HU187997B - Electrode set for arc furnace - Google Patents

Electrode set for arc furnace Download PDF

Info

Publication number
HU187997B
HU187997B HU843048A HU304884A HU187997B HU 187997 B HU187997 B HU 187997B HU 843048 A HU843048 A HU 843048A HU 304884 A HU304884 A HU 304884A HU 187997 B HU187997 B HU 187997B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
protective coating
metal shaft
electrode assembly
metal
assembly according
Prior art date
Application number
HU843048A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT34866A (en
Inventor
Derek Hill
Inge Lauterbach-Dammler
Tom Taube
Dieter Zoellner
Original Assignee
Arc Technologies Systems Ltd,Gb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arc Technologies Systems Ltd,Gb filed Critical Arc Technologies Systems Ltd,Gb
Publication of HUT34866A publication Critical patent/HUT34866A/hu
Publication of HU187997B publication Critical patent/HU187997B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B7/00Heating by electric discharge
    • H05B7/02Details
    • H05B7/12Arrangements for cooling, sealing or protecting electrodes
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B7/00Heating by electric discharge
    • H05B7/02Details
    • H05B7/10Mountings, supports, terminals or arrangements for feeding or guiding electrodes
    • H05B7/101Mountings, supports or terminals at head of electrode, i.e. at the end remote from the arc

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Discharge Heating (AREA)

Description

A találmány tárgya elektródegyüttes ívkemencéhez, amely vízhűtő rendszerrel és befogási tartománnyal ellátott fémtengelyt, a fémtengelyt körbevevő, a befogási tartomány alatt elrendezett védőbevonatot, továbbá elfogyó aktív részt tartalmaz, ahol az aktív rész és a fémtengely között elektromosan vezető kapcsolat van.
Az 50 682 szám alatt közzétett európai szabadalmi bejelentésből olyan elektród ismerhető meg, amely Ívkemencéhez van kialakítva és ugyancsak 1 vízhűtő rendszerrel és befogási tartománnyal ellátott fémtengelyt, a fémtengelyt körbevevő, a befogási tartomány alatt elrendezett védőbevonatot, továbbá elfogyó aktív részt tartalmaz, ahol az aktív rész és a fémtengely között elektromosan vezető 1 kapcsolat van. Az ebben a szabadalmi leírásban ismertetett elektródban a fémtengely és az aktív rész között csavarmenetes kötéssel kialakított kapcsolat van, és a fémtengelyt védőbevonat veszi körül. , , *
A 4 121 042 Ijsz. Észak-amerikai Egyesült Allamok-beli szabadalmi leírásból olyan kombinált elektród ismerhető meg, amelynek vízzel hütött fémtengelye közvetlenül kapcsolatba kerül az ívke- , mence atmoszférájával, ki van téve az ív hatásának.
Ez a fémtengely nincs védőbevonattal ellátva. Az elektródot ebben az esetben közvetlenül a fémtengelyre kell szorítani.
A 2 037 549 sz. angol szabadalmi leírásból olyan . kombinált elektród ismerhető meg, amelynek fémtengelye két vízzel átjárt csőből áll és ezeket három koaxiális hengerként készített acél anyagú védőbevonat veszi körül. Ily módon két gyűrűs tér alakul ki, amelyek a vízhütési körök alkotórészeit képezik. Ebben az esetben a védőbevonat a benne elhelyezett csöveket lényegében teljes hosszukon körülveszi és az elektródot a védőbevonat révén lehet megfogni.
Az említett 50 682 sz. európai szabadalmi beje- , len tés leírása szerint kialakított elektród a működés során igen jó jellemzőket mutat. Ezt bizonyítja, hogy számos ívkemencében már ilyen elektródegyüttest használnak. Mivel a vízhűtéses elektródok fejlesztésére irányuló munkák hatóereje ma alapvetően az acélgyártás költségeinek csökkentésére való törekvés, új lehetőségekre van szükség a kiegészítő költségek csökkentésére. Ennek megfelelően a további erőfeszítések célja az üzemeltetési és karbantartási költségek csökkentése az 50 682 sz. európai szabadalmi leírásból megismerhető elektród esetében, ahol, természetesen, a költség csökkentése nem jelentheti a jó működési jellemzők lerontását.
A 4 121 042 Ijsz. Észak-amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásból ismeretes elektród esetében azt a hátrányt kell említeni, hogy fém eleme egyetlen darabként van kialakítva, és ezért a szélső fémrétegek sérülése esetén, amit az iv okozhat, vagy olyan nehéz munkadarabok becsapódása, amelyeket fel kell dolgozni, az egész elektródot le kell cserélni, és a megsérült részek javítása, illetve cseréje után lehet csak újból felszerelni.
A 2 037 542 sz. angol szabadalmi leírásban leírt elektród esetében az acélból készült védőbevonat szintén kapcsolódik az elektród belső hűtőcsöveihez és ezért nem cserélhető le.
Ennek a megoldásnak további hátránya, hogy az elektród befogását a védőbevonat segítségével biz5 tositják, és így annak rendkívül nagy mechanikai teherbíróképességgel kell rendelkeznie, hogy a
20...40 tonna nagyságú befogóerőket befoghassa.
A 4 291 191 Ijsz. Észak-amerikai Egyesült Allamok-beli szabadalmi leírás olyan elektródtartó 0 szerkezetet ismertet, amely a találmány szerinti megoldás ismert jellemzőit mutatja. Ez a szerkezet néhány függőlegesen elrendezett vízvezetéket tartalmaz, amelyek feladata az elektródot tartó szerkezet alsó végén levő elem hűtése. A vízvezetékeket 5 f ővisszaverő, tűzálló anyagú hengeres test belsejében vezetik el, amely üreges acélhengerre csatlakozik, és ez megbízhatóan fogja meg az előző hengert. A szabadalom igénypontja szerint a fémhenger és a villamosán vezető anyagú vízvezetékek között a tűzálló anyagú henger villamos szigetelést biztosít. Ugyanakkor ezt a hengert elegendően jól kell kialakítani ahhoz is, hogy a fémhengert megfelelően íűtse a vízvezetékekhez elvezetett hő révén.
Köztudott, hogy a jó hővezetők jó elektromos vezetők és viszont. Ennek megfelelően az említett elektródnak az az alapvető hiányossága, hogy a fémhenger megfelelő intenzitású hűtéséhez szükséges anyag választása esetén bizonyosan nem sikerül a fémhenger és a vízcsövek között a megfelelő elektromos szilárdságú szigetelést biztosítani, és a szigetelő hatás a hőmérséklettől csak romlik. Nagyon fontos, hogy a fémfelület elektromosan szigetelve legyen mindazoktól a részektől, amelyek az elektród potenciálján vannak, mivel a szigeteletlen fém felü letek jelenléte a közelébe jutó más elemek esetében elektromos híd áthúzását jelentené, ami a felület igen gyors lepusztulását okozza.
A találmány feladata az előzőekben leírt elektródegyüttesek tulajdonságainak javítása éspedig a karbantartási költségek csökkentésével és a fent említett hátrányok elkerülésével. További célja ívkemencék részére olyan elekíródtartó szerkezet kialakítása, melynek fém borítása megfelelően hatékonyan van az elektródpotenciálon tartott egyéb elektródrészektől elektromosan szigetelve. Ugyancsak célja a találmánynak olyan védőborítás kialakítása az elektródtartó szerkezet körül, amelynek élettartama hosszú, és amely tönkremenetel esetén könnyen eltávolítható.
A kitűzött cél elérésére olyan ívkemencéhez alkalmazott elektródegyüttest hoztunk létre, amely vízhűtő rendszerrel és befogási tartománnyal ellátott fémtengelyt, a fémtengelyt körbevevő, a befogási tartomány alatt elrendezett védőbevonatot, továbbá elfogyó aktív részt tartalmaz, ahol az aktív rész és a fémtengely között elektromosan vezető kapcsolat van, és a találmány szerint a védőbevonatban hűtőrendszer, a védőbevonatot a fémtengelytöl elválasztó és elektromosan szigetelő, a hűtőrendszerrel érintkező átmeneti tűzálló réteg van, ahol a védőbevonat és a fémtengely egymástól elválaszthalóan van elrendezve.
Előnyösen a fémhenger rézből, a fémcső acélból
-2187 997 van kialakítva, ahol a fémtengely hűtőrendszere a védőbevonat hűtőrendszerével soros kapcsolatban áll. A fémcső célszerűen lehet csőkígyó is.
Ugyancsak előnyös, ha a védőbevonat a fémtengely körül koncentrikusan elrendezett két fémcsövet tartalmaz, amely két hengeren, vagy közöttük gyűrűs teret meghatározó három koncentrikus hengeren hűtőközeget meanderszerű pályán, az egyik hengerben felfelé, a másikban lefelé áramoltató eszközt tartalmaz, vagy a fémtengely központi csővezetékkel és ezt körbevevő külső csővezetékkel van ellátva, amelyek gyűrűs teret határoznak meg, amely gyűrűs tér felső részből és alsó részből áll és közöttük elrendezett gyűrűs lemezt tartalmaz, ahol a gyűrűs lemez a védőbevonat magasságában megfelelő szinten a központi és a külső csővezetékhez van csatlakoztatva, a felső és alsó gyűrűs tér bemeneti csonk és kimeneti csonk révén a védőbevonat hűtőrendszerével közlekedik.
A találmány szerinti elektródegyüttes egy célszerű kiviteli alakjában a védőbevonat a fémtengellyel elektromosan szigetelő módon van csatlakoztatva, a védőbevonat hűtőrendszere a fémtengellyel elektromosan szigetelő közdarabokkal van csatlakoztatva és/vagy közlekedik és itt előnyösen a szigetelő anyagú átmeneti tűzálló réteg a védőbevonat alsó végét körbevevően van kialakítva.
Ugyancsak célszerű kialakítás, ha a védőbevonat hűtőrendszere hűtőközeget csatolóelemekkel bevezető és kivezető csővezetékhez van vezetve, amely a fémtengely hűtőrendszerétől függetlenül van kialakítva.
Az élettartamot növeli, ha a védőbevonat szórással vagy laminátumként kialakított tűzálló anyag, mint kerámia vagy szórt réteget alkotó, a védőbevonat alsó részét legalább részben fedő külső réteg és itt előnyösen a védőbevonat körül grafit tartalmú anyagból készült gyűrűk vannak elrendezve.
Célszerű, ha a központi csővezeték és a külső csővezeték között a befogási részen belül elrendezett paraxiális szorító tömítőelemek vannak elrendezve.
A találmány alapja az a felismerés, hogy az ívkemence belsejében uralkodó körülmények hatásának kitett fémből készült védőbevonatok a melegítés mértékében fokozatosan csökkent villamos szigetelő hatást mutatnak, mivel az azokat az áramot vezető alkatrészektől elválasztó tűzálló anyag elektromos vezetőképessége növekszik. Ennek megfelelően a felismerés lényege az, hogy olyan vízzel hütő elrendezést kell kialakítani, amely a fémből készült védőbevonatot hűti, mint az a technika állásából ismert, de amely a szigetelő tűzálló anyag hőmérsékletét elegendően alacsony szinten tartja ahhoz, hogy az elektromos szigetelés megvalósuljon és hatékony legyen.
A fémtengely és a védőbevonat anyagát tulajdonképpen a kívánt tulajdonságok és felhasználási jellemzők szerint lehet viszonylag széles választékból megválasztani. A fémtengely feladata elsősorban az elektromos áram vezetése az elektród aktív felületeire a viszonylag legkisebb veszteségek mellett, és egyidejűleg jó hűtőhatást kell megvalósítania az aktív rész számára. Mindkét szempontot a vörösréz alkalmazása elégíti ki a legjobban.
A fémből készült védőbevonatnak viszont viszonylag magas olvadáspontú és egyidejűleg mechanikailag nagy mértékben stabil anyagból kell állnia. További követelmény, hogy a védőbevonat a költségek tekintetében is elfogadható legyen, mivel ez az az alkatrész, amelyet esetleg ki kell cserélni. Ennek megfelelően a szükséges műszaki jellemzőket viszonylag alacsony költségszinten biztosító anyagot, például acélt kell választani.
A találmány szerint a védőbevonat hűtőrendszerét célszerű a fémtengely hűtőrendszerével sorosan kapcsolni. Ez például úgy valósítható meg, hogy a hűtőközeg először a védőbevonaton, majd a fémtengelyen át folyik, vagy fordítva, de az is megfelelő megoldás, ha a fémtengelyben több szakasz van kialakítva, és a védőbevonat a fémtengely két szakasza között van elrendezve a hűtőközeg áramlásához viszonyítva.
A hűtőrendszer fémcsövekből álló csőkígyóként is kialakítható a védőbevonatban. Az ilyen jellegű védőbevonat viszonylag könnyen gyártható, könynyen javítható, ha az üzemeltetés feltételei között megsérült. Ha a találmány szerinti elektródegyüttesben a védőbevonatot a fémtengely két szakasza között rendezzük el a hűtőközeg áramlásához viszonyítva, a fémtengelyben központi csővezeték és két cső között létrehozott gyűrűs tér alakítható ki. A gyűrűs tér felső és alsó részre bomlik, és az elválasztó szint lényegében a védőbevonat szintjének felel meg és ezt a két csőhöz erősített lemez határozza meg. A gyűrűs tér csatlakozóelemekkel látható el, amelyeken át a védőbevonat belső terével kapcsolat hozható létre.
A védőbevonatot a fémtengely körül elektromos szigetelést biztosító módon kell elrendezni és így a csatlakozó elemek kapcsolata az elektromosan szigetelt közdarabok révén valósul meg, átmeneti tűzálló réteg van kialakítva, amely állhat kerámiából, akár tömör, akár fúvatásos technológiával kialakítva, vagy hasonló anyagból.
A fémtengely a védőbevonatétól eltérő hűtőrendszerrel is kialakítható. így például a fémtengely vízzel is hüthető, míg a védőbevonat hűtésére gázt, példáiul vízgőzt használunk. Ennek az az előnye, hogy a védőbevonat károsodása esetében az ívkemencébe nem juthat be víz. Ennek megfelelően a védőbevonat a fémtengelytől független beömléssel és kiömléssel van ellátva.
A védőbevonat védelmi jellemzőit úgy lehet tovább javítani, hogy szórással vagy más módon felvit tűzálló réteget alakítunk ki rajta, amelynek anyaga rétegelt, vagy kerámia és/vagy salak és legalább a védőbevonat alsó részét fedi.
Λ találmány tárgyát a továbbiakban példakénti kiviteli alakok kapcsán, a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti elektródegyüttes egy célszerű kialakítása a védőbevonaton belül létrehozott hűtővízrendszerrel, amely a fémtengely hűtővízrendszerével sorosan van kapcsolva, a
2. ábra az 1. ábrán bemutatott elektródegyüttes3
-3187 997 hez hasonló megoldás, ahol a védőbevonat és a fémtengely hűtőrendszerei egymástól függetlenül vannak kialakítva, a
3. ábra a találmány szerinti elektródegyüttes egy további előnyös kialakítása, ahol a hűtésbiztosító csőkígyó tűzálló réteggel bevont hengerben van elhelyezve, amit alsó részén grafitgyűrűk öveznek, és a
4. ábra a találmány szerinti elektródegyüttes egy további előnyös kiviteli alakja, ahol a védőbevonat két koncentrikus hengerből és közöttük elrendezett vízhűtésből van kialakítva.
A találmány szerinti elektródegyüttes kombinált elektród részeként szolgál ívkemencékben. Ennek l fémtengelye van, amely 2 csavarmenetes kötéssel grafitból készült 3 aktív részbe van beillesztve (itt csak a csatlakozást mutatja a rajz). Az 1 fémtengely 4 központi csővezetékből és hozzá képest koaxiálisán elrendezett 5 külső csővezetékből áll. A 4 központi csővezeték és az 5 külső csővezeték között gyűrűs tér van, amelyet 6 kimeneti csonknak nyílást hagyó 7 gyűrűs lemez zár le felső részén. Az 1 fémtengely 28 alsó résszel van kialakítva, ahol keresztmetszeti mérete megnövekszik és alulról hozzáférhető nyílással van ellátva, amelyben 8 belső fészek van kialakítva a 2 csavarmenetes kötés létrehozására. Az 1 fémtengely 28 alsó részének a rajzon nem látható külső fejrésze is lehet, amelyre grafittartalmú anyagból készült 29 gyűrűk csavarozhatok fel, amelyek falai célszerűen L-alakú keresztmetszettel vannak kialakítva. Az 1 fémtengely és a aktív rész összekapcsolására alkalmas lehet más befogóelem is, mint például a 053200 sz. alatt közzétett európai szabadalmi bejelentésből ismeretes befogás csavarmenetes elemek helyett.
A 4 központi csővezeték az 5 külső csővezeték és különösen a közöttük kialakított gyűrűs tér alkalmas hűtőközeg, például víz cirkuláltatására és elvezetésére. A hűtőközeg a 4 központi csővezetéken keresztül lép be az ábrán látható nyilak irányában, árama az 1 fémtengely 28 alsó része felé hajlik el, azután a gyűrűs térbe tér vissza és az I fémtengely terét 6 kimeneti csonkon keresztül hagyja el.
A 4 központi csővezeték és az 5 külső csővezeték által meghatározott gyűrűs tér 9 felső részre és 10 alsó részre tagozódik, amelyek között a két csővezetékhez hegesztéssel erősített 11 gyűrűs lemez van elrendezve.
A gyűrűs tér 10 alsó része 12 kimeneti csonkkal van ellátva, amely felső végéhez közel van elrendezve és a II gyűrűs lemez alatt van kialakítva. A gyűrűs tér 9 felső része 13 bemeneti csonkot tartalmaz alsó tartományában.
Az I fémtengelyt 14 védőbevonat veszi körül, amely 15 fémcsövek rendszeréből áll. Ezek csavarmenetet alkotó vonal mentén az 5 külső csővezetéket veszik körül és az 1 fémtengelynek nagyjából azt a részét óvják, amelyben a gyűrűs tér 10 alsó része van kialakítva
A 14 védőbevonat 15 fémcsöveinek rendszere egyszerű fémcsőből is kialakítható, amelyet bifilárisan csavarunk az 5 külső csővezeték köré, mégpedig úgy, hogy a 15 fémcső eleje és vége a felső részben helyezkedik el. A rendszert egyébként pár4 huzamosan csatolt hurkok sorozataként is ki lehet alakítani.
A 15 fémcső kezdete és vége 16 és 17 csatolóelemekkel van ellátva a 12 bemeneti csonkhoz és a 13 kimeneti csonkhoz való csatlakozásra. Ily módon kapcsolat alakul ki a gyűrűs tér 9 felső részével és 10 alsó részével, amint azt az 1. ábra vázlatosan mutatja.
Ennek megfelelően az l fémtengely legalsó rétegébe irányított hűtővíz a gyűrűs tér 10 alsó részén át felfelé a II gyűrűs lemez irányába folyik, a 12 kimeneti csonkon át elhagyja a gyűrűs teret, a 14 védőbevonatot eléri és itt a nyilaknak megfelelő irányokban felülről lefelé folyik a csővezetékekben, majd alulról visszatér és a 17 csatolóelemen keresztül elhagyja a 14 védőbevonatot, majd a gyűrűs tér 9 felső részébe kerül a 13 bemeneti csonkon keresztül és ezt a 6 kimeneti csonkon keresztül hagyja el.
A 14 védőbevonat és az 1 fémtengely között csak a víz útján jön létre kapcsolat, mégpedig a 12 kimeneti csonkon és a 13 bemeneti csonkon, valamint a 16 és 17 csatolóelemeken keresztül, vagyis a két rész a vízvezetéki kapcsolatok megszakításával könnyen elválasztható. A 14 védőbevonat egésze ily módon, ha ez javítás vagy más okok miatt szükséges, egy műveletben eltávolítható, mégpedig az i fémtengelyről való lehúzással.
A vízhütéssel ellátott 14 védőbevonat kettős funkciót lát el. Az egyik az 1 fémtengely réz anyagának árnyékolása az ívkeinence belső terének hatásától, és különösen az ív közvetlen átugrása ellen, míg a másik az 1 fémtengelyen kialakított 43 átmeneti tűzálló réteg hűtése olyan mértékben, hogy hőmérséklete az elektromos szigetelő tulajdonságok elvesztését okozó hatást ne lépje túl.
Nagyon fontos az is, hogy a 14 védőbevonat villamosán szigetelve van az I fémtengelytői és ezzel elkerülhető villamos ív kialakulása a 14 védőbevonat és más alkatrészek között.
A védelmi jellemzők további javítása céljából a 14 védőbevonatot szélein tűzálló réteggel lehet kialakítani, például kerámiából és/vagy salakból, esetleg más hasonló anyagból.
A 43 átmeneti tűzálló réteg az 1 fémtengely és a 14 védőbevonat között, mégpedig a 14 védőbevonat alatt azon a területen van kialakítva, ahol az I fémtengely a csavarmenetes befogás tartományába megy át és így a szigetelést attól is biztosítjuk.
A 14 védőbevonat és az 1 fémtengely közötti vízvezetéki kapcsolatban 44 és 44’ átmeneti villamos szigetelő elemeket lehet elhelyezni, aminek segítségével az 1 fémtengely és a 14 védőbevonat fém anyaga közötti galvanikus átmenet megszűnik. A 43 átmeneti tűzálló réteg egyébként a 14 védőbevonat alsó végén túlnyúlhat, és így megnövelt szigetelési hatékonyságot biztosít arra az esetre is, ha anyagára salak fröccsenne, s így elektromos vezető réteg hidalná át a szigetelő részek fölött.
Az említett intézkedések révén a 14 védőbevonat potenciálja el van választva az I fémtengely potenciáljától és az igy földpotenciálon tartható. Ennek megfelelően a kemencében szintén földpotenciálon levő részek és a 14 védőbevonat között nem tud elektromos iv kialakulni.
187 997
Az 1 fémtengely legfelső, a 14 védőbevonattal nem körbevett része az elektród tartására alkalmasan van kialakítva, rajta keresztül az elektród az áramkörbe illeszthető.
Az 1 fémtengely 18 befogási részén belül 24 szorító tömitőelem van paraxiálisan (1. ábra) vagy radiálisán elrendezve az 5 külső csővezeték és a 4 központi csővezeték között. A 24 szorító tömitőelem feladata az 5 kölsö csővezeték károsodásának megelőzése, amikor arra befogó pofákat szorítunk (ez az ábrán nem látható).
Az 1. ábrán látható elektródegyüttes esetében a 14 védőbevonat és az 1 fémtengely hűtőrendszerei között kapcsolat van. Az elektródegyüttes azonban kialakítható ilyen kapcsolat nélkül is (2. ábra). Ez a kialakítás lényegében nem tér el az előbb ismertetettől, csak a hűtési rendszer kialakítása különböző. A 14 védőbevonat itt is létrehozható az előzőekben leírt módon. Ez 20 és 21 csatolóelemekkel van ellátva a 15 fémcső kezdetén és végén, és ezek segítségével a hűtőközeget be lehet vezetni a 15 fémcsőbe, illetve az onnan eltávolítható. A csővezetéki darabként létrehozott 20 és 21 csatolóelemek oly módon rendezhetők el, hogy ne akadjanak be az elektród befogási rendszerébe, vagyis azok a 18 2 befogási rész alatt vannak elhelyezve.
A 14 védőbevonat ebben az esetben is 43 átmeneti tűzálló réteggel van az 1 fémtengelytől elválasztva- , 30
Mivel a 14 védőbevonat és az 1 fémtengely hűtőrendszerei egymástól függetlenek, lehetővé válik a 14 védőbevonat és az 1 fém tengely különböző hűtőközegekkel való hűtése.
így például célszerű megoldás a 14 védőbevona- 35 tol vízgőzzel vagy más gáz alakú hűtőközeggel hűteni, mivel ebben az esetben a 14 védőbevonat esetleges meghibásodása (kilyukadása) esetén az ívkemence belső terébe gáz jut be és nem folyadék.
A gáz alakú közeg ekkor sokkal kevésbé veszélyes, 40 alkalmazásával elkerülhető a víz okozta robbanás.
A találmány szerinti elektródegyüttes egy további célszerű kialakításában (3. ábra) a 14 védőbevonat tulajdonképpen 15’ fémcsőből van kialakítva, amely az 1 fémtengelyt körbevevő tűzálló rétegbe 45 van beágyazva. Ebben az esetben a 15’ fémcső a tűzálló anyag belsejében helyezkedik el, és így ennek révén az 1 fémtengelytől elektromosan szigetelve van.
A 15’ fémcső szintén 20, 21 csatolóelemmel van 50 ellátva, amelynek révén az 1 fémtengely hűtőrendszerétől függetlenül megfelelő hűtőközeg táplálható be.
A 14 védőbevonatot 23 védőgyürűkkel is körbe lehet fogni, amelyek grafittartalmú anyagból ké- 55 szülnek. Ez védelmet nyújt az ívkemence belsejében fröccsenő salak ellen. Természetesen a 14 védőbevonat kiegészítő védelme nem minden esetben szükséges.
A találmány szerinti elektródegyüttes egy továb-60 bi előnyös kiviteli alakjában (4. ábra) a 2. és a 3. ábrán bemutatotthoz hasonló 1 fémtengelyt alkalmazunk. Az 1 fémtengely 39 csavarmenetes kapcsolat révén tartószerkezet 40 aktív részével van egyesítve. Az 1 fémtengely felső részében 41 bemeneti csonk és 42 kimeneti csonk van, amely hűtővíz továbbítására 34 és 34’ vízellátócsőre csatlakozik. A 34 és 34' vízellátó csövek rugalmas anyagú 36 és 36’ csőkönyökökhöz csatlakoznak, amelyeken keresztül 32 és 32’ vízvezetékkel közlekednek. A 32 és 32’ vízvezetékek 30 védőbevonatra csatlakoznak, amely az 1 fémtengely alsó részét veszi körül. Hengeres alakú 43 átmeneti tűzálló réteg segítségével — ez az 1 fémtengely és a 14 védőbevonat között és a 14 védőbevonat 43 átmeneti tűzálló rétegénél kisebb axiális méretű hasonló 33 és 35 gyűrűk között van elrendezve - a 32 és 32’ vízvezetékek az 1 fém tengelytől elektromosan szigetelve vannak. A 32 és 32’ vízvezetékek mechanikus felerősítését 37 tartórudak biztosítják, amelyeket az 1 fémtengelyhez szegeccsel vagy hasonló elemekkel erősítünk és közöttük 38 szigetelő alátétet helyezünk el, az 1 émtengelytől való villamos elválasztás céljából. A 14 védőbevonat alsó részén a 43 átmeneti tűzáló réteg az 1 fémtengely 40 aktív része és a 14 védőbevonat között helyezkedik el, és előnyösen tovább folytatódhat a 14 védőbevonat külső részén, hogy annak legalább alsó részét hatékonyabb védelemben részesítse. Ily módon a 40 aktív rész és a 14 védőbevonat között általában elektromosan vezető hidat okozó salakfröccsenések számos esetben nem képesek az elektromos kapcsolatot létrehozni.
Az előzőekben a találmány szerinti elektródegyüttest néhány példaként bemutatott előnyös kiviteli alak kapcsán ismertettük, amelyek azonban egyáltalában nem jelentik az összes lehetőséget. így például a csavarvonal mentén kialakított 15 fémcső helyett más alakok is elképzelhetők, mint például három koaxiális csőből kialakított külső és belső gyüüs tér felhasználása, ahol a hűtővíz az egyik gyűrűs térben lefelé, a másikban felfelé folyik, vagy két koaxiális henger alkalmazása is előnyös lehet, amelyek között terelőlapok vannak elrendezve a hűtőfolyadék megfelelően hosszú áramlási útjának biztosítására. A csavarvonal elrendezést gyártási szempontból tartjuk különösen előnyösnek.
Egy további lehetőség a paraxiálisan elrendezett csövek felhasználása, amelyek alsó végükön páronkér t egymással kapcsolódnak, és így a víz áramlása olyan csőpárokon keresztül biztosítható, amelyek pár huzamosan vagy sorosan vannak kapcsolva.
Λ találmány szerinti elektródegyüttesben az anyagok kiválasztása mindenkor az adott körülményektől függ. A példaként említett vörösrézen és acélon kívül műszaki és gazdasági megfontolások más anyagok alkalmazását is előírhatják, az igényelt oltalmi kör módosulása nélkül.

Claims (12)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Elektródegyüttes ívkemencéhez, amely vízhűtő rendszerrel és befogási tartománnyal ellátott fémtengelyt, a fémtengelyt körbevevő, a befogási tartomány alatt elrendezett védőbevonatot, továbbá elfogyó aktív részt tartalmaz, ahol az aktív rész és a fémtengely között elektromosan vezető kapcsolat van, azzal jellemezve, hogy a védőbevonaí-5187 997 bán (14) hűtőrendszer, a védőbevonatot (14) a fémtengelytől (1) elválasztó és elektromosan szigetelő, a hűtőrendszerrel érintkező átmeneti tűzálló réteg (43) van, ahol a védőbevonat (14) és a fémtengely (1) egymástól elválaszthatóan van elrendezve. 5
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a fémtengely (1) rézből, a fémcső (15, 15’) acélból áll.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a fémtengely (1) hütő- 10 rendszere a védőbevonat (14) hűtőrendszerével soros kapcsolatban áll.
  4. 4. Az 1 - 3. igénypontok bármelyike szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a védőbevonat (14) egymás mellett vezetett menetekből álló, 15 csőkígyót alkotó fémcsővel (15, 15’) van kialakítva.
  5. 5. Az 1 - 3. igénypontok bármelyike szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a védőbevonat (14) a fémtengely (1) körül koncentrikusan 2θ elrendezett két fémcsövet (15,15’) tartalmaz, amely két hengeren, vagy közöttük gyűrűs teret meghatározó három koncentrikus hengeren hűtőközeget meanderszerü pályán, az egyik hengerben felfelé, a másikban lefelé áramoltató eszközt tartalmaz. 25
  6. 6. Az 1 - 5. igénypontok bármelyike szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a fém tengely (1) központi csővezetékkel (4) és ezt körbevevő külső csővezetékkel (5) van ellátva, amelyek gyűrűs teret határoznak meg, amely gyűrűs tér felső rész- 30 bői (9) és alsó részből (10) áll, és közöttük elrendezett gyűrűs lemezt (11) tartalmaz, ahol a gyűrűs lemez (11) a védőbevonat (14) magasságában megfelelő szinten a központi csővezetékhez (4) és a külső csővezetékhez (5) van csatlakoztatva, a felső 35 rész (9) és alsó rész (10) bemeneti csonk (13) és kimeneti csonk (12) révén a védőbevonat (14) hűtőrendszerével közlekedik.
  7. 7. Az 1 - 6. igénypontok bármelyike szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a védőbevonat (14) a fémtengellyel (1) elektromosan szigetelő módon van csatlakoztatva, a védőbevonat (14) hűtőrendszere a fém tengellyel (1) elektromosan szigetelő közdarabokkal van csatlakoztatva és/vagy közlekedik.
  8. 8. Az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a szigetelő anyagú átmeneti tűzálló réteg (43) a védőbevonat (14) alsó végét körbevevően van kialakítva.
  9. 9. Az 1—8. igénypontok bármelyike szerinti elektródegyültes, azzal jellemezve, hogy a védőbevonat (14) hűtőrendszere hűtőközeget csatolóelemekkel (20, 21) bevezető és kivezető csővezetékhez van vezetve, amely a fém tengely (1) hűtőrendszerétől függetlenül van kialakítva.
  10. 10. Az 1—9. igénypontok bármelyike szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a védőbevonat (14) szórással vagy laminátumként kialakított tűzálló anyag, mint kerámia vagy szórt réteget alkotó védőbevonat (14) alsó részét legalább részben fedő külső réteg (22).
  11. 11. A 10. igénypont szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a védőbevonat (14) körül grafit tartalmú anyagból készült gyűrűk (23) vannak elrendezve.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti elektródegyüttes, azzal jellemezve, hogy a központi csővezeték (4) és a külső csővezeték (5) között a befogási részen (18) belül elrendezett paraxiális szorító tömítőelemek (24) vannak elrendezve.
HU843048A 1983-08-13 1984-08-09 Electrode set for arc furnace HU187997B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH441183 1983-08-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT34866A HUT34866A (en) 1985-04-28
HU187997B true HU187997B (en) 1986-03-28

Family

ID=4275634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU843048A HU187997B (en) 1983-08-13 1984-08-09 Electrode set for arc furnace

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4610015A (hu)
EP (1) EP0135473A1 (hu)
JP (1) JPS6068585A (hu)
KR (1) KR890003059B1 (hu)
AU (1) AU3167584A (hu)
BR (1) BR8404008A (hu)
DD (1) DD232591A5 (hu)
ES (1) ES8601625A1 (hu)
GR (1) GR79964B (hu)
HU (1) HU187997B (hu)
PL (1) PL249143A1 (hu)
ZA (1) ZA845843B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0202352A1 (de) * 1985-05-22 1986-11-26 C. CONRADTY NÜRNBERG GmbH & Co. KG Plasmabrenner
FR2603098B1 (fr) * 1986-08-22 1988-12-09 Inst Elektrotermicheskogo Ob Porte-electrode pour four electrique
JPH02501159A (ja) * 1987-08-28 1990-04-19 フセソユズニ ナウチノ‐イススレドバテルスキ,プロエクトノ‐コンストルクトルスキ イ テフノロギチェスキ インスティテュト エレクトロテルミチェスコゴ オボルドバニア(ベーエヌイーイーイェーテーオー) 電気炉用黒鉛電極支持体
ZA947131B (en) * 1993-09-30 1995-05-08 Saint Gobain Isover Electric melting device
IT1288992B1 (it) * 1996-09-27 1998-09-25 Danieli Off Mecc Sistema di raffreddamento per catodi per forni elettrici ad arco in corrente continua
SE532301C2 (sv) * 2008-04-23 2009-12-08 Metso Power Ab En ångpanna försedd med kyld anordning
CN113847818B (zh) * 2021-09-02 2023-11-17 山东晶盾新材料科技有限公司 一种用于快速热压烧结的电极

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE392052C (de) * 1924-03-15 Ag Deutsche Maschf Schutzeinrichtung fuer die Elektroden elektrischer Schmelzoefen
GB190904175A (en) * 1909-02-20 1909-11-11 Marcus Ruthenburg Improvements in or relating to Electrodes for Electric Furnaces.
US1518416A (en) * 1922-10-10 1924-12-09 John Harry M St Electrode-cooling construction
US2960557A (en) * 1958-10-02 1960-11-15 Nat Res Corp Arc furnace for the production of metals
SE337435B (hu) * 1965-07-13 1971-08-09 J Oestberg
US3392227A (en) * 1965-07-13 1968-07-09 Jan Erik Ostberg Electrode for arc furnaces
DE2811877A1 (de) * 1978-03-18 1979-10-04 Leybold Heraeus Gmbh & Co Kg Vorrichtung zur behandlung von metallschmelzen unter nichtatmosphaerischen bedingungen und mit lichtbogenbeheizung durch permanentelektroden sowie betriebsverfahren fuer diese vorrichtung
DE3144926C2 (de) * 1980-11-17 1987-04-16 Leybold-Heraeus GmbH, 5000 Köln Grafitelektrode für den Einsatz in einen Elektrodenhalter eines Elektroofens
DE3102776A1 (de) * 1981-01-28 1982-08-26 C. Conradty Nürnberg GmbH & Co KG, 8505 Röthenbach Elektrode fuer lichtbogenoefen
DE3265147D1 (en) * 1981-03-24 1985-09-12 Krupp Gmbh High-current conductor system for electric furnaces
EP0109356A3 (en) * 1982-11-12 1985-04-24 Arc Technologies Systems, Ltd. Electrode for high temperature processes and its use

Also Published As

Publication number Publication date
ZA845843B (en) 1985-03-27
ES534795A0 (es) 1985-10-16
HUT34866A (en) 1985-04-28
KR850001995A (ko) 1985-04-10
GR79964B (hu) 1984-10-31
DD232591A5 (de) 1986-01-29
JPS6068585A (ja) 1985-04-19
EP0135473A1 (en) 1985-03-27
PL249143A1 (en) 1985-04-24
ES8601625A1 (es) 1985-10-16
AU3167584A (en) 1985-02-14
KR890003059B1 (ko) 1989-08-19
BR8404008A (pt) 1985-07-16
US4610015A (en) 1986-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1131278A (en) Fluid-cooled holder for an electrode tip
US8743532B2 (en) Switchgear
CN103347639B (zh) 用于弧光焊接设备的气体冷却焊枪
KR20110097888A (ko) 열전기 발생기용 모듈 및 열전기 발생기
US4319070A (en) Current supply cable for a high frequency heating device
CS202553B2 (en) Smelting oven
HU187997B (en) Electrode set for arc furnace
CN114072569A (zh) 电流馈通件
CN115691889A (zh) 用于具有集成冷却系统的配电系统的电缆组件
JP3850547B2 (ja) 真空炉における給電方式
US5668827A (en) Crucible for induction melting
US3368019A (en) Non-consumable electrode
US4587659A (en) Feed through structure for electrodes in electric furnaces
HU183641B (en) Electrode for arc furnaces
US3398229A (en) Nonconsumable arc electrode
JPS6343675B2 (hu)
US4492423A (en) Rotatable heavy-current connector
US4451926A (en) Composite electrode for arc furnace
JPS5882491A (ja) るつぼ無し帯域溶融用の平形誘導コイル
KR100391193B1 (ko) 전기융해전극용서포트
CA1168685A (en) Electrode for arc furnaces
US3406239A (en) Power cable arrangement for electric arc furnaces
US4153812A (en) Bus bar assembly
JPH04217783A (ja) 炉底電極を備えた直流電気炉
US3476861A (en) Insulating nonconsumable arc electrode