BG60488B1 - Метод и устройство за документиране на съоръжения - Google Patents

Метод и устройство за документиране на съоръжения Download PDF

Info

Publication number
BG60488B1
BG60488B1 BG95170A BG9517091A BG60488B1 BG 60488 B1 BG60488 B1 BG 60488B1 BG 95170 A BG95170 A BG 95170A BG 9517091 A BG9517091 A BG 9517091A BG 60488 B1 BG60488 B1 BG 60488B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
equipment
documenting
determined
center line
block
Prior art date
Application number
BG95170A
Other languages
English (en)
Other versions
BG95170A (bg
Inventor
Karl-Christian Fraas
Klaus-Dieter Kamsties
Jurgen Lockau
Original Assignee
Siemens Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Aktiengesellschaft filed Critical Siemens Aktiengesellschaft
Publication of BG95170A publication Critical patent/BG95170A/bg
Publication of BG60488B1 publication Critical patent/BG60488B1/bg

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01CMEASURING DISTANCES, LEVELS OR BEARINGS; SURVEYING; NAVIGATION; GYROSCOPIC INSTRUMENTS; PHOTOGRAMMETRY OR VIDEOGRAMMETRY
    • G01C11/00Photogrammetry or videogrammetry, e.g. stereogrammetry; Photographic surveying
    • G01C11/04Interpretation of pictures
    • G01C11/06Interpretation of pictures by comparison of two or more pictures of the same area
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01CMEASURING DISTANCES, LEVELS OR BEARINGS; SURVEYING; NAVIGATION; GYROSCOPIC INSTRUMENTS; PHOTOGRAMMETRY OR VIDEOGRAMMETRY
    • G01C11/00Photogrammetry or videogrammetry, e.g. stereogrammetry; Photographic surveying
    • G01C11/02Picture taking arrangements specially adapted for photogrammetry or photographic surveying, e.g. controlling overlapping of pictures
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06TIMAGE DATA PROCESSING OR GENERATION, IN GENERAL
    • G06T7/00Image analysis
    • G06T7/50Depth or shape recovery
    • G06T7/55Depth or shape recovery from multiple images
    • G06T7/564Depth or shape recovery from multiple images from contours

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Computer Vision & Pattern Recognition (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Image Processing (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Image Analysis (AREA)
  • Processing Or Creating Images (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Abstract

Методът и устройството намират приложение при проверката на техническата изправност на съоръжения сголяма плътност на монтажа електроцентрали, технологично оборудване за химическата промишленост, и осигуряват получаване на триизмерни изображения насъоръженията, както и документиране на вътрешнитеим контури с опростени средства. Методът се състои във фотографиране на съоръжението най-малко от две направления, преобразуване на фотографиите в цифров вид и анализирането им с кад метода след определяне на осовата линия на съоръжението или осовите линии на отделните му части. След това се изработва триизмерното изображение на съоръжението, което може да се съхранява или визуализира. Устройството съдържа фотоапарат (1) с вградена измервателна мрежа (1а) пред филмиращата му повърхност, както ицифров блок (5), свързан през блок (6) за определяне на осовата линия (10) и коригиращ блок (7) към блока (3), осъществяващ кад метода за изработване на триизмерни изображения с, наблюдавани на екран(4).

Description

Изобретението се отнася до метод и устройство за документиране на съоръжения, които имат висока плътност на монтажа / голям брой тръбопроводи, монтирани в малко по обем пространство/ като електроцентрали и химически съоръжения, с цел проверка на техническата им изправност, без да се наруши експлоатацията им.
Известен е метод за документиране на съоръжения /1/, който се състои във фотографиране на съоръжението или на част от него най-малко от две посоки с фотоапарат, снабден пред филмиращата си равнина с пластина с измервателна решетка. Получените снимки се преобразуват в цифров вид, след което се обработват по известния матод за автоматично проектиране КАД /Computer Aided Design/ /2/. Устройството, осъществяващо метода, включва описания фотоапарат с измервателна мрежа, вградена неподвижно пред филмиращата му повърхност, и цифрово стъпало, свързано към стъпало за реализиране обработката по метода КАД /1 /
В резултат на това документиране се получават двуизмерни изображения на фотографираното съоръжение.
В друг материал, разглеждащ документирането на съоръжения чрез фотографиране и последващо анализиране по метода КАД, е посочено, че фотографиите, обработени по метода КАД, трябва да се анализират така, че да се получат триизмерни /пространствени/ изображения на съоръжението /3/.
Недостатък на известните метод и устройство е, че не е възможно да осигурят триизмерни изображения на съоръжението и да документират вътрешните му гранични контури, които много често се различават от външните му контури, поради неравномерния слой изолация, и които са от съществено значение за разпространението на флуида, разпространяващ се в съоръжението и определят неговата техническа безопасност.
Известно е и устройство за документиране на съоръжения, осигуряващо получаване на триизмерни изображения вследствие на наличието на стереокамера/4/, която обаче е много тежка и трудно може да се транспортира между местата за заснемане в съоръжението и е много по-скъпа от един фотоапарат.
Задачата на изобретението е да се създадат метод и устройство за документиране на съоръжения чрез включване на обикновен фотоапарат, които да осигуряват изготвянето на пространствено /триизмерно/ изображение с помощта на метода КАД, което да документира вътрешните гранични контури на съоръжението, меродавни за работната среда в съоръжението, като при това външни неравности на новите части, например тръбопроводи, да не влошават и усложняват документирането.
Задачата се решава с метод за документиране на съоръжения, при които съоръжението или част от него се фотографира най-малко от две посоки с фотоапарат, снабден пред филмиращата си равнина с пластина с измервателна решетка, като получените снимки се преобразуват в цифров вид, след което се анализират по метода КАД. Съгласно изобретението за пространствено изобразяване на отделни части от съоръжението се определят първо осовите линии и от хода на тези линии чрез метода КАД се изготвя триизмерно изображение.
За определяне на осовите линии се определят координатите на избрани точки с помощта на фотографиите, от които точки чрез метода КАД се изработва триизмерно изображение, което може да се изобрази или да се съхрани в цифров вид. Определянето на осовата линия за сложни съоръжения се извършва за всяка отделна част.
За определяне на осова линия на част от съоръжението, която е с форма на тръба, се определят най-малко две точки от осовата линия, като за всяко от тях се правят поне две фотографии от две различни направления. Фотографиите се преобразуват в цифров вид точка по точка за местата, които трябва да се документират. Под преобразуване в цифров вид се разбира определяне на координатите на всяка точка. Спрямо някоя определена, предварително избрана точка от повърхността на фотографираната част от съоръжението, за едно напречно сечение през тази точка върху фотографиите се определя съответното елипсовидно изображение.Това изображение представлява елипса, тъй като напречното сечение се явява в перспектива върху фотографитята под ъгъл спрямо повърхността на частта на съоръжението. При непрозрачна част се вижда само част - половината, от елипсата. Тази половина се допълва с липсващата половина. Пресечната точка на главните оси на получената елипса се определя и преобразува в цифров вид и е едната от търсените точки на осовата линия. Пресечната точка на главните оси на елипсовидното изображение, която определя втората точка от осовата линия, се определя от втори комплект фотографии. Тъй като фотографиите са направени от различни направления, от двете пресечни точки се определя мястото на една точка от осовата линия в триизмерното изобажение. За тази цел, като точка от осовата линия се определя пресечната точка на нормалите, прекарани към равнините на фотографиите в пресечните точки между осите на елипсата. По същия начин се определя поне още една точка от осовата линия и двете точки я определят напълно.
Фотографирането се осъществява от посоки, сключващи ъгъл от 90°С, при което точността е най-висока. Допуска се и фотографиране от направления, сключващи ъгъл, различен от 90°.
За да се нагоди по-добре към действителния ход на осовата линия, ходът на първоначално получената осова линия допълнително се оглажда, например чрез обработка на грешките. Препоръчва си известният метод на най-малките квадрати от грешките.
При определяне на осовата линия за част от съоръжението, оформена като права тръба, се определят точно само координатите по осите, насочени перпендикулярно спрямо оста на тръбата. Координатата спрямо оста на тръбата не е така важна, тъй като нейните начало и край са точно дефинирани от свързаните с този участък части на съоръжението. По този начин е достатъчно да се определи местоположението в две координати, за да се получи триизмерно изображение. При документиране на други части от съоръжението като помпи или арматури, те се обхващат на части. Например при арматура се определят поотделно осовите линии на основното тяло на арматурата, на входящия и на изходящия щуцер.
При документиране на части от съоръжението, нямащи нито ъгъл, нито ръб, първо се маркира и след това се фотографира. Маркирането осигурява еднозначно различаване на фотографиите, направени от различни направления.
За частите от съоръжението, които имат ъгли и ръбове, последните служат за идентифициране на фотографиите.
Заоблените части на съоръжението, например тръби, първо се маркират и след това се снимат. Възможно е маркировката да се осъществи с числа.
Задачата се решава и с устройство за документиране на съоръжения, съдържащо фотоапарат, имащ пред филмиращата си равнина пластина с измервателна решетка, и цифров блок, свързан към блок, осъществяващ КАД метода за обработка на информация. Свързването на цифровия блок към блока, осъществяващ КАД метода, е осъществено чрез блок за определяне на осовата линия.
Препоръчва се блокът за определяне на осовата линия да се свърже към блока, осъществяващ КАД метода през коригиращ блок.
Възможно е цифровият блок, блокът за определяне на осовата линия и коригиращият блок да се оформят като интерфейсен блок.
Препоръчва се свързването на блока, осъществяващ КАД метода, да се свърже към видеоекран, върху който се изобразява триизмерното изображение на документираното съоръжение.
Препоръчва се също частите от съоръжението, които нямат нито ръб, нито ъгъл, да се снабдят с маркиращи елементи, например ленти с маркиращи части.
Предимството на метода и устройство за документиране на съоръжения съгласно изобретението е възможността да се получават триизмерни изображения на съоръжението и да се документират вътрешните му контури чрез опростени средства. Това се дължи на определянето на осовата линия на съоръжението или на частите от него, по които блокът, осъществяващ метода КАД, изработва триизмерното изображение.
Вследствие на това, че осовата линия на всяка част от съоръжението се подлага на анализ, външните неравности не влияят върху документирането. Триизмерното документиране на структурата на съоръжението е меродавно за проверка на неговата надеждност, респективно на техническата му изправност.
Изобретението се пояснява с примерно изпълнение, показано на приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява блокова схема на устройството;
фигура 2 - аксонометричен изглед на тръбовидно съоръжение с маркиращ елемент;
фигура 3 - маркираща част от маркиращия елемент от фиг. 2;
фигура 4 - подходящите позиции за фотографиране на съоръжението;
фигура 5 - схема на алгоритъма на работа на устройството.
Устройството, показано на фиг. 1, съдържа обикновен фотоапарат 1, пред филмиращата повърхност на който е разположена неподвижно пластина 1а с измервателна решетка, оформена върху нея. Устройството съдържа интерфейсен блок 2 и блок 3, осъществяващ КАД метода, който е свързан с екран 4.
Интерфейсният блок 2 съдържа последователно свързани цифров блок 5, блок за определяне на осовата линия 6 и коригиращ блок 7. Възможно е цифровият блок 5 да се разположи след блока за определяне на осовата линия 6 или след коригиращия блок 7.
Ако съоръжението, подлежащо на документиране, е кръгло, например тръба 8 (показана на фиг. 2) необходимо е да се снабди с маркиращ елемент 9, представляващ лента, разположена по неговата обиколка.
Върху лентата 9 са разположени множество отделни номерирани маркиращи части, например от вида, показан на фиг. 3, означен с 9а.
Действието на устройството е следното.
С фотоапарат 1 се фотографира поне два пъти, от две различни направения, подлежащото на документиране съоръжение 8. Получените две фотографии А се преработват в интерфейса 2, в резултат на което на неговия изход се получават координатите на мястото В за различните съществени точки на съоръжението 8. Тези координати В постъпват в блок 3, осъществяващ КАД метода, който изработва триизмерното изображение С на съоръжението 8. Изображението С може да се визуализира на екрана 4. В цифровия блок 5 на интерфейсния блок 2 всяка фотография А се разлага поне отчасти на числени стойности, които подлежат на по-нататъшна обработка. В следващото стъпало 6 се определя осовата линия 10 /фиг. 4/ чрез определяне на две нейни точки. За всяка точка се използват два броя снимки А, показващи една точка 11 от повърхността на съоръжението 8. Околната линия 12 на сечението, преминаващо през точката 11, е изобразена и върху двете снимки А като част от елипса. Блокът 6 допълва елипсата и върху снимката А се маркират пресечните точки на главните оси на всяка елипса. Правите през пресечните точки върху двете снимки А, перпендикулярни на равнините на снимките А, се пресичат в точка 13 от търсената осова линия 10 на съоръжението 8. Двете снимки, направени от различни ъгли, дават възможност за пространствено маркиране на точката 13. По описания начин се определя още една точка 13', непоказана на фиг. 4, от осовата линия 10, която по този начин вече е напълно определена. Елипсата може да се определи полесно, ако през точка 11 на съоръжението 8 преминава маркиращият елемент 9 от фиг. 2. При това определяне на осовата линия 10 се премахва влиянието на дебелината на стената на съоръжението 8. Коригиращият блок 7 допълнително изгражда определената осова линия 10 по един от познатите методи, например по метода на най-малките квадрати от грешката. Полученото триизмерно изображение С до голяма степен съответства на действителния контур на тръбопровода 8.
Опростяването на документирането на съоръжението 8 се осъществява чрез неговото фотографиране по такъв начин, че едната ос на координатната система да съвпада с оста на съоръжението 8 както е показано на фиг. 2. В този случай се оценяват само две координати у и ζ.
Препоръчително е фотографирането на съоръжението 8 да се извършва от две позиции, изместени на 90°С една спрямо друга както е показано на фиг.4. Снимките А сключват с осовата линия 10 ъгъл от 45°, а помежду си ъгъл от 90°.
Алгоритъмът на работа на устройството съгласно изобретението се пояснява със схемата от фиг. 5. Първото стъпало 14 е подготвителната фаза, в която се избира частта на съоръжението, подлежаща на документиране. Във второто стъпало 15 се фотографира обектът. В третото стъпало 16 фотографиите се преобразуват в цифров вид. В четвъртото стъпало 17 от фотографиите в цифров вид се определя осовата линия, която може да се коригира по метода на най-малките квадрати на грешката. В петата фаза 18 се използва КАД методът за получаване на триизмерни изображения 19 в различна перспектива.

Claims (15)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за документиране на съоръжения, при който съоръжението или част от него се фотографира най-малко от две посоки с фотоапарат, който пред филмиращата си равнина има пластина с измервателна решетка, като получените снимки /А/ се преобразуват в цифров вид, след което се анализират по метода КАД, характеризиращ се с това, че за пространствено изобразяване на съоръжението и на отделните части от него се определят първо осови линии, а от хода на осовите линии с метода КАД се изготвя триизмерно изображение /С/ на съоръжението.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че за да се определят осовите линии, се определят координатите /В/ на избрани точки с помощта на фотографиите /А/, от които чрез метода КАД се изработва триизмерно изображение /С/.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че за всяка отделна част на съоръжението се определя неговата осова линия.
  4. 4. Метод съгласно една от претенциите 1 или 2, характеризиращ се с това, че за избрана точка от горната повърхност за част от съоръжението, което е тръбовидно, се определя елиптична проекция на едно напречно сечение на частта от съоръжението чрез тази точка на горната повърхност върху фотографиите / А/ и че се определят пресечните точки на главните оси на елипсата чрез прави, прекарани през тези пресечни точки, които са перпендикулярни на фотографиите /А/, като също така се определя пространствено и се преобразува в цифров вид втора избрана точка като пресечна точка на правите и че от координатите най-малко на две втори избрани точки се определя осовата линия на частта от съоръжението.
  5. 5. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че направленията на заснемане на фотографиите /А/ са изместени на 90° помежду си.
  6. 6. Метод за документиране на съоръжения съгласно претенции от 1 до 5, характеризиращ се с това, че определената осова линия се изглажда допълнително чрез обработка на грешката.
  7. 7. Метод за документиране на съоръжения съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че допълнителното изграждане на осовата линия се извършва по метода на най-малките квадрати на грешката.
  8. 8. Метод за документиране на съоръжения съгласно претенции от 1 до 7, характеризиращ се с това, че при определяне на осовата линия на съоръжение с форма на права тръба се извършва точно определяне само на координатите по останалите две оси, насочени перпендикулярно към оста на тръбата.
  9. 9. Метод за документиране на съоръжения съгласно претенции от 1 до 8, характеризиращ се с това, че съоръжения без ръб и ъгъл преди фотографирането се маркират.
  10. 10. Метод за документиране на съоръжения съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че маркирането се осъществява с номер.
  11. 11. Устройство за документиране на съоръжения съгласно претенции от 1 до 10, съдържащо фотоапарат, снабден пред филмиращата си равнина с пластина с измервателна решетка, цифров блок и блок, осъществяващ метода КАД, характеризиращо се с това, че изходът на цифровия блок /5/ е свързан с входа на блока, осъществяващ метода КАД /3/ през блок /6/ за определяне на осовата линия /10/.
  12. 12. Устройство за документиране на съоръжения съгласно претенция 11, характеризиращо се с това, че блокът /6/ за определяне на осовата линия /10/ е свързан към блока /3/, осъществяващ метода КАД през коригиращ блок /7/.
  13. 13. Устройство за документиране на съоръжения съгласно претенция 12, характеризиращо се с това, че цифровият блок /5/, блокът /6/ за определяне на осовата линия /10/ и коригиращия блок /7/ се оформени като интерфейсен блок /2/.
  14. 14. Устройство за документиране на съоръжения съгласно претенции от 11 до 14, 5 характеризиращо се с това, че подлежащото на документиране съоръжение /8/, което е без ъгли или ръбове, е снабдено с маркиращ елемент /9/.
  15. 15. Устройство за документиране на 10 съоръжение съгласно претениця 15, характеризиращо се с това, че маркиращият елемент /9/ представлява лента, разположена върху съоръжението /8/, която има множество маркиращи части /9а/. 15
BG95170A 1990-09-27 1991-09-25 Метод и устройство за документиране на съоръжения BG60488B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP90118539A EP0477404B1 (de) 1990-09-27 1990-09-27 Verfahren zur Anlagendokumentation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG95170A BG95170A (bg) 1993-12-24
BG60488B1 true BG60488B1 (bg) 1995-05-31

Family

ID=8204517

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG95170A BG60488B1 (bg) 1990-09-27 1991-09-25 Метод и устройство за документиране на съоръжения

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5321766A (bg)
EP (1) EP0477404B1 (bg)
BG (1) BG60488B1 (bg)
CZ (1) CZ279171B6 (bg)
DE (2) DE59008672D1 (bg)
ES (1) ES2068961T3 (bg)
FI (1) FI914499A (bg)
HU (1) HU212138B (bg)
SK (1) SK278134B6 (bg)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4493589T1 (de) * 1993-05-24 1996-05-09 Komatsu Mfg Co Ltd Biegewinkelerfassungsvorrichtung und Vorrichtung zur Erkennung einer geraden Linie und Vorrichtung zur Einstellung einer Biegewinkelerfassungsposition
JP3201906B2 (ja) * 1994-04-12 2001-08-27 富士通株式会社 図面関連情報の検索記入方法および装置
US5822450A (en) * 1994-08-31 1998-10-13 Kabushiki Kaisha Toshiba Method for monitoring equipment state by distribution measurement data, and equipment monitoring apparatus
FR2730058A1 (fr) * 1995-01-27 1996-08-02 Gec Alsthom Syst Et Serv Procede de controle non destructif d'une surface, en particulier en milieu hostile
US5991437A (en) * 1996-07-12 1999-11-23 Real-Time Geometry Corporation Modular digital audio system having individualized functional modules
DE19735175A1 (de) * 1997-08-13 1999-03-04 Gta Sensorik Gmbh Verfahren zur digitalen Erfassung räumlicher Szenen sowie zur Bestimmung von Objektkoordinaten
JP2985847B2 (ja) * 1997-10-17 1999-12-06 日本電気株式会社 入力装置
DE19832974A1 (de) * 1998-07-22 2000-01-27 Siemens Ag Vorrichtung und Verfahren zur Erstellung eines virtuellen Anlagenmodells
US6981695B1 (en) * 2003-10-14 2006-01-03 Polaris Industries Inc. All terrain vehicle with multiple winches
US8836701B1 (en) 1998-07-23 2014-09-16 Freedesign, Inc. Surface patch techniques for computational geometry
US7196702B1 (en) * 1998-07-23 2007-03-27 Freedesign, Inc. Geometric design and modeling system using control geometry
US7065242B2 (en) 2000-03-28 2006-06-20 Viewpoint Corporation System and method of three-dimensional image capture and modeling
DE10024718C2 (de) * 2000-05-19 2003-10-16 Fdt Flachdach Technologie Gmbh Verfahren zur digitalen Erfassung von Oberflächen von Flachdächern
WO2002037341A1 (fr) * 2000-10-27 2002-05-10 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Procede de support de plan d'installation, ordinateur serveur de systeme de support de plan d'installation, et ordinateur client de systeme de plan d'installation
US11907617B2 (en) 2008-07-18 2024-02-20 Cad-Sense Llc Surface patch techniques for computational geometry

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0088503A3 (en) * 1982-02-17 1986-02-26 Imperial Chemical Industries Plc Photogrammetric computer aided method for plant construction
JPS59182688A (ja) * 1983-03-31 1984-10-17 Toshiba Corp ステレオ視処理装置
JPS60200103A (ja) * 1984-03-26 1985-10-09 Hitachi Ltd 光切断線抽出回路
US4747411A (en) * 1984-03-28 1988-05-31 National Biochemical Research Foundation Three-dimensional imaging system
US4791482A (en) * 1987-02-06 1988-12-13 Westinghouse Electric Corp. Object locating system
US4825263A (en) * 1987-06-02 1989-04-25 University Of Medicine & Dentistry Of New Jersey Optical method and apparatus for determining three-dimensional changes in facial contours
JPH0749937B2 (ja) * 1988-03-22 1995-05-31 工業技術院長 形状測定方法
US5008555A (en) * 1988-04-08 1991-04-16 Eaton Leonard Technologies, Inc. Optical probe with overlapping detection fields
JP2688361B2 (ja) * 1988-08-02 1997-12-10 正己 山川 光電センサ
US5046852A (en) * 1988-09-16 1991-09-10 The Boeing Company Method and apparatus for bending an elongate workpiece
DE3886539D1 (de) * 1988-10-17 1994-02-03 Siemens Ag Verfahren zur Erkennung der räumlichen Lage und Orientierung vorher bekannter Körper.

Also Published As

Publication number Publication date
HUT58905A (en) 1992-03-30
CZ279171B6 (cs) 1995-01-18
EP0477404A1 (de) 1992-04-01
SK293391A3 (en) 1996-02-07
DE59008672D1 (de) 1995-04-13
SK278134B6 (en) 1996-02-07
CS293391A3 (en) 1992-04-15
US5321766A (en) 1994-06-14
DE4100999A1 (de) 1992-04-02
FI914499A (fi) 1992-03-28
EP0477404B1 (de) 1995-03-08
HU212138B (en) 1996-03-28
ES2068961T3 (es) 1995-05-01
HU913084D0 (en) 1992-01-28
BG95170A (bg) 1993-12-24
FI914499A0 (fi) 1991-09-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG60488B1 (bg) Метод и устройство за документиране на съоръжения
US10825198B2 (en) 3 dimensional coordinates calculating apparatus, 3 dimensional coordinates calculating method, 3 dimensional distance measuring apparatus and 3 dimensional distance measuring method using images
Rashidi et al. Generating absolute-scale point cloud data of built infrastructure scenes using a monocular camera setting
EP3055648B1 (en) Method and system for 3d modeling using feature detection
US9311720B2 (en) Automated saw cut correction for 3D core digital modeling from computerized tomography scanner (CTS) images
JP2005215917A (ja) 施工図作成支援方法およびリプレースモデル作成方法
JP2007147522A (ja) 写真計測方法及び写真計測プログラム
Luhmann et al. 3-D object reconstruction from multiple-station panorama imagery
Higgins et al. Imaging tools for evaluation of gusset plate connections in steel truss bridges
CN112767249B (zh) 一种面向小型管件表面缺陷检测的图像展开拼接方法及系统
Han et al. Vision-based field inspection of concrete reinforcing bars
JP4550081B2 (ja) 画像測定方法
JP3813108B2 (ja) 画像処理技術を用いた電柱計測方法および電柱計測プログラムとこのプログラムを記録した記録媒体
JP2003194530A (ja) 既設配管の計測方法及び装置
Farhang et al. Rapid estimation method for vertical deflection measurement of building components based on image processing techniques
JP4359939B2 (ja) 画像測定装置
Hart et al. Automation Strategies for the Photogrammetric Reconstruction of Pipelines
JP4153322B2 (ja) 写真測量における計測点の対応付け方法及び装置
JP7066205B2 (ja) 画像・水位変換システム、画像・水位変換方法、画像・水位変換プログラム、及び、これらに用いられるリング状指標
JP4159373B2 (ja) 写真測量における計測点の対応付け方法及び装置
JP7390743B2 (ja) 物体測定装置及び物体測定方法
Catalin et al. ANALYZING THE ACCURACY OF 3D MODELS GENERATED USING PHOTOGRAMMETRY COMPARED TO TERRESTRIAL LASER SCANNING. CASE STUDY OF A WATER TREATMENT PLANT LAYOUT
JPH02259513A (ja) コンクリートのひび割れ計測システム
JP4153323B2 (ja) 写真測量における計測点の対応付け方法及び装置
Gruber et al. FotoGTM: Close Range Photogrammetry between Measurement and Modeling