HU212138B - Method and device for making documentations - Google Patents

Method and device for making documentations Download PDF

Info

Publication number
HU212138B
HU212138B HU913084A HU308491A HU212138B HU 212138 B HU212138 B HU 212138B HU 913084 A HU913084 A HU 913084A HU 308491 A HU308491 A HU 308491A HU 212138 B HU212138 B HU 212138B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
center line
photographs
equipment
cad
marking
Prior art date
Application number
HU913084A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT58905A (en
HU913084D0 (en
Inventor
Karl-Christian Fraas
Klaus-Dieter Kamsties
Juergen Lockau
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of HU913084D0 publication Critical patent/HU913084D0/hu
Publication of HUT58905A publication Critical patent/HUT58905A/hu
Priority to CA 2079251 priority Critical patent/CA2079251A1/en
Publication of HU212138B publication Critical patent/HU212138B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01CMEASURING DISTANCES, LEVELS OR BEARINGS; SURVEYING; NAVIGATION; GYROSCOPIC INSTRUMENTS; PHOTOGRAMMETRY OR VIDEOGRAMMETRY
    • G01C11/00Photogrammetry or videogrammetry, e.g. stereogrammetry; Photographic surveying
    • G01C11/04Interpretation of pictures
    • G01C11/06Interpretation of pictures by comparison of two or more pictures of the same area
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01CMEASURING DISTANCES, LEVELS OR BEARINGS; SURVEYING; NAVIGATION; GYROSCOPIC INSTRUMENTS; PHOTOGRAMMETRY OR VIDEOGRAMMETRY
    • G01C11/00Photogrammetry or videogrammetry, e.g. stereogrammetry; Photographic surveying
    • G01C11/02Picture taking arrangements specially adapted for photogrammetry or photographic surveying, e.g. controlling overlapping of pictures
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06TIMAGE DATA PROCESSING OR GENERATION, IN GENERAL
    • G06T7/00Image analysis
    • G06T7/50Depth or shape recovery
    • G06T7/55Depth or shape recovery from multiple images
    • G06T7/564Depth or shape recovery from multiple images from contours

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Computer Vision & Pattern Recognition (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Image Processing (AREA)
  • Image Analysis (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Processing Or Creating Images (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Description

A találmány egy eljárásra vonatkozik, berendezés dokumentációjának az elkészítéséhez, amelynél egy berendezést vagy egy berendezésrészt legalább két irányból egy fényképezőgéppel, melynek a film síkja előtt egy mérőrácslemeze van, lefényképezünk és közben a kapott fényképeket digitalizáljuk és azután a CAD eljárással kiértékeljük. A találmány tárgya továbbá egy berendezés, amely alkalmas egy ilyen eljárás megvalósítására.
A „Photogrammetrie und Femerkundung” című folyóirat 6. füzet 1988, 3-12. oldaláról ismeretes egy dokumentációs eljárás, amelynél egy fényképezőgépet alkalmaznak, amely messzemenően megfelel a kereskedelmi forgalomban kapható fényképezőgépeknek. Ez a fényképezőgép a kereskedelmi kivitelű fényképezőgépektől egy, a filmsík elé rögzítetten beépített mérőrácslemez révén különözik. E mérőrácslemez egyes mérőkeresztjeinek a helyzete nagy pontossággal ismeretes. Mivel a mérőkeresztek minden filmegvilágításnál le lesznek képezve, mindegyik fénykép a vonatkozási pontoknak egy sűrű mezőjét tartalmazza. Ezzel ki lehet küszöbölni a felvétel során a film egyenetlenségeinek a geometriai hatásait és a felvétel után a képdeformációkat is.
Egy ily módon felszerelt fényképezőgéppel a berendezés dokumentációjának elkészítésekor sztereo mérőkamra nélkül is lehet dolgozni. Egy olyan sztereo mérőkamra, mint amilyen például a EP-A 0 088 503 számú európai szabadalmi leírás szerinti dokumentáció-készítési eljáráshoz szükséges, nagyon nehéz, és ezért csak nagy költséggel lehet a berendezésen belül felvételi helyek között szállítani. Ezen túlmenően az ismeri sztereo mérőkamra egy fényképezőgéphez képest nagyon drága.
A „Photogrammetrie und Femerkundung”-ból ismert. egy mérőrácslemezzel felszerelt fényképezőgép állvány nélkül működtethető úgy, hogy a szükséges fényképezést igen rövid idő alatt meg lehet valósítani. A dokumentálandó berendezést tartalmazó létesítménybe csak rövid időre kell bemenni.
A Photogrammetrie und Femerkundung-ból ismeretes továbbá, hogy az így nyert fényképeket digitalizálják és az építészeti felmérés terén az adatanyagot a CAD eljárással kiértékelik. Ezzel az eljárással két dimenziós képeket lehet kapni különböző irányokból.
A CAD (computer aided design) eljárásként ismertes eljárás például az „Enzyklopádie Naturwissenschafund Technik, 352-356, elsősorban a 354. oldalon van leírva.
A berendezés dokumentációjának az ismert elkészítési eljárásával a berendezésnek és a berendezésrészeknek csak a felületét lehet felvételezni. A fényképeket digitalizálás után közvetlenül a CAD eljárással dolgozzák fel.
Sok berendezésrésznél, különösen csöveknél a külső keresztmetszet különbözik a belső keresztmetszettől. Ez a berendezésrésznek az egyenetlenségeire, különösen az általában előforduló szigetelőréteg felületének az egyenlőtlenségeire vezethető vissza. Az ismert eljárással mindezek az egyenlőtlenségek dokumentálásra kerülnek, bár ezek a berendezés további értékeléséhez lényegtelenek.
A legtöbb dokumentálandó berendezésben egy áramló vagy nyugalomban levő közeg van. A berendezésrészek külső alakjának a dokumentálásával a berendezésnek olyan alakját kapják, amely a szigetelőrétegtől függ és amely nem felel meg annak az alaknak, amit a berendezésben lévő közeg talál. Azonban kizárólag ezek a belső alakok fontosak a dokumentáció számára, mivel a dokumentáció főleg a berendezés biztonsági felülvizsgálatának az alapját kell hogy képezze.
A „Berendezés dokumentációk elkészítésére fotogrammetriával és CAD-vei” című 1990. májusi Siemens Prospektusban közük, hogy egy berendezés fényképeit a CAD eljárással oly módon kell kiértékelni, hogy háromdimenziós térbeli képek keletkezzenek.
A találmánynak az a feladata, hogy egy eljárást hozzon létre berendezés dokumentációjának az elkészítéséhez, amely kereskedelmi forgalomban kapható fényképezőgépekkel működtethető és a CAD eljárással egy térbeli kép létrehozását teszi lehetővé, amely háromdimenziós és a berendezés belső határfelületeit dokumentálja, amelyek a berendezésben lévő közeg szempontjából érdekesek. A dokumentálási eljárás ne hamisítsa meg a berendezésrészeknek a külső egyenetlenségeit. A berendezés dokumentációjának az elkészítéséhez egy megfelelő berendezést is létre kell hozni.
Az előbb említett feladat a találmány szerint azáltal kerül megoldásra, hogy a berendezés térbeli ábrázolásához az egyes berendezésrészekhez külön középvonalakat határozunk meg és a középvonalak elhelyezkedéséből a CAD eljárással a berendezésnek egy térbeli képét modelljét hozzuk létre.
Azáltal, hogy a berendezésrész középvonalát értékeljük, a berendezésrész külső egyenetlenségei nem befolyásolják a dokumentációt. Ez elsősorban csővezetékek dokumentációjának az elkészítésére vonatkozik. Éppen a csővezetékeknél keltheti a szigetelőréteg vastagságának az ingadozása egy csőgörbület látszatát. A találmány szerinti eljárással azt az előnyt érjük el, hogy kizárólag az áramló közeg szempontjából érdekes csőelhelyezkedés dokumentálható.
A fényképekből először például egy illesztőegységben kiválasztott pontoknak a helykoordinátáit határozzuk meg. A helykoordinátákból azután CAD berendezésben modellt hozunk létre, amely képernyőn ábrázolható. A CAD berendezés az Intergraph cég egy ismert berendezése lehet. Illesztőegységként számítógép használható.
Más berendezésrészek, mint például szivattyúk vagy szerelvények dokumentációjának elkészítésénél például darabonként vesszük fel a középvonalakat. Egy szerelvénynél például a középvonalakat a szerelvény fő testére a bevezetőcsonkra és az elvezetőcsonkra nézve külön-külön határozzuk meg.
A találmány szerinti eljárással azt az előnyt lehet elérni, hogy egy berendezésnek a biztonsági felülvizsgálata szempontjából érdekes szerkezete háromdimenziósán dokumentálható. Egy ilyen eljárás előnyösen alkalmazható erőművekben, de vegyi berendezé2
HU 212 138 B seknél is, amelyek nagyon sok csővezetéket és tartályt tartalmaznak.
Egy csőalakú berendezésrész középvonalának a meghatározásához például a középvonal legalább két pontját határozzuk meg. Mindegyik ponthoz legalább két fényképet veszünk fel, különböző irányokból. Két fénykép elegendő, legalább egy további fényképpel az eredmények igazolhatók. Ezeket a fényképeket ezután pontonként a dokumentálandó helyeken digitalizálni lehet. Digitalizálás alatt például a koordináták meghatározását értjük. Ezt követően a berendezésrész egy keresztmetszetéhez egy meghatározott kiválasztott felületi pontot használva ezzel a ponttal a fényképen mindenkor egy elliptikus képet határozunk meg. Egy ilyen kép egy ellipszis, mivel a keresztmetszet a berendezésrész felületére ferdén irányuló nézőpontból jelentik meg a fényképen. Egy általában nem átlátszó berendezésrésznél az ellipszisnek csak a fele látható. Ezt a felet a hiányzó féllel például grafikusan egészítjük ki, azután meghatározzuk az ellipszis főtengelyeinek a metszéspontját és digitalizáljuk. Egy második ellipszis alakú kép főtengelyeinek a metszéspontja egy második fényképen határozható meg. Mivel a fényképek különböző irányokból lettek felvéve, a két metszéspontból a középvonal egy pontjának a helye a háromdimenziós térben meghatározható. A középvonal pontját a fényképsíkra az ellipszistengelyek metszéspontjaiban állított normálisok metszéspontja határozza meg. Hasonló módon határozzuk meg a középvonalak legalább egy második pontját. A középvonalat ez a két pont meghatározza.
Ily módon megkapjuk a középvonal elhelyezkedését, amely független a berendezésrész külső felületének az egyenetlenségeitől.
A két fényképet például 90°-kal elforgatott irányból vesszük fel. Ennél a legnagyobb a mérési pontosság, de a szögnek nem kell mindig 90°-osnak lenni.
Annak érdekében, hogy a meghatározott középvonal helyzetét a középvonal tényleges helyzetéhez még jobban illeszthessük, az eredetileg meghatározott középvonal helyzetét hibaszámítással tovább finomítjuk. Erre szolgál például a legkisebb négyzetek hibaszámítási módszerként ismeretes eljárás.
Például egy egyenes csőalakú berendezésrész középvonalának a meghatározásánál csak a csőtengelyre merőlegesen irányuló tengely koordinátáit határozzuk meg pontosan. A tengelyirány koordinátái nem olyan fontosak, mint a többi koordináta, mivel a cső vagy csőszakasz eleje és vége a csatlakozó berendezésrészek által pontosan meg van határozva. A koordináták e megnevezett kiválasztásával elérjük, hogy elegendő két koordinátás helymeghatározás ahhoz, hogy egy térbeli háromdimenziós képet hozzunk létre.
Ez az egyszerűsítés nem lehetséges görbe berendezésrészek dokumentációjának elkészítésénél. Mivel azonban egy dokumentálandó teljes berendezésben általában igen sok egyenes csővezetékszakasz van, a teljes munkaráfordítás az említett eljárással lényegesen lecsökken.
Például az olyan berendezésrészeknél, amelyeknek sem sarka, sem éle nincs, egy jelölőberendezést helyezünk el. Csak ezután fényképezzük le a berendezésrészt. Egy ilyen jelölés szükséges azért, hogy a különböző irányból felvett fényképek egyértelműen megkülönböztethetők legyenek. Berendezésrészeknél, amelyeknek sarkai vagy élei vagy más külső jellemzői vannak, ezeket a jellemzőket használjuk fel az egyes képek azonosításához. Hengeres berendezésrészeknél, például csöveknél, az ilyen azonosítás nem lehetséges. Egy csőnek különböző irányból készített felvételei ugyanis messzemenően azonosan néznek ki. Ezért a találmány szerint szükséges, hogy a berendezésrészre jelöléseket helyezzünk el, amelyek azt az irányt, amelyből fényképezték, egyértelműen felismerhetővé teszik. Különösen alkalmasak ehhez a felragasztható jelölőrészek, amelyeken például számok vannak.
A találmány szerinti eljárással azt az előnyt érjük el, hogy egy berendezés tekintet nélkül a külső alakjára, mint például a szigetelőrétegek, egyszerű eszközökkel dokumentálhatók.
A második feladat a berendezés dokumentációjának elkészítéséhez szükséges berendezés létrehozása, amely a fényképezőgépet tartalmaz, amelynek a filmsíkja előtt egy mérőrácslemeze van, miközben a berendezés el van látva egy, a fényképhez szolgáló digitalizáló berendezéssel és egy ezután kapcsolt CAD berendezéssel. A találmánynak megfelelően a digitalizáló berendezés egy, a középtengely meghatározására szolgáló berendezésen keresztül van a CAD berendezéssel összekapcsolva.
A középtengely meghatározásához szükséges berendezéssel azt az előnyt érjük el, hogy egy berendezésrésznek, például egy csőnek a külső egyenetlenségei, amelyek a berendezésben található közeg számára lényegtelenek, a berendezés dokumentációjának az elkészítésekor nem kerülnek figyelembevételre. Egy csőalakú berendezésrésznek az elhelyezkedése jól meghatározható, amennyiben az ellipszis alakú felületet, amely egy, a kerületen elhelyezett jelzéssel egy térbeli nézettel kapcsolatban adódik, láthatóvá teszünk, és az ellipszis főtengelyeinek a metszéspontja, mint egy fiktív csőtengely, vagy a középvonal egy pontja került meghatározásra és digitalizálásra.
Példaként a CAD berendezés elé egy korrigáló egységet kapcsolunk azért, hogy a meghatározott középtengelyt hibajavítással simítsuk.
Egy ilyenfajta berendezéssel egy komplex berendezést gyorsan és megbízhatóan lehet dokumentálni. Eközben a berendezés háromdimenziós képeit kapjuk, amelyek a külső egyenetlenségeket, amelyek például a szigetelőrétegekre vezethetőek vissza, figyelmen kívül hagyják. A háromdimenziós képek lehetővé teszik a CAD eljárásnak megfelelően, hogy a dokumentálandó berendezésnek tetszőleges irányokból felvett nézeleti ábrázoljuk képernyőn.
Példaként a digitalizáló berendezés, a középvonal meghatározására szolgáló berendezés és a korrigáló berendezés együttesen illesztőegységet képeznek a fényképezőgép és a CAD berendezés között. Ez az illesztőegység egy számítógép lehet. A CAD berende3
HU 212 138 Β zés a dokumentálandó berendezés ábrázolásához egy képernyővel lehet összekapcsolva.
Példaként egy fényképezendő berendezésrész, amelynek sem sarka, sem éle nincsen, egy jelölő berendezéssel látható el. Ezzel azt az előnyt érjük el, hogy az olyan berendezésrész, amelynek nincsenek jellegzetes pontjai, ajelölő berendezéssel ilyen jellegzetes pontokkal lesz ellátva. Csak ezzel a jelöléssel lehetséges, hogy a különböző irányokból felvett fényképek egymástól egyértelműen megkülönböztethetők legyenek.
A jelölő berendezés például egy szalagból áll, amely a berendezésrészen van elhelyezve, és amelynek jelölőrészei vannak. Ezek a jelölőrészek például be vannak számozva.
A találmány szerinti eljárással és berendezéssel az az előny érhető el, hogy egy kiterjedt berendezést, amely sok csővezetéket tartalmazhat, egyszerű eszközökkel pontosan, gyorsan és megbízhatóan lehet dokumentálni.
A találmány szerinti eljárást és berendezést a következő rajzok alapján közelebbről megmagyarázzuk;
1. ábra vázlatosan mutatja egy a berendezés dokumentációjának elkészítésére szolgáló berendezés felépítését, amelyből az eljárás lefolyása is látható;
2. ábra egy csőalakú berendezésrészt mutat, amelyet jelölőberendezéssel láttak el;
3. ábra egy jelölőrészt mutat, mint egy ilyen jelölőberendezés részét;
4. ábra egy berendezésrészhez alkalmas felvételi helyzeteket mutat;
5. ábra a berendezés dokumentációjának elkészítésére szolgáló eljárás folyamatábráját mutatja.
Egy berendezés dokumentációját a találmány szerint úgy készítjük el, hogy először az 1. ábra szerint egy kereskedelemben kapható 1 fényképezőgéppel, amelynek filmsíkja előtt la mérőrácslemeze van, a dokumentálandó berendezést legalább két irányból lefényképezzük. A kapott A fényképek 2illesztőegységben lesznek feldolgozva. A 2 illesztőegység kimeneténél a dokumentálandó berendezés különböző lényeges pontjaihoz a B helykoordináták állnak rendelkezésre. Ezeket a B helykoordinátákat a 2 illesztőegység után kapcsolt 3 CAD berendezésbe vezetjük. Ott ezekből a B helykoordinátákból egy C térbeli kép lesz előállítva.
A C térbeli kép egy 4 képernyőn ábrázolható, miközben különböző irányokból vett nézetek mutathatók be.
A 2 illesztőegység egy 5 digitalizáló berendezésre, egy csőalakú 10 berendezésrésznek a 13 középvonalát meghatározó 6 berendezésre és egy 7 korrigáló berendezésre van felosztva. Az 5 digitalizáló berendezés a 6 berendezés után vagy a 7 korrigáló berendezés után is elrendezhető. Az 5 digitalizáló berendezésekben mindegyik A fénykép legalább részben tovább feldolgozandó digitális értékekre lesz bontva. Az 5 digitalizáló berendezés után kapcsolt 6 berendezésben a 4. ábra szerint a 13 középvonal meghatározásához először a 13 középvonal két pontját határozzuk meg. Minden ponthoz legalább két A fényképet veszünk igénybe, amelyek a 10 berendezésrész egy 14 felületi pontját ábrázolják. A 10 berendezésrész egy keresztmetszetének a kerületét mindkét fényképen mint 15 kerületi részt ábrázoljuk. Ott az ellipsziseket kiegészítjük és mindegyik ellipszis főtengelyeinek metszéspontját a fényképen megjelöljük. A két fényképen a fénykép síkjára merőleges, a metszéspontokon áthaladó egyenesek a 10 berendezésrész 13 középvonalának egy 16 pontjában metszik egymást. A különböző látószögekből felvett két fénykép lehetővé teszi a 16 pont térbeli mejelölését. Két ily módon meghatározott 16 pont a 13 középvonalon meghatározza a 13 középvonalat. Az ellipszist egyszerűbb meghatározni, ha a 14 felületi ponton keresztül egy, a 2. ábra szerinti 9 jelölő berendezés húzódik keresztül.
A 13 középvonal pontos helyzetét a 10 berendezésrész külső határoló vonalainak a megfigyelt helyzetéből határozzuk meg, eközben a 10 berendezésrész falvastagságának befolyását kiküszöböljük.
Az 1. ábra szerint a 6 berendezés után kapcsolt 7 korrigáló berendezésben a 13 középvonal meghatározott helyzetét a legkisebb négyzetek kiszámításának ismert módszerével tovább simítjuk.
A C térbeli kép, amit a 4 képernyőn meg lehet jeleníteni, messzemenően megfelel a csővezetékek tényleges helyzetének és a dokumentálandó berendezés tényleges felépítésének is.
Ha egy berendezésnek sem sarkai, sem élei nincsenek, a különböző irányból felvett A fényképek egymástól csak nehezen különböztethetők meg. Ez különösen csővezetékeknél érvényes. Hogy ezen segítsünk, egy ilyen hengeres 8 berendezésrészt a 2. ábra szerint még a fényképek elkészítése előtt egy 9 jelölő berendezéssel kell ellátni. Ez a 9 jelölő berendezés egy szalagból áll, amit a hengeres 8 berendezésrész egyik kerületén kell elhelyezni. Például fel lehet ragasztani. A szalagon számozott 9a jelölőrészek vannak, úgy hogy ugyanazon a 8 berendezésrész különböző A fényképei azáltal különböztethetők meg, hogy más számozott 9a jelölőrészek láthatók. Egy ilyen számozott 9a jelölőrészre mutat egy példát a 3. ábra. A 9 jelölőberendezésen legtöbbször folyamatos számozást választunk.
A berendezések dokumentációja elkészítésének további egyszerűsítésére egyenes csőalakú berendezésrészeknél a koordináta-rendszert, amely az A fényképekből a C térbeli kép meghatározásához szükséges, úgy is ki lehet alakítani a 2. ábra szerint, hogy egyik tengelye, például az X tengelye a csőalakú 8 berendezésrész tengelyével összesen. A 2. ába szerinti hengeres 8 berendezésrész irányát két szomszédos csőhajlat vagy szerelvény között már az X tengely meghatározza. Ezért csak két koordinátát, tehát az y és a z koordinátát kell kiértékelni. Mivel egy szokásos dokumentálandó berendezésnél, elsősorban régi berendezéseknél igen sok egyenes vonalú csővezeték-szakasz van, a dokumentáció elkészítéséhez szükséges munkaigény lényegesen lecsökken. A szükséges A fényképeket például mindig 90°-kal elforgatott irányból vesszük fel. A 4. ábra egy 10 berendezésrészre vonatkozó két felvételi helyzetet ábrázol. Eközben az 1 fényképezőgép két helyzetét mutatjuk a megvilágítandó 11 és 12 filmkoc4
HU 212 138 Β kák helyzetével. All és 12 filmkockák a 10 berendezésrészhez 45°-os szögben és egymáshoz képest 90”-os szögben helyezkednek el.
A berendezés dokumentációjának elkészítési eljárását az 5. ábrán, egy folyamatábrán mutatjuk be. Először 17 előzetes lépésben a dokumentálandó berendezésrész-darabot kikeressük. Ezután 18 első lépésben fényképeket készítünk. A 19 második lépésben a fényképeket digitalizáljuk. A 20 harmadik lépésben a találmány szerint a digitalizált fényképekből a berendezésrész-darab részére a középvonalat meghatározzuk. Eközben még egy helyesbítést lehet elvégezni a legkisebb négyzetek hibaszámításának eljárásával. Ehhez csatlakozik mint 21 negyedik lépés a CAD eljárásként ismert ejárás. Eredményként megkapjuk a berendezésrész-darab 22 terveit, metszeteit, nézeteit különböző irányokból, stb.
A bemutatott berendezéssel és az ahhoz tartozó eljárással nagy szerelési sűrűségű berendezéseket (sok csővezeték egy szűk térben), különösen erőműveket vagy vegyipari berendezéseket gyorsan és megbízhatóan lehet egyszerű eszközökkel dokumentálni. A berendezéseket csak rövid ideig kell megközelíteni, miáltal a berendezés üzemét csak lényegtelen mértékben zavarjuk. A berendezés különböző irányokból vett, a lényegesre korlátozott nézeteinek a felvételéből állítjuk elő a C térbeli képet.

Claims (16)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás berendezés dokumentációjának elkészítéséhez, amelynél egy berendezést vagy annak egy részét legalább két irányból egy a filmsík előtt egy mérőrácslemezzel ellátott fényképezőgéppel lefényképezünk, az így nyert fényképeket digitalizáljuk, majd CAD módszerrel kiértékeljük, azzal jellemezve, hogy a berendezés térbeli ábrázolásához az egyes berendezésrészekhez külön középvonalakat (13) határozunk meg, majd a középvonalak (13) helyzetéből a CAD módszerrel meghatározzuk a berendezés térbeli képét (C).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fényképekből (A) egy illesztőegységben (2) kiválasztott pontokhoz helykoordinátákat (B) határozunk meg, a helykoordinátákból (B) egy CAD berendezésben (13) térbeli képet (C) állítunk elő, amit egy képernyőn (4) meg lehet jeleníteni.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az egyes berendezésrészekre (8, 10) a középvonalat (13) egyenként (külön-külön) határozzuk meg.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy csőalakú berendezésrész (10) középvonalának (13) a meghatározásához a középvonal (13) legalább két pontját (16) határozzuk meg, amennyiben egy pont (16) meghatározásához legalább két fényképet (A) veszünk fel különböző irányokból. a berendezésrész (10) egy kiválasztott felületi pontjához (14) mindenkor a berendezésrész (10) egy keresztmetszetének egy elliptikus képét határozzuk meg a fényképeken (11, 12), meghatározzuk az ellipszis-főtengelyek metszéspontját mindegyik elliptikus képhez és a fényképekre (11, 12) merőlegesen, ezeken a metszéspontokon áthaladó egyenesekkel a középvonal (13) egy pontját (16), mint az egyenesek metszéspontját térbelileg meghatározzuk és digitalizáljuk.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy három fényképet (A) veszünk fel 90°-90’-kal elforgatott irányból.
  6. 6. Az 1-5. igénypont bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a középvonal (13) elhelyezkedését egy hiba figyelembevételével tovább simítjuk.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a legutóbb meghatározott középvonal (13) elhelyezkedését a legkisebb négyzetek hibaszámítási módszerrel tovább simítjuk.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az egyenes csőalakú berendezésrész (8, 10) középvonalának (13) a meghatározásánál csak a x csőtengelyre merőleges y, z tengelyek koordinátáit határozzuk meg pontosan.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a sarok vagy él nélküli berendezésrészre (8) egy jelölő berendezést (9) viszünk fel és a berendezésrészt (8) azután fényképezzük.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a berendezésrészre (8) jelölő berendezésként 9) számokat hordozó jelölőrészt (9a) helyezünk el.
  11. 11. Berendezés dokumentációk elkészítéséhez, amelynek fényképezőgépe (1) van, amelynek a film síkja előtt egy mérőrácslemeze (la) van, továbbá egy fényképhez (A) való digitalizáló berendezése (5) és ahhoz kapcsolt CAD berendezése (3) van, azzal jellemezve, hogy a digitalizáló berendezés (5) egy középvonalat (13) meghatározó berendezésen (6) keresztül van a CAD berendezéshez (13) kapcsolva.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a középvonal (13) meghatározására szolgáló berendezés (6) egy korrigáló berendezésen (7) keresztül van CAD berendezéssel (3) összekapcsolva.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a digitalizáló berendezés (5), a középvonal (13) meghatározására szolgáló berendezés (6) és a korrigáló berendezés (7) együtt egy illesztőegységet (2) képeznek.
  14. 14. A 11-13. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a CAD berendezés (3) egy képernyővel (4) van összekapcsolva.
  15. 15. A 11-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy egy sarok vagy él nélküli fényképezendő berendezésrész (8) jelölő berendezéssel (19) van ellátva.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a jelölő berendezés (9) egy jelölőrészeket (9a) tartalmazó és a berendezésrészen (8) elhelyezendő szalagból áll.
HU913084A 1990-09-27 1991-09-26 Method and device for making documentations HU212138B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CA 2079251 CA2079251A1 (en) 1991-09-26 1992-09-28 Circuit arrangement

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP90118539A EP0477404B1 (de) 1990-09-27 1990-09-27 Verfahren zur Anlagendokumentation

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU913084D0 HU913084D0 (en) 1992-01-28
HUT58905A HUT58905A (en) 1992-03-30
HU212138B true HU212138B (en) 1996-03-28

Family

ID=8204517

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU913084A HU212138B (en) 1990-09-27 1991-09-26 Method and device for making documentations

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5321766A (hu)
EP (1) EP0477404B1 (hu)
BG (1) BG60488B1 (hu)
CZ (1) CZ279171B6 (hu)
DE (2) DE59008672D1 (hu)
ES (1) ES2068961T3 (hu)
FI (1) FI914499A (hu)
HU (1) HU212138B (hu)
SK (1) SK293391A3 (hu)

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7417635B2 (en) 1998-07-23 2008-08-26 Freedesign, Inc. Computational geometry using control geometry having at least two dimensions
US7636091B2 (en) 1998-07-23 2009-12-22 Freedesign, Inc. Computational geometry using control geometry having at least two dimensions
US11403434B2 (en) 1998-07-23 2022-08-02 Cad-Sense Llc Surface patch techniques for computational geometry
US11907617B2 (en) 2008-07-18 2024-02-20 Cad-Sense Llc Surface patch techniques for computational geometry

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4493589T1 (de) * 1993-05-24 1996-05-09 Komatsu Mfg Co Ltd Biegewinkelerfassungsvorrichtung und Vorrichtung zur Erkennung einer geraden Linie und Vorrichtung zur Einstellung einer Biegewinkelerfassungsposition
JP3201906B2 (ja) * 1994-04-12 2001-08-27 富士通株式会社 図面関連情報の検索記入方法および装置
US5822450A (en) * 1994-08-31 1998-10-13 Kabushiki Kaisha Toshiba Method for monitoring equipment state by distribution measurement data, and equipment monitoring apparatus
FR2730058A1 (fr) * 1995-01-27 1996-08-02 Gec Alsthom Syst Et Serv Procede de controle non destructif d'une surface, en particulier en milieu hostile
US5991437A (en) * 1996-07-12 1999-11-23 Real-Time Geometry Corporation Modular digital audio system having individualized functional modules
DE19735175A1 (de) * 1997-08-13 1999-03-04 Gta Sensorik Gmbh Verfahren zur digitalen Erfassung räumlicher Szenen sowie zur Bestimmung von Objektkoordinaten
JP2985847B2 (ja) * 1997-10-17 1999-12-06 日本電気株式会社 入力装置
DE19832974A1 (de) * 1998-07-22 2000-01-27 Siemens Ag Vorrichtung und Verfahren zur Erstellung eines virtuellen Anlagenmodells
US7065242B2 (en) * 2000-03-28 2006-06-20 Viewpoint Corporation System and method of three-dimensional image capture and modeling
DE10024718C2 (de) * 2000-05-19 2003-10-16 Fdt Flachdach Technologie Gmbh Verfahren zur digitalen Erfassung von Oberflächen von Flachdächern
CN1316410C (zh) * 2000-10-27 2007-05-16 三菱电机株式会社 设备计划支持系统的服务器计算机及客户计算机

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0088503A3 (en) * 1982-02-17 1986-02-26 Imperial Chemical Industries Plc Photogrammetric computer aided method for plant construction
JPS59182688A (ja) * 1983-03-31 1984-10-17 Toshiba Corp ステレオ視処理装置
JPS60200103A (ja) * 1984-03-26 1985-10-09 Hitachi Ltd 光切断線抽出回路
US4747411A (en) * 1984-03-28 1988-05-31 National Biochemical Research Foundation Three-dimensional imaging system
US4791482A (en) * 1987-02-06 1988-12-13 Westinghouse Electric Corp. Object locating system
US4825263A (en) * 1987-06-02 1989-04-25 University Of Medicine & Dentistry Of New Jersey Optical method and apparatus for determining three-dimensional changes in facial contours
JPH0749937B2 (ja) * 1988-03-22 1995-05-31 工業技術院長 形状測定方法
US5008555A (en) * 1988-04-08 1991-04-16 Eaton Leonard Technologies, Inc. Optical probe with overlapping detection fields
JP2688361B2 (ja) * 1988-08-02 1997-12-10 正己 山川 光電センサ
US5046852A (en) * 1988-09-16 1991-09-10 The Boeing Company Method and apparatus for bending an elongate workpiece
ATE99070T1 (de) * 1988-10-17 1994-01-15 Siemens Ag Verfahren zur erkennung der raeumlichen lage und orientierung vorher bekannter koerper.

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7417635B2 (en) 1998-07-23 2008-08-26 Freedesign, Inc. Computational geometry using control geometry having at least two dimensions
US7636091B2 (en) 1998-07-23 2009-12-22 Freedesign, Inc. Computational geometry using control geometry having at least two dimensions
US7755623B2 (en) 1998-07-23 2010-07-13 Freedesign, Inc. Computational geometry using control geometry having at least two dimensions
US11403434B2 (en) 1998-07-23 2022-08-02 Cad-Sense Llc Surface patch techniques for computational geometry
US11907617B2 (en) 2008-07-18 2024-02-20 Cad-Sense Llc Surface patch techniques for computational geometry

Also Published As

Publication number Publication date
DE59008672D1 (de) 1995-04-13
FI914499A (fi) 1992-03-28
FI914499A0 (fi) 1991-09-25
SK278134B6 (en) 1996-02-07
BG60488B1 (bg) 1995-05-31
BG95170A (bg) 1993-12-24
CS293391A3 (en) 1992-04-15
ES2068961T3 (es) 1995-05-01
US5321766A (en) 1994-06-14
EP0477404A1 (de) 1992-04-01
HUT58905A (en) 1992-03-30
CZ279171B6 (cs) 1995-01-18
HU913084D0 (en) 1992-01-28
EP0477404B1 (de) 1995-03-08
DE4100999A1 (de) 1992-04-02
SK293391A3 (en) 1996-02-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8315425B2 (en) Method for comparison of 3D computer model and as-built situation of an industrial plant
Rashidi et al. Generating absolute-scale point cloud data of built infrastructure scenes using a monocular camera setting
US6922234B2 (en) Method and apparatus for generating structural data from laser reflectance images
HU212138B (en) Method and device for making documentations
US7746377B2 (en) Three-dimensional image display apparatus and method
JPS58198712A (ja) 産業プラント構造物に関する情報を引き出し、蓄積する方法
Ahmed et al. Using digital photogrammetry for pipe-works progress tracking
CN1561502A (zh) 用于三维再现的捷联系统
JP2007147522A (ja) 写真計測方法及び写真計測プログラム
CN109900205A (zh) 一种高精度的单线激光器和光学相机的快速标定方法
Appel et al. Registration of technical drawings and calibrated images for industrial augmented reality
Luhmann et al. 3-D object reconstruction from multiple-station panorama imagery
Dai et al. Three-dimensional modeling of site elements by analytically processing image data contained in site photos
CN117274499A (zh) 一种基于无人机倾斜摄影的钢结构加工及安装方法
JP5492343B1 (ja) 写真計測図化方法、及び写真計測図化装置
EP0892911A1 (en) Methods and apparatus for using image data to determine camera location and orientation
Schneider et al. Combined bundle adjustment of panoramic and central perspective images
Hart et al. Automation Strategies for the Photogrammetric Reconstruction of Pipelines
Hart et al. Automated pipeline reconstruction using deep learning & instance segmentation
JP2007218922A (ja) 画像測定装置
KR100457080B1 (ko) 영상에 의한 암반사면 절리의 기하학적 특성조사방법
Khalfa et al. Establishment oF 3D Model with Digital Non-Metric Camera in Close Range Photogrammetry
Bracewell et al. The use of photogrammetry in piping design
Memon et al. The use of photogrammetry techniques to evaluate the construction project progress
Shears et al. Softcopy Photogrammetry and its uses in GIS

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: FRAMATOME ANP GMBH, DE

HC9A Change of name, address

Owner name: AREVA NP GMBH, DE

Free format text: FORMER OWNER(S): FRAMATOME ANP GMBH, DE; SIEMENS AG., DE

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees