HU215240B - Eljárás ehető margosa-(Azadirachta indica) olaj előállítására - Google Patents

Eljárás ehető margosa-(Azadirachta indica) olaj előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU215240B
HU215240B HU9302160A HU9302160A HU215240B HU 215240 B HU215240 B HU 215240B HU 9302160 A HU9302160 A HU 9302160A HU 9302160 A HU9302160 A HU 9302160A HU 215240 B HU215240 B HU 215240B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
oil
solution
weight
hydrogen peroxide
margosa
Prior art date
Application number
HU9302160A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9302160D0 (en
HUT69147A (en
Inventor
Lidert Zev
Original Assignee
Rohm And Haas Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rohm And Haas Co. filed Critical Rohm And Haas Co.
Publication of HU9302160D0 publication Critical patent/HU9302160D0/hu
Publication of HUT69147A publication Critical patent/HUT69147A/hu
Publication of HU215240B publication Critical patent/HU215240B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23DEDIBLE OILS OR FATS, e.g. MARGARINES, SHORTENINGS, COOKING OILS
    • A23D9/00Other edible oils or fats, e.g. shortenings, cooking oils
    • A23D9/02Other edible oils or fats, e.g. shortenings, cooking oils characterised by the production or working-up
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B3/00Refining fats or fatty oils
    • C11B3/02Refining fats or fatty oils by chemical reaction
    • C11B3/08Refining fats or fatty oils by chemical reaction with oxidising agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B3/00Refining fats or fatty oils
    • C11B3/001Refining fats or fatty oils by a combination of two or more of the means hereafter

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Edible Oils And Fats (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)

Abstract

A találmány szerinti eljárással legfeljebb 1550 ppm ként tartalmazómargősaőlajat állítanak elő őly módőn, hőgy a) nyers margősaőlajat alkánban, előnyösen hexánban őldják, b) az alkánős őldatőt hidrőgén-perőxid lúgős őldatával kezelik, c) az alkánős őldatőt elválasztják, d) az alkánt eltávőlítva nyers margősaőlajat nyernek ki, és e) a nyers margősaőlajat tisztítják, és adőtt esetben f) a kapőtt őlajat hidrőgénezik, fehérítik, és/vagy tővább tisztítják. ŕ

Description

A találmány tárgya új eljárás a margosafa (Azadirachta indica Juss.) magjából nyert olaj tisztítására és szagtalanítására ehető margosaolaj előállítása érdekében.
A margosafa egy szubtropikus fa, amely India, Pakisztán és Sri Lanka száraz területein, valamint Délkelet-Ázsia és Nyugat-Afrika egyes részein honos. Evenként egyszer vagy kétszer sárga, keserű gyümölcsöt terem. A gyümölcs belső magból és héjból álló magot tartalmaz. A belső mag mintegy 40-60 tömeg% margosaolajat tartalmaz. Ez az olaj a szokásos módon, így a növényi olajok előállításához szokásos módon kinyerhető, például gőzöléses előpréseléssel és hexánnal végzett extrahálással.
A margosaolaj egy tipikus, ehető növényi olaj. Ehető triglicerideket és nem ehető, vagy nem kívánatos szennyezőanyagokat, így foszfolipideket (gyanta), zsírsavakat, szappanokat és színes szennyezőanyagokat, például karotenoidokat és klorofillt, valamint egy sor más molekulát tartalmaz. Ezeket a szennyezőanyagokat általában finomítással távolítják el, amely a következő lépésekből áll:
1. vízzel vagy savval, így citromsavval vagy foszforsavval végzett gyantamentesítés a foszfolipidek eltávolítása érdekében;
2. lúgos rafinálás nátrium-hidroxiddal a zsírsavak és szappanok eltávolítása érdekében;
3. deritőfoldön végzett abszorbeálás a színes anyagok eltávolítása érdekében;
4. gőzdesztillálás a kis móltömegű anyagok eltávolítása érdekében.
A finomítási eljárás első két lépését általában a hexánnal feltárt nyers olajon végzik. Bizonyos olajok, így gyapotmagolaj esetében előnyösebb azonban, ha a rafinálást az olaj hexános oldatán, például 65 tömeg% olajat tartalmazó hexános oldaton végzik. A finomítási eljárás részeként az olajat általában hidrogénezik a hőstabilitás és tárolási stabilitás fokozása érdekében.
Ahhoz, hogy az olaj ehető terméknek minősüljön, bizonyos kritériumokat kell kielégítenie. Ezek némelyike kémiai vizsgálat, míg a többi, így az íz és illat, inkább tetszés szerinti, és a helyi kultúrától és körülményektől függ. A kémiai vizsgálatokra példaként említhető a trigliceridek zsírsavtartalmának analízise. Nemkívánatosak az erukasav (20 szénatom), valamint a telített savak, így palmitinsav (16 szénatom) és sztearinsav (18 szénatom). Nemkívánatosak továbbá a nyomelemek, klorofill, szabad zsírsavak és foszforkomponensek. A peroxidérték, ami az oxidálással szembeni stabilitást mutatja, közelítsen nullához. Az olaj legyen halvány és standardizált színindexszel kifejezhető színű. A fenti vizsgálatokon kívül a repce-, mustár- és kanolaolajat általában kéntartalomra is analizálják, ami a glükóz-inolátok mennyiségét mutatja. Ezek a vegyületek, amelyek csak a vadon termő fajtáknál fordulnak elő, katalizátormérgek, és ezért a finomítás szempontjából nem kívánatosak. Sokkal fontosabb azonban, hogy az olajnak különleges szagot és ízt kölcsönöznek, ami a felhasználók szempontjából kellemetlen.
A nyers margosaolaj analízise szerint a zsírsavösszetétel vonatkozásában kielégíti a standard, ehető olaj jellemzőit. Szennyezőanyagai a szokásos szennyezőanyagok típusaihoz tartoznak, egyedüli és igen fontos kivételt a kéntartalom képez. A kéntartalom analizálására két módszer ismert: az indukciósán kapott plazmaatomemissziós spektoszkópia (ICP), amely egy analitikai módszer, valamint a Raney nikkeles redukció [Ra(Ni)jmódszere. Az ICP-módszer nagyon gyors és kényelmes, de az Észak-Amerikai Ipari Szabvány, amely a kanolaolaj esetén 1 ppm alatti kéntartalmat enged meg, a régebbi és igen nehézkes Ra(Ni)-módszeren alapszik, amely általában az ICP-módszerrel kapott eredmény egytized részét adja. Az ICP és Ra(Ni)-módszereket az alábbi irodalom ismerteti: Sulfür Levels in Canola Oils from Canadian Crusing Plants: Analysis by Raney Nickel Reduction and Industrively Coupled Plasma Atomié Emission Spektroscopy, Proceedings of the GCIRC Eighth International Rapeseed Congress, 1991. julius 9., Saskatoon, Sask., Canada 5, 1396, D. I. McGregor, kiadó: Organizing Committee of the Eighth International Repeseed Congress a Groupe Consultatif International de Recherche sur le Colza (GCIRC) és a Canola Council of Canada védnöksége alatt. A margosaolaj kéntartalma igen magas, az ICP-módszer szerint 2200 ppm, és ezért a margosaolaj szaga és íze igen kellemetlen.
A jelen leírásban megadott kéntartalomra vonatkozó adatokat ellenkező értelmű megjelölés hiányában az ICP-módszerrel határoztuk meg.
A növényi olajok finomítására ismert szokásos lépések a margosaolaj kéntartalmát nem csökkentik az elfogadható szint alá, bár a többi szennyezőanyagot eltávolítják. Az olaj stabilitását növelő hidrogénezés nem valósítható meg, mivel a kéntartalom mérgezi a hidrogénező katalizátort. A szokásos finomítási eljárások fenti hátránya okozza azt, hogy a margosaolajat az élelmiszeriparban nem használják.
C. Rukmini: Food Chemistry 26, 119-124 (1987) mérsékelten keserű ízű margosaolajat ismertet. Az irodalom azonban nem részletezi az ehhez szükséges lépéseket.
Szükség van tehát egy olyan eljárásra, amely lehetővé teszi lényegében szagmentes margosaolaj előállítását, amely olyan kevés kéntartalmat mutat, hogy ehetőnek minősül, vagyis kéntartalma legfeljebb 1550 ppm. Az eljárással szembeni további követelmény, hogy a növényi olajok előállításánál alkalmazott szokásos finomítási eljárásokba könnyen illeszkedjen.
A találmány tárgya tehát eljárás olyan margosaolaj előállítására, amely legfeljebb 1550 ppm ként tartalmaz, amelynek során
a) nyers margosaolajat alkánban, előnyösen hexánban oldunk,
b) az alkános oldatot hidrogén-peroxid lúgos oldatával kezeljük,
c) az alkános oldatot elválasztjuk,
d) az alkánt eltávolítva nyers margosaolajat nyerünk ki, és
e) a nyers margosaolajat tisztítjuk, és adott esetben
f) a kapott olajat hidrogénezzük, fehérítjük, és/vagy tovább tisztítjuk.
HU 215 240 Β
Bár a találmány szerinti eljárás lehetővé teszi legfeljebb 1550 ppm kéntartalmú margosaolaj előállítását, megjegyezzük, hogy a kéntartalom kívánt esetben ennél magasabb értékig is csökkenthető. A találmány szerinti eljárás felhasználható a kész margosaolaj kéntartalmá- 5 nak csökkentésére is.
A hexánban felvett olaj finomításának szokásos eljárását a találmány szerinti eljárás lépéseivel az alábbiakban hasonlítjuk össze.
Ismert eljárási lépések: 10
1. lúgos rafmálás a szabad zsírsav eltávolítása érdekében;
2. vizes mosás a szappan és gyanta eltávolítása érdekében;
3. hexános feltárás; 15
4. hidrogénezés az olaj stabilizálása érdekében;
5. derítőfolddel és aktív szénnel végzett fehérítés a színes szennyezőanyagok eltávolítása érdekében;
6. szagtalanítás a kis móltömegű anyagok gőzdesztillációval történő eltávolításával. 20
Találmány szerinti eljárás:
1. nyers margosaolaj oldása alkánban;
2. az alkános margosaolaj oldat kezelése hidrogén-peroxid/lúg/alkohol elegyével a szabad zsírsavak és a kéntartalmú anyagok nagy tömegének eltávolítása 25 érdekében;
3. az alkános oldat vizes mosása vagy szilikagélen történő szűrése a szappan és gyanta eltávolítása érdekében;
H2O2/NaOH
R-S-S-R-> R-S-S-R->
(olaj/hexán elegyben) (vizes alkoholban) ahol R szerves csoportot jelent. 35
Margosaolajként alkalmazható tisztítatlan margosaolaj vagy előzetesen lúgos rafínálással tisztított margosaolaj. A lúgos hidrogén-peroxid oldat általában hidrogén-peroxidot, valamely bázist, például nátriumhidroxidot, kálium-hidroxidot vagy ezek elegyét, és 40 adott esetben alkoholt, például metanolt vagy előnyösen etanolt tartalmaz. A lúgos hidrogén-peroxid oldat előállítható 1 térfogatrész vizes, 3 5%-os hidrogén-peroxid oldatból és mintegy 10 térfogatrész alkoholos lúgoldatból. Alkoholos lúgoldatként előnyösen alkalmazható a mint- 45 egy 1 tömeg% lúgot tartalmazó alkoholos oldat.
A margosaolaj at és az alkánt különböző arányokban alkalmazhatjuk. Az alkános oldat margosaolaj-tartalma előnyösen mintegy 50-80 tömeg%, különösen előnyösen mintegy 65 tömeg%. 50
A találmány szerinti eljárás előnyös megvalósítási módja szerint 65 tömegrész tisztítatlan vagy előzetesen lúggal rafinált margosaolajat 35 tömegrész hexánnal elegyítünk, és az oldatot hidrogén-peroxid, nátriumhidroxid és etanol oldatával kezeljük. Az oldatban a 55 hidrogén-peroxid koncentrációja mintegy 0,1-15 tömeg%, a nátrium-hidroxid koncentrációja mintegy 0,05-5 tömeg%, előnyösen mintegy 0,5-3 tömeg%, különösen előnyösen mintegy 1,0-3,0 tömeg%, és az etanol koncentrációja 0-75 tömeg%, előnyösen mintegy
4. alkános feltárás;
5. derítőföldön és aktivált szénnel végzett fehérítés a színes szennyezőanyagok eltávolítása érdekében;
6. desztillációs vagy kromatográfiás tisztítás a kis móltömegű anyagok és egyes kéntartalmú anyagok eltávolítása érdekében, előnyösen gőzdesztillálás;
7. hidrogénezés az olaj stabilizálása érdekében;
8. szagtalanítás a kis móltömegű anyagok gőzdesztillációval történő eltávolításával.
A találmány szerinti eljárásnak a hidrogén-peroxid/lúg/alkohol elegyben végzett finomítási lépését követő lépései a megadottól eltérő sorrendben is alkalmazhatók. így például a 3. lépésben említett vizes mosás vagy szilikagélen történő szűrés megvalósítható a
4. lépés szerinti alkános feltárás után is. Egy másik példaként az 5. lépés szerinti fehérítés megvalósítható a 7. lépés szerinti hidrogénezés után, vagy a 6. lépés szerinti tisztítás megvalósítható az 5. lépés szerinti fehérítés előtt.
A margosaolaj kéntartalmú vegyületeinek lúgos hidrogén-peroxid oldattal történő eltávolítása azon az elméleten alapszik, hogy az ilyen vegyületek nagy része diszulfid kötéssel rendelkezik, és ezért vízben oldódó szulfátokká oxidálható. Az alkohol jelenléte biztosítja a kéntartalmú vegyületeknek a vizes fázisban történő oldódását. Ez a folyamat bázisként nátriumhidroxidot alkalmazva az alábbi egyenlettel szemléltethető:
több lépésben
R-S(O)-S-R-> 2 RSO3Na (vizes alkoholban) (vizes alkoholban)
25-70 tömeg%, különösen előnyösen mintegy 50-70 tömeg%. A kezelés után kapott margosaolaj a szappan és gyanta eltávolítását biztosító vizes mosás és a hexános feltárás után legfeljebb 1550 ppm, előnyösen legfeljebb 800 ppm, különösen előnyösen legfeljebb 500 ppm ként tartalmaz.
A hidrogén-peroxidos kezelés után kapott margosaolaj gőzdesztillálással tovább feldolgozható, amelynek során eltávolítjuk a kis móltömegű anyagokat, így kéntartalmú anyagokat, és így legfeljebb 200 ppm kéntartalmú margosaolajat kapunk. Ez a szagtalanított margosaolaj részlegesen hidrogénezhető, ami a stabilitás fokozását eredményezi, és így legfeljebb 100 ppm kéntartalmú margosaolajat kapunk. Kívánt esetben a részlegesen hidrogénezett olaj derítőfold és aktív szén alkalmazásával fehéríthető, amelynek során eltávolítjuk a színes szennyező anyagokat, valamint szagtalanítható, amelynek során eltávolítjuk a maradék kis móltömegű anyagokat, és így legfeljebb 50 ppm kéntartalmú margosaolajat kapunk.
A találmány szerinti eljárás megvalósítása során előnyösen az alábbi lépéseket hajtjuk végre:
1. a nyers margosaolajat alkánban, így heptánban vagy hexánban oldjuk;
2. az alkános oldatot mintegy 10-100 ml, előnyösen mintegy 40-90 ml lúgos hidrogén-peroxid
HU 215 240 Β oldattal kezeljük, adott esetben alkohol jelenlétében, amelynek során előnyösen alkalmazható a hidrogén-peroxid etanolban felvett nátrium-hidroxidos oldata, ahol a fent megadott mennyiséget 100 g alkános oldatra alkalmazzuk mintegy 30-70 °C közötti, előnyösen mintegy 45-60 °C közötti hőmérsékleten;
3. az alkános oldatot elválasztjuk, és mossuk, és/vagy szűrjük;
4. az alkánt eltávolítva alacsony kéntartalmú nyers margosaolajat kapunk;
5. a nyers margosaolajat desztillálással, előnyösen gőzdesztillálással vagy kromatográfiásan tisztítjuk, és kívánt esetben
6. hidrogénezzük, fehérítjük és tovább tisztítjuk.
A találmányt közelebbről az alábbi példákkal mutatjuk be anélkül, hogy az oltalmi kör a példákra korlátozódna.
1-14. példa
Hexánban felvett, tisztítatlan vagy tisztított margosaolaj kezelése lúgos hidrogén-peroxid oldattal
Az 1-12. példákban 100 g lúggal tisztított, 65 tömeg%-os, hexánban felvett margosaolaj-oldatot alkalmazunk, amely 1650 ppm ként tartalmaz. A 13. és 14. példákban 100 g tisztítatlan, 65 tÖmeg%-os, hexánban felvett margosaolaj oldatot alkalmazunk, amely
2200 ppm ként tartalmaz. A lúgos hidrogén-peroxid oldatot vizes, 35%-os hidrogén-peroxidból, vizes, 95%os etanolból (C2H5OH) és vizes, 2, 4, 8 vagy 16%-os nátrium-hidroxid oldatból (NaOH) állítjuk elő az 1. táblázatban megadott arányokban. A hexános margosa15 olaj-oldatot és lúgos hidrogén-peroxid oldatot (H2O2) 30 percen keresztül 50-55 °C hőmérsékleten kevertetjük, majd a fázisokat centrifugálással szétválasztjuk, a hexános margosaolaj-oldatból a hexánt eltávolítjuk, és a maradékban a kéntartalmat analizáljuk.
1. táblázat
Példaszám NaOH C2H5OH H2O2 Összesen Kéntartalom
t% g t% t% ml PPm
1. 0,5 0,1 50 8,75 20 1260
2. 0,25 0,05 50 8,75 20 1425
3. 0,05 0,01 50 8,75 20 1504
4. 0,25 0,05 25 8,75 20 1488
5. 0,25 0,05 62,5 8,75 20 1408
6. 0,25 0,03 0 8,75 20 1500
7. 0,5 0,2 62,5 8,75 40 1030
8. 1,0 0,4 62,5 8,75 40 684
9. 2,0 0,8 62,5 8,75 40 445
10. 1,0 0,8 62,5 8,75 80 590
11. 2,0 1,6 62,5 8,75 80 375
12. 1,0 0,4 68,75 8,75 40 606
13. 1,9 1,6 60 10,3 85 265
14. 2,7 1,6 42 14,6 60 469
15. példa
Nagyléptékű kísérlet all. példa szerinti paraméterekkel
2000 g 65 tömeg% koncentrációjú, hexánban felvett, lúggal tisztított margosaolaj-oldatot 1600 mg lúgos hidrogén-peroxid oldattal kezelünk all. példa szerinti körülmények között. A lúgos hidrogén-peroxid oldat összesen 32 g nátrium-hidroxidot tartalmaz. A lúgos hidrogén-peroxid oldatban a nátrium-hidroxid, etanol és hidrogén-peroxid komponensek koncentrációja rendre 2,0 tömeg%, 62,5 tömeg% és 8,75 tömeg%, mint all. példában. All. példa szerinti feldolgozás után az analízis szerint 268 ppm ként tartalmazó margosaolajat kapunk.
16. példa
A 15. példa szerinti margosaolaj szagtalanítása, hidrogénezése és fehérítése
A 15. példa szerinti lúgos hidrogén-peroxidos kezeléssel kapott margosaolajat szilikagélen szűrve eltávolítjuk a szappant. Ezután derítőfoldön, aktív szén jelenlétében 110 °C hőmérsékleten és csökkentett nyomáson (9,5 χ 104 Pa) fehérítjük. A fehérített és szűrt margosa55 olaj az analízis szerint 174 ppm ként tartalmaz.
A fehérített és szűrt olajat ezután óránként 3 tömeg% gőz bevezetésével 255 °C hőmérsékleten és 5,32 χ 102 Pa nyomáson 2 órán keresztül szagtalanítjuk. Az egyszer szagtalanított margosaolaj az analízis sze60 rint 77 ppm ként tartalmaz.
HU 215 240 Β
Az egyszer szagtalanított margosaolajat 30 percen keresztül 2 tömeg%, kovaföldre felvitt nikkelkatalizátoron hidrogénezzük. A kapott, részben hidrogénezett margosaolaj olvadáspontja 43 °C, kéntartalma 45 ppm.
A részben hidrogénezett margosaolajat másodszor szagtalanítjuk a fenti első szagtalanítási lépés körülményei között. A kapott, tisztított margosaolaj ICP-módszerrel mérve 44 ppm, és Ra(Ni)-módszerrel mérve 4 ppm ként tartalmaz, emellett színtelen és szagtalan.
17. példa
Metanol alkalmazása a lúgos hidrogén-peroxid oldatban tömegrész 65 tömeg% koncentrációjú, hexánban felvett tisztítatlan margosaolaj-oldatot 1 tömegrész lúgos hidrogén-peroxid oldattal kezelünk 30 percen keresztül 45-55 °C hőmérsékleten. A lúgos hidrogén-peroxid oldat 1 térfogatrész vizes, 35%-os hidrogén-peroxidot és 10 térfogatrész metanolos, 1 tömeg%-os nátrium-hidroxidot tartalmaz. A kapott margosaolaj kéntartalma a kezdeti 2200 ppm szintről 95 ppm szintre csökkent.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás margosaolaj előállítására, amely legfeljebb 1550 ppm ként tartalmaz, azzal jellemezve, hogy
    a) nyers margosaolajat alkánban, előnyösen hexánban oldunk,
    b) az alkános oldatot hidrogén-peroxid lúgos oldatával kezeljük,
    c) az alkános oldatot elválasztjuk,
    d) az alkánt eltávolítva nyers margosaolajat nyerünk ki, és
    e) a nyers margosaolajat tisztítjuk, és adott esetben
    f) a kapott olajat hidrogénezzük, fehérítjük, és/vagy tovább tisztítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hidrogén-peroxidot, lúgot, előnyösen nátriumhidroxidot, kálium-hidroxidot vagy ezek elegyét és adott esetben alkoholt, előnyösen etanolt vagy metanolt tartalmazó lúgos hidrogén-peroxid oldatot alkalmazunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,1-15 tömeg% hidrogén-peroxidot, 0,05-5 tömeg%, előnyösen 0,5-3 tömeg%, különösen előnyösen 1-3 tömeg% nátrium-hidroxidot és 0-75 tömeg%, előnyösen 25-70 tömeg%, különösen előnyösen 50-70 tömeg% etanolt tartalmazó lúgos hidrogén-peroxid oldatot alkalmazunk.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1 térfogatrész vizes, 35%-os hidrogén-peroxid oldatot és 10 tömegrész 1%-os, etanolos nátrium-hidroxid oldatot tartalmazó lúgos hidrogén-peroxid oldatot alkalmazunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkános margosaolaj-oldat előállításához tisztítatlan margosaolajat vagy lúggal rafinált margosaolajat használunk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 10-100 ml, előnyösen 40-90 ml lúgos hidrogén-peroxid oldatot használunk 100 g alkános margosaolaj-oldatra számolva.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legfeljebb 800 ppm, előnyösen legfeljebb 500 ppm kéntartalmú margosaolajat állítunk elő.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkános margosaolaj-oldatként 50-80 tömeg%, előnyösen 65 tömeg% margosaolaj hexánban felvett oldatát alkalmazzuk.
HU9302160A 1992-07-27 1993-07-26 Eljárás ehető margosa-(Azadirachta indica) olaj előállítására HU215240B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/923,868 US5371254A (en) 1992-07-27 1992-07-27 Preparation of edible neem oil

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9302160D0 HU9302160D0 (en) 1993-11-29
HUT69147A HUT69147A (en) 1995-08-28
HU215240B true HU215240B (hu) 1998-11-30

Family

ID=25449389

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9302160A HU215240B (hu) 1992-07-27 1993-07-26 Eljárás ehető margosa-(Azadirachta indica) olaj előállítására

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5371254A (hu)
EP (1) EP0581468B1 (hu)
KR (1) KR100278168B1 (hu)
CN (1) CN1040770C (hu)
AT (1) ATE132893T1 (hu)
AU (1) AU675787B2 (hu)
BR (1) BR9302976A (hu)
CA (1) CA2100507A1 (hu)
DE (1) DE69301289T2 (hu)
DK (1) DK0581468T3 (hu)
ES (1) ES2083253T3 (hu)
GR (1) GR3018637T3 (hu)
HU (1) HU215240B (hu)
IL (1) IL106332A (hu)
MX (1) MX9304221A (hu)
TR (1) TR26937A (hu)
ZA (1) ZA935228B (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5626848A (en) * 1995-06-06 1997-05-06 Thermo Trilogy Corporation Reduced-cloud-point clarified neem oil and methods of producing
US5824291A (en) * 1997-06-30 1998-10-20 Media Group Chewing gum containing a teeth whitening agent
KR100350610B1 (ko) * 2000-06-09 2002-08-28 주식회사농심 님 오일의 추출 방법 및 추출된 님 오일을 포함하는살충제 조성물
KR100367103B1 (ko) * 2000-06-21 2003-01-09 주식회사 빙그레 식물성경화유(cla 식물성경화유 포함)의 경화취생성억제방법 및 동 방법에 의하여 제조된 식물성경화유
US7169430B2 (en) * 2003-01-28 2007-01-30 Bunge Oils, Inc. Low trans-stereoisomer shortening systems
WO2004084852A1 (en) * 2003-03-26 2004-10-07 Council Of Scientific And Industrial Research Nontoxic dental care herbal formulation for preventing dental plaque and gingivitis
BR102013021210B1 (pt) 2013-01-25 2015-12-01 Fundação Universidade Fed De São Carlos processo de obtenção de nanopartículas biopoliméricas contendo óleo e extratos de azadirachta indica a. juss (neem), nanopartículas biopoliméricas e micropartículas em pó
ITUA20162168A1 (it) * 2016-03-31 2017-10-01 Versalis Spa Procedimento di decolorazione di derivati di olio di origine vegetale.
DE102016119756A1 (de) * 2016-10-17 2018-04-19 UBPM Umwelt-Beratung und Produkt-Management GmbH & Co. KG Verfahren und Verwendung eines Oxidationsmittels zum Oxidieren von elementarem Schwefel und/oder Schwefelverbindungen in Gegenwart von Fettsäuren und/oder Fettsäurederivaten

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR557953A (fr) * 1921-12-03 1923-08-20 Patenta Ag Zur Verwertung Von Procédé perfectionné pour l'épuration des graisses et des huiles grasses
FR1056139A (fr) * 1951-02-24 1954-02-24 E F Drew & Co Procédé de raffinage et de blanchiment des esters d'acides gras
AU540215B2 (en) * 1979-10-25 1984-11-08 Unilever Ltd. Bleaching of naturally occurring oils or fats
US4943434A (en) * 1987-10-06 1990-07-24 Rohm And Haas Company Insecticidal hydrogenated neem extracts
DE3809427A1 (de) * 1988-03-21 1989-10-05 Klaus Hegelich Verwendung von samen des niem - baums zur prophylaxe und therapie viraler infektionen

Also Published As

Publication number Publication date
EP0581468A2 (en) 1994-02-02
CA2100507A1 (en) 1994-01-28
TR26937A (tr) 1994-08-24
IL106332A (en) 1996-09-12
DE69301289T2 (de) 1996-08-29
CN1040770C (zh) 1998-11-18
EP0581468B1 (en) 1996-01-10
DE69301289D1 (de) 1996-02-22
BR9302976A (pt) 1994-03-01
KR940005233A (ko) 1994-03-21
MX9304221A (es) 1994-02-28
DK0581468T3 (da) 1996-02-12
EP0581468A3 (hu) 1994-03-30
IL106332A0 (en) 1993-11-15
AU675787B2 (en) 1997-02-20
ZA935228B (en) 1994-01-27
AU4198293A (en) 1994-02-03
HU9302160D0 (en) 1993-11-29
ATE132893T1 (de) 1996-01-15
US5371254A (en) 1994-12-06
GR3018637T3 (en) 1996-04-30
KR100278168B1 (ko) 2001-03-02
HUT69147A (en) 1995-08-28
ES2083253T3 (es) 1996-04-01
CN1081707A (zh) 1994-02-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2651761C3 (de) Verfahren zum Raffinieren von Glyceridölen
EP1171555B1 (de) Verfahren zur entfernung freier fettsäuren aus fetten und ölen biologischen ursprungs oder deren dämpferkondensaten
EP2351822A1 (en) Palm oil, deodorized distillates and manufacturing methods therefor
JP5216942B1 (ja) 精製グリセリド組成物及び該精製グリセリド組成物の製造方法
WO2010080019A2 (en) Refining of edible oil
KR20020068399A (ko) 클로로-1-부탄을 사용하여 식물유로부터 비사포닌화물질을 추출하는 방법, 상기 비사포닌화 물질을 포함하는조성물
US5298638A (en) Adsorptive removal of sulfur compounds from fatty materials
HU215240B (hu) Eljárás ehető margosa-(Azadirachta indica) olaj előállítására
DE60117869T2 (de) Verfahren zu herstellung von tocotrienolen
US4754090A (en) Process for the preparation of hexamethyl tetracosanes
DE3643848C2 (hu)
DE3813805A1 (de) Verfahren zur desodorierung von fettsaeureestergemischen
Hong Quality of byproducts from chemical and physical refining of palm oil and other oils
US4663080A (en) Hypo-allergenic moss oil and production process thereof
DE1617001A1 (de) Verfahren zum enzymatischen Desodorieren von Fetten
DE19638459A1 (de) Verfahren zur Reinigung von Fetten und Ölen tierischen oder vegetabilischen Ursprungs
WO2020089603A1 (en) Metal removal process
GB2578570A (en) Phosphorus removal process
DE2360146A1 (de) Verfahren zur herstellung goldgelb naturgefaerbter speiseoele mit verbesserter haltbarkeit
JPS606992B2 (ja) 光毒性を有しない天然精油の製造法
Brisson et al. The technology of edible fats and oils
Egbuna et al. Investigation of the effects of bleaching clay particles on the quality and stability of physically refined palm oil
JPS6243477B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: DOW AGROSCIENCES LLC, US

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee