HU209329B - Process for producing high enantiomer-purity, optically active 1,4-diols - Google Patents

Process for producing high enantiomer-purity, optically active 1,4-diols Download PDF

Info

Publication number
HU209329B
HU209329B HU9203593A HU359392A HU209329B HU 209329 B HU209329 B HU 209329B HU 9203593 A HU9203593 A HU 9203593A HU 359392 A HU359392 A HU 359392A HU 209329 B HU209329 B HU 209329B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
optically active
purity
diols
cooh
reaction
Prior art date
Application number
HU9203593A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT62947A (en
HU9203593D0 (en
Inventor
Mark Joseph Burk
Original Assignee
Du Pont
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Du Pont filed Critical Du Pont
Publication of HU9203593D0 publication Critical patent/HU9203593D0/hu
Publication of HUT62947A publication Critical patent/HUT62947A/hu
Publication of HU209329B publication Critical patent/HU209329B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B3/00Electrolytic production of organic compounds
    • C25B3/20Processes
    • C25B3/29Coupling reactions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány tárgya olyan új eljárás, amellyel jó hozammal lehet előállítani nagy enantiomer-tisztaságú, optikailag aktív helyettesített 1,4-diolokat.
Az optikailag aktív, helyettesített 1,4-diolok egyik enantiomeijét elő lehet ugyan állítani a szakirodalomból ismert módszerekkel, de ezek a módszerek bonyolultak és időigényesek. így például S. Masamune és munkatársai [Organic Chemistry, 54. 1755 (1989)] az eredetileg J. K. Liesel által ismertetett módszer 76244-7340-PT alapján [Synthetic Communications, 13. 765 (1983)] 50%-os hozammal redukáltak 2,5-hexán-diont (S,S)-2,5-hexán-diollá. (Lieser 57%-os hozamról számolt be.) Enzimes redukálással a kívánt terméknek általában csak az egyik enantiomerjét lehet előállítani. Határt szab az enzimes redukálás alkalmazásának az is, hogy szigorúak a táptalajra vonatkozó minőségi követelmények, alacsonyak a hozamértékek, hosszú reakcióidőkkel kell számolni (a hivatkozott Lieser-cikkben 144 óra szerepel, és a rendszerint nagymértékben felhígult reakcióelegyek miatt (a hivatkozott Lieser-cikkben mintegy 5 g/1 koncentráció szerepel) a kívánt enantiomer csak bonyolult elválasztási módszerekkel különíthető el.
Ismeretes, hogy a Kolbe-szintézissel elektrokémiai úton össze lehet kapcsolni karbonsavakat a következő reakcióegyenlet szerint: 2 RCOOH = R-R + 2 CO2 + H2. A karbonsavaknak és a helyettesített karbonsavaknak a Kolbe-szintézis szerinti összekapcsolását először az 1974. január 22-én megadott 3 787 299. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalom leírása ismertette, amely szerint a karbonsavak β-helyzetű szubsztituensei a következők lehetnek: észtercsoport, acil-amino-csoport, nitrilcsoport, halogénatom, arilcsoport, alkilcsoport, aralkilcsoport és heterociklusos csoport. A leírásban nem szerepel még utalás sem arra, hogy védőcsoport nélküli hidroxilcsoportokkal helyettesített karbonsavak is használhatók lennének. Arra sincs semmilyen utalás ebben a leírásban, hogy a szabadalmaztatott eljárást alkalmazni lehetne nagy enantiomer-tisztaságú, optikailag aktív vegyületek előállítására.
G. E. Szvadovszkaja és munkatársai [Russian Chemical Reviews, English Translation, 29. 161-180 (1960)] azt állítják - amint ez az idézett cikk 166. oldalán olvasható -, hogy alifás hidroxi-karbonsavakat nem nagyon lehet felhasználni a Kolbe-szintézishez, mert a hidroxilcsoport könnyen oxidálódik: „Negatív eredményeket kaptunk β-hidroxi-karbonsavak hidrolizálásakor.” ,,β-Hidroxi-vajsavból hangyasav, krotonaldehid és más oxidációs termékek keletkeznek.”
J. Haufe és munkatársai arról számolnak be [Chem. Ing. Tech., 42. 170-175 (1970)], hogy a hidroxilcsoporttal helyettesített karbonsavak Kolbe-szintézissel végzett összekapcsolása csak alacsony hozammal hajtható végre.
L. Rand és munkatársainak közlése szerint [J. Org. Chem., 33. 2704 (1968)] 9 kísérletünk során az 1-hidroxi-ciklohexil-ecetsavat csak legfeljebb 40%-os hozammal tudták elektrokémiai úton összekapcsolni. Az idézett cikkben nem olvasható semmilyen javaslat arra vonatkozóan, hogy milyen módon lehetne ennek az eljárásnak a hozamát megnövelni. Nem utal a cikk arra sem, hogy optikailag aktív vegyületeket lehet-e alkalmazni, és - amennyiben lehetne - hogyan változna meg az optikai aktivitás a reakció körülményei között.
Mindezek alapján D. Seebach és munkatársai [Helv. Chim. Acta, 68. 2341 (1985)] észterezéssel vagy éterezéssel védték meg optikailag aktív β-hidroxi-karbonsavak hidroxilcsoportját a Kolbe-szintézis végrehajtása előtt. Ezek a kutatók arról számoltak be, hogy a védett β-hidroxi-karbonsavaknál nem tapasztalható racemizálódás a Kolbe-szintézis során, de nem található cikkükben semmiféle utalás vagy feltételezés arra vonatkozóan, hogy védőcsoportot nem tartalmazó β-hidroxi-karbonsavak esetén milyen módon alakul az optikai aktivitás a Kolbe-szintézis során.
A találmány szerinti eljárással jó hozammal állíthatók elő nagy enantiomer-tisztaságú, optikailag aktív 1,4-diolok Kolbe-szintézissel olyan, nagy enantiomertisztaságú, optikailag aktív, védőcsoportot nem tartalmazó β-hidroxi-karbonsavakból, amelyeknél nem következik be az aszimmetrikus szénatom racemizálódása.
A találmány szerinti eljárással olyan, nagy enantiomer-tisztaságú, optikailag aktív 1,4-diolok állíthatók elő, amelyeknek
R1R2C(OH)CH2CH2C(OH)R1R2 általános képletében R1 és R2 - egymástól függetlenül - hidrogénatomot, 1-6 szénatomot tartalmazó alkilcsoportot, fenilcsoportot vagy benzilcsoportot jelent.
A találmány szerinti eljárás alkalmazásakor nagy enantiomer-tisztaságú kiindulási anyagokat használunk fel a nagy enantiomer-tisztaságú diolok előállításához. Az eljárást a következő műveletek elvégzésével hajtjuk végre:
a) R1R2C(OH)CH2COOH általános képletű, nagy enantiomer-tisztaságú β-hidroxi-karbonsavat - R1 és R2 jelentése a már megadott - a megfelelő alkálifém-alkoxid katalitikus mennyiségével együtt feloldunk vagy szuszpendálunk valamilyen rövidláncú alkoholban;
b) az a) pont szerinti oldaton vagy szuszpenzión legalább ekvivalens mennyiségű elektromos áramot vezetünk keresztül (-20 °C és 60 °C közötti hőmérsékleten); és ezután
c) a keletkezett terméket ismert módon elválasztjuk.
A találmány szerinti eljárás alkalmazásával tehát lehetővé válik, hogy optikailag aktív vegyületeket nagy enantiomer-tisztaságban, nagy hozammal állítsunk elő. Általában el lehet érni legalább az 50%-os hozamot, amely gyakran még a 60%-ot is meghaladja.
Amikor a nagy enantiomer-tisztaságú vegyületekről vagy arról teszünk említést, hogy egy vegyületet nagy enantiomer-tisztaságban állítottunk elő, olyan vegyületről van szó, amelynek az aktivitása legalább mintegy 90%-os, célszerűen legalább mintegy 95%-os enantiomerfeléslegre utal.
Az enantiomerfelesleget az R%-S%
R% + S% tört értéke adja meg, ahol R% és R enantiomer
HU 209 329 B százalékos mennyisége és S% az S enantiomer százalékos mennyisége valamilyen, optikailag aktív vegyületből vett mintában.
A kiindulási anyagként felhasználásra kerülő, nagy enantiomer-tisztaságú, R1R2C(OH)CH2COOH általános képletű β-hidroxi-karbonsavakat könnyen elő lehet állítani a megfelelő, nagy enantiomer-tisztaságú β-hidroxi-karbonsav-észterek hidrolizálásával. Ezeket az észtereket ugyanakkor - abban az esetben, ha vagy R1 vagy R2 hidronégatom - (I) általános képletű β-ketoészterek sztereoszelektív hidrogénezésével lehet előállítani a következő reakcióvázlat szerint: R'C(=O)CH2CO2H3-►R1CH(OH)CH2CO2CH3-► (I) (H)(R2 = H)
-► R'CHCOHjCH^OOH (R2 = H)
Ennek a reakcióvázlatnak az első lépését - vagyis β-keto-észterek aszimmetrikus redukálását optikailag aktív β-hidroxi-észterekké - ismertették már a szakirodalomban: Noyori és munkatársai [J. Am. Chem. Soc., 109. 5856 (1987)], valamint Kitamura és munkatársai [J. Am. Chem. Soc., 110. 629 (1988)]. (Ezt a két szakcikket referenciaanyagként szerepeltetjük leírásunkban.) Az optikailag aktív β-hidroxi-észtereket lúgos hidrolizálással, a hidrolízist követő megsavanyítással és a keletkezett termék elválasztásával alakítjuk át optikailag aktív β-hidroxi-karbonsavakká.
A találmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy az optikailag aktív β-hidroxi-karbonsavakat úgy állítjuk át szimmetrikusan helyettesített diótokká, hogy közben megőrizzük az optikailag aktív β-hidroxi-karbonsavak enantiomer-tisztaságát. A találmány szerinti eljárás kidolgozását megelőzően az
OH OH
I I rcch2ch2cr I I
Η H általános képletű vegyületek közül néhányat - nagy nehézségek árán - elő tudnak állítani nagy enantiomertisztaságban, míg a többi vegyület nem állt rendelkezésre nagy enantiomer-tisztaságban.
A találmány szerinti elektrokémiai összekapcsolást rövidláncú alkoholokban - pontosabban 1-4 szénatomos alkoholban -, a megfelelő alkálifém-alkoxid mint bázis - jelenlétében hajtjuk végre. Legcélszerűbb az a megoldás, amely szerint oldószerként metanolt, bázisként pedig nátrium-metoxidot alkalmazunk.
Az összekapcsolási reakciót általában normál légköri nyomáson, célszerűen valamilyen inért gázban például nitrogénben - játszatjuk le. A reakcióidő 112 óra vagy még 12 óránál is több. (Nagyobb mennyiségű anyag előállításakor elérheti a reakcióidő akár a 72 órát is.) A reakcióelegyet keverni kell a reakció lezajlása közben.
A reakcióhőmérséklet általában mintegy -20 -60 °C, célszerűen mintegy 0-25 °C, előnyösen mintegy 0-10 °C.
A találmány szerinti eljárás megvalósításakor az elektrokémiai összekapcsoláshoz célszerű platinaelektródákat használni, hogy magas hozamokat lehessen biztosítani.
A keletkezett terméket hagyományosan alkalmazott, jól ismert módszerekkel - például desztillálással, kristályosítással, az oldószer ledesztillálásával, szűréssel és kromatografálással - lehet elkülöníteni. Választhatjuk például azt az elválasztási módot, hogy a reakcióelegyet bepároljuk vákuumban, és a maradékot oszlopkromatográfiás módszerrel tisztítjuk.
A találmány szerinti eljárással előállítható, nagy enantiomer-tisztaságú 1,4-diol-származékokat intermedierként lehet felhasználni optikailag aktív, aszimmetriát eredményező hidrogénező katalizátorok készítéséhez.
A következő példákkal minden korlátozási szándék nélkül kívánjuk a találmányt részletesebben ismertetni.
A diolszintézisre adott következő példák szerint felhasznált királis β-hidroxi-karbonsav-észtereket mint elővegyületeket - Noyori és munkatársai módszerével [J. Am. Chem. Soc., 109. 5856 (1987)] állítottuk elő, amelynek ismertetését beépítettük a leírásba. A β-keto-észterek β-hidroxi-észterekké való aszimmetrikus redukálásához királis BINAP (R)-(+)-foszfin-ligandumot vagy (S)-(-)-2,2'-bisz(difenil-foszfino)-l,l·binaftil-ligandumot hordozó ruténiumkatalizátort használtunk. (A két említett enantiomer a következő címen szerezhető be: Stream Chemicals, 7 Mulliken Way, Dexter Industrial Park, P. O. Box 108, Newburyport, MA 01950.)
1. példa
A) Királis ft-hidroxi-karbonsavak előállítása
A királis β-hidroxi-karbonsav-észtereket Noyori és munkatársai [J. Am. Chem. Soc., 109. 5856 (1987)], valamint Seebach [Helv. Chim. Acta, 68. 2342 (1985)] szerint hidrolizáltuk a megfelelő savakká. (Mindkét hivatkozott módszer ismertetését beépítettük a leírásba.) Nagyobb mennyiségek esetén a keletkezett savakat a következő módon különítettük el az esetek többségében:
200 ml víz, 200 ml etanol és 290 g (2,2 mól) (3R)3-hidroxi-pentánsav-metil-észter elegyét lehűtöttük 0 °C-ra. Az így kapott oldathoz hozzáadunk 1 1 vízben feloldva 185 g (3,3 mól) kálium-hidroxidot, majd az így keletkezett reakcióelegyet 25 °C-on kevertettük 48 óra hosszat. A reakció lezajlása után kapott oldatot körülbelül 500 ml-re pároltuk be, majd addig savanyítottuk koncentrált sósavoldattal, amíg el nem értük az 1-es pH-értéket. A kicsapódott sókat kiszűrtük, és a szűrletet folytonos folyadék/folyadék extrakciónak vetettük alá 24 óra hosszat 1 1 dietil-éter alkalmazásával. A dietil-étert ezt követően rotovapon eltávolítottuk. Ilyen módon 250 g (97%) mennyiségben kaptuk meg színtelen olaj alakjában a β-hidroxi-karbonsavat, amely nyerstermékként is elég tiszta volt ahhoz, hogy a Kolbe-szintézishez felhasználjuk.
B) (2R, 5R)-2,5-hexándiol előállítása
Egy 100 ml-es reakcióedénybe beletettünk 1,0 g (9,6 mmól) (3R)-3-hidroxi-vajsavat, 30 ml metanolt és
HU 209 329 B ml 0,5 N metanolos nátrium-metoxi-oldatot (0,05 mmól), majd az így keletkezett elegyet 0 ’C-ra hűtöttük. Platinafusttel bevont anód (5 cm2) és platinával árnyékolt katód (5 cm2), valamint 50 V/40 A-es tápáramellátás mellett addig vezettük át az oldaton 0,25 A/cm2-es áramsűrűség biztosítása mellett egyenáramot, amíg el nem értük az 1388 coulomb (1,5 F/mól) értéket. A reakció és a gázfejlődés általában normális módon ment végbe mintegy 1,0 F/mól) érték eléréséig, majd emelkedett az ellenállás. A színtelen oldatot ezután bepároltuk rotovapon. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáltuk. Eluálószerként 70 v%-os etil-acetát/hexán elegyet használtunk. Ilyen módon 0,36 g (64%) mennyiségben, színtelen kristályos anyag formájában kaptuk meg a kívánt terméket, amelynek az olvadáspontja 53-54 ’C. [a]25D = -37,6° (c=l,CHCl3).
lH NMR (CD2C12):
δ = 1,15 (d, JHH = 6,2 Hz, 6H, CH3), 1,50 (m, 4H, CH2), 2,95 (br, 2H, OH), 3,75 (m, 2H, CH).
13C NMR (CD2C12):
δ = 23,6; 35,9; 68,1
2. példa (3R, 6R)~3,6-oktán-diol előállítása
Egy 100 ml-es reakcióedénybe beletettünk 1,0 g (8,5 mmól) (3R)-3-hidroxi-pentánsavat [amelyet az 1 A) példa szerint készítettünk], 30 ml metanolt és 1,0 ml 0,5 N metanolos nátrium-metoxid-oldatot (0,05 mmól), majd az így kapott reakcióelegyet lehűtöttük 0 ’C-ra. Platinafusttel bevont anód (5 cm2) és platinával árnyékolt katód (5 cm2), valamint
V/40 A-es tápáramellátás mellett addig vezettünk át az oldaton 0,25 A/cm2-es áramsűrűség biztosítása mellett egyenáramot, amíg el nem értük az 1229 coulomb (1,5 F/mól) értéket. A reakció és a gázfejlődés (hidrogén és szén-dioxid) általában normálisan ment végbe, amíg el nem értük a mintegy 1,0 F/mól értéket, ezt követően emelkedett az ellenállás. A színtelen oldatot ezután bepároltuk rotovapon. A maradékot szilíciumdioxidon kromatografáltuk. Eluálószerként 60 v%-os etil-acetát/hexán elegyet használtunk. Ilyen módon 0,35 g (56%) mennyiségben, színtelen kristályos anyag formájában kaptuk meg a kívánt terméket, amelynek az olvadáspontja 51-52 ’C. [a]25D = -21,8’ (c = 1, CHC13).
’HNMR δ = 0,9 (t, JHH = 7,4 Hz, 6H, CH3), 1,45 (m, 6H, CH2), 1,60 (m, 2H, CH2), 2,55 (br, 2H, OH), 3,46 (m, 2H, CH).
13C NMR (CD2CL2): δ = 10,2; 31,0; 34,1; 74,0
3. példa (3S, 6S)-3,6-dihidroxi-2,7-dimetil-oktán-diol előállítása
Egy 100 ml-es reakcióedénybe beletettünk 1,0 g (7,6 mmól) (3S)-3-hidroxi-4-metil-pentánsavat [amelyet az 1 A) példa szerint készítettünk], 30 ml metanolt és 1,0 ml 0,5 N metanolos nátrium-metoxid-oldatot (0,05 mmól), majd az így keletkezett elegyet lehűtöttük 0 ’C-ra. Platinafusttel bevont anód (5 cm2) és platinával árnyékolt katód (5 cm2), valamint 50 V/40 A-es tápáramellátás mellett addig vezettünk át az oldaton 0,25 A/cm2-es áramsűrűség biztosítása mellett egyenáramot, amíg el nem értük az 1097 coulomb (1,5 F/mól) értéket. A reakció és a gázfejlődés általában normális módon ment végbe, a mintegy 1,0 F/mól érték eléréséig, majd emelkedett az ellenállás. A színtelen oldatot ezután bepároltuk rotovapon. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáltuk. Eluálószerként 60 v%-os etil-acetát/hexán elegyet használtunk. Ilyen módon 0,36 g (54%) mennyiségben, színtelen kristályos anyag formájában kaptuk meg a kívánt terméket, amelynek az olvadáspontja 99-101 ’C. [a]25D = +35,2° (c = 1, CHC13).
’H NMR (CDC13):
δ = 0,89 (t, JHH = 6,8 Hz, 12H, CH3), 1,45 (m, 2H, CH2), 1,62 (m, 4H, CH2), 3,0 (br, 2H, OH), 3,35 (m, 2H, CH).
13C NMR (CDCL3):
δ = 17,4; 18,7; 31,1; 34,0; 77,2
4. példa
R,R-l,4-Bisz(ciklohexil)-l,4-butándiol előállítása
100 ml térfogatú reakcióedénybe 0,41 g (2,4 mmól) R-3-ciklohexil-3-hidroxi-propionsavat, 30 ml metanolt és 0,05 mmól nátrium-metoxid 1 ml metanollal készült 0,5 N oldatát adagoltuk be, majd az elegyet 0 °C-ra hűtöttük le. Platina lemezanódot (3 cm2) és platinarács katódot (3 cm2) használva elektrolizáltuk az oldatot 50 V/40 A energiaforrást és 0,25 A/cm2 állandó áramsűrűséget alkalmazva, amíg 347 coulomb (1,5 F/mól) árammennyiség nem haladt át az oldaton. A színtelen oldatot rotavap-típusú bepárlón betöményítettük. A maradékot etil-acetátban felvettük és szilikagélen etilacetát oldószerrel kromatografáltuk. Ilyen módon fehér, vattaszerű szilárd anyagot kaptunk.
[a]25D = 20,0° (c=l,CHCl3).
5. példa
R,R-l,6-Difenil-l,4-hexándiol előállítása
100 ml térfogatú reakcióedénybe beadagolunk 1,0 g (51 mmól) S-4-fenil-3-hidroxi-butánsavat, 30 ml metanolt és 0,10 mmól nátrium-metoxid 2 ml metanollal készített 0,5 N oldatát. Az elegyet 0 ’C-ra hűtöttük le, majd platinalemez anóddal (5 cm2) és platinarács katóddal (5 cm2) elektrolizáltuk, 50 V/40 A energiaforrást és 0,25 A/cm2 állandó áramsűrűséget használva, amíg 621 coulomb (1,25 F/mól) árammennyiség nem haladt át az oldaton. A színtelen oldatot rotavap-típusú bepárlón betöményítettük. A maradékot etil-acetátban felvettük, majd az oldhatatlan anyagot szűréssel eltávolítottuk. Az oldatot rotavap-bepárlón ismét betöményítettük, és a maradékot szilikagélen kromatografáltuk, eluálószerként 30%os etil-acetát/hexán elegyet használva. Ilyen módon 0,80 g sárga olajat kaptunk, amely állás közben lágy szilárd anyaggá alakult. [a]25D = -12,0’ (c = 1, CHC13).

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás olyan, nagy enantiomer-tisztaságú, optikailag aktív 1,4-diolok előállítására, amelyeknek
    R'íÚCjOHjCH^CH-UjOHjR'R2 általános képletében R1 és R2 egymástól függetlenül hidrogénatomot, 1-6 szénatomos alkilcsoportot, fenilcsoportot vagy benzilcsoportot jelent, azzaljellemezve, hogy
    a) R1R2C(OH)CH2COOH általános képletű, nagy enantiomer-tisztaságú β-hidroxi-karbonsavat - R1 és R2 jelentése a tárgyi körben megadott - a megfelelő alkálifém-alkoxid katalitikus mennyiségével együtt feloldunk vagy szuszpendálunk valamilyen rövidláncú alkoholban;
    b) az a) pont szerinti oldaton vagy szuszpenzión 20 ’C és 60 ’C közötti hőmérsékleten legalább ekvivalens mennyiségű elektromos áramot vezetünk keresztül; és ezután
    c) a keletkezett terméket ismert módon elválasztjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan, nagy enantiomer-tisztaságú β-hidroxikarbonsavból indulunk ki, amelynek R'R2C(OH)CH2COOH általános képletében R1 és R2 jelentése - egymástól függetlenül - 1-6 szénatomos alkilcsoport.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan, nagy enantiomer-tisztaságú β-hidroxi-karbonsavból indulunk ki, amelynek R1R2C(OH)CH2COOH általános képletében R1 és R2 jelentése hidronégatom.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként 1-4 szénatomos alkoholt alkalmazunk.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkoholként metanolt alkalmazunk.
  6. 6. Az 1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkálifém-alkoxidként nátrium-metoxidot alkalmazunk.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elektromos áramot platinaelektródák között vezetjük át.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót inért atmoszférában játszatjuk le.
HU9203593A 1990-05-17 1991-05-01 Process for producing high enantiomer-purity, optically active 1,4-diols HU209329B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/524,736 US5021131A (en) 1990-05-17 1990-05-17 Optically pure 1,4-diols

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9203593D0 HU9203593D0 (en) 1993-03-01
HUT62947A HUT62947A (en) 1993-06-28
HU209329B true HU209329B (en) 1994-04-28

Family

ID=24090465

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9203593A HU209329B (en) 1990-05-17 1991-05-01 Process for producing high enantiomer-purity, optically active 1,4-diols

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5021131A (hu)
EP (1) EP0527838A1 (hu)
JP (1) JPH06500823A (hu)
AU (1) AU645568B2 (hu)
CA (1) CA2082167C (hu)
HU (1) HU209329B (hu)
WO (1) WO1991018132A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5258553A (en) * 1991-04-26 1993-11-02 E. I. Dupont De Nemours And Company Chiral tridentate bis(phospholane) ligands
US5202493A (en) * 1991-04-26 1993-04-13 E. I. Du Pont De Nemours And Company Chiral tridentate bis(phospholane) ligands
US5171892A (en) * 1991-07-02 1992-12-15 E. I. Du Pont De Nemours And Company Chiral phospholanes via chiral 1,4-diol cyclic sulfates
CN110029356B (zh) * 2019-04-17 2020-06-02 北京大学 一种电化学氧化方法控制的制备酮或β-羰基酯的方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1643693B2 (de) * 1967-11-11 1976-09-09 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von sebacinsaeuredimethylester durch elektrolytische kondensation von adipinsaeuremonomethylester
DE2014985C3 (de) * 1970-03-28 1978-06-08 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur elektrolytischen Kondensation von Carbonsäuren
DE2023080A1 (de) * 1970-05-12 1971-12-02 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Sebacinsaeurediestern
US4324625A (en) * 1979-08-14 1982-04-13 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for preparing alkanediols by electrochemical coupling of halohydrins
JPS61159591A (ja) * 1984-09-08 1986-07-19 Okamura Seiyu Kk 高級アルコ−ルの製造方法
US4871430A (en) * 1987-02-19 1989-10-03 The Dow Chemical Company Novel multifunctional compounds and electrolytic oxidative coupling process

Also Published As

Publication number Publication date
JPH06500823A (ja) 1994-01-27
WO1991018132A1 (en) 1991-11-28
US5021131A (en) 1991-06-04
CA2082167A1 (en) 1991-11-18
HUT62947A (en) 1993-06-28
EP0527838A1 (en) 1993-02-24
CA2082167C (en) 2000-12-19
AU645568B2 (en) 1994-01-20
HU9203593D0 (en) 1993-03-01
AU7794291A (en) 1991-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3107904B1 (en) Substituted delta-lactones and methods of preparing same
US5399722A (en) Process for preparing tert-butyl (3R,5S)-6-hydroxy-3,5--O--isopropylidene-3,5-dihydroxyhexanoate
EP0044158B1 (en) Novel optically active imidazolidin-2-one derivatives and their production
JPH05331128A (ja) (R)−(−)−4−シアノ−3−ヒドロキシ酪酸t−ブチルエステル及びその製造方法
US5728866A (en) Process for the preparation of (+)-(1R) -cis-3-oxo-2-pentyl-1-cyclopentaneacetic acid
KR20090023505A (ko) 1,1,1-트라이플루오로아세톤의 비대칭 수소화
HU209329B (en) Process for producing high enantiomer-purity, optically active 1,4-diols
US4820389A (en) Novel benzaldehyde dialkyl acetals and preparation and use thereof
HU203518B (en) Process for optical resolving (+)cys- or (+)trans-permetrinic acid
HU204247B (en) Process for optical resolving raceme compositions of alpha-naphtyl-propionic acid derivatives
US4720558A (en) Process for inverting the configuration of secondary alcohols
JPS6344544A (ja) ジヒドロシクロシトラ−ル及びジヒドロシクロシトラ−ルの光学活性立体異性体の製法
DE19709069C2 (de) Enantiomerenreine 3-Hydroxyoctandisäurediester, Verfahren zur Herstellung derselben durch asymmetrische katalytische Hydrierung sowie Verfahren zur Herstellung von R-(+)- und S-(-)-alpha-Liponsäure
KR0163770B1 (ko) 3,4-에폭시부티레이트의 제조 방법 및 이를 위한 중간체
US4475992A (en) Cyclohexadiene derivatives and process for preparing the same
US5194651A (en) Tosylation of alcohols
CA1328459C (en) Process for production of enantiomerically pure 2,2,4-trisubstituted 1,3-dioxolanes
JP2838529B2 (ja) 新規な光学活性化合物
US4429164A (en) Cyclohexadiene derivatives and process for preparing the same
JPH11228586A (ja) ビスホスフィンオキシドの製造方法
KR930001338B1 (ko) 아미노알킬로 치환된 모노올레핀화합물의 제조방법
HU194531B (en) Process for producing esters of 2,2-dimethyl-cyclopropane-1,3-dicarboxylic acids
JPH02273667A (ja) α―アルキルラクトンの製法
JPS5939513B2 (ja) 高級二塩基酸ジメチルの製造方法
JPS6321676B2 (hu)