HU214015B - Copolymer composition comprising copolymer and one or more lubricants - Google Patents

Copolymer composition comprising copolymer and one or more lubricants Download PDF

Info

Publication number
HU214015B
HU214015B HU911068A HU106891A HU214015B HU 214015 B HU214015 B HU 214015B HU 911068 A HU911068 A HU 911068A HU 106891 A HU106891 A HU 106891A HU 214015 B HU214015 B HU 214015B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
priority
composition according
composition
copolymer
carbon atoms
Prior art date
Application number
HU911068A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT57806A (en
HU911068D0 (en
Inventor
Johan Maria Beijen
Antonius Agustinus Broekhuis
William Peter Gergen
Franciscus Christiaa Groenland
Edgar Josef Smutny
Original Assignee
Shell Int Research
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10673752&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU214015(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Shell Int Research filed Critical Shell Int Research
Publication of HU911068D0 publication Critical patent/HU911068D0/hu
Publication of HUT57806A publication Critical patent/HUT57806A/hu
Publication of HU214015B publication Critical patent/HU214015B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L29/00Compositions of homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by an alcohol, ether, aldehydo, ketonic, acetal or ketal radical; Compositions of hydrolysed polymers of esters of unsaturated alcohols with saturated carboxylic acids; Compositions of derivatives of such polymers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0008Organic ingredients according to more than one of the "one dot" groups of C08K5/01 - C08K5/59
    • C08K5/0016Plasticisers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Lubricants (AREA)

Abstract

(57) KIVONAT A találmány szerinti kőpőlimer készítmény 50–99,99 tömeg% mennyiségbenszén-mőnőxidból és egy vagy több őlefinesen telítetlen vegyületbőlfelépülő alternáló kőpőlimert és ,01–50 tömeg% mennyiségben egy vagytöbb X(R)n általánős képletű csúsztató adalékanyagőt tartalmaz, ahől X jelentése legfeljebb 17 szénatőmős, n vegyértékű, pőlárismőlekűlarész, amely 1–4 pőláris csőpőrtőt tartalmaz, amely pőláriscsőpőrt(ők) heterőatőmként őxigénatőmőt vagy őxigén- és nitrőgénat mőttartalmaznak; n értéke 2, 3 vagy 4; R jelentése egymástól függetlenül egy pőláris csőpőrthőz kapcsőlódó, egyvegyértékű, 5–30 szénatőmős, lineáris szénláncú hidrőkarbilcsőpőrt. ŕ

Description

A találmány tárgya új kopolimer készítmény, amely 50 tömeg%-nál nagyobb mennyiségben szén-monoxidból és egy vagy több olefinesen telítetlen vegyületből felépülő alternáló kopolimert és 50 tömeg%-nál kisebb mennyiségben egy vagy több csúsztató adalékanyagot tartalmaz.
A találmány szerinti készítmény kopolimer komponense, lineáris ismétlődő [A-CO] egységekből épül fel, melyekben az A-egységek a karbonilcsoporttól jobbra és balra, azaz karbonil-egységek között helyezkednek el. A kopolimer elnevezés alatt olyan terpolimereket is értünk, melyekben különböző A-egységek vannak. így a találmány szerinti készítmény kopolimer komponense szén-monoxidnak egy vagy több olefinesen telítetlen vegyülettel alkotott lineáris kopolimerje. Az A-egységet szolgáltató olefinesen telítetlen vegyület lehet étén, propén, butén, oktén, sztirol vagy valamilyen akrilsav-észter. Ilyen kopolimereket ismertetnek azUS-A3694412, EP-A 121965 és EP-A 181014 számú szabadalmi leírásokban. Ezek az ismert kopolimerek kedvező fizikai és mechanikai tulajdonságokkal, mint például folyási feszültséggel, szakítószilárdsággal, ütésállósággal és hajlítási modulusszal rendelkeznek, azonban kedvezőtlen feldolgozhatósági jellemzőik következtében feldolgozásuk sok esetben nehézkes.
Ismeretes, hogy a nagy belső viszkozitású vagy korlátozott viszkozitású számú (LVN) kopolimereknek, mint termoplasztikumoknak kedvezőbb fizikai tulajdonságaik vannak, mint a kisebb belső viszkozitású kopolimereknek. A kopolimerek olvadék feldolgozását, mint például extrudálását, különösen ha LVN-értékük 2,0 dl/g feletti (m-krezolban, 60 °C-on mérve) kedvezőtlenül befolyásolja kis olvadék stabilitásuk, amely az olvadék viszkozitásának jelentős növekedéséből és így a tartózkodási idő meghosszabbodásából tűnik ki. Szálak és lemezek készítésénél az olvadék-exrudálás, még kis L VN-értékü kopolimerek esetében is, különösen kritikus lépés. Fenti hátrányok kiküszöbölése céljából fontos a kopolimer olvadékok stabilitásának javítása.
Ismeretes, hogy bizonyos adalékanyagok, mintpéldául karbonsavamidok és alumínium-hidroxid csúsztató adalékanyagként működnek, azaz a kopolimerek folyási tulajdonságait javítják. Ezek a vegyületek a kopolimerekhez adagolva azok folyási tulajdonságait javítják, azonban különösen ipari méretű olvadékfeldolgozásnál vagy szálak és lemezek tömeggyártásánál a folyási tulajdonságok még további javítására van szükség.
Fentiek ismeretében célul tűztük ki az eddigieknél kedvezőbb folyási tulajdonságokkal rendelkező kopolimer készítmények előállítását.
Az EP-A-326 224 számú szabadalmi leírásban olyan kopolimer készítményeket ismertetnek, amelyek nagyobb mennyiségben szén-monoxidból és egy vagy több olefinesen telítetlen vegyületből felépülő alternáló kopolimert és kisebb mennyiségben egy vagy több X-R általános képletű csúsztató adalékanyagot tartalmaznak; ahol X jelentése 1-4 poláris csoportot tartalmazó egyvegyértékű poláris molekularész, és R jelentése 5-30 szénatomos egy vegyértékű hidrokarbilcsoport, amely a poláris csoport(ok)hoz (egyikéhez) kapcsolódik, és a poláris molekularész egy karbonsavamidból képzett csoport. Ilyen csúsztató adalékanyagok a telített zsírsavamidok, telítetlen szén-szén kötéseket tartalmazó zsírsavamidok és aromás karbonsavamidok. Az ismert kitanítás alapján szakemberek arra a következtetésre juthatnak, hogy ahhoz, hogy egy nem-polimer szerves vegyület kopolimerekben csúsztató hatást fejtsen ki, feltétlenül szükséges, hogy a molekulában egy hidrokarbil szerkezeti elem és egy karbonsavamidból képzett csoport legyen jelen. Az is nyilvánvaló, hogy például poliolefinekhez alkalmas csúsztatóanyag, fenti kopolimerekben nem fejti ki ugyanazt a hatást, mivel ezek a kopolimerek a nagyszámú karbonilcsoport jelenléte miatt jelentősen különböznek a példaként felhozott poliolefintől.
Munkánk során úgy találtuk, hogy ha a kopolimer ömledéket nyírás alatt tartjuk, bizonyos vegyületek amelyek molekuláiban egynél több, az alábbiakban definiált hidrokarbil szerkezeti elem van jelen egy poláris molekularészhez kapcsolódva - adagolása az ömledék kisebb belső súrlódását eredményezi és meglepően ezek a vegyületek az ömledék viszkozitás növekedésére nagyobb hatással vannak, mint a zsírsavamidok. Ez annál inkább meglepő, mivel más, a poliolefinek csúsztató adalékanyagaként ismert vegyületek, mint például viaszok, nem fejtik ki ugyanezt a hatást. Sőt ezek az anyagok a fenti kopolimereket feldolgozhatatlanná teszik, aminek valószínűleg az az oka, hogy a polimer ömledék és a feldolgozógép fém felületei között egy csúsztató réteget képeznek. Az említett egynél több hidrokarbilcsoportot tartalmazó vegyületek a kopolimerekben csúsztató hatást fejtenek ki, mely hatásuk felülmúlja az ismert karbonsavamid típusú csúsztató adalékanyagokét, amelyek csak egy hidrokarbilcsoportot tartalmaznak. Úgy találtuk továbbá, hogy ezen csúsztató anyagokkal készített kopolimer készítmények jobban feldolgozhatóak és ennek következtében, a feldolgozott polimer mechanikai tulajdonságai, mint például ütésállósága, is jobb.
A találmány szerinti új kopolimer készítmény 50-99,99 tömeg% mennyiségben szén-monoxidból és egy vagy több olefinesen telítetlen vegyületből felépülő alternáló kopolimert és 0,01-50 tömeg% mennyiségben egy vagy több X(R)n általános képletű csúsztató adalékanyagot tartalmaz, ahol
X jelentése legfeljebb 17 szénatomos, n vegyértékű, poláris molekularész, amely 1—4 poláris csoportot tartalmaz, amely poláris csoport(ok) heteroatomként oxigénatomot vagy oxigén- és nitrogénatomot tartalmaznak;
n értéke 2, 3 vagy 4;
R jelentése egymástól függetlenül egy poláris csoporthoz kapcsolódó, egy vegyértékű, 5-30 szénatomos, lineáris szénláncú hidrokarbilcsoport.
A találmány szerinti készítmény 0,01-50 tömeg%, előnyösen 0,01-5 tömeg%, előnyösebben 0,05-3 tömeg%, célszerűen 0,1-1 tömeg% csúsztató adalékanyagot tartalmaz.
A találmány szerinti készítményben a csúsztató adalékanyag X poláris molekularésze 1-4 poláris csoportot
HU 214 015 Β tartalmazó n vegyértékű poláris csoport, ahol a poláris csoportokban heteroatom(ok)ként oxigénatom vagy oxigén- és nitrogénatom van. A poláris csoport(ok) alkoholos hidroxil- (-OH), oxi- (-O-), karbonsavészter(-CO-O-), karbonsavamid- (-CO-N< vagy karboxilcsoport (-CO-OH) lehet(nek). A poláris molekularész például tartalmazhat egy vagy két alkoholos hidroxilcsoportot és két karbonsavészter-csoportot vagy egy alkoholos hidroxilcsoportot és két karbonsavamidcsoportot, vagy egy karbonsavésztercsoportot és két alkoxi-csoportot vagy két karbonsavészter-csoportot.
Amint azt a fentiekben említettük, az R csoport egyvegyértékű 5-30 szénatomos, lineáris szénláncú hidrokarbilcsoport, amely egy poláris csoporthoz kapcsolódik. Szakemberek számára nyilvánvaló, hogy abban az esetben ha a csúsztató adalékanyag az X poláris molekularészében kettő vagy ennél több poláris csoportot tartalmaz a poláris molekularész tartalmazhat még egy több vegyértékű (ciklo)alkil- vagy arilcsoportot is, amely a poláris csoportokhoz kapcsolódik. Például abban az esetben ha a csúsztató adalékanyag molekulájában két fentiekben definiált hidrokarbilcsoport van és a poláris molekularész két oxicsoportot és egy karboxilcsoportot tartalmaz, a molekula tartalmazhat egy alkántriil-csoportot, amely két R-Oés egy -CO-OH csoportot kapcsol össze, ahol az R-O-csoportok egy R hidrokarbilcsoportból és egy -O- csoportból származnak.
A találmány szerinti készítmény csúsztató adalékanyagként tartalmazhat például l,3,5-(tridodecil-oxi)-benzolt, bisz(4-dodecil-fenil)-tereftalátot, N,N’-dioleoil-piperazint, 1,3,5-tripalmitil-izocianurátot, linolénsav-cetil-észtert, N,N-didodecil-3-oktil-benzamidot és 1,2bisz(2’ ,2 ’ ,4 ’ ,4 ’ ,6 ’ ,6 ’ -hexametil-heptanoil)-hidrazint.
Szakemberek számára nyilvánvaló, hogy olyan X(R)n általános képletű vegyületek is elképzelhetők, amelyekben az X poláris molekularész kettő vagy több poláris csoportot tartalmaz, és az R hidrokarbilcsoport nem közvetlenül kapcsolódik a poláris csoportok egyikéhez, hanem a poláris csoportokat összekapcsoló több vegyértékű csoportokhoz (alkil-, cikíoalkil- vagy arilcsoporthoz) kapcsolódik. Példaként említjük a 4-metoxi-3-pentadecil-benzoesav-dodecil-észtert, amely egyenértékű a 4-(hexadecil-oxi)-benzoesav-dodecil-észter izomeijével. Ezek a vegyületek azonban nem szintetizálhatok olyan egyszerűen, mint azok a vegyületek, amelyekben az R hidrokarbilcsoport egy poláris csoporthoz kapcsolódik.
A technika állását ismerő szakemberek számár ismert, hogy bizonyos, egy (ciklo)alkil- vagy arilcsoporthoz kapcsolódó poláris csoport kombinációknál a vegyület nem stabil. így például, a gamma-hidroxi-karbonsavak és bizonyos analóg észterek, melegítés hatására gammalaktonokat képeznek. Ezeket az in-situ képződő vegyületeket is tartalmazhatja a találmány szerinti készítmény, így ezeket a vegyületeket tartalmazó készítmények is a találmány tárgykörébe tartoznak.
A találmány szerinti készítmény csúsztató adalékanyagként általában olyan Y(ZR)n általános képletű vegyületet tartalmaz, ahol Yzn jelentése X, ahol
-Y jelentése n vegyértékű, 16 szénatomos, előnyösen szénatomos (ciklo)alkilcsoport, amely csoport egy vagy két (a) -OR’, vagy (b) -CO-O-R’ általános képletű csoporttal helyettesítve lehet, ahol
R’ jelentése hidrogénatom,
-Zj elentése egymástól függetlenül (1) -O- vagy (2)CO-O- képletű csoport, vagy (3) -CO-N(R) általános képletű csoport, ahol
R” jelentése hidrogénatom.
R jelentése a fentiekben definiált hidrokarbilcsoport.
Ilyen vegyületekre példaként a következő vegyületeket említjükmeg: N,N’-dioleil-N,N’-dipentaoil-tetrametilén-diamin, 1,2,3-(trisztearil-oxi)-propán, adipinsav-bisz(dilauril-amid) és N-(2-/montanil-oxi/etil)-palmitinsavamid.
Bár a találmány szerinti készítményben a csúsztató adalékanyag tartalmazhat kettő, három vagy négy hidrokarbilcsoportot, előnyösek azok a vegyületek, amelyekben kettő vagy három hidrokarbilcsoport van, mivel ezeket a vegyületeket könnyebb szintetizálni. Ennek megfelelően n jelentése előnyösen 2 vagy 3.
Előnyösek azok az Y(ZR)n általános képletű csúsztató adalékanyagok, amelyekben n értéke 2 és Y jelentése 1-6 szénatomos (ciklo)alkilidéncsoport. Ilyen vegyületekre példaként a következő vegyületeket említjük meg: 1,4-ciklohexilén-di(alfa-linoleát), 2-(4’-oktil-benzil-oxi)-pentánsav-decil-észter és N,N’-dilauroil-hexametilén-diamin. Még előnyösebbek azok a vegyületek, amelyekben Z jelentése -CO-N(R)- általános képletű csoport, ahol R” jelentése a fentiekben megadottakkal megegyező, előnyösen hidrogénatom. Ilyen típusú adalékanyagok például a következő vegyületek: N,N’-dimetil-N,N’-dimirisztoil-trimetilén-diamin, 1,3-bisz(n,N’-etil-N,N’-lauril-karbamoil)-ciklopentán, és előnyösen N,N’-disztearoil-metilén-diamin. Különösen előnyösek azok a vegyületek, amelyekben Y jelentése etiléncsoport, mint például N-dokozil-2-(4 ’ -hexil-benzoil-amino)-propionamid és Ν,Ν’-dilinoleil-szukcinamid, még előnyösebben etilén-diamin Ν,Ν’-biszamidjai, mint például Ν,Ν’-didokozanoil-etilén-diamin és N,N’-dilauril-etilén-diamin. Előnyös az a találmány szerinti készítmény, amely csúsztató adalékanyagként N,N’-disztearoil-etilén-diamint tartalmaz.
Előnyösek azok a találmány szerinti készítmények is, amelyek csúsztató adalékanyagként olyan Y(ZR)n általános képletű vegyületeket tartalmaznak, amelyekben Z jelentése -CO-O— általános képletű csoport. Még előnyösebbek azok a vegyületek, amelyekben Y jelentése n vegyértékű 1-16 szénatomos, előnyösen 3 szénatomos alkilcsoport, amely helyettesítve lehet egy (a) -OR’, vagy (b) -CO-O-R’ általános képletű csoporttal. Ilyen vegyületekre példaként említjük meg a következőket: trimirisztil-l,3,5-ciklohexán-trikarboxilát, bisz(4,6,8-trimetil-non-2-il)-szubarát és 2,2-dimetil-propil-l,3én—dilaurát. Előnyös adalékanyag az 1 -(montanil-oxi)1.3— bisz(dekanoil-oxi)-propán és dibomil-2-metoxi1.3- propán-dioát.
Ezek közül különösen előnyösek azok a vegyületek, amelyekben két hidrokarbilcsoport van, és így n értéke
2. Még előnyösebbek azok a vegyületek, amelyekben
Y csoport egy -OH csoporttal helyettesített. Ilyen vegyületekre példaként említjük a következőket: 2-(2’-hidroxi-etil)-malonát és glicerin-1,2-dioleát, előnyösen glicerin-1,3-dioktanoát és glicerin- 1,3-dimontanát. Az ilyen típusú vegyületek közül az előnyös találmány szerinti készítmény glicerin-1,3-disztearátot tartalmaz.
Azok közül a fentiekben említett Y(ZR)n általános képletű csúsztató adalékanyagok közül, amelyekben Z jelentése -CO-O-képletű csoport és Y jelentése n vegyértékű, 1-16 szénatomos, előnyösen 3 szénatomos alkilcsoport, azok a vegyületek is előnyösek, amelyekben n értéke 2 vagy 3 és az Y csoport nincs helyettesítve, mint például tripentadecil-trikarballilát. Ilyen vegyületekre példaként megemlítjük a következő vegyületeket: glicerin-l,2-dioleát-3-sztearát és glicerin-tripalmitát vagy 2,2-bisz(4’-hidroxi-fenil)-propán-diészterek, mint például 2,2-bisz(4’-/sztearoil-oxi/-fenil)-propán. Különösen előnyösek azok a találmány szerinti készítmények, amelyek csúsztató adalékanyagként glicerin-trisztearátot vagy 2,2-bisz(4’-/montanil-oxi/-fenil)propánt tartalmaznak.
Az R lineáris szénláncú hidrokarbilcsoport 5-30 szénatomos, de előnyösebb ha R 10-30 szénatomos, mivel az ilyen csoportot tartalmazó vegyületek, kevésbé illékonyak. Előnyösen R olyan lineáris láncú hidrokarbilcsoport, amely csoport telített. Az R helyében lineáris telített szénhidrogéncsoportot tartalmazó vegyületek sokkal stabilabbak a gyökös bomlási folyamatok során. Rjelentése előnyösen oleil-alkoholból, linolsavból, sztearinsavból vagy linolénsavból képzett szénhidrogéncsoport. R jelentése még előnyösebben mirisztinsavból, sztearil-alkoholból, sztearinsavból, palmitinsavból vagy montánsavból képzett szénhidrogéncsoport.
A találmány szerinti készítmény a csúsztató adalékanyag(ok)on kívül egy vagy több egyéb, a készítmény tulajdonságát javító adalékanyagot, mint például oxidáció elleni stabilizátort vagy UV stabilizátort, is tartalmazhat. Ilyen adalékanyagok lehetnek például sztérikusan gátolt fenolvegyületek, aromás aminok, hidroxi-benzofenonok, hidroxi-fenil-benzotriazolok, alumínium-hidroxidok, monkarbonsavamidok és etilén akrilsawal vagy metakrilsavval képzett kopolimerjei. Ezek többnyire ismert, kereskedelmi forgalomban lévő polimer adalékanyagok. Megfelelő sztérikusan gátolt fenolvegyületek a 2,5-dialkil-fenolok; egyenes szénláncú alkoholok és hidroxi-dialkil-fenil-csoporttal helyettesített karbonsavakból képzett észterek; 1,2-bisz(acetil)-hidrazinok, amelyekben az acetilcsoport hidroxi-dialkil-fenil-csoporttal helyettesített; N,N’-bisz(acetoxi-alkil)-oxál-amidok, amelyekben az acetilcsoport hidroxi-dialkil-fenil-csoporttal helyettesített; és alfa-N-omega-N-bisz(acetil)-diaminok, amelyekben az acetilcsoport hidroxi-dialkil-fenil-csoporttal helyettesített. Megfelelő aromás aminok például a difenil-aminok, mint például 4,4’-bisz(benzil)-difenilaminok vagy anilino-difenil-aminok és diamino-naftalinok, mint például Ν,Ν,Ν’Ν’-tetraalkil-amino-naftalinok.
Megfelelő alumínium-hidroxid a bayerit.
A találmány szerinti készítmény szén-monoxidból és egy vagy több olefmesen telítetlen vegyületből felépülő kopolimerként előnyösen szén-monoxid-etilén kopolimert vagy szén-monoxid-etilén-propilén terpolimert tartalmaz. Előnyösek azok a ko- vagy terpolimerek, amelyeknek LVN-értéke 1,0-5,0 dl/g, előnyösen
1,3-4,0 dl/g, célszerűen 2,1-3,0 dkg.
A találmány szerinti készítmény alkalmazása során a csúsztató adalékanyagokat adagolhatjuk különböző folyamatos vagy nem folyamatos eljárásokkal, mint például száraz keveréssel és fényesítéssel vagy oldószer alkalmazásával és annak eltávolításával. A kopolimer por vagy granulátum formájú lehet.
A találmány szerinti készítményt szokásos feldolgozási eljárásokkal, mint például szálképzéssel, extrudálással, ko-extrudálással, fröccsöntéssel vagy sajtolással különböző termékekké, mint például szálakká, filmekké, laminátokká, csövekké, és egyéb bonyolultabb formájú termékekké alakíthatjuk.
A találmány szerinti készítményben jelenlévő csúsztató adalékanyag(ok) nem csak javítjá(k) a szén-monoxid olefin ko- és terpolimerek folyási tulajdonságait, hanem elősegítik, hogy azok az olvadék feldolgozás alatt kevésbé bomoljanak le. Ez a hatás az ismert egy hidrokarbil láncot tartalmazó adalékanyagokkal összehasonlítva meglepő, nem várt hatás.
A találmány szerinti készítmények alkalmazásával olyan kopolimerek is feldolgozhatok, amelyeknek feldolgozása mind ez ideig nehézségekbe ütközött.
A találmány szerinti készítményt és eljárást az alábbi példákon keresztül mutatjuk be.
1. példa
Etén-propén-szén-monoxid-terpolimer granulátumok amelynek jellemzői a következők: LVN-érték: 1,36 dl/g (mkrezolban 60 °C-on mérve), kristályos olvadáspont: 222 °C; és amely 0,5 tömeg% 3-(3,5-di/terc-butil/—4-hidroxi-fenil)-propánsav-(n-oktadecil)-észtert és 0,5 tömeg% 2,6-di/tercbutil/-4-metil-fenolt (kereskedelemből beszerezhető antioxidánsokat) tartalmaz, összekeverünk különböző adalékanyagokkal száraz keveréssel és levegőn 85 percen át végzett fényesítéssel. Az így készített keverékmintákat és egy adalékanyag nélküli terpolimer mintát ezután nyomaték reométerbe (poli(vinil-klorid) minősítésére használatos, kétcsigás kivitel) helyezzük, amit 240 °C-on működtetünk. A nyomatékot az egyik csigán 60 fordulat/perc, és a másik csigán 40 fordulat/perc sebességnél méljük. Az eredményeket az 1. táblázatban foglaljuk össze.
HU 214 015 Β
1. táblázat
Adalékanyag (tömeg%) Kezdeti nyomaték (Nm) Nyomaték növekedési sebessége (Nm/min)
Példa N,N ’ -disztearoil-etilén-diamin (1,0) 3,6 0,06
Összehasonlító példák:
Adalékanyag nélkül 4,7 5,1
ismétlés 4,5 5,3
Sztearinsavamid (1,0) 2,2 0,13
ismétlés 2,8 0,10
2. példa
Etén-propén-szén-monoxid-terpolimer port, amelynek jellemzői a következők: LVN-réték: 1,84 dl/g (m-krezolban 60 °C-on mérve), kristályos olvadáspont: 218 °C összekeverünk különböző adalékanyagokkal száraz keveréssel és levegőn 5 percen át végzett fényesítéssel. Az így készített keverékmintákat és egy adalékanyag nélküli terpolimer mintát ezután levegőn 15 mmes ikercsigás extrudert alkalmazva, 275 °C hőmérsékleten extrudálunk. A relatív betáplálási sebességet mérjük, miközben a nyomatékot 300 fordulat/percnél állandó értéken tartjuk. Ezután az extrudált polimerből 240 °C hőmérsékleten, 1,5 percen át végzett préseléssel 0,75 mm vastagságú lemezeket készítünk. A lemezeket dinamikus viszkozitás mérésekhez használjuk, 275 °C hőmérsékleten és 1 rad/s-nal 30 perc tartózkodási időt alkalmazva, párhuzamos tányérú reométerben.
A vizsgálatok eredményeit a 2. táblázatban foglaljuk össze.
2. táblázat
Adalékanyag (tömeg%) Relatív betáplálási sebesség Kezdeti viszkozitás 103 Pa · s A viszkozitás növekedés sebessége* (pa · s/perc)
Példák: Glicerin-1,3disztearát (0,3) 1,6 1,7 570
Glicerin- -trisztearát (0,3) 1,9 1,7 540
Összehasonlító példa:
Adalékanyag nélkül 1,0** 2,5 1000
Glicerin-1- -mono-sztearát (0,3) 1,5 2,0 710
* 30 perc tartózkodási idő alatti átlag ** Vonatkoztatási alap
3. példa
Etén-propén-szén-monoxid-terpolimer port, amelynek jellemzői a következők: LVN-érték: 1,85 dl/g m-krezolban 60 °C-on mérve), kristályos olvadáspont: 222 °C; és ami 0,5 tömeg% 3,5-di/terc-butil/-4hidroxi—toluolt (kereskedelemből beszerezhető antioxidánst) tartalmaz, összekeverünk különböző adalékanyagokkal száraz keveréssel és levegőn 5 percen át végzett fényesítéssel. Az így készített keverékmintákból és egy adalékanyag nélküli terpolimer mintából ezután fröccsöntéssel 2 mm vastag, 60 mm átmérőjű lemezeket készítünk, 250 °C fuvóka hőmérsékletet és 70 °C ömledék hőmérsékletet alkalmazva. A lemezek ütésállóságát vizsgáljuk, 4,43 m/s szerszám sebességnél és 42 mm-es lemez támasztékot alkalmazva. A vizsgálat alatt a lemezek hőmérsékletét -10 °C-on tartjuk.
A vizsgálat eredményeit a 3. táblázatban foglaljuk össze.
3. táblázat
Adalékanyag (tömeg%) Ütési energia (J) Törékenység %
Példák: N,N’-disztearoil-etilén-diamin (0,2) 40 20
2,2-bisz(4’-/montanil-oxi/-fenil)-propán (0,2) 47 5
Összehasonlító példa: Adalékanyag nélkül 34 35
*A vizsgálati minták számára vonatkoztatva
A találmány szerinti készítmények csúsztató adalékanyagként glicerin-1,3-disztearátot, glicerin-trisztearátot, Ν,Ν’-disztearoil-etilén-diamint vagy 2,2-bisz(4’-/montanil-oxi/-fenil)-propánt tartalmaznak, míg az összehasonlításra használt készítmények glicerin-1-monosztearátot vagy szterinsavamidot tartalmaznak. A kezdeti nyomaték és dinamikus viszkozitás mért értékeket összehasonlítva, jól látható, hogy a glicerin-1,3-disztearát, glicerin-trisztearát és N,N-disztearoil-etilén—diamin jól csúsztatják a polimer olvadékot.
Minden esetben a nyomaték vagy dinamikus viszkozitás növekedését lehet megfigyelni a reométerben való tartózkodási idő függvényeként. Ez a növekedés térhálósodás eredménye, ami a kopolimerek súrlódásának és belső olvadék instabilitásának a következménye. A nyomaték és dinamikus viszkozitás növekedési sebességet vizsgálva megfigyelhető, hogy ezt az összes adalékanyag csökkenti csúsztató hatásuk következtében. Az eredményekből az is látható, hogy ebben a vonatkozásban a glicerin-1,3-disztearát és glicerin-trisztearát sokkal hatásosabb, mint a glicerin-1-monosztearát és azN,N’-disztearoil-etilén-diamin sokkal hatásosabb, mint a sztearinsavamid. A csúsztató hatás abból is látható, hogy az olvadék extrudálási folyamat alatt az átfolyási teljesítmény (relatív betáplálási sebesség) nagyobb. Ez különösen a találmány szerinti készítmények esetében figyelhető meg, melyekben a csúsztató adalékanyagok jobban csúsztatnak, mint a csak egy hidrokarbilcsoportot tartalmazó csúsztató adalékanyagok.
A 3. példa vizsgálati eredményeiből kitűnik, hogy a találmány szerinti készítmények jobb feldolgozhatóságának következményeként a feldolgozott terpolimer
HU 214 015 Β ütésállósága jobb, mint az összehasonlító mintáé, amit mutat, hogy a minta nagyobb ütési energiát bír ki és a törékenységi értéke is sokkal kedvezőbb.
A mért adatokból az is látható, hogy az egynél több hidrokarbilcsoport jelenléte a molekulában előnyösebb, mint az egy hidrokarbilcsoporté, és az is kitűnik, hogy viszonylag kevésbé lényeges, hogy a csúsztató adalékanyagban kettő vagy három hidrokarbilcsoport van-e.
A vizsgálati eredményekből az is látszik, hogy a poláris molekularész összetétele kevésbé kritikus, tartalmazhat különböző kombinációkban karbonsavamid-, karbonsavészter- és alkoholos hidroxilcsoportokat. Az is látható, hogy a találmány szerinti készítményekben a csúsztató adalékanyagok kombinálhatok egyéb különböző típusú adalékanyagokkal.

Claims (14)

1. Kopolimer készítmény, azzal jellemezve, hogy 50-99,99 tömeg% mennyiségben szén-monoxidból és egy vagy több olefmesen telítetlen vegyületből felépülő alternáló kopolimert és 0,01-50 tömeg% mennyiségben egy vagy több X(R)n általános képletű csúsztató adalékanyagot tartalmaz, ahol
X jelentése legfeljebb 17 szénatomos, n vegyértékű, poláris molekularész, amely 1^4 poláris csoportot tartalmaz, amely poláris csoport(ok) heteroatomként oxigénatomot vagy oxigén- és nitrogénatomot tartalmaznak;
n értéke 2, 3 vagy 4;
R jelentése egymástól függetlenül egy poláris csoporthoz kapcsolódó, egy vegyértékű, 5-30 szénatomos, lineáris szénláncú hidrokarbilcsoport. (Elsőbbsége: 1990.04.03.)
2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény össztömegére vonatkoztatva 0,05-3,0 tömeg% csúsztató adalékanyagot tartalmaz. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
3. A 2. igénypont szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy a készítmény össztömegére vonatkoztatva 0,1-1,0 tömeg% csúsztató adalékanyagot tartalmaz. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként Y(ZR)n általános képletű vegyületet tartalmaz, ahol YZn jelentése X, ahol —Y jelentése n vegyértékű, legfeljebb 16 szénatomos (ciklo)alkilcsoport, amely csoport egy vagy két csoporttal - amit (a) -OR’ és (b) -CO-O-R’ általános képletű csoportok közül választunk helyettesítve lehet, ahol R’ jelentése hidrogénatom;
—Z jelentése egymástól függetlenül (1) -o-, (2) -CO-O- vagy (3) -CO-N(R)- általános képletű csoport, ahol
R” jelentése hidrogénatom; és
- n értéke 2 vagy 3.
(Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
5. A 4. igénypont szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként olyan vegyületet tartalmaz, amelyben n értéke 2, Y jelentése legfeljebb 6 szénatomos (ciklo)alkilidéncsoport és Z jelentése -CO-N(R)- általános képletű csoport, ahol R”jelentése hidrogénatom. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
6. A 4. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként olyan vegyületet tartalmaz, amelyben Z jelentése -CO-O- csoport, Y jelentése legfeljebb 16 szénatomos n vegyértékű alkilcsoport, amely egy -OR’ általános képletű csoporttal helyettesítve lehet. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
7. A 6. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként olyan vegyületet tartalmaz, amelyben n értéke 2 és az Y csoport egy -OH csoporttal helyettesített. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
8. A 6. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként olyan vegyületet tartalmaz, amelyben n értéke 2 vagy 3 és az Y csoport helyettesítetlen. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
9. Az 1^4. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként etilén-diaminok Ν,Ν’-biszamidjait, glicerin-1,3-diésztereket, glicerin-triésztereket vagy 2,2-bisz-(4’-hidroxi-fenil)-propán-diésztereket tartalmaz. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként olyan vegyületet tartalmaz, amelyben R jelentése telített, 10-30 szénatomos lineáris láncot tartalmazó primer csoport. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként N,N’-disztearoil-etilén-diamint, glicerin-l,3-disztearátot vagy glicerin-trisztearátot tartalmaz. (Elsőbbsége: 1990. 04. 03.)
12. A 9. vagy 10. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy csúsztató adalékanyagként 2,2-bisz(47montanil-oxi/-fenil)-propánt tartalmaz. (Elsőbbsége: 1991. 04. 02.)
13. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy kopolimerként szén-monoxid-etilén kopolimert vagy szén-monoxid-etilén-propilén terpolimert tartalmaz, és a ko- vagy terpolimer LVNértéke 1,0-5,0 dl/g, előnyösen 1,3^4,0 dl/g. (Elsőbbsége: 1990.04. 03.)
14. A 12. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy kopolimerként szén-monoxid-etilén kopolimert vagy szén-monoxid-etilén-propilén terpolimert tartalmaz, és a ko- vagy terpolimer LVN-értéke 1,0-5,0 dl/g, előnyösen 1,3-4,0 dl/g. (Elsőbbsége: 1991. 04. 02.)
HU911068A 1990-04-03 1991-04-02 Copolymer composition comprising copolymer and one or more lubricants HU214015B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB909007432A GB9007432D0 (en) 1990-04-03 1990-04-03 Copolymer compositions

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911068D0 HU911068D0 (en) 1991-10-28
HUT57806A HUT57806A (en) 1991-12-30
HU214015B true HU214015B (en) 1997-12-29

Family

ID=10673752

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU911068A HU214015B (en) 1990-04-03 1991-04-02 Copolymer composition comprising copolymer and one or more lubricants

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5115009A (hu)
EP (1) EP0453010B1 (hu)
JP (1) JPH04224864A (hu)
KR (1) KR100199305B1 (hu)
CN (1) CN1031280C (hu)
AU (1) AU636731B2 (hu)
BR (1) BR9101316A (hu)
CA (1) CA2039587A1 (hu)
CZ (1) CZ284922B6 (hu)
DE (1) DE69119970T2 (hu)
ES (1) ES2089107T3 (hu)
FI (1) FI101973B1 (hu)
GB (1) GB9007432D0 (hu)
HU (1) HU214015B (hu)
PL (1) PL169441B1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU658320B2 (en) * 1992-08-20 1995-04-06 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Copolymer compositions comprising a copolymer and one or more lubricating additives
US6001955A (en) * 1998-09-15 1999-12-14 Shell Oil Company High modulus polyketones
CA2426230C (en) 2002-04-18 2012-04-10 Lonza, Inc. Extruded non-wood fiber plastic composites
US6764761B2 (en) * 2002-05-24 2004-07-20 Baxter International Inc. Membrane material for automated dialysis system
US8013040B2 (en) 2004-11-08 2011-09-06 Lonza Inc. Cellulose fiber-plastic composition containing a lubricant

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA897857A (en) * 1972-04-11 H. Stapfer Christian Diesters exhibiting internal-external lubricating properties in structural resins
DE1066736B (hu) * 1957-04-11
FR2061823A5 (hu) * 1969-05-07 1971-06-25 Boussely Jean
US3694412A (en) * 1971-03-04 1972-09-26 Shell Oil Co Process for preparing interpolymers of carbon monoxide in the presence of aryl phosphine-palladium halide complex
US4481324A (en) * 1983-02-25 1984-11-06 Glyco Inc. Polyglycerol plastic lubricants
EP0121965B1 (en) * 1983-04-06 1989-12-27 Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. Process for the preparation of polyketones
NL8403035A (nl) * 1984-10-05 1986-05-01 Shell Int Research Werkwijze ter bereiding van polyketonen.
IN166314B (hu) * 1985-08-29 1990-04-07 Shell Int Research
IN171627B (hu) * 1986-08-26 1992-11-28 Shell Int Research
US4841020A (en) * 1986-11-27 1989-06-20 Shell Oil Company Catalytic polymerization of carbon monoxide with functional substituted ethylenically unsaturated monomer
GB8710171D0 (en) * 1987-04-29 1987-06-03 Shell Int Research Copolymer composition
GB8801756D0 (en) * 1988-01-27 1988-02-24 Shell Int Research Copolymer composition
US4857570A (en) * 1988-05-24 1989-08-15 Shell Oil Company Stabilized polymers
GB9007457D0 (en) * 1990-04-03 1990-05-30 Shell Int Research Copolymer compositions

Also Published As

Publication number Publication date
EP0453010A1 (en) 1991-10-23
US5115009A (en) 1992-05-19
GB9007432D0 (en) 1990-05-30
HUT57806A (en) 1991-12-30
FI101973B (fi) 1998-09-30
CA2039587A1 (en) 1991-10-04
PL289706A1 (en) 1991-12-02
CN1055374A (zh) 1991-10-16
JPH04224864A (ja) 1992-08-14
AU7404291A (en) 1991-10-10
PL169441B1 (pl) 1996-07-31
FI911580A (fi) 1991-10-04
AU636731B2 (en) 1993-05-06
KR100199305B1 (ko) 1999-06-15
ES2089107T3 (es) 1996-10-01
DE69119970D1 (de) 1996-07-11
FI101973B1 (fi) 1998-09-30
CS9100903A2 (en) 1991-11-12
CN1031280C (zh) 1996-03-13
KR910018474A (ko) 1991-11-30
EP0453010B1 (en) 1996-06-05
HU911068D0 (en) 1991-10-28
DE69119970T2 (de) 1997-01-02
BR9101316A (pt) 1991-11-26
FI911580A0 (fi) 1991-04-02
CZ284922B6 (cs) 1999-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5834541A (en) Olefin polymer composition having low smoke generation and fiber and film prepared therefrom
US4994513A (en) Polyketone copolymer composition comprising amide or aluminum compound
US9969875B2 (en) Polyacetal resin composition and sliding member
HU214015B (en) Copolymer composition comprising copolymer and one or more lubricants
AU606258B2 (en) Copolymer composition
HU214013B (en) Copolymer composition containing copolymer and at least one lubricant auxiliary material
JP3961484B2 (ja) 安定剤組成物
CA2020133C (fr) Nouvelles dihydropyridines a groupements amine encombree
GB2039494A (en) Light-stable polypropylene compositions
US4986932A (en) Stabilizer system for polyolefins comprised of monocarboxylic acid esters of a piperidinol and a benzophenone or benzotriazole
EP1090952A1 (de) Stabilisatorzusammensetzung
JP4024757B2 (ja) 安定剤組成物
EP0821710B1 (en) Polyketone polymer composition
EP2227502A1 (en) Stabilized polymer compositions
USH1652H (en) Stabilized polymer compositions comprising one or more lubricating additives
NL1011372C2 (nl) Polyketonpolymeersamenstelling.

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee