HU208829B - Process for synthetizing dimeric alkaloid compounds - Google Patents

Process for synthetizing dimeric alkaloid compounds Download PDF

Info

Publication number
HU208829B
HU208829B HU884126A HU412688A HU208829B HU 208829 B HU208829 B HU 208829B HU 884126 A HU884126 A HU 884126A HU 412688 A HU412688 A HU 412688A HU 208829 B HU208829 B HU 208829B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
enamine
reduction
vinblastine
compound
Prior art date
Application number
HU884126A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT50351A (en
Inventor
James P Kutney
Lewis S L Choi
Jun Nakano
Hiroki Tsukamoto
Camille A Boulet
Michael Mchugh
Original Assignee
Univ British Columbia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ British Columbia filed Critical Univ British Columbia
Publication of HUT50351A publication Critical patent/HUT50351A/hu
Publication of HU208829B publication Critical patent/HU208829B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D519/00Heterocyclic compounds containing more than one system of two or more relevant hetero rings condensed among themselves or condensed with a common carbocyclic ring system not provided for in groups C07D453/00 or C07D455/00
    • C07D519/04Dimeric indole alkaloids, e.g. vincaleucoblastine

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás dimer alkaloid vegyületek előállítására, főleg olyanok előállítására, amelyek a Catharantus (Vinca) családba tartoznak, így vinblasztinok, vinkrisztinek és leurozidinok előállítására.
A találmány szerinti eljárással előállított dimer alkaloidok jelentős antivirális, antitumor és antileukémiás hatásúak. Korábban ezeket az alkaloidokat Catharantus fajból, különösen C. roseusból izolálták, azonban kis mennyiségben. Újabban haladás mutatkozott ezeknek a vegyületeknek a szintézisében [4144237 és 4279817 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások (James P. Kutney)]. Ezeknek a technika állásából ismert szintéziseknek a hátránya, hogy a célvegyületeket kis kitermelésben kapjuk meg. A találmány szerinti eljárással a cél alkaloid vegyületeket jelentősen nagyobb kitermelésben állítjuk el, a kapott vegyületek mennyisége pl. 10—15%-kal magasabb, mint a technika állása szerinti eljárásokkal előállított vegyületeké. Ráadásul a technika állása szerint ismert eljárásokkal nem lehet közvetlenül, például vinblasztint előállítani, ott a célvegyület 3’,4’-dehidrovinblasztin.
A találmány szerinti eljárással több lépésben állíthatjuk elő a dimer alkaloid vegyületeket, különösen azokat, amelyek a Catharantus (Vinca) családba tartoznak, így például a vinblasztinokat, a vinkrisztineket és a leurozidinokat.
A találmány szerinti eljárásnál (I) általános képletű vegyületeket állítunk elő - a képletben vinblasztin esetén:
alk jelentése metilcsoport,
Rj jelentése metilcsoport,
R2 jelentése -CO-CH3,
R3 jelentése hidrogénatom,
R4 jelentése -COO-CH3,
Z jelentése -CH=CH-csoport,
R jelentése (II) általános képletű csoport, ahol
R7 jelentése -COO-CH3R8 jelentése hidroxilcsoport,
R9 jelentése etilcsoport,
R10 jelentése hidrogénatom, leuorozidin esetén:
alk, R,, R2 R3, R4 és Z jelentése a fenti, R jelentésénél a (Π) általános képletben R8 jelentése etilcsoport és R9 jelentése hidroxilcsoport, R7 és R10 jelentése a fenti, vinkrisztin esetén:
alk, R2, R3, R4, Z és R jelentése azonos a vinblasztinnál megadottakkal és R, jelentése -CHO-csoport - oly módon,hogy
1. egy (III) általános képletű vegyületet egy (Illa) általános képletű vegyületté oxidálunk - a képletekben R jelentése COO-CH3-csoport —77 °C és +40 °C közötti hőmérsékleten valamely persav alkalmazásával, majd izolálás nélkül
2. a kapott terméket, egy (IV) képletű vegyülettel kapcsoljuk ecetsavanhidrid, halogénezett ecetsavanhidrid vagy acetil-klorid jelenlétében -70 °C és +40 °C közötti hőmérsékleten inért gázatmoszférában és inért oldószerben, majd
3. a kapott (VI) képletű vegyületet adott esetben izolálás nélkül egy (IX) általános képletű vegyülettel - a képletben
i) R,i-R16 jelentése hidrogénatom, vagy ii) Rh jelentése benzil-, difenil-metil-, 1-metoxikarbonil-izobutil-, 2’,3’,-4’,-6-tetraacetil-P-Dglükopiranozidil-, 2’-metoxi-karbonil-izopiranol-, l’,2’-dimetoxi-karbonil-etil-, izobutil-1karbonsav-Na-só-csoport, és
R,3 jelentése -CO-NH2, -CN vagy (a) képletű csoport, és
R12, R14-R,6 jelentése hidrogénatom, vagy iii) R,| jelentése hidrogénatom,
R|2 és R|6 jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport,
R13 és R15 jelentése 1-6 szénatomos alkoxi-karbonil-csoport, és
R14 jelentése fenilcsoport redukáljuk, majd
4. az így kapott (VIII) képletű enamint ismert módon oxidáljuk, előnyösen oxigénnel vagy levegővel, majd
5. a kapott vegyületet ismert módon alkálifém-bórhidriddel reduáljuk, majd
6. a kapott terméket kromatografáljuk a kapott vinblasztin és leurozidin elválasztására, és kívánt estben a kapott vinblasztint vinkrisztinné alakítjuk az R[ = metilcsoport ismert módon R, = formilcsoporttá való oxidálásával.
Ha tehát az (I) általános képletben alk jelentése metilcsoport, R, jelentése metilcsoport, R2 jelentése CO-CH3, R3 jelentése hidrogénatom, R4 jelentése COOCH3, Z jelentése -CH=CH-, R jelentése (II) képletű csoport, R7 jelentése COOCH3, R8 jelentése hidroxilcsoport, R9 jelentése etilcsoport és R10 jelentése hidrogénatom, akkor vinblasztint állítunk elő. Ha az (I) általános képletben alk jelentése metilcsoport, R, jelentése metilcsoport, R2 jelentése CO-CH3, R3 jelentése hidrogénatom R4 jelentése COOCH3, Z jelentése -CH = CH-, R jelentése (II) képletű csoport, R7 jelentése COOCH3, Rg jelentése etilcsoport, R9 jelentése hidroxilcsoport és R10 jelentése hidrogénatom, akkor leurozidint állítunk elő, és ha az (I) általános képletben alk jelentése metilcsoport, R) jelentése CHO, R2 jelentése CO-CH3, R3 jelentése hidrogénatom, R4 jelentése COOCH3, Z jelentése -CH=CH-, R jelentése (II) képletű csoport, R7 jelentése COOCH3, R8 jelentése hidroxilcsoport, R9 jelentése etilcsoport és R10 jelentése hidrogénatom, akkor vinkrisztint állítunk elő.
A leírásban a %-os adatok tömeg%-ot jelentenek, az idő intervallumokat percben adjuk meg, és a hőmérséklet értékek °C-ot jelentenek, ha másként ezeket az egységeket nem jelöljük.
A találmány szerinti dimer-alkaloid vegyületek előállításában kiindulási vegyületként (III) általános képlettel jellemzett indol egység N-oxid-származékát alkalmazzuk - a képletben R jelentése -COO-CH3. A találmány szerinti eljárásban az indolegységet a nitrogénhíd oxidálásával (Illa) általános képletű N-oxidszármazékká oxidáljuk. A találmány szerinti 1. eljáráslépésben alkalmazott indolegység előnyösen katarantin.
HU 208 829 Β
Az N-oxid-származékot a nitrogén hídon oxidáljuk, amikor a reakciókörülmények -77-(-40) °C és a reakcióban persavat alkalmazunk, így m-klór-perbenzoesavat vagy p-nitro-perbenzoesavat közömbös szerves oldószerben, mint például metilén-kloridban vagy egyéb polihalogén szerves oldószerben [1. reakciólépés]. Az így kapott N-oxid-intermediert izolálás nélkül alkalmazzuk a 2. eljárási lépésben. Az 1. eljárási lépésben ily módon előállított N-oxid-származékot a 2. eljárási lépésben egy dihidroindol egységgel, így például (IV) képletű vindolinnal kapcsoljuk. A (Illa) és (IV) képletű vegyületek szén-szén hídon keresztül kapcsolódnak. Ezek a szén-szén hidak az N-oxid-származékban a C18 alifás központ, a dihidroindol egységben a C15 aromás szénatom.
Az indol N-oxid C5-CI8-as kötését a hasítási reakcióban például trifluor-ecetsavanhidrid jelenlétében hasítjuk. A dihidroindol egységet a hasítási reakció előtt adhatjuk a reakcióelegyhez, ily módon a C|8 (indol egység) és a C15 (dihidroindol egység) szénatomoknál természetes dimer kötés kialakulását elősegítjük, maximalizáljuk a következő kapcsolási reakciót. A hasítási és a kapcsolási reakcióban trifluor-ecetsavanhidrid helyett alkalmazhatunk még triklór-ecetsavanhidridet, ecetsavanhidridet, acetil-halogenideket és tozil-anhidridet. Ezek a reagensek aC5~C18 kötés Polonovski-típusú hasításával a (Illa) általános képletű vegyületeket adják.
A reakciókörülmények, a reakcióidő és a nyomás hasonló a Polonovski-reakciónál ajánlottakhoz. A Polonovski-reakcióban a tercier és heterociklusos aminok dealkilezését a megfelelő N-oxidok ecetsavanhidriddel vagy acetil-kloriddal történő acilezésével végzik (Merck index, 8. kiadás, 1968, 1203. oldal). A hasítás és a kötési lépéseknél a hőmérséklet változhat -70 °C+40 °C hőmérséklet között, előnyösen -70 °C-(30) °C, különösen előnyösen -60 °C-(-40) °C között. Az N-oxid-származék kialakítását, a hasítási lépést és a kötési lépést elvégezhetjük szabad, nyitott berendezésben, vagy zárt berendezésben inért gáz atmoszférában, így argon vagy egyéb, a periódusos rendszer 0 csoportjába tartozó inért gáz jelenlétében, így például hélium, neon stb. vagy nitrogén jelenlétében. A következő reakciólépésekhez szükséges alacsony hőmérséklet következtében az 1-2. reakciólépések mindegyike néhány perctől néhány napig tarthat. Az 1. reakciólépésben a reakcióidő például 5 perc - néhány óra, a 2., 3. reakciólépésben 10 perc - nénány óra közötti idő.
A találmány szerinti eljárás kapcsolási reakcióinak körülményei előnyösebbek, mint a technika állásából ismert körülmények [4279817 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, Helv. Chim. Acta. 59, 2858 (1976) és Areakcióvázlat], A 2. eljárási lépés szerinti kapcsolásban egy viszonylag instabil dihidropiridínium közbenső tennéket állítunk elő és izolálhatunk, amely az N-oxid-származék és a dihidroindol egység kapcsolásakor keletkezik.
A 2. reakciólépésben a sztereospecifikus kapcsolás során előállított viszonylag instabil indol-dihidro-indol dimer közbenső termék az indol maradék Nb atomján kialakított imínium só. Az instabil dimer vegyületet ezentúl imínium intermedierként nevezzük. Az imínium intermediert (VI) képlet határozza meg.
A 4279817 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalomban, a technika állása szerinti módon ezt az instabil imínium intermediert alkálifém-bórhidriddel (NaBH4, KBH4, LíBH4) redukálják, és így stabil dimer alkaloidokat kapnak. így például, ha egy (VI) általános képletű imínium intermediert alkálifém-bórhidriddel redukálják, akkor a (VII) általános képlettel jelzett és a Β reakcióvázlat szerint előállított 3’,4’-dihidro-vinblasztint kapják.
A találmány szerinti eljárásban a viszonylag instabil imínium intermediert (VI) képletű vegyület] nem szükséges redukálni és különböző kromatográfiás eljárással izolálhatók. így például az említett imínium intermediert izolálhatjuk, ha a 2. eljárási lépésben kapott reakcióelegyet közvetlenül megfelelő kromatográfiás rendszerbe visszük, így oszlopkromatográfiásan rétegkromatográfiásan vagy túlnyomásos oszlopkromatográfiával, előnyösen fordított fázisú és/vagy kizárásos elválasztási módszerrel elkülönítjük. A művelethez szükséges hőmérséklet-tartomány 4 °C - szobahőmérséklet. Ha a reakcióelegyben az imínium intermedierrel együtt illékony reagensek és oldószerek vannak, akkor ezeket csökkentett nyomáson és hőmérsékleten, előnyösen -10 °C alatti hőmérsékleten és 5 Hgmm alatti nyomáson eltávolítjuk. Az így kapott szilárd vegyületeket [(VI) általános képletű] megfelelő szerves oldószerben, így például halogénezett szénhidrogénben, éterben, alkoholban, acetonitrilben vagy hasonló oldószerekben vagy vizes pufferoldatokban feloldjuk. A pufferoldat pH-ja változhat 2-10 között. Megfelelő vizes pufferoldatok például a foszfát, triszhidrogénklorid, és MES puffer. A (VI) általános képletű imínium intermedier oldatát ezután kromatográfiás módszerrel tisztítjuk. Alternatívaként megemlítjük, hogy az imínium intermedier oldatot közvetlenül is felhasználhatjuk a következő reakciókban.
Az 1. példában bemutatjuk az imínium-intermedier előállítását, amikor is katarantint [(III) általános képletű indolegységben R jelentése COOCH3] vindolinnel reagáltatunk [(IV) képletű dihidroindol egység].
I. példa (VI) képletű imínium intermedier előállítása módosított Polonovski-reakcióval A reakciót vízmentes körülmények között végezzük. Összes üvegárut 120 °C hőmérsékletű kemencében szárítjuk. Az oldószereket, metilén-kloridot és a kapcsoló reagenst, trifluor-ecetsav-anhidridet, P2O5-tel a technika állásából ismert módon desztilláljuk.
mg (0,6 mmól) (III) általános képletű katarantint (R = CO2CH3) szárított metilén-kloridban (2 ml) feloldjuk és -20 °C hőmérsékleten argongáz atmoszférában hozzáadunk 132 mg, 0,8 mmól m-klór-perbenzoesavat, és a reakcióelegyet 5 percig keverjük. Az így keletkezett katarantin N-oxidhoz [(Illa), R jelentése -COOCH3] 1 ml metilén-kloridban oldott 270 mg (0,6 mmól) vindolint [(IV) képletű vegyület] adunk, és
HU 208 829 Β a reakcióelegyet -60 °C hőmérsékletre hűtjük. A -60 °C hőmérsékleten tartott reakcióelegyhez keverünk 0,2 ml, 1,5 mmól, trifluor-ecetsavanhidridet, és az elegyet tovább ezen a hőmérsékleten 2 óráig tartjuk. Ezután az oldószert és a felesleges reagenst vá- 5 kuumban -20 °C hőmérsékleten lehajtjuk. Ily módon megkapjuk a vörösesbarna imínium intermediert. Az intermediert fordított fázisú túlnyomásos oszlopkromatográfiával meghatározzuk (HPLC, Waters Radial-Pak C]g vagy CN töltet, eluálószer: metanol- 10 H2O-Et3N). A (VI) képletű imínium intermedier kitermelés 80%:
Az imínium intermediert [(VI) képlet] (VIII) képletű enaminná alakítjuk, amikor is az imínium intermediert 1,4-dihidropiridinnel a C reakcióvázlat szerinti mó- 15 dón redukáljuk.
Mint ahogy már említettük, az átalakítást elvégezhetjük az imínium intermedier izolálása után, vagy a 2. reakciólépésben kapott reakcióelegy közvetlen kezelésével. A (VI) képletű imínium intermedierből a vin- 20 blasztin és leuorzidin végtermékeket kapjuk. A vinkrisztint úgy kapjuk, hogy a vinblasztint, speciálisan az R[ szubsztituens metilcsoportját oxidáljuk. így például az említett metilcsoportot úgy oxidáljuk, hogy a vinblasztint Jones-reagenssel (CrO3) acetonban és ecet- 25 savanhidridben nagyon alacsony hőmérsékleten, így -78°-on reagáltatjuk (J. P. Kutney és munkatársai, Heterocycles, 9. kötet, 201. oldal, 1978).
Ha a kiindulási indolegységben a C3-C4 kettős kötés van [például katarantin, (III) általános képlet - R = CO- 30 OCH3], akkor a keletkező intermedier alfa, béta-telítetlen imínium funkciós csoportot tartalmaz, amelyet a (VI) képlettel jelöltünk. Ezt az imínium intermediert a 3. eljárási lépésben alakítjuk át, amikor is 1,4-redukcióval (Vili) képletű enamint kapunk. Ehhez a redukcióhoz a (IX) 35 általános képletű 1,4-dibidropiridin vegyületeket alkalmazzuk - a képletben R,,, R12, RL3, R]4, R15 és R,6 jelentése a fenti. Az ilyen vegyületeket előállíthatjuk az irodalomból ismert módon [Chem. Rév. 82, 232 (1982); Chem. Rév. 72,1 (1972)]. így kapjuk például a Hantzchésztereket, amikor is a (IX) általános képletben R)3 és R15 jelentése karbonsav-észterek, így például -COOC2H5, vagy az N-helyettesített 1,4-dihidro-nikotin-amidokat [(IX) általános képletben R,, jelentése például benzilcsoport és R|3 jelentése a fenti].
Az 1,4-redukcióban alkalmazott 1,4-dihidro-piridinek közül előnyösek azok a (IX) általános képletű 1,4dibidro-piridinek, amelyek képletében R12, R14, R15 és Ri6 jelentése hidrogénatom, R,, jelentése valamely fenti csoport és R13 jelentése -CN vagy (a’) csoport.
Másik előnyös csoport az 1,4-dihidro-piridinekre az 1,4-dihidro-nikotin-amidok, amelyek képletében R12, R14, R15 és R16 jelentése hidrogénatom, R13 jelentése -CONH2 és Rj| jelentése valamely fenti csoport.
Különösen előnyösen azokat az 1,4-dihidro-nikotin-amidokat alkalmazzuk a reakcióban, amelyek képletében R,i jelentése sok elektront tartalmazó csoport, így például a fentiek szerint sav-észter és karbonsavsó. Kutatásaink azt bizonyították, hogy ezek a sók elektront tartalmazó funkciós csoporttal rendelkező
1,4-dihidro-nikotin-amidok különösen alkalmasak a pozitív töltésű imínium intermedierekkel [(IV) képlet] végzett reakcióban, mivel fokozzák a térszelektivitást (1,4-redukció túlsúlyban az 1,2-redukcióval) és fokozzák az imínium intermedier [(VI) képlet] redukciójának mértékét. Ily módon a (VIII) képletű enamint nagy kitermelésben kapjuk. Az 1. táblázatban ezekre az előnyös és különösen előnyös 1,4-dihidro-piridinekre speciális példákat sorolunk fel (IX-A- IX-J képletek).
1. táblázat
Képlet Redukálószer Eljárás Redukálószer Eljárás Képlet
• nh2 N képletű vegyület ft* ' 0 * O EtoXzXXoEt MeX^Me B IX-B
1X-A ahol R’ A D IX-D
1X-C ch(c6h5)2 C CH2C6H5
1X-F CÜ2Me ‘X F iryC0-NQ C0NH2 ch2c6h5 E IX-E
1X-G OR” R=Ac G
HU 208 829 Β
Képlet Redti kálószer Eljárás Redukálószer Eljárás Képlet
IX-H —^OMe H
IX-I - MeO2C«^ztcQ2we I
IX-J < C02 eNo? •x J,K
Az itt felsorolt redukálószereket alkalmazhatjuk önmagukban vagy kombinálva. A redukciót inért atmoszférában, például argongázban vagy a periódusos rendszer nulla csoportjába tartozó gázok, így hélium, neon jelenlétében vagy nitrogéngáz jelenlétében végezzük. A 3. lépésben zajló redukcióhoz különböző oldószert alkalmazhatunk. Megfelelő oldószerek például az alkoholok, acetonitrilek vagy dimetil-szulfoxid, dimetil-formamid, különböző éterek, így dioxán és tetrahidrofurán, klórozott szénhidrogének, amelyeket normálisan, vizes puffer alkalmazása nélkül használunk.
A 3. lépés szerinti redukció lefolyását a reakcióelegy közvetlen analízisével, így például megfelelő kromatográfiás rendszerrel, előnyösen fordított fázisú túlnyomásos oszlopkromatográfiásan ellenőrizzük. Ezt a módszert azért végezzük, hogy a reakció hőmérsékletét, idejét, nyomását és a reagens koncentrációját optimalizáljuk. A reakció hőmérséklete változhat -60+60 °C, előnyösen -60-+20 °C, és különösen előnyösen -60-(-20) °C között. A reakcióidő változhat néhány perctől néhány napig, amely egyéb paraméterektől függ.
A következő kiviteli példákat (2-12. példa, A-K eljárás) az enamin szintézisének bemutatására közöljük. A reakcióban imínium intermediert az 1. táblázatban közölt redukálószerekkel a C) reakcióvázlat szerint reagáltatjuk. A példákban a „(VI) képletű imínium intermedier”-ként az 1. példa szerint előállított imíniumvegyületet alkalmaztuk.
2. példa
Imínium-intermedier redukálása 1-Benzil-l,4dlhidro-nlkotinamiddal [(IX) képlet, Ru = benzil, R12, /?i4, Nis és Ri6 = H; Rn = CONHy, [(IX-A) képlet, A eljárás] ml gáztalanított acetonitrilben feloldunk 100 mg (VI) képletű imínium-intermediert, az oldatot keverjük, és hozzáadunk argongáz atmoszférában (nagyobb, mint 760 Hgmm) szobahőmérsékleten (20 °C) 5 óra alatt 135 mg, 0,63 mmól, 6 mól ekvivalensnyi l-benzil-l,4-dihidro-nikotinamidot. Ezután a reakcióelegyet HPLC-n fordított fázisú tölteten (Waters Radial-Pak Clg vagy CN töltet, metanol/víz/Et3N eluens) ellenőrizzük, majd a (VI) képletű vegyület teljes átalakulása után megkapjuk a (VIII) képletű enamin és a (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztin 1 :
arányú elegyét.
Kitermelés: 75%.
3. példa
Imínium-intermedier redukálása 1-Benzil-l,4dihidro-nikotinamiddal [(IX) képlet, Rn = benzil,
R12, λ 14, ^15 és Rl6 = H; R13 = C0NH2 (IX-A) képlet, A eljárás] ml metanolban feloldunk 100 mg (VI) általános képletű imínium-intermediert, és az oldatot keverjük, majd kezdetben 0 °C hőmérsékleten tartjuk fél órán keresztül, és cseppenként, kis adagokban hozzáadunk ml metanolban oldott 56 mg, 0,26 mmól 2,5 mól ekvivalensnyi l-benzil-l,4-dihidronikotinamidot. Az adagolást argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti) és 5 óra alatt végezzük. Ez idő alatt hagyjuk, hogy a reakcióoldat szobahőmérsékletre melegedjen. A reakcióoldatot HPLC-vel ellenőrizzük az 1. példa szerinti módon, és a (VI) képletű vegyület teljes átalakulása után megkapjuk a (VIII) képletű enamin és a (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztin 1: 1 arányú elegyét.
4. példa
A 2. példában kapott (VIII) képletű enamin és (VII) képletű 3’,4’-dehidro-vinblasztin elegyét 0 °C hőmérsékleten 500 mg feleslegben lévő nátrium-bórhidriddel kezeljük. A reakcióelegyet ammónium-hidroxid oldattal meglúgosítjuk, majd etil-acetáttal (háromszor 200 ml) extraháljuk. Az összeöntött szerves fázisokat magnézium-szulfáttal víztelenítjük. Az így kapott termékről a szerves oldószert eltávolítjuk, majd a maradékot szilikagélen preparatív rétegkromatográfiásan eluáljuk (eluálószer: metanol/etil-acetát), a kromatográfiás vizsgálat alapján a termék el nem reagált (VII) képletű 3’,4’-dehidro-vinblasztin, és az ismert 4’-deoxo-vinblasztin [(X) általános képlet, R = -COOCH3] és 4’-deoxo-4’-epivinblasztin [(XI) általános képlet, R = -COOCH3] elegye. Ez utóbbi vegyületek jelenléte egyértelmű bizonyíték a (VIII) képletű enamin szerkezetére.
HU 208 829 Β
5. példa
A 4. példa szerinti eljárást megismételjük, azzal a megkötéssel, hogy a 3. példában kapott reakcióelegyet a 2. példában kapott elegy helyett nátrium-bórhidrid felesleggel kezeljük. A termék vizsgálatából ismét kiderül, hogy el nem reagált (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztin és ismert (X) általános képletű (R = -COOCH3) 4’-deoxo-vinblasztin vegyület és (XI) általános képletű (R =-COOCH3) 4’-deoxo-4’-epivinblasztin elegye. Az utolsó vegyületek jelenléte a (VIII) képletű enamin szerkezetre egyértelmű bizonyíték.
6. példa
Imínium-intermedier redukálása 3,5-Dietoxi-karbonil-2,6-dimetil-4-fenil-l ,4-dihidro-piridinnel [(IX) általános képlet, Rn = H; Rl3 és Rl5 = -COOCH2CH3; Rl2 és Ri6 = -CH3; K14 = fenil [(IX-B) képlet, B eljárás] ml gáztalanított acetonitrilben feloldunk 100 mg (VI) képletű intermediert. Az oldatot keverjük, majd hozzáadunk 12 ml etanolban oldott 264 mg, 8 ekvivalensnyi 3,5-dietoxi-karbonil-2,6-dimetil-4-fenil-l,4dihidropiridint. Az adagolást argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti) és -20-40 °C közötti hőmérsékleten végezzük. A reakcióelegyet 3 órán keresztül visszafolyó hűtő alatt forraljuk, majd fordított fázisú oszlopkromatográfiásan ellenőrizzük. A termék többek között tartalmazza (VIII) képletű enanim és a (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztin 1: 1 arányú elegyét (60% kitermelés).
7. példa
Imínium-intermedier redukálása difenil-metil-1,4dihidro-nikotinamiddal [(IX) általános képlet, Rx = difenil-metil; R2, Rit R5 és = H; R3 = -CONH2; (IX-C) képlet, C eljárás] ml gáztalanított etanolban feloldunk 100 mg (VI) általános képletű imínium-intermediert, az oldatot keverjük, majd hozzáadunk argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti) és 20 °C hőmérsékleten 6 ml metanolban oldott 76 mg, 2,5 mól ekvivalensnyi 1-difenilmetil-1,4-dihidro-nikotinamidot [(IX-C) képlet]. Az adagolásnál minden 60 percben 1 mól ekvivalensnyi mennyiségű redukálószert teszünk az elegybe. Ezután a reakcióelegyet HPLC-vel ellenőrizzük (Waters Radial-Pak C,8 vagy CN töltet, metanol-H20-Et3N eluens), ily módon a (VIII) képletű enamin és a (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztin 0,9 : 1 arányú elegyét kapjuk.
Kitermelés: 60%.
8. példa
Imínium-intermedier redukálása l-benzil-3-ciano1,4-dihidro-piridinnel [(IX) általános képlet, R^ = benzil; Rl2, Ru, Rl5 és R^- H; Rl3 = -CN; (IXD) képlet, D eljárás] ml gáztalanított metanolban feloldunk 100 mg imínium-intermediert [(VI) képlet], az oldatot keverjük, majd argongáz atmoszférában (nagyobb, mint 760 Hgmm) 20 °C hőmérsékleten hozzáadunk 10 ml metanolban oldott 206 mg 10 mól ekvivalensnyi 1benzil-3-ciano-l,4-dihidropiridnt [(IX-D) képlet]. A redukálószer adagolását 60 percenként 1 mól ekvivalens mennyiségben végezzük. Ezután a reakcióelegyet HPLC-vel ellenőrizzük, így a (VIII) képletű enamin és a (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztin 1: 1 arányú elegyét kapjuk.
Kitermelés: 40%.
9. példa
Imínium-intermedier redukálása I-benzil-1,4dihidro-nikotinil-(2’-karbamoiTpirrolidinil)-amiddal [(IX) általános képlet, = benzil; R2, R$, ifi és Rf, = H; R3 = (2’-karbamoiTpirrolldinll)-karbonil; (IX-E) képlet, E eljárás] ml gáztalanított metanolban feloldunk 100 mg imínium-intermediert [(VI) képlet], az oldatot keverjük, majd hozzáadunk argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti nyomás) 20 °C hőmérsékleten 163 mg 5 mól ekvivalensnyi 1-benzil-1,4-dihidro-nikotinil-(2’-karbamoil-pirrolidinil)-amidot [(IX-E) képlet]. A redukálószer adagolását 30 percenként 1 mól ekvivalens mennyiségben végezzük. Ezután a reakcióelegyet HPLC-vel ellenőrizzük, ily módon (VIII) képletű enamin és (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztin 1,1 : 1 arányú elegyét kapjuk.
Kitermelés: 60%.
10. példa
Imínium-intermedier redukálása 1,4-dihidro-l-(lmetoxi-karbonil-izobutll-nikotinamiddal [(IX) általános képlet, R\\ = l-metoxi-karbonil-izobutll;
Rl2, Ru, Rl5 és Ri6 = H; Rl3 = -C0NH2; (IX-F) képlet, F eljárás] ml gáztalanított metanolban feloldunk 100 mg imínium-intermediert [(VI) képlet], az elegyet keverjük, majd argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti nyomás), és 20 °C hőmérsékleten hozzáadunk 6 ml metanolban oldott 150 mg 6 mól ekvivalensnyi 1,4dihidro-l-(l-metoxi-karbonil-izobutil)-nikotinamidot [(IX-F) képlet]. A redukálószert kis adagokban adagoljuk 30 perceként 1 ekvivalensnyi mennyiségben. Ezután a reakcióelegyet fordított fázisú oszlopkromatográfiával ellenőrizzük, ily módon 2: 1 arányban (VIII) képletű enamint és (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztint kapunk.
Kitermelés: 65%.
11. példa
Imínium-intermedier redukálása 1 -(2’,3’,4’,6'-tetraacetil-(béta)-D-glukopiranozidÍl)-l,4-dihidronikotinamiddal [(IX) általános képlet, R,A = (2 ’ ,3 ’ ,4’ ,6'-tetraacetil-(béta)-D-glukopiranozidil;
R12, /? l4, /?15 és Rl6 = H; Rl3= -C0NH2; (IX-G) képlet. G eljárás] ml gáztalanított metanolban feloldunk 100 mg imínium-intermediert [(VI) képlet], az oldatot keverjük, majd hozzáadunk argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti nyomás) és 20 °C hőmérsékleten 10 ml metanolban oldott 238 mg 5 mól ekvivalensnyi
HU 208 829 Β l-(2’,-3’,4’,-6’-tetraacetil-(béta)-D-gIikopiranozidil)1,4-dihidro-nikotinamidot [IX-G képlet], A redukálószer adagolását 60 percenként 1 ekvivalens mennyiségben végezzük. Ezután a reakcióelegyet fordított fázisú HPLCvel ellenőrizzük, és így 1,5 : 1 arányban (Vili) képletű enamint és 3’,4’-dehidrovinblasztint kapunk.
Kitermelés: 70%.
12. példa
Imínium-intermedier redukálása 1,4-dihidro-l-(2’ metoxi-karbonil-lzopropil)-nikotinamiddal [(IX) általánosképlet, /?n = 2’-metoxi-karbonil-izopropil; /?l2, Rh, Λ|5 és tf16 = H;Rl3 = -C0NH2; (IX-H) képlet, H eljárás] ml gáztalanított metanolban feloldunk 100 mg (VI) képletű imínium-íntermediert. Az oldatot keverjük, majd argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti nyomáson) és 20 °C hőmérsékleten hozzáadunk 7 ml metanolban oldott 82 mg 3,5 mól ekvivalensnyi 1,4dihidro-l-(2’-metoxi-karbonil-izopiOpil)-nikonamidot [(IX-H) képlet], A redukálószer adagolását 30 percenként 1 mól ekvivalens mennyiségben végezzük. Ezután a reakcióelegyet fordított fázisú HPLC-vel ellenőrizzük, így 1,1 = 1 arányban (VIII) képletű enamint és (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztint kapunk. Kitermelés: 65%.
13. példa
Imínium-intermedier redukálása 1,4-dihidro-1(r2’dímetoxi-karbonil-etil)-nikotinamiddal [(IX) általános képlet, Λ,, = Γ,2’-dimetoxi-karboníletil; Rl2, Ru, Rí5 és Rí6 = H; R,3 = -CONH2;
(IX-l) képlet, I eljárás] ml gáztalanított metanolban feloldunk 100 mg imínium-intermediert [(VI) képlet], és az oldatot keverjük, majd hozzáadunk argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti nyomás) 20 °C hőmérsékleten 10 ml metanolban oldott 148 mg, 5 mól ekvivalensnyi 1,4-dihidro-1-(1 ’2’dimetoxi-karbonil-etil)-nikotinamidot [(IX-I) képlet], a redukálószer adagolását 30 percenként 1 mól ekvivalensnyi mennyiségben végezzük. Ezután a reakcióelegyet fordított fázisú HPLC-vel ellenőrizzük, így 1,1:1 arányban (VIII) képletű enamint és 3’,4’-dehidrovinblasztint [(VII) képlet] kapunk.
Kitermelés: 70%.
14. példa
Imínium-intermedier redukálása 1,4-dihidro-l (nátrium-izobutil-l-karboxilát)-nikotinamiddal [(IX) általános képlet, R,, = nátrium-izobutil-Ikarboxilat; R]2, R\a, R]$ R[f, = 77,1 ~
-C0NH2; (IX-J) képlet, J eljárás] ml gáztalanított metanolban feloldunk 100 ml imínium-intermediert [(VI) képlet], az oldatot keverjük, majd argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti nyomás) 20 °C hőmérsékleten 6 ml metanolban oldott 130 mg 5 mól ekvivalensnyi 1,4-dihidro-l-(nátriumizobutil-l-karboxilát)-nikotinamidot [(IX-J) képlet] hozzáadunk. A redukálószer adagolását 30 percenként 1 mól ekvivalensnyi mennyiségben végezzük. Ezután a reakcióelegyet fordított fázisú HPLC-vel ellenőrizzük, így 2,2: 1 arányban enamint [(VIII) képlet] és 3’,4’dehidrovinblasztint [(VII) képlet] kapunk.
Kitermelés: 70%.
15. példa
Imínium-intermedier redukálása 1,4-dihidro-1(nátrium-izobutil-l-karboxilát)-nlkotinamiddal [(IX) általános képlet, R,·. = nátrium-izobutil-1karboxllát; Ri2, R,4, RI5 és R](í = H; Rl3 = -C0NH2; (IX-J) képlet, alacsony hőmérsékleten K eljárás] ml gáztalanított metanolban feloldunk 100 mg imínium-intermediert [(VI) képlet], az oldatot keverjük -20 °C hőmérsékleten, majd argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti nyomás) 6 ml metanolban oldott 155 mg 6 mól ekvivalensnyi 1,4-dihidro-l-(nátriumizobutil-l-karboxilát)-nikotinamidot adunk [IX-J) képlet], A redukálószert egy adagban adjuk az elegybe. 45 perc múlva ugyanezen a hőmérsékleten fordított fázisú HPLC analízist végzünk ily módon megállapítjuk, hogy 3,2 = 1 arányban (VIII) képletű enamint és (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztint kapunk. Kitermelés: 80%.
16. példa
A 15. példa szerinti eljárást megismételjük, azzal az eltéréssel, hogy a reakciót -40 °C hőmérsékleten végezzük. 60 perc múlva 4,2 : 1 arányban megkapjuk a (VIII) képletű enamin és a (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztint.
Kitermelés: 85%.
Az ily módon elvégzett eljárást L eljárásnak jelezzük.
A 2. és 3. táblázatban összefoglaljuk a 2-16. példák eredményeit.
2. táblázat
A redukálószemek a (VI) képletű imínium 1,4- és 1,2-redukciójára kifejtett hatása
Példa száma Redukálási eljárás 1,4: 1,2-redukciós termék1 Hozam2 (%)
2; 3. A 1 : 1 75
6. B 1 : 1 60
7. C 0,9: 1 60
8. D 1 : 1 40
9. E 1,1 : 1 60
10. F 2: 1 65
11. G 1,5: 1 70
12. H 1,1 : 1 65
13. I 2,3: 1 70
14. J 2,2: 1 70
15. K 3,2: 1 80
16. L 4,2: 1 85
1. A fordított HPLC mennyiségi kiértékelése
2. A (VII) képletű 3,4-dehidrovinblasztin 1,2- és a (VIII) képletű enamin 1,4-redukálási termékeinek összege
HU 208 829 Β
3. táblázat
A hőmérséklet hatása a (VI) képletű 1,4- és 1,2-redukciójára
Példa száma Redukálási eljárás Hőmérséklet (°C) 1,4: 1,2-redukciós termék1 Hozam2 (%)
14. J +20 2,2: 1 70
15. K -20 3,2: 1 80
16. L -40 4,2: 1 85
1. HPLC-vel végzett mennyiségi kiértékelés
2. A (VII) képletű 3,4-dehidrovinblasztin 1,2- és a (VIII) képletű enamin 1,4-redukálási termékeinek összege
A 2. táblázatból kiderül, hogy azok a redukáló eljárások (I és J eljárások, 13. és 14. példák), amelyekben a (IX—I) és (IX-J) képletű redukálószereket alkalmaztuk, 20 °C hőmérsékleten a legjobb enamin kitermelést adják [(VIII) képletű vegyület]. A 3. táblázatban a hőmérséklet függvényt adtunk meg, amikor a (VI) képletű imínium intermedier reakciójához (IX-J) képletű redukálószert alkalmaztunk. A 3. táblázatból kitűnik, hogyha a redukció hőmérsékletét 20 °C-ról (15. példa, K eljárás) -40 °C-ra csökkentjük (16. példa, Leijárás), akkor az 1,4-redukálási terméknek az 1,2-redukálási termékhez viszonyított aránya nő, valamint a teljes kitermelésben is növekedés tapasztalható. A J eljárással kapott eredmények (kevesebb kitermelés, és kevesebb az 1,4-redukálási termék) megegyeznek a K és L eljárásoknál kapott eredményekkel, bár a J eljárásban csak 5 mól ekvivalensnyi redukálószert alkalmaztunk, ellentétben a K és L eljárásokkal, ahol a redukálószer mennyisége 6 mól ekvivalensnyi volt.
Összefoglalva, a (VIII) képletű enamin kitermelést növelhetjük, ha a (VI) képletű imínium-intermeider
1,4-redukciójában olyan (IX) általános képletű 1,4dihidro-piridint alkalmazunk, amely képletben R, jelentése sok elektront tartalmazó csoport, így például karbonilsav-észter és karbonsav-só. A redukciót a legjobb zárt berendezésben végezni inért körülmények között, például argongáz atmoszférában, és alacsony hőmérsékleten, így például -60 °C -+60 °C, előnyösen -60 °C -+20 °C, legelőnyösebben -60 °C-(-20) °C hőmérséklet-tartományban.
A 3. lépésben kapott (VIII) képletű enamint közvetlenül felhasználhatjuk a következő reakcióban, vagy különböző kromatográfiás technikával izolálhatjuk, így például az enamint izolálhatjuk, ha a 3. lépésben kapott reakcióelegyet közvetlenül megfelelő kromatográfiás rendszerbe visszük, így oszlopkromatográfiával, rétegkromatográfiával vagy HPLC rendszerrel izoláljuk. Előnyös a fordított fázisú és/vagy gélkromatográfiás szeparálás, az izolálásnál alkalmazott hőmérsékleti tartomány 4 °C-szobahőmérséklet. Alternatívként megemlítjük, hogyha a reakcióelegyben illékony reagens és oldószer van, akkor ezeket csökkentett nyomáson és hőmérsékleten, előnyösen -10 °C alatti hőmérsékleten eltávolítjuk. A keletkezett maradékot kromatográfiás módszertel az előzőek szerinti módon tisztítjuk, mielőtt tovább vizsgálnánk vagy átalakítanánk.
Ha a (VIII) képletű enamint ismert eljárásokkal alkálifém bórhidriddel (NaBH4, KBH4, LiBH4) kezeljük, megkapjuk a (X) képletű (R = COOCH3) 4’-deoxo-vinblasztinokat, és a (XI) képletű 4’-deoxo-4’-epivinblasztinokat.
A 4. eljárási lépésben alkalmazott oxidációs körülmények között a (VIII) képletű enamin (XVI) és (XVIa) képlettel jellemzett második imínium-intermedierré alakul.
A (VIII) képletű enaminnak a (XVI) és (XVIa) képletű második imínium-intermedierré alakításához szükséges oxidációs eljárás a következő:
i) szabályozott levegőztetés/oxigénellátás ii) flavin koenzim adagolás [(XII) képlet]: [riboflavin, (XII) képlet, R = H; flavin mononukleotid (FMN), (XII) képlet, R = PO3 2~; flavin adenin dinukleotid (FAD), (XII) képlet, R = (P03)2-adenozin), ezután szabályozott le vegőztetés/ox igénél látás;
iii) a flavin koenzim redukált formájának [(XIII) képlet) adagolása dihidro-riboflavin, (XIII) képlet, R = H; dihidroflavin, mononukleotid (FMNH2), (XIII) képlet, R = PO3 2-; dihidro-flavin adenin dinukleotid (FADH2); (XIII) képlet, R = (PO3)2-adenozin], ezután szabályozott levegőztetés/oxigénellátás;
iv) a (XII) képletű flavin koenzim adagolása, így előállítjuk in situ módon a (XIII) képletű megfelelő
1,5-dihidroflavin koenzimet, majd ellenőrzött levegőztetés/oxigénellátás;
v) a (XIV) képletű izo-alloxazin szerkezetű flavin koenzim adagolása - a képletben R,, R2 és R3 függetlenül jelentik az alkilcsoportot, helyettesített alkilcsoportot, arilcsoportot és helyettesített árucsoportot; majd szabályozott levegőztetés/oxigénellátás;
vi) (XV) képletű koenzim redukált formájának (1,5-dihidro) adagolása - a képletben R,, R2 és R3 függetlenül jelentik az alkilcsoportot, helyettesített alkilcsoportot, arilcsoportot és helyettesített arilcsoportot, majd ellenőrzött levegőztetés/oxigénellátás;
vii) hidrogén-peroxid és/vagy R-OOH képletű hidrogén-peroxidok adagolása - a képletben R jelentése alkilcsoport, helyettesített alkilcsoport, arilcsoport vagy helyettesített arilcsoport;
viii) R-CO3H képletű persavak adagolása - a képletben R jelentése alkilcsoport, helyettesített alkilcsoport, arilcsoport vagy helyettesített arilcsoport;
ix) szuperoxidok adagolása,
x) hidroxilgyök adagolás (amelyet különböző módon állítunk elő, például vasionok jelenlétében hidrogén-peroxidot alkalmazunk) vagy xi) jó elektroakceptor tulajdonságú fémion adagolás, így például vasion (Fe+++), réz ion (Cu+), higany ion (Hg2 +++) és ezüstion (Ag+); szabályozott levegőztetés/oxigénellátás.
Az i) és az v)-x) oxidációs eljárásokat szerves oldószerben, például alkoholban, acetonitrilben, dimetilszulfoxidban, dimetil-formamidban, különböző éterben, például dioxánban, tetrahidrofuránban és aromás szénhidrogénekben, így benzolban, toluolban végezzük.
HU 208 829 Β
A flavin koenzim felhasználásával zajló oxidációs eljárásokhoz (ii), (iii) és (iv) vizes puffer, (például trisz HC1, MES puffer) szükséges, amelynek pH-ja 5-9, előnyösen 6-8. Szerves segédoldószet is alkalmazhatunk, így például alkoholt, acetonitrilt, dioxánt, tetrahidrofuránt, dimetil-szulfoxidot vagy dimetilformamidot.
Az oxidációs eljárás lefolyását a reakcióelegy közvetlen analízisével ellenőrizzük, így például megfelelő kromatográfiás rendszert alkalmazunk, előnyösen fordított fázisú HPLC-t. Ezt a módszert azért alkalmazzuk, hogy a reakció hőmérsékletét, a reakcióidőt, a nyomást és a reagensek koncentrációját optimalizáljuk, A reakció-hőmérséklet -60+60 °C, előnyösen 4 °C-szobahőmérséklet között változik. A reakcióidő változhat néhány perctől néhány napig, attól függően, hogy például milyen a reakció-hőmérséklet és milyen az oxidációs körülmény. A reakciót általában atmoszferikus nyomáson végezzük.
Az eljárás egy alternatív változataként megemlítjük, hogy a (VI) képletű imínium-intermedier 1,4redukciójával kapott enamin oldatot a redukcióban alkalmazott oldószerrel 5-50-szeresre hígítjuk, miközben a hőmérséklet 0-(-70) °C. A hígított enamin oldatot ezután a 4. lépésben oxidáljuk, így megkapjuk az egyik előzőekben leírt oxidációs eljárással a második imínium-intermediert [(XVI) és (XVIa) képletű vegyületek].
A találmány szerinti eljárásban előnyös oxidációs eljárások a következők:
a) levegőztetés/oxigénellátás, amikor is az enamin oldatot nyitott berendezésben keverjük, miközben levegő/oxigént buborékoltatunk keresztül az elegyen;
b) az a) lépés szerinti eljárás, azzal a különbséggel, hogy vas-kloridot adagolunk;
c) az a) lépés szerinti eljárás, azzal a különbséggel, hogy (XII) képletű flavin-koenzimet adagolunk, így in situ módon a megfelelő (XIII) képletű 1,5-dehidro-flavin-koenzimet termeljük, vagy
d) az a) eljárás, azzal a különbséggel, hogy hidrogén-peroxidot és/vagy R-OOH képletű hidro-peroxid vegyületeket adagolunk - a képletben R jelentése alkilcsoport vagy arilcsoport.
Az oxidációs eljárásokat szerves oldószerben végezzük, így alkoholban, acetonitrilben, dimetil-szulfoxidban, dimetil-formamidban, éterben, így dioxánban, tetrahidrofuránban, aromás szénhidrogénben, így benzolban, toluolban. Segédoldószerként alkalmazhatunk 5-9 pH-jú, előnyösen 6-8 pH-jú vizes puffért, így foszfátot, trisz-hidrokloridot, MES puffért. A reakció hőmérséklete változhat -60 °C+60 °C között.
A 4. oxidációs átalakításhoz szükséges különböző paramétereket vizsgáltuk, ily módon optimalizáltuk a célvegyület, különösen az (I) képletű vinblasztin kitermelését.
Vizsgálataink eredményét a 4-7. táblázatokban közöljük.
4. táblázat
Vas-klorid hatása (VIII) képletű enaminból3 történő vinblasztin előállítására
FeClj mól ekvivalensnyi mennyisége Oxidációs körülmények (hőmérséklet, idő) Vinblasztin2 kitermelése (%)
0 Air1, 0 °C, 5 perc 0
1 Air1, 0 °C, 5 perc 13,3
2 Air1, 0 °C, 5 perc 19,0
3 Air1, 0 °C, 5 perc 10,4
1. 60 ml/perc áramlási sebességű levegő
2. fordított fázisú, kvantitatív HPLC meghatározás az NaBH4 redukció után.
3. L eljárással -40 °C-on előállított (Vili) képletű enamin
5. táblázat
Az oxidációs idő hatása a (VIII) képletű enaminból3 előállított vinblasztin kitermelésre
idő1 (perc) %-os vinblasztin2 kitermelés
1 8,2
5 15,4
10 15,5
15 15,7
45 6,5
1. reakciókörülmények: 2 mól ekvivalens vas-klorid adagolás, az oldaton 0 °C-on 60 ml/perc áramlási sebességgel levegő átbuborékoltatás
2. NaBH4 redukció után fordított fázisú kvantitatív HPLC meghatározás
3. L eljárással -40 °C-on előállított (VIII) képletű enamin
6. táblázat
Az oxidációs hőmérséklet hatása (VIII) képletű enaminból3 előállított vinblasztin kitermelésre
hőmérséklet, ”C' vinblasztin2 %-os kitermelése
-40 3,7
-23 6,2
0 19,6
20 20,6
45 16,0
1. reakciókörülmények: 2 mól ekvivalens vas-klorid adagolása, levegő átbuborékoltatása az oldaton: idő 15 perc, áramlási sebesség: 60 ml/perc
2. NaBH4 redukció után fordított fázisú kvantitatív HPLC meghatározás
3. L eljárással -40 °C-on előállított enamin
HU 208 829 Β
7. táblázat
A hígítás hatása a (VIII) képletű enaminból3 előállított vinblasztin kitermelésére
Hígítási faktor’·4 vinblasztin2 %-os kitermelése
1 19,6
5 25,2
10 30,1
20 29,6
50 24,7
1. reakciókörülmények: 2 mólekvivalens vas-klorid adagolása, levegő átbuborékoltatás 15 percig 60 ml/perc áramlási sebességgel 0 °C-on
2. NaBH4 redukció után fordított fázisú kvantitatív HPLC meghatározás
3. L eljárással -40 °C-on előállított enamin
4. hígítási faktor 1 - 6 ml metanolban oldott 100 mg (VI) kcplclű imínium, amelyhez 6 ml metanolban oldott 6 mól ekvivalensnyi (IX-J) képletű redukálószert adunk (ossz. térf. = 12 ml) hígítási faktor 5 » össz. térf. 60 ml, hígítási faktor 10 = össz. térf. 120 ml, hígítási faktor 20 = össz. térf. 240 ml, hígítási faktor 50 = össz. térf. 600 ml.
A 4. táblázatból kiderül, hogy az (I) általános képletű vinblasztin kitermelését a vas-klorid koncentrációjának növekedése először növeli, majd csökkenti. Maximális vinblasztin kitermelést érünk el, hogyha a vasklorid koncentrációja 2 mól ekvivalensnyi.
Az 5. táblázatból kiderül, hogy az oxidálási időnek milyen hatása van az (I) általános képletű vinblasztin kitermelésére, ezek alapján maximális kitermelést érhetünk el, ha 2 mól ekvivalensnyi vas-klorid jelenlétében 5-15 percig végezzük a levegőztetést, és a kitermelésjelentősen csökken, ha az oxidálási idő 45 perc.
A 6. táblázatban megadtuk a különböző oxidálási hőmérsékletek hatását az (I) általános képletű vinblasztin kitermelésére. Az eredmények alapján NaBH4 redukálás után fordított fázisú HPLC-vel végzett mennyiségi meghatározással a legnagyobb (I) általános képletű vinblasztin kitermelést érjük el 0-20 °C hőmérsékleten,
A 7. táblázatban megadtuk a (VIII) képletű enaminból készített oldat hígításának hatását az (I) általános képletű vinblasztin kitermelésre. A redukciót NaBH4-gyel, majd ezután a mennyiségi kiértékelést fordított fázisú HPLC-vel végezzük, akkor 0 °C hőmérsékleten és 2 mól ekvivalensnyi vas-klorid jelenlétében történő levegőztetés előtt a (VIII) képletű enamin oldatot 5-20-szorosára kell hígítani, így a legjobb (I) általános képletű vinblasztin kitermelést kapjuk.
A 4-7. táblázatokban megadott eredmények összefoglalásaként megállapíthatjuk, hogy a 4. lépésben történő oxidációs átalakításban a (VI) képletű imíniumintermedier 3. lépésében zajló 1,4-redukálásakor kapott enamin oldatot a redukcióban alkalmazott oldószerrel, előnyösen 5-20-szorosra kell hígítani, különösen előnyösen 10-szeresre (8-12-szeres hígítás). A hígítási eljárást alacsony hőmérsékleten [0-(-70) °C hőmérsékleten, előnyösen -40 °C alatti hőmérsékleten] és zárt berendezésben, így argongáz atmoszférában végezzük. Az enamin oxidációs átalakítása kedvező, ha a következő paramétereket alkalmazzuk:
1. levegőztetés áramlási sebesség 60 ml/perc, és az idő 5-20 perc, és előnyösen 15 perc;
2. a hőmérséklet-tartomány 0-20 °C, előnyösen 20 °C;
3. 2 mól ekvivalensnyi vas-klorid jelenlétében, így a megfelelő második imínium-intermediert kapjuk (XVI és XVIa) képletű vegyületek.
Az 5. lépésben a második imínium-intermediert [(XVI) és (XVIa) képletű vegyületek] alkáli fém-bórhidriddel (NaBH4, KBH4, LiBH7) redukáljuk, így a vinblasztin és leuorzidin célvegyületeket kapjuk, valamint a következő melléktermékeket: (VII) képletű 3’,4’-dehidrovinblasztin, (XVII) képletű leuorzin, (XVIII) képletű katarin, (XIX) képletű vinamidin és (XX) képletű vinamidin redukálási terméke.
A redukciót megfelelő oldószerben (szerves és szervetlen) végezzük, így például a 4. oxidációs átalakításban alkalmazott oldószerekben. A redukciót alacsony hőmérsékleten, -20 °C-+4 °C hőmérsékleten, előnyösen 0 °C-on végezzük, az oldat pH-ja 8,5-nél alacsonyabb, előnyösen 7,5-8. Ezután az egész reakcióelegyet vákuumban alacsony hőmérsékleten, 010 °C hőmérsékleten töményíthetjük, mielőtt extraháljuk, és a célvegyületet izoláljuk.
A következő 17-21. példákban (1-5. módszerek) a vinblasztin előállítását írjuk le, amelyben (VIII) képletű enamint oxidáljuk.
17. példa (Vili) képletű enamint (XVI) képletű imínium-intermedierré oxidáljuk flavin mononukleotid jFMN (XII) képlet, R = POffij felhasználásával, 1. módszer, így előállítjuk a vinblasztint A 2. példa szerint A) eljárással kapott (VI) képletű imínium-intermedierből előállított reakcióelegyet [amely még 100 mg (VIII) képletű enamint tartalmaz] keverjük, majd hozzáadunk argongáz atmoszférában (760 Hgmm feletti nyomás) 2 ml trisz-HCl pufferban oldott 80 mg, 1 mól ekvivalensnyi FMN-t. Az oldószert sötétben szobahőmérsékleten (20 °C) 16 órán keresztül állni hagyjuk, ezután argongáz atmoszféra helyett levegőt alkalmazunk, és a reakcióelegyet 2,5 órán keresztül keverjük. Fordított fázisú HPLC analízis alapján megállapítjuk, hogy a (VIII) képletű enamin a (XVI) általános képletű intermedierré alakult [R(O2CH3)], valamint egyéb melléktermékek is keletkeztek. Ezután 0 °C hőmérsékleten 500 mg nátrium-bórhidridet adunk az elegybe, és az elegyet ammóniumhidroxid oldattal meglúgosítjuk, majd etil-acetáttal (háromszor 200 ml) extraháljuk. Az összeöntött szerves fázisokat vízmentes magnézium-szulfáttal víztelenítjük, és az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, így 85 mg nyersterméket kapunk. A nyersterméket vékonyréteg-kromatográfiásan tisztítjuk [szilikagél, metanol; etil-acetát (1 : 5], így a következő dimer termékeket kapjuk: vinblasztin [(I) általános képlet, 22 mg,
HU 208 829 Β
23%]; 3’,4’-dehidrovinblasztin [(VII) képlet, 16 mg, 17%)]; leuorzin [(XVII) képlet, 8 mg, 9%], katarin [(XVIII) képlet, 7 mg, 7,5%]; vinamidin [(XIX) képlet, 5 mg, 5,6%] és vinamidin redukált formája [(XX) képlet, 19 mg, 20%].
18. példa
Vinblasztin előállítása enamin [(Vili) képlet] hidrogén-peroxiddal (XVI) általános képletű imíniumintermedierré való oxidálásával (2. módszer)
A 2. példa szerint A eljárással (VI) képletű imínium-intermedierből 100 mg (VIII) képletű enamint tartalmazó oldatot állítunk elő, majd az oldathoz adunk inért argongáz atmoszférában 30%-os 1,2 ml 95 mól ekvivalensnyi hidrogén-peroxidot. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten 5,5 órán keresztül keverjük, majd fordított fázisú analízis alapján megállapítjuk a teljes (VIII) képletű enamin átalakulását. A reakcióelegyhez adunk 0 °C hőmérsékleten 500 mg nátrium-bórhidridet, és az így kapott oldatot háromszor 200 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az összeöntött szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáttal víztelenítjük, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk. Ily módon kapott termékelegyet vékonyréteg-kromatográfiásan, szilikagélen, metanol/etil-acetáttal elválasztjuk, és így a következő dimer alkaloidokat kapjuk: vinblasztin [(I) általános képlet, 4 mg, 4%], 3’,4’-dehidrovinblasztin [(VII) képlet, 5 mg, 4,8%], leuorzin [(XVII) képlet, 13 mg, 12,5%], katarin [(XVIII) képlet, 5 mg, 4,8%], vinamidin redukált formája [(XX) képlet, 30 mg, 27,6%].
19. példa
Vinblasztin előállítása (VIII) képletű enamin levegővel történő oxidálásával, így (XVI) képletű imínium-intermediert kapunk - 3. módszer A 2. példa szerinti módon E eljárással (VI) képletű imínium-intermedierből 100 mg (VIII) képletű enamint tartalmazó oldatot állítunk elő, amelyet nyitott berendezésben levegő jelenlétében szobahőmérsékleten 3 óráig keverünk. Ezután az elegyhez adunk 0 ’C hőmérsékleten 500 mg nátrium-bórhidridet, és a reakcióelegyet ammónium-hidroxid oldattal lúgosítjuk, majd háromszor 200 ml etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázisokat összeöntjük, és vízmentes magnézium-szulfáttal víztelenítjük, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk. Az így kapott nyersterméket vékonyréteg-kromatográfiásan szeparáljuk (szilikagél, metanol/etil-acetát), így 4 mg (4% kitermelés) (I) általános képletű vinblasztint kapunk.
20. példa (1) általános képletű vinblasztin szintézise (Vili) képletű enamin oxidálása levegővel vas-klorid jelenlétében (XVI) képletű imínium-intermedierré (4. módszer)
A 2. példa szerinti módon E eljárással (VI) képletű imínium-intermedierből 100 mg (VIII) képletű enamint tartalmazó oldatot állítunk elő, amelyet keverünk, és hozzáadunk 1 mól ekvivalensnyi vas-kloridot, majd az oldaton keresztül 0 °C hőmérsékleten, 0,5 óra alatt levegőt buborékoltatunk. A reakcióelegyhez adunk 0 °C hőmérsékleten 500 mg Na-bór-hidridet, és a reakcióelegyet ammónium-hidroxid oldattal meglúgosítjuk, majd háromszor 100 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az összeöntött szerves fázisokat vízmentes nátrium-szulfáton víztelenítjük, és az oldószert vákuumban lehajtjuk. A nyersterméket vékonyréteg-kromatográfiásan (szilikagél, metanol/etil-acetát) tisztítjuk, így vinblasztint kapunk [(I) általános képlet, 37 mg], A vinblasztin kitermelés 70%, ha az elegyben lévő 50 mg enaminra vonatkoztatjuk.
21. példa (I) általános képletű vinblasztin előállítása (Vili) képletű enamint levegővel vas-klorid jelenlétében nagymértékű hígítással oxidáljuk (XVI) képletű imínium-intermedierré (5. módszer)
A 16. példa szerint L eljárással (VI) képletű imínium-intermedierből 200 mg (VIII) képletű enamint tartalmazó oldatot állítunk elő, amelyet metanollal ötszörösre hígítunk (teljes térfogat: 120 ml). A reakcióelegyhez adunk 75 mg 2 mól ekvivalensnyi vas-kloridot és a reakcióelegyen 0 ’C hőmérsékleten 20 percig levegőt buborékoltatunk keresztül. Az elegyhez adunk 200 mg Na-bór-hidridet, majd az oldatot vákuumban betöményítjük, ezután 100 ml vizet adunk hozzá, és az elegyet háromszor 200 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az összeöntött szerves fázisokat vízmentes nátrium-szulfáttal víztelenítjük, és az oldószert vákuumban eltávolítjuk. A nyersterméket oszlopkromatográfiásan (szilikagél, vékonyréteg-kromatográfiás minőségű, 15 g), tisztítjuk. Eluálószer: éter: kloroform (10:7). így 3’,4’-dehidrovinblasztint kapunk [(VII) képlet, 18 mg, 11%]. További éter: kloroform : metanol = 10 : 7 : 0,5 eluenssel végzett tisztítással megkapjuk a vinblasztint [(I) általános képlet, 62 mg, 37%].
Mivel gyakorlati célhoz nem szükséges a közbenső termékek izolálása [(V), (VI), (VIII), (XVI), (XVIa) képletű vegyületek], így az indolegységre [(III) képlet] és a dihidroindol egységre [(IV) képlet] alkalmazott teljes eljárást előnyösen egy berendezésben folyamatosan végezzük, mint ahogy a 22. példában közöljük.
22. példa
A katarantin [(III) általános képlet, R jelentése
COOCHfl és a vindolin [(IV) képlet] egy berendezésben folyamatosan zajló átalakítása (I) általános képletű vinblasztinná és leurozidinná 500 mg, 1,5 mmól katarantint -15 ’C hőmérsékleten argongáz atmoszférában (760 Hgmm-nél nagyobb nyomás) feloldunk 4,5 ml szárított diklór-metánban, majd az oldathoz adunk egy adagban 330 mg,
1,9 mmól m-klór-perbenzoesavat. A reakcióelegyet 10-(-15) °C hőmérsékleten 5 percig keverjük. Ezután a reakcióelegyet -40 °C hőmérsékletre hűtjük, és a vindolin oldatát [(IV) képlet, 450 mg, 1 mmól) szárított diklór-metánba (1 ml) adjuk, majd hozzáadunk 1 ml (7,1 mmól) trifluor-ecetsavanhidridet. 2 óra múlva -60 ’C hőmérsékleten a vákuumban (vákuum pumpa
HU 208 829 Β alkalmazás) eltávolítjuk az illékony komponenseket, és a reakcióelegyet szárítjuk, ezután a rendszert argonnal átöblítjük, és hozzáadunk 12 ml gáztalanított metanolt. Az így kapott narancsos színű oldatot -40 °C hőmérsékletre hűtjük, és argongáz atmoszférában szárított gáztalanított metanolban (12 ml) feloldott 1,4-dihidro(nátrium-izobutil-l-karboxilát)-nikotinamidot [(IX-J) képlet, 1,5 g, 6 mmól] adunk hozzá. Miután a redukció végbemegy (fordított fázisú HPLC-vel ellenőrizzük a teljes redukciót), a reakcióelegyhez adunk 300 ml hideg metanolt, majd az elegy hőmérsékletét -5 és 0 °C között tartjuk. Az elegyhez adunk 330 mg, 2 mmól vas-kloridot, és az oldaton 20 percig 60 ml/perc áramlási sebességgel levegőt buborékoltatunk keresztül. Az elegyhez adunk 1 g nátrium-bórhidridet, és az oldatot vákuumban betöményítjük, majd hozzáadunk 100 ml vizet, és háromszor 150 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az összeöntött szerves fázisokat vízmentes nátrium-szulfáttal víztelenítjük, és az oldószert vákuumban elpárologtatjuk. Az így kapott nyersterméket kromatográfiásan tisztítjuk, és ily módon 3’,4’-dehidrovinblasztint [(VII) képlet, 95 mg, 12%], vinblasztint (315 mg, 39%) és leurozidint kapunk (130 mg, 16%).
Összefoglalva, a találmányunk szerinti megoldás jelentősen különbözik a technika állásából ismert megoldásoktól mind a reakció néhány fontosabb lépését tekintve, mind pedig a (VI), (VIII), (XVI) és (XVIa) képletű instabil intermediereket tekintve. Ezeket az intermediereket izolálhatjuk, azonban izolálásuk nem szükséges a reakció során, mivel ezeket a vegyületeket a D reakcióvázlat szerinti módon egy berendezésben folyamatosan vihetjük reakcióba.

Claims (15)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű dimer-alkaloidok előállítására - a képletben vinblasztin esetén: alk jelentése metilcsoport,
    Rí jelentése metilcsoport,
    R2 jelentése -CO-CH3,
    R3 jelentése hidrogénatom,
    R4 jelentése -COO-CH3,
    Z jelentése -CH=CH-csoport,
    R jelentése (II) általános képletű csoport, ahol
    R7 jelentése -COO-CH3,
    Rg jelentése hidroxilcsoport,
    R9 jelentése etilcsoport,
    R10 jelentése hidrogénatom, leuorzidin esetén:
    alk, Rb R2, R3, R4 és Z jelentése a fenti, R jelentésénél a (II) általános képletben Rg jelentése etilcsoport és R9 jelentése hidroxilcsoport, R7 és R10 jelentése a fenti, vinkrisztin esetén:
    alk, R2, R3, R4, Z és R jelentése azonos a vinblasztinnál megadottakkal és R, jelentése -CHO-csoport azzal jellemezve, hogy
    1. egy (III) általános képletű vegyületet egy (Illa) általános képletű vegyületté oxidálunk - a képletekben R jelentése -COO-CH3 csoport —77 °C és +40 °C közötti hőmérsékleten valamely persav alkalmazásával, majd izolálás nélkül
  2. 2. a kapott terméket, egy (IV) képletű vegyülettel kapcsoljuk ecetsavanhidrid, halogénezett ecetsavanhidrid vagy acetil-klorid jelenlétében -70 °C és +40 °C közötti hőmérsékleten inért gázatmoszférában és inért oldószerben, majd
  3. 3. a kapott (VI) képletű vegyületet adott esetben izolálás nélkül egy (IX) általános képletű vegyülettel - a képletben
    i) R||-R|6 jelentése hidrogénatom, vagy ii) R|, jelentése benzil-, difenil-metil-, 1-metoxikarbonil-izobutil-, 2’,3’,4’,6-tetraacetil-3-D-glükopiranozidil-, 2’-metoxi-karbonil-izopiranil-, l’,2’dimetoxi-karbonil-etil-, izobuti 1-1-karbonsav-Nasó-csoport, és
    R13 jelentése -CO-NH2, -CN vagy (a’) képletű csoport, és
    R12, R]4-R|6 jelentése hidrogénatom, vagy iii) R, | jelentése hidrogénatom,
    R,2 és R|6 jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport,
    R,3 és R15 jelentése 1-6 szénatomos alkoxi-karbonil-csoport, és
    R,4 jelentése fenilcsoport redukáljuk, majd
  4. 4. az így kapott (VIII) képletű enamint ismert módon oxidáljuk, előnyösen oxigénnel vagy levegővel, majd
  5. 5. a kapott vegyületet ismert módon alkálifém-bórhidriddel redukáljuk, majd
  6. 6. a kapott terméket kromatografáljuk a kapott vinblasztin és leurozidin elválasztására, és kívánt esetben a kapott vinblasztint vinkrisztinné alakítjuk az R( = metilcsoport ismert módon R) = formilcsoporttá való oxidálásával.
    2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 3. lépésben kapott enamin oldatot a 4. lépésben történő alkalmazás előtt 5-50-szeresre hígítjuk.
    3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 3. lépés szerinti redukciót inért gáz atmoszférában -60 és +40 °C közötti hőmérsékleten következő oldószerek legalább egyikében végezzük: kis szénatomszámú alkanolok, acetonitril.
    4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 3. lépés szerinti redukciót -20-+30 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
    5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 4. lépés szerinti oxidációt a következő lépések valamelyikével végezzük:
    i) az enamin oldatot nyitott berendezésben levegő jelenlétében keverjük, ii) az enamin oldatot és egy féminont, így vasiont (Fe3+), nyitott berendezésben levegő jelenlétében keverjük, vagy az oldaton levegőt/oxigént buborékoltatunk keresztül;
    iii) az enamin oldatot és flavin koenzimet nyitott berendezésben levegő jelenlétében keverjük, ív) hidrogén-peroxidot tartalmazó enamin oldatot nyitott berendezésben levegő jelenlétében keverjük.
    HU 208 829 Β
    6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 4. lépés szerinti oxidációt 6-8 pH-jú rendszerben végezzük.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 4, lépésben 2 mól ekvivalensnyi vas-kloridot alkalmazunk.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 2. lépés szerinti oxidációban a levegőztetés ideje 5-20 perc.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 4. lépés szerinti oxidációban a reakció-hőmérséklet 0-20 ’C.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 3. lépésben kapott enamint, mielőtt a 4. lépésben alkalmaznánk, 5-20-szorosára hígítjuk.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az enamint 8-12-szeresére hígítjuk.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 5. lépés szerinti redukciót +4-(-20) ’C hőmérsékleten, 7,5-85 pH tartományban végezzük, majd a reakcióelegyet 0-10 ’C hőmérsékleten vákuumban betöményítjük, mielőtt a célvegyületet extra5 hálnánk és izolálnánk.
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 5. lépés szerinti redukcióban a 4. lépésben kapott reakcióterméket alkálifém-bórhidriddel, így NaBH4-del, reagáltatjuk.
    10
  14. 14. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1-5. lépéseket a közbenső intermedierek izolálása nélkül egy berendezésben folyamatosan hajtjuk végre.
  15. 15. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemez15 ve, hogy a 2., 3. és 4. lépésekben kapott intermedierek közül legalább egyet izolálunk, mielőtt a következő lépésben felhasználnánk.
HU884126A 1987-08-06 1988-08-08 Process for synthetizing dimeric alkaloid compounds HU208829B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CA000543832A CA1341262C (en) 1987-08-06 1987-08-06 A new process of the synthesis of 3',4'-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT50351A HUT50351A (en) 1990-01-29
HU208829B true HU208829B (en) 1994-01-28

Family

ID=4136214

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU884126A HU208829B (en) 1987-08-06 1988-08-08 Process for synthetizing dimeric alkaloid compounds

Country Status (12)

Country Link
JP (1) JPH0613532B2 (hu)
AU (1) AU617342B2 (hu)
BE (1) BE1003228A4 (hu)
CA (1) CA1341262C (hu)
CH (1) CH676711A5 (hu)
DE (1) DE3826412A1 (hu)
GB (1) GB2215331B (hu)
HU (1) HU208829B (hu)
IT (1) IT1227155B (hu)
NL (1) NL8801966A (hu)
SE (1) SE467875B (hu)
ZA (1) ZA885765B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5047528A (en) * 1987-01-22 1991-09-10 University Of Bristish Columbia Process of synthesis of vinblastine and vincristine
USRE37449E1 (en) 1987-02-06 2001-11-13 University Of British Columbia Process of synthesis of 3′,4′-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine
US5432279A (en) * 1989-03-04 1995-07-11 Mitsui Petrochemical Industries, Inc. Process for the preparation of binary indole alkaloids
DE69131444T2 (de) * 1990-11-30 1999-12-23 Fujirebio Inc., Tokio/Tokyo Optisch aktive 1,4-Dihydropyridinderivate sowie Verfahren zu ihrer Herstellung
JP3010151U (ja) * 1994-04-26 1995-04-25 スミ子 片山 切込みのついた筒形食器収納ケース。
FR2779146B1 (fr) * 1998-06-02 2002-01-18 Roowin Nouveaux derives de vinca-alcaloides et procedes de preparation

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4279817A (en) * 1975-05-30 1981-07-21 The United States Of America As Represented By The Department Of Health & Human Services Method for producing dimer alkaloids
HU195513B (en) * 1984-10-16 1988-05-30 Richter Gedeon Vegyeszet Process for producing stable solutions of alkaloides with bis-indole skeleton
JPS62502684A (ja) * 1985-03-12 1987-10-15 ザ・ユニバ−シテイ・オブ・バ−モント・アンド・ステイト・アグリカルチユラル・カレツジ ビンブラスチン及びビンクリスチン型化合物の合成
CA1341261C (en) * 1987-01-22 2001-06-26 James P. Kutney Process for the synthesis of 3',4'-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine

Also Published As

Publication number Publication date
AU617342B2 (en) 1991-11-28
AU2051288A (en) 1989-02-09
GB2215331B (en) 1992-01-02
HUT50351A (en) 1990-01-29
IT8821678A0 (it) 1988-08-05
JPH01151590A (ja) 1989-06-14
SE8802813D0 (sv) 1988-08-03
BE1003228A4 (fr) 1992-02-04
JPH0613532B2 (ja) 1994-02-23
ZA885765B (en) 1989-09-27
CH676711A5 (hu) 1991-02-28
GB8818765D0 (en) 1988-09-07
CA1341262C (en) 2001-06-26
DE3826412A1 (de) 1989-02-16
GB2215331A (en) 1989-09-20
SE8802813L (sv) 1989-02-07
SE467875B (sv) 1992-09-28
IT1227155B (it) 1991-03-19
NL8801966A (nl) 1989-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4144237A (en) Synthetic vinblastine and vincristine derivatives
Shono et al. A new [3+ 3]-type annelation useful for the formation of piperidine skeletons
HU182988B (en) Process for preparing bis-indole compounds
US5047528A (en) Process of synthesis of vinblastine and vincristine
HU208829B (en) Process for synthetizing dimeric alkaloid compounds
US3674773A (en) Erythromycin derivatives
USRE37449E1 (en) Process of synthesis of 3′,4′-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine
CA1341261C (en) Process for the synthesis of 3&#39;,4&#39;-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine
US4145552A (en) Preparation of vincamine and related alkaloids
EP2078017B1 (en) Fluorinated catharanthine derivatives, their preparation and their utilisation as vinca dimeric alkaloid precursors
Annunziata et al. Evidence for the formation of diimide in the thermal fragmentation of 1-amino-2, 2-diphenylaziridine
Wasserman et al. Singlet oxygen reactions of 3-methoxy-2-pyrrole carboxylic acid tert-butyl esters. A route to 5-substituted pyrrole precursors of prodigiosin and analogs
EP0207336B1 (en) Nitro derivatives of vinblastine-type bis-indoles, a process for preparing same and pharmaceutical compositions containing them
GB1596235A (en) 4&#39;-deoxyvinca alkaloids
KR850001919B1 (ko) 20&#39;-하이드록시 빈블라스틴 및 유사화합물의 제조방법
FI75161B (fi) Foerfarande foer framstaellning av alkoxiapovinkaminsyraestrar och mellanprodukt foer anvaendning vid foerfarandet.
US4735946A (en) Eburnane derivatives, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
GB2206577A (en) New process for the preparation of therapeutically useful pristinamycin IIB sulphone derivatives
IL87347A (en) Process for the synthesis of vinblastine and vincristine
KR880001573B1 (ko) 안트라사이클린 글리코사이드의 제조방법
EP0551953B1 (en) 17-(Pyridazine-N-oxide)-substituted steroidal compounds active on the cardiovascular system
BE1003068A4 (fr) Procede de synthese de composes alcaloides dimeres.
HU186266B (en) Process for producing novel 6,7-dihydro vinblastin-3,6 ether-derivatives
HU185255B (en) New process preparing compounds with eburnane skeleton by means of the oxidative transformation of tabersonine or dihydrotabersonine
KR19980052668A (ko) 항암활성을 나타내는 신규 캠토쎄신 유도체

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee