HU215560B - Eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó, vízoldható szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítására, és az eljárással előállított lombtrágya-kompozíció - Google Patents

Eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó, vízoldható szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítására, és az eljárással előállított lombtrágya-kompozíció Download PDF

Info

Publication number
HU215560B
HU215560B HU911906A HU190691A HU215560B HU 215560 B HU215560 B HU 215560B HU 911906 A HU911906 A HU 911906A HU 190691 A HU190691 A HU 190691A HU 215560 B HU215560 B HU 215560B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
content
solution
leaf
acid
solid
Prior art date
Application number
HU911906A
Other languages
English (en)
Other versions
HU911906D0 (en
HUT65349A (en
Inventor
Mihály Molnár
László Molnár
Sándor Szemes
Original Assignee
AGROTERM Kft.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by AGROTERM Kft. filed Critical AGROTERM Kft.
Priority to HU911906A priority Critical patent/HU215560B/hu
Publication of HU911906D0 publication Critical patent/HU911906D0/hu
Publication of HUT65349A publication Critical patent/HUT65349A/hu
Publication of HU215560B publication Critical patent/HU215560B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05GMIXTURES OF FERTILISERS COVERED INDIVIDUALLY BY DIFFERENT SUBCLASSES OF CLASS C05; MIXTURES OF ONE OR MORE FERTILISERS WITH MATERIALS NOT HAVING A SPECIFIC FERTILISING ACTIVITY, e.g. PESTICIDES, SOIL-CONDITIONERS, WETTING AGENTS; FERTILISERS CHARACTERISED BY THEIR FORM
    • C05G5/00Fertilisers characterised by their form
    • C05G5/20Liquid fertilisers
    • C05G5/23Solutions

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Az eljárás lényege, hőgy mőnőammóniűm-főszfátból és/vagy káliűm-nitrátból és/vagy karbamidból 10–60 tömeg% összkőncentrációjú vizesőldatőt készítenek, az őldat pH-ját salétrőmsavval 6–7 köz tti értékreállítják be, keverés közben a kelátképzéshez sztöchiőmetriailagszükséges mennyiségben kelátképző vegyület(ek)et, majd mikrőtápelemettartalmazó vegyület(ek)et adagőlnak hőzzá, s az így k pőtt őldatbólpőrlasztásős szárítóberendezésben szilárd lőmbtrágya-kőmpőzíciótkészítenek. A lőmbtrágya-kőmpőzíció nitrőgéntartalma 2–35 tömeg%,P2O5-tartalma 2–50 tömeg%, K2O-tartalma 2–45 tömeg%, összes mikrőelem-tartalma pedig 0,1–15 tömeg% között van. ŕ

Description

Találmányunk tárgya eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó szilárd, vízoldható lombtrágya-kompozíciók előállítására, valamint az eljárással készült lombtrágya-kompozíciók. A lombtrágya-kompozíciók vizes oldata levélre permetezve alkalmas a növények tápanyagellátásának biztosítására, valamint tetszőlegesen változtatható mikrotápelem-tartalmának következtében hiánybetegségek elkerülésére, illetve megszüntetésére.
A növénytermesztésben elterjedt gyakorlat a növények számára nélkülözhetetlen makrotápelemek (N, P, K) és a mikrotápelemek (Fe, Mo, Cu, B, Zn, Mn és a többi) levélzetre permetezett lombtrágyák segítségével történő bejuttatása a növényzetbe. A levéltrágyák nagy előnye, hogy nem kerülnek közvetlen érintkezésbe a talajjal, így nem változtatják meg annak fizikai, kémiai jellemzőit. Ugyanakkor a levélen át bejuttatott tápanyag befolyásolja a gyökérzet ionfelvételét, javíthatja a földbe juttatott tápanyagok hasznosulását.
A mikrotápelemeket (vas, molibdén, kobalt, réz, cink, bór, mangán és a többi) tartalmazó lombtrágyák előállítására ismeretes eljárások során a termékek szilárd vagy cseppfolyós formában keletkeznek.
A T/53063 közzétételi számú magyar szabadalmi bejelentés leírása eljárást ismertet növények mikrotápelem-trágyázására alkalmas fémkelátvegyületek előállítására. Az eljárás során fenolt vagy fenolszulfonsavat reagáltatnak glicinnel és formaldehiddel vizes közegben, majd a kapott anyaghoz vas-, mangán-, réz- vagy cinksót adnak. A kapott vizes fémkelátoldatból bepárlással nyerik ki a szilárd terméket. Az eljárás hátrányos tulajdonsága, hogy a bepárlási művelet termelékenysége nagyipari gyártáshoz nem elegendően magas, valamint az eljárás nem ad módot makrotápelemeket és mikrotápelemeket egyaránt tartalmazó szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítására.
A 181106 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás eljárást ismertet mikroelem-tartalmú folyékony permettrágyák előállítására. A mangán, cink, réz, vas és kobalt mikroelemek kelátjainak kialakításához citromsav és ecetsav kelátképzőket alkalmaznak. A komplex vegyületek vizes oldatát bórsavval kiegészítik, majd ammóniával 6,7-7 pH-ig semlegesítik, amikor is mikroelemtartalmú permetlevet kapnak.
Ha makrotápelemeket (N, P, K) is tartalmazó permedére van szükség, akkor ehhez a mikroelem-tartalmú permedéhez további citromsavat és ecetsavat, valamint nitrilo-triecetsavat, illetve etilén-diamin-tetraecetsavnátriumsót adnak, ammóniával 8-8,5 pH eléréséig kezelik, majd külön műveletben előállítod 7-8,5 pH-jú folyékony NPK-műtrágyát kevernek bele. Az eljárás hátrányos tulajdonsága, hogy nem ad megoldást a mikrotápelemek komplex vegyületeinek makrotápelemek jelenlétében történő előállítására, így a mikrotápelemeket (Mn, Zn, Cu, Fe, Co) és a makrotápelemeket (N, P, K) tartalmazó folyadékokat két különálló lépésben kell előállítani. További hátránya az eljárásnak: ahhoz, hogy az egyik lépésben adott mennyiségű kelátképzővel előállítod 6,7-7 pH-jú mikrotápelem komplex oldatot, nitrogént, foszfort és káliumot tartalmazó makrotápelem-oldadal össze lehessen keverni, egy másik műveleti lépésben a mikroelemekhez szükséges mennyiségen túl további kelátképzőt kell adni, majd pH-ját ammónia adagolásával 8-8,5 közé kell beállítani, s csak ez után lehet hozzáadni a harmadik műveleti lépésben külön előállítod 7-8,5 pH-jú folyékony NPK makrotápelem-oldatot. Az eljárás ezenkívül nem ad megoldást szilárd lombdágya-kompozíciók előállítására.
A fentieknek megfelelően célunk volt olyan eljárás kifejlesztése, amely makrotápelemek jelenlétében is alkalmas mikrotápelem-kelátok előállítására, azaz egy lépésben biztosítja makro- és mikrotápelemeket tartalmazó, változtatható összetételű, vízben azonnal oldódó szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítását.
A találmány kidolgozására irányuló kísérleteink során felismertük, hogy ha monoammónium-foszfátból és/vagy kálium-nitrátból és/vagy karbamidból 10-60 tömeg% összkoncentrációjú vizes oldatot készítünk, az oldat pHját salétromsavval 6-7 közödi értékre állítjuk be, majd kelátképző vegyületet adunk hozzá a tervezed mikrotápelem-összetételnek megfelelő mennyiségben, majd ez után beadjuk a mikrotápelemeket tartalmazó vízoldható vegyületeket, akkor nincs szükség sem további kelátképző beadására, sem a pH-nak a 6-7 közödi értékről 8-8,5 közödi értékre való megnövelésére ahhoz, hogy vízoldható, makro- és mikrotápelemeket egyaránt tartalmazó szilárd lombtrágya-kompozíciókat lehessen előállítani.
Ez a felismerés váratlan és meglepő, mert az eddig ismert megoldások szerint a szükséges mennyiségű kelátképzőből és mikroelem-vegyületből külön lépésben állítottak elő 6,7-7 pH-jú stabil vizes mikrotápelem komplex oldatot, és ehhez adták hozzá a külön lépésben előállítod 7-8,5 pH-jú makrotápelem (N, P, K) oldatot. Ahhoz azonban, hogy a mikrotápelem-oldathoz a stabilitás veszélyeztetése nélkül hozzá lehessen adni a makrotápelem-oldatot, további kelátképzőt kell adni a mikrotápelem-oldathoz, valamint pH-ját ammónia beadásával 8-8,5 közödi értékre kell állítani, s csak ezután lehet hozzákeverni az NPK-oldatot.
Találmányunk tehát eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó vízoldható szilárd lombtrágya-kompozíciók egy lépésben történő előállítására, melynek során monoammónium-foszfátból és/vagy kálium-nitrátból és/vagy karbamidból 10-60 tömeg% koncentrációjú oldatot készítünk, a kapod oldat pH-ját salétromsav hozzáadásával 6-7 közötti értékre állítjuk be, az oldathoz a mikrotápelemek tervezed összmennyiségének megfelelő mennyiségben kelátképzőt adunk, a tervezett mikrotápelemeket tartalmazó vízoldható sókat hozzáadjuk, a kapott anyagot tiszta oldat keletkezéséig kevertetjük, a tiszta oldatot porlasztásos szárítóba visszük, ahol meleg levegő befúvatása mellett megszárítjuk. A kapott termék finom por, amely vízben azonnal oldódik.
Az eljárás megvalósítása során egyaránt kiindulhatunk tisztított, illetve technikai minőségű monoammónium-foszfátból, mert ez utóbbiban található, vízben nem oldódó egyéb foszforvegyületek az oldás során eltávolíthatók, és úgynevezed NPK-műtrágya előállítá2
HU 215 560 Β sára felhasználhatók. A kálium makrotápelem bevitele során eljárhatunk úgy is, hogy kálium-hidroxidot adagolunk be a rendszerbe, majd a pH-t salétromsavval 6-7 közé állítjuk be, de adagolhatunk be előre elkészített kálium-nitrátot is, és ebben az esetben a semlegesítéshez kevesebb salétromsavra van szükség. A nitrogén makrotápelem egy részét karbamid formájában is bejuttathatjuk a kompozícióba. A mikrotápelemek kelátjainak kialakításához kelátképző vegyületeket használunk. Kelátképzőként használhatunk többek között például citromsavat, almasavat, nitrilo-triecetsavat, etiléndiamin-tetraecetsavat, vagy ezeknek a származékait. Gazdaságossági szempontból előnyös az etilén-diamintetraecetsav-nátriumsó használata.
A mikrotápelemeket általában vízoldható savak vagy sók formájában juttatjuk be a lombtrágya-kompozícióba. Ilyenek lehetnek például a magnézium-szulfát, mangánszulfát, réz-szulfát, bórsav, vas(II)-szulfát, kobalt-nitrát, cink-szulfát, ammónium-molibdenát. A mikrotápelemeket természetesen más formában is bejuttathatjuk, de előnyös a fenti vegyületek használata. Az összes alkotórész bekeverése után esetlegesen kapott kis mennyiségű szilárd anyag az oldatból való eltávolítása után NPK-műtrágya gyártására használható fel. A tiszta oldatot ez után porlasztásos szárítóba vezetjük, ahol 200-250 °C-os belépő hőmérsékletű, 600-800 m3/h mennyiségű, 1-2 bar nyomású, 90-120 °C kilépő hőmérsékletű levegőáramba porlasztjuk. A berendezésből kikerülő szilárd lombtrágya-kompozíció nedvességtartalma a szárítási paraméterek megfelelő megválasztásával 0,01-2 tömeg% közötti értékre beállítható. A termék vízben azonnal és maradék nélkül oldódik, és közvetlenül felhasználható permetezésre.
A találmány szerinti eljárással előállított vizoldható lombtrágya-kompoziciók makrotápelem-tartalma az alábbi határok között változhat: nitrogéntartalom 2-35 tömeg%, P2O5-ben kifejezett foszfortartalom 2-50 tömeg%, K2O-ban kifejezett káliumtartalom 2-45 tömeg%, a mikrotápelem-tartalom összességében 0,1-15 tömeg% között változhat. Az eljárás alkalmazásával a szükségleteknek megfelelően igen változatos összetételű, vízben azonnal oldódó szilárd lombtrágyakompoziciók állíthatók elő.
A találmány szerinti eljárás előnyös tulajdonságait a következőkben foglalhatjuk össze:
Egyetlen műveleti lépésben állít elő makro- és mikrotápelemeket egyaránt tartalmazó lombtrágyakompozíciót úgy, hogy nincs szükség sem a mikroelemkelát-képzés szükségletét meghaladó mennyiségű kelátképző alkalmazására, sem pedig a pH-nak a kelátképzésnél szokásos 6-7 közötti értékéről 8-8,5 közötti értékre történő felemelésére.
Mivel egy műveleti lépésben történik a makro- és mikrotápelemeket tartalmazó lombtrágyaoldat előállítása, az összetétel rugalmasabban változtatható, mint a többlépéses eljárások esetében, melyek külön-külön állítják elő a makro- és mikrotápelemeket tartalmazó készítményeket, s még egy harmadik műveletsort igényelnek ahhoz, hogy a két készítményt össze lehessen keverni.
A találmány szerinti eljárást példákkal illusztráljuk.
1. példa
4000 liter térfogatú reaktorba bemérünk 2200 kg vizet és 908 kg monoammónium-foszfátot. Az oldatot 55-60 °C hőmérsékletre melegítjük, kevertetjük, majd 1 óra hosszat ülepítjük. Az üledéket eltávolítjuk, és NPKműtrágya gyártási folyamatába adagoljuk. A reaktorban visszamaradó oldathoz 687 kg KNO3-t és 200 kg karbamidot adunk. A kapott oldatot szobahőmérsékletre hűtjük, majd pH-ját salétromsavval 6-7 közé állítjuk be. Ez után hozzáadunk 19 kg etilén-diamin-tetraecetsavdinátriumsót, és oldódásig kevertetjük. A kapott oldathoz keverés közben hozzáadunk 2,0 kg magnézium-szulfátot, 4,1 kg mangán-szulfátot, 0,7 kg bórsavat, 0,9 kg réz(II)szulfátot, 3,9 kg vas(II)-szulfátot, 0,4 kg kobalt-nitrátot, 1,4 kg cink-szulfátot és 0,4 kg ammónium-molibdenátot, majd addig folytatjuk a keverést, amíg tiszta oldatot nem kapunk. Az oldatot ez után porlasztásos szárítóba vezetjük, ahol 250 °C-os belépő levegő-hőmérséklet, 1,0 bar levegőnyomás, 120 °C-os kilépő levegő-hőmérséklet és 800 m3/h levegőmennyiség alkalmazása mellett megszárítjuk. 1800 kg szilárd lombtrágya-kompozíciót kapunk, amelynek összetétele az alábbi:
tömeg% N-tartalom: 16,5 P2O5-tartalom :31,1 K2O-tartalom: 17,8 tömeg% Fe-tartalom: 0,043 Mn-tartalom: 0,056 Mg-tartalom: 0,004 Cu-tartalom: 0,005 Co-tartalom: 0,0017 Zn-tartalom: 0,007 Mo-tartalom: 0,004 B-tartalom: 0,0026
2. példa
Az 1. példa szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a 687 kg kálium-nitrát helyett 381 kg kálium-hidroxidot adagolunk be keverés közben. Utána hűtés és keverés közben 713 kg 60 tömeg%-os salétromsavat adagolunk be úgy, hogy a hőmérséklet ne haladja meg a 40-50 °C-ot. A továbbiakban az 1. példa szerint járunk el. 1800 kg lombtrágya-kompozíciót kapunk, melynek összetétele azonos az 1. példában leírttal.
3. példa
Az 1. példa szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a 2200 kg víz helyett 2400 kg-ot, a 19 kg etiléndiamin-tetraecetsav-dinátriumsó helyett 24,9 kg-ot mérünk be. Ez utóbbi beoldódása után beadunk 16,4 kg magnézium-szulfátot, majd addig folytatjuk a keverést, amíg tiszta oldatot nem kapunk. Ez után az 1. példában leírt szárítási paraméterek alkalmazása mellett megszárítjuk a terméket. 1600 kg lombtrágyakompozíciót kapunk, melynek összetétele a következő:
tömeg%
N-tartalom: 12,8
P2O5-tartalom: 35,0
K2O-tartalom: 20,0
Mg-tartalom: 0,1

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó szilárd, vízoldható lombtrágya-kompozíciók egy lépésben történő előállítására, azzal jellemezve, hogy monoammónium-foszfátból és/vagy kálium-nitrátból és/vagy karbamidból 10-60 tömeg% összkoncentrációjú vizes oldatot készítünk, az oldat pH-ját salétromsavval 6-7 közötti értékre állítjuk be, keverés közben a kelátképzéshez sztöchiometriailag szükséges mennyiségben kelátképző vegyület(ek)et, majd mikrotápelemet tartalmazó vegyület(ek)et adunk hozzá, majd a kapott oldatból ismert módon porlasztásos szárítóberendezéssel szilárd lombtrágya-kompozíciót készítünk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kelátképző vegyületként citromsavat és/vagy almasavat és/vagy nitrilo-triecetsavat és/vagy etiléndiamin-tetraecetsavat, és/vagy ezen savak sóit ada5 góljuk.
  3. 3. Monoammónium-foszfátot és kálium-nitrátot, adott esetben karbamidot, valamint mikrotápelemeket tartalmazó, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított lombtrágya-kompozíció, azzal jellemezve, hogy a kész10 termék nitrogéntartalma 2-35 tömeg%, P2O5-tartalma 2-50 tömeg%, K2O-tartalma 2-45 tömeg%, összes mikroelem-tartalma 0,1-15 tömeg% között van.
HU911906A 1991-06-07 1991-06-07 Eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó, vízoldható szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítására, és az eljárással előállított lombtrágya-kompozíció HU215560B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU911906A HU215560B (hu) 1991-06-07 1991-06-07 Eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó, vízoldható szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítására, és az eljárással előállított lombtrágya-kompozíció

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU911906A HU215560B (hu) 1991-06-07 1991-06-07 Eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó, vízoldható szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítására, és az eljárással előállított lombtrágya-kompozíció

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911906D0 HU911906D0 (en) 1991-12-30
HUT65349A HUT65349A (en) 1994-05-02
HU215560B true HU215560B (hu) 1999-01-28

Family

ID=10956798

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU911906A HU215560B (hu) 1991-06-07 1991-06-07 Eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó, vízoldható szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítására, és az eljárással előállított lombtrágya-kompozíció

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU215560B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102942412A (zh) * 2012-10-30 2013-02-27 安徽省文胜肥业有限责任公司 一种大量元素水溶肥料及其制备方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102942412A (zh) * 2012-10-30 2013-02-27 安徽省文胜肥业有限责任公司 一种大量元素水溶肥料及其制备方法
CN102942412B (zh) * 2012-10-30 2014-01-15 安徽省文胜肥业有限责任公司 一种大量元素水溶肥料及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
HU911906D0 (en) 1991-12-30
HUT65349A (en) 1994-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2018374535B2 (en) Novel phosphatic fertilizers based on alkanolamine salts of phosphoric acid
JP4749716B2 (ja) ホスフィットを含有した農薬組成物およびその製造方法
CA2444830A1 (en) Chelated plant micronutrients
EP0173069B1 (de) Mehrspurennährstoffdünger
HU215560B (hu) Eljárás makro- és mikrotápelemeket tartalmazó, vízoldható szilárd lombtrágya-kompozíciók előállítására, és az eljárással előállított lombtrágya-kompozíció
CN115551820A (zh) 水溶性肥料
Mortvedt Sequestration and chelation
ZA200207745B (en) Improved solubility fertilizer compounds and compositions.
RU2812767C2 (ru) Композиция в форме частиц, включающая нитрат кальция и молибден, и способ ее получения
RU2179162C1 (ru) Способ получения питательных растворов, содержащих микроэлементы (микровит)
EP3927675B1 (en) Particulate composition comprising calcium nitrate and molybdenum and method for the manufacture thereof
US3356482A (en) Fertilizer comprising a salt of a sugar phosphate ester
SK9842Y1 (sk) Tuhé hnojivá
Hodge et al. Solubility of metallic-salt in acid nutrients in acid fertilizer solutions of urea phosphate, urea sulfate and urea nitrate
CN114380632A (zh) 含聚磷酸盐和水溶性钙的np和npk肥料及其制备方法
WO2023285798A1 (en) Aqueous composition comprising seaweed
PL190933B1 (pl) Sposób wytwarzania środka nawozowego, stanowiącego schelatowane żelazo, korzystnie krystalicznego
UA54669A (uk) Рідке азотовмісне добриво з мікроелементами
PL191648B1 (pl) Sposób wytwarzania środka nawozowego, stanowiącego schelatowane żelazo, korzystnie krystalicznego
KR20000024333A (ko) 금속 이온 수용성 킬레이트 착체를 형성하여 제조된미네랄 비료
PL180308B1 (pl) Środek płynny do nawożenia dolistnego roślin i sposób jego wytwarzania
SK7512Y1 (sk) Kvapalné koncentráty sekundárnych a/alebo stopových rastlinných živín a ich použitie
HU192822B (en) Process for production of celate-forming agent consisting of more components and metallic celates and plant-fodders containing thereof as active substance
PL195177B1 (pl) Sposób wytwarzania środka nawozowego dolistnego, zawierającego związek boru

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee
DRH9 Withdrawal of annulment decision
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees