HU211783B - Foamed silicone implantatum - Google Patents

Foamed silicone implantatum Download PDF

Info

Publication number
HU211783B
HU211783B HU9300013A HU9300013A HU211783B HU 211783 B HU211783 B HU 211783B HU 9300013 A HU9300013 A HU 9300013A HU 9300013 A HU9300013 A HU 9300013A HU 211783 B HU211783 B HU 211783B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
silicone
implant
weight
polysiloxane
silicone implant
Prior art date
Application number
HU9300013A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT69593A (en
HU9300013D0 (en
Inventor
Jozsef Nagy
Istvan Szemerey-Balazs
Petra Bombicz
Original Assignee
Nagy
Szemerey Balazs
Bombicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nagy, Szemerey Balazs, Bombicz filed Critical Nagy
Priority to HU9300013A priority Critical patent/HU211783B/hu
Publication of HU9300013D0 publication Critical patent/HU9300013D0/hu
Publication of HUT69593A publication Critical patent/HUT69593A/hu
Publication of HU211783B publication Critical patent/HU211783B/hu

Links

Landscapes

  • Prostheses (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Abstract

A találmány műtétileg beépíthető, burokból és egy abba betöltött bélésanyagból álló szilikon implantátumot ismertet lágyrészhiányok pótlására, előnyösen női mell megnagyobbítására vagy pótlására, ahol a burok orvosi tisztaságú 1-5 tömeg% aril-, alkil-peroxiddal vulkanizált polidimetil-polisziloxán vagy 5-30 mol% Si-H vinil csoportot tartalmazó addíciósan térhálósodó polidimetil-polisziloxán, Habosított szilikon implantátum ahol a burokba betöltött bélésanyag 5-50 tömeg% aerosil aktív töltőanyagot, nemesfém magú szerves vagy szervetlen ligandumokat tartalmazó 5-100 ppm komplexkatalizátort, polisziloxán vázú, 1-10 tömeg% előnyösen H2-t vagy N2-t vagy CO2-t leadó habosítót, és 0-2 tömeg% amin típusú inhibitort tartalmazó szilikon addíciós kaucsukból előállított szilikonhabból áll. HU 211 783 B A leírás terjedelme: 4 oldal

Description

A találmány tárgya műtétileg beépíthető burokból és egy abba betöltött bélésanyagból álló szilikon implantátum lágyrészhiányok pótlására, előnyösen női mell megnagyobbitására vagy pótlására, ahol a burok orvosi tisztaságfz 1-5 t% aril-, alkil-peroxiddal vulkanizált polidimetil-polisziloxán vagy 5-30 mol% Si-H vinil csoportot tartalmazó addiciósan térhálósodó polidimetil-polisziloxán.
Az orvostudomány évtizedek óta használ emberi szervek, szövetek pótlására különböző anyagokat, így például fémet, műanyagokat, kerámiát, stb.. Ezek közül a lágy implantátumokat elsősorban szilikonból szilícium-organikus-polisziloxánból - készítik. Alkalmazási területükként megemlíthetők az ujj- és kézízületek, shuntök, stb.
A női mell megnagyobbitására az 1960-as években először szilikon olajat injektáltak a mell alá, azonban ez elkúszott, és így nem felelt meg a célnak. Jelenleg addíciós térhálósítással készített szilikon burokba elhelyezett szilikongéllel pótolják a női mell hiányosságait. Ilyen megoldást ismertet az US 4 676 795 szabadalmi irat. Ez a megoldás azonban egy igen kellemetlen komplikációval járhat, s ez a tok vagy másnéven kapszula képződés. Az irodalom széles szórást ad meg: 2-50%-ban alakulhat ki a későbbiek során kapszula. Minden implantátumot a szervezet körülölel egy vékony fibrotikus hártyával, a szervezet az implantátumtól elhatárolja magát. Ha ez a vékony hártyaszerű réteg megvastagszik, kialakul a tok, a kapszula, amely deformálja, gömbbé alakítja a mellet. Ennek okát a tudomány a mai napig nem tudta kellően feltárni.
A kapszulaképződés esetleges okai a következők lehetnek:
- a sebészeti beavatkozásból eredő okok, úgymint
a) infekció,
b) haematóma,
c) traumatizáló műtéti technika;
- a szervezet fokozott immunreakciójából eredő ok;
- az implantátumból eredő okok, mint
a) a gél kidiffundálása,
b) felszíne,
c) mérete (nagysága, súlya),
d) alakja.
A géllel feltöltött szilikon implantátumból, a rövidebb lineáris láncú gél kidiffundál a térhálós szilikonburkon keresztül, vagyis a gél kismértékben „kivérzik. Ez szövettanilag igazolt, a kapszulában mindig kimutatható szilikon. Ennek kiküszöbölésére kémiailag utókezelték a szilikon implantátumot és így ez az effektus csökkent, azonban a „kivérzést” megszüntetni teljesen nem tudták. Ezeket az implantátumokat nevezték el low-bleeding implantátumoknak. Ilyen megoldást ismertet az US 4 455 691 szabadalom. Habokat is alkalmazó implantátumokat ismertet az US 3 683 424 és az US 3 366 975 szabadalmi irat, mely megoldások szerinti nyitott cellájú szivacsos anyagot átjárhatja a vér és más testfolyadék, amelyek fertőzést okozó pangást idézhetnek elő az implantátumban. Egy másik hátrányos következmény származhat abból kifolyólag, hogy az utóbbi szabadalomban említett alapanyag, a poliuretán bomlástermékei és a benne lévő diizocianát miatt mérgező hatású. A szabadalmakban szereplő szilikonszivacs szakítószilárdsága, rugalmassága nem kielégítő és alatta marad a jelen találmányban alkalmazott habanyag vonatkozó paramétereinek.
A kapszulaképződés csökkentésére dolgozták ki az ún. textúráit burok alkalmazását. Ilyen megoldást ismertet az US 4 955 907 szabadalom. Ez a megoldás abból a feltételezésből indul ki, hogy a tükörsima falú implantátum a mellben csúszkálva irritálja a környezetet és ez vezet azután tokképződéshez. Ezt úgy küszöbölték ki, hogy az implantátum felületét barázdálták, bolyhosították és így a környező szövetekkel jobb kontaktus létesült, miáltal tovább csökkent ugyan a kapszulaképződés, de teljesen megszüntetni ezúton nem volt lehetséges. Ezek a bolyhosított felületű implantátumok az ún. textúráit implantátumok.
Az implantátum méretével, súlyával, alakjával kapcsolatban kidolgozott egyéb megoldások sem vezettek eredményre.
Az ismertetett hátrányos tulajdonságok és hatások kiküszöbölésére a találmány feladata egy olyan implantátum létrehozása, amely olyan felépítésű anyagokból van kialakítva, melyek az eddig alkalmazott anyagok hátrányos tulajdonságait kiküszöbölik, megszüntetik az eddig használatos gél kidiffundálásából eredő idegentest reakciót, a kapszulaképződést és az utólagos alakváltozás veszélyét.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a kisebb fajsúlyú, rendkívül rugalmas és egyéb kedvező fizikai tulajdonságokkal rendelkező szilikonhab a test lágy részeinek helyettesítésére, vagy azok kiegészítésére az eddig alkalmazott szilikongélnél sokkal inkább alkalmas, minthogy a szilikonhab a lágy részeket az említett fizikai tulajdonságaiból kifolyólag a szilikongélnél sokkal jobban imitálja.
A kitűzött feladat találmány szerinti megoldása egy műtétileg beépíthető, burokból és egy abba betöltött bélésanyagból álló szilikon implantátum lágyrészhiányok pótlására, előnyösen női mell megnagyobbitására vagy pótlására, ahol a burok orvosi tisztaságú 1-5 tömegbe aril-, alkil-peroxiddal vulkanizált polidimetilpolisziloxán vagy 5-30 mol% Si-H vinil csoportot tartalmazó addiciósan térhálósodó polidimetil-polisziloxán, ahol a burokba betöltött bélésanyag 5-50 tömeg% aerosil aktív töltőanyagot, nemesfém magú szerves vagy szervetlen ligandumokat tartalmazó 5-100 ppm komplexkatalizátort, polisziloxán vázú, 1-10 tömeg% előnyösen H2-t vagy N2-t vagy CO2-t leadó habosítót, és 0-2 tömeg% amin típusú inhibitort tartalmazó szilikon addíciós kaucsukból előállított szilikonhabból áll.
A burokba betöltött bélésanyag 5-50 tömeg% aerosil aktív töltőanyag felülete BET módszerrel mérve 80-300 értékű. Az aerosil aktív töltőanyagot szilíciumtetrakloridból pirogén úton állítják elő és ilyenkor aktív polikovasav képződik, különböző BET felülettel, ezek lehetnek hidrofibizáltak vagy kezeletlenek. A találmány szerint a hidrofobizált terméket alkalmazzuk, melyeket a BET értéktől függően a Wacker Chemie
HU 211 783 Β
GmbH. H-2000, H-20, H-30. névvel hoz forgalomba. Az alkalmazott komplexkatalizátor lehet H2 (PtCl6) vagy Pt(CO)2Cl4 vagy H2IrCl6. Az inhibitor pedig C6HS-N, vagy C6(CH3)2H3N vagy C6(CH3)H4N lehet.
A szilikon implantátum burka célszerűen addíciós kétkomponensű szilikonpasztából készíthető, melynek Shor-A keménysége 15-50, a szakítószilárdsága 7-12 Nmm'2 és hasadási szilárdsága 20-40 Nmm'1, valamint nyúlása 200-600%.
Előnyös, ha a burok a kedvező szövetkontaktus biztosítása céljából bolyhozott felülettel van kiképezve.
A bélésanyagot képező szilikonhab formatestben szintén addíciós kétkomponensű kaucsukból készíthető, hidegen, habosító és térhálósító komponensek segítségével, amikoris a szilikon térhálósán gumiszerű anyaggá alakul és a felszabaduló H2 gáz zárt pórusú habot képez és eltávozik az anyagból. Az így kialakult szilikonhab-test kerül a burokba betöltésre.
A szilikonhab bélés olymódon is előállítható, hogy a burokba bejuttatjuk a szilikonanyaggal összekevert habosító komponenst, ahol a habképződés megindul, majd utána a habosított formadarabot utóvulkanizációval célszerűen 140-200 °C között 2-8 órát hőkezeljük. E kezelés során minden illékony gőz- illetve gáztermék eltávozik.
A bélésanyagot képező szilkonhab habosító hajtógázai előnyösen H2-t vagy CO2-ot vagy N2-t leadó hajtóanyagok.
Egy további megoldásként a hab melegen vulkanizálható szilikonkaucsukból is készülhet, habosító komponensek segítségével peroxidos vulkanizálással. Ez a készítmény utánvulkanizálás után kerül a burokba bejuttatásra.
Mindhárom ismertetett módszer befejezéseként a burok búvárnyílása zárófedél segítségével, egykomponensű szilikonragasztóval lezárásra és az illékony komponensek eltávolítására újbóli hőkezelésre kerül.
Tekintve, hogy a habosított szilikon zárt pórusú és nagy szilárdságú. így burok nélkül is a szervezetbe építhető. Ebben az esetben meghatározott formatestben hidegen vagy melegen vulkanizálható szilikonból alakítjuk ki az implantátumot. A barázdált habfelület a szövetek közti kontaktus kialakulását biztosítja.
Röntgenkontraszt képzésére a szilikonhabhoz 0,55 tömeg% BaSO4-ot is adhatunk.
A találmány szerinti szilikon implantátum szervezetbe juttatása, hasonlóan a géllel töltött megoldáshoz egyszerű, mivel ez is összenyomható, így tehát kis nyíláson keresztül is a bőr alá, a szervezetbe helyezhető.
A találmány szerinti implantátum nem tartalmaz a szövetekbe diffundálni képes oligomer komponenst, így ebből a szempontból kapszulaképződést nem válthat ki. A szilikonhab lehetővé teszi különböző méretű és nagyságú idom készítését, melyeknek súlya a géllel töltöttével szemben annak csak 1/4-e illetve 1/6-a. Ez, valamint az előző körülmény - az implantátum mineműségéből kifolyólag - lényegében megszünteti a kapszulaképződés veszélyét.
A találmány szerinti implantátum szemben a gélmegoldással kisebb súlyánál fogva biztosítja az alaktartást. Géllel töltött implantátum esetében a gravitációs húzóhatás következtében a mell félgömb alakja a bőr meglazulása miatt ellipszoid félformává alakul vagyis a mellalak deformálódik. Formatartó, alakja nem változik. Nem veszít anyagából, mintáz újabban gél helyett alkalmazott fiziológiás NaCl-al töltött implantátum. Esztétikai hatása maradandó. Puha tapintása, az emberi szervezethez hasonló érzéki hatást vált ki, és attól nem különböztethető meg.
Alkalmazható lágyrészhiányok, defektusok kitöltésére illetve domborulatok kialakítására. Az emlősebészetben augmentációra, asymmetria megszüntetésére, emlőhelyreállításra, emlőpótlásra ablatió, a mell részleges vagy teljes levétele után.
A találmány megvalósítását az alábbi példában ismertetjük:
A hab mintatest Elastosil P 7801 A illetve B jelű Wacker-Chemie GmbH. által gyártott funkciós csoportot tartalmazó polidimetil-sziloxán kétkomponensű rendszerből készül.
A katalizátor és inhibitor mennyiségének és arányának változtatásával befolyásolható a feldolgozási idő.
Egy külön edényben az A komponensbe - amely 30 tömeg% hidrofobizált BET módszerrel mért 200-as jelzőszámú aerosil aktív töltőanyagot tartalmaz - keverjük a Wacker-Chemie GmbH. által gyártott Katalizátor OL nevű anyagot 0,3 tömeg%-ban, és az ugyancsak a Wacker-Chemie GmbH által forgalmazott Inhibitor PT 67 nevű anyagot 0,7 tömeg%-ban. Homogenizálás közben ügyelni kell arra, hogy nagy mennyiségű levegőt ne keverjünk a rendszerbe. Ehhez a keverékhez adjuk hozzá a B komponenst - amely az A komponensnél megadott mennyiségű és minőségű aerosil anyagot tartalmazza - 1:1 tömegarányban.
Ezt a keveréket betöltjük a formatestbe, ahol a feldolgozási idő 23 °C-on 100 sec, ezután megindul a habosodás. A térfogat növekedés 4,7 szeres, habosodási idő 3-4 perc. Ezután utóvulkanizálás céljából 4 órára 105 °C-os hőkezelésének tesszük ki az implantátumot.
Az utóvulkanizált mintatestet tesszük bele a burokba, majd a búvárnyílást korong alakú formatesttel ragasztva a Wacker-Chemie GmbH. által gyártott szilikon kaucsukkal lezárjuk.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Műtétileg beépíthető, burokból és egy abba betöltött bélésanyagból álló szilikon implantátum lágyrészhiányok pótlására, előnyösen női mell megnagyobbítására vagy pótlására, ahol a burok orvosi tisztaságú 1-5 tömeg% aril-, alkil-peroxiddal vulkanizált polidimetil-polisziloxán vagy 5-30 mol% SiH vinil csoportot tartalmazó addíciósan térhálósodó polidimetil-polisziloxán, azzal jellemezve, hogy a burokba betöltött bélésanyag 5-50 tömeg% aerosil aktív töltőanyagot, nemesfém magú szerves vagy szervetlen ligandumokat tartalmazó 5-100 ppm
    HU 211 783 Β komplexkatalizátort, polisziloxán vázú, 1-10 tömegbe előnyösen H2-t vagy N2-t vagy CO2-t leadó habosítót, és 0-2 tömeg% amin típusú inhibitort tartalmazó szilikon addíciós kaucsukból előállított szilikonhabból áll. (1993.01.06.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti szilikon implantátum, azzal jellemezve, hogy a szilikon burok keménysége Shor-A 15-50 értékű. (1993. 01. 06.)
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti szilikon implantátum, azzal jellemezve, hogy a szilikon burok szakítószilárdsága 8-11 N mm'2, hasadási szilárdsága pedig 30-60 N mm1. (1993. 01.06.)
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti szilikon implantátum, azzal jellemezve, hogy a burok szövetkontaktust biztosító bolyhozott felülettel van kiképezve. (1993.01.06.)
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti szilikon 5 implantátum, azzal jellemezve, hogy a bélésanyagot képező szilikonhabhoz röntgenárnyékot adó BaSO4 célszerűen 0,5-5 tömeg%-os mennyiségben van keverve. (1993. 01. 06)
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti szilikon 10 implantátum, azzal jellemezve, hogy a bélésanyagot képező szilikonhab habosító hajtógázai előnyösen H2-t vagy CO2-ot vagy N2-t leadó hajtóanyagok. (1993. 01. 06.)
    Kiadja az Országos Találmányi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Gyurcsekné Philipp Clarisse osztályvezető
HU9300013A 1993-01-06 1993-01-06 Foamed silicone implantatum HU211783B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9300013A HU211783B (en) 1993-01-06 1993-01-06 Foamed silicone implantatum

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9300013A HU211783B (en) 1993-01-06 1993-01-06 Foamed silicone implantatum

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300013D0 HU9300013D0 (en) 1993-06-28
HUT69593A HUT69593A (en) 1995-09-28
HU211783B true HU211783B (en) 1995-12-28

Family

ID=10982815

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300013A HU211783B (en) 1993-01-06 1993-01-06 Foamed silicone implantatum

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU211783B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT69593A (en) 1995-09-28
HU9300013D0 (en) 1993-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2926860T3 (es) Prótesis implantable
Venugopalan et al. Case Report: Magnetically retained silicone facial prosthesis
AU635974B2 (en) Formulations for sustained release dressings and their use
US9061051B2 (en) Fluid biocompatible polymer composition for in vivo vessel repair
ES2925651T3 (es) Sistema de alineación de dientes
JP5636162B2 (ja) 人工外皮用シリコーンエラストマー組成物
ES2170493T5 (es) Relleno para protesis y procedimiento para su produccion.
US20090299473A1 (en) Lightweight implantable prosthetic device
BR112012017536B1 (pt) "material compósito adequado para implante para o corpo humano, implante protético, e método para fabricar implante
US6113635A (en) Epithesis
Barhate et al. Materials used in maxillofacial prosthesis: a review.
JPH08291017A (ja) 義歯床用軟質裏装材組成物
Gargari et al. Restoration of anterior teeth using an indirect composite technique. Case report
ES2935398T3 (es) Material elastomérico de silicona usable en particular en la realización de impresiones dentales
JP2002522361A (ja) 殺生物剤特性を有し特に印象例えば歯の印象の獲得において用いることのできるシリコーンエラストマーシステム
US3344220A (en) Process of making a hearing aid having a foamed supportive structure formed in situ
JP2008520381A (ja) 可撓性補綴装置
Khindria et al. Maxillofacial prosthetic materials
KR101067483B1 (ko) 2중 미세 기공 구조의 실리콘 스폰지 비드 및 그 제조방법
HU211783B (en) Foamed silicone implantatum
CA2323467A1 (en) Self-forming partial breast prosthesis and a method of making the same
RU2369355C1 (ru) Протез-обтуратор после резекции верхней челюсти
Mortellaro et al. The use of silicon elastomer in maxillofacial rehabilitation as a substitute for or in conjunction with resins
JP5352480B2 (ja) 消臭活性成分を含有するシリコーンゲルを有する物品
KR200433447Y1 (ko) 경량 실리콘 보형물

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee