HU205226B - Cultivating-tool combination - Google Patents

Cultivating-tool combination Download PDF

Info

Publication number
HU205226B
HU205226B HU90714A HU71490A HU205226B HU 205226 B HU205226 B HU 205226B HU 90714 A HU90714 A HU 90714A HU 71490 A HU71490 A HU 71490A HU 205226 B HU205226 B HU 205226B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
trailer
implement
tillage
cultivating
combination
Prior art date
Application number
HU90714A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HU900714D0 (en
HUT55183A (en
Inventor
Claus Siefken
Original Assignee
Amazonen Werke Dreyer H
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6376109&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU205226(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Amazonen Werke Dreyer H filed Critical Amazonen Werke Dreyer H
Publication of HU900714D0 publication Critical patent/HU900714D0/hu
Publication of HUT55183A publication Critical patent/HUT55183A/hu
Publication of HU205226B publication Critical patent/HU205226B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B49/00Combined machines
    • A01B49/04Combinations of soil-working tools with non-soil-working tools, e.g. planting tools
    • A01B49/06Combinations of soil-working tools with non-soil-working tools, e.g. planting tools for sowing or fertilising
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B29/00Rollers
    • A01B29/06Rollers with special additional arrangements

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Description

A leírás terjedelme: 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 205 226 Β
A találmány tárgya művelőeszköz-kombináció, amely a mezőgazdasági gyakorlatban alkalmazható. Ennek vázszerkezeten elrendezett talajművelő szerszámokból álló mellső talajművelő gépe, és ezután kapcsolt két utánfutó eszköze van. Az utánfutó eszközök munkaszélessége mintegy fele a talajművelő gép munkaszélességének. Az utánfutó eszközök talajon legördíthető kerekekkel, hengerekkel vagy hasonlókkal vannak ellátva, a talajművelő gép vázszerkezetéhez pedig két alsó és legalább egy felső csatolórúdon keresztül kapcsolódnak. A talajművelő gép vázszerkezete a mellső részén a mezőgazdasági vontató hárompontos függesztőszerkezetéhez csatlakoztatható függesztőelemekkel van ellátva.
Ilyen típusú művelőeszköz-kombinációk a mezőgazdasági gyakorlatban ismertek, és főleg nagy munkaszélességekhez, például hatméteres, vagy annál nagyobb munkaszélességhez használatosak. Az utánfutó eszközök lehetnek például hengerekre ültetett vetőgépek, ahol a hengerek a mellső talajművelő gép művelőeszközei által megmunkált, azaz lazított talaj tömörítésére szolgálnak, mielőtt a vetőgép vetőcsoroszlyái a vetőmagot a talajba juttatnák.
Az ilyen típusú művelőeszköz-kombinációk szántóföldi alkalmazásánál a gyakorlati tapasztalatok azt mutatták, hogy a talajművelő gép mögött elrendezett, utánfutó hengerekre ültetett vetőgépként kialakított utánfutó eszközök olyan ferde helyzetet igyekeztek felvenni a talajművelő gép mögött, hogy a gépközéptől minél távolabb kerüljenek, azaz az utánfutó eszközök külső végei egyre nagyobb távolságra kerültek a hárompontos függesztőelemektől, vagyis az utánfutó eszközök egymástól távolodni igyekeztek. Az utánfutószerkezeteknek ez a ferde, eltávolodást eredményező elhelyezkedése - a talajművelő géphez viszonyítva összefügg a megfelelő kapcsolórészek és az egymással összekapcsolt gépek, illetve eszközök gyártási méretszórásával, illetve mérettűrésével.
Az utánfutó eszközöknek a talajművelő géptől távolodni igyekvő, ferde üzemi helyzetéhez hozzájárul még a talajművelő gép vázszerkezetének bizonyos mértékű saját rugalmassága is, amely tehát menet közben kissé hátrahajlik, amikor is a talajművelő gép külső végei a menetiránnyal ellentétes irányban kissé visszamaradnak. A két utánfutónak ez a széttartó haladása azzal jár, hogy a közvetlenül a gépközépnél elhelyezkedő vetőcsoroszlyák sortávjaí nagyobbak lesznek, mint az utánfutó eszközök egyéb körzeteiben. Következésképpen a művelőeszköz-kombináció által művelt szántóföldön a középső sávban szélesebb be nem vetett talajcsíkok maradnak vissza, ami nem kívánatos.
A jelen találmánnyal célunk a fenti hiányosság kiküszöbölése, azaz olyan tökéletesített művelőeszközkombináció létrehozása, amellyel a gépközép körzetében is egyszerű módon egyenletes talajmegmunkálás, illetve vetés érhető el.
A kitűzött feladat megoldásához a bevezetőben leírt típusú művelőeszköz-kombínáciőból indultunk ki. Ezt a találmány szerint azzal fejlesztettük tovább, hogy az utánfutó eszközök talajon legördíthető elemeinek, főleg kerekeinek, illetve hengereinek forgástengelyei a haladási iránnyal szemben fekvő hátsó oldalon felülnézetben tekintve egymással tompaszöget zárnak be, ezáltal az utánfutó eszközök vontatás közben arra törekszenek, hogy' nyomvonaluk egyre közelebb legyen a gépközéphez.
A fenti intézkedéseknek köszönhetően az utánfutó eszközök vontatás közben a gépközép irányába törekszenek, ezáltal egy bizonyos összetartást, illetve összefutást hozunk létre. Vontatás közben a szántóföldi művelés során tehát felülnézetben tekintve a tompaszög értéke nő, amely tompaszöget az utánfutó eszközök talajon legördülő kerekei, vagy hengerei, azaz ezek forgástengelyei zárnak be. Munka közben tehát a kerekek, illetve hengerek forgástengelyei közel egy vonalba esnek, azaz az általuk bezárt tompaszög értéke megközelíti a 180 fokot.
Célszerű továbbá az olyan kivitel, amelynél a külső alsó csatolórúd mindig rövidebb, mint a belső alsó csatolórúd. Ezáltal a két utánfutó eszköz egymáshoz képesti összetartása beállítható. A szántóföldi bevetéskor az utánfutó eszközök különböző hosszúságú alsó csatolőrúdjai által beállított összetartás mértéke csökken. Ez azonban lényegében független az egymással összekapcsolt, illetve egymással együttműködő szerkezeti egységek saját mérettűrésétől, és a mellső talajművelő gép vázszerkezetének saját rugalmasságától.
A találmány további jellemzője szerint az utánfutó eszközök külső részeinek összetartása azzal is beállítható, hogy a belső alsó csatolórúd mellső csatlakozáspontja az elöl elhelyezkedő talajművelő gépen hátrafelé kissé eltolt helyzetű.
De olyan kivitel is lehetséges a találmány szerint, amelynél a külső alsó csatolórúd mellső csatlakozáspontja a talajművelő gépen a belső alsó csatlakozórúd csatlakozáspontjához képest kissé előre eltolt helyzetű.
A találmány szerinti megoldás különösen előnyös példakénti kiviteli alakjánál az utánfutó eszközök az egymással szomszédos belső oldalaikon csillapító és csúszó elemekkel vannak ellátva. Ezzel elérjük, hogy a két egymás melletti, magassági irányban viszonylagosan elmozdítható utánfutó eszköz a művelőeszközkombináció közepén meglévő érintkezési körzetben ne sérülhessen. A két utánfutó eszköz egymástól független viszonylagos magassági elmozdulási lehetősége révén elérjük, hogy az utánfutó eszközök jól igazodhatnak a talaj egyenetlenségeihez.
Célszerű az olyan kivitel, amelynél az utánfutó eszközök hengerként vannak kialakítva, és ezek egyúttal munkamélység-szabályzó egységként szerepelnek az eléjük kapcsolt talajművelő gép művelőszerszámai számára.
Különösen előnyös az olyan kivitel, amelynél az utánfutó eszközök, illetve az utánfutóhengerek tömörítő gumiabroncsokból vannak kialakítva, és ezeken van elrendezve a vetőgép a hátranyúló vetőcsoroszlyáival.
Azáltal, hogy a hengerek forgástengelyei nem egy vonalba esnek, hanem a haladási iránnyal szemben lévő oldalon felülnézetben tekintve egymással tompaszöget zárnak be, ezáltal az utánfutó eszközök bizo2
HU 205 226 Β nyos összetartással rendelkeznek, és a gépközép irányába törekednek, a vetési sorközök közvetlenül a gépközépnél elrendezett vetőcsoroszlyáknál ugyanakkorák, mint az utánfutó eszközök egyéb vetőcsoroszlyáinál. A hengerek a magágy kellő tömörítését elvégzik, és a gépközép utáni körzetben is egyenletes, azaz hé. zagmentes talajmegmunkálást és vetést érünk el.
Az utánfutó hengerekre ültetett, vetőgépként kialakított utánfutó eszközöknél is a szántóföldi munkavégzés közben az utánfutó eszközök talajon legördülő hengereinek forgástengelyei közötti tompaszög nő. Ezek a forgástengelyek tehát munka közben egymással közelítőleg egy vonalba esnek.
A találmány szerinti utánfutó eszközöknek nagy munkaszélességű talajművelő géphez való összetartó elrendezése hozzájárul a talajművelő gép vázszerkezetének bizonyos mértékű tehermentesítéséhez is. Az utánfutó eszközök forgástengelyei ugyanis a szántóföldi munkavégzés közben közel egy vonalba esnek, így ezek nem. terhelik a vázszerkezetet olyan járulékos erőkkel, amelyek a hagyományos megoldásoknál az utánfutó eszközök egymástól való eltávolítását okozták, és amelyek átadódtak a talajművelő gép vázszerkezetére.
Természetesen a találmány fentiekben részletezett jellemzői olyan esetben is érvényesíthetők, amikor például két, egymás melletti, és csatolókeret révén egymással összekapcsolt talajművelő gépet alkalmazunk, amelyek mögött egy-egy utánfutó eszköz van elrendezve. Továbbá természetesen a találmány értelmében olyan kivitel is elképzelhető, amelynél a talajművelő gép, illetve a talajművelő gépek mögött elrendezett két utánfutó eszköz olyan vetőgépcsoporttal van kapcsolatban, amely két, egymás mellett elrendezett, mellső kerettel összekapcsolt vetőgépből áll.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás példaként! kiviteli alakját felülnézetben tüntettük fel vázlatosan.
Amint a rajzon látható, a találmány szerinti művelőeszköz-kombináció a jelen esetben mellső (1) talajművelő gépből, és e mögé kapcsolt két (2) utánfutó eszközből áll. Az (1) talajművelő gép a jelen esetben rázóboronaként van kialakítva. A (2) utánfutó eszközök munkaszélessége az (1) talajművelő gép munkaszélességének mintegy a fele.
A (2) utánfutó eszközök mindegyikének (3) utánfutóhengere van, amely önmagában ismert tömörítő gumiabroncsok sorozataként van kialakítva. Mindkét (3) utánfutóhengeren egy-egy (4) vetőgép van elrendezve, amelyeknek készlettartályát 5-tel, a henger mögé nyúló vetőcsoroszlyáit pedig 6-tal jelöltük.
Az (1) talajművelő gépnek (7) vázszerkezete van, ezen hajtómű révén vibrált (9) boronagerendák vannak ágyazva. A (9) boronagerendákban helyezkednek el a talajművelő szerszámok (külön nem jelöltük).
Az (1) talajművelő gép hajtása külön .nem ábrázolt kardántengelyen keresztül a művelőeszköz-kombinációt hordozó szántóföldi vontató tengelycsonkjáról kapja hajtását. A vontató három pontfüggesztő szerkezetéhez a művelőeszköz-kombináció (10) függesztőelemeken keresztül kapcsolódik, így az egész művelőeszközkombináció a vontató révén felemelhető.
Az (1) talajművelő gép (7) vázszerkezetén az egymástól távközzel elrendezett alsó (13 és 14) csatolórudak számára (11, illetve 12) csatlakozópontok vannak kialakítva. Az első (13 és 14) csatolórúdon, valamint felső (15) csatolórúdon keresztül csatlakozik mindkét (2) utánfutó eszköz a,(l) talajművelő géphez. Az alsó (13 és 14) csatolórudak az (1) talajművelő gépen elrendezett ütközőkkel működnek együtt (külön nem ábrázoltuk), így a (3) utánfutóhenger révén beállítható a (9) boronagerendákon rögzített talajművelő szerszámok munkamélysége.
A találmány szerint a külső alsó (13) csatolórúd mindig rövidebb, mint a belső alsó (14) csatolórúd. A (13 és 14) csatolórudak különböző hosszúságával érjük el, hogy a (3) utánfutóhengerek talajon legördülő kerekeinek, illetve hengereinek (16) forgástengelyei a művelőeszköz-kombináció ábrázolt helyzetében- amely a nyugalmi alaphelyzetnek felel meg - egymással nem egy vonalba esnék, hanem a (17) haladási iránnyal szembeni oldalon felülnézetben tekintve egymással tompaszöget zárnak be. így a (2) utánfutó eszközök haladás közben a 18-cal jelölt gépközép felé törekednek.
A szántóföldi munkavégzés során a művelőeszközkombinációt tehát a (17) haladási irányban vontatjuk. Eközben a (2) utánfutó eszközök viszonylagosan elmozdulnak, és a (2) utánfutó eszközök (16) forgástengelyei által felülnézetben bezárt tompaszög nőni fog, vagyis a (16) forgástengelyek közelítőleg egy vonalba esnek.
Azáltal, hogy a (2) utánfutó eszközök a (18) gépközép irányába összetartóan vannak elrendezve az (1) talajművelő gép mögött, az egymással együttműködő és kapcsolódó szerkezeti egységek gyártási tűrései kiegyenlítik egymást. Az ábrán 19-cel és vékony eredményvonallal jelöltük az (1) talajművelő gép (7) vázszerkezetének üzem közbeni hátrahajlását (kissé eltúlozva). Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a (2) utánfutó eszközök (16) forgástengelyei üzem közben közelítőleg egy egyenesbe essenek.
Az alsó (13 és 14) csatolórudak hosszának különböző értékűre választásával elérjük a (2) utánfutó eszközök bizonyos összetartását a (1) talajművelő géphez képest, továbbá megakadályozzuk, hogy a (2) utánfutó eszközök a talajművelés közben a (18) gépközéptől eltávolodjanak. A (2) utánfutó eszközök összetartó kapcsolásával csökkentjük a (18) gépközép körzetében elrendezett (6) vetócsoroszlyák közötti A távközt. Ezáltal biztosítjuk azt is, hogy a (4) vetőgépek mögött elhelyezkedő (6) vetócsoroszlyák között mindenütt azonos távköz alakul ki, amely meghatározza a vetési sortávot. így nem maradnak megműveletlen és bevetetlen sávok a (18) gépközép körzetében sem.
Annak érdekében, hogy az (1) talajművelő gép mögött egymás mellett elhelyezkedő (2) utánfutó eszközök az egymással szomszédos belső oldalukon egymást ne károsítsák, itt csillapító és csúszó (20) eleme3
HU 205 226 B két rendeztünk el. A két (2) utánfutó eszköz egymástól független magassági elmozdulási lehetősége biztosítva van, így azok a talajegyenetlenségekhez egymástól függetlenül jól igazodhatnak.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Művelőeszköz-kombináció, amelynek vázszerkezeten elrendezett talajművelő szerszámokból álló mellső talajművelő gépe, valamint ezután kapcsolt két utánfutó eszköze van, ezek munkaszélessége a talajművelő gép munkaszélességének a fele, és a talajon legördíthető kerekekkel, illetve hengerekkel vannak ellátva, továbbá az utánfutó eszközök két alsó és legalább egy felső csatolórúdon keresztül kapcsolódnak a talajművelő gép vázszerkezetéhez, a talajművelő gép pedig a vázszerkezete mellső részén a vontatógép hárompontos függesztőszerkezetéhez csatlakoztatható függesztőelemekkel van ellátva, azzal jellemezve, hogy az utánfutó eszközök (2) kerekeinek, illetve hengereinek forgástengelyei (16) a haladási iránnyal (17) szembeni oldalon, felülnézetben tekintve, egymással tompaszöget zárnak be, és az utánfutó eszközök (2) gépközép (18) felé törekvő nyomvonallal rendelkeznek.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti művelőeszköz-kombináció, azzaljellemezve, hogy a külső alsó csatolórúd (13) mindig rővidebb, mint a belső alsó csatolórúd (14).
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti művelőeszköz-kombináció, azzal jellemezve, hogy a belső alsó csatolórúd (14) mellső csatlakozáspontja (12) az elöl elhelyezkedő talajművelő gépen (1) hátrafelé eltolt helyzetű.
  4. 4. Az I. igénypont szerinti művelőeszköz-kombináció, azzal jellemezve, hogy a külső alsó csatolórúd (13) mellső csatlakozáspontja (11) a talajművelő gépen (1) a belső alsó csatlakozőrúd (13) csatlakozáspontjához (12) képest előre eltolt helyzetű.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti művelőeszköz-kombináció, azzal jellemezve, hogy az utánfutó eszközök (2) az egymással szomszédos oldalaikon csillapító és csúszóelemekkel (20) vannak felszerelve.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti művelőeszköz-kombináció, azzaljellemezve, hogy az utánfutó eszközök (2) olyan utánfutóhengerként (3) vannak kialakítva, amelyek egyúttal az elékapcsolt talajművelő gép (1) talajművelő szerszámai számára a munkamélység-szabályzó egységekként is szerepelnek.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti művelőeszköz-kombináció, azzal jellemezve, hogy az utánfutó eszközök (2), illetve az utánfutóhengerek (3) tömörítő gumiabroncsokból vannak kialakítva, amelyeken hátranyúlő vetőcsoroszlyáival (6) van a vetőgép (4) elrendezve.
HU90714A 1989-03-11 1990-02-08 Cultivating-tool combination HU205226B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3907936A DE3907936A1 (de) 1989-03-11 1989-03-11 Geschlossene geraetekombination

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU900714D0 HU900714D0 (en) 1990-04-28
HUT55183A HUT55183A (en) 1991-05-28
HU205226B true HU205226B (en) 1992-04-28

Family

ID=6376109

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU90714A HU205226B (en) 1989-03-11 1990-02-08 Cultivating-tool combination

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0387620B1 (hu)
CS (1) CS102790A2 (hu)
DD (1) DD292356A5 (hu)
DE (2) DE3907936A1 (hu)
HU (1) HU205226B (hu)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3265137A (en) * 1964-02-13 1966-08-09 Chester F Couser Ground conditioning implement
NL7511481A (nl) * 1975-09-30 1977-04-01 Lely Nv C Van Der Grondbewerkingsmachine.
AT353042B (de) * 1977-09-12 1979-10-25 Ferd Heger & Sohn Landw Maschi Nivellier- und kruemlerwalzenanordnung

Also Published As

Publication number Publication date
DD292356A5 (de) 1991-08-01
EP0387620B1 (de) 1993-09-22
EP0387620A2 (de) 1990-09-19
CS102790A2 (en) 1991-11-12
HU900714D0 (en) 1990-04-28
EP0387620A3 (de) 1991-06-12
DE59002786D1 (de) 1993-10-28
DE3907936A1 (de) 1990-09-13
HUT55183A (en) 1991-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2949192B1 (de) Pflug mit mehreren an einem pflugbalken angebrachten pflugkörpern
DE7415010U (de) Bodenbearbeitungsmaschine
DE19539427A1 (de) Vielfachgerät für Mischkulturen
EP3387890A1 (de) Reiheneinheit zur mechanischen unkrautbekämpfung, landwirtschaftliche maschine mit wenigstens zwei derartigen reiheneinheiten sowie verfahren zur mechanischen unkrautbekämpfung
DE29823514U1 (de) Zinke zum Befestigen an einem Bodenbearbeitungsgerät
AT394833B (de) Landwirtschaftlicher schlepper
EP3381253B1 (de) Landwirtschaftliche maschine mit tiefenführungselementen
EP3782443B1 (de) Landwirtschaftliche bodenbearbeitungsmaschine zur bearbeitung von reihenkulturen
DE2634688A1 (de) Kombinationsmaschine zur bodenbearbeitung sowie zum ablegen von saat und/oder duengemitteln
HU205226B (en) Cultivating-tool combination
EP3698617B1 (de) Scharsystem für eine landwirtschaftliche maschine
DE102017108119A1 (de) Reiheneinheit zur mechanischen Unkrautbekämpfung, landwirtschaftliche Maschine mit zumindest zwei derartiger Reiheneinheiten und Verfahren zur mechanischen Unkrautbekämpfung
DE102020113349A1 (de) Anbauvorrichtung für landwirtschaftliche Arbeitsgeräte
DE4313941C2 (de) Bodenbearbeitungsgerät
EP0407724B1 (de) Einzelkornsägerät
DE3235959A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur bodenlockerung, saatbettherrichtung und bestellung mit traktoren und arbeitsgeraeten
DE69406958T2 (de) Anordnung für die Scharen einer Sämaschine
EP2698050B1 (de) Durch den schub eines zugfahrzeugs betätigter hydraulischer pflug
CN1112094C (zh) 水旱两用耕耙联合作业机引农具
WO2003069973A1 (de) Tiefenführungs- und druckrollen für sämaschine
DE102017115929A1 (de) Gezogenes landwirtschaftliches Arbeitsgerät mit kraftbetriebenen Bodenbearbeitungs- und/oder Säelementen
AT363267B (de) Vorrichtung zur bodenbearbeitung
RU2044429C1 (ru) Пахотный агрегат
DE7143445U (de) Landwirtschaftliches geraet fuer die bodenbearbeitung nach dem pfluegen
EP1504638B1 (de) Frontgrubber

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee