HU197947B - Process and equipment for receovering liquid aluminium from slag - Google Patents
Process and equipment for receovering liquid aluminium from slag Download PDFInfo
- Publication number
- HU197947B HU197947B HU841812A HU181284A HU197947B HU 197947 B HU197947 B HU 197947B HU 841812 A HU841812 A HU 841812A HU 181284 A HU181284 A HU 181284A HU 197947 B HU197947 B HU 197947B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- slag
- cylindrical cavity
- insert
- annular groove
- stamp
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B30—PRESSES
- B30B—PRESSES IN GENERAL
- B30B9/00—Presses specially adapted for particular purposes
- B30B9/02—Presses specially adapted for particular purposes for squeezing-out liquid from liquid-containing material, e.g. juice from fruits, oil from oil-containing material
- B30B9/04—Presses specially adapted for particular purposes for squeezing-out liquid from liquid-containing material, e.g. juice from fruits, oil from oil-containing material using press rams
- B30B9/047—Control arrangements
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22B—PRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
- C22B21/00—Obtaining aluminium
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22B—PRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
- C22B21/00—Obtaining aluminium
- C22B21/0038—Obtaining aluminium by other processes
- C22B21/0069—Obtaining aluminium by other processes from scrap, skimmings or any secondary source aluminium, e.g. recovery of alloy constituents
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22B—PRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
- C22B7/00—Working up raw materials other than ores, e.g. scrap, to produce non-ferrous metals and compounds thereof; Methods of a general interest or applied to the winning of more than two metals
- C22B7/04—Working-up slag
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P10/00—Technologies related to metal processing
- Y02P10/20—Recycling
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Geology (AREA)
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás és berendezés folyékony alumínium kinyerésére salakból, amelynek során a forró salakot függőleges prés asztala és medvéje között elhelyezett berendezés hengeres üregébe helyezzük és így választjuk szét a salakban lévő fémalumíniumot a többi alkotótól.
Az alumíniumgyártás során az alumíniumot érceiből vagy hulladékból állítják elő oly módon, hogy fémolvadékot hoznak létre, majd ebből öntéssel tuskókat készítenek. A szakember számára jól ismert, hogy az olvasztás alatt a fémfürdő felületén úgynevezett salakréteg alakul ki, amelynek analízise azt mutatja, hogy összetevői között nemfémes részecskék, például oxidok, karbidok, nitridek stb., és ezen részecskék közé beágyazódva fém cseppecskék is találhatók. Ha az öntés során a fémet a salakkal együtt csapolnák le, az a megdérmedés során zárványokként kerülne a tukókba, a további alakítás, illetve felhasználás során pedig a zárványok felületi vagy anyaghibákat, de legalább is olyan inhomogenitásokat okoznának, amelyek a termék minőségét jelentősen rontják.
Éppen ezért általában öntés előtt a salakot eltávolítják egy erre a célra szolgáló úgynevezett salaklehúzó szerkezettel. Az eltávolított salak azonban jelentős mennyiségű színfémet tartalmaz, ez szélső esetben akár a salak 95 tömeg%-ának megfelelő menynyiség is lehet. A salakban maradó fém ily lmodon a gyártás hatékonyságát rontja.
A szakemberek természetesen megkísérelték a salakban lévő színfémnek a lehető legnagyobb mértékben történő regenerálását. Az egyik ilyen eljárás szerint a salakot az olvasztó berendezésben olyan folyató anyaggal kezelik, amely a fém cseppek koagulációját eredményezi és lehetővé teszi, hogy a salakból a fémfürdőbe kerüljenek. Ez az eljárás azonban, eltekintve attól, hogy a folyató anyag bizonyos ötvözetek tulajdonságait kedvezőtlenül befolyásolja, meglehetősen korlátozott hatékonyságú, így a salak kezelését mindenképpen célszerű elvégezni, függetlenül attól, hogy történt-e ‘ magában az olvasztó berendezésben salak kezelés vagy sem.
Ismert salak kezelés céljára olya'n berendezés is, amelyben a salakot keverik, mégpedig levegő és adott esetben folyató anyag jelenlétében oly módon, hogy a fémtartalom legalább egy része oxidálódjék. Ez az oxidációs folyamat erősen exoterm és a salakot olyan hőmérsékleten tartja, amelyen a fém cseppecskék koaleszcenciája megtörténik és a színfém az edény alján összegyűjthető,
A salakot ezután egy kalapácsos malomhoz hasonló berendezésbe vezetik és ezt követően granulometriás úton további színfémet nyernek ki belőle,
A fenti megoldásnak az a hátránya, hogy az oxidációs folyamat fenntartásához a salakban lévő alumínium legalább 10%-a szükséges, ami a kinyerés hatásfokát csökkenti.
Ezen túlmenően a mechanikus megmunkálás utáni rekuperáció hatásfoka meglehetősen gyenge, így a salakban több, mint 5 tömeg% alumínium marad felhasználatlanul.
A fent említett kedvezőtlen kinyerési hatásfok mellett hátránya még az eljárásnak, hogy munkaegészségügyi szempontból sem megfelelő, az oxidáció során létrejövő intenzív füstképződés, valamint a forró salak különböző helyeken történő kezelése és szállítása következtében. Ezen túlmenően az eljárás víz- és légszennyező, minthogy a viszonylag oldékony folyasztószerek felhasználása során káros ionok szabadulnak fel.
Ezért kerestek a szakemberek további megoldásokat, amelyek segítségével a kinyerés oxidációs fázis alkalmazása nélkül is megoldható oly módon, hogy a salakot viszonylag gyorsan lehűtik, lehetőleg folyasztószerek alatt, forgó hengerekben és az összetört, megrostált salakból választják ki a magasabb fémtartalmú részeket.
A salak lehűtéséhez azonban olyan rendkívül hosszú hengerek alkalmazása szükséges, amelyek meglehetősen költségesek és üzemeltetésük is drága. Ugyanakkor azonban nem küszöbölik ki sem a füstképződést, sem a viszonylag nagymennyiségű színfém veszteséget. Ráadásul ezek a berendezések csak nagymennyiségű salakkal üzemeltethetők gazdaságosan, ami azt jelenti, hogy különböző helyekről kell többnyire különböző minőségű salakokat a feldolgozás helyére szállítani. Ennek eredményeképpen változó összetételű fémfürdő nyerhető, ami csak bizonyos feltételek között és megfelelő analízis után használható fel.
Olyan eljárások is ismertek, amelyek során a Salakot közvetlenül mechanikus úton kezelik, például centrifugálással. Az ilyen jellegű eljárások azonban nem jutottak túl a laboratóriumi kísérletek fázisán, minthogy olyan nehézségekkel járnak, hogy a salak a centrifugálás során megakadályozza a fém eltávozását.
Éppen ezért a jelen találmánnyal az ismertetett hátrányok kiküszöbölése a célunk és olyan eljárás kidolgozása folyékony alumínium kinyerésére salakból, amely lehetővé teszi, hogy kiküszöböljük — az oxidációból származó alumínium veszteséget és kinyerési hatásfok korlátokat, — költséges és környezetszennyező folyatószerek alkalmazását, — a füst és a zaj által okozott kellemetlenségeket, — a különböző minőségű salakok összekeveréséből adódó nehézségeket és — drága és költségesen üzemeltethető berendezések alkalmazását.
A fenti cél megvalósítása érdekében a forró salak kezelését függőleges présben kívántuk megoldani. Ez az elgondolás önmagában már korábban is ismert volt a gyakorlatból, ilyen megoldást ismertet például az 3
-3I
US 2 278 135 sz. szabadalom. Az ebben leírt eljárás szerint folyékony ónt nyernek ki salakból, amelyben szilárd antimon-alumínium intermetallikus anyag van. A kinyerést 15 cm átmérőjű présben végzik.
Hasonló megoldás található a DE 2 312 235 számú közrebocsátási iratban. Ez az eljárás folyékony ólom kinyerésére vonatkozik és a műveletek során a salakot 350 és 550°C közötti hőmérsékletre hevítik, 50 cm átmérőjű és mintegy 500 g súlyú pogácsák formájában.
A fenti szabadalmi leírásokban bemutatott megoldások azonban egyfelől nem adnak információt arra vonatkozóan, hogy hogyan kell egy sajtológépet felhasználni a salak összepréselésére, másfelől a salakok félszilárd állapotban lévő anyagokat tartalmaznak, amelyek viselkedése teijensen eltérő a porokétól vagy egyéb szilárd anyagokétól, amelyeket általában ilyen módon kezelnek.
Ezen túlmenően a sajtolással általában a részecskéket egymáshoz préselik és az anyagot sűrítik, míg jelen esetben finom folyadékszemcséket kell a salakból kiszorítani, olyanokat amelyek a salak anyagában diszpergálva helyezkednek el.
Másfelől a fenti szabadalmi leírások nem szólnak a megoldás ipari méretekben történő alkalmazásának lehetőségéről. Nyilvánvaló viszont, hogy egészen más dolog 15 cm átmérőjű szerszámban 500 g súlyú anyagot kezelni, mint tonnányi salakot közel 1 m átmérőjű szerszámban sajtolni.
Meg kívánjuk még jegyezni azt is, hogy a mintegy 660°C-os olvadáspontú alumíniumot és rossz vezetőképességgel rendelkező, közel 2000°C-os olvadáspontú oxidokat tartalmazó alumínium salak kezelése alapvetően eltér a 232°C-os olvadáspontú ón vagy a 327°C-os olvadáspontú ólom kinyerésétől egészen más tulajdonságú salakokból.
A jelen találmánnyal célunk folyékony alumínium kinyerése forró salakból üzemi méretekben, sajtolás útján, oly módon, hogy a salakban lévő alumíniumot csaknem teljesen regeneráljuk.
A kitűzött feldatot úgy oldottuk meg, hogy az eljárás során a forró salakot.függőleges prés asztala és medvéje között elhelyezett berendezés hengeres üregébe helyezzük és a találmány szerint a salak összenyomását maximális sebességgel végezzük mindaddig, amíg a fém el nem kezd folyni a berendezés alsó részébe, amikor is az összenyomást a fémkoncentráció csökkentésével arányosan lassabban folytatjuk.
Ez azt jelenti, hogy a medvét gyorsan mozgatjuk lefelé mindaddig, amíg a színfém csak szivárog vagy csöpög a berendezésben lévő salakból, amikor azonban folyamatosan kezd folyni, a medve lefelé történő mozgatásának sebességét csökkentjük, amíg a folyás megszűnik.
Vizsgálataink során úgy találtuk, hogy a mozgatás sebességét olyan értéken kell 4 tartani, amely függ a salak összetételétől, illetve a fémolvadék és a salak tömegének arányától. Ezért a lefelé történő mozgatás sebességét csökkenteni kell, arányosan a folyékony alumínium tartalom csökkenésével.
Pontosabban kifejezve, a lassúbb összenyomást v=sK-a-fW\--k mm/perc a salak tömege ' r sebességgel végezzük, ahol K értéke 150— 300 között lehet.
Ezt az arányt látszik magyarázni az a tény, hogy a salak tömegének csökkenése a kompresszió hatására nem kell feltétlenül gyors legyen, hogy ne akadályozza a folyadékszemcséket mozgásukban és a berendezésből történő kifolyásukban. Ezért fontos, hogy a fém kiáramlást lehetőleg állandó sebességen tartsuk és a salak minimális térfogatát, illetve a maximális nyomást csak a préselés legutolsó szakaszában érjük el. Tulajdonképpen a mozgás sebessége a találmány szerinti eljárás során fontosabb tényező, mint a kifejtett nyomás.
Ezért kell figyelembe venni a salakban lévő folyékony fém mennyiségét a medve mozgási sebességének meghatározásánál. Bizonyos esetekben állandó sebességet lehet alkalmazni és elegendő egy átlagos kezelendő salak elemzése ahhoz, hogy meghatározzuk a mozgás jellegét, ugyanakkor azonban olyan működési körülmények is lehetségesek, amelyek között a mozgás sebessége az idő függvényében változik és figyelembe kell venni a folyékony fém koncentrációjának változását a salakban, amikor is az adott változások jellegét az üzemi felhasználás előtt modellkísérletekkel kell meghatározni.
Vizsgálataink során az is kiderült, hogy a betáplált salakréteg magassága is fontos tényező a kinyerés hatékonysága szempontjából. Ezért a salakot a hengeres üregbe H= =0,5—1,5 D magasságban célszerű betölteni, ahol D a hengeres üreg belső átmérője és H a salakréteg magassága.
Ugyanakkor azonban azt tapasztaltuk, hogy a salakréteg magassága nem kell az üreg teljes keresztmetszetében azonos legyen, középen a vastagság csökkenhet, amit úgy érünk el, hogy a szerszám alsó részének kúpos kialakítását biztosítjuk. A kúpos kialakítás, amely megfelelő eloszlást biztosít, célszerűen olyan, hogy a középpont és a perem közötti magasság különbség (Ah) 0,5 X Χ(^θ ) 2 és l,5X-^jQ-)2 mm között van.
Megjegyezzük, hogy 250 mm-nél kisebb átmérőjű szerszámok esetén a magasság különbség 0 lehet, azaz a kúpos kialakítás nem szükséges. Ez is azt mutatja, hogy a laboratóriumi méretű kísérletek az üzemi viszonyokra nézve nem feltétlenül mérvadóak.
A találmány szerinti eljárás foganatosítására szolgáló berendezés présgép asztalán helyezhető alapzatot, alsó, valamint felső betéttel ellátott hengeres üregű szerszámot tartalmaz, ahol az alaplap felső részén olyan gyűrűhorony van kialakítva, amely külső térrel van összeköttetésben, az alsó betét az alaplapból kivehetően van kialakítva oly módon, hogy átmérője legalább a gyűrűhorony belső átmérőjével azonos és kisebb, mint a gyűrühorony külső átmérője és felső felülete kúpos. Az alsó betét külső palástja és a hengeres üreg belső palástja közötti rés egyenletes szélességű és az alaplap gyűrühornya fölött helyezkedik el.
Az alsó betét felső felületének fél kúpszöge célszerűen 75—85°C és küiső palástja, valamint a hengeres üreg belső palástja közötti rés szélessége előnyösen 5—20 mm.
A gyűrühorony' szélessége általában nagyobb, mint az alsó betét fölső palástja és a hengeres üreg belső palástja közötti rés szélessége és feneke lejtősen van kialakítva.
Az alsó betéthez a betét alsó lapjára merőleges szár csatlakozik, amely az alaplap furatába van illesztve.
A bélyeg az alaplap függőlegestől eltérő vezetőfelületére van felültetve és alsó, illetve felső végén karimákkal van ellátva. A találmány szerinti berendezésben, a gyűrűhorony alsó pontja oly módon van a külső térrel összeköttetésben, hogy alatta fűtött gyűjtőtartály van elhelyezve. A bélyeg fala célszerűen hevítőrendszerrel és hőszigeteléssel, a felső betét alsó lapja pedig szigetelőréteggel v,an ellátva.
A találmány szerinti berendezés tehát présgép asztalára helyezhető és a henger alakú üregben lévő salakot a medve nyomja össze, amint az asztal felé mozog. A berendezés működtethető bármilyen szokásos présberendezésen, amely elegendő nagyságú ahhoz, hogy a szerkezetet befogadja.
A találmány további részleteit kiviteli példán, rajz segítségével ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti berendezés egy célszerű kiviteli alakját mutatja.
A berendezés présgép 1 asztalán· van elhelyezve oly módon, hogy középvonal 2 medve középvonalával essen egybe. Legalul 3 alaplap van elhelyezve, amelyben 4 gyűrűhorony van kialakítva. A 4 gyűrűhorony fenékrésze célszerűen lejtős kialakítású és legalsó pontja vezetőnyílással van összekapcsolva, amelyen át a fémolvadék alul elhelyezett fűtött gyűjtőtartályba juthat.
A 3 alaplap alsó részében 5 központi furat van, 7 alsó betét 6 szárának befogadására. A 7 alsó betét felső lapja kúpos kialakítású.
Ά 7 alsó betét tárcsa alakú és a 3 alaplapra fekszik fel, megvezetéséről pedig az említett 6 szár gondoskodik, fgy a 3 alaplapról bármikor eltávolítható. A 7 alsó betét külső átmérője legalább azonos nagyságú a 3 alaplap 4 gyűrűhornyának belső átmérő6 jével, azaz külső palástfelülete egybeeshet a 4 gyűrűhorony belső falával, de adott esetben azon túlnyúlhat. Mindenesetre átmérője olyan kell legyen, hogy a 4 gyűrűhorony nagyobbik részét szabadon hagyja.
A 3 alaplap fölső részén 8 vezetőfelület van, amely 10 bélyeg alsó 9 karimájához illeszkedik.
A berendezésben alkalmazott 10 bélyeg lényegében egy henger, amelynek átmérője és magassága közel azonos lehet, mindazonáltal alsó átmérője azonos kell legyen a 3 alaplap átmérőjével.
A 10 bélyeg alsó 9 karimája biztosítja felfekvését a 3 alaplapon. Ennek megfelelően a 3 alaplapon képzett vezetőfelülethez illeszkedő felülettel van ellátva. Ezek a felületek a függőlegessel szöget bezáró felületek, annak érdekében, hogy a két elem könnyen szétválasztható legyen a nagy hőmérsékleten történő üzemelés ellenére is. A 10 bélyeg 11 salakkal van feltöltve, a 11 salakon pedig 12 szigetelőréteg van. A 12 szigetelőrétegre támaszkodik a 13 felső betét. A 10 bélyeg felül is 14 karimával van ellátva, ami lehetővé teszi, hogy 15 menesztő henger segítségével felemelhető legyen.
A 10 bélyeg belső palástfelülete és a 7 alsó betét külső palástja között 16 rés van.
Amikor a 10 bélyeg a 3 alaplapon fekszik fel, belső palástfelülete a 7 alsó betét külső palástfelületétő.l meghatározott, a teljes kerület mentén azonos távolságra helyezkedik el. A két felület közötti 16 rés mérete 5 és 20 mm között van, ami általában kisebb, mint a 3 alaplapban lévő 4 gyűrűhorony szélessége. A 16 rés azonban még a 4 gyűrűhorony fölött van elhelyezve. A 10 bélyeg ezen kívül oldalfalán hevítő rendszerrel van ellátva, amely lehetővé teszi, hogy hőmérsékletét legalább az alumínium olvadáspontjánál 200°C-al magasabb hőmérsékletre lehessen hevíteni, azaz 860°C fölé. Oldalfalát célszerű hőszigetelő anyaggal bevonni a 9 és 14 karima közötti részen.
A 10 bélyeg felső részénél lévő 13 felső betét acéltárcsaként van kialakítva és felső lapján kampóval van ellátva. Alsó lapja célszerűen szigetelőréteggel van bevonva és szabadon mozoghat a 10 bélyegben, rendkívül csekély játékkal.
A bemutatott berendezés belső átmérője 1050 mm, a bélyeg magassága 870 mm. Működés közben a bélyeg falát 810°C-ra hevítjük. Az alaplapban 130 mm széles és 100— 150 mm mély gyűrűhorony van kialakítva. Az alsó betét külső átmérője 1030 mm.
A találmány szerinti berendezés a következőképpen működik. A berendezést alaplappal, bélyeggel és a gyűjtőtartállyal együtt az olvasztókemencéhez szállítjuk és abból a salakot a berendezésbe csapoljuk. A berendezést 850 kg salakkal töltjük fel. A salak mintegy 50% színfémet tartalmaz. A bélyegben a salakréteg magassága középen körülbelül 710 mm, a széleken mintegy 800 mm.
-5197947
A bélyeget előzőleg mintegy 900°C hőmérsékletre hevítjük és a salak betöltése után a hőszigetelő réteget elhelyezzük, hogy megakadályozzuk a füst kiáramlását. A berendezést ezután a prés asztalára helyezzük és 5 beleengedjük a felső betétet a bélyegbe. A prés medvéjét ezután lassan lefelé mozgatjuk oly módon, hogy a felső betéten keresztül a salak nyomás alá kerüljön és magassága fokozatosan csökkenjen az eredeti magas- 10 ság legalább egynegyedére. Ez alatt a folyékony alumínium folyamatosan lefelé mozog és kifelé folyik az alsó betét felső kúpos lapján a bélyeg belső fala felé. Innen a felső betét és a bélyeg közötti résen át az alaplap 15 hornyába jut és ennek lejtős fenékrészén a kivezetőnyílás felé folyik, Innen a gyűjtőtartályba kerül. A bélyeg és az alsó betét közötti rés olyan széles, hogy a folyékony fém könnyen átjuthasson az alaplap hornyába, 20 ugyanakkor azonban megakadályozza a salakszemcsék kiáramlását, illetve a rés eltömődését.
Folyékony alumíniumnak a forró salak- -ς ból történő üzemi méretű kinyerése korábban azzal a nehézséggel is együttjárt, hogy az összenyomott salakpogácsát rendkívül nehéz volt a berendezésekből eltávolítani a sajtolás után. A találmány szerinti berendezés ezzel szemben lehetővé teszi ennek könnyű 30 elvégzését. Megfelelő működési körülmények között a medvét csupán alsó helyzetben kell tartani, miközben a bélyeget felemeljük a felső peremnél fogva, amikor is a salakpogácsa a két betéttel együtt lent marad az 35 alaplapon, ahonnan egyszerűen eltávolítható. Ugyanilyen könnyen szétválaszthatok a betétek az összenyomott pogácsától.
Az esetek többségében a fent leírt működtetés egyszerűen elvégezhető. Mindazon- 40 által az összenyomott salakpogácsa a berendezésből másképpen is eltávolítható. Ezt az teszi lehetővé, hogy az alsó betét az alaplapból könnyen kiemelhető, csupán olyan mértékben kell megemelni, hogy szára az alap- 45 lap furatából kiemelhető legyen. Ha tehát a sajtolási művelet után a medvét megemeljük, az a bélyeggel és a betétekkel, illetve az összesajtolt pogácsával együtt mozog. Ezután a bélyeget alátámasztjuk a felső kari- 50 mája mentén és a medvét ismét lefelé süllyesztjük. Ekkor az alsó betét, a pogácsa és a felső betét a bélyeg belső üregének alsó végén távozik. A pogácsa és a két betét ismét csak könnyen szétválasztható. 55
Az elmondottakból látható, hogy a találmány szerinti berendezés a hagyományos, illetve a laboratóriumi megoldásoknál lényegesen előnyösebben, üzemi körülmények között működtethető. Lehetővé teszi a folyékony alu- θθ míniumnak a forró salakból történő kinyeré sét, mégpedig közvetlenül a salak keletkező sének a helyén, anélkül, hogy közbülső tároló berendezés vagy szállítás lenne szükséges.
Minthogy a salakot viszonylag kis egységekként, meghatározott adagokban kezeljük 6 és származásuk teljesen pontosan meghatározható, a visszanyert fém összetétele mindig ismert és ily módon külön analízis nélkül felhasználható.
A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy nem jár a kinyerendő alumínium egy részének oxidálódásával és a kinyerés hatásfoka meghaladja bármely eddig ismert berendezését. A találmány alkalmazásával ugyancsak kiküszöbölhetők a folyasztó anyagok alkalmazásával járó problémák.
A berendezés működtetéséhez csupán egy már meglévő prés berendezés felhasználása vagy egy új berendezés beszerzése szükséges, mi még utóbbi esetben sem jelent számottevő költséget.
A fent említett adatokkal végzett regerálással — amikor is a berendezést 600 tonnás présben működtettük, ahol a medve sebessége 75 mm/perc, a nyomása alsó helyzetben 8 NPa volt — a salakban lévő alumíniumnak több, mint 95%-át sikerült visszanyerni.
A találmány szerinti berendezés különösen jól használható az alumínium iparban, ahol igen nagy szükség van a színfémnek a forró salakból történő megfelelő hatásfokú kinyerésére, anélkül, hogy a környezetszenynyezés veszélye fennállna.
Claims (13)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás folyékony alumínium kinyerésére forró salakból, amelynek során a forró salakot függőleges prés asztala és medvéje között elhelyezett berendezés hengeres üregébe helyezzük, azzal jellemezve, hogy a salak összenyomását a berendezés maximális sebességével végezzük mindaddig, amíg a fém el nem kezd folyni a berendezés alsó részében, amikor is az összenyomást a fémkoncentráció csökkenésével arányosan:V=K· fémolvadék tömege salak tömege •mm/perc sebességgel folytatjuk, ahol K= 150—300. (1984.02.21.).
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a salakot a hengeres üregbe H=0,5—1,5 D magasságban töltjük be, aholD — a hengeres üreg belső átmérője. (1984.02.21.)
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a salakot úgy töltjük a hengeres üregbe, hogy magassága a kerület mentén nagyobb legyen, mint középen. (1984.02.21.)
- 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a magasságkülönbséget 0,5X(0,01D)2 és l,5X(0,01D)2 értékek közé állítjuk be. (1984.02.21.)
- 5. Berendezés folyékony alumínium kinyerésére forró salakból, amely présgép asztalára helyezhető alaplapot és alsó, valamint-6197947 felső betéttel ellátott hengeres üregű szerszámot tartalmaz, azzal jellemezve, hogy — az alaplap (3) felső részén olyan gyűrűhorony (4) van kialakítva, amely a külső térrel van összeköttetésben, — az alsó betét (7) az alaplapból (3) kivehetően van kialakítva oly módon, hogy külső átmérője legalább a gyűrűhorony (4) belső átmérőjével azonos és kisebb mint a gyűrűhorony (4) külső átmérője, felső felülete pedig kúpos, továbbá — az alsó betét (7) külső palástja és a hengeres üreg belső palástja közötti rés (16) egyenletes szélességű és az alaplap (3) gyűrűhornya (4) fölött helyezkedik el. (1983.03.22.)
- 6. Az 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó betét (7) felső felületének félkúpszöge 75—85°.(1983.03.22.)
- 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó betét (7) külső palástja és a hengeres üreg belső palástja közötti rés (16) szélessége 5—20 mm. (1983.03.22.)
- 8. Az 5—7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a gyűrűhorony (4) szélessége nagyobb, mint az alsó betét (7) külső palástja és a hengeres üreg belső palástja közötti rés (16) szélessége. (1983.03.22.)
- 9. Az 5—8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a gyűrühorony (4) feneke lejtősen van kialakítva. (1983.03.22.)5 10. Az 5—9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó betét (7) alsó lapjára merőleges az alaplap (3) furatába (5) illeszkedő szárral (6) van ellátva. (1983.03.22.)
- 10 II. Az 5—10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a bélyeg (10) az alaplap (3) függőlegestől eltérő vezető felületére (8) van felültetve. (1983.03.22.)15 12. Az 5—11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a bélyeg (10) alsó és felső végén karimákkal (9, 14) van ellátva. (1983.03.22.)
- 13. A 9—12. igénypontok bármelyike sze20 rinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a gyűrűhorony (4) alsó pontja van a külső térrel összeköttetésben oly módon, hogy alatta fűtött gyűjtőtartály van elhelyezve. (1983.03.22.)25
- 14. Az 5—13. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a bélyeg (10) fala hevítőrendszerrel és hőszigeteléssel van ellátva. (1983.03.22.)
- 15. Az 5—14. igénypontok bármelyike sze3Q rinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a felső betét (13) alsó lapja szigetelőréteggel (12) van ellátva. (1983.03.22.)
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR8305080A FR2543164A1 (fr) | 1983-03-22 | 1983-03-22 | Dispositif de recuperation d'aluminium liquide par compression de crasses chaudes |
FR8402790A FR2559786B1 (fr) | 1984-02-21 | 1984-02-21 | Procede de recuperation d'aluminium liquide par compression de crasses chaudes |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT35720A HUT35720A (en) | 1985-07-29 |
HU197947B true HU197947B (en) | 1989-06-28 |
Family
ID=26223365
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU841812A HU197947B (en) | 1983-03-22 | 1984-03-20 | Process and equipment for receovering liquid aluminium from slag |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US4575392A (hu) |
EP (1) | EP0138929B1 (hu) |
KR (1) | KR900000278B1 (hu) |
CA (1) | CA1227337A (hu) |
DE (1) | DE3465751D1 (hu) |
ES (2) | ES8504962A1 (hu) |
GR (1) | GR79775B (hu) |
HU (1) | HU197947B (hu) |
IT (1) | IT1173881B (hu) |
NO (1) | NO162823C (hu) |
OA (1) | OA07681A (hu) |
WO (1) | WO1984003719A1 (hu) |
YU (2) | YU49384A (hu) |
Families Citing this family (25)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4565572A (en) * | 1984-11-29 | 1986-01-21 | Aluminum Company Of America | Process for recovering metal from aluminum dross |
US4540163A (en) * | 1984-11-29 | 1985-09-10 | Aluminum Company Of America | Press for recovering metal from dross |
IL79255A0 (en) * | 1986-06-26 | 1986-09-30 | Hadassah Med Org | Composition for metastasis prevention |
EP0273604B1 (en) * | 1986-12-04 | 1991-04-17 | Kabushiki Kaisha Kosmek | Die-height adjusting device of mechanical press |
ZA925078B (en) * | 1991-07-11 | 1993-04-28 | Kos Bernd | Process for separating metallic phases from other phases containing the same and apparatus for carrying out the process |
US5439501A (en) * | 1992-12-24 | 1995-08-08 | Yamaichi Metal Co., Ltd. | Method of processing hot dross of aluminum resulting from an aluminum smelting process and a deoxidant obtained from said method |
ATA100393A (de) * | 1993-05-24 | 1995-03-15 | Kos Bernd Dipl Ing Dr | Verfahren zur gewinnung der metallischen phase aus dispersen mischungen aus leichtmetallen und nichtmetallischen komponenten |
DE4323339C1 (de) * | 1993-07-13 | 1995-01-26 | Metallgesellschaft Ag | Verfahren zur Gewinnung von Silber aus dem Rückstand der Zinklaugung durch Flotation |
AT400448B (de) * | 1993-10-01 | 1995-12-27 | Kos Bernd Dipl Ing Dr | Verfahren und vorrichtung zur aufbereitung von mischungen aus leichtmetall |
US5397104A (en) * | 1993-11-22 | 1995-03-14 | Altek International | Dross compression apparatus |
GB2295399B (en) * | 1994-03-18 | 1997-12-24 | Apple House Electronics Ltd | Solder recovery |
GB9405418D0 (en) * | 1994-03-18 | 1994-05-04 | Apple House Electronics Ltd | Solder recovery |
ES2130810T3 (es) * | 1995-04-12 | 1999-07-01 | Mcintyre Machinery Ltd J | Sistema de extraccion de humos para prensas de escoria. |
WO1996032515A1 (en) * | 1995-04-12 | 1996-10-17 | J. Mcintyre Machinery Limited | Rotation system for press head |
GB2310431A (en) * | 1996-01-17 | 1997-08-27 | Mcintyre Machinery Ltd J | Press head and dross pot for dross processing system. |
US5669957A (en) * | 1996-06-12 | 1997-09-23 | Altek International, Inc. | Dross compression apparatus and method utilizing ribs on collector and head |
US6284190B1 (en) | 1999-01-26 | 2001-09-04 | Van Der Lugt Nicholas Stuart | Apparatus for recovering metal from dross |
US6948650B2 (en) | 2001-01-12 | 2005-09-27 | Speedline Technologies, Inc. | Dross removal and solder reclamation improvements |
US6666370B2 (en) | 2002-01-18 | 2003-12-23 | Speedline Technologies, Inc. | Solder-dross mixture separation method and apparatus |
US6745679B2 (en) * | 2001-07-03 | 2004-06-08 | Ntk Corporation | Grinding sludge compacting machine |
US8206486B2 (en) | 2010-05-21 | 2012-06-26 | Altek, L.L.C | Dross cooling system and cooling method |
RU2494157C1 (ru) * | 2012-04-11 | 2013-09-27 | Общество с ограниченной ответственностью "Легкие металлы" | Устройство для сжатия горячего шлака цветного металла |
RU2578861C2 (ru) | 2014-07-04 | 2016-03-27 | Общество с ограниченной ответственностью "Легкие металлы" | Устройство для сжатия горячего шлака цветного металла |
CN104191642B (zh) * | 2014-09-01 | 2016-04-27 | 周健 | 一种冷榨油模具 |
CN110205497B (zh) * | 2019-04-26 | 2020-12-29 | 中北大学 | 一种炉前短流程铝渣处理方法 |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2278135A (en) * | 1940-08-02 | 1942-03-31 | Phelps Dodge Corp | Press |
DE2312235A1 (de) * | 1972-03-14 | 1973-09-20 | Atomic Energy Authority Uk | Verfahren und vorrichtung zum rueckgewinnen von metallen aus metall/schlackegemischen |
CA1082466A (en) * | 1975-12-18 | 1980-07-29 | Reynolds Metals Company | Method and apparatus for treating aluminous metal skim material |
US4057232A (en) * | 1976-10-29 | 1977-11-08 | National Steel Corporation | Press for separating molten metal from dross |
US4386956A (en) * | 1980-12-03 | 1983-06-07 | The Anaconda Company | Metal recovery process from aluminum dross |
FR2439621A1 (fr) * | 1978-10-27 | 1980-05-23 | Reynolds Metals Co | Procede et dispositif pour separer des crasses a partir de metaux fondus a base d'aluminium, et produits obtenus |
US4527779A (en) * | 1983-06-20 | 1985-07-09 | Atlantic Richfield Company | Metal recovery compression mechanism |
-
1984
- 1984-03-14 GR GR74103A patent/GR79775B/el unknown
- 1984-03-16 OA OA58255A patent/OA07681A/xx unknown
- 1984-03-19 IT IT2012084A patent/IT1173881B/it active
- 1984-03-20 WO PCT/FR1984/000070 patent/WO1984003719A1/fr active IP Right Grant
- 1984-03-20 US US06/683,270 patent/US4575392A/en not_active Expired - Fee Related
- 1984-03-20 DE DE8484901354T patent/DE3465751D1/de not_active Expired
- 1984-03-20 YU YU49384A patent/YU49384A/xx unknown
- 1984-03-20 HU HU841812A patent/HU197947B/hu not_active IP Right Cessation
- 1984-03-20 EP EP19840901354 patent/EP0138929B1/fr not_active Expired
- 1984-03-21 ES ES530813A patent/ES8504962A1/es not_active Expired
- 1984-03-21 CA CA000450123A patent/CA1227337A/fr not_active Expired
- 1984-03-22 KR KR1019840001485A patent/KR900000278B1/ko active IP Right Grant
- 1984-11-22 NO NO844646A patent/NO162823C/no unknown
- 1984-12-17 ES ES84538666A patent/ES8604317A1/es not_active Expired
-
1985
- 1985-06-10 US US06/742,787 patent/US4575056A/en not_active Expired - Fee Related
-
1986
- 1986-06-10 YU YU99486A patent/YU99486A/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES530813A0 (es) | 1985-04-16 |
WO1984003719A1 (fr) | 1984-09-27 |
ES538666A0 (es) | 1986-01-16 |
YU99486A (en) | 1988-12-31 |
HUT35720A (en) | 1985-07-29 |
EP0138929B1 (fr) | 1987-09-02 |
YU49384A (en) | 1987-02-28 |
ES8504962A1 (es) | 1985-04-16 |
NO844646L (no) | 1984-11-22 |
NO162823B (no) | 1989-11-13 |
DE3465751D1 (en) | 1987-10-08 |
NO162823C (no) | 1990-02-21 |
CA1227337A (fr) | 1987-09-29 |
US4575056A (en) | 1986-03-11 |
US4575392A (en) | 1986-03-11 |
IT8420120A0 (it) | 1984-03-19 |
IT1173881B (it) | 1987-06-24 |
GR79775B (hu) | 1984-10-31 |
KR850002845A (ko) | 1985-05-20 |
KR900000278B1 (ko) | 1990-01-24 |
OA07681A (fr) | 1985-05-23 |
ES8604317A1 (es) | 1986-01-16 |
EP0138929A1 (fr) | 1985-05-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU197947B (en) | Process and equipment for receovering liquid aluminium from slag | |
Apelian et al. | Removal of inclusions from steel melts by filtration | |
Raiber et al. | Experimental studies on Al2O3 inclusion removal from steel melts using ceramic filters | |
US6767382B2 (en) | Aluminium processing apparatus and process for separating aluminium from a mixture of aluminium and aluminium dross | |
EP1135660A1 (en) | Improved apparatus and process for separating aluminium from a mixture of aluminium and aluminium dross | |
US2395286A (en) | Processes for chemically purifying and refining metals | |
JPH09512331A (ja) | 冶金炉真空スラグ除去 | |
US5030274A (en) | Method for recovering metallics and non-metallics from spent catalysts | |
EP0397486A1 (en) | Method and apparatus for removing non-metallic inclusions in molten metal | |
US4870655A (en) | Apparatus for recovery of metallics and non-metallics from spent catalysts | |
HU222951B1 (hu) | Eljárás és berendezés alumínium dúsításos tisztítására | |
US4643242A (en) | Device for collecting molten metal break-outs in casting of light metals | |
EP0150922A2 (en) | Casting light metals | |
US4817918A (en) | Apparatus for filtering molten scraps of metal for regeneration | |
JP3001080B2 (ja) | アルミニウムドロスの回収処理方法および装置ならびにアルミニウムドロス塊 | |
JPS6210287B2 (hu) | ||
JP3568469B2 (ja) | アルミニウムドロス処理装置 | |
KR20140079435A (ko) | 슬래그로부터 용융 철을 분리 및 회수하기 위한 슬래그 래들 | |
AU725438B2 (en) | Apparatus and process for separating aluminium from a mixture of aluminium and aluminium dross | |
JPH09122846A (ja) | 微細気泡の製造装置 | |
CN214300235U (zh) | 一种硅铝铁合金连续分离系统 | |
US4455238A (en) | Apparatus and method for filtration of a molten metal stream | |
SU772248A1 (ru) | Агрегат дл обработки жидких металлов | |
JPH10140231A (ja) | 浸漬管のスラグ除去装置および方法 | |
SU1011330A1 (ru) | Способ отливки крупных слитков и устройство дл его осуществлени |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |