HU189703B - Javított eljárás ciklopropán-karbonsav-alkilészterek ! gyártására - Google Patents

Javított eljárás ciklopropán-karbonsav-alkilészterek ! gyártására Download PDF

Info

Publication number
HU189703B
HU189703B HU231782A HU231782A HU189703B HU 189703 B HU189703 B HU 189703B HU 231782 A HU231782 A HU 231782A HU 231782 A HU231782 A HU 231782A HU 189703 B HU189703 B HU 189703B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkyl
reaction
space
dichloroethane
diazoacetate
Prior art date
Application number
HU231782A
Other languages
English (en)
Inventor
Rudolf Soos
Istvan Turcsan
Gyoergy Hidasi
Tivadar Puskas
Istvan Szekely
Antal Gajari
Bela Bertok
Sandor Botar
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszeti Termekek Gyara Rt,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszeti Termekek Gyara Rt,Hu filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszeti Termekek Gyara Rt,Hu
Priority to HU231782A priority Critical patent/HU189703B/hu
Publication of HU189703B publication Critical patent/HU189703B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A ciklopropán-karbonsav-észterek szakaszos vagy folytonos előállítása vízmentes alkil-diazoacetát és valamely (II) általános képletü dién-származék - a képletben R jelentése halogénatom, vagy metil-csoport — fémtartalmú katalizátorként a reakcióelegyben szuszpendált vagy oldott réz-, palládium- és/vagy ródium-tartalmú katalizátor és oldószerként diklóretán jelenlétében 110-130°C-on való reagáltatásával, az alkil-diazoacetát diklóretános oldatának adagolásával történik. A reagáltatást az alkil-diazo-acetátra számított 0,1 -5 s% láncátadási inhibitor, mégpedig valamely kínon-, hidrokinon-, és/vagy galluszsav-származék, alkil-szubsztituált fenol és/vagy hidrokinon-monometilétér jelenlétében végzik el, és a reakcióba adagolt, diklórctánban oldott alkil-diazo-acetátból a reagáltató térbe való vezetés előtt „vízmentésítő tér -ben, azeoptróp desztillációval a jelenlévő vizet eltávolítják oly módon, hogy a reagáltató térből távozó gőzkeveréket a beadagolt alkil-diazo-acetát- -oldattal a „vizmentesítö tér -ben ellenáramban ériritkeztetik.

Description

Találmányunk tárgya ipari eljárás az inszekticid hatású szintetikus piretroidok intermedieijeként használt (I) általános képletü ciklopropán-karbonsav-észtereknek előállítására. 5
Az általános képletekben a szubsztituensek jelentése a következő:
R jelentése halogén-atom, - előnyösen klór-, vagy bróm-atom - vagy metfl-csoport,
R1 jelentése 14 szénatomos alkilcsoport, és a « q hajlított vonal a karbalkoxicsoport cisz vagy 'υ transz-térállását jelöli.
Ezen észterek egyik ismert előállítási módja szerint etil-diazol-acetátot és (I) általános képletü dién-származékot (továbbiakban „dién”) réz-por katalizátor jelenlétében reagáltattak (Chemical Week 15 1953. január 24, 38. oldal, 1958, 52. 688. Coll.
Chech. Chem. Comm. 1959,24,2230)
Mivel az etil-diazoacetátot és nagyvolumenű desztillációját rendkívül robbanásveszélyesnek ítélik, a módszert az ipari megvalósításhoz többen is tökéletesítették. 20 így folyamatosan adagolták az etil-diazo-acetát és dién oldatát a katalizátort és diént tartalmazó reaktorba, amelyből folyamatosan vezették el a keletkezett krizantémésztert (783 381. sz. belga szabadalmi leírás). Miután ismertté vált, hogy az etil-diazoacetátot a halogénezett alkánok stabilizálják (2 490 25
714. sz. USA-beli szabadalmi leírás), olyan eljárásokat ajánlottak, amelyeknél vizes diklóretános vagy metilénkloridos rendszerben állították elő az etil-diazoacetátot (Org. Synth. Vol. 36, 25-27. oldal). Krizantémészter előállításához alkalmaztak kalcium- λλ -kloridon vagy nátrium-szulfáton szárított éteres vagy diklór-etános diazoészter-oldatot (Ind. Eng.
Chem. (1954) 414-427. oldal, 3 097 478. sz. USAbeli szabadalmi leírás). További eljárások során a diklóretános etil-diazoacetátot eredményező kétfázisú rendszert kettéválasztva az oldószeres fázist 35 vezették a katalizátort és dién feleslegét tartalmazó reaktorba (3.897.478. sz. USA-beli szabadalmi leírás, 1 533 381. és 1 459 285. sz. brit szabadalmi leírások). Az utóbbinak megfelelő technológiát diklóretán helyett oldószerként a dién nagy feleslegének alkalmazásával is leírták (2.223.331. sz. NSZK- 40 beli közzétételi irat). Ezek az eljárások laboratóriumban elvben megoldották a folytonosítást, de a nagyipari megvalósításkor sem a kitermelés, sem a minőség nem bizonyult megfelelőnek.
Találmányunk tárgya eljárás (I) általános képletü ciklopropán-karbonsav-észterek szakaszos vagy 45 folyamatos előállítására vízmentes (14 szénatomos alkil)-diazoacetát és valamely (II) általános képletü dién-származék reagáltatásával katalizátorként a reakcióelegyben szuszpendált vagy oldott réz-, palládium- és/vagy ródium tartalmú katalizátor, előnyösen réz-por, réz(I) és réz(Il) szerves vagy szervetlen só ου palládiumsó, ródiumsó, és/vagy -komplex, és oldószerként diídór-etánt alkalmazunk, 110-130°C-on.
A reagáltatást az alkil-diazo-acetátra számított 0,1-5 tömeg% láncátadási inhibitor, mégpedig kínon·, hidrokinon-, és/vagy galluszsav-származék, 55 14 alkil-szubsztituált fenol előnyösen tercier butil-hidroxi-toluol és/vagy hidrokinon és/vagy hidrokinon-monometiléter jelenlétében végezzük el -és a reakcióba adagolt, diklór-etánban oldott alkil-diazo-acetátból a 1,2,3 illetve 11,reakciótérbe való vezetés előtt „vízmentesítő térben . azeotróp desztillációval 60 a jelenlévő vizet eltávolítjuk oly módon, hogy a reakciótérből távozó gőzkeveréket a ^adagolt diazoészter-oldattal a „vízmentesítő tér -ben ellenáramban érintkeztetjük, úgy, hogy
a) a 17. reakciótér és a 15 „vízmentesítő tér szerepét két egymástól elkülönített edény tölti be, — mimellett a 15 vízmentesítő tér célszerűen a 17 reakciótér fölött helyezkedik el, vagy
b) a 1,2,3 reakciótérben 110-13Ó”C-on tartott folyékony reakcióelegybe elkülönített 4,5,6,7,8, 9,10 csővezetékeken át folytonosan vezetjük be a reagenseket, úgy, hogy a diklór-etánban oldott alkil-diazo-acetátot, az 5,7 illetve 9 csővezetéken a diénszármazékot a 4 csővezetéken vezetjük a folyadék szintje alá, míg a katalizátor oldatát a
6,8 illetve 10 csővezetéken vezetjük be, mimellett a vízmentesítő tér szerepét a diazo-alkil-diazo-acetát-adagoló 5,7,9 cső környezetében lévő folyadéktér tölti be, amelyben az azeotróp,,desztilláció pillanatszerűen lejátszódik. A „cső’ kifejezés természetesen konkrétan több párhuzamos csövet is jelölhet.
Találmányunk egyik alapja az a felismerés, hogy az alkil-diazo-acetátból karbén-gyökös mechanizmussá lejátszódó reakció magas hőmérsékleten olyan mellék-reakciókhoz vezet, amelyek igen hatásosan gátolhatok az alkil-diazo-acetátra számítva kellő menynyiségben adagolt láncátadási inhibitorokkal.
Megállapítottuk, hogy bár a reakciót a diénre számolt megfelelő alkií-diazo-acetát fölösleggel jó kitermeléssel lehetett realizálni, de az alkil-diazo-acetátra vonatkoztatott karbén-hasznosulá;. az ismert esetekben csak 50% körüli. (Ebbe beleértendő a keletkező ciklopropán-karbonsav-észteren túlmenően a maleinsav és fumársav melléktermékként való keletkezése is.) Emellett viszonylag nagy mennyiségű desztillációs maradék is keletkezett (a termékre vonatkoztatva kb. egyharmad tömegrész). Az a felismerésünk, hogy nagy számú oligomer tennék keletkezik melléktermékként, (amelyek között sokféle „karbetoximetin ’ egységből álló oligomert detektáltunk NMR spektroszkópia segítségével) a reakció gyökös mechanizmusára utalt, és ez vezetett a találmányunk szerinti megoldáshoz is.
Láncátadási inhibitorok alkalmazásával a keletkezett kátrányos melléktermékek mennyiségét mintegy, egyharmadára csökkentettük, és az alldl-diazo•acetátra vonatkoztatott karbén hasznosulást 90% fölé emeltük.
Találmányunk értelmében dién-származékként előnyösen l,l-diklór4-metil-l,3-pentadiént, 1,1-dibróm-4-metil-l,3-pentadiént vagy l,l-dimetil4-metil-l,3-pentadiént alkalmazhatunk.
Láncátadási inhibitorként célszerűen valamely kínon-, hidrokinon·, és/vagy galluszsav-származékot, alkil-szubsztituált fenolt és/vagy nitro-vegyületet, előnyösen tercier butil-hidroxi-toluolt és/vagy hidrokinont és/vagy hidroklnon-monoetil-étert alkalmazhatunk. (Kis mennyiségű - 0,01 t% - hídrokinont diének stabilizálására szokták alkalmazni. így ha reakcióhoz ilyen módon stabilizált diént használunk, a beadagolt inhibitor mennyisége e csekély százalékkal csökkenthető).
A láncátadási inhibitorokat diklór-etános oldatban adagosuk az alkil-diazo-acetátra számítva 0,1-5 t%, előnyösen 0,1-0,5 t% mennyiségben. A fentiekben említett inhibitorokon túlmenően más ismert
-2189 703 láncátadási inhibitorok is jól használhatók lehetnek.
Találmányunk értelmében a reakciót fémtartalmú katalizátor jelenlétében játszatjuk le. Katalizátorként előnyösen alkalmazhatunk réz-, palládium-, és/vagy ródiumtartalmú katalizátort, előnyösen szuszpendált réz-port, réz(I) és réz(II) szerves vagy szervetlen sót, palládiumsót, ródiumsót, és/vagy -komplexet.
A katalizátort a diklór-etánban finoman eloszlatva, szuszpendálva, vagy oldva adjuk a reakcióelegybe. Az eljárás folyamatos megvalósításakor előnyös, ha a láncátadási inhibitort a diklóretánban oldott, vagy szuszpendált katalizátorral együtt adagoljuk.
Találmányunk másik lényeges alapja az a felismerés, hogy a glicin-észter-hidrokloridból kiinduló etil-diazo-acetát szintézis során a keletkező diklór-etános vagy diklór-metános reakcióelegy a fázisok leggondosabb elválasztása után is mindig tartalmaz vizet (0,3-0,5%), és azt is igazoltuk, hogy a reaktorban a víz jelenléte káros. Vízzel ugyanis egyrészt az etil-diazo-acetát hidroxi-ecetsav-etil-észterré alakul, másrészt a bekövetkezendő hidratálódás rontja a katalizátor, különösen a rézsók hatását.
Találmányunk kidolgozása során megállapítottuk, hogy a víz jelenlétének káros hatása különösen az
1,1-dihalogén-dién származékok esetében kifejezett. A kívánatos főreakció annál könnyebben valósítható meg, minél nagyobb az alkalmazott diénben a kettős kötés elektronsűrűsége. A dihalogén-származék ilyen szempontból kifejezetten dezaktivált, tehát a víz jelenléte lényegesen zavaróbb, mint az 1,1-dimetil-4-metil-l,3-pentadién esetében. A víz könnyebben reagálhat a karbén intermedierrel, mint a dihalogén-pentén-származékkal.
Találmányunk értelmében ezért járunk el úgy, hogy a reakcióba vezetendő - a megfelelő oldószerben oldott — alkil-diazo-acetátból a reaktortérb^való vezetés előtt egy külön „vízmentesítő tér -ben azeotróp desztillációval eltávolítjuk a korábbi szintézisből hozott vizet. v
Eljárásunk a) változata szerint 0ásd 2. ábra) eljárhatunk úgy, hogy az alkil-diazo-acetát vízmentes oldószeres oldatát és a diénszármazék oldószeres oldatát valamint a láncátadási inhibitort együtt, vagy — célszerűbben — párhuzamosan beadagoljuk a fenti oldószert és katalizátort tartalmazó 17 reakciótérbe. A reakciót előnyösen 110-130°C hőmérsékleten vezetjük folyamatos, félfolyamatos, vagy szakaszos üzemeléssel.
Eljárásunk előnyös megvalósításakor az egymással összekapcsolt 17 reaktort és a 15 vízmentesítő teret térben úgy helyezzük el egymáshoz képest, hogy a 17 reaktortérből távozó oldószergőzök és a beadagolt reaktánsok a 15 vízmentesítő térben ellenáramban érintkeznek. Ezáltal a mintegy 100110°C-on távozó oldószergőzök a jelenlévő vizet azeotróp desztillációval eltávolítjuk a rendszerből.
A 15 vízmentesítő térnek a 17 reaktor fölött való elhelyezését és a reaktorból távozó gőzöknek az azeotróp desztillációhoz való igen célszerű felhasználását a 2. sz. ábrán vázlatosan szemléltetjük.
Az alkil-diazo-acetát oldószeres oldatát folyamatosan adagolhatjuk a 15 vízmentesítő térbe, ahonnan az alkil-diazo-acetát tovább halad a 17 reaktorba. A dién-származék oldószeres oldatát ugyancsak folyamatosan adagolhatjuk mind a 15 vizmentesitő térbe, mind a 17 reaktorba, az alkil-diazo-acetát adagolásával együtt párhuzamosan.
A fenti megoldásoknál a 17 reaktorban lévő (oda előre bekészített vagy folyamatosan adagolt) katalizátor már a teljesen vízmentes állapotban lévő alkildiazo-acetáttal érintkezik és pillanatszerűen reagál a főreakció szempontjából legkedvezőbb értelemben. Ugyanakkor a 17 reaktorban csupán annyi diklóretán van, amennyi a katalizátor beviteléhez szükséges.
A reakció találmányunk értelmében kedvezőnek tartott 110-130°C körüli hőmérsékleten az oldószer gyorsan elpárolog, és a főreakció gyakorlatilag a diénszármazék feleslegben oldott alkil-diazoésztemek, diénszármazéknak és katalizátornak a reakció szempontjából legkedvezőbb érintkezésével játszódik le.
Technológiai szempontból igen előnyösen úgy valósíthatjuk meg a találmány szerinti eljárást, hogy a reaktorhoz felül csatlakozó 15 vízmentesítő tér (feltét) középső harmadába nyúló 16 csövön át vezetjük a vízmentesítő térbe a diazo-észtert, a pentadiénszármazékot és az inhibitort együtt tartalmazó oldószeres oldatot. A 15 vízmentesítő térbe alulról szabadon áramlanak az alatta lévő 110—130 C-os 17 reaktorból a túlhevített oldószer-gőzök. így a 17 reaktor felé haladó reaktánsok a vízmentesítő feltét alsó harmadát jelentő térben 100-110°C-on ellenáramban érintkeznek, intenzíven keverednek a reaktorból felszálló túlhevített oldószergőzökkel. Eközben a reaktánsokból a jelenlévő víz és oldószer azeotróp desztillációval távozik. A katalizátort tartalmazó keverős reaktortérbe már mintegy 110 C-ra előmelegített állapotban érkezik a diazoésztert tartalmazó pentadién-oldat, ami a gyors továbbreagáltatáshoz ugyancsak igen előnyös.
A 15 vízmentesítő feltétből távozó azeotróp elegyet célszerűen 18 hűtőn vezetjük keresztül, és az oldószert desztilláció után a reakcióhoz ismét felhasználhatjuk.
Találmányunk értelmében a reakció szakaszos és folyamatos üzemeléssel is megvalósítható.
Folytonos megvalósítás esetén a következőképpen járhatunk el:
Szerves oldószerben oldódó fémkomplexek egyszerűen adagolhatok folytonosan vagy periodikusan a 17. reaktorba.
A többi katalizátor esetében a katalizátorok elporítása után azok dioxános vagy halogénezett oldószerben felvett szuszpenzióját alkalmazzuk.
A szuszpenziók bevitele történhet fecskendővel, azok felszuszpendálása után. Egyszerűbben is eljárhatunk, ha a szuszpenziót intenzíven kevertetjük, és enyhe túlnyomáson fokozatosan vagy periodikusan a reaktorba nyomjuk.
Az eljárást a 2. ábrán látható készülékben vitelezhetjük ki laboratóriumban szakazos üzemben. A 15 vízmentesítő kialakításához használt oszlopot célszerű hőszigetelni. A dién és az alkil- diazo-acetát diklór-etános oldatának bevezetésekor már a 16 bevezető csőben fokozatosan emelkedik az oldat hőmérséklete. Előnyös, ha a 16 bevezető cső olyan képzésű, hogy hosszabb úton érintkezzen a gőztérrel, mert így ideálisabb hőátadás érhető el. További igen előnyös megoldásként említjük meg azt az elrendezést, hogy a dién és az alkil-diazo-acetát diklóretános oldatát elősző'· a kondenzáló hűtő első fokozataként beépített hűtőspirálon vezetjük át. Eljárásunk igen előnyös megvalósításánál a vizmentesitő tér középső harmadába adagoljuk az alkfl-diazo-acetátot
189 703 és dién-származékot tartalmazó oldatot.
Vizsgálataink szerint előnyös, ha az alkalmazott alkil-diazo-észter mólaránya az alkalmazott pentadiénre vonatkoztatva (1 :20)-(2 :1) értékek közötti.
A találmányunk szerinti eljárás egyik igen előnyös, folyamatos üzemű megoldása a b) eljárásváltozat, amelyet a 3. ábrán vázoltunk fel.
Az inhibitort előnyösen azon a 6,8 illetve 10. csővezetéken adagoljuk, amelyen keresztül a katalizátor diklór-metánban oldott oldatát.
A reagensek adagolására alkalmazott 4,5,7,9 beadagolócső merülési mélysége a beadagolócső átmérőjétől függően a reaktorsorban lévő folyadékszint magasságának 1/10-3/10-ed része.
Ennek a megoldásnak további előnye, hogy a beáramló alkil-diazo-acetát — annak következtében, hogy a 4,5,7,9 adagolócső a folyadékszint alá merül - már előmelegített állapotban érintkezik a reakcióeleggyel.
A reakcióelegyből folyamatosan távozik az azeotróp formájában távozó vizzel együtt a reakcióból felszabaduló nitrogéngáz és a diklóretán.
Az adagolócső bemerülést mélységét a cső átmérőjétől függően úgy választjuk el, hogy a beáramlás biztosítsa a bemerülő csonkban az alkil-diazo-acetát megfelelő előmelegítését és egyben egyértelműen biztosítsa, hogy a folyadék felszíne alá jusson a beadagolt anyag.
A fenti megoldásnál a találmányunk szerinti „vízmentesitő térnek az alkil-diazo-acetát-adagoló
5,7,9 csonk környezetében lévő oldatrész tekinthető, amelyben az 1,2,3 reaktortér többi részétől gyakorlatilag elkülönítetten, pillanatszerűen bekövetkezik az azeotróp desztilláció, mielőtt az alkil-diazo-acetát a másik 4 csonkon beadagolt — diénszármazékkal és az ugyancsak elkülönített 6,8,10 csonkon adagolt katalizátorral a diklóretános oldatban reakcióba léphetne.
A találmányunk szerinti megoldásnál tehát a reakció megvalósulásának helyén dlén-feleslegben játszódik le a reakció, ami a kívánt főreakció konverziójának kedvez.
A fenti megoldásnál az alkil-diazo-acetát koncentrációja a diklóretánban 270-300 g/1, ami töményebb mint a korábban ismert megoldásoknál.
Találmányunk értelmében a reakció 110-130°C közötti hőmérsékleten általában 120°C körül játszódik le, anélkül, hogy a reakcióelegyet — a folytonos reakció beindulása után - fűteni kellene. Ez az igen kedvező hőmérséklet azáltal tartható fenn, hogy a beadagoláskor alkalmazott diklőr-etán a reakció továbbvitelekor már nincs jelen a reakcióelegyben olyan mennyiségbe, hogy a reakció hőmérsékletét kedvezőtlenül befolyásolná.
Találmányunk értelmében igen jó minőséggel tisztán állíthatjuk elő a ciklo-propánkarbonsav-észtereket, ha megfelelően tiszta reagenseket használunk. A találmányunk szerinti technológia viszonylag egyszerű, költséges berendezések nélkül biztonságosan kezelhetővé teszi az igen robbanásveszélyes alkil-diazo-észter felhasználását.
Eljárásunk részleteit a példákban ismertetjük. A példákban szereplő %-ok tömeg %-ot jelentenek.
1. példa
2,2-dimetil-3-(2,2-diklór-vinjl)-ciklopropán-karbonsavetilészter előállítása szakaszos készülékben (2. ábra)
306,9 g (2,2M) glicin-etilészter-hidrokloridot oldunk 275 ml vízben, és hozzáadunk, 8,8 g = 4,78 ml (0,09 M) tömény kénsavat. Az elegyet. jegesvizes hűtés közben 0°C-ra hűljük. Hozzáadjuk 0-5°C között kevertetés közben 167,2 g (2,42 M) nátrium-nitrit 220 ml vízzel készült oldatát, majd 400 ml 1,2-diklór-etánt adunk a reakcióelegyhez és 0,5°C-on kevertetjük, 15—20 percig. A két fázist elválasztjuk, a semlegesre mosott szerves oldatot elegyítjük 500 g (3,3 M) l,l-diklór-4-metil-l,3-pentadiénnel (a továbbiakban dién), majd az elegyet folyamatosan beadagoljuk a 2. ábrán látható készülék 16 bevezetésén keresztül. Ebben az esetben csak egyik 17 reaktort szereljük fel (ami 500 g dién reagáltatásakor egy 2 literes 4 tubusú gömblombik mágneses keverővei ellátva). A 17 reaktorba előzetesen 5 g réz-port és 2,5 g hidrokinont mérünk be, 50 ml diklór-etánban felszuszpendáljuk és intenzíven forraljuk kevertetés közben. A 17 reaktor'belső hőmérsékletét a dién és az etildiazo-észter diklór-etános elegyének beadagolása alatt 110-120°C között tartjuk. Az etil-diazo-észter és a dién diklóretános elegyét a 15 kolonna közepére vezetjük, amikoris az elegyben jelenlevő vizet az intenziven kidesztilláló diidór-etán azeotrópként eltávolítja. A 17 reaktorba jutó előmelegített etil-diazo-észter-dién elegy gyakorlatilag vizet nem tartalma?.. A 19 szedőn összegyűjtött diklóretán kevés diazoecetsav-etflésztert is ragad magával. A 19 szedőben összegyűjtött diklóretán etil-diazoecetsav-etilészter tartalma 1 t% alatt marad. A reakcióban felszabaduló nitrogént a 20 csonkon vezetjük el.
A beadagolás befejezése után a szuszpenziót szobahőmérsékletűre hűtjük, majd a katalizátorként használt réz-port kiszűijük. A feleslegben alkalmazott diént 15 Hgmm-en 80°C-ig kidesztilláljuk, majd a maradékot 15 Hgmm-en 115—130°Con frakcionáljuk. Az igy kapott frakció súlya 417 g (termelés) 71% az etÚ-diazo-észterre vonatkoztatva).
A kapott termék 97-98,8%-os tisztaságú 2,2-dimetil-3-(2,2-diklór-vinil-ciklopropánkarbonsav-etflészter. Az előpárlatként kidesztillált dién újra reagáltatható és akkor 500 g elhasznált diénre számolva 81% cini szerinti vegyületet kapunk.
2. példa
2.2- dimetil-3/2-diklór-vinil/ciklopropán karbonsav etilészter előállítása
Az 1. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy inhibitorként 2,5 g butil-hldroxi-toluolt alkalmazunk. így 430 1 g/kitermelés 55% cím szerinti vegyületet kapunk. Az előpárlatként kidesztillált dién újra reagáltatható és akkor 500 g elhasznált diénre számolva 633,4 g cím szerinti vegyületet kapunk. (Kitermelés 81%).
3. példa
2.2- dimetil-3/2-diklór-vinil/ciklopropánkarbonsav-etilészter előállítása
Az 1. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy inhibitorként 2,5 g hidrokinon-monometilétert használunk. így 410 g cím szerinti vegyületet kapunk. (Kitermelés 52,5%). Az elő'4
-4189 703 párlatként kidesztillált dién újra reagáltatható és akkor 500 g elhasznált diénre számolva 614,6 g cím szerinti vegyületet kapunk. (Kitermelés 78,6%).
4. példa
Folyamatositott készülék működésének leírása
2,2-dimetfl-3/2,2-diklór-vini]/ciklopropánkarbonsavetilészter előállításakor (2. ábra)
a) A 2. ábrán látható készülék-séma szerint megépített működő modellünk a következő főbb részekből áll: A 17 első reaktorban zajlik le a tulajdonképpeni karbénaddiciós reakció. A 17 reaktor belső hőmérsékletét 110-125°C között tartjuk. A 17 reaktorhoz 22 nyomáskiegyenlítővel 21 utóreaktor kapcsolódik úgy, hogy a reakcióelegy gravitációs úton kerül a 21 utóreaktorba. Mindkét reaktor 11O-125°C között termosztálható.
A folytonos rendszer stacionárius működése közben a reaktortér és a kondenzátor közötti töltött oszlopon 3:1-5:1 reflux-arányt tartunk. Az alkil-diazoészter és a dién diklóretános oldatát a 15 vízmentesítő oszlop középső harmadába adagoljuk, vízmentesítő 15 oszlopként használhatunk Raschig gyűrűvel töltött rektiftkáló oszlopot, de kisebb kapacitás esetén megfelel egyéb desztilláló feltét is pl. Vigreux feltét vagy buboréksapkás feltét. A 18 hűtő a diklóretán-víz azeotróp-elegyet, valamint ezen felüli diklór-etánt kondezálja le.
b) A reakció beindítása:
A 17 reaktorba annyi diklór-etánt mérünk, hogy a reaktor felfűtésével a 3 :1 refluxarányt létre tudjuk hozni. (500 ml-es reaktorba 50 ml diklór-etánt adunk, 130-140°C-os (fürdő-hőmérséklet mellett). Ezután beadagolunk 3 g diklór-etánban felszuszpendált réz-port és 2,5 g hidrokinont, majd 24 ml/perc sebességgel elkezdjük beadagolni 1000 g (6,6 M) Í,l-diklór-4-metil-13-pentadién és 250,8 g (2,2 M) etil-diazo-acetát 20-25%-os diklór-etános oldatának elegyét. (Az első példa szerint készült etil-diazo-acetát oldat koncentrációját UV spektrofotometria segítségével határozhatjuk meg 375 illetve 248 nm-en. Az 500 g diénre leírt mennyiség az 500 ml-es reaktorba 1 óra alatt bevihető.)
c) A folytonos berendezés stacionárius működtetése:
Miután a 17. és 21. reaktorok túlfolyókig megteltek a készülék folytonosan működtethető. Az 1,1-diklór-4-metil-13-pentadién és az etil-diazo-acetát diklór-etános oldatát 20—50 ml/perc sebességgel adagoljuk a gázfejlödés okozta habzástól függően. A reaktorba 10—15 percenként beadagolunk 0,51 g katalizátort tartalmazó oldatot vagy szuszpenziót.
A 21 reaktor 23 kifolyó nyílásán távozó nyers reakcióelegyet megszűrjük, majd (15 Hgmm-en 82°C-ig) frakcionáljuk, kidesztilláljuk, a feleslegben alkalmazott diént, majd a 2,2-dimetil-3/2,2-diklórvinil/-ciklopropán-karbonsav-etilésztert (15 Hgmm-en 120-132°C-ig) frakcionáljuk.
így 446 g cím szerinti vegyületet kapunk (kitermelés 76%) etildiazoészterre vonatkoztatva. A termék gázkromatográfiás analízis szerint 97-99% hatóanyagtartalmú.
Az előpárlatban visszakapott diént az etÜ-diazoészter-dién diklóretános oldat készítésénél ismét felhasználhatjuk. így össztermelésként a bevitt diénre számolva 89% a kitermelés.
5. példa
2,2-dimetil-3/2-diklór-vinil/ciklopropán karbonsav•etilészter előállítása
A 4. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy inhibitorként 2,5 g butil-hidroxi-toluolt adagolunk be. így 437 g cím szerinti vegyületet kapunk (kitermelés 56%).
Az előpárlatként kidesztillált dién újra reagáltatható és így össztermelésként a bevitt diénre számolva 696 g/500 g dién terméket kapunk, (kitermelés: 89,1%).
6. példa
2,2-dimetil-3/2-diklór-vinfl/ciklopropán-karbonsav-etílészter előállítása
A 4. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy inhibitorként 2,5 g hidrokinon-metilétert adagolunk be. így 4223 g cl1” szerinti vegyületet kapunk (kitermelés 54%). Az előpárlatként kidesztillált dién újra reagáltatható, így össztermelésként a bevitt diénre számolva 688,2 g/500 g dién terméket kapunk, (kitermelés 88%).
7. példa
2,2-dimetil-3J2-dimetil-vinil/ciklopropán-karbonsav-etilészter előállítása
A 4. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy az l,l-diklór-4-metil-pentadién helyett 1000 g (9,07 M) l,l-dimetiI-4-metil-pentadiént mérünk be, és a terméket 108-115°C-on gyűjtök (10 Hgmm nyomáson). így 406 g etil-krizantémátot kapunk (94%-os konverzió a diazészterre számolva).
8. példa
3-diklórvinil-2,2-dimetil-ciklopropán-karbonsav-etilészter folyamatos előállítása
Katalizátor oldat készítése
1 diklóretánban feloldunk 0,5 kg réz-naftenátot (réztartalom 8%), majd a homogén oldatban feloldunk 0,5 kg hidrokinon monometÜétert.
Reakció:
A 3. ábrán látható elrendezésben az első 1 reaktorba a 3 cm átmérőjű 4 bevezetőcsövön keresztül 90-100°C-raelőmelegített l,l-diklór-4-metil-13-pentadiént táplálunk be 10,7 1/óra sebességgel úgy, hogy átfolyással a 2 és 3 reaktorok is feltöltődjenek.
Amikor a reaktorokban beállt a szükséges folyadékszint az 5, 7 és 9 bevezetőcsöveken elindítjuk az etil-diazo-acetát 150-250 g/1 koncentrációjú diklór-etános oldatának 4 cm-rel a folyadékfelszm alá történő adagolását, míg egyidejűleg a 6, 8. és 10 adagolócsöveken a táblázat szerinti sebességgel adagoljuk be a fent leírt katalizátort és inhibitort tartalmazó oldatot és folytatjuk a dién beadagolását 10,7 1/óra sebességgel. A reaktorok hőmérsékletét úgy szabályozzuk, hogy a reakció közben a hőmérséklet 115-120°C között legyen.
189 703
Az 1, 2 és 3 reaktorok paraméterei az alábbiak:
1 reaktor 2 reaktor 3 reaktor
Erii
diazo-acetát 5 1/óra 51/óra 3,71/óra
5 adagoló 7 adagoló- 9 adagoló-
cső cső cső
Katalizátor 0,61/óra 0,61/óra 0,61/óra
old. 6 adagoló- 8 adagoló- 10 adagoló-
cső cső cső
Hőmérséklet 110—120°C 110—120°C 110—120°C
A 3. ábra szerinti elrendezésben a reakcióelegy elvezetése olyan megoldású, hogy stabilan biztosítja az állandó folyadékszintet a reaktorban. A reaktorok paramétereinek beállítása után a reakciót folyamatos üzemben tetszőleges ideig folytathatjuk.
A folyamatos reagáltatás során a reaktorokból a megadott hőmérsékleten a diklóretán - ami kevés diént is tartalmaz - a 11. 12 és 13 páracsöveken át kidesztillál. A párlatokag megfelelő hűtőkön kondenzáltatjuk és regeneráljuk.
Az 1 reaktortól a lecsapódó mennyiség 31/óra, a 2 reaktorról lecsapódó mennyiség 2,51/óra, a 3 reaktortól pedig 1,51/óra.
A 3. reaktor aljáról a 14 elvezetőcsonkon 15 1/óra nyeisterméket vezetünk el. A termék 4,4 kg/ óra nyers 2,2-dimetil-3-(2,2-diklór-vinil)-ciklopropán-karbonsav-etilészter.
Az etil-diazo-acetátra számított kitermelés 77,9%. Az elhasznált diénre számított kitermelés 89,6%. A termék szükség esetén ismert módszerekkel tisztítható.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletü ciklopropánkarbonsav-észterek szakaszos vagy folyamatos előállítására — a képletben
    -R jelentése halogénatom, előnyösen klór- vagy brómatom, vagy metilcsoport,
    -R1 jelentése 14 szénatomos alkilcsoport, és a hajlított vonal a karbalkoxicsoport cisz- vagy transztérállását jelöli amelynek során (Π) általános képletü diénszármazékhoz - a képletben -R jelentése a fenti vízmentes (14 szénatomos-alkil)-diazo-acetát diklór-etános oldatát adagoljuk 110—130°C-on a reakcióelegyben szuszpendált vagy oldott réz·, palládiumés/vagy ródiumtartalmú katalizátor — előnyösen réz-por, rézfl) és rézíll) szerves vagy szervetlen só, palládiumsó, ródiumsó és/vagy - komplex —, valamint oldószerként dlklőr-etán jelenlétében, azzal jellemezve, hogy a reagáltatást az alkil-diazo5 -acetátra számítva 0,1-5 t% láncátadási inhibitor, mégpedig kinon, hidrokinon, gailuszsav, 14 szénatomos alkilcsoportta] szubsztituált fenol és/vagy hidrokinon-monometil-éter jelenlétében hajtjuk végre és a diklór-etánban oldott alkil-diazo-acetátból a reakciótérbe (1,
  2. 2,3 illetve 17) való vezetés előtt ι θ vízmentesítő térben, azeotróp desztillálással a jelenlévő vizet eltávolítjuk oly módon, hogy a reakciótérből (1,2,3 illetve 17) távozó gőzkeveréket a beadagolt alkil-diazo-acetát-oldattal a vízmentesítő térben ellenáramban érintkeztetjük úgy, hogy
    .. g a) szakaszos eljárás esetén a gőzkeveréket a reakció5 térből az attól elkülönített - célszerűen a reakciótér fölött elhelyezkedő - edényben lévő vízmentesítő térbe (15) vezetjük, vagy
    b) folyamatos eljárás esetén a reakciótérben (1,2,3) 110-130°C-on tartott folyékony reakcióelegy20 be elkülönített csővezetékeken (4,5,6,7,8,9,12) át folyamatosan úgy vezetjük be a reagenseket, hogy a diklór-etánban oldott alkil-diazo-acetátot elkülönített diklór-etánban oldott alkil-diazo-acetátot elkülönített csővezetékeken (5,7 illetve 9), a diénszármazékot ugyancsak elkülönített cső25 vezetéken (4) a reakcióelegy fplyadékszintje alá vezetjük be, a katalizátor oldatát is csővezetékeken (6,8,10) adagoljuk be, és az alkil-diazo-acetát-adagoló csővezetékek (5,7,9) környezetében lévő folyadéktérben pillanatszerűen hajtjuk _ _ végre az azeotróp desztilállást.
    '’U 2. Az 1. igénypont a) változata szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a vízmentesítő tér (15) középső harmadába nyúló csővezetéken (16) át vezetjük a vízmentesítő térbe (15) az alkil-diazo-acetát, inhibitor és a diénszármazék oldószeres
    35 oldatát és a vízmentesítő térből (15) a katalizátort is tartalmazó keverős reaktorba (17) folyó reaktánsokat a vízmentesítő térben (15) ellenáramban érintkeztetjük a reakciótérből (17) távozó 100110°C-on túlhevített oldószergőzökkel.
  3. 3. Az 1. igénypont b) változata szerinti eljárás,
    40 azzal jellemezve, hogy a reagensek adagolására alkalmazott adagoló cső (4,5,7,9) merülési mélysége a reaktorsorban lévő folyadélázint magasságának 1/10—3/10-ed része.
  4. 4. Az 1. igénypont b) változata szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az inhibitort a katali45 zátorral együtt adagoljuk a reakciótérbe (1,2 illetve 3).
    3 db ábra
HU231782A 1982-07-16 1982-07-16 Javított eljárás ciklopropán-karbonsav-alkilészterek ! gyártására HU189703B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU231782A HU189703B (hu) 1982-07-16 1982-07-16 Javított eljárás ciklopropán-karbonsav-alkilészterek ! gyártására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU231782A HU189703B (hu) 1982-07-16 1982-07-16 Javított eljárás ciklopropán-karbonsav-alkilészterek ! gyártására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189703B true HU189703B (hu) 1986-07-28

Family

ID=10958809

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU231782A HU189703B (hu) 1982-07-16 1982-07-16 Javított eljárás ciklopropán-karbonsav-alkilészterek ! gyártására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU189703B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR920010471B1 (ko) α-(p-이소부틸페닐)프로피온산 또는 그의 알킬 에스테르의 제조방법
JPH0357905B2 (hu)
KR19980025063A (ko) 디아릴 카보네이트의 제조 방법
US4436922A (en) Method for manufacture of high-purity phthalic anhydride
HU189703B (hu) Javított eljárás ciklopropán-karbonsav-alkilészterek ! gyártására
RU2130919C1 (ru) Способ оксикарбонилирования бутадиена
JP2002088022A (ja) ヒドロキシアルキル(メタ)アクリレートの製造方法
EP0074162B1 (en) Process for producing p-cresol
JP6677255B2 (ja) ハロゲン化アクリル酸エステル誘導体の製造方法
EP3135661B1 (en) Method for producing halogenated acrylic acid derivative
KR102358241B1 (ko) (s)-2-아세틸옥시프로피온산 및 그것의 유도체의 제조 방법
RU2272017C2 (ru) Способ получения гексафторбутадиена
JPS58121221A (ja) 第3級オレフインの製法
JP3804818B2 (ja) シュウ酸ジアルキルの製造法
GB1591538A (en) Preparation of ketones
KR960007385B1 (ko) 1,2-디(4-이소부틸페닐) 탄화수소, 그의 제법 및 중간체로서의 용도
MXPA03000130A (es) Procedimiento para fabricar el acido sorbico.
JPH0753493A (ja) 酸化又はアンモ酸化の供給原料としての粗アセトニトリルの安定化方法
JPS6318569B2 (hu)
JP3500794B2 (ja) 2−シアノビフェニル類の製造方法
JPS6351351A (ja) モノクロル酢酸の製造方法
JP3915152B2 (ja) 酢酸ベンジルの製造方法
EP0021521A2 (en) Process for the preparation of dihalovinyl compounds
US4332962A (en) Preparation of cyclopropane carboxylic acid esters
JPS63275530A (ja) 4−イソブチルスチレンの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HLC4 Limitation of claims
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: AGRO-CHEMIE NOVENYVEDOESZER GYARTO, ERTEKESITOE ES