HU205061B - Process for producing benzophenone derivatives and aqueous compositions treqtable photochemically, comprising such compounds - Google Patents

Process for producing benzophenone derivatives and aqueous compositions treqtable photochemically, comprising such compounds Download PDF

Info

Publication number
HU205061B
HU205061B HU88745A HU74588A HU205061B HU 205061 B HU205061 B HU 205061B HU 88745 A HU88745 A HU 88745A HU 74588 A HU74588 A HU 74588A HU 205061 B HU205061 B HU 205061B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
compound
formula
preparation
hydroxy
starting materials
Prior art date
Application number
HU88745A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT47069A (en
Inventor
Peter Nicholl Green
William Arthur Green
Original Assignee
Ward Blenkinsop & Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ward Blenkinsop & Co Ltd filed Critical Ward Blenkinsop & Co Ltd
Publication of HUT47069A publication Critical patent/HUT47069A/hu
Publication of HU205061B publication Critical patent/HU205061B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C49/00Ketones; Ketenes; Dimeric ketenes; Ketonic chelates
    • C07C49/76Ketones containing a keto group bound to a six-membered aromatic ring
    • C07C49/782Ketones containing a keto group bound to a six-membered aromatic ring polycyclic
    • C07C49/784Ketones containing a keto group bound to a six-membered aromatic ring polycyclic with all keto groups bound to a non-condensed ring
    • C07C49/786Benzophenone
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C309/00Sulfonic acids; Halides, esters, or anhydrides thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C49/00Ketones; Ketenes; Dimeric ketenes; Ketonic chelates
    • C07C49/76Ketones containing a keto group bound to a six-membered aromatic ring
    • C07C49/86Ketones containing a keto group bound to a six-membered aromatic ring containing —CHO groups
    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03FPHOTOMECHANICAL PRODUCTION OF TEXTURED OR PATTERNED SURFACES, e.g. FOR PRINTING, FOR PROCESSING OF SEMICONDUCTOR DEVICES; MATERIALS THEREFOR; ORIGINALS THEREFOR; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED THEREFOR
    • G03F7/00Photomechanical, e.g. photolithographic, production of textured or patterned surfaces, e.g. printing surfaces; Materials therefor, e.g. comprising photoresists; Apparatus specially adapted therefor
    • G03F7/004Photosensitive materials
    • G03F7/027Non-macromolecular photopolymerisable compounds having carbon-to-carbon double bonds, e.g. ethylenic compounds
    • G03F7/028Non-macromolecular photopolymerisable compounds having carbon-to-carbon double bonds, e.g. ethylenic compounds with photosensitivity-increasing substances, e.g. photoinitiators
    • G03F7/031Organic compounds not covered by group G03F7/029

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

A találmány szerinti eljárás benzofenon-származékok előállítására és fotokémiai iniciátorként történő felhasználására vonatkozik, nevezetesen az ultraibolya (UV) sugárzással kezelt lakkok előállításában történő felhasználásra.
Anyagok széles körét, többek között fémet, fát, papírt, műanyaggal rétegzett lemezt gyakorta vonnak be ultraibolya sugárzással kezelt lakkréteggel. A bevont cikkre jó példa a fényes felületű képesújság vagy könyv, élelmiszer-csomagoló anyag vagy ital tárolására alkalmas doboz. A lakkréteget általában úgy alakítják ki, hogy a tárgyat (szubsztrátumot) fotoiniciátort tartalmazó, polimerizációra képes készítménnyel vonják be és a készítményt ezután UV besugárzással kezelik.
Az UV sugárzással kezelt lakkok előállítására szolgáló készítmények rendszerint egy lipidben oldható prepolimerből, egy lipidben oldható monomerből és egy lipidben oldható fotoiniciátorból állnak. Egy koiniciátort, például N-metil-dietanol-amint is tartalmazhat a készítmény. Az ilyen típusú készítményeket részletesen például a következő könyv ismerteti: „UV and EB curing foimulations fór printing inks, coatings and paint” (R. Holman, Ed.) STTA-Technology, U. K., 1986.
Míg a fentiekben említett készítmények kitűnő UV sugárzással kezelt filmet képeznek a legkülönbözőbb szubsztrátumokon, hátrányos tulajdonságuk, hogy az alkalmazott monomerek gyakran bőrizgató tulajdonságúak.
Hátrányos az is, hogy bizonyos esetekben nehéz a készítmény kívánt viszkozitását szerves oldószerek alkalmazása nélkül beállítani. Ezek a problémák vizes készítmények alkalmazásával kerülhetők el. Az ilyen készítményekben használható ismert fotoiniciátorok száma igen kicsi. Ezeket a fotoiniciátorokat általában igen költséges előállítani, mivel nehezen hozzáférhető anyagokból kell előállításuknál kiindulni.
Ahhoz, hogy egy fotoiniciátor alkalmas legyen UV sugárzással kezelt lakkok előállításához, a fotoiniciátomak széles pH-tartományhan vízoldhatónak, színtelennek és előnyösen szagtalannak kell lennie, továbbá követelmény a gyors hatás.
A kereskedelmi forgalomban előforduló UV sugárzással kezelt lakkok előállításánál 4-benzoil-N,N,N-trimetil-benzol-metánamínium-kloridot használnak fotoiniciátorként. Ez a vegyűlet széles Ph-tartományban vízoldható, gyorsan hat és színtelen. Ugyanakkor a vegyűlet alkalmazásával előállított lakkoknak kedvezőtlen „amin” szaga van. További hátránya, hogy gyártása költséges. Ezt a vegyületet 4-metil-benzofenonból állítják elő oly módon, hogy először klórozószerrel reagáltatják 4-klór-metil-benzofenon előállítása céljából, majd ezt követően trímetil-amínnal. A 4-metilbenzofenont Friedel-Crafts-reakcióval toluolból és benzoil-kloridból lehet előállítani.
A találmány szerinti eljárással olyan új benzofenonszármazékokat állítunk elő, amelyek vizes készítményekben felhasználhatók UV sugárzással kezelt lakkok fotoinicíátoraként. Az előállított vegyületek szagtalanok és könnyen, olcsón előállíthatok, könnyen hozzáférhető kiindulási anyagokból.
A találmány szerinti eljárással olyan (I) általános képletű benzofenon-származékokat állítunk elő, amelyek képletében
X jelentése -SO3H csoport vagy annak alkálifém sója vagy -NR5R6R7+A' általános képletű csoport, ahol
R5, R6 és R7 jelentése egymástól függetlenül 1-6 szénatomos alkilcsoport,
A' jelentése egy egyenmértéknyi mennyiségű anion;
R',R2,R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogén- vagy halogénatom, hidroxilcsoport, 1-6 szénatomos alkil-, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy 1-6 szénatomos alkil-tio-csoport, vagy -O.CH2-CH(OH)CH2X általános képletű csoport, melyben
X jelentése a fentiekben megadott.
R1 jelentése előnyösen 1-6 szénatomos alkilcsoport, mint például metilcsoport vagy előnyösebben hidrogénatom.
R2, R3 és R4 jelentése előnyösen egymástól függetlenül hidrogénatom, klőratom, hidroxilcsoport, metil-, metoxi- vagy metil-tio-csoport vagy -O-CH2CH(OH)CH2N+(CH3)3C1' csoport. Még előnyösebben R2, R3 és R4 közül kettő jelentése hidrogénatom. Különösen előnyösek azok a vegyületek, melyekben R2, R3 és R4 jelentése egyaránt hidrogénatom.
R5, R6 és R7 legfeljebb 6 szénatomot tartalmazhat, különösen előnyösek a kevesebb mint 4 szénatomot tartalmazó csoportok, előnyösen R5, R6 és R7 jelentése metilcsoport.
A jelenthet egy ekvivalens mennyiségű kétértékű csoportot, például szulfátcsoportot, de előnyösen egy vegyértékű iont, például halogént vagy szulfonátot, például metán-szulfonátot. Még előnyösebben A'jelentése klorid- vagy bromidion.
Előnyösek azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyek képletében X jelentése -SO3Na csoport.
A találmány szerinti eljárással az © általános képletű vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy egy (II) általános képletű vegyületet - ahol R8, R9, R10 és R11 egymástól függetlenül hidrogén- vagy halogénatom, hidroxilcsoport, 1-6 szénatomos alkil-, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy 1-6 szénatomos alkil-tio-csoport - egy bázis jelenlétében ©I) általános képletű vegyülettel reagáltatunk - ahol Y jelentése megegyezik X fentiekben megadott jelentésével, vagy halogénatom;
R12 egy távozó csoport;
R13 jelentése hidroxilcsoport vagy R12 és R13 együttesen oxigénatomot jelent - majd abban az esetben, ha Y jelentése halogénatom, a kapott terméket alkálifémszulfittal vagy NR5R6R7 általános képletű vegyülettel ahol R5, R6 és R7 jelentése a tárgyi körben megadott reagáltatunk.
A távozó R12 csoport előnyösen halogénatom, legelőnyösebben klőratom.
A reakciót előnyösen egy megfelelő oldószer jelen2
HU 205 061 Β létében, mint például egy alkoxi-alkanol vagy egy alkanol, előnyösen egy 1-3 szénatomos alkanol, például propán-2-ol jelenlétében játszatjuk le.
A reakciót 40-120 °C, előnyösen 60-100 °C közötti hőmérsékleten játszatjuk le, visszafolyató hűtő alkalmazásával. Bázisként az alkálifém (például nátrium és kálium) alkoxidokat és hidroxidokat alkalmazhatunk.
A (II) és a (III) általános képletű reakcióba lépő vegyületek móljainak száma természetesen függ a (II) általános képletű vegyület hidroxilcsoportjainak számától, mely csoportokat -O-CH2-CH2-CH(OH)CH2X csoportokkal kívánunk helyettesíteni.
A (II) általános képletű vegyületek ismert eljárásokkal állíthatók elő. így például előállíthatok az alkalmas benzoil-kloridokból és fenolokból Friedel-Crafts-reakcióval.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek különösen előnyös tulajdonsága, hogy kényelmesen, olcsón, könnyen hozzáférhető alapanyagokból állíthatók elő. Ilyen tekintetből különösen figyelemre méltó vegyület a 2-hidroxi-3-(4-benzoil-fenoxi)-N,N,N-trimetil-l-propán-amínium-klorid. Ezt a vegyületet a könnyen hozzáférhető 4-hidroxi-benzofenonból és glicidil-trimetil-ammónium-kloridból nagy hozammal állíthatjuk elő.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket vizes, fotokémiailag kezelhető készítményekben alkalmazzuk. A találmány szerinti vizes, fotokémiailag kezelhető készítmény vizes oldatban legalább egy polimerizálható prepolimert, valamint fotoiniciátorként egy (I) általános képletű vegyületet tartalmaz 0,510 tömeg% koncentrációban a készítmény teljes tömegére vonatkoztatva.
A találmány szerinti készítmények használhatók UV sugárzás hatására kialakuló lakkrétegek előállításában. A találmány oltalmi köre az ily módon előállított lakkrétegekre, filmekre is kiterjed.
A lakkfilmeket úgy állíthatjuk elő, hogy a találmány szerinti készítményeket sugárzással UV fénnyel kezeljük a technika állásából ismert módon.
Megfelelő fotopolimerizálható prepolimerek például az akrilált poliuretánok, poliészterek és epoxidok, mint például a Lankro Chemicals Lts., Eccles, USA által gyártott ilyen típusú termékek.
Különösen előnyös a fenti cég RCP 2702 márkanevű, vízzel hígítható akrilált poliuretán prepolimerje. Ez a prepolimer 30 tömeg% vízzel még hígítható anélkül, hogy fáziselkülönülés indulna meg.
A találmány szerinti, fotokémiailag kezelhető készítmény adott esetben egy vízoldható koiniciátort is tartalmazhat.
Koiniciátorként különösen előnyösek a vízoldható tercier aminok, például a trietanol-amin, N,N-dimetiIetanol-amin, vagy N-metil-dietanol-amin.
Az ilyen koiniciátorok előnyösen 0,5-10 tömeg%. koncentrációban vannak jelen a készítmény össztömegére vonatkoztatva.
A találmány szerinti eljárást és készítményt a következő példákban mutatjuk be.
1. példa
2-Hidroxi-3-(4-benzoil-fenoxi)-N,N,N-trimetil -1 propánamínium-klorld
49,5 g 4-hidroxi-benzofenont és 49,5 g glicidil-trimetil-ammónium-kloridot (30%-os fölösleg) 250 ml propán-2-ollal keverünk és visszafolyató hűtő alkalmazásával forralunk, miközben a pH értékét néhány csepp etanolos nátrium-etoxid oldat (3 g/liter) hozzáadásával 9-re állítjuk be. A kapott halványbama oldatot egy éjszakán át visszafolyatő hűtő alkalmazásával forraljuk, majd 0,2 g aktívszenet és 0,2 g szilikagélt (Kieselguhr) adunk hozzá. Az oldatot forrón szűrjük, vákuum alkalmazásával töményítjük. Viszkózus halványsárga szirupot kapunk, melyhez először 15 ml propán-2-olt, majd 250 ml acetont adunk. Ezt követően az oldatot 20 órán át jégfürdő alkalmazásával hűtjük. Fehér kristályokból álló anyag képződik, amit kiszűrünk, 2 x 20 ml 5 tömeg% propán-2-olt tartalmazó acetonnal mosunk, majd 50 °C-on szárítunk.
A cím szerinti, nyers vegyületet kapjuk. A 77,9 g (olvadáspontja: 99—104 °C) piszkosfehér szilárd anyagot, 50 ml propán-2-ol és 50 ml aceton elegyében feloldjuk. Az aceton hozzáadása után a keveréket egy éjszakán át jégfürdőn állni hagyjuk. Az oldatot szűrjük, majd a szüredéket 2 x 25 ml 10% propán-2olt tartalmazó acetonnal mossuk és 50 °C-on, egy éjszakán át szárítjuk. 69,35 g cím szerinti vegyületet (hozam: 75,4%) kapunk. A vegyület fehér, amorf-
kristályos szilárd anyag, melynek olvadáspontja:
105,5-107 °C. Analízis·. C19H24ClNO3XlH2O-ra
C% H% Cl% N% .
számított: 62,01 7,12 9,64 3,81
talált: 61,83 7,18 9,70 3,78.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 293 nm-nél van, extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 436.
2. példa
Nátrium-2-hidroxi-3-(4-benzoil-fenoxi)-propánszulfonát
3,3 g nátrium-hidroxidot 5 ml vízben oldunk és az oldatot 14,73 gnátrium-3-kloro-2-hidroxi-propán-szulfonátot és 30 ml vizet tartalmazó oldathoz adjuk. Az így kapott oldatot hozzáadjuk 9,9 g 4-hidroxi-benzolfenont tartalmazó oldathoz. A reakcióelegyet 18 órán át kevertetjük és visszafolyató hűtő alkalmazásával forraljuk, majd a halványsárga oldat pH értékét 4 n sósavoldat hozzáadásával 4-re állítjuk be. Az oldatot néhány órán át jégfürdőn hűtjük, majd a kapott cím szerinti vegyületet kiszűrjük, 2 x 20 ml etanollal mossuk és 50 °C-on szárítjuk. 11,58 g halványbama, homokszerű szilárd anyagot kapunk, melynek olvadáspontja: 320323 °C.
Az anyagot 50 ml etanol és 15 ml víz elegyéből aktívszenes derítés után átkristályosítjuk, szűrjük, mossuk és szárítjuk, 9,84 g (hozam: 55%) nátrium-2-hidroxi-3-(4-benzoil-fenoxi)-propán-szulfonátot kapunk, halványbarna, homokszerű, szilárd anyag formájában. Olvadáspontja: 316-318 °C.
HU 205 061 Β
Analízis: Ci6H15NaO6S-re
C% H% S% Na%
számított 53,63 4,22 8,95 6,42
talált 53,57 4,24 8,75 6,69.
A vegyület vizes oldatának adszorpciós maximuma 294 nm-nél van, extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 467.
3. példa
2-Hidroxi-3-(3-benzoil-fenoxi)-N,N,N-trimetil
-1 -propánamínium-klorid
9,9 g 3-hidroxi-benzofenont és 9,1 g glicidil-trimetil-ammónium-kloridot 60 ml propán-2-ollal 6 órán át kevertetünk és visszafolyató hűtő alkalmazásával forralunk. Aktívszenes derítés és forró szűrés után a szűrletet vákuum alkalmazásával töményítjük, majd 200 ml aceton és 1 ml víz elegyét adjuk hozzá. Az oldatot jégfűrdőn 1 órán át hűtjük, szűrjük, 2 x20 ml acetonnal mossuk és a kapott fehér, szilárd anyagot levegőn 50 °C-os kemencében szárítjuk, majd átkristályosítással állandó olvadáspont eléréséig tisztítjuk. 15 tömeg% propán-2-olt, 20 tőmeg% etanolt és 65 tömeg% acetont tartalmazó oldószert alkalmazva négy átkristályosításra van szükség. 4,29 g (hozam: 24,5%) cím szerinti vegyületet kapunk, fehér, kristályos, szilárd anyag formájában. Olvadáspontja: 168-169,5 ’C.
Anaíízis;Ci9H24ClNO3-ra
C% H% N% Cl%
számított: 65,24 6,91 4,00 10,14
talált 65,01 6,92 4,08 10,35.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 258 nm-nél van, extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 461.
4. példa
2-Hidroxi-3-(2-benzoil-fenoxi)-N,N,N-trimetil
-I-propánamínium-klorid
9,9 g 2-hidroxi-benzofenont és 9,1 g glicidil-trimetil-ammónium-kloridot 60 ml propán-2-ollal kevertetünk és éjszakán át visszafolyató hűtő alkalmazásával fonalunk. Aktívszenes derítés és forró szűrés után a szűrletet vákumm alkalmazásával töményítjük és 200 ml aceton és 1 ml víz elegyét adjuk hozzá. Az oldatot jégfűrdőn hűtjük 1 órán át, majd szűrjük. A kapott barna, szilárd terméket 2 x 20 ml acetonnal mossuk, majd levegőn, 50 °C-on kemencében szárítjuk és átkristályosítással állandó olvadáspont eléréséig tisztítjuk. 18 tömeg% propán-2-olt, 10 tömeg% etanolt és 72 tőmeg% acetont tartalmazó oldószert alkalmazva öt átkristályosításra van szükség. 2,66 g (hozam: 15,2%) cím szerinti vegyületet kapunk, fehér kristályos szilárd anyag formájában. Olvadáspontja: 166-167 eC.
Analízis: θ!9Η24θ1ΝΌ3 képletű vegyületre
C% H% N% CL%
számított: 65,24 6,91 4,00 10,14
talált: 65,00 6,98 4,01 10,37.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 257 nm-nél van, extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 368.
5. példa
2-Hidroxi-3-(2-benzoil-5-metoxi-fenoxi)-N,N,
N-trimetil-1-propánamínium-klorid
3,04 g glicidil-trímetil-ammónium-kloridot és
1,3 ml vizet tartalmazó oldatot 4,56 g 2-hidroxi-4-metoxi-benzofenont és 50 ml propán-2-olt tartalmazó oldathoz adagolunk állandó keverés közben, majd az elegyet egy éjszakán át visszafolyató hűtő alkalmazásával forraljuk. Aktívszenes derítés és forró szűrés után a szűrletet vákuum alkalmazásával koncentráljuk, majd 50 ml aceton és 5 ml propán-2-ol elegyét adjuk hozzá, A keveréket jégfürdőn 1 órán át hűtjük, szűrjük és 2 x 20 ml acetonnal mossuk. A kapott szilárd anyagot levegőn, 50 °C-on kemencében szárítjuk, 50 ml vízben feloldjuk és 3 x 10 ml kloroformmal extraháljuk. A vizes részt vákuum alkalmazásával koncentráljuk. A maradékot 50 tömeg% propán-2-olt és 50 tömeg% acetont tartalmazó oldószer-eleggyel kétszer átkristályosítjuk. A kapott, 2,49 g (hozam: 32,7%) cím szerinti vegyület fehér, kristályos szilárd anyag. Olvadáspontja: 192193,5 ’C.
Analízis: C20H26ClNO3.O.15 H2O képletű vegyület-
re C% H% N% Cl%
számított: 62,49 6,95 3,46 9,22
talált: 63,50 6,95 3,65 9,37.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 250 nm-nél van. Extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 340.
6. példa
2-hidroxi-3-[4-(4-metil-benzoil)-fenoxi]-N,N,
N-trimetil-1-propánamínium-klorid
10,6 g 4-hidroxi-4’-metil-benzofenont, 9,14 g glicídil-trimetil-ammónium-kloridot és 60 ml propán-2-olt tartalmazó reakcióelegyet forralunk. Aktívszenes derítés és szűrés után a szűrletet vákuum alkalmazásával koncentráljuk, 100 ml vízben oldjuk és 2 X 20 ml toluollal extraháljuk. A vizes részt vákuum alkalmazásával koncentráljuk, a maradék 30 tömeg% propán-2-olt,
1,5 tömeg% vizet és 68,5 tömeg% acetont tartalmazó oldószerből háromszor átkristályosítjuk. 8,7 g (hozam: 47,7%) cím szerinti vegyületet kapunk, fehér, kristályos szilárd anyag formájában. Olvadáspontja: 203,5-204,5 ’C.
Analízis: C20H26ClNO3 képletű vegyületre Cl%
C% H% N%
számított: 66,01 7,2 3,84 9,74
talált: 65,88 7,19 3,83 9,86.
A vegyület vizes oldatának adszorpciós maximuma 290 nm-nél van. Extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 529.
7. példa
2-Hidroxi-3-[4-(4-klór-benzoil)-fenoxi]-N,N,
N-trimetil-1 -propánamínium-klorid
11,67 g 4-kIoro-4’-hidroxi-benzofenont, 9,14 g glicidil-trimetil-ammónium-kloridot és 70 ml propán-2olt tartalmazó reakciólegyet egy éjszakán át kevertetünk és refluxáltatunk. Aktívszenes derítés és forró (
HU 205 061 Β szűrés után a szűrletet vákuum alkalmazásával koncentráljuk, meleg vízben a maradékot feloldjuk, az oldatot pH=4 értékre savanyítjuk, majd leszűrjük. A szűrletet 2 x 10 ml kloroformmal extraháljuk és a vizes részt vákuum alkalmazásával koncentráljuk. A maradékot 39 tömeg% propán-2-olt, 2 tömeg% vizet és 59 tömeg% acetont tartalmazó oldószerelegyből háromszor átkristályosítjuk. 2,65 g (hozam: 13,4%) cím szerinti vegyületet kapunk, fehér, kristályos, szilárd anyag formájában. Olvasáspontja: 220-222 °C.
Analízis: 0!9Η23012Ν03.0,5 H2O képletű vegyületre
C% H% N% Cl%
számított: 58,02 6,15 3,56 18,03
talált: 58,42 5,96 3,65 18,17.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 293 nm-nél van. Extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 486.
8. példa
2-Hidroxi-3-(4-benzoil-2,6-dimetil-fenoxi)-N, N,N-trimetil-l-propánamínium-kloi'id-hemihidrát
8,6 g 3,5-dimetil-4-hidroxi-benzofenont, 6,96 g glicidil-trimetil-ammónium-kloridot és 60 ml propán-2olt tartalmazó reakcióelegyet egy éjszakán át kevertetünk és visszafolyató hűtő alkalmazásával forralunk. Aktívszenes derítés és szűrés után a szűrletet vákuum alkalmazásával koncentráljuk, majd a maradékot 50 ml vízben oldjuk. Az oldatot 5 x 10 ml toluollal extraháljuk és a vizes fázist vákuum alkalmazásával bepároljuk. A maradékot 14 tömeg% propán-2-olt és 64 tömeg% acetont tartalmazó oldatból háromszor átkristályosítjuk. 2,05 g (hozam: 13,9%) cím szerinti vegyületet kapunk, fehér, kristályos szilárd anyag formájában. Olvadáspontja: 137-140 °C.
Analízis: C21H28C1N03.0,5 H2O képletű vegyületre
C% H% N% Cl%
számított: 65,18 7,55 3,62 9,16
talált: 64,95 7,55 3,67 9,54.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 273 nm-nél van. Extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 353.
9. példa
2-Hidroxi-3-[4-(4-metil-lio-benzoil)-fenoxi]-N,N,Ntrimetil-J-propánamínlum-klorid-hidrát 4-hidroxi-4’-metil-tio-benzofenont állítunk elő 4metil-tio-benzoil-klorid és anizol reakciójával alumínium-klorid jelenlétében, majd hidrogén-bromiddal, ecetsav és ecetsavanhidrid keverékének jelenlétében történő demetilezéssel.
7,39 g 4-hidroxi-4’-metil-tio-benzofenont, 5,54 g glicidil-trimetil-ammónium-kloridot és 60 ml propán2-olt tartalmazó reakcióelegyet egy éjszakán át kevertetünk és visszafolyató hűtő alkalmazásával forralunk. Aktívszenes derítés és forró szűrés után a szűrletet vákuum alkalmazásával koncentráljuk, a maradékot 50 ml meleg vízben oldjuk és 2 n sósav hozzáadásával a pH-értéket 4-re állítjuk be. Szűrés után a szűrletet 2 x 10 ml kloroformmal extraháljuk és a vizes fázist vákuum alkalmazásával koncentráljuk. Krémszerű szilárd anyagot kapunk, amit 33 tömeg% propán-2-olt, tömeg% vizet és 66 tömeg% acetont tartalmazó oldószerből háromszor átkristályosítunk.
2,38 g (hozam: 19,29%) cím szerinti vegyületet kapunk fehér, kristályos, szilárd anyag formájában. Olvadáspontja: 204,5-206,5 °C.
Analízis: C20H26ClNO3S.0,75 H2O-képletű vegyü-
letre C% H% N% Cl%
számított: 58,66 6,40 3,42 .8,65
talált: 58,64 6,39 3,47 8,92.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 318 nm-nél van. Extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 510.
70. példa
3,3’ -[] ,1’ -karboml-bisz(J ,4-fenilén)-biszoxi]-bisz(2-hidroxi-N,N,N-trimetil-propánamínium-diklorid)-tnonohidrát
10,7 g 4,4’-dihidroxi-benzofenont, 18,3 g glicidiltrimetil-ammónium-kloridot és 60 ml propán-2-olt tartalmazó reakcióelegyet egy éjszakán át kevertetünk és visszafolyató hűtő alkalmazásával forralunk. Aktívszenes derítés és szűrés után a szűrletet vákuum alkalmazásával koncentráljuk. Ragadós, szilárd anyagot kapunk, melyhez 30 ml etanolt, majd 150 ml acetont adunk. Az oldatot két órán át állni hagyjuk, majd szűrjük és a szüredéket 50 °C-on szárítjuk. A nyers, cím szerinti vegyületet kapjuk meg.
A fehér, szilárd anyagot 30 ml etanolban oldjuk és 100 ml acetont adunk hozzá. Az oldatot két órán át állni hagyjuk, majd szűrjük, a szilárd maradékot 2 x 20 ml acetonnal mossuk és 50 °C-on szárítjuk.
12,52 g fehér, kristályos anyagot kapunk, amelynek olvadáspontja: 234-238 °C.
Analízis: C25H38C12N2O5.1 H2O képletű vegyületre
C% H% Cl% N%
számított: 56,07 7,53 13,24 5,23
talált: 56,43 7,51 13,41 5,16.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 293 nm-nél van. Extinkciós koefficiense (1%, 1 cm) 436.
] l.példa
Dinátrium-3,3' (1,7 ’-karboml-bisz(í ,4-fenilén),biszoxi]-bisz(2-hidroxi-propán-szulfonát)
29,47 g nátrium-3-kloro-2-hidroxi-propán-szulfonátot és 10,7 g 4,4’-dihidroxi-benzofenont adunk etanolos nátrium-etoxid - amit 2,53 g nátrium és 150 ml abszolút etanol reagáltatásával állítunk elő - kevertetett oldatához. A kapott elegyet 3 órán át visszafolyató hűtő alkalmazásával forraljuk, majd 75 ml vizet adunk az elegyhez és azt további 3 órán át visszafolyató hűtő alkalmazásával forraljuk. A reakcióelegyet 1 órán át jégfürdőn hűtjük, majd szűrjük, a maradékot 2 X 20 ml acetonnal mossuk és levegőn, 50 °C-on szárítjuk. Fehér szilárd anyagot kapunk, melyet 50 tömeg% vizet és 50 tömeg% etanolt tartalmazó oldószerből ötször átkristályosítunk. 5,28 g (hozam: 19,8%) cím szerinti vegyületet kapunk fehér, kristályos szilárd anyag formájában. Olvadáspontja nagyobb, mint 360 °C.
HU 205 061 Β
Analízis: Ci9H20Na2O1iS2 képletű vegyületre
C% H% S% Na%
számított: 42,69 3,77 12,00 8,60
talált: 42,69 3,81 11,70 8,53.
A vegyület vizes oldatának abszorpciós maximuma 298 nm-nél van. Extinkcíós koefficiense (1%, 1 cm) 454.
12. példa
Az 1-11. példa szerinti vegyületek és a technika állása szerint ismert fotoiniclátor vegyületek hatékonyságának összehasonlítása
Fotokémiai kezeléssel átalakítható készítményeket készítünk Lankro gyártmányú, RCP-2702 márkanevű, 3,1 g prepolimer, 1,75 g víz, 0,15 g N-metil-dietanolamin és 0,00043 mól fotoiníciátor összekeverésével. A kevertetést homogén folyadék kialakulásáig végezzük. A készítményekkel üveg mikroszkóptárgylemezeket vonunk be, bevonatkészítő berendezés segítségével.
A kapott lemezeket UV sugárzásnak vetjük alá egy egylámpás „Minicure” márkanevű készülékben. A szállítószalag 20 fordulat/perc-nél megfelelő sebességű ahhoz, hogy a bevonat (film) a legrövidebb besugárzási idő alatt azt a maximális ceruzakeménységet érje el (ASTM-D3363-74), amit a teljesen kialakult bevonat (film) egyáltalán elérhet, azaz a 3H keménységet.
Fotoiní- ciátor Minimális besugárzási idd (sec) A bevonat (Film) tulajdonságai
1 0,24 színtelen, jó sima, szagtalan
2 0,20 színtelen, jő sima, szagtalan
3 0,39 színtelen, jó sima, szagtalan
4 0,29 színtelen, jó sima, szagtalan
5 0,39 színtelen, jó sima, szagtalan
6 0,34 színtelen, jó sima, szagtalan
7 0,34 színtelen, jó sima, szagtalan
8 0,29 színtelen, jő sima, szagtalan
9 0,24 színtelen, jő sima, szagtalan
10 0,49 színtelen, jó sima, szagtalan
11 0,59 színtelen, jó sima, szagtalan
Összehasonlító A 0,24 színtelen, jő sima, „amín”szagú
Az Összehasonlító A fotoiniciátorként 4-benzoilΝ,Ν,Ν-trimetil-benzol-metánamin-klorídot használunk.
Az eredmények világosan mutatják, hogy a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek igen alkalmas fotoiniciátorok vizes közegben történő alkalmazásnál UV sugárzással kezelt lakkok előállítására. Előnyös tulajdonságuk, hogy az alkalmazásukkal előállított lakkok szagtalanok.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol a képletben
    X jelentése -SO3H csoport vagy annak alkálifém sója vagy -NR5R6R7+A' általános képletű csoport, ahol
    R5, R6 és R7 jelentése egymástól függetlenül 1-6 szénatomos alkilcsoport,
    A* jelentése egy egyenértéknyí menynyiségű anion;
    Rl, R2, R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogén- vagy halogénatom, hidroxilcsoport, 1-6 szénatomos alkil-, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy 1-6 szénatomos alkil-tio-csoport, vagy -O.CH2-CH(OH)CH2X általános képletű csoport, melyben
    X jelentése a fentiekben megadott, azzal jellemezve, hogy egy (H) általános képletű vegyületet - ahol R8, R9, R10 és R11 egymástól függetlenül hidrogén- vagy halogénatom, hidroxilcsoport, 1-6 szénatomos alkil-, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy 1-6 szénatomos alkil-tio-csoport - egy bázis jelenlétében (III) általános képletű vegyülettel reagáltatunk - ahol Y jelentése megegyezik X fentiekben megadott jelentésével, vagy halogénatom;
    R12 egy távozó csoport;
    R13 jelentése hidroxilcsoport vagy R12 és R13 együttesen oxigénatomot jelent - majd abban az esetben, ha Y jelentése halogénatom, a kapott terméket alkálifémszulfittal vagy NR5R6R7 általános képletű vegyülettel ahol R5, R6 és R7 jelentése a tárgyi körben megadott reagáltatunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, R1 helyében hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R2, R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogén-, vagy klóratom, vagy hidroxil-, metil-, metoxi- vagy metil-tio-csoport, vagy
    -O.CH2.CH(OH)CH2N(CH3)3 +C1- képletű csoport, azzal jellemezve, hogy megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatunk.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében
    R2, R3 és R4 közül kettő jelentése hidrogénatom, azzal jellemezve, hogy megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatunk.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében
    HU 205 061 Β
    R2, R3 és R4 mindegyikének jelentése hidrogénatom, azzal jellemezve, hogy megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatunk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében
    X jelentése -NR5R6R7+A' általános képletű csoport, ahol R5, R6 és R7 jelentése metilcsoport, azzal jellemezve, hogy megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatunk.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében
    A jelentése halogenidion, azzal jellemezve, hogy megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatunk.
  8. 8. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében
    X jelentése -SO3Na csoport, azzal jellemezve, hogy 5 megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatunk.
  9. 9. Vizes, fotokémiailag kezelhető, legalább egy polimerizálható prepolimert tartalmazó készítmények, azzal jellemezve, hogy 0,5—10 tömeg% mennyiségben egy 1-8. igénypont szerinti eljárással előállított foto10 iniciátor vegyületet tartalmaznak.
  10. 10. Eljárás UV sugárzással kezelt lakkfilmek előállítására, azzal jellemezve, hogy egy 9. igénypont szerinti készítményt ismert módon UV sugárzásnak teszünk ki.
HU88745A 1987-02-17 1988-02-16 Process for producing benzophenone derivatives and aqueous compositions treqtable photochemically, comprising such compounds HU205061B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB878703606A GB8703606D0 (en) 1987-02-17 1987-02-17 Benzophenone derivatives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT47069A HUT47069A (en) 1989-01-30
HU205061B true HU205061B (en) 1992-03-30

Family

ID=10612422

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU88745A HU205061B (en) 1987-02-17 1988-02-16 Process for producing benzophenone derivatives and aqueous compositions treqtable photochemically, comprising such compounds

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0279475B1 (hu)
JP (1) JPS63239253A (hu)
KR (1) KR880009894A (hu)
CN (1) CN1019572B (hu)
AT (1) ATE71613T1 (hu)
AU (1) AU596888B2 (hu)
BR (1) BR8800614A (hu)
DE (1) DE3867649D1 (hu)
DK (1) DK79788A (hu)
GB (1) GB8703606D0 (hu)
HU (1) HU205061B (hu)
IL (1) IL85435A (hu)
IN (1) IN172591B (hu)
NZ (1) NZ223526A (hu)
PT (1) PT86770B (hu)
ZA (1) ZA881063B (hu)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8806527D0 (en) * 1988-03-18 1988-04-20 Ward Blenkinsop & Co Ltd Benzophenone derivatives
WO1991007380A1 (en) * 1989-11-08 1991-05-30 Dunlena Pty. Ltd. Arthropodicides
US5455143A (en) * 1991-10-25 1995-10-03 Minnesota Mining And Manufacturing Company Aminoketone sensitizers for aqueous soluble photopolymer compositions
US5415976A (en) * 1991-10-25 1995-05-16 Minnesota Mining And Manufacturing Company Aminoketone sensitizers for photopolymer compositions
AT401726B (de) * 1993-05-17 1996-11-25 Gerhard Dr Ecker O-acylaryloxypropanolamine mit tertiärem oder quartärem stickstoff als reversionsmodulatoren für p-glykoprotein mediierte multidrug-resistenz
WO2002100912A1 (en) 2001-06-08 2002-12-19 Basf Aktiengesellschaft Water soluble radiation activatable polymer resins
EP1504772A1 (en) 2003-08-06 2005-02-09 The Procter & Gamble Company Superabsorbent polymers having radiation activable surface cross-linkers and method of making them
US8080705B2 (en) 2004-07-28 2011-12-20 The Procter & Gamble Company Superabsorbent polymers comprising direct covalent bonds between polymer chain segments and method of making them
EP1624002B1 (en) 2004-08-07 2019-04-03 The Procter & Gamble Company Superabsorbent polymer particles comprising functionalizers and method of making them
EP1669394A1 (en) 2004-12-10 2006-06-14 The Procter & Gamble Company Superabsorbent polymer particles with improved surface cross-linking and hydrophilicity and method of making them
JP4928602B2 (ja) 2006-04-10 2012-05-09 ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー 改質された吸収性樹脂を備える吸収性部材
EP2121049B1 (en) 2007-02-22 2016-03-30 The Procter and Gamble Company Method of surface treating particulate material using electromagnetic radiation
CN101270060B (zh) * 2008-05-07 2011-02-02 重庆医科大学 2,6-二(氨基苯亚甲基)环烷酮类化合物及其制备方法和用途
US8906979B2 (en) 2009-07-30 2014-12-09 Basf Se Macrophotoinitiators
CN102206293B (zh) * 2010-03-29 2013-09-18 比亚迪股份有限公司 一种光引发剂,一种光固化涂料和模内装饰方法
JP5565588B2 (ja) * 2011-03-22 2014-08-06 スリーボンドファインケミカル株式会社 液晶滴下工法用シール剤
GB201218447D0 (en) * 2012-10-15 2012-11-28 Givaudan Sa Organic compounds
AU2013359919A1 (en) * 2012-12-11 2015-07-02 Nano Safe Coatings Incorporated (A Florida Corporation 3 P14000024914) UV cured benzophenone terminated quaternary ammonium antimicrobials for surfaces
US9890130B2 (en) 2013-02-15 2018-02-13 Empire Technology Development Llc Phenolic epoxy compounds
AP2015008631A0 (en) 2013-02-19 2015-08-31 Nano Safe Coatings Inc A Florida Corp 3 P14000024914 Phosphorus functional antimicrobal coatings for metal surfaces
EP3008125A4 (en) 2013-06-13 2016-12-07 Empire Technology Dev Llc MULTIFUNCTIONAL PHENOLIN RESINS
CN105814014B (zh) * 2013-12-02 2018-06-12 英派尔科技开发有限公司 新型双子表面活性剂和它们的用途
CN112441953A (zh) * 2020-11-22 2021-03-05 同济大学 含二苯硫醚基酮甲酸酯水溶性光聚合引发剂及其制备方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1187703B (it) * 1985-07-23 1987-12-23 Lamberti Fratelli Spa Benzofenoni sostituiti e loro miscele liquide,atti all'impiego come iniziatori di fotopolimerizzazione

Also Published As

Publication number Publication date
AU596888B2 (en) 1990-05-17
BR8800614A (pt) 1988-09-27
NZ223526A (en) 1989-12-21
EP0279475A2 (en) 1988-08-24
CN88100768A (zh) 1988-09-07
EP0279475A3 (en) 1989-05-31
IL85435A (en) 1992-01-15
AU1174788A (en) 1988-10-20
DE3867649D1 (de) 1992-02-27
GB8703606D0 (en) 1987-03-25
EP0279475B1 (en) 1992-01-15
CN1019572B (zh) 1992-12-23
IN172591B (hu) 1993-10-23
ZA881063B (en) 1988-08-11
IL85435A0 (en) 1988-07-31
DK79788A (da) 1988-08-18
ATE71613T1 (de) 1992-02-15
JPS63239253A (ja) 1988-10-05
KR880009894A (ko) 1988-10-05
DK79788D0 (da) 1988-02-16
PT86770B (pt) 1992-05-29
HUT47069A (en) 1989-01-30
PT86770A (pt) 1988-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU205061B (en) Process for producing benzophenone derivatives and aqueous compositions treqtable photochemically, comprising such compounds
FI89162C (fi) Kopolymeriserbara fotoinitiatorer
EP0209831B1 (en) Substituted benzophenones and their liquid mixtures suitable for use as photopolymerisation initiators
DE3505998A1 (de) Verwendung thiosubstituierter ketone als photoinitiatoren
JPH0629211B2 (ja) 新規ケトン誘導体
US4948819A (en) Benzophenone quaternary ammonium linked (meth)acrylates, photocurable and photocured products, and method of coating
JPH0816123B2 (ja) 光硬化性着色組成物
DE3008411A1 (de) Neue aromatisch-aliphatische ketone, ihre verwendung als photoinitiatoren sowie photopolymerisierbare systeme enthaltend solche ketone
US4987159A (en) Carbonyl derivatives of 1-phenylindan suitable for use as polymerization photoinitiators, their preparation and use
HU181680B (en) Process for photopolymerizing unsaturated compounds
JPH0429681B2 (hu)
AU2011328225B2 (en) Low-extractable thioxanthones
CN105384852A (zh) 一种基于二苯甲酮的可聚合型光引发剂及其制备方法
KR20010080997A (ko) 광중합반응에 적합한 이작용성 광개시제 및 이를 함유하는광중합성시스템
KR100877045B1 (ko) 알파-메틸스티렌 올리고머의 알파-하이드록시 카르보닐유도체의 고체 혼합물 및 이의 용도
EP2858969B1 (en) Copolymerizable photoinitiators
CN108794315B (zh) 混杂型光引发剂及其制备方法和应用
JP2006525284A (ja) 1−フェニルインダン光開始剤の製造方法
CN118221555A (zh) 制备光引发剂及其合成中间体的新方法
JPH07304708A (ja) 新規なジ(メタ)アクリレートおよびその製造方法
CS214670B2 (cs) Způsob fotopolymerace nenasycených sloučenin
JPH07112996B2 (ja) 4位にヒドロキシル基を有するベンゾフェノン類の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee