HU210019B - Braided chain jewel - Google Patents

Braided chain jewel Download PDF

Info

Publication number
HU210019B
HU210019B HU908120A HU812090A HU210019B HU 210019 B HU210019 B HU 210019B HU 908120 A HU908120 A HU 908120A HU 812090 A HU812090 A HU 812090A HU 210019 B HU210019 B HU 210019B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chain
links
link
jewelry
wire
Prior art date
Application number
HU908120A
Other languages
English (en)
Other versions
HU908120D0 (en
HUT58573A (en
Inventor
David Rozenwasser
Original Assignee
Rozenwasser
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=11060658&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU210019(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rozenwasser filed Critical Rozenwasser
Publication of HU908120D0 publication Critical patent/HU908120D0/hu
Publication of HUT58573A publication Critical patent/HUT58573A/hu
Publication of HU210019B publication Critical patent/HU210019B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A44HABERDASHERY; JEWELLERY
    • A44CPERSONAL ADORNMENTS, e.g. JEWELLERY; COINS
    • A44C11/00Watch chains; Ornamental chains

Landscapes

  • Adornments (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)

Description

A találmány tárgya fonott ékszerlánc, amely huzalból készített, szorosan egymásba illeszkedő, összefonva kettős csavarvonalat képező, körtől eltérő hosszúkás alakú láncszemekből áll, amelyek további láncszemek befűzését lehetővé tevő réssel rendelkeznek.
A nemesfémből készült fonott lánc ékszereket évtizedek óta precíziós, nagy figyelmet és türelmet igénylő kézi munkával készítik. A jelenleg elterjedt ilyen típusú fonott ékszerláncok mai napig megfigyelhető gyártási módszerét részletesen mellékelt rajzom A-D ábrái segítségével ismertetem a jobb megértés kedvéért. A fonott ékszerláncok alapvető eleme vagy összetevője tömör vagy üreges huzalból, általában nemesfémből, gyakran 14 karátos aranyból készített 1 láncszem. Ezt az 1 láncszemet az A ábrán már úgy tüntettem fel, hogy 2 rés van benne kiképezve. Mivel a 2 résnek nagy szerepe van, lényeges megjegyeznünk, hogy az 1 láncszem anyagvastagságától függően a 2 résnek az 1 láncszem belső határoló felületénél úgynevezett 3 legkisebb szélessége van, míg az 1 láncszem külső határoló felületénél a 2 rés szélessége ennél nagyobb.
Az 1 láncszemet alkotó tömör huzal egy lehetséges kialakításának átmérője látható a B ábrán. A huzalnak két lapított átellenes 4 sík oldala, valamint ezeket öszszekötő két átellenes 5 ívelt vége van. A 4 sík oldalak 6 hosszúsága szemmel láthatóan nagyobb, mint az 5 ívelt végek 7 hosszúsága. Az 1 láncszemet alkotó huzal természetesen ettől eltérő átmérőjű, például kör átmérőjű is lehet. Az 1 láncszem 2 rése értelemszerűen lényegesen szélesebb, mint az 1 láncszemet alkotó huzal kisebb 7 hosszúság értéke, és 3 legkisebb szélessége éppen hogy csak nagyobb, mint a huzal nagyobbik 6 hosszúsága.
A Cl ábrán a fonott ékszerlánc kész külső megjelenési formájának részlete látható, ahol a megjelenése szerint kettős csavarvonal alakú láncot számos egybefűzött 1 láncszem alkotja, és ezt az alakot bátran nevezhetjük a fonott ékszerláncok legáltalánosabb és legelteqedtebb, szinte szabványos formájának. Ezek a szorosan egymásba illesztett 1 láncszemekből álló fonott ékszerláncok értelemszerűen csak kézzel készülhetnek.
Ezeket az ékszerláncokat már régóta olyan felhasított 1 láncszemekből készítik, amelyek külső és belső átmérője 3 :1 arányú. Az US-PS 4 651 517 számú szabadalmi leírás olyan fonott ékszerlánc készítési eljárást ismertet, amelynél jelentős súlymegtakarítás érhető el azáltal, hogy az ékszerláncot olyan felhasított láncszemekből készítik, amelyek belső átmérője éppen hogy csak meghaladja a külső átmérő X-szeresét, ahol X háromnál nagyobb páratlan szám. A felhasított láncszemek egymáshoz viszonyított elrendezése a lánc képzése során gyakorlatilag megegyezik a korábbi gyakorlattal. Ezt az 1 láncszemet, valamint az ékszerlánc képzéséhez használatos láncszemelrendezést a Dl, D4 ábrákon tüntettem fel, ahol X értékéül 3-at választottam. A fonott ékszerláncot alkotó első 1 láncszemet a láncszemnek, a másodikat b, a harmadikat c és a negyediket d láncszemnek jelöltem be.
Látható, hogy az a láncszem 1 láncszem szerelvényt képező 4 láncszem első tagját alkotja.
Az ismert kialakítású fonott ékszerláncot alkotó a, b, c, d láncszemek egymáshoz viszonyított elhelyezkedésének igen nagy jelentősége van. Az a láncszemet már a kiindulásnál kézzel úgy kell beigazítani, hogy 20a rése előre meghatározott irányba, például közel tisztán felfelé nézzen a Dl ábrán látható elhelyezkedéshez hasonlóan. A szerelvény második b láncszemét ezt követően át kell bújtatni az a láncszem 20a résén úgy, hogy saját 20b rése az a láncszem 20a résével átellenesen, azaz attól 180°-kal elfordítva helyezkedjen el a D2 ábrán látható módon. Az a és b láncszemek egymásba fűzve és kis mértékben egymáson eltolva fekszenek fel egymáson úgy, hogy a b láncszem külső kerülete az a láncszem belső kerületéhez ér és fordítva, azaz az a láncszem külső kerülete azzal átellenben a b láncszem belső kerületével érintkezik a lehető legnagyobb mértékben, aminek következtében viszonylag nagy központi 30 nyílás alakul ki az egymásba fűzött a és b láncszemek közepében. Míg az a láncszem síkja egybeesik a rajzlap síkjával, a b láncszem síkja ebből a síkból enyhén eltérően kiemelkedik.
A harmadik c láncszem 20c rését ezután átbújtatjuk a második b láncszem 20b résén, valamint az első a láncszem kisebb átmérőjű szakaszán, és hozzáigazítjuk az a és b láncszemekhez úgy, hogy 20c rése ugyanabba az irányba nézzen, mint az a láncszem 20a rése. Ez a helyzet van feltüntetve a D3 ábrán, és az is érzékelhető, hogy a c láncszem síkja már jobban elemelkedik az a láncszem síkjától mint a b láncszem síkja. A három a, b, c láncszem között továbbra is felismerhető egy központi 30a nyílás, amely már kisebb, mint a 30 nyílás. Az a, b, c láncszemek síkja egymástól az anyagvastagságokból adódóan hozzávetőlegesen 20°-kal tér el. Abban az esetben, ha X értékéül ötöt választunk, az a, b, c láncszemek átmérője keskenyebb lesz, és az őket tartalmazó síkok is hozzávetőlegesen 15°-os szöget zárnak be egymással.
Rátérve a D4 ábrára látható, hogy a negyedik d láncszem 20d rését át kell bújtatni az a, b,c láncszemeken, valamint a kialakuló központi 30b nyíláson, amelyet így az a, b, és c láncszemek lényegében teljesen kitöltenek. A d láncszem a lehető legnagyobb mértékben ugyancsak nekitámaszkodik az a, b, c láncszemeknek és az általa meghatározott sík is hozzávetőlegesen 20°-kal tér el a vele szomszédos, megelőző c láncszem síkjától. A d láncszem 20d rése értelemszerűen a b láncszem 20b résével azonos irányba, tehát a rajzon lefelé néz.
Az a-d láncszemek fent leírt egymásba fűzése és elhelyezése lehetővé teszi további szerelvények egymásba fűzését, méghozzá négy láncszemként, ha X = 3, vagy hat láncszemként, ha X=5, stb. annak érdekében, hogy a kívánt hosszúságú kettős csavarvonal alakú fonott ékszerláncot megkapjuk. További 4 láncszemből álló szerelvény hozzáadása az előbb leírt irányítottságok ismétlését jelenti, de ennek a második szerelvénynek a síkja megközelítőleg 90°-kal eltér az első szerelvény a-d láncszemei által meghatározott átlagos síktól.
Meg kívánom jegyezni, hogy a második láncszem
HU 210 019 Β szerelvény első és harmadik láncszemének rései egybeesnek az első láncszem szerelvény első és harmadik a, c láncszemének 20a, 20c réseivel, míg a második láncszem szerelvény második és negyedik láncszemei az első láncszem szerelvény második és negyedik b, d láncszemeinek 20b, 20d résein keresztül bújnak, és a láncszemek réseinek egymáshoz viszonyított orientációja a szomszédos láncszem között 180°-ként változik. Ez azt jelenti, hogy a fonott ékszerláncot készítő személy a következő láncszem befűzése során a láncszem rését mindig az előzővel ellentétes irányba állítja be.
A láncszemek leírt módon történő összeépítése után a kettős csavarvonal alakú fonott ékszerlánc kialakításához a láncszemeket a kívánt helyzetben kell ideiglenesen megtartani, ami úgy oldható meg, hogy az a-d láncszemek köré vékony 25 fémhuzalt tekernek a C2 ábrán látható módon. Ezt követően szakaszosan helyenként S forraszanyagot helyezünk el például mindegyik második láncszem páron, általában úgy, hogy az egymással átellenben elhelyezett S forraszanyag pötytyök a láncszemek átellenes oldalán egy láncszemmel el vannak tolva, azaz mindegyik láncszem az egyik kerületi pontján érintkezik az őt megelőző láncszemmel és egy azzal átellenes kerületi ponton érintkezik az őt követő láncszemmel. A forrasztások elkészítése után a 25 fémhuzal eltávolítható a szerelvényről. A szakaszosan váltakozva elhelyezett S forraszanyag pontok olyan fonott ékszerláncot eredményeznek, ahol mindegyik láncszem pár enyhe elmozdulásra képes a vele szomszédos láncszem párokhoz viszonyítva, aminek következtében a fonott ékszerlánc kellően flexibilis lesz ahhoz, hogy nyakláncot vagy karláncot készíthessenek belőle.
A 88 356 számú izraeli szabadalmi bejelentés arra tesz javaslatot, hogyan lehet kiváló minőségű fonott ékszerláncot előállítani további megtakarításokkal és nagyobb változatossággal, amelyeknél a láncszem átmérőinek aránya hárommal egyenlő vagy annál páratlan számmal nagyobb. Az ékszerlánc több egymásba kapcsolódó láncszem szerelvényből van sorozatban összeállítva, ahol mindegyik láncszem szerelvény X+l számú láncszemet tartalmaz és a láncszem szerelvény minden egyes láncszeme a szomszédos láncszemmel van ferdén egybefonva, továbbá mindegyik láncszem szerelvény legalább egy olyan láncszemet tartalmaz, amelynek rése 180°-kai el van tolva a láncszem szerelvényben lévő legalább egy másik láncszem résétől. Az idézett megoldásnál újszerű módon mindegyik láncszem szerelvény legalább egy, két vagy több szomszédos láncszemből álló csoportot tartalmaz, amelynek rései ugyanazon irányba mutatnak és ezzel legalább két vagy több szomszédos láncszem rögzítetten kapcsolódik egymáshoz és mindegyik legalább két vagy több szomszédos láncszemből álló csoport rögzítetten van egy másik láncszemhez kapcsolva, amelynek rése 180°-kal el van tolva a két vagy több szomszédos láncszemből álló csoport láncszemeinek rései irányától, és a sorozatban az egyes láncszem szerelvények utolsó láncszeme a csoport többi gyűrűjét burkolja be.
Ezzel az újszerű módszerrel olyan fonott ékszerláncok állíthatók elő, amelyekben páros és páratlan számú láncszem szerelvények váltakoznak, azaz a láncszem belső átmérőjének és a huzal átmérőjének X aránya ugyancsak háromnál nagyobb páros és páratlan szám lehet. Ez azáltal vált lehetségessé hogy a hasonló irányba fordított szomszédos láncszemek egymáshoz vannak rögzítve úgy, hogy mindegyik ilyen azonos irányba néző láncszem csoport úgy tekinthető, mintha egyetlen réssel rendelkező egyetlen láncszem lenne.
Ennek a fonott ékszerlánc előállítására alkalmas eljárásnak az ismertetésére nézzük a F ábrát. Az F ábrán két láncszem szerelvény látható, az egyik az a-d láncszemeket, a másik pedig az aa-dd láncszemeket tartalmazza. Mindegyik láncszem szerelvényben van egy három szomszédos b, c, d és bb-cc-dd láncszemből álló csoport, amelyeknél a rés iránya azonos, és csupán két olyan a, aa láncszeme, amelyeknél a rés iránya 180°-kal el van fordítva a többihez képest. A saját láncszem szerelvény előző láncszemeit a d és dd láncszemek burkolják be. Ennél az elrendezésnél a b-c-d illetve a bb-cc-dd láncszemekből álló 52, 53 csoportokat S forraszanyag pontokkal kell összeforrasztani ahhoz, hogy egy egységet alkossanak. Mindegyik láncszem szerelvényben az utolsó d és dd láncszem SÍ helyen a következő láncszem szerelvény első aa, ee láncszeméhez van forrasztva. Ebben a példában azoknak a láncszemeknek a száma, amelyeket az egyes láncszem szerelvényekben kézbe kell venni, és az előző láncszemhez képest 180°-kal el kell fordítani, csupán egy, ami azt jelenti, hogy ennél a gyártási műveletnél a hagyományos gyártási idő kétharmadát meg lehet takarítani. Egészében véve ezzel a módszerrel a fonott ékszerlánc előállítására vonatkozó költségek körülbelül 18-20%-a takarítható meg.
Az US 4 651 517 számú szabadalmi leírás fonott ékszerláncot ismertet, amely szorosan összefonott láncszemekből áll. A megoldás a lánc kör alakú láncszemekből való készítése mellett érvel, és erre koncentrálva megadja a javasolt arányt a kör alakú láncszemek belső átmérője és a láncszemeket alkotó huzal átmérője között is. A leírás arra is kitér, hogy az egy láncszembe befűzhető láncszemek száma nem korlátozódik háromra, hanem bármely ennél nagyobb páratlan szám lehet, amely biztosítja a láncszem belső átmérője és a láncszemet alkotó huzal átmérője közötti kívánt X arányt. A javaslat mégsem ad hatékony útmutatást anyag- és időtakarékos ékszerlánc készítésre.
A DE-OS 2 546 853 téglalap alakú láncszemet ismertet, azonban nem ad kitanítást arra, hogyan lehet ilyen láncszemekből fonott ékszerláncot előállítani. Hasonló módon a DE-PS 2 829 854 számú szabadalmi leírás körtől eltérő alakú, pontosabban ovális láncszemekből felépített láncot mutat be, azonban ez hagyományos, laza lánc, nem pedig a célul kitűzött tömör, fonott ékszer lánc.
A találmánnyal célom olyan finom fonott ékszerlánc létrehozása kézi úton, amelynél jelentős időmegtakarítás érhető el a hagyományos megoldásokhoz képest. A találmány célja továbbá olyan fonott ékszerlánc
HU 210 019 Β létrehozása, amelynél a gyártásnál felhasznált nemesfém mennyisége is lényegesen csökkenthető az ismert megoldásokhoz képest. Célom továbbá, hogy az új megoldás tegye lehetővé az eddiginél sokkal változatosabb, szép láncok gyártását.
A kitűzött feladat megoldása során olyan fonott ékszerláncot vettem alapul, amely huzalból készített, szorosan egymásba illeszkedő, összefonva kettős csavarvonalat képező, körtől eltérő hosszúkás alakú láncszemekből áll, amelyek további láncszemek befűzését lehetővé tevő réssel rendelkeznek.
Ezt a találmány értelmében úgy fejlesztettem tovább, hogy mindegyik láncszemnek hosszabb külső átmérőt és hosszabb belső átmérőt meghatározó főtengelye és rövidebb külső átmérőt és rövidebb belső átmérőt meghatározó melléktengelye van, és rése a főtengellyel párhuzamosan húzódó szakaszon van kialakítva, továbbá a rövidebb belső átmérő meghaladja a láncszemet alkotó huzal átmérőjének legalább kétszeresét, és az egymással kapcsolódó láncszemek az ékszerláncban úgy helyezkednek el, hogy szélességét a láncszemek hosszabb külső átmérője határozza meg.
A találmány szerinti fonott ékszerlánc egy előnyös kiviteli alakja értelmében a láncszemeknek lapos oldala és lekerekített vége van.
Előnyös továbbá a találmány értelmében, ha a fonott ékszerláncot alkotó láncszemek alakja körtől eltérően ovális, négyszögletes vagy sokszögletű.
Ugyancsak előnyös, ha a javasolt fonott ékszerlánc láncszemeit alkotó huzal tömör, üreges vagy félüreges huzal.
Ugyancsak előnyös a javasolt fonott ékszerlánc olyan kiviteli alakja, amelyben az ékszerláncot alkotó láncszemek a melléktengely irányában görbítettek, és a főtengely irányában sík kiképzésűek.
Az ékszerláncot alkotó láncszemek anyagául kör, ovális vagy sokszög átmérőjű huzal választható.
Előnyös továbbá találmányom értelmében, ha az ékszerláncot alkotó láncszem rövidebb belső átmérőjének és a huzal átmérőjének aránya háromnál éppen hogy nagyobbra van választva. Bizonyos fonott ékszerláncoknál ez az arány előnyösen nagyobb, mint négy vagy öt, ami érdekes végső megjelenést biztosít az így készített ékszemek.
A leírtakkal összefüggésben egy adott fonott ékszerlánc súlyát úgy is befolyásolhatjuk, ha szélességét állandó értéken tartjuk. Ez úgy érhető el, hogy az ékszerláncot alkotó láncszemeknek csupán rövidebb méretét változtatjuk, továbbá módosítjuk a láncszemet alkotó huzal átmérőjét, ám továbbra is fenntartjuk az 1 láncszem szerelvényben meglévő láncszemek számát. Az ismert megoldások szerint egy adott fonott lánc súlyának csökkentése a lánchoz felhasznált huzal átmérőjének csökkentését valamint a láncszem szerelvényenként alkalmazott láncszemek számának növelését jelentette. Ez például azt jelenti, hogy ha a hagyományos módon 5,8 mm külső átmérőjű és 4,2 mm belső átmérőjű láncszemekből készítünk fonott ékszerláncot, és mindegyik láncszem szerelvény 0,80 mm átmérőjű öt darab láncszemet tartalmaz (X=5), a fonott ékszerlánc súlyának csökkentéséhez és szélességének (5,8 mm) megtartásához csökkenteni kellene a huzal átmérőjét, azaz meg kell növelni a láncszem belső átmérőjét. Ennek következtében szerelvényenként több lánc5 szemet kell felhasználni annak érdekében, hogy kielégítsük azt a követelményt, miszerint mindegyik láncszem belső átmérőjének kismértékben nagyobbnak kell lennie mint a huzal átmérőjének X-szerese. Ez a követelmény azért fontos, mert az egymásba illesztett lánc10 szemeknek nem szabad lazán elmozdulniuk, hanem teljes kerületük mentén szorosan kell illeszkedniük egymáshoz, különben nem állítható elő fonott lánc. A javasolt fonott ékszerláncnál azonban egy adott vastagságú fonott ékszerlánc súlyának csökkentéséhez csu15 pán az szükséges, hogy csökkentsük a láncszemet alkotó huzal átmérőjét, valamint a láncszem rövidebb méretét, hiszen a láncszem rövidebb méretének a huzal átmérőjéhez viszonyított aránya továbbra is meg fogja haladni az X értéket.
A találmány szerinti fonott ékszerlánc további előnyeként tekinthető, hogy a körtől eltérő alakú láncszemeket egyszerűbb egymásba illeszteni, mert ilyenkor nem tudnak olyan könnyen elfordulni, és a rés sem mozdul el a kívánt irányból. Ez természetesen a fonott ékszerlánc előállítására fordított időt rövidíti le.
A találmány további előnye, hogy adott vastagságú fonott ékszerlánchoz, azaz azonos külső átmérőjű ékszer előállításához az egyes láncszemeket kisebb úton kell egymásba helyezni, mint a technika állásánál is30 mertetett láncoknál. A javasolt fonott ékszerlánc előállítására felhasznált nemesfémek, arany, platina, ezüst és ezek ötvözetei, vagy ettől eltérő, az ékszerészet terén használt anyagok lehetnek. A fonott ékszerlánc előállítására használt láncszemek bármilyen szabályta35 lan alakúak lehetnek és tömör, üreges vagy félüreges huzalból állhatnak. A „szabálytalan” kifejezés használatakor ovális, négyszögletes, háromszögű, hatszögű, nyolcszögű vagy bármely más sokszögű vagy lekerekített alakú láncszemre gondolok, amelynél megkülön40 böztethető egy hosszabb és egy rövidebb méret.
A találmányt az alábbiakban a mellékelt rajz segítségével ismertetem részletesebben, amelyen a fonott ékszerlánc példakénti kiviteli alakját tüntettem fel. Természetesen a leírás és a rajzok a találmányt csak példa45 képpen, de semmiképpen sem korlátozó módon írják le. A rajzon az
A ábra fonott ékszerlánc gyártásához használt nyitott láncszem nézete, a
B ábrán az A ábra szerinti láncszem 2-2 vo50 nal mentén vett átmérője látható
Cl és C2 ábrák készre gyártott illetve félkész állapotú fonott ékszerláncok részletének oldalnézetét mutatják, a
D1-D4 ábrákon a technika állásához tartozó fonott ékszerlánc nyitott láncszemekből történő összeállításának egyes lépéseit mutatják a felépítés sorrendjében , az
E ábra ismert fonott ékszerlánc egy szakaszát ábrázolja vázlatosan, ahol a láncszemek rése 180°-onként válto4
HU 210 019 Β zik a D4 ábrán is látható módon és ahol a láncszemek belső átmérője enyhén meghaladja a láncszemet alkotó huzal átmérőjének háromszorosát, az
Fábra ugyancsak ismert fonott ékszerlánc olyan szakaszát mutatja be vázlatosan, ahol a láncszemek rése különbözőképpen helyezkedik el és ahol a láncszemek belső átmérője szintén kissé meghaladja a láncszemet alkotó huzal átmérőjének háromszorosát, az
1-6. ábrákon a találmány szerinti fonott ékszerláncot alkotó láncszemek néhány lehetséges kiviteli alakját tüntettem fel vázlatosan nézetben, a
7a-7f. ábrák a találmány szerinti fonott ékszerlánc egy lehetséges kiviteli alakjának láncszemekből történő felépítését mutatják az egyes lépések sorrendjében a 3. ábra szerinti láncszemek felhasználásával, és a
8-10. ábrákon · a technika állásához tartozó, valamint a találmány szerinti fonott ékszerlánc készítéséhez használt láncszemek jellemző geometriai méreteinek értelmezése látható.
Az A-F ábrákat az ismert műszaki szint bemutatásánál részletesebben taglaltam.
Az 1-6. ábrákon csupán a találmány szerinti fonott ékszerlánc előállításához felhasználható láncszemek néhány, egyaránt lehetséges alakját igyekeztem példaként bemutatni. Ezek közös tulajdonsága, hogy mindazoknál a láncszemeknél, amelyek körtől eltérő alakúak, egy hosszabb és egy rövidebb méret figyelhető meg és különíthető el, és a láncszem rése minden esetben a láncszem hosszabb oldalában van kialakítva.
A 7a-7f ábrákat szemügyre véve megfigyelhető egy fonott ékszerlánc hosszúkás láncszemekből történő készítésének menete. A bemutatott esetben X = 5, egyébként az eljárás megegyezik a technika állását bemutató D 1-D4 ábrák kapcsán ismertetett eljárással.
A 8-10. ábrák három különböző láncszemet mutatnak be. A 8. és 9. ábrán látható láncszem az USPS 4 651 517 illetve a 88 356 számú izraeli szabadalmi leírásokból megismerhető fonott ékszerlánc felépítésére alkalmas. Mindkét láncszem teljesen kör alakú, így egyetlen, belső és külső átmérője van. A 8. ábra azt a legrégebben felhasznált láncszemet mutatja be, ahol a láncszem D belső átmérőjének a láncszemet alkotó huzal d átmérőjéhez viszonyított aránya éppen hogy nagyobb, mint három. A 9. ábrán ez az arány némileg nagyobb, mint öt.
A 10. ábra a találmány szerinti fonott ékszerlánc előállításához leginkább javasolt hosszúkás láncszemet mutatja, amelynek egy hosszabb és egy rövidebb mérete van. A láncszemnek Dox hosszabb külső átmérője és Doy rövidebb külső átmérője, valamint Dix hosszabb belső átmérője és Diy rövidebb belső átmérője van.
Az alábbi 1. táblázat a 8-10. ábrák szerinti láncszemek, valamint az ezekből készített fonott ékszerláncok hozzávetőlegesen számított adatait foglalja össze, amelyből látható, hogy ha a láncszemek hosszabb méretét állandó értékűen tartjuk (és ez a méret határozza meg a fonott ékszerlánc vastagságát), akkor jelentős előnyök figyelhetők meg a javasolt fonott ékszerlánc súlyát, valamint előállítási idejét tekintve, az ismert megoldásokkal összehasonlítva.
1. táblázat
8. ábra 9. ábra 10. ábra
Dqx 5,8 mm 5,8 mm 5,8 mm
Doy 5,8 mm 5,8 mm 4,44 mm
Dix 3,66 mm 4,2 mm 4,6 mm
Djy 3,66 mm 4,2 mm 3,24 mm
d 1,07 mm 0,8 mm 0,6 mm
r 0,535 mm 0,4 mm 0,3 mm
Diy/d 3,42 5,25 5,4
X+l 4 6 6
g 1,2 0,9 0,7
V! 12,97 mm3 7,65 mm3 4,51 mm3
L/m 690 1034 1351
V/m 8944 7913 6093
S - 11,5% 11,6%
ahol
Dox = hosszabb külső átmérő
Doy = rövidebb külső átmérő
Dix = hosszabb belső átmérő
Diy = rövidebb belső átmérő d = a huzalt befoglaló kör átmérője r = a huzalt befoglaló kör sugara
X+l = a láncszemek szára szerelvényenként g = rés távolsága
Vj = egy láncszem térfogata
L/m = az összeszerelt láncszemek száma méterenként (1000/Dox)X+l
V/m = 1 m hosszúságú lánccá összeállított láncszemek térfogata (Vxl/m)
S = a megelőző példához képest kimutatható anyagmegtakarítás százalékban.
Az 1. ábra adatai csupán a találmány lényegét bemutató, megközelítő értékek és az alábbi összegzések alapján kerültek meghatározásra, a 8. és 9. ábra jelöléseivel:
Egy láncszem térfogata (Vj) = a láncszem térfogata (Vr) - a rés térfogata (Vg).
V. = V -V ’l vr vg
V = Jtr2h h = πϋθ ahol Do a láncszem külső átmérője, és g a rés közepes szélessége.
V! = nr2XKD0-Kr2Kg
Vi = JtVDo-JtVg
A 8. ábránál V) = 16,36 mm3-3,39 mm3 = 12,97 mm3
A9. ábránál V] = 9,15 mm3-l,5 mm3 = 7,65 mm3
HU 210 019 Β
A 10. ábránál: V! = V,+2VDox-Doy-Vg ahol Vf a tömör láncszem térfogata, és Vg a rés térfogata Dox és Doy a mindenkori hosszabb illetve rövidebb átmérő.
V = Ttr2h - uDoy+Dix Vf = 7tr2[nDoy+2(Dox-Doy)] Vg = 7tr2g VI = pr2[pDoy+2(Dox-Doy)]-pr2g = 0,282[l3,94+2,72]0,282x0,7
V, = 4,5 mm3
Megállapítható, hogy a találmány szellemében olyan fonott ékszerláncnál, amely a 9. ábrán bemutatott láncszemekből van felépítve, és amelynél huzal átmérője 0,8 mm, és rövidebb belső átmérője (Diy) 0,26 mm, azaz ahol X éppen hogy csak nagyobb 3-nál, hozzávetőlegesen 25 %-os nemesfém és munkaidő megtakarítás mérhető az US-PS 4 651 517 számú szabadalmi leírásban ismertetett eljáráshoz viszonyítva. A találmány szerinti fonott ékszerláncban a kettős csavarvonal hosszúkásabb, nemesebb képet mutat, mint az ismert láncok esetében.
A találmány szerinti fonott ékszerláncot természetesen a technika állásához tartozó módszerekkel is lehet gyártani. Ebben az esetben az ékszerláncot alkotó láncszemeket egymástól 180°-kal elforgatott réssel, vagy különböző irányba néző réssel kell szerelni olyan hosszan, hogy az egyes láncszemek szorosan illeszkedjenek egymásba.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Fonott ékszerlánc, amely huzalból készített, szorosan egymásba illeszkedő, összefonva kettős csavarvonalat képező, körtől eltérő hosszúkás alakú láncszemekből áll, amelyek további láncszemek befűzését lehetővé tevő réssel rendelkeznek, azzal jellemezve, hogy mindegyik láncszemnek (1) hosszabb külső átmérőt (Dox) és hosszabb belső átmérőt (Dix) meghatározó főtengelye és rövidebb külső átmérőt (Doy) és rövidebb belső átmérőt (Diy) meghatározó melléktengelye van, és rése (2) a főtengellyel párhuzamosan húzódó szakaszon van kialakítva, továbbá a rövidebb belső átmérő (Diy) meghaladja a láncszemet (1) alkotó huzal átmérőjének legalább kétszeresét, és az egymással kapcsolódó láncszemek (1) az ékszerláncban úgy helyezkednek el, hogy az ékszerlánc szélességét a láncszemek (1) hosszabb külső átmérője (Dox) határozza meg.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti fonott ékszerlánc azzal jellemezve, hogy a láncszemek (1) alakja ovális, négyszögletes vagy sokszögletű.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti fonott ékszerlánc azzal jellemezve, hogy a láncszemeket (1) alkotó huzal tömör, üreges vagy félüreges huzal.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti fonott ékszerlánc azzal jellemezve, hogy az ékszerláncot alkotó láncszemek (1) a melléktengellyel párhuzamos vonal mentén görbítettek, és a főtengellyel párhuzamos vonal mentén sík kiképzésűek.
  5. 5. Az 1M. igénypontok bármelyike szerinti fonott ékszerlánc azzal jellemezve, hogy az ékszerláncot alkotó láncszemek (1) anyaga kör, ovális vagy sokszög átmérőjű huzal.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti fonott ékszerlánc azzal jellemezve, hogy az ékszerláncot alkotó láncszem (1) rövidebb belső átmérőjének (Diy) és a huzal átmérőj ének aránya nagyobb, mint 3.
  7. 7. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti fonott ékszerlánc azzal jellemezve, hogy az ékszerláncot alkotó láncszem (1) rövidebb belső átmérőjének (Diy) és a huzal átmérőjének aránya nagyobb, mint 4.
  8. 8. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti fonott ékszerlánc azzal jellemezve, hogy az ékszerláncot alkotó láncszem (1) rövidebb belső átmérőjének (Diy) és a huzal átmérőjének aránya nagyobb, mint 5.
HU908120A 1989-12-08 1990-12-07 Braided chain jewel HU210019B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IL92607A IL92607A (en) 1989-12-08 1989-12-08 Fine jewelry rope chain

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU908120D0 HU908120D0 (en) 1991-06-28
HUT58573A HUT58573A (en) 1992-03-30
HU210019B true HU210019B (en) 1995-01-30

Family

ID=11060658

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU908120A HU210019B (en) 1989-12-08 1990-12-07 Braided chain jewel

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4996835A (hu)
EP (1) EP0431720B1 (hu)
JP (1) JPH0751089B2 (hu)
AT (1) ATE105468T1 (hu)
AU (1) AU617640B2 (hu)
BR (1) BR9002430A (hu)
CA (1) CA2011673C (hu)
DE (1) DE69008824T2 (hu)
HU (1) HU210019B (hu)
IL (1) IL92607A (hu)
MX (1) MX173866B (hu)
PL (1) PL164760B1 (hu)
TR (1) TR26706A (hu)
YU (1) YU60690A (hu)
ZA (1) ZA902143B (hu)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5309704A (en) * 1990-12-17 1994-05-10 Stefano Grando Method of producing chain links and chain links produced therefrom
US5185995B1 (en) * 1991-11-08 1996-04-16 Oroamerica Inc Rope chain with novel link
US5125225A (en) * 1991-11-14 1992-06-30 A.K.S. Jewelry, Inc. Process for making hollow diamond cut rope chain
US5129220A (en) * 1991-11-14 1992-07-14 A.K.S. Jewelry, Inc. Hollow rope chain with simulated diamond cut
EP0542399B1 (en) * 1991-11-14 1998-03-11 OroAmerica, Inc. Hollow diamond cut rope chain
US5285625A (en) * 1992-07-15 1994-02-15 G.O.V. Jewelry, Inc. Spiral diamond cut jewelry chain
IL103324A (en) * 1992-10-01 1995-05-26 Rozenwasser David Fine jewelry diamond cut rope chain and method of manufacturing same
IL104811A (en) * 1993-02-21 1994-08-26 David Rozenvasser Ltd Fine jewelry rope chain
IL105850A (en) * 1993-05-31 1995-12-08 Rozenwasser Avraham Moshe Link for Rope Chain Rope Chain and Method to Create a Link for Rope Chain
US5537812A (en) * 1993-05-31 1996-07-23 Avraham Moshe Rozenwasser Fine jewelry diamond cut chain and method of manufacture thereof
US5660036A (en) * 1994-12-12 1997-08-26 Rozenwasser; David Jewelry rope chain
US5471830A (en) * 1995-03-21 1995-12-05 Gonzales; Virginia Jewelry chain
US6105358A (en) * 1995-05-24 2000-08-22 Zeballos; Pedro Fernandez Rope chain
US5590516A (en) * 1995-10-23 1997-01-07 Schwartz; Tibor Jewelry chain
US6092358A (en) * 1998-06-19 2000-07-25 Jewelmatic Inc. Thin walled silver filled gold jewelry
US6381942B1 (en) * 1998-06-19 2002-05-07 Jewelmatic, Inc. Thin walled attached silver filled gold jewelry
US6481196B1 (en) 1999-04-07 2002-11-19 Meang K. Chia Length of jewelry rope chain exhibiting distinctive visual properties, and related method of manufacture
US6786032B2 (en) 1999-04-07 2004-09-07 Meang K. Chia Jewelry closed-link element, assembled chain, and method of manufacture
US6532725B1 (en) * 1999-04-07 2003-03-18 Meang K. Chia Ornamental jewelry rope chain link element
US6560955B1 (en) 1999-04-07 2003-05-13 Meang K. Chia Jewelry rope chain link element
US7047721B2 (en) 1999-04-07 2006-05-23 Chia Meang K Jewelry rope chain link element and methods of manufacture
US6209306B1 (en) 1999-04-07 2001-04-03 Meang K. Chia Decorative jewelry rope chain
US6158206A (en) * 1999-08-17 2000-12-12 D&W Jewelry, Inc. Modified gap for jewelry rope chain link
US6311470B1 (en) 1999-08-23 2001-11-06 D&W Jewelry, Inc. Reinforced serpentine rope chain
US6263658B1 (en) * 1999-10-12 2001-07-24 D&W Jewelry, Inc. Oval faceted jewelry rope chain
US6993896B2 (en) 1999-12-29 2006-02-07 Avraham Moshe Rosenwasser Method of forming chain links
USD487407S1 (en) 2000-01-31 2004-03-09 Meang Chia Length of decorative jewelry rope chain
US6553751B2 (en) 2001-02-08 2003-04-29 Eitan Weinberg Exterior shaped link and method
US6807800B2 (en) * 2002-02-12 2004-10-26 Avi Rosenwasser Jewelry rope chain
US6802177B2 (en) 2002-12-06 2004-10-12 Avraham Moshe Rosenwasser Link with offset gap
JP4823220B2 (ja) * 2004-05-27 2011-11-24 ケインメイル リミテッド メッシュおよびメッシュを形成および使用する方法および装置
US7444801B2 (en) * 2004-08-05 2008-11-04 Avraham Rozenvasser Method of weaving links and resulting product
US8181960B2 (en) * 2007-07-10 2012-05-22 Nils Folke Anderson Reciprocally linked nesting structure
USD758909S1 (en) * 2012-12-26 2016-06-14 Michael Joseph Young Ring
ITTO20130476A1 (it) * 2013-06-10 2014-12-11 Tiziano Pavanello Maglia per catena di abbigliamento, quale una catena di gioielleria o bigiotteria, catena di abbigliamento e procedimento per la sua fabbricazione
WO2016020758A2 (en) * 2014-07-16 2016-02-11 Gubanov Aleksey P Methods and apparatus for adaptable transformation of chains
USD774122S1 (en) * 2014-12-19 2016-12-13 Neckglasses, LLC Chain with pendant glasses
CN112996410A (zh) * 2018-08-31 2021-06-18 大卫雅曼股份公司 珠宝线绳

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL14648C (hu) *
US848299A (en) * 1906-02-27 1907-03-26 Charles Feid Method of making chains.
US979110A (en) * 1908-03-27 1910-12-20 Karl Friedrich Ungerer Machine for manufacturing metal cords.
US944640A (en) * 1908-09-29 1909-12-28 Karl Friedrich Ungerer Process for soldering cord chains.
US1011973A (en) * 1910-09-22 1911-12-19 Corp Of Kollmar & Jourdan A G Uhrkettenfabrik Method for the production of multiple-link or cable chains.
US1055751A (en) * 1912-07-18 1913-03-11 Sarah R Hurley Soldered rope-chain.
US1053726A (en) * 1912-09-14 1913-02-18 Albert Hamm Chain-making apparatus.
US1886784A (en) * 1931-07-10 1932-11-08 Andreas Daub A G Chain
DE2829854C2 (de) * 1978-07-07 1983-03-10 Theodor Bechtold & Sohn Ketten- u. Maschinenfabrik, 7530 Pforzheim Verfahren und Vorrichtung zum selbsttätigen Herstellen von Kordelketten
JPS5825533B2 (ja) * 1979-09-28 1983-05-27 中川株式会社 装飾用鎖の電鋳肉付加工装置
IT1148038B (it) * 1981-03-20 1986-11-26 Renzo Bertino Procedimento e dispositivi per la lavorazione di un filo metallico destinato alla confezione di una catena ornamentale
IT1201015B (it) * 1982-01-15 1989-01-27 I C M Spa Italiana Costruzioni Macchina per la fabbricazione di catene,in particolare del tipo detto corda francese nell'industria orafa
US4503664A (en) * 1983-01-18 1985-03-12 Morris Jaeger Rope chain machine
IT8585508A0 (it) * 1985-01-31 1985-01-31 Oromeccanica Spa Nastro ornamentale ottenuto da una catena wuintupla agganciata.
US4651517A (en) * 1985-08-15 1987-03-24 Oroamerica, Inc. Jewelry rope chain
JPS62253003A (ja) * 1986-04-24 1987-11-04 三貴宝飾工芸株式会社 装身具用貴金属チエ−ンの製造方法
JPS63260644A (ja) * 1987-04-20 1988-10-27 Kunimitsu Masuda クサリの製法
EP0367367B1 (en) * 1988-10-10 1993-09-22 David Rozenwasser Fine jewelry rope chain

Also Published As

Publication number Publication date
ZA902143B (en) 1990-12-28
YU60690A (sh) 1994-06-10
MX173866B (es) 1994-04-07
IL92607A0 (en) 1990-08-31
HU908120D0 (en) 1991-06-28
EP0431720A1 (en) 1991-06-12
DE69008824D1 (de) 1994-06-16
DE69008824T2 (de) 1994-08-25
CA2011673A1 (en) 1991-06-08
ATE105468T1 (de) 1994-05-15
EP0431720B1 (en) 1994-05-11
US4996835A (en) 1991-03-05
HUT58573A (en) 1992-03-30
JPH03186203A (ja) 1991-08-14
CA2011673C (en) 1993-03-23
IL92607A (en) 1991-09-16
AU617640B2 (en) 1991-11-28
US4996835B1 (hu) 1992-06-16
JPH0751089B2 (ja) 1995-06-05
TR26706A (tr) 1995-05-15
PL287876A1 (en) 1991-12-02
PL164760B1 (pl) 1994-10-31
BR9002430A (pt) 1991-08-06
AU5239390A (en) 1991-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU210019B (en) Braided chain jewel
US4934135A (en) Fine jewelry rope chain
US7444801B2 (en) Method of weaving links and resulting product
US4979276A (en) Method of manufacturing articles suitably used as necklaces, bracelets and similar items
US5682736A (en) Rope chain component
US5542244A (en) Method of making a rope chain with a jewelry component
US3165825A (en) Jeweler's patterned wire
IL104811A (en) Fine jewelry rope chain
US7392666B2 (en) Accessory and method of making the same
JP4072567B2 (ja) 装身具用ワイヤの製造方法
HU209999B (en) Jewellery chain
EP0888732B1 (en) Composite wire for the manufacture of jewelry articles
KR200388462Y1 (ko) 장신구용 링 및 이 링을 이용한 체인
US20060042222A1 (en) Method for the production of elongated elements afor jewels
JPS61162242A (ja) 装飾用鎖の製造方法
US6807800B2 (en) Jewelry rope chain
US20050050920A1 (en) Chain and mounting for stones
KR0175307B1 (ko) 장신구 및 그 제조방법
JP3111643U (ja) 装身用チェーン等に於ける装飾鎖素子
US1708853A (en) Elastic member
JPH03248739A (ja) 鎖の製法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee