HU204249B - Process for producing aldehydes withcatalytic hydroformilizing olephines - Google Patents

Process for producing aldehydes withcatalytic hydroformilizing olephines Download PDF

Info

Publication number
HU204249B
HU204249B HU852000A HU200085A HU204249B HU 204249 B HU204249 B HU 204249B HU 852000 A HU852000 A HU 852000A HU 200085 A HU200085 A HU 200085A HU 204249 B HU204249 B HU 204249B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
phosphine
soluble
reaction
olefins
Prior art date
Application number
HU852000A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT39703A (en
Inventor
Helmut Bahrmann
Boy Cornils
Werner Konkol
Wolfgang Lipps
Original Assignee
Ruhrchemie Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruhrchemie Ag filed Critical Ruhrchemie Ag
Publication of HUT39703A publication Critical patent/HUT39703A/hu
Publication of HU204249B publication Critical patent/HU204249B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C47/00Compounds having —CHO groups
    • C07C47/02Saturated compounds having —CHO groups bound to acyclic carbon atoms or to hydrogen
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C45/00Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds
    • C07C45/49Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reaction with carbon monoxide
    • C07C45/50Preparation of compounds having >C = O groups bound only to carbon or hydrogen atoms; Preparation of chelates of such compounds by reaction with carbon monoxide by oxo-reactions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Találmányunk tárgya eljárás aldehidek előállítása olefineknek vízoldhatő ródium-komplex-katalizátorok jelenlétében történő hidroformilezése útján.
Ismeretes, hogy olefinek szén-monoxid és hidrogén reakciójával aldehidek és alkoholok állíthatók elő. A reakciót hidrid-fém-kaibonilok - különösen a periódusos rendszer 8. csoportjába tartozó fémek vegyületei katalizálják. Katalizátorként az ipari méretekben nagy mennyiségben felhasznált kobalt mellett az utóbbi időben egyre nagyobb jelentőségre tett szert a rádium. A kobalttal ellentétben ugyanis rádium jelenlétében a reakció alacsonyabb nyomáson játszatható le, következésképpen a kívánt n-aldehidek keletkeznek és izoaldeo hidek csupán alárendelt mennyiségben képződnek. Ródiumkatalizátorok alkalmazásának további előnye, hogy jelenlétükben az olefineknek telített szénhidrogénekké történő hídrogénezése lényegesen kisebb mértékben következik be, mint kobaltkatalizátorok alkalmazása esetén.
Az irodalomban ismertetett eljárások során a ródiumkatalizátorokat módosított hidrid-ródium-karbonilok formájában alkalmazzák, amelyek adott esetben fölös mennyiségű ligandokat is tartalmazhatnak. Ligandként különösen előnyösnek bizonyultak a tercier foszfínok és foszfitok. E katalizátorok segítségével mód nyílt a reakciónyomás 300 bar (3xl04 kPa) alá való csökkentésére.
A fenti ismert eljárás során azonban a reakcióteimékek elválasztása és a ieakciótermékben homogénen oldott katalizátorok visszanyerése nehézségeket okoz. Általában oly módon járnak el, hogy a reakciótennéket a reakcióelegyből ledesztillálják. A gyakorlatban azonban ez az őt a képződő aldehidek és alkoholok hőérzékenysége miatt csak kis szénatomszámú olefinek (azaz legfeljebb kb. 5 szénatomot tartalmazó olefinek) hidroformilezése esetén járható. További hátrány, hogy a desztillált termák termikus terhelése a ródium-kompIex-vegyületek bomlása miatt számottevő katalizátorveszteséget okoz.
Afenti hátrányok kiküszöbölése céljából vízben oldható katalizátor-rendszereket alkalmaznak. Uyen katalizátorok többek között a 2 627 354 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírásban kerültek ismertetésre. A ródium-komplex-vegyületek oldhatóságát oly módon biztosítják, hogy komplex-komponensként szulfonált triaril-foszfinokat alkalmaznak. Á fenti eljárás során a bidroformilezési reakció befejeződése után a katalizátort a reakcióteimékből egyszerűen különítik el oly módon, hogy a vizes és szerves fázist elválasztják; ezt a műveletet desztilláció nélkül végzik el és így további termikus műveletre nincs szükség. Afenti eljárás további jellemzője, hogy a kettős kötést végállásban tartalmazó olefinekből magas szelektivitással keletkeznek n-aldehidek és az izoaldehidek csupán alárendelt mennyiségben képződnek. Vízoldható komp- í Iex-komponensként szulfonált triaril-foszfinok mellett kaiboxilezett triaril-foszfinokat is alkalmaznak.
Az ismert eljárások kitűnően beváltak kis szénatomszámú olefinek (különösen etilén és propilén) hidroformilezéséie. Nagyobb szénatomszámú olefinek (pl. he- <
xén, oktén vagy decén) alkalmazása esetén azonban az átalakulás és/vagy az n-vegyületek keletkezésének szelektivitása jelentős mértékben romlik. Az eljárás ezért ipari méretekben gyakran nem valósítható meg gazda5 ságosan.
Az átalakulás romlását a magasabb szénatomszámú olefinek vízoldhatóságának csökkenése idézi elő, minthogy a reakciókomponensek közötti reakció a vizes fázisban játszódik le.
A 3 135 127 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási iratból ismeretes ugyan, hogy olefines kettős kötést tartalmazó vegyületeknek vizes fázis és a vizes réteggel nem vagy csak kevésbé elegyedő szerves fázis jelenlétében történő hidroformilezése oldási 5 közvetítők jelenlétében végezhető el.
Afenti eljárás gyakorlati végrehajtása azonban kizárólag egyszeresen szulfonált, illetve egyszeresen karboxilezett triaril-foszfinok, mint ródium-komplex-vegyületek, alkalmazására korlátozott A kísérletek azt !0 mutatták, hogy különösen egyszeresen szulfonált trifenil-foszfinok alkalmazása esetén csupán mérsékelt átalakulás játszódik le és az egyenes láncú n-aldehidek képződésének szelektivitása csekély.
Az átalakulás és szelektivitás oly módon javítható, hogy egyszeresen szulfonált vegyületek helyett háromszorosan szulfonált triaril-foszfinokat alkalmaznak. Utóbbi eljárás hátránya azonban, hogy a szerves reakcióteimék - bár kis mennyiségben - rádiumot és vízoldható foszfint ragad magával és ezért sok esetben további feldolgozási lépés válik szükségessé. Az eljárás további hátránya az π/i arány ezzel együttjáró csökkenése.
Találmányunk célkitűzése az ismert eljárások fenti hátrányainak kiküszöbölése és olyan eljárás kidolgozá5 sa, amelynek segítségével nagyobb szénatomszámú olefinek is hidroformilezhetők vizes katalizátoroldatból és szerves kiindulási anyagokból, valamint adott esetben reakciótermékekből és gázalakú reagensekből állő többfázisú rendszerben.
A fenti célkitűzést találmányunk értelmében oly módon oldjuk meg, hogy aldehidek előállítása céljából 6-20 szénatomos olefineket, szén-monoxidot és hidrogént folyékony fázisban, víz és fémformában vagy vegyület alakjában levő rádium és valamely vízoldható j aril-foszfin jelenlétében, 20 °C és 150 °C közötti hő2 mérsékleten és 1-200 bar (100-2xl04 kPa) nyomáson . reagáltatunk. Az eljárást az jellemzi, hogy vízoldható foszfinként valamely (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk [mely képletben ) Ar jelentése fenilcsoport;
X jelentése szulfonsavcsoport;
x1, x2és x3 értéke 0 vagy 1; azzal a feltétellel, hogy x1, x2 és x3 közül legalább kettő jelentése 1;
A jelentése 9-15 szénatomos alkil- vagy fenil-(l-4 i szénatomos alkil)-csoport;
B, C, D jelentése egyenes vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkilcsoport és n értéke 2 vagy 3].
Meglepő módon azt találtuk, hogy amennyiben a 1 találmányunk szerinti eljárás során vízoldható (I) álta2
HU 204 249 Β lános képletű vízoldható foszfinokat alkalmazunk, a katalizátor-rendszer nagyobb szénatomszámú olefinek hidroformilezése esetén is nagyfokú aktivitást és szelektivitást fejt ki. További előny, hogy ugyanakkor a szerves reakciótermékkel kihordott foszfin mennyisége jelentős mértékben csökken.
A találmányunk szerinti új eljárásnál felhasznált vízoldható foszfinok nyilvánvalóan elősegítik a szerves szubsztrátumnak a vizes fázisban való oldhatóságát és ezáltal az átalakulást növelik. A vízoldahtó foszfinoknak a szerves fázisban mutatott rendkívül kis oldhatósága következtében a reakciótermék e szerves foszfinokat és a katalizátor-rendszer fémkomponenseit a reakciózónából egyáltalán nem, vagy csupán elhanyagolhatóan kis mértékben hordja ki. Ennek következtében nincs szükség a rádiumnak az aldehidből külön feldolgozási lépésben történő visszanyerésére.
A találmányunk szerinti eljárásnál (I) általános képletű vízoldható foszfinként előnyösen alkalmazhatunk olyan vegyületeket, amelyekben Ar jelentése fenilvagy naftilcsoport; x1, x2 és x3 értékének összege 2 vagy 3 és B, C, D jelentése azonos és egyenes vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkilcsoportokat képviselnek.
A találmányunk tárgyát képező eljárásnál különösen előnyösen alkalmazhatjuk az alábbi kationokat tartalmazó trifenil-triszulfonátokat és trifenil-diszulfonátokat trimetil-cetil-ammónium-, trimetil-dodecil-ammónium-, tributil-dodecil-ammónium-, dodecil-etil-dimetil-ammónium-, trietil-benzil-ammóníum-kation.
A találmányunk tárgyát képező eljárásnál felhasznált foszfinok előállításához triaril-foszfinok óleummal történő kezelésével előállított szulfonált triaril-foszfinokat alkalmazunk. A reakciókörülmények - különösen a reakcióidő és reakció-hőmérséklet, valamint a triarilfoszfin és kén-trioxid arányának - változtatásával egyszeresen, kétszeresen és háromszorosan szulfonált triaril-foszfinok állíthatók elő.
A szulfonált termékből célszerűen előbb vízoldhatatlan, szerves oldószerekben azonban oldható aminsókat nyerünk ki, majd ezeket valamely kvaterner ammónium-hidroxiddal történő kezeléssel a szulfonált triarilfoszfin kívánt „onium”-sójává alakítjuk.
Az olefin, hidrogén és szén-monoxid reakcióját a találmányunk tárgyát képező új eljárás szerint 20 °C és 150 °C közötti hőmérsékleten - különösen 50-120 ’Con - és 1-200 bar (100-2X104 kPa) - különösen 10100 bar (lxIOMxlO4 kPa) - nyomáson végezhetjük el.
A reakció-rendszerhez adott esetben előre kialakított katalizátort adhatunk. Jó eredménnyel járhatunk el azonban oly módon is, hogy a katalizátort a rádiumból vagy rádiumvegyületből és a szulfonált triaril-foszfin kvaterner ammóniumsójának vizes oldatából a reakcióelegyben az alkalmazott reakciókörülmények között, azaz az olefin jelenlétében állítjuk elő. Ródiumforrásként finom eloszlású fémródium mellett vízoldható ródiumsókat(pEródium-kloridot, rádium-szulfátot, ródium-acetátot) vagy szerves közegben oldható rádiumvegyületeket (pl. ródrum-2-etri-hexoátot) vagy oldhatatlan rádiumvegyületeket (pl. ródium-oxidot) is alkalmazhatunk.
A vizes katalizátoraidat ródiumkoncentrációja - az oldat tömegére vonatkoztatva - 10-2000 ppm. A szulfonált foszfin kvaterner ammóniumsóját 1-300 mól/1 g-atom rádium - előnyösen 2-100 mól foszfin-vegyület/1 g-atom rádium - mennyiségben alkalmazhatjuk.
A vizes katalizátoraidat pH-értéke nem lehet 2-nél alacsonyabb. ApH-t általában 2 és 13 közötti - előnyösen 4 és 10 közötti - értékre állítjuk be.
A szintézisgáz összetétele - azaz a szén-monoxid és hidrogén aránya - tág határokon belül változtatható. Általában olyan szintézisgázt alkalmazhatunk, amelyben a szén-monoxid és hidrogén térfogataránya 1:1 vagy ettől csak kevéssé tér el.
A találmányunk szerinti eljárás szakaszosan vagy folyamatosan egyaránt megvalósítható.
A találmányunk szerinti eljárást sikeresen alkalmazhatjuk 6-20 szénatomot tartalmazó egyenes vagy elágazó láncú olefinek hidroformilezésére. Kiindulási anyagként a kettős kötést végállásban vagy a szénláncon belül tartalmazó olefinek egyaránt alkalmazhatók.
Eljárásunk további részleteit az alábbi példákban ismertetjük anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk.
A katalizátor teljesítőképességének jellemzésére az n-aldehid és izoaldehid aránya mellett az úgynevezett „aktivitás” fogalmat használjuk.
....... mól aldehid
Aktivitás =---—g-atom rádium x perc
Az alkohol- és szénhidrogén-képződés minimális.
1. példa (Összehasonlító példa)
Merülőcsonkkal ellátott 1 literes autoklávba 420 g (355 ml) vizes oldatot mérünk be, amely 15,5 tömeg% tri(m-szulfo-fenil)-foszfin-nátrium-sót és ródium-acetát alakjában 400 ppm rádiumot tartalmaz. Ezután 25 bar nyomással szintézisgázt (CO/H2 = 1:1 térfogatarány) táplálunk be. A reakcióoldat 125 °C-on keverés közben 3 órán át reagáltatjuk a szintézisgázzal, majd kb. 30 °C-ra hűtjük, a keverést leállítjuk és 15 perc állásidő elteltével a fölös mennyiségű oldatot (kb.61 g) a merülőcsonkon keresztül leeresztjük és megelemezzűk. Az oldat további része az autoklávban marad és ehhez keverés közben nyomószivattyú segítségével 170 g n-hex-l-ent nyomatunk. Az elegyet 25 bar nyomás fenntartása mellett 3 órán át 125 °C-on melegítjük. A reakcióelegyet 30 °C-ra hagyjuk hűlni és ülepítjük. A felül elhelyezkedő szerves fázist 15 perc állásidő után a merülőcsonkon át kinyomatjuk. A szerves fázist lemérjük és gázkromatográfiás meghatározásnak vetjük alá.
A hidroformilezést összesen hatszor megismételve lényegében azonos eredményeket kapunk.
Áz 1. táblázatban feltüntetett aktivitásértékek az autoklávban ténylegesen jelen levő vizes és szerves fázis mennyiségekre vonatkoznak.
HU 204 249 Β
I. táblázat
Hidrofönnilezési lépések száma 1 2 3 4 5 6 7
Átalakulás (%, gázkromatográfiásán) 21 18 21 21 20 21 19
n/i arány 98/2 98/2 98/2 98/2 98/2 98/2 98/2
Vizes fázis mennyisége a reaktorban (g) 359 359 359 • 357 357 357 356
Szerves fázis mennyisége a reaktorban (g) 175 174 176 175 175 165 175
..... mól C7-aldehidek Aktivitás --——- g-atom Rh£ 1,28 1,09 1,29 1,29 1,23 1,21 1,17
A szerves fázissal kihordott rádium és foszfor Összmennyiségének meghatározása céljából a reaktorból az egyes kísérletek során nyert szerves részeket egyesítjük eredeti térfogatuk kb. egytizedére bepároljuk és megelemezzük. A mérések szerint a szerves fázisok rádiumtartalma 0,017 ppm és foszfortartalma 0,34 ppm (az eredeti szerves fázis tömegére vonatkoztatva).
2. példa
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy a náíriumső helyett a tri(mszulfo-fenil)-foszfin trimetil-benzil-ammónium-sójának vizes oldatát (315 g, ez 295 ml-nek felel meg) alkalmazzuk; P(III)-<tartalom=0,308 tömeg%. Ahidroformilezésnél 158 g n-hex-l-ent alkalmazunk. A kísérleti eredményeket a 2. táblázat tartalmazza.
A rádium- és foszforveszteségeket az 1. példában leírtak szerint határozzuk meg. A szerves termék átlagosan 0,029 ppm rádiumot és 0,98 ppm foszfort hord ki és ez csupán kis mértékben haladja meg a szokásos tri(m-szulfo-fenil)-foszfin-nátrium-só alkalmazásakor mért értékeket.
2. táblázat
Hidrofoimilezési lépések száma 1 2 3 4 5 6 7 8
Átalakulás (%, gázkromatográfiásán) 48 55 51 50 41 38 41 41
π/í arány 93/7 93/7 93/7 94/6 94/6 · 94/6 94/6 94/6
Vizes fázis mennyisége a reaktorban (g) 315 314 312 312 311 309 309 308
Szerves fázis mennyisége a reaktorban (g) 180 198 182 155 164 160 158 178
, . . mól C7-aldehidek 3,43 4,34 3,72 3,11 2,71 2,46 2,62 2,96
3-5. példa
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy tri(m-szulfo-fenil)-foszfinnátrium-só helyett
- 46 tömeg% tri(m-szulfo-fenil)-foszfin/dodecil- 45 etil-dimetil-ammónium-sót tartalmazó vizes oldatot (420 g, 390 ml; 3. példa);
- 27 tőmeg% di(m-szulfo-fenil)-fenil-foszfín/benzil-trimetil-ammónium-sőt tartalmazó vizes oldatot (820 g, 740 ml; 4. példa); illetve
- 23 tömeg% tri(m-szulfo-fenil)-foszfin/benzil-trietil-ammőnium-sőt tartalmazó vizes oldatot (420 g,
390 ml; 5. példa) alkalmazunk.
A kapott eredményeket a 3. táblázatban foglaljuk össze.
3. táblázat
TPPTS-onium-só Példa száma
3. 4. 5.
Olefin 1-hexén 1-hexén 1-hexén
0 átalakulás (%, gázkromatográfiásán) 97 78 60
0 n/i arány 77/23 96/4 96/4
0 aktivitás mól C7-aldehidek g-atom RhQ 13,3 5,4 5,0
Azonos katalizátoroldattal végzett hidroformilezési lépések száma 15 10 10
3. — Dodecil-etil-dimetil-ammóniumZTPPTS
4. - Benzil-trimetil-ammőnium/l’PPDS
5. - Benzil-trietil-ammőmum/TPPTS (420 g - 390 ml 46%-os oldat) (820 g - 740 ml 27%-os oldat) (410 g - 390 ml 23%-os oldat)
HU 204 249 Β
6-7. példa
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy olefinként sztirolt alkalmazunk. A 6. példában (összehasonlító példa) a tri(mszulfo-fenil)-foszfin nátrium-sóját alkalmazzuk (420 g, ez 375 ml 22 tömeg%-os oldatnak felel meg). A 7. példában a tri(m-szulfo-fenil)-foszfin dodecil-etil-dimetil-ammónium-sójának vizes oldatát (420 g, ez 391 ml 23 tömeg%-os oldatnak felel meg) alkalmazzuk, A kísérleti eredményeket a 4. táblázatban foglaljuk Össze. Az eredményekből látható, hogy a kvaterner ammóniumsó az α-fenil-propionaldehid képződésének kedvez.
4. táblázat
TPPTS-onium-só Példa száma
6. 7.
Olefin sztirol sztirol
0 átalakulás (%, gázkromatográfiásán) 6 100
0 β/α arány 40/60 26/74
„ , . ., mól C7-aldehidek 0 aktivitás - „ g-atom Κηφ 0,2 6,5
Azonos katalizátoroldattal végzett hidroformilezési lépések száma 5 5
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás aldehidek előállítására 6-20 szénatomos olefinek, szén-monoxid és hidrogén folyékony fázis5 bán víz, valamint fémalakban vagy vegyület formájában levő rádium és valamely vízoldható aril-foszfin jelenlétében, 20 °C és 150 °C közötti hőmérsékleten, 1-200 bar (100-2xl04 kPa) nyomáson végrehajtott reakciója útján, azzal jellemezve, hogy (I) általános
    10 képletű vizoldható foszfint alkalmazunk, mely képletben
    Ar jelentése feniicsoport;
    X jelentése szulfonsavcsoport;
    x1, x2 és x3 értéke 0 vagy 1; azzal a feltétellel, hogy x1,
    15 x2 és x3 közül legalább kettő jelentése 1;
    A jelentése 9-15 szénatomos alkilcsoport vagy fenil(1-4 szénatomos alkil)-csoport;
    B, C és D jelentése egyenes vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkilcsoport és
    20 n értéke 2 vagy 3.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű foszfint alkalmazunk, amelyben x1, x2 és x3 értékének összege 2 vagy 3.
  3. 3. Az 1-2. igénypontok bámielyike szerinti eljárás, 25 azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű foszfint alkalmazunk, amelyben B, C, D azonos alkilcsoportokat jelentenek.
  4. 6. »TPPTS-nátríum-só (összehasonlítás)
  5. 7. - Dodecil-etil-dimetil-atnmónium/TPPTS (420 g » 375 ml 22%-os oldat) (420 g - 391 ml 23%-os oldat)
HU852000A 1984-06-01 1985-05-27 Process for producing aldehydes withcatalytic hydroformilizing olephines HU204249B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843420491 DE3420491A1 (de) 1984-06-01 1984-06-01 Verfahren zur herstellung von aldehyden

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT39703A HUT39703A (en) 1986-10-29
HU204249B true HU204249B (en) 1991-12-30

Family

ID=6237409

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU852000A HU204249B (en) 1984-06-01 1985-05-27 Process for producing aldehydes withcatalytic hydroformilizing olephines

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0163234B1 (hu)
JP (1) JPS611633A (hu)
KR (1) KR880001353B1 (hu)
AT (1) ATE50556T1 (hu)
AU (1) AU577382B2 (hu)
BR (1) BR8502451A (hu)
CA (1) CA1244053A (hu)
DE (2) DE3420491A1 (hu)
HU (1) HU204249B (hu)
PL (1) PL253588A1 (hu)
RO (1) RO91880B (hu)
SU (1) SU1537134A3 (hu)
ZA (1) ZA853971B (hu)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3420493A1 (de) * 1984-06-01 1985-12-05 Ruhrchemie Ag, 4200 Oberhausen Quartaere ammoniumsalze sulfonierter triarylphosphine
DE3534314A1 (de) * 1985-09-26 1987-04-02 Ruhrchemie Ag Verfahren zur herstellung von aldehyden
DE3546123A1 (de) * 1985-12-24 1987-06-25 Ruhrchemie Ag Verfahren zur herstellung von aldehyden
DE3616057A1 (de) * 1986-05-13 1987-11-19 Ruhrchemie Ag Verfahren zur herstellung von aldehyden
US4716250A (en) * 1986-07-10 1987-12-29 Union Carbide Corporation Hydroformylation using low volatile/organic soluble phosphine ligands
US4825003A (en) * 1986-09-17 1989-04-25 Mitsui Toatsu Chemicals, Incorporated Production process of 2-chloropropionaldehyde
US4731486A (en) * 1986-11-18 1988-03-15 Union Carbide Corporation Hydroformylation using low volatile phosphine ligands
US5113022A (en) * 1988-08-05 1992-05-12 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Ionic phosphites used in homogeneous transition metal catalyzed processes
DE3942954A1 (de) * 1989-12-23 1991-06-27 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von aldehyden
FR2671078A1 (fr) * 1990-12-31 1992-07-03 Rhone Poulenc Chimie Reactif et procede d'hydrocarbonylation triphasique.
US5215667A (en) * 1991-08-20 1993-06-01 Exxon Chemical Patents Inc. Method for separating water soluble noble metal catalyst from a noble metal catalyzed hydroformylation reaction
US5288818A (en) * 1991-08-20 1994-02-22 Exxon Chemical Patents Inc. Method for separating a water soluble noble metal catalyst from a noble metal catalyzed hydroformylation reaction
DE4242725A1 (de) * 1992-12-17 1994-06-23 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von höheren, vorwiegend unverzweigten, primären Alkoholen
DE4440552A1 (de) * 1994-11-12 1996-05-15 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von Formylcarbonsäureestern
US6756411B2 (en) 1995-06-29 2004-06-29 Sasol Technology (Proprietary) Limited Process for producing oxygenated products
KR100451631B1 (ko) * 2002-05-17 2004-10-08 주식회사 바름인 한국형 유산균인 비피도박테리움 브레브 케이-110을이용하여 감마-아미노부 틸산과 식물성에스트로젠을강화한 대두 발효물의 제조방법
KR100460697B1 (ko) * 2002-06-01 2004-12-09 고을빛 생식마을 (주) 고농도 이소플라본이 함유된 발아콩의 제조방법
DE102008044783B4 (de) 2008-08-28 2012-05-16 Oxea Gmbh Verfahren zur Gewinnung von aliphatischen C3- bis C10- Aldehyden aus Hochsiedern durch thermische Behandlung
DE102009004655B4 (de) 2009-01-15 2013-02-14 Oxea Gmbh Verfahren zur Herstellung von Aldehyden
DE102009016651B4 (de) 2009-04-07 2011-11-17 Oxea Gmbh Verfahren zur Herstellung von Aldehyden

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3928232A (en) * 1972-10-24 1975-12-23 Chevron Res Aryl sulfonate stabilized cobalt carbonyl complex compounds
FR2314910A1 (fr) * 1975-06-20 1977-01-14 Rhone Poulenc Ind Procede d'hydroformylation des olefines
US4248802A (en) * 1975-06-20 1981-02-03 Rhone-Poulenc Industries Catalytic hydroformylation of olefins
NO156742C (no) * 1979-03-28 1987-11-18 Union Carbide Corp Fremgangsmaate for fremstilling av et hydroformyleringsmedium, og fremgangsmaate for fremstilling av aldehyder.
FR2473504A1 (fr) * 1979-10-31 1981-07-17 Rhone Poulenc Ind Procede de preparation d'aldehydes a partir d'olefines par reaction d'hydroformylation en presence d'un catalyseur au cobalt
GB2085874B (en) * 1980-09-04 1984-08-08 Johnson Matthey Plc Hydroformylation of olefins
DE3234701A1 (de) * 1982-09-18 1984-04-05 Ruhrchemie Ag, 4200 Oberhausen Verfahren zur herstellung von aldehyden
DE3413427A1 (de) * 1984-04-10 1985-10-17 Ruhrchemie Ag, 4200 Oberhausen Verfahren zur herstellung von aldehyden

Also Published As

Publication number Publication date
EP0163234B1 (de) 1990-02-28
JPS611633A (ja) 1986-01-07
KR880001353B1 (ko) 1988-07-28
CA1244053A (en) 1988-11-01
BR8502451A (pt) 1986-01-28
PL253588A1 (en) 1986-02-11
EP0163234A2 (de) 1985-12-04
DE3576150D1 (de) 1990-04-05
RO91880B (ro) 1987-07-31
KR860000237A (ko) 1986-01-27
HUT39703A (en) 1986-10-29
EP0163234A3 (en) 1987-05-27
DE3420491A1 (de) 1985-12-05
ZA853971B (en) 1986-01-29
JPH0140019B2 (hu) 1989-08-24
ATE50556T1 (de) 1990-03-15
AU577382B2 (en) 1988-09-22
RO91880A (ro) 1987-07-30
AU4321885A (en) 1985-12-05
SU1537134A3 (ru) 1990-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU204249B (en) Process for producing aldehydes withcatalytic hydroformilizing olephines
EP0024091B1 (en) Hydroformylation process and novel transition metal catalysts
US4593126A (en) Process for preparing aldehydes
CA2816969C (en) Mitigation of fouling in hydroformylation processes by water addition
US5811590A (en) Hydroformylation process
CA1268776A (en) Rhodium catalysts and methods of preparation and use thereof
EP0157316B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Aldehyden
US5756854A (en) Process for the hydroformylation of olefinically unsaturated compounds
US4578523A (en) Process for the preparation of aldehydes
US5091350A (en) Process for hydroformylation with rhodium catalysts and the separation of rhodium therefrom
US4879418A (en) Process for the preparation of aldehydes
JPS5850234B2 (ja) 第8族貴金属固体錯体の取得方法
CA1263407A (en) Process for the preparation of aldehydes
CA1267657A (en) Hydroformylation process
JP2981328B2 (ja) アルデヒド類の製造方法
US6156936A (en) Hydroformylation of olefin feeds containing dienes
US4731485A (en) Process for hydroformylation with rhodium catalysts and the separation of rhodium therefrom
JP2002535321A (ja) ホルミルテトラヒドロフラン及びその水和物の混合物水溶液の製造
US4723047A (en) Process for the preparation of nonadecanediols
KR100311559B1 (ko) 칼륨파라-디페닐포스피노벤젠설포네이트리간드
AU593699B2 (en) A process for the preparation of aldehydes
JP2002516300A (ja) マイクロエマルジョンの状態に於ける触媒作用下でのオレフィンのハイドロフォルミル化の方法
Du Toit Use of water-soluble phosphine ligands in heterogeneous hydroformylation catalysis: application to long-chain 1-alkenes
MXPA97002979A (en) Procedure for the hydroformilation of compounds olefinically not satura

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee