HU184725B - Herbicide compositions containing synergetic combination of pyrrolidone and phosphonic acid derivatives - Google Patents

Herbicide compositions containing synergetic combination of pyrrolidone and phosphonic acid derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU184725B
HU184725B HU80433A HU43380A HU184725B HU 184725 B HU184725 B HU 184725B HU 80433 A HU80433 A HU 80433A HU 43380 A HU43380 A HU 43380A HU 184725 B HU184725 B HU 184725B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pyrrolidone
loox
formula
phosphonic acid
weight
Prior art date
Application number
HU80433A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerald H Thiele
David L Stamp
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of HU184725B publication Critical patent/HU184725B/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

A találmány tárgya szinergetikus hatóanyag-kombinációt tartalmazó herbicid készítmény, amely hatóanyagként 1 —95 súly%-ban egy (I) általános képketű pirrolidonszármazék — a képletben R1 jelentése trifluor-metil- vagy cianocsoport — és egy (II) általános képletű foszforsavszármazék — a képletben jelentése 1 -4 szénatomos halogén-alkil-csoport vagy -Cl^-NHCH^-COOH csoport kombinációját tartalmazza 0,1:1 és 20:1 közötti súlyarányban. ID -P-0H (II) -1-

Description

A találmány tárgya szinergetikus hatóanyag-kombinációt tartalmazó herbicid készítmény, amely hatóanyagként 1 —95 súly%-ban egy (I) általános képketű pirrolidonszármazék — a képletben
R1 jelentése trifluor-metil- vagy cianocsoport — és egy (II) általános képletű foszforsavszármazék — a képletben jelentése 1 -4 szénatomos halogén-alkil-csoport vagy -CH2-NHCH9-COOH csoport kombinációját tartalmazza 0,1:1 és 20:1 közötti súlyarányban.
ID
-P-0H (II)
184.725
A találmány ismert pirrolidon- és foszfonsav-származékok színergetikus kombinációját tartalmazó herbicid készítményekre vonatkozik.
A mezőgazdaságban állandó problémát jelent a kultúrnövények megvédése a gyomoktól és egyéb nemkívánatos növényektől, amelyek gátolják a kultúrnövény növekedését részben mert jelentős termésterületet kötnek le, részben mert elhasználják a tápanyagokat a kultúrnövények elől. A probléma megoldása érdekében komoly kutató munka folyik szerte a világon olyan készítmények kifejlesztésére, amelyek alkalmasak a nemkívánatos növények növekedésének visszaszorítására. A kutatómunka eredményeképpen igen nagyszámú herbicid vegyület került ismertetésre a szakirodalomban és számos herbicid készítmény van kereskedelmi forgalomban.
Sok esetben azt tapasztalták, hogy a herbicid hatóanyagok hatásosabbak más herbicid vegyületekkel kombinálva, mint önmagukban. Ezt a hatásnövekedést általában szinergizmusnak nevezik, amelyet az jellemez, hogy a kombináció által mutatott hatás meghaladja a komponensek külön-külön észlelt hatásának összegét, tehát a kombináció nemvárt hatásnövekedést mutat. Találmányunk azon az alapfelismerésen alapúk, hogy bizonyos pirrolidinszármazékok és bizonyos foszfonsavszármazékok, amelyek önmagukban ismertek, és ismert herbicid hatással rendelkeznek, kombinációban színergetikus hatást gyakorolnak egymásra.
A találmány szerinti készítményekben alkalmazott pirrolidin- és foszfonsavszármazékok külön-külön ismert herbicid hatású vegyületek. így a pirrolidonszármazékok ismertetésre kerültek a 4 110 105 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban, a foszfonsav-származékokkal pedig például a 3 853 530 3 799 758 és 3 929 450 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások foglalkoznak, számos más publikáció mellett, amelyek közül példaképpen a következőket említjük meg: Maynard és mtsai.: Organophosphorus Compounds, I. 2-Chloroalkylphosphonic Acids as Phosphorylating Agents, Aust. J. Chem., 16, 596-608 (1963) és Yang: Etylene Evolution From 2-Chloroethylphosphonic Acid, Plánt Physiol., 44,1203-1204(1969).
Felismertük, hogy az (I) általános képletű pirrolidonszármazékok — a képletben
R1 jelentése trifluor-metil-csoport vagy cianocsoport — és a (II) általános képletű foszforsavszármazékok- a képletben
R2 1—4 szénatomos halogén-alkil-csoport vagy -CH-NHCH2COOH csoport kombinációja színergetikus herbicid hatást mutat.
Herbicid hatású anyagokon olyan anyagokat értünk, amelyek legalább gátolják a nemkívánatos növények növekedését, illetve fejlődését. A hatásos mennyiség kifejezés a herbicid anyagokkal kapcsolatban pedig azt a mennyiséget jelöli, amely kifejti a fentiekben definiált herbicid hatást. A növekedés illetve a fejlődés gátlása tág értelemben minden, a természetes fejlődéstől eltérő jelenséget felölel. Ilyen például a növények elpusztítása, fejlődésének visszafogása, lombtalanítása, elszárítása, és a levelek bámulásának kiváltása. Növény alatt nemcsak a teljesen kifejlett növényeket, hanem a csírázó magokat és a magoncokat is értjük, beleértve a gyökereket és a talaj alatti növényi részeket.
A találmány szerinti készítményekben a felhasz5 nált pirrolidon- és foszfonsavszármazékok 0,1:1 és 20:1 közötti súlyaránybanmutatnak színergetikus hatást. Az előnyös tartomány 0,1:1 és 10:1 között van.
A felhasznált hatóanyag-mennyiség függ a kezelni kívánt gyomnövények fajtájától és a kívánt hatás mér_ tékétől. A készítményeket a hatóanyag-kombinációra • ” számítva általában 0,011-56 kg/ha, előnyösen 0,1128 kg/ha hatóanyag-mennyiségben használjuk.
A találmány szerinti készítményekben felhasználható pirrolidonszármazékok jellegzetes képviselői a következő vegyületek:
j 5 1 -/m(trifluor-metil)-fenil/-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon és l-{m-ciano-fenil)-3-klór-4-(kIór-metíl)-2-pirroIidon.
Ezek a találmány szerinti készítményekben felhasználható pirrolidon-származékok a 4 110 105. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi le20 írásban ismertetett eljárással állíthatók elő.
A találmány szerinti készítményekben például a következő foszfonsav származékok használhatók fel: 2-klór-etil-foszfonsav,
2-bróm-etil-foszfonsav,
N-foszfono-metil-glicin.
Ezek a foszfonsavszármazékok a 3 799 758 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárásokkal állíthatók elő.
A találmányunkat részletesebben — a korlátozás szándéka nélkül — a következő kiviteli példákkal is«n mertetjük.
JU 1. példa
Ebben a példában az 1-[m(trifluor-metil)-fenil]-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon és a 2-(klór-etil)-foszfonsav kombinációjának színergetikus hatását mutatjuk be, posztemergens alkalmazás esetén, szá35 mos gyomnövénnyel szemben.
15,2 cm x 22,9 cm x 7,0 cm méretű alumínium edőnyeket 5,0 bm magasságban agyagos-homokos talajjal töltöttünk meg, amely 50 ppm cisz-N-[(trlklór-meÜl)-tio]-4-ciklohexán-l,2-dikarboximidet (CaptanK kereskedelmi készítmény formájában) és 50 ppm olyan műtrágya keveréket tartalmazott, amelyben a nitrogén, foszfor-pentoxid és kálium-oxid komponens egyaránt 18 súly% mennyiségben volt jelen. A talaj felületén sorokat húztunk, és minden sorba egy fajta gyomnövényt vetettünk. A következő gyomnö. vényeket vizsgáltuk: sárga ciperusz (Cyperjs esculen45 tus), fekete csucsor (Solanum nigrum), fenyérclrok (Sorghum holepense), vadzab (Acena fatuá), selyemperje (Abutilon theophrasti), masz.lag (Datura stramonium) és egynyári hajnalka (Ipomaea purpurea). Annyi magot vetettünk az egyes sorokba, hogy socq ronként biztonsággal 20—50 magonc keljen ki a növények méretétől függően. Az edényeket ezután két héten át melegházban tartottuk, ahol rendszeresen öntöztük őket.
A két hét leteltével a kikelt gyomok levelét a vizsgálni kívánt vegyületek 1 súly%-os vizes oldataival permeteztük be. A kipermetezett mennyiséget úgy választottuk meg, hogy területegységenként a kívánt hatóanyag-mennyiséget (kg/ha) kapjuk. A kontroll edényeket a vizsgált vegyületeket külön-külön tartalmazó oldatokkal, míg a többi edényt a vegyületek kombinációját tartalmazó oldatokkal kezeltük, összehason60 lítás céljából egyes edényeket egyáltalán nem kezel-21
184.725 tünk.
A kezelés után három héttel a kontroll és kísérleti edényekben észlelhető eredményt összehasonlítottuk az összehasonlító (kezeletlen) edényekben megfigyelhető eredménnyel. A kapott eredményeket százalékosan fejeztük ki. 0% azt jelenti, hogy a kezelt növények növekedése megegyezik a kezeletlen összehasonlító edényben tapasztalt növekedéssel, 100% pedig a gyomok teljes kiirtásának felel meg. A kiértékelésnél mindenfajta károsodást figyelembe vettünk. X kísérletek eredményeit az 1. táblázatban foglaljuk össze. A táblázatban az 0 jelű oszlopok a megfigyelt %-os hatást mutatják (0 = observed), míg az E jelű oszlopokban a várt (E = expected) eredményeket tüntetjük fel. Közelebbről az értékek a Limpel-egyenlet (Limpel és mtsai., 1962. Weed Control by Dinrethylchloroterephtalata Alone uud in Certain Combinations Proc. NEWCC, 16, 48-53) alapján számítható értékeknek felelnek meg, miszerint:
xy
E= x*y —pjQ5 ahol
X = az a károsodás, amelyet az egyik herbicid komponens önmagában való felhasználásakor figyelünk meg, Ϋ = az a károsodás, amelyet a másik herbicid kompo10 nenst önmagában való felhasználásakor figyelünk meg.
A táblázatban x-al azokat a kísérleteket jelöljük, ahol szinergizmus észlelhető, azaz, ahol a megfigyelt eredmény felülmúlja a várt eredményt. Miután a szinergizmus csak akkor észlelhető, ha a várt eredmény kisebb, mint 100, azokat a helyeket, ahol az E és 0 értékek és 100-nak felelnek meg, üresen hagytuk.
A táblázat adatai egyértelműen igazolják, hogy a vizsgált dózistartomány egészében fellép a szinergizrrus.
táblázat (I) általános képletű vegyület: l-(m-(trifluor-metil)-fenil)-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon (II) általános képletű vegyület: 2-klór-etil-foszfonsav
Alkalmazott hatóanyagmennyiség (kg/ha) fekete csucsor Növekedésgátlás (%)
maszlag selyem perje ciperusz hajnalka fenyér- cirok vadzab
(I) (II) 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E
kontroll adatok: 0,28 - 20 30 20 0 0 5 0
0,56 - 40 65 60 10’ 10 15 20
1,12 - 95 100 98 40 30 60 40
0,28 0 0 0 0 0 0 0
- 0,56 0 0 0 0 0 0 0
1,12 10 kísérleti adatok: 30 0 0 0 10 0
0,28 0,28 40x 20 lOOx 30 20x 20 0 0 0 0 0 5 0 0
0,28 0,56 60x 20 lOOx 30 40x 20 0 0 lOx 0 0 5 0 0
0,28 1,12 70x 28 lOOx 51 lOOx 20 0 0 20x 0 20x 15 30x 0
0,56 0,28 80 40 lOOx 65 85x 60 0 10 20x 10 30x 15 20 20
0,56 0,56 lOOx 40 lOOx 65 lOOx 60 10 10 20x 10 65x 15 25x 20
0,56 1,12 lOOx 46 lOOx 76 lOOx 60 10 10 30x 10 60x 24 30x 20
1,12 0,28 lOOx 95 40 40 20 30 90x 60 50x 40
1,12 0,56 lOOx 95 60x 40 25 30 98x 60 lOOx 40
1,12 1,12 lOOx 96 65x 40 30 30 98x 64 lOOx 40
x Szinergetikus hatás. Az üresen hagyott helyeken a megfigyelt és várt eredmények is 100%-osak, így nincs ι
a szinergizmus megállapítására.
0: megfigyelt hatás E: várt hatás
184.725
2. példa
A példában ugyanazt a herbicid kombinációt vizsgáltuk, mint az 1. példa esetében. A pirrolidonszárma- 5 zékot azonban premergens úton alkalmaztuk úgy, hogy azon a napon amikor elvetettük a gyomok magjait tehát a magok kikelése előtt, a talaj felszínére permeteztük a vizsgált készítményeket. A foszfonsavszármazékot posztemergens úton, tehát az 1. példában leírt módon alkalmaztuk. Változtattuk a hektáronkénti hatóanyag-mennyiséget, és a kiértékelést a vetés után négy héttel végeztük. Egyebekben az 1. példa szerint jártunk el.
A kapott eredményeket, amelyek különösen nagyobb hatóanyag-koncentrációk esetén, jelentős szinergizmusra utalnak, a 2. táblázatban adjuk meg.
2. táblázat (I) általános képletű vegyület: l-(m-(trifhior-metil)-fenil)-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon (II) általános képletű vegyület: 2-klór-etil-foszfonsav
Alklmazott hatóanyag mennyiség (kg/ha) fekete csucsor maszlag Növekedés gátlás (%) fenyér- cirok vadzab
selyem- peije ciperusz hajnalka
(I) («) 0 E 0 , E 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E
kontroll adatok:
0,07 0 0 10 s 0 0 10 0
0,14 30 20 30 0 10 20 10
0,28 50 6Q 65 10 40 30 20
0,56 0 0 0 0 0 0 0
2,24 0 0 0 0 0 0 0
kísérleti adatok:
0,07 0,56 0 0 0 0 10 10 0 0 0 0 0 10 0 0
0,07 1,12 0 0 0 0 10 10 0 0 0 0 0 10 0 0
0,07 2,24 0 0 0 0 10 10 0 0 0 0 0 10 0 0
0,14 0,56 30 30 20 20 30 30 0 0 10 10 10 20 10 10
0,14 1,12 30 30 20 20 30 30 0 0 10 10 10 20 10 10
0,14 2,24 30 30 20 20 30 30 0 0 10 10 10 20 10 10
0,28 0,56 lOOx 50 60 60 lOOx 65 10 10 40 40 lOOx 30 30x 20
0,28 1,12 lOOx 50 65x 60 lOOx 65 10 10 40 40 lOOx 30 60x 20
0,28 2,24 lOOx 50 70x 60 lOOx 65 10 10 40 40 lOOx 30 65x 20
0: megfigyelt hatás
E: várt hatás
x Szinegetikus hatás.
3. példa
Ebben a példában az 1 [m-(trifluor-metil)-fenil]-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon és az N-foszfono-metíl glicin kombinációjának szinergetikus hatását vizsgáltuk.
A kísérletek Sorghum bicolor, egynyári peqe (Lolium multiflorum), és az 1. példában említett ciperisz, vadzab, fenyércirok, és egynyári hajnalka gyomokon végeztük. Alunrnnium edények helyen rostos agyagból készült edényeket használtunk. A kikelt gyomokat három héttel a vetés után kezeltük, és a károsodás mértékét négy héttel később határoztuk meg. Egyebekben az 1. példa szerinti eljárást követtük.
(τλ A kapott eredményeket a 3. táblázatban foglaljuk össze. Az esetek többségében erős szintergízmust tapasztaltunk.
184.725
3, táblázat (1) általános képiétű vegyület: l<m-(trifluor-metil)-fenil)-3-któr4-(klór-metil)-2-pirrolidon (II) általános képletű vegyület: N-foszfono-metil-glicin
Alkalmazott hatóanyagmennyiség (kg/ha)
Sorghum bicolor ciperusz egynyári perje
Növekedésgátlás (%) hajnalka vadzab fenyércirok
(I) (H) 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E 0
kontroll adatok: 0,14 - 10 0 0 0 10 30
0,28 20 0 30 0 60 40
0,56 30 10 65 0 70 60
0,14 0 70 40 0 0 0
0,28 0 70 60 0 30 0
- 0,56 65 , 80 90 30 60 0
kísérleti adatok:
0,14 0,14 10 10 30 70 40 40 0 0 40x 10 lOOx 30
0,14 0,28 10 10 75x 70 70x 60 20x 0 lOOx 37 lOOx 30
0,14 0,56 50 69 75 80 95x 90 60x 30 lOOx 64 lOOx 30
0,28 0,14 20 20 50 70 70x 58 óOx 0 lOOx 60 lOOx 40
0,28 0,28 20 20 . 60 70 95x 72 60x 0 lOOx 72 60x 40
0,28 0,56 60 72 70 80 98x 93 lOOx 30 lOOx 84 70x 40
0,56 0,14 40x 30 80x 76 70 79 40x 0 lOOx 70 lOOx 60
0,56 0,28 30 30 60 76 70 86 50x 0 lOOx 79 60 60
0,56 0,56 40 76 98x 84 99x 97 75x 30 lOOx 88 lOOx 60
x Szinergetikus hatás 0: megfigyelt hatás E: várt hatás
4. példa
Ugyanazokat a herbicid vegyületeket vizsgáltuk, mint a 3. példa esetében, de a pirrolidonszármazékot premergens úton, a foszfonsav pedig posztemergens módon alkalmaztuk. A foszfonsav-származékot két héttel vetés után alkalmaztuk, és a kiértékelést további két hét múlva végeztük. Egyebekben az 1. példa szerint jártunk el.
A kapott eredményeket a 4. táblázatban foglaljuk össze.
A vizsgált kombináció a vizsgált koncentrációtartományban minden esetben szinergizmust mutatott.
184.725 (I) általános képletű vegyület: l-(m-(trifluor-metil)-fenil)-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon (II) általános képletű vegyület: N-foszfono-metil-glicin
4, táblázat
Alk Imazott hatóanyag mennyiség (kg/ha) fekete csucsor , Növekedés gátlás (%) maszlag selyem- ciperusz hajnalka perje fenyér· cirok vadzab
(I) (H) 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E 0 E
kontroll adatok:
0,07 - 0 0 10 0 0 10 0
0,14 - 30 20 30 0 10 20 10
0,28 - 50 60 65 10 40 30 20
- 0,14 30 20 0 10 10 0 0
0,28 60 30 20 15 10 0
- 0,56 100 50 100 40 30 60 100
kísérleti adatok:
0,07 0,14 75x 30 20 20 0 10 10 10 10 10 10 10 10 0
0,07 0,28 lOOx 60 30 30 40x 28 30x 20 10 15 15 19 40 0
0,07 0,56 60x 50' 50x 40 40x 30 60 64 65 100
0,14 0,14 lOOx 51 20 36 20 30 10 10 10 19 40x 20 20x 10
0,14 0,28 lOOx 72 30 . 44 60x 44 40χ 20 20 24 60x 28 40x 10
0,14 0,56 lOOx 60 90x 40 30 37 85x 68
0,28 0,14 lOOx 65 40 68 lOOx 65 30x 19 40 46 lOOx 30 lOOx 20
0,28 0,28 lOOx 85 50 72 lOOx 72 60x 28 50x 49 lOOx 37 95 20
0,28 0,56 60 80 75x 46 60x 58 lOOx 72-
x szinergetikus hatás
Az üresen hagyott helyeken a megfigyelt és várt eredmények is 100%-osak, így nincs mód a szingizmus megállapítására, o: megfigyelt hatás E: várt hatás
0: megfigyele 0: megfigyelt hatás szinergizmus
5. példa
Ebben a példában l-(m-clano-feniI)-3-klór-4-(klór-metil)pirrolidon és N-foszfono-metil-glicin kombinációjának szinergetikus hatását vizsgáltuk. A kísérleteket Echinocloa crusgelli, ecsetpázsit (Seteria viridis), vadzab, sárga ciperusz, egynyári hajnalka és egynyári perje gyomnövényekkel végeztük, szálasanyagból készült edényekben. A gyomokat vetés után tíz nappal 40 kezeltük, és a kiértékelést további 17 nap múlva hajtottuk végre. Miután a vizsgálatokat télen végeztük, lassú volt a növekedés, ami megnehezítette az összehasonlítást a kezeletlen növényekkel. Ennek ellenére az esetek többségében szinergizmust tapasztaltunk A 40 kapott eredményeket az 5. táblázatban foglaljuk össze.
184.725 (I) általános képletű végűiét: l-(m-ciano-fenil)-34dór-4-(klór-metil)-pirrolidon (poszt-emergens) (II) általános képletű végűiét: N-foszfono-metil-glicin (poszt-emergens)
5, táblázat
Alkalmazott hatóanyag- Növekedésgátlás (%) mennyiség vadzab Echinocloa luverna hajnalka egnyári ecset(kg/ha) crüsgalli perje pázsit
(I) (II) 0 E 0 E 0
kontroll adatok: 0.07 - 0 0 0
0,14 0 0 0
0,28 0 0 0
0,14 0 0 0
0,28 0 0 0
- 0,56 0 0 20
kísérleti adatok:
0,07 0,14 0 0 0 0 0
0,07 0,28 0 0 0 0 40x
0,07 0,56 0 0 20x 0 60x
0,14 0,14 0 0 0 0 0
0,14 0,28 0 0 0 0 0
0,14 0,56 0 0 0 • 0 20
0,28 0,14 0 0 0 0 0
0,28 0,28 0 0 0 0 lOx
0,28 0,56 0 0 40x · 0 60x
x Szinergetikus hatás.
0: megfigyelt hatás
E: várt hatás
E 0 E 0 E 0 E
0 0 0
0 0 0
0 0 30
0 0 50
0 0 65
10 0 75
0 lOx 0 0 0 40 50
0 20x 0 20x 0 65x 60
20 30 10 40 0 75x 75
0 0 0 0 0 50 50
0 0 0 0 0 50 60
20 10 10 lOx 0 60 75
0 0 0 0 0 30 65
0 20x 0 lOx 0 60 76
20 30x 10 30 0 lOÖx 83
A találmány szerinti herbicid készítmények olyan hatóanyag-kombinációt tartalmaznak, amely szinergetikus herbicid hatást mutat, és lg kiválóan alkalmas különféle nemkívánatos növények fejlődésének visszaszorítására. A találmány szerinti készítmények a herbicid készítmények formálására általánosan ismert eljárásokkal formálhatók. Lehetőség van a két herbicid hatóanyag kombinációját tartalmazó készítmények előállítására, de eljárhatunk úg is, hog a két hatóanyagot külön-külön formáljuk, és az lg kapott készítményeket külön-külön juttatjuk a kezelni kívánt területre.
A készítmények a talaj, magok, magoncok és növények kezelésére egyaránt alkalmasak.
A találmány szerinti készítmények a hatóanyag-kombináción felül eg vagy több további adalékanyagot is tartalmaznak. Ide tartoznak a szilárd inért anyagok és folyékony hígítóanyagok, íg szerves oldószerek, víz, olajok és víz elegei, víz-az-olajban típusú emulziók, porkészítmények és granulátumok szokásos vívőanyagai, valamint a felületaktív, nedvesítő, diszpergáló és emulgeáló hatású anyagok.
A készítményekhez műtrágákat, íg például ammónium-nitrátot, karbamidot és szuperfoszfátot is adhatunk.
A gökerezést és növekedést elősegítő egéb anyagok is alkalmazhatók a készítményekben. Ilyenek például a komposzt, a hígtrágyák, humusz.
A készítmények általában porok, nedvesíthető porok, granulátumok, oldatok vág emulgeálható koncentrátumok formájában szerelhetők ki.
A porkészítmények szabadon folyó porok, amelyek eg a herbicid hatóanyaggal impregnált speciális vívőanyagból állnak. A vivoanyag szemcsemérete álta40 Iában 30 és 50 mikron között van. Ilyen vivőanyag például a talkum, bentonit diatomaföld és a pirofillit. Kívánt esetben csomósodásgátló és antisztatikus szerek is adhatók a készítményekhez. A porkészítmények általában legfeljebb 50 súly% hatóanyagot tartalmaznak. A porkészítmények, a folyékony készltményekhez hasonlóan például permetezéssel vág repülőgépes kihordással alkalmazhatók.
A nedvesíthető porok finomeloszlású készítmények, amelyek a herDicid vegülettel impregnált speciális vivőanyagból állnak, és ezen felül eg vág több gQ alkalmas felületaktív szert is tartalmaznak. A felületaktív szer elősegíti a por gors diszpergálódását vizes közegben, és ezáltal biztosítja, hog stabil, permetezhető szuszpenziók jöjjenek létre. Felületaktív szerként például hosszú szénláncú szíralkoholok, szulfonsavak sói, hosszú szénláncú zsírsavak észterei, szabad alkoholos hidroxilcsoportokat tartalmazó poliolok, omega-helyettesített polietilénglikolok használhatók. A mezőgazdasági készítményekben használható felületaktív szerek igen részletes felsorolását tartalmazza például a következő irodalmi hely: Wade Van Valkenburg, Pesticide Formulations (Mércéi Dekker, Inc.,
N.Y., 1973,79.-84 old).
184.725
A granulátumokban a hatóanyag 1-2 mm átmérőjű hordozóanyagon van eloszlatva. A granulákat úgy készíthetjük, hogy a hatóanyag illékony oldószerrel készült oldatát a vivőanyag felületére permetezzük. Vivőanyagként például agyagot, vermikulitot, granulált szenet használhatunk,
A herbicid készítmények alkalmas oldószerrel készült oldataik formájában is kihordhatok a kezelni kívánt területre. Oldószerként például kerozin, olaj, xilol, a xilolnál magasabb forráspontú petróleum frakciók és metilezett naftalinszármazékokban gazdag aromás petróleum frakciók használhatók.
Az emulgeálható koncentrátumok a hatóanyag olajos oldatai, amelyek emulgeálószert is tartalmaznak. Ezeket a készítményeket alkalmazás előtt vízzel hígítjuk. így szuszpendált olajcseppeket tartalmazó emulziót kapunk. Emulgeátorként általában anionos és nemionos felületaktív szerek elegyeit használjuk. Egyéb, a szórást elősegítő, illetve tapadást fokozó anyagok szintén adagolhatok az emulgeálható koncentrátumokhoz.
A készítményt nem feltétlenül kell elkeverni a talaj részecskéivel. Az eddigiekben ismertetett eljárások bármelyikével történő alkalmazás után az elosztást szokásos módszerekkel, péládul tárcsás ekével, boronával vagy egyszerű összekeveréssel hajthatjuk végre, A készítménynek legalább 1,3 cm-rel a felszín alá kell kerülnie.
A készítményeket úgy is felhasználhatjuk, hogy az öntözővízhez adjuk őket. így a készítmények vízzel együtt j útnak a talaj ba.
A találmány szerinti herbicid készítmények összetételét az alábbi példákkal valószínűsítjük.
A. példa
A nedvesíthető porok összetétele általában az alábbi lehet:
Hatóanyagok 10-80 súly%
Nedvesítőszer 0,25-2,00 súly%
Diszpergálószer 1,00-8,00 súly%
Hígítószer 88,75-10,00súly%
A fentiek szerint az alábbi összetételű nedvesíthető port állítjuk elő:
-{m-(trif]uor-me til)-fenil]-3 -klór-4-
-klór-metil)-2-pirrolidon 2-klór-etil-foszfonsav 5,1 súly% 45,9 súly%
Sellogen HR 0,40 súly%
Polyfon H 6,00 súly%
Attapulgit X-250 42,60 súly%
B. példa
Az oldatok összetétele általában az alábbi:
Hatóanyagok 10-80%
Oldószer 90-20%
Példaként az alábbi összetételű oldatot állítjuk elő: l-[m-(trifluor-metil)-fenil]-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon 12,5 súly%
N-foszfono-metil-glicin 37,5 súly%
Xilol 50,0 súly%
C. példa
Az emulgeálható koncentrátumok összetétele általában az alábbi:
Hatóanyagok
Felületaktív szer
10-95 súly% 1 -2 súly%
Oldószer 99-3 súly%
Példaként az alábbi összetételű készítményt em5 lítjuk:
1- [m-(trifluor-metil)-fenil]-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon 90,5 súly%
2- klór-etil-foszfonsav 4,5 súly%
Sponto 221 1 súly% kerozin 4 súly% 1 θ D. példa
A granulátom összetétele általában az alábbi: Hatóanyagok 1 -25 súly%
Hordozó 99-75 súly%
Az alábbi összetételű granulátomot készítjük el: ι c l-[m-(trifluor-metil)-fenil]-3-klór-4-(klór-metil)-2-pirrolidon 9,23 súly%
2-klór-etil-foszfonsav 0,92 súly%
Attapulgit 20/40 RVM 89,85 súly%

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Szinergetikus hatóanyag-kombinációt tartalmazó herbicid készítmények, amelyek biológiailag aktív hatóanyagokból, valamint szilárd hordozóanyagból előnyösen attapulgitból - vagy cseppfolyós vivőa25 nyagból — előnyösen xilolból vagy kerozinból — és adott esetben ionos vagy nemionos felületaktív anyagból állnak, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 1-95 súly%-ban egy (I) általános képletű pirrolidonszármazék — a képletben
    R1 jelentése trifluor-metil- vagy cianocsoport —
    30 és egy (II) általános képletű foszfonsavszármazék — a képlejben
    R2 jelenetése 1-4 szénatomos halogén-alkil-csoport vagy -CH2-NHCH2-COOH csoport — kombinációját tartalmazzák, 0,1:1 és 20:1 közötti gg súlyarányban.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kplrrolidonszármazék és a foszfonsavszármazék súlyaránya 0,1:1 és 10:1 között van.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény kiviteli 40 alakja, azzal jellemezve, hogy olyan (I) és (II) általános képletű vegyületet tartalmaz, amelynek képletében R1 jelentése m-trifluor-metil-csoport és R2 jelentése 2-klór-etil-csoport.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy olyan (I) és
    45 (II) általános képletű vegyületet tartalmaz, amelynek képletében R1 jelentése m-trifluor-metil-csoport, és R2 jelentése -CH2NHCH2COOH csoport.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy olyan (I) és (II) általános képletű vegyületet tartalmaz, amelynek képletében R1 jelentése m-ciano-csoport és R2 jelentése 2-klór-etil-csoport.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy olyan (I) és (II) általános képletű vegyületet tartalmaz, amelynek
    55 képletében R1 jelentése m-ciano-csoport és Árjelentése -CH2NHCH2COOH csoport.
    1 db rajz
    -8184.725
    Nemzetközi osztályozás: A 01 N 43 '36
HU80433A 1979-02-26 1980-02-26 Herbicide compositions containing synergetic combination of pyrrolidone and phosphonic acid derivatives HU184725B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US1555379A 1979-02-26 1979-02-26

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184725B true HU184725B (en) 1984-10-29

Family

ID=21772067

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU80433A HU184725B (en) 1979-02-26 1980-02-26 Herbicide compositions containing synergetic combination of pyrrolidone and phosphonic acid derivatives

Country Status (3)

Country Link
JP (1) JPS55127305A (hu)
HU (1) HU184725B (hu)
ZA (1) ZA801069B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
JPS55127305A (en) 1980-10-02
ZA801069B (en) 1981-08-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2839087A1 (de) Herbizide mittel
DE1643313B2 (hu)
EP0350079B1 (en) Synergistic herbicide combinations and method of application
JPS61286301A (ja) 除草用組成物及びその製造方法
JP3291788B2 (ja) 除草組成物
JPH029804A (ja) 除草組成物
HU184725B (en) Herbicide compositions containing synergetic combination of pyrrolidone and phosphonic acid derivatives
CS242891B2 (en) Herbicide
US4319915A (en) Herbicidal compositions
DD232638A5 (de) Synergistische herbizide zusammensetzungen
HU193300B (en) Herbicide compositions containing n-comma above-/phosphono-methyl/-glycine-phosphonium salt and aryloxi-phenoxi-pentanoic acid ester as active agents
JPS5844641B2 (ja) 安定な農薬乳剤の製法
JPH02160706A (ja) 除草剤組成物
US4505737A (en) Synergistic herbicidal compositions
JPH0528202B2 (hu)
EP0015453B1 (en) Synergistic herbicidal compositions and method for controlling undesirable vegetation
JP2543529B2 (ja) 除草組成物
JPH0669926B2 (ja) 除草剤組成物
KR840001667B1 (ko) 포스피노트리신 조성물
KR100336318B1 (ko) 제초제조성물
JPH0462286B2 (hu)
JPH0669923B2 (ja) 除草剤組成物
JPH0669924B2 (ja) 除草剤組成物
JPH0363525B2 (hu)
JPH0330563B2 (hu)