HU199606B - Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface - Google Patents
Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface Download PDFInfo
- Publication number
- HU199606B HU199606B HU8633A HU338686A HU199606B HU 199606 B HU199606 B HU 199606B HU 8633 A HU8633 A HU 8633A HU 338686 A HU338686 A HU 338686A HU 199606 B HU199606 B HU 199606B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- hose
- pipeline
- duct
- metal layer
- flexible hose
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L—PIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L58/00—Protection of pipes or pipe fittings against corrosion or incrustation
- F16L58/02—Protection of pipes or pipe fittings against corrosion or incrustation by means of internal or external coatings
- F16L58/04—Coatings characterised by the materials used
- F16L58/10—Coatings characterised by the materials used by rubber or plastics
- F16L58/1009—Coatings characterised by the materials used by rubber or plastics the coating being placed inside the pipe
- F16L58/1027—Coatings characterised by the materials used by rubber or plastics the coating being placed inside the pipe the coating being a sprayed layer
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)
- Protection Of Pipes Against Damage, Friction, And Corrosion (AREA)
- Rigid Pipes And Flexible Pipes (AREA)
- Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás belső csővezetékfelület korrózióvédelmére, amely eljárás csővezetékek építésénél és üzemeltetésénél kerülhet alkalmazásra.
Jelenleg a belső csővezetékfelületek korrózióvédelme egy meglehetősen akut probléma. Különösen fontos az üzemeltetett csővezetékek belső felületének védelme, mivel ezt a felületet állandóan nedvesíti a szállított folyadék, például víz. Mielőtt a belső csővezetékfelületre védőréteget visznek föl, a felületet meg kell szárítani. A felületet azonban közvetlenül a védőréteg felhordása előtt kell megszárítani, különben a csővezeték fala az atmoszférából kiváló nedvesség hatás-ára ismét nedves lesz.
A technika mai állása szerint számos különböző eljárás ismert a belső csővezetékfelületek korrózióvédelmére.
A 136 986 sz. SU szerzői tanúsítvány alapján ismert például egy eljárás belső csőfelűlet bevonására, ahol a csőbe rugalmas tömlőt vezetnek be, ebben nyomást létesítenek és a cső és tömlő közötti térközből a levegőt elvezetik. Ezen eljárás hátránya a gyenge bevonási minőség, amely a cső és tömlő közötti térközben maradó levegőzónák következménye, valamint a technológia nehézkessége, ami a cső és tömlő közötti térközből való levegőelvezetés bonyolult műveletének tudható be.
Ismert továbbá a 678 253 sz. SU szerzői tanúsítvány alapján egy másik eljárás belső csővezetékfelületek védelmére, amely egy hőre lágyuló (termplasztikus) műanyagból készült tömlő csővezetékbe való bevezetéséből, a tömlőnek a tömlő belsejében létesített túlnyqmás által a belső csővezetékfelülethez történő szorításából és a levegőnek a cső és tömlő közötti térközből a csővezeték fokozatos melegítése melletti kivezetéséből áll. Ennél a megoldásnál hátrányt jelent a technológia körülményessége, a gyenge bevonási minőség és a technológiai lehetőségek korlátozottsága.
Ismert ezenkívül az 1 024 653 sz. SU szerzői tanúsítvány alapján egy olyan eljárás belső csővezetékfelületek bevonására, amelynél flexibilis tömlőt vezetnek a csővezetékbe, ezt túlnyomás létesítésével a belső csővezetékfelülethez szorítják és a csővezetéket a melegítési zóna fokozatos elmozdítása mellett melegítik. A tömlő csővezetékbe való bevezetése előtt a tömlő végét kifordítják és visszahajtják, és a csővezeték homlokoldalán annak kerületén rögzítik, míg a túlnyomást a kifordított tömlőfelületek között képződött térben hozzák létre.
A találmány által megoldandó feladat olyan eljárás létrehozása belső csővezetékfelületek korrózióvédelmére, amely egy flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetésekor akkor is biztosítja a belső csővezetékfelület elektrokémiai védelmét, ha a flexibilis tömlő már nem tömör.
A kitűzött feladatot azáltal oldjuk meg, hogy a csővezetékek belső felületének korrózióvédelmére szolgáló eljárásnál, amely egy 2 flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetéséből és annak a belső csővezetékfelülethez való szorításából áll, a tömlőt a csővezetékbe való bevezetés előtt a találmány értelmében fémréteggel vonjuk be.
A találmány szerinti eljárás biztos korrózióvédelmet nyújt a csővezeték számára akkor is, ha a flexibilis tömlő már nem tömör. Ezt a fémréteggel bevont tömlő révén érjük el. Ha a tömlő elveszti tömörségét, a csővezeték fémje és a tömlőn levő fémréteg között elektrokémiai potenciál jön létre, amely lelassítja a korróziós folyamatot a csővezetékben, miáltal megnő a csővezeték élettartama és üzembiztonsága.
A találmány egyik lehetséges foganatosítási módja értelmében a külső tömlőfelületet vonjuk be fémréteggel.
A találmány egy másik lehetséges foganatosítási módjánál a belső tömlőfelületet vonjuk be fémréteggel.
Különösen célszerű úgy eljárni, hogy a flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetése előtt egy perforált flexibilis tömlőt vezetünk be, majd. ebbe vezetjük be a fémréteggel bevont flexibilis tömlőt.
A perforált flexibilis tömlő alkalmazása elősegíti az elektrokémiai potenciál kiegyenlítődését a teljes csövezetékhosszón, miáltal lényegesen megnő a belső csővezetékfelület korrózióvédelmének megbízhatósága.
A találmány egyik előnyös megvalósítási módja értelmében a flexibilis tömlőn levő fémréteget és a csővezetéket elektromosan egy egyenáramú áramforrás különböző pólusaira kapcsoljuk.
A találámány ezen megvalósítási módja lehetővé teszi, hogy lényegesen növeljük a csővezeték korrózióvédelmének megbízhatóságát és ezzel üzemeltetési élettartamának meghosszabbítását. Ha a tömlő a csővezetékből származó folyadéknak a tömlő és a csővezeték közötti résbe való behatolása miatt már nem teljesen tömör, akkor a csővezeték és a tömlőn levő fémréteg között elektromos potenciál jön létre. Ennek során védőréteget képező fémionok jutnak a fémrétegből a csővezeték falára a tömlő károsodást tartományaiban. Ha a flexibilis tömlőn levő fémréteg az áramforrás pozitív pólusával, míg a csővezeték a negatív pólussal van összekötve vagy fordítva, akkor a belső csővezetékfelületen egy galvánikus védőréteg, mégpedig egy katódos vagy anódos védőréteg jön létre, a flexibilis tömlőn levő fémréteg elektrokémiai tulajdonságainak megfelelően.
A találmány további előnyeit az alábbiakban kiviteli példák kapcsán ismertetjük részletesebben.
A találmány szerinti, belső csővezetékfelületek korrózióvédelmére szolgáló eljárás abból áll, hogy egy flexibilis tömlőt fémréteggel vonunk be, ezt bevezetjük a csővezetékbe és hozzászorítjuk a belső csővezetékfelülethez.
A tömlő fémréteggel való bevonása történhet egy oldalon, vagyis kívülről vagy be-2HU 199606 Β lülről, de történhet mindkét oldalon is. A fémréteggel bevont flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetése előtt célszerű ez utóbbiba előbb egy perforált flexibilis tömlőt bevezetni. A flexibilis tömlőn levő fémréteget és a csővezetéket előnyős egy egyenáramú áramforrás különböző pólusaival elektromosan összekötni.
1. példa
A korrózióvédelmet egy 700 mm átmérőjű és 10 km hosszú csővezeték belső felülete számára végezzük el.
A csővezeték bevonására egy 0,2 mm vastagságú és 10 km hosszú perforált tömlőt állítunk elő, poiietilénfóliából. Ezután 0,5 mm vastag PVC-fóliából flexibilis tömlőt állítunk elő, amelyet cinkréteggel vonunk be. A cinkréteg vastagsága 0,1 mm. A flexibilis tömlőt kívülről, illetve belülről vagy mindkét oldalról· bevonhatjuk fémréteggel (cinkréteggel). Ezt követően a perforált tömlőt bevezetjük a csővezetékbe, miközben a tömlő végét visszafordítjuk és a csővezeték falához erősítjük. A csővezetékbe 0,2 MPa nyomású sűrített levegőt pumpálunk. A sűrített levegő áttolja a tömlőt a csővezetéken keresztül és felszorítja annak belső felületére. Ezután a perforált tömlő szabad végét felragasztjuk a csővezeték falára, majd bevezetjük a csővezetékbe a fémréteggel bevont flexibilis tömlőt, amelynek végét szintén kifordítjuk és ragasztóanyag révén összekötjük a perforált tömlővel. Ezt követően a flexibilis fémréteggel bevont tömlőt sűrített levegő bevezetésével felszorítjuk a perforált tömlő belső felületére. A flexibilis, fémréteggel bevont tömlő szabad végét ragasztóanyaggal összekötjük a perforált tömlővel. Ezek után egy egyenáramú áramforrás pólusait a flexibilis tömlőn levő cinkrétegre, illetve a csővezetékre kötjük. Attól függően, hogy az áramforrás melyik pólusa van a csővezetékkel és melyik a flexibilis tömlőn levő fémréteggel összekötve, a belső csővezetékfelületen katódos vagy anódos védőréteg jön létre.
2. példa
Egy 700 mm átmérőjű és 10 km hosszú csővezeték belső felületét védjük korrózió ellen. A flexibilis tömlő előállítására 0,5 mm vastag, 10,2 km hosszú és 2200 mm széles PVC-fóliát használunk fel, amelyre először egy 0,05 mm vastag ragasztóanyagréteget viszünk fel, ezután a ragasztóanyagra 0,05 mm vastagságban hideg állapotú cinkporréteget szórunk fel. Ezután a fémbevonatot és a fóliát 0,2 MPa erővel összepréseljük.
Ezt követően a fóliát befelé eső cinkréteggel duplára összehajtjuk, összehegesztjük és a kész tömlőt egy dobra feltekercseljük. A tömlő csővezetékbe való beépítésekor a tömlő végét kifelé visszahajtjuk és a belső csővezetékfelületen rögzítjük, majd a tömlőt sűrített levegő segítségével a csővezetékben előre toljuk és a belső csővezetékfelülethez szorítjuk.
Ha a tömlő már nem tömör, akkor a cső10 vezeték és a flexibilis tömlőn levő fémréteg között elektrokémiai potenciál jön létre, amely lassítja a csővezeték fémanyagának korrodálódását.
A találmány különösen hatékonyan alkalmazható gerinc- és elosztóhálózatot képező nyomás alatti és nyomásmentes csővezetékek belső felületének korrózióvédelmére, amely vezetékek a talajjavításban, a kommunális ellá20 tásban, a használati- és ivóvízellátásban, valamint a távhőszolgáltatásban kerülnek alkalmazásra.
A találmány emellett jól hasznosítható vízbevezető csővezetékekben kőolaj- és föld25 gázfúrásoknál, valamint vegyi termékek csővezetékes szállításánál.
A találmány mind új csővezetékek építésénél, mind pedig már üzemben lévő csővezetékek korrózióvédelmére felhasználható.
Claims (5)
- 35 1. Eljárás belső csővezetékfelület korrózióvédelmére, amelynek során a csővezetékbe egy flexibilis tömlőt vezetünk be és ezt a tömlőt a belső csővezetékfelülethez szorítjuk, azzal jellemezve, hogy a tömlőt a csővezetékbe4θ történő bevezetés előtt fémréteggel vonjuk be.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a külső tömlőfelületet vonjuk be fémréteggel.
- 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a belső tömlőfelületet vonjuk45 be fémréteggel.
- 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetése előtt a cső50 vezetékbe egy perforált tömlőt vezetünk be, majd a fémréteggel bevont flexibilis tömlőt ebbe a perforált flexibilis tömlőbe vezetjük be.
- 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a cső55 vezetéket és a flexibilis tömlőn levő fémréteget egy egyenáramú áramforrás különböző pólusaival kötjük elektromosan össze.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PCT/SU1986/000045 WO1987006676A1 (en) | 1986-04-30 | 1986-04-30 | Method of protecting internal surface of pipeline against corrosion |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT46123A HUT46123A (en) | 1988-09-28 |
HU199606B true HU199606B (en) | 1990-02-28 |
Family
ID=21616997
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU8633A HU199606B (en) | 1986-04-30 | 1986-04-30 | Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
DE (1) | DE3690727T1 (hu) |
FR (1) | FR2602800B1 (hu) |
GB (1) | GB2200712A (hu) |
HU (1) | HU199606B (hu) |
WO (1) | WO1987006676A1 (hu) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB9009899D0 (en) * | 1990-05-02 | 1990-06-27 | Du Pont Canada | Lining of metallic pipe |
NO914123L (no) * | 1991-10-21 | 1993-04-22 | Alcatel Stk As | Fremgangsmaate for korrosjonsbeskyttelse av j-roer |
US5358589A (en) * | 1992-04-02 | 1994-10-25 | Ngk Insulators, Ltd. | Lining of organism deposit-inhibiting structure |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2491225A (en) * | 1944-10-16 | 1949-12-13 | Dick E Stearns | Method of protecting subterranean metallic structures |
US3022242A (en) * | 1959-01-23 | 1962-02-20 | Engelhard Ind Inc | Anode for cathodic protection systems |
SU1053529A1 (ru) * | 1982-05-31 | 1985-09-30 | Всесоюзный Научно-Исследовательский Институт По Защите Металлов От Коррозии | Устройство дл защиты металлических конструкций от коррозии |
FR2571822B1 (fr) * | 1984-10-17 | 1989-05-19 | Trest Juzhvodoprovod | Procede de protection de la surface interieure d'une conduite contre la corrosion |
-
1986
- 1986-04-30 DE DE19863690727 patent/DE3690727T1/de not_active Withdrawn
- 1986-04-30 HU HU8633A patent/HU199606B/hu unknown
- 1986-04-30 WO PCT/SU1986/000045 patent/WO1987006676A1/ru active Application Filing
- 1986-04-30 GB GB08730028A patent/GB2200712A/en not_active Withdrawn
- 1986-08-18 FR FR8611816A patent/FR2602800B1/fr not_active Expired
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT46123A (en) | 1988-09-28 |
WO1987006676A1 (en) | 1987-11-05 |
GB2200712A (en) | 1988-08-10 |
FR2602800A1 (fr) | 1988-02-19 |
DE3690727T1 (hu) | 1988-04-21 |
GB8730028D0 (en) | 1988-02-03 |
FR2602800B1 (fr) | 1988-12-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2677194C (en) | Pre-applied protective jacketing construction for pipe and block insulation | |
EP1016514A3 (en) | Method and device for anticorrosive protection in situ of welding joints of metal pipes | |
TW325420B (en) | Manifold system and method for applying a barrier film coating | |
JP2002513905A (ja) | 絶縁モジュール、設置および製造のためのシステムおよび方法 | |
HU199606B (en) | Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface | |
AU708659B2 (en) | Corrosion preventing covering | |
CN218510443U (zh) | 一种高密度聚乙烯预制直埋保温管 | |
CN201448556U (zh) | 一种防腐热收缩缠绕带 | |
MX9704226A (es) | Tuberia de acero recubierta con esmalte de alquitran de hulla y proceso para la misma. | |
JPH09166268A (ja) | 防食被覆鋼管の継手部の防食被覆方法 | |
GB2176263A (en) | Method of protection of the inner surface of pipeline against corrosion | |
CN114484151B (zh) | 天然气管道焊口防腐蚀装置及其用于防腐蚀施工的方法 | |
RU2039654C1 (ru) | Покрытие внутренней поверхности трубопровода и способ нанесения этого покрытия на внутреннюю поверхность трубопровода | |
GB1559323A (en) | Application of a fluid-impermeable lining of synthetic material to the internal surface of a passage | |
MX9701672A (es) | Nuevo revestimiento para superficies metalicas y procedimiento de realizacion. | |
CN218119033U (zh) | 预制直埋保温三通 | |
CN218761983U (zh) | 一种承插式涂塑钢管 | |
CN211550785U (zh) | 一种耐腐蚀涂塑管道 | |
CN215445382U (zh) | 纳米气凝胶涂覆聚氨酯喷涂聚乙烯缠绕泄漏监测保温管道 | |
JPS6032477Y2 (ja) | 防食鉄管 | |
CN201225457Y (zh) | 建筑穿墙管的防腐装置 | |
RU2121621C1 (ru) | Способ внутренней противокоррозионной защиты сварного соединения труб с внутренним защитным покрытием | |
CN210600363U (zh) | 一种阀门矿脂防腐带防腐结构 | |
CN206145288U (zh) | 一种pb防腐衬塑管 | |
FR2292182A1 (fr) | Revetement pour la protection contre la corrosion et pour le calorifugeage des canalisations |