HU184457B - Szabadalmi leírás szolgálati találmány - Google Patents

Szabadalmi leírás szolgálati találmány Download PDF

Info

Publication number
HU184457B
HU184457B HU161479A HU161479A HU184457B HU 184457 B HU184457 B HU 184457B HU 161479 A HU161479 A HU 161479A HU 161479 A HU161479 A HU 161479A HU 184457 B HU184457 B HU 184457B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
vitamin
compound
feed
premix
Prior art date
Application number
HU161479A
Other languages
English (en)
Inventor
Dezsoe Ambrus
Tamas Szabolcsi
Istvan Hutas
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority to HU161479A priority Critical patent/HU184457B/hu
Publication of HU184457B publication Critical patent/HU184457B/hu

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)

Abstract

Találmányunk tárgya eljárás oxidativ bomlásra hajlamos anyagokat éspedig vitaminokat, provitaminokat, lipoidokat, ásványi sókat, takarmányozásra alkalmas növényi magvak őrleményeit, hallisztet, mészkőlisztet, illetve ezek keverékeit továbbá vizet és egyéb adalékokat tartalmazó takarmány előkeverékek -adalékok és -tápok előállítására, oly módon, hogy a fenti komponensekhez, illetve ezek elegyéhez 0,001— 10 súly % I képletü (2,2-dimetil-l,2-dihidro-ki- nolin-4-il)-metil-szulfonsavat vagy ennek fémsóit, valamint 0—5 súly % emulgeátort keverünk.

Description

A találmány tárgya eljárás az antioxidáns hatású (2,2-dimetil-l,2-dihidro-kinolin-4-il)-metilszulfonsavat vagy annak fémsóit tartalmazó takarmányadalékok, előkeverékek és tápok előállítására.
A hús és hústermékek iránti növekvő kereslet világviszonylatban fokozza a gazdasági versenyt, a termelés gazdaságosságának kérdése az állattartásban és a takarmányozásban mélyreható változásokat hozott. Egyre általánosabban terjed a hagyományos állattartás helyett az intenzív állattenyésztés, amelynek velejárója a nagy tápanyagtartalmú, pontosan meghatározott a takarmányozás szempontjából legkedvezőbb és változatlan összetételben előállítható, minőségromlás nélkül tárolható takarmánytápok felhasználása. Ezek előállítása nagyipari méretekben korszerű technológiával és berendezésben, takarmánykeverő üzemekben történik. A fejlett országokban ma már a takarmányozás tudományosan megalapozott receptúrák alapján összeállított tápokkal történik, amelyekhez az alaptakarmányok biológiai kiegyensúlyozására adalékanyagokat, előkeverékeket, az úgynevezett premixeket szintén nagyipari módszerekkel az erre a célra létesített üzemekben állítják elő.
A gyárilag előállított tápok, adalékanyagok és előkeverékek felhasználásáig szükségszerűen rövidebb-hosszabb tárolási és szállítási idővel kell számolni, amelynek során a bennük lévő, oxidációra általában érzékeny, nagyértékű biológiailag aktív anyagok értékét meg kell őrizni. Erre a célra általánosan használjuk az antioxidánsokat.
A takarmányozáshoz felhasznált antioxidánsoknak lényegében kettős követelményrendszert kell kielégíteni, nevezetesen egészségügyi és műszaki-gazdasági szempontokat. Mindenképpen elsődlegesnek kell tekintenünk az egészségügyi feltételeket, amelyek előírásai egyes vonatkozásokban meghaladják a gyógyszerek iránti követelményeket. Az alkalmazott koncentrációban nem lehetnek toxikusak, nem lehet az élő szervezetre káros mellékhatásuk, az élő szervezetből minél gyorsabban, maradék nélkül ki kell ürülniük és a vágóhús minőségét nem károsíthatják, A műszaki-gazdasági feltételek közül ki kell emelnünk az antioxidatív hatást, azaz azt a képességet, hogy a tápokat, illetve adalékanyagokat minél kisebb koncentrációban, minél huzamosabb ideig hatékonyan megvédje a minőségváltozásoktól, a bennük lévő nagyértékű hatóanyagok értékcsökkenésétől; a megfelelő fizikai tulajdonságokat (halmazállapot, szín, oldhatóság), amelyek főleg felhasználás-technikai szempontból jönnek számításba; és végül az antioxidánsok árát, amely kedvező esetben gazdaságosabbá teszi a takarmányozást.
Az eddig ismert és általánosan felhasznált antioxidánsok egyike sem elégíti ki a vázolt követelményrendszert. Egészségi szempontból a természetes antioxidánsok, például a tokoferolok használata lenne optimális, rendkívül magas áruk miatt azonban nem terjedhettek el, és csupán egyes nagyértékű vitamin és tápszer készít2 ményeknél kerülnek felhasználásra (J. Am. Oil. Chem. Soc., 53 p 430—436 (1976)). A takarmányadalékanyagok, előkeverékek és tápok minőségének tartós megőrzésére, a bennük lévő oxidábilis anyagok stabilizálására szintetikus antioxidánsok terjedtek el, legáltalánosabban alkalmazott vegyületek a cseppfolyós és polimerizálódásra hajlamos 6-etoxi-l,2-dihidro-2,2,4-trimetil-kinolin (Etoxiquin) és a 3,5-di-terc-butil-4-hidroxi-toluol (BHT) (Food Technology, 21, (6), p 106—110 (1967); Martindale: The Extra Pharmacopo eia 27 the Eok., London; 1977 p 1277— 1279); Acta vet. scand. 18 p 187—193 (1977)).
Ezek alkalmazása lényegében a szükségszerűség diktálta kompromisszum, elsősorban a WHO, FAO egészségügyi ajánlásaival szemben (FAO Nutrition Meetings Report Series No. 17. és WHO Technical Report Series, No 144: Procedures fór the testing of Intertional Pood Additives to establish their Jafety fór USE, (1958) Róma).
Találmányunk célkitűzése az volt, hogy olyan egészségre ártalmatlan, jól kezelhető, kristályos és vízoldható antioxidánst tartalmazó kompozíciót készítsünk, amellyel gazdaságosan, az eddig ismertnél huzamosabb ideig minőségromlás nélkül tárolható takarmányok és tápok állíthatók elő.
Jelen találmányunk alapja az a felismerés, hogy az I képletü új (2,2-dimetil-l,l-dihidrokinolin-4-il) metilszulfonsav és annak fémsói felhasználásával előállított takarmányadalékok, előkeverékek és tápok minden eddig ismertnél huzamosabb ideig tárolhatók minőségromlás nélkül, gazdaságosan előállíthatok és nem tartalmaznak az emberi és állati szervezetre káros anyagot.
Az I képletü vegyület és sói előállítási eljárását a Cl—1916 alapszámú találmányi bejelentésünk ismerteti.
Az I képletü vegyület és sói az antioxidánsokra vonatkozó fentebb részletezett követelményrendszernek mind egészségügyi, mind műszakigazdasági feltételeit közel optimálisan kielégíti. Ismeretes, hogy az 1,2-dihidrokinolin vázú vegyületek a fotoszintézis közbenső termékei, így az I képletü vegyület egy természetes antioxidáns célszerűen módosított származékának tekinthető. Toxikológiai vizsgálataink szerint LDm értéke lényegesen nagyobb, mint a WHO és a FAO által ajánlott 5 g/testsúly kg. (WHO Technical Report Series No. 144 p 14 (1958)). Antioxidatív hatékonysága az általánosan használt szintetikus antioxidánsokénál jobb. Fizikai tulajdonságai (mikrokristályos szerkezet, szilárd halmazállapot, jó vízoldékonyság, fehér szín) igen előnyösek felhasználástechnikai szempontból.
Az I általános képletü vegyület és sói antioxidatív tulajdonságának illusztrálására az 1. táblázatban közöljük számos összehasonlító modellkísérlet átlageredményét. A kísérletekhez természetesen antioxidáns anyagoktól mentesített napraforgóolajat használtunk. A mintákat nyitottszájú gömblombikban, 28 °C-on termosztát-21
184 457 bán tároltuk. A mintákból a táblázatban megadott időpontban végeztünk peroxidszám meghatározásokat WEHLER eljárással. A táblázatból jól Iáható, hogy a modellkísérletben a találmány szerint előállított vegyületek antioxidatív hatása a legelőnyösebb.
Az I képletü vegyület és sói előnyös antioxidatív hatását igazolja a lucernaliszt karotin-védő hatására vonatkozó kísérletsorozatunk. A kísérletsorozat átlageredményét a 2. táblázatban foglaljuk össze, összehasonlító anyagként antioxidáns nélküli anyagot és a BHT kereskedelmi elnevezésű antioxidánst használva. A lucernaliszt karotintartalmának változását természetes körülmények között 26 °C-on 70% relatív páratartalom mellett szórt fényben vizsgáltuk. A 2. táblázatból látható, hogy az I képletü vegyület és sói karotinmegőrző hatása kiváló.
A korszerű intenzív állattartás körülményei között antioxidáns használata nélkülözhetetlen. Az alaptakarmányok (búza, kukorica, szója, napraforgó) nem tartalmazzák kellő mennyiségben a biológiailag szükséges aktív anyagokat (például A, E, D, vitaminokat, esszenciális aminósavakat, mikroelemeket), amelyek megfelelő arányokban való jelenléte a tápokban az optimális takarmányozást biztosítja. Ezeknek az anyagoknak az alaptakarmányba való homogén elosztását premixek gyártásával és az alaptakarmányba keverésével biztosíthatjuk. A takarmányokban szükségszerűen jelenlévő lipoidok oxidációra érzékeny anyagok, amelyek peroxid képződése közben bomlanak és az ilyen takarmány idő előtt értékét veszti. A nemkívánatos peroxid a takarmányban lévő és a beadagolt biológiailag aktív anyagokat (vitaminokat, provitaminokat) elbontják. A peroxidok az állati szervezetbe kerülve különböző kórképeket válthatnak ki (perozis, encephalomalacia). Ezeknek a jelenségeknek az elkerülésére általánosságban használjuk az antioxidánsokat. Az antioxidánsokat célszerűen adalékanyagokon és/vagy premixeken keresztül juttatjuk a takarmánykeverékbe. Ezzel elérhető, hogy a takarmányok biológiai kiegyensúlyozásához szükséges oxidálható anyagokat (béta-karotin, A, E, D vitaminok) már a felhasználás kezdeti stádiumában stabilizáljuk. Különösen fontos ez, ha a premixek az oxidációt katalizáló mikroelemeket is tartalmazzák.
A találmány tárgya eljárás oxidatív bomlásra hajlamos anyagokat éspedig vitaminokat, provitaminokat, ásványi sókat, takarmányozásra alkalmas növényi magvak őrleményeit, hallisztet, mészkőlisztet, illetve ezek keverékeit, továbbá vizet és egyéb adalékokat tartalmazó takarmány előkeverékek -adalékok és -tápok előállítására, azzal jellemezve, hogy a fenti komponensekhez, illetve ezek elegyének 0,001—10 súly % I képletü (2,2-dimetil-l, 2-dihidro-kinolin-4-il)metil-szulfonsavat vagy ennek fémsóit, valamint adott esetben 0—5 súly % emulgátort keverünk.
Az így előállított termékek huzamos időn át tárolhatók a bennük lévő oxidációra érzékeny anyagok károsodása nélkül.
Szilárd komponensként elsősorban kukoricadarát, korpát, szójadarát, hallisztet, répacukrot, búzadarát, lucernalisztet, napraforgó extraktumot, takarmánykiegészítőként dikalciumfoszfátot, takarmánymeszet, takarmánysót, takarmányszenet alkalmazhatunk. A találmány szerinti eljárással kapott takarmányadalékot vagy premixet por, granula, porkeverék, oldat, emulzió formájában adhatjuk a takarmányba.
Az I képletü vegyület és sói úgy is bevihetők a tápokba, hogy előzőleg nem az oxidációra érzékeny adalékanyagokat tartalmazó premixbe keverjük be őket, hanem előnyösen indifferens anyagokkal elkeverve „antioxidáns premixet” vagy lipoidokkal elkeverve „antioxidáns zsírkeverékeket” állítunk elő és ezeket dolgozzuk be a tápokba. Az „antioxidáns zsírkeverékek” előállításához kívánt esetben emulgeálószert alkalmazhatunk. A kész takarmányok és tápok előnyösen 0,001—1 súly % I képletü vegyületet és/vagy sóit tartalmazhatnak.
Az I képletü vegyületet vagy fémsóit 0,001— 1 súly % mennyiségben tartalmazó tápokkal etetett baromfiak vizsgálata azt mutatja, hogy a levágott állatokban káros antioxidáns maradvány nem mutatható ki, és a hús nem színeződik el. A vegyületek az állati szervezetben nem halmozódnak fel, gyorsan kiürülnek.
Adott esetben az I általános képletü vegyület vagy fémsói előnyösen kombinálhatok lipofil tulajdonságú antioxidánsokkal, különösen akkor, amikor az oxidációra érzékeny anyag maga is erősen lipofil. Az 1. táblázat adatai szerinti keverék, melyben a találmány szerinti (2,2-dimetil1,2 dihidro-kinolin-4-il)-metil-szulfonsav nátrium sójának és az ismert Etoxiquinnek arány 2:1, igen előnyösen alkalmazható.
Az I képletü (2,2-dimetil-l,2-dihidro-kinolin4-il)-metil-szulfonsav nátrium sója a szokásosnál négyszer nagyobb koncentrációban (1000 ppm) igen radikális védőhatást fejt ki a napraforgóolaj avasodásával szemben (1. táblázat). (Ez főleg hosszabb tárolás esetén jelentős. Megjegyzendő, hogy az ismert antioxidánsok nem nyújtanak nagyobb védelmet a szokásosnál nagyobb koncentrációban sem.)
A találmányunk szerinti megoldást — az oltalmi kör korlátozása nélkül — az alábbi példákkal illusztráljuk.
1. példa
3 szakaszos ellenáramú gyorskeverőben az
alábbi összetételű indító brojler premixet állít-
juk elő:
A vitamin 1 100 000 NE
D—3 vitamin 220 000 NE
E-vitamin 1 500 NE
K-vitamin 250 mg
B—1 vitamin 200 mg
B—2 vitamin 600 mg
B—6 vitamin 200 mg
B—12 vitamin 2 mg
184 457
C vitamin 1 500 mg
Ca-d-pantotenát 1 300 mg
Folsav 30 mg
Nikotinsav 3 500 mg
Biotin 2 mg
Az I képletü vegyület Na sója 14 000 mg
Kolinklorid 60 000 mg
Clopidol (3,5-diklór-2,6-dimetil-
-4-piridinol) 12 500 mg
200 mg Zn2+-nak megfelelő mennyiségű
ZnSOí x H2O
100 mg (I)-nek megfelelő mennyiségű Ca(103)2 χ H2O mg (Ca2+)-nak megfelelő mennyiségű CoSCU x 7H2O
600 mg (Mn2+)-nak megfelelő mennyiségű
MnO amorf
500 mg (Cu3+)-nak megfelelő mennyiségű CuSoi χ 5H2O
000 mg (Fe2 + )-nek megfelelő mennyiségű FeSCl· x 7H>0 mg (Se)-nek megfelelő mennyiségű Na2SeCh
Vivőanyag (búzaliszt) ad 1000 g
A kapott premix nyerszsír tartalma < 1%, az I képletü vegyület nátrium-sójának koncentrációja pedig 1,4%.
Az előállított premixet 100 kg keveréktakarmányba, adott esetben foszfor és kálciumtartalmú takarmánykiegészítőkkel együtt homogénen elkeverjük, adott esetben az 5. példa szerint.
2. példa
Háromszakaszos ellenáramú gyorskeverő berendezésben az alábbi összetételű tojó baromfi premixet állítjuk elő:
A vitamin 1 000 000 NE
D—3 vitamin 200 000 NE
E vitamin 1600 NE
K vitamin 200 mg
B—1 vitamin 200 mg
B—2 vitamin 500 mg
B—6 vitamin 200 mg
B—12 vitamin 2 mg
C vitamin 1 000 mg
Ca-d-pantotenát 1 300 mg
Folsav 30 mg
Nikotinsav 3 000 mg
1 képletü vegyület Na-sója
— Etoxiquin (2:1 keverék) 12 000 mg
kolinklorid 50 000 mg
DL-metionin 40 000 mg
5 200 mg (Zn2+)-nak megfelelő mennyiségű
ZnSCh χ H2O
100 mg (I)-nak megfelelő mennyiségű Ca(IO3)2 mg (Co2+)-nak megfelelő mennyiségű COSO3X7H2O
600 mg (Mn2+)-nak megfelelő mennyiségű MnO amorf
500 mg (Cu2 + )-nak megfelelő mennyiségű CuSCh χ 5H2O
000 mg (Fe2 + )-nak megfelelő mennyiségű FeSCh χ 7H2O mg (Se)-nek megfelelő mennyiségű Na2SeO3
Vivőanyag (búzaliszt) ad 1000 g
Nyerszsír tartalom a kapott premixnél < 2%, az I képletü vegyület nátrium-sójának koncentrációja pedig 0,8%.
Az előállított premixet 100 kg keveréktakarmányba, adott esetben foszfor és kálciumtartalmú takarmánykiegészítőkkel együtt gondosan elkeverjük, adott esetben a 6. példa szerint.
3. példa
Háromszakaszos ellenáramú gyorskeverő berendezésben az alábbi összetételű hízó sertés premixet állítjuk elő:
A vitamin 1 000 000 NE
D—3 vitamin 140 000 NE
E vitamin 1 600 NE
K—3 vitamin 160 mg
B—2 vitamin 500 mg
B—6 vitamin 200 mg
B—12 vitamin 2 mg
C vitamin 250 mg
Ca-d-pantotenát 1 200 mg
Nikotinsav 1 500 mg
I képletü vegyület Na sója 1 500 mg
Kolinklorid 40 000 mg
Cinkbacitracin 1 500 mg
L-Lizin-HCl 40 000 mg
000 mg (Zn2+)-nak megfelelő mennyiségű
ZnSCh χ H2O
100 mg (I)-nak megfelelő mennyiségű Ca(IOs)2
500 mg (Mn2+)-nak megfelelő mennyiségű CoSO4 x 7H2O
000 mg (Cu2+)-nak megfelelő mennyiségű CuSO.3 χ 5H2O
000 mg (Fe2+)-nak megfelelő mennyiségű FeSCh x7H2O
Vivőanyag (búzaliszt) ad 1 000 g
A kapott premix nyerszsír tartalma < 2%, az I képletü vegyület nátrium-sója pedig 0,15%-os koncentrációban van jelen.
Az előállított premixet 100 kg keveréktakarmányba, adott esetben foszfor és kálciumtartalmú takarmánykiegészítőkkel együtt homogénen elkeverjük az alábbi recept szerint:
Kukoricadara 55,0%
Búzadara 12,0%
Árpadara 12,0%
Korpa 5,0%
Lucernaliszt 5,0%
Szójadara (extrahált 47%-os) 4,5%
184 457
Húsliszt 62%-os 3,5%
Takarmánymész (CaCOs) 0,6%
Takarmánysó (NaCl) 0,2%
Hostaphos 1,2%
Sertés premix
3. példa szerint 1,0%
100,0%
Nyerszsír tartalom: 3,5%
4. példa
Kétszakaszos Nautor bolygókeverő berendezésben az alábbi összetételű tejelő-marha premixet állítjuk elő:
A vitamin 250 000 NE
D—3 vitamin 300 000 NE
I képletü vegyület Mg sója 1 000 mg
150 OOOmg (Mg2+)-nak megfelelő mennyiségű
MgO
000 mg (Zn2+)-nak megfelelő mennyiségű ZnSOí x H2O
500 mg I-nak megfelelő mennyiségű Ca(IO3)2
000 mg (Mn2+)-nak megfelelő mennyiségű MnO amorf
600 mg (Co2+)-nak megfelelő mennyiségű CoSO·, x 5H2O
500 mg (Cu2+)-nak megfelelő mennyiségű CuSO/, x 5H2O
000 mg (Fe2+)-nak megfelelő mennyiségű FeSO/.x7H2O
Vivőanyag (Búzaliszt) ad 1 000 g
Az előállított premixet 100 kg abraktakarmányban, adott esetben foszfor és kálciumtartalmú takarmánykiegészítőkkel együtt homogénen elkeverjük.
A kapott takarmány nyerszsír tartalma < 2%, az I képletü vegyület magnézium-sója pedig 0,0015%-os koncentrációban van jelen.
5. példa
Az 1. példában előállított indító brojler premix bázisán az alábbi összetételű indító brojler tápot állítjuk elő:
Kukoricadara 56,3%
Búzadara 10,0%
Szójadara (extrahált 47%-os) 22,0%
Halliszt 70%-os 8,0%
Dikalciumfoszfát 1,3%
Takarmánymész (kalcium-karbonát) 1,0%
Takarmánysó (nátrium-klorid) 0,4%
Indító brojler premix 1,0%
100,0%
A kapott táp nyerszsír tartalma 3,3%, az I képletü vegyület nátrium-sója pedig 0,014% koncentrációban van jelen.
6. példa
A 2. példa szerint előállított tojó baromfi premix bázisán az alábbi összetételű tojó tápot állítjuk elő:
Kukoricadara 54,5%
Búzadara 10,0%
Halliszt 70%-os 1,0%
Szójadara 47%-os 16,5%
Extrahált napraforgó 3,5%
Lucernaliszt 5,0%
Dikalciumfoszfát 1,6%
Takarmánymész (kalcium-karbonát) 6,5%
Takarmánysó (nátrium-klorid) ’ 0,4%
Tojó baromfi premix 1,0%
100,0%
A kapott tojó baromfi táp nyerszsír tartalma 2,9%. az I képletü vegyület nátrium-sója pedig 0,008% koncentrációban van jelen.
7. példa :
0,5 súlyrész I képletü vegyület Na-sóját 2,5 súlyrész 50%-os szójalecitinnel, majd azt követően 97 súlyrész sertészsírral homogénen elkeverjük, és az így előállított antioxidáns-zsírkeverék bázisán, adott esetben a 8. példában leírt patkánytápot állítjuk el. Az antioxidáns zsírkéverék nyerszsír tartalma 99%, az I képletü vegyület nátrium-sója pedig 0,5% koncentrációban van jelen.
8. példa
A 7. példában leírt módon elkészített antioxidáns-zsírkeverék bázisán előállítjuk az alábbi összetételű patkány tápot:
Halliszt (70%-os nyersfehérjével) 13,0%
Szójadara (extrahált 47%-os fehérjével) 34,0%
7. példa szerinti antioxidáns h .
zsírkeverék 4,0%
Kukoricadara ' 26,0%
Korpa 8,0%
Répacukor 10,0%
Ásványi anyagok 3,0%
Premix 2,0%
100,0% amelyben az ásványi anyagok összetétele: '
Takarmánymész (CaCCh) 1,2%
Takarmánysó (NaCl) 0,3%
Hostaphos MgNa2Ca(PCh)2 1,5%
184 457 amelyben a premix összetétele:
A vitamin D—3 vitamin E vitamin K—3 vitamin B—1 vitamin B—2 vitamin 1 000 000 NE 200 000 NE 1 800 mg 200 mg 180 mg 450 mg 5
B—6 vitamin 150 mg
B—12 vitamin 1,5 mg 10
C vitamin 1 000 mg
Ca-d-pantotenát 1 000 mg
Nikotinsav 2 500 mg
Folsav 30 mg
Biotin 1,7 mg 15
Kolinklorid 30 000 mg
Etoxiqinolin 4 000 mg
DL-Metionin 50 000 mg
L-Lizin HC1 75 000 mg
Zn 3 000 mg 20
I 75 mg
Se 5 mg
Co 10 mg
Mn 3 800 mg
Cu 330 mg 25
Fe 1 250 mg
Gabonaliszt ad 1 000 g
képletü vegyület kalcium-sója 0,025% koncentrációban van jelen.
10. példa g I képletü vegyület nátrium-sóját elkeverjük 4 g szilícium-dioxidban abszorbeált 8 g Etoxiquin-nel. Az így előállított antioxidáns premixet 0,5% mennyiségben dolgozzuk be keveréktakarmányba.
11. példa
Keverővei ellátott 3 1-es gömblombikban az alábbi összetételű vitamin-premix oldatot állítjuk elő:
ahol a premix nyerszsír tartalma 1% a táp nyerszsír tartalma 6,8% 30
A kapott táp I képletü vegyület nátrium-sóját 0,02% koncentrációban tartalmazza.
9. példa
A vitamin 2 15 000 000
D—3 vitamin 2 500 000
E vitamin 20 000
B—1 vitamin 2 000
B—2 vitamin 4 000
B—6 vitamin 2 000
B—12 vitamin 30
K—3 vitamin 400
Pantoténsav 20 000
Nikotinsav 25 000
Folsav 250
Biotin 50
I képletü antioxidáns Na sója 5 000
Kolinklorid 250 000
Tween 80 nem ionos polioxietilén-
szorbitán-monooleát emulgeátor 10 000
Desztillált víz ad 1000
NE
NE
NE mg mg mg mg mg mg mg mg mg mg mg mg g
g I képletü vegyület kálcium-sóját 975 g mészkőliszttel homogénen elkeverjük. Az így előállított antioxidáns premixet 1% mennyiségben dolgozzuk be keveréktakarmányba. A kapott premix nem tartalmaz nyerszsírt, az I képletű vegyület kalcium-sója 2,5%-os koncentrációban van jelen.
A 9. példa szerinti antioxidáns premixet az alábbi hízómarha tápba homogenizáljuk el.
CCM (nedvesen tárolt kukorica) 76,00%
Korpa 7,00%
Lucernaliszt 7,00%
Napraforgódara 7,00%
Karbamid 1,30%
Cefcaphos (mono és dikalcium-foszfát elegye) 0,30%
Takarmánysó (nátrium-klorid) 0,40%
9. sz. példa szerinti antioxidáns premix 1,00%
100,0%
Nyerszsír tartalom 3% a kapott tápban. Az I
A kapott vitamin-premix nyerszsír tartalma <3%, az I képletü vegyület nátrium-sója 0,5% koncentrációban van jelen.
12. példa
Mindenben az 1. példában leírtak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a premixben 100 g I képletü vegyületet keverünk be. A kapott premix nyerszsír tartalma -= 2%-os, az I képletü vegyület nátrium-sója 10%-os koncentrációban van jelen.
13. példa
0,05 g folsavat 39,5 g DL-Metionint, 0,01 g I képletü vegyületet és az 1000 g-hoz szükséges mennyiségű búzalisztet homogénen elkeverünk. Az előállított premix nyerszsír tartalma 2%, az I képletü vegyület 0,01% koncentrációban van jelen. A kapott antioxidáns premixet 1% menynyiségben dolgozzuk be keveréktakarmányba.
184 457
1. sz. táblázat
Napraforgóolaj avasodása _ peroxid szám
Napok száma antioxidáns nélkül 250 ppm XAX tartalomnál 250 ppm Etoxiquin tartalomnál 250 ppm BHT tartalomnál 250 ppm I képletü vegyület Na-só tartalomnál 250 ppm I képletü Vegyület Etoxiquin keverék 2:1 1000 ppm í képletü vegyület Na-só tartalomnál
1. 2 1 1 1 1 1 0
2. 12 9 8 8 7 6 2
7. 24 20 17 18 15 13 5
12. 55 45 39 37 35 33 11
15. 90 68 58 55 54 55 16
18. 139 96 81 76 72 76 19
XAX = metilén-bisz-(2,2,4-trimetil-l,2-hidro-kinolin) Etoxiquin = 6-etoxí-2,2,4-trimetil-l,2-dihidro-kinolin BHT ?=? 2,6-di-tercier-butil-4-metil-fenol
A lucernaliszt karotin-tartalmának változása Karotin mg/kg
Napok száma .antioxidáns nélkül
250 ppm BHT tartalomnál
250 ppm I képletü antioxidáns Na-só tartalomnál
1 135 137 138
7 114 124 131
28 80 98 112
49 57 71 92
70 34 46 84

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás oxidatív bomlásra hajlamos anyagokat éspedig vitaminokat, provitaminokat, lipoidokat, ásványi sókat, takarmányozásra alkalmas növényi magvak őrleményeit, hallisztet, mészkölisztet, illetve ezek keverékeit, továbbá vizet és egyéb adalékokat tartalmazó takarmány előkeverékek, -adalékok és -tápok előállítására, azzal jellemezve, hogy a fenti kompo25 nensekhez, illetve ezek elegyéhez 0,001—10 súly % I képletü (
  2. 2,2-dimetil-l,2-dihidro-kinolin-4-il)-metil-szulfonsavat vagy ennek fémsóit, valamint 0—5 súly% emulgeátort keverünk.
    30 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosísítási módja, azzal jellemezve, hogy 0,01—1 súly % mennyiségben alkalmazzuk az I képletü (2,2dimetil-1,2-dihidro-kinolin-4-il)-metil-szulf onsavat vagy ennek fémsóit.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy emulgeátorként lecitint vagy polioxietilén-szorbitán-monooleát alapú nem ionos emulgeátort alkalma40 zunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az I képletü (2,2-dimetil-l,2-dihidro-kinolin-4-il)-metil-szul45 fonsav nátrium-, kalcium- vagy magnézium sóját alkalmazzuk.
HU161479A 1979-02-21 1979-02-21 Szabadalmi leírás szolgálati találmány HU184457B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU161479A HU184457B (hu) 1979-02-21 1979-02-21 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU161479A HU184457B (hu) 1979-02-21 1979-02-21 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184457B true HU184457B (hu) 1984-08-28

Family

ID=10955334

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU161479A HU184457B (hu) 1979-02-21 1979-02-21 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU184457B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2214481B1 (en) Method for increasing performance of offspring
Yigit et al. Effects of cellulase addition to canola meal in tilapia (Oreochromis niloticus L.) diets
NO165284B (no) Fremgangsmaate ved fremstilling av karosseriramme og karosserirammen.
PL193320B1 (pl) Zastosowanie mieszaniny zawierającej gwajakol, tymol, engenol, kapsaicynę, taninę i krezol
US6022566A (en) Method for increasing the feed intake, feed efficiency, daily gain and/or carcass grade in ruminants
BE1013997A6 (nl) Antimicrobiele samenstelling voor dieren.
MXPA06013441A (es) Alimento para animales o aditivo de alimento para animales que contiene alcaloides.
JP2001169731A (ja) 動物体の脂質代謝改善剤
JPS5991850A (ja) 強化した飼料及び工業生産混合飼料の製法
JPH10175866A (ja) 動物用ストレス反応緩和剤及びストレス反応の緩和方法
US5824707A (en) Method for improving the weight gain and feed conversion efficiency of swine
DK166006B (da) Proteinholdigt foder til droevtyggere beskyttet mod nedbrydning i vommen med zinksalte, samt fremgangsmaade til fremstilling heraf
JPH09187229A (ja) 家禽用飼料組成物
CA2704578C (en) Agent for improving carcass performance in finishing hogs
US20030235646A1 (en) Method for improving quality of meat by supplementing pig diets and concentrates used therefor
JP2013048559A (ja) ビタミンe濃度が高められた豚肉およびその製造方法とそのための飼料
Lipiński et al. The effectiveness of the preparation medium-chain fatty acids (MCFA) and a herbal product on the growth performance of turkeys
US4665099A (en) Fat suppressant
Omage et al. Evaluation of the nutritive value of quality protein maize on the growth performance and carcass characteristics of weaner rabbits
HU184457B (hu) Szabadalmi leírás szolgálati találmány
CN111011601A (zh) 一种动物饲料用天然复合抗氧化剂及其制备方法
US4622341A (en) Growth-promoter fodders and feed additives and process for their preparation
CN112205538B (zh) 一种用于预防朗德鹅肥肝出血斑块发生的复合饲料添加剂
US3284210A (en) Feed compositions containing n-substituted aminooxyacetic acid compounds and methods
JPS58205461A (ja) 養魚用餌料

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee