05
ES2118433T3 (es) 1998-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU216349B (hu) Hőextrudálással előállított, vízzel diszpergálható, granulált agrokémiai készítmények
RU2096955C1 (ru) Вододиспергируемая гранулированная пестицидная композиция, получаемая методом экструзии, и способ ее получения
EP0321527B1 (en) Water dispersible granules
EP1908348A1 (en) Agricultural-chemical granulated wettable powder and process for producing the same
HUT70290A (en) Water-dispersible granular agricultural compositions
JPH0248506A (ja) スルホニル尿素を有効成分として含有する除草剤コンパウンド濃厚物
KR101291184B1 (ko) 과립상 농약 조성물 및 그 제조 방법
CA2244243C (en) Chemically stable, insecticidally active phosphoroamidothioate pellet compositions and methods for their manufacture
US20150164068A1 (en) Water dispersible granule, and method for producing same
CA2329188C (en) Improved extrusion process
JPH11315004A (ja) 水面施用製剤
JP2008502643A (ja) 化学組成物
JPH09157108A (ja) 田面水中での農薬有効成分の溶出が良好な農薬粒剤
JP2000204003A (ja) 水分散性農薬製剤
JPS6412244B2 (hu)
JP2000212002A (ja) 農薬固形製剤
JPH05155711A (ja) 農薬錠剤およびその製法
JPH05208901A (ja) 発泡性農薬組成物およびその製造法
MXPA00010018A (en) Improved extrusion process

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee