HU211809B - Gas schrubbing process and device, in particular for flue gas - Google Patents

Gas schrubbing process and device, in particular for flue gas Download PDF

Info

Publication number
HU211809B
HU211809B HU9300439A HU9300439A HU211809B HU 211809 B HU211809 B HU 211809B HU 9300439 A HU9300439 A HU 9300439A HU 9300439 A HU9300439 A HU 9300439A HU 211809 B HU211809 B HU 211809B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reagent
foam
reaction space
gas
dryer
Prior art date
Application number
HU9300439A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9300439D0 (en
HUT66071A (en
Inventor
Hermann Berthold
Original Assignee
Berthold
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25958361&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU211809(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from DE9108270U external-priority patent/DE9108270U1/de
Priority claimed from DE9201846U external-priority patent/DE9201846U1/de
Application filed by Berthold filed Critical Berthold
Publication of HU9300439D0 publication Critical patent/HU9300439D0/hu
Publication of HUT66071A publication Critical patent/HUT66071A/hu
Publication of HU211809B publication Critical patent/HU211809B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D47/00Separating dispersed particles from gases, air or vapours by liquid as separating agent
    • B01D47/06Spray cleaning
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D47/00Separating dispersed particles from gases, air or vapours by liquid as separating agent
    • B01D47/04Separating dispersed particles from gases, air or vapours by liquid as separating agent by passing the gas or air or vapour through foam
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/74General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)
  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás gázok, különösen füstgázok tisztítására, amelynek során habképző reagenst alkalmazunk és a nyersgázt reakciós térben habképző reagenssel érintkezésbe hozzuk, a nyersgáz és a habképző reagens reakcióba lépése után a habot szétbontjuk, majd a szétbontással újra visszanyert habképző reagenst és a leülepedő iszapot különválasztva gyűjtjük, végül a tisztított gázt elvezetjük.
Ugyancsak tárgya a találmánynak az ugyanilyen célú berendezés, amelynek reakciós tere, ebben elrendezett, a gázokat reagenssel érintkeztető forgó hengerei és gyűjtőtartálya van.
A találmány szerintihez hasonló célú eljárás kerül alkalmazásra a DE-3920321 számú német szabadalmi leírás szerinti berendezésben. Ebben a berendezésben a reakciós térben a reagens számára gyűjtőtartály van, amelyben iszap rakódik le. Ezt az iszapot iszapgyűjtő tartályba továbbítják, ahol azt megszárítják. A reagensre rakódó habot habbontó segítségével folyadékra és tisztított gázra bontják. A folyadékot, amely valójában maga a reagens, visszavezetik a reakciós térbe.
Ezzel a megoldással ugyan sikerült elérni, hogy a bevezetett gázokat alaposan megtisztítsák, a belépő gázban lévő szennyező anyagokat azonban a reakciós térből eltávolított iszap - benne elkeverve - az iszap megszáradása után is tartalmazta.
A találmánnyal megoldandó feladat mostmár olyan eljárás és berendezés kidolgozása gázok, különösen füstgázok tisztítására, amelynek segítségével a tisztítandó gázból eltávolított anyagokat külön-külön lehet leválasztani.
A találmány szerinti berendezés továbbfejlesztése értelmében a hengerek alatt az odavezetett reagenst tartalmazó fölső felfogótányér van elrendezve, amelybe a hengerek bele vannak merítve, a fölső felfogótányér alatt pedig habbontó van elrendezve, ez utóbbi fölfelé és lefelé keskenyedő házzal és a habot beszívó és bontó szívóventilátorral van ellátva, a házhoz pedig a fölső felfogótányéron áthatoló kilépő csatorna van rögzítve a tisztított gáz számára.
A találmány szerinti eljárás továbbfejlesztése értelmében a nyersgáz tisztítását 60 ’C-nál magasabb hőfok mellett végezzük,
a) a hab bontását pedig a reakciós térben hajtjuk végre,
b) a hab bontásával nyert sűrű habot és a vízzel és gázokkal kevert reagenst a sűrű hab alatt gyűjtjük,
c) a sűrű habot és a felszíni iszapot a reakciós térből elszívjuk és gravitációs szétválasztás céljából átmenetileg tároljuk,
d) az ülepedési fázisban a leválasztandó anyagokból rétegeket képezünk és
e) az egyes rétegeket egymás után leválasztjuk.
A találmány szerinti megoldásnak ugyanis az a felismerés szolgál alapjául, hogy az a reakciós térben keletkező sűrű hab, amelyik a reagenssel keveredve a folyadék felszínén az iszapgyűjtő tartályban lerakódik, a gázból eltávolítandó anyagok nagy részét tartalmazza. Ez azt jelenti, hogy célszerűnek mutatkozik az iszapban lévő anyagok szeparálását megkísérelni. Ebből a célból a találmány szerinti megoldásban köztes tárolási folyamat során gravitációs szétválasztást végzünk. Ennek során a nehéz alkotórészek leülepednek és innen könnyen elvezethetőek a hulladékanyag feldolgozáshoz. A könnyű, gáznemű alkatrészeket aztán rétegképzésnek vetjük alá. Ebből a célból ide további reagenst is alkalmazhatunk. Mindkét reagens azt okozza, hogy az egyes anyagok rétegesen szétválnak és/vagy leülepednek. Végezetül lehetségessé válik a különböző anyagok fajsúlyától függően azokat leválasztani és elvezetni, ill. tovább feldolgozni.
A megoldás hatékonyságát nagymértékben növelhetjük, ha folyékony reagenst és/vagy sűrű habot juttatunk porlasztás útján a reakciós térbe vezetett tisztítandó gázba. Azt tapasztaltuk, hogy 60 ’C-nál nagyobb hőmérsékletű gázok bevezetése esetén okozhatja ez az intézkedés a hatásfok számottevő növekedését.
Az is előnyösnek mutatkozik a magasabb hőmérsékletű gázok bevezetése esetén, ha a reakciós térben keletkező iszapot szárítási folyamatnak is alávetjük.
Ebből a célból az iszapot emeletes szárítóba viszszük, amelyben a tisztítandó gáz középen fölfelé áramlik és az iszap radiálisán az emeleteken elosztva lefelé halad.
Itt is előnyösnek mutatkozik, ha a szárító reakciós terébe a nyersgáz belépőnyílásán keresztül sűrű habot és az összegyűlő folyadékot a reagenssel együtt juttatjuk be.
A találmány szerinti eljárás legfőbb előnye abban mutatkozik meg, hogy a habképzéssel és az ezt követő habbontással el lehet érni, hogy a gázokból eltávolítandó anyagok és a gázoknak maguknak is egy része a természetesen keletkező sűrű habban és az az alatt összegyűlő iszapban legyen. Ez az iszapoldat (azaz laza anyagok együttese), emulzió (azaz oldhatatlan, nem kristályos anyagok legfinomabb eloszlása egy folyadékban), diszperzió (azaz egy vagy több anyagnak másik anyagban való legfinomabb eloszlása) és/vagy szuszpenzió (azaz folyadékban lebegő, legfinomabb eloszlású anyagok) formáját öltheti. Ez a körülmény igen előnyös az anyagok szétválasztása szempontjából.
Ezt a szétválasztást azáltal is megkönnyíthetjük, hogy a reagenst koncentrált formában a pH-érték beállítása céljából a reakciós térben gyűlő reagenshez vezetjük.
Ha a rétegképződés során újra visszanyert reagens rétegét visszavezetjük a reakciós térben lévő reageshez, akkor a reagenst könnyedén visszanyerhetjük és újra felhasználhatjuk.
Bizonyos esetekben célszerűnek mutatkozik, ha az ülepedési fázis alatt, miközben a rétegképződés folyik, további reagenst juttatunk be és ezzel további anyagokat tudunk leválasztani.
A rétegképzés által kinyert anyagokat hulladékanyagként hasznosíthatjuk és ezt követően újrafeldolgozhatjuk vagy megsemmisíthetjük, hiszen ezeket az anyagokat a tisztítási folyamatból egymást követően tudjuk eltávolítani.
Ha a reakciós térből elvezetett reagenst szétpermetezéssel juttatjuk a reakciós térbe bevezetett nyersgáz2
HU 211 809 Β ba, akkor már a habképződés előtt a nyersgáz és a reagens intenzív keveredését érhetjük el. Ezt a keveredést még azzal is fokozhatjuk, ha a reakciós térből sűrű habot vezetünk el és a reakciós térbe bevezetett nyersgázhoz adjuk azt is.
Amennyiben 60 ’C körülinél magasabb hőfokú füstgázzal van dolgunk és a reagenssel való reakcióbalépést követően leülepedő iszapot szárítani kívánjuk, akkor a nyersgáz hőenergiáját úgy hasznosíthatjuk, hogy az iszapot a szárítás során függőleges emeletenként felülről lefelé mozgatjuk és ezzel egyidejűleg a szárítóba bevezetett nyersgázzal érintkeztetjük, ha a reakciós térből származó sűrű habot keverünk a szárítóba bevezetett nyersgázba.
Amennyiben a szárítóban keletkező desztillátumot onnan elvezetjük és a szárítóban kezelt iszapot különválasztva vezetjük el, elérhetjük a nyersgáz nagymértékű előtisztítását azelőtt, mielőtt az a habképződés közben a reagenssel érintkezésbe kerülne.
Célszerűnek mutatkozik, ha a reakciós térből származó sűrű habbal egyidejűleg iszapot is juttatunk a szárítóba úgy, hogy a szárító és a reakciós tér között folyadékcsere játszódik le. A réteges gravitációs ülepítés során nyert könnyű anyagok esetében általában terpénekkel van dolgunk, amiket célszerű visszavezetni a tisztítási folyamatba. Ezeket az anyagokat vagy a szárítóba, vagy a reakciós térbe, vagy az azután kapcsolt fokozatokba juttathatjuk.
A habbontóban a hab mechanikus szétbontása játszódik le, fölfelé távozó tisztított gáz és a nehézségi erő hatására alul lerakódó folyadék, ill. sűrű hab formájában.
Célszerűnek mutatkozik, ha a berendezésben a habbontó alatt alsó felfogó tányér van elrendezve, amelynek pereme nyílásokkal van ellátva és amely a habbontó házával levezetőcsövön át van összekötve. Ezzel az alsó felfogótányérral leválasztjuk a reakciós teret, úgyhogy a folyadékon összegyűlő sűrű habot a habbontó ventilátora nem tudja ismét beszívni.
Célszerű az is, ha az alsó felfogótányér fölfelé domború kialakítású, hogy azon különféle anyagok összegyűlését megakadályozhassuk.
Célszerű az a kiviteli alak is, amelyben a reagens hatására keletkező rétegeket egyenként elvezető szétválasztó készülékkel van a berendezés ellátva, ez a készülék az éppen levezetett réteg fajsúlyát mérő készülékkel és a réteg elvezetése után a szétválasztó készüléket mosó berendezéssel rendelkezik. Ennek az elrendezésnek az a különös jelentősége, hogy segítségével a gázokból leválasztott anyagokat egymástól különválasztva lehet elvezetni.
Az is célszerű, ha a habbontó szívóventilátora rotorral és ezen a forgásirányra tangenciális rotorlapátokkal van ellátva, ami azt eredményezi, hogy a rotorlapátok elülső oldalán szívó hatás, hátulsó oldalán pedig gyorsító hatás keletkezik, úgyhogy a beszívott habot a rotorlapátok irányában kifelé gyorsítja és fölfelé szívja.
A rotorlapátok a rotor forgásirányával ellentétesen meghajlított vezetőlemezekkel is körül lehetnek véve, amikre a hab rácsapódik, így intenzív súrlódás, fékeződés és ezzel a hab mechanikus szétbomlása jön létre, a tisztító anyag folyadéka, sűrű hab és iszap keletkezik.
A bontott hab részecskéinek fölfelé történő kiragadásának elkerülésére a vezetőlemezeket sarló alakú fedőlemezekkel takarhatjuk le.
Úgyszintén célszerű, ha a levezetőcsövek a vezetőlemezeknek a rotorra] ellentétes végén vannak elrendezve és a vezetőlemezek körzetében ezeknek irányában félig föl vannak vágva. Ezzel összegyűjtik a bontott habot és a gyűjtőtartályba továbbítják.
Ha 60 ’C hőmérsékletűnél melegebb gázzal van dolgunk, akkor célszerű olyan emeletes szárító alkalmazása, amely középső forgócsővel van ellátva, ebben a nyersgázt vezető spirál alakú vezetőlemez van, a forgócső a nyersgázt a vezetőlemez egyes emeleteire vezető nyílásokkal van ellátva, a száritó pedig rendelkezik a vezetőlemezen található iszapot nyílásokon keresztül lefelé továbbító tisztítóval. A szárításnak ez a fajtája a nyersgáz hőenergiáját hasznosítja. Ezzel egyidejűleg azonban előzetes reakciós teret is létrehozunk.
Szintén célszerű a találmány értelmében az a kiviteli alak, amelyben a reakciós térben a reagens körzetében fémeket és/vagy oxidokat leválasztó elektródák vannak elrendezve, amelyek ráadásul átkapcsolható kialakításúak is lehetnek. így elektrolitikus leválasztást is alkalmazhatunk és ezzel számos anyagot eltávolíthatunk, de az elektródák átkapcsolásával meghatározott reakciókat is kiválthatunk.
A találmány szerinti berendezést mobil, járműre szerelt állomásként is kialakíthatjuk és ha szárítót is alkalmazunk, azt a hozzá tartozó egységekkel külön, csak szükség esetén csatlakoztatandó járműre szerelhetjük. Az ilyen mobil és modulos felépítésű kivitel esetében lehetőség adódik arra, hogy az alkalmazás helyszínén először kísérleteket végezzünk, hogy az ott tisztítandó gázok milyenségét megvizsgálhassuk.
A találmány szerinti megoldást felépítésében, foganatosításban is és működésében is az alábbiakban a következő példa és a mellékelt rajz segítségével mutatjuk be közelebbről. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti eljárás foganatosító példakénti berendezés egyik célszerű kiviteli alakjának vázlatos kapcsolási rajza, a
2. ábra az 1. ábra szerinti kiviteli alak részlete: a mosóberendezés vázlatos keresztmetszete, a
3. ábra az 1. ábra szerinti kiviteli alak részlete: a habbontó fölülnézete.
A találmány szerinti, gázok tisztítására szolgáló eljárás során a kémiai-fizikai tisztítás technológiáját alkalmazzuk és kihasználjuk fizikai, kémiai, aerodinamikai és áramlástechnikai folyamatok egymásrahatását. A találmány szerinti eljárás foganatosítására szolgáló berendezés modulos felépítésű és alkalmas arra, hogy 60 ’C hőmérséklet alatti vagy a feletti gázokat kezeljünk. A berendezést mobil állomásként is kialakíthatjuk, járműre szerelhetjük, a szárítót pedig külön csatlakoztatható járműre is elrendezhetjük.
Ahogy az az első ábrán látható, a 60 ’C hőmérsékletűnél hidegebb nyersgázt B nyíllal jelzett csövön keresztül vezetjük a berendezésbe, ahonnan az 3 szívó3
HU 211 809 Β ventilátoron és 4 előbefecskendezőn keresztül a berendezés központi elemébe, nevezetesen 5 mosóba jut. Itt a gázt mozgó 5.1 hengerek segítségével kényszerpályára juttatjuk és az éppen adott nyersgáznak megfelelően meghatározott reagenssel hozzuk érintkezésbe. Az ezen dinamikus folyamat nyomán keletkező tisztítóhab nagy felületű reakciós médiumot jelent, amiben megkötjük a gázban található, leválasztandó anyagokat fizikai és kémiai úton egyaránt. Az 5 mosó kijárati oldalánál elrendezett (a 2. és 3. ábra segítségével közelebbről is bemutatandó) speciális 5.2 habbontó segítségével a habot ismét folyékony állapotba juttatjuk és visszavezethetjük reagensként a zárt rendszert képező berendezésbe. A tisztított gáz C nyíllal jelzett kijárati csövön keresztül távozik. A tisztítási folyamathoz szükséges reagenst 15 tartályból koncentrált formában és szabályozva juttatjuk be, hogy a pH-értéket beállíthassuk.
Az 5 mosóban azáltal jön létre a habképződés, hogy az 5.1 hengerek fölső 22 felfogótányérban található reagensbe merülnek, úgyhogy az idevezetett gázok és a reagens között intenzív keveredés és örvénylés, ennek következtében habképződés következik be. A habnak az 5.2 habbontóban történő szétbontása során visszanyert és gáz alkotórészeket tartalmazó reagenst 5.3 gyűjtőtartályban gyűjtjük. Az 5.3 gyűjtőtartályt alsó 23 felfogótányénal elválasztjuk az 5 mosó reakciós terétől, ahogy azt szintén a 2. és 3. ábra kapcsán fogjuk részletesebben bemutatni.
Az 5 mosó 5.3 gyűjtőtartályában vagy azon kívül is, esetleg a csatlakoztatott átfolyótartályokban, a leválasztandó anyagok oldat, emulzió, diszperzió vagy szuszpenzió formájában találhatóak. Itt leválasztó 21 elektródákat is elrendezhetünk, amelyeknek segítségével a tisztítandó gázban lévő fémeket és/vagy oxid vegyületeket is leválaszthatjuk.
A sűrű habot és a felületi habot 6 elszívó segítségével 6.3 vezetéken át 7 készlettartályba juttathatjuk az átmeneti tárolás érdekében.
A folyékony reagensben oldott és a tisztításhoz alkalmazott reagensnél magasabb fajsúllyal rendelkező anyagok 8 tartályban ülepednek és 8.1 vezetéken át 19 hulladékanyag feldolgozáshoz és az ezután következő 20 újrafeldolgozáshoz, adott esetben a megsemmisítőhöz juttathatók. Azokat az anyagokat, amelyek a reagensben vannak megkötve és annál könnyebbek vagy nehezebbek, emulzió, diszperzió vagy szuszpenzió formájában 7.1 vezetéken át 9 ülepítő tartályba vezetjük, amelyben pihentetjük. A beáramló reagens stabilizálódik a 9 ülepítőtartályban és 9.1 vezetéken át visszavezethetővé válik a tisztítási folyamatba az 5.3 gyűjtőtartálynál való bejuttatással.
A 9 ülepítőtartályban lévő nyersanyagok visszanyeréséhez 9.1 reagenstartályból további reagenst juttathatunk be. Mindkét reagens egymástól különállóan fejti ki hatását és együttesen is a 9 ülepítőtartályban lévő anyagok rétegképződését segítik elő. Megfelelő mérőkészülék segítségével megállapítjuk az éppen elvezetendő 9.2, 9.3 és 9.4 vagy további réteg fajsúlyát 9.5 elszívó tartály segítségével, amely a 9 ülepítőtartályból szívja el az anyagot. Az így kinyert anyagféleségeket
14.5 vezetéken át a 19 hulladékanyag feldolgozáshoz vezetjük. Minden egyes elszívási folyamat után öblítési folyamat következik. Az így keletkező reagenst a még benne lévő anyagokkal együtt 17.1 és 15.1 vezetéken át, vagy a tisztítóanyagot koncentrált formában tartalmazó 15 tartályon át visszavezethetjük a tisztítási folyamatba, ill. 16 vezetéken át eltávolíthatjuk a folyamatból. A 9.5 elszívótartályban végrehajtott szétválasztással nyert hulladék- és nyersanyagokat erre szakosodott vállalkozások feldolgozzák és/vagy új termékek előállításához felhasználják, újrafeldolgozó folyamatnak vetik alá, ahogy azt 19 hivatkozási számmal jeleztük. Arra is lehetőség van természetesen, hogy a gazdasági okokból többé már újra nem hasznosítható anyagokat elégessük és így a bennük lévő energiát visszanyerjük, ahogy ezt 20 hivatkozási számmal jeleztük, ill. hogy szekunder termékként alkalmazzuk.
Ha 60 °C hőmérsékletűnél melegebb gázokat tisztítunk, gazdaságosnak mutatkozik szárítási folyamat beiktatása is. Ebből a célból az eddig ismertetett berendezést 1 szárítóval egészítjük ki. Az 1 szárító valójában emeletes szárító, amelynek házába a tisztítandó gázokat A nyíllal jelzett csövön át juttatjuk be. Innen a gázok spirál alakú 35 vezetőlemezzel, 38 nyílásokkal és lyukakkal ellátott 2 forgócsövön át 36 szintlemezekre jutnak, amelyek álló helyzetű 37 tisztítóval működnek együtt. Ez a 37 tisztító a 36 szintlemezeken található iszapot a 36 szintlemezek nyílásain át lefelé továbbítja.
A 36 szintlemezeken található iszap az 5 mosóban lévő 5.3 gyűjtőtartályból 10 vezetéken átjut az 1 szárítóba. A bevezetett gázban lévő hőmennyiséggel besűrített és/vagy szárított iszapot 10.1 vezetéken át 11 tartályba juttathatjuk és ott gyűjthetjük össze, innen pedig
11.1 vezetéken át az elégetés helyéhez vagy 11.2 vezetéken át a 19 hulladékanyag feldolgozáshoz vezethetjük. Az 1 szárító házának belső oldalán összegyűlő desztillátumot 2.1 vezetéken át 12 tartályba vezethetjük, amelyben gravitációs ülepedés útján összegyűlnek, ezeket a hulladékanyagot gyűjtő 13 tartályba fogjuk fel és 13.1 vezetéken át a hulladékanyag feldolgozáshoz vezetjük, vagy - ahogy azt 14.3, 14.4 és 17 vezetékkel jeleztük - reagensként a tisztítási folyamatba ismét visszavezetjük.
Az 5 mosó 6 elszívója, amely a 7 készlettartályhoz juttatja a sűrű habot, 6.1 vezetéken át az 1 szárítóval is össze van kötve, úgyhogy 2.2 gyűjtőtartályban folyékony reagenst gyűjthetünk és ezt egyidejűleg a 6.2 vezetéken át az A nyílnál jelzett csövön belépő tisztítandó gázhoz juttathatjuk. Az 5 mosót és az 1 szárítót összekötő különféle átfolyó és visszafolyó vezetékek segítségével mind a két említett berendezésben állandó folyadékszintet tartunk fönn.
A 12 tartályban gyűlő könnyebb anyagokat, pl. a terpéneket, valamint a reagenseket 12.1 vezetéken át 14 kondenzálum-tartályba vezetjük. A bejuttatott kondenzvizet kiegyenlítő 14.2 vezetéken át visszavezetjük az 1 szárítóba. A könnyebb anyagokat 14.1 vezetéken, valamint a 14.3, 14.3A, 4.1, 14.4 és 17 vezetékeken át
HU 211 809 Β ismét visszajuttatjuk a tisztítási folyamatba vagy elvezetjük a 19 hulladékanyag hasznosításhoz. Ezen túlmenően az 1 szántó 2.2 gyűjtőtartályában keletkező hőmennyiséget 18 vezetéken át elvezethetjük. További
18.1 vezetéken át az 1 szántóban lévő folyadék felszínéről anyagokat vezethetünk el. A 18.2 vezetéken keresztül a gyűjtőtartályban keletkező iszapot 10 vezetéken át a szárításhoz juttathatjuk.
Ahogy a 2. ábra mutatja, az 5.2 habbontó az 5 mosóban elrendezett olyan 33 házzal rendelkezik, amely fölfelé is és lefelé is szűkülő méretű. A 33 ház közepén szívó ventilátor található olyan 31 rotorral, amelynek forgásirányához tangenciális irányban 25 rotorlapátok vannak rögzítve. A 25 rotorlapátokat kívülről a 31 rotor forgásirányával ellentétesen meghajlított álló helyzetű 26 vezetőlemezek veszik körbe. Az 5.2 habbontó alatt alsó 23 felfogótányér található, amely pereme mentén 24 nyílásokkal van ellátva, alsó része pedig 28 levezetőcső útján az 5.2 habbontó 33 házával van összeköttetésben. A 28 elvezetőcsövek a 26 vezetőlemezek azon végeinél vannak elrendezve, amelyek az 5.2 habbontó 32 motorjának 31 rotoijától távol esnek. Ezeknek a 26 vezetőlemezeknek a körzetében a 28 levezetőcsövek félig fel vannak vágva. A 26 vezetőlemezek fölfelé sarló alakú 27 fedőlemezekkel vannak letakarva, ahogy azt különösen a 3. ábrán láthatjuk szemléletesen.
A dinamikus 5.1 hengerek útján keletkező hab az
5.2 habbontó 33 házán kívül lefelé áramlik, ahogy azt az ábrán nyilak is jelzik. A habot a szívóventilátor az
5.2 habbontó 33 házának belsejébe szívja és sugárirányba kifelé gyorsítja. A tisztított gáz fölfelé hagyja el a berendezést, míg a reagenst az iszappal és a sűrű habbal együtt függőleges csöveken át a 23 felfogótányéron keresztül, az azalatt található 6 elszívóval, ill. az 5.3 gyűjtőtartályba juttatjuk. Már az 5.2 habbontó 33 házába való belépés előtt összegyűlhet reagens iszappal együtt, ami azonban a 23 felfogótányérban lévő 24 nyíláson át az 5.3 gyűjtőtartályba kerül.
A 6.1 vezetéken át a sűrű habot és a reagenst az 5.3 gyűjtőtartályban lévő folyadék felszínéről a tisztítandó gázhoz és/vagy az 1 szárítóhoz vezethetjük, ahogy azt az 1. ábra kapcsán már említettük.
Minthogy a 25 rotorlapátok tangenciális elrendezésűek, U1 külső oldalukon szívó hatást és U2 belső oldalukon gyorsító hatást fejtenek ki, ami a bontandó habot a 26 vezetőlemezek irányába kényszeríti. Eme folyamat révén szétválik a hab folyadékká, sűrű habbá és tisztított gázzá. Különösen a folyadékok jutnak a 28 levezetőcsöveken át az 5.3 gyűjtőtartályba.

Claims (27)

1. Eljárás gázok, különösen füstgázok tisztítására, amelynek során habképző reagenst alkalmazunk és a nyersgázt reakciós térben habképző reagenssel érintkezésbe hozzuk, a nyersgáz és a habképző reagens reakcióba lépése után a habot szétbontjuk, majd a szétbontással újra visszanyert habképző reagenst és a leüllepedő iszapot különválasztva gyűjtjük, végül a tisztított gázt elvezetjük, azzal jellemezve, hogy a nyersgáz tisztítását 60 ’C-nál magasabb hőfok mellett végezzük,
a) a hab bontását pedig a reakciós térben hajtjuk végre,
b) a hab bontásával nyert sűrű habot és a vízzel és gázokkal kevert reagenst a sűrű hab alatt gyűjtjük,
c) a sűrű habot és a felszíni iszapot a reakciós térből elszívjuk és gravitációs szétválasztás céljából átmenetileg tároljuk,
d) az ülepedési fázisban a leválasztandó anyagokból rétegeket képezünk és
e) az egyes rétegeket egymás után leválasztjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reagenst koncentrált formában a reakciós térben összegyűlő reagenshez adagoljuk és ezzel szabályozzuk a pH-értéket.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reagensnek a rétegképzés során visszanyert rétegét a reakciós térben összegyűlő reagenshez juttatjuk.
4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rétegképzés ülepedési fázisa során további reagenst vezetünk az eljárásba.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rétegképzéssel nyert anyagokat hulladékanyagként hasznosítjuk és ezt követően újrafeldolgozzuk vagy megsemmisítjük.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciós térből elvezetett reagenst szétpermetezéssel juttatjuk a reakciós térbe bevezetett nyersgázba.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciós térből sűrű habot vezetünk el és a reakciós térbe bevezetett nyersgázhoz adjuk.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 60 ’C körülinél magasabb hőfokú füstgáz és a reagenssel való reakcióbalépést követően leülepedő iszap szárítása esetén az iszapot a szárítás során függőleges emeletenként fölülről lefelé mozgatjuk és ezzel egyidejűleg a szántóba bevezetett nyersgázzal érintkeztetjük.
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciós térből származó sűrű habot keverünk a szárítóba bevezetett nyersgázba.
10. A 8. vagy 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szárítóban keletkező desztillátumot onnan elvezetjük és a szárítóban kezelt iszapot különválasztva vezetjük el.
11. A 8-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciós térből származó sűrű habbal egyidejűleg iszapot is juttatunk a szárítóba.
12. A 8-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szárítóból elvezetett desztillátumot réteges gravitációs ülepítésnek vetjük alá.
13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a könnyű anyagokat ismét visszavezetjük a tisztítási folyamatba.
HU 211 809 Β
14. Berendezés gázok, különösen füstgázok tisztítására, elsősorban az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítására, amelynek reakciós tere, ebben elrendezett, a gázokat reagenssel érintkeztető forgó hengerei és gyűjtőtartálya van, azzal jellemezve, hogy a hengerek (5.1) alatt az odavezetett reagenst tartalmazó fölső felfogótányér (22) van elrendezve, amelybe a hengerek (5.1) bele vannak merítve, a fölső felfogótányér (22) alatt pedig habbontó (5.2) van elrendezve, ez utóbbi fölfelé és lefelé keskenyedő házzal (33) rendelkezik, és a habot beszívó, bontó szívóventilátorral van ellátva, a házhoz (33) pedig a fölső felfogótányéron (22) áthatoló kilépő csatorna (34) van rögzítve a tisztított gáz számára.
15. A 14. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a habbontó (5.2) alatt alsó felfogótányér (23) van elrendezve, amelynek pereme nyílásokkal (24) van ellátva és amely a habbontó (5.2) házával (33) levezető csövön (28) át van összekötve.
16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó felfogótányér (23) fölfelé domború kialakítású.
17. A 14-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a reagens hatására keletkező rétegeket egyenként elvezető szétválasztó készülékkel, célszerűen elszívó tartállyal (9.5) van ellátva, amely az éppen levezetett réteg fajsúlyát mérő készülékkel és a réteg elvezetése után a szétválasztó készüléket mosó berendezéssel rendelkezik.
18. A 14-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a habbontó (5.2) szívóventilátora rotorral (31) és ezen a forgásirányra tangenciális rotorlapátokkal (25) van ellátva.
19. A 18. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a rotorlapátok (25) a rotor (31) forgásirányával ellentétesen meghajlított vezetőlemezekkel (26) vannak körülvéve.
20. A 19. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vezetőlemezek (26) sarló alakú fedőlemezekkel (27) vannak letakarva.
21. A 19. vagy 20. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a levezető csövek (28) a vezetőlemezeknek (26) a rotorral (31) ellentétes végén vannak elrendezve.
22. A 21. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a levezető csövek (28) a vezetőlemezek (26) körzetében ezeknek irányában félig föl vannak vágva.
23. A 14-22. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy olyan emeletes szárítóval (1) van ellátva, amely középső forgócsővel (2) rendelkezik, ebben a nyersgázt vezető spirál alakú vezetőlemez (35) van, a forgócső (2) a nyersgázt a vezetőlemez (35) egyes emeleteire vezető nyílásokkal (38) van ellátva, a szárító rendelkezik továbbá a vezetőlemezen (35) található iszapot nyílásokon keresztül lefelé továbbító tisztítóval (37).
24. A 14-23. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a reakciós térben a reagens körzetében fémeket és/vagy oxidokat leválasztó elektródák (21) vannak elrendezve.
25. A 24. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a leválasztó elektródák (21) átkapcsolható kialakításúak.
26. A 14-25. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy mobil járműre szerelt állomásként van kialakítva.
27. A 26. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szárító (1) a hozzá tartozó egységekkel külön járműre van szerelve.
HU9300439A 1991-07-04 1992-07-03 Gas schrubbing process and device, in particular for flue gas HU211809B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9108270U DE9108270U1 (hu) 1991-07-04 1991-07-04
DE9201846U DE9201846U1 (hu) 1992-02-13 1992-02-13

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300439D0 HU9300439D0 (en) 1993-05-28
HUT66071A HUT66071A (en) 1994-09-28
HU211809B true HU211809B (en) 1995-12-28

Family

ID=25958361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300439A HU211809B (en) 1991-07-04 1992-07-03 Gas schrubbing process and device, in particular for flue gas

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5518701A (hu)
EP (1) EP0549756B1 (hu)
JP (1) JP3135916B2 (hu)
KR (1) KR100219007B1 (hu)
CN (1) CN1043511C (hu)
AT (1) ATE159665T1 (hu)
AU (1) AU663880B2 (hu)
CA (1) CA2090963C (hu)
CZ (1) CZ285364B6 (hu)
DE (2) DE59208995D1 (hu)
DK (1) DK0549756T3 (hu)
ES (1) ES2111642T3 (hu)
HU (1) HU211809B (hu)
PL (1) PL298142A1 (hu)
RO (1) RO114752B1 (hu)
RU (1) RU2104080C1 (hu)
SK (1) SK279423B6 (hu)
UA (1) UA32516C2 (hu)
WO (1) WO1993000980A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2003511217A (ja) * 1999-10-07 2003-03-25 ペレテックス インコーポレイテッド 水性の泡を含む空気流を濾過するための方法および装置
JP2006510488A (ja) * 2002-05-30 2006-03-30 ペレテックス インコーポレイテッド 核生成と組み合わせた水性の泡を用いた空気流の濾過方法および装置
DE102006056480B4 (de) * 2006-11-28 2008-09-04 Berthold, Hermann Verfahren und Anlage zur Nutzenergiegewinnung durch Müllvergasung
WO2008143524A1 (en) * 2007-05-24 2008-11-27 Co2 Purification As Device and process for removal of carbon dioxide from combustion gases.
DE102015202150A1 (de) 2015-02-06 2016-08-11 Inno-Gas GmbH Vorrichtung zur Reinigung von mit Fremdstoffpartikeln beladenen Gasen, insbesondere Rauchgasen
KR20240000460U (ko) 2024-02-19 2024-03-07 이수현 전자레인지를 이용해 만드는 향초와 왁스타블렛 diy키트

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1836563A (en) * 1930-03-25 1931-12-15 Webster William Taylor Method for foam abatement and chemical recovery
US2271642A (en) * 1936-12-28 1942-02-03 Holzwarth Gas Turbine Co Method and apparatus for purifying gases
US2379338A (en) * 1943-07-14 1945-06-26 R C Mahon Company Automatic foam-control for air cleaners
US2585831A (en) * 1946-11-23 1952-02-12 Swift & Co Degasification of liquids
US2817415A (en) * 1954-09-01 1957-12-24 Exxon Research Engineering Co Contacting of fluid phases
BE593410A (hu) * 1959-07-27
DE1244718B (de) * 1959-07-27 1967-07-20 Nat Engineering Company Of Can Vorrichtung zur Reinigung eines Staub enthaltenden Gases mittels Schaum
US3149935A (en) * 1961-05-25 1964-09-22 Ajem Lab Inc Method and apparatus for gas washing with liquid spray
CH412734A (de) * 1963-09-02 1966-04-30 Cellulosefabrik Attisholz Ag V Verfahren und Einrichtung zur Reinigung von Abwasser nach dem Belebtschlammverfahren
US3677407A (en) * 1970-10-21 1972-07-18 Nat Dust Collector Corp Method and apparatus for removing sludge from liquid
US3963463A (en) * 1971-10-20 1976-06-15 Environeering, Inc. Foam scrubber
US4003724A (en) * 1974-09-19 1977-01-18 The Anaconda Company Foam scrubber and method
US4000992A (en) * 1974-11-27 1977-01-04 Cole Jr Howard W Dust suppression with small bubble foam in cyclone
US4111670A (en) * 1977-03-16 1978-09-05 Nfe International, Ltd. Truck mounted separator apparatus
SE420165B (sv) * 1979-07-05 1981-09-21 Alfa Laval Ab Sett och anordning attt atervinna skummedel ur en skummedelshaltig vetska
SU1240435A1 (ru) * 1984-12-18 1986-06-30 Предприятие П/Я Р-6956 Аппарат дл разделени парогаза и вспененной жидкости
DE3703803A1 (de) * 1987-01-31 1988-08-04 Wolfgang Mauerhoff Vorrichtung zur nassreinigung von rauchgas
SU1641385A1 (ru) * 1988-06-08 1991-04-15 Предприятие П/Я А-3556 Пеногаситель
DE3920321A1 (de) * 1989-06-21 1991-01-24 Hermann Berthold Verfahren und vorrichtung zur nassreinigung von gasen, insbesondere von rauchgasen

Also Published As

Publication number Publication date
DK0549756T3 (da) 1998-07-20
SK279423B6 (sk) 1998-11-04
CA2090963C (en) 2003-06-03
UA32516C2 (uk) 2001-02-15
CZ285364B6 (cs) 1999-07-14
SK26093A3 (en) 1993-09-09
HU9300439D0 (en) 1993-05-28
ATE159665T1 (de) 1997-11-15
US5518701A (en) 1996-05-21
ES2111642T3 (es) 1998-03-16
WO1993000980A1 (de) 1993-01-21
RU2104080C1 (ru) 1998-02-10
DE4221939C2 (de) 1994-08-04
CA2090963A1 (en) 1993-01-05
AU2229592A (en) 1993-02-11
HUT66071A (en) 1994-09-28
DE59208995D1 (de) 1997-12-04
KR930702057A (ko) 1993-09-08
JP3135916B2 (ja) 2001-02-19
PL298142A1 (en) 1993-08-09
JPH06500955A (ja) 1994-01-27
CN1073120A (zh) 1993-06-16
RO114752B1 (ro) 1999-07-30
CZ51093A3 (en) 1993-12-15
CN1043511C (zh) 1999-06-02
EP0549756A1 (de) 1993-07-07
AU663880B2 (en) 1995-10-26
KR100219007B1 (en) 1999-09-01
DE4221939A1 (de) 1993-01-14
EP0549756B1 (de) 1997-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3870585A (en) Apparatus and method for evaporative concentration of aqueous solutions and slurries
US7651612B2 (en) Device for the purification of contaminated liquid
CN101954374B (zh) 可移动式土壤重金属萃取方法和系统
US20090246093A1 (en) Ultrasonic counter-current screw extractor for uranium recovery
HU211809B (en) Gas schrubbing process and device, in particular for flue gas
US5507953A (en) Extraction method and apparatus for cleaning contaminated soil
US6123277A (en) Process and device for making use of plastic-coated or sheathed wiring and waste wire for the separate recovery of metal and pure recyclable plastic
JP2005111736A (ja) プラスチック廃棄物の分別洗浄装置
CN115157485B (zh) 一种微塑料颗粒除杂淘析设备、方法和在微塑料颗粒回收利用的应用
KR100331604B1 (ko) 용제를 이용한 폐통신케이블의 폴리에치렌 수지재활용처리방법
LT3485B (lt) Dujų,ypač dūmų,valymo būdas ir įrenginys jo įgyvendinimui
KR100186763B1 (ko) 각종 슬러지와 농축액을 이용한 혼합건조장치와 혼합건조공정
JPH0111309Y2 (hu)
KR101859455B1 (ko) 원유 정제과정에서 발생한 정유폐수 슬러지의 재처리시스템
CA1105238A (en) Treatment of gases and vapors from sulfuric acid digestion of titaniferous materials
RU2091154C1 (ru) Газлифтный аппарат
JPH07166171A (ja) 廃プラスチックの熱分解油化方法
WO1988004949A1 (en) A method and apparatus for separating water and solvent from a mixture thereof
JPH08238469A (ja) 有機物高速分解乾燥処理装置
RU12984U1 (ru) Установка для разложения водонефтяных эмульсий реагентным способом
RU2050342C1 (ru) Установка для очистки компоста
JPH0920892A (ja) 高分子廃棄物の油化処理方法
WO1995035147A1 (en) Treatment of contaminants
JP2016083639A (ja) 油汚染土壌の連続浄化システム、及び、油汚染土壌の連続浄化方法