HU210952B - Process for making a composition containing extract of herbs, and cosmetics containing the composition - Google Patents

Process for making a composition containing extract of herbs, and cosmetics containing the composition Download PDF

Info

Publication number
HU210952B
HU210952B HU9203676A HU9203676A HU210952B HU 210952 B HU210952 B HU 210952B HU 9203676 A HU9203676 A HU 9203676A HU 9203676 A HU9203676 A HU 9203676A HU 210952 B HU210952 B HU 210952B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
parts
weight
composition
extract
leaves
Prior art date
Application number
HU9203676A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT65923A (en
Inventor
Imre Lenart
Balazs Benkoe
Bela Cziglanyi
Dr Ujhelyi Gabriella Szabone
Original Assignee
Lenart
Benkoe
Cziglanyi
Szabone Dr Ujhelyi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lenart, Benkoe, Cziglanyi, Szabone Dr Ujhelyi filed Critical Lenart
Priority to HU9203676A priority Critical patent/HU210952B/hu
Priority to HU367692A priority patent/HU9203676D0/hu
Publication of HUT65923A publication Critical patent/HUT65923A/hu
Publication of HU210952B publication Critical patent/HU210952B/hu

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

A találmány szerinti eljárás során 10-45 tömegrész fekete bodzavirág, 10-25 tömegrész csipkebogyó, 1025 tömegrész citromfűlevél, adott esetben 10-25 tömegrész narancshéj és 11-25 tömegrész cickafarkszár és -levél, továbbá 10-25 tömegrész csalánszár és -levél és 10-25 tömegrész vadgesztenyemag és/vagy -levél elegynek - vagy a csalánszár és -levél és a vadgesztenyemag és/vagy -levél helyett -10-25 tömegrész feketeribizli levél, 10-25 tömegrész somkóró levele és szára és 5-15 tömegrész csikófarkszár és -levél légszáraz, megőrölt drogjának elegyéhez annak egységnyi tömegére számítva hozzáadnak 0,5-6 tömegrész ismert konzerválószert tartalmazó 2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4-metanolt, 3-6 tömegrész 70-100 °C-os desztillált vizet, 3-4,5 tömegrész 50-80 °C-os glicerint, az elegyet erőteljesen keverik, majd szobahőmérsékleten, zárt edényben állni hagyják, ekkor hozzáadnak 3-5 tömegrész 96 térfogat%-os etil-alkoholt, az elegyet erőteljesen keverik, majd szobahőmérsékleten állni hagyják, ezután a kivonatot az oldhatatlan részektől elkülönítik. CQ HU 210 952 A leírás terjedelme: 6 oldal

Description

A találmány tárgya bőrápoló kozmetikai készítményekben, előnyösen krémekben, pakolásokban hatóanyagként alkalmazható gyógynövény-kivonat és előállítási eljárása.
A találmány oltalmi köre kiterjed a gyógynövénykivonatokat tartalmazó bőrápoló készítményekre is.
A gyógynövények és ezek kivonatának felhasználása már igen régi időkben is ismert volt.
Noha a gyógynövényeket, különösen a gyógynövény drogok kivonatait főként gyógyításra alkalmazták, ám önmagukban vagy szerves és szervetlen eredetű anyagokkal elegyítve a kozmetikai felhasználásuk sem volt ismeretlen. Sőt, az utóbbi időben a HU 195 915- és a HU 195 419-es lajstromszámú magyar szabadalmi leírások szerint még a mezőgazdasági haszonnövényeknek a konzerviparban hulladékként felgyülemlő maradványait is felhasználták, bár egyre nehezebben értékesíthetők azok a készítmények, amelyeket nem biológiailag tisztán, vagyis vegyszermentesen előállított nyersanyagokból állítanak elő, mivel sem az élelmiszerekben, még kevésbé a kozmetikumokban nem kívánatosak a műtrágyákkal, a gombaölő és növényvédő szerekkel esetlegesen szennyezett anyagok.
A gyógynövény drogok vegyszerektől mentesek, mivel sem a termelésük, sem a begyűjtésük során nem alkalmaznak sem műtrágyákat, sem gombaölő, sem növényvédő szereket.
Drognak nevezik a gyógynövénynek azt a részét, amelyet gyógy-, illetve egyéb hatóanyag tartalma miatt gyógyászati vagy kozmetikai célra használnak fel.
A begyűjtött, válogatott, aprított gyógynövényeket vagy növényrészeket szobahőmérsékleten, de legfeljebb 60-70 °C hőmérsékleten szárítják.
A légszáraznak tartott gyógynövények még 10 tömeg% körüli nedvességet tartalmaznak.
A drogokból történő kivonatkészítés, illóolaj előállítás történhet oldószeres kivonatolással, desztillálással, sajtolással és enzimes bontással (Verzárné dr. Petri Gizella: Farmakognózia című könyve).
A drogokból kozmetikai célra általában vizes, alkoholos vagy olajos kivonatokat készítenek. Számos szabadalmi leírás foglalkozik kozmetikai készítményekben használható növény-kivonatok előállításával, illetve ezek tartósításával.
Az FR 1 539 878 számú francia szabadalmi leírás és a DE 1 961 064 számú német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságra hozatali irat növény gyökeréből, illetve leveléből vízzel történő kivonatolást ismertet. A leírások szerint a vizes kivonatot ezután hőkezelik, majd ultraibolya fénnyel besugározzák, illetve enzimes kezelésnek vetik alá, s ezután az adott esetben bepárolt oldatot kozmetikai készítményekben alkalmazzák.
A JP 7 368 724 számú japán közzétételi irat kozmetikai készítményekben olyan kamillavirág extrakt alkalmazását említi, amelyet előzőleg bórsav és nátriumborát eleggyel tartósítottak.
Az FR 2 073 240 számú francia közzétételi iratban ránctalanító krémek hatóanyagaként ginseng gyökér és ananászvirág vizes kivonatát ajánlják.
Az FR 1 484 662 számú francia szabadalmi leírás szerint pedig Jupiter, Hedera helix, Tilia és Hypericum alkoholos kivonatának és Lamináris extraktnak elegyét alkalmazzák arcápoló maszkokban.
A DE 3 100 064 számú német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságra hozatali iratban növények, növényrészek, így vadgesztenye, eukaliptusz, amika szerves oldószeres extraktjának alkalmazását ajánlják krémekben és samponokban.
A HU 195 915 számú magyar szabadalmi leírás kukoricanövény kivonatával előállított bőrregeneráló krém előállítását írja le.
A HU 195 419 számú magyar szabadalmi leírás szerint a napraforgónövény szárának a kivonatát lehet bőr- és izomregeneráló készítmény hatóanyagaként felhasználni.
A DE 3 141 746 számú német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságra hozatali irat szerint kamillavirág extraktot kalcium-szulfát félhidráttal és adstringens hatású növényi eredetű nyák anyagokkal elegyítve állítanak elő kozmetikai készítményeket.
A találmány célja, hogy olyan készítményt biztosítson, amely a bőrt nyugtatja, simává, ránctalanná teszi, fokozza az izomtónust, és még emellett baktériumölő, hámosító hatású is.
Célja még a találmánynak, hogy a phlebitis okozta kellemetlen tüneteket enyhítse.
További célja még a találmánynak, hogy a készítmény előállítására is eljárást biztosítson.
Then Mária: Biokozmetikumok gyógynövényei (TIT 1989) ismerteti, hogy bodza virágot és csipkebogyót külsőleg nyugtató borogatások készítésére, a citromfűlevél alkoholos kivonatát öregedő bőrök kezelésére, a cickafarkot krémekben, a csalán kivonatot öregedő sejtek regenerálására, a feketeribizli levelet különféle kozmetikumokban alkalmazzák. Babulka-Kósa: Képes gyógynövénykalauz (Propszerv Kft., 1991) szerint a vadgesztenye valamennyi részét külső használatra javasolják. Isépy-Gyurkó: Gyógynövények (Búvár, Móra; 1979) leírja, hogy somkóróból készített kenőcs külsőleg alkalmazható.
A felsorolt anyagok együttes alkalmazása nem ismert, de külön-külön is csak korlátozva alkalmazhatóak, mivel érzékenyebb bőrűek esetében kellemetlen allergiás mellékreakciókat válthatnak ki.
Azt tapasztaltuk, hogy ha fekete bodzavirág, csipkebogyó, citromfűlevél, adott esetben narancshéj, cickafarkszár és -levél, valamint csalánszár és -levél, és vadgesztenyemag drogokat összekeverünk, majd kivonatolunk, olyan kivonat kompozíciót nyerünk, amely nagyon érzékeny, allergiára hajlamos bőrtípus kezelésére alkalmas
Az olyan érzékeny bőrtípusok kezeléséhez, amelyek a (felszíni vízhiány miatt) gyulladásra is hajlamosak, igen gondos kezelés szükséges. Az ilyen bőrtípusokat ugyanis általában nem csak a víz-, hanem a zsírhiány is jellemzi, és emiatt a bőr hamar ráncosodik, petyhüdt lesz. Az ilyen bőr esetében még duzzadó, viszkető érzés is kialakul. Az ilyen bőrtípusok a forgalomban lévő kozmetikumokra rosszul vagy éppen allergiás tünetekkel reagálnak.
HU 210 952 Β
Az ilyen bőrökre alkalmazható kiváló eredménnyel a találmány szerinti, az előbbiekben megadott összetételű kivonat kompozíció.
A találmány szerint előállított kivonat kompozíció tartós használata a fent leírt panaszokat megszünteti, nem idéz elő allergiát, sőt allergia ellenes hatású.
Azt tapasztaltuk továbbá, hogy ha a fent ismertetett kompozícióhoz csalánszár és -levél, és vadgesztenyemag és -levél, drog helyett feketeribizlil-evél, somkórószár és -levél és csikófarkszár és -levél drogokból alkotott drogelegyet keverünk és ezt a keveréket kivonatoljuk, akkor olyan kivonat kompozíciót kapunk, amely nem csak vízhiány következtében erősen sérülékeny hámrétegű, hanem szeborrea sicca típusú, továbbá felszíni és mélyrétegi vízhiánnyal is jellemzett bőr, valamint különösen összehúzó és fertőtlenítő hatású fémsókkal, főként alumínium-sókkal kombinálva egyes érbetegségek, gyűjtőértágulatok okozta gyulladásos tünetek kezelésére is alkalmas.
A találmány szerint előállított kivonat kompozíció pótolja a hám- és szaruréteg vízhiányát, fokozza a bőr anyagcseréjét, továbbá hámosító hatású.
A drog keverékből a hatóanyagok találmány szerinti kivonatát nem hagyományos, hanem egyrészt egy többlépcsős eljárással, másrészt egy olyan oldószereleggyel állítjuk elő, amely lehetővé teszi, hogy nagy hatóanyagtartalmú, hosszú ideig eltartható kivonat kompozíciót kapjunk.
A találmány szerint úgy járunk el, hogy a légszáraz, őrölt drogkeverékhez először ismert konzerválószert tartalmazó 2,2-dimetil-l,3-dioxalan-4-metanolt keverünk. Az elegyet zárt edényben állni hagyjuk. Az így előduzzasztott elegyhez először forrásban lévő desztillált vizet, majd glicerint keverünk. Az elegyet zárt edényben állni hagyjuk, s csak ezután keverünk hozzá 96 térfogat%-os etil-alkoholt, majd a további áztatás után különítjük el a kivonatot a nem oldható drog maradékától.
A találmány szerinti eljárásban a kivonatolást három lépcsőben végezzük a négy különböző oldószer egymás melletti, illetve egymás utáni alkalmazásával.
Az így előállított kivonatot konzerválószerrel vagy besugárzással nem utólag konzerváljuk, hanem a drogot már konzerválószert tartalmazó duzzasztószerrel duzzasztjuk.
A találmány szerinti hatékony kivonatolási eljárással tartósan tárolható kivonat kompozíció állítható elő. A kozmetikai készítmények, előnyösen krémek, pakolások, arcvizek hatóanyagaként tartalmazzák 0,550 tömeg% mennyiségben a találmány szerint előállított gyógynövény-kivonat kompozíciót, ismert adalékanyagok mellett.
A találmány tárgya gyógynövény-kivonat kompozíció előállítási eljárása, amelyre az jellemző, hogy 1045 tömegrész fekete bodzavirág, 10-25 tömegrész csipkebogyó, 10-25 tömegrész citromfűlevél adott esetben 10-25 tömegrész narancshéj és 10-25 tömegrész cickafarkszár és -levél, továbbá 10-25 tömegrész csalánszár és -levél és 10-25 tömegrész vadgesztenyemag és/vagy -levél elegynek - vagy a csalánszár és -levél és a vadgesztenyemag és/vagy -levél helyett 10-25 tömegrész feketeribizli-levél, 10-25 tömegrész somkóró levele és szára és 5-15 tömegrész csiköfarkszár és -levél légszáraz, Ph. Hg. VII. szerinti V. szitafinomságú megőrölt drogjának elegyéhez annak egységnyi tömegére számítva hozzáadunk 0,5-5 tömegrész ismert konzerválószert tartalmazó 2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4-metanolt, 3-6 tömegrész forrásban lévő vizet, 3-4,5 tömegrész 70 °C-os glicerint, az elegyet erőteljesen keverjük, majd 24 óráig szobahőmérsékleten, zárt edényben állni hagyjuk, ekkor hozzáadunk 3-5 tömegrész 96 térfogat%-os etil-alkoholt, az elegyet erőteljesen keverjük, majd szobahőmérsékleten 72 óráig zárt edényben állni hagyjuk, ezután a kivonatot az oldhatatlan részektől szűréssel elkülönítjük.
Konzerválószerként előnyösen a Nipabutyl márkanevű szert alkalmazzuk, amely 4-hidroxi-benzoesavbutil-észtert tartalmaz. Használhatunk azonban Phenonipet is, amely 4-hidroxi-benzoesav-etilénglikol-monofeniléter-észter.
A kivonatolást megelőző előduzzasztáshoz 0,050,4 tömeg% mennyiségű konzerválószert tartalmazó 2,2-dimetil-1,3-dioxalán-4-metanolt alkalmazunk.
A találmány szerinti bőrápoló kozmetikai készítményeket, előnyösen krémeket, pakolásokat, arcvizeket az jellemzi, hogy hatóanyagként az előbbiek szerint előállított gyógynövény-kivonat kompozícióból előnyösen 2-20 tömeg%-ot tartalmaznak, 80-95 tömeg% mennyiségű ismert adalékanyag mellett.
Legelőnyösebben olyan kivonatot alkalmazunk a kozmetikai készítményekben, amelyet 30 tömegrész fekete bodzavirág, 15 tömegrész csipkebogyó, 15 tömegrész citromfűlevél, 15 tömegrész narancshéj, 15 tömegrész cickafarkszár és -levél, 12 tömegrész csalánszár és -levél, valamint 12 tömegrész vadgesztenyemag és -levél elegyéből állítottunk elő.
A találmány szerinti készítményeket és eljárást az alábbi példákkal mutatjuk be:
1. példa
Gyógynövény-kivonat kompozíció előállítása
Olyan Ph. Hg. VII. szerinti V szitafinomságúra őrölt keveréket állítunk össze, amely 30 tömegrész fekete bodzavirágot, 15 tömegrész csipkebogyót, 15 tömegrész citromfűlevelet, 15 tömegrész narancshéjat, 15 tömegrész cickafarkszárat és -levelet, 12 tömegrész vadgesztenyemagot és -levelet tartalmaz. A megfelelően homogenizált drog elegy 1 tömegrész mennyiséghez keverővei ellátott, légmentesen zárható edénybe szobahőmérsékleten hozzáadunk 0,1 tömeg% mennyiségű Nipabutyl konzerválószert (gyártja: Henkel és Cie GmbH DüsseldorfHolthausen) tartalmazó 3 tömegrész Solketalt (2,2-dimetil-l,3-dioxalán-4-metanol; gyártja: Amoco Chemicals Corp. Chicago-New York), és az elegyet néhány óráig állni hagyjuk. Két órai állás után 4,5 tömegrész forrásban lévő desztillált vizet és 3,5 tömegrész 70 °C hőmérsékletű glicerint adunk hozzá, az elegyet 5 percig kevertetjük, majd 24 óráig szobahőmérsékleten zárt edényben állni hagyjuk, azután hozzáadunk 4 tömegrész 96 térfogat%os etil-alkoholt, az elegyet néhány percig erőteljesen kevertetjük. A kevertetést követően az elegyet 72 óráig zárt
HU 210 952 Β edényben állni hagyjuk, ezután a kivonatot az oldhatatlan részektől présszűréssel elkülönítjük, majd a szűrlettel azonos térfogatú vízzel 2 részletben az elegyet kimossuk.
A kivonat jól tárolható számottevő zavarosodás vagy kiválás keletkezése nélkül. Szárazanyag-tartalom: 15 g/1.
2. példa
Gyógynövény-kivonat kompozíció előállítására
Összekeverünk 15 tömegrész fekete bodzavirágot, 10 tömegrész csipkebogyótermést, 10 tömegrész citromfűlevelet, 20 tömegrész feketeribizlile-velet, 20 tömegrész csikófarkszárat és -levelet. Az így nyert Ph. Hg. VII. szerinti V. szitafinomságúra megőrölt légszáraz drog keverékből 1 tömegrészt zárható, keverővei ellátott edénybe töltünk. A továbbiakban mindenben az 1. példa szerinti módon járunk el. Szárazanyag-tartalom: 20 g/1.
3. példa
Az összehasonlító kísérletben alkalmazott gyógynövény-kivonat előállítása
Olyan drog keveréket állítunk elő, amely 40 tömegrész citromfűlevelet, 10 tömegrész narancshéjat, 30 tömegrész feketeribizlile-velet és 25 tömegrész bodzavirág elegyét tartalmazza. Az így nyert drog keverék 1 tömegrészét az 1. példában leírtak szerint kivonatoljuk. Szárazanyag-tartalom: 12 g/1.
4. példa
Vízhiányos bőrre alkalmazható krém előállítása
Egy szokásos összetételű, pl. Ph. Hg. VII. szerinti krémalapba belekeverünk az 1. példa szerint előállított kivonat kompozícióból 5 tömegszázaléknyi mennyiséget. A krémet a tisztított bőrfelületre visszük fel naponta egy vagy két alkalommal. A gyulladást rövid időn belül (annak mértékétől függően) 1-2 nap, illetve 1-2 hét alatt mérsékli. Egy hónapos használat után a gyulladt, vízhiányos bőr sima, rugalmas, ráncmentes lesz. A bőr gyulladásos foltjai eltűnnek.
5. Összehasonlító példa
Mindenben a 4. példa szerint járunk el, de az 1. példa szerinti kivonat kompozíció helyett a 3. példa szerinti kivonat kompozíciót keverjük 5 tömeg%-nyi mennyiségben a krémalapba.
Egy hónapos használat után a gyulladásfoltok részben eltűnnek a bőrfelületről, de a bőr nem lesz olyan rugalmas és feszes, mint a 4. példa szerinti kísérlet esetében.
6. példa
Vízhiányos bőrre alkalmazható pakolás előállítása
A vízhiányos bőrre felvihető ismert összetételű kozmetikai pakolás alapmasszába* belekeverünk 15 tömeg% mennyiségű, az 1. példa szerint előállított kivonatot. Az így nyert pakolás kétnaponként 2 óráig tartó használata után a gyulladt, vízhiányos bőr kisimul, feszes lesz, a gyulladásos foltok eltűnnek.
* Az alapmassza összetétele: 801% víz, 101% szorbit, 11% lanolin, 81% bentonit és 1 t% zselatin.
7. példa
Borotválkozás utáni arcápoló (aftershave) készítése g kálium-alumínium-szulfátot feloldunk 600 g 90 °C-os desztillált vízben. Az oldatot lehűtjük, majd keverés közben hozzáadunk 100 g 96 térfogat%-os etanolt, 100 g 1. példa szerinti kivonatot, 30 g 1,2-propilénglikolt és 10 g illatanyagot, majd az oldatot desztillált vízzel 1 literre hígítjuk.
A készítmény használata után az arcbőrön tapasztalható, a borotválkozás miatti mikrosérülések okozta bőrhúzódások megszűnnek, az égető érzés jelentősen csökken.
8. példa
Borotválkozás utáni arcápoló (aftershave) készítése g alumínium-szulfátot és 20 g bórsavat feloldunk 330 g forrásban levő desztillált vízben, lehűtjük szobahőmérsékletre, majd folyamatos keverés közben hozzáadunk 100 g 2. példa szerinti kivonatot. Az oldatot lehűtjük, majd keverés közben 450 g 96 térfogat%os etanolt, majd 5 g izopropil-mirisztátot, 5 g illatanyagot és 40 g TWEEN 20-szal szolubilizált fázisát adjuk hozzá, és az egészet desztillált vízzel 1 literre hígítjuk. A készítmény használatával a borotválkozás utáni jellemző égető érzés teljesen megszűnik.
9. példa
Borotválkozás utáni arcápoló (aftershave) készítése
0,05 rutint és 15 g kálium-alumínium-szulfátot feloldunk 330 g 90 °C-os desztillált vízben, szobahőmérsékletre hűtjük, és folyamatos keverés közben hozzácsurgatunk 50 g 1. példa szerinti kivonatot, majd keverés közben hozzácsurgatunk 30 g glicerint, 50 g 1,2propilénglikolt, 400 g 96 térfogat%-os etanolban oldott 5 g Myritol 318-at és 30 g TWEEN 20-at. (Polietilénglikol-szorbitán-éter. Viszkozitása: 40 °C-on 230300 mPa.S. Gyártja: Atlas Chemie GmbH., Essen, BRG) (Capril-caprinsav-tri-glicerid, n^= 1,4500; gyártja: Henkel, Düsseldorf, NSZK), 100 g Burow-oldatot (a Pharmacentika Hungarica VII. kiadása szerint) és 5 g illatanyagot. Végül a kompozíciót desztillált vízzel 1 literesre töltjük fel.
A készítmény használatával megszűnnek a borotválkozást olykor követő, a tapintásra érzékennyé vált arcbőr enyhe gyulladásos tünetei.
10. példa
Vízhiányos bőrre alkalmazható arctej készítése
Összeolvasztunk 20 g paraffinolajat, 10 g fehér vazelint, közben 180 ml desztillált vízben melegítéssel oldunk 15 g bórsavat, 20 g szorbitot és 17 g TWEEN 60-at (polioxietilén-szorbitán-monosztearát; viszkozitása 50 °C-on: 75-175 cP; gyártja: Atlas Chemie GmbH., Essen, BRG), 30 g kálium-alumínium-szulfátot, majd kb. 60 °C hőmérsékleten hozzáadunk 320 g 1. példa szerinti kivonatot és 20 g 1,2-propilénglikolt, és 5 g 96 térfogat%-os etil-alkoholt.
A zsíros fázist az azonos hőmérsékletű, kb. 504
HU 210 952 Β °C 200 ml, emulgenst tartalmazó vizes fázishoz öntjük, folyamatos keverés mellett.
Az emulzió kialakulása után hozzáadjuk a növényi kivonatot tartalmazó timsós fázist, a kevertetést az elegy kihűléséig folytatva.
Az így előállított arctejet naponta kétszer visszük fel a vízhiányos bőrfelületre. Az ilymódon megtisztított bőrbe ujjheggyel bemasszírozzuk a 4. példa szerinti krémet.
A bőr kéthetes rendszeres használat után sima, rugalmas, ránctalan lesz.
11. példa
Vízhiányos bőrre alkalmazható arctej készítése
Mindenben a 10. példával azonos módon járunk el, de az emulgens fázist:
g Cremophor A6 (etoxilezett zsíralkohol; etoxilezési fok: 6; HLB-érték: 10-12; gyártó: BASF, BRD);
g Cromophor A25 (etoxilezett zsíralkohol; etoxilezési fok: 25; HLB-érték: 15-17; gyártó: BASF, BRD);
az olajos fázis:
g cetylsterarilalkohol;
g földimogyoró olaj; a vizes fázis:
5,0 g kálium-szulfát;
0,2 g rutin;
100 g 2. példa szerinti kivonat;
900 g víz.
A találmány szerinti készítménnyel történő arctisztítás után a bőr természetes savköpenye nem sérül, összehúzódnak a pólusok.
72. példa
Izzadásgátló tusjurdő
Mindenben a 10. példáéval azonos módon járunk el, de az olajos fázis összetétele:
300 g Texapon ASV (zsíralkoholszulfát; viszkozitása 20 °C-on: 2000-2500 cP; gyártó: Henkel GmbH. Düsseldorf);
g lanolin;
g illatanyag; a vizes fázis összetétele:
g kálium-alumínium-szulfát;
g nátrium-klorid;
100 g 1. példa szerinti kivonat;
900 g víz.
A találmány szerinti készítmény nem irritáló hatású, ugyanakkor jó pórusösszehúzó, hatása tartós.
13. példa
Izzadásgátló tusjurdő (Összehasonlító kiviteli példa)
Mindenben a 12. példa szerinti módon járunk el, de a 100 g 1. példa szerinti kivonat helyett a 3. összehasonlító kiviteli példa szerinti gyógynövény-kivonatot alkalmazzuk.
A készítmény pórusösszehúzó hatású, de hatása nem tartós, és a bőrfelületet kissé irritálja.
14. példa
Visszérgyulladásos, rosaceás területeken előnyösen használható, pórusösszehúzó hatású testápoló készítmény
Mindenben a 10. példa szerinti módon járunk el, de az olajos fázis összetétele:
g cetylstearilalkohol;
g TWEEN 60 (lásd a 10. példát);
g MYRITOL 318 (lásd a 9. példát); a vizes fázis összetétele:
g 1,2-propilénglikol;
g glicerin;
g kálium-alumínium-szulfát;
0,3 g rutin;
g illatanyag;
g 1. példa szerinti kivonat;
900 g desztillált víz.
A találmány szerinti készítmény használatával érzékelhetően csökkenthető az arany eres csomók és az alsó végtagok adott esetben a gyulladásban lévő gyűjtőértágulatok okozta fájdalom, az ödémák okozta tompa nyomás vagy feszítő érzés.
75. példa
Visszérgyulladásos, rosaceás területeken előnyösen használható testápoló készítmény Mindenben a 10. példa szerinti módon járunk el, de az olajos fázis összetétele:
g lanolin;
g stearinsav;
g Emulgade 1000 Ni (magasabb zsíralkoholok; gyártó: Henkel, Düsseldorf, BRD);
g trietanolamin;
g búzacsíra-olaj; a vizes fázis összetétele:
lOgszorbit;
0,2 g csersav;
5,0 g alumínium-szulfát;
5,0 g illatanyag;
100 g 2. példa szerinti kivonat;
900 g desztillált víz.
A találmány szerinti készítményt naponta két alkalommal visszük fel az eritémás-teleangiektáziás arcbőrre. A megtisztított bőrbe ujjheggyel masszírozzuk be a készítményt.
A bőr tünetei kéthetes rendszeres használat után csökkennek és a rosacea erythematosa állapot ritkábban jelentkezik.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás bőrápoló kozmetikai készítmények hatóanyagaként alkalmazható gyógynövény-kivonat előállítására, azzal jellemezve, hogy 10-45 tömegrész fekete bodza virág, 10-25 tömegrész csipkebogyó, 10-25 tömegrész citromfűlevél és adott esetben 10-25 tömegrész narancshéj és 11-25 tömegrész cickafarkszár és -levél, továbbá 10-25 tömegrész csalánszár és -levél és 10-25 tömegrész vadgesztenyemag és/vagy -levél
    HU 210 952 Β elegynek - vagy a csalánszár és -levél és a vadgesztenyemag és/vagy -levél helyett - 10-25 tömegrész feketeribizli-levél, 10-25 tömegrész somkóró levele és szára és 5-15 tömegrész csikófarkszár és -levél légszáraz, megőrölt drogjának elegy éhez annak egységnyi tömegére számítva hozzáadunk 0,5-5 tömegrész ismert konzerválószert tartalmazó 2,2-dimetil-l,3-dioxolán-4metanolt, 3-6 tömegrész 70-100 °C-os desztillált vizet, 3—4,5 tömegrész 50-80 °C-os glicerint, az elegyet erőteljesen keverjük, majd szobahőmérsékleten, zárt edényben állni hagyjuk, ekkor hozzáadunk 3-5 tömegrész 96 térfogat%-os etil-alkoholt, az elegyet erőteljesen keverjük, majd szobahőmérsékleten állni hagyjuk, ezután a kivonatot az oldhatatlan részektől elkülönítjük, amely kivonat szárazanyag-tartalma 8-25 g/1.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy konzerválószerként 4-hidroxi-benzoesav-etilénglikol-monofenil-észtert alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 10-45 tömegrész fekete bodzavirág, 10-25 tömegrész csipkebogyó, 10-25 tömegrész citromfulevél, 10-25 tömegrész feketeribizli-levél és 5-15 tömegrész csikófarkszár és -levél elegyét kivonatoljuk.
  4. 4. Bőrápoló kozmetikai készítmények, előnyösen hidratáló krémek, bőrnyugtató krémek, fényvédő krémek, bőrtápláló masszák, testápoló emulziók, peeling krémek, tonikok, tusfürdők, arcvizek, pakolások, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,5-50 tömeg%
    1. igénypont szerinti eljárással előállított 8-25 g/1 szárazanyag-tartalmú kivonat kompozíciót és 99,550 tömeg% ismert kozmetikai adalékanyago(ka)t tartalmaz.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerint előállított kivonat kompozícióból 5 tömeg% mennyiséget tartalmaz.
  6. 6. A 4. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerint előállított kompozícióból 15 tömeg% mennyiséget tartalmaz.
HU9203676A 1992-11-24 1992-11-24 Process for making a composition containing extract of herbs, and cosmetics containing the composition HU210952B (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9203676A HU210952B (en) 1992-11-24 1992-11-24 Process for making a composition containing extract of herbs, and cosmetics containing the composition
HU367692A HU9203676D0 (en) 1992-11-24 1992-11-24 Method for manufacturing composition containing extract of medicinal plants and cosmetical preparatives containing said composition

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9203676A HU210952B (en) 1992-11-24 1992-11-24 Process for making a composition containing extract of herbs, and cosmetics containing the composition

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT65923A HUT65923A (en) 1994-07-28
HU210952B true HU210952B (en) 1995-09-28

Family

ID=10982598

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU367692A HU9203676D0 (en) 1992-11-24 1992-11-24 Method for manufacturing composition containing extract of medicinal plants and cosmetical preparatives containing said composition
HU9203676A HU210952B (en) 1992-11-24 1992-11-24 Process for making a composition containing extract of herbs, and cosmetics containing the composition

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU367692A HU9203676D0 (en) 1992-11-24 1992-11-24 Method for manufacturing composition containing extract of medicinal plants and cosmetical preparatives containing said composition

Country Status (1)

Country Link
HU (2) HU9203676D0 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7758903B2 (en) 2003-09-12 2010-07-20 Access Business Group International Llc Cytokine modulators and related methods of use
WO2005025586A1 (en) 2003-09-12 2005-03-24 Access Business Group International Llc Cytokine modulators and related method of use
US7758902B2 (en) 2003-09-12 2010-07-20 Access Business Group International Llc Cytokine modulators and related methods of use

Also Published As

Publication number Publication date
HU9203676D0 (en) 1993-03-29
HUT65923A (en) 1994-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FR2500746A1 (fr) Nouvelles compositions cosmetiques pour le traitement des cheveux et de la peau contenant sous forme de poudre des particules resultant de la pulverisation d'au moins une substance vegetale et un agent de cohesion
JP2001322943A (ja) ニキビ予防治療剤
JP2000143437A (ja) 保湿性植物抽出物を含有する化粧料組成物
JP4104180B2 (ja) リパーゼ活性促進剤
JPH11263732A (ja) キノコ類抽出物含有皮膚外用剤
CN1568930A (zh) 花椒活性成分应用在日化产品中的方法
KR20180137101A (ko) 마사지용 화장료 조성물
KR20150017087A (ko) 마누카 꿀을 포함하는 비듬 및 두피가려움증 예방 및 개선용 모발 화장료 조성물
KR101555354B1 (ko) 발효식물을 이용한 화장료 조성물과 이의 제조방법 그리고 이를 이용한 헤어샴푸
SK282435B6 (sk) Farmaceutický a kozmetický prostriedok proti akné obsahujúci antimikrobiálnu zmes a jej použitie
EP0306853B1 (de) Kosmetisches Präparat mit germiziden Eigenschaften
EP0345571B1 (de) Pflanzliche Wirkstoffzubereitung zur Verwendung in Kosmetika
JPH11322548A (ja) 発毛抑制剤
KR940001125B1 (ko) 국화추출물을 함유하는 티로시나제 저해제 조성물
KR20090063381A (ko) 피부 주름 개선 및 예방용 화장료 조성물
HU210952B (en) Process for making a composition containing extract of herbs, and cosmetics containing the composition
JPH06305978A (ja) チロシナーゼ阻害剤、美白化粧品および変色防止剤
KR100807842B1 (ko) 냄새 제거용 항균성 조성물
JP3805022B2 (ja) 皮膚外用剤
JPH10175814A (ja) ガルシニア抽出物含有皮膚外用剤及び浴用剤
JP3027427B2 (ja) 化粧料
KR100829717B1 (ko) 지실 추출물을 유효성분으로 함유하는 수렴 화장료 조성물
DE69105474T2 (de) Kosmetische Zusammensetzung auf der Basis von Pflanzenextrakten.
JP3504590B2 (ja) 皮膚外用剤
JP2000053538A (ja) 発毛抑制剤

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee