HU184742B - Nematocide compositions containing o-ethyl-s-alkyl-s-isopropyl-phosporous-dithiolate and process for producing the active agents - Google Patents

Nematocide compositions containing o-ethyl-s-alkyl-s-isopropyl-phosporous-dithiolate and process for producing the active agents Download PDF

Info

Publication number
HU184742B
HU184742B HU80958A HU95880A HU184742B HU 184742 B HU184742 B HU 184742B HU 80958 A HU80958 A HU 80958A HU 95880 A HU95880 A HU 95880A HU 184742 B HU184742 B HU 184742B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
ethyl
isopropyl
methyl
defined above
Prior art date
Application number
HU80958A
Other languages
English (en)
Inventor
Rokuo Koyanagi
Yoshio Fujita
Kunio Mukai
Original Assignee
Sumitomo Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sumitomo Chemical Co filed Critical Sumitomo Chemical Co
Publication of HU184742B publication Critical patent/HU184742B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/06Phosphorus compounds without P—C bonds
    • C07F9/16Esters of thiophosphoric acids or thiophosphorous acids
    • C07F9/165Esters of thiophosphoric acids
    • C07F9/17Esters of thiophosphoric acids with hydroxyalkyl compounds without further substituents on alkyl
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N57/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
    • A01N57/10Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-oxygen bonds or phosphorus-to-sulfur bonds
    • A01N57/12Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-oxygen bonds or phosphorus-to-sulfur bonds containing acyclic or cycloaliphatic radicals

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya (I) általános képletű 0-etil-S-alkil-S-izopropil-foszfor-ditiolátot tartalmazó nematocíd kompozíciók és eljárás a hatóanyagok előállítására.
Az (I) általános képletben R jelentése metilvagy etilcsoport.
Az (1) általános képletű vegyületek új nematocid hatású vegyületek, az irodalomban még nincsenek leírva. Igen sokféle veszélyes fonalféreg ellen hatásosak, és csak gyengén fitotoxikusak.
A jelenleg általánosan használt neinatocidok például: diklór-propán, és diklór-propán keveréke (D-D), etilén-dibromid (EDB), 1,2-dibróm-3-klór-propán (DECP) klór-pikrin.
Ezek az anyagok úgy hatnak, hogy a gázhalmazállapotú vegyszer a talajon átdiffundál, és a fonalférgek a gázzal való érintkezés következtében elpusztulnak. A nematocid hatás biztosítására szükséges, hogy a vegyszer alkalmazása után a területet 7-14 napig befedjék vagy vízzel elárasszák. Ha a növényeket az alatt vetik vagy ültetik át, amíg még gáz van a talajban, a növények kémiai károsodást szenvednek. Ennek megfelelően vegyszer alkalmazása után hoszszabb ideig parlagon kell hagyni a területet vagy alaposan gáztalanítani kell a talajt. A hosszú parlagon tartási idő vagy a bonyolult gáztalanftási munka miatt az optimális vetési vagy ültetési időt sokszor nem lehet betartani.
A klóf-pikrin esetén a fenti hátrányokhoz adódik az anyag toxicitása és a segítségével végzett kezelés magas vegyszerköltsége.
A jelenleg használatos nematocidok fent felsorolt hátrányainak kiküszöbölésére kutatásokat folytattunk különböző ditioi-foszfát észterek nematocid hatásának vizsgálatára.
A találmány alapja az a felismerés, hogy ha az 0,S,S-trialkil-ditiolát alkilcsoportjait megfelelően választjuk meg, a nematocid hatás fokozható. így jobb nematocid hatás jelentkezik azoknál az észtereknél, ahol az 0-alkiI ágban az alkil helyettesítő etilcsoport, az egyik S-alkil ágban az alkil helyettesítő metil- vagy etilcsoport, a másik S-alkil ágban az alkil helyettesítő izopropilcsoport, összevetve más észterekkel, ahol az alkil helyettesítők hasonlók.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek nem okoznak kémiai károsodást, a termények vegetatív periódusa idején is alkalmazhatók, nagy a nematocid aktivitásuk, kevéssé toxikusak emberre és állatra. A szokásos nematocidok általános használatával ellentétben a találmány szerinti kompozíciók kiválóan alkalmazhatók a növény bármelyik növekedési szakasza idején.
A találmány szerinti eljárással előállított nematocid hatású vegyületek számos fonalféreg ellen hatásosak, nemcsak talajban élő fonalférgek — így például ciszta-nematóda, gyökércsomó-nematóda - ellen, hanem például rizs-nematóda ellen is.
Az (I) általános képletű O-etil-S-alkil-S-izopropil-foszfor-ditiolátokat a következő, A, B, C, D vagy E módszer bármelyikével lehet előállítani.
Λ. A szintézist úgy végezzük, hogy (II) általános képletű ditio-foszforsavat — M jelentése alkálifém atom, így például kálium vagy nátrium, és A jelentése izopropil, metil- vagy etilcsoport — X-B általános képletű vegyülettel reagáltatunk X jelentése klór, bróm vagy jód, és
-B jelentése izopropil- metil- vagy etilcsoport, azzal a megkötéssel, hogy ezek közül ha a (II) képletben A jelentése izopropilcsoport, akkor B jelentése csak metil- vagy etilcsoport lehet, és ha A jelentése metil ) vagy etilcsoport, akkor B jelentése csak izopropilcsoport lehet.
A reakció szobahőfok és 100°C közötti hőmérsékleten, 30 perc és 10 óra közötti idő alatt játszatjuk le. 1 mól (II) általános képletű vegyületre számítva 1 -2 mól X-B általános képletű vegyületeket alkalmazunk. Oldószerként használatunk alkoholokat, így például metanolt vagy etanolt, ketonokat, például acetont, nitrileket, például acetonitrilt, vagy vizet, f ia reakcióközegként vizet alkalmazunk, javíthatjuk a kitermelést fázistranszfer katalizátor, például tetr i(n-butil)-ammónium-bromid hozzáadásával. Az előnyös mólarány 0,05 mól fázistranszfer katalizátor 1 mól (H) általános képletű vegyületre számítva.
B. A szintézist úgy végezzük, hogy (III) általános képletű tio-foszforsav-kloridot - A jelentése a fenti — B-SH általános képletű kerkaptánnal — B jelentése a fenti - savmegkötőszer jelenlétében reagáltatunk. Savmegkötőszerként például organikus bázisokat, gy például trietil-amint vagy piridint alkalmazhatunk.
A reakciót 0°C és 100°C közötti hőmérsékleten, 30 perc és 10 óra közötti idő alatt játszatjuk le. 1 mól (III) általános képletű vegyületre számítva 1-2 mól merkaptánt és savmegkötőszert alkalmazunk. Oldószerként használatunk szénhidrogéneket, például hexánt, benzolt vagy toluolt, étereket, például etil-étert, ketonokat például acetont vagy metil-izobutil-ketont, észtereket, például etil-acetátot, nitrileket, például acetonitrilt, vagy halogénezett szénhidrogéneket, például metilén-kloridot vagy klorofromot.
C. A szintézist úgy végezzük, hogy (III) általános képletű tio-foszforsav-kloridot — A jelentése a fenti
- B-SM általános képletű merkaptiddal - ahol B és M jelentése a fenti - reagáltatunk.
A reakciót 0°C és 100nC közötti hőmérsékleten, 30 perc és 10 óra közötti idő alatt játszatjuk le. 1 mól (Hl) általános képletű vegyületre számítva 1-1,1 mól merkaptidot alkalmazunk. Oldószerként használhatunk szénhidrogéneket, például hexánt, benzolt vagy toluolt, étereket, például etil-étert, ketonokat, például acetont vagy metil-izobutil-ketont,'észtereket, például etil-acetátot, nitrileket, például acetonitrilt, vagy halogénezett szénhidrogéneket, például metilén-kloridot, vagy kloroformot.
D. A kétlépéses szintézis szerint a reakciót úgy végezzük, hogy az első lépésben (IV) általános képletű ditiofoszfonsav-kloridot G jelentése metil- vagy etilcsoport — savmegkötőszer jelenlétében, nitrogénatmoszférában etanollal reagáltatunk, majd a kapott (V) általános képletű ditiofoszfonsav-származékot oxidálószerrel reagáltatjuk.
Savmegkötőszerként szerves bázist alkalmazunk, így például trietil-amint vagy piridint, oXidálószerként peroxidot használunk, például hidrogén-peroxidot. A reakció első lépését Ó°C és S6C közötti hőmérsékleten, 1 és 3 óra közötti időtartam alatt játszatjuk le. 1 mól (IV) általános képletű vegyületre számítva 1—1,5 mól etanolt és savmegkötőszert alkalmazunk. Oldószerként használhatunk szénhid-21 rogéneket, például hexánt, vagy benzolt, ketonokat például acetont vagy metil-izobutil-ketont, étereket, például etil-étert, észtereket, például etil-acetátot, és halogénezett szénhidrogéneket, például kloroformot. A reakció második lépését 0öC és 100°C közötti hőmérsékleten, 30 perctől néhány órai időtartam alatt játszatjuk le. 1 mól (IV) általános képletű vegyületre számítva - 1 -1,2 mól oxidálószert alkalmazunk. Oldószerként szénhidrogéneket, például hexánt vagy benzolt, vagy halogénezett szénhidrogéneket, például metilén-kloridot alkalmazhatunk.
E. A szintézist úgy végezzük, hogy (VI) általános képletű foszfor-klorid-ditiolátot - G jelentése a fenti - savmegkötőszei jelenlétében etanollal reagáltatunk, vagy (VI) általános képletű vegyületet nátrium-etiláttal reagáltatunk. A savmegkötőszer szerves bázis, például trietil-amin vagy piridin lehet. A reakciót 0°C és 100°C közötti hőmérsékleten, 30 perc és 10 óra közötti időtartam alatt játszatjuk le. 1 mól (VI) általános képletű vegyületre számítva 1—1,5 mól etanolt és savmegkötőszert, vagy 1—1,5 mól nátrium-etilátot alkalmazunk. Oldószerként használhatunk szénhidrogéneket, például hexánt, benzolt vagy toluolt, étereket, például etil-étert, ketonokat, például acetont vagy metil-izobutil-ketont, észtereket, például etil-acetátot, nitrileket, például acetonitrilt, vagy halogénezett szénhidrogéneket, például metilén-kloridot vagy kloroformot,
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek olajszerűek. Folyékony, szilárd vagy gáznemű hordozóanyagokkal, továbbá szükség esetén'más adalékanyagokkal keverve olaj-spray, emulgelható koncentrátum, nedvesíthető granulátum vagy por alakjában formálhatók, amelyek a szokásos módon alkalmazhatók. A találmány szerinti vegyületek természetesen más nematocidokkal, inszekticidekkel, herbicidekkel, fungicidekkel, magfertőtlenítő szerekkel vagy műtrágyával, talajjavítószerrel együtt is alkalmazhatók.
A találmány szerinti eljárásban előállított vegyületek hatásosságát a teszt-példákban mutatjuk be.
A preparátumok 0,1-90 súly% aktív hatóanyagot tartalmazhatnak, és 25-500 g/1000 m1 töménységben alkalmazhatók. Az aktív hatóanyag koncentrációja attól függ, hogy a növény mely növekedési szakaszában kívánjuk alkalmazni, továbbá függ az alkalmazás módszertől, helytől, a termény fajtájától, stb.
Az 1. táblázatban felsoroljuk a találmány szerinti eljárással előállított (1) és (2) vegyület, valamint a teszt-példákban összehasonlító vegyületként alkalmazott (a), (b), (c), (d), (e) és (f) vegyületek fizikai állandóit.
1. táblázat
Vegyület törésmutató n2w nr-(2) 1,4948 (a) 1,5015 (b) 1,4972 (c) 1,5037 (d) 1,4998 (e) 1,5015 (f) 1,5076
A találmány szerinti eljárást a következő példákon mutatjuk be.
1. példa
Az (1) vegyület előállítása
100 ml acetonban 11,9 g káhum-0-etil-S-lzopropil-ditlo-foszfátot oldunk, hozzáadunk 10,6 g metil-jodidot és keverés közben 1 óra hosszat visszafolyatási hőfokon tartjuk. A reakcióelegyből csökkentett nyomáson eltávolítjuk az acetont. A maradékot toluolban oldjuk, 5 s/t %-os vizes nátrium-karbonát oldattal, majd vízzel mossuk, majd a toluolt csökkentett nyomáson eltávolítjuk, és így 8,9 g olajos maradékot nyerünk. Ezt a maradékot szilikagél oszlopon kromatografáljuk, és így 8,0 g 0-etil-S-metil-S-izopropil-foszfor-ditiolátot nyerünk halvány sárgászöld olaj formájában, a törésmutató: n jy = 1,5045. Elemanalízis-eredmény
Cz H, rO^PS^ képletre sámlfotf:C% 33,63,H% 7,06 P% 14,45 talált: C% 33,45 H% 6 6,92 P% 14,28
2. példa
A (2) vegyület előállítása
100 ml toluolban feloldunk 0,2 g 0-etil-S-izopropil-tio-foszforsav-kloridot, majd 4,7 g etil-merkaptánt. Az oldathoz cseppenként hozzáadunk 6,0 g trietil-amint szobahőmérsékleten. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten 2 óra hosszat keverjük, majd alaposan mossuk a következőkkel: 10 t%-os sósavval, vízzel, 5 s/t %-os nátrium-karbonáttal és vízzel. A toluolt csökkentett nyomáson eltávolítjuk és
8.1 g olajos maradékul nyerünk. Ezt az olajos maradékot szilikagél oszlopon kromatografáljuk, és így 56,7 g O.S-dietil-S-izopropil-foszfor-ditiolátOt nygrüflk. sárgászöld olaj formájában, a törésmutató:
1,4949.
Elemanalízis eredmény C7II17O7PS7 képletre számított: C% 36,83, H% 7,51, P% 13,56 talált: C% 36,64, H% 7,39, P% 13,28.
3. példa
Az (1) vegyület előállítása
21,0 g káhum-O-etil-S-metil-ditio-foszfát 50 s/t %-os vizes oldatát, 11,1 g izopropil-jodidot és 0,8 g tetra-(n-butil)-ammónium-bromidot tartalmazó elegyet 50°C-on 1 óra hosszat keverünk. A reakcióelegyet 50 ml toluollal extraháljuk, majd az extraktumból csökkentett nyomáson eltávolítjuk a toluolt, és így 9,5 g olajos terméket nyerünk. Ezt a terméket szilikagd oszlopon kromatografáljuk, és 9,0 g O-etil-S-ízopropil-S-metíI-foszfor-ditíoIátot nyerünk.
4. példa
A (2) vegyület előállítása
4,4 g nátrium-etil-merkaptid és 50 ml metil-i^obutil-keton elegyéhez cseppenként hozzáadunk 0°Con 10,1 g O-etil-S-izopropil-tiofoszforsav-kloridot. Az elegyet 0°C-on 1 óra hosszat keverjük és utána a 2. példánál megadotthoz hasonló módon kezeljük.
9.1 g 0,S-dietil-S-izopropil-foszfor-ditiolátot nyerünk.
5. példa
Az (1) vegyület előállítása ml hexánban feloldunk 9,4 g S-izoprgpil-S-metil-ditiofoszfonsav-kloridot. Az oldathoz 0 C- és 5°C közötti hőfokon cseppenként hozzáadjuk
2,8 g etanol és 6J g trietil-amin elegyét. A keletkező reakcióelegyet 0°C és 5°C közötti hőmérsékleten 2 óra hosszat keverjük. A reakciót nitrogénatmoszférában játszatjuk le, az oxidáció kiküszöbölésére. A trietil-amin-hidrokloridot szűréssel eltávolítjuk, és a szürletet betöményítjük, míg 9,4 g O-etil-S-ízopropil-S-metil-ditiofoszfonátot kapunk. Az így nyert terméket 20 ml benzolban feloldjuk és visszafolyási hőmérsékleten tartjuk. Ehhez az oldathoz, még a visszafolyató hűtő alatt tartva cseppenként 5,9 g 30 s%-os hidrogén-peroxid oldatot adunk. Az elegyet 80°C-on 1 óra hosszat keverjük, majd állni hagyjuk hogy lehűljön. A szerves fázist kétszer mossuk 20 g 5 s/t %-os vizes nátrium-hidroxid oldattal, majd kétszer vízzel. A benzolt csökkentett nyomáson eltávolítjuk, és 9,1 g reakcióterméket nyerünk, amelyet szilikagél oszlopon kromatografáljuk és 8,7 g O-etil-S-ízopropil-S-metil-foszfor-ditiolátot.nyerünk.
6. példa
A (2) vegyület előállítása ml toluolban feloldunk 90,9 g S-etil-S-ízopropil-foszfor-klorid ditiolátot, majd 2,5 g etanolt. Az oldathoz szobahőmérsékleten cseppenként hozzáadunk 5,6 g trietil-amint. Az elegyet 1 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük, majd a 2. példánál leírt módszer szerint kezeljük, és 6,5 g O,S-dietil-S-izopropil-foszfor-ditiolátot nyerünk.
7. példa
Paradicsom gyökércsomó nematóda (Meliodgyne) elleni hatásosság, növekedési időszakban alkalmazva
500 g, fonalféreggel fertó'zött talaj és ugyanannyi nem fertőzött talaj keverékét helyeztük 1/500 000 m2 méretű Wagner-edényekbe, és mindegyikbe 6 darab 3-4 leveles korú paradicsompalántát ültettünk. Két nappal ezután, hogy a növények alaposan meggyökeresedtek, a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet tartalmazó emulzióval itattuk át az edényben levő talajt. Az alkalmazási arány 80 ml/edény azaz 4 liter/m2 volt. összehasonlításképpen más edényeket 1,2-dibróm-3-klór-propán (DBCP), illetve (a)-t.ól (f)-ig valamelyik vegyületet tartalmazó kompozícióval kezeltük.
nappal a talaj kezelése után a' paradicsompalánták növekedését és a gyökércsomó-képződés mértékét megfigyeltük és feljegyeztük a következő kritériumoknak megfelelően. Minden tesztet háromszor ismételtünk meg. A kiértékelést a következőképpen végezzük:
Gyökérkárosodás:
Arány TTgyőkércsomó-képződés mértéke o Azonos a nem kezelt, nem fertőzött talajéval (azaz nincs gyökércsomó)
Kevés gyökércsomó, összehasonlítva a nem kezelt, nem fertőzött talajjal,
Jellegzetes csomóképződés, összehasonlítva a nem kezelt, nem fertőzött talajjal,
Nagymértékű csomóképződés, megközelíti a nem kezelt fertőzött talajt.
A gyökércsomó képződés hasonló, vagy nagyobb, mint a fertőzött, nem kezelt talajnál.
Növények növekedése:
Arány A paradicsompalánták növekedésének mértéke
A Azonos vagy jobb, mint a nem fertőzött ta' lajban
B Kissé gyengébb, mint a nem fertőzött talajban
C Jelentősen gyengébb, mint a nem fertőzött talajban.
D A palánták mérete jelentősen kisebb, fonynyadt növények.
A teszt eredményeit a 2. táblázatban soroljuk fel.
2, táblázat
Alkalmazott Koncentráció Gyökérká- A növények
vegyület (ppm) rosodás növekedése
(2) 0 A
125 0 A
(2) 250 0 B
125 0 A
(a) 250 2 B
125 3 B
(b) 250 4 B
(c) 250 4 B-C
(d) 250 3 C
125 3 B
(0 250 4 B-C
DBCP 500 2 C
8. példa
Paradicsom gyökércsomó nematóda elleni hatásosság átültetéskor alkalmazva
500 g gyökércsomó nematódával (Meloidgyne) fertőzött talaj és ugyanannyi nem fertőzött talaj keverékét 1/500 000 m2 méretű Wagner-edényekbe helyeztük. A találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet tartalmazó granulált preparátumot adtunk minden edénybe 0,2 g/edény azaz 1 kg/100m2 koncentrációban, és egyenletesen elkevertük a talajjal a legfelső 15 cm-ben. Minden edényben 6 darab 3-4 leveles palántát ültettünk. összehasonlításképpen más edényeket ugyanígy kezeltünk DBCP emulzióval és (a), (c) vagy (e) vegyületet tartalmazó granulátumokkal.
nappal a talaj kezelése után a paradicsompalánták növekedését és a gyökércsomó képződés mértékét megfigyeltük és feljegyeztük. Minden tesztet háromszor ismételtünk. A tesztek eredményét a 3. táblázatban foglaljuk össze.
3. táblázat
Alkalmazott Koncentráció Gyökér- A növények
vegyület (kg/100 m2) károsodás növekedése
(1) 1(0,05) 0 Λ
(2) 1 (0,05) 1 A
(a) 1 (0,05) 3 B
(c) 1 (0,05) 4 B
(e) 1 (0,05) 4 C
DBCP 50Ö ppm 1 C
Megjegyzés:
A zárójelben lévő mennyiségek az alkalmazott aktív vegyület koncentrációját jelentik.
9. példa
Szójabab ciszta nematóda elleni hatásosság, a vetés idején alkalmazva
500 g, szójabab ciszta nematódával (Heterodera glycines) fertőzött talaj és ugyanannyi nem fertőzött talaj keverékét helyeztük 1/500 000 m2 méretű Wagneredényekbe. A találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet tartalmazó, a 12. példa szerint előállított emulzióval 80 ml/edény koncentrációban bepermeteztük a talajt, és egyenletesen összekevertük a legfelső 15 cm-rel, majd 10 szójababot vetettünk minden edénybe.
összehasonlításképpen ugyanazt a talajkeveréket DBCP emulzióval vagy (a) vegyülettel kezeltük.
nappal a vegyi kezelés után a szójababpalánták növekedését és a ciszta képződését figyeltük meg. Minden tesztet háromszor ismételtünk. A megfigyelési eredményeket feljegyeztük, és a 4. táblázatban soroljuk fel.
Alkalmazott vegyület Koncentráció (PPm) Ciszta- képző- A növények növekedése
0) 100 'des~“ 0 A
(2) 100 0 B
(a) 100 3 B-C
DBCP 500 2 B
10. példa
Gyökérkárosító nematóda elleni hatásosság, vetés idején alkalmazva
500 g, sárgarépa nematódával (Pratylenchus) fertőzött talaj és ugyanannyi nem fertőzött talaj keverékét helyeztük 1/500 000 m1 méretű Wagner-edényekbe. Az edényeket 0,2 g/edény, azaz 1 kg/100 m2 koncentrációban beszórtuk a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet tartalmazó porral. Miután a port egyenletesen összekevertük a talaj legfelső 15 cm-ével, minden edénybe 15 sárgarépa magot vetettünk, összehasonlításképpen ugyanazt a talajkeveréket DBCP emulzióval vagy (dj vegyülettel kezeltük.
nappal a vegyszeres kezelés után a sárgarépa növekedését és a gyökérkárosodás mértékét megfigyeltük. Minden tesztet háromszor ismételtünk. A megfigyelési eredményeket feljegyeztük és az 5. táblázatban soroljuk fel.
5. táblázat
Alkalmazott Koncent- Gyökér- Sárgarépa
(1) - jppm) - ---- UT
100 0 A
(2) 100 0 A
(d) 100 4 B
DBCP 500 1 B
11. példa
Gyökércsomó nematódával (Mellodgyne) fertőzött talajt műanyag lapokkal 1 m x 1 m méretű tesztparcellákra osztottunk. A találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet tartalmazó olajemulziót, melyet aló. példa szerinti módon készítettünk, a tesztparcella talajába injektáltuk egymástól 20 cm távolságban, 15 cm mélyen. Az injektált mennyiség minden ponton 2 ml, azaz mintegy 5 liter/100 m2. Az injektálási helyekeí talajjal befedniük, és így hagytuk 5 napig. Ezztán 20 db/m2- 34 leveles paradicsompalántát ültettünk el egyenletes távolságokban. 28 nappal az ültetés után a palántákat összegyűjtöttük, és megmértük a növekedés mértékét. Ügy találtuk, hogy a tesztparcellákban a növekedés azokban a kontroll parcellákban észlelt növekedéshez volt hasonló, ahol a talaj nem volt fertőzött. A gyökércsomók száma a teszt parcellákban 0 volt, vagy néhány. Ezzel szemben azokban a parcellákban, ahol a talaj fertőzött volt, és nem végeztünk kezelést, a paradicsompalánták növekedése magasságban is és gyökérhosszúságban is igen elmaradott volt, és nagy számú gyökér csomó volt megfigyelhető.
12. példa súly rész xilolban feloldunk 40 súly rész, a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet. A keletkezett oldatot 10 súly rész emulgálószerrel elegyítjük és alaposan elkeverjük, így egy 40 s%-os emulgeálható koncentrátumot nyerünk. (Az alkalmazott emulgálószer: Sorpol SM-200, Toho Chemical, Co. gyártmánya, anionos és nemionos felületaktív anyagok keveréke).
13. példa súly rész, a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyülethez keverés közben hozzáadunk 75 súly rész Sorpol SM-200-at. A keletkezett elegyhez 20 súly rész szintetikus hidratált sziíícium-oxidot és 35 súly rész finomra őrölt diatomaföldet adunk. Az elegyet egy szokásos keverőberendezéssel alaposan átkeverjük, és így nedvesítő port nyerünk.
14. példa súly rész, a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyülethez 5 súly rész lignin-szulfonátot (Toyobo Co. gyártmánya) és 90 súly rész GSM-agyagot (Zieklite Kogyo Co. gyártmánya) adunk. Az elegyet átkeverjük dörzsmalomban. 10 s% víz hozzáadása után tovább keverjük, majd granuláljuk, és légáramban szárítjuk. 5 s%-os granulátumot nyerünk.
15. példa súly rész acetonban feloldunk 5 súly rész, a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet. Az oldathoz 3 súly rész szintetikus hidratált szilicium-oxidot, 0,3 súly rész PAP-ot (izopropií-hidrogén-foszfát) és 91,7 súly rész finom talkumot adunk. Az elegyet szokásos keverőberendezésten átkeverjük, az acetont elpárologtatjuk, és így 5 s%-os porkészítményt nyerünk.
16. példa s%-os olajos készítményt úgy nyerünk, hogy 20 súly rész, a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet annyi kerozinban oldunk, hogy 100 súly rész készítményt nyerjünk.
17. példa súlyrész, a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyülethez keverés közben hozzáadunk 10 súlyrész Sorpol SM-200 jelű felületaktív anyagot (Toho Chemical Co. gyártmánya, anionos
184 742 és nem-ionos felületaktív anyagok keveréke), és így 90 s%-os emulgeálható koncentrátumot kapunk. 18. példa
0,1 %-os olajos sprayt nyerünk oly módon, hogy 0,1 súlyrész, a találmány szerinti eljárással előállított (1) vagy (2) vegyületet oldunk annyi kerozinban, amennyi a 100 súlyrészhez kell.

Claims (3)

1. Nematocid kompozíció, azzal jellemezve, hogy 0,1 és 90 s% közötti mennyiségben olyan 0-etil-S-alkil-S-izopropil-ditiolát-származékot tartalmaz, amelynek (1) általános képletében R jelentése metilvagy etilcsoport, szilárd, folyékony vagy gáznemfl - célszerűen xilol vagy talkum- és adott esetben emulgeálószer vagy felületaktív anyag mellett. (Elsőbbsége: 1979. 04.20.)
2. Eljárás (I) általános képletű O-etil-S-alkil-S-izopropil-ditiolát-származékok előállítására, — a képletben R jelentése metil- vagy etilcsoport - azzal j e 1 le m e z v e, hogy
a) (II) általános képletű ditiofoszforsav-származékot - M jelentése alkálifématom és A jelentése izo{iropil-, metil- vagy etilcsoport _ X-B általános képetű alkil-halogeniddel reagáltatunk - X jelentése halogénatom, B jelentése Ízopropil- metil- vagy etücsoport, azzal a kikötéssel, hogy ha a (II) általános képletű vegyületben A jelentése izopropilcsoport, akkor B jelentése csak metil- vagy etil csoport lehet, és ha A jelentése metil- vagy etilcsoport, akkor B jelentése csak izopropilcsoport lehet —, vagy
b) (III) általános képletű tiofoszforsav-kloridot
- A jelentése a fenti - B-SH általános képletű merkaptánnal - B jelentése a fenti - savmegkötőszer jelenlétében reagáltatunk. (Elsőbbsége: 1979. 04.20.)
3. Eljárás (I) általános képletű 0-etil-S-alkil-S-izopropil-ditiolát-származékok előállítására - R jelentése a fenti —, azzal jellemezve, hogy
a) (III) általános képletű tiofoszforsav-kloridot
- A jelentése a fenti - B-SM általános képletű merkaptiddal — B és M jelentése a fenti - reagáltatunk, vagy
b) (IV) általános képletű ditiofoszfonsav-klorldot
- G jelentése metil- vagy etilcsoport — savmegkötő szer jelenlétébe! etanollal reagáltatunk, és a kapott (V) általános képletű ditiofoszfonsav-származékot — G jelentése a fenti — oxidálószerrel kezeljük, vagy
c) (VI) általános képletű foszfor-klorid-ditioláiot
- G jelentése a fenti — savmegkötőszer jelenlétében etanollal reagáltatunk. (Elsőbbsége: 1980 . 04.18.)
HU80958A 1979-04-20 1980-04-18 Nematocide compositions containing o-ethyl-s-alkyl-s-isopropyl-phosporous-dithiolate and process for producing the active agents HU184742B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP4920879A JPS55141495A (en) 1979-04-20 1979-04-20 O-ethyl s-alkyl s-isopropylphosphorodithiolate and nematocide comprising it as active constituent

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184742B true HU184742B (en) 1984-10-29

Family

ID=12824555

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU80958A HU184742B (en) 1979-04-20 1980-04-18 Nematocide compositions containing o-ethyl-s-alkyl-s-isopropyl-phosporous-dithiolate and process for producing the active agents

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4273769A (hu)
EP (1) EP0018224B1 (hu)
JP (1) JPS55141495A (hu)
DE (1) DE3061862D1 (hu)
DK (1) DK166380A (hu)
HU (1) HU184742B (hu)
PL (1) PL122719B1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4383991A (en) * 1981-06-23 1983-05-17 Rhone-Poulenc Agrochimie O-Alkyl-S-alkyl-S-branched alkylphosphorodithioate soil insecticides
US4535077A (en) * 1981-08-28 1985-08-13 Fmc Corporation O-ethyl S,S-dialkyl phosphorodithioates for use as pesticides
US4532235A (en) * 1981-08-28 1985-07-30 Fmc Corporation O-Ethyl S-propyl S-s-butyl phosphorodithioate
CA1213605A (en) * 1981-08-28 1986-11-04 Mohamed A.H. Fahmy Alpha-branched alkylthiophosphate pesticides
JPS5978198A (ja) * 1982-10-25 1984-05-04 Sumitomo Chem Co Ltd ジチオ−ルりん酸エステル、その製造法およびそれを有効成分とする土壌害虫防除剤
US4596796A (en) * 1983-09-12 1986-06-24 Sumitomo Chemical Company, Limited Dithiolphosphoric acid ester as a soil pesticide

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3112244A (en) * 1961-04-21 1963-11-26 Virginia Carolina Chem Corp Method for controlling nematodes with phosphorothioites and phosphorothioates
DE1238013B (de) 1965-07-08 1967-04-06 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von Dithiolphosphorsaeureestern
ES348423A1 (es) * 1966-12-20 1969-06-16 Sumitomo Chemical Co Un procedimiento para preparar un nuevo fosforo ditiolato.
BE786068A (fr) 1971-07-12 1973-01-10 Bayer Ag Nouveaux esters d'acides organophosphoriques, leur preparation et leur application comme insecticides et nematicides

Also Published As

Publication number Publication date
US4273769A (en) 1981-06-16
EP0018224B1 (en) 1983-02-09
JPS6220992B2 (hu) 1987-05-11
PL223543A1 (hu) 1981-02-13
JPS55141495A (en) 1980-11-05
DE3061862D1 (en) 1983-03-17
DK166380A (da) 1980-10-21
PL122719B1 (en) 1982-08-31
EP0018224A1 (en) 1980-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU184742B (en) Nematocide compositions containing o-ethyl-s-alkyl-s-isopropyl-phosporous-dithiolate and process for producing the active agents
KR840000891B1 (ko) 비대칭 티오포스포네이트 화합물의 제조방법
EP0090263B1 (en) Carbamate derivatives, process for producing the same and herbicides comprising the compounds as an effective component
US4024277A (en) Phosphoro-aminosulfenyl derivatives of benzofuran carbamates
US3246976A (en) Method for controlling crab grass and water grass
US4535077A (en) O-ethyl S,S-dialkyl phosphorodithioates for use as pesticides
US4066440A (en) Symmetrical alkynyl ureas
JPS599521B2 (ja) 除草剤
US4340417A (en) Herbicidal 1-(5-[2-chloro-4-(trifluoromethyl)phenoxy]-2-nitrobenzoyl)-3-isopropyl-2,1,3-benzothiadiazin-4-one,2,2-dioxide
US4339268A (en) Herbicidal nitroalkyl 5-[2-chloro-4-(trifluoromethyl)phenoxy]-2-nitrobenzoates
US3261743A (en) Controlling nematodes with organic phosphonothioites and phosphonothioates
US4582528A (en) S-methyl-N,N-diethyl thiocarbamate as a selective herbicide in rice
US3595639A (en) Triazinylamino substituted herbicides
US3891424A (en) Herbicidal 1-carbonamidothio-3-aryl ureas
JPS5844643B2 (ja) シンキナジヨソウザイ
JPH0655705B2 (ja) アシルアミノバレロニトリル誘導体、その製造法およびそれらを含有する除草剤および農園芸用殺菌剤
US3832424A (en) S,s-dialkyl-n-substituted phosphoroamidodithionites
US4532235A (en) O-Ethyl S-propyl S-s-butyl phosphorodithioate
JP2556683B2 (ja) カルバモイルトリアゾール誘導体およびそれを有効成分とする除草剤
US3372210A (en) O, o-diloweralkylphosphorodithiomethyl-(poly) chlorophenoxyacetates
US3706832A (en) Certain o-alkyl-s-phenyl-phosphonothiolate fungicides
KR810001999B1 (ko) 신규 n, n-디치환 벤젠술폰아미드 유도체의 제조방법
US3617248A (en) Selective weed control with herbicidal diphenyl-n-(chlorophenoxy-acetyl)-thiazone imines
SU645521A3 (ru) Средство борьбы с вредител ми
US3886238A (en) S,S-dialkyl-N-substituted phosphoroamidodithionites