HU214186B - Kétlépéses eljárás növényi anyagok fehérítésére - Google Patents

Kétlépéses eljárás növényi anyagok fehérítésére Download PDF

Info

Publication number
HU214186B
HU214186B HU9200834A HU9200834A HU214186B HU 214186 B HU214186 B HU 214186B HU 9200834 A HU9200834 A HU 9200834A HU 9200834 A HU9200834 A HU 9200834A HU 214186 B HU214186 B HU 214186B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
hydrogen peroxide
plant material
process according
alkaline
Prior art date
Application number
HU9200834A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT64192A (en
HU9200834D0 (en
Inventor
Michel Devic
Original Assignee
Elf Atochem S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elf Atochem S.A. filed Critical Elf Atochem S.A.
Publication of HU9200834D0 publication Critical patent/HU9200834D0/hu
Publication of HUT64192A publication Critical patent/HUT64192A/hu
Publication of HU214186B publication Critical patent/HU214186B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L5/00Preparation or treatment of foods or foodstuffs, in general; Food or foodstuffs obtained thereby; Materials therefor
    • A23L5/40Colouring or decolouring of foods
    • A23L5/49Removing colour by chemical reaction, e.g. bleaching

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

(57) KIVONAT A találmány szerinti eljárás sőrán a növényi anyagőt vizes-lúgőshidrőgén-perőxid őldattal kezelik őly módőn, hőgy 1) a növényi anyagőtőlyan vizes-lúgős hidrőgén-perőxid őldattal kezelik, amely annyi lúgősanyagőt tartalmaz, hőgy a szűszpenzió pH-értéke a kezelés végénlegfeljebb 9 legyen; 2) az 1) lépésben kapőtt szűszpenziót szűrik, éslegalább 50% hatékőnysággal vízzel mőssák; 3) a 2) lépésben kapőttanyagőt őlyan vizes-lúgős hidrőgén-perőxid őldattal kezelik, amelyannyi lúgős szert tartalmaz, hőgy a szűszpenzió pH-értéke a kezelésvégén legfeljebb 8,5 legyen; 4) a 3) lépésben kapőtt fehérítettanyagőt szűrik, és vízzel mőssák. ŕ

Description

(57) KIVONAT
A találmány szerinti eljárás során a növényi anyagot vizeslúgos hidrogén-peroxid oldattal kezelik oly módon, hogy
1) a növényi anyagot olyan vizes-lúgos hidrogén-peroxid oldattal kezelik, amely annyi lúgos anyagot tartalmaz, hogy a szuszpenzió pH-értéke a kezelés végén legfeljebb 9 legyen;
2) az 1) lépésben kapott szuszpenziót szűrik, és legalább 50% hatékonysággal vízzel mossák;
3) a 2) lépésben kapott anyagot olyan vizes-lúgos hidrogén-peroxid oldattal kezelik, amely annyi lúgos szert tartalmaz, hogy a szuszpenzió pH-értéke a kezelés végén legfeljebb 8,5 legyen;
4) a 3) lépésben kapott fehérített anyagot szűrik, és vízzel mossák.
A leírás terjedelme: 6 oldal
HU 214 186 B
HU 214 186 Β
A találmány tárgya eljárás növényi anyag, előnyösen táplálkozásra alkalmas növényi anyag fehérítésére, amelynek során a fehérítést hidrogén-peroxid segítségével végezzük vizes-lúgos oldatban.
A találmány szerinti eljárással bármely növényi eredetű anyag vagy annak része kezelhető, amely táplálékként alkalmazható. Ezekre a termékekre példaként említhető olajos növény korpája, így napraforgókorpa, gabonakorpa, így búza, kukorica, zab, rozs és hasonlók korpája, különböző növényi anyagok maradéka, így répa vagy cukorrépa, citromfélék, gyümölcsök, így körte, őszibarack, alma, sárgabarack, olajos növények, így napraforgó, szójabab, gabonafélék, növényi anyagok extrahálásának maradéka, cukor, gyümölcslé, pektin, olaj vagy keményítő.
Ezeket a növényi anyagokat általában hidrogén-peroxidot tartalmazó vizes-lúgos oldattal kezelik a „famentesítés” és fehérítés érdekében. Ezek a fehérített növényi anyagok nagymennyiségű növényi rostot tartalmaznak, és előnyösen alkalmazhatók élelmiszerek, elsősorban alacsony kalóriatartalmú élelmiszerek, így diétás liszt előállítására.
Az ilyen rostos anyagból előállított élelmiszerek azonban nagyon sötét színűek, és így a liszt helyettesítésére nem alkalmazhatók.
Különböző eljárásokat javasoltak a fenti hátrányok kiküszöbölésére. így például a 2 382 866 számú francia szabadalmi leírás cukorrépapép-szuszpenzió fehérítését ismerteti lúgos hidrogén-peroxid oldattal pH = 9,5-10 értéken, amelyet szűrés, mosás és szárítás követ. A 4 649 113 számú USA-beli szabadalmi leírás táplálkozási célra alkalmas növényi rostok kezelését ismerteti szuszpenzióban szobahőmérsékleten lúgos hidrogén-peroxid oldat segítségével, amelyet pH = 11,2-11,8 értéken tartanak. A kezelést környezeti hőmérsékleten végzik, és a szabályozott pH mellett hatékony „famentesítés”-t érnek el. A növényi anyagoknak a fenti publikációkban ismertetett kezelése azonban önmagában lúgos hidrogén-peroxid oldat alkalmazásával nem biztosítja megfelelő fehérségű termék előállítását, mivel a peroxid a növényi rostokban található szennyező anyagokkal érintkezve gyorsan lebomlik.
Nagy fehérségű növényi anyag előállításához a 2 647 641 számú francia szabadalmi leírás szerint növényi anyagot savval előkezelik, és mossák a fehérítés előtt.
A 337 653 számú európai közrebocsátási irat szerint a növényi anyagot lúggal előkezelik, majd kívánt esetben mossák a hidrogén-peroxid adagolása előtt. Az előkezelést tehát hidrogén-peroxid távollétében pH = 10-13 értéken, és legalább 25 °C hőmérsékleten végzik. A fehérítési fázishoz a növényi anyagot peroxid-oldattal érintkeztetik pH = 9,5-11,0 értéken és legalább 25 °C hőmérsékleten, és a fehérítést a kívánt ideig végzik. A fehérített anyagot szárítás előtt savval semlegesítik.
A fenti eljárásokkal a lignocellulózos növényi anyagot hasznos rostos cellulóztermékké, elsősorban alacsony kalóriaértékű és emberi élelmezésre alkalmas anyaggá alakítják.
A lúgos előkezeléssel a szennyező anyagok nagy száma eltávolítható, de sárgítja a növényi rostok lignocellulóz tartalmát.
A találmány tárgya olyan eljárás, amely lehetővé teszi élelmiszerek, elsősorban alacsony kalóriájú termékek, így diétás lisztek előállítására alkalmas és megfelelő fehérségű anyagok előállítását.
A találmány tárgya eljárás növényi anyag fehérítésére lúgos előkezeléssel, és lúgos-vizes hidrogén-peroxid oldattal végzett kezeléssel oly módon, hogy
1) a növényi anyagot olyan vizes-lúgos hidrogén-peroxid oldattal kezeljük, amely annyi lúgos anyagot tartalmaz, hogy a szuszpenzió pH-értéke a kezelés végén legfeljebb 9 legyen;
2) az 1) lépésben kapott szuszpenziót szűrjük, és legalább 50% hatékonysággal vízzel mossuk;
3) a 2) lépésben kapott anyagot olyan vizes-lúgos hidrogén-peroxid oldattal kezeljük, amely annyi lúgos szert tartalmaz, hogy a szuszpenzió pH-értéke a kezelés végén legfeljebb 8,5 legyen;
4) a 3) lépésben kapott fehérített anyagot szűrjük, és vízzel mossuk.
A találmány szerinti fehérítési eljárás i) lépése hidrogén-peroxid oldat jelenlétében végzett lúgos előkezelés. Ez a lépés tehát egy első fehérítési lépéssel ekvivalens.
A találmány szerinti eljárás során növényi anyagként alkalmazhatók a fent említett anyagok, előnyösen egészmagvú gabonafélék, olajos növények korpája, gabonakorpa vagy különböző növények, így répa extrahálásának maradéka, citromféle gyümölcsök, gyümölcsök, olajos növények és gabonafélék. A kiindulási anyagként alkalmazott növényi anyagot a kezelés előtt előnyösen durván őröljük.
Az 1) lépésben a növényi anyagot vizes szuszpenzió formájában alkalmazzuk, amelynek konzisztenciája elég híg ahhoz, hogy a szuszpenzió alaposan átkeverhető legyen. A szuszpenzió koncentrációja ezért előnyösen 2-40 tömeg%, elsősorban 10-15 tömeg% a növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva. A szuszpenzió tényleges koncentrációja azonban nem kritikus a találmány szerinti eljárás megvalósítása szempontjából. Függ a kezelt növényi anyag vízvisszatartó képességétől, amely a nedves tömegben mérhető abszorbeált víz mennyiségével ekvivalens, továbbá a kezelt anyagtól, és értékét tömeg%-ban fejezzük ki.
A növényi anyagot forró vízben, például 80-90 °C hőmérsékletű vízben szuszpendáljuk, és rövid ideig intenzíven kevertetjük, amelynek során az oldhatatlan szennyeződéseket szuszpendáljuk. A növényi anyagot végül közvetlenül a hidrogén-peroxidot tartalmazó lúgos-vizes oldatban szuszpendáljuk, és előkezeljük.
A találmány értelmében lúgos szerként előnyösen nátrium-hidroxidot, kálium-hidroxidot, nátrium-karbonátot, kálium-karbonátot, kalcium-oxidot vagy magnézium-oxidot, ezenbelül elsősorban nátrium-hidroxidot alkalmazunk.
A lúgos szert olyan mennyiségben adagoljuk, hogy a szuszpenzió pH-értéke az előkezelés végén legfeljebb 9, előnyösen 7-8 legyen. így például nátrium-hidroxid alkalmazása esetén a lúgos szer mennyisége legfeljebb 10 tömeg%, előnyösen legfeljebb 3 tömeg% a növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva.
HU 214 186 Β
Az előkezelés hőmérséklete a kezelt növényi anyag természetétől függ, értéke általában mintegy 20-100 °C, előnyösen mintegy 60-90 °C.
Az előkezelés időtartamát úgy választjuk meg, hogy a növényi anyag a hidrogén-peroxid oldattal teljes egészében impregnálódjon. Az időtartam függ a hőmérséklettől, a növényi anyag természetétől és a vizes szuszpenzió kevertetés ének hatékonyságától. Az előkezelés időtartama általában legfeljebb 2 óra. A mintegy 90 °C hőmérsékleten végzett előkezelés időigénye mintegy 15-30 perc.
A találmány értelmében az előkezeléshez alkalmazott lúgos oldat hidrogén-peroxidot tartalmaz, amelyet a kezelt növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva 0,1-5 tömeg%, előnyösen 1-3 tömeg% mennyiségben alkalmazunk. A hidrogén-peroxid adott esetben származhat a fehérített anyag szűrésekor keletkező és visszavezetett szürletből.
Emellett, az előkezeléshez alkalmazott lúgos oldat egy vagy több hidrogén-peroxid stabilizátort és/vagy komplexképző anyagot, vagy fémionmegkötö szert is tartalmazhat, amelyek nem befolyásolják a termék élelmiszeripari felhasználását. Stabilizátorként alkalmazható például nátrium-szilikát, magnézium-oxid, oldható magnéziumsók, így magnézium-klorid vagy -szulfát; komplexképző szerként alkalmazható például nátrium-polifoszfát, így nátrium-tripolifoszfát, vagy pirofoszforsav-származék, így nátrium-tetrapirofoszfát. Ezeket az anyagokat legfeljebb 1 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk a növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva.
Az előkezelés során további segédanyagként alkalmazhatók emulgeátorok vagy detergensek, amelyek nem befolyásolják a termék élelmiszeripari felhasználását, és javítják a színes szennyező anyagok szűréssel történő elválasztását. Ezeket az anyagokat legfeljebb 1 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk a növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva.
A találmány szerinti eljárás 2) lépésében az előkezeléssel kapott növényi anyag szuszpenziót szűrjük és mossuk.
Az előkezelés befejezését követő szűrést előnyösen egy megfelelő szűrőben vagy csavaros présben végezzük, ahol a szűrőelem 50 pm és 1 mm közötti szemcseméretű, rozsdamentes fémbevonattal van ellátva, ahol a szemcseméret az alkalmazott anyagtól függ. A szűrés közben a szűrt szuszpenziót előnyösen kevertetjük, és így a szennyeződéseket lebegő állapotban tartjuk, és megakadályozzuk a szürőelem eltömődését. A szűrést az előkezelés végén kapott szuszpenzió hőmérsékletén végezzük.
A szűrés után a növényi anyagot forró vagy hideg vízzel, előnyösen 60 °C hőmérsékletű vízzel mossuk addig, amíg tiszta színtelen szürletet kapunk.
Lényeges, hogy a mosás hatékonysága meghaladja az 50%-ot.
Hatékonyság alatt a mosás közben eltávolított vizes fázis tömegének és a mosás előtti vizes fázis tömegének arányát értjük, amelyet százalékban fejezünk ki. A mosást előnyösen legalább 90% hatékonysággal végezzük.
A találmány szerinti eljárás 3) lépése egy fehérítési fázis. A 2) lépés szerinti mosás után kapott növényi anyagot vízben szuszpendáljuk a megfelelő koncentráció eléréséig, amelynek értéke általában 2^4-0 tömeg%, előnyösen 10-20 tömeg% az anyag természetétől függően. A koncentrációt a hidrogén-peroxid oldattal végzett áztatáshoz alkalmazott berendezés típusától függően választjuk meg.
A hidrogén-peroxidot 1-15 tömeg%, előnyösen 5-10 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk a növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva.
Lúgos szerként a fent említett szereket, előnyösen nátrium-hidroxidot alkalmazhatunk. A lúgos szert olyan mennyiségben használjuk, hogy az elegy pH-értéke a fehérítés végén legfeljebb 8,5, előnyösen mintegy 7 legyen. Ha lúgos szerként nátrium-hidroxidot alkalmazunk, annak mennyisége általában 0,2-5 tömeg%, előnyösen 1-2 tömeg% a növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva, amelynek konkrét értéke a növényi anyag természetétől függ.
A lúgos oldat kívánt esetben további komponensként valamely fent említett hidrogén-peroxid stabilizálót tartalmazhat. Ha stabilizálószerként magnézium-oxid vagy oldható só, például klorid vagy szulfát formájában magnéziumot alkalmazunk, annak mennyisége legfeljebb 1 tömeg% a növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva. Ha stabilizálószerként nátrium-szilikátot alkalmazunk 1,33 sűrűségű vizes oldat formájában, annak mennyisége legfeljebb 5 tömeg%.
A lúgos oldat további komponensként kívánt esetben egy vagy több komplexképző szert vagy fémionmegkötő szert tartalmazhat. Az alkalmazható anyagok köre és mennyisége azonos a lúgos előkezelésnél megadottakkal.
A fehérítési lépést általában mintegy 40-100 °C közötti, előnyösen mintegy 60-90 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
Általában úgy járunk el, hogy a növényi anyagot a fehérítés hőmérsékletére melegítjük a hidrogén-peroxid hozzáadása előtt. A fehérítés időtartama a növényi anyag természetétől, és az alkalmazott hidrogén-peroxid mennyiségétől függ. Ez az időtartam 15 perc és 5 óra között, előnyösen 1-2 óra között változhat 80 °C hőmérsékleten végzett fehérítés esetén.
A találmány szerinti eljárás 4) lépésében a fehérített növényi anyagot szűrjük, és mossuk.
A fehérítési lépés végén a maradék hidrogén-peroxidot szűréssel és vízzel történő mosással, és/vagy a növényi anyagnak enzimes oldattal, például kataláz enzimmel végzett kezelésével távolítjuk el, amely utóbbi lebontja a peroxidot.
A szűrés és mosás után a szürlet és az első mosóoldat, amely hidrogén-peroxidot tartalmaz (a kezdeti hidrogén-peroxid mennyiségre vonatkoztatva mintegy 10-60 tömeg%) kívánt esetben feltárható és esetleges tisztítás (szűrés, dekantálás, centrifugálás stb.) után az előkezelési lépésbe visszavezethető. A szűrlet visszavezetésének előnye, hogy csökkenti a termelési költségeket, és az elvezetendő szennyvíz mennyiségét.
A fenti módon fehérített növényi anyagot az élelmiszeriparban szokásos módon szárítjuk, és kívánt esetben lisztté őröljük, amely élelmiszerként alkalmazható.
HU 214 186 Β
A hidrogén-peroxid nélkül végzett lúgos előkezelés lehetővé teszi a szennyező anyagok nagy részének eltávolítását. A találmány szerinti eljárás előnye, hogy növeli az előkezelés hatékonyságát, és kis mennyiségű hidrogén-peroxid alkalmazásával megakadályozza a lignocellulóz anyagoknak a lúgos előkezelés során bekövetkező besárgulását. A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy a kapott fehérített anyag pH-ja semleges vagy enyhén savas, ami lehetővé teszi a fehérített növényi anyag szokásos előállításánál elengedhetetlen savas semlegesítési lépés kiküszöbölését.
A találmány szerinti eljárás lényegében két fehérítési lépésből áll, amelyeket szűrés és mosás választ el, és amelynek során a pH-t ellenőrizzük. Meglepő módon azt találtuk, hogy azonos mennyiségű hidrogén-peroxid alkalmazása esetén nagyobb mértékű fehérség érhető el akkor, ha a fehérítést egy lépés helyett két lépésben végezzük el.
A találmány szerinti eljárást közelebbről az alábbi példákkal világítjuk meg anélkül, hogy az oltalmi kör a példákra korlátozódna. A példákban a reagensek mennyiségét a növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva tömeg%-ban adjuk meg. A növényi anyag fehérségének mértékét a fehérítő lépés előtt és után reflektométer segítségével 457 nm hullámhosszon határozzuk meg az ISO szabvány papíripari előírásai szerint, és ISO egységekben fejezzük ki.
1. példa
168 g őrölt napraforgó korpát (száraztömeg 150 g) 582 g 90 °C hőmérsékletű vizes oldatban szuszpendáljuk, és így 20 tömeg% koncentrációjú szuszpenziót kapunk. A vizes oldat 2 tömeg% hidrogén-peroxidot és 1 tömeg% nátrium-hidroxidot tartalmaz. A szuszpenziót 15 percen keresztül 90 °C hőmérsékleten kevertetjük, amikor is pH-értéke 7,5. Az elegyet szüljük, és 1 liter vízzel mintegy 90% hatékonyságban mossuk.
A nedves csapadékot 560 g vízben szuszpendálva 15 tömeg% koncentrációjú szuszpenziót állítunk elő, és ezt 80 °C hőmérsékletre melegítjük. Hozzáadunk 5 tömeg% hidrogén-peroxidot, és 1 tömeg% nátrium-hidroxidot. A szuszpenziót 1 órán keresztül 85 °C hőmérsékleten kevertetjük, amikor is pH-értéke 6,4. Az elegyet szűrjük, és vízzel mossuk. így 725 g szűrletet kapunk, amelynek pH-értéke 6,4, és amely 2,7 tömeg% hidrogén-peroxidot tartalmaz. A csapadékot vízzel többször mossuk, majd 70 °C hőmérsékleten szárítjuk.
így 135 g száraz napraforgó korpát kapunk, amelynek fehérsége 52° ISO (kezdeti fehérség 32,8° ISO), maradék hidrogén-peroxid tartalma legfeljebb 20 ppm. A kitermelés az elméleti 90,2%-a.
példa (összehasonlító példa)
Ebben a példában hidrogén-peroxid jelenlétében végzett lúgos előkezelést nem hajtunk végre. 56 g őrölt napraforgó korpát (száraztömeg 50 g), amelynek minősége azonos az 1. példában alkalmazott kiindulási anyag minőségével, 250 ml vízben szuszpendálunk, 80 °C hőmérsékletre melegítjük, és így 14 tömeg% koncentrációjú szuszpenziót kapunk. Hozzáadunk 7 tömeg% hidrogén-peroxidot és 2 tömeg% nátrium-hidroxidot. Az elegyet 1 órán keresztül 85 °C hőmérsékleten kevertetjük, amikor is pH-értéke 7,5. Az elegyet szűrjük, mossuk, és a terméket 70 °C hőmérsékleten szárítjuk.
így 44,5 g napraforgó korpát (száraztömeg 44,5 g) kapunk, amelynek fehérsége 49,6° ISO (kezdeti fehérség 32,8° ISO). A kitermelés 89%.
Látható, hogy azonos mennyiségű hidrogén-peroxiddal az egyetlen lépésben elvégzett fehérítés kevésbe hatékony.
3. példa (összehasonlító példa)
Ebben a példában a növényi anyagon lúgos előkezelést végzünk hidrogén-peroxid távollétében. 56 g őrölt napraforgó korpát (száraztömeg 50 g), amelynek minősége azonos az 1. példában alkalmazott kiindulási anyag minőségével, 300 ml vizes oldatban szuszpendálunk, amely 10 tömeg% nátrium-hidroxidot tartalmaz. így 15 tömeg% koncentrációjú szuszpenziót kapunk, amelynek pH-értéke 12,5. Az elegyet 15 percen keresztül 90 °C hőmérsékleten kevertetjük, amikor is pH-értéke 10. Az elegyet ezután szűrjük, és 350 ml vízzel mossuk.
A nedves csapadékot 194 ml vízben szuszpendáljuk, és így 15 tömeg% koncentrációjú szuszpenziót kapunk, amelyet 80 °C hőmérsékletre melegítünk. Hozzáadunk 7 tömeg% hidrogén-peroxidot és 3,4 tömeg% nátrium-hidroxidot, amikor is a kezdeti pH-értéke 11. Az elegyet 1 órán keresztül 85 °C hőmérsékleten kevertetjük, amelynek hatására pH-értéke 10,4-re csökken. Az elegyet ezután semlegesre mossuk, és szárítjuk.
így 36 g száraz napraforgó korpát kapunk, amelynek fehérsége 45,4° ISO (kezdeti fehérség 32,8° ISO), kitermelés 72%.
Látható, hogy a hidrogén-peroxid távollétében végzett lúgos előkezelés kevésbé hatékony változatlan mennyiségű hidrogén-peroxid alkalmazása esetén is.
4. példa
1) Lúgos előkezelés hidrogén-peroxidjelenlétében
Egy 100 literes rozsdamentes acél reaktorba 80 liter °C hőmérsékletű vizet, 14 kg őrölt napraforgó korpát (száraztömeg 12,3 kg), 1,25 kg 10 tömeg%-os vizes nátrium-hidroxid oldatot, és 0,714 kg 35 tömeg%-os vizes hidrogén-peroxidot töltünk. A kapott elegy koncentrációja 13 tömeg%.
Az elegyet 15 percen keresztül 80 °C hőmérsékleten kevertetjük. A keverék pH-értéke az előkezelés végén 7,8.
2) Szűrés és mosás
A szűrést kevertetős szűrőn végezzük, amely 200 μπι szemcseméretű rozsdamentes acél bevonattal van ellátva, és hatékony felülete 0,24 m2. A keveréket kevertetés közben 200 liter vízzel mossuk, amelynek hatékonysága mintegy 90%.
3) Fehérítés lúgos oldatban
Egy 100 literes reaktorban a csapadékot vízben szuszpendáljuk, koncentráció 15 tömeg%, és 80 °C hőmérsékletre melegítjük. Ezután 1,22 kg 10 tömeg%-os vizes
HU 214 186 Β nátrium-hidroxid oldatot, és 1,74 kg 3 5 tömeg%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot adunk hozzá. Az elegyet 1 órán keresztül 80 °C hőmérsékleten kevertetjük, amikor is pH-értéke 6,95.
4) A fehérített napraforgó korpa elválasztása
A szűrést kevertetős szűrőn végezzük, amely 200 pm szemcseméretü rozsdamentes acélbevonattal van ellátva, és hatékony felülete 0,24 m2. Az elegyet kevés vízzel mossuk, amelynek során 80 liter szűrletet kapunk, amelynek pH-ja 7, és amely 0,31 kg tiszta hidrogén-peroxidot tartalmaz, vagyis a szürlet 0,88 kg 35 tömeg%-os hidrogén-peroxid.
A szürletet további kezelés nélkül visszavezetjük az előkezelési lépésbe (a találmány szerinti eljárás 1) lépése) anélkül, hogy további hidrogén-peroxidot adnánk hozzá.
A csapadékot további 500 liter vízzel mossuk, és 70 °C hőmérsékleten szárítjuk. így 12,05 kg fehérített napraforgó korpát (száraztömeg 11,26 kg) kapunk, amelynek pH-értéke 6,9, maradék hidrogén-peroxid tartalma legfeljebb 10 ppm, kitermelése 91,5%.
A kezelt termék fehérsége 52,4° ISO, a kezdeti fehérség 32,2° ISO.
5. példa
A 4. példában leírt módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy az 1) és 3) lépést 80 °C helyett 90 °C hőmérsékleten valósítjuk meg.
A kitermelés 86,5 %, a pH 6,8, a fehérség 53,5° ISO.
6. példa
57,5 g olajos extrakció után visszamaradt szójabab rostot (száraztömeg 50 g) 300 ml vízben szuszpendálunk, 90 °C hőmérsékletre melegítjük és 2 tömeg% hidrogén-peroxiddal és 1 tömeg% nátrium-hidroxiddal elegyítjük. A kapott szuszpenzió koncentrációja 12 tömeg%. A szuszpenziót 15 percen keresztül 90 °C hőmérsékleten kevertetjük, amikor is pH-értéke 8,2.
Az elegyet szűqük, és 60 °C hőmérsékleten 500 ml vízzel mossuk, amelynek hatékonysága mintegy 95%.
A nedves csapadékot, amelynek tömege 182 g, 220 g vízben szuszpendáljuk 80 °C hőmérsékleten, amely 10 tömeg% hidrogén-peroxidot és 1 tömeg% nátrium-hidroxidot tartalmaz, és így 10 tömeg%-os szuszpenziót kapunk.
Az elegyet 30 percen keresztül 85 °C hőmérsékleten kevertetjük, amikor is pH-értéke 7,7. Az elegyet szűrjük, és 300 ml vízzel mossuk. A terméket ezután 70 °C hőmérsékleten szárítjuk.
így 36,6 g fehérített száraz szójabab rostot kapunk, amelynek fehérsége 40,2° ISO, a kezelés előtti fehérség 29° ISO.
7. példa (összehasonlító példa)
A példában a fehérítést egyetlen lépésben végezzük.
57,5 g 6. példa szerinti szójabab rostot (nettó tömeg 50 g) 300 ml vízben szuszpendálunk, 80 °C hőmérsékletre melegítjük, és 12 tömeg% hidrogén-peroxiddal és 2 tömeg% nátrium-hidroxiddal elegyítjük. A kapott szuszpenzió koncentrációja 12 tömeg%.
Az elegyet 30 percen keresztül 85 °C hőmérsékleten kevertetjük, amikor is pH-értéke 8,1.
Az elegyet szűrjük, és 300 ml vízzel mossuk. A terméket 70 °C hőmérsékleten szárítjuk.
így 39,5 g fehérített száraz szójabab rostot kapunk, amelynek fehérsége 33,2° ISO.
Látható, hogy azonos mennyiségű hidrogén-peroxid alkalmazása esetén a fehérítés hatékonyabb két lépésben, mint egyetlen lépésben.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (13)

1) a növényi anyagot olyan vizes-lúgos hidrogén-peroxid oldattal kezeljük, amely annyi lúgos anyagot tartalmaz, hogy a szuszpenzió pH-értéke a kezelés végén legfeljebb 9 legyen;
1. Eljárás növényi anyagok fehérítésére lúgos előkezeléssel és vizes-lúgos hidrogén-peroxid oldattal végzett kezeléssel, azzal jellemezve, hogy
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1) és 3) lépés szerinti kezelést egyrészt 20-100 °C közötti, másrészt 40-100 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
2) az 1) lépésben kapott szuszpenziót szűrjük, és legalább 50% hatékonysággal vízzel mossuk;
3. Az 1. és 2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1) lépésben 0,1-5 tömeg%, előnyösen 1-3 tömeg% hidrogén-peroxidot alkalmazunk a kezelt növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva.
3) a 2) lépésben kapott anyagot olyan vizes-lúgos hidrogén-peroxid oldattal kezeljük, amely annyi lúgos szert tartalmaz, hogy a szuszpenzió pH-értéke a kezelés végén legfeljebb 8,5 legyen;
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1) lépésben lúgos szerként nátrium-hidroxidot alkalmazunk legfeljebb 10 tömeg%, előnyösen legfeljebb 3 tömeg% mennyiségben a kezelt növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva.
4) a 3) lépésben kapott fehérített anyagot szűrjük, és vízzel mossuk.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1) lépésben 2—40 tömeg%-os, előnyösen 10-15 tömeg%-os szuszpenziót kezelünk.
6. Az 1-2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 3) lépésben 1-15 tömeg%, előnyösen 5-10 tömeg% hidrogén-peroxidot alkalmazunk a kezelt növényi anyag száraz tömegére vonatkoztatva.
7. Az 1., 2. és 6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 3) lépésben lúgos szerként nátrium-hidroxidot alkalmazunk 0,2-5 tömeg%, előnyösen 1-2 tömeg% mennyiségben a kezelt növényi anyag száraz tömegre vonatkoztatva.
8. Az 1., 2., 6. és 7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 3) lépésben 2-40 tömeg%-os, előnyösen 10-20 tömeg%-os szuszpenziót kezelünk.
HU 214 186 Β
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1) és 3) lépésben alkalmazott lúgos hidrogén-peroxid oldat további komponensként legalább egy hidrogén-peroxid stabilizátort és/vagy komplexképzőt, vagy fémionmegkötő szert tartalmaz. 5
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fehérített növényi anyagot a 4) lépés szerinti mosás közben vagy után a hidrogén-peroxid lebontására alkalmas enzimmel kezeljük.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy enzimként kataláz enzimet alkalmazunk.
12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 4) lépésben kapott, és adott esetben enzimmel kezelt fehérített növényi anyagot szárítjuk, és kívánt esetben sajtoljuk.
13. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy a 4) lépésben kapott szürletet és mosófolyadékot visszavezetve az 1) lépésben hidrogén-peroxid forrásként alkalmazzuk.
Kiadja a Magyar Szabadalmi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Gyurcsekné Philipp Clarisse osztályvezető
HU9200834A 1991-03-15 1992-03-12 Kétlépéses eljárás növényi anyagok fehérítésére HU214186B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9103176A FR2673813B1 (fr) 1991-03-15 1991-03-15 Procede de blanchiment en deux etapes de matieres vegetales a usage alimentaire.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9200834D0 HU9200834D0 (en) 1992-05-28
HUT64192A HUT64192A (en) 1993-12-28
HU214186B true HU214186B (hu) 1998-01-28

Family

ID=9410793

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200834A HU214186B (hu) 1991-03-15 1992-03-12 Kétlépéses eljárás növényi anyagok fehérítésére

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5219601A (hu)
EP (1) EP0504057B1 (hu)
JP (1) JPH07102104B2 (hu)
AT (1) ATE123384T1 (hu)
CA (1) CA2063029C (hu)
DE (1) DE69202792T2 (hu)
DK (1) DK0504057T3 (hu)
ES (1) ES2073880T3 (hu)
FR (1) FR2673813B1 (hu)
GR (1) GR3017275T3 (hu)
HU (1) HU214186B (hu)
IE (1) IE67809B1 (hu)
NO (1) NO302504B1 (hu)
TR (1) TR26462A (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2673814B1 (fr) * 1991-03-15 1993-05-28 Atochem Procede de blanchiment en milieu sec de matieres vegetales notamment pour la fabrication de fibres vegetales a basse teneur en colories, utiles comme farines dietetiques.
US5871800A (en) * 1993-03-23 1999-02-16 Ankel, Inc. Method for bleaching nuts
US5370007A (en) * 1993-06-11 1994-12-06 Komarek; Andrew R. Fiber analysis system
US20070054016A1 (en) * 1999-09-09 2007-03-08 Metzger Lloyd E Bleached grain and grain products and methods of preparation
US6497909B1 (en) * 1999-09-09 2002-12-24 General Mills, Inc. Method of bleaching cereal grain
US6899907B1 (en) 2000-09-18 2005-05-31 General Mills, Inc. Bleach bran and bran products
US8053010B2 (en) * 2001-12-04 2011-11-08 General Mills, Inc. Bran and bran containing products of improved flavor and methods of preparation
US6887509B2 (en) * 2002-05-03 2005-05-03 General Mills, Inc. Process for tempering and milling grain
CN108330723B (zh) * 2017-12-28 2020-09-29 潍坊友容实业有限公司 一种利用盐碱地种植的紫穗槐提取纤维素的方法
CN108813568A (zh) * 2018-07-09 2018-11-16 黄山市徽珍食品有限公司 一种在制备香菇脆片中降低二氧化硫残留量的方法
WO2024004947A1 (ja) * 2022-06-29 2024-01-04 天野エンザイム株式会社 加工植物性タンパク質含有組成物の製造方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5167740A (en) * 1974-12-03 1976-06-11 Seiwa Kasei Kk Shokuhinno seikinsugenshoto hyohakuo mokutekitosuru shokuhinno shorihoho
JPS53118534A (en) * 1977-03-23 1978-10-17 Porihosu Kagaku Kenkiyuushiyo Accerlation of hydrogen peroxide decomposition
JPS5545806A (en) * 1978-09-21 1980-03-31 Oji Paper Co Peroxide bleaching method of wood pulp
US4246289A (en) * 1979-07-05 1981-01-20 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Novel aroid products
SE452346C (sv) * 1982-12-17 1990-03-26 Sunds Defibrator Foerfarande foer peroxidblekning av lignocellulosahaltigt material i tvaa steg
US4919952A (en) * 1986-11-03 1990-04-24 Robin Hood Multifoods Inc. Process for the production of light colored food grade protein and dietary fibre from grainby-products
US4844924A (en) * 1987-09-16 1989-07-04 A. E. Staley Manufacturing Company Esterified dietary fiber products and methods
US4997488A (en) * 1988-02-05 1991-03-05 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Combined physical and chemical treatment to improve lignocellulose digestibility
FR2647641B1 (fr) * 1989-06-05 1992-01-17 Atochem Procede de fabrication de pulpes vegetales blanchies

Also Published As

Publication number Publication date
DE69202792T2 (de) 1996-01-18
FR2673813B1 (fr) 1995-02-24
DE69202792D1 (de) 1995-07-13
IE67809B1 (en) 1996-05-01
NO920968D0 (no) 1992-03-12
TR26462A (tr) 1995-03-15
CA2063029A1 (fr) 1992-09-16
CA2063029C (fr) 1996-12-03
EP0504057B1 (fr) 1995-06-07
NO920968L (no) 1992-09-16
NO302504B1 (no) 1998-03-16
JPH05308924A (ja) 1993-11-22
FR2673813A1 (fr) 1992-09-18
GR3017275T3 (en) 1995-11-30
US5219601A (en) 1993-06-15
EP0504057A1 (fr) 1992-09-16
ATE123384T1 (de) 1995-06-15
ES2073880T3 (es) 1995-08-16
DK0504057T3 (da) 1995-10-16
IE920800A1 (en) 1992-09-23
HUT64192A (en) 1993-12-28
HU9200834D0 (en) 1992-05-28
JPH07102104B2 (ja) 1995-11-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5057334A (en) Process for recovery of cellulose
US4806475A (en) Alkaline peroxide treatment of agricultural byproducts
HU214186B (hu) Kétlépéses eljárás növényi anyagok fehérítésére
US5480788A (en) Bleaching of plant materials
US4859283A (en) Magnesium ions in a process for alkaline peroxide treatment of nonwoody lignocellulosic substrates
US7625591B2 (en) Amorphous insoluble cellulosic fiber and method for making same
JPS60104570A (ja) 吸収性植物材料およびその製造法
US5069919A (en) Process for bleaching/sanitizing food fiber
US6110323A (en) Methods of refining agricultural residues to absorbent cellulose, xylose, and plant nutrient liquor, and products produced by such methods
JPH02303459A (ja) 水溶性食物繊維の製造法
US6392034B1 (en) Microcrystalline cellulose
RU2501325C2 (ru) Способ получения микрофибриллярных пектинсодержащих целлюлозных волокон
US20200305489A1 (en) Method for producing cellulose nanofiber using almond seed coat
CA1324283C (en) Acid purification of product from alkaline peroxide processing of nonwoody lignocellulosic substrates
US20120223165A1 (en) Method for Obtaining Microcrystalline Cellulose from Residues Derived from Acid Delinting of Cottonseed
US1229422A (en) Process of making fiber for paper, &c.
CA1334146C (en) Alkaline extraction, peroxide bleaching of nonwoody lignocellulosic substrates
KR950014171B1 (ko) 식이 섬유를 표백/위생처리하는 방법
US1045490A (en) Process of separating the germ or germ and hull from corn and the product of such process.
US1224951A (en) Process of making starch and products thereof.
JP4679887B2 (ja) 海苔エキスの製造法
MX2007015908A (en) Amorphous insoluble cellulosic fiber and method for making same
KR20040095935A (ko) 쌀겨로부터 헤미셀룰로오스의 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee