HU210454B - Eljárás nyomottvizes nukleáris reaktor primer hűtőközegének kezelesere - Google Patents

Eljárás nyomottvizes nukleáris reaktor primer hűtőközegének kezelesere Download PDF

Info

Publication number
HU210454B
HU210454B HU9202574A HU9202574A HU210454B HU 210454 B HU210454 B HU 210454B HU 9202574 A HU9202574 A HU 9202574A HU 9202574 A HU9202574 A HU 9202574A HU 210454 B HU210454 B HU 210454B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reactor
refrigerant
hydrazine hydrate
primary
water
Prior art date
Application number
HU9202574A
Other languages
English (en)
Inventor
Dmitrii Vladimirovic Pashevich
Vladimir Ivanovich Pashevich
Original Assignee
Promotech Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Promotech Corp filed Critical Promotech Corp
Priority to HU9202574A priority Critical patent/HU210454B/hu
Publication of HU210454B publication Critical patent/HU210454B/hu

Links

Classifications

    • Y02E30/32
    • Y02E30/39

Landscapes

  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)

Abstract

Eljárás nyomottvizes atomreaktor primer hűtőközegének (A) kezelésére, melynél a reaktor teljesítményét a Primer hűtőközeg HjBOj-tartalma szabályozza, oly módon az energia-termeléséig felgyorsított atomreaktor primer hűtőközegébe hidrazin-hidrátot (Ν2Η4·Η2Ο) adagolnak folyamatosan olyan mennyiségben, hogy a reaktorból kivett próbában 5xl0^-5xl0"2 g hidrazin-hidrát/kg primer hűtőközeg legyen, és a fölöslegben lévő hidrogént önmagában ismert módon legfeljebb 100 nxml/kg primer hűtőközeg tartalomig a primer hűtőközegből eltávolítják.

Description

A találmány tárgya eljárás nyomottvizes atomreaktor primer hűtőközegének kezelésére, melynek során a reaktor teljesítményét a hűtőközeg H3BO3 tartalmával szabályozzák.
Ismeretes, hogy egy atomreaktor hűtőközegében lévő bórsav, melyet a fűtőanyag reaktivitásának kíméletes fokozása céljából alkalmaznak, nagymértékben korróziót okoz. Ezen felül a magfűtőanyag szétesésénél erős neutronáramok, γ-sugárzás és a- illetve β-részecskék keletkeznek, melyek a vizet oxigénre, hidrogénre és oxidgyökök sokaságára bontják, s ezek a berendezés korrózióját tovább erősítik (IAEA Report „Colant technology of water reactors”, Doc. 0846 j, 11. 03.91,27-29.0.).
A korróziós termékek, melyek a neutronáram sugárzási zónájában oldhatatlan oxidok formájában keletkeznek (fűtőelemek), radioaktívvá válnak, a hűtőfolyadék körbeforgása útján továbbítva a reaktor belső falán lerakódnak és ezzel radioaktív szennyeződést képeznek, mely jelentős technikai nehézséget okoz a reaktor kezelésénél, javításánál és megfigyelésénél (IAEA Report „Coolant technology of water reactors”, Doc. 0846 j, 11.03. 91, 54-55. o.).
A bórsav korrozivitásának csökkentése érdekében a hűtőközeghez nyomottvizes reaktorok esetében 12 ppm LiOH-t (IAEA „Coolant technology of water reactors”, Doc. 0846 j, 11. 03. 91, 27-29. o.) vagy ionok, mint Li+ és Na+ jelenlétére figyelemmel 0,050,45 mM/kg KOH-t adagolnak.
A víz radiolízisének csökkentésére nyomottvizes reaktorok esetében hidrogént, víz-víz-reaktoroknál ammóniát adagolnak, melyből hidrogén szabadul fel (IAEA Report „Collant technology of water reactors, Doc. 0846 j, 11.03.91,27.0.).
Ezek az eljárások lehetővé teszik az atomreaktorok üzemeltetését, de a reaktor szennyeződése mégsem csökken jelentős mértékben, ami azt jelenti, hogy a gőzgenerátor egyes részeinek γ-dózis teljesíténye 3 és 30 R/h között van (IAEA Report „Collant technology of water reactors, Doc. 0846 j, 11.02. 91,27-28. o.).
A reaktor az ismert eljárásoknál az 1. ábra alapján működik az alábbiak szerint:
A primer körfolyamat magában foglalja az 1 reaktort, a 2 fő keringtető szivattyút, a 3 ioncserélő-szűrőt a primer hűtőközeg tisztításához, a 4 gőzgenerátort, a szekunder körfolyamat 5 gőzvezetékét, a 6 szivattyút a primer hűtőközeg elvezetéséhez, a 7 betápláló-légtelenítőt, a 8 nagy átmérőjű körfolyam-csővezetékeket, a 9 tápszivattyút, a 10 nyomástartót, a 11 nyomáscsökkentő berendezést a légtelenítőhöz, a 12 fűtőelemeket és az A primer hűtőközeget.
A friss fűtőanyaggal ellátott reaktor primer körfolyamába 12-15 g/1 bórsavoldatot adagolnak. Az A hőtűközeg tisztítására szolgáló 3 ioncserélőszűrőt H3BO3-mal és NH3-mal kevert KOH-val telítik egyensúlyi koncentrációig. Az 1 reaktor beindítása előtt legfeljebb 80 °C hőmérsékletnél az oxigén kémiai megkötésére hidrazinhidrát-oldatot adagolnak az A primer hűtőközeghez olyan koncentrációban, amely a mért O2-tartalomhoz képest háromszoros fölösleget jelent.
Az említett munkafolyamat végrehajtása után a reaktort egy szabályozott minimális teljesítmény elérésére (W = 10-6%) fizikai úton felgyorsítják.
A reaktor-berendezés fizikai paramétereinek szükséges mérése után a reaktor teljesítményét tovább fokozzák, majd energiatermelésig felgyorsítják. Ennél az időpontnál a mért H3BO3-mennyiségnek megfelelő, de legfeljebb 0,45 mmól/kg KOH-t és 510 mg/kg NH3-t - a hűtőközegre vonatkoztatva adagolnak a hűtőközeghez. Az NH3-ból a radiolízis következtében, a hűtőközeghez vonatkoztatva, 3060 nxml/kg H2 szabadul fel. Ezeknél a kémiai paramétereknél történik a víz-víz-reaktorok kommerciális üzemelése. Mivel a víz radiolízise a sugárzás hatására nagy sebességgel megy végbe, és az oxidgyökök nem egyesülnek azonnal a H2 hatására, a víz oxidgyökei a szerkezeti anyag korrózióját idézik elő, amikor is oldhatatlan Co, Mn, Ni, Cr, Fe és egyéb elemeket tartalmazó oxidvegyületek keletkeznek.
A hűtőközeg körbeforgása révén korróziós termékek kerülnek a magfűtőanyag hatásterületébe, melyek a felszabaduló termoelektromos erők hatására a fűtőelemek falazatáról leszakadnak, ahol ezek erőteljes neutronáramnak vannak kitéve és az 58Co, 60CO, 54Mn, 51Cr, 59Fr stb. izotópokká alakulnak át.
Konstans reaktorterhelésnél az aktivált korróziós termékek fokozatosan a hűtővízbe mennek át. Erős terhelésingadozásnál viszont ezek a termékek a fűtőelemek falazatáról jelentősen lemosódnak. Mindkét esetben azonban fémoxidrészecskék áramlanak a hűtőkörfolyamaton keresztül, és izotópcsere vagy egyszerűen a reaktor belső felületeire történő szorpció révén (szorpciós koefficiens K+lxl0-4 sek.'1) a reaktorfalazatra rakódnak és ez szennyeződéshez vezet. A hűtőzeg tisztítására szolgáló berendezések csökkentik a hűtőközegben lévő aktivált termékek mennyiségét K+lxlCT5 sek.-1 koefficienssel oly módon, hogy eltávolítják a hűtőközeg meghatározott részét. Ezen az úton azonban nem lehet elérni a hűtőközeg teljes tisztítását. Végül is a radioaktív izotópok a reaktor belső felületén fokozatosan feldúsulnak és a reaktor elszennyeződik. A szennyeződés csökkentését célzó ismert technikák lehetővé teszik ugyan az atomreaktorok működését, de nem biztosítják a szennyeződés megfelelő mérséklődését, ami azt jelenti, hogy a gőzgenerátor egyes részeinek γ-dózis teljesítménye 3 és 30 R/h között van. A legkisebb γ-sugárdózis víz-víz reaktoroknál azzal érhető el, hogy a primer körfolyamatba KOH-t és NH3-t adagolnak. De ebben az esetben is a γ-sugárdózis még igen nagy (átlag 3-7 R/h), amint ez a Lovisa-ban (Finnország) lévő erőműnél tapasztalható. A „Westinghouse” és „Siemens” (KWV) típusú nyomottvizes reaktorok γ-sugárdózis teljesítmény-tartománya mindenkor 3-40 R/h, illetve 45 R/h (1. (IAEA Report „Coolant technology of water reactors, Doc. 0846 j, 11.03. 91,54-55. o.).
A jelenleg üzemben lévő atomerőműveknél a vízkémiai módszerek vonatkozásában a következő hátrányok mutatkoznak:
- az oxidgyökök nem egyesülnek kielégítő gyorsa2
HU 210 454 A
Sággal H2 hatására, ennek következtében a reaktor szerkezeti anyagának korróziója lép fel;
- a korróziós termékek erősen felhalmozódnak a fűtőelem-falazaton, ezek aktiválódnak és a hűtőkörfolyamatba áramlanak;
- az aktivált korróziós termékek szorpciós koefficiense a lerakodási gyorsaságot tekintve meghaladja a tisztítási koefficienst, ami miatt a tisztító berendezés teljesítményének fokozása ellenére nem kerülhető el a reaktor szennyeződése.
Találmányunk megalkotásához azt a feladatot tűztük ki, hogy csökkentsük a korróziós termékek aktiválódását, valamint a reaktorfalazaton történő lerakódását, és ily módon a reaktor szennyeződését a γ-dózis-teljesítmény megfelelő korlátozása mellet R/h értékre szállítsuk le. Ezt a feladatot - amint az igénypontokból is látható - úgy oldottak meg, hogy a reaktorban keringő primer hűtőközegnek folyamatosan hidrazin-hidrátot adagolunk olyan mennyiségben, hogy a reaktorból vett próba tartalma 5xl0“6-5xl0-2 g hidrazin-hidrát/kg hűtőközeg legyen, mimellett a primer hűtőközegből önmagában ismert módon feleslegben lévő hidrogént távolítjuk el úgy, hogy ennek koncentrációját legfeljebb 100 nxml/kg primer hűtőközeg tartalomig csökkentjük.
Mindmáig nem volt ismert olyan technológia, melynél a hűtőközegbe való folyamatos adagolásra üzemben lévő reaktornál került volna sor, mivel a hidrazin-hidrát 10-20 másodperc alatt nitrogénre és hidrogénre bomlik és ez a koncentráció állandó emelkedésénél 60 nxml/kg hűtőközeg fölött a cirkóniumötvözetből készült fűtőelem-burkolat szétroncsolásához vezet. Nem várt módon azt állapítottuk meg, hogy az üzemben lévő reaktor erős neutronáramai és γ-sugarai hatására egy hidrazin-hidrátból, ammóniából és hidrogénből álló rendszerben új reakciók lépnek fel, éspedig egy sugárzással indukált szintézis jön létre a hidrazin-hidrát, ammónia és a bomlástermékek között. A fordított hidrazin-hidrát-szintézis NH3-ból és H2-ból viszont lassabban megy végbe, mint a hidrazin-hidrát szétbomlása. A reakciót a következő egyenlet mutatja be:
η,γ
ΝΗ4χΗ2Ο ξ—s H+NH40H-► n2+h2 melyben n neutronokat és yy-sugárzást jelentenek.
A reakció egyensúlyának fenntartásához szükséges a hidrazin-hidrát folyamatos beadagolása a hűtőközegbe az említett mennyiségben, valamint a H2-fölösleg eltávolítása.
Az erős redukálószerként ismert hidrazin-hidrát az elektrokémiai potenciál (Eh) jelentős csökkenését idézi elő fém-víz rendszerben. Az ismert eljárásoknál a potenciál-érték legfeljebb -700 mV-t ér el a H2-elektródra vonatkoztatva, mimellett a nem rozsdásodó acél korróziós sebessége kb. 0,5 mg/m2 óránként. VVER-440 típusú víz-víz-reaktornál kb. 7000 üzemórás reaktorüzem-periódus alatt kb. 30-50 kg korróziós termék keletkezik. Az Eh-potenciál további csökkenésére a negatív tartományban nincs lehetőség. Csupán hidrazin-hidrát folyamatos beadagolása teszi lehetővé a pH-érték további süllyedését és ezzel a korróziós sebesség erős csökkenését. A hidrazin-hidrát rendkívül hevesen reagál O2-vel, valamint oxidgyökökkel hidrogén, nitrogén és víz képződése között.
Hidrazin-hidrát radiolízisénél atomos hidrogén, ammónia és nitrogén keletkezik. A gyökök vízzé való újraegyesítése lényegesen gyorsabban megy végbe mint az NH3-radiolízisnél.
A termékek szorpciós-deszorpciós vizsgálata a hidrazin-hidrát beadagolásánál azt mutatta, hogy nem jön létre a korróziós termékek felhalmozódása a fűtőelemfalazaton. A K+ szorpció-koefficiens kb. l,10’50,5xl0-5 sek._1-re süllyed, ami összhangban van a tisztítási koefficienssel. Ez a szennyezett felületek inaktiválásához vezet, valamint ahhoz, hogy a tiszta felületek szennyeződéstől mentesek maradnak.
Ez lehetővé teszi a szennyeződés legfeljebb kb. 1 R/h γ-dózisteljesítményre történő csökkentését, ami jelentősen alatta van a jelenleg üzemelő atomerőművek szennyeződési értékeinek.
A találmány szerinti eljárás mind a már üzemelő, mind a majd üzemelésre kerülő atomerőműveknél alkalmazható.
Az üzemelő atomerőműveknél az eljárást a következők szerint lehet bevezetni:
- először folyamatosan el kell távolítani a hűtőközegből a hidrogént a légtelenítő rendszeren keresztül vagy más módon. A gyakorlatban ez a hűtőközeg 5-15 t/h volumennél történő gázmentesítésének felel meg;
- a hűtőközeg egyéb paramétereinek változtatása nélkül kerül sor az NH3 beadagolására;
- az NH3 helyett a kiegészítő vízhez folyamatosan hidrazin-hidrátot kell adni olyan mennyiségben, hogy a reaktorból kivett próbában óxlCH-óxlCT2 g/kg hűtőközeg legyen az adalék-tartalom;
- a hidrazin-hidrát folyamatos adagolása és ennek NH3-ból való radiolitikus szintézise folytán, mely ebben az esetben a kiindulási fázisban fölöslegben van, az alábbi egyensúly áll be a hidrazin-hidrát rendszerben:
m, γ
-► ammónia -► hidrogén -» nitrogén
A rendszer egyensúlyi állapotánál a potenciál Ehértéke erősen eltolódik a negatív tartományba, melynek hatására a reaktor szennyeződésének kedvező csökkenése következik be.
Találmányunkat az alábbi példákkal közelebbről szemléltetjük:
1. példa
Egy reaktor kiegészítő vizéhez a reaktor energiatermeléséig történik felgyorsulása után hidrazin-hidrátot adagoltunk olyan mennyiségben, hogy a reaktorból vett próbában 2xlO“5-4xlO“5 g hidrazin-hidrát/kg hű3
HU 210 454 A tőközeg legyen. A hidrazin-hidrát radiolízisénél keletkező hidrogént folyamatosan eltávolítottuk oly módon, hogy a hűtőközeget légtelenítő rendszerben gázmentesítettük 6 t/h áthaladási teljesítmény mellett. E mellett a KOH-tömeget 0,45-0,05 mM/kg hűtőközeg tartományban tartottuk, a H3B03-koncentrációnak megfelelően. Hosszabb próbák után a gőzgenerátor hideg és meleg tárolójának tengelyén mért γ-dózisteljesítmény nem lépte túl az 1 R/h-t, éspedig 0,3-1,0 R/h tartományban volt.
2. példa
Egy 5 éve már NH3-mal, káliummal és borral működő reaktor kiegészítő vizéhez az NH3 adagolásának beállítása után, továbbá a H2-fölösleg folyamatos elvezetésénél az 1. példánk megfelelő tömegű hidrazin-hidrátot adagoltunk. A próbák lefolytatása után a γ-dózisteljesítmény, melyet a gőzgenerátor tárolótengelyein mértünk, 7 R/h-ról 1,25 R/h-ra süllyedt.
A H3BO3-reaktoroknál a hidrazin-hidrát folyamatos beadagolására a hűtőközeg KOH-val illetve LiOH-val történt korrekciója mellett kerülhet sor.

Claims (4)

1. Eljárás nyomottvizes atomreaktor primer hűtőközegének kezelésére, melynél a reaktor teljesítményét a primer hűtőközeg H3BO3-tartalma szabályozza, azzal jellemezve, hogy az energia-termelésig felgyorsított atomreaktor primer hűtőközegéhez hidrazin-hidrátot (N2H4H2O) adagolunk folyamatosan olyan mennyiségben, hogy a reaktorból kivett próbában 5xlO^-5xlO~2 g hidrazin-hidrát/kg primer hűtőközeg legyen, és a fölöslegben lévő hidrogént önmagában ismert módon legfeljebb 100 nxml/kg primer hűtőközeg tartalomig a primer hűtőközegből eltávolítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a hidrazin-hidrátot olyan mennyiségben adagoljuk, hogy a reaktorból kivett próbában 2xl0'5-lxl0‘4 g hidrazin-hidrát/kg primer hűtőközeg legyen.
3. Az 1-2. igénypontok valamelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a hidrogénfölösleget légtelenítéssel távolitjuk el.
4. Az 1-3. igénypontok valamelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a primer hűtőközegből a hidrogént 50-60 nxml/kg primer hűtőközeg tartalomig távolitjuk el.
Int.CI.6: C23FI 1/00 /f.óbrct
HU9202574A 1992-08-07 1992-08-07 Eljárás nyomottvizes nukleáris reaktor primer hűtőközegének kezelesere HU210454B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9202574A HU210454B (hu) 1992-08-07 1992-08-07 Eljárás nyomottvizes nukleáris reaktor primer hűtőközegének kezelesere

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9202574A HU210454B (hu) 1992-08-07 1992-08-07 Eljárás nyomottvizes nukleáris reaktor primer hűtőközegének kezelesere

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU210454B true HU210454B (hu) 1995-07-28

Family

ID=10982233

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9202574A HU210454B (hu) 1992-08-07 1992-08-07 Eljárás nyomottvizes nukleáris reaktor primer hűtőközegének kezelesere

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU210454B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1254113A (en) Method for the chemical decontamination of metallic parts of reactor installations
US4820473A (en) Method of reducing radioactivity in nuclear plant
US4121984A (en) Production of hydrogen by radiolysis
JPS63172999A (ja) 水冷形原子炉における放射性物質の沈着の抑制方法
KR830002521B1 (ko) 방사성장치에 적합한 오염제거제 조성물
US4383969A (en) Method for removing radioactive carbon produced in nuclear power plants
HU210454B (hu) Eljárás nyomottvizes nukleáris reaktor primer hűtőközegének kezelesere
US5307391A (en) Method for treatment of primary coolant medium of a pressurized water nuclear reactor
US3993541A (en) Removal of tritium from gas-cooled nuclear reactors
Jenks et al. WATER CHEMISTRY IN PRESSURIZED AND BOILING WATER POWER REACTORS.
JPH0727069B2 (ja) 硝酸含有水溶液中のセシウムの分離方法
CN101313367A (zh) 碘物质到碘化物的快速还原
US5084235A (en) Direct cycle-type atomic power plant with means for suppressing transfer from a liquid phase to a vapor phase of radioactive nitrogen oxides
Bruggeman et al. Radiolysis aspects of the aqueous self-cooled blanket concept and the problem of tritium extraction
Wada et al. Hydrazine and hydrogen co-injection to mitigate stress corrosion cracking of structural materials in boiling water reactors (IV) reaction mechanism and plant feasibility analysis
Talbot et al. Recovery of tritium from lithium-sintered aluminum product (SAP) and lithium-aluminum alloys
JP2009109318A (ja) タービン系の線量低減方法および原子力発電プラント
Miyamoto et al. Development of wet-oxidation treatment system for filter backwash sludge and ion exchange resins
US3560336A (en) Process for the prevention or reduction of carbon deposits on metal surfaces in a nuclear reactor
JPS6195290A (ja) 原子力発電プラントの放射線量低減方法
Gajko et al. Production and release of 14 C in nuclear power station with RBMK-reactors
Collins et al. Iodox process tests in a transuranium element production campaign
Ettinger Iodine sampling with silver nitrate-impregnated filter paper
Haroldsen HERMETIC SEALING PROBLEMS IN A SMALL BOILING WATER REACTOR
JPS60247198A (ja) 放射能付着防止方法

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: VLADIMIR IVANOVIC, PASEVIC, RU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee