HU208602B - Broad band signal switch - Google Patents

Broad band signal switch Download PDF

Info

Publication number
HU208602B
HU208602B HU893991A HU399189A HU208602B HU 208602 B HU208602 B HU 208602B HU 893991 A HU893991 A HU 893991A HU 399189 A HU399189 A HU 399189A HU 208602 B HU208602 B HU 208602B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
transistor
switching
matrix
biasing
output
Prior art date
Application number
HU893991A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT54444A (en
Inventor
Gerhard Trumpp
Jan Wolkenhauer
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of HUT54444A publication Critical patent/HUT54444A/hu
Publication of HU208602B publication Critical patent/HU208602B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/51Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the components used
    • H03K17/56Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the components used by the use, as active elements, of semiconductor devices
    • H03K17/687Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the components used by the use, as active elements, of semiconductor devices the devices being field-effect transistors
    • H03K17/693Switching arrangements with several input- or output-terminals, e.g. multiplexers, distributors
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04QSELECTING
    • H04Q3/00Selecting arrangements
    • H04Q3/42Circuit arrangements for indirect selecting controlled by common circuits, e.g. register controller, marker
    • H04Q3/52Circuit arrangements for indirect selecting controlled by common circuits, e.g. register controller, marker using static devices in switching stages, e.g. electronic switching arrangements
    • H04Q3/521Circuit arrangements for indirect selecting controlled by common circuits, e.g. register controller, marker using static devices in switching stages, e.g. electronic switching arrangements using semiconductors in the switching stages

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Electronic Switches (AREA)
  • Use Of Switch Circuits For Exchanges And Methods Of Control Of Multiplex Exchanges (AREA)
  • Stereo-Broadcasting Methods (AREA)
  • Measurement And Recording Of Electrical Phenomena And Electrical Characteristics Of The Living Body (AREA)
  • Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)

Description

(54) (57) KIVONAT
A FET-technikával megvalósított keresztpont-mátrixszal működő széles sávú jelkapcsoló berendezésben, amelynek valamennyi tartó-tároló cellával (Híj) vezérelt kapcsolóelemét (Kij) mindig egy kapcsoló tranzisztor (Tk) és egy bemenő tranzisztor (Te) soros kapcsolása alkotja, továbbá amelynél a mátrix kimenővezetékek (Zi) mindig egy előtöltő ütemmel vezérelt elötöltŐ tranzisztoron (Tipc) keresztül vannak a tápfeszültségforrás egyik csatlakozásával (Üss) összekötve, a kapcsolóelemhez (Kij) vezető letapogató ütemjelvezeték kiküszöbölésére az említett soros kapcsolásnak a mátrix kimenővezetékkel (Zij) ellentétes oldala állandóan [közvetlenül, vagy a mátrix kimenő vezetékhez (Zi) tartozó kimenő jellel vezérelt tranzisztoron (Tai) keresztül] a tápfeszültségforrás másik csatlakozásával (UDD) van összekötve.
A leírás terjedelme: 8 oldal (ezen belül 3 lap ábra)
4. ábra
HU 208 602 B
HU 208 602 B
A találmány tárgya széles sávú jelkapcsoló berendezés FET-technológiájú kapcsolómátrixszal, amilyeneket pl. digitális távközlési rendszerekben használnak.
A távközléstechnika legújabb fejlődése a keskenysávú és a széles sávú távközlési szolgáltatásoknál integrált távközlési rendszereket eredményez, melyeknél az előfizetői csatlakozóvezetékek átvivőközegeként fényvezetőket alkalmaznak amelyeken keskenysávú kapcsolat, különösképpen a 69 kbit/s-os digitális telefónia, és széles sávú kapcsolat, különösen a 140 Mbit/s-os képtelefónia egyaránt fenntartható. A közvetítőhelyeken is a keskenysávú jelkapcsoló berendezések és a széles sávú jelkapcsoló berendezések (előnyös módon közös vezérlőberendezésekkel) egymás mellett lehetnek (lásd a 2421 002 számú DE szabadalmi leírást).
Ismert pl. az 262 479 sz. EP szabadalmi leírásból olyan széles sávú jelkapcsoló berendezés, amelynek FET-technológiával megvalósított kapcsolómátrixa van. A kapcsolómátrixnak olyan kapcsolóelemei vannak, ahol minden kapcsolóelem sorba kapcsolt kapcsoló tranzisztorból és előtéttranzisztorból áll, ahol a kapcsoló tranzisztor vezérlőelektródájára átkapcsoló-, illetve lezárójel van vezetve, és ahol az előtéttranzisztor vezérlőelektródája a hozzá tartozó mátrix bemeneti vezetékkel van összekötve. Az előtéttranzisztomak a soros kapcsolással ellentétes főelektródája egy letapogató tranzisztoron át a tápfeszültségforrás egyik csatlakozásával van összekötve, míg a tápfeszültségforrás másik csatlakozása a hozzá tartozó mátrix kimeneti vezetékre van kötve egy előfeszítő tranzisztoron át. Az előfeszítő tranzisztor és a letapogató tranzisztor egymással ellentétesen kapcsolódnak egy kapcsolási előfeszítő ütemjelvezetékre. Az előfeszítő ütemjel a bit-átkapcsolási időt úgy osztja fel előfeszítőfázisra és maradék bit-átkapcsolási időre, hogy lezárt letapogató tranzisztor mellett a mátrix kimeneti vezeték minden előfeszítőfázisban az előfeszítő tranzisztoron át legalább közelítőleg az említett másik tápfeszültségforrás csatlakozáson uralkodó potenciálra töltődik fel.
Ennek az ismert széles sávú jelkapcsoló berendezésnek adott esetben az egyes kapcsolóelemekhez tartozó letapogató tranzisztorai, vagy a mátrix bemenő-, illetve kimenő vezetékhez tartozó letapogató tranzisztorai vannak. Ezeknek a letapogató tranzisztoroknak a vezérléséhez egyedi, a kapcsolómátrixon áthaladó ütemjelvezetékre van szükség, ami ennek megfelelően, nagy felületet igényel és a kapcsolómátrix kimenővezetékeinek kapacitív terhelésével jár. Az ütemjel leosztása, a mátrix bemenővezetékek és a mátrix kimenővezetékek között fellépő csatolás miatt a megfelelő zavarmentesség biztosításához a mátrix kimenő vezetékekben nagy jelamplitúdóra van szükség, ami viszonylag nagy teljesítmény felhasználással jár.
A találmány tehát azt a feladatot tűzi ki, hogy korlátozott veszteségi teljesítményű, kielégítően zavarmentes széles sávú jelkapcsoló berendezést valósítson meg, amelynél ezek a hátrányok nem jelentkeznek.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy a nem vezérelt tranzisztor főelektródáját rákötve a tápfeszültségforrásra, feleslegessé válik az ütemjel vezetéket egészen a kapcsolóelemig elvezetni.
A találmány értelmében a kitűzött feladat olyan, a bevezetésben említett típusú jelkapcsolóberendezéssel oldható meg, amelynek a bemenetéin adott esetben bemeneti meghajtóáramkörök vannak, és amelynek a kimenetein adott esetben kimeneti meghajtóáramkörök vannak, továbbá amelynek egyenként tartó-tároló cellával vezérelt kapcsolóelemei vannak, minden kapcsolóelem sorba kapcsolt kapcsoló tranzisztorból és bemeneti tranzisztorból áll, ahol a kapcsoló tranzisztor vezérlőelektródájára átkapcsoló, illetve lezárójel van vezetve, és ahol a bemeneti tranzisztor vezérlőelektródája a kapcsolómátrix hozzá tartozó bemeneti vezetékével van összekötve, továbbá ahol az egyik tranzisztornak a soros kapcsolással ellentétes főelektródája a kapcsolómátrix hozzá tartozó kimeneti vezetékére van rákapcsolva; ahol a kapcsolómátrix kimeneti vezetéke egy előfeszítő áramkörön át egy előfeszültségforrással van összekötve, és az előfeszítő áramkör feloldó bemenete egy előfeszítő-ütemjelvezetékre kapcsolódik, és ahol az előfeszítő ütemjel a bit-átkapcsolási időtartamot úgy osztja fel előfeszítőfázisra és maradék bitátkapcsolási időközre, hogy a kimeneti vezeték minden előfeszítőfázisban előfeszültségre töltődik fel. A találmány szerinti berendezésnél a másik tranzisztornak a soros kapcsolással ellentétes főelektródája állandóan össze van kötve a tápfeszültségforrás egyik csatlakozásával.
A találmánynak több előnye van. Egyrészt elkerülhetővé teszi további ütemvezeték alkalmazását, és adott esetben a kapcsolóponthoz tartozó tartó-tároló cella amúgy is szükséges tápfeszültség ellátását egyben ki lehet használni az ezzel a tartó-tároló cellával vezérelt kapcsolóelem táplálására. Másrészt azt a további előnyt nyújtja, hogy például 5 V-os tápfeszültségnél a kimenővezeték igen kicsi, például 1 V-os jelfeszültséggel tud üzemelni, ami a fellépő veszteségi teljesítmény megfelelő csökkenésével jár. Egyben a mátrix kimenővezetékekben csökkentett jelfeszültség miatt csökkennek a széles sávú jelkapcsoló berendezés üzemi feszültségének az áramlökések által kiváltott zavarai.
A találmány további megvalósítása szerint a másik tranzisztornak a soros kapcsolással ellentétes főelektródája a mátrix kimenővezetékhez tartozó tranzisztoron át van összekötve a tápfeszültségforrás egyik csatlakozásával, ahol a tranzisztor vezérlőelektródája a mátrix kimenővezetékhez tartozó erősítő kimenőáramkör kimenetével van összekötve. így a megfelelő jelállapot változásnál az erősítő kimenőáramkör kimeneténél a mátrix kimenővezetékhez tartozó tranzisztor zárttá válik, és ezáltal a kimenővezeték további feltöltését megakadályozza és a jel nagyságát ezzel korlátozza.
A találmány további megvalósítása szerint mindegyik kapcsolóelemben a tranzisztorok soros kapcsolásában a kapcsoló tranzisztor a mátrix kimenővezetékhez csatlakozik.
Ettől eltérően azonban az is lehetséges, hogy a találmány további megvalósítása szerint mindegyik kapcsolóelemben a tranzisztorok soros kapcsolásában
HU 208 602 Β a bemenő tranzisztor csatlakozik a kapcsolómátrix kimenővezetékéhez. Ennek eredményeképpen elkerülhető a kimenővezeték kapacitív terhelése amit az előtét tranzisztor által át nem kapcsolt kapcsolóelemek csatornakapacitása okozna.
A találmány további jellemzői a találmánynak a rajzok alapján történő következő közelebbi ismertetéséből tűnnek ki. A rajzok a következők:
1. ábra a széles sávú jelkapcsoló berendezés vázlata, a
2. ábrától a 6. ábráig a találmány szerinti jelkapcsoló berendezés kapcsolástechnikai megvalósításának részletei, és a
7. ábra a jelállapotok ismertetése.
Az 1. ábrán vázlatosan, a találmány megértéséhez szükséges mélységben van vázolva az a széles sávú jelkapcsoló berendezés, amelynek a kapcsolómátrix (sl...sj...sn) bemenő vezetékeihez vezető (el...ej...en) bemenetelhez az (El...Ej...En) bemenő meghajtóáramkörök tartoznak és amelynek a kapcsolómátrix (zl... zi...zm) kimenővezetékeitől elérhető (aE..ai...am) kimeneteinél az (Al...Ai...Am) kimenő meghajtóáramkörei vannak.
A kapcsoló-mátrixnak olyan (ΚΡΙΕ.. KPij... KPmn) kapcsolópontjai vannak, amelyeknek a kapcsolóelemeit (Híj) tartó-tároló cellák vezérlik. Ez a (KPij) kapcsolópont (Kij) kapcsolóelemére a továbbiakban részletekbe menően van feltüntetve. Az egyes (KPij) kapcsolópontokhoz olyan (Hij) tartó-tároló cella tartozik, amelynek az (s) kimenete az illető (Kij) kapcsolóelem vezérlő bemenetéhez vezet.
A (...Hij...) tartó-tároló cellákat az 1. ábra szerint két vezérlődekóder, nevezetesen a (DX) sordekóder és a (DY) oszlopdekóder vezérli a megfelelő (xE..xi...xm; yl...yj...yn) vezérlővezetékeken keresztül a két koordinátairánynak megfelelően.
Amint ez az 1. ábrán látható, lehetséges a (Reg X, Reg Y) bemenőregiszterekhez tartozó a (DX) sordekóder és (DY) oszlopdekóder mindegyikét egyetlen közös kapcsolópont-sor, illetve kapcsolópont-oszlop címmel vezérelni, amire a dekóderek az illető kapcsolópont címnek megfelelő vezérlővezetékre az „1” vezérlőjelet adják. Az illető mátrix sornak az illető mátrix oszloppal való kapcsolópontjában az „ 1” sorvezérlőjel és az „1” oszlop vezérlőjel egybeesése a megfelelő összeköttetés felépítésénél ekkor az ott lévő tartó-tároló cella, például a (Hij) tartó-tároló cella aktiválását eredményezi. Ennek következtében a (Hij) tartó-tároló cellával vezérelt (Kij) kapcsolóelem vezetővé válik.
A példában vizsgált (Kij) kapcsolóelemnek az illető összeköttetés bontásakor történő zárásához a (DX) sordekódert a (Reg X) bemenőregiszter ismét az illető söreimmel látja el, és a (DX) sordekóder az (xi) vezérlő vezetékre ismét az „1” sorvezérlő jelet adja, de egyidejűleg a (DY) oszlopdekódert a (Reg Y) bemenőregiszter például üres címmel, vagy valamelyik nem kapcsolt oszlop címével látja el. Ekkor az (yj) vezérlő vezetékre a „0” oszlopvezérlőjelet adja; az „1” sorvezérlőjel és a „0” oszlopvezérlőjel egybeesése ekkor a (Hij) tartó-tároló cella viszszaállítását eredményezi, aminek következtében az általa vezérelt (Kij) kapcsolóelem lezár.
A (...Hij...) tartó-tároló cellákat önmagában ismert módon lehet kialakítani; így például, amint ez példaképpen a 238834 számú EP szabadalmi leírásból ismert és amint az 5. és 6. ábrán vázlatosan látható is, az n-csatornás térvezérlésű (Tnh) tranzisztorból és két keresztkapcsolású inverteráramkörből állhatnak. Az 5. ábrán a (Tp; Tn’; Tp”; Tn’) tranzisztorokból felépített C-MOS technológiával készült inverteráramkör látható. A 6. ábrán a (ΤηΓ; Tn’; Tnl”; Tn”) tranzisztorokból felépített n-MOS technológiával megvalósított inverteráramkör látható. Az egyik inverteráramkör a bemeneti oldalon az egyik vezérlő dekóder kimenetével van összekötve az (yj) vezérlő vezetéken keresztül. Az (yj) vezérlő vezeték n-csatomás (Tnh) tranzisztorra csatlakozik, ami a maga részéről a vezérlő elektródájával a másik vezérlő dekóder kimenetére az (xi) vezérlő vezetékkel van kötve, és ezáltal a dekóder kimenetének a kimenőjelével van vezérelve. A (Hij) tartótároló cella funkcióit ellátó inverteráramkör s kimenete a hozzá tartozó (az 5. és 6. ábrán nem ábrázolt) (Kij) kapcsolóelem vezérlő bemenetéhez vezet.
A (...Kij...) kapcsolóelemek kapcsolástechnikai megvalósítása a 2., 3. és a 4. ábrán látható. Minden (...Kij...) kapcsolóelemet a vezérlő elektródáján át a (Hij) tartó-tároló cellától származó átkapcsoló, illetve lezáró jellel vezérelt kapcsoló (Tk) tranzisztor és a vezérlő elektródájával a mátrix hozzá tartozó (sj) bemenővezetékéhez csatlakozó bemenő (Te) tranzisztor soros kapcsolása alkotja, amelyben a (Tk) tranzisztor (a 3. és a 4. ábrán), vagy a (Te) tranzisztor (a 2. ábrán) soros kapcsolással ellentétes főelektródájával csatlakozik a mátrix hozzá tartozó (zi) kimenővezetékéhez.
A mátrix (zi) kimenővezetéke e mellett egy előfeszítő áramkörön keresztül olyan előfeszültségforrással van összekötve, amelyből a mátrix (zi) kimenővezetéke a két üzemi feszültségnek megfelelő feszültség közötti előfeszültségre, vagy a két üzemi feszültség közül az egyikre is feltölthető. A két üzemi feszültség közötti előfeszültséghez alkalmas előfeszítő feszültségforrás különösképpen elvileg ismert módon (például a 249837 számú EPA-0 szabadalmi leírás szerint) visszacsatolt C-MOS inverterrel állítható elő, melyen keresztül a bitátkapcsolási időtartam előfeszítő fázisában a mátrix kimenővezetéke legalább közelítőleg az inverter kapcsolási küszöbének megfelelő feszültségre töltődik fel. A 2-4. ábrákon ábrázolt kiviteli példák esetében ezzel szemben a mátrix (zi) kimenővezetéke az (UDD-USS) tápfeszültségforrás csatlakozások egyikével [a 2. ábrán (Uss) tápfeszültségforrás csatlakozással, a 3. és 4. ábrán (UDD) tápfeszültségforrás csatlakozással) van összekötve olyan előfeszítő áramkörön keresztül, amely, amint az a 2-4. ábrákon is látható, önmagában ismert módon (például a 262 479 számú EPA-0 szabadalmi leírásnak megfelelően) vezérlőelektródájával a (TPC) előfeszítő ütemvezetékhez csatlakozó előfeszítő (Tipc) tranzisztorral van megvalósítva.
A másik (Te) (lásd a 3. és 4.ábrán), illetve (Tk) (lásd a
2. ábrán) tranzisztornak a soros kapcsolással ellentétes főelektródája állandóan, azaz nem ütemvezérelt módon a másik földelt (Uss) tápfeszültségforrás csatlakozással (a
HU 208 602 Β
3. és a 4. ábrán), illetve az (UDD) tápfeszültségforrás csatlakozással (a 2. ábrán) van összekötve.
A 2. és 3. ábra szerinti közvetlen kapcsolatnál a (Kij) kapcsolóponthoz tartozó (az 1., 5. és 6. ábrán látható) (Híj) tartó-tároló cella megfelelő földelt (Uss) tápfeszültségforrás csatlakozásokat, illetve az 5. és a 6. ábrán látható módon az (Upp) tápfeszültségforrás csatlakozásokat használhatjuk. így a (KPij) kapcsolóponthoz tartozó (Híj) tartó-tároló cella egyébként is szükséges tápfeszültsége egyben használható az ezzel a (Híj) tartó-tároló cellával vezérelt (Kij) kapcsolóelem táplálására. A 4. ábra szerinti kiviteli példában a másik (Te) tranzisztornak a soros kapcsolással ellentétes főelektródája össze van kötve a a mátrix (zi) kimenővezetékéhez tartozó (Tai) tranzisztoron keresztül a másik (Uss) tápfeszültségforrás csatlakozással. A (Tai) tranzisztor vezérlőelektródája a mátrix (zi) kimenővezetékéhez tartozó (Ai) kimenő meghajtóáramkör (ai) kimenetével van összekötve. így az (Ai) kimenő meghajtóáramkör (ai) kimenetén a megfelelő jelállapot változásnál a mátrix (zi) kimenővezetékéhez tartozó (Tai) tranzisztor lezár, és ezáltal a (zi) kimenővezeték további töltése elkerülhető és ily módon a jel nagysága korlátozható.
Amint a 2. ábrán láthatjuk, mindegyik (Kij) kapcsolóelemben a (Tk, Te) tranzisztorok soros kapcsolása a bemenő (Te) tranzisztorral csatlakozhat a mátrix (zi) kimenővezetékéhez. Ilyenkor a bemenő (Te) tranzisztor, a mátrix (zi) kimenővezetéke felől nézve, bizonyos mértékig átvezet, úgyhogy a jelállapot változások az mátrix (sj) bemenővezetékéről a bemenő (Te) tranzisztor csatorna kapacitásán keresztül lezárt (Kij) kapcsolóelem mellett is átjutnak a mátrix (zi) kimenővezetékére. Ezt az áthatást el lehet kerülni, ha valamennyi (Kij) kapcsolóelem (Tk, Te) tranzisztorainak soros kapcsolásában a bemenő (Te) tranzisztor és a kapcsoló (Tk) tranzisztor sorrendjét felcseréljük, amint ez a 3. és 4. ábrán is látható. Ekkor mindegyik (Kij) kapcsolóelem (Tk, Te) tranzisztorának soros kapcsolása a kapcsoló (Tk) tranzisztorával csatlakozik a mátrix (zi) kimenővezetékéhez.
A (Kij) kapcsolóelemek kialakításához előnyös módon használhatóak n-csatomás tranzisztorok. Ennek megfelelően a 2. és 4. ábra szerinti kiviteli példákban a tranzisztorok egységesen n-csatomás tranzisztor típusok, míg a 3. ábra szerinti kiviteli példában a (...Kij...) kapcsolóelemekben alkalmazott (Te, Tk) tranzisztorok n-csatomás típusúak, az előfeszítő (Tipc) tranzisztorok pedig p-csatornás típusúak.
A 7. ábrán láthatóan valamennyi előfeszítő (Tipc) tranzisztor [az előfeszítő (Tipc) tranzisztorok a 2-4. ábrákon láthatóak] (M) vezérlő elektródájára eljutó megfelelő (Tpc) előfeszítő ütemjel esetében lévő ütemjel azt eredményezi, hogy valamennyi, az előfeszítő ütemjellel a (pv) előfeszítő fázisra és a fennmaradó (ph) bit-átkapcsolási időközre felosztott bit-ütem minden ilyen (pv) előfeszítő fázisa alatt valamennyi előfeszítő (Tipc) tranzisztor vezető lesz, úgyhogy a (pv) előfeszítő fázisban a mátrix (...zi...) kimenő vezetékei az illető előfeszítő (Tipc) tranzisztorokon keresztül legalább közelítőleg feltöltődnek a megfelelő üzemi feszültségre [a 2. ábrán (Uss) tápfeszültség csatlakozáson uralkodó feszültségre, a 3. és 4. ábrán (UDD) tápfeszültség csatlakozáson uralkodó feszültségre]. Egy ilyen a 2. és 3. ábra szerinti kiviteli példában alkalmas előfeszítő ütemjel van ábrázolva a 7. ábrán a (Tpc) előfeszítő ütemjelvezetéket jelképező sorban; a 4. ábra szerinti kiviteli példa esetében az invertált előfeszítő ütemjelet kell használnunk.
A rákövetkező (ph) bit-átkapcsolási időközben a példa szerint egy „HIGH” jelet adunk a (TPC) előfeszítő ütemjelvezetékre, amely az előfeszítő (Tipc) tranzisztort lezárja. Ha most a (Kij) kapcsolóelem, melynek előnyös módon n-csatomás tranzisztorral megvalósított kapcsoló (Tk) tranzisztora van (lásd 2-4. ábrákon), az (s) kimenettel összekötött vezérlő bemenetén lévő (a példában „HIGH”) átkapcsoló jel következtében [lásd a 7. ábrán az (s) kimenet sorát] vezető lesz, és így a (KPij) kapcsolópont átkapcsolást állapotban van, akkor az átkapcsolandó bit-nek megfelelő, a mátrix illető (...sj...) bemenő vezetékén (oszlopvezetéken) uralkodó jelállapottól függően az ezzel az (...sj...) bemenő vezetékkel (oszlopvezetékkel) az illető (Kij) kapcsolóelemen keresztül összekötött (zi) kimenő vezeték (sorvezeték) kisül, vagy a (pv) előfeszítő fázisban nyert feszültségen marad.
Ha az illető (sj) bemenővezetéken (oszlopvezetéken) a („LOW”) jelállapot van, amint ezt a 7. ábrán az (sj) bemenővezeték sorában a szaggatott vonal jelzi, és ha ennek megfelelően az illető (Kij) kapcsolóelem bemenő (ncsatomás) (Tc) tranzisztora (lásd a 2-4. ábrákon) le van zárva, akkor az illető (zi) kimenővezeték (sorvezeték) ezen a (Kij) kapcsolóelemen keresztül nem sül ki, hanem megőrzi az előfeszített állapotot [(Uss) tápfeszültségforrás csatlakozáson uralkodó feszültséget a 2. ábra szerinti kiviteli példa esetében; (UDD) tápfeszültségforrás csatlakozáson uralkodó feszültséget a 3. és 4. ábra szerinti kiviteli példa esetében]. Ennek az is feltétele, hogy semelyik másik ehhez a (zi) kimenővezetékhez vezető kapcsolópont ne legyen átvezető állapotban.
Ha viszont a mátrix éppen vizsgált (sj) bemenővezetékén a „HIGH” jelállapot uralkodik, amint ezt a 7. ábrán az (sj) bemenővezeték soránál látható kihúzott vonal jelöli, és ennek megfelelően a megfigyelt (Kij) kapcsolóelem bemenő (Te) tranzisztora (lásd a 2-4. ábrákon) és a kapcsoló (Tk) tranzisztora egyaránt vezető állapotban van, akkor a mátrix (zi) kimenővezetéke (sorvezeték) ezen a (Kij) kapcsolóelemen keresztül kisül és a komplementer üzemi feszültségre kerül [a 2. ábra szerinti kiviteli példa esetében (UDD) tápfeszültségforrás csatlakozáson uralkodó feszültségre; a 3. és 4. ábra szerinti kiviteli példa esetében pedig (Uss) tápfeszültségforrás csatlakozáson uralkodó feszültségre].
Az (s) kimenettel vezérelt bemenet felől működtetett (Kij) kapcsolópont ily módon a mindenkori bemenő jelet mindig invertálva kapcsolja át.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Széles sávú jelkapcsoló berendezés FET-technológiájú kapcsolómátrixszal, amelynek a bemenetéin (ej) adott esetben bemeneti meghajtóáramkörök (Ej)
    HU 208 602 Β vannak, és amelynek a kimenetein (ai) adott esetben kimeneti meghajtóáramkörök (Ai) vannak, továbbá amelynek egyenként tartó-tároló cellával (Híj) vezérelt kapcsolóelemei (Kij) vannak, minden kapcsolóelem (Kij) sorba kapcsolt kapcsoló tranzisztorból (Tk) és bemeneti tranzisztorból (Te) áll, ahol a kapcsoló tranzisztor (Tk) vezérlőelektródájára átkapcsoló-, illetve lezárójel van vezetve, és ahol a bemeneti tranzisztor (Te) vezérlőelektródája a kapcsolómátrix hozzá tartozó bemenő vezetékével (sj) van összekötve, továbbá ahol az egyik tranzisztor (Tk vagy Te) a soros kapcsolással ellentétes főelektródája a kapcsolómátrix hozzá tartozó kimeneti vezetékére (zi) van rákapcsolva; ahol a kimeneti vezeték (zi) egy előfeszítő áramkörön át egy előfeszültségforrással van összekötve, és az előfeszítő áramkör feloldó bemenete egy előfeszítő-ütemjelvezetékre (TPC) kapcsolódik, és ahol az előfeszítő ütemjel a bitátkapcsolási időtartamot úgy osztja fel előfeszítőfázisra (pv) és maradék bit-átkapcsolási időközre (ph), hogy a kapcsolómátrix kimeneti vezetéke (zi) minden előfeszítőfázisban (pv) előfeszültségre töltődik fel, azzal jellemezve, hogy a másik tranzisztornak (Te vagy Tk) a soros kapcsolással ellentétes főelektródája állandóan össze van kötve az egyik tápfeszültségforrás csatlakozással (Ujj, UDD).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti széles sávú jelkapcsoló berendezés, azzal jellemezve, hogy a másik tranzisztornak (Te vagy Tk) a soros kapcsolással ellentétes főelektródája a kapcsolómátrix kimenővezetékéhez (zi) tartozó tranzisztoron (Tai) át van összekötve az egyik tápfeszültségforrás csatlakozással (Uss, UDD), és ahol a tranzisztor (Tai) vezérlőelektródája a kapcsolómátrix kimenővezetékéhez (zi) tartozó kimenő meghajtóáramkör (Ai) kimenetével (ai) van összekötve.
  3. 3. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti széles sávú jelkapcsoló berendezés, azzal jellemezve, hogy mindegyik kapcsolóelemben (Kij) a tranzisztorok (Tk, Te) soros kapcsolásában a kapcsoló tranzisztor (Tk) a kapcsolómátrix kimenővezetékéhez (zi) csatlakozik.
  4. 4. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti széles sávú jelkapcsoló berendezés, azzal jellemezve, hogy mindegyik kapcsolóelemben (Kij) a tranzisztorok (Tk, Te) soros kapcsolásában a bemenő tranzisztor (Te) a kapcsolómátrix kimenővezetékéhez (zi) csatlakozik.
    HU 208 602 Β Int. Cl 5 H 04 Q 3/52
    HU 208 602 Β Int. Cl 5 H 04 Q 3/52
    1. óbra
    HU 208 602 Β Int.Cl5 Η 04 Q 3/52
HU893991A 1988-08-08 1989-08-07 Broad band signal switch HU208602B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP88112908A EP0354254B1 (de) 1988-08-08 1988-08-08 Breitbandsignal-Koppeleinrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT54444A HUT54444A (en) 1991-02-28
HU208602B true HU208602B (en) 1993-11-29

Family

ID=8199187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU893991A HU208602B (en) 1988-08-08 1989-08-07 Broad band signal switch

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0354254B1 (hu)
JP (1) JP2851313B2 (hu)
AT (1) ATE98078T1 (hu)
CA (1) CA1330232C (hu)
DE (1) DE3886042D1 (hu)
HU (1) HU208602B (hu)
LU (1) LU87474A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0477403B1 (de) * 1990-09-26 1995-01-18 Siemens Aktiengesellschaft Breitbandsignal-Koppeleinrichtung mit Ladungstransferschaltung in den Ausgangsleitungen

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6055458A (ja) * 1983-09-05 1985-03-30 Matsushita Electric Ind Co Ltd Cmosトランジスタ回路
US4621202A (en) * 1984-11-13 1986-11-04 Motorola, Inc. Bi-directional bus isolation circuit
LU86456A1 (de) 1985-11-04 1986-11-13 Siemens Ag Breitbandsignal-raumkoppeleinrichtung
LU86790A1 (de) * 1986-09-17 1987-07-24 Siemens Ag Breitbandsignal-koppeleinrichtung
LU86915A1 (de) * 1986-10-07 1987-11-11 Siemens Ag Breitbandsignal-koppeleinrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0354254A1 (de) 1990-02-14
ATE98078T1 (de) 1993-12-15
LU87474A1 (de) 1989-08-30
JP2851313B2 (ja) 1999-01-27
HUT54444A (en) 1991-02-28
EP0354254B1 (de) 1993-12-01
DE3886042D1 (de) 1994-01-13
JPH0287889A (ja) 1990-03-28
CA1330232C (en) 1994-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4553052A (en) High speed comparator circuit with input-offset compensation function
US6437720B1 (en) Code independent charge transfer scheme for switched-capacitor digital-to-analog converter
HU197137B (en) Wide-band signal switching apparatus
US4623854A (en) Switched capacitor filter
US4897645A (en) Broadband signal switching equipment
US4746921A (en) Broadband signal space switching apparatus
RU2103831C1 (ru) Устройство коммутации широкополосных сигналов
US4745409A (en) Broadband signal space switching device
CA1270054A (en) Broadband signal space switching apparatus
HU208602B (en) Broad band signal switch
HU197132B (en) Method and apparatus for switching over wide-band signals
US6384644B2 (en) Output circuit with switching function
HU197133B (en) Method and apparatus for switching over wide-band signals
RU1838888C (ru) Устройство коммутации широкополосных сигналов
US5425094A (en) Cross point switch with power failure mode
HU211787B (en) Broad band signal switching device
US5221922A (en) Broadband signal switching matrix network
EP0629049A2 (en) Low supply voltage digital-to-analog converters
JP2000307413A (ja) 電圧変換回路及び通信回路網
JPH01144884A (ja) 広帯域信号結合装置
EP0067192A1 (en) ELECTRONIC SWITCH.
HU212223B (en) Broad band signal switching device
KR100193817B1 (ko) 과금을 위한 극성반전 신호 발생 사설교환기의 가입자 회로 장치
SU1401519A1 (ru) Устройство выборки-хранени
JP2797382B2 (ja) 多チャンネルサンプルホールド回路

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee