HU186692B - Drive control for lifts - Google Patents

Drive control for lifts Download PDF

Info

Publication number
HU186692B
HU186692B HU831516A HU151683A HU186692B HU 186692 B HU186692 B HU 186692B HU 831516 A HU831516 A HU 831516A HU 151683 A HU151683 A HU 151683A HU 186692 B HU186692 B HU 186692B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
output
regulator
drive control
eddy current
acceleration
Prior art date
Application number
HU831516A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Kindler
Original Assignee
Inventio Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inventio Ag filed Critical Inventio Ag
Publication of HU186692B publication Critical patent/HU186692B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66BELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
    • B66B1/00Control systems of elevators in general
    • B66B1/24Control systems with regulation, i.e. with retroactive action, for influencing travelling speed, acceleration, or deceleration
    • B66B1/28Control systems with regulation, i.e. with retroactive action, for influencing travelling speed, acceleration, or deceleration electrical
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02PCONTROL OR REGULATION OF ELECTRIC MOTORS, ELECTRIC GENERATORS OR DYNAMO-ELECTRIC CONVERTERS; CONTROLLING TRANSFORMERS, REACTORS OR CHOKE COILS
    • H02P27/00Arrangements or methods for the control of AC motors characterised by the kind of supply voltage
    • H02P27/02Arrangements or methods for the control of AC motors characterised by the kind of supply voltage using supply voltage with constant frequency and variable amplitude
    • H02P27/026Arrangements or methods for the control of AC motors characterised by the kind of supply voltage using supply voltage with constant frequency and variable amplitude whereby the speed is regulated by measuring the motor speed and comparing it with a given physical value

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Elevator Control (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)
  • Control Of Ac Motors In General (AREA)
  • Stopping Of Electric Motors (AREA)
  • Control Of Electric Motors In General (AREA)
  • Lasers (AREA)
  • Elevator Door Apparatuses (AREA)
  • Electromagnets (AREA)
  • Dynamo-Electric Clutches, Dynamo-Electric Brakes (AREA)
  • Indicating And Signalling Devices For Elevators (AREA)

Description

A találmány tárgya hajtóművezérlés olyan felvonókhoz. amelyeknek örvényáramú fékkel és tachométergenerátorral kapcsolt emelőmotoija van, valamint hajtásvezérlésük alapjelképzővel és szabályozóval van ellátva, ahol a szabályozó beinenőoldaion a tachométergenerátorral, kimenőoldalon az emelőmotor nyomatékét szabályozó beavatkozószerwel és az örvényáramú fék fékezőnyomatékát szabályozó beavatkozószervvel van összekötve. Az alapjelképző gyorsításhoz növekvő, lassításhoz csökkenő alapjelet állít elő és a felvonó menetének lefolyása a szabályozóhoz vezetett és az alapjel, valamint a tachométergenerátor által szolgáltatott ellenőrzőjel különbségéből képzett különbségi jeltől függően vezérelhető.
A 324 296 számú svájci szabadalmi leírásból ismert, hasonló elven kialakított hajtásvezérlésnél a felvonó menetének lefolyása -- pontos és közvetlen megállás céljából — csupán lassításkor, lassítási szakaszban van vezérelve, szemben a menet egyéb szakaszaival, ahol a menet szabályozatlan. A késleltetési szakasz bevezetésénél az einelőmctort kikapcsolják és alapjelképzőt indítanak. Az alapjelképző által előállított útfüggő alapjelfeszültség szembe van kapcsolva a tachométergenerátor által szolgáltatott ellenőrzőjel-feszültséggel és az ebből adódó feszültségkülönbség erősítőből kialakított szabályozóra van kapcsolva. A szabályozó kimenete tirátronos egyenirányítóként kialakított beavatkozószervvel van összekötve, amely negatív értékű szabályozási hibajel esetén az örvényáramú fék gerjcsztőáramáí szabályozza. A kabin gyorsítási szakaszban való menettulajdonságainak javítására az ilyen típusú hajtásvezérléseknél az emelőmotorként alkalmazott aszinkron motorokat indítótekerecsei látják el. Ilymódon — mint például a 437 698 számú svájci szabadalmi iratban ismertetett megoldásnál — az emelőmotor átkapcsolható pólusszámmal, négy és hat pólussal képezhető ki, amely megoldás esetében az indítás a nagyobb pólusszámmal történik, és egy meghatározott sebesség elérésekor a kisebb pólusszámra kapcsolnak át.
Az előzőekben leírt hajtásvezérlésnéí a menet a lassítási szakasz kivételével szabályozatlanul folyik le, és így a rángatástól és a gyorsítás értékétől függő utazási kényelem, valamint az utazások időtartama nem tekinthető megfelelőnek. További hiányosságként említhető meg, hogy ennél a vezérlésnél a fékezési útszakasznak kisebbnek keli lennie, mint a legkisebb emeleti szintkülönbségnek, amelynek eredményeként még megengedhető lassítási értékek esetén túl kicsiny névleges menetsebesség adódik.
Ismert továbbá a 334 420 szánni svájci szabadalmi leírásból egy olyan, a kezdetben megadott ismérveket kielégítő hajtásvezérlés, amelynél a felvonó kótéltárcsájával, valamint az örvényáramú fékkel és a tachométergenerátorrai örvényáramú tengelykapcsolón át emelőmotorként alkalmazott aszinkronmotor kapcsolódik. Az örvényáramú tengelykapcsoló gerjesztőtekercsc a hajtónyomatékot szabályozó tirátronos egyenirányítóként kialakított beavatkozószerv munkaáramkörébe van iktatva. Az örvényáramú fék gerjesztőtekercse egy további tirátronos egyenirányító bcavatkozószerv munkaáramkörébe van kapcsolva, amely beavatkozószerv a fékezőnyornaték szabályozására hivatott. A tirátronos egyenirányítók vezérlőáramkörei úgy vannak egy szabályozó kimenetéivel összekötve, hogy a tengelykapcsoló és a fék gerjesztőáramai egymással ellentétesen vannak vezérelve. 2
Ezen ismert megoldás szerinti egy pentódéval ellátott erősítőből kialakított szabályozó úgy működik, hogy gyorsítási szakasz alatt a hajtónyomatékot a pozitív szabályozási eltérés függvényében növekedve, a lassítási szakasz alatt a fékezőnyomatékot a negatív szabályozási e'térés függvényében szabályozza. Az alapjelző által előá.lított alapjel-feszültséget kondenzátorról veszik le, amelynél a gyorsítási alapjelet töltéskor, a lassítási alapja let kisütéskor képezik.
Az előzőekben leírt hajtásvezérlésnek is van néhány hiányossága. Ilyen például az is, hogy az örvényáramú tengelykapcsoló alkalmazása a berendezést lényegesen megdrágítja és növeli a helyigényt is. Ezen túlmenően a hssítási szakaszban a szabályozás időfüggő alapjel segítségével való kialakítása nem elégíti ki a korszerű felvonókkal szemben támasztott azon követelményt, hogy a megállás, illetve a megérkezés folyamatos és pontos legyen. További hiányosságként említhető meg, hogy gyorsítási és fékezési szakaszban mind a hajtónyomaték, mind a fékezőnyomaték hatásos, ez pedig járulékos energiafelhasználással jár.
Másféle hajtásvezérlést ismertet a 23 40 930 számú NSZK-beii szabadalmi leírás, amelynek révén a fenti hiányosságok részben kiküszöbölhetők. Itt a hajtónyomaték szabályozására ismert módon az örvényáramú íékkel és a tachomáíergenerátorral közvetlenül összekapcsolt emelcmotor tekercsét tirisztorokból kialakított beavatkozóelemmel táplálják, amelyben a tirisztorok gyújtásszöge vezérelhető. Az alapjelképző a gyorsítási szakaszhoz időfüggő növekvő alapjel-feszültséget szolgáltat, míg a lassítási szakaszhoz útfüggő csökkenő alapjelet. Az emelőmotor fordukttszám szabályozási körében legalább két fázisban van egy-egy szabályozó. Az öivényrramú fék fordulatszám szabályozási köre még egy további szabályozóval van ellátva, amelynek kimenete közvetlenül az örvényáramú fék beavatkozószervéül szolgáló vezérelhető tirisztoros egyenirányítóval van összekötve. Mindhárom szabályozóra bemeneti oldalon az alapjel-feszültség és a tachométergenerátor által előállított elienőrzőjel van rákapcsolva.
Ezen hajtásvezérlés hiányosságaként az jelölhető meg, iiogy lassú, szabályozott szakasznál — mint amilyen az örvényáramú fék — viszonylag nagy késleltetés alakul ki, ami rontja a szabályozási kör stabilitását. További hiányosság az is, hogy az emelőmotor és az örvény áramú ek szabályozásához legalább három szabályozó szükséges, és hogy az alapjelképző a gyorsítási szakasz alatt időfüggő alapjelet állít elő, aminek következményeként nem érhető el a felvonó menetének egész idejére teljes mértékben kielégítő menet-karakterisztika.
A találmánnyal célunk, a fenti hiányosságok kiküszöbölése révén, hogy legalább az örvényáramú fék dinamikus tulajdonságait megjavítsuk és a két szabályozási kör statikus és dinamikus viselkedését egymáshoz igazítsuk, hogy az emelőmotor és az örvényáramú fék mrdulatszám szabályozásához közös szabályozót lehessen alkalmazni, továbbá, hogy kedvező lefolyású alapjelet szolgáltató alapjelképző alkalmazásával a felvonó teljes menetének lefolyása is kedvező legyen.
A célt a találmány révén olyan hajtásvezérléssel érjük el, amelynél az örvényáramú fék fordulatszám szabályozási körének az örvényáramú fék geijesztőáramát szabályozó áramszabályozási kör van alárendelve, a szabályozó kimenőjele lassítási szakasz idején linearizálótagon át ovábbi szabályozóra van csatlakoztatva alapjelként.
1SÓ 692
Gyorsítási szakasz idején a szabályozó kimenőjele a nyomatékgörbét, idó'beíileg közelítően a fékezési szakasz nyomatékgörbéjéhez állító állítótagra van csatlakoztatva és az állítótag kimenete további linearizálótagon át az emelömotor beavatkozószervével van összekötve. A hajtásvezérlés alapjelképzője olyan menetlefolyást határoz meg, amely mind a gyorsítási, mind a lassítási szakaszban kedvező zökkenési-gyorsítási értékek alapján van meghatározva.
A találmány szerinti hajtásvezérlés előnyös tulajdonságaként az jelölhető meg, hogy különösen az örvényáramú fék vezérlésénél a késleltetést megszünteti és ezáltal javítja a stabilitást, továbbá a találmány szerinti linearizálótagok és az állítólag segítségével a két szabályozási kör statikus és dinamikus viselkedése egymáshoz van állítva és így a két szabályozási körhöz csupán egyetlen, közös szabályozó kerül felhasználásra. A szabályozó és a szabályozott szakasz szabályozott jellemzője közötti kapcsolat linearizálása által közelítőleg egyenáramú meilékáramkörcs motor karakterisztikája érhető el. További előnyként jelölhető meg, hogy a zökkenésre és gyorsításra megengedett és még megfelelő utazási kényelmet adó határértékeket figyelembe vevő alapjelképző alkalmazásával a teljes utazási idő csökkenthető.
A találmányt a továbbiakban a rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti hajtásvezérlés példaként) kiviteli alakjait és azok működési diagramjait tüntettük fel. A rajzon az 1. ábra a találmány szerinti hajtásvezérlést mutatja vázlatos ábrázolásban, a 2. ábra az 1. ábra szerinti hajtásvezérlés fordulatszám szabályozási körének szabályozóját tünteti fel, a 3. ábra az emelőmotor fordulatszám szabályozási körének állítótagját mutatja be, a 4. ábra a szabályozó Ui kimenőfeszültségének, az emelőmotor TA forgatónyomatékainak és niST fordulatszámának lefutását mutatja be gyorsítási szakasz alatt a 3, ábra szórinti állítótag nélkül, az 5. ábra a szabályozó U] kimenőfeszültségének, az emelőmotor TA forgatónyomatékának és nlST fordulatszámának lefolyását mutatja be gyorsítási szakasz alatt, a 3. ábra szerinti állító taggal, a 6. ábra a szabályozó u4 kimcnőfeszültségeinek és az örvényáramú fék TMB fékerőnyomaték és iíjsr fordulatszám alakulását mutatja lassítási szakasz alatt, a 7. ábra az emelőmotor TA nyomatékának görbéjét mutatja a szabályozó Ui kinicnőfeszíiitségenek függvényében, linearizálással és n fordulatszám paraméterrel, a 8. ábra az örvényáramú fék TMB fékezőnyomatékának lefutását mutatja a szabályozó u4 kimenőfeszültségének függvényében linearizált szabályozással és n fordulatszám paraméterrel, a 9. ábra az örvényáramú fék TMB fékezönyomaték lefolyását mutatja a szabályozó uA kimenőfeszültségének függvényében, linearizálatlan szabályozással és n fordulatszám paraméterre], a 10. ábra az örvényáramú fék fordulatszám szabályozási körének alárendelt áram szabályozási körének kétállású szabályozóját mutatja, a 11. ábra az áram szabályozási kör beavatkozóelemének impulzusáramkörét mutatja, a 12. ábra az örvényáramú fék gerjesztőtekercsének Uq feszültségét I|S7 áramát, a kétállású szabályozó Ur kimenőfeszültségét és a gyújtóimpulzusokat indító Uc feszültség lefolyását tünteti fel.
A találmány szerinti hajtásvezérlés 1. ábrán bemutatott kiviteli alakjánál 1 emelőmotor 2 hajtóművön és 3 hajtótárcsán át 4 húzókötélre felfüggesztett és 5 ellensúllyal Kiegyensúlyozott 6 felvonókabinnal van hajtókapcsolatbm. Az 1 emelömotor — amely például aszinkronmotor is lehet — 7 örvényáramú fékkel 8 tachométergenerátorral, elektromechanikus rögzítőfék 9 fékdobjávaí van összekapcsolva, és menetirány váltó mágneskapcsoló 10, 11 érintkezőin, valamint főkapcsoló 12 érintkezőin át háromfázisú RST hálózatra van csatlakoztatva. A menetirány váltó mágneskapcsoló 10, 11 érintkezői és a főkapcíoió 12 érintkezői között minden fázisban antiparallel módon kapcsolt 13 tirisztorok vannak elrendezve. A 13 tirisztorok vezérlőelektródjai 14 gyújtásszögvezérlő egység kimeneteire csatlakoznak. A 13 tirisztorok ás a 14 gyújtásszögvezérlő egység az 1 emelőmotor fordulatszám szabályozási körének beavatkozószervét képezik.
Az ! emelömotor fordulatszám szabályozási körében 15 szabályozó van, amelynek beinenete 16 alapjelképző kimenetével és 8 tachométergeneratorral van összekötve az ncpLL fordulatszám alapjel és nis7 fordulatszámellcnőrzőjel hozzávezetéséhez. Λ 15 szabályozó kimenete első 17 határolótagon, 18 állítótagon és 19 linearizálótagon íz 1 emelőmotor 13 tirisztorokból, 14 gyújtásszögvezérlő egységből álló beavatkozószervével van kapcsolatban.
A 15 szabályozó továbbá a 7 örvényáramú fék fordulatszán! szabályozási köréhez is hozzá van rendelve, mégpedig úgy, hogy kimeneté második 20 határolótagon, második 21 linearizálótagon és második, kétállású 22 szabályozón át a 7 örvényáramú fék beavatkozószervével van kapcsolatban. A 7 örvényáramú fék beavatkozószerve két 23 tirisztorból, gyújtóimpulzusokat előállító impulzusáramkörböl áll, ahol a 24 impulzusáramkor kimenete a 23 tirisztorok vezérlőelektródjaival van összekötve. A 23 tirisztorok, a 7 örvényáramú fék 25 gerjesztőtekercse 26 táptranszformátor középmegcsapolású szekun Jertekercscvel van összekötve úgy, hogy a 26 táptranszformátor primértekercsére rákapcsolt váltófeszültség halasára a 25 gerjesztőtekercsen lüktető Uq egyenfeszültség alakul ki. A 25 gerjesztőtekerccsel 32 dióda van párhuzamosan kapcsolva, amely lehetővé teszi, hogy a 23 tirisztorok zárt állapotában is folyhasson áram a geijesztőtekercsen. A kétállású 22 szabályozó, a 23 tirisztorokból, impulzus áramkörből álló, 24 beavatkozószerv és a 25 gerjesztőtekercs áramszabályozási kört képeznek, amely alá van rendelve a 7 örvényáramú fék fordulatszám szabályozási körének. Itt a 15 szabályozó kimcncfesziiltsége mint Jsqll áram-alapjel, a 25 gerjesztőtekercs árama 27 áramváltón át mint Iist áramellenőrzőjel a második, kétállású 22 szabályozóra van rákötve.
A 17, 20 határolótagoknak két 28, 29 ellenállásból kialakí'ott feszültségosztója és 30 diódája van. Az első 17 hat irolótagnál a 28, 29 ellenállások közös pontja a 3
186 692 dióda anódjával, a második 20 határolótagnál a 30 dióda katódjával van összekötve, és így a 15 szabályozó pozitív u4 kimenőfeszültségénél az 1 emelőmotor szabályozása, negatív Uj kimenőfeszültségénél a 7 örvényáramú fék szabályozása van letiltva.
A 15 szabályozó a 2. ábrán látható módon 31 műveleti erősítőből, amely 33 ellenállásból kialakított, arányos, P típusú működést eredményező visszacsatolással van ellátva. A 31 műveleti erősítő invertáló bemenete egyrészt 34 ellenálláson át a 8 tachométergenerátorral, másrészt további 35 ellenálláson át a 16 alapjelképző kimenetével kapcsolódik. A 15 szabályozó Ui, u4 kimenőfeszültségének lefutása gyorsítási szakaszban negatív tartományba esik és nulla feszültség irányában növekszik, lassítási szakaszban pozitív tartományba esik és nulla feszültség irányában csökken. (Ld. az 5. és 6. ábrát.)
A 3. ábrán bemutatott 18 állítótagnak 36 műveleti erősítője van, amelynek visszacsatolása időfüggő és párhuzamosan kapcsolt 37 kondenzátorral és 38 potencióméterrel van ellátva. A 36 műveleti erősítő nem invertáló bemenete 39 ellenálláson és a 17 határolótagon át a 15 szabályozó kimenetével, további 40 ellenálláson és további 41 potencióméteren keresztül feszültségforrás M negatív pólusával van összekapcsolva. A visszacsatolásban elrendezett 38 potencióméter beállításával a gyorsítási szakasz TA nyomaték lefutása és iiigy fordulatszám lefutása (5. ábra) a lassítási szakasz TMB nyomatékának és niST forduíatszámának lefutásához (6. ábra) állítható, úgy, hogy az optimálishoz közelálló menetkarakterisztika érhető el. A 18 állítótag nélkül a gyorsítási szakaszban a lassítási szakaszétól erősen eltérő karakterisztika adódna (4. ábra). A 36 műveleti erősítő nem invertáló bemenetén lévő 41 potencióméter segítségével a 18 állítótag u3 kimenőfeszültsége beállítható úgy, hogy a gyorsítási és lassítási szakasz TA, TMB nyomaték karakterisztikáinak és irigy fordulatszám lefutásának átmenete jó lesz (5. és 6. ábra).
A 19 linearizálótag — amely például függvényhálózatból van kialakítva - az 1 emelőmotor szabályozási körében bemenetével a 18 állítólag kimenetéhez kapcsolódik, kimenetével pedig az 1 emelőmotor 13 tirisztorokból, gyújtásszögvezérlő egységből álló beavatkozó szervével van összekötve (1. ábra). A 19 linearizálótag megfelelő függvénykapcsolat létrehozásával linearizálja a 15 szabályozó U[ kimenőfeszüitsége és az 1 emelőmotor által leadott TA nyomaték közötti statikus kapcsolatot, és ezáltal mellékáramkörű egyenáramú motorra jellemző karakterisztika érhető el. Ezen kívül a 7. ábráról leolvashatóan a szakasz ΔΤΑ/Διι, erősítési tényezője - amint az a 7. ábrán látható - a munkapont helyzetétől független és közel állandó, és így a belengési tulajdonságok is viszonylag állandók és az alapjel változásától függetlenek maradnak.
A 7 örvényáramú fék szabályozási körének 21 linearizálótagja — amely például egy másik függvényhálózatból van kialakítva - első bemenetével a 8 tachométergencrátorra, második bemenetével a 20 határolótagon át a 15 szabályozó kimenetére csatlakozik, kimenetével a 7 örvényáramú fék második kétállású 22 szabályozója’ nak bemenetére van kötve (i. ábra). A 21 linearizálótag megfelelő függvénykapcsolat képzésével linearizálja a szabályozó u4 kimenőfeszültsége és a 7 örvényáramú fék TMB nyomatéka közötti statikus kapcsolatot, és ezáltal mellékáramkörű egyenáramú motorra jellemző karakterisztika érhető el. Ezen kívül az 1 emelőmotor 4 szabályozási körének 19 linearizálótagjához és a 7. ábrához, hasonlóan, a szakasz ΔTMB/Au4 erősítési tényezője a munkapont helyzetétől független és közel állandó (8. ábra). A 21 linearizálótag, nélkül a szakasz erősítése a munkapont változása esetén nem lenne állandó, aminek következtében a belengési tulajdonságok is állandóan változnának (9. ábra).
A 10. ábrán bemutatott kétállású, második 22 szabályozónak 42 műveleti erősítője van, amely több sorbakrpcsolt 43 diódával van visszacsatolva. A 42 műveleti erősítő invertáló bemenete egyrészt 44 ellenálláson, a 21 linearizálótagon és a 20 határolótagon keresztül a 15 szabályozó kimenetéhez csatlakozik, másrészt 45 potencióméteren keresztül a 27 áramváltóra van kapcsolva (5. ábra). A visszacsatolás 43 diódáinak az a hatása, hogy a 22 szabályozó pozitív UR kimenőfeszültségét a 43 d ódák nyitófeszültségcinek összegére korlátozzák. A 11. ábrán bemutatott 24 impulzusáramkörnek 46 kétbázisú d ódája van (UJT), amelynek emittere 47 kondenzátorral és 48 tranzisztor kollektorával van összekötve. A 46 kétbízisú dióda első, B1 bázisa a 23 tirisztorok vezérlőelektródjaival vannak kapcsolatban. A 46 kétbázisú d óda második, B2 bázisa fes/'.ültségforrás pozitív P kapcsára van kötve. A 48 tranzisztor bázisa egyrészt 49 ellenálláson és 50 diódán keresztül a két állású 22 szabályozó k menetére, másrészt egy további 51 diódán és további 52 ellenálláson át a feszültségforrás pozitív P kapcsára van kötve, amellyel a 48 tranzisztor emittere is kapcsolatban van.
A kétállású 22 szabályozó lassítási szakaszban a következő módon működik együtt a 24 impulzusáramkörrel: a 7 örvényáramú fék 25 geijesztőtekercsén átfolyó áram Iist ellenőrzőjelének az Isoll áramalapjel a á való csökkenésekor kapcsol a kétállású 22 szabályozó, mikor is Ur kimenőfeszültsége ugrásszerűen negatív értékre vált (t3 időpent a 12. ábrán). Ezáltal az 53, 51 diódák, valamint a 24 impulzusáramkor 48 tranz sztora vezetni kezd, és a 47 kondenzátor feltöltődik. Ta a kondenzátor Uc feszültsége eléri a 46 kétbázisú dióda emitter küszöbfeszültségét, akkor a 46 kétbázisú dióda B1 bázisán impulzus lép fel, amely az éppen áte esztőirányba fordított 23 tirisztort begyújtja. Ezután az áram és IIsr eilenőrzőjele újra növekedni kezd és a 47 kondenzátor kisül a 46 kétbázisú diódán át (t2 időpunt a 12. ábrán). Amikor az áram eléri az Isoll alapjelet, akkor a kétállású 22 szabályozó UR kimenőfeszültsége ismét a visszacsatolásban lévő 43 diódák által korlátozott pozitív értekre ugrik (t3 időpont a 12. ábrán). A begyújtott 23 tirisztor lezár, amikor a rajta lévő Uü egyenfeszültség nullára csökken, és az áram és í jst ellenőrzőjele ismét csökken (t4 időpont a 12. ábrán.) llymódon az Isoll áram-alapjel nagyságától függően a 23 tirisztorok vezetési ideje úgy változik, hogy az Isoll ά am-alapjelet követő áram alakul ki, amely a 7 örvényá anrú fék fékezőnyomatékál: megfelelően befolyásolja.
A 16 alapjelképző célszerűen a 0026406 európai szabadalmi leírásból ismert megoldású, és programozható olvasótérből (PROM) kialakított vezérlőtára és egyetlen mikroprocesszorra] megvalósított három összegzöfokozita van. A vczérlőtárban vannak tárolva a megengedhető rántási-zökkenési értékek, valamint a gyorsítás és sebesség határértékei mind gyorsítási, mind a lassítási szakaszra vonatkozóan. Az összegző fokozatban történik a gyorsítás, a sebesség és az üt numerikus integrálása. A felvonó menetének kezdetétől fogva ilymódon képzett
186 692
Ssoll út alapjel — az 1. ábrán vázlatosan ábrázoltán — 53 digitális tachométer által szolgáltatott Sist út-ellencrzőjellel hasonlítja össze. Az 53 digitális tachométert a 6 felvonókabin célszerűen 54 sebességkorlátozó közvetítésével működteti. Az összehasonlítás eredményeként adódó ÁS szabályozási eltérés 55 D/A átalakító közvetítésével mint ngoLL fordulatszámalapjel van a 15 szabályozóra kapcsolva. A lassítási szakasz előkészítéséhez a 16 alapjelképző megálláselőkészítő szerkezettel működik együtt, amely szintén a 0 026406 számú európai szabadalmi leírásból ismert, amely a mindenkori szelektorálláshoz hozzárendelt úticélt a megálláskészítő szerkezetben előállított lehetséges úticéllal hasonlítja össze, és az utak egyenlősége esetén és megállási parancs esetén a megállási folyamatot előkészíti, és a megengedhető negatív lökési-zökkenési és gyorsítási értékek függvényében szakadatlanul növekvő Ssoll út-alapjeleket állít elő, amíg a 6 felvonókabin úticéiját el nem éri.
A kiviteli példaként leírt analóg kialakítás helyett a találmány szerinti hajtásvezérlés digitális technikával is kivitelezhető, például mikroszámítógép alkalmazásával, amely átveheti a 15 és 22 szabályozók, a 17 és 20 határolótagok, a 18 állítótag és a 19 és 21 linearizálótagok szerepét.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Hajtásvezérlés felvonókhoz, amelyeknek örvényáramú fékkel és tachométergenerátorral kapcsolt emelőmotorja van, és a hajtásvezérlés alapjelkcpzővel és első szabályozóval van ellátva, amely bemenőoldalról a tachométergenerátorral, kimenooidalról az emelőmotor nyomatékét szabályozó beavatkozószerwel és az örvényáramú fék fékezőnyoinatékát szabályozó beavatkozószervvel van kapcsolatban, továbbá az alapjelképző gyorsításhoz növekvő, lassításhoz csökkenő alapjelet előállító módon van kialakítva, valamint a felvonó menetének lefolyása a szabályozóhoz vezetett alapjel, valamint a tachométergenerátor által szolgáltatott ellenőrzőjel különbségéből képzett különbségi jel függvényében vezérelhető, azzal jellemezve, hogy az első szabályozó (15) és az emelőmotor (1) beavatkozószerve között az emelőmotor (1) szabályozását záró első határolótag (17), a gyorsítási szakasz forgatónyomaték és fordulatszám karakterisztikáját megközelítőleg a lassítási szakasz fékezó'nyomaték és fordulatszám karakterisztikájához hozzáigazító állítótag (18) és első linearizálótag (19) van, továbbá a szabályozó (15) és az örvényáramú fék (7) beavatkozószerve között az örvényáramú fék (7) szabályozását záró második határolótag (20), második linearizálótag (21) és második szabályozó (22) van, amely az örvényáramú fék (7) gerjesztőtekercsén (25) átfolyatott áram nagyságát a második szabályozónak (22) visszajelző visszacsatolással van ellátva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti hajtásvezérlés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az első szabályozó (15) P-típusú, amely ismert módon műveleti erősítőből (31) van kialakítva, amely ellenállással (33) van vissza5 csatolva és invertáló bemenete egy-egy további ellenálláson (34, 35) át az alapjelképző (16) kimenetével és a tachométergenerátorral (8) van összekötve, kimenete mind az emelőmotor (1) mind az örvényáramú fék (7) felé csatlakozik.
    10
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti hajtásvezérlés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a határolótagok (17, 20) egyenként feszültségosztóból és diódából (30) állni k, és az első határolótagnál (17) a feszültségosztó közcpinegcsapolása a dióda (30) anódjához, a második 15 határoló tagnál (20) a feszültségosztó középmegcsapolása a dióda (30) katódjával van kapcsolatban és így a szabá lyozó (15) kimenetén lévő negatív Ui feszültség esetén az örvény áramú fék (7), pozitív u4 feszültség esetén az emelőmotor (1) szabályozását lezáró egységként van kialakítva.
  4. 4. Az. 1-3. igénypontok bármelyike szerinti hajtásvezerlés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a második szabályozó (22) kétállású, amely műveleti erősítőből (42) van kialakítva, és visszacsatolása legalább egy sorba25 kapcsolt diódából (43) van kiképezve, továbbá a műveleti erősítő (42) invertáló bemenete potencióméteren (45) keresztül áramváltóval (27) és ellenálláson (44) keresztül a második linearizálótag (21) kimenetével van öss; ekötve.
    30 5. A 4. igénypont szerinti hajtásvezérlés kiviteli alalja, azzal jellemezve, hogy az örvényáramú fék (7) beavatkozószerve impulzusáránikörrel (24) van ellátva, amelynek a második, kétállású szabályozó (22) kimenetére ellenálláson (49) és diódán (50) át csatlakoztatott
    35 bázisú tranzisztora (48) van, amelynek kollektora kétbázisú dióda (46) emitterével és kondenzátorral (47) van kapcsolatban.
    6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti hajtásvezárlés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az állítótag (18) műveleti erősítőből (36) van kialakítva, amelynek visszacsatolása párhuzamosan kapcsolt potencióméterből (38) és kondenzátorból (37) van kiképezve, továbbá a műveleti erősítő (36) nem-invertáló bemenete ellenálláson (39) és az első határolótagon (17) át az első
    40 szabályozó (15) kimenetével, további ellenálláson (40) és további potencióméteren (41) át feszültségforrás negatív kapcsával (M) van összekötve.
    7. Λζ 1 -6. igénypontok bármelyike szerinti hajtásvezérlés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az alapjel50 képző (16) fordulatszám-alapjelként (hsoll) út-alapjel (ssoll) és út-ellenőrzőjel (sjst) különbségéből képzett küiönbségi jelet (Ás) szolgáltató, valamint mind a gyorsítási, mind a lassítási szakaszban megengedett rángatási és gyorsulási értékektől függő út-alapjelet (sSOLl) képző
  5. 5° egységként van kialakítva.
HU831516A 1982-05-03 1983-05-03 Drive control for lifts HU186692B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH2688/82A CH660173A5 (de) 1982-05-03 1982-05-03 Antriebssteuerung fuer einen aufzug.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU186692B true HU186692B (en) 1985-09-30

Family

ID=4239336

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU831516A HU186692B (en) 1982-05-03 1983-05-03 Drive control for lifts

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4493398A (hu)
EP (1) EP0094109B1 (hu)
JP (1) JPS5917473A (hu)
AT (1) ATE18381T1 (hu)
AU (1) AU552696B2 (hu)
BR (1) BR8302263A (hu)
CA (1) CA1189991A (hu)
CH (1) CH660173A5 (hu)
DE (1) DE3362378D1 (hu)
ES (1) ES8403829A1 (hu)
FI (1) FI72493C (hu)
HU (1) HU186692B (hu)
MX (1) MX152762A (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH669289A5 (de) * 1982-12-20 1989-02-28 Inventio Ag Mittels digitalrechner betriebene antriebsregelungseinrichtung.
JPS6082582A (ja) * 1983-10-11 1985-05-10 三菱電機株式会社 エレベ−タ制御装置
US4600865A (en) * 1984-10-29 1986-07-15 Westinghouse Electric Corp. Transportation apparatus
DE3863233D1 (de) * 1987-05-27 1991-07-18 Inventio Ag Aufzugsantrieb mit regeleinrichtung fuer ruckfreies anfahren.
JPH0240701U (hu) * 1988-09-13 1990-03-20
JP3834073B2 (ja) * 1994-06-22 2006-10-18 株式会社安川電機 巻上・巻下機の停止方法
JP3020435U (ja) * 1995-07-12 1996-01-23 株式会社タツミエンタープライズ 使い捨て汚物処理袋
DE19951221A1 (de) * 1999-04-01 2000-10-05 Mannesmann Ag Windwerk, insbesondere Hebezeug, mit einem Gehäuse
DE10339440A1 (de) * 2003-08-25 2005-04-07 Demag Cranes & Components Gmbh Verfahren zur Überwachung eines Kettenzuges und Kettenzug
US20080223666A1 (en) * 2005-07-09 2008-09-18 Anthony Cuthbert Traction Arrangements
US7543649B2 (en) * 2007-01-11 2009-06-09 Rock Well Petroleum Inc. Method of collecting crude oil and crude oil collection header apparatus
FI120938B (fi) * 2009-02-06 2010-05-14 Kone Corp Järjestely ja menetelmä hissin jarrun ohjaamiseksi
FI121065B (fi) * 2009-03-05 2010-06-30 Kone Corp Hissijärjestelmä
US9537301B1 (en) * 2015-08-07 2017-01-03 General Electric Company System and method for generator braking

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE547470A (hu) * 1955-05-04
DE1513264A1 (de) * 1965-04-08 1969-07-10 Licentia Gmbh Drehzahlsteuerung entsprechend dem Stromleitverfahren fuer Asynchronmotoren
NL7009672A (hu) * 1969-06-30 1971-01-04
US3678355A (en) * 1970-08-11 1972-07-18 Fincor Inc Control for three phase a.c. motor
DE2056227A1 (de) * 1970-11-16 1972-05-18 Bosch Gmbh Robert Geschwmdigkeitsregelschaltung fur einen Linearmotor
JPS5421524B2 (hu) * 1972-12-19 1979-07-31
JPS5177815A (en) * 1974-12-27 1976-07-06 Mitsubishi Electric Corp Judodendokino sokudoseigyosochi
US4072212A (en) * 1975-08-28 1978-02-07 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Elevator speed control system
US4102436A (en) * 1975-12-12 1978-07-25 Westinghouse Electric Corp. Elevator system
US4034856A (en) * 1975-12-12 1977-07-12 Westinghouse Electric Corporation Elevator system
US4213517A (en) * 1978-07-06 1980-07-22 Fujitec Co., Ltd. Elevator control system
CH649517A5 (de) * 1979-09-27 1985-05-31 Inventio Ag Antriebssteuereinrichtung fuer einen aufzug.

Also Published As

Publication number Publication date
FI831309L (fi) 1983-11-04
EP0094109A1 (de) 1983-11-16
ES522072A0 (es) 1984-04-01
ES8403829A1 (es) 1984-04-01
FI831309A0 (fi) 1983-04-19
DE3362378D1 (en) 1986-04-10
AU1412683A (en) 1983-11-10
FI72493C (fi) 1987-06-08
FI72493B (fi) 1987-02-27
JPS6361262B2 (hu) 1988-11-28
ATE18381T1 (de) 1986-03-15
BR8302263A (pt) 1984-01-03
EP0094109B1 (de) 1986-03-05
MX152762A (es) 1985-11-08
AU552696B2 (en) 1986-06-12
CH660173A5 (de) 1987-03-31
US4493398A (en) 1985-01-15
JPS5917473A (ja) 1984-01-28
CA1189991A (en) 1985-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU186692B (en) Drive control for lifts
US6710574B2 (en) Reversible DC motor drive including a DC/DC converter and four quadrant DC/DC controller
US4974703A (en) Elevator control apparatus
CA2398459A1 (en) Method and system for solid state dc crane control
CA1064175A (en) Elevator control apparatus
KR900008057B1 (ko) 교류엘리베이터의 제어장치
US4503937A (en) Elevator control circuit
US5583412A (en) Apparatus and method for controlling the deceleration of an electric motor
US4337848A (en) Start control device, especially for an elevator
US4046229A (en) Elevator system
US4034856A (en) Elevator system
CA1141496A (en) Elevator system
US4340131A (en) Operational control system for lift and elevator machinery
US4213517A (en) Elevator control system
US7190146B1 (en) Control system and method for an overhead bridge crane
CA1040762A (en) Transportation system with motor field control
GB2050984A (en) Variable speed passenger transit device
US3601672A (en) Eddy current braking system
JPS63310479A (ja) エレベータ用の到着調整装置
JPH0219080B2 (hu)
JPS599470B2 (ja) エレベ−タの速度制御装置
JPS598478Y2 (ja) 欠相検出装置
JPS5912055A (ja) 交流エレベ−タ−の速度制御装置
JPS6110979A (ja) インバ−タの制御方法
KR820000151B1 (ko) 교류 엘리베이터 제어장치

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee