HU192011B - Process for preparing new azetidinone-acetic acid derivatives - Google Patents

Process for preparing new azetidinone-acetic acid derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU192011B
HU192011B HU156584A HU156584A HU192011B HU 192011 B HU192011 B HU 192011B HU 156584 A HU156584 A HU 156584A HU 156584 A HU156584 A HU 156584A HU 192011 B HU192011 B HU 192011B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
defined above
compound
hydrogen
nitrobenzyl
Prior art date
Application number
HU156584A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37596A (en
Inventor
Karoly Lempert
Gabor Doleschall
Jozsef Fetter
Gyula Hornyak
Jozsef Nyitrai
Gyula Simig
Karoly Zauer
Original Assignee
Richter Gedeon Vegyeszet
Biogal Gyogyszergyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richter Gedeon Vegyeszet, Biogal Gyogyszergyar filed Critical Richter Gedeon Vegyeszet
Priority to HU156584A priority Critical patent/HU192011B/hu
Publication of HUT37596A publication Critical patent/HUT37596A/hu
Publication of HU192011B publication Critical patent/HU192011B/hu

Links

Landscapes

  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tcrgya eljárás az I általános képletű új azetidinon-ecetsav-szárjnazékok előállítására - ebben a képletben
R védőcsoportként 1—4 szénatomos alkoxicsopt»tal helyettesített benzllcsoportot,
R1 1-5 szénatomos alkilcsoportot és
R2 egy -OR3 vagy -C/R4/2 COOX általános képletű csoportot jelent, ahol R3 jelentése hidrogénatom, vágj' yédó'csoportként benzidrilcsOport, R4 jelentése hirogén- vagy nitrdsénatom és X jelentése védőcsoportként p-nitrq-benzilcsoport.
Az előállított új vegyületek a cisz-PS-5 és PS-6 antibiotikumok cisz-izomerjeinek íntermedierjei, Az antibiotikumok mikrobiológiai előállításmódját az 5 4151.598 sz. Japán szabadalmi leírás, a transz-izomerek szintézisét Kametani és munkatársai (J.Chem.Soc. Perkin I. 2228(1981)), a cisz-és transz-izomerek szintézisét és a cisz-izomerek antibakteriális hatását Batesor és munkatársai (J,Chem. Soc. Chem, Comm.1084 -85 (1980)) ismertették. Minthogy az eddigi szintézisek gyenge kitermeléssel valósíthatók meg, célul tűztük ki egy racionálisabb szintézismód kidolgozását.
Kísérleteink során azt találtuk, hogy az 1 általános képletű új vegyületek alkalmasak közbenső termékek és egyszerű reakciólépésekkel, az eddiginél jobb kitermeléssel állíthatók elő a IV általános képletű kiindulási anyagokból - ahol R és R1 jelentése az 1 általános képletnél megadottal egyező és Z 1-5 szénatomós alkilcsoportot jelent - a 111 és II általános képletű új intermediereken át — e képletekben Rés R* jelentése az 1 általános képletnél megadottal egyező.
Az I általános képletű vegyületekből a hasznos végtermék (p-nitro-bcnzilcsöporttaJ védett PS-5 és Ps-6) előállítha lóságát példákkal, ill. a 2/2 sz. reakcióvázlattal szemléltetjük, a záfólépés végrehajtása pedig redukciós ütőn, pl. a J.Chein. Sco.Chem. Comm.1084 —85 (1980) szerint oldható meg,
A találmány tárgya tehát eljárás az ,1 általános képletű új azetidinűii-ecetsav-szármaZékoK előállítására — ebben a képletben
R védőcsportként 1-4 szénatomos alkoxicspporttal szubsztituált benzilcsoportot,
Rl 1-5 szénatomos alkilcsoportot és
R2 egy —OR3 vagy—C/R4/2 CöOX általános képletű csoportot jelent, ahol R3 jelentése hidrogénatom, vagy védőcsoportként benzludnlcsoport, R4 jelentése hidrogén- vagy rtitrögénatoni cs X jelentése védőcsoportként p-nitro-benziksoport - oly módon, hogy
8j) egy IV általános képletű új vegyületet, ahol R és R1 jelentése az 1 általános képletnél megadottal egyező és Ζ 1 -5 szénatomos alkilcsoportot jelent, elhidrolizálunk és a kapott új 111 általános képletű vegyületet, ahol R és R1 jelentése a fenti, valamely karboxil-csoport aktívámnál, majd diazometánnal reagáltatjuk és a kapott új II általános képletű vegyülettel, ahol R és Rl jelentése a már megadott, diazoketön átrendeződést végzünk víz jelenlétében, és a kapott oly I általános képletű terméket, ahol R és R1 jelentése a fenti és R2 —OR3 csoportot jelent, ahol R3 hidrogénatom, kinyerjük vagy kívánt esetben R3 helyén védőcsoportként benzbidrilcsoportot tartalmazó vegyületté alakítjuk, vagy az olyan I általános képletű vegyületet, ahol R és R1 jelentése a fenti és R2 —OR3 csoportot jelent, ahol R3 jelentése hidrogénatom, kívánt esetben karboxilcsoport-aktivátorral, majd (p-nitro-benzil)-malonát valamely sójával reagáltatjuk és a kapott olyan Ί általános képletű vegyületet — ahol R és R1 a már megadott jelentésű és R2 egy -C/R4/2COOX képletű csoportot jelent, melyben R4 hidrogénatomot és X p-nitro-benzilesoportot jelent - kinyerjük, vagy kívánt esetben valamely tercier amin jelenlétében valamely savaziddal reagáltatjuk és a kapott olyan j általános képletű terméket - ahol R és R1 jelentése a már megaodt és R2 egy -C/R4/2 COOX csoportot jelent, amelyben R4 nitrogénatomot és X p-nitro-benzil-csoportot jelent — kinyeijü, vagy a?) egy új III általános képletű vegyületet, álról R és R1 jelentése a fenti, valamely karboxilcsoport aktivátorral, majd diazometánnal reagáltatunk, és a kapott új II általános képletű vegyülettel, ahol R és R1 jelentése a már megadott, diazoketon átrendeződést végzünk víz jelenlétében és a kapott olyan I általános képletű terméket, ahol R és R1 jelentése a fenti és R2 —OR3 csoportot jelent, ahol R3 hidrogénatom, kinyerjük vagy kívánt esetben R3 helyén védőcsoportként benzhidrilcsoportot tartalmazó vegyületté alakítjuk, vagy az olyan I általános képletű vegyületét - ahol R és R1 a már megadott jelentésű és R2 egy —C/R4/2 COOX képletű csoportot jelent, melyben R4 hidrogénatomot és X p-nitroberízilcsoportot jelent — kinyerjük, vagy kívánt esetben valamely tercier amin jelenlétében valamely savaziddal reagáltatjuk és a kapott olyan I általános képletű terméket — ahol R és R1 jelentőse a már mégaódtt és R2 egy -C/R4/2 COOX csoportot jelent, amelyben R4 nitrogénatomot és X p-nitro-benzilcsoportot jelent - kinyerjük.
egy új II általános kcpletű vegyülettel, ahol Rés R* jelentése a már megadott, diazoketon átrendeződést végzünk víz jelenlétében és a kapott Olyan I általános képletű terméket, ahol R és Rr jelentésé a fentiés R2—OR3 csoportot jelent ahol R3 hidrogénatom, kinyerjük, vagy kívánt esetben R3 helyén védőcsoportként benzhidrilcsoportot tartalmazó vegyületté alakítjuk, vagy az olyan I általános képletű vegyületet, ahol R és R‘ jelentése a fenti és R2—OR3 csoportot jelent, ahol R3 jelentése hidrogénatom, kívánt esetben karboxilcsoport-aktivátorral, majd (pnitro-benzil)-malonát valamely sójával reagálta tjük és a kapott olyan I általános képletű vegyületet — ahol Rés R1 a már megadott jelentésű és R2 egy -C(R4)2COÖX képletű csoportot jelent, melyben Rc hidrogénatomot és X p-nitro-bertzilcsoportöt jelent — kinyerjük, vagy kívánt esetben valamely tercier amin jelenlétében Valamely savaziddal reagáltatjuk és a kapott olyan I általános képletű terméket ahol R és R1 jelentése a már megadott és R2 —C(R4 )2C00X csoportot jelent, amelyben R nitrogénatomot és X p-nitro-benzilcsoportot — kinyerjük.
A találmány szerinti aj eljárás értelmében egy IV általános képletű új vegyületből indulunk ki, melyeket az 1., ill 13. példa szerint állítunk elő. A IV általános képletű vegyület (észter) szobahőmérséklet és forráshőmérséklet között végzett hidrolízissel, előnyösen lúgos hidrolízissel alakítható a III általános kép*
-2192.011 letű új azetidinon-karbonsav-származékká.
A találmány szerint aj vagy a2) eljárás értelmében a JII általános képletű új vegyületet először valamely karboxilcsoport aktivátorral, majd diazometánnal re- g agáltatjuk az új II általnos képletű vegyületekké. Λ karboxilcsoport bármely, a β-laktám-gyűrűvel kompatibilis aktivátorral reakcióképessé tehető. Legcélszerűbb mód az aktiválásra a vegyes anhidrid képzés, pl. etil-(klór-formiát)-tal valamely savkötő, célszerűen egy tercier amin jelenlétében. A reakcióban képződött 10 tercier-amin-sót szűréssel eltávolítjuk, és az aktivált karbonsavszármazékot ezután valamely inért szerves oldószerben diazo-metánnal reagáltatjuk.
A diazo-metán fölösleget pl. ecetsawal megbontjuk és a kapott terméket kívánt esetben oszlopkromatográfiás vagy fáziscserés módszerekkel tisztítjuk. 15
A találmány szerinti aj aj vagy aj eljárás értelmében a (II) általános képletű vegyülettel ezután diazoketon átrendeződést (Wolff-át rendeződés) végzünk A diazoketon átrendeződést víz jelenlétében végezve közvetlenül R2 helyén OR3 csoportot (ahol R’ híd- nn rogénatom) tartalmazó (I) általános képletű vegyüktét kapunk. Az átrendeződést alkanol jelenlétében is végezhetjük, majd ezt követő hidrolízissel állítjuk elő az R5 helyén -OR3 csoportot (ahol R3 = H) tartalmazó (I) általános képletű vegyületet.
A Wolff-átrendeződést katalizátorral, ultraibolya 25 fénnyel való besugárzással, termikus behatássad, vagy az előzők kombinációjával válthatjuk ki. A lehetséges megoldások közül az ultraibolya fénnyel való besugárzás bizonyult a legelőnyösebbnek. A besugárzást pl. fotoreaktorban, célszerűen védőgáz atmoszférában végezhetjük víz és adott esetben valamely inért szer- 30 vés oldószer jelenlétében.
A kapott termékei bepárlással és/vagy fáziscserés módszerekkel nyerjük ki a reakcióelegyból, és szükséges esetben pl. átkristályosítással tisztíthatjuk.
Az így kapott I általános képletű vegyületek kívánt esetben további 1 általános képletű vegyületek- 35 ké alakíthatók.
Az egyik megoldás, hogy az R2 = 011 vegyületet difenil-diazometánnal a megfelelő 1 általános képletű benzhidrfl-észterré alakítjuk, majd az R védőcsoportot eltávolítjuk, és a kapott vegyületet az 5, 6, 7. ill.
16. és 17. példák szerint, vagy a 20, 21. példák szerint w (p-nitro-benzíl)- 2-diazo-4-(cisz-3-(Rl )-4-oxo-2-azetidinil)-3-oxo-butanoát -tá alakítjuk, ahol Rl 1-4 szénatomos alkilcsoport, nevezetesen cisz-PS-5 előállítása esetén R1 = etil, és cisz-PS-6 előállítása esetén R1 · izopropil-csoport. 45
A másik megoldás, hogy az R2 =OH I, általános képletű vegyületet karboxil csoportján aktiváljuk, majd (p-nitro-benzil)-malonát sójával reagáltatjuk R2 helyén -C/R4/2-COOfNB csoportot tartalmazó I általános képletű vegyületté (R* =hldrogénatomés tNB = p-nitro-benzil-csoport). A kaboxilcsoportot bármely 60 a plaktám gyűrűvel kompatibilis aktivátorral kezelhetjük, melyek közül a karbonil-dilmldazol bizonyult a legalkalmasabbnak.
Az előzőek szerint előállított 1 általános képletű vegyületet ezután valamely tercier-amin, így tri-izoprö- - píl·, vagy tiíetil-amin jelenlétében valamely szulfon- 00 savaziddal, így mezil-aziddal, p-metoxikarbonil-benzolszuífonsavaziddal, vagy előnyösen tozil-aziddal reagáltatjuk és a kapott olyan T általános képletű vegyülhet, melyben R2 -C/R4/2-COOFNB - ahol R4 nitrogénatom és PNB p-nitro-benzilcsoport — kinyer- qq jük. Az így kapott vegyületből az R védő csoportot eltávolítva (12. példa) ugyancsak (p-nitro-benzil)- 2-diazo-4-(cisz-3-(111 )-4-oxo-2-azetidínil) -3-oxo-butanoát -ot kapunk. '
Az így kapott vegyület diródium-tetracetáttai és 8.f és 18. példa szerint, majd difenil-foszforsav-kloriddal és N-acetil-ciszteaminnal a 9. és 19. példa szerint alakítható a p-nitro-benzil-csoporttal védett cisz-ES-5 il. PS-6-antibiotikumokká.
A kapott védett termékek ismert redukciós módszerrel alakíthatók PS-5 ill, PS-6-tá.
A találmány közelebbről az alábbi példákkal szemléltetjük,anélkül, hogy igényünket a példákra korlátoznánk.
1. példa 'ΐ transz- és eisz-l-(2,4-dimetoxj-benzil)-3-etil-2-oxo-4azeti dinkarbonsav
a) 82,5 g (0,21 mól) dielil-(l-(2,4-dimetoxí-benzil) -3-et.il-4-oxo-2,2-azetidindikarboxilát)-ot 100 ml dimetú-szulfoxidbanoldunk és az oldatot 14,7 g (0,252 mól) nátrium-klorid és 7,56 g (0,42 mól) víz jelenlétében addig keverjük (kb. 8 óra) míg a kiindulási anyag vékonyrétegkromatográfiás módszerrel már nem mutatható ki (Adszorbens: Kieselgel 60, F2S4; eiuens: benzol:etil-acetát=6:4). Az elegyet 700 ml telített vizes nátrium-klorid oldatra öntjük, majd 300 ml és 2x100 ml éterrel kirázzuk. Az éteres fázist magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, csontszénnel derítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. így 66,8 g olajat ka· unk, mely cisz és transz-etil-(l-(2,4-dimetó5ti-benzíl)-etil-4-oxo-2-azetídin-karboxilát) keveréke. Ehhez az olajhoz 70 ml etanolt adunk és a kapott oldatba O°Con 20 ml vízben oldott 5,8 g (0,145 mól) nátríum-hidroxidot csepegtetünk, kb. 2 perc alatt. Az elegyet 15 percig O -on keverjük, 300 ml vízre öntjük és 3x200 ml éterre) kiiázzuk. A vizes fázist tömény vizes sósavoldattal pH = 1-ig savanyítjuk, 3x200 ml diklór-metánnal kirázzuk. A diklór-metános oldatot bepároljuk és b maradékot éterrel eldörzsölve kristályosítjuk.
Kitermelés: 19,7 g (32%) transz-l-(2,4-dimetoxibenzil)- 3-e til-4- οχο-4-aze ti din karbonsav. op.: 122-3 C (2-propanol)
Elemanalizis a Ci5Hi9NO5 (293,31) összegképletre: számított%: C61,42, H6,53, N 47,78 talált %. C 61,64 H 6,474,67.
1IÍ-NMR/CDŰ3): d 0,96 (t, 3H, J= 8Hz), 1,501,95 (m, 2H), 3,10-3,30(m, 1H), 3,62(d, 1H, J=2,2 Hz), 3,77 (s, 3H), 3,78 (s, 3H), 4,16+4,67 (ABq, 2H, J=15 Hz), 6,36-6,50 (m, 2H), 7,12 (d, 1H, J=8,9 Hz),
8,85 (s, 1H).
b) A transz-karbonsav szűrésénél kapott éteres anyalúgot magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. így 23 g (0,07 mól) ciszetü( l-(2,4-dimetoxi-benzil)· 3-etil-4-oxo-azetidinkarboxilát)-ot kapunk, melvet 40 ml etanolban oldunk, majd 10 ml vízben oldott 3,34 g (0,084 mól) nátriumhidroxidot adunk hozzá és 2 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Az oldatot 200 ml vízre öntjük, 100 ml éterrel kirázzuk, tömény vizes sósav-oldattal pH= lg savanyítjuk és 3x100 ml diklór-metánnal klrázznk. A diklór-metános fázist magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. A kapott olajat benzolból kristályosítjuk.
Kitermelés: 15,5 g (25%) cisz-1-(2,4-dimetoxi-ben2)>3 -etil-2-oxo-4-azeridirü:arbonsav. op.: 133—4° C (benzol).
Elemanalizis a ClsHi9NO5 (293,31) összegképletre:
192.011 számított %: C61,42, H6,53, N 4,78 talált %: C 61,12, H 6,46, N 4,96.
1 H-NMR/CDQ3):<íl,03 (t, 3H, J=7Hz), 1,44-2,0 (m, 2H), 3,29 (dt, 1H J= 6 Hz és 7 Hz), 3,76 (s, 3H),
3,77 (s, 3H), 4,05 (d, 1H, J=6 Hz), 4,18+4,64 (ABq, 2H, J= 14 Hz), 6,30-6,53 (m, 2H), 7,13 (d, 1H, J=9 Hz), 9,38 (s, 1H).
A példa kiindulási anyagát a következőképpen állítjuk elő:
g (0,092 mól) dietil-(N-(2,4-dimetoxi-benzil)amino-malonáü-ot, melyet a 181 186 sz. magyar (= BE 891 687) szabadalmi leírás szerint állítunk elő, 90 ml benzol és 15,6 ml (11,2 g; 0,111 mól) trietilamin elegyében oldunk és külső jeges-vizes hűtés közben hozzácsepegtetünk 20,5 g (0,111 mól) 2-bróm-vajsavkloridot. Fél órán át hidegen,majd fél órán át szobahőmérsékleten keverjük az elegyet, majd a kivált kristályos anyagot kiszűrjük és 2x20 ml benzollal mossuk. Az egyesített benzolos anyalúgokhoz 31,2 ml (22,4 g, 0,222 mól) trietil-amint adunk és az elegyet 6 órán át forraljuk. A kivált kristályos anyagot hidegen kiszűrjük. Az anyalúgot 100 ml vízzel, 2x100 ml híg sósavval (90 ml víz + 10 ml sósav elegye), majd 2x100 ml vízzel kirázzuk. A szerves fázist magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk.
Kitermelés: 31,5 g (87%) dietil-(l-(2,4-dímetoxibenzil)- 3-e til-4- oxo- 2,2-aze tidindikarbox ilá t).
Op.: 69° C (benzol-petroléter).
Elemanalizis a C20H27NO7 (393,43) összegképletre: számított %:C61,05, H 6,92, N 3,56 talált %: C 61,30 H 7,06, N 3,63.
’ H-NMR(CDG3):Jl,05 (t, 3H, J=7,2 Hz), 1,08 (t, 3H, J=7,2 Hz), 1,22 (t, 3H, J=7,2 Hz), 1,55-1,9 (m, 2H), 3,66 (t, 1H, J=7,8 Hz), 3,76 (s,6H), 3,93 (q, 2H, J=7,2 Hz, nagyon kis másodlagos felhasadás is van); 4,19 (q, 2H, J= 7,2 Hz), másodlagos felhasadás: 1,2—
1,6 Hz), 4,40 * 4,60 (ABq, 2H, M 5,4 Hz), 6,35-6,5 (m,2H), 7,13 (d, 1H, J= 10 Hz) .......
2. példa cisz-4-(diazo-acetil)-1 -(2,4-dimetoxi-benzil) -3-etil2-azetidinon
14,65 g (50 mmól) az 1. példa szerint előállított cisz-l-(2,4-dimetoxi-benzil>3-eti]-4-oxo-2-azetidinkar· bonsav 150 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készült oldatához jeges hűtés és keverés közben 7,3 ml (52,5 mmól) tríetüamint, majd 5,0 ml (52,5 mmól) etil-(klór -formiát)-ot adagolunk. Az elegyet -15°C-ra hűtjük és 20 percig ezen a hőfokon keveijük, majd argon gáz atomoszférában a képződött trietil-amin sót kiszűrjük A szürlethez 22,5 g(155 mmól) N-metil-N-nitrozo-karbamidból készített diazometán 230 ml hideg éteres oldatát adjuk. Az oldatot keverés közben hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni, majd 2 óra elteltével az elegyet szárazra pároljuk. A maradék diklór-metános oldatát kromatografáljuk. (Adszorbens: Kieselgel G; eluálószer: diklórmetán-aceton 10:0,5; nyomás: 200 kPa). A termék éterrel eldörzsölve kristályosodik.
Kitermelés: 7,93 g (50%) cím szerinti vegyület. IRÍKBr): 2200, 1750, 1630 cm-1.
’H-NMR(CDCI3): «fi ,02 (t, 3H, J= 7,0 He), 1,38 -1,86 (m, 2H), 3,23 (t, 1H, J= 6 HZ, J= 7,9 Hz), 3,76 (s, 3H), 3,78 (s, 3H), 3,91 (d, 1H, 6Hz), 4,08 és 4,64 (2H, AB, JaB=14,3 Hz), 5,36 (s, 1H), 6,38-6,52 (m, 2H), 7,12(d, 1H, J=9 Hz).
3. példa (cisz-1-(2,4-dimeoxi-benzil)-3-etil-4-oxo· 2-azetidinil)-ecetsav
3,17 g (10 mmól) a 2. példa szerint előállított cisz4-(díazo-acetil)-l-(2,4-dimetoxi-be nzil)-3-e til-2-aze tidinon 100 ml peroxidmentes tetrahidrofurán és 50 ml víz elegyével készült oldatát a diazo-acil-származék elreagálásáig merülőlámpás pyrex készülékben, nagynyomású higanygőz lámpával (HPK 125), argon atmoszférában besugározzuk. Az oldatból vákuumban ledesztilláljuk a tetrahidrofuránt és a vizes maradékot vízzel 150 ml-re hígítjuk, 4 ml 10%-os vizes nátriumhiroxid oldattal meglúgosítjuk. A lúgos oldatot háromszor 30 ml diklór-metánnal extraháljuk, majd a vizes fázist tömény vizes sósav-oldattal pH = 2-ig savanyítjuk. A savas oldatot háromszor 30 ml diklór-metánnal extraháljuk, a szerves fázist magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. A maradék éterrel kristályosodik.
Kitermelés: 1,87 g (61%) cím szerinti vegyület.
Op.: 149°C.
IRÍKBr): 3500-2500,1730,1700 cm'1'
H—NMR(CDQ3):cíl,03 (t, 3H, J= 7,2 Hz), 1,451,85 (m, 2H), 2,47 és 2,70 (2H, ABX, Jgem= 17 Hz, Jvic=8,5 és 5,5 Hz), 3,12 (ddd, 1H J=8,5 ,7,0 és 5,0 Hz), 3,78 (s, 6H), 3,9 (dt, 1H, J=8,5 és 5,5 Hz), 6,36 -6,52 (m,2H), 7,12 (d, 1H, 9,0 Hz).
4. példa
Benzhidril-(cisz(3-etil-4-oxo-2-azetidinil)-acetát
3,07 g (10 mmól) a 3. példa szerint előállított (cisz -1-(2,4-dimetoxi-benzii)-3-etil-4-oxo-2-azetidini])-ecetsav 20 ml diklór-metánnal készített oldatához 1,94 g (10 mmól) difenil-diazo-metánt adtunk és az elegyet a gázfejlődés megszűntéig keverjük. Az oldatot szárazra pároljuk, a maradékhoz 55 ml acetonitrilt, 36 ml vizet, 10,8 g (40 mmól) dikálium-perszulfátot (K2S2 O8) és 14,4 g (80 mmól) dinátrium-hidrogén-foszfát dihidrátót (Na2 HPO4,2H2O) adunk és az elegyet a kiindulási anyag elfogytáig keverés közben forraljuk. Az elegyet lehűtjük, a szervetlen sókat kiszűrjük. A kétfázisú szürletet szétválasztjuk és a vizes fázist háromszor 20 ml etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázisokat egyesítjük, szárítjuk (MgSO4), bepároljuk. A bepárlási maradék diklór-metános oldatát oszlopkromatográfiásan feldolgozzuk. (Adszorben: Kieselge G., eluálószer: diklórmetán-aceton 7:1, nyomás 200 kPa). A termék éterrel eldörzsölve kristályosodik.
Kitermelés: 1,75 g (54%) cím szerinti vegyület.
Op. :87 C.
IRÍKBr): 3250, 1750, 1730 cm-1.
' H-NMR(CDQ3): í 1,03 ft, 3H, J= 7,5 Ife), 1,23 (m, 2H), 2,59 és 2,77 ddd (2H, Jee=18 Hz, Jin=8,5 és 6 Hz), 6,06 (s, 1H), 6,93 (s, 1H), 7,3 (s, 10H).
5. példa (cisz-3-etil-4-oxo-azetidinil)-ecetsav
3,23g(10mmól) a4. példa szerint előállított benzhidril-(cisz-(3-etil-4-oxo-2-azetidinil)-acetát)1 100 ml absz.etanol és 0,35 g 10%-os csontszenes Pd elegyét hidrogén atmoszférában keverjük a kiindulási anyag
192,011 elreagálásáig. A katalizátort kiszűrjük, a szürletet hidegen bepároljuk, a maradékot éténél (60 ml) eldörzsöljük. (Az elegyböl állás közben további fehér kristályos anyag vált ki). A kristályos terméket szűrjük, étenrel mossuk.
Kitermelés: 1,13 g (72%) cím szerinti vegyület.
Op.: 188-90 C(bomlik),
IR/KBr/: 3500-2500, 3300,t 1730, 1710 cm'1 'H-NMRÍCDC^+DMSO): o 1,06 (t, 3H), 1,321,95 (m, 2H), 2,52-2,64 ddd (2H, Jgem'l8 Hz, Jvjc =8,5 Hz, 6,0 Hz), 3,02-3,32 (m, 2H), 4,04 (t, 1H, J=
8,5 Hz és 6,0 Hz), 6,63 (s, 1H).
6. példa (p-nitro-benzil)-(4-(cisz-3-etil-4-oxo-2-azetidinil)3-oxo-bután oá t)
0,47 g (3 mmól) az 5. példa szerint előállított 3 etil-4-oxo-2-azetidinil)-ecetsav, 20 ml absz. acetonitril és 0,535 g (3,3 mmól) karbonil-diimidazol elegyét 30 percig szobahőmérsékleten keverjük. A keletkező oldathoz 0,825 g (3, 3mmól) magnézíum-(p-nitrobenzil)-malonátot adunk és a keverést további 12 órán át folytatjuk. Az elegyet vákuumban bepároljuk és a maradékot 50 ml diklór-metánnal és 50 ml 0,5 n vizes sósav-oldattal keverjük, majd elválasztjuk. A vizes fázist még egyszer kirázzuk 25 ml diklór-me*ánnaL Az egyesített szerves fázisokat kétszer 10 ml 3%os vizes nátrium-hidrogén-karbonát oldattal kirázzuk, magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. A maradék éterrel kristályosodik.
Kitermelés: 0,45 g(45%) cím szerinti vegyület. IR/KBr/: 3220, 1740, 1720 (váll). 1520, 1360 cm'1.
7. példa (p-nitro-benzil)-(2-diazo-4-(cisz-3-etil-4-oxo-2-azetidinil)-3-oxo-bután oát)
1,67 g (5,0 mmól) a 6. példa szerint előállított pnitro-benzil)-(4-(cisz-3-eti]-4-oxo-2-azetidinil)-3-oxobutanoát) 17 ml absz. etilacetáttal készült oldatához keverés és jeges hűtés közben 0,76 ml (5,5 mmól) trietil-amint és 1,08 g (5,5 mmól) tozihazidot adunk. Az oldatot 3 órán át jeges hűtés közben keverjük. Az elegyet vákuumban szárazra pároljuk és a maradékot diklór-metános oldatban oszlopkromatográfiásan feldolgozzuk. (Adszorbens: Kicselge G, eluálószer: diklórmetán-aceton 10:1, nyomás 200 kPa). A termék éterrel kristályosodik.
Kitermelés: 1,08 g (60%) cím szerinti vegyület. Op.:122°C.
IR/KBr/: 3280, 2150,1730, 1700,1 620 cm'1 1 H-NMR(CDC13): <1,06 (t, 3H), 1,36-1,94 <m, 2H), 2,98 és 3,32 ddd (2H, Jgem1-!8 Hz, Jvic=9,8 és 4,4 Hz), 3,08-3,34 (m, 1 H) 5,36 (s, 2H), 6,06 (s, 1H), 7,55 d és 8,25 d(4H, JAB=9 Hz).
8. példa (p-nitro-benzilXcisz-3,7-dioxo- 6-etfl-l-azabiciklo (3,2,0)-heptán-2-karboxilát)
0,360 g (1 mmól) a 7. példa szerint előállított pnitro-l?enzilX2-diazo-4-(cisz-3-eitl-4-oxo-2-aze ti dinül) -3-oxo-butanoát) és 36 ml absz. toluol elegyét 100° C-on keverjük és hozzáadunk 0,04 g dirodium-tetraacetatot (RhjíOAcX). A 100°Gon történő keverést a kiindulási anyag elfogyásáig folytatjuk (2 óra). Az elegyet forrón szűrjük, majd szárazra pároljuk. A termék éténél kristályosodik.
Kitermelés: 0,304 g (94%) cím szerinti vegyület. Op.:120-4ÖC.
IR/KBr/: 1760 (váll, 1745,1520,1350 cm'1.
9. példa (p-nitro-benzilXcisz-3-(2-acetilamino- etiltio)-6etil-7-oxo-l-azabiciklo (3,2,0) hept-2-én-2-karboxüát)
1,328 g (4,0 mmól) a 8. példa szerint előállított pnitro-benzil-(cisz-3,7-dioxo-6-etil-l-azabiciklo (3,2,0) heptán-2-karboxilát) 6 ml vízmentes acetonitriíel készített oldatához keverés közben O°Gon 0,61 ml (4,4 mmól) trietil-amint adunk, 5 perc keverés után O°Con 0,91 ml (4,4 mmól) difenii-foszforsavklorid 4 rrű vízmentes acetonitriles oldatát adjuk, az elegyhez majd további 10 percig keverjük ezen a hőfokon hűtés nélkül, majd visszaír ütjük 0°Gra és 0,61 ml (4,4 mmól) trietil-amint és 0,46 g(4,4 mmól) N-acetil-ciszteamint adunk hozzá. A reakcióelegyet egy óra keverés után 10 órát hűtőszekrényben állni hagyjuk. Az elegyet bepároljuk és a maradékot kromatografáljuk. (Adszorbens: Kieselge G., eluálószer: diklór-metán-aceton 7:3, nyomás 200 kPa). A tennék metanolból kristályosodik.
Kitermelés: 0,693 g (40%) cím szerinti vegyület. Op.: 153°C.
IR/KBr/: 3320, 1760, 1695,1645 cm'1 1 H-NMR/CDQ3). <<1.05 (t, 3H), 1,43-1,92 (m, 2H), 1,97 s. 3H), 2,84-3,7 (m, 7H). 4,15-4,45 (m, 1H), 5,22 és 5,50 92 H, AB, J=14 Hz), 5,98 (s, 1H, diffúz), 7,67 és 8,23 (2H, AB, J= 9 Hz).
10. példa (p- ni t ro- be nzil>4-( cisz-1 -(2,4- dimetoxi- benzil)-3etil-4-oxo-2-azetidinil)-3-oxo-butanoát
2,46 g (8,0 mmól) a 3, példa szerint előállított cisz -(l-(2,4-dimetoxt-benzil)-3-etil-4- οχο-2-azetidinil)ecetsav 30 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készített szuszpenziójához 1,45 g (8,8 mmól) 98%-os karbonil· drimidazolt adunk és a keveréket 20 percig szobahőmérsékleten keverjük. A keletkező oldathoz 2,20 g (8,8 mmól) magnézium-(p-nitro-benzil)-malonátot adunk és az elegyet 20 órát keverjük szobahőmérsékleten. Az alegyet bepároljuk, a maradékot 150 ml diklór-metán és 150 ml 0,5 n vizes sósav-oldat keverékével felvesszük, majd a két fázist elválasztjuk. A vizes fázist 75 ml diklór-metánnal kirázzük. Az egyesített szerves fázisokat kétszer 20 ml 3%-os vizes nátriumkarbonát-oldattal kirázzuk, A szerves fázist magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet szárazra pároljuk. A bepárlási maradékot oszlopkromatográfiásan feldolgozzuk. (Adszorbens: Kieselgel G, eluens: diklór-metán-aceton 7:1, 200 kPa).
Kitermelés: 1,97 g(51%) cím szerinti vegyület. IR/film/: 1750, 1720, 1610, 1590,1530, 1350 cm'1 1H-NMR/CDC13): <fi,02 (t, 3H, J=7,0 Hz), 1,18' 1,90 (m,2H), 2,68és2,86ddd(2H,Jgeni=18Hz, Jvic =6,0 és 7,0 Hz), 3,76 (s, 6H), 3,85-4/72 (m, 1H), 3,0 -3,25 (m, 1H), 4,12 és 4,36 dd(2H, AB, J=14,9 Hz) 5,26 (s, 2H), 6,36-6,52 (m, 2H), 7,13 (d, íH), 7,53 és 8,24 dd(4H, AB, J=9 Hz).
192.011
11. példa φ
(p-nitro-benzíl-2-diazo-4-(cisz-l-(2,4-dimeiO<i-benzil)-3-etil-4-oxo-2-azetidinil)-3-oxo-butanoát
2,42 g (5 mmól) a 10. példa szerint előállított (pnitro-benzil)-4-(cisz-l-(2,4-dlmetoxi-benzil)-3-eti]-4oxo-2-azetidinil)-3-oxo-butanoát 15 ml vízmentes acetonitrillel készült oldatához jeges hűtés és keverés közben 0,99 g (5 mmól)p-tozil-azidot és 0,69 ml (5 mmól) trietil-amint adunk. Az oldatot 3 órán át keverjük0öCon, majd vákuumban szárazra pároljuk és a maradékot oszlopkromatográfiásan feldolgozzuk (Adszorbens: Kieselgel G, eluens: diklór-metán-aceton 7:1, 200 pKa).
Kitermelés: 2,3 g (90%) cím szerinti vegyület. IR/film/: 2200, 1745, 1720, 1650 cm-* 'H NMR(CDa3):cri,04 (t, 3H), 1,24-1,82 (m, 2H), 2,42 és 2,67 (2H, AB, Jvic= 7 Hz, 6 Hz, G<,em= 18 Hz), 3,0-3,2 (m, 1H), 3,75 (s, 3H), 3,77 (s,3H),
3,86-4,20 (m, 1H), 4,16 és 4,36 (2H, AB, J=15 Hz, 5,33 (s, 2H), 6,36-6,50 (m, 2H), 7,07 (d, 1H), 7,53 és 8,25 (4H, AB, 3=9 Hz).
12. példa (p-nitro-benzö)-(2-diazo-4-(cisz-3-etil-4-oxo-2-azetidinil)-3-oxo-butanoát
2,55 g (5 tnmólp 11. példa szerint előállított (pnitro-benzil)-2(dazo^4-(l-(2,4-dinietoxi-benzil)-ciszuetil-4-oxo-2-azetidinil)-3-oxo-butanoát , 5,4 g (20 mmól) kálium-perszulfát (K2S2O8), 7,2 g (40 mmól) dinátrium-hidrogén-foszfát-monohidrát (Na2HF04. H2O), 30 ml acetonitril és 18 ml víz elegyét intenzív keverés közben forraljuk, míg a kiindulási anyag vékonyrétegkromatográfiásan már nem mutatható ki. A reakcióelegyet lehűlés után szűrjük, a szürletet szétválasztjuk. A vizes fázist háromszor 10 ml etilacetáttal extraháljuk. A szerves frakciókat egyesítjük, magnézium-szulfáttal vizmentesitjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. A maradékot oszlopkromatográfiásan feldolgozzuk (Adszorbens: Kieselge G, eluens: diklórmetán-aceton 7:1,200 kPa).
Kitermelés: 0,549 g (30,5%) cím szerinti vegyület. IR/KBr/: 3280, 2150, 1730, 1700, 1620 cnr\
13. példa transz- és cisz-1(2,4-dimetoxi-benzil)-3-(l-metiletil)-2-oxo-4-azetidin-karbonsav, valamint a megfelelő ász és transz etilészterek.
a) 105,4 g (0,259 mól) díetíl-l-(2,4-dimetoxi-benzíl)-3-(1- metil-e tií)-4- oxo- 2,2-azotidindikarbox ilát) 200 ml dimetilszulfoxiddal készült oldatát 18,2 g (0,31 mól) nátrium-klorid és 9,26 ml víz (0,52 mól) jelenlétében addig keverjük (kb. 8 óra), míg a kiindulási anyag vékonyrétegkromatográfíásan már nem mutatható ki. (Adszorbesn: Kieselgel 60 F254; eluens: benzofetil-acetát=6:4). Az elegyet 1000 ml telített vizes nátrium-klorid oldatra öntjük, majd kétszer 400 és kétszer 200 ml éterrel kirázzuk. Az éteres fázist magnézium-szulfáttal vízmentesírjük, csontszénnel derítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. Így 82,9 g olajat kapunk, mely cisz- és transz-3til-(l-(2,4-dimetoxíbenzil)-3-(l-metil-etil)-4-oxo-azetidín-karboxí]át) keveréke (cisz és transz észter keveréke). A keverékhez ml etanolt adunk és a kapott oldatba 0°Con 25 ml vízben oldott 6,42 g (0,161 mól)onátrium-hidroxidot csepegtetünk, majd 15 percig 0°Con keverjük. Az elegyet 500 ml vízre öntjük és 300 ml, majd kétszer 100 ml éténél kiiázzuk.
A vizes fázist tömény vizes sósavval pH= 1-ig savanyítjuk és 300, majd kétszer 100 ml dUdór-metánnal kirázzuk. A diklór-metános oldatot magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet bepárol· juk. 46,6 g (58,6%) transz? 1-(2,4-dimetoxi-benzil)·^ (2-me tü-etil)-2-oxo-4-azetidinkarbonsavat nyerünk, mely éterrel eldörzsölve kristályosodik.
Kitermelés: 16,8 g kristályos transz-karbonsav,
Op.: 80-81 °C (éter).
Elemanalizis a Cj6H21NOj (307,34) összegképletre: számított %: C 62,52, H 6,89, N 4,50 talált %:N 4,65.
1 H-NMR/CDa3): JO,93 (d, 3H, 3=6,5 Hz), 1,02 (d, 3H, 3=6,5 Hr), 1,60- 2,23 (m, 1H), 3,06 (dd, 1H, 3=7 Hz, 3=2,3 Hz), 3,77 (s, 3H), 3,78 (s, 3H), 4,154,66 (ABq, 2H, 3=14 Hz), 6,30-6,55 (m, 2H), 7,14 (d, 1H, 3=9 Hz), 8,58 (s, 1H):
b) A transz-karbonsav szűrésekor kapott éteres anyalúgot magnézium-szulfáttal vizmentesitjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. A kapott 29,7 g bepárlási maradékhoz (mely a cisz-észter) 80 ml etanolt adunk és hozzácsepegtetjük 4,63 g (0,116 mól) nátrium-hidroxid 20 ml vízzel készült oldatát majd 6 órán át szobahőmérsékleten keveijük. Az elegyet 200 ml vízre öntjük, kétszer 100 ml éterrel kirázzuk, majd tömény vizes sósavval pH = 1-ig savanyítjuk, és végül háromszor 100 ml diklór-metánnal kirázzuk. A diklór-metános fázist magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk. A maradékot (26,2 g) 45 ml toluolból kristályosítjuk.
Kitermelés: 20,2 g cisz-l-(2,4-dimetoxi-benzil)-3-(l -metil-e til)· 2-oxo-4-azé ti dinkarbonsav.
Op.: 148-9° C (toluol).
Elemanalizis a Cj $ H2 jNOS (307,34) összegképletre: számítót %: C 62,52, H 6,89, N 4,56 talált %: C 62,56 H 7,10, N 4,56 1 H_NMR/CDQ3)^0,92(d, 3H, J=6,5Hz), 1,14 (d, 3H, 3=6,5 Hz), l,85-2,40(m, 1H), 3,12(dd, J= 6 Hz, J= 10Hz), 3,76 (s, 3H), 3,78 (s, 3¾ 402 (d, 3= 6 Hz), 4,15+4,63 (ABq, 3=14,5 Hz), 6,35-6,53 (m, 2H), 7,12(d, 1H,3=9 Hz), 8,O5(s, 1H)
c) A cisz- és transz-észter keverékéből (13a) példa) 4 g-ot oszlopkromatográfiásan elválasztunk (adszorbens: Kieselgel 60, 0,63—0,200 mm, eluálószer, benzol-aceton=98,2), igy 0,59 g cisz-és 1,14 g transz-etil( 1-(2,4dimetoxi-benzil)-3-(l-metil-eti])-4-oxo-2-azetidinkarboxilát)-ot kapunk, 1,89 g vegyes frakció mellett, transz-észter-izomer:
1H-NMR/CDClj).<íb,83 (d, 3H, J=6Hz), 0,92 (d, 2H, 3= 6Hz), 1,15 (t, 3H, J= 7 Hz), 1,60-2,15 (m, 1H), 2,72—2,93 (m, 1H), 3,50 (d, 1H, 3=2,5 Hz), 3,67 (s, 3H), 3,69 (s, 3H), 4,08 (q, 2H, J=7 Hz), 4,03+4,53 (ABq, 2H, 3=14,5 ífe), 6,20-6,43 (m, 2H), 7,00 (d, lH,3=9Hz).
cisz-észter-izomer:
1 BNMR/CDG 3):/0,85 (d, 3H, J=6 Hz); 1,12 (d,3H, J=6 Hz), 1,27 (t, 3H, J=7Hz), 1,75-2,27 (m, 1H),
-61·
192.011
3,04 (dd, 1 Η, J=6 Hz, J=10 Hz), 3,75 (s, 3H), 3,77 (s, 3H), 3,96 (d, 1H, J=6 Hz), 4,21 (q, 2H, J=7Hz), 4,16 +4,56 ÍABq, 2H, J=14,5 Hz), 6,30-6,53 (m, 2H), 7,10 (d, lHJ=9Hz).
A 13. példa kiindulási anyagát a következőképpen állítjuk elő:
a) 84 g (0,258 mól) dietil-(2,4-dimetoxi-benzil-amino) -malonát)-ot 300 ml benzol és 43,5 ml (0,310 mól) trietil-amin elegyében oldunk és külső jeges-vizes hűtés és erős keverés közben hozzácsepegtetünk 61,6 g (0,310 mól) 2-bióm-izovaleriánsavkloridot. Fél órát hidegen, majd fél órát szobahőmérsékleten keverjük az elegyeh majd 200 ml vízzel, 180 ml víz és 20 ml tömény vizes sósav elegyével, majd ismét 200 ml vízzel kitűzzük, a szerves fázist magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szűrletet bepároljuk. A maradékot 100 ml 2-propanolból kirstályosítjuk.
Kitermelés: 76,9 g (61%) dietil-(N-(2,4-dimetoxibenzil)-N-(2-bióm-izovajeril)-amino-malonát).
b) 76,9 g (0,157 mól)-dietil-(N^2,4-djmetoxi-benzil)N-(2-bróm-izovaleril)-amino-malonát)-ot 44 ml (0,314 mól) trietil-amin jelenlétében 300 ml vízmentes benzolban 30 órán át forralunk. Az elegyet kétszer 250 ml vízzel, majd háromszor 200 ml híg, vizes sósav-oldattal (víz és tömény sósav 8:2 arányú elegye), majd ismét 250 ml vízzel kirázzuk, magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szűrletet bepároljuk. A kapott tennék lassan kristályosodik.
Kitermelés: 62,2 g (97%) dietil-(l-(2,4-dimetoxibenzil)-3-(l-metiJ-etil)-4-oxo-2,2-azetidin-dikarboxilát).
Op.: 42- 44°C (metanol-víz)
Elemanalizis a C2! H29NO7 (407,45) összegképletre: számított%: C 61,90, H 7,17, N 3,44 talált %: C 61,77, H 7,21, N 3,20.
1 H-NMR(CDa3):<Í0,96 (d, 3H, J=6 Hz), 1,11 (d, 3H, J=6 Hz), l,12(t, 3H, J=7Hz), 1,20 (t. 3H, J=7 Hz)
1,87-2,30 (m, 1H, 3,49(d, 1H, J=10 Hz), 3,76 (s, 6H) 3,85-4,30 (m, 4H), 4,48+4,58 (ABq, 2H, J=15 Hz),
6,30-6,50 (m, 2H), 7,15 (d, 1H, J=9 Hz).
14. példa (cisz-1-(2,4-dimetoxi-benzil)-3-(l-me til-etil)-4-öxo2-azetidinil)-ecetsav
3,07 g (10 mmól) a 13b/példa szerint előállított cisz-1-(2,4- dimetoxi-benzíl )-3-( l-metil-3til)- 4-oxo- 2azetidinkarbonsavat a 2. példában leírt módoncisz-4(diazo-acetil)-1-(2,4-dimetoxi-benzil)-3-( l-metil-etil)-2 -azetidinonná alakítunk, majd azt 100 ml peroxidmentes tetrahidrofuránban oldjuk és 50 ml vizet adunk hozzá. Az oldatot a diazo-acetil-származék elfogyásáig besugározzuk. A besugárzást merülőlámpás, pyrex készülékben, nagynyomású higanygőz lámpával (HPK 125), argon atmoszférában végezzük. Az oldatból vákuumban ledesztilláljuk a tetrahidrofuránt, majd a vizes maradékot vízzel 150 ml-re hígítjuk és 4 ml 10 %-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal meglúgosítjuk. A lúgos elegyet háromszor 30 ml diklór-metánnal kirázzukjnajd a vizes fázist .tömény sósavval pH=2-ig savanyítjuk. A savas oldatot háromszor 30 ml diklórmetánnal extraháljuk. A diklór-metános extraktumot magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet szárazra pároljuk. A maradékot éterrel eldörzsölve kristályosítjuk.
Kitermelés: 0,64 g (20%) fehér, kristályos cím szerinti vegyület.
IR/KBr/: 3500-2400, 1735, 1695 cm-1 1 H-NMR/CDC13):JO,91 (d, 3H, J=6 Hz), 1,17 (d, 3H, J= 6 Hz), 1,7-2,2 (m, 1H), 2,57,2,75 (2H, ABX, Jg=12 Hzí JVjC= 7 Hz), 6 Hz), 2,94 (dd, 1H, J=5,6 Hz),
3,75 (s, 6H), 3,98 (q, 1H, J=5,6 Hz), 4,13, 4,46 (2H, AB, J=15 Hz), 6,32-6,5 (m, 2H), 7,12 (d, 1H), 8,59 (s, 1H diffúz).
15. példa
Benzhidril-(cisz-3-(l-metil-etil)-4-oxo-2-azetidin)acetát
3,21 g (10 mmól (cisz-l-(2,4-dimetoxi-benzil)-3-(l -metil-etiI)-4-oxo-2-azetidinil)-ecetsav 20 ml diklórmetánnal készített oldatához 1,94 g (10 mmól) difeml-diazo-metánt adunk és az elegyet a gázfejlődés megszűnéséig keverjük. Az oldatot szárazra pároljuk. A maradékhoz 55 ml acetonitrilt 36 ml vizet, 10,8 g (40 mmól) dikálium-perszulfátot (K2S2O8) és 14,4 g (80 mmól) dinátrium-hidrogén-foszfát-dihidrátot (Na2HPO4.2H2O) adunk, majd az elegyet a kiindulási anyag elfogyásáig keverjük és forraljuk. Az elegyet lehűtjük, a szervetlen sókat kiszűrjük, a kétfázisú szürletet szétválasztjuk és a vizes fázist háromszor 20 ml eiilacetáttal kirázzuk. A szerves fázisokat egyesítjük magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szűrletet bepároljuk. A bepáriási maradékot kromatográfiásan feldolgozzuk. (AdszorbertS: Kteselge G, eluens: diklór-metán-aceton 10:0,5, 200 kPa).
Kitermelés: 1,18 g(35%) cím szerinti vegyület.
Op.: 128 C (etanol)
IR/KBr/: 3250, 1750, 1735 (váll) cm'1 1H NMR/CDC13):ÍO,9 (d, 3H, J=7 Hz), 1,16 (d, 3H, J=7Hz), 1,75-2,18 (m, 1H), 2,65 és 2,99 (2H, ABX, Jgenrl7 Hz, Jvjc=10 Hz) és 4,5 Hz), 2,93 (dd, 1H, J= 5 Hz, 10 Hz), 4,03 (ddd, 1H, J=10 Hz), 6 Hz, 5,0 Hz), 5,98 (s, 1H, diffúz), 6,92 (s, 1H), 7,3 (s, 10H).
16. példa (cisz-3-(l-metil-etí])-4-oxo-2-azetidinil)-ecetsav
3,37 g (10 mmól) a 15. példa szerint előállított benzhidril-(cisz-3-( 1-metil-etil)-4-oxo-2-azetidinil)-acetát-ot 80 ml vízmentes etanolban 0,3 g 10%-os csontszenes palládium katalizátorral hidrogén atmoszférában a hidrogén fogyasztás megszűntéig keverünk. A katalizátort kiszűrjük, a szűrletet hidegen bepároljuk. A bepáriási maradékot 100 ml vízmerftes éterrel eldörzsöljük. Az elegyből állás közben hidegen fehér kristályos anyag válik ki, mely a spektroszkópiai adatok szerint megfelel a cím szerinti vegyületnek. IR/KBr/: 3250,1720, 1670 cm-1.
17. példa (p-nitro-benzÜ)- -2-diazo-4-(císz-3-(l -metil-etil)-4oxo-2-azetidinil)-3-oxo-butanoát
1,11 g (6,5 mmól) a 16. példa szerint előállított (cisz-3-(l-metil-etfl)-4-oxo-2-azetldinil)-ecetsav, 35 ml absz. acetonltril és 1,18 g (7,15 mmól) 98%-os karbot nil-diimidazol elegyét szobahőfokon 30 percig keverjük. A keletkező oldathoz 1,79 g (7,15 mmól) magné-71
192.011 zium-(p-nitro-benzil)-malonátot adunk és a keverést szobahőmérsékleten 12 órán át folytatjuk. Az elegyet vákuumban bepároljuk és a maradékot 30 ml diklórmetánnal és 30 ml In vizes sósav-oldattal rázótölcsérbe visszük, majd elválasztjuk. A vizes fázist kétszer 30 ml diklór-metánnal kirázzuk. Az egyesített szerves fázisokat kétszer 10 ml 5%-os vizes nátrium-karbonát -oldattal kirázzuk, magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük és a szürletet bepároljuk.
A maradékot 10 ml absz. etilacetátban oldjuk, az oldathoz 1,06 g (5,4 mmól) tozil-azidot adunk és jeges hűtés közben keverjük. Néhány perc elteltével 0.75 ml (5,4 mól) trietil-amint adunk az elegyhez és 06Con további 2 órát keverjük. Az oldatot bepároljuk és a maradékot oszlopkromatografáljuk (Adszorbens: Kieselgel G, eluens: diklór-metán-aceton 10:1, 200 kPa).
Kitermelés: 0,44 g (18%) iR/film/: 3250, 2210, 1740, 1730 (váll), 1710 cm’1 ‘H-NMR/CDCl3).cr0,95 (d, 3H, J=7 Hz), 1,20 (d, 3H, J=7 Hz), 1,75-2,20 (m, 1H), 2,96 és 3,48 (2H, ABX, Joem=19 Hz, Jvic=10 Hz, 3Hz), 2,98 (dd, 1H, J=5 Hz, 10 Hz), 4,07 (ddd, 1H, J=3 Hz, 5 Hz, 10 Hz),
5,37 (s, 2H), 6,08 (s, 1H, diffúz), 7,54 d és 8,25 d (4H, AB, J=9 Hz).
18. példa (p-nitro-benziQ-(cisz-3,7-dioxo-6-( 1-metil-etÜ)-1azabiciklo(3,2,0)heptán-2-karboxUát) »
0,373 g (1 mmól) (p-nitro-benzil) -2-diazo-4-(cisz3-(l-metil-etil)-4-oxo-2-azetidinil-3-oxo-butanoát) és 25 ml absz. toluol elegyét 80°C-on keverjük és 0,012 g dirodium-tetracetátot (Rhj/OAc/4) adunk hozzá. Az elegyet 80°C-on keverjük, míg a kiindulási anyag teljesen átalakul (kb. 2. óra). Az elegyet forrón szűrjük, majd szárazra pároljuk. A maradékot éterrel eldörzsöljük és szűrjük.
Kitermelés: 0,115 g (33%) cím szerinti vegyület. Op.: 134°C.
IR/KBr/. 1750, 1730 (váll), 1530, 1350 cm’ 1 lH~NMR/CDCI3/:J0,92(d, 3H, J=6,5 Hz), 1,22 (d
3H, J=6,5 Hz), 1,73-2,17 (m, 1H), 2,80 és 2,47 (2H, Jaem=19 Hz, Jvic=7 Hz, 8,5 Hz), 3,42 (dd, 1H, M2 IL, 5,5 Hz), 3,42 (qq, 1H, J=8,5 Hz, 7 Hz, 5,5 Hz),
4,69 (s, 110, 5,31 (AB, 2H, J=14 Hz), 7,55 d és 8,24 d(4H, AB, J=9 Hz).
19. példa (p-nitro-benzil)-(cisz-3-(2-acetilamino-etiltio)-6-lmetU-etil-7-oxol-azabiciklo(3.2.0)hept-2-én-karboxilát)
1,38 g(4mmól)a 18. példa szerint előállított vegyület 8 ml vízmentes acetonitrillel készült szuszpenzióját lehűtjük 0°C-ra és 0,61 ml (4,4 mmóQ trietil-amint adunk hozzá. 5 perc kevertetés után 0-on 0,91 ml (4,4 mmól) difenil-foszforsavklorid 4 ml vízmentes acetonitrillel készült oldatát adjuk hozzá és 10 percig 0öCon, majd 10 percig hűtés nélkül keverjük. Az elegyet ismét lehűtjük 0°Gra és 0,61 ml (4,4 mmól) trietil-amint és 0,46 g (4,4 mmól) N-acetil-ciszteamint adunk hozzá. Az elegyet 0°Con keverjük és 2 óra elteltével a kivált anyagot szűrjük, acetonitrillel mossuk szárítjuk.
Kitermelés: 1,92 g(86%) cím szerinti vegyület.
Op.:202°C
IR/KBr/: 3280, 1760, 1680, 1640, 1540, 1330 cm-* »
20. példa
Nátrium-(cisz-3-(l-metil-etil)-4-oxo-2.azetidinil)· acetát.
1,69 g (5,0 mmól) a 15. példa szerint előállított benzhidril-(cisz-3-(l-metil-etil>4-oxo-2-azetidinil)-acetátot, 13 ml etanolt és 8 ml vízben oldott 0,20 g (5,0 mmól) nátrium-hidroxidot jeges hűtés közben összemérünk és a kiindulási anyag elfogyásáig keverjük az elegyet (kb. 2 óra). Ezután az oldatot 40°Cos vízfürdő alkalmazásával bepároljuk és a bepárlási maradékot éterrel szűrőre visszük, éterrel mossuk, majd megszárítjuk.
Kitermelés: 0,96 g (100%) cím szerinti vegyület. IR/KBr/: 1760, 1610 cm”1.
21. példa (p-nitro-benzil>2-diazo-4-(cisz-3-(l-metü-etil>4oxo-2-azetidinil)-3-oxo-butanoát,
1,11 g (5,78 mmól) a 20. példa szerint előállíott ná trium-(cisz-3-( 1 -me til-et il)- 4-oxo-2-aze ti dinil)-acetátból 3 ml absz. dimetü-formaiddal szuszpenziót készítünk és a szuszpenzióhoz 0,21 g (5,78 mmól) hidrogénkloridot tartalmazó dimetil-formamidot adunk. A szabaddá tett (cisz-S-fl-metil-etilj-^oxWX-azetidinil)-ecetsavat tartalmazó reakcióelegyhez 20 perc keverés után 1,03 g (6,36 mmól) karbonil-diimidazolt adunk és a keverést a gáz fejlődés megszűnéséig folytatjuk. Ezután a reakcióelegyhez 1,59 g (6,36 mmól) magnézium-(p-nitro-benzil)-malonátot adunk és a további 15 órát keveijük az elegyet, majd bepároljuk. A maradékot 40 ml diklór-metán és 40 ml In vizes sósav-oldat elegyével rázótölcsérbe visszük, és a fázisokat elválasztjuk. A diklór-metános fázist 10 ml 3%os vizes nátrium-hidrogén-karbonát oldattal, majd telített vizes nátrium-klorid oldattal kirázzuk és a szerves fázist magnézium-szulfáttal vízmentesítjük, szűrjük, majd a szürletet bepároljuk.
A bepárlási maradékot (1,4 g) 8 ml absz. etilacetátban oldjuk, majd 0,74 ml (0,73 mmól) trietil-amint és jeges hűtés közben 0,87 g (4,4 mmól) p-tozil-azidot adunk az oldathoz. A reakcióelegyet másfél órán át jeges hűtés közben keverjük, majd bepároljuk és a maradékot a 17. példában leírt módon (kromatográfiás módszer) azonos fizikai állandókkal kinyerjük.
Kitermelés: 0,90 g (42%) cím szerín ti vegyület.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
  2. 2. Eljárás az I általános képletű új azetidinon-ecetsav-származékok előállítására, — ebben a képletben R védőcsportoként 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal szubsztituált benzil-csoportot,
    R1 1—5 szénatomos alkilcsoportot és
    R1 egy -OR3 vagy -C/(R4)2 COOX általános képletű csoportot jelent, ahol R3 jelentése hidrogénatom, vagy védőcsoportként benzhidrilcsoport, R4 jelentése hidrogén- vagy nitrogénatom és X jelentése védőcsoportként p-nitrobenzücsoport- azzal jellemezve, hogy at) egy IV általános képletű új vegyületet, ahol R
    192.011 és R1 jelentése az I általános képletnél megadottal egyező és Z 1—5 szénatomos alkilcsoportot jelent, elhidrolizálunk és a kapott új III általános képletü vegyületet, ahol R és R1 jelentése a fenti, valamely karboxil-csoport aktivátorral, majd diazometánnal reagáltatjuk és a kapott új II általános képletü vegyülettel, ahol R és R1 jelentése a már megadott, diazoketon átrendeződést végzünk víz jelenlétében, és akapott olyan (I) általános képletü terméket, ahol R és R1 jelentése a fenti és R3 —OR9 csoportot jelent, ahol R3 jelentése hidrogénatom, kívánt esetben karboxilcsoport-aktivátorral, majd (p-nitro-benzil)-malonát valamely sójával reagáltatjuk, és a kapott oly I általános képletü vegyületet - ahol R és R1 a már megadott jelentésű és R3 egy -G(R4)2COOX képletü csoportot jelent, melyben R4 hidrogénatomot és X p-nitro-benzilcsoportot jelent — kinyerjük, vagy kívánt esetben valamely tercier amin jelenlétében valamely szulfonsavaziddal reagáltatjuk és a kapott olyan I általános képletü terméket - ahol R és R1 jelentése a már megadott és R3 egy -C(R4)2COOX csoportot jelent, amelyben R4 nitrogénatomot és X p-nitro-benzilcsoportot jelent - kinyerjük, vagy a2) egy új III általános képletü vegyületet, ahol R és R1 jelentése a fenti, valamely karboxilcsoport- aktivátorral, majd diazometánnal reagáltatunk és a kapott új II általános képletü vegyülettel, álról R és R1 jelentése a már megadott, diazoketon átrendeződést végzünk víz jelenlétében, és a kapott olyan 1 általános képletü terméket, ahol R és R1 jelentés^ a fenti és R3 -OR9 csoportot jelent, ahol R3 hidrogénatom, kinyerjük, vagy kívánt esetben R3 helyén védőcsoportként benzhidrilcsoportot tartalmazó vegyületté alakítjuk, vagy az olyan I általános képletü vegyületet, ahol R és R1 jelentése a fenti és R3 -OR9 csoportot jelent, ahol R3 jelentése hidrogénatom, kívánt esetben karboxilcsoport-aktivátorral, majd(p-nitro-benzil)-malonát valamely sójával reagáltatjuk és a kapott olyan I általános képletü vegvületet - ahol R és R* a már megadott jelentésű és R3 egy - QR4)2 C00X képletü csoportot jelent, melyben R* hidrogénatomot és Xp-nitr-benzilcsoportot jelent - kinyerjük, vagy kívánt esetben valamely tercier amin jelenlétében valamely szulfon-savaziddai reagáltatjuk és a kapott olyan 1 általános képletü terméket - altot R és R1 jelentése a már megadott és R3 egy-QR4)2COOX csoportot jelent, amelyben R4 nitrogénatomot és Xp-nitro-benzilcsoportot jelent - kinyerjük, vagy a3) egy új II általános képletü vegyülettel, ahol R és R1 jelentése a már megadott, diazciceton átrendeződést végzünk víz jelenlétében és a kapott olyan I ‘ c általános képletü terméket, ahol R és R1 jelentése a fenti és R3 —OR3 csoportot jelent, ahol R’ hidrogénatom, kinyerjük, vagy kívánt esetben R3 helyén védőcsoportként benzhidrilcsoportot tartalmazó vegyületté alakítjuk, vagy az olyan 1 általános képletü vegyületet, ahol R és R1 jelentése a fenti és R3 —OR3 cso10 portot jelent, ahol R9 jelentése hidrogénatom, kívánt esetben karboxilcsoport-aktivátorral, majd (p-nitrobenzilj-malonát valamely sójával reagáltatjuk és a kapott olyan I általános képletü vegyületet - ahol R és R1 a már megaodtt jelentésű és R3 egy -QR4^ COOX képletü csoportot jelent, melyben R4 hidro15 génatomot és X p-nitro-benzilcsoportot jelent — kinyerjük, vagy k.vánt esetben valamely tercier amin jelenlétében valamely szulfon-savaziddai reagáltatjuk és a kapott olyan I általános képletü terméket — ahol R és R1 jelentése a már megaodtt és R3 egy -C(R4)2 COOX csoportot jelent, amelyben R4 nitrogénatomot
    20 és X p-nitro-benzácsoportot jelent - kinyerjük.
    2. Az 1. igénypont szerinti aj) eljárás foganatosítási módja az z a 1 jellemezve, hogy az IV általános képletü vegyület hidrolízisét lúg jelenlétében
    25 végezzük.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti ax) vagy a2) eljárás foganatosítási módja, azzal jellemez v^e, hogy a
    Hl általános képletü vegyületet vegyes*anhidridet képező karboxilcsoport aktivátorral reagáltatjuk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti bármely eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a diazoketon átrendeződést besugárzás alkalmazásával végezzük.
    35 5. Az 1. igénypont szerinti bármely eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy savazidként tozil-azidot alkalmazunk.
HU156584A 1984-04-24 1984-04-24 Process for preparing new azetidinone-acetic acid derivatives HU192011B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU156584A HU192011B (en) 1984-04-24 1984-04-24 Process for preparing new azetidinone-acetic acid derivatives

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU156584A HU192011B (en) 1984-04-24 1984-04-24 Process for preparing new azetidinone-acetic acid derivatives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37596A HUT37596A (en) 1986-01-23
HU192011B true HU192011B (en) 1987-04-28

Family

ID=10955058

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU156584A HU192011B (en) 1984-04-24 1984-04-24 Process for preparing new azetidinone-acetic acid derivatives

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU192011B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT37596A (en) 1986-01-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2008328951B2 (en) Preparation of dihydropyrrol derivatives as intermediates
AU2006345861B2 (en) Process for the preparation of optically pure or optically enriched enantiomers of sulphoxide compounds
JPH07309834A (ja) 鏡像体的に純粋なジアリールプロリノールの製造方法
WO2015099126A1 (ja) 5-ヒドロキシピペリジン-2-カルボン酸の製造方法
Demir et al. Enantioselective synthesis of both enantiomers of 2-amino-2-(2-furyl) ethan-1-ol as a flexible building block for the preparation of serine and azasugars
HU192011B (en) Process for preparing new azetidinone-acetic acid derivatives
EP0183390B1 (en) Process and intermediates for preparing trans-4-substituted-s-prolines
Burtoloso et al. Stereoselective synthesis of azetidine-derived glutamate and aspartate analogues from chiral azetidin-3-ones
JPH08169878A (ja) 高い鏡像異性体純度を有する光学活性ピロリジンの製造方法
Enders et al. Efficient asymmetric synthesis of 3-substituted β-sultams
ITMI990364A1 (it) Processo per la produzione di paroxetina
JP5073497B2 (ja) テトラ置換−5−アザスピロ[2.4]へプタン誘導体の製法およびその光学活性中間体
US5142066A (en) Stereoselective process for the preparation of 2-amino-ethanol derivatives having a central analgesic activity and intermidiates thereof
EP0197491B1 (en) 3-oxo-2-azabicyclohexane derivatives, process for the production thereof and use of said derivatives as intermediates for antibacterial agents
KR100424341B1 (ko) 1-메틸인다졸-3-카르복실산의 제조방법
JP3432880B2 (ja) 光学活性アザスピロ化合物の製法
CN107602556B (zh) 一种(1s,4s)-2,5-二氮杂二环[2.2.2]辛烷衍生物的中间体及制备方法
JP4616770B2 (ja) 選択的なアミノ置換基導入法
KR100483317B1 (ko) α-페닐-α-프로폭시벤젠아세트산 1-메틸-4-피페리디닐에스테르 염산염의 제조방법
Broggini et al. Intramolecular nitrile imine cycloadditions to the acetylenic bond in the synthesis of pyrazolo [1, 5-a][4, 1]-benzoxazepines and pyrazolo [1, 5-a][5, 1] benzoxazocines
HU187424B (en) Process for preparing new azetidinyl-acetic acids
JP2898029B2 (ja) セフェム誘導体ジメチルホルムアミド溶媒和結晶
FI68830C (fi) Dl- eller d-trans-8-fluor-5-(p-fluorfenyl)-2,3,4,4a,5,9b-heksahydro-1h-pyrido(4,3-b)indol som anvaends som mellanprodukt vid framstaellning av terapeutiskt anvaendbara 2-substituerade dl- och d-trans-8-fluor-5-(p-fluorfenyl)-2,3,4,4a,5,9b-heksahydro-1h-pyrido(4,3-b)indoler
JP2005145833A (ja) Syn−1,3−ジオール化合物の製造方法
HU186986B (en) Process for preparing azetidinone-acetylic acid derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee