HU206743B - Process for fermenting dihydroxy-aceton - Google Patents

Process for fermenting dihydroxy-aceton Download PDF

Info

Publication number
HU206743B
HU206743B HU891411A HU141189A HU206743B HU 206743 B HU206743 B HU 206743B HU 891411 A HU891411 A HU 891411A HU 141189 A HU141189 A HU 141189A HU 206743 B HU206743 B HU 206743B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
glycerol
fermentation
dihydroxyacetone
medium
carried out
Prior art date
Application number
HU891411A
Other languages
English (en)
Inventor
Bela Janzso
Istvan Balogh
Agnes Suhajda
Gabor Vereczkey
Peter Kato
Miklos Nemeth
Agoston Hoschke
Edit Csaba
Dr Erdelyi Anna Peressenyine
Original Assignee
Budapesti Mueszaki Egyetem
Koezponti Elelmiszeripari
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Budapesti Mueszaki Egyetem, Koezponti Elelmiszeripari filed Critical Budapesti Mueszaki Egyetem
Priority to HU891411A priority Critical patent/HU206743B/hu
Publication of HU206743B publication Critical patent/HU206743B/hu

Links

Landscapes

  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás dihidroxi-aceton előállítására glicerin parciális mikrobiológiai oxidációjával, melynek során a fermentációt a legfeljebb 10 t% kezdeti glicerinkoncentrációval, majd glicerin és adott esetben más táptalajkomponensek folya- matos vagy szakaszos rátáplálásával süllyesztett, levegőztetett körülmények között végzik, és a rátáplálás alatt a glicerinkoncentrációt legfeljebb 6 t% értéken tartják. HU 206 743 B A leírás terjedelme: 4 oldal

Description

A találmány tárgya eljárás dihidroxi-aceton előállítására glicerin parciális mikrobiológiai oxidációjával, ecetsav-baktériumokkal végzett rátáplált fermentációval.
Az ecetsav-baktériumok közös jellemzője, hogy az alkoholt megfelelő körülmények között ecetsavvá oxidálják. A két fő nemzetség: Acetobacter és Gluconobacter nemcsak morfológiailag különbözik - az Acetobacterek peritrich, a Gluconobacterek amfitrich flagellum elrendezésűek hanem határozott eltérést mutatnak a biokémiai anyagcsereutak vonatkozásában is.
Az Acetobacter nemzetség teljes citromsav ciklussal rendelkezik, és az ecetsav továbboxidálására a glioxálsav híd biztosít lehetőséget.
A Gluconobacter nemzetség esetében viszont nem működik a Szentgyörgyi-Krebs ciklus, az idetartozó mikroorganizmusok a glükózt és néhány más, egyszerű cukrot a pentózfoszfát cikluson keresztül bontják le. Néhány törzs alternatív reakcióutat is tartalmaz, itt a glükóz —> glukonsav —> 2-ketoglükonsav —> 2,5diketoglükonsav reakcióéit a jellemző. Az ecetsavbaktériumok alapvető ipari hasznosításával, az ecetsavgyártással kapcsolatos néhány elnevezés is, az ecetsavat továbboxidáló fajokat „túloxidálónak” nevezték, például Acetobacter peroxidans, a reakciót csak az ecetsav létrehozásáig katalizáló törzseket „aluloxidálónak”, például Gluconobacter suboxidans. Léteznek olyan törzsek is, amelyek ugyan „túloxidáló” típusúak, de az ecetsavat igen lassan bontják, így ipari termelésre alkalmazhatók, például A. aceti. Az etil-alkohol ecetsavvá való oxidációján kívül az ecetsavbaktériumok képesek számos másféle vegyület parciális oxidációjára is.
A megvalósítható átalakításokra jellemző, hogy azok során hidroxilcsoport oxidációja megy végbe, például: propanol —> propionsav, izopropanol —> aceton, 2,3-butándiol —> acetoin, szorbit —> szorbóz, mannit —> fruktóz, glukóz —> glükonsav, glicerin —> dihidroxi-aceton.
A dihidroxi-aceton a legegyszerűbb cukrok közé tartozik (trióz, egyben a legegyszerűbb ketóz).
Az 51-33617 (1976) számú japán szabadalmi leírás és a J. Soc. Cosmet, Chem., 28, 25. (1977) cikke önbarnító kozmetikumok hatóanyagaként írja le.
A 3 177 120 számú amerikai egyesült államokbeli és a 416-6837 (1971) számú japán szabadalmi leírások illatfokozó adalékként történő alkalmazását ismertetik az élelmiszer- és dohányiparban. Ugyancsak alkalmazható mint szerves szintézisek kiindulóanyaga, műanyaglágyító alapanyag stb.
A dihidroxi-aceton előállítása világszerte fermentációs úton történik. Az ecetsavbaktériumokkal végzett fermentáció lehet egylépcsős, amikor a szaporodás és a glicerin oxidációja egy lépésben történik [lásd J. Ferment. Technoi., 57(3), 215-220. (1979)], vagy kétlépcsős, amikor az előzetes elszaporított sejteket szeparálás és mosás után használják fel a glicerin oxidációjára. Ez utóbbi eljárást ismerteti a 427 050 számú szovjet szabadalmi leírás.
Az eddig ismeretes eljárások két csoportra oszthatók. Az ún. szakaszos (batch) módszerek során egysze2 rű, „hagyományos” fermentációt végeztek, a szubsztrátumot tartalmazó táptalaj beoltásával, majd a fermentáció végén a végtermék elválasztásával. Ilyen módszert ismertetnek a fenti J. Ferment. Technoi, cikkében Yamada és munkatársai. E módszer hátránya, hogy a fermentáció kezdeti szakaszában a konverzió gyenge, ezáltal a fermentációs idő hosszú.
A folyamatos eljárások során, melyet például Izuo és munkatársai ismertetnek a J. Ferment. Technoi., 58(3), 221-226. (1980) cikkükben, az adaptációs fázis után egyenletes termelési szakasz jelentkezik, melynek termékképzése azonban viszonylag alacsony. Ugyanakkor az elválasztott tenyészléből a kiindulási anyag és végtermék elválasztása meglehetősen bonyolult.
A találmány célkitűzése ezért olyan eljárás kidolgozása, mely a fenti eljárások hátrányait kiküszöböli, és jó kitermeléssel, rövid idő alatt a glicerint jó hatásfokkal alakítja dihidroxi-acetonná.
A találmány szerint úgy járunk el, hogy a glicerint ecetsavbaktériumokkal rátáplált (fed-batch) rendszerben fermentáljuk.
Az eljárás előnye, hogy a szaporodás és termékképzés az alacsony kiinduló szubsztrátszint következtében gyakorlatilag adaptációs (lag) fázis nélkül indul meg. Az alacsony szubsztrátszint egyben az anyagcsere és termékképzés megnövekedését is eredményezi. A lag fázis elmaradása és a nagy termékképződési sebesség következtében a fermentációs idő jelentős mértékben lerövidül.
A rövidebb fermentációs idő és az optimális termékképződési feltételek lehetővé teszik azt, hogy a képződött dihidroxi-aceton gátló hatása később és kisebb mértékben érvényesüljön. Ennek tudható be, hogy a találmány szerinti eljárással a szakaszos eljáráshoz képest 30-40%-os titernövekedést sikerül elérni.
A találmány szerint célszerűen úgy járunk el, hogy Acetobacter vagy Gluconobacter genusba tartozó baktérium törzset asszimilálható nitrogénforrást és ásványi sót, továbbá glicerint tartalmazó tápoldatba süllyesztett, levegőztetett körülmények között tenyésztünk, majd a dihidroxi-aceton végtermék megjelenését követően a fermentléhez szakaszosan vagy folyamatosan glicerint és adott esetben asszimilálható nitrogénforrást és/vagy ásványi sókat tartalmazó tápoldatot adagolunk.
A fermentáció kezdeti szakaszában az alkalmazott táptalaj viszonylag kis mennyiségű, legfeljebb 10, előnyösen 1-6 tömeg% glicerint tartalmaz. A rátáplálandó oldat összetétele tág határok között változhat, a mikroorganizmus tenyésztési optimumától és a fermentáció idejétől függően. így adagolhatjuk kizárólag a glicerin - célszerűen tömény - oldatát, például vizes oldatát, azonban tartalmazhat az oldat más táptalaj-alkotórészeket is, például nitrogénforrást, illetve ásványi sókat. A rátáplálandó táptalaj a glicerint célszerűen nagy mennyiségben tartalmazza, a fermentor-térfogat jobb kihasználása érdekében. így az ilyen táptalaj például 30-95 tömeg%, előnyösen 40-60 tömeg% glicerint tartalmazhat. A rátáplálás során a glicerinkoncentrációt alacsony értéken tartjuk. Ez a 6 t%-ot nem lépi túl, célszerűen legfeljebb 3,5%, előnyösen 2-3 t%.
HU 206 743 Β
Magát a fermentációt végezhetjük egy lépcsőben vagy két lépcsőben is, mely utóbbi esetében az előzetesen elszaporított sejteket szeparálás és mosás után használjuk fel a glicerin oxidálására. A találmány szerinti eljárást bármely Acetobacter vagy Gluconobacter genusba tartozó törzzsel végezhetjük, mely képes a glicerinnek részleges oxidálására.
Jóllehet, a találmány szerinti eljárást az alábbiakban az Acetobacter suboxydans törzs alkalmazása példáján ismertetjük, szakember számára nyilvánvaló, hogy bármely más, konverzióra alkalmas mikroorganizmus törzs is alkalmazható.
A példákban alkalmazott % jelölések tömeg%-ot jelentenek.
1. példa db steril inokulumot készítünk 1000 cm3-es Erlenmeyer-lombikokban, 150 cm3 térfogattal. A táptalaj összetétele: 2% glicerin, 1,5% kukoricalekvár, 0,1% kálium-dihidrogén-foszfát és 0,3% kalcium-karbonát. A steril táptalajt kémcsőről, Acetobacter suboxydans ATCC 621 H törzssel oltjuk be, majd rázógépen 30 ‘’Con 16 órán át inkubáljuk.
1 fermentációs táptalajt készítünk egy 10 1 hasznos térfogatú keverés fermentorban. A táptalaj összetétele: 5% glicerin, 3% kukoriealekvár, 0,1% kálium-dihidrogén-foszfát, 0,3% ammónium-acetát és 0,1% kalcium-karbonát, pH = 5,4.
1 rátáplálandó táptalajt készítünk, amelynek öszszetétele: 42% glicerin, 0,1% kálium-dihidrogén-foszfát, 0,3% ammónium-acetát és 1% kalcium-karbonát. A táptalajokat 0,11 MPa nyomáson 2 órán át sterilezzük.
A fermentációs táptalajt 30 °C-ra hűtjük, és beoltjuk 450 cm3 inokulummal. A fennen tort 1,5 1/I/perc levegő térfogatárammal és 750/perc fordulatszámmal működtetjük. A hőmérsékletet 30 °C-on tartjuk, a pH szabályozást nem igényel. A fermentációt SCHOORL redukáló cukor meghatározási módszerével követjük nyomon. 3-5% dihidroxi-aceton tartalom elérésekor megindítjuk a rátáplálást, mindvégig 80 cm3/h térfogatárammal.
A fermentáció 35. órájában az elért dihidroxi-aceton-koncentráció 27%.
2. példa
1000 cm3-es Erlenmeyer-lombikokban 150 cm3 térfogattal inokulum táptalajt készítünk. A táptalaj összetétele: 10% szorbit, 5% kukoricalekvár, 0,1% káliumdihidrogén-foszfát és 1% kalcium-karbonát, pH=5,4.
A steril táptalajt kémcsőről Acetobacter suboxydans ATCC 621 H törzzsel oltjuk be, majd rázógépen 30 °C-on, 16 órán át inkubáljuk.
A szaporítást 2 db 5 1 hasznos térfogatú keverős fermentorban folytatjuk. A táptalaj összetétele: 10% szorbit, 3,6% kukoricalekvár, 0,1% kálium-dihidrogénfoszfát és 0,5% kalcium-karbonát; pH=5,4. A steril táptalajt az előző lépcsőből származó 10% inokulummal oltjuk, majd megindítjuk a tenyésztést 30 °C-on, 750 fordulat/perc és 1,11/1/perc paraméterek beállításával, 16 órán át.
A termelő fermentáció előtti utolsó szaporító lépés 1 db 80 1 hasznos térfogatú keverős fermentor felhasználásával történik. A táptalaj összetétele: 10% szorbit, 3,6% kukoricalekvár, 0,1% kálium-dihidrogén-foszfát és 0,5% kalcium-karbonát, pH=5,4.
A steril táptalajt az előző lépcsőből származó 10% inokulummal beoltjuk, majd megindítjuk a tenyésztést 30 °C, 350 fordulat/perc és 1,21/1/perc paraméterek beállításával, 16 órán át.
A termelő fermentációt 1 db 800 1 hasznos térfogatú fermentorban futtatjuk le. A táptalaj összetétele: 5,8% glicerin, 4,4% kukoricalevár, 0,1% kálium-dihidrogén-foszfát és 0,5% kalcium-karbonát, pH = 5,4. A steril táptalajt beoltjuk az előző lépcsőből származó 10% inokolummal, majd megindítjuk a tenyésztést 30 °C, 350 fordulat/perc és' 1,2 1/1/perc paraméterek beállításával, 10 órán át. Ezután 180 1 86,4%-os glicerint adagolunk 6 óránként és 30 benként, az utolsó adagolás után még 6 óráig végezve a fermentációt. A pH tartása kalcium-karbonát adagolással történik.
A 46. órában, a fermentáció leállításakor a dihidroxi-aceton tartalom 26,7%.
3. példa db inokulumot készítünk 1000 cm3-es Erlenmeyer-lombikokban, 15Ö cm3 térfogattal. A táptalaj összetétele: 10% szorbit, 5% kukoricalekvár, 0,1% kálium-dihidrogén-foszfát és 1% kalcium-karbonát, pH=5,4.
A steril táptalajt kémcsőről Acetobacter suboxydans ATCC 621 H törzzsel oltjuk be, majd rázógépen 30 °C-on, 16 órán át inkubáljuk.
A szaporítást egy 10 1 hasznos térfogatú keverős fermentorban végezzük, 5 1 fermentlé-térfogattal. A táptalaj összetétele: 10% szorbit, 3,6% kukoricalekvár, 0,1% kálium-dihidrogén-foszfát és 0,5% kalcium-karbonát, pH = 5,4. A steril táptalajt az előző lépcsőből származó 10% inokulummal oltjuk be, majd megindítjuk a tenyésztést 30 °C, 750 fordulat/perc és 1,2 1/1/perc paraméterek beállításával, 16 órán át.
A fermentáció végén a sejteket centrifugáljuk, majd a centrifugált sejttömeget egy 10 1 hasznos térfogatú, 5 1 táptalajt tartalmazó keverős fermentorban használjuk fel. A táptalaj összetétele: 5% glicerin, 0,2% kukoricalekvár és 1% kalcium-karbonát, pH = 5,4.
1 rátáplálandó táptalajt is készítünk, melynek összetétele: 42% glicerin és 0,5% kalcium-karbonát.
A fermentort 1,5 1/1/perc levegő térfogatárammal és 750/perc fordulatszámmal működtetjük. A hőmérsékletet 30 °C-on tartjuk, a pH szabályozást nem igényel. A fermentációt Schoorl redukálócukor meghatározási módszerével követjük nyomon. 3-5% dihidroxi-aceton tartalom elérésekor megindítjuk a rátáplálást 80 cm3/h térfogatárammal. A fermentáció 35. órájában az elért dihidroxi-aceton koncentráció 22%.
HU 206 743 Β
4. példa
Rázott inokultumtenyészetet készítünk a következő táptalajon:
2% glicerin, 1,5% kukoricalekvár, 0,3% CaCO3, 0,1% KH2PO4. Az 1000 cm3-es Erlenmeyer-lombikba 300 cm3 5-ös pH-jú tápoldatot mérünk be. Az alkalmazott törzs Acetobacter suboxydans ATCC 621 H.
A 30 °C-on rázógépen (350 löketszám/perc) 15 óráig inkubált tenyészetet használjuk a 10 literes keverős fermentor oltásához.
A szaporítást 30 °C-on, 750 ford./perc keverőfordulaton 1,5 1/1/min. levegőztetéssel, 10% inokulummal végezzük a következő táptalajon 1,5 óráig: 4% glicerin, 3% kukoricalekvár, 0,3% NH4 acetát, 0,1% KH2PO4, 1% CaCO3, 0,1% antihabzin, pH = 5. A fermentáció végén a sejteket a fermentléből kinyerjük (centrifugáljuk), majd a centrifugált sejttömeget 10 literes hasznos térfogatú, 5 liter tápoldatot tartalmazó keverős fermentorban használjuk fel. A táptalaj összetétele 5% glicerin és 1,5% kukoricalekvár, pH = 4,8. (A CaCO3-ot a szeparált sejtekkel visszük a fermentorba). A fermentort 1,5 1/1/perc levegő térfogatárammal 750/perc fordulatszámmal működtetjük 30 °C-on.
A kb. 80 tömeg% glicerinadagolást 1 óra után 50 cm3/óra térfogatárammal megindítjuk. 15 óra után a térfogatáramot kétszeresére, azaz 100 cm3/óra állítjuk. A rátáplálást 30-32 óráig folytatjuk. A fermentáció pH szabályozást nem igényel. A glicerin-DHA mikrobiológiai parciális oxidációt Schoorl redukálócukor meghatározással követjük nyomon. A fermentáció 35. órájában elért dihidroxiaceton-koncentráció 40%, ami kb. 94%-os konverziót jelent.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás dihidroxi-aceton előállítására glicerin parciális mikrobiológiai oxidációjával, azzal jellemezve, hogy a fermentációt legfeljebb 10 t% kezdeti glicerinkoncentrációval, majd glicerin és adott esetben más táptalajkomponensek folyamatos vagy szakaszos rátáplálásával süllyesztett, levegőztetett körülmények között végezzük, és a rátáplálás alatt a glicerinkoncentrációt legfeljebb 61% értéken tartjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy Acetobacter vagy Gluconobacter genusba tartozó baktériumtörzset, asszimilálható nitrogénforrást és ásványi sót, továbbá glicerint tartalmazó tápoldatba süllyesztett, levegőztetett körülmények között tenyésztünk, majd a dihidroxi-aceton végtermék megjelenését követően a fermentléhez szakaszosan vagy folyamatosan glicerint és adott esetben asszimilálható nitrogénforrást és/vagy ásványi sókat tartalmazó tápoldatot adagolunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fermentációt legfeljebb 61% kezdeti glicerinkoncentrációval végezzük.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rátáplálás során legfeljebb 3,5 t% glicerinkoncentrációt állítunk be.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fermentációt szeparált (nemszaporodó) sejtekkel végezzük.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fermentációt Acetobacter suboxydans ATCC 621 H törzzsel végezzük.
HU891411A 1989-03-24 1989-03-24 Process for fermenting dihydroxy-aceton HU206743B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU891411A HU206743B (en) 1989-03-24 1989-03-24 Process for fermenting dihydroxy-aceton

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU891411A HU206743B (en) 1989-03-24 1989-03-24 Process for fermenting dihydroxy-aceton

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU206743B true HU206743B (en) 1992-12-28

Family

ID=10954374

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU891411A HU206743B (en) 1989-03-24 1989-03-24 Process for fermenting dihydroxy-aceton

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU206743B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Novak et al. Increased lovastatin formation by Aspergillus terreus using repeated fed-batch process
RU2102481C1 (ru) Способ получения 2-кето-l-гулоновой кислоты или ее соли
EP0366922B1 (en) Fermentation process for producing 2-keto-L-gulonic acid
Tanner Jr et al. Factors affecting riboflavin production by Ashbya gossypii
IE47250B1 (en) Process for the continuous isomerisation of sucrose to isomaltulose with the aid of micro-organisms
US5879913A (en) Process for the production of sophorolipids by cyclic fermentation with feed of fatty acid esters or oils
JPH0346118B2 (hu)
US4595659A (en) Fermentation production of ascorbic acid from L-galactonic substrate
US5128261A (en) Natural delta-lactones and process of the production thereof
KR20000070226A (ko) 발효 공정을 사용한 산화물의 제조 방법
HU206743B (en) Process for fermenting dihydroxy-aceton
US5869300A (en) Method for producing L-glutamic acid by continuous fermentation
KR900005771B1 (ko) L-글루탐산의 제조방법
EP1953233A1 (en) Fermentation process for preparing pravastatin
US4734368A (en) Process for the bioconversion of fumarate to L-malate
EP0899342B1 (en) Process for the biotechnological production of Delta-decalactone and Delta-dodecalactone
CN86102773A (zh) 生产l-山梨糖的方法
JP2845385B2 (ja) 新規変異株及びそれを用いるグリセリンの製造方法
KR840001150B1 (ko) D(-)-β-히드록시 이소부티릭산의 제조법
US5849551A (en) Microbiological process for producing γ-decalactone
JP2001527424A (ja) ロバスタチンヒドロキシ酸を製造するための代謝コントロール発酵操作
WO2004029265A2 (en) Production of 2-kga
KR0175497B1 (ko) 산화환원 전위조절에 의한 자일리톨의 제조방법
US4334021A (en) Process for producing coproporphyrin III
KR0169061B1 (ko) 배양조건 최적화를 통한 자일리톨의 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee