CZ285364B6 - Způsob a zařízení pro čištění plynů, zejména spalin - Google Patents

Způsob a zařízení pro čištění plynů, zejména spalin Download PDF

Info

Publication number
CZ285364B6
CZ285364B6 CZ93510A CZ51093A CZ285364B6 CZ 285364 B6 CZ285364 B6 CZ 285364B6 CZ 93510 A CZ93510 A CZ 93510A CZ 51093 A CZ51093 A CZ 51093A CZ 285364 B6 CZ285364 B6 CZ 285364B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
foam
gases
plates
sludge
reaction
Prior art date
Application number
CZ93510A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ51093A3 (en
Inventor
Hermann Berthold
Original Assignee
Hermann Berthold
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25958361&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ285364(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from DE9108270U external-priority patent/DE9108270U1/de
Priority claimed from DE9201846U external-priority patent/DE9201846U1/de
Application filed by Hermann Berthold filed Critical Hermann Berthold
Publication of CZ51093A3 publication Critical patent/CZ51093A3/cs
Publication of CZ285364B6 publication Critical patent/CZ285364B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D47/00Separating dispersed particles from gases, air or vapours by liquid as separating agent
    • B01D47/06Spray cleaning
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D47/00Separating dispersed particles from gases, air or vapours by liquid as separating agent
    • B01D47/04Separating dispersed particles from gases, air or vapours by liquid as separating agent by passing the gas or air or vapour through foam
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/74General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor

Abstract

Zařízení sestává z přívodního potrubí (B) pro surový plyn, vybaveného odsáváním (3) a nátrubkem (4). V pračce (5) je plyn veden přes dynamické válce (5.1), kde se plyn uvádí do kontaktu s reakčním prostředkem nacházejícím se na horním sběrném plechu (22). Vzniklá pěna se v zařízení (5.2) pro rozklad pěny rozloží a reakční činidlo s částicemi plynu se shromažďuje ve sběrné nádobě (5.3), která je spodním sběrným plechem (23) oddělena od reakčního prostoru pračky (5). Odsávacím zařízením (6) je povrchový kal a zbytková "hustá" pěna odvedena do zásobníku (7) pro meziskladování, kde se látky s vyšší hustotou usazují do tanku (8), odkud mohou být odvedeny potrubím (8.1). Vyčistěný plyn se odvádí výstupním potrubím (C).ŕ

Description

Zařízení k čištění plynů, zejména spalin
Oblast techniky
Předložený vynález se týká zařízení pro čištění plynů, zejména spalin.
Dosavadní stav techniky
Toto zařízení vychází ze zařízení známého z dokumentu DE-3920321. U tohoto zařízení se usazuje v reakčním prostoru ve sběrné nádobě kal, který se zavádí do kalové sběrné nádoby, ve které se suší. Na reakčním prostředku usazená pěna se pomocí prostředku pro rozložení pěny rozloží na kapalinu a vyčištěný plyn. Kapalina, kterou v podstatě tvoří reakční prostředek, se opět vede do reakčního prostoru.
S tímto zařízením je sice možné dosáhnout dosti značného vyčištění zaváděných plynů, avšak v nich obsažené nečistoty jsou v kalu, odebíraném z reakčního prostoru, přimíšeny i po jeho sušení.
Úkolem vynálezu je nalézt zařízení, jehož prostřednictvím je možno odstraňované nečistoty z čištěných plynů oddělit.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je zařízení k čištění plynů, zejména spalin, s použitím pěnotvomého reakčního prostředku, s reakčním prostorem, ve kterém se plyny uvádějí do styku s reakčním prostředkem pomocí otočných válců, zařízením pro rozklad pěny, pomocí něhož se pěna rozkládá po reakci mezi plyny a reakčním prostředkem, a sběrnou nádobou, v níž se shromažďuje kal vzniklý čištěním, jehož podstata podle vynálezu spočívá v tom, že
- pod válci, na které je zaváděn reakční prostředek, do kterého se válce ponořují, je uspořádán horní sběrný plech a zařízení pro rozklad pěny je uspořádáno pod sběrným plechem a tvoří těleso, které se zužuje směrem nahoru a dolů, na které je směrem vzhůru připojen horním sběrným plechem procházející výstupní kanál pro vyčištěné plyny, a obsahuje odsávání, jehož prostřednictvím se odsává pěna a rozkládá se,
- pod zařízení pro rozklad pěny je uspořádán spodní sběrný plech, opatřený na okraji otvory a odváděcími trubkami spojený s tělesem zařízení pro rozklad pěny, přičemž tento plech je vyklenut směrem vzhůru,
- v odsávání zařízení pro rozklad pěny je upraven rotor, obsahující rotorové plechy, tangenciální ke směru otáčení, přičemž tyto plechy jsou obklopeny vodícími plechy, zakřivenými proti směru otáčení rotoru, a kryty srpovitými krycími plechy,
- dále je upraven zásobní tank, ve kterém může být během meziuskladnění rozložené pěny prováděno gravitační oddělování látek o vyšší specifické hmotnosti než má reakční prostředek použitý k čištění, a
- usazovací tank ve spojení s odsávací nádrží, pomocí níž může být prováděno postupné oddělování jednotlivých vrstev zbývajících látek.
- 1 CZ 285364 B6
Vynález je mimo jiné založen na poznatku, že v reakčním prostoru se tvořící pěna, která se jako směs s reakčním prostředkem usadí na povrchu kapaliny ve sběrné nádobě kalu, obsahuje podstatnou část látek odstraňovaných z plynů. To znamená, že je účelné pokusit se oddělit látky obsažené v kalu. Proto je možno v zásobním tanku během meziukládání provádět gravitační dělení. Přitom se usazují těžké složky a mohou být vedeny k zužitkování zbytkových látek. Lehké složky plynu jsou vázány na pěnu, která je rozbíjena těmito zbytkovými látkami. V této formě může být provedeno gravitační dělení vrstev, při němž může být například zaváděn další reakční prostředek. Oba reakční prostředky způsobí, že se jednotlivé látky rozdělí podle vrstev a/nebo se usadí. Potom je možné odvádět různé látky v závislosti na jejich specifické hmotnosti, dělit je a dále zpracovávat.
Podstatného zlepšení stupně účinnosti lze dosáhnout tím, že se kapalný reakční prostředek a/nebo pěna zavádějí pomocí rozstřikovacího zařízení do čištěných plynů, přiváděných do reakčního prostoru. Zejména při přívodu plynů s teplotou vyšší než 60 °C lze takto dosáhnout výrazného zlepšení stupně účinnosti.
Při čištění surového plynu o teplotě < 60 °C se rozklad pěny provádí v reakčním prostoru, pěna vzniklá tímto rozkladem a reakční prostředek smísený s vodou a plyny se shromažďuje pod pěnou, pěna a povrchový kal se odsávají z reakčního prostoru a mez i ukládají pro gravitační dělení, v usazovací fázi se provádí tvorba vrstev odloučených látek a jednotlivé vrstvy se postupně oddělují.
Tato separace může být také zlepšena tak, že se k reakčnímu prostředku, nahromaděnému v reakčním prostoru, přidává reakční prostředek v koncentrované formě pro úpravu hodnoty pH.
Přidává-li se do reakčního prostředku v reakčním prostoru vrstva reakčního prostředku, získaná vytvořením vrstev, může být reakční prostředek znovu získán a opět použit.
V určitých případech je účelné, jestliže se během fáze usazování, v níž probíhá vznik vrstev, přidává další reakční prostředek za účelem oddělení dalších látek.
Látky získané vytvořením vrstev mohou být vedeny k zužitkování zbytkových látek s následným recyklačním procesem nebo s následným zneškodněním, protože mohou být z procesu čištění odebírány postupně.
Jestliže se z reakčního prostoru odváděný reakční prostředek zavádí rozstřikováním do surového plynu, přiváděného do reakčního prostoru, dosáhne se již před vznikem pěny intenzivního promísení surového plynu a reakčního prostředku. Promísení může být ještě podpořeno tím, že se pěna z reakčního prostoru odvádí a přidává se k surovému plynu, přiváděnému do reakčního prostoru.
U spalin s teplotou > asi 60 °C a sušení kalu usazeného po reakci s reakčním prostředkem se může využít tepelná energie surového plynu tak, že se kal v sušárně transportuje vertikálně v patrech shora dolů a současně se uvádí do kontaktu se surovým plynem přiváděným do sušárny, přidává-li se pěna k surovému plynu, přiváděnému do sušárny.
Jestliže se kondenzát, vzniklý v sušárně, a kal, zpracovávaný v sušárně, odvádějí odděleně, dosáhne se již podstatného předčištění surových plynů předtím, než jsou uvedeny do styku s reakčním prostředkem za tvorby pěny.
Je účelné současně s pěnou z reakčního prostoru zavádět do sušárny také kal, takže mezi sušárnou a reakčním prostorem dochází k výměně kapaliny.
-2CZ 285364 B6
U lehkých látek, které se získají vytvořením vrstev gravitačním dělením, se jedná především o terpeny, které se účelně znovu zavádějí do čistícího procesu. Tyto látky mohou být zaváděny buď do sušárny, nebo do reakčního prostoru nebo do dalších stupňů.
V zařízení pro rozklad pěny probíhá mechanický rozklad pěny na směrem vzhůru vystupující čištěný plyn a na základě působení gravitace na spodku usazenou kapalinu a pěnu.
Popsaným uspořádáním spodního sběrného plechu se dosáhne oddělení reakčního prostoru tak, že se na kapalině usazená pěna již neodsává s odplynem zařízení pro rozklad pěny.
Provedení rotoru s rotorovými plechy, tangenciálními ke směru otáčení, způsobuje, že na zadní straně rotorových plechů vzniká sací účinek a na přední straně účinek urychlovací, takže odsávaná pěna je urychlována ve směru rotorových plechů a odsávána ve směru nahoru. Na vodicí plechy, obklopující rotorové plechy, dopadá pěna a tím dochází k intenzivnímu promísení a zbrždění, a tudíž k mechanickému rozkladu pěny na kapalný čisticí prostředek, pěnu a kal. Aby se zabránilo strhávání části rozložené pěny směrem nahoru, jsou usměrňovači plechy zakryty srpovitými krycími plechy.
Účelně je zařízení vybaveno dělicím zařízením pro odvádění jednotlivých vrstev vzniklých působením reakčního prostředku s měřicím zařízením pro měření specifické hmotnosti odváděných vrstev a vyplachovacím zařízením pro výplach dělicího zařízení po odstranění jedné vrstvy. Toto zařízení má zvláštní význam, neboť zněj mohou být odděleně odebírány látky, odstraněné z plynů.
Odváděči trubky jsou výhodně uspořádány na koncích vodicích plechů, vzdálených od rotoru, a jsou v této oblasti napůl nastřiženy, takže přijímají rozloženou pěnu a vedou ji do sběrné nádrže.
Při čištění plynů s teplotou nad 60 °C se výhodně používá patrová sušárna se středovou otočnou trubkou a spirálově tvarovaným vodicím plechem uspořádaným uvnitř ní, pro surový plyn, který je veden prostupy v otočné trubce na jednotlivé patrové plechy, a se stacionárním stíračem, který dopravuje kal na patrových plechách otvory v patrových plechách směrem dolů. Tento typ sušení využívá tepelné energie surového plynu. Současně se také vytvoří předreakční prostor.
Výhodně jsou v reakčním prostoru v oblasti reakčního prostředku uspořádány odlučovací elektrody pro odlučování kovů a/nebo oxidů, které jsou přepínatelné. Takto lze elektrolytickým odlučováním odstraňovat různé látky, ale také je přepnutím elektrod používat pro určité reakce.
Zařízení může být provedeno jako mobilní stanice, umístěná na vozidle. Je-li použita sušárna, může být umístěna na samostatném připojitelném vozidle. Tímto mobilním provedením je možno například u provozních zařízení provádět nejprve testy plynů, připadajících v úvahu pro čištění.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je příkladně osvětlen s poukazem na připojené obrázky 1 až 3, které znázorňují:
Obr. 1 - schematické provedení zařízení podle vynálezu
Obr. 2 - vertikální řez zařízením pro rozklad pěny zobrazeném na obr. 1 a
Obr. 3 - pohled shora na zařízení pro rozklad pěny obr. 1.
-3CZ 285364 B6
Příklady provedení vynálezu
Způsob čištění plynů je založen na technologii fyzikálně-chemického čištění a využívá vzájemnou součinnost fyzikálních, chemických, aerodynamických a proudových dějů. Zařízení pro použití v tomto postupu je uspořádáno modulově a je schopno zpracovávat plyny s teplotou pod nebo nad 60 °C. Zařízení může být uspořádáno jako mobilní stanice namontovaná na vozidle, přičemž může být sušárna namontována na zvláštním připojeném zařízení.
Surový plyn s teplotou nižší než 60 °C se zavádí do zařízení v místě B a je odsáváním 3 a nátrubkem 4 veden do základní součásti zařízení, jmenovitě pračky 5. V ní se plyn vede přes dynamické válce 5.1 a uvádí se do kontaktu s reakčním prostředkem zvoleným speciálně podle plynu. Tímto dynamickým postupem vzniklá čisticí pěna tvoří horní povrch reakčního média, na němž jsou fyzikálně a chemicky navázány v plynu obsažené, oddělované látky. Speciální zařízení 5.2 pro rozrušování pěny, umístěné ve výstupní oblasti pračky 5, které je blíže osvětleno na obr. 2 a 3, uvádí pěnu opět do kapalného stavu a tato může v uzavřeném prostoru systému uvedeného zařízení recirkulovat jako reakční prostředek. Vyčištěný plyn vystupuje výstupní trubkou v oblasti C. Reakční prostředek, potřebný pro čisticí proces, se může zavádět do nádrže 15 v koncentrované formě pro úpravu hodnoty pH.
V pračce 5 probíhá tvorba pěny tak, že válce 5.1 se ponořují do reakčního prostředku, nacházejícího se na horním sběrném plechu 22, takže mezi zaváděnými plyny a reakčním prostředkem dochází k intenzivnímu promísení a protřepání a tím ke tvorbě pěny. Při rozkladu pěny v zařízení 5.2 pro rozklad pěny znovu získané a s částicemi plynu spojené reakční činidlo se shromažďuje ve sběrné nádobě 5.3. Sběrná nádoba 5.3 je přes spodní sběrný plech 23 oddělena od reakčního prostoru pračky 5, jak je vysvětleno blíže na obr. 2 a 3.
Ve sběmé nádobě 5.3 nebo v průtokové nádrži umístěné mimo pračku 5, kde se nacházejí oddělované látky jako roztok, emulze, disperze nebo suspenze, mohou být umístěny odlučovací elektrody 21. jejichž prostřednictvím je možno oddělovat sloučeniny kovů a/nebo oxidy obsažené v čištěných plynech.
Odsávacím zařízením 6 se hustá pěna a povrchová kal odvádějí vedením 6.3 do zásobního tanku 7 pro meziskladování.
Látky zachycené v kapalném reakčním prostředku a mající vyšší specifickou hmotnost jakož i reakční prostředek používaný k čištění, se usazují v tanku 8 a mohou být zaváděny vedením 8.1 do zhodnocení 19 zbytkových látek a následující recyklací 20 být odebrány.
Látky vázané na reakční prostředek a lehčí nebo těžší než tento prostředek se zavádějí jako emulze, disperze nebo suspenze vedením 7.1 do usazovacího tanku 9, ve kterém dochází k uklidnění. Spoluzaváděný reakční prostředek se stabilizuje v usazovacím tanku 9 a může být vedením 9.1 znovu zaváděn do sběmé nádoby 5.3 čisticího procesu.
Pro znovu získání surovin obsažených v usazovacím tanku 9 se knim může z tanku 9.1 pro reakční prostředek zavádět další reakční prostředek. Oba reakční prostředky ovlivňují odděleně nebo společně tvorbu vrstev látek, obsažených v usazovacím tanku 9. Odsávací nádrž 9.5 stanoví pomocí měřicího zařízení specifickou hmotnost každé odebírané vrstvy 9.2, 9.3 a 9.4 a více v usazovacím tanku 9 a tyto odvádí. Takto získané látky pak mohou být zaváděny vedením 14.5 do zhodnocení 19 zbytkových látek. Po odsávání následuje výplach. Přitom odpadající reakční prostředek se může s ještě v něm obsaženými látkami vedením 17.1 a vedením 15.1 nebo přes tank 15 koncentrátu reakčního prostředku znovu vrátit do čisticího procesu nebo také odvést vedením 16.
-4CZ 285364 B6
Zbytkové a surové látky získané při dělení v odsávací nádrži 9.5 mohou být odpovídajícím způsobem být zaváděny do zpracování a/nebo výroby nových produktů nebo být podrobeny recyklaci, jak je naznačeno u J9. Je ale také možné u látek, které již nebudou z hospodářských hledisek více využívány, využít energii zbylých látek jejich spalováním, jak je znázorněno u 20 nebo použít jako sekundární produkt.
Při čištění plynů s teplotou nad 60 °C je hospodárné zpracování přídavným sušením. K tomu slouží již popsané zařízení sušárny L U sušárny 1 se jedná o patrovou sušárnu, do jejíhož tělesa je v místě A zaváděn čištěný plyn. Odtud je veden spirálovitě tvarovaným vodicím plechem 35 a prostupy 38 opatřenou otočnou trubkou 2 a otvory v ní na patrové plechy 36, které jsou ve vzájemné součinnosti se stacionárním prostorem 37. který dopravuje kal, nacházející se na patrovém plechu otvory, které jsou v něm provedeny, do spodní části. Kal, nacházející se na plechu pater, se vede ze sběrné nádoby 5.3 v pračce 5 vedením 10 do sušárny j.. Vysušený kal, který se využitím tepla obsaženého v zaváděném plynu koncentruje a/nebo suší, může být vedením 10.1 shromažďován v nádrži 11 a vedením 11.1 být zaváděn do spalovacího procesu nebo vedením 11.2 do zhodnocování 19 zbytkových látek. Na vnitřní straně tělesa sušárny 1 shromážděný kondenzát se vede vedením 2.1 do nádrže 12, ve které se shromažďují působením gravitace oddělené oxidy kovů, mezi jinými látkami, které přicházejí do tanku 13 pro shromažďování zbytkových látek a vedením 13.1 do zhodnocování zbylých látek nebo se vedením 14.3, 14.4 a 17 reakční látky opět mohou zavádět do čisticího procesu. Odsávací zařízení 6 pračky 5, které přivádí hustou pěnu do zásobního tanku 7 je také vedením 6.1 spojeno se sušárnou 1, takže se v ní ve sběrném zásobníku 2.2 shromažďuje kapalný reakční prostředek, který se současně vedením 6.2 také zavádí k čištěným plynům A. Na základě přepadových a zpětných vedení, která spojují pračku 5 a sušárnu 1, se v obou získá potřebná určitá hladina kapaliny.
V nádrži 12 se lehčí látky, jako například terpeny jakož i reakční prostředek, vedou vedením 12.1 do tanku 14 pro kondenzát. Spolupřiváděná kondenzátová voda se vyrovnávacím vedením 14.2 vede do sušárny 1. Lehčí látky se vedením 14.1 a vedeními 14.3 a 4.1, 14.4 a 17 opět zavádějí do čisticího procesu nebo do zhodnocení 19 zbytkových látek. Mimoto může být teplo získané ve sběrném zásobníku 2.2 sušárny 1 odváděno vedením 18. Vedením 18.1 ze sušárny 1 se přivádějí látky z povrchu kapaliny. Vedením 18.2 se může kal shromážděný ve sběrném zásobníku zavádět vedením 10 do sušárny.
Jak je zřejmé z obr. 2, skládá se zařízení 5.2 pro rozklad pěny z tělesa 33 umístěného v pračce 5, které se směrem nahoru i dolů zužuje. Ve středu tohoto tělesa se nachází odsávání s rotorem 31 s tangenciálně ke směru otáčení rotoru vedenými rotorovými plechy 25, které jsou vně jejich prostoru otáčení opatřeny stacionárními vodícími plechy 26. Pod zařízením 5.2 pro rozklad pěny se nachází spodní sběrný plech 23, opatřený na okraji otvory 24 a jehož spodní strana je spojena odváděcími trubkami 28 s tělesem 33 zařízení pro rozklad pěny. Na odváděčích trubkách 28 jsou na koncích umístěny vodicí plechy 26, které jsou odvráceny od rotoru motoru 32 pro rozklad pěny. V oblasti těchto vodicích plechů 26 jsou odváděči trubky 28 do poloviny rozstřiženy. Vodicí plechy 26 jsou shora kryty srpovitými krycími plechy 27, jak je zvlášť uvedeno na obr. 3.
Dynamickými válci 5.1 vytvořená pěna se vede po vnější straně tělesa pro rozklad pěny dolů jak je naznačeno šipkou. Pěna se odsává sacím ventilátorem do vnitřku tělesa 33 pro rozklad pěny a radiálně se urychluje směrem ven. Vyčištěný plyn stoupá vzhůru, zatímco reakční prostředek spolu s kalem a hustou pěnou je veden vertikální trubkou spodním sběrným plechem do odsávacího zařízení 6 umístěného na spodku, popřípadě do sběrné nádoby 53. Již před vstupem do tělesa pro rozklad pěny se může shromažďovat reakční prostředek spolu s kalem, což se provádí otvory 24 ve sběrném plechu 23 ve sběrné nádobě 53.
Vedením 6.1 mohou hustá pěna a reakční prostředek být přiváděny z povrchu kapaliny ve sběmé nádobě 53 k čištěným plynům a/nebo do sušárny, jak je popsáno na obr. 1.
-5CZ 285364 B6
Jelikož jsou lopatky rotoru uspořádány tangenciálně, dochází na jejich zadní straně U1 k sání a na přední straně U2 k urychlování, takže rozkládaná pěna se dopravuje k vodicím plechům 26.
Tímto zpracováním dochází k mechanickému rozkladu pěny na kapalinu, hustou pěnu a vyčištěný plyn. Zejména kapaliny se odvádějí odváděči trubkou 28 dospodu do sběrné nádoby 5.3.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení k čištění plynů, zejména spalin, s použitím pěnotvomého reakčního prostředku, sreakčním prostorem, ve kterém se plyny uvádějí do styku sreakčním prostředkem pomocí
    15 otočných válců (5.1), zařízením (5.2) pro rozklad pěny, pomocí něhož se pěna rozkládá po reakci mezi plyny a reakčním prostředkem, a odsávací nádrží (9.5), v níž se shromažďuje kal vzniklý čištěním, vyznačující se tím, že pod válci (5.1), na které je zaváděn reakční prostředek, do kterého se válce ponořují, je uspořádán horní sběrný plech (22) a zařízení (5.2) pro rozklad pěny je uspořádáno pod sběrným plechem (22) a tvoří těleso (33), které se zužuje 20 směrem nahoru a dolů, na které je směrem vzhůru připojen horním sběrným plechem (22) procházející výstupní kanál (34) pro vyčištěné plyny, a obsahuje odsávání, jehož prostřednictvím se odsává pěna a rozkládá se, že pod zařízením (5.2) pro rozklad pěny je uspořádán spodní sběmý plech (23), opatřený na okraji otvory (24) a odváděcími trubkami (28) spojený s tělesem (33) zařízení (5.2) pro rozklad pěny, přičemž tento plech je vyklenut směrem vzhůru, 25 že v odsávání zařízení (5.2) pro rozklad pěny je upraven rotor (31), obsahující rotorové plechy (25), tangenciální ke směru otáčení, přičemž tyto plechy jsou obklopeny vodícími plechy (26), zakřivenými proti směru otáčení rotoru (31), a kryty srpovitými krycími plechy (27), dále že je upraven zásobní tank (7), ve kterém může být během meziuskladnění rozložené pěny prováděno gravitační oddělování látek o vyšší specifické hmotnosti než má reakční prostředek 30 použitý k čištění, a že usazovací tank (9) je ve spojení s odsávací nádrží (9.5), pomocí níž může být prováděno postupné oddělování jednotlivých vrstev (9.2, 9.3,9.4) zbývajících látek.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že odsávací nádrž (9.5) má pro odstraňování vrstev vzniklých pomocí reakčního prostředku po jednotlivých vrstvách měřicí
    35 zařízení pro měření specifické hmotnosti příslušné odstraňované vrstvy a vyplachovací zařízení pro výplach dělicího zařízení po odstranění jedné vrstvy.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odváděči trubky (28) jsou uspořádány na koncích vodicích plechů (26), vzdálených od rotoru (31).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3,vyznačující se tím, že v oblasti vodicích plechů (26) jsou odváděči trubky (28) do poloviny otevřeny ve směru těchto plechů.
  5. 5. Zařízení podle jednoho z nároků laž4, vyznačující se tím, že zahrnuje patro45 vou sušárnu (1) se středovou otočnou trubkou (2) a spirálově tvarovaným vodicím plechem (35), uspořádaným uvnitř ní, pro surový plyn, který je veden prostupy (38) v otočné trubce (2) na jednotlivé patrové plechy (36), a se stacionárním stíračem (37), který dopravuje kal na patrových plechách (36) otvory v patrových plechách směrem dolů.
    50
  6. 6. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že v reakčním prostoru v oblasti reakčního prostředku jsou uspořádány odlučovací elektrody (21) pro odlučování kovů a/nebo oxidů.
    -6CZ 285364 B6
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že odlučovací elektrody (21) jsou přepínatelné.
  8. 8. Zařízení podle jednoho z nároků laž7, vyznačující se tím, že je provedeno 5 s možností předem provedení testů ve formě mobilní stanice, která může být umístěna na vozidle, před pevnou instalací tohoto zařízení.
  9. 9. Zařízení podle jednoho z nároků 5 až 8, vyznačující se tím, že sušárna se sdruženými jednotkami může být umístěna na samostatném připojitelném vozidle.
CZ93510A 1991-07-04 1992-07-03 Způsob a zařízení pro čištění plynů, zejména spalin CZ285364B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9108270U DE9108270U1 (cs) 1991-07-04 1991-07-04
DE9201846U DE9201846U1 (cs) 1992-02-13 1992-02-13
PCT/EP1992/001509 WO1993000980A1 (de) 1991-07-04 1992-07-03 Verfahren und vorrichtung zur reinigung von gasen, insbesondere von rauchgasen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ51093A3 CZ51093A3 (en) 1993-12-15
CZ285364B6 true CZ285364B6 (cs) 1999-07-14

Family

ID=25958361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93510A CZ285364B6 (cs) 1991-07-04 1992-07-03 Způsob a zařízení pro čištění plynů, zejména spalin

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5518701A (cs)
EP (1) EP0549756B1 (cs)
JP (1) JP3135916B2 (cs)
KR (1) KR100219007B1 (cs)
CN (1) CN1043511C (cs)
AT (1) ATE159665T1 (cs)
AU (1) AU663880B2 (cs)
CA (1) CA2090963C (cs)
CZ (1) CZ285364B6 (cs)
DE (2) DE4221939C2 (cs)
DK (1) DK0549756T3 (cs)
ES (1) ES2111642T3 (cs)
HU (1) HU211809B (cs)
PL (1) PL298142A1 (cs)
RO (1) RO114752B1 (cs)
RU (1) RU2104080C1 (cs)
SK (1) SK279423B6 (cs)
UA (1) UA32516C2 (cs)
WO (1) WO1993000980A1 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001024909A1 (en) * 1999-10-07 2001-04-12 Peletex, Inc. Method and means for filtering an air stream with an aqueous froth
WO2005014144A1 (en) * 2002-05-30 2005-02-17 Peletex, Inc. Method and apparatus for filtering an air stream using an aqueous-froth together with nucleation
DE102006056480B4 (de) * 2006-11-28 2008-09-04 Berthold, Hermann Verfahren und Anlage zur Nutzenergiegewinnung durch Müllvergasung
EP2155364A4 (en) * 2007-05-24 2011-05-25 Co2 Purification As DEVICE AND METHOD FOR REMOVING CARBON DIOXIDE FROM COMBUSTION GASES
DE102015202150A1 (de) 2015-02-06 2016-08-11 Inno-Gas GmbH Vorrichtung zur Reinigung von mit Fremdstoffpartikeln beladenen Gasen, insbesondere Rauchgasen
KR20240000460U (ko) 2024-02-19 2024-03-07 이수현 전자레인지를 이용해 만드는 향초와 왁스타블렛 diy키트

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1836563A (en) * 1930-03-25 1931-12-15 Webster William Taylor Method for foam abatement and chemical recovery
US2271642A (en) * 1936-12-28 1942-02-03 Holzwarth Gas Turbine Co Method and apparatus for purifying gases
US2379338A (en) * 1943-07-14 1945-06-26 R C Mahon Company Automatic foam-control for air cleaners
US2585831A (en) * 1946-11-23 1952-02-12 Swift & Co Degasification of liquids
US2817415A (en) * 1954-09-01 1957-12-24 Exxon Research Engineering Co Contacting of fluid phases
BE593410A (cs) * 1959-07-27
DE1244718B (de) * 1959-07-27 1967-07-20 Nat Engineering Company Of Can Vorrichtung zur Reinigung eines Staub enthaltenden Gases mittels Schaum
US3149935A (en) * 1961-05-25 1964-09-22 Ajem Lab Inc Method and apparatus for gas washing with liquid spray
CH412734A (de) * 1963-09-02 1966-04-30 Cellulosefabrik Attisholz Ag V Verfahren und Einrichtung zur Reinigung von Abwasser nach dem Belebtschlammverfahren
US3677407A (en) * 1970-10-21 1972-07-18 Nat Dust Collector Corp Method and apparatus for removing sludge from liquid
US3963463A (en) * 1971-10-20 1976-06-15 Environeering, Inc. Foam scrubber
US4003724A (en) * 1974-09-19 1977-01-18 The Anaconda Company Foam scrubber and method
US4000992A (en) * 1974-11-27 1977-01-04 Cole Jr Howard W Dust suppression with small bubble foam in cyclone
US4111670A (en) * 1977-03-16 1978-09-05 Nfe International, Ltd. Truck mounted separator apparatus
SE420165B (sv) * 1979-07-05 1981-09-21 Alfa Laval Ab Sett och anordning attt atervinna skummedel ur en skummedelshaltig vetska
SU1240435A1 (ru) * 1984-12-18 1986-06-30 Предприятие П/Я Р-6956 Аппарат дл разделени парогаза и вспененной жидкости
DE3703803A1 (de) * 1987-01-31 1988-08-04 Wolfgang Mauerhoff Vorrichtung zur nassreinigung von rauchgas
SU1641385A1 (ru) * 1988-06-08 1991-04-15 Предприятие П/Я А-3556 Пеногаситель
DE3920321A1 (de) * 1989-06-21 1991-01-24 Hermann Berthold Verfahren und vorrichtung zur nassreinigung von gasen, insbesondere von rauchgasen

Also Published As

Publication number Publication date
AU2229592A (en) 1993-02-11
CZ51093A3 (en) 1993-12-15
DE4221939C2 (de) 1994-08-04
JPH06500955A (ja) 1994-01-27
RU2104080C1 (ru) 1998-02-10
HU9300439D0 (en) 1993-05-28
HU211809B (en) 1995-12-28
EP0549756A1 (de) 1993-07-07
KR930702057A (ko) 1993-09-08
ES2111642T3 (es) 1998-03-16
DE4221939A1 (de) 1993-01-14
DE59208995D1 (de) 1997-12-04
CA2090963A1 (en) 1993-01-05
SK26093A3 (en) 1993-09-09
EP0549756B1 (de) 1997-10-29
CA2090963C (en) 2003-06-03
US5518701A (en) 1996-05-21
SK279423B6 (sk) 1998-11-04
PL298142A1 (en) 1993-08-09
CN1073120A (zh) 1993-06-16
AU663880B2 (en) 1995-10-26
ATE159665T1 (de) 1997-11-15
HUT66071A (en) 1994-09-28
DK0549756T3 (da) 1998-07-20
RO114752B1 (ro) 1999-07-30
UA32516C2 (uk) 2001-02-15
CN1043511C (zh) 1999-06-02
KR100219007B1 (en) 1999-09-01
JP3135916B2 (ja) 2001-02-19
WO1993000980A1 (de) 1993-01-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4336136A (en) System for processing soils contaminated by crude oils or other refined petroleum products
US4008056A (en) Scrubber system for removing gaseous pollutants from a moving gas stream by condensation
EP0057945B1 (en) Column for treating gases
JP2006205138A (ja) 純水を用いた洗浄装置、洗浄方法、洗浄処理プラント、洗浄処理方法
CZ285364B6 (cs) Způsob a zařízení pro čištění plynů, zejména spalin
CZ2004868A3 (cs) Způsob úpravy kapalin, zejména čištění kontaminované vody, a zařízení k provádění tohoto způsobu
JP2003291144A (ja) 廃petボトルの再生処理装置及び処理方法
WO2008014316A2 (en) A method for extracting h2s from sour gas
JP2005111736A (ja) プラスチック廃棄物の分別洗浄装置
JPH09508595A (ja) 金属と分別された再生可能な合成樹脂を別々に回収するために、合成樹脂で被覆または包囲されたケーブル残片とケーブル屑を利用するための方法および装置
JP3735977B2 (ja) 排煙脱硫装置
SE452121B (sv) Flotationsanleggning
JP2002320932A (ja) リサイクルpetフレークの洗浄方法、およびリサイクルpetフレーク洗浄装置
RU2214853C2 (ru) Способ и устройство для отделения шлама от воды
KR0169304B1 (ko) 분뇨 고도처리방법
CN115157485B (zh) 一种微塑料颗粒除杂淘析设备、方法和在微塑料颗粒回收利用的应用
LT3485B (lt) Dujų,ypač dūmų,valymo būdas ir įrenginys jo įgyvendinimui
JP2703513B2 (ja) 有機物高速分解乾燥処理装置
JP2003245646A (ja) 汚染土壌の浄化装置及び方法
RU2091154C1 (ru) Газлифтный аппарат
WO1988004949A1 (en) A method and apparatus for separating water and solvent from a mixture thereof
JP4117988B2 (ja) 廃棄物処理装置用水処理装置
SU1044601A1 (ru) Устройство дл очистки сточных вод
RU12984U1 (ru) Установка для разложения водонефтяных эмульсий реагентным способом
JPH09118887A (ja) 熱分解ガスに含まれたタ−ル分の処理方法とそのための装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030703