HU210284B - Process for producing a ziegler-natta type catalyst - Google Patents

Process for producing a ziegler-natta type catalyst Download PDF

Info

Publication number
HU210284B
HU210284B HU913695A HU369591A HU210284B HU 210284 B HU210284 B HU 210284B HU 913695 A HU913695 A HU 913695A HU 369591 A HU369591 A HU 369591A HU 210284 B HU210284 B HU 210284B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
compound
titanium
priority
magnesium
catalyst
Prior art date
Application number
HU913695A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT62608A (en
HU913695D0 (en
Inventor
Jean-Claude Andre Bailly
Patrick Behue
Charles Jenny
Original Assignee
Bp Chem Int Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR9015249A external-priority patent/FR2669640B1/fr
Priority claimed from FR9015453A external-priority patent/FR2669933A1/fr
Application filed by Bp Chem Int Ltd filed Critical Bp Chem Int Ltd
Publication of HU913695D0 publication Critical patent/HU913695D0/hu
Publication of HUT62608A publication Critical patent/HUT62608A/hu
Publication of HU210284B publication Critical patent/HU210284B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • C08F4/06Metallic compounds other than hydrides and other than metallo-organic compounds; Boron halide or aluminium halide complexes with organic compounds containing oxygen
    • C08F4/16Metallic compounds other than hydrides and other than metallo-organic compounds; Boron halide or aluminium halide complexes with organic compounds containing oxygen of silicon, germanium, tin, lead, titanium, zirconium or hafnium
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás gömbszemcsés hordozójú, titánbázisú, Ziegler-Natta-típusú katalizátor előállítására. A katalizátor olefinek polimerizálására, elsősorban etilén kopolimerek többnyire gázfázisú kopolimerizálással megvalósított előállítására alkalmasak.
Ismeretes, hogy a Ziegler-Natta-típusú katalizátorrendszerek egy katalizátor komponensből, amely legalább egy átmenetifém-, például titánvegyületet tartalmaz, valamint egy kokatalizátor komponensből, amely legalább egy szerves fémvegyület, például alumíniumvegyületet tartalmaz, állnak. Az is ismert, hogy ha az átmenetifém-veqyületet egy szilárd, szervetlen vegyületet, például magnézium-kloridot tartalmazó hordozóval alkalmazzuk, az ilyen katalizátorok tulajdonságai nagymértékben megváltoznak. A hordozós katalizátorok előállítási eljárásában a katalizátor tulajdonságait leginkább befolyásoló tényezők a hordozó jellemző tulajdonságai, valamint az általában az átmenetifémet a hordozóhoz rögzítő katalizátor előállítási eljárás. Ezek a jellemzők a katalizátorok olefin homopolimerizációs és kopolimerizációs eljárásokban mutatott teljesítményét nagymértékben befolyásolják.
Az EP-A 0 099 772 számú nyilvánosságra hozott európai szabadalmi bejelentésben olyan katalizátor előállítási eljárást ismertetnek, amelyben egy Mg-C kötéseket tartalmazó terméket, valamint kis mennyiségű elektrondonor-vegyületet tartalmazó magnézium-kloridból álló gömbszemcsés hordozón egy átmenetifém vegyületet csapatnak le. Átmenetifém vegyületként halogénezett titánvegyületet alkalmaznak, és ez utóbbi hordozón való lecsapatását a titánvegyület redukálószerrel, például egy szerves fémvegyülettel megvalósított redukciós reakciójával végzik. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ez az eljárás nagymennyiségű titánvegyületet, amelynek csak kis része rögzítődik a hordozón, és nagymennyiségű redukálószert igényel. Emiatt a hordozón nem rögzítődött felesleges titánvegyület, és elsősorban a redukálószer felesleg eltávolítása általában a katalizátor mosását igényli. A mosási műveletek azonban a titánvegyületek mérgező és korrozív jellege miatt költségesek és körülményesek.
Az EP-A 204 340 leírás olyan Ziegler-Natta típusú katalizátor előállítását ismereti, amelynek hordozója nem gömbszemcsés magnézium-klorid, és az nem tartalmaz labilis hidrogéntől mentes elektrondonor vegyületet.
Az EP-A 336 545 számú leírás szerint gömbszemcsés magnéziumklorid hordozót labilis hidrogént tartalmazó elektrondonor vegyülettel érintkeztetve aktivált hordozót állítanak elő. Ezt a vegyületet azonban a későbbi műveletekben eltávolítják, mégpedig a titánvegyület feleslegének kimosása során. A kapott katalizátorban tehát nincs labilis hidrogént tartalmazó elektrondonor vegyület és az előállítási műveletek nem tartalmaznak szerves fémvegyülettel megvalósított redukciós lépést. A kapott katalizátor propilén nagy sztereospecifitású polimerizálására alkalmazható, és kifejezett cél, hogy a katalizátorból eltávolítsák a labilis hidrogént tartalmazó elektrondonor vegyületet.
Mi most olyan magnézium-klorid hordozós, titánbázisú, gömbszemcsés katalizátor előállítási eljárást dolgoztunk ki, amellyel a fenti nehézségek kiküszöbölhetők. Az eljárással elsősorban olyan, gömbszemcsés, titánbázisú katalizátorok állíthatók elő, amelyek olefin polimerizációs eljárásokban nagy aktivitást mutatnak. A katalizátorok elsősorban etilén polimerek, leginkább etilén kopolimerek gázfázisú polimerizációs eljárással megvalósított előállítási eljárásában alkalmazhatók. Ez utóbbi esetben a katalizátor gömbalakú, nem tapadó szemcsés etilén kopolimerek közvetlen előállítását teszik lehetővé, és az így kapott por jó áramlási tulajdonságokkal rendelkezik és könnyen kezelhető.
A találmány tárgya a fentieknek megfelelően olyan eljárás Ziegler-Natta-típusú katalizátor titán gömbszemcsés magnézium-klorid hordozón való lecsapatásával megvalósított előállítására, amelyben
a) egy (A) magnézium-klorid hordozót egy labilis hidrogéntartalmú (B) elektrondonor vegyülettel érintkeztetünk;
b) az a) pont szerinti terméket egy titán redukálására szolgáló (C) szerves fémvegyülettel érintkeztetjük;
c) a b) pont szerinti terméket folyékony szénhidrogénnel mossuk;
d) a c) pont szerinti terméket legalább egy, a folyékony szénhidrogénben oldható titánvegyülettel érintkeztetjük, és az a) lépcsőben alkalmazott (A) magnézium-klorid hordozó 80-99,5 mol% magnézium-kloridot és 0,520 mol% (D) labilis hidrogénmentes elektrondonor vegyületet tartalmaz, és olyan gömbszemcsékből áll, amelynek tömeg szerinti átlagos átmérője (Dm) ΙΟΙ 00 pm, és szemcseméret-eloszlása a tömeg szerinti átlagos átmérő (Dm)/szám szerinti átlagos átmérő (Dn), azaz a Dm/Dn<3 viszonyszámnak megfelelően szűk.
A találmány szerinti egyik eljárásban a katalizátor előállítás d) pontjában a c) pont szerinti terméket legalább egy titánvegyülettel és legalább egy vanádiumvegyülettel érintkeztetjük. Mindkét vegyület a folyékony szénhidrogénben oldódik, és olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy a titánatom vanádiumatomhoz viszonyított mólaránya 1-nél nagyobb legyen. Ebben az esetben a (C) szerves fémvegyület a vanádium redukálószere is.
A találmány szerinti katalizátor előállítási eljárásban speciális magnézium-klorid hordozót alkalmazunk. Ez az anyag lényegében Mg-C kötéseket tartalmazó terméktől mentes, ami azt jelenti, hogy az Mg-C kötések hordozóban lévő magnéziumatomokhoz viszonyított számaránya 0,001-nél kisebb. Emiatt a hordozó nem képes a titán- vagy vanádiumvegyület spontán redukálására. A hordozóban a klóratomok magnéziumatomokhoz viszonyított atomaránya lényegében 2. A hordozó 80-99,5 mol% magnézium-kloridot és 0,520 mol% (D) vegyületet tartalmaz.
A (D) elektrondonor-vegyület Lewis-bázis lehet. Ezzel szemben az a követelmény, hogy labilis hidrogéntől mentes legyen, ezért nem alkalmazhatunk például vizet, alkoholokat vagy fenolokat. Előnyösen éte2
HU 210 284 Β reket, tioétereket, szulfonokat, szulfoxidokat, foszfinokat, foszfor-amidokat, aminokat vagy amidokat alkalmazunk. Elektrondonor-vegyületként előnyösen a magnézium-kloriddal alacsony komplexképző képességű vegyületeket, például étereket alkalmazunk.
A tapasztalatok szerint a legjobb eredményeket akkor kapjuk, ha a (D) vegyületet az egész hordozóban egyenletesen szétoszlatjuk, hogy a (D) vegyület a magnézium-klorid hordozóban a magtól a szemcsehatárig egyenletesen, ne csak a szemcsehatámál osztódjon el. Az ilyen fajta hordozót ezért a hordozó lecsapatását is magában foglaló eljárással célszerű előállítani.
A hordozó előnyösen lényegében amorf szerkezetű, ami azt jelenti, hogy a szerkezet kristályossága nagymértékben vagy akár teljesen megszűnik. A tapasztalatok szerint az illően amorf hordozókkal olyan nagyteljesítményű katalizátorok állíthatók elő, amelyek a polimerizációs reakcióban, elsősorban a gázfázisú polimerizációs reakcióban létrejövő óriási térfogatnövekedési kényszernek ellenállnak. Az ilyen speciális hordozó nagyon gondosan szabályozott körülmények között megvalósított lecsapatásos reakcióval állítható elő.
A hordozó további jellemző tulajdonsága, hogy olyan gömbszemcsékből áll, amelyek tömeg szerinti átlagos átmérője 10-100 μιη. A hordozó szemcseméret-eloszlása nagyon szűk, ennek megfelelően a tömeg szerinti átlagos átmérő (Dm)/szám szerinti átlagos átmérő (Dn) viszonyszáma, azaz a Dm/Dn<3, előnyösen <2 értékkel jellemezhető. Ez a viszonyszám előnyösen 1,1-1,5, ami azt jelenti, hogy az l,5xDm-nél nagyobb és a 0,6xDm-nél kisebb méretű szemcsék teljesen hiányoznak.
A „gömbalakú szemcse” kifejezés a lényegében gömbalakú szemcsékre vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha a nagyobb átmérőt D-vel, a kisebb átmérőt d-vel jelöljük, a szemcsék mindegyikének D/d viszonyszáma 1 körüli, általában 1,4 vagy ettől kisebb, előnyösen 1,3 vagy ettől kisebb érték. A szemcsék az 1-hez nagyon közeli értékű cirkularitás koefficienssel is jellemezhetők.
A hordozó szemcsék fajlagos felülete 10-100 m2/g (BET), előnyösen 20-60 m2/g (BET) és relatív sűrűségük körülbelül 1,2-2,1.
A hordozót úgy állíthatjuk elő, hogy egy dialkilmagnézium-vegyüíetet a (D) elektrondonor-vegyület jelenlétében valamilyen szerves klórvegyülettel reagáltatunk. Ebben az eljárásban a (D) elektrondonor-vegyületet nem reagáló, hanem komplexképző szerként alkalmazzuk. Emiatt (D) elektrondonor-vegyületként nem alkalmazhatunk szerves magnéziumvegyületekkel reakcióképes vegyületeket. Dialkil-magnézium-vegyületként olyan R]MgR2 általános képletű vegyületeket alkalmazhatunk, amelyben R! és R2 jelentése egymástól függetlenül 2-12 szénatomos alkilcsoport. Az alkalmazott dialkil-magnéziumvegyület egyik fontos tulajdonsága, hogy közvetlenül oldódik abban a szénhidrogénben, amelyben a hordozót előállítjuk. Szerves klórvegyületként olyan R3C1 általános képletű vegyületet alkalmazhatunk, amelyben R jelentése 3-12 szénatomos szekunder vagy előnyösen tercier alkilcsoport. (D) elektrondonor-vegyületként előnyösen olyan R4OR5 általános képletű étert alkalmazunk, amelyben R4 és R5 jelentése egymástól függetlenül 1-12 szénatomos alkilcsoport.
A hordozó előállításához alkalmazott reagenseket előnyösen a következő arányban alkalmazhatjuk: az R3Cl/R!MgR2 mólarány 1,9-2,5, előnyösen 2-2,3; és a D/R)MgR2 mólarány 0,1-1,2, előnyösen 0,3-0,8.
Az RiMgR2 és R3C1 közötti, (D) elektrondonor-vegyület jelenlétében lejátszódó reakció lecsapatásos reakció, amely általában egy folyékony szénhidrogénben, keverés közben játszódik le. A szakemberek számára ismert, hogy ilyen esetekben a fizikai paraméterek, például a közeg viszkozitása, az alkalmazott eljárás, a keverés sebessége, valamint a reagensek alkalmazási körülményei az alak és szerkezet kialakításban és a szemcseméret eloszlásban nagyon nagy szerepet játszhatnak. Ahhoz, hogy kiváló, elsősorban nagy mennyiségű (D) elektrondonor-vegyületet tartalmazó hordozót kapjunk, a lecsapatási reakciót célszerű viszonylag alacsony hőmérsékleten, 10-80 °C-on, előnyösen 15-50 °C-on végrehajtani. Az is célszerű továbbá, hogy a lecsapatási reakciót nagyon lassan, 3-15 óra alatt folytassuk le azért, hogy kialakuljon a szilárd termék megfelelő szerkezete, azaz a hordozóban nagy mennyiségű (D) vegyület diszpergálódjon egyenletesen.
A katalizátor előállítási eljárás első lépcsőjét úgy végezzük, hogy a magnézium-klorid hordozót legalább egy labilis hidrogént tartalmazó (B) elektrondonor-vegyülettel érintkeztetjük. Ilyen vegyületként számos, hidrogénatom leadására képes szerves elektrondonorvegyületet alkalmazhatunk. A (B) vegyület előnyösen valamilyen alkohol vagy fenol. Elsősorban 1-12 szénatomos alkoholokat, leginkább etanolt, propánok, butanolt, pentánok, 2-etil-hexanolt vagy hexánok alkalmazhatunk. Alkalmazhatunk valamilyen fenolt, például p-krezolt is. A (B) vegyület magnézium-kloriddal való komplexképző képessége előnyösen nagyobb, mint a (D) vegyületé.
Az első lépcsőben alkalmazott (B) vegyület mennyisége a hordozóban lévő magnézium egy mólnyi mennyiségére számolva előnyösen 0,5-1,5 mól. Az érintkeztetést folyékony szénhidrogénben, elsősorban telített alifás szénhidrogénben, például hexánban vagy heptánban játszatjuk le. A hordozó és a (B) vegyület érintkeztetése ΟΙ 20 ’C-on, előnyösen 0-80 °C-on történhet. Az érintkeztetési idő 10 perctől 10 óráig, előnyösen 30 perctől 5 óráig terjed. Az érintkeztetés gyakorlati megvalósítását különböző eljárásokkal végezhetjük, például úgy, hogy a (B) vegyületet a hordozó folyékony szénhidrogénes szuszpenziójához adjuk folytonos keverés közben. Az adagolás lassú vagy gyors lehet, és 10 perctől 5 óráig, előnyösen 15 perctől 2 óráig teijedhet. Úgy is eljárhatunk, hogy a hordozó folyékony szénhidrogénes szuszpenzióját keverés közben a (B) vegyülethez adjuk. A(B) vegyületet alkalmazhatjuk tisztán önmagában vagy folyékony szénhidrogénes oldatban.
Általában megfigyelhető, hogy az első lépcsőben
HU 210 284 Β alkalmazott (B) vegyület legnagyobb része úgy rögzítődik a hordozóban, hogy annak morfológiája és szemcseméret-eloszlása nem változik. így a (B) vegyülettel kezelt hordozó egy vagy több folyékony szénhidrogénes mosásnak vethető alá. A hordozó (B) vegyülettel való érintkeztetése a katalizátor előállítás fontos része, mert viszonylag nagy mennyiségű (B) szerves fémvegyület hordozóban való rögzítődést és ezáltal a későbbiekben viszonylag nagy mennyiségű titánvegyület és adott esetben vanádiumvegyület hordozóban való rögzítődést tesz lehetővé.
A katalizátor előállítási eljárás második lépcsőjében az első lépcsőben kapott terméket legalább egy, a titán és az adott esetben alkalmazott vanádium redukálására alkalmas (C) szerves fémvegyülettel érintkeztetjük. A szerves fémvegyület a periódusos rendszer II. vagy III. oszlopához tartozó fémet tartalmazó vegyület, amely lehet szerves alumínium-, magnézium- vagy cinkvegyület, előnyösen olyan AlRpX3_p általános képletű vegyület, amelyben R jelentése 1-12 szénatomos alkilcsoport;
X jelentése hidrogén- vagy halogén-, például klórvagy brómatom vagy 1-10 szénatomos alkoxicsoport; és p értéke 1-től 3-ig, előnyösen 2-től 3-ig terjedő egész vagy tört szám.
Ilyen vegyületként alkalmazhatunk trietil-alumíniumot, triizobutil-alumíniumot, trihexil-alumíniumot, trioktil-alumíniumot vagy dietil-alumíniumot. A második lépcső kivitelezését úgy végezhetjük, hogy a hordozó egy mól magnéziumatomjára számolva 0,1-2 mól, előnyösen 0,5-1,5 mól szerves fémvegyületet alkalmazunk. Általában előnyösen az első lépcsőben alkalmazott (B) vegyülettel ekvimoláris mennyiségű szerves fémvegyületet alkalmazunk.
A hordozót és a szerves fémvegyületet előnyösen folyékony szénhidrogénben keverés közben érintkeztetjük. Folyékony szénhidrogénként előnyösen valamilyen telített alifás szénhidrogént, például hexánt, heptánt vagy telített alifás szénhidrogén-elegyet alkalmazunk. A második lépcső kivitelezését 0-120 °C-on, előnyösen 0-100 °C-on és 10 perctől 10 óráig, előnyösen 20 perctől 5 óráig terjedő ideig végezzük. A második lépcsőt különböző eljárásokkal folytathatjuk le. Eljárhatunk például úgy, hogy a szerves fémvegyület redukálószert keverés közben a hordozó folyékony szénhidrogénes szuszpenziójához adjuk. Az adagolást lassan vagy gyorsan végezhetjük. Az adagolás ideje 1 perctől 5 óráig, előnyösen 5 perctől 2 óráig terjedhet. Úgy is eljárhatunk, hogy a hordozó folyékony szénhidrogénes szuszpenzióját keverés közben a szerves fémvegyülethez adjuk. A szerves fémvegyület redukálószert alkalmazhatjuk tisztán, önmagában vagy folyékony szénhidrogénes oldatban.
Azt tapasztaltuk, hogy a hordozóban nagy mennyiségű (C) szerves fémvegyület redukálószer rögzítődik, azonban a katalizátor előállítási eljárásban a második lépcsőben kapott hordozó mosására egy harmadik lépcsőt is alkalmazunk. Ez a lépcső a hordozóban nem rögzítődött, feleslegben lévő szerves fémvegyület eltávolításához szükséges, A hordozót egyszer vagy többször folyékony szénhidrogénnel, például hexánnal, heptánnal vagy ezek elegyével mossuk. A folyékony szénhidrogén a hordozó szuszpendálásához alkalmazottal azonos vagy attól eltérő lehet. A mosást előnyösen keveréssel, 5 perctől 2 óráig, előnyösen 10 perctől 1 óráig terjedő ideig és 0-120 °C-on, előnyösen 080 ’C-on végezzük. A mosást általában úgy végezzük, hogy a folyékony szénhidrogént a hordozó kevert szuszpenziójához adjuk, a kapott elegyet tovább keverjük, majd a keverést leállítjuk, a hordozót hagyjuk leülepedni, és a felülúszó folyadékfázist eltávolítjuk. A mosást néhányszor, előnyösen addig ismételjük, amíg a hordozó szuszpenzió folyadékfázisa a következő d) lépcsőben alkalmazott vegyület(ek) mennyiségéhez képest kevesebb, mint 1 mol% szerves fémvegyület redukálószert tartalmaz.
A katalizátor előállítás negyedik lépcsőjében a mosott szilárd hordozót egy vagy több folyékony szénhidrogénben oldható titánvegyülettel érintkeztetjük. A titánvegyület általában egy folyékony szénhidrogénben oldható olyan vegyület, amely a titánt a legnagyobb vegyértékű, azaz négyvegyértékű formájában tartalmazza. Ilyen titánvegyületként olyan
Ti(OR)4_pXp általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben
R jelentése 1-12 szénatomos alkilcsoport;
X jelentése halogén-, például bróm- vagy klóratom; és p értéke O-tól 4-ig terjedő egész vagy tört szám.
Ennek megfelelő titánvegyület például a titán-tetraklorid, titán-tetraizopropoxid és titán-tetrapropoxid.
Ha mosott szilárd hordozót csak titánvegyületekkel érintkeztetünk, p értéke előnyösen 1,5-2,5. Az így kapott katalizátor a tapasztalatok szerint nagy aktivitással alkalmazható olyan etilén polimerek előállítására, amelyek szűk molekulatömeg-eloszlása tipikusan 4-5 értékkel jellemezhető.
A katalizátor előállításához alkalmazott titánvegyület mennyisége a hordozóban rögzítendő titánmennyiség függvénye. A negyedik lépcsőben alkalmazott titánvegyület mennyisége a hordozóban lévő magnézium egy móljára számolva általában 0,01-3 mól, előnyösen 0,05-1 mól.
A találmány szerinti egyik eljárásban a katalizátor előállítás negyedik lépcsőjét úgy folytatjuk le, hogy a hordozót a folyékony szénhidrogénben oldható, egy vagy több titánvegyülettel és egy vagy több vanádiumvegyülettel érintkeztetjük.
A vanádiumvegyület általában egy folyékony szénhidrogénben oldható olyan vegyület, amely a vanádiumot 4 vagy 5 vegyértékű formában tartalmazza. Ilyen vanádiumvegyületként olyan
VÍORO^ vagy VO(OR’)3_„Xn általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben R’ jelentése 1-12 szénatomos alkilcsoport;
X jelentése halogén-, például bróm- vagy klóratom; m értéke O-tól 4-ig terjedő egész vagy tört szám; és n értéke O-tól 3-ig terjedő egész vagy tört szám.
Az egy vagy több titánvegyületként alkalmazhatunk vanádium-tetrakloridot, vanadil-trikloridot, vana4
HU 210 284 Β dil-tripropoxidot, vanadil-triizopropoxidot, vanadil-tributoxidot, vanádium-tetrabutoxidot és vanádium-tetrapropoidot.
A katalizátor előállításához alkalmazott vanádiumés titánvegyület mennyisége a hordozóban rögzítendő vanádium- és titánmennyiség függvénye. A katalizátor előállítási eljárásban alkalmazott vanádiumvegyület mennyisége a hordozóban lévő magnézium egy móljára számolva általában 0,05-2 mól, előnyösen 0,1— 1 mól. Az alkalmazott vanádiumvegyület mennyisége annyi legyen, hogy az alkalmazott titán vanádiumhoz viszonyított mennyisége 1-nél nagyobb, előnyösen 2nél nagyobb legyen. Az ilyen arányú vanádium és titánvegyületeket tartalmazó katalizátor a tapasztalatok szerint különösen jól alkalmazható olyan etilén kopolimerek gázfázisú polimerizálással megvalósított előállítására, amelyek molekulatömeg-eloszlása a katalizátorban lévő titán vanádiumhoz viszonyított mólarányától függően tipikusan 4-8.
A katalizátor előállítás negyedik lépcsőjében a hordozó és a titán/vanádiumvegyületek érintkeztetését előnyösen a titán/vanádium vegyületeket oldó folyékony szénhidrogénben való keveréssel végezzük. Folyékony szénhidrogénként telített alifás szénhidrogént, például hexánt vagy heptánt vagy ezek elegyét alkalmazzuk.
Az érintkeztetést általában 0-120 °C-on, előnyösen 20-100 °C-on végezzük.
A negyedik lépcső kivitelezését különböző eljárásokkal végezhetjük. így például, ha csak egy titánvegyületet alkalmazunk, úgy járhatunk el, hogy a titánvegyületet a hordozó kevert, folyékony szénhidrogénes szuszpenziójához adjuk. Az adagolást lassan vagy gyorsan végezhetjük. Az adagolás ideje 0,1 perctől 3 órán át, előnyösen 0,5 perctől 30 percig, az adagolás hőmérséklete 10 °C-tól 70 °C-ig teljed. Az adagolás befejezése után kapott elegyet 10 perctől 5 óráig, előnyösen 30 perctől 3 óráig terjedő ideig tovább keverjük. A tovább keverést 20-120 °C-on, előnyösen 30100 °C-on végezzük.
Ha a hordozót legalább két titánvegyülettel érintkeztetjük, ezek hordozóhoz való hozzáadását egyidejűleg, egymás után vagy premixalakban végezhetjük.
Ha titán- és vandáiumvegyületeket alkalmazunk, eljárhatunk például úgy, hogy a hordozó folyékony szénhidrogénes szuszpenziójához hozzáadjuk a vanádiumvegyületet, majd a titánvegyületet, vagy először a titánvegyületet és azt követően a vanádiumvegyületet. Ezt a két egymásutáni adagolást végezhetjük közvetlenül egymás után, vagy néhány perctől néhány óráig, például 10 perctől 2 óráig terjedő megszakítással. Az egymásutáni adagolásokat az intermedier szilárd anyag folyékony szénhidrogénes mosásával el is választhatjuk. A két adagolást végezhetjük gyorsan, vagy 10 perctől 10 óráig terjedő ideig, lassan, azonos vagy különböző hőmérsékleten. A vanádium- és titánvegyületek folyékony szénhidrogénes hordozó szuszpenzióhoz való hozzáadását azonban előnyösen előzőleg összekeverve vagy egyidejűleg végezzük. Az adagolás 10 perctől 10 óráig terjedhet.
A vanádium- és titánvegyületeket önmagukban, tisztán, folyadék formában vagy folyékony szénhidrogénes oldatban alkalmazzuk.
Az alkalmazott titán- és vanádiumvegyületek ugyan nagyrészt vagy teljes egészében rögzítődnek a hordozóban, azonban a katalizátort egy vagy több alkalommal végzett folyékony szénhidrogénes mosásnak is alávethetjük.
A katalizátor előállítás negyedik lépcsőjében a titán/vanádiumvegyületeket redukciós reakcióval csapatjuk le a hordozóban, amelynek hatására a titán/vanádiumvegyületek vegyértéke azonnal lecsökken. A redukáló szer a (C) szerves fémvegyület és a hordozó érintkeztetésével képződő vegyület. A tapasztalatok szerint a titán/vanádiumvegyületek kizárólag a hordozóban csapódnak le, a hordozón kívül nem képződik redukált állapotú titán- és/vagy vanádium szilárd szemcse. Nagyon előnyösen olyan, polimerizációs reakcióban aktív katalizátor képződik, amely lényegében nem tartalmaz finom vagy mikrofinom szemcséket.
Nagyon előnyös tapasztalat, hogy a hordozó lényegében amorf szerkezete, szemcseméret-eloszlása és morfológiája a katalizátor előállítás alatt nem változik. Ennek megfelelően az így előállított katalizátor olyan szemcsékből áll, amelyeknek fizikai tulajdonságai az eredeti hordozó fizikai tulajdonságaival gyakorlatilag megegyeznek. Ez azt jelenti, hogy a katalizátor olyan gömbszemcsékből áll, amelyek tömeg szerinti átlagos átmérője 10-100 μιη, és a tömeg szerinti átlagos átmérő/szám szerinti átlagos átmérő viszonyszámmal jellemzett szemcseméret-eloszlás kisebb, mint 3, előnyösen kisebb, mint 2.
Az eljárás előnye abból a tényből következik, hogy a negyedik lépcsőben alkalmazott titán/vanádiumvegyületek legnagyobb része, vagy az egész, rögzítődik a hordozóban. Általában azt tapasztaltuk, hogy a katalizátor előállítása során az alkalmazott vegyületek több, mint 90 mol%-a, vagy akár 99 mol%-a is, rögzítődik a hordozóban. Az eljárás másik jellegzetessége, hogy az alkalmazott vegyületek az egész hordozóban egyenletesen rögzítődnek, és így a katalizátor a polimerizáció alatt robusztusabbá válik. Ez az előnyös kombináció annak köszönhető, hogy egy, a (D) vegyületet tartalmazó speciális hordozót alkalmazunk, és ezt a hordozót először a (B) vegyülettel érintkeztetjük. Továbbá azt is tapasztaltuk, hogy a katalizátor tartalmazza az előállításkor alkalmazott szerves fémvegyület redukálószer egy részét, azonban ez a hordozóval való érintkeztetés és a redukciós reakció következtében átalakított alakban van jelen. Az így kapott katalizátor 2-12 tömeg% titánt tartalmaz.
A találmány szerinti eljárással előállított katalizátor 2-12 szénatomos alfa-olefinek, például etilén, propilén, 1-butén, 1-hexén, 4-metil-l-pentén vagy 1-oktén polimerizálására vagy kopolimerizálására alkalmazható. Elsősorban számos etilén polimer és kopolimer reprodukálható minőségű előállítására előnyös. Alkalmazható például a 0,940-nél nagyobb relatív sűrűségű, ún. nagy sűrűségű polietilének, valamint etilén homopolimerek és etilén és 3-12 szénatomos alfa-olefin kopolimerek, 0,920-0,940 relatív sűrűségű, lineáris kis
HU 210 284 Β sűrűségű polietilének, etilénből és 3-12 szénatomos alfa-olefinekből előállított, 90-96 tömeg% etilénből származó egységet tartalmazó kopolimerek, 0,8800,920 relatív sűrűségű, lineáris nagyon kis sűrűségű polietilének és etilénből és 3-12 szénatomos alfa-olefinből előállított, 80%-nál több és 90%-nál kevesebb etilénből származó egységet tartalmazó kopolimerek előállítására. Ezeknek a nagyon kis sűrűségű polietiléneknek a 190 °C-on, 2 kg terheléssel mért folyási mutatószáma 0,1-10 g/10 perc tartományú is lehet. Ezek a polimerek és kopolimerek elsősorban szuszpenziós vagy gázfázisú eljárással állíthatók elő. A gázfázisú polimerizálás fluidizált és/vagy mechanikusan kevert ágyú reaktorban történhet. A katalizátort egy, a periódusos rendszer I., Π. vagy ΠΙ. csoportjához tartozó fémet tartalmazó, szerves fémvegyületkokatalizátor és adott esetben egy halogénezett szénhidrogén aktivátor jelenlétében alkalmazzuk. A katalizátort és kokatalizátort általában olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy a kokatalizátorban lévő fém és a katalizátorban lévő titán mólaránya 0,5-100 legyen. A (ko)polimerizálást 0-100 ’C-on, előnyösen 0-60 °C-on és 0,1-5 MPa összes nyomáson végezzük. A találmány szerinti katalizátort alkalmazhatjuk közvetlenül vagy olefinnel való prepolimerizálás után. A prepolimerizálást egy vagy több lépcsőben, gázfázisban és/vagy folyékony szénhidrogénes szuszpenzióban. A prepolimerizálás hatására a katalizátor szemcsemérete megnő, morfológiája azonban változatlan marad. Az eljárásban a katalizátort és a kokatalizátort egy vagy több olefinnel érintkeztetjük, és a prepolimerizálást egy megfelelő aktivitás fenntartása mellett addig folytatjuk, amikor a katalizátor 1 mmol titánatomra számolva 10-500 g, előnyösen 30-250 g poliolefínt tartalmaz.
A (ko)polimerizációs reakció alatt a (ko)polimer szemcsék egyenletes fejlődése figyelhető meg, a szemcsék gömbalakja megmarad, és a szemcseméreteloszlás is szűk marad. Elsősorban olyan, nem tapadó porból álló etilén (ko)polimer állítható elő, amely gömbszemcséket tartalmaz, szárazon jól folyik, és látszólagos sűrűsége nagy, 0,3-0,6 g/cm3. A polimer tömeg szerinti átlagos molekulatömeg (Mw)/szám szerinti átlagos molekulatömeg (Mn) viszonyszámmal jellemzett molekulatömeg-eloszlása nagyon szűk, 3-11 érték.
Emellett nagyon kis mennyiségű, általában 10 tömeg ppm-nél kevesebb átmenetifémet tartalmaz.
A szemcsék tömeg szerinti átlagos átmérőjének (Dm) és szám szerinti átlagos átmérőjének (Dn) meghatározása
A találmányunk szerinti hordozó vagy katalizátor szemcsék tömeg szerinti és szám szerinti átlagos átmérőjét, a Dm-t, illetve Dn-t Optomax képanalizátorral (Micro-Measurements Ltd., Great-Britain) végzett mikroszkopikus vizsgálattal határozzuk meg.
A mérés elve: optikai mikroszkóppal kísérletileg meghatározzuk a szemcsepopulációt, és az ebből kapott gyakoriságtáblázatban mindegyik (i) átmérőcsoporthoz hozzárendeljük az (nj) szemcseszámot, és mindegyik (i) átmérőcsoportot olyan köztes (dj) átmérővel jellemzünk, amely az adott csoport átmérőhatárain belül van.
Az NF X 11-630. számú, 1981. júniusi francia szabvány szerint a Dm és Dn meghatározását a következő egyenlet szerint végezzük:
Zni(di)3d, tömeg szerinti átlagos átmérő, Dm = —Ση;(4)3 , Σηίάί szám szerinti átlagos átmérő, Dn = ——
A szemcseméret-eloszlást jellemző Dm/Dn viszonyszámot némely esetben a „szemcseméret-eloszlás szélességednek is nevezik. Az Optomax képanalizátorral való mérést úgy végezzük, hogy olyan invert mikroszkópot alkalmazunk, amely a hordozó vagy a katalizátor szemcse 16-200-szoros nagyításban való megfigyelését teszi lehetővé. Az invert mikroszkóp által adott képet televíziós kamera továbbítja a számítógépbe, amely vonalról vonalra, és ezeken belül pontról pontra megelemzi a képet a szemcsék méreteinek és átmérőjének meghatározására, majd osztályozására.
Molekulatömeg-eloszlás mérése:
Egy (ko)polimer tömeg szerinti átlagos molekulatömeg (Mw)/szám szerinti átlagos molekulatömeg (Mn) viszonyaként megadott molekulatömeg-eloszlását (Mw/Mn) molekulatömeg-eloszlási görbéből számoljuk. A görbe felvételét egy „Waters” márkanevű, 150 modellszámú, gélpermeációs kromatográffal (magas hőmérsékletű méretkizárásos kromatográf) végezzük a következő üzemelési körülmények között
- oldószer: 1,2,4-triklór-benzol;
- oldószer áramlási sebesség: 1 ml/perc;
- három „Shode” márkájú, AT 80 M/S modellszámú kolonna;
- hőmérséklet: 150 °C;
- mintakoncentráció: 0,1 tömeg%
- injektált térfogat: 500 μΐ;
- detektálás a kromatográffal egybeépített refraktométerrel;
- kalibrálás a BP Chemicals S. N. C. által „Rigidex 6070EA” márkanéven forgalmazott nagy sűrűségű polietilénnel, amelynek jellemzői a következők:
Mw = 65 000, Mw/Mn = 4 és MI2 = 6, valamint egy olyan nagy sűrűségű polietilénnel, amelynek jellemzői a következők: Mw = 210 000 és Mw/Mn = 17,5.
A következő példákat találmányunk részletesebb bemutatására ismertetjük.
1. példa
Magnézium-klorid hordozó előállítása
Egy 5 literes, 325 fordulat/perc sebességű keverővei felszerelt és 3 liter, 2 mólos dibutil-magnézium hexános oldatot tartalmazó saválló acél reaktorba, szobahőmérsékleten (20 ’C), keverés közben, nitrogénatmoszférában beadagolunk 204 ml (1 mól) diizoamil-étert (DIAE). A reaktor hőmérsékletét 25 ’C-on tartjuk, és 12 óra alatt 484 ml (4,4 mól) terc-butil-kloridot táplálunk bele. A reakcióelegyet 25 ’C-on ke6
HU 210 284 Β verjük további 3 órán át, és a kapott szilárd terméket 4x2 liter hexánnal mossuk. így 2 mól olyan gömbszemcsés magnézium-kloridot kapunk, amelynek átlagos átmérője 35 pm, Dm/Dn szemcseméret-eloszlása= 1,6, DIAE/Mg mólaránya = 0,15 és Cl/Mg mólaránya = 2.
2. példa
Katalizátor előállítása
Egy 1 literes, 400 fordulat/perc sebességű keverővei felszerelt üvegreaktorba, 20 ’C-on, nitrogénatmoszférában betáplálunk 150 ml hexánt, amely 0,1 mól 1. példa szerint előállított magnézium-kloridot tartalmaz. A reaktort 25 ’C-ra melegítjük, és 0,1 mól abszolút etanolt tartalmazó 20 ml hexánt táplálunk bele 1 óra alatt. Az elegyet további 1 órán át keveijük 25 ’C-on, és az így kapott szilárd anyagot 25 °C-on, 2x500 ml hexánnal mossuk. A szuszpenzió térfogatát a felül lévő folyadékfázis egy részének eltávolításával 150 ml-re csökkentjük, majd 1 óra alatt, 50 °C-on 0,1 mól trietil-alumíniumot tartalmazó 100 ml hexánt adunk hozzá. Az elegyet további 1 órán át keverjük 50 ’C-on, és a kapott szilárd anyagot 50 ’C-on 2x500 ml hexánnal, majd 25 ’Con 3x500 ml hexánnal mossuk. A szuszpenzió térfogatát ismét 150 ml-re csökkentjük. A szuszpenzióhoz ezután keverés közben, 25 ’C-on, 2 óra alatt 22,5 ml (9 mmol) titán-tetrakloridot adunk. Az elegyet további 1 órán át keveijük 80 ’C-on, és a kapott szilárd anyagot 3x500 ml hexánnal mossuk 25 ’C-on. Az így kapott, gömbszemcsés (1) katalizátor elemzési eredményeit az 1. táblázatban foglaljuk össze.
3. példa
Katalizátor előállítása
A kísérletet a 2. példa szerinti eljárással folytatjuk le, azzal a különbséggel, hogy a 9 mmol titán-tetrakloridot tartalmazó 22,5 ml hexán helyett 22,5 ml olyan, előre összekevert elegyet alkalmazunk, amelyet 4,5 mmol titán-tetra-kloridot tartalmazó 11,25 ml hexán és 4,5 mmol titán-tetrapropoxidot tartalmazó 11,25 ml hexán elegyítésével állítunk elő. Az így kapott, gömbszemcsés (2) katalizátor elemzési eredményeit az 1. táblázatban foglaljuk össze.
4. példa
Katalizátor előállítása
A kísérletet a 2. példa szerinti eljárással folytatjuk le, azzal a különbséggel, hogy a 9 mmol titán-tetrakloridot tartalmazó 22,5 ml hexán helyett 22,5 ml olyan, előre összekevert elegyet alkalmazunk, amelyet 1,8 mmol titán-tetrakloridot tartalmazó 4,5 ml hexán és 7,2 mmol titán-tetrapropoxidot tartalmazó 18,0 ml hexán elegyítésével állítunk elő. Az így kapott, gömbszemcsés (3) katalizátor elemzési eredményeit az 1. táblázatban foglaljuk össze.
5. (összehasonlító) példa
Katalizátor előállítása
Egy 1 literes, 400 fordulat/perc sebességű keverővei felszerelt üvegreaktorba nitrogénatmoszférában, ’C-on 150 ml hexánt adunk, amely 0,1 mól 1. példa szerint előállított magnézium-kloridot tartalmaz. A reaktort 25 ’C-ra melegítjük, és 1 óra alatt 0,1 mól abszolút etanolt tartalmazó 20 ml hexánt táplálunk bele. Az elegyet további 1 órán át keverjük 25 ’C-on, és a kapott szilárd anyagot 25 ’C-on 2x500 ml hexánnal mossuk. A szuszpenzió térfogatát a felül lévő folyadékfázis egy részének eltávolításával 150 ml-re csökkentjük. A szuszpenzióhoz keverés közben, 25 ’C-on 9 mmol titán-tetrakloridot tartalmazó 22,5 ml hexánt adunk. Az elegyet 2 órán át 80 ’C-on keverjük, és a kapott szilárd anyagot 25 ’C-on 3x500 ml hexánnal mossuk. Az így kapott, gömbszemcsés katalizátor elemzési eredményeit az 1. táblázatban foglaljuk össze.
6. példa
Etilén szuszpenziós polimerizálása
Egy 5 literes, 750 fordulat/perc sebességű keverővei felszerelt saválló acél reaktorba nitrogénatmoszférában betáplálunk 2 liter hexánt. A reaktort 50 ’C-ra melegítjük, majd betáplálunk 3 mmol trietilalumíniumot és annyi 2. példa szerinti (1) katalizátort, amennyi 0,15 mmol titánt tartalmaz. A reaktort 80 ’Cra melegítjük, és normál állapotban 800 ml térfogatú hidrogént és annyi etilént táplálunk be, hogy parciális nyomása 0,32 MPa legyen. A reakció alatt a reaktor nyomását 1 óra 30 percig, ismételten betáplált etilénnel 0,5 MPa-on tartjuk. Ekkor a reaktort gáztalanítjuk. Az így kapott polimer jellemzőit a 2. táblázatban foglaljuk össze.
7. példa
Etilén szuszpenziós polimerizálása
A kísérletet a 6. példa szerinti eljárással folytatjuk le, azzal a különbséggel, hogy a 2. példa szerinti (1) katalizátor helyett a 3. példa szerinti (2) katalizátort, a 800 ml hidrogén helyett 1100 ml hidrogént alkalmazunk, és az ismételt etilén adagolást az 1 óra 30 perc helyett 2 óráig végezzük. Az így kapott polimer jellemzőit a 2. táblázatban foglaljuk össze.
8. példa:
Etilén szuszpenziós polimerizálása
A kísérletet a 6. példa szerinti eljárással folytatjuk le, azzal a különbséggel, hogy a 2. példa szerinti (1) katalizátor helyett annyi 4. példa szerinti (3) katalizátort alkalmazunk, amennyi 0,3 mmol titánt tartalmaz, és a 800 ml hidrogén helyett 1400 ml hidrogént alkalmazunk, az etilén ismételt adagolását pedig 1 óra 30 perc helyett 2 óráig végezzük. Az így kapott polimer jellemzőit a 2. táblázatban foglaljuk össze.
9. példa
Katalizátor előállítása
Egy 1 literes, 300 fordulat/perc sebességű keverővei felszerelt üvegreaktorba 300 ml hexánt adunk, amely 0,1 mól 1. példa szerinti magnézium-kloridot tartalmaz. A reaktort 30 ’C-ra melegítjük, és 1 óra alatt 0,1 mól butanolt tartalmazó 20 ml hexánt táplá7
HU 210 284 Β lünk bele. Az elegyet 30 ’C-on tartjuk 30 percig, és az így kapott szilárd anyagot 2x500 ml hexánnal mossuk, és a szuszpenzió térfogatát a felüllévő folyadékfázis egy részének eltávolításával 150 ml-re csökkentjük. Ezután a reaktorba 50 °C-on, 1 óra alatt 0,1 mól trietil-alumíniumot tartalmazó 100 ml hexánt táplálunk be.
Az elegyet 80 ’C-on keverjük 1 órán át, és a kapott szilárd anyagot 50 °C-on 2x500 ml hexánnal és 30 ’Con 2x500 ml hexánnal mossuk, és a szuszpenzió térfogatát a felüllévő folyadékfázis egy részének eltávolításával 150 ml-re csökkentjük. A reaktorba ezután 30 ’Con 2 óra alatt 4 mmol vanádium(IV)-diklorid-oxidot és 16 mmol titán-tetrakloridot tartalmazó 100 ml hexánt táplálunk be. A reaktort 1 órán át 80 ’C-on tartjuk, majd 50 ’C-on 2x500 ml hexánnal mossuk. Az így kapott katalizátor elemzési eredményeit a 2. táblázatban foglaljuk össze.
10. példa
Katalizátor előállítása
A kísérletet a 9. példa szerinti eljárással folytatjuk le, azzal a különbséggel, hogy a butanol helyett abszolút etanolt alkalmazunk. Az így kapott, gömbszemcsés katalizátor elemzési eredményeit a 3. táblázatban foglaljuk össze.
11. példa
Katalizátor előállítása
A kísérletet a 10. példa szerinti eljárással folytatjuk le, azzal a különbséggel, hogy a 4 mmol vanádium(IV)-diklorid-oxid helyett 8 mmol vanádium(IV)diklorid-oxidot alkalmazunk, és ezt a két komponenst a 100 ml hexános oldat helyett 50 ml hexánban, külön vezetjük be a reaktorba. Az így kapott, gömbszemcsés katalizátor elemzési eredményeit a 3. táblázatban foglaljuk össze.
72. példa
Prepolimer előállítása
Egy 5 literes, 750 fordulat/perc sebességű keverővei felszerelt saválló acél reaktorba, nitrogénatmoszférában betáplálunk 2 liter, 70 ’C-ra felmelegített hexánt, 12 mmol trioktil-alumíniumot és annyi 11. példa szerint előállított katalizátort, amennyi 4 mmol átmenetifémet (vanádiumot és titánt) tartalmaz. A reaktorba ezután normál körülmények között 2,5 liter térfogatú hidrogént, majd 4 órán át 80 g/ó egyenletes sebességű etilént táplálunk be. Ekkor a reaktor tartalmát a hexán eltávolítására rotációs bepárlóba töltjük át. Az így kapott, poralakú, jó áramlási tulajdonságokkal rendelkező prepolimert nitrogénatmoszférában tároljuk.
13. példa
Etilén gázfázisú polimerizálása
Egy 2,5 literes, 250 fordulat/perc sebességű, száraz por keverővei felszerelt, saválló acél reaktorba, nitrogénatmoszférában 150 g korábbi polimerizációból származó polimer port, majd annyi, 12. példa szerinti prepolimert táplálunk be, amennyi 0,1 mmol átmenetifémet (vanádiumot és titánt) tartalmaz. A reaktort 90 ’C-ra melegítjük, és 0,2 MPa parciális nyomásig hidrogént és 0,5 MPa parciális nyomásig etilént táplálunk be. Az etilén betáplálást a reakció egész ideje alatt folytatjuk, olyan mennyiséggel, hogy az összes nyomás állandó maradjon. 4 órán át lejátszatott reakció után 650 g olyan polimer port kapunk, amelynek jellemzői a következők
- átmenetifém-tartalom: 10 tömeg ppm;
- relatív sűrűség: 0,962;
- látszólagos sűrűség: 0,44 g/cm3;
- folyási mutatószám, 190 ’C-on, 2 kg terheléssel. 1,3 g/10 perc,
- tömeg szerinti átlagos szemcseátmérő, Dm: 410 gm; és
- tömeg szerinti átlagos átmérő/szám szerinti átlagos átmérő viszonyszám, Dm/Dn: 1,9.
14. példa
Etilén és 1-butén gázfázisú polimerizálása
Egy 2,5 literes, 250 fordulat/perc sebességű, száraz por keverővei felszerelt saválló acél reaktorba, nitrogénatmoszférában 150 g korábbi polimerizációból származó polimer port, 2 mmol trietil-alumíniumot, majd annyi 12. példa szerinti prepolimert táplálunk be, amennyi 0,1 mmol átmenetifémet (vanádiumot és titánt) tartalmaz. A reaktort ezután 80 ’C-ra melegítjük, majd 0,012 MPa nyomásig hidrogént és 0,4 MPa öszszes nyomásig 95 mol% etilént és 5 mol% 1-butént tartalmazó gázelegyet táplálunk be. Ezt az etilén és 1-butén elegy betáplálást a reakció egész ideje alatt folytatjuk, úgy, hogy a nyomás állandó legyen. 3 órás reakció után 680 g olyan polimer port kapunk, amelynek jellemzői a következők:
- átmenetifém-tartalom: 10 tömeg ppm;
- relatív sűrűség: 0,916;
- látszólagos sűrűség: 0,41 g/ml; .
- folyási mutatószám, 190 ’C-on, 2 kg terheléssel: 3,1 g/10 perc;
- tömeg szerinti átlagos szemcseátmérő, Dm: 420 gm;
- tömeg szerinti átlagos átmérő/szám szerinti átlagos átmérő viszony szám, Dm/Dn: 2.
1. táblázat
Katalizátor elemzési eredmények
Példák 2 3 4 5 ossz.
Ti/Mg mólarány 0,091 0,093 0,090 0,013
Ti(III) összes Ti mólarány 0,49 0,22 0,02 -
Al/Mg mólarány 0,085 0,085 0,068 0,00
etanol/Al mólarány 0,81 0,95 1,28 -
propanol/Mg mólarány - 0,16 0,26 0,00
Cl/Mg mólarány 2,31 2,17 1,90 2,05
HU 210 284 Β
2.táblázat
Etilén polimer elemzési eredmények
Példák 6 7 8
Kapott polimer tömeg (g) 535 450 565
Folyási mutatószám, 190 °C-on, 2 kg terheléssel (g/10 perc) 0,57 2,51 2,82
Tömeg szerinti átlagos molekulatömeg 126 000 97 000 86 500
Molekulatömeg- eloszlás 5,7 5,1 4,0
Látszólagos sűrűség (g/cm3) 0,36 0,35 0,37
3. táblázat
Katalizátor elemzési eredmények
Példák 9 10 11
V/Mg mólarány 0,035 0,04 0,08
Τι/Mg mólarány 0,14 0,16 0,12
Al/Mg mólarány 0,13 0,17 0,17
Cl/Mg mólarány 2,7 2,85 2,7
diizoamiléter/Mg mólarány 0 0 0
V(IV) összes V mólarány 0,8 0,90 0,90
Ti (III) összes Ή mólarány 0,8 1 1
Dm (pm) 30 32 31
Dm/Dn arány 1,8 1,7 1,7
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (18)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás Ziegler-Natta típusú katalizátor előállítására titánnak gömbszemcsés magnézium-klorid hordozóra redukcióval történő lecsapásával, azzal jellemezve, hogy (a) 80-99,5 mol% magnézium-kloridot és 0,520 mol%, labilis hidrogéntől mentes (D) elektrondonor vegyületet tartalmazó (A) magnézium-klorid hordozót, amely olyan gömbszemcsékből áll, amelyek tömeg szerinti átlagos átmérője (Dm) 10-100 pm, és szemcseméret eloszlása a tömeg szerinti átlagos átmérő (Dm)/ szám szerinti átlagos átmérő (Dn) arány alapján kisebb, mint 3, labilis hidrogént tartalmazó (B) elektrondonor vegyülettel érintkeztetünk, (b) az (a) műveletben kapott terméket titán redukálására szolgáló, a periódusos rendszer II. vagy ΙΠ. csoportjába tartozó fémet tartalmazó (C) szerves fémvegyülettel érintkeztetjük, (c) a (b) műveletben kapott terméket folyékony szénhidrogénnel mossuk és (d) a (c) műveletben kapott terméket legalább egy, a folyékony szénhidrogénben oldódó titánvegyülettel érintkeztetjük. (Elsőbbsége: 1990. 11.28.)
  2. 2. Eljárás Ziegler-Natta típusú katalizátor előállítására titánnak és vanádiumnak gömbszemcsés magnézium-klorid hordozóra redukcióval történő lecsapásával, azzal jellemezve, hogy (a) 80-99,5 mol% magnézium-kloridot és 0,520 mol%, labilis hidrogéntől mentes (D) elektrondonor vegyületet tartalmazó (A) magnézium-klorid hordozót, amely olyan gömbszemcsékből áll, amelyek tömeg szerinti átlagos átmérője (Dm) 10-100 pm, és szemcseméret eloszlása a tömeg szerinti átlagos átmérő (Dm)/ szám szerinti átlagos átmérő (D„) arány alapján kisebb, mint 3, labilis hidrogént tartalmazó (B) elektrondonor vegyülettel érintkeztetünk, (b) az (a) műveletben kapott terméket titán és vanádium redukálására szolgáló, a periódusos rendszer II. vagy ÜL csoportjába tartozó fémet tartalmazó (G) szerves fémvegyülettel érintkeztetjük, (c) a (b) műveletben kapott terméket folyékony szénhidrogénnel mossuk és (d) a (c) műveletben kapott terméket legalább egy, a folyékony szénhidrogénben oldódó titán- és vanádiumvegyülettel érintkeztetjük olyan molarányban, hogy a titánnak a vanádiumhoz viszonyított mennyisége nagyobb, mint 1. (Elsőbbsége: 1990. 12. 04.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy labilis hidrogéntől mentes (D) elektrondonor vegyületként étert, tioétert, szulfont, szulfoxidot, foszfint, foszfor-amidot, amint vagy amidot használunk. (Elsőbbsége: 1990. 11.28.)
  4. 4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy labilis hidrogént tartalmazó (B) elektrondonor vegyületként alkoholt vagy fenolt használunk. (Elsőbbsége: 1990. 11. 28.)
  5. 5. Az L, 3. vagy 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hordozó egy mól magnéziumtartalmára vonatkoztatva 0,1-től kevesebb, mint 2 mól (B) elektrondonor vegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990. 11.28.)
  6. 6. Az 1. vagy 3-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy redukáló (C) szerves fémvegyületként szerves alumínium-, magnézium- vagy cinkvegyületet használunk. (Elsőbbsége: 1990. 11.28.)
  7. 7. Az 1. vagy 3-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hordozó egy mól magnéziumtartalmára vonatkoztatva 0,1-2 mól (C) szerves fémvegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990.11.28.)
  8. 8. Az 1. vagy 3-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy titánvegyületként olyan Ti(OR)4_pXp általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben
    R jelentése 1-12 szénatomos alkilcsoport,
    X jelentése halogénatom, előnyösen bróm- vagy klóratom, és p értéke O-tól 4-ig terjedő egész vagy tört szám. (Elsőbbsége: 1990.11. 28.)
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan titánvegyületet alkalmazunk, amelynek képletében p 1,5-tól 2,5-ig terjedő egész vagy tört szám. (Elsőbbsége: 1990. 11.28.)
    HU 210 284 Β
  10. 10. Az igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,01-3 mól titánvegyületet alkalmazunk a hordozó magnéziumtartalmának 1 móljára vonatkoztatva. (Elsőbbsége: 1990.11. 28.)
  11. 11. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy labilis hidrogéntől mentes (D) elektrondonor vegyületként étert, tioétert, szulfont, szulfoxidot, foszfint, foszfor-amidot, amint vagy amidot használunk. (Elsőbbsége: 1990. 12. 04.)
  12. 12. A 2. vagy 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy labilis hidrogént tartalmazó (B) elektrondonor vegyületként alkoholt vagy fenolt használunk. (Elsőbbsége: 1990. 12.04.)
  13. 13. A 2., -11. vagy 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hordozó egy mól magnéziumtartalmára vonatkoztatva 0,1-tői kevesebb, mint 2 mól (B) elektrondonor vegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990. 12.04.)
  14. 14. A2. vagy 11-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy redukáló (C) szerves fémvegyületként szerves alumínium-, magnézium- vagy cinkvegyületet használunk. (Elsőbbsége: 1990.12.04.)
  15. 15. A 2. vagy 11-14. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hordozó egy mól magnéziumtartalmára vonatkoztatva 0,1-2 mól (C) szerves fémvegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990. 12.04.)
  16. 16. A 2. vagy 11-15. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy titánvegyületként olyan Ti(OR)4.pXp általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben
    R jelentése 1-12 szénatomos alkilcsoport,
    X jelentése halogénatom, előnyösen bróm- vagy klóratom, és p értéke O-tól 4-ig terjedő egész vagy tört szám. (Elsőbbsége: 1990. 12. 04.)
  17. 17. A 16. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan titánvegyületet alkalmazunk, amelynek képletében p 1,5-től 2,5-ig terjedő egész vagy tört szám. (Elsőbbsége: 1990.12.04.)
  18. 18. A2. vagy 11-17. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,01-3 mól titánvegyületet alkalmazunk a hordozó magnézium tartalmának 1 móljára vonatkoztatva. (Elsőbbsége: 1990.12.04.)
HU913695A 1990-11-28 1991-11-27 Process for producing a ziegler-natta type catalyst HU210284B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9015249A FR2669640B1 (fr) 1990-11-28 1990-11-28 Procede de preparation d'un catalyseur de type ziegler-natta a base de titane supporte sur un chlorure de magnesium.
FR9015453A FR2669933A1 (fr) 1990-12-04 1990-12-04 Procede de preparation d'un catalyseur de type ziegler-natta a base de vanadium et de titane supporte sur un chlorure de magnesium.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU913695D0 HU913695D0 (en) 1992-02-28
HUT62608A HUT62608A (en) 1993-05-28
HU210284B true HU210284B (en) 1995-03-28

Family

ID=26228368

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU913695A HU210284B (en) 1990-11-28 1991-11-27 Process for producing a ziegler-natta type catalyst

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0492788A3 (hu)
JP (1) JPH04268310A (hu)
KR (1) KR920009858A (hu)
CN (1) CN1029315C (hu)
BG (1) BG95534A (hu)
BR (1) BR9105126A (hu)
CA (1) CA2056081A1 (hu)
CS (1) CS360591A3 (hu)
FI (1) FI915589A (hu)
HU (1) HU210284B (hu)
MX (1) MX9102250A (hu)
NO (1) NO914660L (hu)
PL (1) PL292548A1 (hu)
PT (1) PT99601A (hu)
RO (1) RO108307B1 (hu)
TW (1) TW221448B (hu)
YU (1) YU185591A (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2697526B1 (fr) * 1992-10-30 1994-12-16 Bp Chemicals Snc Procédé de préparation d'un catalyseur de type Ziegler-Natta pour la polymérisation des oléfines.
FR2691155B1 (fr) * 1992-05-15 1995-07-21 Bp Chemicals Snc Procede de polymerisation de l'ethylene en plusieurs etapes.
ZA974797B (en) 1996-05-31 1998-12-30 Sastech Pty Ltd Catalyst
CA2890606C (en) 2015-05-07 2022-07-19 Nova Chemicals Corporation Process for polymerization using dense and spherical ziegler-natta type catalyst
CN111072797B (zh) * 2018-10-19 2021-07-02 中国石油化工股份有限公司 烯烃聚合催化剂球形载体及其制备方法和催化剂组分与催化剂及应用
CN113801254B (zh) * 2020-06-15 2023-04-07 中国石油天然气股份有限公司 一种聚丙烯催化剂及其制备方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0099772B2 (fr) * 1982-06-24 1991-11-13 BP Chimie Société Anonyme Catalyseurs pour la polymérisation et la copolymérisation de l'éthylène et procédés de polymérisation utilisant ces catalyseurs
FR2628110B1 (fr) * 1988-03-03 1994-03-25 Bp Chimie Catalyseur de polymerisation d'olefines de type ziegler-natta, supporte sur des particules spheriques de chlorure de magnesium, et procede de preparation
FR2656615B1 (fr) * 1990-01-04 1993-05-07 Bp Chemicals Snc Procede de preparation d'un catalyseur de type ziegler-watta a base de vanadium et de titane, supporte sur un chlorure de magnesium.

Also Published As

Publication number Publication date
HUT62608A (en) 1993-05-28
NO914660L (no) 1992-05-29
MX9102250A (es) 1992-06-01
KR920009858A (ko) 1992-06-25
CN1062737A (zh) 1992-07-15
NO914660D0 (no) 1991-11-27
EP0492788A3 (en) 1992-12-02
PT99601A (pt) 1992-10-30
TW221448B (hu) 1994-03-01
BG95534A (bg) 1993-12-24
EP0492788A2 (en) 1992-07-01
FI915589A (fi) 1992-05-29
CN1029315C (zh) 1995-07-12
JPH04268310A (ja) 1992-09-24
CS360591A3 (en) 1992-06-17
FI915589A0 (fi) 1991-11-27
RO108307B1 (ro) 1994-04-28
PL292548A1 (en) 1992-08-10
HU913695D0 (en) 1992-02-28
YU185591A (sh) 1994-01-20
BR9105126A (pt) 1992-07-21
CA2056081A1 (en) 1992-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2023056C (en) Process for preparing a vanadium/titanium based catalyst suitable for olefin polymerisation
EP0435514B1 (en) Catalyst and prepolymer used for the preparation of polyolefins
HU208981B (en) Process for producing catalyst and prepolymere
JP2625126B2 (ja) アルフアーオレフインの立体特異性重合に使用できる固形触媒
EP0447070B1 (en) Catalyst and prepolymer used for polymerising olefins, and (co)polymer of ethylene obtainable therefrom
EP0415588A1 (en) Process for preparing in gas phase elastomeric copolymers of propylene
US5106805A (en) Process for preparing a ziegler-natta type catalyst
US20080132406A1 (en) Catalyst system for producing ethylene (co) polymer with improved branch distribution
US5032560A (en) Ziegler-natta catalyst
AU650814B2 (en) Vanadium-containing copolymer
HU210284B (en) Process for producing a ziegler-natta type catalyst
EP0436325B1 (en) Process for preparing a ziegler-natta type catalyst
JPH0721005B2 (ja) エチレンの(共)重合用触媒組成物
HU215473B (hu) Eljárás alfa-olefinek térfajlagos polimerizálására szolgáló szilárd katalizátor előállítására, és alfa-olefinek polimerizálása ezek alkalmazásával
US5208303A (en) Process for preparing a vanadium-based catalyst suitable for olefin polymerization
WO2004050722A1 (en) Ziegler natta catalyst system and polymerisation process using said zn catalyst system for producing ethylene copolymers having a broad molecular weight distribution
US5252688A (en) Process for preparing a Ziegler-Natta type catalyst
FR2669640A1 (fr) Procede de preparation d&#39;un catalyseur de type ziegler-natta a base de titane supporte sur un chlorure de magnesium.

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee