HU196416B - Process for production of derivatives of new amin-phenilethil-amin and fodder-additives containing thereof - Google Patents

Process for production of derivatives of new amin-phenilethil-amin and fodder-additives containing thereof Download PDF

Info

Publication number
HU196416B
HU196416B HU865148A HU514886A HU196416B HU 196416 B HU196416 B HU 196416B HU 865148 A HU865148 A HU 865148A HU 514886 A HU514886 A HU 514886A HU 196416 B HU196416 B HU 196416B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
feed
hydrogen
compounds
defined above
Prior art date
Application number
HU865148A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43859A (en
Inventor
Horst Boeshagen
Juergen Stoltefuss
Friedrich Berschauer
De Anno Jong
Martin Scheer
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19853543636 external-priority patent/DE3543636A1/de
Priority claimed from DE19853543637 external-priority patent/DE3543637A1/de
Priority claimed from DE19863609812 external-priority patent/DE3609812A1/de
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of HUT43859A publication Critical patent/HUT43859A/hu
Publication of HU196416B publication Critical patent/HU196416B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K20/00Accessory food factors for animal feeding-stuffs
    • A23K20/10Organic substances
    • A23K20/111Aromatic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F7/00Compounds containing elements of Groups 4 or 14 of the Periodic System
    • C07F7/02Silicon compounds
    • C07F7/08Compounds having one or more C—Si linkages
    • C07F7/18Compounds having one or more C—Si linkages as well as one or more C—O—Si linkages
    • C07F7/1804Compounds having Si-O-C linkages

Description

A találmány tárgya eljárás új amino-fenil-etil-amin-származékok és ezeket tartalmazó takarmányadalékok előállítására.
Az állattakarmányozásban, különösen sertés, szarvasmarha és szárnyasok hizlalása esetén a nagyobb súlynövekedés és a jobb takarmányhasznositás céljából történő takarmányadalék alkalmazása már régóta gyakorlat.
1. Úgy találtuk, hogy az (I) általános képletű, adott esetben monoszililizett amino-fenil-etil-amin-származékok - ahol
X és Y jelentése azonos vagy eltérő, éspedig hidrogénatom, halogénatom vagy cianocsoport,
R1 jelentése hidrogénatom vagy (a) képletű csoport,
R2 jelentése hidrogénatom, vagy metil-csoport,
R3 jelentése izopropil- monofluor-terc-butil-, 1-ciklo-hexil-etil-csoport,
R4 és R5 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport és R6 jelentése egyenes vagy elágazó szénláncú 3-8 szénatomos alkilcsoport és fiziológiailag elviselhető sóik haszonállatoknak a tenyésztés kezdetétől adagolva a teljesítmény fokozását biztosítja.
Az (I) általános képletű vegyületek diasztereomerek, enantiomerek vagy ezek elegye formájában fordulhatnak elő.
2. Új (1) általános képletű vegyületeket találtunk, amelyekben
X és Y jelentése azonos vagy eltérő, éspedig hidrogén-, halogénatom vagy cianocsoport,
R1 jelentése hidrogénatom vagy (a) általános képletű csoport, ahol RB jelentése egyenes vagy elágazó szénláncú 3-8 szénatomos alkil-csoport, R4 és R5 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport,
R2 jelentése hidrogénatom, vagy metil-csoport,
R3 jelentése izopropil-, monofluor-terc-butil-, 1-cikohexil-etil-csoport.
3. Az Új (I) általános képletű vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy egy (VI) általános képletű vegyületet, ahol X, Y, R2 és R3 jelentése a fenti, katalitikusán vagy alkalmas redukálószerrel, például nátrium-bór-hidriddel, nátrium-ciano-bór-hidriddel redukálunk, és kívánt esetben a kapott (I) általános képletű vegyületeket, ahol R1 jelentése hidrogénatom, X, Y, R2 és R3 jelentése a fenti, egy (III) általános képletű szililezószei— rel, ahol Z jelentése halogénatom, cianocsoport, -OSO2-CF3, -O-Si-R4R5R6 vagy -O-SO2-O-Si-R4R5R6 általános képletű csoport, ahol R4, R5 és R6 jelentése a fenti, reagáltatunk.
Az (I) általános képletű vegyületek haszonállatoknak adagolva növekedésfokozó hatást mutatnak és a hús-zsír arányt a hús javára tolják el.
Az (I) általános képletű vegyületek közül előnyösek azok, amelyekben X és Y jelentése klór, R2 jelentése hidrogénatom és R1 és R3 jelentése a fenti, valamint ezek fiziológiailag elfogadható sói.
Különösen előnyösek azok az (I) általános képletű fenil-etil-amin-származékok, amelyekben X és Y jelentése klór, R1 jelentése Si(CH3)2CH(CH3)CH(CH3)2 vagy Si(CH3>2C(CH3)2CH (CHa >2, R2 jelentése hidrogénatom, R3 jelentése a fenti, valamint ezek fiziológiailag elfogadható sói.
Egészen különösek azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyekben R3 jelentése 1-ciklohexil-etil-amin, ezek közül különösen azok a diasztereomerek említendők, amelyekben az amincsoport jól számított első szénatom konfigurációja R.
A találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületeket haszonállatoknak alkalmas készitmény formájában, előnyösen egyszer, a tenyésztési periódus elejéi adagoljuk.
A haszonállatok teljesítményét fokozó szerek adagolhatók orálisan vagy parenterálisan, az adagolás ideje nagyon különböző lehet. Mivel a visszamaradó szermaradványok sok anyag esetén problémát okoznak, ezek nem adagolhatók közvetlenül az állat levágása előtt. Amennyiben az anyagokat a kész takarmánnyal adagoljuk, a hatóanyaggal kevert takarmány adagolásét bizonyos idővel a levágás előtt abba kell hagyni és hatóanyagmentes takarmányt adagolni, ami a gyakorlatban általában nehézségeket okoz. Az egyszeri adagolásnak az a lényeges előnye, hogy az anyag adagolása probléma nélkül, pontosan és a kívánt időben történhet. Ha a hatás ideje és a szermaradványok viselkedése ismert, akkor helyes alkalmazás esetén az anyag adagolásának kívánt hatása messzemenően kihasználható, anélkül, hogy a maradványok a levágott állatban megtalálhatók lennének.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek például a következő állatok növekedésének fokozására és gyorsítására, illetve takarmányhasznositásénak javításéra adagolhatok: melegvérűek, például szarvasmarha, sertés, szárnyasok, például tyúkok.
A hatóanyag mennyisége, amellyel az állatoknál a kívánt hatás elérhető, a hatóanyagot előnyös tulajdonságai következtében széles határok között változtatható. Előnyösen testtömeg/kilogrammonként 0,001 és 50 mg, különösen 0,1 és 10 mg közötti menynyiséget alkalmazunk.
A hatóanyagokat a szokásos módon adagoljuk az állatoknak. Az adagolás módja különösen az állatok fajtájától, viselkedésétől és egészségi állapotától függ. igy az adagolás történhet orálisan vagy paranteráüsan.
Az adagolás különösen parenterálisan történhet, melynek során a hatóanyagokat alkalmas, előnyösen nemvizes, elviselhető oldó-, illetve higitószerekkel készült készítmények formájában adagoljuk.
Alkalmas formulázási segédanyagok előnyösen a fiziológiai növényi eredetű segédanyagok, mint például szezámolaj, földimogyoróolaj vagy kukoricacsíraolaj. Ezek az olajok és a szintetikus gliceridek, mint például Miglycol® vagy MyritolK alkalmas segédanyagokkal, mint például keményített ricinusolajjal vagy aluminium-monosztearáttal sűrithetők. Az ilyen kombinációkkal az eloszlatás és a tartózkodási idó az állatban széles határok között változtatható.
A hatóanyagok tiszta formában vagy formulázott formában, tehát nemtoxikus inért hordozóanyaggal történt összekeverés után kívánt formában orálisan is adagolhatók.
A hatóanyagokat kívánt esetben gyógyszerhatóanyagokkal, ásványi sókkal, nyomelemekkel, vitaminokkal, fehérjékkel, zsírokkal, színezőanyagokkal és/vagy ízesitóanyagokkal keverve is adagolhatjuk.
Az orális adagolás előnyösen a takarmánnyal együtt történik, amikor a hatóanyag-szükséglettől függően a takarmány egészéhez vagy csak egy részéhez keverve adagoljuk.
Orális adagolás esetén a hatóanyagokat a szokásos módszerek szerint egyszerű keveréssel előnyösen finoman eloszlatott formában vagy ehető, nemtoxikus hordozóanyaggal készült formában, adott esetben premix vagy takarmánykoncentrátum formájában keverjük a takarmányhoz.
A takarmányban a hatóanyag koncentrációja például 0,01 és 50 ppm, előnyösen 0,1 és 50 ppm között lehet, a koncentráció azonban különösen az állat takarmányfelvételétöl függ és bármely szakember által egyszerűen me gállapítható.
A takarmány fajtája és összetétele nem játszik szerepet. Bármely szokásos vagy speciális takarmányösszetétel alkalmazható, amely az energia- és fehérjeellátás, valamint a vitamin és ásványi anyag adagolása szempontjából kiegyensúlyozott összetevőket tartalmazza. A takarmány például tartalmazhatja az egyes növényi takarmányokat, például szénát, répát, gabonát, gabonafeldolgozási mellékterméket, valamint állati eredetű takarmányokat, például húst, zsírokat, tejport, csontlisztet, halfeldolgozési termékeket. További tápanyagok lehetnek például vitaminok, úgymint A, D-komplex és B-komplex vitaminok, proteinek, aminosavak, például DL-metionin és szervetlen anyagok, például mész és konyhasó.
A kész- és keveréktakarmányok kiegészítőtakarmányok. Ezek a hatóanyagot növényi és állati eredetű takarmányféleségek, például rozsliszt, kukoricaliszt, szójababliszt, ásványi sók és vitaminok, valamint szintetikus aminosavak mellett tartalmazzák. Ezek a szokásos keverési eljárásokkal állíthatók elő.
Csirketakarmány esetén az összetétel például a következő: 200 g búza, 340 g kukorica, 361 g szójadara, 60 g szarvasmarhafaggyú, 15 g dikalcium-foszfát, 10 g kalcium-karbonát, 2,5 g hatóanyag-premix, amely például 10 mg hatóanyagot, 1 g DL-metionint, és 2,5 g-hoz szükséges mennyiségű szójalisztet tartalmaz.
Sertéstakarmány esetén az összetétel a következő: 630 g takarmánygabonadara (200 g kukorica, 250 g árpa-, 150 g zab- és 130 g búzadara), 80 g halliszt, 60 g szójadara, 60 g tópiókaliszt, 38 g sörélesztö, 50 g vitamin-ásványianyag-keverék sertés részére, 30 g lenmagpogácsaliszt, 30 g kukoricakeményitö-takarmány, 10 g szójaliszt, 10 g cukornádmelasz és 2 g hatóanyag-premix (melynek öszetétele például a csirketakarmánynál megadottal azonos). Ezeket alaposan összekeverve 1 kg takarmányt kapunk.
A fenti takarmányok előnyösen csirke, illetve sertés nevelésére és hizlalására alkalmasak, alkalmazhatók azonban azonos vagy hasonló összetétellel más állatok nevelésére és hizlalására is.
Az (I) általános képletű vegyületek részben újak. Az (I) általános képletű új vegyületeket a 2. pont alatt foglaltuk össze (1. fentebb). Ezek a fenti 3. pont alatt ismertetett eljárással állíthatók elő.
A 3a) eljárást a A reakcióvázlat szemlélteti.
A (III) általános képletű vegyületek ismertek.
Az R’ helyén hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek és (III) általános képletű vegyületek reagáltatása ismert módon történik. A reagenseket általában ekvimoláris arányban alkalmazzuk. Előnyös lehet azonban, ha a (III) általános képletű szililezőszert az (I) általános képletú vegyületre vonatkoztatva 300%-os fölöslegben alkalmazzuk.
Az eljárás hlgítószer jelenlétében hajtható végre. Higltószerként bármilyen inért szerves oldószert alkalmazhatunk. Ilyenek különösen az alifás és aromás, adott esetben halogénezett szénhidrogének, mint a pentán, hexán, heptán, ciklohexán, petroléter, benzin, ligroin, benzol, toluol, metilén-klorid, etilén-klorid, kloroform, széntetraklorid, klórbenzol és o-diklór-benzol, továbbá éterek, mint dietil- és dibutil-éter, glikol-dimetil-étej; és diglikol-dimetil-éter, tetrahidrofurán és dioxán, továbbá ketonok, mint az aceton, metil-etil-, metil-izopropil- és metil-izobutil-keton, ezenkívül észterek, mint az ecetsav-metilészter és -etilészter, továbbá nitrilek, mint például az acetonotril és propion-nitril, benzonitril, glutársav-dinitril, ezenkívül amidok, mint például a dimetil-formamid, dimetil-acetamid és N-metil-pirrolidon, valamint dimetilszulfoxid, tetrametilén-szulfon és hexametil-foszforsav-triamid.
A reakciót katalizátor jelenlétében hajtjuk végre. Katalizátorként alkalmazhatunk előnyösen imidazolt, triazolt vagy diizopropil-etil-amint.
A reakcióhőmérséklet 0 és 130 °C között van, előnyösen 20 és 60 °C közötti hőmérsékleten dolgozunk. A reakciót előnyösen normál nyomáson hajtjuk végre.
A reakcióelegy feldolgozását a szokásos módon végezzük.
Az R’ helyén hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületeket a (VI) általános képletű vegyületek katalitikus vagy redukálószerrel végzett redukciójával állíthatjuk elő. Az alkalmazott kiindulási vegyületek ismertek, illetve általánosan ismert kémiai eljárásokkal előállíthatok.
Az eljárást ismert módon hajtjuk végre.
A kiindulási anyagokat körülbelül ekvimoláris arányban alkalmazzuk. A redukálószereket 1-10-szeres fölöslegben alkalmazhatjuk.
A reagáltatást a fent említett eljárásnál alkalmazott higitószer jelenlétében hajthatjuk végre.
Általában 0 és 130 °C közötti, előnyösen 20 és 60 °C közötti hőmérsékleten dolgozunk. A reakciót előnyösen normál nyomáson hajtjuk végre.
A reakcióelegy feldolgozása ismert módon történik.
Az R’ helyén hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű hatóanyagok különösen a kővetkező állatok teljesítményének fokozására és növekedésének gyorsítására, valamint a takarmányhasznositás javítására alkalmazhatók.
Melegvérűek, mint például szarvasmarha, sertés, ló, birka, kecske, macska, kutya, nyúl, prémes állatok, mint például nyérc és csincsilla, szárnyasok, mint például tyúkok, libák, kacsák, pulykák, galambok, papagájok és kanárik, valamint hidegvérűek, mint például halak, például ponty és hüllők, például kígyók.
Az állatoknak a kívánt hatás elérése érdekében adagolt hatóanyagmennyiség a hatóanyag előnyös tulajdonságai következtében széles határok között változhat. Naponta testtömegkilogrammonként 0,01-50, előnyösen 0,1-10 mg hatóanyagot adagolunk. Az adagolás ideje néhány órától vagy naptól több évig változhat. Az alkalmas hatóanyagmennyiség és az alkalmas adagolási idő az állatok fajtájától, korától, nemétől, egészségi állapotától és a takarmányozás fajtájától függ, és szakember által egyszerűen megállapítható.
Az R’ helyén hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű hatóanyagokat szokásos módon adagoljuk az állatoknak. Az adagolás módja függ az állat fajtájától, viselkedésétől és egészségi állapotától. így az adagolás történhet egyszer, vagy naponta többször, szabályos vagy szabálytalan időközönként, orálisan vagy parenterálisan.
A találmány szerinti eljárással előállított hatóanyagok különösen parenterális adagolásra alkalmasak, ilyenkor alkalmas, előnyösen nemvizes, elviselhető oldó-, illetve hígítószerrel alkalmazható kiszerelési formába hozzuk.
Alkalmas formulázási segédanyagok előnyösen a fiziológiailag elfogadható növényi anyagok, mint például szezámolaj, földimogyoró- vagy kukoricacsíraolaj. Ezek az olajok és a szintetikus trigliceridek, mint például MiglycolK vagy MiritolR alkalmas adalékanyagokkal sűrithetők, ilyenek például a keményített ricinusolaj vagy az aluminium-monosztearát. Ilyen kombinációban a viszkozitás és ezzel a depohatás széles határok között változtatható.
Célszerűségi okokból előnyösen az orális adagolás, különösen az állatok táplálékés/vagy italfelvétele ritmusának megfelelően.
A hatóanyagok tiszta anyagkeverék formájában vagy kiszerelt formában, tehát valamely nemtoxikus inért hordozóanyaggal, például a takarmánykészítményeknél alkalmazott hordozó és formulázási segédanyagokkal keverve adagolható.
A hatóanyagok adott esetben kiszerelt formában más farmakológiai hatóanyagokkal, ásványi sókkal, nyomelemekkel, vitaminokkal, fehérjékkel, zsírokkal, színezőanyagokkal és/vagy Ízesítöanyagokkal keverve alkalmas formában adagolhatok.
Az orális adagolás előnyösen a takarmány és/vagy ivóvíz adagolásával együtt történik, ilyenkor a szükségletnek megfelelően a hatóanyagot a takarmány és/vagy ivóvíz teljes mennyiségéhez vagy annak egy részéhez adagoljuk.
Orális adagolás esetén a hatóanyagokat szokásos módszerekkel egyszerű keveréssel előnyösen finoman eloszlatott formában vagy kiszerelt formában ehető nemtoxikus hordozóanyagokkal, adott esetben premix- vagy takarmánykoncentrátum formájában a takarmányhoz és/vagy az ivóvízhez adagoljuk.
A takarmány és/vagy ivóvíz a hatóanyagot például 0,01-50, különösen 0,1-10 ppm koncentrációban tartalmazhatja. A hatóanyag koncentrációja a takarmányban és/vagy ivóvízben különösen az állat takarmányés/vagy ivóvíz felvételétől függ, és szakember által egyszerűen megállapítható. Parenteráíis adagolás esetén az optimális dózis különösen az adagolás sűrűségétől, az állat fajtájától, korától és testtömegétől függ.
A takarmány összetétele és fajtája nem játszik szerepet. Bármilyen szokásos vagy speciális takarmányősszetétel alkalmazható, amelyek előnyösen a szokásos, a kiegyensúlyozott takarmányozáshoz szükséges energiaés építőanyagokat, valamint vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazzák. A takarmány például állhat növényi anyagokból, például szénából, répából, gabonából, gabonafeldolgozási melléktermékekből, állati eredetű anya5 in gokból, például húsból, zsiradékból, csontlisztból, hallisztből, vitaminokból, például A vitamin, D-komplex és B-komplex vitaminokból, proteinekből, aminosavakból, például DL-metioninból és szervetlen anyagokból, pél- 5 dául mézből és konyhasóból.
A takarmánykoncentrátumok a hatóanyagot ehető anyagok, például rozsliszt, kukoricaliszt, szójababliszt, vagy mész, adott esetben további takarmány- és építőanyagok, va- 10 lamint proteinek, ásványi sók és vitaminok mellett tartalmazzák. Ezek a szokásos keverési módszerekkel állíthatók elő.
A premixekben és takarmánykoncentrátumokban a hatóanyagok adott esetben a fe- 15 lületet befedő alkalmas szerrel, például nemtoxikus viaszokkal vagy zselatinnal a levegőtől, fénytől és/vagy nedvességtől védhetők.
A találmány szerinti eljárást a következő példákkal szemléltetjük. ?,0
A példa
Egyszeri adagolás hatása patkányok testtömeg növekedésére
A kísérletekhez nőnemű Wistar-patkányokat alkalmazunk, amelyeket makrolonketrecben (3 állat ketrecenként) tartottunk. 3 napos adaptációs periódus után kezdtük meg a 21 napos kísérletet. Mind az egyszeri orális adagolás, mind az egyszeri szubkután adagolás hatását vizsgáltuk a patkányok testtömegének növekedésére. Kezelésenként 12 állatot alkalmaztunk. A hatóanyagot A 1040 jelű placeboban (86% polietilén-glikol, 10% glicerin, 4% víz) oldottuk, és/vagy torokszondán keresztül (5 mg hatóanyag 1,0 ml placeboban) vagy szubkután úton (6 mg hatóanyag 0,2 ml placeboban) adagoltuk.
I hatóanyag: N-[2-(4-Amino-3,5-diklór-fenil)-2-hidroxi-etil]-N-terc-butil-amin
II hatóanyag: N-[2-(4-Amino-3,5-diklór-fenil)-2-(l,2-dimetil-propil-dimetil-szilil-oxi)~etil]-N-terc-butil-amin
A kísérletek eredményeit az A táblázatban foglaltuk össze.
A táblázat
Nőstény Wistar-patkányok testtömegnövekedése egyszeri adagolás után (5 mg/állat)
Kezelés 9 nap 21 nap
(gl (%) (gl (%)
Kontroll (orális adagolás) 15,0 (100) 31,1 (100)
5 mg I hatóanyag (összehasonlító) orálisan 21,31 (142) 38,7 (124)
5 mg II hatóanyag orálisan 26,7 (178) 44,3 (142)
Kontroll, szubkután adagolás 14,0 (100) 29,7 (100)
5 mg I hatóanyag (összehasonlító) adagolás szubkután 22,8 (163) 39,5 (132)
5 mg II hatóanyag szubkután adagolás 26,7 (190) 48,4 (163)
A táblázat az állatok testtőmegnövekedését mutatja egyszeri, a 0. napon történt hatóanyagadagolás után. Amint látható, a II hatóanyag nagyobb testtömegnövekedést eredményez mind a 9., mind a 21. napon. A két mérési adat azt igazolja, hogy a hatóanyagok hosszabb időn keresztül is hatnak.
8. példa
Patkány takarmányozási kísérlet
Nőstény, SPF Wistar-patkányokat, me6 lyeknek testtömege 90-110 g (Hagemann nevelés) a kivánt mennyiségű hatóanyaggal kevert standard patkánytakarmánnyal etettünk kívánság szerint. Minden kísérletet azonos összetételű takarmánnyal folytattunk, hogy a takarmány összetételének különbségéből adódó különbségek ne zavarjanak.
A patkányok vizet kivánt mennyiségben kaptak.
patkány alkotott egy kísérleti csoportot és a kívánt mennyiségű hatóanyaggal kevert takarmánnyal takarmányoztuk. Egy kontrollcsoport hatóanyag nélküli takarmányt kapott. Az átlagos testtömeg, valamint a pat-511 kányok testsúlyának szórása minden kísérleti csoportban azonos volt, hogy a kísérleti csoportok erdményei egymással összehasonlíthatók legyenek.
A 13 napos kísérletben a testtömegnövekedést és a takarmányfogyasztást mértük.
Az eredményeket a B táblázatban foglaltuk össze.
B táblázat
Patkány takarmányozási kísérlet
Ható- Dózis Állatok Növekedés anyag ppm száma (a kontrollra a vonatkoztatva, aj
kontroll 48 100 A diasztereomer: Olvadáspont: 142 °C
1. 7. példa példa 25 25 12 24 133 132 [oC]20 589 = -50,65 20 (c = 0,69, metanol)
8. példa 25 24 128 B diasztereomer: [oC]2° 589 = 27,26 Olvadáspont: 108-111 °C
Előállítási példák
1. példa
- (4-Amino-3,5-diklór-fenil )-2- (1 -ciklohexil-etil-amino)-etanol/(l) képletű vegy üle t g 4-Amino-3,5-diklór-w-{ 1-ciklohexil-etil-amino)-acetofenont feloldunk 180 ml metanolban és 36 ml vízben, és cseppenként hozzáadunk 18 ml vizben oldott 5,8 g nátrium-bór-hidridet, a pH-t körülbelül 10%-os sósavoldattal 3 és 7 közötti értékre állítjuk. A reakció befejezése után a reakcióelegyet erősen megsavanyitjuk, és bapároljuk. Ezután ammóniával meglúgosítjuk, etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vizzel kétszer mossuk, megszárítjuk, és bepároljuk. A kapott kristályos terméket heptánnal elkeverjük, majd leszivatjuk. Ily módon 13,3 g színtelen kristályos terméket kapunk, o. p.: 106-108 °C.
Az 1. példa szerinti módon állítjuk eló a következő vegyületet:
2. példa
- (4-Amino-3,5-diklór-fenil 1-2- (1 -ciklohexil-etil-amino I-propanol hidroklorid formájában, o. p.: 265 °C.
3. példa l-(4-Amino-3,5-diklór-fenil)-2-[(R)-l-ciklohexil-etil-aminoj-etanol
10,9 g (29,8 mmól) 4-amino-3,5-diklór-w-[ (R)- 1-ciklohexil-etil-amino] -acetofenon-hidrokloridot (amelyet 4-amino-3,5-diklór-w-bróm-acetofenonból és (R)-l-ciklohexil-etil-aminból állítottunk elő) feloldunk 75 ml metanol és 18 ml viz elegyében, és 2 és 7 kö5 zötti pH-értéknél 8 ml vízben oldott 2,5 g nátrium-bór-hidridet adunk hozzá cseppenként. A pH-t 9-re állítjuk be, bepároljuk, és etil-acetáttal extraháljuk. Az etil-acetátos fázist vizzel mossuk, megszárítjuk és bepárol1C· juk. A kapott kristályos terméket heptánnal elkeverjük, leszivatjuk, és heptánnal mossuk. Ilyen módon 6,5 g színtelen terméket kapunk, o. p.: 110-116 °C.
Acetonitrilből átkristályositva elválasztjuk a diasztereomereket.
Fizikai adatok:
Az etanolrész 1 szénatomjának abszolút konfigurációja a két diasztereomerben még nem biztos.
4. példa l-(4-Amino-3,5-diklói—fenil 1-0-( 1,2-dimetil-propil-dimetil-szilil )-2-( 1-ciklohexil-etil-amino)-etanol/(4) képletű vegvület 35
937 mg (14,3 mmól) imidazolt 15 ml abszolút dimetil-formamidban 2,36 g (7,15 mmól)
1. példa szerinti vegyülettel reagáltatunk. Ezután 0-5 °C-on hozzáadunk 1,52 g dimetil-1,2-dimetil-propil-szilil-kloridot. A reakcióelegyet 2 óra hosszat jeges hűtés közben keverjük, bepároljuk, toluol és víz elegyével oldjuk, elválasztjuk, a toluolos fázist vizzel négyszer mossuk, megszárítjuk, bepároljuk, az oldószermaradékot olajszivattyúval eltávolítjuk. Ilyen módon 3,2 g majdnem színtelen olajos terméket kapunk. Rf = 0,62. 1. példa szerinti anyag Rf = 0,24.
DC alumíniumtekercs Merck, Kieselgel 60, F 254, rétegvastagság 0,2 mm.
Eluálószer: toluol és etanol 6:1 térfogatarányú elegye.
5. példa
A 4. példa szerinti módon 1,52 g dimetil- 1,2-dimetil-propil-szilÍl-kloridot 2,36 g A θθ diasztereomerrel (3. példa szerinti módon előállítva) reagáltatunk. igy az A diasztereomernek megfelelő szilil-származékot kapjuk. Rf = 0,49 (DC-aluminiumtekercs Merck, Kiese’gel 60 F 254, rétegvastagság 0,2 mm).
Eluálószer: toluol és etanol 10:1 térfogatarábo , .
nyu elegye.
-613
1&6416
10. példa
- (4-Amino-3,5-diklór-fenil)-0-(l,2-dimetil-propil-dimetil-szilil)~2-[(R)-l-ciklohexil-etil-aminoj-etanol dimetil-l,2-dimetil-propil-szilil-kloriddal a 3, példa szerint előállítva.
Rf = 0,49 (eluálószer: toluol/etanol 10:1).
6. példa
Az 5. példa szerinti módon a B diasztereomerből (a 3. példa szerint előállítva) a B diasztereomernek megfelelő dimetil-l,2-dime- 5 til-propil-szilil-származékot kapjuk, Rf = 0,49 (DC-alumíniumtekercs, Merck, Kieseigel 60 F 254, rétegvastagság 0,2 mm). Eluálószer: toluol és etanol 10:1 térfogatarányú elegye.
7. példa l-(4-Amino-3,5-diklór-fenill-2-(2-fluor-l,l-dimetil-etil-amino)-etanol/(7) képle- 15 tű vegyület
8,5 g 4-amino-3,5-diklór-2-(2-fluor-l,l-dimetil-etil-amino)-acetofenon-hidrokoridot feloldunk 60 ml metanol és 15 ml víz elegye- 20 ben, és cseppenként hozzáadunk 10 ml vizben oldott 2,9 g nátrium-bór-hidridet, a pH-t 2 n sósav adagolásával 3 és 7 közötti értéken tartjuk. A reakció befejezése után a reakcióelegyet erősen megsavanyitjuk, és be- 25 pároljuk. Ezután ammóniával meglúgosítjuk, etil-acetáttal extraháljuk, az etil-acetátos fázist kétszer mossuk vízzel, megszárítjuk, és bepároljuk. A kapott kristályos terméket kevés acetonitrilből átkristályosítjuk, így 5,4 g színtelen kristályos terméket kapunk, o. p.:
:110 °C.
8. példa l-(4-Amino-3,5-diklói—fenil)-0-(l,2-dimetil-propil-ditoetíl-szilil)-2-(2-fluor-l,l-dhnetil-etÍ]-amino)-etanol/(8} képletű vegyület 40
5,9 g l-(4-amino-3,5-diklór-fenil)-2-(2-fluor-l,l-dimetil-etil-amino)-etanolt és 4 g imidazolt feloldunk 60 ml vízmentes dimetil45 formamid bán, és 0 °C-on cseppenként hozzáadunk 7,26 g pentil-dimetil-klór-szilánt. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten 2 óra hosszat keverjük, majd rotációs bepárlóban bepároljuk. A maradékot 100 ml toluolban feloldjuk, háromszor mossuk vízzel, megszáritjuk, bepároljuk és nagyvákuumban 80 °C-on megszáritjuk, így 7,2 g világossárga olajat kapunk, Rf = 0,63 (toluol/etanol = 10/1).
9. példa $$ l-(4-Aioino-3-ciano-fenil)-0-(l,2-dimetilpropi]-dimetü-szih'l)-2-izopropil-amino-etanol
Rf = 0,46.
DC aluminiumtekercs Merck, Kieseigel 60, F 254, rétegvastagság 0,2 mm.
Eluálószer: toluol/etanol 3:1 térfogatarányú elegye.
11. példa l-(4-Amino-3,5-diklór-fenil)-0-(dimetil-terc-hexil-szilil)-2-[-(R)-l-ciklohexi}etil-amino)-etanol
12. példa l-(4-Amino-3,5-diklór-feni] )-0-( dimetilterc-hexil-szilil)-2-[ (R)-l-ciklohexil-etilamino)-etanol/(12) képletű vegyület
A 4. példa szerinti módon előállítva, a 3. példa szerinti módon dietil-hexil-szilil-kloriddal dimetil-formamidban imidazol jelenlétében 24 óra alatt 60 °C-on átalakítva.
Rf = 0,57; eluálószer: toluol és etanol 10:1 térfogatarányú elegye.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű új vegyületek előállítására - a képletben
    X és Y jelentése azonos vagy eltérő hidrogénatom, halogénatom vagy cianocsol>ort,
    RJ jelentése hidrogénatom vagy (a) általános képletű csoport, ahol R4 és R5 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport,
    R6 jelentése egyenes vagy elágazó szénláncü 3-8 szénatomos alkilcsoport,
    Rz jelentése hidrogénatom, vagy metil- csoport,
    R3 jelentése izopropil-, monofluor-terc-butil- vagy 1-ciklohexil-etil-csoport, azzal jellemzve, hogy egy (VI) általános képletű vegyületet, ahol X, Y, R2 és R3 jelentése a fenti, katalitikusán vagy redukálószerrel redukálunk, és kívánt esetben kapott (I) általános képletű vegyületeket, ahol R1 jelentése hidrogénatom, X, Y, R2 és R3 jelentése a fenti, egy (III) általános képletű szililezőszerrel, ahol Z jelentése halogénatom, ciano-csoport vagy -OSO2CF3, -OSiR4R5R6 vagy -O-SOz-SiR4R5R6 képletű csoport, R4,R5,R6 jelentése a fenti, reagáitatunk. (Elsőbbsége: : 1986.03.22.)
  2. 2. Eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol X és Y jelenté-715 se klöratom, R3 jelentése monofluor-terc-butil vagy cikohexil-etil-csoport, R1 és R2 jelentése az 1. igénypont szerinti, azzal jellemezve, hogy (VI) általános képletű vegyületet, ahol X, Y, R2 és R3 jelentése a fenti, 5 katalitikusán vagy redukálószerrel redukálunk, és kívánt esetben a kapott (I) általános képletű vegyületeket, ahol R1 jelentése hidrogénatom, X, Y, R2 és R3 jelentése a fenti, egy (III) általános képletű szililező- 10 szerrel, ahol Z jelentése halogénatom, cianocsoport vagy -OSO2CF3, -OSiR4R5R6 vagy O-SO2-SiR4R5R® képletű csoport, R4,R5,R6 jelentése a fenti, reagáltatunk. (Elsőbbsége: )985.12.11.)
  3. 3. Eljárás takarmányadalékok előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (I) általános képletű vegyületet, ahol X, Y, R1 és R2 jelentése az 1. igénypont szerinti, R3 jelentése izopropil-, monofluor-tere-butil- vagy ciklohexil-etil-csoport, vagy fiziológiásán elfogadható sóját a takarmányadalékok előállításánál szokásos ehető nemtoxikus hordozó-, hígító- és/vagy egyéb segédanyaggal összekeverve takarmányadalékká alakítunk. (Elsőbbsége: 1986.03.22.)
HU865148A 1985-12-11 1986-12-10 Process for production of derivatives of new amin-phenilethil-amin and fodder-additives containing thereof HU196416B (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19853543636 DE3543636A1 (de) 1985-12-11 1985-12-11 Neue aminophenylethylamin-derivate, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung zur leistungsfoerderung
DE19853543637 DE3543637A1 (de) 1985-12-11 1985-12-11 Neue aminophenylethylamin-derivate, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung als leistungsfoerderer
DE19863609812 DE3609812A1 (de) 1986-03-22 1986-03-22 Verfahren zur leistungsfoerderung bei nutztieren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43859A HUT43859A (en) 1987-12-28
HU196416B true HU196416B (en) 1988-11-28

Family

ID=27193753

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU865148A HU196416B (en) 1985-12-11 1986-12-10 Process for production of derivatives of new amin-phenilethil-amin and fodder-additives containing thereof

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4806667A (hu)
EP (1) EP0225600A2 (hu)
KR (1) KR870005585A (hu)
AU (1) AU6615586A (hu)
DK (1) DK592986A (hu)
HU (1) HU196416B (hu)
IL (1) IL80905A0 (hu)
PL (1) PL262900A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3409270A1 (de) * 1984-03-14 1985-09-19 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Monosilylierte aminophenylethylamin-derivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur wachstumsfoerderung
DE3725084A1 (de) * 1987-07-29 1989-02-09 Bayer Ag Substituierte pyridinethanolamine, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als leistungsfoerderer bei tieren
JPH03115335A (ja) * 1989-09-28 1991-05-16 Shin Etsu Chem Co Ltd 複合材料用改質剤
JP2538152B2 (ja) * 1991-10-15 1996-09-25 信越化学工業株式会社 有機けい素化合物

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1618007A1 (de) * 1967-05-09 1970-10-29 Thomae Gmbh Dr K Verfahren zur Herstellung von neuen Amino-monohalogenphenylaethanolaminen
US4063025A (en) * 1975-02-05 1977-12-13 Yamanouchi Pharmaceutical Co., Ltd. 4-Substituted amino-α-aminomethylbenzyl alcohol derivatives
DE3409270A1 (de) * 1984-03-14 1985-09-19 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Monosilylierte aminophenylethylamin-derivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur wachstumsfoerderung

Also Published As

Publication number Publication date
US4806667A (en) 1989-02-21
IL80905A0 (en) 1987-03-31
KR870005585A (ko) 1987-07-06
DK592986A (da) 1987-06-12
HUT43859A (en) 1987-12-28
DK592986D0 (da) 1986-12-10
AU6615586A (en) 1987-06-18
PL262900A1 (en) 1988-07-21
EP0225600A2 (de) 1987-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4287201A (en) Anovulatory method and chicken feed compositions
IE49069B1 (en) Parasiticidal heterocyclic ether derivatives,processes for the manufacture thereof and compositions thereof
GB2076819A (en) Quinoaxline 2-yl ethenyl ketones
JPS63295536A (ja) 新規なアミノフエニルエチルアミン誘導体類、それらの製造方法および生産量増進剤としてのそれらの使用
HU196416B (en) Process for production of derivatives of new amin-phenilethil-amin and fodder-additives containing thereof
US4847291A (en) Arylethanol-hydroxylamines for promotion of livestock production
US4670423A (en) Monosilylated aminophenylethylamine derivatives, a process for their preparation, and their use for promoting growth
HU202841B (en) Process for producing compositions for enhancing productivity of animals containing pyridyl-ethanol-amine as active component and process for producing the active components
US4587261A (en) Cycloalkane derivatives and fodder compositions containing the same
US3953606A (en) Compositions and method of using ureidotetralin compounds or derivatives thereof
US4822814A (en) New 1,3-dithiol-2-ylidene-alkylsulfonylacetates and their uses
US4241061A (en) Oxazolidinyl-quinoxalines and use as growth promoters
US3728345A (en) Preparation of quinoxaline-2-carboxamide derivatives
HU203324B (en) Process for producing benzimidazol derivatives and food additives containing them
US3948911A (en) Substituted quinoxaline-2-carboxamide 1,4-dioxides
US4505917A (en) Feed compositions containing a (1-oxo-2-pyridyl) disulfide
US4007184A (en) Substituted alkyl esters of quinoxaline-di-N-oxide-2-carboxylic acid
HU190795B (en) Process for producing carbazinic derivatives and compositions containing them for increasing weight yield
JPS62164654A (ja) 有用家畜の生産促進方法、新規なアミノフエニルエチルアミン誘導体およびその製造方法
HU196741B (en) Process for producing fodder additive increasing the efficiency of animal husbandry, as well as aryl ethanole amines usable as active ingredient
JPS624259A (ja) 生産促進剤
US4015016A (en) [(2-Alkoxyberzylidine)amino]quanidines and their anticoccidal use
US3818007A (en) Hydroxyalkyl esters of quinoxaline-di-n-oxide-2-carboxylic acid
US4267191A (en) Process for enhancing growth promotion in animals
US3915975A (en) Substituted alkyl esters of quinoxaline-di-N-oxide-2-carboxylic acid

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee