HU199606B - Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface - Google Patents

Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface Download PDF

Info

Publication number
HU199606B
HU199606B HU8633A HU338686A HU199606B HU 199606 B HU199606 B HU 199606B HU 8633 A HU8633 A HU 8633A HU 338686 A HU338686 A HU 338686A HU 199606 B HU199606 B HU 199606B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hose
pipeline
duct
metal layer
flexible hose
Prior art date
Application number
HU8633A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT46123A (en
Inventor
Viktor V Shishkin
Nikolai F Kryazhevskikh
Yaroslav P Sushkov
Evgeny G Lukin
Original Assignee
Trest Juzhvodoprovod
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Trest Juzhvodoprovod filed Critical Trest Juzhvodoprovod
Publication of HUT46123A publication Critical patent/HUT46123A/hu
Publication of HU199606B publication Critical patent/HU199606B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L58/00Protection of pipes or pipe fittings against corrosion or incrustation
    • F16L58/02Protection of pipes or pipe fittings against corrosion or incrustation by means of internal or external coatings
    • F16L58/04Coatings characterised by the materials used
    • F16L58/10Coatings characterised by the materials used by rubber or plastics
    • F16L58/1009Coatings characterised by the materials used by rubber or plastics the coating being placed inside the pipe
    • F16L58/1027Coatings characterised by the materials used by rubber or plastics the coating being placed inside the pipe the coating being a sprayed layer

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Protection Of Pipes Against Damage, Friction, And Corrosion (AREA)
  • Rigid Pipes And Flexible Pipes (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás belső csővezetékfelület korrózióvédelmére, amely eljárás csővezetékek építésénél és üzemeltetésénél kerülhet alkalmazásra.
Jelenleg a belső csővezetékfelületek korrózióvédelme egy meglehetősen akut probléma. Különösen fontos az üzemeltetett csővezetékek belső felületének védelme, mivel ezt a felületet állandóan nedvesíti a szállított folyadék, például víz. Mielőtt a belső csővezetékfelületre védőréteget visznek föl, a felületet meg kell szárítani. A felületet azonban közvetlenül a védőréteg felhordása előtt kell megszárítani, különben a csővezeték fala az atmoszférából kiváló nedvesség hatás-ára ismét nedves lesz.
A technika mai állása szerint számos különböző eljárás ismert a belső csővezetékfelületek korrózióvédelmére.
A 136 986 sz. SU szerzői tanúsítvány alapján ismert például egy eljárás belső csőfelűlet bevonására, ahol a csőbe rugalmas tömlőt vezetnek be, ebben nyomást létesítenek és a cső és tömlő közötti térközből a levegőt elvezetik. Ezen eljárás hátránya a gyenge bevonási minőség, amely a cső és tömlő közötti térközben maradó levegőzónák következménye, valamint a technológia nehézkessége, ami a cső és tömlő közötti térközből való levegőelvezetés bonyolult műveletének tudható be.
Ismert továbbá a 678 253 sz. SU szerzői tanúsítvány alapján egy másik eljárás belső csővezetékfelületek védelmére, amely egy hőre lágyuló (termplasztikus) műanyagból készült tömlő csővezetékbe való bevezetéséből, a tömlőnek a tömlő belsejében létesített túlnyqmás által a belső csővezetékfelülethez történő szorításából és a levegőnek a cső és tömlő közötti térközből a csővezeték fokozatos melegítése melletti kivezetéséből áll. Ennél a megoldásnál hátrányt jelent a technológia körülményessége, a gyenge bevonási minőség és a technológiai lehetőségek korlátozottsága.
Ismert ezenkívül az 1 024 653 sz. SU szerzői tanúsítvány alapján egy olyan eljárás belső csővezetékfelületek bevonására, amelynél flexibilis tömlőt vezetnek a csővezetékbe, ezt túlnyomás létesítésével a belső csővezetékfelülethez szorítják és a csővezetéket a melegítési zóna fokozatos elmozdítása mellett melegítik. A tömlő csővezetékbe való bevezetése előtt a tömlő végét kifordítják és visszahajtják, és a csővezeték homlokoldalán annak kerületén rögzítik, míg a túlnyomást a kifordított tömlőfelületek között képződött térben hozzák létre.
A találmány által megoldandó feladat olyan eljárás létrehozása belső csővezetékfelületek korrózióvédelmére, amely egy flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetésekor akkor is biztosítja a belső csővezetékfelület elektrokémiai védelmét, ha a flexibilis tömlő már nem tömör.
A kitűzött feladatot azáltal oldjuk meg, hogy a csővezetékek belső felületének korrózióvédelmére szolgáló eljárásnál, amely egy 2 flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetéséből és annak a belső csővezetékfelülethez való szorításából áll, a tömlőt a csővezetékbe való bevezetés előtt a találmány értelmében fémréteggel vonjuk be.
A találmány szerinti eljárás biztos korrózióvédelmet nyújt a csővezeték számára akkor is, ha a flexibilis tömlő már nem tömör. Ezt a fémréteggel bevont tömlő révén érjük el. Ha a tömlő elveszti tömörségét, a csővezeték fémje és a tömlőn levő fémréteg között elektrokémiai potenciál jön létre, amely lelassítja a korróziós folyamatot a csővezetékben, miáltal megnő a csővezeték élettartama és üzembiztonsága.
A találmány egyik lehetséges foganatosítási módja értelmében a külső tömlőfelületet vonjuk be fémréteggel.
A találmány egy másik lehetséges foganatosítási módjánál a belső tömlőfelületet vonjuk be fémréteggel.
Különösen célszerű úgy eljárni, hogy a flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetése előtt egy perforált flexibilis tömlőt vezetünk be, majd. ebbe vezetjük be a fémréteggel bevont flexibilis tömlőt.
A perforált flexibilis tömlő alkalmazása elősegíti az elektrokémiai potenciál kiegyenlítődését a teljes csövezetékhosszón, miáltal lényegesen megnő a belső csővezetékfelület korrózióvédelmének megbízhatósága.
A találmány egyik előnyös megvalósítási módja értelmében a flexibilis tömlőn levő fémréteget és a csővezetéket elektromosan egy egyenáramú áramforrás különböző pólusaira kapcsoljuk.
A találámány ezen megvalósítási módja lehetővé teszi, hogy lényegesen növeljük a csővezeték korrózióvédelmének megbízhatóságát és ezzel üzemeltetési élettartamának meghosszabbítását. Ha a tömlő a csővezetékből származó folyadéknak a tömlő és a csővezeték közötti résbe való behatolása miatt már nem teljesen tömör, akkor a csővezeték és a tömlőn levő fémréteg között elektromos potenciál jön létre. Ennek során védőréteget képező fémionok jutnak a fémrétegből a csővezeték falára a tömlő károsodást tartományaiban. Ha a flexibilis tömlőn levő fémréteg az áramforrás pozitív pólusával, míg a csővezeték a negatív pólussal van összekötve vagy fordítva, akkor a belső csővezetékfelületen egy galvánikus védőréteg, mégpedig egy katódos vagy anódos védőréteg jön létre, a flexibilis tömlőn levő fémréteg elektrokémiai tulajdonságainak megfelelően.
A találmány további előnyeit az alábbiakban kiviteli példák kapcsán ismertetjük részletesebben.
A találmány szerinti, belső csővezetékfelületek korrózióvédelmére szolgáló eljárás abból áll, hogy egy flexibilis tömlőt fémréteggel vonunk be, ezt bevezetjük a csővezetékbe és hozzászorítjuk a belső csővezetékfelülethez.
A tömlő fémréteggel való bevonása történhet egy oldalon, vagyis kívülről vagy be-2HU 199606 Β lülről, de történhet mindkét oldalon is. A fémréteggel bevont flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetése előtt célszerű ez utóbbiba előbb egy perforált flexibilis tömlőt bevezetni. A flexibilis tömlőn levő fémréteget és a csővezetéket előnyős egy egyenáramú áramforrás különböző pólusaival elektromosan összekötni.
1. példa
A korrózióvédelmet egy 700 mm átmérőjű és 10 km hosszú csővezeték belső felülete számára végezzük el.
A csővezeték bevonására egy 0,2 mm vastagságú és 10 km hosszú perforált tömlőt állítunk elő, poiietilénfóliából. Ezután 0,5 mm vastag PVC-fóliából flexibilis tömlőt állítunk elő, amelyet cinkréteggel vonunk be. A cinkréteg vastagsága 0,1 mm. A flexibilis tömlőt kívülről, illetve belülről vagy mindkét oldalról· bevonhatjuk fémréteggel (cinkréteggel). Ezt követően a perforált tömlőt bevezetjük a csővezetékbe, miközben a tömlő végét visszafordítjuk és a csővezeték falához erősítjük. A csővezetékbe 0,2 MPa nyomású sűrített levegőt pumpálunk. A sűrített levegő áttolja a tömlőt a csővezetéken keresztül és felszorítja annak belső felületére. Ezután a perforált tömlő szabad végét felragasztjuk a csővezeték falára, majd bevezetjük a csővezetékbe a fémréteggel bevont flexibilis tömlőt, amelynek végét szintén kifordítjuk és ragasztóanyag révén összekötjük a perforált tömlővel. Ezt követően a flexibilis fémréteggel bevont tömlőt sűrített levegő bevezetésével felszorítjuk a perforált tömlő belső felületére. A flexibilis, fémréteggel bevont tömlő szabad végét ragasztóanyaggal összekötjük a perforált tömlővel. Ezek után egy egyenáramú áramforrás pólusait a flexibilis tömlőn levő cinkrétegre, illetve a csővezetékre kötjük. Attól függően, hogy az áramforrás melyik pólusa van a csővezetékkel és melyik a flexibilis tömlőn levő fémréteggel összekötve, a belső csővezetékfelületen katódos vagy anódos védőréteg jön létre.
2. példa
Egy 700 mm átmérőjű és 10 km hosszú csővezeték belső felületét védjük korrózió ellen. A flexibilis tömlő előállítására 0,5 mm vastag, 10,2 km hosszú és 2200 mm széles PVC-fóliát használunk fel, amelyre először egy 0,05 mm vastag ragasztóanyagréteget viszünk fel, ezután a ragasztóanyagra 0,05 mm vastagságban hideg állapotú cinkporréteget szórunk fel. Ezután a fémbevonatot és a fóliát 0,2 MPa erővel összepréseljük.
Ezt követően a fóliát befelé eső cinkréteggel duplára összehajtjuk, összehegesztjük és a kész tömlőt egy dobra feltekercseljük. A tömlő csővezetékbe való beépítésekor a tömlő végét kifelé visszahajtjuk és a belső csővezetékfelületen rögzítjük, majd a tömlőt sűrített levegő segítségével a csővezetékben előre toljuk és a belső csővezetékfelülethez szorítjuk.
Ha a tömlő már nem tömör, akkor a cső10 vezeték és a flexibilis tömlőn levő fémréteg között elektrokémiai potenciál jön létre, amely lassítja a csővezeték fémanyagának korrodálódását.
A találmány különösen hatékonyan alkalmazható gerinc- és elosztóhálózatot képező nyomás alatti és nyomásmentes csővezetékek belső felületének korrózióvédelmére, amely vezetékek a talajjavításban, a kommunális ellá20 tásban, a használati- és ivóvízellátásban, valamint a távhőszolgáltatásban kerülnek alkalmazásra.
A találmány emellett jól hasznosítható vízbevezető csővezetékekben kőolaj- és föld25 gázfúrásoknál, valamint vegyi termékek csővezetékes szállításánál.
A találmány mind új csővezetékek építésénél, mind pedig már üzemben lévő csővezetékek korrózióvédelmére felhasználható.

Claims (5)

  1. 35 1. Eljárás belső csővezetékfelület korrózióvédelmére, amelynek során a csővezetékbe egy flexibilis tömlőt vezetünk be és ezt a tömlőt a belső csővezetékfelülethez szorítjuk, azzal jellemezve, hogy a tömlőt a csővezetékbe
    4θ történő bevezetés előtt fémréteggel vonjuk be.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a külső tömlőfelületet vonjuk be fémréteggel.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a belső tömlőfelületet vonjuk
    45 be fémréteggel.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a flexibilis tömlő csővezetékbe való bevezetése előtt a cső50 vezetékbe egy perforált tömlőt vezetünk be, majd a fémréteggel bevont flexibilis tömlőt ebbe a perforált flexibilis tömlőbe vezetjük be.
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a cső55 vezetéket és a flexibilis tömlőn levő fémréteget egy egyenáramú áramforrás különböző pólusaival kötjük elektromosan össze.
HU8633A 1986-04-30 1986-04-30 Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface HU199606B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/SU1986/000045 WO1987006676A1 (en) 1986-04-30 1986-04-30 Method of protecting internal surface of pipeline against corrosion

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT46123A HUT46123A (en) 1988-09-28
HU199606B true HU199606B (en) 1990-02-28

Family

ID=21616997

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU8633A HU199606B (en) 1986-04-30 1986-04-30 Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface

Country Status (5)

Country Link
DE (1) DE3690727T1 (hu)
FR (1) FR2602800B1 (hu)
GB (1) GB2200712A (hu)
HU (1) HU199606B (hu)
WO (1) WO1987006676A1 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9009899D0 (en) * 1990-05-02 1990-06-27 Du Pont Canada Lining of metallic pipe
NO914123L (no) * 1991-10-21 1993-04-22 Alcatel Stk As Fremgangsmaate for korrosjonsbeskyttelse av j-roer
US5358589A (en) * 1992-04-02 1994-10-25 Ngk Insulators, Ltd. Lining of organism deposit-inhibiting structure

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2491225A (en) * 1944-10-16 1949-12-13 Dick E Stearns Method of protecting subterranean metallic structures
US3022242A (en) * 1959-01-23 1962-02-20 Engelhard Ind Inc Anode for cathodic protection systems
SU1053529A1 (ru) * 1982-05-31 1985-09-30 Всесоюзный Научно-Исследовательский Институт По Защите Металлов От Коррозии Устройство дл защиты металлических конструкций от коррозии
FR2571822B1 (fr) * 1984-10-17 1989-05-19 Trest Juzhvodoprovod Procede de protection de la surface interieure d'une conduite contre la corrosion

Also Published As

Publication number Publication date
HUT46123A (en) 1988-09-28
WO1987006676A1 (en) 1987-11-05
GB2200712A (en) 1988-08-10
FR2602800A1 (fr) 1988-02-19
DE3690727T1 (hu) 1988-04-21
GB8730028D0 (en) 1988-02-03
FR2602800B1 (fr) 1988-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2677194C (en) Pre-applied protective jacketing construction for pipe and block insulation
EP1016514A3 (en) Method and device for anticorrosive protection in situ of welding joints of metal pipes
TW325420B (en) Manifold system and method for applying a barrier film coating
JP2002513905A (ja) 絶縁モジュール、設置および製造のためのシステムおよび方法
HU199606B (en) Method for anti-corrosive protecting internal tubing surface
AU708659B2 (en) Corrosion preventing covering
CN218510443U (zh) 一种高密度聚乙烯预制直埋保温管
CN201448556U (zh) 一种防腐热收缩缠绕带
MX9704226A (es) Tuberia de acero recubierta con esmalte de alquitran de hulla y proceso para la misma.
JPH09166268A (ja) 防食被覆鋼管の継手部の防食被覆方法
GB2176263A (en) Method of protection of the inner surface of pipeline against corrosion
CN114484151B (zh) 天然气管道焊口防腐蚀装置及其用于防腐蚀施工的方法
RU2039654C1 (ru) Покрытие внутренней поверхности трубопровода и способ нанесения этого покрытия на внутреннюю поверхность трубопровода
GB1559323A (en) Application of a fluid-impermeable lining of synthetic material to the internal surface of a passage
MX9701672A (es) Nuevo revestimiento para superficies metalicas y procedimiento de realizacion.
CN218119033U (zh) 预制直埋保温三通
CN218761983U (zh) 一种承插式涂塑钢管
CN211550785U (zh) 一种耐腐蚀涂塑管道
CN215445382U (zh) 纳米气凝胶涂覆聚氨酯喷涂聚乙烯缠绕泄漏监测保温管道
JPS6032477Y2 (ja) 防食鉄管
CN201225457Y (zh) 建筑穿墙管的防腐装置
RU2121621C1 (ru) Способ внутренней противокоррозионной защиты сварного соединения труб с внутренним защитным покрытием
CN210600363U (zh) 一种阀门矿脂防腐带防腐结构
CN206145288U (zh) 一种pb防腐衬塑管
FR2292182A1 (fr) Revetement pour la protection contre la corrosion et pour le calorifugeage des canalisations