HU213315B - Process for producing arylacetic acids and their alkali metal salts - Google Patents

Process for producing arylacetic acids and their alkali metal salts Download PDF

Info

Publication number
HU213315B
HU213315B HU9300141A HU9300141A HU213315B HU 213315 B HU213315 B HU 213315B HU 9300141 A HU9300141 A HU 9300141A HU 9300141 A HU9300141 A HU 9300141A HU 213315 B HU213315 B HU 213315B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkali metal
acid
process according
hydrogen
formula
Prior art date
Application number
HU9300141A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9300141D0 (en
HUT64006A (en
Inventor
Yani Christidis
Jean-Claude Vallejos
Original Assignee
Hoechst France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst France filed Critical Hoechst France
Publication of HU9300141D0 publication Critical patent/HU9300141D0/hu
Publication of HUT64006A publication Critical patent/HUT64006A/hu
Publication of HU213315B publication Critical patent/HU213315B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/347Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups
    • C07C51/377Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups by splitting-off hydrogen or functional groups; by hydrogenolysis of functional groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heterocyclic Compounds That Contain Two Or More Ring Oxygen Atoms (AREA)
  • Heterocyclic Compounds Containing Sulfur Atoms (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

(57) KIVONAT
A találmány tárgya eljárás (I) általános képletű aril-ecetsavak és alkálifémsóik előállítására - a képletben R jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport és Árjelentése tien-2-il-, tien-3-il-, naft-l-il-, naft-2-il-, 2-metoxi-naft-l-il- vagy 3,4-(metilén-dioxi)-fenil-csoport vagy valamely (Π) általános képletű csoport, ahol Rí jelentése hidrogénatom, hidroxil- vagy 1-4 szénatomos alkoxicsoport és R2 jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkil-, 1-4 szénatomos alkoxi- vagy hidroxilcsoport - oly módon, hogy valamely (III) általános képletű aril-glikolsavat - a képletben Ar és R jelentése a fent megadott - vagy alkálifémsóját valamely oldószerben hidrogén-transzfer katalizátor jelenlétében hidrogén-donorként hangyasavval, valamely hangyasavas alkálifémsóval, foszfonsavval, foszfinsawal vagy ezek valamely alkálifémsójával reagáltatják, az (I) általános képletű aril-ecetsavat izolálják vagy kívánt esetben sóvá alakítják.
Ar- CHR —COOH
Ar —CR(OH ) -COOH (III)
A leírás terjedelme: 4 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 213 315 B
HU213 315Β
Találmányunk aril-ecetsavak és alkálifémsóik előállítására vonatkozik.
Találmányunk tárgya közelebbről eljárás (I) általános képletű aril-ecetsavak és alkálifémsóik előállítására [mely képletben R jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport és Ar jelentése tien-2-il-, tien-3-il-, naft-l-il-, naft-2-il-, 2-metoxi-naft-l-il- vagy 3,4-(metilén-dioxi)-fenil-csoport vagy valamely (II) általános képletű csoport, ahol R jelentése hidrogénatom, hidroxil- vagy 1-4 szénatomos alkoxicsoport és R2 jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkil-, 1^4 szénatomos alkoxi- vagy hidroxilcsoport].
Az „1—4 szénatomos alkilcsoport” kifejezés pl. metil-, etil-, propil-, butil-, izopropil-, izobutil-, szekunder-butil- vagy tercier-butil-csoportra vonatkozik.
Az „1—4 szénatomos alkoxicsoport” pl. metoxi-, etoxi-, propoxi-, butoxi-, izopropoxi-, izobutoxi-, szekunder-butoxi- vagy tercier-butoxi-csoport lehet.
Az (I) általános képletű aril-ecetsavak és alkálifémsóik az irodalomból ismertek és bizonyos gyógyászatilag hatásos anyagok (pl. gyulladásgátló hatású vegyületek) előállításánál felhasználható értékes kiindulási anyagok. Komoly igény mutatkozik az (I) általános képletű vegyületek és alkálifémsóik lehető leggazdaságosabb előállítása iránt. Ismeretes, hogy az (I) általános képletű aril-ecetsavak a (III) általános képletű aril-glikolsavak (mely képletben Ar és R jelentése a fent megadott) kémiai vagy katalitikus hidrogenolízisével állíthatókelő (lásd 3825,28375,32374,124407,221815, 224401 és 265793 sz. európai szabadalmi leírás). A fenti eljárások azonban a kereskedelmi forgalomban nehezen beszerezhető kiindulási anyagokat és költséges reagenseket igényelnek.
Meglepő módon azt találtuk, hogy az (I) általános képletű aril-ecetsavak és alkálifémsóik gazdaságosan és jó kitermeléssel állíthatók elő oly módon, hogy valamely (III) általános képletű aril-glikolsavat (mely képletben Ar és R jelentése a fent megadott) vagy alkálifémsóját megfelelő oldószerben hidrogén-transzfer katalizátor jelenlétében valamely hidrogén-donorral reagáltatunk.
Az „alkálifémsó” kifejezésen előnyösen pl. nátriumvagy káliumsó értendő.
Oldószerként pl. vizet, ecetsavat, különböző összetételű víz-ecetsav elegyeket, híg vizes nátrium-hidroxid-oldatokat vagy kálium-hidroxid-oldatokat alkalmazhatunk.
Hidrogén-donorként előnyösen pl. hangyasavat vagy alkálifémsóit, foszfonsavat, foszfinsavat vagy ezek alkálifémsóit alkalmazhatjuk.
Hidrogén-transzfer katalizátorként pl. palládium, platina vagy rádium használható, adott esetben szilárd amorf hordozóra (Pl. szén, kalcium-karbonát vagy bárium-szulfát) felvitt formában. Eljárásunk előnyös foganatosítási módja szerint szénre felvitt palládiumkatalizátor jelenlétében dolgozhatunk.
A találmányunk tárgyát képező eljárást előnyösen vízben vagy víz-ecetsav elegyben hajthatjuk végre. A reakciót előnyösen atmoszférikus nyomáson és 50 °Cnál magasabb hőmérsékleten - előnyösen 80 °C-on vagy ennél magasabb hőmérsékleten - végezhetjük el. A hidrogén-donort előnyösen a sztöchiometrikus mennyiséghez viszonyítva fölöslegben - előnyösen 10-50 mól% fölöslegben - alkalmazhatjuk.
A reakció végén a kívánt (I) általános képletű arí 1-ecetsavat a reakcióelegyből önmagukban ismert módszerekkel könnyen izolálhatjuk. Előnyösen járhatunk el oly módon, hogy a reakcióelegyet szobahőmérsékletre hütjük, a katalizátort szűréssel eltávolítjuk, majd a szürletet vákuumban bepároljuk és az olajos maradékot 7 feletti pH-érték mellett, alkálikus ágens (pl. nátrium-hidrogén-karbonát vagy nátrium-hidroxid) jelenlétében vízben oldjuk. Ezután a vizes oldatot tömény sósavval pH 1 értékre savanyítjuk, állás közben kristályosodni hagyjuk, majd a kívánt (I) általános képletű aril-ecetsavat önmagában ismert módon (pl. megfelelő oldószerből forrón végzett átkristályosítással, majd lehűtéssel) tisztítjuk.
Az (I) általános képletű aril-ecetsavat kívánt esetben szokásos módszerekkel alkálifémsóvá alakíthatjuk. A sóképzést pl. a megfelelő alkálifém-hidroxid segítségével végezhetjük el.
A találmányunk tárgyát képező eljárást előnyösen a következőképpen hajthatjuk végre: 1 mól (III) általános képletű vegyület alkálifém-sót víz-ecetsav elegyben oldunk, majd az oldathoz egymásután 4 ± 1 tömeg% palládiumot tartalmazó palládiumfeketét és fölös mennyiségben hidrogén-donort adunk, a reakcióelegyet 80 °Cnál magasabb hőmérsékletre melegítjük és a kiindulási anyag teljes átalakulásáig ezen a hőmérsékleten tartjuk; a reakció előrehaladását a reakcióelegy mintájának kromatográfiás analízisével követjük nyomon. A katalizátort leszűrjük, a szürletből az oldószert vákuumban ledesztilláljuk. Az olajos maradékot 7 feletti pH-értéken vízben oldjuk, majd a kívánt terméket a vizes oldat pH 1 értékre történő savanyításával kicsapjuk.
A találmányunk tárgyát képező eljárás egyik változata szerint katalitikus mennyiségű klorid-ionok jelenlétében dolgozunk. A klorid-ionok jelenlétét előnyösen oly módon biztosítjuk, hogy a reakcióelegyben nátriumkloridot oldunk. Az eljárás előnyös foganatosítási módja szerint a reakciót 1 mól (III) általános képletű aril-glikolsavra vonatkoztatva 0,1-0,01 mól nátrium-klorid jelenlétében végezzük el.
A találmányunk tárgyát képező eljárás szerint pl. az alábbi (I) általános képletű aril-ecetsavakat állítjuk elő:
p-hidroxi-fenil-ecetsav;
o-hidroxi-fenil-ecetsav;
p-metoxi-fenil-ecetsav;
p-hidroxi-fenil-2-propionsav.
Ennek megfelelően találmányunk tárgya továbbá a fent ismertetett eljárás alkalmazása (I) általános képletű aril-ecetsavak előállítására.
Eljárásunk további részleteit az alábbi példákban ismertetjük anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk.
példa.
g (250 millimól) p-hidroxi-mandulasav-nátriumsó (1 mól kristályvizet tartalmaz), 80 g ecetsav, 25 g víz,
12,9 g (280 millimól) hangyasav, 9 g (154 millimól) nátrium-klorid és 1,56 g, 5 tömeg% palládiumot tartalmazó palládiumfekete elegyét keverés közben 10 órán át
HU 213 315 Β a reakcióelegy forráspontján melegítjük. A szuszpenziót szobahőmérsékletre hűtjük, majd szűrjük és a színtelen szűrletet vákuumban bepároljuk. Az olajos maradékot vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldatban oldjuk, majd a kapott oldatot tömény sósavval pH 1 értékre savanyítjuk. A spontán kikristályosodó kívánt savat szűrjük, vízzel mossuk és vákuumban 60 °C-on állandó súlyig szárítjuk. 35,75 g (235 millimól) tiszta kristályos p-hidroxi-fenil-ecetsavat kapunk, op.: 148 ± 20 C (az irodalmi olvadáspont 149-151 °C, Beil. 10, 190). Kitermelés: az elméleti érték 94 %-a (a kiindulási anyagként felhasznált savra vonatkoztatva).
példa.
25,5 g (125 millimól) p-metoxi-mandulasav-nátriumsó, 80 g ecetsav, 12,8 g (156 millimól) foszfonsav, 500 mg nátrium-klorid és 255 mg, 5 tömeg% palládiumot tartalmazó palládiumfekete elegyét keverés közben 8 órán át forraljuk. A reakcióelegy mintájának nagynyomású folyadékkromatográfiás analízise azt mutatja, hogy kiindulási anyag már nincs jelen.
A szuszpenziót szobahőmérsékletre hütjük, majd szűrjük és a színtelen szűrletet vákuumban bepároljuk. Az olajos maradékot vizes nátrium-hidrogén-karbonátoldatban felvesszük és az oldatot tömény sósavval pH 1 értékre savanyítjuk. A spontán kikristályosodó kívánt p-metoxi-fenil-ecetsavat szűrjük, majd vízzel mossuk és vákuumban 60°C-on állandó súlyig szárítjuk. 20 g (120 millimól) kristályos p-metoxi-fenil-ecetsavat kapunk, op.: 84—85 °C.
példa.
Az 1. és 2. példában ismertetett eljárással analóg módon o-hidroxi-mandulasav-nátriumsóból kiindulva o-hidroxi-fenil-ecetsavat állítunk elő.

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű aril-ecetsavak és alkálifémsóik előállítására (III) általános képletű aril-glikolsavakból vagy alkálifémsóikból - a képletekben R jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, és Árjelentése tien-2-il-, tien-3-il-, naft-1-il-„ naft-2-il-, 2-metoxi-naft-l-il- vagy 3,4-(metilén-dioxi)-fenil-csoport vagy valamely (II) általános képletű csoport, amelyben Rí jelentése hidrogénatom, hidroxilvagy 1—4 szénatomos alkoxicsoport és R2 jelentése hidrogénatom, 1—4 szénatomos alkil-, 1-4 szénatomos alkoxi- vagy hidroxilcsoport-, azzal jellemezve, hogy a (III) általános képletű vegyületet vagy alkálifémsóját oldószerben, hidrogén-transzfer katalizátorjelenlétében hidrogén-donorként hangyasavval, valamely hangyasavas alkálifémsóval, foszfonsawal, foszfinsawal vagy ezek alkálifémsój ával reagáltatjuk, és az (I) általános képletű aril-ecetsavat izoláljuk vagy kívánt esetben sóvá alakítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként víz és ecetsav elegyét alkalmazzuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként vizet alkalmazunk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hidrogén-transzfer katalizátorként palládiumot alkalmazunk.
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hidrogén-donorként hangyasavat vagy alkálifémsóját alkalmazzuk.
  6. 6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hidrogén-donorként foszfonsavat vagy alkálifémsóját alkalmazzuk.
  7. 7. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hidrogén-donorként foszfinsavat vagy alkálifémsóját alkalmazzuk.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy a reakciót katalitikus mennyiségű kloridion jelenlétében végezzük el.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 1 mól (III) általános képletű aril-glikolsavra vonatkoztatva 0,1-0,01 mól nátrium-klorid jelenlétében végezzük el.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy p-hidroxi-fenil-ecetsavat vagy alkálifémsóit állítjuk elő.
  11. 11. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy p-metoxi-fenil-ecetsavat vagy alkálifémsóit állítjuk elő.
  12. 12. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy o-hidroxi-fenil-ecetsavat vagy alkálifémsóit állítjuk elő.
    HU213315B Int. Cl.6: C 07 C 51/377
    Ar-CHR—COOH ( J )
HU9300141A 1992-02-04 1993-01-20 Process for producing arylacetic acids and their alkali metal salts HU213315B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9201215A FR2686876B1 (fr) 1992-02-04 1992-02-04 Procede de preparation d'acides arylacetiques et de leurs sels de metaux alcalins.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300141D0 HU9300141D0 (en) 1993-04-28
HUT64006A HUT64006A (en) 1993-11-29
HU213315B true HU213315B (en) 1997-05-28

Family

ID=9426298

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300141A HU213315B (en) 1992-02-04 1993-01-20 Process for producing arylacetic acids and their alkali metal salts

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5306833A (hu)
EP (1) EP0554636A1 (hu)
JP (1) JPH05286889A (hu)
BR (1) BR9300456A (hu)
FR (1) FR2686876B1 (hu)
HU (1) HU213315B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2705669B1 (fr) * 1993-05-28 1995-08-25 Hoechst France Procédé de préparation d'acides hydroxyphénylacétiques.
US5827805A (en) * 1996-02-29 1998-10-27 The Lubrizol Corporation Condensates of alkyl phenols and glyoxal and products derived therefrom
TWI262791B (en) 1999-10-27 2006-10-01 Nobex Corp 6-methoxy-2-naphthylacetic acid prodrugs
US6552078B2 (en) 1999-10-27 2003-04-22 Nobex Corp 6-methoxy-2-naphthylacetic acid prodrugs
US6436990B1 (en) 1999-10-27 2002-08-20 Nobex Corporation 6-methoxy-2-naphthylacetic acid prodrugs
CN102471215B (zh) 2009-07-07 2014-06-11 拜尔农作物科学股份公司 制备(2,4-二甲基联苯-3-基)乙酸、其酯及中间体化合物的方法
ITMI20120114A1 (it) * 2012-01-31 2013-08-01 F I S Fabbrica Italiana Sint P A Nuovo procedimento per la preparazione di acido 2,4,5-trifluorofenilacetico

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1575808A (en) * 1976-04-12 1980-10-01 Shell Int Research Hydrogenation process
US4266067A (en) * 1977-03-18 1981-05-05 Sagami Chemical Research Center Process for preparing thiophene derivatives
DE2944480A1 (de) * 1979-11-03 1981-05-27 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von phenylessigsaeure und von deren einfachen derivaten
FR2588869B1 (fr) * 1985-10-21 1988-08-12 Hoechst France Procede pour la fabrication d'acides alkanoiques

Also Published As

Publication number Publication date
HU9300141D0 (en) 1993-04-28
FR2686876A1 (fr) 1993-08-06
US5306833A (en) 1994-04-26
BR9300456A (pt) 1993-08-10
EP0554636A1 (fr) 1993-08-11
FR2686876B1 (fr) 1994-05-13
HUT64006A (en) 1993-11-29
JPH05286889A (ja) 1993-11-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU193161B (en) Process for preparing new n-alkyl-norscopines
EP0053021B1 (en) Process for 5-aroylation of 1,2-dihydro-3h-pyrrolo(1,2-a)pyrrole-1-carboxylic esters and nitriles
CA2349195C (en) New manufacturing process
US4977264A (en) Process for the production of 4,5-dichloro-6-ethylpyrimidine
HU213315B (en) Process for producing arylacetic acids and their alkali metal salts
EP0080819B1 (en) 11-0-alkylerythromycin a derivatives
KR960008664B1 (ko) 2,6-디클로로디페닐아미노아세트산 유도체류의 제조공정
EP0182279B1 (en) Process for the optical resolution of racemic mixtures of alpha-naphtyl-propionic acids
JP3679438B2 (ja) スルホニウム化合物の製造方法
US4665197A (en) Process for preparing azetidine derivatives and intermediates thereof
US4851588A (en) Novel process for the preparation of bronopol
IE58430B1 (en) A new process for the optical resolution of racemic mixtures of alpha-naphthyl-propionic acids
US4393008A (en) 2-Cyano-2-(3-phenoxy-phenyl)-propionic acid amide and preparation thereof
RU2035459C1 (ru) Способ получения 5-оксипроизводных 2,3-дигидро-4,6,7-триметил-2-(rs)-бензофурануксусной кислоты
EP0138521B1 (en) Process for preparing d-alpha-(6-methoxy-2-naphthyl)propionic acid
JPH0148914B2 (hu)
JPH09110783A (ja) 4−アルコキシサリチル酸類の製造方法
EP0853077B1 (en) Process for producing alkyl 3-amino-4-substituted benzoates
JP3899626B2 (ja) 2−メルカプトチアゾ−ルの製法
EP0066440B1 (en) Chemical process
JPH0637449B2 (ja) 光学活性アテノロール及びその中間体の製法
KR830000950B1 (ko) 안식향산 유도체의 제조 방법
KR870000865B1 (ko) 치환 안식향산 유도체의 제조방법
JP3738915B2 (ja) 2,6−ジホルミルフェノール類の製造方法
JPH0143731B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee