HU185215B - Process for preparing chlorinated - in position meta - aniline derivatives - Google Patents

Process for preparing chlorinated - in position meta - aniline derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU185215B
HU185215B HU80338A HU33880A HU185215B HU 185215 B HU185215 B HU 185215B HU 80338 A HU80338 A HU 80338A HU 33880 A HU33880 A HU 33880A HU 185215 B HU185215 B HU 185215B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydrogen
bar
iodide
dichloro
ions
Prior art date
Application number
HU80338A
Other languages
English (en)
Inventor
Georges Cordier
Original Assignee
Rhone Poulenc Agrochimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Agrochimie filed Critical Rhone Poulenc Agrochimie
Publication of HU185215B publication Critical patent/HU185215B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/68Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton from amines, by reactions not involving amino groups, e.g. reduction of unsaturated amines, aromatisation, or substitution of the carbon skeleton
    • C07C209/74Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton from amines, by reactions not involving amino groups, e.g. reduction of unsaturated amines, aromatisation, or substitution of the carbon skeleton by halogenation, hydrohalogenation, dehalogenation, or dehydrohalogenation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/30Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of nitrogen-to-oxygen or nitrogen-to-nitrogen bonds
    • C07C209/32Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of nitrogen-to-oxygen or nitrogen-to-nitrogen bonds by reduction of nitro groups
    • C07C209/36Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of nitrogen-to-oxygen or nitrogen-to-nitrogen bonds by reduction of nitro groups by reduction of nitro groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings in presence of hydrogen-containing gases and a catalyst

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás meta-he'yzetben klóratommal szubsztiluált anilin-származtkok előállítására poliklór-nitro-benzol-, illetve pmliklóranilin-származékok hidrogcnezésével.
A 2298 531 számú francia szabadalmi leírás meta-helyzetben szubsztiluált klór-anilin-származékok előállíását ismerteti poliklór-anilinek hidrogénezésével. Az idézett szabadalmi leírásban ismertetett eljárás azonban nagy nyomás és nagyon nagy mennyiségű sósav használatát igényli, ez komoly korróziós nehézségeket okoz, valamint az eljárás szelektivitása sem kielégítő.
Hasonló eljárási ismertet a 2 330 669 számú francia szabadalmi leírás is.
A találmány célja a mela-helyzelben klóratommal szubsztiluált anilin-származékoknak poliklórnitro-benzol-, illetve poliklór-nitro-anilin-szárrnazékokból, jó kitermeléssel való előállítására szolgáló, mérsékelt műveleti körülményeket (hőmérsékletet. nyomási) alkalmazó eljárás kidolgozása.
Megállapítottuk, hogy a kitűzött célokat a metahelyzetben klóratommal szubsztiluált anilin-származékok előállítására szolgáló olyan eljárással érhetjük el. amelyben több klóratommal szubszlituált, nitrogéntartalmú benzolszármazék katalitikus hidrogénezését folyadékfázisban, savas közegben, hő és nyomás alkalmazásával, a periódusos rendszer VIII. csoportjának nemesféme jelenlétében hajtjuk végre, és a használt benzol-származékok szerkezeiét az (1) általános képlet fejezi ki - ebben a képletben
Y hidrogén- vagy oxigénatomot jelent;
X' és X egymástól függetlenül klóratomot, vagy adott esetben szubsztituált alkil-, aril-, aralkil-, alkoxi- vagy aralkoxicsoportot jelent, de egyikük hidrogénatomot is jelenthet; és ha monoklór-anilineket (meta-klór-anilineket) kívánunk előállítani, akkor X' és X közül csak az egyik jelent klóratomot, és ha dikiór-anilinekel (meta-helyzetben klóratommal diszubsztituált anilineket) kívánunk előállítani, akkor X' és X is klóratomot jelent;
R', R és R' egymástól függetlenül klóralomot. vagy adott esetben szubsztituált alkil-, araiki,-, alkoxi- vagy ariloxicsoportot jelent, de hármuk közül legalább egy klói atomot jelent, továbbá R'. R és R' közül kettő jelenthet hidrogénatomot, de legalább két klóratotn van jelen és az eljárást jodid- és/vagy bromidionok jelenlétében végezzük.
Amint már említettük, az eljárást folyadékfázisban hajtjuk végre; a gyakorlatban előnyösen olyan szervetlen vagy szerves oldószerben dolgozunk, amely a reakció körülményei között folyékony és közömbös. A „közömbös oldószer kifejezésen olyan oldószert értünk, amely a kémiai reakcióban nem vesz részt; előnyös vizet használni.
A reakcióközeg savassága általában vizes közeg esetében előnyösen pH = 1,5-nél és különösen előnyösen pH = 1-nél kisebb értékű. A közegben a hidrogénion-koncentráció általában 0,5-12 grammion/liter, előnyösen 1-6 gramm-ion/'liler. Ennél nagyobb savkoncenlrációt lehet ugyan használni, de ez lényeges előnyt nem jelent.
A reakcióközeg savasságát erős ásványi sav. például kénsav, foszforsav vagy hidrogén-halogenid, illetve erős szerves sav alkalmazásával érjük el, előnyösen hidrogén-halogenidet, elsősorban sósavat használhatunk. Tekintettel a dehalogénezésből eredő klórid-ionok és a találmányra jellemző jodidvagy bromidionok jelenlétére, az eljárást valójában mindig legalább részben sósav, hidrogén-jodid és/ vagy hidrogén-bromid jelenlétében hajtjuk végre.
Ha azonban ezek a savak a reakcióközegben disszociálva vannak, nem lényeges a sav megkülönböztetése, és előnyös - úgy mint fentebb és az alábbiakban közöljük - a sav erősségét (pH-ját vagy a hidrogénion-koncentrációt) jellegét és koncentrációját feltüntetni.
A találmány szerinti eljárást folyadékfázisban hajijuk végre (természetesen a rendszerint szilárd fázist alkotó nemesfém alapú katalizátor kivételével). A folyadékfázis homogén lehet, és oldatot képezhet; ez különösen akkor előnyös, ha az (I) általános képletben Y oxigénatomot jelent; az ilyen típusú folyadékfázis tehát a reagáló anyagokat, a reakciótermékeket és a jelenlévő oldószert vagy oldószereket tartalmazza. A reakciót két folyadékfázisban is végre lehet hajtani.
A reakcióban alkalmazott nyomás általában 3 barnái (relatív nyomás) nagyobb, előnyösen 5 bar-nál nagyobb. A nyomásnak nincs kritikus felső határa, de gazdaságossági okokból általában előnyös 100 bar-nál alacsonyabb nyomáson dolgozni; előnyös a 30 bar-nál alacsonyabb nyomás.
A műveleti hőmérséklet általában 90 és 300 ’C között, előnyösen 110 és 200 ’C között van. Abban az esetben, ha viszonylag illékony savat használunk, a magasabb hőmérséklet-a hidrogénen kívül - a többi alkotórész viszonylag magas parciális gőznyomását okozhatja a gőzfázisban (gőzfázison nyilvánvalóan a folyékony reakcióközeg fölötti gőznyomást értjük). A műveleti körülményeket általában úgy választjuk meg, hogy a hidrogén parciális nyomása az összes nyomásnak (relatív nyomás) 10-802,',-a, előnyösen 30-60%-a legyen.
A találmány szerinti eljárásban használt katalizátort képező nemesfémek a periódusos rendszer Vili. csoportjának féméi, például ruténium, ródium. palládium, ozmium, irídium és platina; előnyös a palládium. A fém elemi alakban vagy vegyület alakjában lehet, de általában előnyösen elemi alakban használjuk, meri a műveleti körülmények között a vegyületek fémes alakká redukálódhatnak (oxidációs állapot = 0). A katalizátor hordozón vagy éneikül használható. Bármely ismert katalizátor hordozót lehet a katalizátorhoz használni, feltéve. hogy ez a hordozó vízzel és savakkal szemben ellenálló; az alkalmas hordozóanyagok közül az aktív szén. szilícium-dioxid és bárium-szulfát említhető meg; az aktív szén különösen előnyös erre a célra. Mind a katalizátor, mind a hordozó előnyösen finom eloszlású alakban legyen; általában a 100 m2/g-nál nagyobb fajlagos felületű katalizátor a legelőnyösebb.
A katalizátorban lévő nemesfém mennyisége a reagálta tandó (1) általános képletü vegyülethez viszonyítva általában 0,05-10 s%, előnyösen 0,5-5 s%.
A reakcióban alkalmazott jodid- és/vagy bromidionokat különböző alakban, különösen hidrogénjodid és/vagy hidrogén-bromid alakjában használ-2185215 haljuk, de általában kényelmesebb ezeket halogenidek (jodid és/vagy bromid) alakjában, vagy hidrohalogenidek (hidrojodid és/vagy hidrobromid) alakjában alkalmazni. A jodid és bromid általában alkálifém- vagy alkáliföldfém-jodid vagy -bromid, például lítium-, nátrium-, kálium-jodid vagy -bromid, továbbá ammónium-jodid vagy -bromid. Az ammóniumsó kvaterner ammóniumsó, vagy más ammóniumsó (például NH4 + ) lehet. A hidrojodid vagy hidrobromid előnyösen szubsztituált anilin, például az (I) általános képletü amin (itt Y hidrogénatomot jelent) és/vagy a találmány szerint előállított szubsztituált amin hidrojodidja vagy hidrobromidja lehet. A reakció folyamán kloridionok keletkeznek, ezért formális szempontból mindig úgy lehet tekinteni, hogy a reakció sósav jelenlétében megy végbe. A jodidionok mennyisége a reakcióközegben rendszerint 10 ft és 1 gramm-ion/liter között, előnyösen 0,0001 és 0,1 gramm-ion/liter között van. Különösen előnyös a jodidionokal kis mennyiségben használni, mert így a reakció végén általában szükségtelen ezeket visszanyerni. A bromidionok mennyisége a reakcióközegben általában 0.01 és 10 gramm-ion/liter, előnyösen 0,1 és 6 gramm-ion/liter közölt van.
A találmány szerinti eljárásban használható (!) általános képletü vegyületek közül a következőket soroljuk fel: 2.3-diklór-nitro-benznl és 2,3-diklóranilin, 2,5-diklór-nitro-benzol és 2,5-diklór-anilín,
3,4-diklór-nitro-benzol és 3,4-dikIór-anilin, 2,3,4triklór-nitro-benzol és 2,3,4-triklór-aniIin, 2,3,5triklór-nitro-benzol és 2,3,5-triklör-anilin, 2,3,6triklór-nitro-benzol és 2,3,6-triklór-anilin, 2,4,5triklór-nitro-benzol és 2,4,5-triklór-anilin, 3,4,5triklór-nitro-benzol és 3,4,5-triklór-anilin, 2,3,4,6tetraklör-nitro-benzol és 2,3,4,6-tetraklór-anilin,
2.3.4.5- tetraklór-nitro-benzoI és 2,3,4,5-letraklóranilin, 2,3,5,6-tetraklór-nitro-benzol és 2,3,5,6-letraklór-anilin és pentaklór-nitro-benzol és pentaklór-anilin. továbbá 4,5,6-trikIór-2-metil-nitrobenzol és 4,5,6-triklór-2-metil-anilin, 2,5-diklór-4metil-nitro-benzol és 2,5-diklór-4-meliI-anilin,
2.3.5.6- tetraklór-4-metil-nitro-benzoI és 2,3,5,6-letraklór-4-metil-anilin, 2,5-diklór-3,4-dimetil-nitrobenzol és 2,5-diklór-3,4-dimetil-anilin, 2,5-diklór4-etil-nitro-benzol és 2,5-diklór-4-etil-anilin, 2,5diklór-4-propil-nitro-benzol és 2,5-diklór-4-propilanilin, 3,4,6-triklór-2-benzil-nitro-benzol és 3,4,6íriklór-2-benzil-anilin, 2,2'-dinilro-3,5,6,3'5'6'hexaklór-difenil-melán és 2,2'-diamino3,5,6,3',5'6'-hexaklór-difenil-metán, 2-nitro-3,4.5triklór-difeníl és 2-amino-3,4,5-trikiór-difenil, 4,4'dinitro-oktaklór-difenil és 4,4'-diamino-oktaklórdifenil, 4,5-diklór-2-metoxi-nitro-benzol és 4,5-diklór-2-meloxi-aniIin, 3,4-dikíór-2-meloxi-nitrobenzol és 3,4-diklór-2-metoxi-anilin, 3,6-diklór-2meloxi-nilro-benzol és 3,6-diklór-2-metoxi-anilin,
5.6- diklór-2-mctoxi-nitro-bcnzol cs 4,6-dik(ór-2mctoxi-anilin, 3,4,6-lriklór-2-meloxi-nÍtro-benzol és 3,4,6-lriklór-2-metoxi-anilin, 3,4,5-lriklór-2metoxi-nilro-benzol és 3,4,5-lriklór-2-me(oxianilin, 3,4,5,6-tclraklór-2-metoxi-nitro-benzoI és
3.4.5.6- telraklór-2-meloxi-anilin, 4,5-diklór-3metoxi-nitro-benzol és 4,5-diklór-3-metoxi-aniün.
5.6- diklór-3-metoxi-nitro-benzol és 5,6-diklór-3nieioxi-atiilin, 2,5-diklőr-3-mctoxi-nitro-benzol és 2,5diklór-3-meloxí-anilín, 4,5,6-triklór-3-metoxíhitio-benzol és 4,5,6-triklór-3-metoxi-aniIin, 2,4 5.6-letraklór-3-metoxi-nítro-benzol és 2,4,5,6lelraklór-3-metoxi-aniIin, 2,3-diklór-4-metoxinitro-benzol és 2,3-diklór-4-metoxi-anilin, 2,5-diklór-4-metoxi-nitro-benzoI és 2,5-dikIór-4-metoxianiiin. 2,3,6-triklór-4-metoxi-nitro-benzol és 2,3,6lriklór-4-metoxi-anilin, 2.3,5-lriklór-4-metoxinit o-benzol és 2.3,5-trikiór-4-metoxi-anilin,
2.3.5.6- telraklór-4-metoxi-nitro-benzol és 2,3,5,6let aklór-4-meloxi-ltnilin, 4,5-diklór-2-fenoxinilro-benzol, és 4.5-di.kIór-2-fenoxi-aniIin, 3,4,5,6tctraklór-2-fcnöxi;i1itro-benzol és 3,4,5,6-tetraklór2-lenoxi-anilin, 1 í,4,5,6-tetraklór-3-fenoxi-nitrobenz.nl és 2,4,5,6-letraklór-3-fenoxi-anilin, 2,5-diklór-4-fenoxi-nitro-benzol és 2,5-diklór-4-fenoxian lin és 2.3,5,6-tetraklór-4-fenoxí-nitro-benzol és
2.3.5.6- teraklór-4-fenoxi-aniIin.
A találmány szerinti eljárással előállítható, metahelyzetben klóratommal szubsztituált anilinek közül a következő előnyös vegyületeket soroljuk fel: mtla-klór-anilin és 3,5-diklór-anilin, továbbá 5klnr-2-metil-anilin, 5-klór-3-metil-anilin, 3-klór-4melil-anilin, 3-5-diklór-4-metil-aniIín, 5-klór-3,4dimetil-anilin, 3-kIór-4-etil-anilin, 3-k!ór-2-benzilanilin. 4,4'-diamino-2,6,2',6'-tetraklór-difenil, 3klór-2-metoxi-anilin, 5-klór-2-metoxi-anilin, 3,5diklór-2-meloxi-anilin, 3-klór-4-metoxi-anilin, 5klór-3-meloxi-anilin, 3,5-diklór-4-metoxi-anilin, 3klór-2-fenoxi-aniIin, 5-kIór-2-fenoxi-anilin, 3,5diklór-2-fenoxi-anilin és 3,5-diklór-4-fenoxi-anilin.
A találmány szerinti eljárást folyamtosan vagy szakaszosan hajthatjuk végre. A reakció végén a katalizátort szükség esetén szűréssel, vagy más, ezzel egyenértékű, művelettel, például dekantálással választjuk el; az előállított, meta-helyzelben klóratommal szubsztituált amint ismert módszerekkel, például oldószeres éxtrahálással és/vagy desztillálással különítjük el; az elválasztás végrehajtása előtt általában célszerű a savas közegben sóvá alakult amint a sómentes amin alakká visszaalakítani úgy, hogy a reakeióelegyet bázikus vegyüleítel közömbös vagy alkálikus kémhatásúvá tesszük. Abban az esetben, ha az eljárásban bromidíonokat használunk, előnyös lehet ezeknek az ionoknak a visszanyerése, hogy egy újabb eljárásban ismét felhasználhassuk.
A találmány szerinti eljárás nagyon előnyös, mert a meta-helyzetben klóratommal szubsztituált amin jó kitermeléssel állítható elő, és viszonylag enyhe körülmények között hajthatjuk végre. Az ily módon előállított, meta-helyzetben klóratommal szubsztituált aminokat elsősorban rovarirtószerek hatóanyagának előállítására lehet használni.
A következő példák a találmányt szemléltetik.
/. példa
Belső felületén tantállal bevont, 250 ml-es autoklávba 1,67 g 2,3,4,5-lelraklór-anilinl, aktív szénre lecsapott 0,07 g palládiumkatalizátort (az aktív szén fajlagos felülete 1100 m2/g: a palládium menynvisége 10 s‘7). literenként 4 mól hidrogén-kloridot tartalmazó, 106 ml vizes sósav oldatot és 13,3 mi 7,6 mól/liter koncentrációjú vizes hidrogén-jodid oldatot viszünk be.
Az autoklávot lezárjuk, és előbb argonnal, majd hidrogénnel átöblítjük. Ezután a hőmérsékletet 190 ’C-ra emeljük, miközben a belső nyomást emelkedni hagyjuk, majd amikor ezt a hőmérsékletet elértük, hidrogént vezetünk be addig, hogy az összes (relatív) nyomás 20 bar és a hidrogén parciális nyomása 6 bar legyen.
Az eljárást ilyen körülmények között 1 óra hoszszat folytatjuk. A reakeióelegyet lehűlése után nátrium-hidroxid vizes oldatával meglúgosítjuk, a katalizátort szűréssel eltávolítjuk, a vizes fázisból a
3,5-diklór-anilint metilén-kloriddal extraháljuk, és az így kapott metilén-kloridos kivonatot nátriumszulfáton szárítjuk, majd az oldószert vákuumban ledesztilláljuk. A tetraklór-anilin átalakulása 100%-os, és a 3,5-diklór-anilin kitermelése 98,2%,os.
2. példa
Az 1. példái megismételjük azzal a különbséggel, hogy 106 ml, 4 mól/liter koncentrációjú sósav oldat helyett 98 ml 0,8 mól/liter koncentrációjú sósav oldatot, és 13,3 ml hidrogén-jodid helyett 63 g vízmentes nátrium-jodidot használunk.
A 3,5-diklór-anilin kitermelése 92,2%-os. A tetraklór-anilin átalakulása 100%-os.
3. példa
Az 1. példát megismételjük azzal a különbséggel, hogy 106 ml 4 mól/liter koncentrációjú sósav oldat helyett 115 ml 0,8 mól/liter koncentrációjú vizes sósav oldatot, és 106 ml 4 mól/liter koncentrációjú hidrogén-jodid oldat helyett 14,8 g vízmentes nátrium - j od íd ot h a szn álunk.
5,8% triklór-anilint és 0,3% meta-klór-anilint tartalmazó 3,5-diklór-anilint kapunk. A diklóranilin kitermelése 93,6%-os. A tetraklór-anilin átalakulása 100%-os.
4. példa
Az 1. példát azzal a különbséggel ismételjük meg, hogy 106 ml sósavoldat helyett 120 ml sósav oldatot, 13,3 ml, 7,6 mól/liter koncentrációjú hidrogénjodid oldat helyett 0,4 mi, 0,01 mól/liter koncentrációjú vizes hidrogén-jodid oldatot használunk, és 1 óra helyett 5 óra hosszat reagáltatunk.
3,5% melaklór-anilint tartalmazó 3,5-diklóranilint 96%-os kitermeléssel kapunk. A tetraklóranilin átalakulása 100%-os.
5. példa
Az 1. példái a következő módosításokkal ismételjük meg; 1,67 g tetraklór-anilin helyeit 0.42 g tetraklór-anilint, 106 ml 4 mól/liter koncentrációjú sósavoldat helyett 120 ml, 2,5 mól/liter koncentrációjú vizes sósavoldatot, 13,3 ml hidrogénjodidoldat helyett 0,11 g vízmentes kálium-jodidot használunk, a műveletet 1 óra helyett 2 óra 40 percig folytatjuk, 190 ’C helyett 150 ’C hőmérsékletet és 10 bar nyomást alkalmazunk (a hidrogén parciális nyomása 5 bar).
2,5% anilint és 2,5% meta-klór-anilint tartalmazó 3,5-diklór-anilint 86%-os kitermeléssel kapunk. A tetraklór-anilin átalakulása 100%-os.
6. példa
Az 1. példát azzal a módosítással ismételjük meg, hogy tetraklór-anilin helyett 1,17 g 2,3-diklóranilint, 0,07 g katalizátor helyett 0,56 g palládium alapú katalizátort, 106 ml, 4 mól/liter koncentrációjú sósav helyett 120 ml, 2,5 mól/liter koncentrációjú vizes sósav oldatot és hidrogénjodid-oldat helyett 0,2 g káliumjodidot használunk.
A hőmérsékletet 160’C-ra emeljük, az összes nyomás 15 bar (a hidrogén parciális nyomása 6 bar); a reakció időtartama 3 óra.
A 2,3-diklór-anilin átalakulása 98,2%-os; a meta-klór-anilin kinyerése az átalakult diklór-anilinre vonatkoztatva 95,6%.
,7. példa
A 6. példa szerint járunk el, de 2,3-diklór-anilin helyett 3,4-diklór-anilint, 2,5 mól/liter koncentrációjú sósav helyett 1 mól/liter koncentrációjú sósavat, 0,2 g káliumjodid helyett 0,04 g kálium-jodidot használunk, és a reakciót mindössze 45 percig folytatjuk.
A 3,4-diklór-anilin teljesen átalakult; a metaklór-anilin kitermelése 97,1%-os.
8. példa
225 ml-es autoklávba 139 g 3,4-diklór-nitrobenzolt, 0,56 g katalizátort (10 s% palládiumot tartalmazó, aktív szénre lecsapott katalizátort), 120 ml, 1 mól/liter koncentrációjú vizes sósav oldatot és 0,04 g káliumjodidot viszünk be.
Az autoklávot előbb argonnal, majd hidrogénnel álöblítjük. Ezután 4 bar nyomás eléréséig hidrogént vezetünk be. Az autokláv hőmérsékletét 160 ’C-ra emeljük, ekkor a nyomás összesen 13 bar, a hidrogén parciális nyomása 6 bar.
A reakciót 1 óra 40 percig hagyjuk végbemenni, és ezután az autoklávot lehűtjük. A diklór-nitrobenzol átalakulása 100%-os. A meta-klór-anilint 92,9% kitermeléssel kapjuk.
9. példa
Belső felületén tantállal bevont, 250 ml-es autoklávba 120 ml, 4 n sósavat, 0,345 g 3,4,5-trikIóranilinl, az 1. példában használt palládium alapú katalizátor 0,14 g-ját és 0,011 g káliumjodidot viszünk be.
Az autoklávot lezárjuk, és argonnal, majd utána hidrogénnel öblítjük. 2 és fél óra hosszat 130 “C-on, 8 bar teljes nyomáson és 5 bar hidrogén parciális nyomáson reagáltatunk. A reakció folyamán a triklói-anilin teljesen átalakult, és a 3,5-diklór-anüint 99%-os kitermeléssel kapjuk.
10. példa
Belső felületén tantállal bevont, 250 ml-es autoklávba 120 ml 4 n sósavat, 3,54 g 2,4,5-triklóranilint, az előző példákban használt palládiumalapú katalizátorhoz hasonló (aktív szénre lecsapott, 10 s% palládiumot tartalmazó) 1,4 g katalizátort és 0,011 g kálium-jodidot viszünk be.
Az autoklávot lezárjuk, és argonnal, majd hidrogénnel öblítjük át. 18 bar összes nyomás és 13 bar hidrogén parciális nyomás alkalmazásával 240 percig 160 °C-on melegítjük.
Az átalakulás teljes, és a 3-klór-anilint 98,2% kitermeléssel kapjuk.
II. példa
A 10. példa szerint járunk el, de a következő reakciókörülményeket alkalmazzuk:
120 ml, 4 n sósavat, 0,354 g 2,3,5-triklór-anilint, 0,140 g palládium alapú katalizátort (aktív szénen 10 s% palládiumot tartalmaz) és 0,011 g káliumjodidot viszünk be a reaktorba.
Az autoklávot 160 percig, 18 bar összes nyomáson és 13 bar hidrogén parciális nyomáson 160 °C hőmérsékleten tartjuk.
Az átalakulás teljes, és a 3,5-diklór-anilint 96,8/,. kitermeléssel kapjuk.
12. példa
Az. 1, példa szerint járunk el, de a következő reakciókörülményeket alkalmazzuk:
Az autoklávba 120 ml, 4 mól/liter koncentrációjú sósav oldatot, 1,67 g 2,3,4,5-tetraklór-anilint, 0,07 g katalizátort (az 1. példában használttal azonos katalizátort) és 7,14 g kálium-bromidot viszünk be.
Az autoklávot 170 percig 20 bar teljes nyomáson és 6 bar hidrogén parciális nyomáson 190 °C-on melegítjük.
Az átalakulás teljes. A 3,5-diklór-anilint 90%-os kitermeléssel kapjuk.
13. példa
Az 1. példa szerint járunk el, de a következő reakciókörülményeket alkalmazzuk:
Az autoklávba 120 ml, 4 n sósavat, 420 mg
2,3,4,5-tetraklór-anilint, 140 mg 1. példa szerinti katalizátort, 1,1 mg kálium-jodidot (koncentrációja a reakcióközegben 5,5.10 5 g-ion/liter) viszünk be.
Az autoklávot 220 percig 9 bar összes nyomáson és 4.5 bar hidrogén parciális nyomáson 160 °C-on melegítjük.
Λ tetraklór-anilin teljesen átalakult. A 3,5-diklór-anilint 92,5,, kitermeléssel kapjuk.
14. példa
Az 1. példa szerint járunk el, de a következő reakciókörülményeket alkalmazzuk:
Az autoklávba 120 ml, 4 n sósavat, 420 mg
2.3.4,5-telraklór-anilÍnt, aktív szénre lecsapott, 1,1 s% palládiumot tartalmazó 140 mg katalizátort és 11 g kálium-jodidot viszünk be.
Az autoklávot 180 percig 18 bar összes nyomáson és 13 bar hidrogén parciális nyomáson 160 °Con melegítjük. A 3,5-diklór-anilint 98,1%-os kitermeléssel kapjuk. A tetraklór-anilin teljesen átalakult.
15. példa
A 14. példa szerint eljárva ugyanazokat a kiindulási anyagokat és ugyanazon reakciókörülményeké; használjuk azzal a különbséggel, hogy az 1,1 s% palládiumot tartalmazó 140 mg katalizátort azonos módszerrel ugyanolyan hordozóra lecsapott, 2,8 s% palládiumot tartalmazó, 140 mg katalizátorral helyettesítjük. Ugyanolyan eredményt kapunk, mint a 14. példában.
Belső felületén tantállal bevont, 3,6 literes autoklávba 2 kg, 13,6 s%-os vizes sósav oldatot, aktív szénre lecsapolt palládiumból álló, 150 g katalizátort (az aktív szén fajlagos felülete Í100 m2/g; a palládium súlyaránya 10 s%) és 11,7 g, vízmentes, szilárd kálium-jodidot (azaz 0,5 gramm jodídion palládium-gramm-atomonként) viszünk be.
Az autoklávot lezárjuk, és előbb nitrogénnel, majd hidrogénnel átöblítjük. Ezután hidrogént vezetünk be addig, hogy a nyomás 3 bar legyen. A hőmérsékletet 160’C-ra emeljük, miközben a belső nyomási emelkedni hagyjuk. További hidrogénmennyiséget vezetünk be, hogy a nyomás 15,5 bar legyen, ekkor a hidrogén parciális nyomása 10 bar. Ezután I mól 2,3,4,5-teraklór-nitro-benzolt 2 óra 30 perc alatt vezetünk be.
A reakciót ilyen körülmények között keverés közben 2 óra hosszal hagyjuk végbemenni. Ekkor a reaktort 100 °C-ra hütjük le, majd kiürítjük: a folyékony reakcióelegyet nátrium-hidroxid vizes oldatával közömbösítjük; a katalizátort szűréssel eltávolítjuk, és a főleg 3.5-diklór-anilinből álló, klórral szubsztituált aminokat toluollal extraháljuk. Az oldószert vákuumban desztillálással távolitjuk el.
Ilyen körülmények között a 2,3,4,5-tetraklórni'.ro-benzol átalakulása 100„-os, és a 3,5-diklóranilint 94,,-os termeléssel kapjuk.
/7-79. példák _
Tantállal bevont, 250 ml-es autoklávba 120 ml, különböző koncentrációjú vizes sósavat, 3,5 g
2,3,5-triklór-anilinl, 10,8 mg vízmentes kálium5 jodidot, valamint aktív szénre leválasztott palládiumot tartalmazó 0,14 g-nyi katalizátort (az aktív szén fajlagos felülete: 1100 m2/g; palládiumtartalom: 1Ó s%) töltünk.
A reakcióelegyet meghatározott ideig 160 °C-on és 20 bar össznyomáson melegítjük. 3,5-diklóranilinl kapunk.
Az alábbi táblázatban megadjuk a hidrogénionkoncentrációt (g-ion/literben), a melegítés időtartamát és a kitermelést az átalakult 2,3,5-triklóranilinra vonatkoztatva.
Pclda száma H + -ion konc. g-ion/liter Melegítés ideje perc Kitermelés
17. 5,2 90 99
18. 10.0 60 99,5
19. 12.0 60 100
20-23. példák
Tantállal bevont, 250 ml-es autoklávba 120 ml 4 mólos sósavat, 1,67 g 2,3,4,5-tetraklór-anilint, aktív szénre leválasztott palládiumot tartalmazó 0,07 g katalizátort (az aktív szén fajlagos felülete: 1100 m2/g; palládiumtartalom: 10 s%), valamint változó mennyiségű bromidsót, illetve 120 ml hidrogén-bromidot töltünk. Utóbbi esetben nem alkalmaztunk sósavat.
A reakcióelegyet meghatározott ideig 190 ’C-on és 26 bar össznyomáson melegítjük. Az átalakulás teljes : 3,5-diklór-aniIint kapunk.
A következő táblázatban megadjuk a bromidsó kationját, a bromidion koncentrációját, a melegítés időtartamát és a 3,5-diklór-anilin kitermelését az átalakult 2,3,4,5-tetraklór-aniIinra vonatkoztatva.
Példa Kation HCI Bromid Melegítés ideje perc Kitermelés
száma g-ion/litcr
20. L.i 4 n 0,5 60 94
21. H 4 n 0,3 100 91
22. Li 4 n 0.1 120 90
23. H 0 4 180 98
24. példa
Az 1. példában leírt módon járunk el, és a következő kiindulási anyagokat használjuk:
0,84 g 2,3,5,6-tetraklór-anilin,
0,07 g palládiumszén katalizátor (10 s„ palládiumtartalom),
106 ml 4 n sósav,
13,3 ml 7,6 mól/literes vizes hidrogénjodid oldat. A reakcióidő 2 óra.
A 2,3,5.6-letraklór-anilin átalakulása 100,,; a
3,5-diklór-anilin kitermelése 96%.
25. példa
A 1. példában leírt módon járunk el. és a következő kiindulási anyagokat használjuk:
0,84 g 2,3,5,6-tetraklór-anilin,
120 ml 6 n vizes hidrogén-bromid oldat,
0,07 g palládiumszén katalizátor (10 s% palíádiumlartalom).
A műveleti hőmérséklet 210 °C, a össznyomás 36 bar, a hidrogén nyomása 18 bar, és a reakció időtartama 3 óra.
A 2,3,5,6-tetraklór-anilin átalakulása 100%, és a
3,5-diklór-anilin kitermelése 97,3%.
összehasonlító vizsgálat
A találmány szerinti eljárást a 2 298 531 számú francia szabadalmi leírásban ismertetett eljárással hasonlítottuk össze.
Tantállal bevont 225 ml-es autoklávba 0,83 g
2,3,4,5-tetraklór-anilint, palládiumot aktív szénen tartalmazó 0,07 g katalizátort (az aktív szén fajlagos feiülete 1100 m2/g, palládiumtartalom: 10%) és 95 ml, 4 mól/liter koncentrációjú vizes sósavat töltöttünk (2298 531 számú francia szabadalmi leírás).
A találmány szerinti megoldás értelmében a fenti elegyhez
0,5 g-ion/Iitér bromid-aniont adtunk só formájában (lítium-bromid, C,„) vagy savként (hidrogénbromid, Clb), vagy
3,2.10 5 g-ion/liter jodid-aniont adtunk só formájában (nátrium-jodid, C2a) vagy savként (hidrogén-jodid, C2b).
Az autoklávot lezártuk és argonnal, majd hidrogénnel átöblítettük. Ezután 170 °C-ra melegítettük, miközben a belső nyomást emelkedni hagytuk. A megadott hőmérséklet elérése után az autoklávba hidrogént vezettünk, amíg a teljes nyomás a 20 bárt, a hidrogén parciális nyomása a 8 bárt elérte.
A reakciót a megadott körülmények között hagytuk lejátszódni annyi ideig, hogy a 2,3,4,5-tetraklór-aniíin átalakulása 100%-os, és a legalább 3és 5-helyzetben klórozott anilinek szelektivitása maximális legyen.
Lehűlés után a folyékony reakcióelegyet vizes nátrium-hidroxid oldattal meglúgosítottuk; a palládium katalizátort kiszűrtük; az összes klór-anilint és anilint a vizes fázisból metilén-kioridos extrakcióval elkülönítettük; a kapott metilén-kioridos kivonatol nátrium-szulfáton szárítottuk, majd az oldószert vákuumban eltávolítottuk.
A sósav és az anionok koncentrációját, a reakcióidőt, valamint a reakciók szelektivitását a következő táblázatban ismertetjük.
Kísérlet lll + l g-ion,liter [X ] g-ion/liter Reakció- S, % sósav- egyéb Br t idő.
hói savból perc
ismeri 4 - 20 50,4
Q;i 4 0.5 (LiBr) 60 93,9
Ctb 4 0,5 0.5 - 100 90,6
4 - 3.2.10-5 (Nal) 90 96,1
4 3.2.10 5 3.2.105 300 96.0
-6185 215
S = szelektivitás, azaz legalább a 3- és 5-helyzelben klórozott anilinek moláris kitermelésének összege az átalakult tetraklór-anilinhoz képest.
A kapott eredményekből levonható következte- 5 tések:
1. (a) A 2 298 531 számú francia szabadalmi leírás szerint eljárva a szelektivitás gyenge, és így az eljárás ipari megvalósításra nem alkalmas.
(b) A találmány szerint eljárva - az enyhe reakció- 10 körülmények ellenére - a szelektivitás kiváló.
2. A találmány szerinti eljárás jobb szelektivitása a bromid-, illetve jodid-anionok jelenlétének tulajdonítható. Az a tény, hogy az anionokat fémkationnal vagy savként visszük be, nem játszik lényeges 15 szerepet.
Itt jegyezzük meg, hogy az ismert eljárás reakciókörülményei lényegesen draszlikusabbak, mint a találmány szerinti eljárásban. A paraméterek rögzítése érdekében minden kísérletet a találmány szc- 30 rinti körülmények között végeztünk.

Claims (5)

1. Eljárás meta-helyzetben klóralommal szubszliluált anilinszármazékok előállítására (1) általános képletü nitrogéntartalmú poliklór-benzol-származékoknak - ebben a képletben Y hidrogén- vagy oxigénatomot, X* és X egymástól függetlenül klór- 30 atomot vagy adott esetben szubsztituált alkil-, aril-, aralkil-, alkoxi- vagy aralkoxicsoportot jelent, és egyikük hidrogénatomot is jelenthet, R', R és R' egymástól függetlenül klóratomot vagy adott esetben szubsztituált alkil-, aralkil-, alkoxi- vagy ariloxicsoportot jeleni, legalább egyikük klóratonio'. jeleni és közülük legfeljebb kettő hidrogénatomé' is jelenthet, de legalább két klór-szubsztituens van jelen folyékony fázisban, savas közegben, melegítés közben, nyomás alatt és a periódusos rendszer Vili. csoportjába tartozó nemesfémek jelenlétében való katalitikus hidrogénezésével azzal jellemezve, hogy a katalitikus hidrogénezést jodidés/vagy bromidionok jelenlétében végezzük, és a reakcióelegyben a jodidionok mennyisége célszerűen 10 Λ- 1 g-ion,liter, illetve a bromidionok menynyiscge célszerűen 0,01--10 g-ion/liter.
2. Az I. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy az össznyomás 3-100 bar.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy az össznyomás 5-30 bar.
4. Az 1 3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a műveleti hőmérséklet 90 és 300 °C között, előnyösen 110 és 200 ’C között van.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a reakcióelegyben a jodidionok mennyisége 0,1-5 giot/liter
HU80338A 1979-02-15 1980-02-14 Process for preparing chlorinated - in position meta - aniline derivatives HU185215B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7904481A FR2449075A1 (fr) 1979-02-15 1979-02-15 Procede de preparation d'anilines metachlorees

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185215B true HU185215B (en) 1984-12-28

Family

ID=9222290

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU80338A HU185215B (en) 1979-02-15 1980-02-14 Process for preparing chlorinated - in position meta - aniline derivatives

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4351959A (hu)
EP (1) EP0015219B1 (hu)
JP (1) JPS5848541B2 (hu)
AT (1) ATE398T1 (hu)
BR (1) BR8000918A (hu)
CA (1) CA1139314A (hu)
DD (1) DD149062A5 (hu)
DE (1) DE3060055D1 (hu)
DK (1) DK152667C (hu)
ES (1) ES488571A1 (hu)
FR (1) FR2449075A1 (hu)
GB (1) GB2041375A (hu)
HU (1) HU185215B (hu)
IE (1) IE49642B1 (hu)
IL (1) IL59297A (hu)
SU (1) SU1103793A3 (hu)
YU (1) YU42324B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL63297A (en) * 1980-08-01 1984-05-31 Rhone Poulenc Agrochimie Selective preparation of meta-chloroanilines
DE3042242A1 (de) * 1980-11-08 1982-06-09 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von m-halogensubstituierten anilinen
DE3127026A1 (de) * 1981-07-09 1983-01-20 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verrfahren zur herstellung von m-chlorsubstituiertenanilinen
FR2521132A1 (fr) * 1982-02-05 1983-08-12 Rhone Poulenc Agrochimie Procede de preparation de metahalogeno-anilines
FR2532305A1 (fr) * 1982-08-24 1984-03-02 Rhone Poulenc Agrochimie Procede de preparation d'anilines metachlorees

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3683025A (en) * 1969-05-06 1972-08-08 Henry W Pons Hydrogenation of nitrobenzenes
US3546297A (en) * 1969-07-01 1970-12-08 Du Pont Process for preparation of aromatic chloroamines
DE2503187C3 (de) * 1975-01-27 1979-05-31 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur Herstellung durch Chlor meta-substituierte Aniline

Also Published As

Publication number Publication date
BR8000918A (pt) 1980-10-29
ES488571A1 (es) 1980-10-01
JPS5848541B2 (ja) 1983-10-28
CA1139314A (en) 1983-01-11
FR2449075A1 (fr) 1980-09-12
DD149062A5 (de) 1981-06-24
IE49642B1 (en) 1985-11-13
ATE398T1 (de) 1981-11-15
SU1103793A3 (ru) 1984-07-15
EP0015219A1 (fr) 1980-09-03
DK152667C (da) 1988-08-22
YU37980A (en) 1983-01-21
DK152667B (da) 1988-04-11
IL59297A (en) 1983-06-15
IE800275L (en) 1980-08-15
GB2041375A (en) 1980-09-10
YU42324B (en) 1988-08-31
IL59297A0 (en) 1980-05-30
DE3060055D1 (en) 1982-01-07
FR2449075B1 (hu) 1983-03-11
EP0015219B1 (fr) 1981-10-28
JPS55149231A (en) 1980-11-20
DK62680A (da) 1980-08-16
US4351959A (en) 1982-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4454044B2 (ja) 芳香族ニトロ化合物の接触水素化法
JPH10195030A (ja) 芳香族ハロゲン−アミノ化合物を製造するための方法
JPS5848540B2 (ja) 塩素でメタ置換されたアニリンの製造方法
HU185215B (en) Process for preparing chlorinated - in position meta - aniline derivatives
JPS5928544B2 (ja) メタ位に塩素置換されたアニリン類の製法
HU178079B (en) Process for dehalogenating aromatic compounds containing halogenes
US3350452A (en) Process for preparing aromatic primary haloamines
KR850000149B1 (ko) 메타-클로로 아닐린유도체의 제조방법
HU185213B (en) Process for preparing chlorinated - in position meta - aniline derivatives
CA2068880C (en) Aqueous synthesis of 2-halo-4,6-dinitroresorcinol and 4,6-diaminoresorcinol
JPS63162634A (ja) 置換3.5‐ジクロロ‐2,4‐ジフルオロベンゼンの製造方法
KR830002430B1 (ko) 염소 치환아닐린류의 제조방법
AU750745B2 (en) A method of producing aminocyanoacetamide
JPS5826733B2 (ja) エンソカアルデヒドノ セイゾウホウホウ
KR840001961B1 (ko) 염소 치환 아닐린의 제조방법
US4417056A (en) Process for preparing 2-(4-aminophenyl)-5-amino-benzimidazole and substituted derivatives
US4495368A (en) Process for the preparation of meta-halogenoanilines
HU194156B (en) Process for the selective preparation of metachloraniline derivatives
JPH026482A (ja) ロイカルト反応を介して3―アミノ―2,2,4,4―テトラメチルチエタンを製造するための優れた触媒
HU178110B (en) Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline
JPH0118065B2 (hu)
HU202187B (en) Process for producing 3,5-dichloro-2,4-difluoro-nitrobenzene
HU207033B (en) Process for producing chlorine anilines from chloronitrobenzene by heterogenous hydrogenation under pressure
JPH02121952A (ja) 4−フルオロアニリン誘導体の製造法
HU191927B (en) Process for production of amino-cis-2,6-lupeditin